О внесении изменений в совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года №.166 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 116 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования, в части высшего и послевузовского образования"
Совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от от 28 мая 2024 года № 260 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 июня 2024 года № 30. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2024 года № 34485
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 166 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 116 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования, в части высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30920) следующие изменения:
подпункты 2) и 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, в отношении организаций высшего и послевузовского образования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, на соответствие квалификационным требованиям в отношении организаций высшего и послевузовского образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.";
в Критериях оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям относит субъекты (объекты) высокой степени риска.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области высшего и послевузовского образования.
Оценка степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по следующим источникам информации:

"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және білім беру жүйесіне тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 166 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 116 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 28 мамырдағы № 260 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 7 маусымдағы № 30 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 маусымда № 34485 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және білім беру жүйесіне тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 166 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 116 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30920 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бірлескен бұйрыққа 2–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3–қосымшаға сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесінің біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру кезінде профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін жоғары дәрежелі тәуекел субъектілерін (объектілерін) жатқызады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері:

1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.
Оценка степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется по следующим источникам информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов в течение одного календарного года.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. На основании имеющихся источников информации, уполномоченный орган в области науки и высшего образования формирует субъективные критерии, подлежащие анализу и оценке согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 6 и 7 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Система оценки и управления рисками ведется с использованием базы данных уполномоченного органа в области науки и высшего образования, и других информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.";
приложение 1 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложение 4 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
приложение 5 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования исключить;

1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
4) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны бойынша айқындалады.
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау мынадай ақпарат көздері:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер нәтижелері;
4) бір күнтізбелік жыл ішінде жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны бойынша айқындалады.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1, 2, 3, 4, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес қалыптастырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның деректер базасын және басқа да ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай–ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.";
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 4-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 5-қосымша алып тасталсын;

приложение 7 к Критериям оценки степени риска за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
приложения 2 и 3 утвержденные указанным совместным приказом изложить в редакции согласно приложениям 5 и 6 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Н. Байбазаров
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
__________ С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 июня 2024 года № 30
и Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 28 мая 2024 года № 260
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Степень нарушений требований за соблюдением законодательства Республики Казахстан за системой образования, в части высшего и послевузовского образования, для проведения профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
Критерии
Степень нарушений
1.
Наличие и соответствие содержания устава организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) установленным требованиям:
1) перечень реализуемых образовательных программ;
2) порядок приема в организацию образования;
3) порядок организации образовательного процесса (в том числе язык (языки) обучения, режим занятий обучающихся);
4) систему текущего контроля знаний, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, формы и порядок их проведения;
5) основания и порядок отчисления обучающихся;
6) перечень и порядок предоставления платных услуг;

Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 7-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген 2 және 3-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
__________Н. Байбазаров
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
__________С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 7 маусымдағы № 30 мен
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
2024 жылғы 28 мамырдағы
№ 260 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына қойылатын талаптардың бұзушылық дәрежесі
Өлшемшарт
Бұзушылық дәрежесі
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жарғысының болуы және мазмұнының бекітілген талаптарға сәйкестігі:
1) іске асырылатын білім беру бағдарламаларының тізбесі;
2) білім беру ұйымдарына қабылдау тәртібі;
3) білім беру процесін ұйымдастыру тәртібін (оның ішінде оқыту тілі (тілдері), білім алушылардың сабақ режимі);
4) білімдерді ағымдағы бақылау, білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау жүйесі, оларды өткізудің нысандары және тәртібі;
5) білім алушыларды оқудан шығару негіздерін және тәртібі;
6) ақылы қызмет көрсетудің тізбесі және тәртібі;

7) порядок оформления отношений организации образования с обучающимися и (или) их родителями и иными законными представителями.
Реализация стратегии/плана/программы развития организации образования, функций руководителя ОВПО и органов коллегиального управления.
Реализация задач по воспитательной деятельности, в том числе по формированию патриотизма, гражданственности, правовой культуры, а также на развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся.
значительное
2.
Обеспечение и соблюдение ОВПО, в том числе в военных, специальных организациях образования, реализующих программы высшего и (или) послевузовского образования (далее – военные, специальные ОВПО) принципов академической честности.
Соблюдение требований к проведению проверки на предмет наличия заимствований письменных оцениваемых работ обучающихся (курсовые, дипломные работы (проекты), магистерские диссертации (проекты) и докторские диссертации) и научных работ преподавателей и научных работников, а также проверки на предмет использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка, наличие подтверждающих документов.
Обеспечение наличия в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы докторских диссертации, проверенных в системе обнаружения заимствований.
значительное
3.
Обеспечение ОВПО трудоустройства выпускников в разрезе направления подготовки кадров в течение года выпуска.
Обеспечение проведение мониторинга количества созданных выпускникам ОВПО рабочих мест.
значительное
4.
Соблюдение требований к содержанию высшего и послевузовского образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения.
значительное
5.
Соблюдение требований по формированию результатов обучения как на уровне всей образовательной программы высшего и послевузовского образования, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины.
значительное
6
Соблюдение требований к организации и проведению профессиональной (учебной, педагогической, исследовательской, производственной и преддипломной) практики обучающихся и правил определения организаций в качестве баз практик.
грубое
7.
Обеспечение функционирования системы внутреннего обеспечения качества, основанной на международных стандартах и руководствах для обеспечения качества высшего и послевузовского образования в Европейском пространстве высшего образования (ESG–исиджи):

7) білім беру ұйымының білім алушылармен және (немесе) олардың ата-аналарымен және өзге де заңды өкілдерімен қатынастарын ресімдеу тәртібі.
Білім беру ұйымының даму стратегиясын/жоспарын/бағдарламасын, ЖЖОКБҰ басшысының және алқалы басқару органдарының функцияларын іске асыру.
Тәрбие қызметі бойынша, оның ішінде патриотизмді, азаматтықты, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, сондай-ақ білім алушылардың жан-жақты мүдделері мен қабілеттерін дамыту жөніндегі міндеттерді іске асыру.
елеулі
2.
ЖЖОКБҰ-ның, оның ішінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарының (бұдан әрі – әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ) академиялық адалдық қағидаттарын қамтамасыз етуі және сақтауы.
Білім алушылардың жазбаша бағаланатын жұмыстарының (курстық, дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялар (жобалар) және докторлық диссертациялар) және оқытушылар мен ғылыми қызметкерлердің ғылыми жұмыстарының бөтен мәтінді пайдалану нысанына тексеруден өту талаптарын сақтау, сондай-ақ мағынасын өзгертпей сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік ауыстыра отырып мәтінді пайдалану мәніне тексеру (парафразалар), соның ішінде басқа тілден аударылған мәтінді пайдалану, растайтын құжаттардың болуы.
Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығының базасында бөтен мәтінді пайдалануды анықтау жүйесінде тексерілген докторлық диссертациялардың болуын қамтамасыз ету.
елеулі
3.
ЖЖОКБҰ кадрларды даярлау бағыты бөлінісінде бітіру жылы ішінде бітірушілерді жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету.
ЖЖОКБҰ түлектеріне құрылған жұмыс орындарының санына мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету.
елеулі
4.
Оқу нәтижелеріне, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың даярлық деңгейіне және оқу мерзіміне бағдарлана отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мазмұнына қойылатын талаптарды сақтау.
елеулі
5.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің бүкіл білім беру бағдарламасы деңгейінде, сондай-ақ жекелеген модульдер немесе оқу пәні деңгейінде оқыту нәтижелерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтау.
елеулі
6.
Білім алушылардың кәсіптік (оқу, педагогикалық, зерттеу, өндірістік және диплом алды) практикасын ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын талаптарды және практика базасы ретінде ұйымдарды айқындау қағидаларын сақтау.
өрескел
7.
Еуропалық жоғары білім беру кеңістігінде (ESG-исиджи) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру сапасын қамтамасыз ету үшін халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтарға негізделген сапаны ішкі қамтамасыз ету жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету:

1) наличие политики по обеспечению качества, доступной общественности и являющейся частью их стратегического менеджмента. Разработка и внедрение внутренними заинтересованными сторонами данной политики посредством соответствующих структур и процессов с привлечением внешних заинтересованных сторон;
2) наличие процедуры для разработки и утверждения своих программ. Разработка программы в соответствии с установленными целями, включая ожидаемые результаты обучения. Квалификация, получаемая в результате освоения программы, четко определены и разъяснены, соответствие определенному уровню национальной структуры квалификаций в высшем образовании и, следовательно, структуре квалификаций в Европейском пространстве высшего образования;
3) наличие условий для разработки таких образовательных программ, которые мотивируют обучающихся к активной роли в совместном создании процесса обучения, а оценка успеваемости обучающихся отражает этот подход.
4) наличие единообразного применения заранее определенных и опубликованных правил, охватывающих все этапы студенческого "жизненного цикла": прием, успеваемость, признание и сертификация;
5) наличие оценивания компетентности своих преподавателей. Применение справедливых и прозрачных процессов при найме и развитии профессионального роста своих сотрудников;
6) наличие достаточного финансирования обучения и преподавательской деятельности, обеспечения предоставления адекватных и легкодоступных учебных ресурсов, и способов поддержки обучающихся;
7) наличие предоставления гарантии, что они собирают, анализируют и используют соответствующую информацию для эффективного управления своими образовательными программами и другими направлениями своей деятельности;
8) наличие опубликования информации о своей деятельности (включая программы), ясной, точной, объективной, актуальной и легкодоступной;
9) наличие проведения мониторинга и периодического обзора программ для того, чтобы обеспечивать достижение поставленных целей и соответствие потребностям обучающихся и общества. Результаты обзора ведут к постоянному улучшению программ. Доведение до сведения всех заинтересованных сторон любой планируемой деятельности или полученных результатов;
10) наличие прохождения внешних процедур обеспечения качества в соответствии с ESG на периодической основе.
Организация деятельности совета/комитета по академическому качеству, принимающему решения по содержанию и условиям реализации образовательных программ, по политике оценивания и другим академическим вопросам факультета (школы), организующий анкетирование обучающихся на предмет соответствия качества образовательных программ и (или) дисциплин/модулей, на предмет наличия фактов нарушения академической честности.
грубое
8.
Соблюдение кадровой политики, квалификационных характеристик должностей работников и правил конкурсного замещения должностей работников. Обеспечение повышения квалификации руководящих кадров, профессорско-преподавательского состава.
грубое
9.
Наличие утвержденной организационной структуры, положений о структурных подразделениях, штатного расписания, академического календаря, норм учебной нагрузки, норм времени по видам учебной работы и соотношения объема часов между видами учебной работы, технологии обучения, а также наличие документов, подтверждающих соблюдение их положений.
грубое
10.
Соблюдение академической политики и реализация задач, стоящих перед ОВПО.
грубое
11.
Соблюдение порядка приема, перевода, восстановления и отчисления обучающихся, а также предоставления академических отпусков обучающимся.
Соблюдение требований к содержанию документов об образовании, правил их учета и выдачи выпускникам.
Обеспечение функционирования электронной базы данных (архив) выданных документов об образовании, а также дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (доступ к электронной базе или информационным ресурсам).
Обеспечение своевременного размещения соответствующей информации на официальном сайте ОВПО и в единой информационной системе образования уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
Обеспечение передачи личных дел лиц, не завершивших образование или не прошедших итоговую аттестацию, а также личных дел и копий документов об образовании лиц, завершивших обучение в организации образования в предыдущие годы, в соответствующий государственный архив.
грубое
12.
Соблюдение требований кредитной технологии обучения. Соблюдение процедуры регистрации обучающихся на учебные дисциплины, учет освоенных кредитов, организация промежуточной и итоговой аттестации, ведение всей истории учебных достижений обучающихся в ОВПО; в военных специальных ОВПО – деятельность подразделений мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
Соблюдение требований по организации учебно-методической, научно–методической работы в ОВПО.
Соблюдение требований к порядку признания результатов обучения, полученных через неформальное образование.
Соблюдение требований по организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных ОВПО.
Соблюдение требований по организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных, специальных ОВПО.
грубое
13.
Соблюдение ОВПО и военными, специальными ОВПО, предоставляющими дистанционное обучение и онлайн-обучение, требований по предоставлению дистанционного обучения и онлайн-обучения, в том числе:

1) жұртшылыққа қолжетімді және олардың стратегиялық менеджментінің бір бөлігі болып табылатын сапаны қамтамасыз ету жөніндегі саясаттың болуы. Сыртқы мүдделі тараптарды тарта отырып, тиісті құрылымдар мен процестер арқылы осы саясатты ішкі мүдделі тараптардың әзірлеуі және енгізуі;
2) өз бағдарламаларын әзірлеу және бекіту үшін рәсімнің болуы. Оқытудың күтілетін нәтижелерін қоса алғанда, белгіленген мақсаттарға сәйкес бағдарламаны әзірлеу. Бағдарламаны игеру нәтижесінде алынған біліктілік, жоғары білім берудегі ұлттық біліктілік құрылымының белгілі бір деңгейіне, демек, еуропалық жоғары білім беру кеңістігіндегі біліктілік құрылымына сәйкестігі, нақты анықталған және түсіндірілген болуы;
3) білім алушыларды оқу процесін бірлесіп құруда белсенді рөл атқаруға ынталандыратын тиісті білім беру бағдарламаларын әзірлеу үшін жағдайлардың болуы, ал білім алушылардың үлгерімін бағалау осы тәсілді көрсетуі;
4) студенттік "өмірлік циклдің" барлық кезеңдерін қамтитын алдын ала белгіленген және жарияланған ережелерді біркелкі қолданудың болуы: қабылдау, үлгерім, тану және сертификаттау;
5) өз оқытушыларының құзыреттілігін бағалаудың болуы. Өз қызметкерлерін жалдау және кәсіби өсуді дамыту кезінде әділ және ашық процестердің қолданылуы;
6) оқытуды және оқытушылық қызметті жеткілікті қаржыландырудың, барабар және оңай қолжетімді оқу ресурстарын ұсынуды қамтамасыз етудің және білім алушыларды қолдау тәсілдерінің болуы;
7) олардың білім беру бағдарламаларын және өз қызметінің басқа да бағыттарын тиімді басқару үшін тиісті ақпаратты жинайтынына, талдайтынына және пайдаланатынына кепілдіктің болуы;
8) өз қызметі (бағдарламаларды қоса алғанда) туралы ақпаратты жариялаудың болуы, анық, дәл, объективті, өзекті және қолжетімді болуы;
9) қойылған мақсаттарға қол жеткізуді және білім алушылар мен қоғамның қажеттіліктеріне сәйкестікті қамтамасыз ету үшін бағдарламаларға мониторинг және мерзімді шолу жүргізудің болуы. Шолу нәтижелері бағдарламалардың үнемі жақсаруына әкеледі. Кез келген жоспарланған қызмет немесе алынған нәтижелер барлық мүдделі тараптардың назарына жеткізілуі;
10) мерзімді негізде ESG сәйкес сапаны қамтамасыз етудің сыртқы рәсімдерінен өтудің болуы.
Білім беру бағдарламаларының мазмұны және оларды іске асыру жағдайы бойынша, бағалау саясаты және факультеттің (мектептің) өзге де академиялық мәселелер бойынша шешімдер қабылдайтын, білім беру бағдарламалары және (немесе) пәндер/модульдер сапасының сәйкес келуіне, академиялық адалдықты бұзу фактілерінің болуына білім алушылар арасында сауалнама ұйымдастыратын академиялық сапа жөніндегі кеңестің/комитеттің қызметін ұйымдастыру.
өрескел
8.
Кадр саясатын, қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын және қызметкерлер лауазымдарын конкурстық ауыстыру қағидаларын сақтау. Басшы кадрлардың, профессорлық-оқытушылық құрамның біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
өрескел
9.
Бекітілген ұйымдық құрылымның, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелердің, штаттық кестенің, академиялық күнтізбенің, оқу жүктемесінің нормаларының, оқу жұмысының түрлері бойынша уақыт нормаларының және оқу жұмысының түрлері, оқыту технологиялары арасындағы сағат көлемінің арақатынасының болуы, сондай-ақ олардың ережелерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
10.
Академиялық саясатын сақтау және ЖЖОКБҰ алдында тұрған міндеттерді іске асыру.
өрескел
11.
Білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау және оқудан шығару, сондай-ақ білім алушыларға академиялық демалыс беру тәртібін сақтау.
Білім туралы құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды есепке алу және түлектерге беру қағидаларын сақтау.
Білім туралы берілген құжаттардың, сондай-ақ дипломдық жұмыстардың (жобалардың), магистрлік диссертациялардың электрондық дерекқорының (мұрағатының) жұмыс істеуін қамтамасыз ету (электрондық дерекқорға немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік).
ЖЖОКБҰ ресми сайтында және ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бірыңғай ақпараттық білім беру жүйесінде тиісті ақпараттың уақтылы орналастырылуын қамтамасыз ету.
Білім алуын аяқтамаған немесе қорытынды аттестаттаудан өтпеген адамдардың жеке істерін, сондай-ақ алдыңғы жылдары білім беру ұйымында оқуын аяқтаған адамдардың жеке істерін және білім туралы құжаттарының көшірмелерін тиісті мемлекеттік архивке беруді қамтамасыз ету.
өрескел
12.
Кредиттік оқыту технологиясының талаптарын сақтау. Білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеу рәсімін сақтау, игерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру, ЖЖОКБҰ-да білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізу; әскери арнаулы ЖЖОКБҰ-да – білім беру сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлімшелерінің қызметі.
ЖЖОКБҰ-да оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру бойынша талаптарды сақтау.
Формальды емес білім беру арқылы алынған оқу нәтижелерін тану тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-да оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру талаптарын сақтау.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-да оқу басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру талаптарын сақтау.
өрескел
13.
Қашықтықтан оқыту және онлайн-оқытуды ұсынатын ЖЖОКБҰ және әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ның қашықтықтан оқыту және онлайн-оқытуды ұсыну жөніндегі талаптарды сақтауы, оның ішінде:

Обеспечение прохождения преподавателями, для которых основным местом работы является ОВПО, повышения квалификации в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года и объемом не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения, в том числе: по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" – по профилю преподаваемых дисциплин в научно-исследовательских, изыскательских, проектных и производственных организациях; по направлению подготовки кадров "Искусство" – по профилю преподаваемых дисциплин в образовательных, творческих, научно-исследовательских и других организациях сферы культуры и искусства.
Для руководителей ОВПО и его заместителя(ей) повышение квалификации в области менеджмента не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
Для ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан – повышение квалификации преподавателей в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания с объемом не менее 36 (тридцати шести) академических часов за курс обучения.
Обеспечение повышения квалификации научных работников ОВПО не реже 1 (одного) раза в 5 (пять) лет.
грубое
10.
Обеспечение осуществления руководства дипломными работами (проектами) студентов преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, осуществляющих трудовую деятельность по профилю подготовки со стажем работы не менее 10 (десяти) лет.
Обеспечение осуществления научного руководства магистерскими диссертациями (проектами) магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, соответствующую профилю направления подготовки кадров, в соответствии установленными требованиями (стаж, требуемое количество научных статьей (публикаций) в соответствующих научных изданиях (журналах), учебника или учебного пособия, основное место работы).
Обеспечение осуществления научного руководства докторскими диссертациями докторантов преподавателем, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, являющимся автором требуемого количества научных статьей в соответствующих научных изданиях (журналах).

Негізгі жұмыс орны ЖЖОКБҰ болып табылатын оқытушылардың кемінде 3 (үш) жылда 1 (бір) рет оқытылатын пәндер бейініне сәйкес бір оқу курсында кемінде 72 (жетпіс екі) сағат көлемінде біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету, оның ішінде: "Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша ғылыми-зерттеу, іздестіру, жобалау және өндірістік ұйымдарда; "Өнер" кадрларды даярлау бағыты бойынша – оқытылатын пәндер бейіні бойынша мәдениет және өнер саласындағы білім беру, шығармашылық, ғылыми-зерттеу және басқа ұйымдарда.
ЖЖОКБҰ басшыларының және оның орынбасар(лар)ының менеджмент саласында 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша – денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрларды даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот төрелігі академиясы үшін – оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес немесе оқу әдістемесі бойынша бір оқу курсына кемінде 36 (отыз алты) академиялық сағат көлемімен оқытушылардың біліктілігін арттыру.
ЖЖОКБҰ ғылыми қызметкерлерінің кемінде 5 (бес) жылда 1 (бір) рет біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
өрескел
10.
Студенттердің дипломдық жұмыстарына (жобаларына) тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) кемінде 10 (он) жыл жұмыс өтілі бар даярлық бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын мамандардың жетекшілік етуін жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
Магистанттардың магистрлік диссертацияларына (жобаларына) кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, бекітілген талаптарға сәйкес (жұмыс өтілі, тиісті ғылыми басылымдарда (журналдарда) талап етілетін ғылыми мақалалар саны, оқулық немесе оқу құралы, негізгі жұмыс орны) оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруын қамтамасыз ету.
Докторанттардың докторлық диссертацияларына ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі бар, тиісті ғылыми басылымдарда (журналдарда) талап етілетін көлемдегі ғылыми мақалалардың авторы болып табылатын оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруын қамтамасыз ету.

Для направлений подготовки кадров в области "8D12-Национальная безопасность и военное дело" – осуществление научного руководства докторскими диссертациями научно-педагогическим работником, имеющим ученую степень и (или) степень (академическую) доктора философии PhD/доктора по профилю, требуемый стаж научно-педагогической работы, являющимся авторами научных статей в отечественных изданиях, учебника или учебного пособия по профилю направления подготовки кадров.
грубое
11.
Наличие договоров (соглашений) с базами практик по профилю образовательных программ по всем уровням образования; по направлениям подготовки кадров "Педагогические науки" – дополнительно договоров (соглашений) на прохождение педагогической практики и по дуальному обучению.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – дополнительно договоров (соглашений) с научно-практическими базами и меморандумов о стратегическом партнерстве, наличие договоров (соглашений) с наставниками из числа квалифицированных медицинских работников.
Обеспеченность условиями для прохождения обучающимися практики, научной стажировки в соответствии с профилем образовательной программы, в зависимости от уровня образования, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
грубое
12.
Наличие подтверждающих документов по трудоустройству выпускников ОВПО по уровню бакалавриата согласно направлению подготовки кадров, соблюдение требований к доли трудоустроенных от общего числа выпускников по направлению подготовки кадров в течение года выпуска, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев, с учетом ведомственной принадлежности ОВПО.
грубое
13.
Осуществление ОВПО непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по соответствующему направлению подготовки кадров, за исключением зачисления в ОВПО путем перевода или восстановления обучающихся (не распространяются на ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело").
грубое
14.
Обеспечение ОВПО использования компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка, а также наличие функционирующей электронной базы данных (архив) выданных документов об образовании, дипломных работ (проектов), магистерских диссертаций (доступ к электронной базе или информационным ресурсам), за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело", а также Академию правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
грубое
15.
Наличие в ОВПО финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ в соответствии с договором с организациями и предприятиями, наличие действующего договора с приложением Технической спецификации (задания) и Календарного плана работ, за исключением ОВПО в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения.
грубое
16.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, творческой, клинической, экспериментальной базы по реализуемым направлениям подготовки кадров в соответствии с образовательной программой.
грубое
17.
Наличие в ОВПО, реализующих образовательные программы магистратуры и докторантуры: действующих на весь период обучения обучающихся договоров (соглашений) о сотрудничестве с организациями образования и (или) научными и (или) научно-образовательными и (или) научно-производственными центрами по профилю направления подготовки кадров, с зарубежными организациями образования и (или) научными организациями, реализующими программы послевузовского образования по соответствующему направлению подготовки кадров, по привлечению зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов, за исключением ОВПО, реализующих подготовку кадров в области "Национальная безопасность и военное дело" и Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан.
Наличие в ОВПО, реализующих образовательные программы резидентуры: договоров с базами резидентуры по направлению подготовки кадров согласно установленным требованиям в области здравоохранения и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
грубое
18.
Наличие в ОВПО, реализующих образовательные программы докторантуры аккредитованных лабораторий по направлениям подготовки кадров в следующих областях: "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Здравоохранение", с копией свидетельств об аккредитации лабораторий или копии действующих на момент обучения обучающихся договоров с такими лабораториями.
грубое
19.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: доступность широкополосного интернета с пропускной способностью сети не менее 500 мегабит в секунду, включая беспроводные технологии.
Обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных.
грубое
20.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения: наличие собственной информационно-технологической инфраструктуры, информационной системы управления обучением, интегрированной с информационной системой уполномоченного органа в области науки и высшего образования, и иных информационно-образовательных ресурсов и условий для организации учебного процесса в соответствии с установленными требованиями.

"8D12-Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрларды даярлау бағыттары үшін – докторлық диссертацияларға ғылыми жетекшілікті ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі, талап етілетін ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, отандық басылымдардағы ғылыми мақалалардың, кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша оқулық немесе оқу құралының авторы болып табылатын ғылыми-педагогикалық қызметкердің жүзеге асыруы.
өрескел
11.
Білім берудің барлық деңгейлері бойынша білім беру бағдарламаларының бейіні бойынша практика базаларымен шарттардың (келісімдердің) болуы; "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыттары үшін – қосымша педагогикалық практикадан өту және дуальдық оқыту бойынша шарттардың (келісімдердің) болуы.
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыттары үшін – қосымша ғылыми-практикалық базалармен шарттардың (келісімдердің) және стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың, білікті медицина қызметкерлері қатарынан тағайындалған тәлімгерлермен шарттардың (келісімдердің) болуы.
ЖЖОКБҰ-ның ведомстволық тиесілігін ескере отырып, білім беру деңгейіне байланысты білім алушылардың білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес практикадан, ғылыми тағылымдамадан өтуін қамтамасыз ету.
өрескел
12.
ЖЖОКБҰ ведомстволық тиесілігін ескере отырып, бакалавриат деңгейі бойынша кадрларды даярлау бағытына сәйкес ЖЖОКБҰ түлектерін жұмысқа орналастыру бойынша растайтын құжаттардың болуы, бітірген жылы ішінде кадрлар даярлау бағыты бойынша түлектердің жалпы санынан жұмысқа орналастырылғандардың үлесіне қойылатын талаптардың сақталуы, оның ішінде, кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілуі.
өрескел
13.
Білім алушыларды ауыстыру немесе қайта қабылдау жолымен ЖЖОКБҰ-ға қабылдауды қоспағанда, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша соңғы 2 жылда білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыру ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ-ға қолданылмайды).
өрескел
14.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафразалар) өзгертпей, сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып мәтінді пайдаланудың және бөтен материалдың бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалануды, сондай-ақ берілген білім беру құжаттары, дипломдық жұмыстар (жобалар), магистрлік диссертациялардың жұмыс істеп тұрған электрондық деректер базасының (мұрағатының) болуын (электрондық дерекқорға немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік) қамтамасыз ету.
өрескел
15.
Республикалық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да ұйымдармен және кәсіпорындармен шартқа сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың болуы, Техникалық ерекшелік (тапсырма) пен Жұмыстардың күнтізбелік жоспары қоса берілген қолданыстағы шарттың болуы.
өрескел
16.
Білім беру бағдарламасына сәйкес кадрлар даярлаудың іске асырылатын бағыттары бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, шығармашылық, клиникалық, эксперименттік базаның болуы.
өрескел
17.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласында кадрлар даярлауды іске асыратын ЖЖОКБҰ, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, магистратура және докторантураның білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ-да: кадрларды даярлау бағытының бейіні бойынша білім беру ұйымдарымен және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-білім беру және (немесе) ғылыми-өндірістік орталықтармен, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік білім беру ұйымдарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ынтымақтастық туралы, шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру туралы білім алушылардың толық оқу кезеңін қамтитын шарттардың (келісімдердің) болуы.
Резидентура білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ-да: кадрларды даярлау бағыты бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес резидентура базаларымен шарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы.
өрескел
18.
Докторантурада білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБ-да кадрларды даярлау бағыттарының келесі салалары бойынша аккредиттелген зертханалардың, зертханалардың аккредиттеу туралы куәліктерінің көшірмелерінің немесе білім алушылардың оқу кезеңіне жарамды осындай зертханалармен жасалған шарттардың болуы: "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Денсаулық сақтау".
өрескел
19.
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін сымсыз технологияларды қоса алғанда, өткізу қабілеті кемінде 500 Мбит/с болатын кең жолақты интернеттің қолжетімділігі.
Жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету.
өрескел
20.
Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: меншікті ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымның, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған оқытуды басқарудың ақпараттық жүйесінің және белгіленген талаптарға сәйкес оқу процесін ұйымдастыру үшін өзге де ақпараттық-білім беру ресурстары мен шарттарының болуы.

Обеспечение условий для сопровождения обучающихся в формате 24/7 с минимальными характеристиками сервера из расчета на 1000 конкурентных пользователей (не менее 24 вычислительных ядер, 60 гигабайт оперативного запоминающего устройства, 1,5 терабайт дискового пространства).
Наличие в системе управления обучением ОВПО цифрового контента, цифровых платформ с функциями синхронного и асинхронного обучения, системы онлайн-прокторинга.
Наличие системы антиплагиата, интегрированной в систему управления обучением.
грубое
21.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн–обучения: наличие библиотечного фонда учебной, учебно-методической и научной литературы в формате электронных изданий, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров по языкам обучения. Обеспечение ежегодного обновления фонда учебной литературы в разрезе дисциплин образовательных программ. Наличие договоров с библиотеками и научными организациями на совместное использование библиотечных фондов (доступ к электронной базе или информационным ресурсам). Обеспечение доступа обучающимся и профессорско-преподавательскому составу к электронным информационным ресурсам и базам данных.
грубое
22.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: соответствие государственным стандартам высшего и послевузовского образования образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области науки и высшего образования и разработанной в соответствии с установленными требованиями. Наличие не менее 10% дисциплин от общего количества дисциплин образовательной программы программ массового открытого онлайн-курса на официальной платформе ОВПО, подписки на международные образовательные платформы.
грубое
23.
Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: обеспечение соблюдения требований к количественному и качественному составу преподавателей, в том числе: наличие не менее 80% преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, прошедших повышение квалификации в области IT-компетенции и по методике онлайн-обучения по профилю направления подготовки кадров за последние 3 (три) года в объеме не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения; для преподавателей, имеющих базовое IT-образование – прохождение курсов по методике онлайн-обучения за последние 3 (три) года не менее 36 (тридцати шести) часов за курс обучения; наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие профиля образования и (или) ученой степени и (или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученого звания преподавателя профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, для которых основным местом работы является ОВПО от общего количества преподавателей по образовательной программе – не менее 80 %.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием от общего количества преподавателей по образовательной программе направления подготовки кадров – не менее 70 %.
грубое
Приложение 3
к совместному приказу
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1.
Отсутствие обучающихся в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), участвующих в программах внешней и внутренней академической мобильности
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
1 и более обучающихся
менее 1 обучающегося
0 %
100 %
2.
Отсутствие привлеченных зарубежных ученых к учебной и (или) научной деятельности ОВПО
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
1 и более ученых
менее 1 ученого
0 %
100 %
3.
Доля студентов первого года обучения, условно зачисленных в ОВПО, более 10% от общего контингента приема на текущий учебный год
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
менее 10 %
10 % и более
0 %
100 %
4.
Отрицательное решение по результатам институциональной и (или) специализированной аккредитации
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0 %
100 %
5.
Отсутствие функционирующей электронной базы данных (архив) выданных документов о высшем образовании за последние 30 лет, интегрированной с Информационной системой уполномоченного органа в области науки и высшего образования
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
наличие
отсутствие
0 %
100 %
6.
Результат мониторинга образовательной деятельности ОВПО с выявлением несоответствий действующему законодательству в области науки и высшего образования
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
несоответствия отсутствуют
имеются несоответствия
0 %
100 %
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отсутствие в ОВПО финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ, научно-технических программ/проектов по фундаментальным/прикладным исследованиям за счет финансирования из государственного бюджета
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
1 и более проектов
менее 1 проекта
0 %
100 %
2.
Отсутствие в ОВПО финансируемых научно-исследовательских и (или) опытно-конструкторских работ, научно-технических программ/проектов по фундаментальным/прикладным исследованиям, за счет внебюджетного финансирования не менее 1450 месячных расчетных показателей, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме Республиканского государственного учреждения
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
1 и более проектов
менее 1 проекта
0 %
100 %
3.
Отсутствие информационной системы управления образованием, в том числе платформы управления обучением, включающей веб–сайт, образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность цифровых образовательных ресурсов, электронной библиотеки, а также доступа к системе тестирования и открытым электронным ресурсам, источникам
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0 %
100 %
4.
Доля защит докторантов ОВПО менее 40 % от общего количества выпускников в течении двух лет после выпуска
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
50
40 % и более
менее 40 %
0 %
100 %
5.
Нарушение сроков переоформления лицензии и (или) приложений к лицензии, в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0 %
100 %
6.
Наличие более 3–х мотивированных отказов и (или) предварительных отказов в выдаче приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по одному и тому же направлению подготовки кадров
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
менее 3 отказов
3 и более отказов
0 %
100 %
7.
Наличие более 3-х отрицательных результатов экспертизы образовательных программ в рамках одного направления подготовки кадров
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
менее 3
3 и более
0 %
100 %
8.
Исключение из Реестра образовательных программ более 3-х образовательных программ по одному направлению подготовки, за исключением добровольного отказа
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
менее 3
3 и более
0 %
100 %
9.
Отрицательное заключение Комиссии по итогам конкурса на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием по всем заявкам ОВПО
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
отсутствие отрицательного заключения
наличие отрицательного заключения
0 %
100 %
10.
Отсутствие в ОВПО приема обучающихся по направлениям подготовки кадров, имеющим приложения к лицензии на ведение образовательной деятельности, за исключением образовательных программ, по которым имеется доучивание обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
1 и более обучающихся
менее 1 обучающегося
0 %
100 %
11.
Отсутствие в ОВПО выпуска по направлениям подготовки кадров, имеющим приложения к лицензии на ведение образовательной деятельности, за исключением вновь открытых образовательных программ менее 4 лет
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
1 и более
менее 1
0 %
100 %
12.
Несоответствие профессорско-преподавательского состава ОВПО квалификационным требованиям по остепененности по направлениям подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0 факт
1 факт
0 %
100 %
13.
Необеспечение условий для проживания нуждающимся обучающимся, соответствующим требованиям Санитарных правил
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие условий для проживания
отсутствие условий для проживания
0 %
100 %
14.
Необеспечение ОВПО компьютерными кабинетами, компьютерами, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с направлением подготовки кадров
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
обеспечен
не обеспечен
0 %
100 %
15.
Отсутствие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0 %
100 %
16.
Необеспечение ОВПО полного, достоверного и своевременного заполнения административных данных, утвержденных уполномоченным органом в области науки и высшего образования
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
100 % заполнение
заполнение менее 100 %
0
100
17.

1000 бәсекелес пайдаланушыға есептегенде сервердің ең аз сипаттамаларымен (кемінде 24 есептеу ядросы, 60 гигабайт жедел сақтау құрылғысы, 1,5 терабайт дискілік кеңістік) білім алушыларды 24/7 форматында сүйемелдеу үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
ЖЖОКБҰ оқытуды басқару жүйесінде цифрлық контенттің, синхронды және асинхронды оқыту функциялары бар цифрлық платформаларының, онлайн-прокторинг жүйесінің болуы.
Оқытуды басқару жүйесіне интеграцияланған антиплагиат жүйесінің болуы.
өрескел
21.
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: кадрлар даярлау бағытындағы білім беру бағдарламаларының пәндерін оқыту тілдері бойынша 100% қамтамасыз ететін, электрондық басылымдар форматындағы оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қорының болуы. Білім беру бағдарламаларының пәндері бойынша оқу әдебиеті қорын жыл сайын жаңартуды қамтамасыз ету. Кітапхана қорларын бірлесіп пайдалану үшін кітапханалармен және ғылыми ұйымдармен келісімдердің болуы (электрондық деректер базасына немесе ақпараттық ресурстарға қолжетімділік). Білім алушылар мен профессор-оқытушылар құрамына электрондық ақпараттық ресурстарға және деректер қорына қолжетімділікті қамтамасыз ету.
өрескел
22.
Онлайн оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген және белгіленген талаптарға сәйкес әзірленген білім беру бағдарламасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік стандарттарына сәйкес болуы.
ЖЖОКБҰ-ның ресми платформасында жаппай ашық онлайн-курс бағдарламаларының пәндерінің білім беру бағдарламасы пәндерінің жалпы санынан кемінде 10% болуы, халықаралық білім беру платформаларына жазылудың болуы.
өрескел
23.
Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: оқытушылардың сандық және сапалық құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, оның ішінде: ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша IT-құзыреті саласында және онлайн-оқыту әдістемесі бойынша соңғы 3 (үш) жылда оқу курсының көлемі кемінде 72 (жетпіс екі) сағатты құрайтын біліктілігін арттырудан өткен кемінде 80% оқытушылардың болуы; базалық IT-білімі бар оқытушылар үшін – онлайн-оқыту әдістемесі бойынша соңғы 3 (үш) жылда оқу курсының көлемі кемінде 36 (отыз алты) сағат курстардан өтуі; білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылардың білімінің және (немесе) ғылыми дәрежесінің және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағының оқытатын пәндерінің бейініне сәйкес болуы;
ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың үлесі білім беру бағдарламасы бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 80% болуы.
ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 70 % болуы.
өрескел
Бірлескен бұйрыққа
3–қосымша
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ішкі және сыртқы академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысатын білім алушылардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
1 және одан көп білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
2.
ЖЖОКБҰ-да оқу және (немесе) ғылыми қызметке тартылған шетелдік ғалымдардың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
1 және одан көп ғалым
1-ден кем ғалым
0%
100%
3.
ЖЖОКБҰ-ға шартты түрде қабылданған бірінші курс студенттерінің үлесі ағымдағы оқу жылына жалпы қабылдау контингентінен 10%-дан көп болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
10%-дан кем
10%- және одан көп
0%
100%
4.
Институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеу нәтижелері бойынша теріс шешімі
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
5.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған соңғы 30 жыл ішінде берілген жоғары білім туралы құжаттардың жұмыс істеп тұрған электрондық деректер базасының (мұрағатының) болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
6.
ЖЖОКБҰ білім беру қызметінің ғылым және жоғары білім саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкессіздіктері анықталған мониторинг нәтижесі
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
сәйкессіздіктер жоқ
сәйкессіздіктер бар
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1.
ЖЖОКБҰ-да мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру есебінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік–конструкторлық жұмыстардың, ғылыми-техникалық бағдарламалардың/іргелі /қолданбалы зерттеулер бойынша жобалардың болмауы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
1 және одан көп
1-ден кем
0%
100%
2.
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-да бюджеттен тыс қаржыландыру есебінен кемінде 1450 айлық есептік көрсеткіш қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың, ғылыми-техникалық бағдарламалардың/іргелі /қолданбалы зерттеулер бойынша жобалардың болмауы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
1 және одан көп
1-ден кем
0%
100%
3.
Оқытуды басқарудың ақпараттық жүйесінің, оның ішінде веб-сайтты, білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, цифрлық білім беру ресурстарының жиынтығын, электронды кітапхананы, сондай-ақ тестілеу жүйесіне және ашық электронды ресурстарға қолжетімділікті қамтитын оқытуды басқару платформасының болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
4.
ЖЖОКБҰ докторанттарының қорғау үлесі оқу орнын бітіргеннен кейін екі жыл ішінде түлектердің жалпы санынан 40%-дан аз болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
50
40% және одан көп
40%-дан кем
0%
100%
5.
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
6.
Кадрларды даярлаудың бір бағыты бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беруден уәжді бас тарту және (немесе) алдын ала бас тартудың 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
3-тен кем
бас тарту
3 және одан көп бас тарту
0%
100%
7.
Кадрларды даярлаудың бір бағыты шеңберінде білім беру бағдарламаларын сараптаудың теріс нәтижелерінің 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
3-тен кем
3 және одан көп
0%
100%
8.
Білім беру бағдарламаларының тізілімінен ерікті түрде бас тартуды қоспағанда, дайындықтың бір бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын шығарудың 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
3-тен кем
3 және одан көп
0%
100%
9.
ЖЖОКБҰ-ның барлық өтінімдері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған конкурс қорытындысы бойынша комиссияның теріс қорытындысы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
теріс қорытындының болмауы
теріс қорытындының бар болуы
0%
100%
10.
ЖЖОКБҰ-да оқуды аяқтайтын білім алушылары бар білім беру бағдарламаларын қоспағанда, білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымшасы бар кадрларды даярлау бағыттары бойынша білім алушыларды қабылдаудың болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1 және одан көп білім алушы
1-ден кем білім алушы
0%
100%
11.
ЖЖОКБҰ-да 4 жылдан кем жаңадан ашылған білім беру бағдарламаларын қоспағанда, білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымшасы бар кадрларды даярлау бағыттары бойынша бітірудің болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
1 және одан көп
1-ден кем
0%
100%
12.
ЖЖОКБҰ-да кадрларды даярлау бағыттары бойынша профессор-оқытушылар құрамының дәрежелілігі бойынша біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0 факт
1 факт
0%
100%
13.
Санитариялық ережелердің талаптарына сәйкес келетін мұқтаж білім алушылардың тұруы үшін жағдайларды қамтамасыз етпеу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
тұру үшін жағдайлардың бар болуы
тұру үшін жағдайлардың жоқ болуы
0%
100%
14.
ЖЖОКБҰ-ны компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, оқу-зертханалық және материалдық-техникалық базамен, кадрларды даярлау бағытына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықпен қамтамасыз етпеу
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
қамтамасыз етілген
қамтамасыз етілмеген
0%
100%
15.
Бөтен материалдың бар-жоғын тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
16.
ЖЖОКБҰ-ның ғылым және жоғары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен әкімшілік деректердің толық, анық және уақтылы толтырылуын қамтамасыз етпеуі
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
100% толтыру
100%-дан кем толтыру
0%
100%
17.

Необеспечение трудоустройства выпускников текущего года по уровню бакалавриата с непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев не менее 50 % от общего числа выпускников в течение года выпуска (для направлений подготовки кадров "Педагогические науки", "Право" – не менее 60 %; для направления подготовки кадров "Здравоохранение" – не менее 80 %)
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
обеспечен
не обеспечен
0 %
100 %
18.
Доля средств от бюджета ОВПО (кроме базового, программно-целевого, грантового финансирования научных проектов и грантового финансирования проектов коммерциализации), выделяемых на повышение квалификации профессорско-преподавательского состава, не менее 0,2 % ежегодно, за исключением ОВПО в организационно–правовой форме республиканского государственного учреждения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
0,2% и более
менее 0,2 %
0 %
100 %
19.
Доля средств от бюджета ОВПО, выделяемых на обновление учебной, лабораторной баз менее 3 % ежегодно
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
3 % и более
менее 3 %
0 %
100 %
20.
Процент оценок "А" и "А–" по отношению к общему числу оценок за академический период более 20 %, за исключением летнего семестра, согласно таблицы Распределения оценок для руководства, обозначенных в Правилах организации учебного процесса по кредитной технологии обучения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 20 %
20 % и более
0 %
100 %
21

Бакалавриат деңгейі бойынша ағымдағы жылдың түлектерін бітіру жылы ішінде үш айдан кем емес үздіксіз еңбек қызметімен түлектердің жалпы санынан кемінде 50%-ын ("Педагогикалық ғылымдар", "Құқық" кадрларды даярлау бағыттары үшін – кемінде 60%, "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты үшін – кемінде 80%) жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етпеу.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
қамтамасыз етілген
қамтамасыз етілмеген
0%
100%
18.
Республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ЖЖОКБҰ-ны қоспағанда, ЖЖОКБҰ-ның бюджетінен (ғылыми жобаларды негізгі, бағдарламалық-нысаналы, гранттық қаржыландыру және коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландырудан басқа) профессор-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыруға бөлінетін қаражаттың үлесі жыл сайын 0,2%-дан кем болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
0,2% және одан көп
0,2%-дан кем
0%
100%
19.
ЖЖОКБҰ бюджетінен оқу, зертханалық базаларды жаңартуға жыл сайын бөлінетін қаражаттың үлесі 3%-дан кем болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
3% және одан көп
3%-дан кем
0%
100%
20.
Оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларында белгіленген Басшылыққа арналған бағалауды бөлу кестесіне сәйкес академиялық кезеңдегі бағалардың жалпы санына қатысты "А" және "А–" бағаларының пайызы жазғы семестрді қоспағанда 20%-дан көп болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
20%-дан кем
20% және одан көп
0%
100%
21.

Наличие в ОВПО, расположенных в городах Астана, Алматы и Шымкент, иностранных обучающихся с полным циклом обучения не менее 5 %, в ОВПО других регионов – не менее 2 % от общего контингента обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
наличие
отсутствие
0 %
100 %
22
Доля обучающихся в ОВПО на каждом годе обучения по уровням бакалавриата и магистратуры соответственно, переведенных и восстановленных из зарубежных вузов, более 30% от контингента каждого года обучения обучающихся
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
100
менее 30 %
30 % и более
0 %
100 %
Приложение 4
к совместному приказу
Приложение 7
к Критериям оценки степени
риска за системой образования,
в части высшего
и послевузовского образования
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования, в части высшего и послевузовского образования
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1.
Отрицательные результаты самооценки и (или) не предоставление материалов самооценки в установленный срок, отрицательные результаты государственной аттестации военных, специальных ОВПО
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
Результат мониторинга образовательной деятельности ОВПО с выявлением несоответствий действующему законодательству в области науки и высшего образования
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
несоответствия отсутствуют
имеются несоответствия
0%
100%
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отрицательные результаты государственной аттестации, отрицательные результаты и (или) не предоставление материалов самооценки военных, специальных ОВПО
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
Нарушение сроков переоформления лицензии и (или) приложений к лицензии, в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
0 факт
1 факт
0%
100%
3.
Наличие более 3-х мотивированных отказов и (или) предварительных отказов в выдаче приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по одному и тому же направлению подготовки кадров
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100
менее 3 отказов
3 и более отказов
0%
100%
Приложение 5
к совместному приказу
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 116
и Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 166
Проверочный лист за системой образования, в части высшего и послевузовского образования,
в отношении организаций высшего и послевузовского образования
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес–идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие и соответствие содержания устава организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) установленным требованиям:

Астана, Алматы және Шымкент қалаларында орналасқан ЖЖОКБҰ-да толық оқу циклі бар шет елдік білім алушылардың жалпы білім алушылардың контингентінен 5%-дан кем болмауы, басқа өңірлердегі ЖЖОКБҰ-да 2%-дан кем болмауы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
бар болуы
жоқ болуы
0%
100%
22.
ЖЖОКБҰ-да бакалавриат және магистратура деңгейлері бойынша оқудың әр жылындағы шетелдік жоғары оқу орындарынан ауыстырылған және қалпына келтірілген білім алушылардың үлесі білім алушылардың әрбір оқу жылының контингентінен 30%-дан көп болуы
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы
100
30%-дан кем
30%- және одан көп
0%
100%
Бірлескен бұйрыққа
4–қосымша
Жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру
бөлігінде білім беру жүйесінің
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
7–қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде, білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ның өзін-өзі бағалаудың теріс нәтижелері және (немесе) өзін-өзі бағалау материалдарын белгіленген мерзімде ұсынбау, мемлекеттік аттестаттаудың теріс нәтижелері
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
ЖЖОКБҰ білім беру қызметінің ғылым және жоғары білім саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкессіздіктері анықталған мониторинг нәтижесі
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
сәйкессіздіктер жоқ
сәйкессіздіктер бар
0%
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1.
Әскери, арнаулы ЖЖОКБҰ-ны мемлекеттік аттестаттаудың теріс нәтижелері, өзін-өзі бағалау материалдарын ұсынбау және (немесе) теріс нәтижелері
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
2.
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
0 факт
1 факт
0%
100%
3.
Кадрларды даярлаудың бір бағыты бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияға қосымша беруден уәжді бас тарту және (немесе) алдын ала бас тартудың 3-тен көп болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100
3-тен кем
бас тарту
3 және одан көп бас тарту
0%
100%
Бірлескен бұйрыққа
5–қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 116 және
Қазақстан Республикасы Ғылым
және жоғары білім министрінің
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 166 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін тексеру парағы
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________________________________________
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________________________________________________________ №, күні
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы _______________________________________
(Жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес–сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жарғысының болуы және мазмұнының бекітілген талаптарға сәйкестігі:

1) наличие информационно-технологической инфраструктуры для бесперебойной организации дистанционного обучения – устойчивого сетевого соединения, серверного оборудования, системы хранения данных, функционирование систем кибербезопасности, коммуникационных каналов связи, обеспечивающих подключение к сети Интернет, систем аутентификации для идентификации личности обучающегося, системы обнаружения заимствований, онлайн-прокторинга;
2) функционирование информационной системы управления образованием, в том числе платформы управления обучением, включающей веб-сайт, образовательный портал, автоматизированную систему обеспечения кредитной технологии обучения, совокупность цифровых образовательных ресурсов;
3) обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных на основе разработанной Политики безопасности организации образования в соответствии с международным стандартом ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002;

1) қашықтан оқытуды үздіксіз ұйымдастыру үшін ақпараттық-технологиялық инфрақұрылымның болуы: тұрақты желілік қосылыс, серверлік жабдық, деректерді сақтау жүйесі, киберқауіпсіздік жүйелері, Интернет желісіне қосылуды қамтамасыз ететін коммуникациялық байланыс арналары, білім алушылар жеке басын сәйкестендіру үшін аутентификация жүйелері, онлайн прокторингі және бөтен мәтінді пайдалану жүйесінің жұмыс жасауы;
2) білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, оның ішінде веб-сайтты, білім беру порталын, оқытудың кредиттік технологиясын қамтамасыз етудің автоматтандырылған жүйесін, цифрлық білім беру ресурстарының жиынтығын қамтитын оқытуды басқару платформасының жұмыс істеуі;
3) ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27002 халықаралық стандартына сәйкес әзірленген білім беру ұйымының қауіпсіздік саясаты негізінде жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету;

4) обеспечение учебного процесса цифровыми образовательными ресурсами, функционирование онлайн-курсов (структурированный дизайн курса, карта формируемых результатов обучения, спецификация системы оценивания, описание показателей и критериев оценивания);
5) обеспечение доступа обучающихся к образовательному порталу и информационным системам, в которых размещены учебный, справочный и методический материалы, а также к системе тестирования и открытым электронным ресурсам, источникам;

4) оқу процесін цифрлық білім беру ресурстарымен қамтамасыз ету, онлайн-курстардың жұмыс істеуі (курстың құрылымдық дизайны, қалыптастырылатын оқыту нәтижелерінің картасы, бағалау жүйесінің спецификациясы, бағалау көрсеткіштері мен өлшемшарттарының сипаттамасы);
5) білім алушылардың оқу, анықтамалық және әдістемелік материалдар орналастырылған білім беру порталына және ақпараттық жүйелерге, сондай-ақ тестілеу жүйесіне және ашық электрондық ресурстарға, көздерге қол жеткізуін қамтамасыз ету;

6) обеспечение наличия цифровых сервисов по предоставлению образовательных услуг: электронное расписание учебных занятий и экзаменов и всех видов контроля учебных достижений обучающихся, система самооценивания; электронная библиотека; электронный документооборот, онлайн-регистрация на получение места в общежитии;
7) обеспечение условий для дистанционного обучения обучающихся с особыми образовательными потребностями;

6) білім беру қызметтерін көрсету бойынша цифрлық сервистердің болуын қамтамасыз ету: оқу сабақтары мен емтихандардың электрондық кестесі және білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылаудың барлық түрлері, өзін-өзі бағалау жүйесі; электрондық кітапхана; электрондық құжат айналымы, жатақханада орын алуға онлайн-тіркеу;
7) ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларды қашықтықтан оқыту үшін жағдайларды қамтамасыз ету;

Для ОВПО, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения: обеспечение соблюдения требований к количественному и качественному составу преподавателей, в том числе: наличие не менее 80 % преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, прошедших повышение квалификации в области IT-компетенции и по методике онлайн-обучения по профилю направления подготовки кадров за последние 3 (три) года в объеме не менее 72 (семидесяти двух) часов за курс обучения; для преподавателей, имеющих базовое IT-образование – прохождение курсов по методике онлайн-обучения за последние 3 (три) года не менее 36 (тридцати шести) часов за курс обучения; наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие профиля образования и (или) ученой степени и (или) степени (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученого звания преподавателя профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, для которых основным местом работы является ОВПО от общего количества преподавателей по образовательной программе – не менее 80 %.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью и (или) степенью (академической) доктора философии PhD/доктора по профилю и (или) ученым званием от общего количества преподавателей по образовательной программе направления подготовки кадров – не менее 70 %.
Должностное (ые) лицо (а) ___________________________________ _________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________________ _________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын ЖЖОКБҰ үшін: оқытушылардың сандық және сапалық құрамына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету, оның ішінде: ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша IT-құзыреті саласында және онлайн-оқыту әдістемесі бойынша соңғы 3 (үш) жылда оқу курсының көлемі кемінде 72 (жетпіс екі) сағатты құрайтын біліктілігін арттырудан өткен кемінде 80% оқытушылардың болуы; базалық IT-білімі бар оқытушылар үшін – онлайн-оқыту әдістемесі бойынша соңғы 3 (үш) жылда оқу курсының көлемі кемінде 36 (отыз алты) сағат курстардан өтуі; білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылардың білімінің және (немесе) ғылыми дәрежесінің және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесінің және (немесе) ғылыми атағының оқытатын пәндерінің бейініне сәйкес болуы;
ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың үлесі білім беру бағдарламасы бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 80% болуы.
ЖЖОКБҰ негізгі жұмыс орны болып табылатын, ғылыми дәрежесі және (немесе) PhD философия докторы/бейіні бойынша доктор (академиялық) дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыттарының білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде 70 % болуы.
Лауазымды адам (-дар) _____________________________________ ___________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________ ___________
лауазымы                   қолы
______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)