О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 мая 2024 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2024 года № 34342
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22394) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается карьерным центром (далее – услугодатель) лицам, ищущим работу, безработным, лицам, не обеспеченным работой в связи с простоем, кандасам, студентам и учащимся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) веб-портал "Электронного правительства": www.egov.kz (далее – Портал);
3) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" (www.enbek.kz) (далее – Электронная биржа труда).";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Для получения направления на участие в активных мерах содействия занятости населения услугополучатель обращается к услугодателю путем подачи заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости" (далее – перечень) согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо через Портал или Электронную биржу труда.";
части первую и вторую пункта 7 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодателем услугополучателю выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 3 мамырдағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 мамырда № 34342 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22394 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті мансап орталығы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жұмыс іздеуші адамдарға, жұмыссыздарға, тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдарға, қандастарға, оқудан бос уақытта студенттер мен жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www.egov.kz "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы (бұдан әрі – Электрондық еңбек биржасы) (www.enbek.kz) арқылы жүзеге асырылады.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Көрсетілетін қызметті алушы халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдама алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге не Порталға немесе Электрондық еңбек биржасына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш беру арқылы жүгінеді.";
7-тармақтың бірінші және екінші бөліктері алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушы тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынғанда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Услугодатель по результатам рассмотрения документов, в случае их соответствия перечню документов, необходимых для оказания государственной услуги, формирует соответствующее направление лицам на участие в активных мерах содействия занятости:
- направление на профессиональное обучение согласно приложению 4 или 5 к настоящим Правилам;
- направление на субсидируемое рабочее место согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
- направление на переселение согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
приложение 1 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 5 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 8 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 11 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложения 6, 7, 9 и 10 к настоящим Правилам исключить.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Форма
Директору карьерного центра
______________________ района (города)
от __________________________________,
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающего по адресу ______________
Заявление
Прошу выдать мне направление на (нужное подчеркнуть): профессиональное обучение;
субсидируемое рабочее место (общественные работы, социальные рабочие места,
молодежная практика, проекты "Первое рабочее место", "Контракт поколений"
и "Серебряный возраст"); переселение.
К заявлению прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
_______________ ___________
Дата подпись
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Заявление гражданина (ки) ______________________________________________
принято "___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____,
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы: ________________________________________________.
_______________ ______________
Дата подпись
Приложение 2 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости"
Наименование государственной услуги "Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости"
1
Наименование услугодателя
Карьерный центр (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги

"10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қарау нәтижелері бойынша олар мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесіне сәйкес келген жағдайда, адамдарға жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға тиісті жолдаманы:
- осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаларға сәйкес кәсіптік оқытуға жолдаманы;
- осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес субсидияланатын жұмыс орнына жолдаманы;
- осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес қоныс аударуға жолдаманы қалыптастырады.";
осы Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 6, 7, 9 және 10-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
1-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________ ауданының (қаланың) мансап орталығының директорына
_____________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
______________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш
Маған кәсіптік оқытуға; субсидияланатын жұмыс орнына (қоғамдық жұмыстар, әлеуметтік жұмыс орындары, жастар практикасы, "Алғашқы жұмыс орны", "Ұрпақтар келісімшарты" және "Күміс жас"), қоныс аударуға (керегінің астын сызу) жолдама беруді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін. ______________ ___________
Күні қолы
------------------------------------------------------------------------------------------------------
кесу сызығы
Азамат _________________________________________ өтініші 20__ жылғы "___" ________ қабылданды, № ________ болып тіркелді, құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
қолы:_______________________________________________________________
_______________ ______________
Күні қолы
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
2-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мансап орталығы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері

1) услугодатель;
2) веб-портал "Электронного правительства": www.egov.kz (далее – Портал);
3) электронная биржа труда (www.enbek.kz).
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача направления лицам на участие в активных мерах содействия занятости, которая включает в себя:
направление на профессиональное обучение согласно приложению 4 или 5 к настоящим Правилам;
направление на субсидируемое рабочее место согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
направление на переселение согласно приложению 11 к настоящим Правилам или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель: с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) Портал и Электронная биржа труда: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя:
к услугодателю заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
для получения направления на профессиональное обучение:
1) документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) трудовая книжка (при наличии);
3) документ об образовании (аттестат, свидетельство, диплом, сертификат) (при наличии);
4) справка о состоянии здоровья согласно форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
для получения направления на субсидируемое рабочее место:
1) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) трудовая книжка (при наличии);
3) документ, подтверждающий наличие технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, (для участия в молодежной практике или в проекте "Контракт поколений").
Студент или учащийся старших классов общеобразовательной школы, с шестнадцати до восемнадцати лет, желающий участвовать в общественных работах, к заявлению прилагает:
письменное согласие одного из родителей либо законных представителей;
для получения направления на переселение:
1) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) трудовая книжка (при наличии);
3) документ об образовании (при наличии).
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются услугополучателю;
на Портал или Электронную биржу труда:
для оказания государственной услуги – заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
для получения информации об оказании государственной услуги – запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего трудовую деятельность, документа об образовании услугодатель получает из соответствующих информационных систем государственных органов через шлюз "Электронного правительства".
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www.egov.kz "Электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал);
3) Электрондық еңбек биржасы (www.enbek.kz).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні;
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға адамдарға жолдама беру, олар мыналарды қамтиды:
осы Қағидаларға 4 немесе 5-қосымшаларға сәйкес кәсіптік оқытуға жолдама;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес субсидияланатын жұмыс орнына жолдама;
осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес қоныс аударуға жолдама беру немесе осы тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) Порталда және Электрондық еңбек биржасында – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы:
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш пен мынадай құжаттарды ұсынады:
кәсіптік оқытуға жолдама алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) еңбек кітапшасы (бар болса);
3) білімі туралы құжат (аттестат, куәлік, диплом, сертификат) (бар болса);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама;
субсидияланатын жұмыс орнына жолдама алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) еңбек кітапшасы (бар болса);
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар екенін растайтын құжат (жастар практикасына немесе "Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысу үшін).
Қоғамдық жұмыстарға қатысқысы келетін он алты жас пен он сегіз жас аралығындағы студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары өтінішпен қоса ата-анасының бірінен немесе заңды өкілдерінен жазбаша келісімін қоса береді.
Жеке басты куәландыратын құжат пен деректер "Еңбек нарығы" ААЖ енгізілгеннен кейін құжаттар көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады;
Порталға немесе Электрондық еңбек биржасына:
мемлекеттік қызмет көрсету үшін – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
мемлекеттік қызмет көрсету туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Жеке басты куәландыратын құжаттың, еңбек қызметін растайтын құжаттың, білім туралы құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті беруші "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен алады.
Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды Порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болғанда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік пароль беру арқылы немесе Портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабар жіберу арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін айқындау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) пункт 4 статьи 109 Социального кодекса Республики Казахстан для выдачи направления на профессиональное обучение;
6) пункт 7 статьи 111 Социального кодекса Республики Казахстан для выдачи направления на субсидируемые рабочие места.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги при условии наличия электронной цифровой подписи в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" Портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz.
Единый контакт-центр: "1414".
Приложение 3 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах",
услугодатель _______________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Полное наименование услугодателя
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги ввиду
представления Вами неполного пакета документов и (или) документов с истекшим
сроком действия согласно перечню, предусмотренному перечнем, а именно:
Наименование документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Директор карьерного центра:
__________________________________________ __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Получил: _______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись услугополучателя
Дата выдачи: "____" ___________ 20__ года.
Место печати (при наличии)
Приложение 4 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Форма
Направление № ____ на профессиональное обучение в организацию образования
Гражданин (гражданка) ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
направляется для профессионального обучения в __________________________
____________________________________________________________________
Наименование организации образования, адрес, контактный телефон сроком
на ______ месяцев с "___" ______ 20__ года по "___" ______ 20__ года.
____________________________________________ __________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Возвращается организацией образования в карьерный центр в течение пяти рабочих
дней со дня направления на профессиональное обучение
Уведомление к направлению № ___
_____________________________________________________________________
Наименование организации образования, адрес, контактный телефон
сообщает, что гражданин (гражданка) _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в соответствии с приказом от "___" ________ 20____ года № ______
зачислен на профессиональное обучение по квалификации (навыка) ___________
Наименование квалификации (навыка) сроком на ______ месяцев на время
до "___" ______ 20__ года.
Ответственный представитель организации образования:
_________________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
Приложение 5 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Форма
Направление № ____ на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя
Гражданин (гражданка) ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
направляется для профессионального обучения в __________________________
____________________________________________________________________
Наименование работодателя, адрес, контактный телефон сроком
на ______ месяцев с "___" ______ 20__ года по "___" ______ 20__ года.
________________________________________ ___________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Возвращается работодателем в карьерный центр в течение пяти рабочих дней
со дня направления на профессиональное обучение
Уведомление к направлению № ___
____________________________________________________________________
Наименование работодателя, адрес, контактный телефон сообщает,
что гражданин (гражданка) ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) в соответствии с приказом
от "___" ________ 20____ года № ______ принят на работу в период обучения
по квалификации (навыку) _______________________
Наименование квалификации (навыка) сроком на ______ месяцев на время
до "___" ______ 20__ года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя:
_________________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
Приложение 6 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 8
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Форма
Направление № _____ на субсидируемое рабочее место
Безработный, студент и учащийся старших классов общеобразовательных школ,
лицо, не обеспеченный работой в связи с простоем (подчеркнуть нужное)
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН
направляется в ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон
для трудоустройства на субсидируемое рабочее место (нужно подчеркнуть):
общественные работы, социальные рабочие места, молодежная практика, проекты
"Первое рабочее место", "Контракт поколений" и "Серебряный возраст"
по специальности (профессии) ___________________________________________
Наименование профессии/специальности
сроком на __________ месяцев с ______ по ________________________________.
______________________________________________ ________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Возвращается работодателем в карьерный центр в течение пяти рабочих дней
со дня направления для трудоустройства
Уведомление к направлению № _____
______________________________________________________________________
Наименование работодателя в соответствии с заключенным трудовым договором
от "__" _____ 20__ года № ____ (приказ № ____ от "__" ___________ 20____ года)
гражданин (гражданка)
______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
принят на субсидируемое рабочее место в качестве
______________________________________________________________________
Наименование должности со сроком трудоустройства на субсидируемое рабочее место
____ месяцев с "__" ______ 20__ года по "__" _______ 20__года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя:
___________________________________________ __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
Приложение 7 к приказу
от 3 мая 2024 года № 129
Приложение 11
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных мерах
содействия занятости"
Форма
Направление № _____ на переселение
Гражданин (гражданка)____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН
на основании решения региональной комиссии от "___" ________ 20___ года №____
направляется в ____________________________________________________________
Наименование населенного пункта/района/области для проживания и трудоустройства
по специальности (профессии) _______________________________________________
Наименование профессии/специальности Совместно с ним переселяются:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Родственное отношение к заявителю / фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________ _____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Возвращается услугодателю
Уведомление к направлению №______
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Наименование карьерного центра района/города места расселения
___________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
в соответствии с заключенным социальным контрактом от "__" ____ 20__ года № ___
(приказ № ___ от "___" ________ 20__ года) является участником добровольного
переселения и предоставляется жилье, служебное жилье, комната в общежитий,
субсидия на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
(нужное подчеркнуть)
в _________________________________________________________________________
Наименование населенного пункта/района/области
с последующим трудоустройством в
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование работодателя, адрес, контактный телефон
Директор карьерного центра региона приема:
________________________________________ _______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)

4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы;
5) кәсіптік оқытуға жолдама беру үшін Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 109-бабының 4-тармағы;
6) субсидияланатын жұмыс орындарына жолдама беру үшін Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 111-бабының 7-тармағы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Цифрлық құжаттардың сервисі мобильдік қосымшада авторланған пайдаланушылар үшін қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдаланып, мобильдік қосымшада авторланудан өту қажет, одан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, керек құжатты таңдау қажет.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және статусы туралы ақпаратты Порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: "1414".
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
3-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабын басшылыққа ала отырып көрсетілетін қызметті беруші
_________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы
Сіздің тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады. Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
мансап орталығының директоры:
_______________________________________ _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы: __________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Алдым:_______________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/ қолы
Берілген күні: 20___ жылғы "____" ___________. Мөрдің орны (бар болса)
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
4-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымына кәсіптік оқытуға № ______ жолдама
Азамат _________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________________________________
Білім беру ұйымының атауы, мекенжайы, байланыс телефоны
20__ "__" _______ бастап 20__ "__" _______ дейін ___ ай мерзімге кәсіптік оқытуға жіберіледі.
________________________________________ _________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні Мөрдің орны (бар болса)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
кесу сызығы
Кәсіптік оқытуға жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде білім беру ұйымы мансап орталығына қайтарады
№ ___ жолдамаға хабарлама
________________________________________________________________
Білім беру ұйымының атауы, мекенжайы, байланыс телефоны
азамат ____________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__" _____ № ___ бұйрыққа сәйкес __________________________
Біліктілік (дағды) атауы
біліктілігі (дағдысы) бойынша 20__ жылғы "__"______ дейін ___ ай мерзімге кәсіптік оқытуға қабылданғанын хабарлайды.
Білім беру ұйымының жауапты өкілі:
_________________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
5-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуға № ____ жолдама
Азамат ______________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________
Жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны
20__ "___" _______ бастап 20__ "___" ________ дейін ___ ай мерзімге кәсіптік оқытуға жіберіледі.
________________________________________ ___________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
кесу сызығы
Кәсіптік оқытуға жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс беруші мансап орталығына қайтарады
№ ___ жолдамаға хабарлама
_______________________________________________________________
Жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны
азамат __________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__"____ № ____ бұйрыққа сәйкес _______________________
Біліктілік (дағды) атауы
біліктілігі (дағдысы) бойынша оқу кезеңіне 20__ жылғы "__" _____ дейін _____ ай мерзімге жұмысқа қабылданды.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
Жұмыс берушінің жауапты өкілі:
_____________________________________________ ______________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
6-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Субсидияланатын жұмыс орнына № _____ жолдама
Жұмыссыз, студент және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушысы, тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адам (керегінің астын сызу)
__________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН
20___ жылғы "__" _______ бастап 20__ жылғы "__"______ дейін ____ ай мерзімге
___________________________________________________________
Кәсіп/мамандық атауы
мамандығы (кәсібі) бойынша субсидияланатын жұмыс орнына: қоғамдық жұмыстар, әлеуметтік жұмыс орындары, жастар практикасы, "Алғашқы жұмыс орны", "Ұрпақтар келісімшарты" және "Күміс жас" жобасы (керегінің астын сызу) жұмысқа орналасу үшін
___________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны
жіберіледі.
_________________________________________________ ________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
кесу сызығы
Жұмысқа орналасу үшін жолдама берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс беруші мансап орталығына қайтарады
№ ___ жолдамаға хабарлама
________________________________________________________________
Жұмыс берушінің атауы
20__ жылғы "__" ______ жасалған №_____ еңбек шартына
(20__ жылғы "__" _______ №______ бұйрық) сәйкес азамат
__________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________
Лауазым атауы
ретінде 20__ жылғы "__" _____ бастап 20__ жылғы "__" ______ дейін_____ ай
мерзімге субсидияланатын жұмыс орнына жұмысқа орналасу мерзімімен субсидияланатын жұмыс орнына қабылданды.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
Жұмыс берушінің жауапты өкілі: ________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 129 бұйрыққа
7-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қоныс аударуға № _____ жолдама
Азамат _______________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН
өңірлік комиссияның 20 __ жылғы "__" _______ №____ шешіміне сәйкес
_______________________________________________________________
Елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы
тұру және ________________________________________________________
Кәсіп/мамандық атауы
мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
Онымен бірге: _____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтініш берушіге туыстық қатынасы/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
қоныс аударады. ________________________________________ __________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
кесу сызығы
Көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады
№______ жолдамаға хабарлама
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қоныстанған облыстың ауданының/қаласының мансап орталығы
___________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20 __ жылғы "___"________ жасалған № _____ әлеуметтік келісімшартқа сәйкес
(20__ жылғы________ №___ бұйрық) ерікті түрде қоныс аударуға қатысушы болып табылады және оған
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы
___________________________________________________________________
Жұмыс берушінің атауы мекенжайы, байланыс телефондары
кейіннен жұмысқа орналасумен тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, жатақханадан бөлме, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия беріледі (керегінің астын сызу).
Қабылдау өңірінің мансап орталығының директоры:
_______________________________________ ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)