О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан по вопросам образовательной деятельности
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 апреля 2024 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2024 года № 34254
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан по вопросам образовательной деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурного элемента приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее - Академия) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ректора Академии.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 12 апреля 2024 года № 47
Перечень некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан по вопросам образовательной деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 55 "Об утверждении Правил организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13671) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) самостоятельная работа обучающегося (далее – СРО) – работа по определенному перечню тем, отведенных на самостоятельное изучение, обеспеченных учебно-методической литературой и рекомендациями; в зависимости от категории обучающихся она подразделяется на самостоятельную работу магистранта (далее – СРМ) и самостоятельную работу докторанта (далее – СРД); весь объем СРО подтверждается заданиями, требующими от обучающегося ежедневной самостоятельной работы;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының білім беру қызметі мәселелері бойынша кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2024 жылғы 12 сәуірдегі № 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 сәуірде № 34254 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының білім беру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Академияның ректорына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2024 жылғы 12 сәуірдегі
№ 47 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының білім беру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13671 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) білім алушының өзіндік жұмысы (бұдан әрі - БӨЖ) - өз бетінше оқуға берілген оқу-әдістемелік әдебиеттермен және ұсынымдармен қамтамасыз етілген белгілі бір тізбе бойынша жасалатын жұмыс; білім алушының санатына қарай ол магистранттың өзіндік жұмысы (бұдан әрі - МӨЖ) және докторанттың өзіндік жұмысы (бұдан әрі - ДӨЖ) болып бөлінеді; БӨЖ-дің бүкіл көлемі білім алушыдан күнделікті өзіндік жұмыс атқаруды талап ететін тапсырмалармен расталады;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

"9) транскрипт (Transcript) (транскрипт) – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для организации учебного процесса в Академии ведется следующая учебно-методическая документация:
1) журнал учета занятий, успеваемости и посещаемости обучающихся учебной группы;
2) индивидуальный план работы профессорско-преподавательского состава (далее – ППС);
3) журнал учета учебной нагрузки преподавателя;
4) экзаменационно-рейтинговая ведомость на учебную группу;
5) индивидуальный план работы магистранта или докторанта (далее – ИПРМ или ИПРД);
6) транскрипт;
7) протоколы защиты по итогам профессиональной практики и стажировки;
8) отчет председателя Государственной аттестационной комиссии (далее – ГАК).";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Учебные занятия проводятся согласно расписанию. Форма и порядок разработки расписания определяются Академией самостоятельно.
10. Академия самостоятельно разрабатывает образовательные программы послевузовского образования согласно приложению 2 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО), на основании которых разрабатываются рабочие учебные планы (далее – РУПл) и рабочие учебные программы (далее – РУПр) по дисциплинам.
11. Образовательные программы послевузовского образования разрабатываются по принципу модульного обучения.
Объем одного модуля образовательных программ магистратуры и докторантуры определяется Академией самостоятельно и включает две и более учебные дисциплины или сочетает одну и более дисциплин с другими видами учебной работы.
Профессиональные практики, итоговая аттестация включаются в соответствующие модули образовательной программы. При этом каждый вид профессиональной практики относится к разным модулям.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Форма, структура и порядок разработки РУПр определяются Академией самостоятельно.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. В Академии учебный процесс осуществляется по кредитной технологии обучения.
При организации учебного процесса по кредитной технологии обучения объем каждой учебной дисциплины составляет целое число академических кредитов. Порядок оценивания учебной дисциплины академическими кредитами определяется Академией самостоятельно.

"9) транскрипт (Transcript) (транскрипт) - кредиттер мен бағаларды көрсете отырып, тиісті оқу кезеңінде игерілген пәндер тізбесі және (немесе) модульдер, оқу жұмысының басқа түрлерінен қамтылған құжат.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Академияда оқу процесін ұйымдастыру үшін мынадай оқу-әдістемелік құжаттамалар жүргізіледі:
1) оқу тобының білім алушыларының сабақтарын, үлгерімін және сабаққа қатысуын есепке алу журналы;
2) профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі - ПОҚ) жеке жұмыс жоспары;
3) оқытушының оқу жүктемесін есепке алу журналы;
4) оқу тобына арналған емтихандық-рейтингтік ведомосі;
5) магистранттың немесе докторанттың жеке жұмыс жоспары (бұдан әрі - МЖЖЖ немесе ДЖЖЖ);
6) транскрипт;
7) кәсіптік практика мен тағылымдама нәтижелері бойынша қорғау хаттамалары;
8) Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - МАК) төрағасының есебі.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Оқу сабақтары кестеге сәйкес өткізіледі. Кестенің нысаны мен әзірлеу тәртібін Академия дербес анықтайды.
10. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі - МЖБС) Академия жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын дербес әзірлейді, олардың негізінде пәндер бойынша жұмыс оқу жоспарлары (бұдан әрі – ЖОЖ) мен оқу жұмыс бағдарламалары (бұдан әрі – ЖОБ) әзірленеді.";
11. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары модульдік оқыту қағидаты бойынша әзірленеді.
Магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламаларының бір модулінің көлемін Академия дербес анықтайды және екі немесе одан да көп оқу пәндерін қосады немесе бір немесе бірнеше пәндерді оқу жұмысының басқа түрлерімен үйлестіреді.
Кәсіптік практикалар, қорытынды аттестаттау білім беру бағдарламасының тиісті модульдеріне қосылады. Бұл ретте кәсіптік практиканың әрбір түрі түрлі модульдерге жатқызылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14 ЖОБ нысанын, құрылымын мен әзірлеу тәртібін Академия дербес айқындайды.";
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Академияда оқу процесі оқытудың кредиттік технологиясы бойынша жүзеге асырылады.
Оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру кезінде әр оқу пәнінің көлемі академиялық кредиттердің тұтас санын құрайды. Оқу пәнін академиялық кредиттермен бағалау тәртібін Академия дербес анықтайды.

19. Кредитная технология обучения осуществляется на основе самостоятельного планирования и последовательности изучения дисциплин и (или) модулей с накоплением академических кредитов в соответствии с образовательной программой и РУПл.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Содержание образовательных программ послевузовского образования устанавливается ГОСО и реализуется через рабочие учебные планы и программы.
22. Академия осуществляет подготовку магистрантов и докторантов в соответствии с:
1) образовательной программой;
2) РУПл;
3) ИПРМ или ИПРД.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. РУПл разрабатываются на весь период обучения в соответствии с образовательными программами и утверждаются ректором Академии.
в РУПл определяются:
1) перечень дисциплин и их трудоемкость в кредитах;
2) порядок изучения дисциплин, виды учебных занятий и формы контроля;
3) иные виды учебной деятельности в соответствии с требованиями ГОСО.
РУПл служат основой для составления расписания занятий и расчета трудоемкости учебной работы преподавателя.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. ИПРМ или ИПРД составляется на весь период обучения в соответствии с требованиями ГОСО.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Планирование профессиональной практики (стажировки), научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы и итоговой аттестации обучающихся определяется в неделях исходя из нормативного времени работы обучающихся в течение недели, равного 54 часам (9 часов в день, при 6-дневной рабочей неделе).";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. При кредитной технологии обучения самостоятельная работа обучающихся подразделяется на СРОП и СРО.
Весь объем СРО подтверждается заданиями, требующими от обучающегося ежедневной самостоятельной работы.
37. Соотношение времени между контактной работой обучающегося с преподавателем и СРО по всем видам учебной деятельности определяется Академией самостоятельно.
При этом объем аудиторной работы составляет не менее тридцати процентов от объема каждой дисциплины.";
дополнить пунктами 37-1 и 37-2 следующего содержания:
"37-1. Планирование теоретического обучения и промежуточной аттестации осуществляется единым объемом кредитов. Общее количество кредитов на каждую дисциплину включает как ее изучение, так и подготовку и прохождение форм промежуточной аттестации по данной дисциплине.
37-2. Изучение каждой учебной дисциплины завершается итоговым контролем.
В Академии по завершению изучения каждой дисциплины обучающиеся сдают итоговый контроль в форме экзамена. Если дисциплина имеет продолжительность два и более академических периода, по завершению каждого академического периода проводится промежуточный контроль в форме экзамена. Все виды профессиональных практик, стажировок оцениваются посредством защиты.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:

19. Оқытудың кредиттік технологиясы білім беру бағдарламасына және ЖОЖ-ға сәйкес академиялық кредиттерді жинақтай отырып, пәндерді және (немесе) модульдерді зерделеуді дербес жоспарлауы негізінде жүзеге асырылады.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Білім беру бағдарламаларының мазмұны МЖБС анықталады және жұмыс оқу жоспарлары мен бағдарламалары арқылы іске асырылады.
22. Академия магистранттар мен докторанттарды даярлауды:
1) білім беру бағдарламасына;
2) ЖОЖ;
3) МЖЖЖ немесе ДЖЖЖ сәйкес жүзеге асырады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ЖОЖ білім беру бағдарламасына сәйкес оқудың барлық кезеңіне әзірленеді және Академия ректоры бекітеді.
ЖОЖ-да:
1) пәндер тізбесі және олардың кредитпен еңбек сыйымдылығы;
2) пәндерді зерделеу тәртібі, оқу сабақтарының түрлері және бақылау нысандары;
3) МЖБС талаптарына сәйкес оқу қызметінің өзге де түрлері айқындалады.
ЖОЖ сабақ кестесін құруға және оқытушының оқу жұмысының еңбек сыйымдылығын есептеу үшін негіз болып табылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. МЖБС талаптарына сәйкес МЖЖЖ немесе ДЖЖЖ оқытудың барлық кезеңіне құрастырылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Кәсіптік практика (тағылымдама), ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмыс және білім алушылардың қорытынды аттестаттауы білім алушылардың 54 сағатқа (6 күндік жұмыс аптасында күніне 9 сағат) тең апта ішіндегі нормативтік жұмыс уақытына байланысты апталармен айқындалады.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Оқытудың кредиттік технологиясы кезінде білім алушылардың өзіндік жұмысы ОБӨЖ және БӨЖ-ге бөлінеді.
БӨЖ-нің бүкіл көлемі білім алушыдан күнделікті өзіндік жұмыс атқаруды талап ететін тапсырмалармен расталады.
37. Білім алушының оқытушымен байланыс жұмысының арасындағы уақыт арақатынасын және оқу қызметінің барлық түрлері бойынша БӨЖ-ді Академия дербес анықтайды.
Бұл ретте аудиториялық жұмыс көлемі әр пән көлемінің кемінде отыз пайызын құрайды.";
мынадай мазмұндағы 37-1 және 37-2-тармақтармен толықтырылсын:
"37-1. Теориялық оқыту мен аралық аттестаттауды жоспарлау бірыңғай кредиттер көлемімен жүзеге асырылады. Әр пән бойынша кредиттердің жалпы саны оны зерделеуді, сондай-ақ осы пән бойынша аралық аттестаттауға дайындықты және өту нысандарын құрайды.
37-2. Әр оқу пәнін зерделеу қорытынды бақылаумен аяқталады.
Академияда әр пәнді зерделеу аяқталған соң, білім алушылар емтихан нысанында қорытынды бақылау тапсырады. Егер пәннің ұзақтығы екі және одан көп академиялық кезеңнен тұрса, әр академиялық кезең аяқталған соң емтихан нысанында аралық бақылау өткізіледі. Кәсіптік практикалардың, тағылымдамалардың барлық түрлері қорғау арқылы бағаланады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"39. Освоенные дисциплины и (или) модули, другие виды учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок отражаются в транскрипте.
приложение 2 исключить.
2. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 60 "Об утверждении Правил организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13657) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Профессиональная практика проводится согласно приложению 2 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО).
Профессиональная практика подразделяется на следующие виды: педагогическую, исследовательскую, производственную.
Сроки прохождения профессиональной практики определяются согласно академическому календарю.
Профессиональная практика проводится параллельно с теоретическим обучением или в отдельный период. Результаты профессиональной практики учитываются при подведении итогов промежуточной аттестации.
Продолжительность всех видов практик (стажировок) определяется Академией самостоятельно.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. В качестве базы для проведения профессиональной практики (далее – база практики) определяются правоохранительные органы, иные государственные органы, организации и учреждения, соответствующие профилю подготовки кадров и требованиям образовательной программы.
Приказом ректора Академии организация профессиональной практики закрепляется за соответствующей кафедрой ИПВО (далее – ответственная кафедра).
11. Профессиональная практика проводится:
1) на базе правоохранительных органов и (или) иных государственных органов на основании их письменного подтверждения;
2) на базе организаций и учреждений на основании договоров (меморандумов, соглашений), заключенных между Академией и указанными базами практики";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Педагогическая практика обучающихся в магистратуре и докторантуре по научно-педагогическому направлению проводится в соответствии с ГОСО, образовательными программами и рабочими учебными планами.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

"39. Кредиттер мен бағаларды көрсете отырып, тиісті оқу кезеңінде игерілген пәндер және (немесе) модульдер, оқу жұмысының басқа түрлері транскрипте көрсетіледі.";
2-қосымша алып тасталсын.
2. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 60 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13657 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кәсіптік практика "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі - МЖБС) өткізіледі.
Практикадан өту мерзімі академиялық күнтізбеге сәйкес айқындалады.
Кәсіптік практика мынадай түрлерге бөлінеді: педагогикалық, зерттеу, өндірістік.
Кәсіптік практика теориялық оқытумен қатар немесе жеке кезеңде жүргізіледі. Кәсіптік практиканың нәтижелері аралық аттестаттау қорытындыларын жасау кезінде ескеріледі.
Барлық практика түрлерінің (тағылымдамалардың) ұзақтығын Академия дербес анықтайды.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Кәсіптік практиканы өткізу үшін базалар ретінде (бұдан әрі - практикалар базасы) кадрларды даярлау бейініне және білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкес келетін құқық қорғау органдары, өзге мемлекеттік органдар, ұйымдар және мекемелер анықталады.
Академия ректорының бұйрығымен ЖООКБИ-дың тиісті кафедрасына кәсіптік практиканы ұйымдастыру бекітіледі (бұдан әрі – жауапты кафедра).
11. Кәсіптік практика:
1) құқық қорғау органдарының және (немесе) өзге мемлекеттік органдардың базасында олардың жазбаша растауы негізінде;
2) ұйымдар және мекемелер базасында Академия және практика базалары арасында жасалған шарттар (меморандумдар, келісімдер) негізінде өткізіледі.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистратурада және докторантурада білім алушылардың педагогикалық практикасы МЖБС, білім беру бағдарламалары мен жұмыс оқу жоспарларына сәйкес ұйымдастырылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Исследовательская практика обучающихся в магистратуре и докторантуре по научно-педагогическому направлению проводится в соответствии с ГОСО, образовательными программами и рабочими учебными планами.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Производственная практика обучающихся в магистратуре и докторантуре по профильному направлению проводится в соответствии с ГОСО, образовательными программами и рабочими учебными планами.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Базами производственной практики являются правоохранительные и/или иные государственные органы, организации и учреждения с учетом тем исследований обучающихся магистратуры и докторантуры профильного направления.";
пункт 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. Стажировка проводится в соответствии с ГОСО, образовательными программами и рабочими учебными планами.
47. Стажировка проводится с учетом тем диссертационных исследований:
1) в государственных и (или) правоохранительных органах на основании их письменного подтверждения;
2) в образовательных и (или) научных организациях Республики Казахстан и (или) зарубежных государств в соответствии с договорами (меморандумами, соглашениями), заключенными между Академией и указанными образовательными и (или) научными организациями, а также на основании персональных приглашений обучающихся.
Перечень баз стажировок в государственных и правоохранительных органах, образовательных и (или) научных организациях внутри страны составляется ответственной кафедрой.
Перечень баз стажировок в зарубежных государствах составляется подразделением международного сотрудничества Академии (далее – подразделение).";
дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. Программа стажировки разрабатывается ответственной кафедрой с учетом направления подготовки кадров и рассматривается на заседании УМС.".
3. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 64 "Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13660) следующие изменения:
в Правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация проводятся с целью определения степени освоения обучающимися образовательных программ согласно приложению 2 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – ГОСО).";

"33. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистратурада және докторантурада білім алушылардың зерттеу практикасы МЖБС, білім беру бағдарламалары мен жұмыс оқу жоспарларына сәйкес өткізіледі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Бейіндік бағыт бойынша магистратурада және докторантурада білім алушылардың өндірістік практикасы МЖБС, білім беру бағдарламалары мен жұмыс оқу жоспарларына сәйкес ұйымдастырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Өндірістік практиканың базалары бейіндік бағыттағы магистратура және докторантура білім алушыларының зерттеу тақырыптарын ескере отырып, құқық қорғау органдары және (немесе) басқа да мемлекеттік органдар, ұйымдар және мекемелер болып табылады.";
46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Тағылымдама МЖБС, білім беру бағдарламаларына және жұмыс оқу жоспарларына сәйкес өткізіледі.
47. Тағылымдама диссертациялық зерттеу тақырыптарын есепке ала отырып:
1) мемлекеттік және (немесе) құқық қорғау органдарында олардың жазбаша растауы негізінде;
2) Қазақстан Республикасының білім беру және (немесе) ғылыми ұйымдарында және (немесе) шет мемлекеттерде Академия мен көрсетілген білім беру және (немесе) ғылыми ұйымдар арасында жасалған шарттарға (меморандумдарға, келісімдерге) сәйкес немесе білім алушылардың жеке шақырулары негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, ел ішіндегі білім беру және (немесе) ғылыми ұйымдардағы тағылымдама базаларының тізбесін жауапты кафедра жасайды.
Шет мемлекеттердегі тағылымдамалар базаларының тізбесін Академияның халықаралық ынтымақтастық бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) жасайды.";
мынадай мазмұндағы 48-1 тармақпен толықтырылсын:
"48-1. Тағылымдама бағдарламасын кадрларды даярлау бағыттарын ескере отырып жауапты кафедра әзірлейді және ОӘК отырысында қаралады.".
3. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 64 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13660 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) 2-қосымшаға (бұдан әрі - МЖБС) сәйкес білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейін анықтау мақсатында өткізіледі.";

подпункт 9) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"9) транскрипт (Transcript) (транскрипт) – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок;";
абзац третий пункта 6 исключить;
пункт 14 исключить;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. На период экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) приказом ректора Академии создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
Порядок работы апелляционной комиссии определяется Академией самостоятельно.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Обучающийся, не выполнивший требования образовательной программы и (или) рабочего учебного плана и (или) рабочих учебных программ и (или) индивидуального плана работы магистранта или докторанта, отчисляется из Академии за академическую неуспеваемость.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Для проведения апелляции приказом ректора Академии создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю направления подготовки кадров.".
4. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 65 "Об утверждении Правил деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13653) следующие изменения:
в Правилах деятельности Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Прием на обучение в Академию осуществляется в соответствии с приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31809).".
5. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 июля 2021 года № 101 "Об утверждении Правил организации учебного процесса по дистанционному обучению в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23513) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации учебного процесса по дистанционному обучению в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:

4-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) транскрипт (Transcript) (транскрипт) - кредиттер мен бағаларды көрсете отырып, тиісті оқу кезеңінде игерілген пәндер және (немесе) (модульдер), оқу жұмысының басқа түрлері қамтылған құжат;":
6-тармақтың үшінші абзацы алып тасталсын;
14-тармақ алып тасталсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Емтихандық сессия (аралық аттестаттау) кезеңіне Академия ректорының бұйрығымен біліктілігі аппеляцияланатын пән бейініне сәйкес келетін оқытушылар қатарынан аппеляциялық комиссия құрылады.
Аппелляциялық комиссия жұмысының тәртібін Академия дербес анықтайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Білім беру бағдарламасының және (немесе) жұмыс оқу жоспарының және (немесе) жұмыс оқу бағдарламаларының және (немесе) магистранттың немесе докторанттың жеке жұмыс жоспарының талаптарын орындамаған білім алушы академиялық үлгермегені үшін Академиядан шығарылады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Апелляция өткізу үшін Академия ректорының бұйрығымен біліктілігі кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес келетін оқытушылар қатарынан апелляциялық комиссия құрылады.".
4. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13653 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының қызмет қағидаларында:
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Академияға оқуға қабылдау "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу реестрінде № 31809 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.".
5. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 12 шілдедегі № 101 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23513 болып тіркелген) мынадай өзгерістер пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларында:

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационно-образовательный портал – информационная система, предназначенная для доступа участников образовательного процесса к информационным ресурсам и услугам образовательного характера с помощью информационно-телекоммуникационной сети;
2) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
3) асинхронный формат обучения – дистанционное обучение, предполагающее взаимодействие участников образовательного процесса, в том числе посредством информационных систем и других средств связи, не привязанное к определенному месту и времени;
4) цифровой след обучающегося – это набор верифицированных данных о результатах образовательной деятельности, зафиксированных в информационной системе;
5) дистанционное обучение – обучение, осуществляемое при взаимодействии преподавателя и обучающихся на расстоянии, в том числе с применением информационно-коммуникационных технологий и телекоммуникационных средств;
6) синхронный формат обучения – дистанционное обучение, предполагающее прямую связь (стриминг) участников образовательного процесса в реальном времени, с использованием возможностей информационных систем и других средств связи, в котором обучающиеся получают информацию, работают с ней самостоятельно или в группах, обсуждают ее с другими участниками и преподавателями из любого места в единый для всех период времени.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Дистанционное обучение организуется посредством асинхронного и (или) синхронного формата обучения.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Перечень дисциплин и (или) модулей для дистанционного обучения, определяется Академией самостоятельно. При этом в очной форме изучается не более двадцати процентов кредитов от общего объема образовательной программы.";
пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для дистанционного обучения Академией составляются следующие электронные учебно-методические документы:
1) образовательная программа;
2) рабочий учебный план;
3) академический календарь;
4) рабочие учебные программы;
5) конспекты лекции (видеолекций);
6) материалы практических и семинарских занятий;
7) задания для самостоятельной работы обучающегося и самостоятельной работы обучающегося под руководством преподавателя;
8) материалы по организации рубежного контроля (контрольных работ, тестовых заданий, индивидуальных заданий);

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық-білім беру порталы – ақпараттық-телекоммуникациялық желінің көмегімен білім беру процесіне қатысушылардың білім беру сипатындағы ақпараттық ресурстар мен көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуіне арналған ақпараттық жүйе;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын электрондық ақпараттық ресурстармен және ақпараттық өзара іс-қимыл әдістермен жұмыстың әдістер жиынтығы;
3) асинхронды оқыту форматы – белгілі бір орын мен уақытқа байланысты емес білім беру процесіне қатысушылардың, оның ішінде ақпараттық жүйелердің және басқа байланыс құралдарының көмегімен өзара іс-қимылын болжайтын қашықтан оқыту;
4) білім алушының цифрлық ізі – бұл ақпараттық жүйеде тіркелген білім беру қызметінің нәтижелері туралы верификацияланған деректер жиынтығы;
5) қашықтан оқыту – оқытушы мен білім алушылардың қашықтағы өзара әрекеттесуі кезінде, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды және телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып жүзеге асырылатын оқыту;
6) синхронды оқыту форматы – білім алушылар ақпарат алатын, онымен өз бетінше немесе топтарда жұмыс істей алатын, оны басқа қатысушылармен және оқытушылармен кез келген жерден барлығына бірдей уақыт кезеңінде талқылай алатын ақпараттық жүйелердің және басқа да байланыс құралдарының мүмкіндіктерін пайдалана отырып, білім беру процесіне қатысушылардың нақты уақытта тікелей байланысын (стриминг) көздейтін қашықтан оқыту.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қашықтан оқыту асинхронды және (немесе) синхронды оқыту форматы арқылы ұйымдастырылады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қашықтан оқыту үшін пәндердің және (немесе) модульдердің тізбесін Академия дербес айқындайды. Бұл ретте күндізгі нысанда білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кредиттердің жиырма пайызынан аспайтын бөлігі зерделенеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қашықтан оқыту үшін Академияда мынадай электрондық оқу-әдістемелік құжаттар жасалады:
1) білім беру бағдарламасы;
2) жұмыс оқу жоспары;
3) академиялық күнтізбе;
4) жұмыс оқу бағдарламалары;
5) дәрістің конспектілері (бейнедәрістер);
6) практикалық және семинарлық сабақтардың материалдары;
7) білім алушының өзіндік жұмысы және оқытушының жетекшілік етуімен білім алушының өзіндік жұмысы үшін тапсырмалар;
8) аралық бақылауды ұйымдастыру бойынша материалдар (бақылау жұмыстары, тест тапсырмалары, жеке тапсырмалар);

9) материалы по организации итогового контроля (тестовых экзаменационных заданий, вопросов к экзамену, билетов, экзаменационных контрольных работ);
10) график проведения дистанционных консультаций;
11) расписание рубежного контроля и экзаменов;
12) иные учебно-методические документы.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Академия обеспечивает консультационную поддержку обучающихся и строгий мониторинг за соблюдением обучающимися дисциплины в процессе освоения образовательной программы, посещаемости, логирования, контроль за ходом изучения материалов и своевременного выполнения заданий, оценки учебных достижений через его цифровой след.".
6. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31809) следующие изменения и дополнения:
в Правилах приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
3. Формирование контингента магистрантов и докторантов Академии осуществляется посредством:
1) размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с послевузовским образованием;
2) планов приема по дистанционному обучению, в том числе посредством оплаты обучения за счет внебюджетных или собственных средств обучающегося.
Объем государственного образовательного заказа и плана приема определяется в соответствии с потребностями в обучении.
Потребность в обучении определяется:
1) непосредственным руководителем, который принимает решение о направлении сотрудника и военнослужащего правоохранительного органа Республики Казахстан на обучение для развития его компетенций и навыков, необходимых для выполнения служебных задач;
2) Академией путем проведения опроса сотрудников и военнослужащих правоохранительных и государственных органов Республики Казахстан, а также заявок от граждан Республики Казахстан и иностранных граждан.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Академия осуществляет прием в магистратуру и докторантуру:
1) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов Республики Казахстан в соответствии государственным образовательным заказом за счет средств республиканского бюджета;

9) қорытынды бақылауды ұйымдастыру бойынша материалдар (тесттік емтихан тапсырмалары, емтиханға сұрақтар, билеттер, емтихандық бақылау жұмыстары);
10) қашықтан консультациялар өткізу кестесі;
11) аралық бақылау және емтихандар кестесі;
12) өзге де оқу-әдістемелік құжаттар.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Академия білім алушыларға консультациялық қолдау көрсетуді және білім беру бағдарламасын меңгеру процесінде білім алушының пәнді сақтауына, сабаққа қатысуына, логирленуіне қатаң мониторингті, материалдарды зерделеу барысына және тапсырмалардың уақтылы орындалуына, оның цифрлық ізі арқылы оқу жетістіктерін бағалауға бақылау жасауды қамтамасыз етеді.".
6. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31809 болып тіркелген) мынадай өзгерістер пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Академия магистранттары мен докторанттарының контингентін қалыптастыру:
1) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру;
2) қашықтан оқыту бойынша, сондай-ақ бюджеттен тыс немесе білім алушының өз қаражаты есебінен оқуға ақы төлеу арқылы қабылдау жоспарлары бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік білім беру тапсырысының және қабылдау жоспарының көлемі оқыту қажеттіліктеріне сәйкес айқындалады.
Оқыту қажеттілігі:
1) тікелей басшымен, ол Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерін және әскери қызметшісін қызметтік міндеттерді орындауға қажетті оның құзыреттері мен дағдыларын дамыту үшін оқуға жіберу туралы шешім қабылдайды;
2) Академия Қазақстан Республикасының құқық қорғау және мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне сауалнама жүргізу арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарының және шетел азаматтарының өтінімдері негізінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Академия магистратура мен докторантураға қабылдауды:
1) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және әскери қызметшілерін республикалық бюджет есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру;

2) граждан Республики Казахстан и иностранных граждан посредством оплаты обучения за счет внебюджетных или собственных средств.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Прием документов, поступающих в магистратуру и докторантуру, осуществляется в следующие сроки:
1) с 1 апреля по 25 июля календарного года;
2) с 25 октября по 20 ноября календарного года (при наличии вакантных приемных мест).
6. Вступительные экзамены проводятся в следующие сроки:
1) с 10 по 20 августа, зачисление - с 1 сентября календарного года;
2) с 25 ноября по 10 декабря календарного года (при наличии вакантных приемных мест), зачисление осуществляется с 10 января календарного года.
Приказ ректора Академии о зачислении принимается до 25 августа календарного года и до 25 декабря календарного года (при наличии вакантных приемных мест).";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В магистратуру по научно-педагогическому направлению, в том числе по дистанционному обучению принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж практической работы в правоохранительных органах не менее одного года.
В магистратуру по профильному направлению принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж практической работы в правоохранительных органах не менее двух лет, по дистанционному обучению – сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, освоившие образовательные программы высшего образования и имеющие стаж работы на руководящих должностях не менее трех лет.
В магистратуру по научно-педагогическому и профильному направлениям, в том числе по дистанционному обучению принимаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, освоившие образовательные программы высшего образования.
9. В докторантуру по научно-педагогическому направлению, в том числе по дистанционному обучению принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, имеющие стаж правоохранительной службы не менее пяти лет, имеющие степень "магистр".
Лица, окончившие магистратуру профильного направления, принимаются при условии дополнительного освоения ими образовательной программы послевузовского образования педагогического профиля научно-педагогической магистратуры.
В докторантуру по профилю, в том числе по дистанционному обучению принимаются сотрудники и военнослужащие правоохранительных органов Республики Казахстан, имеющие стаж правоохранительной службы не менее пяти лет и имеющие степень "магистр", или высшего специального образования, приравненного к профильной магистратуре.
В докторантуру по научно-педагогическому и профильному направлениям, в том числе по дистанционному обучению принимаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, имеющие степень "магистр", или высшего специального образования, приравненного к профильной магистратуре.";

2) Қазақстан Республикасының азаматтарын және шетел азаматтарын бюджеттен тыс немесе өз қаражаты есебінен оқуға ақы төлеу арқылы жүзеге асыра алады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Магистратураға және докторантураға түсетіндердің құжаттарын қабылдау мынадай мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылдың 1 сәуірі - 25 шілдесі аралығында;
2) күнтізбелік жылдың 25 қазаны - 20 қарашасы аралығында (ваканттық қабылдау орындар болған кезде) жүзеге асырылады.
6. Түсу емтихандары мынадай мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылдың 10-20 тамызы аралығында, оқуға қабылдау – күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінен;
2) күнтізбелік жылдың 25 қарашасы - 10 желтоқсаны аралығында (ваканттық қабылдау орындар болған кезде), оқуға қабылдау – күнтізбелік жылдың 10 қаңтарынан бастап жүзеге асырылады.
Қабылдау туралы Академия ректорының бұйрығы күнтізбелік жылдың 25 тамызына дейін және күнтізбелік жылдың 25 желтоқсанына дейін (ваканттық қабылдау орындар болған кезде) қабылданады.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистратураға, оның ішінде қашықтан оқытуға жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген және құқық қорғау органдарында кемінде бір жыл практикалық жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Бейіндік бағыт бойынша магистратураға жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген және құқық қорғау органдарында кемінде екі жыл практикалық жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері, қашықтан оқыту бойынша – жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген және басқарушылық лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттар бойынша магистратураға, оның ішінде қашықтан оқытуға жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын меңгерген Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары қабылданады.
9. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураға, оның ішінде қашықтан оқытуға құқық қорғау қызметінде кемінде бес жыл өтілі бар, "магистр" дәрежесі бар Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Бейіндік бағыттағы магистратураны бітірген адамдар ғылыми-педагогикалық магистратураның педагогикалық бейіндегі жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасын олар қосымша игерген кезде қабылданады.
Бейіндік докторантураға, оның ішінде қашықтан оқытуға құқық қорғау қызметінде кемінде бес жыл өтілі бар және "магистр" дәрежесі бар, немесе бейіндік магистратураға теңестірілген арнайы жоғары білімді меңгерген Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттағы докторантураға, оның ішінде қашықтан оқытуға "магистр" дәрежесі немесе бейіндік магистратураға теңестірілген арнайы жоғары білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары қабылданады.";

дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Сотрудник, находящийся в отпуске, предусмотренном статьей 77 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", принимается в магистратуру и докторантуру Академии после выхода из отпуска и назначения на штатную должность в правоохранительном органе.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Приемная комиссия:
1) проверяет полноту представленных документов, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, и определяет соответствие кандидатов требованиям пунктов 8, 9 настоящих Правил;
2) запрашивает в отношении кандидатов от правоохранительных органов информацию о наличии либо об отсутствии компрометирующих сведений (непогашенные взыскания за совершение административных правонарушений или дисциплинарных проступков; совершение проступков дискредитирующих правоохранительную службу, сведения о проводимых служебных расследованиях), а также сведения, связанные с прохождением службы, за исключением кандидатов, поступающих посредством оплаты обучения за счет внебюджетных или собственных средств.
При наличии компрометирующих сведений приемной комиссией возвращаются документы кандидату без дальнейшего рассмотрения;
3) формирует списки кандидатов на обучение;
4) рассматривает вопрос о зачислении в число магистрантов и докторантов Академии с учетом результатов работы экзаменационной комиссии;
5) анализирует итоги приема кандидатов на обучение и формирует предложения по дальнейшему совершенствованию работы.";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);";
подпункт 9) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"9) оригинал квитанции об оплате за участие в тестировании по иностранному языку, за исключением иностранных граждан.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Документы кандидатов, указанные в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, регистрируются службой документационного обеспечения Академии в единой информационной аналитической системе "Кадағалау".";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Жалоба на решение, действие (бездействие) приемной комиссии рассматривается в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.".
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Экзаменационная комиссия создается для проведения экзамена по родственным направлениям подготовки кадров магистратуры, докторантуры и состоит из председателя, секретаря и не менее трех членов комиссии.
В состав экзаменационной комиссии входят сотрудники Академии, правоохранительных органов, ВУЗов и научных организаций, имеющие ученые степени или степени (академической) доктора философии PhD или доктора по профилю, или ученые звания, а также квалифицированные специалисты, имеющие научно-педагогический стаж не менее трех лет.
Состав экзаменационной комиссии утверждается приказом ректора Академии.

мынадай мазмұндағы 9-1 тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабына сәйкес демалыста болған қызметкер, Академияның магистратурасына және докторантурасына демалыстан шыққан және құқық қорғау органдарында штаттық лауазымға тағайындалған кезде оқуға қабылданады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қабылдау комиссиясы:
1) осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және үміткерлердің осы Қағидалардың 8, 9 тармақтарының талаптарына сәйкестігін айқындайды.
2) бюджеттен тыс немесе өз қаражаты есебінен оқуға ақы төлеу арқылы түсетін үміткерлерді қоспағанда, құқық қорғау органдарынан үміткерлерге қатысты беделін түсіретін мәліметтердің болуы немесе болмауы туралы мәліметті (әкімшілік құқық бұзушылықтар немесе тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін өтелмеген жазалар; құқық қорғау қызметіне нұқсан келтіретін теріс қылықтар жасау, жүргізіліп жатқан қызметтік тергеп-тексерулер туралы мәліметтер), сондай-ақ қызмет өткерумен байланысты басқа мәліметтерді сұратады.
Беделін түсіретін мәліметтер болған кезде қабылдау комиссиясы үміткерге құжаттарды одан әрі қараусыз қайтарады;
3) оқуға түсуге үміткерлердің тізімін қалыптастырады;
4) емтихандық комиссия жұмысының нәтижелерін ескере отырып, Академияның магистранттары мен докторанттарының қатарына қабылдау туралы мәселені қарастырады;
5) оқуға үміткерлерді қабылдау қорытындыларын талдайды және жұмысты одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстарды қалыптастырады.";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);";
15-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) шетел азаматтарын қоспағанда, шет тілі бойынша тестілеуге қатысу үшін төлем туралы түбіртектің түпнұсқасы.".
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген үміткерлердің құжаттарын Академияның құжаттарды қамтамасыз ету қызметі "Кадағалау" бірыңғай ақпараттық талдау жүйесінде тіркейді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қабылдау комиссиясының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес қаралады.";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Емтихан комиссиясы магистратура, докторантура кадрларын даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша емтихан өткізу үшін құрылады және төраға, хатшы және комиссияның кемінде үш мүшесінен тұрады.
Емтихан комиссиясының мүшелері ғылыми дәрежелері немесе философия докторы PhD немесе бейіні бойынша докторы дәрежелері (академиялық) немесе ғылыми атақтары бар Академияның, құқық қорғау органдарының, өзге жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың қызметкерлері, сондай-ақ кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық өтілі бар білікті мамандар бола алады.
Емтихан комиссиясының құрамы Академия ректорының бұйрығымен бекітіледі.

23. Кандидаты, поступающие в магистратуру, докторантуру Академии, сдают вступительные экзамены:
1) по иностранному языку (английский, немецкий, французский по выбору);
2) по специальности.
К экзамену по специальности допускаются кандидаты, набравшие не менее 30 баллов по иностранному языку.
Иностранные граждане, поступающие в магистратуру и докторантуру посредством оплаты обучения за счет внебюджетных или собственных средств, принимаются по результатам собеседования, проводимого приемной комиссией Академии.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. В случае одинаковых показателей конкурсных баллов, преимущество при зачислении получают кандидаты, имеющие наибольший стаж правоохранительной службы.
Затем учитываются научно-педагогические достижения:
1) научные публикации, в том числе в рейтинговых научных изданиях;
2) свидетельства о научных разработках;
3) сертификаты о присуждении научных стипендий, грантов;
4) грамоты или дипломы за участие в научных конференциях и конкурсах;
5) справки, подтверждающие участие в научно-образовательной деятельности Академии.".
Приложение 2 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 12 апреля 2024 года № 47
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурного элемента приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан
1. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 62 "Об утверждении Типовых учебных планов по специальностям послевузовского образования Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13659).
2. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 65 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19004).
3. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 188 "О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 62 "Об утверждении Типовых учебных планов послевузовского образования Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26792).

23. Академияның магистратурасына, докторантурасына түсетін үміткерлер:
1) шет тілі бойынша (таңдауы бойынша ағылшын, неміс, француз);
2) мамандық бойынша түсу емтихандарын тапсырады.
Мамандығы бойынша емтиханға шет тілі бойынша кемінде 30 балл жинаған үміткерлер жіберіледі.
Бюджеттен тыс немесе өз қаражаты есебінен оқуға ақы төлеу арқылы магистратураға және докторантураға түсетін шетел азаматтары Академияның қабылдау комиссиясы өткізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша қабылданады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Конкурстық балл көрсеткіштері тең болған жағдайда құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі көбірек үміткерлер басымдыққа ие болады.
Одан кейін ғылыми-педагогикалық жетістіктері ескеріледі:
1) ғылыми, оның ішінде рейтингісі жоғары ғылыми басылымдардағы жарияланымдары;
2) ғылыми әзірлемелері туралы куәліктер;
3) ғылыми стипендиялар, гранттар берілгендігі туралы сертификаттар;
4) ғылыми конференцияларға және конкурстарға қатысқаны үшін берілген грамоталар немесе дипломдар;
5) Академияның ғылыми-білім беру қызметіне қатысқанын растайтын анықтамалар.".
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2024 жылғы 12 сәуірдегі
№ 47 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының күші жойылған кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 62 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13659 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2019 жылғы 10 шілдедегі № 65 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19004 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 62 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 2 ақпандағы № 188 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26792 болып тіркелген).