О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 758 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 31 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны"
Совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 25 июня 2024 года № 244 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 июня 2024 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2024 года № 34584
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 758 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 31 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов, применяемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17647) следующие изменения и дополнения:
подпункт 31) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"31) проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организации, не отнесенных к категории по гражданской обороне, на базе которых созданы эвакуационные пункты, согласно приложению 31 к настоящему совместному приказу;";
пункт 1 дополнить подпунктом 32) следующего содержания:
"32) перечень требований из числа включенных в проверочные листы, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношение конкретных нарушений конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости), согласно приложению 32 к настоящему совместному приказу.";
в Критериях оценки степени риска, применяемые для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям, утвержденных указанным совместным приказом:

"Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді, азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 758 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 31 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 25 маусымдағы № 244 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2024 жылғы 25 маусымдағы № 40 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 маусымда № 34584 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді, азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 758 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 31 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтың 31) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"31) осы бірлескен бұйрықтың 31-қосымшасына сәйкес базасында эвакуациялық пункттер құрылған, азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылмаған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберіндегі тексеру парағы;";
1-тармақ мынадай мазмұндағы 32) тармақшамен толықтырылсын:
"осы бірлескен бұйрықтың 32-қосымшасына сәйкес осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған жағдайда) көрсете отырып, бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға, сондай-ақ жедел ден қою шарасының нақты түрінің нақты бұзушылықтарына қатысты айқындауға әкеп соғатын тексеру парақтарына енгізілген талаптар тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:

строку, порядковый номер 28 Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок Приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям изложить в следующей редакции:
"
28.
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
грубое
";
строки, порядковые номера 35 и 36 Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок Приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям изложить в следующей редакции:
"
35.
Обеспечение руководителем организации наличия, соответствия проектной документации и постоянного нахождения в исправном рабочем состоянии установок пожаротушения и пожарной сигнализации, систем оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре, противодымной защиты и противопожарного водоснабжения, противопожарного оборудования и пожарной техники, противопожарных дверей, клапанов и люков, заполнений проемов в противопожарных преградах, помещений зданий и сооружений, средств защиты и спасения людей, а также устройств молниезащиты зданий, сооружений и наружных технологических установок
грубое
36.
Недопущение проведения работы на оборудовании с неисправностями, которые могут привести к пожару
грубое
";
строку, порядковый номер 46 Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок Приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям изложить в следующей редакции:
"
46.
Недопущение использования и применения подвалов, цокольных этажей, чердаков, технических этажей и помещений, вентиляционных камер не по целевому назначению, кроме случаев, предусмотренных проектной документацией
грубое
";

Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесінің реттік нөмірі 28-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
28.
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
өрескел
";
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесінің реттік нөмірлері 35 және 36-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
35.
Ұйым басшысының өрт сөндіру және өрт дабылы қондырғыларының, өрт кезінде адамдарды эвакуациялауды хабарлау және басқару жүйелерінің, түтінге қарсы қорғау және өртке қарсы сумен жабдықтаудың, өртке қарсы жабдық пен өрт техникасының, өртке қарсы есіктердің, клапандар мен люктердің, өртке қарсы тосқауылдардағы ойықтарды толтыруын, ғимараттар мен құрылыстардағы үй-жайлардың, адамдарды қорғау және құтқару құралдарының, сондай-ақ ғимараттарды, құрылыстарды және сыртқы технологиялық қондырғыларды найзағайдан қорғау құрылғыларының болуын, жобалау құжаттамасына сәйкес келуін және олардың үнемі жарамды жұмыс күйінде болуын қамтамасыз етуі
өрескел
36.
Өртке әкелуі мүмкін ақаулары бар жабдықта жұмыс жүргізуге жол бермеу
өрескел
";
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесінің реттік нөмірі 46-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
46.
Жобалау құжаттамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жертөлелерді, цокольдық қабаттарын, шатырларды, техникалық қабаттар мен үй-жайларды, желдеткіш камераларды нысаналы мақсатынан тыс пайдалануға және қолдануға жол бермеу
өрескел
";

строку, порядковый номер 90 Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок Приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям изложить в следующей редакции:
"
90.
Выполнение соединения и ответвления проводов и кабелей, за исключением проводов, проложенных на изолирующих опорах, в соединительных и ответвительных коробках, изоляционных корпусах соединительных и ответвительных сжимов, специальных нишах строительных конструкций, внутри корпусов электроустановочных изделий, аппаратов и машин
грубое
";
строку, порядковый номер 94 Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок Приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям изложить в следующей редакции:
"
94.
Установка аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке. Заполнение указанного поддона песком или другим негорючим адсорбентом
грубое
";
строку, порядковый номер 98 Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности при проведении профилактического контроля с посещением, проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям и внеплановых проверок Приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности и проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям изложить в следующей редакции:
"
98.
Недопущение при эксплуатации теплогенерирующих аппаратов:
1) работы на аппарате с нарушенной герметичностью топливопроводов и при неисправном запорном клапане на нем, неплотными соединениями корпуса форсунки с теплогенерирующим аппаратом, неисправными дымоходами, электродвигателями и аппаратами защиты, а также при отсутствии тепловой защиты электродвигателя и неисправностях;

Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесінің реттік нөмірі 90-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
90.
Оқшаулағыш тіректерге, жалғаушы және тармақтаушы қораптарға, жалғаушы және тармақтаушы қысқыштардың оқшаулағыш корпустарына, құрылыс конструкцияларының арнайы қуыстарына, электр орнату бұйымдарының, аппараттар мен машиналардың корпустарының ішіне салынған сымдарды қоспағанда, сымдар мен кабельдердің жалғауы мен тармақталуын орындау
өрескел
";
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесінің реттік нөмірі 94-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
94.
Сұйық отынмен жұмыс істейтін аппарат авариялық төгілу кезінде отын багындағы бүкіл отын мөлшері сиятын металл науаға орнату. Көрсетілген науаны құммен немесе басқа жанбайтын адсорбентпен толтыру
өрескел
";
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулерді жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның Профилактикалық бақылау, берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесінің реттік нөмірі 98-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
98.
Жылу шығаратын аппараттарды пайдалану кезінде жол бермеу:
1) отын құбырларының герметикалығы бұзылған аппараттағы және ондағы тиек клапаны ақаулы, форсунка корпусы жылу шығаратын аппаратпен тығыз жалғанбаған, мұржалары, электр қозғалтқыштары мен қорғау аппараттары ақаулы, сондай-ақ электр қозғалтқыштың жылу қорғағышы болмаған және ақаулықтар кезіндегі жұмыстарға;

2) работы на аппарате с открытыми топливными баками;
3) установки ограждения из материалов групп горючести ГЗ-Г4 около аппарата и расходных баков;
4) отогревания топливопроводов открытым пламенем;
5) зажигание рабочей смеси через смотровой глазок;
6) регулирования зазоров между электродами свечей при работающем теплогенерирующем аппарате;
7) оставления работающих теплогенерирующих аппаратов без присмотра или поручение присмотра за ними детям.
грубое
";
в Критериях оценки степени риска, применяемых для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска (высокая и средняя).";
подпункт 3) пункта 5, пункты 7, 9 и 26 исключить;
строки, порядковые номера 3, 4, 5, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 78, 79 приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны исключить;
дополнить строками, порядковые номера 132, 133, 134, 135, 136, 137 приложение 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны следующего содержания:
"
132.
Наличие и соответствие плана приведения в готовность формирований гражданской защиты
грубое
133.
Наличие материально-технического обеспечения формирований гражданской защиты
грубое
134.
Наличие кадастрового паспорта объекта недвижимости
грубое
135.
Наличие в убежищах, противорадиационных укрытиях основных и вспомогательных помещений
грубое
136.
Наличие в противорадиационном укрытий естественной вентиляции с механическим побуждением
грубое
137.
Наличие, внутренней отделки помещений защитных сооружений гражданской обороны из несгораемых или трудносгораемых материалов, окрашивание стен, потолков, перегородок преимущественно в светлые тона, без оштукатуривания
грубое
";
строку, порядковый номер 34 приложения 1 к Критериям оценки степени риска, применяемым для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области гражданской обороны изложить в следующей редакции:
"
34.
Наличие защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию
грубое
";

2) ашық отын бактары бар аппараттағы жұмыстарға;
3) аппарат пен шығыс бактарының жанында жану тобы ГЗ-Г4 материалдарынан жасалған қоршау қондырғыларын орнатуға;
4) отын құбырларын ашық жалынмен жылытуға;
5) жұмыс қоспасын қарау тесігі арқылы тұтатуға;
6) жылу шығаратын аппарат жұмыс істеп тұрған кезде шырақтардың электродтары арасындағы саңылауларды реттеуге;
7) жұмыс істеп тұрған жылу шығаратын аппараттарды қараусыз қалдыруға немесе оларды балаларға қарауға тапсыруға
өрескел
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізілгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің екі дәрежесі (жоғары және орташа) бойынша бөлінеді.";
5-тармақтың 3) тармақшасы, 7, 9 және 26-тармақтар алып тасталсын;
Азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның реттік нөмірлері 3, 4, 5, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 78, 79-жолдары алып тасталсын;
Азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымша реттік нөмірлері 132, 133, 134, 135, 136, 137-жолдармен толықтырылсын:
"
132.
Азаматтық қорғау құралымдарын даярлыққа келтіру жоспарының болуы және оның сәйкестігі
өрескел
133.
Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің болуы
өрескел
134.
Жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортының болуы
өрескел
135.
Паналайтын жерлерде, радиацияға қарсы жасырын паналарда негізгі және қосалқы үй-жайлардың болуы
өрескел
136.
Радиацияға қарсы жасырын паналарда механикалық ынталандырумен табиғи желдетудің болуы
өрескел
137.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары үй-жайларының жанбайтын немесе жануы қиын материалдардан ішкі әрленуінің болуы, қабырғаларды, төбелерді, қалқаларды негізінен ашық түстермен, сылақсыз бояу
өрескел
";
Азаматтық қорғаныс саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1-қосымшаның реттік нөмірі 34-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
34.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарының болуы, оларды жұмыс істеуге дайындықта ұстау
өрескел
";

строку, порядковый номер 7 приложения 25 к Совместному приказу изложить в следующей редакции:
"
7.
Наличие защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию
";
строку, порядковый номер 28 приложения 25 к Совместному приказу изложить в следующей редакции:
"
28.
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности имущества гражданской обороны
";
строки, порядковые номера 30 и 31 приложения 25 к Совместному приказу изложить в следующей редакции:
"
30.
Наличие и соответствие плана приведения в готовность формирований гражданской защиты
31.
Наличие материально-технического обеспечения формирований гражданской защиты
";

бірлескен бұйрықтың 25-қосымшасының реттік нөмірі 7-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарының болуы, оларды жұмыс істеуге дайындықта ұстау
";
бірлескен бұйрықтың 25-қосымшасының реттік нөмірі 28-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
28.
Азаматтық қорғаныс мүлкін дайындықта ұстау және қажетті мөлшерде болуы
";
бірлескен бұйрықтың 25-қосымшасының реттік нөмірлері 30 және 31-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
30.
Азаматтық қорғау құралымдарын даярлыққа келтіру жоспарының болуы және оған сәйкестігі
31.
Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің болуы
";

строку, порядковый номер 4 приложения 27 к Совместному приказу изложить в следующей редакции:
"
4.
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности имущества гражданской обороны
";
строки, порядковые номера 7 и 8 приложения 27 к Совместному приказу изложить в следующей редакции:
"
7.
Наличие и соответствие плана приведения в готовность формирований гражданской защиты
8.
Наличие материально-технического обеспечения формирований гражданской защиты
";
приложение 28 к Совместному приказу исключить;
Совместный приказ дополнить приложением 32 согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________Б. Омарбеков
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
__________Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение
к приказу И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 40
и Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 25 июня 2024 года № 244
Приложение 32
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 758
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 31
Перечень требований из числа включенных в проверочные листы, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношение конкретных нарушений конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости)
Наименование требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области пожарной безопасности
Мера оперативного реагирования
Срок действия меры оперативного реагирования
Проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов независимо от категории, предназначения и вида деятельности
1.
Наличие негосударственной противопожарной службы и ее соответствие по количеству пожарных автомобилей, штатных работников, пожарно-технического оборудования и снаряжения, специального обмундирования и противопожарного снаряжения
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
2.
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
3.

бірлескен бұйрықтың 27-қосымшасының реттік нөмірі 4-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Азаматтық қорғаныс мүлкінің талап етілетін санның болуы және әзірлікте ұстау
";
бірлескен бұйрықтың 27-қосымшасының реттік нөмірлері 7 және 8-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Азаматтық қорғау құралымдарын даярлыққа келтіру жоспарының болуы және оған сәйкестігі
8.
Азаматтық қорғау құралымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етудің болуы
";
бірлескен бұйрықтың 28-қосымшасы алып тасталсын;
Бірлескен бұйрық осы бірлескен бұйрықтың қосымшасына сәйкес 32-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап, күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Б. Омарбеков
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 40 мен
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2024 жылғы 25 маусымдағы
№ 244 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 31 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 758 бірлескен бұйрығына
32-қосымша
Осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған жағдайда) көрсете отырып, бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға, сондай-ақ жедел ден қою шарасының нақты түрінің нақты бұзушылықтарына қатысты айқындауға әкеп соғатын тексеру парақтарына енгізілген талаптар тізбесі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың атауы
Жедел ден қою шарасы
Жедел ден қою шарасының қолданылу мерзімі
Санатына, мақсатына және қызмет түріне қарамастан, объектіге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы
1.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы және оның өрт сөндіру автомобильдерінің, штаттық жұмыскерлердің, өрт-техникалық жабдықтар мен жабдықтардың, арнайы киім-кешектер мен өртке қарсы жабдықтардың саны бойынша сәйкестігі
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
2.
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
3.

Размещение отдельных блок-контейнеров и бытовых вагончиков группами не более 10 в группе, с расстоянием между группами этих зданий и от них до близлежащих зданий и сооружений не менее 18 метров
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
4.
Обеспечение руководителем организации наличия, соответствия проектной документации и постоянного нахождения в исправном рабочем состоянии установок пожаротушения и пожарной сигнализации, систем оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре, противодымной защиты и противопожарного водоснабжения, противопожарного оборудования и пожарной техники, противопожарных дверей, клапанов и люков, заполнений проемов в противопожарных преградах, помещений зданий и сооружений, средств защиты и спасения людей, а также устройств молниезащиты зданий, сооружений и наружных технологических установок
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
5.
Недопущение проведения работы на оборудовании с неисправностями, которые могут привести к пожару
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
6.
Наличие и содержание в исправном состоянии устройств для самозакрывания дверей в зданиях и сооружениях. Недопущение установки приспособлений, препятствующих свободному закрыванию противопожарных дверей, противодымных устройств (занавесов, экранов, штор)
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
7.
Недопущение устройства на лестничных клетках, площадках и коридорах кладовых (подсобные помещения), а также хранение под лестничными маршами и на лестничных площадках вещей, мебели, горючих материалов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
8.
Недопущение использования и применения подвалов, цокольных этажей, чердаков, технических этажей и помещений, вентиляционных камер не по целевому назначению, кроме случаев, предусмотренных проектной документацией
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
9.
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений объектов уголовно-исполнительной системы и специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений, хранения и обращения прекурсоров)
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
10.
Недопущение остекления балконов, лоджий и галерей, ведущих к незадымляемым лестничным клеткам
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
11.
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам, средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
12.
Недопущение хранения и складирования в подвальных и цокольных этажах, чердаках, технических этажах и помещениях, вентиляционных камерах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, взрывчатых веществ, пиротехнических изделий, баллонов с горючими газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и взрывопожароопасных, горючих веществ и материалов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
13.
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, а также дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
14.
Недопущение одновременного пребывания 50 человек и более в помещениях с одним эвакуационным выходом
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
15.
Обеспечение при эксплуатации эвакуационных путей и выходов соблюдения проектных решений (в том числе по освещенности, количеству, размерам и объемно-планировочным решениям эвакуационных путей и выходов, а также наличию на путях эвакуации знаков пожарной безопасности)
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
16.
Обеспечение запоров на дверях эвакуационных выходов возможностью их свободного открывания изнутри без ключа
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
17.
Недопущение устройства препятствий, сужающих проектные размеры эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков), а также забивания (заваривание) дверей эвакуационных выходов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
18.
Недопущение применения горючих материалов, несоответствующих классу пожарной опасности для отделки, облицовки и окраски полов, стен, потолков, лестниц и лестничных маршей на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
19.
Наличие эвакуационных проходов к лестничным клеткам и путям эвакуации при расстановке оборудования в помещении
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
20.
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции завода-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
21.
Недопущение использования приемников электрической энергии с нарушением конструкции и систем защиты, предусмотренных заводом-изготовителем, в том числе поврежденных и незакрепленных электроустановочных изделий, а также недопущение эксплуатации электросети-времянки
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
22.
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок, самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
23.
Недопущение применения во взрывоопасных и пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
24.
Монтирование всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, пусковых аппаратов и приспособлений электроустановок только на негорючих основаниях
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
25.
Выполнение соединения и ответвления проводов и кабелей, за исключением проводов, проложенных на изолирующих опорах, в соединительных и ответвительных коробках, изоляционных корпусах соединительных и ответвительных сжимов, специальных нишах строительных конструкций, внутри корпусов электроустановочных изделий, аппаратов и машин
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
26.
Удаление продуктов горения от теплогенерирующих аппаратов за пределы зданий и сооружений через специально предназначенные для этих целей дымовые каналы. Недопущение использования в качестве дымовых каналов воздуховоды системы вентиляции
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
27.
Установка аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке. Заполнение указанного поддона песком или другим негорючим адсорбентом
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
28.
Недопущение к эксплуатации неисправных печей и отопительных приборов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
29.
Недопущение при эксплуатации теплогенерирующих аппаратов:

Жеке блок-контейнерлерді және тұрмыстық вагондарды топта 10-нан аспайтын, осы ғимараттар топтары арасында және олардан жақын орналасқан ғимараттар мен құрылыстарға дейін кемінде 18 метр қашықтықта орналастыру
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
4.
Ұйым басшысының өрт сөндіру және өрт дабылы қондырғыларының, өрт кезінде адамдарды эвакуациялауды хабарлау және басқару жүйелерінің, түтінге қарсы қорғау және өртке қарсы сумен жабдықтаудың, өртке қарсы жабдық пен өрт техникасының, өртке қарсы есіктердің, клапандар мен люктердің, өртке қарсы тосқауылдардағы ойықтарды толтыруын, ғимараттар мен құрылыстардағы үй-жайлардың, адамдарды қорғау және құтқару құралдарының, сондай-ақ ғимараттарды, құрылыстарды және сыртқы технологиялық қондырғыларды найзағайдан қорғау құрылғыларының болуын, жобалау құжаттамасына сәйкес келуін және олардың үнемі жарамды жұмыс күйінде болуын қамтамасыз етуі
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
5.
Өртке әкелуі мүмкін ақаулары бар жабдықта жұмыс жүргізуге жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
6.
Ғимараттар мен құрылыстарда есіктердің өздігінен жабылуына арналған құрылғылардың болуы және оларды жарамды күйде ұстау. Өртке қарсы есіктердің, түтінге қарсы құрылғылардың (перделердің, экрандардың) еркін жабылуына кедергі келтіретін құрылғыларды орнатуға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
7.
Саты торларында, алаңдар мен дәліздерде қоймаларды (қосалқы үй-жайлар) орнатуға, сондай-ақ саты баспалдақтарының астында және саты алаңдарында заттарды, жиһаздарды, жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
8.
Жобалау құжаттамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жертөлелерді, цокольдық қабаттарын, шатырларды, техникалық қабаттар мен үй-жайларды, желдеткіш камераларды нысаналы мақсатынан тыс пайдалануға және қолдануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
9.
Ғимараттың барлық қабаттарының терезелеріне және жертөле терезелерінің ойықтарына торларды орнатуға жол бермеу (қылмыстық-атқару жүйесі объектілері мен қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелердің үй-жайларын, қоймаларды, кассаларды, қару-жарақ бөлмелерін, мекемелердің құпия бөлімдерін, прекурсорларды сақтау және пайдалануды қоспағанда)
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
10.
Түтінденбейтін саты торларына апаратын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
11.
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайлары нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт крандарына, өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізу шектелетін немесе автоматты өрттен қорғау жүйелерінің (автоматты өрт дабылы, тұрақты автоматты өрт сөндіру қондырғысы, түтін жою жүйесі, құлақтандыру және эвакуацияны басқару жүйесі) іс-қимыл аймағы азаятын, көлемді-жоспарлау шешімдерінің өзгеруіне жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
12.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жарылғыш заттарды, пиротехникалық бұйымдарды, жанғыш газдары бар баллондарды, аэрозоль орамындағы тауарларды, целлулоидты және жарылыс-өрт қауіпті, жанғыш заттар мен материалдарды жертөле және цоколь қабаттарында, шатырларда, техникалық қабаттар мен үй-жайларда, желдету камераларында сақтауға және жинауға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
13.
Қабаттық дәліздерден, холлдардан, фойеден, тамбурлардан және саты торларынан эвакуациялық шығу жолдарының жобада көзделген есіктерін, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрттің қауіпті факторларының таралуына кедергі келтіретін есіктерді алып тастауға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
14.
Бір эвакуациялық шығуы бар үй-жайларда 50 және одан да көп адамның бір мезгілде болуына жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
15.
Эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын пайдалану кезінде жобалау шешімдерін (оның ішінде эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарын жарықтандыру, олардың саны, өлшемдері және көлемдік-жоспарлау шешімдері бойынша, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрт қауіпсіздігі белгілерінің болуы бойынша) талаптарын сақталуын қамтамасыз ету
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
16.
Эвакуациялық шығу жолдарының есіктеріндегі тиектерді оларды кілтсіз ішінен еркін ашу мүмкіндігімен қамтамасыз ету
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
17.
Эвакуациялау жолдары мен шығу жолдарының (оның ішінде өту жолдарының, дәліздердің, тамбурлардың, галереялардың, лифт холлдарының, саты алаңдарының, баспалдақ марштарының, есіктердің, эвакуациялық люктердің) жобалық мөлшерлерін тарылтатын кедергілерді орнатуға, сондай-ақ эвакуациялық шығу жолдарының есіктерін бітеп (жауып) тастауға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
18.
Отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды қоспағанда, эвакуациялау жолдарында едендерді, қабырғаларды, төбелерді, сатылар мен баспалдақ марштарын әрлеу, қаптау және бояу үшін өрт қауіптілігі сыныбына сәйкес келмейтін, жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
19.
Үй-жай жабдығын орналастыру кезінде баспалдақ торлары мен эвакуациялау жолдарына эвакуациялық өту жолдарының болуы
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
20.
Дайындаушы зауыттың нұсқаулығында жазылған қауіпсіздік талаптарын бұза отырып, электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, өртке әкелуі мүмкін ақаулықтары бар электр қабылдағыштарды (ұшқын шығаруды, қысқа тұйықталуды, кабельдер мен сымдардың оқшаулағышын шектен тыс қыздыруды, автоматты басқару жүйелерінің, аварияға қарсы және өртке қарсы қорғаныстың істен шығуын), сондай-ақ зақымдалған немесе қорғаныш қасиетін жоғалтқан электр сымдарын және кабельдерді пайдалануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
21.
Дайындаушы зауыт көздеген конструкциялары мен қорғау жүйелері бұзылған электр энергиясын қабылдағыштарды, оның ішінде бүлінген және бекітілмеген электр қондырғыларының бұйымдарын, сондай-ақ уақытша электр торабын пайдалануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
22.
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен жылыту аспаптарын қолдануға, калибрленбеген балқымалы ендірмелерді, қолдан жасалған артық жүктемеден және қысқа тұйықталудан қорғау аппараттарын пайдалануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
23.
Жарылыс қаупі және өрт қаупі бар аймақтарда дайындаушы зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрі белгіленбеген электр жабдығын қолдануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
24.
Барлық ток өткізгіш бөліктерді, тарату құрылғыларын, аппараттар мен өлшеу аспаптарын, сондай-ақ жару үлгісіндегі сақтандыру құрылғыларын, ажыратқыштарды, іске қосу аппараттары мен электр қондырғыларының құрылғыларын тек жанбайтын негіздерде монтаждау
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
25.
Оқшаулағыш тіректерге, жалғаушы және тармақтаушы қораптарға, жалғаушы және тармақтаушы қысқыштардың оқшаулағыш корпустарына, құрылыс конструкцияларының арнайы қуыстарына, электр орнату бұйымдарының, аппараттар мен машиналардың корпустарының ішіне салынған сымдарды қоспағанда, сымдар мен кабельдердің жалғауы мен тармақталуын орындау
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
26.
Ғимараттар мен құрылыстардан тыс жылу шығаратын құрылғылардан жану өнімдерін осы мақсат үшін арнайы әзірленген түтін арналары арқылы шығару. Түтін арналары ретінде желдету жүйесінің ауа өткізгіштерін пайдалануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
27.
Сұйық отынмен жұмыс істейтін аппарат авариялық төгілу кезінде отын багындағы бүкіл отын мөлшері сиятын металл науаға орнату. Көрсетілген науаны құммен немесе басқа жанбайтын адсорбентпен толтыру
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
28.
Ақаулы пештер мен жылыту аспаптарын пайдалануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
29.
Жылу шығаратын аппараттарды пайдалану кезінде жол бермеу:

1) работы на аппарате с нарушенной герметичностью топливопроводов и при неисправном запорном клапане на нем, неплотными соединениями корпуса форсунки с теплогенерирующим аппаратом, неисправными дымоходами, электродвигателями и аппаратами защиты, а также при отсутствии тепловой защиты электродвигателя и неисправностях;
2) работы на аппарате с открытыми топливными баками;
3) установки ограждения из материалов групп горючести Г3-Г4 около аппарата и расходных баков;
4) отогревания топливопроводов открытым пламенем;
5) зажигание рабочей смеси через смотровой глазок;
6) регулирования зазоров между электродами свечей при работающем теплогенерирующем аппарате;
7) оставления работающих теплогенерирующих аппаратов без присмотра или поручение присмотра за ними детям.
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
30.
Недопущение при эксплуатации центральных котельных, предназначенных для отопления организаций и жилых домов в населенных пунктах:
1) хранения жидкого топлива в не предназначенных для этих целей помещениях;
2) применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренных инструкциями по эксплуатации оборудования;
3) эксплуатация теплогенерирующих установок при подтекании жидкого топлива или утечке газа из систем топливоподачи;
4) сушка горючих материалов на котлах и паропроводах
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
31.
Соблюдение инструкции предприятий-изготовителей, а также требований государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, предъявляемых к системам отопления, при установке печей заводского изготовления в помещениях общежитий, административных, общественных и административных и бытовых зданий промышленных предприятий, в жилых домах
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
32.
Недопущение при эксплуатации систем вентиляции и кондиционирования воздуха:
1) оставления дверей вентиляционных камер открытыми;
2) закрывания вытяжных каналов, отверстий и решеток;
3) подключения к воздуховодам газовых отопительных приборов;
4) выжигания скопившихся в воздуховодах жировых отложений, пылей и горючих веществ
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
33.

1) отын құбырларының герметикалығы бұзылған аппараттағы және ондағы тиек клапаны ақаулы, форсунка корпусы жылу шығаратын аппаратпен тығыз жалғанбаған, мұржалары, электр қозғалтқыштары мен қорғау аппараттары ақаулы, сондай-ақ электр қозғалтқыштың жылу қорғағышы болмаған және ақаулықтар кезіндегі жұмыстарға;
2) ашық отын бактары бар аппараттағы жұмыстарға;
3) аппарат пен шығыс бактарының жанында жану тобы Г3-Г4 материалдарынан жасалған қоршау қондырғыларын орнатуға;
4) отын құбырларын ашық жалынмен жылытуға;
5) жұмыс қоспасын қарау тесігі арқылы тұтатуға;
6) жылу шығаратын аппарат жұмыс істеп тұрған кезде шырақтардың электродтары арасындағы саңылауларды реттеуге;
7) жұмыс істеп тұрған жылу шығаратын аппараттарды қараусыз қалдыруға немесе оларды балаларға қарауға тапсыруға
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
30.
Елді мекендердегі ұйымдар мен тұрғын үйлерді жылытуға арналған орталық қазандықтарды пайдалану кезінде жол бермеу:
1) сұйық отынды осы мақсаттарға арналмаған үй-жайларда сақтауға;
2) жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға;
3) отын беру жүйелерінен сұйық отынның ағуы немесе газдың шығуы кезінде жылу өндіргіш қондырғыларды пайдалануға;
4) жанғыш материалдарды қазандар мен бу құбырларында кептіруге
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
31.
Жатақханалардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың әкімшілік, қоғамдық және әкімшілік және тұрмыстық ғимараттарының үй-жайларында, тұрғын үйлерде зауытта дайындалған пештерді орнату кезінде жылу жүйелеріне дайындаушы кәсіпорындардың нұсқаулықтарының, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерінің қойылатын талаптарын сақтау
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
32.
Желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану кезінде:
1) желдету камераларының есіктерін ашық қалдыруға;
2) сору арналарын, тесіктер мен торларды жабуға;
3) газ жылыту аспаптарын ауа өткізгіштеріне қосуға;
4) ауа арналарында жиналған май қабаттарын, шаңдарды және жанғыш заттарды күйдіруге жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
33.

Расположение скирд (стог), навесов и штабелей грубых кормов на расстоянии не менее 15 метров до линий электропередач, не менее 20 метров – до дорог и не менее 50 метров – до зданий и сооружений
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
78.
Размещение зерноскладов в отдельно стоящих зданиях
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
79.
Недопущение во всех зданиях и помещениях использования электронагревательных приборов с открытыми нагревательными элементами, а во взрывопожароопасных помещениях использования всех типов электронагревательных приборов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
Проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении объектов негосударственной противопожарной службы
80.
Наличие у негосударственной противопожарной службы аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней
Проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области пожарной безопасности в отношении вахтовых объектов
81.
Наличие длины эвакуационного выхода от наиболее удаленной точки до места нахождения человека не более 20 метров при сборке блок-контейнеров, сборно-модульных комплексов
приостановление деятельности, выполнения работ субъектом (объектом) контроля и надзора или отдельных видов деятельности (работ)
60 календарных дней

Скирдтардың (маялардың), ірі жемшөптердің бастырмалары мен қатарларының электр беру желілеріне дейін кемінде 15 метр, жолдарға дейін кемінде 20 метр және ғимараттар мен құрылыстарға дейін кемінде 50 метр қашықтықта орналасуы
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
78.
Астық қоймаларын жеке тұрған ғимараттарда орналастыру
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
79.
Барлық ғимараттар мен үй-жайларда ашық қыздыру элементтері бар электрмен жылыту аспаптарын, ал жарылыс, өрт қауіпті үй-жайларда электрмен жылыту аспаптарының барлық түрлерін пайдалануға жол бермеу
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы
80.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатының болуы
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн
Вахталық объектілерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау шеңберіндегі тексеру парағы
81.
Блок-контейнерлерді, құрастырмалы-модульдік кешендерді жинау кезінде ең алыс нүктеден адам орналасқан жерге дейін 20 метрден аспайтын эвакуациялық шығу жолының болуы
бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) немесе қызметтің (жұмыстардың) жекелеген түрлерінің қызметін, жұмыстарын орындауын тоқтата тұру
60 күнтізбелік күн