Об утверждении образца удостоверения беженца и требований к его защите
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 мая 2024 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2024 года № 34405
В соответствии с подпунктом 92) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Образец удостоверения беженца и требования к его защите согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
от 22 мая 2024 года № 157
Образец удостоверения беженца и требования к его защите
1. Удостоверение беженца изготавливается в соответствии с международными требованиями и стандартами, предъявляемыми к машиночитаемым проездным документам.
2. Удостоверение беженца представляет собой брошюру размером 88х125 мм и состоит из обложки, приклеенных к обложке форзацев и 6 листов (12 страниц) (рис. № 1).
3. Обложка удостоверения беженца изготавливается из износостойкого материала.
4. Обложка удостоверения беженца синего цвета.
На внешней стороне передней обложки удостоверения беженца размещены:
в верхней части – надпись на казахском и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN";
в центре – Государственный Герб Республики Казахстан;
в нижней части – надпись на казахском и английском языках:
"БОСҚЫН КУӘЛIГI
REFUGEE CERTIFICATE".
Надписи и изображение Государственного Герба Республики Казахстан выполняются тиснением фольгой золотистого цвета.

Босқын куәлігінің үлгісін және оны қорғауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 22 мамырдағы № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 мамырда № 34405 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ереженің 15-тармағының 92) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Босқын куәлігінің үлгiсі және оны қорғауға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
2024 жылғы 22 мамырдағы
№ 157 Бұйрыққа
қосымша/
Босқын куәлігінің үлгiсі және оны қорғауға қойылатын талаптар
1. Босқын куәлігі машинамен оқылатын жол жүру құжаттарына қойылатын халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес дайындалады.
2. Босқын куәлігі көлемі 88х125 мм брошюраны білдіреді және форзацтар мұқабасына желімделген мұқабадан және 6 парақтан (12 беттен) (№ 1 сурет) тұрады.
3. Босқын куәлігінің мұқабасы тозбайтын материалдан жасалады.
4. Босқын куәлігінің мұқабасы көк түсті.
Босқын куәлігінің алдыңғы мұқабасының беткі жағында:
жоғары бөлігінде – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" деген жазу;
ортасында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
төменгі бөлігінде – қазақ және ағылшын тілдерінде:
"БОСҚЫН КУӘЛІГІ
REFUGEE CERTIFICATE" деген жазу орналасқан.
Жазулар және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі алтын түсті фольгамен өрнектеліп орындалады.

5. Страница 1 удостоверения беженца предназначена для размещения фотоизображения, подписи и данных владельца, на которой на казахском и английском языках размещаются следующие реквизиты (рис. № 2):
"Босқын куәлігі
Refugee certificate
Тегі
Surname ________________________________________
Аты/Name ______________________________________
Әкесінің аты (бар болса)
Middle name (if available) _________________________
Туған күні, айы, жылы және туған жері/
Date and place of birth
_______________________________________________
_______________________________________________
ЖСН/IIN _______________________________________
Азаматтығы/Citizenship
_______________________________________________
Босқын деп танылғаны және Қазақстан
Республикасының қорғауында болатыны
куәландырылады/Certifies that he (she) is recognized as a refugee
and is under the protection of the Republic of Kazakhstan.
Комиссияның 20___ж. "__" _____________№____шешімі
The decision of the commission from "___"_____ 20___ №._____
Куәлік ________________ бастап ___________ дейін жарамды
The certificate is valid: with_____________ by _______________
Берген орган
Issuing authority _______________________________________
Куәліктің берілген күні
Date of issue of the certificate _____________________________
Босқынның қолы
Signature of the refugee __________________________________
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті
органның басшысы
Head of the local Employment authority
______________________________________________________
(облыс, қала атауы/ name of the region, city)
__________________________________________ қолы/signature
М.О./Р.Р.".
В верхней части страницы 1 удостоверения беженца под надписью
"Босқын куәлігі Refugee certificate" с левой стороны размещена рамка
с надписью на казахском и английском языках:
Рамка с надписью "Сурет орны/Place for photos".
В рамку вклеивается фотография владельца удостоверения беженца размером 30х40 мм.
В нижней части страницы 1 удостоверения беженца размещен номер
удостоверения беженца, состоящий из двух буквенных и восьми
цифровых символов.
6. В верхней и нижней частях страниц 2-6 удостоверения беженца размещены следующие надписи на казахском и английском языках (рис. № 3):
Куәлік _______________ бастап ________________ дейін ұзартылды
The certificate has been extended: from ______________ by___________
Комиссияның 20___ж. "__" _____________№____шешімі
The decision of the commission from "___"______20___ №._________
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның басшысы
Head of the local Employment authority
__________________________________________________________
(облыс, қала атауы/name of the region, city)
_______________________________________________қолы/signature
М.О./Р.Р.".

5. Босқын куәлігінің 1-беті иесінің фотобейнесін, қолы мен деректерін орналастыруға арналған, онда қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай деректемелер орналасады (№ 2 сурет):
"Босқын куәлігі
Refugee certificate
Тегі
Surname __________________________________________
Аты/Name ________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)
Middle name (if available)____________________________
Туған күні, айы, жылы және туған жері/
Date and place of birth ______________________________
__________________________________________________
ЖСН/IIN_________________________________________
Азаматтығы/Citizenship _____________________________
Босқын деп танылғаны және Қазақстан Республикасының қорғауында болатыны куәландырылады/Certifies that he (she) is recognized as a refugee and is under the protection of the Republic of Kazakhstan.
Комиссияның 20___ж. "__" _____________№____шешімі
The decision of the commission from "___" ______20___ №.______
Куәлік ________________ бастап ___________ дейін жарамды
The certificate is valid: with_____________ by _______________
Берген орган
Issuing authority ________________________________________
Куәліктің берілген күні
Date of issue of the certificate ______________________________
Босқынның қолы
Signature of the refugee ___________________________________
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның басшысы
Head of the local Employment authority
_______________________________________________________
(облыс, қала атауы/ name of the region, city)
__________________________________________ қолы/signature
М.О./Р.Р.".
Босқын куәлігінің 1-бетінің жоғарғы бөлігінде "Босқын куәлігі Refugee certificate" деген жазудың астында сол жағында қазақ және ағылшын тілдерінде:
"Сурет орны/Place for photos" деп жазылған рама орналасады.
Рамаға босқын куәлігі иесінің көлемі 30х40 мм фотосуреті жапсырылады.
Босқын куәлігінің 1-бетінің төменгі бөлігінде екі әріптік және сегіз цифрлық нышаннан тұратын босқын куәлігінің нөмірі орналасқан.
6. Босқын куәлігінің 2-6-беттерінің жоғарғы және төменгі бөліктерінде қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай жазулар орналасқан (№ 3 сурет):
Куәлік _______________ бастап ________________ дейін ұзартылды
The certificate has been extended: from ______________ by__________
Комиссияның 20___ж. "__" _____________№____шешімі
The decision of the commission from "___"______20___ №._________
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның басшысы
Head of the local Employment authority
_________________________________________________________
(облыс, қала атауы/name of the region, city)
___________________________________________қолы/signature М.О./Р.Р.".

7. На страницах 7 и 8 удостоверения беженца размещены следующие надписи на казахском и английском языках, а также таблица, где указываются члены семьи, не достигшие восемнадцати лет (рис. № 4, 5):
"Он сегiз жасқа толмаған отбасы мүшелерi
Family members under the age of eighteen"
Тегі
Surname
Аты
Name
Әкесінің аты (бар болса)
Middle name (if available)
Туыстық қатынасы
Relation degree
Туған күні, айы, жылы және туған
жері Date and place of birth
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның басшысы
Head of the local Employment authority
_________________________________________________________
(облыс, қала атауы/ name of the region, city)
____________________________________________ қолы/signature
М.О. / Р.Р.".
8. Страницы 9-11 удостоверения беженца предназначены для внесения особых отметок. Вверху страниц размещена надпись на казахском и английском языках (рис. № 5):
"Ерекше белгілер
Special marks".
9. Номера страниц удостоверения беженца расположены в верхних углах.
Рисунок № 1. Обложка
Рисунок № 2. Передний форзац
_______________________________
Рисунок № 3. Страницы 2-5
__________________________________________
Рисунок № 4 Страницы 6-7
________________________________________
Рисунок № 5. Страницы 8-11.
________________________________________
10. Обложка удостоверения беженца изготавливается из износостойкого материала и подложки.
11. В удостоверении беженца применены специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты удостоверения беженца и произведенных в нем записей от подделок.
12. Страницы удостоверения беженца защищены высококонтрастным водяным знаком в виде элемента "орнамента "KAZ", изготовлены из высококачественного сорта бумаги, которая содержит флуоресцентные волокна, видимые при обычном освещении темно-красным цветом.

7. Босқын куәлігінің 7 және 8-беттерінде қазақ және ағылшын тілдерінде мынадай жазулар, сондай-ақ он сегіз жасқа толмаған отбасы мүшелері көрсетілетін кесте орналасқан ( № 4, 5 суреттер):
"Он сегiз жасқа толмаған отбасы мүшелерi
Family members under the age of eighteen"
Тегі
Surname
Аты
Name
Әкесінің аты (бар болса) Middle name (if available)
Туыстық қатынасы Relation degree
Туған күні, айы, жылы және туған жері Date and place of birth
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның басшысы
Head of the local Employment authority
_________________________________________________________
(облыс, қала атауы/name of the region, city)
__________________________________________қолы/signature
М.О. / Р.Р.".
8. Босқын куәлігінің 9-11-беттері ерекше белгілерді енгізуге арналған. Беттердің жоғарғы жағында қазақ және ағылшын тілдерінде (№ 5 сурет):
"Ерекше белгілер
Special marks" деген жазу орналасқан.
9. Босқын куәлігі беттерінің нөмірлері жоғары бұрыштарында орналасқан.
№ 1 сурет. Мұқаба
№ 2 сурет. Алдыңғы форзац
№ 3 сурет. 2-5-беттер
№ 4 сурет. 6-7-беттер
№ 5 сурет. 8-11-беттер.
_________________________________________________________________________
10. Босқын куәлігінің мұқабасы тозбайтын материал мен төсемнен дайындалады.
11. Босқын куәлігінде жазулардың сақталуын арттыру немесе босқын куәлігін және онда жазылған жазуларды қолдан жасаудан қорғау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
12. Босқын куәлігінің беттері "KAZ" ою-өрнегі" элементі түріндегі контрасты жоғары су белгісімен қорғалған, кәдімгі жарықта қошқыл-қызыл түс болып көрінетін флуоресцентті талшықтардан тұратын сапасы жоғары сұрыпты қағаздан дайындалған.