Об утверждении Правил по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, осуществление контроля за их использованием
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 3 апреля 2024 года № 143. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2024 года № 34224.
В соответствии с подпунктом 36) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, осуществление контроля за их использованием.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и опубликование его на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Д. Ахмед-заки
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Верховный суд
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 3 апреля 2024 года № 143
Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, осуществление контроля за их использованием
Глава 1. Общие положения

Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2024 жылғы 3 сәуірдегі № 143 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 4 сәуірде № 34224 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 36) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін атқарушысы
Д. Ахмед-заки
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы соты
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушысы
2024 жылғы 3 сәуірдегі
№ 143 бұйрығымен
бекітілді
Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидалар 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования, осуществление контроля за их использованием (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 36) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
2. Настоящие Правила устанавливают порядок организации заказа, хранения, учета и выдачи бланков документов государственного образца об образовании и обеспечения ими организаций образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам высшего и послевузовского образования в Академии правосудия, военных, специальных учебных заведениях и прошедшие государственную аттестацию, организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам высшего и послевузовского образования в области здравоохранения и прошедшие аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, а также организаций высшего и (или) послевузовского образования для выдачи дубликатов документов о высшем и (или) послевузовском образовании и приложения к ним (далее – организации образования), осуществления контроля за их использованием.
Глава 2. Порядок организации заказа, хранения, учета и выдачи бланков документов государственного образца об образовании и обеспечению ими организаций образования, реализующих образовательные учебные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования
3. Организации образования заключают договор с Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее - Банкнотная фабрика) на оказание услуг по изготовлению бланков документов государственного образца об образовании (далее - бланки) в объеме сводной заявки согласно формам, видам и Правилам выдачи документов о высшем и (или) послевузовском образовании государственного образца, утвержденным с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 февраля 2023 года № 47 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31894) (далее – приказ № 47).

1. Осы Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту, олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 36) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар Сот төрелігі академиясында, әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және мемлекеттік аттестаттаудан өткен білім беру ұйымдарының, денсаулық сақтау саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдарының білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруін, сақтауын, есепке алуын және беруін ұйымдастыру және олармен білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету, сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттардың және оларға қосымшаның телнұсқаларын беру (бұдан әрі – білім беру ұйымдары), олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2-тарау. Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын, ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қамтамасыз ету тәртібі
3. Білім беру ұйымдары "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен (бұдан әрі – Банкнот фабрикасы) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 ақпандағы № 47 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31894 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 47 бұйрық) бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды беру нысандарына, түрлеріне және қағидаларына сәйкес жиынтық өтінім көлемінде білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілерін (бұдан әрі – бланкілер) дайындау бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасады.

4. Порядок и сроки изготовления, доставки и приема бланков содержатся в договоре, заключаемом между организациями образования и Банкнотной фабрикой.
5. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - Министерство) устанавливает единую серию для каждого вида бланка, в соответствии с утвержденными приказом № 47 формами документов о высшем и (или) послевузовском образовании. Порядковую нумерацию бланков устанавливает Банкнотная фабрика.
6. В целях осуществления организации заказа, получения от Банкнотной фабрики, хранения, учета и выдачи бланков приказом руководителя организации образования назначается материально-ответственное лицо.
Глава 3. Осуществление контроля за использованием бланков
7. В целях осуществления контроля за использованием бланков в организациях образования ведутся журналы учета использования бланков по каждому виду отдельно (далее – журналы), которые пронумерованы, прошнурованы, заверены руководителем организации образования и скреплены печатью.
8. Записи в журналах производятся шариковой или перьевой ручкой, синими чернилами, в хронологическом порядке, на основании соответствующих документов, подтверждающих достоверность этих записей. Исправление ошибок производится путем зачеркивания текста тонкой линией и внесения в соответствующих строках и графах правильных номеров и текста. Одновременно на полях соответствующей строки делается отметка "исправлено" за подписью материально-ответственного лица.
9. В целях осуществления контроля за деятельностью материально-ответственного лица по организации заказа, хранения и выдачи бланков в организациях образования создается постоянно действующая комиссия в составе не менее 5 человек, утверждаемая приказом руководителя организации образования.
10. Отчет об использовании бланков за учебный год (далее - отчет) предоставляется материально-ответственным лицом в бухгалтерию организации образования.
11. При выявлении фактов недостачи (утери) бланков комиссией составляется акт, который передается руководителю организации образования.
12. При порче бланков комиссией, составляется акт по испорченным бланкам. К акту по испорченным бланкам прикладываются вырезанные и наклеенные на лист бумаги номера и серии испорченных бланков, оставшиеся части бланков уничтожаются.
13. При внесении Министерством изменений и дополнений в содержание бланков старые образцы бланков уничтожаются на основании решения руководителя организации образования и оформляются актом уничтожения бланков. К акту прикладываются вырезанные и наклеенные на лист бумаги номера и серии бланков, оставшиеся части бланков уничтожаются.

4. Бланкілерді дайындау, жеткізу және қабылдау тәртібі мен мерзімдері білім беру ұйымдары мен Банкнот фабрикасы арасында жасалатын шартта қамтылады.
5. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) № 47 бұйрықпен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттардың нысанына сәйкес бланктің әрбір түрі үшін бірыңғай серия белгілейді. Бланкілердің реттік нөмірленуін Банкнот фабрикасы белгілейді.
6. Бланкілерге тапсырысты ұйымдастыруды жүзеге асыру, оларды Банкнот фабрикасынан алу, сақтау, есепке алу және беру мақсатында білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен материалдық жауапты тұлға тағайындалады.
3-тарау. Бланкілерді пайдалануды бақылауды жүзеге асыру
7. Білім беру ұйымдарында бланкілерді пайдалануға бақылауды жүзеге асыру мақсатында бланкілердің әрбір түрі бойынша жеке нөмірленген, тігілген, білім беру ұйымының басшысы куәландырған және мөрмен бекітілген бланкілердің пайдаланылуын есепке алу журналдары (бұдан әрі – журналдар) жүргізіледі.
8. Журналдарда жазу көк түсті сиялы шарикті немесе қаламұш қаламсаппен, хронологиялық тәртіппен, осы жазбалардың шынайылығын дәлелдейтін тиісті құжаттардың негізінде толтырылады. Қателерді түзету мәтінді жіңішке сызықпен сызу жолымен және тиісті жолдар мен бағандарға дұрыс нөмірлер мен мәтінді енгізу арқылы жүргізіледі. Бір уақытта тиісті жолда материалдық жауапты тұлғаның қолымен "түзетілді" деген белгі қойылады.
9. Білім беру ұйымдарында бланкілерге тапсырыс беруді, олардың сақталуын және берілуін ұйымдастыру бойынша материалдық жауапты тұлғаның қызметіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында білім беру ұйымы басшының бұйрығымен бекітілетін құрамы кемінде 5 адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін комиссия құрылады.
10. Оқу жылындағы бланкілерді пайдалану туралы есепті (бұдан әрі - есеп) материалдық жауапты тұлға білім беру ұйымының бухгалтериясына ұсынады.
11. Бланкілердің жетіспеу (жоғалу) фактілері анықталған кезде комиссия акт жасайды және ол білім беру ұйымының басшысына беріледі.
12. Бланкілер бүлінген кезде комиссия бүлінген бланкілер бойынша акт жасайды. Бүлінген бланкілер бойынша актіге қағаз парағына кесілген және желімделген нөмірлер мен бүлінген бланкілер сериясы қоса беріледі, бланкілердің қалған бөліктері жойылады.
13. Министрлік бланкілердің мазмұнына өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде бланкілердің ескі үлгілері білім беру ұйымы басшысының шешімі негізінде жойылады және бланкілерді жою актісімен ресімделеді. Актіге қағаз парағына кесілген және желімделген бланкілердің нөмірлері мен сериялары қоса беріледі, бланкілердің қалған бөліктері жойылады.

14. Бланки, отчеты и акты (уничтожения, о недостаче (утере) хранятся в несгораемых сейфах, железных шкафах или специально оборудованном помещении, обеспечивающем сохранность бланков. Отчеты и акты хранятся в отдельных папках по срокам их составления.
15. Осуществление контроля за заказом, хранением, учету и выдачей бланков возлагается на руководителя организации образования.
16. Республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр тестирования" осуществляет подтверждение ранее выданных бланков.

14. Бланкілер, есептер мен актілер (жою, жетіспеу (жоғалту) туралы) жанбайтын сейфтерде, темір шкафтарда немесе бланкілердің сақталуын қамтамасыз ететін арнайы жабдықталған үй-жайларда сақталады. Есептер мен актілер оларды жасау мерзімдері бойынша жеке папкаларда сақталады.
15. Бланкілердің тапсырысын, сақталуын, есепке алынуын және берілуін бақылауды жүзеге асыру білім беру ұйымының басшысына жүктеледі.
16. "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны бұрын берілген бланкілерді растауды жүзеге асырады.