О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 231 "Об утверждении Правил организации и финансирования профессионального обучения"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 мая 2024 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2024 года № 34343
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 231 "Об утверждении Правил организации и финансирования профессионального обучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32901) следующие изменения:
в Правилах организации и финансирования профессионального обучения:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Работодатель для организации Обучения, посредством "личного кабинета" на Электронной бирже труда подает заявку на предстоящий финансовый год по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в карьерный центр в срок до 1 ноября текущего финансового года.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня выбора безработным организации образования, карьерный центр выдает безработному с его согласия направление на обучение в организацию образования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Центр трудовой мобильности заключает с безработным, организацией образования и работодателем социальный контракт по профессиональному обучению (далее – Социальный контракт) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
в пункт 27 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 31:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Имущественный комплекс мобильного учебного центра содержит:
1) передвижное транспортное средство для доставки технологического оборудования и проведения обучения;
2) обучающее технологическое оборудование.";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"34. В течение одного месяца после определения перечня профессий и навыков, центр трудовой мобильности заключает договор с организацией образования, в рамках которого осуществляется направление безработных на профессиональное обучение.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Центр трудовой мобильности ежемесячно к 10 (десятому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании отчетов, представленных организации образования, перечисляет стипендию и материальную помощь на текущие (карточные) счета безработных.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 231 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 3 мамырдағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 мамырда № 34343 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 231 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32901 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Оқытуды ұйымдастыру үшін жұмыс берушілер Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинеті" арқылы ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейінгі мерзімде мансап орталығына алдағы қаржы жылына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Жұмыссыздар білім беру ұйымын таңдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мансап орталығы жұмыссызға оның келісімімен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымына оқуға жолдама береді.
Еңбек мобильділігі орталығы жұмыссызбен, білім беру ұйымымен және жұмыс берушімен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік оқыту бойынша әлеуметтік келісімшарт (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасасады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Мансап орталығы жұмыссыздың оқудан өткені және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетеді.";
31-тармақта:
екінші бөліктің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
34-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Кәсіптер мен дағдылардың тізбесі айқындалғаннан кейін бір ай ішінде еңбек мобильділігі орталығы білім беру ұйымымен шарт жасасады, оның шеңберінде жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға жіберу жүзеге асырылады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Еңбек мобильділігі орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне қарай білім беру ұйымы ұсынған есептіліктердің негізінде жұмыссыздардың ағымдағы (карточкалық) шоттарына стипендия мен материалдық көмекті аударады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Центр трудовой мобильности ежемесячно к 15 (пятнадцатому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании акта выполненных работ, предоставленной организацией образования перечисляет оплату за обучение безработных на расчетный счет организации образования.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Работодатель для организации Обучения, посредством "личного кабинета" на Электронной бирже труда подает заявку на предстоящий финансовый год по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в карьерный центр в срок до 1 ноября текущего финансового года.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Карьерный центр в течение 3 (трех) рабочих дней извещает безработного о принятом решении работодателя и выдает ему с его согласия направление на обучение по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Центр трудовой мобильности заключает с безработным и работодателем социальный контракт по профессиональному обучению (далее – Социальный контракт) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
в пункт 65 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Заработная плата безработным в период обучения выплачивается центром трудовой мобильности в соответствии с Трудовым кодексом.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Центр трудовой мобильности ежемесячно к 10 (десятому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании отчетов, представленных работодателем, перечисляет заработную плату на текущие (карточные) счета безработных.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности безработным в период обучения производятся центром трудовой мобильности в соответствии с Трудовым кодексом.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Центр трудовой мобильности ежемесячно к 15 (пятнадцатому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании акта выполненных работ, предоставленной работодателем перечисляет оплату за Обучение на расчетный счет работодателя.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Обучающийся, не прошедший итоговое тестирование, допускается к повторной сдаче итогового тестирования не более 5 (пяти) раз.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;

"48. Еңбек мобильділігі орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне қарай білім беру ұйымы ұсынған орындалған жұмыстардың актісінің негізінде білім беру ұйымының есеп айырысу шотына жұмыссыздарды оқыту ақысын аударады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Оқытуды ұйымдастыру үшін жұмыс беруші Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинеті" арқылы ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейінгі мерзімде мансап орталығына алдағы қаржы жылына осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Мансап орталығы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыссызды жұмыс беруші қабылдаған шешім туралы хабардар етеді және оның келісімімен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқуға жолдама береді.
Еңбек мобильділігі орталығы жұмыссыздармен және жұмыс берушімен осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік оқыту бойынша әлеуметтік келісімшарт (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасасады.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Жұмыс беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде мансап орталығына тұрақты жұмыс орнына ауыстыру немесе жұмыссыздарды ауыстырудан бас тарту туралы хабарлайды.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Оқу кезеңінде жұмыссыздардың жалақысын Еңбек кодексіне сәйкес еңбек мобильділігі орталығы төлейді.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Еңбек мобильділігі орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне қарай жұмыс беруші ұсынған есептіліктердің негізінде жұмыссыздардың ағымдағы (карточкалық) шоттарына жалақыны аударады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Жұмыссыздарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеуді Еңбек кодексіне сәйкес еңбек мобильділігі орталығы жүргізеді.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Еңбек мобильділігі орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне жұмыс беруші ұсынған орындалған жұмыстар актісінің негізінде Оқу ақысын жұмыс берушінің есеп шотына аударады.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Қорытынды тестілеуден өтпеген білім алушы қорытынды тестілеуді 5 (бес) реттен артық емес қайта тапсыруға жіберіледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 14 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
в приложении 14:
в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о ходе реализации профессионального обучения безработных на Электронной бирже труда по перечню востребованных профессий":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Форма заполняется карьерным центром и предоставляется в уполномоченный государственный орган в сфере занятости населения.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В графе 2 Формы указывается наименование области/города и код по Классификатору административно-территориальных объектов.".
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Сарбасов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 3 мая 2024 года № 135
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.kz
Наименование формы административных данных: Заявка на предстоящий
финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования

10-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын
14-қосымшада:
"Сұранысқа ие кәсіптер тізбесі бойынша Электрондық еңбек биржасында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанға қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нысанды мансап орталығы толтырады және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ұсынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Нысанның 2-бағанында облыстың/қаланың атауы және Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші бойынша коды көрсетіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
Реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
2024 жылғы 3 мамырдағы
№ 135 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім

Индекс формы административных данных: ПО-1-1
Периодичность: единовременная
Отчетный период: по состоянию на ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: работодатели
Срок представления формы административных данных:
до 1 ноября текущего финансового года.
Таблица. Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования
№ п/п
Наименование работодателя
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя
Наименование квалификации или навыка, по которой необходимо организовать обучение
Количество обучаемых, человек
Продолжительность обучения, месяцев
1
2
3
4
5
6
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель:
___________________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Заявка на предстоящий
финансовый год
на профессиональное обучение
безработных в организациях
образования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение безработных в организациях образования" (далее - Форма).
2. Форма заполняется работодателями и предоставляется в карьерные центры.
3. Форма подписывается первым руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется до 1 ноября текущего финансового года.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
9. В графе 4 Формы указывается наименование квалификации или навыка, по которой необходимо организовать профессиональное обучение безработных в организациях образования.

Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: КО-1-1
Кезеңділік: біржолғы
Есепті кезең: 20__ жылғы _______ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жұмыс берушілер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейін
Кесте. Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім
Р/с №
Жұмыс берушінің атауы
Жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Оқуды ұйымдастыру қажет біліктіліктің немесе дағдының атауы
Оқитындардың саны, адам
Оқудың ұзақтығы, айлар
1
2
3
4
5
6
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Білім беру ұйымдарында
жұмыссыздарды кәсіптік
оқытуға ағымдағы қаржы
жылына өтінім" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жұмыс берушілер толтырады және мансап орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға бірінші басшы не оның міндетін атқарушы адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейін ұсынылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында жұмыссыздарды білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру қажет етілетін біліктіліктің немесе дағдының атауы көрсетіледі.

10. В графе 5 Формы указывается количество безработных, направляемых на профессиональное обучение в организацию образования.
11. В графе 6 Формы указывается продолжительность профессионального обучения безработных в организациях образования.
Приложение 2 к приказу
Приложение 4
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Социальный контракт № _______ по профессиональному обучению в организации образования
_______________________________
Дата
_________________________________
Место заключения
Центр трудовой мобильности _____________________________________________
области (столицы, города республиканского значения), именуемый в дальнейшем
"Центр трудовой мобильности", в лице ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании _____________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
работодатель __________________________________________________________,
(полное наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Работодатель" в лице ___________________________
______________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании _____________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
безработный ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Обучаемый", и организация образования, проводящая
профессиональное обучение, _____________________________________________
(полное наименование организации образования)
именуемая в дальнейшем "Организация образования", в лице _________________
______________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании _____________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Социальным кодексом
Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и финансирования
профессионального обучения, утвержденными приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под №___)
(далее – Правила) и на основании решения районной (городской) комиссии
_________________________________ района, города областного значения, города
республиканского значения, столицы от __ _______ 20__ года № _____ заключили
настоящий социальный контракт по профессиональному обучению в организации
образования (далее – Социальный контракт) и пришли к соглашению
о нижеследующем:

10. Нысанның 5-бағанында білім беру ұйымдарына кәсіптік оқытуға жіберілетін жұмыссыздардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында білім беру ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың ұзақтығы көрсетіледі.
бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымында кәсіптік оқыту жөніндегі № ____ әлеуметтік келісімшарт
________________________________                   ___________________
Жасалған орны                                     Күні
Бұдан әрі "Еңбек мобильділігі орталығы" деп аталатын
__________________ облысының (астананың, республикалық маңызы бар
қаласының) еңбек мобильділігі орталығы атынан _______________________
(ереже, жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін ______________________________________________,
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын _______________________________
(ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін _______________________________________________
(жұмыс берушінің толық атауы)
атынан _____________________________________, бұдан әрі "Білім алушы"
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
деп аталатын жұмыссыз _____________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және бұдан әрі "Білім беру ұйымы" деп аталатын кәсіптік оқытуды өткізетін
білім беру ұйымы ___________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
атынан ______________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже, жарғы және т.б)
__________________________________________________________________,
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № ____ болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес және __________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аудандық (қалалық) комиссиясының 20__ жылғы_____ _______ №_____ шешімінің негізінде білім беру ұйымында кәсіптік оқыту жөніндегі осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:

Глава 1. Предмет Социального контракта
1.1. Организация и финансирования профессионального обучения Обучаемого в Организации образования по запросу Работодателя, а также трудоустройство Обучаемого на заявленное рабочее место Работодателем.
1.2. Общая сумма Социального контракта составляет ______________ тенге, (прописью)
в том числе на оказание образовательных услуг _____________________ тенге, на (прописью)
выплату стипендией и материальной помощи ___________________ тенге. (прописью)
Глава 2. Обязательства Сторон
2.1. Центр трудовой мобильности (карьерный центр) обязуется:
1) направлять Обучаемого на профессиональное обучение в Организацию образования
____________________________________________________ для получения
(наименование организации образования)
_________________________________________________________________
(наименование квалификации (навыка))
со сроком ________________________________________________________;
(период обучения)
2) на основании представленных Организацией образования ежемесячных отчетов своевременно и в полном объеме выплачивать Обучаемому стипендию и материальную помощь;
3) на основании акта выполненных работ своевременно и в полном объеме оплачивать Организацию образования услуги по обучению;
4) осуществлять мониторинг исполнения обязанностей Работодателя, Организацией образования и Обучаемого, определенных настоящим Социальным контрактом;
5) оказывать содействие в трудоустройстве Обучаемому, при отказе Работодателя от приема на работу.
6) ежемесячно вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование профессионального обучения и наличия обязательных пенсионных отчислений у Обучаемого;
7) отражать в индивидуальной карте занятости Обучаемого сведения о прохождении профессионального обучения и на постоянную работу после завершения (досрочного завершения) обучения.
2.2. Центр трудовой мобильности (карьерный центр) вправе:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
3) проводить выездные проверки выполнения условий Социального контракта. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Социального контракта.
2.3. Обучаемый обязуется:
1) проходить обучение;
2) не пропускать занятия без уважительных причин;
3) информировать стороны не позднее пяти рабочих дней о возникновении обстоятельств, препятствующих прохождению обучения;

1-тарау. Әлеуметтік келісімшарттың мәні
1.1. Жұмыс берушінің сұратуы бойынша Білім беру ұйымында Білім алушыны кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру, сондай-ақ Білім алушыны Жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа орналастыру.
1.2. Әлеуметтік келісімшарттың жалпы сомасы _____________ теңгені
(жазбаша)
құрайды, оның ішінде білім беру қызметтерін көрсетуге ___________ теңге,
(жазбаша)
стипендия мен материалдық көмек төлеуге ___________ теңге.
(жазбаша)
2-тарау. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы):
1) Білім алушыны _________________________________________ Білім беру ұйымына
(білім беру ұйымының атауы)
_________________________________________________________________ алу үшін
(біліктілік (дағды) атауы)
___________________________________ мерзімге кәсіптік оқытуға жіберуге;
(оқу кезеңі)
2) Білім беру ұйымы ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде Білім алушыға стипендия мен материалдық көмекті уақтылы және толық көлемде төлеуге;
3) орындалған жұмыстардың актісінің негізінде Білім беру ұйымына оқу бойынша қызметтердің ақысын уақтылы және толық көлемде төлеуге;
4) Жұмыс берушінің, Білім беру ұйымының және Білім алушының осы Әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыру;
5) Жұмыс беруші жұмысқа қабылдаудан бас тартқан кезде Білім алушыға жұмысқа орналастыруға жәрдем көрсетуге;
6) кәсіптік оқытуды қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына және Білім алушыда міндетті зейнетақы аударымдарының болуына ай сайын мониторинг жүргізуге;
7) Білім алушының жұмыспен қамтудың жеке картасында кәсіптік оқытудан өту және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасу туралы мәліметті көрсетуге міндетті.
2.2. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы):
1) тараптардың міндеттемелерін орындау мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды тараптардан сұрату және алу;
2) тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
3) Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.3. Білім алушы:
1) оқудан өтуге;
2) себепсіз сабақтан қалмауға;
3) бес жұмыс күні ішінде тараптарды оқудан өтуге кедергі жасайтын жағдайлардың туындауы туралы хабардар етуге;

4) трудоустроиться на заявленное рабочее место работодателем, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 5 статьи 99 Кодекса;
5) предоставлять в Карьерный центр копию приказа о приеме на постоянную работу в течение пяти рабочих дней с момента принятия на работу при трудоустройстве на другое постоянное рабочее место после завершения обучения.
2.4. Обучаемый вправе:
1) выбирать организацию образования из Реестра учебных заведений и учебных центров;
2) получать стипендию и материальную помощь, в случаях и порядке, определенных Правилами;
3) требует от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта.
2.5. Работодатель обязуется:
1) участвовать в квалификационном экзамене по оценке профессиональной подготовленности;
2) после завершения обучения трудоустроить Обучаемого по полученной специальности (профессии) на постоянное рабочее место со сроком не менее 6 (шести) месяцев;
3) извещать Карьерный центр о приеме на работу или об отказе в приеме на работу (с указанием причин при отказе в приеме на работу) Обучаемого;
4) возмещать фактические расходы государства на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии при отказе от приема на работу Обучаемого и нарушении установленного порядка организации профессионального обучения, за исключением случаев ликвидации работодателя - юридического лица либо прекращения деятельности работодателя - физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
2.6. Работодатель вправе:
1) обеспечивать место прохождения производственной практики (при необходимости);
2) закреплять наставника на время прохождения производственной практики (при необходимости);
3) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
4) согласовать образовательные программы для обучения.
2.7. Организация образования обязуется:
1) принимать Обучаемого на профессиональное обучение в форме
__________________________________________________________________
по квалификации (навыку) (подготовка или переподготовка)
__________________________________________________________________;
(наименование квалификации (навыка))
2) представлять в Карьерный центр информацию по обучающимся, завершившим обучение, отчисленным ежемесячно до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным по форме согласно приложениям 5 и 6 к Правилам;
3) провести итоговую аттестацию и квалификационный экзамен Обучаемого;

4) Кодекстің 99-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа орналасуға;
5) басқа тұрақты жұмысқа орналасқан кезде жұмысқа қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Мансап орталығына тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынуға міндетті.
2.4. Білім алушы:
1) Оқу орындары мен оқу орталықтарының тізілімімен білім беру ұйымын таңдауға;
2) Қағидаларда айқындалған жағдайларда және тәртіппен стипендия мен материалдық көмекті алуға;
3) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
4) басқа тұрақты жұмысқа өздігінен орналасқан жағдайда жұмыс беруші ұсынған жұмыс орнына жұмысқа орналасудан бас тартуға құқылы.
2.5. Жұмыс беруші:
1) кәсіптік даярлықты бағалау жөніндегі біліктілік емтиханына қатысуға;
2) оқуды аяқтағаннан кейін Білім алушыны алған кәсібі бойынша тұрақты жұмыс орнына кемінде 6 (алты) ай мерзімге жұмысқа орналастыруға;
3) Мансап орталығын Білім алушыны жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту (жұмысқа қабылдаудан бас тартқан кезде себебін көрсете отырып) туралы хабардар етуге;
4) заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыссызды жұмысқа қабылдаудан бас тартқан және кәсіптік оқытудың белгіленген тәртібін бұзған кезде төленген материалдық көмек пен стипендияның сомасын қоса алғанда, мемлекеттің оқуға нақты жұмсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
2.6. Жұмыс беруші:
1) өндірістік практикадан өту орнын қамтамасыз етуге (қажет болған кезде);
2) өндірістік практикадан өту уақытында тәлімгер тағайындау (қажет болған кезде);
3) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
4) оқу үшін білім беру бағдарламаларын келісуге құқылы.
2.7. Білім беру ұйымы:
1) Білім алушыны ____________________________біліктілігі (дағдысы)
(біліктілік (дағды) атауы)
бойынша ______________________________ нысанында кәсіптік оқытуға қабылдауға;
(даярлау немесе қайта даярлау)
2) Қағидаларға 5 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оқып жатқандар, оқуды аяқтағандар, оқудан шығарылғандар туралы мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
3) Білім алушыға қорытынды аттестаттауды және біліктілік емтиханын өткізуге;

4) выдать Обучаемому документ о присвоении квалификации (сертификат, свидетельство) установленного образца;
5) осуществлять мониторинг исполнения обязанностей Обучаемого, определенных Социальным контрактом;
6) возмещать фактические расходы государства на обучение при нарушении установленного порядка организации профессионального обучения, за исключением случаев ликвидации Организацией образования - юридического лица либо прекращения деятельности Организацией образования - физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния Организацией образования.
2.8. Организация образования вправе:
1) определять условия и место прохождения производственной практики;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
3) отчислять Обучаемого при пропуске занятий без уважительных причин в соответствии с внутренним распорядком организации образования или неудовлетворительных оценок по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года№ 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191).
Глава 3. Ответственность Сторон
3.1. Не допускается передача Сторонами ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Социальному контракту.
3.2. При досрочном прекращении Обучаемым обучения, нарушении Работодателем, Организацией образования установленного порядка организации профессионального обучения, Социальный контракт подлежит расторжению в течении 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Социальный контракт расторгается по инициативе одной из сторон, при этом она обязана предупредить об этом других сторон не менее чем в месячный срок.
3.3. Окончание срока действия Социального контракта не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Форс-мажор
4.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Социального контракта, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
4.2. Для целей Социального контракта "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события включают пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.

4) белгіленген үлгідегі біліктілік беру туралы құжат (сертификат, куәлік) беруге;
5) Білім алушының Әлеуметтік келісімшартта көзделген міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
6) Білім беру ұйымы-заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші Білім беру ұйымы-жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, Білім беру ұйымының экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, кәсіптік оқытудың белгіленген тәртібін бұзған кезде мемлекеттің оқуға нақты жұмсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
2.8. Білім беру ұйымы:
1) өндірістік практикадан өту жағдайларын және орнын айқындауға;
2) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
3) Білім алушыны білім беру ұйымының ішкі тәртібіне сәйкес сабақтан себепсіз қалған және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген) бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларына сәйкес үлгеріміне ағымдағы бақылаудан, аралық аттестаттаудан қорытынды бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған кезде аудандық (қалалық) комиссияның келісімі бойынша оқудан шығаруға құқылы.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Тараптардың Әлеуметтік келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.
3.2. Білім алушы оқуды мерзімінен бұрын аяқтаған, Жұмыс беруші, Білім беру ұйымы кәсіптік оқытуды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған кезде Әлеуметтік келісімшарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға тиіс.
Әлеуметтік келісімшарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылады, бұл ретте тарап басқа тараптарды бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
3.3. Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
4-тарау. Форс-мажор
4.1. Тараптар Әлеуметтік келісімшарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса.
4.2. Әлеуметтік келісімшарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын,апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтиды.

4.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Работодатель и Организация образования в течение 2 (двух) рабочих дней направляют Центру трудовой мобильности (карьерному центру) письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Центра трудовой мобильности (карьерного центра) не поступает иных письменных инструкций, Работодатель и Организация образования продолжают выполнять свои обязательства по Социальному контракту, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Социального контракта, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
4.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Социальному контракту, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.
Глава 5. Порядок разрешения споров
5.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Социальному контракту или в связи с ним.
5.2. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Социальному контракту, любая из сторон потребует решения данного вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Прочие условия
6.1. Настоящий Социальный контракт составлен в четырех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
6.2. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другим сторонам, высылается посредством почтовой связи или Электронной биржи труда. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6.3. Изменения и/или дополнения в Социальный контракт оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Социального контракта.
Глава 7. Срок действия Социального контракта
7.1. Срок действия настоящего Социального контракта с "___" _____ 20____ года до "___" ___________ 20_____ года.
7.2. Настоящий Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания Центром трудовой мобильности, Обучаемым, Работодателем и Организацией образования.
Адреса и реквизиты сторон:
Центр трудовой мобильности
__________________________________________
(полное наименование центра трудовой мобильности)
__________________________________________
(юридический адрес)
_________________________________________
(телефон, факс)
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
________________________________________
(подпись)
М.П.
Обучаемый
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________
(адрес)
_____________________________________
(телефон, факс)
_____________________________________
(подпись)
Работодатель
________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
________________________________________
(должность)
_______________________________________
(юридический адрес)
___________________________________
(подпись)
М.П. (при ее наличии)
Организация образования
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
____________________________________
(должность)
____________________________________
(юридический адрес)
____________________________________
(подпись)
М.П. (при ее наличии)
Приложение 3 к приказу
Приложение 5
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.kz
Наименование формы административных данных: Сведения о безработных,
проходящих профессиональное обучение в организациях образования

4.3. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Жұмыс беруші мен Білім беру ұйымы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Еңбек мобильділігі орталығына (мансап орталығына) мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Еңбек мобильділігі орталығынан (мансап орталығынан) өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Жұмыс беруші мен Білім беру ұйымы орындылығына қарай Әлеуметтік келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Әлеуметтік келісімшартты орындаудың балама көздерін іздейді.
4.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар 30 (отыз) күнтізбелік күннен артық жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы Әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде араларында Әлеуметтік келісімшарт немесе соған байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктерді шешуге барлық күштерін салуға тиіс.
5.2. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тараптар Әлеуметтік келісімшарт бойынша дауды шеше алмаса онда тараптың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы мәселенің шешілуін талап етеді.
6-тарау. Өзге де жағдайлар
6.1. Әлеуметтік келісімшарт бірдей заңды күші бар төрт данада жасалды.
6.2. Бір тарап басқа тараптарға жіберетін кез келген хабарлама почта байланысы немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы жіберіледі. Осы күндердің қайсысы кейін туатынына қарай хабарлама ол жеткізілгеннен кейін немесе күшіне ену көрсетілген күні (егер хабарламада көрсетілсе) күшіне енеді.
6.3. Әлеуметтік келісімшартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар жасалған Әлеуметтік келісімшарттың нысанында қосымша келісімшартпен рәсімделеді.
7-тарау. Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімі
7.1. Осы Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы __ ________ бастап 20__ жылғы __ ___________ дейін.
7.2. Осы Әлеуметтік келісімшарт оған Еңбек мобильділігі орталығы, Білім алушы, Жұмыс беруші және Білім беру ұйымы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
Тараптардың заңды мекенжайлары:
Еңбек мобильділігі орталығы
_________________________________________
(еңбек мобильділігі орталығының толық атауы)
_________________________________________
(заңды мекенжайы)
_________________________________________
(телефоны, факс)
_________________________________________
(директордың тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________
(қолы)
М.О.
Білім алушы
______________________________
(тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
______________________________
(мекенжайы)
______________________________
(телефоны, факс)
______________________________
(қолы)
Жұмыс беруші
_______________________________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
___________________________________
(лауазымы)
_______________________________________________________
(заңды мекенжайы)
___________________________________
(қолы)
М.О. (бар болса)
Білім беру ұйымы
______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
______________________________
(лауазымы)
______________________________
(заңды мекенжайы)
______________________________
(қолы)
М.О. (бар болса)
бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер

Индекс формы административных данных: ПО-1-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: Организации образования
Срок представления формы административных данных:
к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом
Таблица. Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение в организациях образования
№ п/п
Наименование организации образования
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер организации образования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) безработного
Индивидуальный идентификационный номер безработного
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы
Количество учебных дней в отчетном месяце
Количество посещенных дней за отчетный месяц
Количество пропущенных дней за отчетный месяц, всего
Количество пропущенных дней за отчетный месяц по неуважительной причине
Причины непосещения
6
7
8
9
10
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о безработных,
проходящих профессиональное
обучение в организациях
образования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение в организациях образования"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение в организациях образования" (далее – субсидируемые рабочие места)" (далее - Форма).
2. Форма заполняется Организациями образования и предоставляется в карьерный центр.
3. Форма подписывается руководителем Организацией образования, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование организации образования, проводящего профессиональное обучение безработных.

Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: КО-1-2
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ ай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Білім беру ұйымдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай
Кесте. Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер
Р/с №
Білім беру ұйымының атауы
Білім беру ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Жұмыссыздың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыссыздың жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Кестенің жалғасы:
Есепті айдағы оқу күндерінің саны
Есепті айда сабаққа келген күндерінің саны
Есепті айда сабаққа келмеген күндердің саны, барлығы
Есепті айда дәлелсіз себептер бойынша сабаққа келмеген күндердің саны
Келмеу себебі
6
7
8
9
10
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Білім беру ұйымдарында
кәсіптік оқытудан өтіп жатқан
жұмыссыздар туралы
мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Білім беру ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Білім беру ұйымдары толтырады және мансап орталығына ұсынады.
3. Нысанға Білім беру ұйымының басшысы не оның міндетін атқарушы адам, оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай ұсынылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды өткізіп жатқан білім беру ұйымының атауы көрсетіледі.

8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер организации образования, проводящего профессиональное обучение безработных.
9. В графе 4 Формы указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) безработного, проходящего профессиональное обучение.
10. В графе 5 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер безработного, проходящего профессиональное обучение.
11. В графе 6 Формы указывается количество учебных дней в отчетном месяце.
12. В графе 7 Формы указывается количество посещенных дней безработным учебы в отчетном месяце.
13. В графе 8 Формы указывается количество всех пропущенных дней безработным учебы в отчетном месяце.
14. 13. В графе 9 Формы указывается количество пропущенных дней безработным учебы по неуважительной причине в отчетном месяце.
15. В графе 10 Формы указывается причины непосещения организации образования в отчетном месяце.
Приложение 4 к приказу
Приложение 7
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.kz
Наименование формы административных данных: Заявка на предстоящий
финансовый год на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя
Индекс формы административных данных: ПО-2-1
Периодичность: единовременная
Отчетный период: по состоянию на ________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: работодатели
Срок представления формы административных данных:
до 1 ноября текущего финансового года.
Таблица. Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя
№ п/п
Наименование работодателя
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя
Наименование квалификации или навыка, по которой организуется обучение
1
2
3
4
Продолжение таблицы:
Количество обучаемых, человек
Продолжительность обучения, месяцев
Стоимость обучения в месяц, тенге
5
6
7
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Заявка на предстоящий
финансовый год
на профессиональное обучение
на рабочем месте у работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя"

8. Нысанның 3-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды өткізіп жатқан білім беру ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында есепті айдағы оқу күндерінің саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келген күндерінің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында есепті айда жұмыссыздың оқуға келмеген күндерінің барлық саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында есепті айда жұмыссыздың дәлелсіз себептер бойынша оқуға келмеген күндерінің саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында есепті айда жұмыссыздың білім беру ұйымдарына келмеу себептері көрсетіледі.
бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: КО-2-1
Кезеңділік: біржолғы
Есепті кезең: 20__ жылғы _______ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жұмыс берушілер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейін
Кесте. Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім
Р/с №
Жұмыс берушінің атауы
Жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Оқуды ұйымдастыру қажет біліктіліктің немесе дағдының атауы
1
2
3
4
Кестенің жалғасы:
Оқитындардың саны, адам
Оқудың ұзақтығы, айлар
Бір айдағы оқудың құны, теңге
5
6
7
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Жұмыс берушілердегі жұмыс
орнында жұмыссыздарды
кәсіптік оқытуға ағымдағы
қаржы жылына өтінім"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателя" (далее - Форма).
2. Форма заполняется работодателями и предоставляется в карьерные центры.
3. Форма подписывается первым руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется до 1 ноября текущего финансового года.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
8. В графе 3 Формы указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя, предоставляющего заявку на организацию профессионального обучения.
9. В графе 4 Формы указывается наименование квалификации или навыка, по которой необходимо организовать профессиональное обучение безработных на рабочем месте у работодателя.
10. В графе 5 Формы указывается количество безработных, направляемых на профессиональное обучение к работодателю.
11. В графе 6 Формы указывается продолжительность профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателя.
12. В графе 7 Формы указывается ежемесячная стоимость профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателя в тенге.
Приложение 5 к приказу
Приложение 10
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Социальный контракт № _______ по профессиональному обучению на рабочем месте у работодателя
_________________________________
Дата
_________________________________
Место заключения
Центр трудовой мобильности __________________________________________
области (столицы, города республиканского значения),
именуемый в дальнейшем "Центр трудовой мобильности",
в лице ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании ___________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
работодатель ________________________________________________________,
(полное наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Работодатель" в лице _________________________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании ___________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
безработный ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Обучаемый" далее совместно именуемые "Стороны",
в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс),
Правилами организации и финансирования профессионального обучения,
утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под №___) (далее – Правила) и на основании решения
районной (городской) комиссии ____________________________ района,
города областного значения, города республиканского значения, столицы
от __ _______ 20__ года №_____ заключили настоящий социальный контракт
по профессиональному обучению на рабочем месте у работодателя
(далее – Социальный контракт) и пришли к соглашению о нижеследующем:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жұмыс берушілер толтырады және мансап орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға бірінші басшы не оның міндетін атқарушы адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейін ұсынылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында өтінім беретін жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында жұмыссыздарды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру қажет етілетін біліктіліктің немесе дағдының атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында жұмыс берушіге кәсіптік оқытуға жіберілетін жұмыссыздардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың ұзақтығы көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың ай сайынғы құгы теңгемен көрсетіледі.
бұйрығына
5- қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жұмыс берушідегі жұмыс орнында кәсіптік оқыту бойынша № _______ әлеуметтік келісімшарт
________________________________                   _____________________
Жасалған орны                                     Күні
Бұдан әрі "Еңбек мобильділігі орталығы" деп аталатын
___________________________ облысының (астананың, республикалық маңызы
бар қаласының) еңбек мобильділігі орталығы атынан
________________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже, жарғы және т.б)
_____________________________________________________________________,
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын _________________________________
(ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін ________________________________________________
(жұмыс берушінің толық атауы)
атынан _______________________________________, бұдан әрі "Білім алушы"
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
деп аталатын жұмыссыз _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № ____ болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес және __________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аудандық (қалалық) комиссиясының 20__ жылғы_____ _______ №_____ шешімінің негізінде жұмыс берушідегі жұмыс орнында кәсіптік оқыту жөніндегі осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:

Глава 1. Предмет Социального контракта
1.1. Организация и финансирования профессионального обучения Обучаемого на рабочем месте у Работодателя, а также трудоустройство Обучаемого на заявленное рабочее место Работодателем.
1.2. Общая сумма Социального контракта составляет _______________ тенге, (прописью)
в том числе на оказание образовательных услуг ____________________тенге, на (прописью)
субсидирование заработной платы безработных в период обучения
_______________________ тенге. (прописью)
Глава 2. Обязательства Сторон
2.1. Центр трудовой мобильности (карьерный центр) обязуется:
1) направлять Обучаемого на профессиональное обучение к Работодателю
_______________________________________________________________
для получения (полное наименование работодателя)
_______________________________________________________________
(наименование квалификации (навыка))
со сроком _________________________________;
(период обучения)
2) на основании представленных Работодателем ежемесячных сведений своевременно и в полном объеме перечислять заработную плату Обучаемым в период обучения;
3) на основании акта выполненных работ своевременно и в полном объеме оплачивать Работодателю услуги по обучению;
4) оказывать содействие в трудоустройстве Обучаемому, при отказе Работодателя от приема на работу.
5) ежемесячно вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование профессионального обучения и наличия обязательных пенсионных отчислений у Обучаемого;
6) отражать в индивидуальной карте занятости Обучаемого сведения о прохождении профессионального обучения и на постоянную работу после завершения (до окончания срока обучения) обучения.
2.2. Центр трудовой мобильности (карьерный центр) вправе:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
3) проводить выездные проверки выполнения условий Социального контракта. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Социального контракта.
2.3. Обучаемый обязуется:
1) проходить обучение;
2) не пропускать занятия без уважительных причин;
3) информировать стороны не позднее пяти рабочих дней о возникновении обстоятельств, препятствующих прохождению обучения;
4) трудоустроиться на заявленное рабочее место работодателем, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 5 статьи 99 Кодекса;
5) предоставлять в Карьерный центр копию приказа о приеме на постоянную работу в течение пяти рабочих дней с момента принятия на работу при трудоустройстве на другое постоянное рабочее место после завершения обучения.

1-тарау. Әлеуметтік келісімшарттың мәні
1.1. Жұмыс берушіде Білім алушыны жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру, сондай-ақ жұмыс берушінің мәлімделген жұмыс орнына Білім алушыны жұмысқа орналастыру.
1.2. Әлеуметтік келісімшарттың жалпы сомасы
___________________________ теңгені, оның ішінде білім беру қызметтерін
(жазбаша)
көрсетуге ________________________ теңгені, оқу кезеңінде жұмыссыздардың
(жазбаша)
жалақысын субсидиялауға _______________________ теңгені құрайды.
(жазбаша)
2-тарау. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы):
1) Білім алушыны __________________________________ Жұмыс берушіге
(білім беру ұйымының атауы)
_____________________________________________________________ алу үшін
(біліктілік (дағды) атауы)
______________________________________ мерзімге кәсіптік оқытуға жіберуге;
(оқу кезеңі)
2) Жұмыс беруші ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде Білім алушыға стипендия мен материалдық көмекті уақтылы және толық көлемде төлеуге;
3) орындалған жұмыстардың актісінің негізінде Жұмыс берушіге оқу бойынша қызметтердің ақысын уақтылы және толық көлемде төлеуге;
4) Жұмыс беруші жұмысқа қабылдаудан бас тартқан кезде Білім алушыға жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуге;
5) кәсіптік оқытуды қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына және Білім алушыда міндетті зейнетақы аударымдарының болуына ай сайын мониторинг жүргізуге;
6) Білім алушының жұмыспен қамтудың жеке картасында кәсіптік оқытудан өту және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасу туралы мәліметті көрсетуге міндетті.
2.2. Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы):
1) тараптардың міндеттемелерін орындау мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды тараптардан сұрату және алу;
2) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
3) Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.3. Білім алушы:
1) оқудан өтуге;
2) себепсіз сабақтан қалмауға;
3) бес жұмыс күні ішінде тараптарды оқудан өтуге кедергі жасайтын жағдайлардың туындауы туралы хабардар етуге;
4) Кодекстің 99-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа орналасуға;
5) басқа тұрақты жұмысқа орналасқан кезде жұмысқа қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Мансап орталығына тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынуға міндетті.

2.4. Обучаемый вправе:
1) получать заработную плату, в случаях и порядке, определенных Правилами;
2) требует от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта.
2.5. Работодатель обязуется:
1) принимать Обучаемого на профессиональное обучение в форме
________________________________________________________
по квалификации (навыку) (подготовка или переподготовка)
________________________________________________________;
(наименование квалификации (навыка))
2) заключать трудовой договор с Обучаемым в период обучения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;
3) разработать и утверждать индивидуальную программу обучения Обучаемого;
4) закреплять квалифицированного наставника для обучения Обучаемого;
5) провести квалификационный экзамен безработных по оценке профессиональной подготовленности;
6) выдать Обучаемому документ о присвоении квалификации (сертификат) установленного образца;
7) после завершения обучения трудоустроить Обучаемого по полученной профессии на постоянное рабочее место со сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев;
8) извещать Карьерный центр о приеме на работу или об отказе в приеме на работу (с указанием причин при отказе в приеме на работу) Обучаемого;
9) представлять в Карьерный центр информацию по обучающимся, завершившим обучение, отчисленным ежемесячно до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным по форме согласно приложениям 11 и 12 к Правилам;
10) возмещать фактические расходы государства на обучение, включая суммы заработной платы, выплаченной Обучаемому, при отказе от приема на работу Обучаемого и нарушении установленного порядка организации профессионального обучения, за исключением случаев ликвидации работодателя - юридического лица либо прекращения деятельности работодателя - физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
2.6. Работодатель вправе:
1) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
2) расторгать трудовой договор с Обучаемым при пропуске Обучаемым занятий без уважительных причин и неисполнении своих должностных обязанностей согласно трудовому законодательству, а также по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации/сертификации;
3) производить оплату дополнительных надбавок Обучаемому за счет собственных средств.
Глава 3. Ответственность Сторон
3.1. Не допускается передача Сторонами ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Социальному контракту.

2.4. Білім алушы:
1) Қағидаларда айқындалған жағдайларда және тәртіппен стипендия мен материалдық көмекті алуға;
3) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2.5. Жұмыс беруші:
1) Білім алушыны _______________________ біліктілігі (дағдысы) бойынша
(біліктілік (дағды) атауы)
_________________________________ нысанында кәсіптік оқытуға қабылдауға;
(даярлау немесе қайта даярлау)
2) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес оқу кезеңінде Білім алушымен еңбек шартын жасасуға;
3) Білім алушыны оқытудың жеке бағдарламасын әзірлеуге және бекітуге;
4) Білім алушыны оқыту үшін білікті тәлімгерді бекітуге;
5) кәсіптік даярлықты бағалау бойынша жұмыссыздардың біліктілік емтиханын өткізуге;
6) Білім алушыға белгіленген үлгідегі біліктілік беру туралы құжат (сертификат) беруге;
7) оқуды аяқтағаннан кейін Білім алушыны алған кәсібі бойынша тұрақты жұмыс орнына кемінде 12 (он екі) ай мерзімге жұмысқа орналастыруға;
8) Білім алушыны жұмысқа қабылдау туралы немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы (жұмысқа қабылдаудан бас кезде себептерін көрсете отырып) мансап орталығына хабарлауға;
9) Қағидаларға 11 және (немесе) 12-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оқып жатқандар, оқуды аяқтағандар, оқудан шығарылғандар туралы мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
10) жұмыс беруші-заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші-жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқарған, өндірістер мен орындалатын жұмыстар көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, Білім алушыны жұмысқа қабылдаудан бас тартқан және кәсіптік оқытуды ұйымдастырудың белгіленген тәртібі бұзылған кезде Білім алушыға төленген жалақы сомасын қоса алғанда, мемлекеттің оқуға жұмсаған нақты шығыстарын өтеуге міндетті.
2.6. Жұмыс беруші:
1) Тараптардан әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2) Білім алушы дәлелсіз себептермен сабақтарды өткізіп алған және еңбек заңнамасына сәйкес өзінің лауазымдық міндеттерін орындамаған жағдайларда, сондай-ақ үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық аттестаттау/сертификаттау қорытындылары бойынша Білім алушымен еңбек шартын бұзуға;
3) Білім алушыға өз қаражаты есебінен қосымша үстемеақы төлеуді жүргізуге құқылы.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Тараптардың Әлеуметтік келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.

3.2. При досрочном прекращении Обучаемым обучения, нарушении Работодателем установленного порядка организации профессионального обучения, Социальный контракт подлежит расторжению в течении 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Социальный контракт расторгается по инициативе одной из сторон, при этом она обязана предупредить об этом других сторон не менее чем в месячный срок.
3.3. Окончание срока действия Социального контракта не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Форс-мажор
4.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Социального контракта, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
4.2. Для целей Социального контракта "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события включают пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
4.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Работодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет Центру трудовой мобильности (карьерному центру) письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Центра трудовой мобильности (карьерного центра) не поступает иных письменных инструкций, Работодатель продолжает выполнять свои обязательства по Социальному контракту, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Социального контракта, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
4.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Социальному контракту, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.
Глава 5. Порядок разрешения споров
5.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Социальному контракту или в связи с ним.
5.2. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Социальному контракту, любая из сторон потребует решения данного вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Прочие условия
6.1. Настоящий Социальный контракт составлен в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
6.2. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другим сторонам, высылается посредством почтовой связи или Электронной биржи труда. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.

3.2. Білім алушы оқуды мерзімінен бұрын аяқтаған, Жұмыс беруші кәсіптік оқытуды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған кезде Әлеуметтік келісімшарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға тиіс.
Әлеуметтік келісімшарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылады, бұл ретте бір тарап екінші тарапты бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
3.3. Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
4-тарау. Форс-мажор
4.1. Тараптар, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса, Әлеуметтік келісімшарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды.
4.2. Әлеуметтік келісімшарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын,апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтиды.
4.3. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Жұмыс беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде Еңбек мобильділігі орталығына (мансап орталығына) мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Еңбек мобильділігі орталығынан (мансап орталығынан) өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Жұмыс беруші орындылығына қарай Әлеуметтік келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Әлеуметтік келісімшартты орындаудың балама көздерін іздейді.
4.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар күнтізбелік 30 (отыз) күннен артық жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы Әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде араларында Әлеуметтік келісімшарт немесе соған байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктерді шешуге барлық күштерін салуға тиіс.
5.2. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тараптар Әлеуметтік келісімшарт бойынша дауды шеше алмаса, онда тараптардың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы мәселенің шешілуін талап етеді.
6-тарау. Өзге де жағдайлар
6.1. Әлеуметтік келісімшарт бірдей заңды күші бар үш данада жасалды.
6.2. Бір тарап екінші тарапқа жіберетін кез келген хабарлама почта байланысы немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы жіберіледі. Осы күндердің қайсысы кейін туатынына қарай хабарлама ол жеткізілгеннен кейін немесе күшіне ену көрсетілген күні (егер хабарламада көрсетілсе) күшіне енеді.

6.3. Изменения и/или дополнения в Социальный контракт оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Социального контракта.
Глава 7. Срок действия Социального контракта
7.1. Срок действия настоящего Социального контракта с "___" _____ 20____ года до "___" ___________ 20_____ года.
7.2. Настоящий Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания Центром трудовой мобильности, Обучаемым, Работодателем и Учебной организацией.
Адреса и реквизиты сторон:
Центр трудовой мобильности
Работодатель
Центр трудовой мобильности
_______________________________________
области (столицы, города республиканского
значения)
юридический адрес: ________________
_________________________________.
ИИК _____________________________
БИК _____________________________
БИН (ИИН) _______________________
Код ______________________________
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
__________________________________
(подпись)
_________________________________
_________________________________
(наименование работодателя)
юридический адрес: _______________
_________________________________
ИИК ____________________________
БИК ____________________________
БИН (ИИН) ______________________
Код _____________________________
_________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
_________________________________
(подпись)
Обучаемый
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________
(адрес)
__________________________________
(телефон, факс)
__________________________________
(подпись)
Приложение 6 к приказу
Приложение 11
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерные центры
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.kz
Наименование формы административных данных:
Сведения о безработных, проходящих обучение на рабочем месте у работодателя

6.3. Әлеуметтік келісімшартқа өзгерістер немесе толықтырулар жасалған Әлеуметтік келісімшарттың нысанында қосымша келісіммен рәсімделеді.
7-тарау. Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімі
7.1. Осы Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы __ ________ бастап 20__ жылғы __ ___________ дейін.
7.2. Осы Әлеуметтік келісімшарт оған Еңбек мобильділігі орталығы, Білім алушы, Жұмыс беруші және Оқу ұйымы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
Тараптардың заңды мекенжайлары:
Еңбек мобильділігі орталығы
Жұмыс беруші
______________________ облысының
(астананың, республикалық маңызы бар
қаласының) еңбек мобильділігі орталығы
заңды мекенжайы: _________________
ЖСК _________________________
БСК _________________________
БСН (ЖСН) ___________________
Коды ________________________
__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса)
__________________________________
(қолы)
________________________________
________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
заңды мекенжайы: ________________
ЖСК _________________________
БСК _________________________
БСН (ЖСН) ___________________
Коды _______________________
________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса)
________________________________
(қолы)
Білім алушы
__________________________________
(тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
__________________________________
(мекенжайы)
__________________________________
(телефоны, факс)
__________________________________
(қолы)
бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мансап орталықтарына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер

Индекс формы административных данных: ПО-2-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: работодатели
Срок представления формы административных данных:
к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом
Таблица. Сведения о безработных, проходящих обучение на рабочем месте у работодателя
№ п/п
Наименование работодателя
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер работодателя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) безработного
Индивидуальный идентификационный номер безработного
Количество учебных дней в отчетном месяце
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Количество посещенных дней за отчетный месяц
Количество пропущенных дней за отчетный месяц, всего
Количество пропущенных дней за отчетный месяц по неуважительной причине
Причины непосещения
Наименование Банка обслуживающего безработного
Номер 20-ти значного карточного или текущего счета безработного
7
8
9
10
11
12
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
__________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати (при наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о безработных,
проходящих обучение
на рабочем месте у работодателя"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о безработных, проходящих обучение на рабочем месте у работодателя"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о безработных, проходящих обучение на рабочем месте у работодателя" (далее – субсидируемые рабочие места)" (далее - Форма).
2. Форма заполняется работодателем и предоставляется в карьерный центр.
3. Форма подписывается руководителем предприятия (организации), либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование работодателя, проводящего профессиональное обучение безработных.

Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: КО-2-2
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ ай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жұмыс берушілер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай
Кесте. Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер
Р/с №
Жұмыс берушінің атауы
Жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Жұмыссыздың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыссыздың жеке сәйкестендіру нөмірі
Есепті айдағы оқу күндерінің саны
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы:
Есепті айда сабаққа келген күндерінің саны
Есепті айда сабаққа келмеген күндердің саны, барлығы
Есепті айда дәлелсіз себептер бойынша сабаққа келмеген күндердің саны
Келмеу себебі
Жұмыссызға қызмет көрсететін банктің атауы
Жұмыссыздың карточкалық немесе ағымдағы шотының 20 мәнді нөмірі
7
8
9
10
11
12
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны (бар болса)
"Жұмыс берушілердегі жұмыс
орнында кәсіптік оқытудан өтіп
жатқан жұмыссыздар туралы
мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жұмыс берушілер толтырады және мансап орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға бірінші басшы не оның міндетін атқарушы адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай ұсынылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудан өткізіп жатқан жұмыс берушінің атауы көрсетіледі.