Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов электроэнергетической отрасли Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 июня 2024 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2024 года № 34620
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов электроэнергетической отрасли Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 235
ИНСТРУКЦИЯ
по организации антитеррористической защиты объектов электроэнергетической отрасли Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов электроэнергетической отрасли Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", а также Требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 (далее – Требования к защите объектов), и детализирует применение Требований к защите объектов.

Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 27 маусымдағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 маусымда № 34620 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 235 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі НҰСҚАУЛЫҚ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-2-бабының 1-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Объектілердің қорғалуына қойылатын талаптар) сәйкес әзірленді және Объектілердің қорғалуына қойылатын талаптардың қолданылуын нақтылайды.

2. Целью Инструкции является упорядочение деятельности по обеспечению безопасности объектов электроэнергетической отрасли Республики Казахстан.
3. Инструкция содержит требования по обеспечению антитеррористической защиты объектов, организации службы по охране объектов, мероприятия инженерно-технической укрепленности, применению охранного телевидения и систем оповещения.
4. Инструкция предназначена для использования хозяйствующими субъектами электроэнергетической отрасли Республики Казахстан в организации защиты объектов. К субъектам электроэнергетической отрасли уязвимых в террористическом отношении относятся:
энергопроизводящие организаций, осуществляющие производство электрической (мощностью 50 МВт и выше, в том числе гидроэлектростанции) и (или) тепловой энергии независимо от их типа и ведомственной принадлежности (за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии);
котельные, осуществляющие производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (мощностью 100 Гкал и выше) независимо от их ведомственной принадлежности;
подстанций системного оператора напряжением 220 кВ и выше.
Основной задачей Инструкции являются определение отраслевых требований по обеспечению безопасности объектов, уязвимых в террористическом отношении, с целью предупреждения и пресечения противоправных посягательств.
5. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) меры первичного реагирования – комплекс первоочередных мероприятий, предпринимаемый персоналом объекта и сотрудниками субъекта охранной деятельности, направленный на своевременное информирование уполномоченных государственных органов об угрозе или совершении акта терроризма, а также действий по минимизации и ликвидации возможных последствий акта терроризма (оказание помощи в осуществлении первичных и следственных действий силами экстренного (первичного) реагирования, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, эвакуация и так далее);
2) критическая зона – помещение, участки и конструктивные элементы, разрушение которых в результате акта терроризма может привести к существенному нарушению нормального функционирования объекта, его существенному повреждению или аварии на нем;
3) система связи – совокупность технических средств и специально выделенных каналов связи, предназначенных для передачи (обмена) информации (информацией), оперативного управления деятельностью служб охраны объекта;
4) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;

2. Нұсқаулықтың мақсаты Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласы объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ретке келтіру болып табылады.
3. Нұсқаулықта объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар, объектілерді қорғау жөніндегі қызметті ұйымдастыру, инженерлік-техникалық нығайту іс-шаралары, күзет теледидары мен хабардар ету жүйелерін қолдану қамтылған.
4. Нұсқаулық объектілерді қорғауды ұйымдастыруда Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласының шаруашылық жүргізуші субъектілерінің пайдалануына арналған. Террористік тұрғыдан осал электр энергетикасы саласының субъектілеріне мыналар жатады:
электр (гидроэлектр станцияларын қоса алғанда, қуаты 50 МВт және одан жоғары) және (немесе) жылу энергиясын олардың түріне және ведомстволық тиесілігіне қарамастан өндіруді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда);
ведомстволық тиесілігіне қарамастан орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында (қуаты 100 Гкал және одан жоғары) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын қазандықтар;
кернеуі 220 кВ және одан жоғары жүйелік оператордың кіші станциялары.
Нұсқаулықтың негізгі міндеттері заңсыз қол сұғушылықтардың алдын алу және жолын кесу мақсатында террористік тұрғыдан осал объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі салалық талаптарды айқындау болып табылады.
5. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) алғашқы ден қою шаралары – терроризм актісінің қатері немесе жасалғаны туралы уәкілетті мемлекеттік органдарды хабардар етуге бағытталған, объект персоналы және күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қабылдайтын , бірінші кезектегі іс-шаралардың, сондай-ақ терроризм актісінің ықтимал салдарын барынша азайту және жою (шұғыл (алғашқы) ден қою күштерінің алғашқы және тергеу әрекеттерін жүзеге асыруына көмек көрсету, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету, эвакуациялау және тағы басқалар) жөніндегі іс-қимылдардың кешені;
2) аса қауіпті аймақ – терроризм актісі салдарынан қирауы объектінің қалыпты жұмыс істеуінің айтарлықтай бұзылуына, оның елеулі зақымдануына немесе ондағы аварияға әкеп соғуы мүмкін үй-жай, учаскелер және құрылымдық элементтер;
3) байланыс жүйесі – ақпаратты (ақпарат) беруге (алмасуға), объектінің күзет қызметінің жұмысын жедел басқаруға арналған техникалық құралдар мен арнайы бөлінген байланыс арналарының жиынтығы;
4) бақылау-өткізу пункті – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді, тексеріп қарауды қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;

5) система видеонаблюдения – совокупность камер видеонаблюдения, линий передачи данных, программных и технических средств и хранения видеозаписей, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
6) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
7) инженерно-техническая укрепленность – конструктивные элементы, инженерные, технические средства и (или) их совокупность, обеспечивающие необходимое противодействие несанкционированному проникновению на объект либо его части;
8) система контроля и управления доступом – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;
9) средства ограничения доступа – оборудование и (или) средства, препятствующие несанкционированному доступу на объект, его потенциально опасные участки;
10) охраняемая зона (участок) – территория, а также выделенные на объекте зоны (участки), части зданий (строения и сооружения), помещения и их конструктивные элементы, подлежащие охране;
11) охраняемые объекты – здания, строения и сооружения, предназначенные для пребывания охраняемых лиц, а также прилегающие к ним территория и акватория;
12) система охранной сигнализации – совокупность совместно действующих технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проникновения в охраняемую зону (участок), нарушения целостности охраняемой зоны (участка), сбора, обработки, передачи и представления информации в заданном виде о нарушении целостности охраняемой зоны (участка);
13) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;

5) бейнебақылау жүйесі – бейнебақылау камераларының, деректерді беру желілерінің, бағдарламалық және техникалық құралдардың және бейнежазбаларды сақтау құралдарының, сондай-ақ өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
6) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;
7) инженерлік-техникалық нығайту - объектіге не оның бөліктеріне санкциясыз енуге қарсы қажетті іс-қимылды қамтамасыз ететін құрылымдық элементтер, инженерлік, техникалық құралдар және (немесе) олардың жиынтығы;
8) кіруді бақылау және басқару жүйесі – кіруді бақылауға, объектіге және (немесе) оның жекелеген аймақтарына персонал мен келушілердің кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, ақпаратты жинауға және сақтауға арналған, техникалық жағынан үйлесімді аппараттық құралдардың және (немесе) бағдарламалық қамтылымның жиынтығы;
9) кіруді шектеу құралдары – объектіге, оның ықтимал қауіпті учаскелеріне санкциясыз енуге кедергі келтіретін жабдық және (немесе) құралдар;
10) күзетілетін аймақ (учаске) – күзетілетін аумақ, сондай-ақ объектіде бөлінген аймақтар (учаскелер), ғимараттардың (құрылыстар мен құрылыс ғимараттарының) бөліктері, үй-жайлар және олардың құрылымдық элементтері;
11) күзетілетін объектілер – күзетілетін адамдар болатын ғимараттар, құрылыстар мен құрылыс ғимараттары, сондай-ақ оларға іргелес жатқан аумақ пен акватория;
12) күзет дабылы жүйесі – күзетілетін аймаққа (учаскеге) санкциясыз кіруді, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуын анықтауға, күзетілетін аймақ (учаске тұтастығының бұзылуы туралы ақпаратты берілген түрде жинауға, өңдеуге, беруге және ұсынуға арналған, бірге жұмыс істейтін техникалық құралдардың жиынтығы;
13) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, уытты заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын немесе пайдаланатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ объектідегі адамдар көп болуы терроризм актісінің жасалуы өмір мен денсаулыққа залал келтіруі, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарға әкеп соғатын төтенше жағдай қаупінің туындауы, кейіннен терроризм актісін жасауда пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдардың ұрлануы ықтимал орындар;

14) персонал объектов – руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
15) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
16) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
17) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
18) противотаранные устройства (заграждения) – инженерно-технические изделия, предназначенные для принудительного замедления и (или) остановки транспортных средств;
19) система охранная телевизионная – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
20) акт терроризма – совершение или угроза совершения взрыва, поджога или иных действий, создающих опасность гибели людей, причинения значительного имущественного ущерба либо наступления иных общественно опасных последствий, если эти действия совершены в целях нарушения общественной безопасности, устрашения населения либо оказания воздействия на принятие решений государственными органами Республики Казахстан, иностранными государствами или международными организациями, а также посягательство на жизнь человека, совершенное в тех же целях, а равно посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его государственной или иной политической деятельности либо из мести за такую деятельность;
21) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
22) антитеррористическая защита объектов, уязвимых в террористическом отношении – комплекс правовых, организационных мер и технических средств, направленный на обеспечение антитеррористической защищенности объекта;
23) антитеррористическая защищенность объектов, уязвимых в террористическом отношении – состояние объектов, уязвимых в террористическом отношении характеризующееся наличием условий, препятствующих совершению акта терроризма, а также обеспечивающих минимизацию и ликвидацию последствий в случае его совершения;

14) объектілердің персоналы – объектінің, оның ішінде оның жалға алынған алаңдарында қызметін жүзеге асыратын басшылары, жұмысшылары, қызметкерлері;
15) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
16) оқу-жаттығу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын ала тәсілдері;
17) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін жоққа шығаратын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
18) таранға қарсы құрылғылар (бөгеттер) – көлік құралдарын мәжбүрлеп баяулатуға және (немесе) тоқтатуға арналған инженерлік-техникалық бұйымдар;
19) телевизиялық күзет жүйесі – бұзушылықты анықтауға және тіркеуге арналған жабық үлгідегі телевизиялық жүйе болып табылатын бейнебақылау жүйесі;
20) терроризм актісі – адамдардың қаза табу қаупін төндіру, едәуір мүліктік залал келтіру не қоғамға қауіпті өзге де салдарлардың туындау қаупін төндіретін жарылыс жасау, өрт қою немесе өзге де іс-әрекеттер жасау немесе жасаймын деп қорқыту, егер бұл іс-әрекеттер қоғамдық қауіпсіздікті бұзу, халықты үрейлендіру не Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, шет мемлекеттердің немесе халықаралық ұйымдардың шешімдер қабылдауына әсер ету мақсатында жасалса, сондай-ақ нақ сол мақсаттарда адам өміріне қастандық жасау, сол сияқты мемлекет немесе қоғам қайраткерінің мемлекеттік немесе өзге де саяси қызметін тоқтату не осындай қызметі үшін кек алу мақсатында оның өміріне қастандық жасау;
21) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
22) террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғау – объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге бағытталған құқықтық, ұйымдастыру шаралары мен техникалық құралдарының кешені;
23) террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалуы – терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін жағдайлардың болуын сипаттайтын, сондай-ақ ол жасалған жағдайда салдарын барынша азайту және жоюды қамтамасыз ететін террористік тұрғыдан осал объектінің жай-күйі.

24) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;
25) зона чрезвычайной ситуации – территория, на которой сложилась чрезвычайная ситуация;
26) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке.
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму.
6. Целью организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, является создание условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на территории объекта), и минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз.
7. Общие принципы антитеррористической защиты объекта:
1) заблаговременность (превентивность) проводимых мероприятий – комплекс мер, разрабатываемых заранее с учетом характера и специфики террористических угроз;
2) дифференцированный подход – совокупность приемов, направленных на учет отраслевых особенностей функционирования объекта, его дислокации;
3) адекватность – сопоставимость применяемых на объекте антитеррористических мер характеру и специфике вероятных террористических угроз;
4) комплексность – совокупность мер, позволяющих выстроить антитеррористическую защиту объекта исходя из вышеперечисленных принципов и задействовать имеющие силы и средства.
8. Основные меры по обеспечению антитеррористической защищенности объектов электроэнергетики:
воспрепятствование совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма) на объекте;
минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз на объекте;
определение лица и (или) подразделения, обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов;
обеспечение в договоре аренды определения сторон, разрабатывающих паспорт антитеррористической защищенности объекта (далее - паспорт), осуществляющих охрану объекта, оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами, контроль за их бесперебойным функционированием, организацию пропускного режима;

24) төтенше жағдай – авария, өрт, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсері, қауіпті табиғи құбылыс, апат, дүлей немесе өзге де зілзала нәтижесінде қалыптасқан, адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, елеулі материалдық залалға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы немесе әкеп соқтыруы мүмкін белгілі бір аумақтағы жағдай;
25) төтенше жағдай аймағы – төтенше жағдай қалыптасқан аумақ;
26) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
6. Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастырудың мақсаты терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасау (объект аумағында терроризм актісін жасау тәуекелін азайту) және ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайту және (немесе) жою болып табылады.
7. Объектінің терроризмге қарсы қорғалуының жалпы қағидаттары:
1) іс-шаралардың күні бұрын (алдын ала) өткізілуі – террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігін ескере отырып, алдын ала әзірленетін шаралар кешені;
2) сараланған тәсіл – объектінің жұмыс істеуінің салалық ерекшеліктерін, оның орналасуын есепке алуға бағытталған тәсілдер жиынтығы;
3) барабарлық – объектіде қолданылатын терроризмге қарсы шаралардың ықтимал террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігіне сай болуы;
4) кешенділік – жоғарыда тізілген қағидаттарға сүйене отырып объектінің терроризмге қарсы қорғалуын құруға және қолда бар күштер мен құралдарды тартуға мүмкіндік беретін шаралар жиынтығы.
8. Электр энергетикасы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі негізгі шаралар:
объектіде терроризм актісін жасауға кедергі келтіру (терроризм актісін жасау тәуекелін төмендету);
объектіде ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайту және (немесе) жою;
объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адамды және (немесе) бөлімшені айқындау;
жалдау шартында объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын (бұдан әрі - паспорт) әзірлейтін, объектіні күзетуді, объектіні қазіргі заманғы инженерлік-техникалық құралдармен жарақтандыруды, олардың үздіксіз жұмыс істеуін бақылауды, өткізу режимін ұйымдастыруды және осы іс-шараларды қаржыландыруды жүзеге асыратын тараптарды айқындауды қамтамасыз ету;

при получении информации об угрозе совершения акта терроризма для своевременного и адекватного реагирования на возникающие террористические угрозы и предупреждения совершения актов терроризма на объектах, уязвимых в террористическом отношении осуществление мер, соответствующих установленному уровню террористической опасности в соответствии с Правилами организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 (далее – Правила оповещения).
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
9. На объектах, уязвимых в террористическом отношении обеспечивается принцип ограниченного и контролируемого доступа на объекты. Пропускной режим предназначен для организации санкционированного допуска лиц и автотранспортных средств на объект, выявления лиц с противоправными намерениями, выявления запрещҰнных предметов и веществ, защиты потенциально опасных участков объекта и критических зон и исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц.
10. Система контроля и управления доступом обеспечивает:
1) ограничение доступа сотрудников и посетителей объекта в охраняемые помещения через пункты контроля;
2) фиксацию времени прихода и ухода каждого сотрудника и посетителя объекта;
3) открывание преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал или по команде оператора;
4) запрет открывания преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому не разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал;
5) санкционированное изменение (добавление, удаление) идентификационных признаков в устройствах управления и обеспечение связи их с зонами доступа (помещениями) и временными интервалами доступа;
6) защиту от несанкционированного доступа к программным средствам устройства управления для изменения (добавления, удаления) идентификационных признаков;
7) защиту технических и программных средств от несанкционированного доступа к элементам управления, установки режимов и информации;
8) сохранение настроек и базы данных идентификационных признаков при отключении электропитания;
9) ручное, полуавтоматическое или автоматическое открытие преграждающих устройств для прохода при чрезвычайных ситуациях, пожаре, технических неисправностях в соответствии с Правилами пожарной безопасности для энергетических предприятий, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10799);

туындаған террористік қатерлерге уақтылы және барабар ден қою әрі террористік тұрғыдан осал объектілерде терроризм актілері жасалуының алдын алу үшін терроризм актісінің жасалу қаупі туралы ақпарат алған кезде Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығымен бекітілген Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларына (бұдан әрі – Хабардар ету қағидалары) сәйкес террористік қауіптіліктің белгіленген деңгейіне сай келетін шараларды жүзеге асыру.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
9. Террористік тұрғыдан осал объектілерде объектілерге шектеулі және бақыланатын кіру қағидаты қамтамасыз етіледі. Өткізу режимі адамдар мен автокөлік құралдарының объектіге рұқсатпен өтуін ұйымдастыруға, құқыққа қарсы ниеттері бар адамдарды анықтауға, тыйым салынған құралдар мен заттарды анықтауға, объектінің ықтимал қауіпті учаскелері мен қауіпті аймақтарды қорғауға және оларға бөгде адамдардың бақылаусыз болуына жол бермеуге арналған.
10. Кіруді бақылау және басқару жүйесі:
1) бақылау пункттері арқылы күзетілетін үй-жайларға объектінің қызметкерлері мен келушілерінің кіруін шектеуді;
2) объектінің әрбір қызметкері мен келушісінің келу және кету уақытын белгілеуді;
3) осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығында немесе оператордың командасы бойынша кіруге рұқсат етілген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысын ашуды;
4) осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығына кіруге рұқсат етілмеген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысын ашуға тыйым салуды;
5) басқару құрылғыларындағы сәйкестендіру белгілерін санкцияланған өзгертуді (қосу, жою) және олардың кіру аймақтарымен (үй-жайларымен) және қол жеткізудің уақыт аралықтарымен байланысын қамтамасыз етуді;
6) сәйкестендіру белгілерін өзгерту (қосу, жою) үшін басқару құрылғысының бағдарламалық құралдарына рұқсатсыз кіруден қорғауды;
7) техникалық және бағдарламалық құралдарды басқару элементтеріне рұқсатсыз кіруден, режимдер мен ақпаратты орнатудан қорғауды;
8) электр қуатын өшіру кезінде баптау және сәйкестендіру белгілерінің дерекқорын сақтауды;
9) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркелу тізілімінде № 10799 болып тіркелген) Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес төтенше жағдайлар, өрт, техникалық ақаулар кезінде өту үшін тосқауыл құрылғыларын қолмен, жартылай автоматты немесе автоматты түрде ашуды;

10) открывание или блокировку любых дверей, оборудованных системой доступа, с рабочего места оператора системы;
11) автоматическое закрывание преграждающего устройства при отсутствии факта прохода через определенное время после считывания разрешенного идентификационного признака;
12) закрывание преграждающего устройства на определенное время и выдачу сигнала тревоги при попытках подбора идентификационных признаков (кода);
13) регистрацию и протоколирование текущих и тревожных событий;
14) автономную работу считывателя с преграждающего устройства в каждой точке доступа при отказе связи с устройства управления.
11. Считыватели выполняют следующие функции:
1) считывание идентификационного признака с идентификаторов;
2) сравнение введенного идентификационного признака с хранящимся в памяти или базе данных устройства управления;
3) формирование сигнала на открывание преграждающего устройства при идентификации пользователя;
4) обмен информацией с устройством управления.
12. Устройства управления выполняют следующие функции:
1) прием информации от считывателей, ее обработку, отображение в заданном виде и выработку сигналов управления преграждающими устройствами;
2) ведение баз данных работников объекта с возможностью задания характеристик их доступа (кода, временного интервала доступа, уровня доступа и другие);
3) ведение электронного журнала регистрации прохода работников через точки доступа;
4) приоритетный вывод информации о тревожных ситуациях в точках доступа;
5) контроль исправности состояния преграждающих устройств, считывателей и линий связи.
13. Система контроля и управления доступом защищается от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, а конструкция, внешний вид и надписи на составных частях приводится к раскрытию применяемых кодов.
14. Критические зоны и потенциально опасные участки определяются собственником объектов, уязвимых в террористическом отношении в зависимости от уровня вероятности исполнения неправомерных действии, привлекательности объекта и потенциального ущерба для организации.
В зависимости от наличия критических зон и потенциально опасных участков объекта, оснащение объекта системой контроля и управления доступом производится в трех основных зонах доступа:
1) первая зона – здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу разрешен по постоянным пропускам, посетителям по временным пропускам;
2) вторая зона – помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам и в сопровождении персонала объекта;

10) жүйе операторының жұмыс орнынан кіру жүйесімен жабдықталған кез келген есіктерді ашу немесе бұғаттауды;
11) рұқсат етілген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін белгілі бір уақыттан кейін өту фактісі болмаған кезде тосқауыл құрылғысын автоматты түрде жабуды;
12) сәйкестендіру белгілерін (кодын) іріктеу әрекеттері кезінде тосқауыл құрылғысын белгілі бір уақытқа жабу және дабыл сигналын беруді;
13) ағымдағы және алаңдатарлық оқиғаларды тіркеу және хаттамалауды;
14) басқару құрылғысынан байланыс істен шыққан кезде әрбір кіру нүктесінде тосқауыл құрылғысынан оқығыштың автономды жұмысын қамтамасыз етеді.
11. Оқығыш мынадай функцияларды:
1) сәйкестендіру белгісін сәйкестендіргіштерден оқуды;
2) енгізілген сәйкестендіру белгісін жадта немесе басқару құрылғысының дерекқорында сақталатын белгімен салыстыруды;
3) пайдаланушыны сәйкестендіру кезінде тосқауыл құрылғысын ашуға сигнал қалыптастыруды;
4) басқару құрылғысымен ақпарат алмасуды орындайды.
12. Басқару құрылғылары мынадай функцияларды:
1) оқығыштардан ақпаратты қабылдау, оны өңдеу, берілген түрде көрсету және тосқауыл құрылғыларын басқару сигналдарын әзірлеуді;
2) қол жеткізу сипаттамаларын (кодты, қол жеткізудің уақыт аралығын, қол жеткізу деңгейін және басқаларын) көрсету мүмкіндігімен объект қызметкерлерінің дерекқорларын жүргізуді;
3) кіру нүктелері арқылы жұмыскерлердің өтуін тіркеудің электрондық журналын жүргізуді;
4) кіру нүктелеріндегі алаңдатарлық жағдайлар туралы ақпаратты басымдықпен шығаруды;
5) тосқауыл құрылғыларының, оқығыштар мен байланыс желілерінің жай-күйінің жарамдылығын бақылауды орындайды.
13. Кіруді бақылау және басқару жүйесі сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе таңдау жолымен айла-шарғыдан қорғалады, ал құрамдас бөліктердегі конструкциясы, сыртқы түрі мен жазулары қолданылатын кодтардың ашылуына әкеп соғады.
14. Қауіпті аймақтар мен ықтимал қауіпті учаскелерді террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иесі заңсыз әрекеттерді орындау ықтималдығының деңгейіне, объектінің тартымдылығына және ұйым үшін ықтимал залалға байланысты айқындайды.
Объектінің қауіпті аймақтарының және ықтимал қауіпті учаскелерінің болуына байланысты объектіні кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандыру үш негізгі кіру аймағында жүргізіледі:
1) бірінші аймақ – персоналға тұрақты рұқсаттамалар бойынша, келушілерге уақытша рұқсаттамалар бойынша кіруге рұқсат етілген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
2) екінші аймақ – персоналдың шектеулі құрамына, сондай-ақ объектіге келушілерге біржолғы рұқсаттамалар бойынша және объект персоналының сүйемелдеуімен кіруге рұқсат етілген үй-жайлар;

3) третья зона – специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители, посетители – с разрешения первого руководителя объекта (лица, исполняющего его обязанности) и в сопровождении специально выделенного сотрудника объекта.
15. Разграничение зон внутри объекта определяется решением собственника объекта при консультации службы безопасности объекта, на основании оценки рисков, полученных с учетов угрозы, уязвимости и последствии при реализации угрозы.
16. Пропуск лиц на объект через пункты контроля осуществляется:
1) в первой зоне доступа по одному признаку идентификации (визуальная верификация ил электронная карточка);
2) во второй зоне доступа по двум признакам идентификации (например, визуальная верификация и электронная карточка или ключ от механического замка);
3) в третьей зоне доступа – по двум и более признакам идентификации (например, визуальная верификация, электронная карточка или ключ от механического замка и биометрический доступ).
17. Для обеспечения пропускного режима необходимо наличие контрольно-пропускного пункта пешеходного и транспортного. Допускается использование совмещенного пешеходного и транспортного контрольно-пропускного пункта.
В зависимости от операционных требований собственников объектов допускается организация пропускного режима при помощи технических средств охраны без наличия контрольно-пропускного пункта.
18. Доступ персонала/посетителей на объекты, уязвимые в террористическом отношении в обязательном порядке осуществляется через контрольно-пропускные пункты объекта с прохождением проверки документов посетителей со стороны объектового подразделения охраны.
Документом, дающим право на:
1) вход (выход) рабочих, служащих и других лиц на территорию (с территории) объекта является пропуск (электронный);
2) вынос (вывоз) имущества, ценностей и грузов, - материальный пропуск (допускается электронный).
Доступ автотранспортных средств на территорию объектов, уязвимых в террористическом отношении осуществляется на основании транспортного пропуска или другого разрешительного документа, утвержденного руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении или его уполномоченным лицом.
19. Пропуска и накладные являются документами непрерывной и обязательной отчетности, выдача, учет и списание которых производится в соответствии с внутренними процедурами объектов, уязвимых в террористическом отношении.
Пропуск на право входа (выхода) по срокам действия подразделяются на постоянные и временные. По внешнему виду они отличаются друг от друга.

3) үшінші аймақ – объектінің бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) рұқсатымен және объектінің арнайы бөлінген қызметкерінің сүйемелдеуімен қатаң айқындалған қызметкерлер мен басшылар, келушілер кіре алатын объектінің арнайы үй-жайлары.
15. Объект ішіндегі аймақтардың аражігін ажырату объектінің қауіпсіздік қызметіне консультация беру кезінде объектінің меншік иесінің шешімімен, қатерді, осалдықты, тартымдылықты және қатерді іске асыру кезіндегі салдарды ескере отырып алынған тәуекелдерді бағалау негізінде айқындалады.
16. Адамдарды бақылау пункттері арқылы объектіге өткізу:
1) бірінші кіру аймағында сәйкестендірудің бір белгісі бойынша (визуалды верификация немесе электрондық карточка);
2) екінші кіру аймағында сәйкестендірудің екі белгісі бойынша (мысалы, визуалды верификация және электрондық карточка немесе механикалық құлыптың кілті);
3) үшінші кіру аймағында – сәйкестендірудің екі және одан да көп белгілері бойынша (мысалы, визуалды верификация, электрондық карточка немесе механикалық құлыптың кілті және биометриялық қол жеткізу) бойынша жүзеге асырылады.
17. Өткізу режимін қамтамасыз ету үшін жаяу жүргіншілер және көліктік бақылау-өткізу пункті болуы қажет. Аралас жаяу жүргіншілер және көліктік бақылау-өткізу пунктін пайдалануға жол беріледі.
Объектілер меншік иелерінің операциялық талаптарына байланысты бақылау-өткізу пунктінің қатысуынсыз техникалық күзет құралдарының көмегімен өткізу режимін пайдалануға жол беріледі.
18. Террористік тұрғыдан осал объектілерге персоналдың/келушілердің кіруі міндетті түрде күзет объектісі бөлімшесі тарапынан келушілердің құжаттарын тексеруден өтіп, объектінің бақылау-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады.
Құқық беретін құжат:
1) жұмысшылардың, қызметшілердің және басқа да адамдардың объектінің аумағына (аумағынан) кіруі (шығуы) өткізу (электрондық);
2) мүлікті, құндылықтар мен жүктерді шығару (әкету) - материалдық өткізу (электрондық жол беріледі) болып табылады.
Автокөлік құралдарының террористік тұрғыдан осал объектілердің аумағына кіруі көлік рұқсаттамасы немесе террористік тұрғыдан осал объектінің басшысы немесе оның уәкілетті тұлғасы бекіткен басқа да рұқсат беру құжаты негізінде жүзеге асырылады.
19. Рұқсаттамалар мен жүкқұжаттар үздіксіз және міндетті есептілік құжаттары болып табылады, оларды беру, есепке алу және есептен шығару террористік тұрғыдан осал объектілердің ішкі рәсімдеріне сәйкес жүргізіледі.
Жарамдылық мерзімі бойынша кіру (шығу) құқығына рұқсаттамалар тұрақты және уақытша болып бөлінеді. Сыртқы түрі бойынша олар бір бірінен ерекшеленеді.

20. В рамках пропускного режима используются возможности системы контроля и управления доступом, досмотрового оборудования и других технических средств.
21. Персоналом охраны на контрольно-пропускном пункте используются следующие внутренние документы объекта, уязвимого в террористическом отношении:
1) телефонный справочник дежурных служб, центрального и соседнего постов, руководителей объекта и подразделения охраны;
2) план-схема расположения охраняемых обособленных помещений на территории объекта с указанием маршрута безопасного движения работников охраны;
3) журнал регистрации посетителей и автотранспорта, в случае отсутствия электронной системы контроля доступа; журнал учета накладных вывозимых (ввозимых), выносимых (вносимых) товарно-материальных ценностей;
4) образцы пропусков, накладных, подписей материально-ответственных и иных уполномоченных их подписывать лиц, оттиски печатей, пломб, штампов;
5) должностная инструкция сотрудника охраны объекта;
6) инструкция по организации пропускного режима, утвержденная собственником, владельцем или руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении, с учетом особенностей его организации, в соответствии с пунктом 15 Требований к защите объектов (далее – инструкция по пропускному режиму);
7) правила по технике безопасности и охране труда, утвержденные руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении или его уполномоченным лицом (далее – правила по технике безопасности и охране труда);
8) инструкция по действиям должностных лиц и персонала объекта в чрезвычайных ситуациях, утвержденные руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении или его уполномоченным лицом (далее – инструкция по действиям должностных лиц и персонала объекта в чрезвычайных ситуациях).
22. Сотруднику охраны, несущему дежурство на объекте, уязвимом в террористическом отношении, необходимо знать функциональные обязанности, отраженные в должностной инструкции, и исполнять обязательства в части обеспечения соответствующего уровня пропускного режима.
23. Подразделения охраны на контрольно-пропускном пункте ответственны за проведение осмотра личных вещей, недопущение прохода нарушителей пропускного режима, контроль ввоза/вывоза (проноса/выноса) запрещенных предметов, контроль работы приборов охранной, охранно-пожарной и тревожной сигнализации, элементов охранного телевидения, установленных на контрольно- пропускном пункте.
Перечень предметов, запрещенных к проносу на объекты определяется в соответствии с приложением 1 к настоящей Инструкции.

20. Өткізу режимі шеңберінде кіруді бақылау және басқару жүйесінің, тексеріп қарауға арналған жабдықтың және басқа да техникалық құралдардың мүмкіндіктері пайдаланылады.
21. Бақылау-өткізу пунктіндегі күзет персоналы мынадай террористік тұрғыдан осал объектілердің ішкі құжаттамаларын пайдаланады:
1) кезекші қызметтердің, орталық және көрші бекеттердің, объектінің және күзет бөлімшесінің басшыларының телефон анықтамалығы;
2) күзет қызметкерлерінің қауіпсіз қозғалыс бағытын көрсете отырып, объектінің аумағында қорғалатын оқшауланған үй-жайларды орналастырудың жоспар-схемасы;
3) кіруді бақылаудың электрондық жүйесі болмаған жағдайда келушілерді және автокөлікті тіркеу журналы; әкетілетін (әкелінетін), шығарылатын (енгізілетін) тауар-материалдық құндылықтардың жүкқұжаттарын есепке алу журналы;
4) рұқсаттамалардың, жүкқұжаттардың, материалдық-жауапты және оларға қол қоюға уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолдарының үлгілері, мөрлердің, пломбалардың, мөртабандардың бедерлері (қолданылатын жерде);
5) объектіні күзету қызметкерінің лауазымдық нұсқаулығы;
6) Объектілердің қорғалуына қойылатын талаптардың 15-тармағына сәйкес объектінің ерекшелігін ескере отырып, террористік тұрғыдан осал объектінің меншік иесімен, иесімен немесе басшысымен бекітілген өткізу режимін ұйымдастыру нұсқаулығы (бұдан әрі – өткізу режимі бойынша нұсқаулық);
7) террористік тұрғыдан осал объектінің басшысымен немесе оған уәкілетті тұлғамен бекітілген еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы қағидалары (бұдан әрі – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы қағидалары),
8) террористік тұрғыдан осал объектінің басшысымен немесе оған уәкілетті тұлғамен бекітілген төтенше жағдайларда объектінің лауазымды адамдары мен персоналының іс-қимылдарының нұсқаулығы (бұдан әрі – төтенше жағдайларда объектінің лауазымды адамдары мен персоналының іс-қимылдарының нұсқаулығы),
22. Террористік тұрғыдан осал объектіде кезекшілік атқаратын күзет қызметкері лауазымдық нұсқаулықта көрсетілген функционалдық міндеттерді білуі және өткізу режимінің тиісті деңгейін қамтамасыз ету бөлігінде міндеттемелерді орындауы қажет.
23. Бақылау-өткізу пунктіндегі күзет бөлімшелері жеке заттарды қарап тексеруді жүргізуге, өткізу режимін бұзушылардың өтуіне жол бермеуге, тыйым салынған заттарды әкелуді/әкетуді (әкелуді/шығаруды) бақылауға, күзет, күзет-өрт және дабыл сигнализациясы аспаптарының, бақылау-өткізу пунктінде орнатылған күзет теледидары элементтерінің жұмысын бақылауға жауапты.
Объектіге алып өтуге тыйым салынған заттардың тізбесі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес анықталады.

24. Подразделения охраны несут ответственность согласно договору на охрану объекта.
Охрана объектов электроэнергетической отрасли осуществляется нарядом охраны с помощью технических средств посредством вывода сигналов тревоги на внутри объектовые централизованные пульты охраны, а также при возможности передачей сигнала тревоги в дежурную часть органов внутренних дел.
На предприятии в соответствии с законодательством Республики Казахстан функционирует подразделение, которое осуществляет охрану собственного имущества.
25. Для несения службы по охране объектов подбираются лица, прошедшие службу в армии (или окончившие военные курсы в военно-технической школе на возмездной основе), либо опыт работы в силовых структурах (или окончившие курсы охранников), не имеющие медицинских противопоказаний и способные по своим моральным и деловым качествам выполнять возложенные на него обязанности.
26. В зависимости от особенностей функционирования различных видов объектов и установленной системы охраны, персонал охранных подразделений объекта может вооружаться служебным гладкоствольным длинноствольным и короткоствольным оружием, огнестрельным бесствольным, газовым оружием с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическим оружием, а также специальными средствами на условиях и по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан в области охранной деятельности и государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
27. Лица, имеющие непосредственный доступ к организации системы охраны, предупреждаются администрацией объекта о недопустимости разглашения сведений о режиме охраны объекта и правилах пользования техническими средствами охраны.
28. Собственник или руководитель объекта:
организовывает охрану объекта и проводит регулярные, а также внеплановые проверки организации его охраны, технической укрепленности, оснащенности средствами охранной сигнализации и системами охранного телевидения и выполнения сторонами обязанностей по договору;
проводит совместно с руководителем службы безопасности (или лицом, назначенным приказом по учреждению ответственным за безопасность) детальный анализ особенностей охраны объекта с определением уязвимых мест; разрабатывает исходные требования на оборудование объекта техническими средствами охраны;
организовывает разработку планов обеспечения безопасности объекта, принимать меры организационного характера (издание соответствующих приказов, документации) по совершенствованию системы охраны;
обеспечивает контроль за неразглашением особенностей функционирования аппаратуры сигнализации и связи и систем охранного телевидения, разъясняет персоналу объекта необходимость соблюдения этого требования;
своевременно разрабатывает и актуализировать инструкцию по пропускному режиму, обеспечивает соответствующий контроль по его соблюдению;
обеспечивает своевременный капитальный ремонт инженерных коммуникаций, кабельных линий, модернизацию технических средств охраны;
совместно с должностными лицами подразделения охраны организовывает обучение руководящего состава, сотрудников службы безопасности и персонала объекта действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций;
проводит совместно с руководителем службы безопасности (охраны) (или лицом, назначенным приказом по учреждению ответственным за безопасность) тренировки с сотрудниками охранных структур для выработки и приобретения навыков по осуществлению необходимых мероприятий как при обнаружении подозрительных лиц и предметов, взрывных устройств, других признаков подготовки терактов, так и при локализации и минимизации его последствий;
всесторонне оценивает обстановку вблизи охраняемых объектов, периодически проводит поисковые мероприятия вблизи охраняемых объектов;
поддерживает взаимодействие с территориальными органами полиции, органами национальной безопасности и органами гражданской защиты Республики Казахстан;
устанавливает единую систему сигналов оповещения.

24. Күзет бөлімшелері объектіні күзетуге арналған шартқа сәйкес жауапты болады.
Электр энергетикасы саласының объектілерін күзетуді техникалық құралдардың көмегімен күзет нарядымен объектінің ішіндегі орталықтандырылған күзет пульттеріне дабыл сигналдарын шығару арқылы, сондай-ақ дабыл сигналын ішкі істер органдарының кезекші бөліміне беру мүмкіндігі болған кезде жүзеге асырылады.
Кәсіпорында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз мүлкін қорғауды жүзеге асыратын бөлімше жұмыс істейді.
25. Объектілерді күзету жөніндегі қызметті атқару үшін әскерде қызмет өткерген (немесе әскери-техникалық мектепте әскери курстарды өтеулі негізде бітірген) не күштік құрылымдарында жұмыс тәжірибесі (немесе күзетшілер курстарын бітірген), медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ және өзінің моральдық және іскерлік қасиеттері бойынша өзіне жүктелген міндеттерді орындауға қабілетті адамдар таңдалады.
26. Алуан түрлі объектілердің жұмыс істеу ерекшеліктеріне және белгіленген күзет жүйесінің ерекшеліктеріне қарай объектінің күзет бөлімшелерінің персоналы қызметтік тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы және қысқа ұңғылы қарумен, оқталмаған атыс қаруымен, жарақаттық әрекетті патрондармен және электр қарумен ату мүмкіндігі бар газ қаруымен, сондай-ақ күзет қызметі және қарудың жекелеген түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттарда және нормалар бойынша арнайы құралдармен қарулануы мүмкін.
27. Күзет жүйесін ұйымдастыруға тікелей рұқсаты бар адамдарды объектінің әкімшілігі объектіні күзету режимі және күзетудің техникалық құралдарын пайдалану қағидалары туралы мәліметтерді жария етуге жол бермеу туралы ескертеді.
28. Объектінің басшысы немесе меншік иесі:
объектіні күзетуді ұйымдастырады және оның күзетін ұйымдастыруға, техникалық нығайтуына, күзет сигнализациясы құралдарымен және күзет теледидары жүйелерімен жарақтандыруына және тараптардың шарт бойынша міндеттерді орындауына жүйелі, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулер жүргізеді;
қауіпсіздік қызметінің басшысымен (немесе қауіпсіздікке жауапты мекеме бойынша бұйрықпен тағайындалған тұлғамен) бірге осал жерлерді айқындай отырып, объектіні күзету ерекшеліктеріне егжей-тегжейлі талдау жүргізеді; техникалық қорғау құралдары объектілерін жабдықтауға қойылатын бастапқы талаптарды әзірлейді;
объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарларын әзірлеуді ұйымдастырады, күзету жүйесін жетілдіру бойынша ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар қабылдайды (тиісті бұйрықтар, өзге де құжаттамалар шығару);
дабыл және байланыс аппаратурасы мен күзет теледидары жүйелерінің жұмыс істеу ерекшеліктерінің жария етілмеуін бақылауды қамтамасыз етеді, объект персоналына осы талапты сақтау қажеттігін түсіндіреді;
өткізу режимі бойынша нұсқаулықты уақтылы әзірлейді және өзектілендіруге, оның сақталуына тиісті бақылауды қамтамасыз етеді;
инженерлік коммуникацияларды, кабельдік желілерді уақтылы күрделі жөндеуді, техникалық қорғау құралдарын жаңғыртуды қамтамасыз етеді;
күзет бөлімшесінің лауазымды адамдарымен бірлесіп төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимылдарға объектінің басшы құрамын, қауіпсіздік қызметінің қызметкерлерін және персоналын оқытуды ұйымдастырады;
қауіпсіздік (күзет) қызметінің басшысымен (немесе қауіпсіздікке жауапты мекеме бойынша бұйрықпен тағайындалған адаммен) бірлесіп күзет құрылымдарының қызметкерлерімен күдікті адамдар мен заттарды, жарылғыш құрылғыларды, террористік актілерді дайындаудың басқа белгілерін анықтаған кезде де, оның салдарын оқшаулау және азайту кезінде де қажетті іс-шараларды жүзеге асыру дағдыларын әзірлеу және меңгеру үшін жаттығулар өткізеді;
қорғалатын объектілердің маңындағы жағдайды жан-жақты бағалауды, қорғалатын объектілердің маңында іздеу іс-шараларын мерзімді жүргізеді;
Қазақстан Республикасы полициясының аумақтық органдарымен, ұлттық қауіпсіздік органдарымен және азаматтық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды қолдайды;
хабардар ету сигналдарының бірыңғай жүйесін орнатады.

29. Функции сотрудника охраны объекта определяются должностной инструкцией, инструкцией по пропускному режиму, планом охраны объекта, разрабатываемых администрацией объекта с учетом Типовой инструкции.
В них сотруднику охраны определяется:
место несения службы;
задачи по несению службы;
порядок приема и сдачи поста, его особенности;
список ответственных лиц объекта, имеющих право вскрытия помещений и доступа на объект, порядок связи с этими работниками;
порядок допуска в охраняемые помещения в нерабочее время лиц из числа персонала объекта;
порядок взаимодействия с персоналом службы безопасности и другими работниками объекта;
порядок приема под охрану и снятия с охраны помещений объекта, выведенных на пульт;
порядок проверки исправности технических средств и систем обнаружения и связи;
порядок действий при возникновении чрезвычайных ситуаций, при нарушении посетителями правил посещения объекта;
порядок действий при получении сигнала "тревога", а также при проведении учебных тренировок персонала объекта;
порядок связи с нарядами соседних постов, персоналом службы безопасности, дежурными территориальных органов внутренних дел;
порядок (периодичность) доклада руководству подразделения охраны об обстановке и результатах несения службы;
порядок действий при проведении на объекте массовых мероприятий;
порядок действий и использования специальных средств для выявления мест возможного сокрытия средств террора в автомобильном транспорте и ручной клади при осуществлении пропускного режима;
время и место приема пищи.
30. Наряд охраны объекта непосредственно подчиняется начальнику охраны участка, супервайзеру охраны, либо лицу, его заменяющего.
31. На постах охраны с учетом их функциональности рекомендуется иметь следующую документацию:
должностную инструкцию сотрудника охраны объекта;
инструкцию по пропускному режиму;
инструкцию по действиям должностных лиц и персонала объекта в чрезвычайных ситуациях;
журнал приема и сдачи дежурства;
журнал "Об оперативной обстановке и принятых мерах";
журнал регистрации посетителей и автотранспорта, в случае отсутствия электронной системы контроля доступа автотранспорта и людей.
В зависимости от характера объекта допускается объединение отдельных журналов в единый.
32. Подразделения охраны в соответствии с условиями договора обеспечивают:
пропускной и внутриобъектовый режимы, взаимодействие со службой безопасности объекта, администрацией;
охрану объекта или отдельных его помещений, материальных ценностей, выставление постов и маршрутов патрулирования согласно дислокации, контроль за действиями персонала, посетителей, охрану общественного порядка и пресечение правонарушений в зоне постов и маршрутов патрулирования в рамках своей компетенции;
содействие органам внутренних дел в охране общественного порядка и пресечении правонарушений в зоне постов и маршрутов патрулирования в рамках своей компетенции;
реагирование на сигналы срабатывания средств охранно-пожарной и тревожной сигнализации;
пресечение несанкционированных проникновений на охраняемый объект;
участие в локализации и ликвидации возникших чрезвычайных ситуации, в том числе вследствие диверсионно-террористических актов согласно инструкциям.

29. Объектіні күзету қызметкерінің функциялары лауазымдық нұсқаулықпен, өткізу режимі бойынша нұсқаулықпен, үлгілік нұсқаулықты ескере отырып, объект әкімшілігі әзірлейтін объектіні күзету жоспарымен айқындалады.
Онда күзет қызметкеріне:
қызмет атқару орны;
қызмет атқару жөніндегі міндеттер;
бекетті қабылдау және тапсыру тәртібі, оның ерекшеліктері;
үй-жайларды ашуға және объектіге кіруге құқығы бар объектінің жауапты тұлғаларының тізімі, осы қызметкерлермен байланыс тәртібі;
объектінің персоналы қатарындағы адамдарды күзетілетін үй-жайларға жұмыс уақытынан тыс уақытта жіберу тәртібі;
қауіпсіздік қызметінің персоналымен және объектінің басқа да қызметкерлерімен өзара іс-қимыл тәртібі;
пультке шығарылған объектінің үй-жайларын күзетке қабылдау және күзеттен алу тәртібі;
техникалық құралдар және анықтау мен байланыс жүйесінің дұрыстығын тексеру тәртібі;
төтенше жағдайлар туындаған кезде, келушілер объектіге бару қағидаларын бұзған кезде іс-қимыл тәртібі;
"дабыл" сигналын алу кезіндегі, сондай-ақ объект персоналының оқу жаттығуларын өткізу кезіндегі іс-қимыл тәртібі;
көрші бекеттердің нарядтарымен, қауіпсіздік қызметінің персоналымен, аумақтық ішкі істер органдарының кезекшілерімен байланыс тәртібі;
қызмет өткеру жағдайы мен нәтижелері туралы күзет бөлімшесінің басшылығына баяндаманың тәртібі (кезеңділігі);
объектіде бұқаралық іс-шараларды өткізу кезіндегі іс-қимыл тәртібі;
өткізу режимін жүзеге асыру кезінде автомобиль көлігінде және қол жүгінде террор құралдарын ықтимал жасыру орындарын анықтау үшін іс-қимылдары мен арнайы құралдарды пайдалану тәртібі;
тамақтану уақыты мен орны айқындалады.
30. Объектіні күзету наряды учаскенің күзет бастығына, күзет супервайзеріне не оны алмастыратын адамға тікелей бағынады.
31. Күзет бекеттерінде олардың функционалдығын ескере отырып мынадай құжаттаманың болуы ұсынылады:
объектіні күзету қызметкерінің лауазымдық нұсқаулығы;
өткізу режимі бойынша нұсқаулық;
төтенше жағдайларда объектінің лауазымды адамдары мен персоналының іс-қимылдарының нұсқаулығы;
кезекшілікті қабылдау және тапсыру журналы;
"Жедел жағдай және қабылданған шаралар туралы" журнал;
автокөлік пен адамдардың қол жетімділігін бақылаудың электрондық жүйесі болмаған жағдайда келушілер мен автокөліктерді тіркеу журналы.
Объектінің сипатына қарай жекелеген журналдарды бір журналға біріктіруге жол беріледі.
32. Шарттың талаптарына сәйкес күзет бөлімшелері:
өткізу және объектішілік режимдер, объектінің қауіпсіздік қызметімен, әкімшілікпен өзара іс-қимылын;
объектіні немесе оның жекелеген үй-жайларын, материалдық құндылықтарды күзету, орналасқан жеріне сәйкес күзет бекеттері мен маршруттарын қою, персоналдың, келушілердің іс-қимылдарын бақылау, қоғамдық тәртіпті сақтау және өз құзыреті шеңберінде бекеттер мен патрульдеу маршруттары аймағында құқық бұзушылықтардың жолын кесуді;
өз құзыреті шеңберінде ішкі істер органдарына қоғамдық тәртіпті қорғауға және күзет бекеттері мен патрульдеу маршруттары аймағында құқық бұзушылықтардың жолын кесуге жәрдемдесуді;
күзет-өрт және дабыл сигнализациясы құралдарының іске қосылу сигналдарына ден қоюды;
қорғалатын объектіге рұқсатсыз кірудің жолын кесуді;
төтенше жағдайларды, оның ішінде диверсиялық-террористік актілер салдарынан туындаған жағдайда нұсқаулыққа сәйкес оқшаулауға және жоюға қатысуды қамтамасыз етеді.

33. Сотрудники охраны выполняют служебные обязанности в составе наряда охраны в форменной одежде, экипированные средствами индивидуальной защиты и вооруженные в соответствии с нормативно-правовыми актами, регламентирующими деятельность службы, осуществляющей охрану объекта.
34. Сотрудник охраны при несении службы имеет при себе документы, подтверждающие его статус.
35. Должностными лицами подразделения службы безопасности проверяется готовность наряда перед заступлением на службу к ее несению и проводится инструктаж. Контроль за несением нарядом службы по охране объекта осуществляется должностными лицами подразделения службы безопасности в соответствии с требованиями руководящих и иных регламентирующих документов.
36. Должностные лица, уполномоченные на проверку, имеют полномочия:
знакомиться с документами делопроизводства по вопросам режима и организации охраны;
проверять организацию службы охраны объектов и исправность технических средств охраны;
получать от должностных лиц подразделения охраны информацию о происшествиях и чрезвычайных ситуаций, связанных с охраной объектов;
давать письменные предложения о временном усилении охраны объекта или его отдельных помещений (подразделений) в пределах установленной штатной численности личного состава.
37. Результаты проверки организации охраны объекта, предложения по устранению выявленных недостатков оформляются рапортом или служебной запиской.
38. В компетенцию сотрудника охраны входит:
проверка документов или пропусков у лиц, проходящих на охраняемый объект или выходящих с объекта;
проведение в установленном порядке осмотра вещей, недопущение прохода нарушителей пропускного режима, а также лиц, пытающихся незаконно вывезти/ввезти (вынести/внести) запрещенные предметы: (оружие, боеприпасы, взрывные устройства, взрывчатые вещества);
контроль за работой приборов охранной, охранно-пожарной и тревожной сигнализации и элементов системы охранного телевидения, установленных на контрольно-пропускном пункте;
сообщение о срабатывании сигнализации непосредственному руководителю (старшему смены), оператору центральной диспетчерской службы безопасности, а также органам внутренних дел, органам гражданской защиты;
своевременное информирование службы безопасности, либо руководства объекта по выявленным уязвимым местам (лазы, проемы в периметре и другим нарушениям антитеррористической защиты объекта), о подозрительных предметах;
принятие мер к задержанию (в рамках установленных полномочий) правонарушителей на месте правонарушения;
участие в ликвидации пожара, предупреждении угрозы взрыва в рамках установленных инструкцией;
прием под охрану от материально ответственных лиц помещений для хранения материальных ценностей, включенных в зону охраны поста.

33. Күзет қызметкерлері жеке қорғану құралдарымен жабдықталған және объектіні күзетуді жүзеге асыратын қызметтің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес қаруланған нысанды киімдегі күзет нарядының құрамында қызметтік міндеттерді орындайды.
34. Күзет қызметкерінің қызмет өткеру кезінде өзімен бірге оның мәртебесін растайтын құжаттары болады.
35. Қауіпсіздік қызметі бөлімшесінің лауазымды адамдары қызметке кіріспес бұрын нарядтың оны атқаруға дайындығын тексереді және нұсқама жүргізеді. Нарядтың объектіні күзету жөніндегі қызметті атқаруын бақылауды басшылыққа алатын және өзге де регламенттеуші құжаттардың талаптарына сәйкес құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамдары жүзеге асырады.
36. Тексеруге уәкілетті лауазымды адамдардың:
режим және қорғауды ұйымдастыру мәселелері бойынша іс жүргізу құжаттарымен танысуға;
объектілерін күзету қызметінің ұйымдастырылуын және техникалық қорғау құралдарының жарамдылығын тексеруге;
күзет бөлімшесінің лауазымды адамдарынан объектілерді күзетуге байланысты оқиғалар мен төтенше жағдайлар туралы ақпаратты алуға;
жеке құрамның белгіленген штат саны шегінде объектіні немесе оның жекелеген үй-жайларын (бөлімшелерін) күзетуді уақытша күшейту туралы жазбаша ұсыныстар беруге өкілеттігі бар.
37. Объектіні күзетуді ұйымдастыруды тексеру нәтижелері, анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі ұсыныстар баянатпен немесе қызметтік жазбамен ресімделеді.
38. Күзет қызметкерінің құзыретіне:
күзетілетін объектіге өтетін немесе объектіден шығатын адамдардағы құжаттарды немесе рұқсаттамаларды тексеру;
заттарға белгіленген тәртіппен қарап тексеру жүргізу, өткізу режимін бұзушылардың, сондай-ақ тыйым салынған заттарды (қару, оқ-дәрілер, жарылғыш құрылғылар, жарылғыш заттар) заңсыз әкетуге/әкелуге (шығаруға/енгізуге) тырысатын адамдардың өтуіне жол бермеу;
бақылау-өткізу пунктінде орнатылған күзет, күзет-өрт және дабыл сигнализациясы аспаптарының және күзет телевизиясы жүйесінің элементтерінің жұмысын бақылау;
дабылдың тікелей басшысына (ауысым жетекшісі), қауіпсіздік қызметінің орталық диспетчерлік операторына, ал қажет болған жағдайда ішкі істер органдарына, өрт күзетіне іске қосылғандығы туралы хабарлама;
күдікті заттар туралы қауіпсіздік қызметіне немесе объектінің басшылығын анықталған осал жерлер (периметрдегі саңылаулар, ойықтар және объектінің терроризмге қарсы қорғанысының басқа да бұзушылықтары) бойынша уақтылы хабардар ету;
құқық бұзушыларды құқық бұзушылық орнында ұстау (белгіленген өкілеттіктер шеңберінде) шараларын қабылдау;
нұсқаулықта белгіленген шеңберде өртті жоюға, жарылыс қаупінің алдын алуға қатысу;
бекеттің күзет аймағына енгізілген материалдық құндылықтарды сақтауға арналған үй-жайларды материалдық жауапты адамдардан күзетуге қабылдау кіреді.

39. Сотруднику охраны необходимо знать:
документы, определяющие организацию пропускного режима на охраняемом объекте;
инструкцию по пропускному режиму;
структуру предприятия и режим работы его подразделений;
образцы различных видов пропусков, накладных, подписей должностных лиц, имеющих право давать распоряжения на проход на охраняемую территорию работников;
порядок пропуска аварийных бригад при стихийных бедствиях, пожарах, авариях и других чрезвычайных ситуациях;
правила осмотра вещей, а также проверок вывозимого (ввозимого) груза;
места возможного сокрытия и характерные признаки предметов, которые могут быть использованы для совершения террористического акта в автомобильном транспорте и ручной клади при реализации задач пропускного режима;
правила по технике безопасности и охране труда;
расположение первичных средств пожаротушения и связи, порядок пользования ими.
40. Сотрудник охраны в процессе несения службы выполняет комплекс мероприятий, направленных на недопущение совершения на территории учреждения террористических актов и возникновения других чрезвычайных обстоятельств, для чего необходимо:
1) при приемке-сдаче дежурства:
совместно со сменяемым сотрудником охраны осуществить обход и осмотр контролируемой территории с целью изучения оперативной обстановки и обнаружения подозрительных предметов. При обнаружении указанных угроз, немедленно доложить ответственному должностному лицу;
доложить принимающему дежурство о состоянии технических средств охраны объекта, обнаруженных во время несения дежурства неполадках (неисправностях) и возникших, сбоях в работе технических средств охраны;
ознакомиться с имеющимися инструкциями;
проверить работу системы связи и работоспособность охранной, аварийной и пожарной сигнализаций,
принять имеющуюся документацию (инструкции, журналы, план действий в случае возникновения чрезвычайных ситуаций, материальные ценности и другое) согласно описи;
с разрешения ответственного должностного лица организации принять (сдать) дежурство;
2) во время дежурства:
осуществлять пропускной режим, производя регистрацию в журнале либо в электронном журнале система контроля и управления доступом при наличии электронной системы доступа;
обеспечивать въезд и выезд автотранспорта на территорию учреждения на основании пропуска или другого разрешительного документа, определенного администрацией учреждения. При этом регистрировать в вышеупомянутом журнале марку машины, государственный номер, время въезда и выезда;
осуществлять в дневное и ночное время обход и осмотр территории учреждения согласно схеме-маршруту, а при выявлении каких-либо нарушений информировать ответственное должностное лицо;
вести соответствующую документацию, предусмотренной законодательством и едиными требованиями по организации деятельности частных охранных подразделений;
совместно с администрацией учреждения:
контролировать обстановку в зданиях компании, предприятий и на прилегающих к ним территориях;
содействовать правоохранительным органам при проведении ими оперативно-розыскных мероприятий на территории компании, предприятия.

39. Күзет қызметкері:
күзетілетін объектіде өткізу режимін ұйымдастыруды айқындайтын басшылық құжаттарды;
өткізу режимі бойынша нұсқаулықты;
кәсіпорынның құрылымы және оның бөлімшелерінің жұмыс режимін;
қызметкерлердің күзетілетін аумағына өтуге өкім беруге құқығы бар лауазымды тұлғалардың рұқсаттамаларының, жүкқұжаттарының, қолтаңбаларының әртүрлі түрлерінің үлгілерін;
табиғи зілзалалар, өрттер, авариялар және басқа да төтенше жағдайлар кезінде авариялық бригадаларды өткізу тәртібін;
заттарды қарап тексеру, сондай-ақ әкетілетін (әкелінетін) жүкті тексеру қағидаларын;
өткізу режимінің міндеттерін іске асыру кезінде автомобиль көлігінде және қол жүгінде террористік акт жасау үшін пайдаланылуы мүмкін заттарды жасыру орны және оларға тән белгілерді;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы қағидаларын;
бастапқы өрт сөндіру және байланыс құралдарының орналасуы, оларды пайдалану тәртібін білуі қажет.
40. Күзет қызметкері қызмет өткеру процесінде мекеме аумағында террористік актілердің жасалуына және басқа да төтенше жағдайлардың туындауына жол бермеуге бағытталған іс-шаралар кешенін орындайды, ол үшін:
1) кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде:
ауысатын күзет қызметкерімен бірлесіп жедел жағдайды зерделеу және күдікті заттарды табу мақсатында бақыланатын аумақты аралап, қарап тексеруді жүзеге асыру. Көрсетілген қатерлер анықталған кезде жауапты лауазымды адамға дереу хабарлау;
кезекшілікті қабылдаушыға объектінің техникалық күзет құралдарының жай-күйі, кезекшілікті атқару кезінде анықталған ақаулар (олқылықтар) және техникалық күзет құралдарының жұмысында орын алған іркілістер туралы баяндау;
қолда бар нұсқаулықтармен танысу;
байланыс жүйесінің жұмысын және күзет, авариялық және өрт дабылдарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
тізімдемеге сәйкес қолда бар құжаттаманы (нұсқаулықтар, журналдар, төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл жоспары, материалдық құндылықтар және тағы басқалар) қабылдау;
ұйымның жауапты лауазымды адамының рұқсатымен кезекшілікті қабылдау (тапсыру);
2) кезекшілік кезінде:
журналда немесе электрондық қол жеткізу жүйесі болған кезде электрондық журналында тіркеуді жүргізе отырып, өткізу режимін жүзеге асыру;
мекеме әкімшілігі айқындаған рұқсаттама немесе басқа рұқсат беру құжаты негізінде мекеме аумағына автокөліктің кіруін және шығуын қамтамасыз ету. Бұл ретте жоғарыда аталған журналда машинаның маркасын, мемлекеттік нөмірін, кіру және шығу уақытын тіркеу;
мекеменің аумағын күндізгі және түнгі уақытта схема-маршрутқа сәйкес аралап, қарап тексеруді жүзеге асыру, ал қандай да бір бұзушылықтар анықталған жағдайда жауапты лауазымды адамды хабардар ету;
жеке күзет бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру бойынша заңнамада және бірыңғай талаптарда көзделген тиісті құжаттаманы жүргізу;
мекеме әкімшілігімен бірлесіп:
компания ғимараттарындағы, кәсіпорындардағы және оларға іргелес аумақтардағы жағдайды бақылау;
компания, кәсіпорын аумағында жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде құқық қорғау органдарына жәрдемдесу қажет.

41. Сотруднику охраны не допускается:
1) оставлять пост без разрешения. В случае внезапного заболевания необходимо оповестить старшего сотрудника наряда и продолжать нести службу до прибытия замены;
2) принимать от любых лиц какие-либо предметы;
3) передавать или предъявлять кому бы то ни было огнестрельное оружие и специальные средства, за исключением случаев, предусмотренных законодательством;
4) допускать на охраняемый объект лиц с оружием, за исключением случаев, предусмотренных инструкцией по пропускному режиму;
5) сообщать посторонним лицам какие-либо сведения об обстановке на объекте, пароль, а также присвоенные пультовые номера;
6) разглашать сведения об особенностях объекта, порядке хранения ценностей и организации охраны.
42. При нападении на объект наряд охраны (постовой), работники данного объекта или сотрудники службы безопасности с помощью тревожной сигнализации подают сигнал центральную диспетчерскую или дежурную часть органа внутренних или иным способом, используя все имеющиеся каналы связи.
После подачи сигнала наряд охраны (постовой) принимает меры для пресечения противоправных действий, задержания правонарушителей и усиления охраны, наблюдения за подходами к объекту. По прибытии наряда полиции оказывает им необходимое содействие согласно инструкциям.
Персонал объекта по сигналу прекращает основную деятельность, эвакуируется в безопасное место, в дальнейшем действуют по заранее разработанной инструкции на случай чрезвычайных ситуаций.
Алгоритмы действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера определяется в соответствии с приложением 2 к настоящей Инструкции.
43. В целях организации надежной антитеррористической защиты объекта имеются следующие документы:
инструкция по пропускному режиму (утверждается собственником, владельцем или руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуется с руководителем подразделения охраны и доводится всем сотрудникам объекта);
памятка (алгоритм действий) о первичных действиях службы безопасности и охраны при возникновении угрозы террористического характера;
положение об организации охраны и защиты объекта (утверждается руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта);
должностные инструкции сотрудникам подразделения охраны (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуются с руководством подразделения охраны);
план аварийного реагирования и ликвидации чрезвычайной ситуации (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по гражданской обороне и предупреждению чрезвычайной ситуации;
паспорт (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта, согласуется с соответствующими государственными органами);
порядок обеспечивает актуальность паспорта и его своевременную выдачу руководителю оперативного штаба;
схема оповещения сотрудников, привлекаемых в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;

41. Күзет қызметкеріне:
1) бекетті рұқсатсыз қалдыруға болмайды. Кенеттен ауырған жағдайда нарядтың аға қызметкеріне хабарлау және ауыстыру келгенге дейін қызмет атқаруды жалғастыру қажет;
2) кез келген адамнан қандай да бір заттарды қабылдауға;
3) заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, біреуге атыс қаруы мен арнайы құралдарды кім көрінгенге беру немесе ұсынуға;
4) өткізу режимі бойынша нұсқаулықта көзделген жағдайларды қоспағанда, күзетілетін объектіге қаруы бар адамдарды жіберуге;
5) бөгде адамдарға объектідегі жағдай туралы қандай да бір мәліметтерді, парольді, сондай-ақ берілген пульт нөмірлерін хабарлауға;
6) объектінің ерекшеліктері, құндылықтарды сақтау тәртібі және қорғауды ұйымдастыру туралы мәліметтерді жария етуге болмайды.
42. Объектіге шабуыл жасалған жағдайда күзет наряды (күзет), осы объектінің қызметкерлері немесе қауіпсіздік қызметінің қызметкерлері дабыл сигнализациясының көмегімен ішкі органның орталық диспетчерлік немесе кезекші бөліміне немесе өзге де тәсілмен барлық қолда бар байланыс арналарын пайдалана отырып, сигнал береді.
Сигналын бергеннен кейін күзет наряды (күзет) құқыққа қарсы іс-қимылдардың жолын кесу, құқық бұзушыларды ұстау және күзетті күшейту, объектіге жақындауды қадағалау үшін шаралар қабылдайды. Полиция наряды келген соң оларға нұсқаулыққа сәйкес қажетті көмек көрсетеді.
Объектінің персоналы сигнал бойынша негізгі қызметін тоқтатады, қауіпсіз жерге көшіріледі, бұдан әрі төтенше жағдайлар болған кезде алдын ала әзірленген нұсқаулық бойынша әрекет етеді.
Әртүрлі объектілердегі адамдар тобының террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге әрекет ету алгоритмдері осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
43. Объектіні терроризмге қарсы сенімді қорғауды ұйымдастыру мақсатында мынадай құжаттар болуы қажет:
өткізу режимі бойынша нұсқаулық (кәсіпорынның иесі, иесі немесе басшысы не уәкілетті адам бекітеді, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты адамы қол қояды, күзет бөлімшесінің басшысымен келісіледі және объектінің барлық қызметкерлеріне жеткізіледі);
террористік сипаттағы қатер төнген кезде қауіпсіздік қызметі және күзеттің бастапқы іс-қимылдары туралы жадынама (іс-қимыл алгоритмі);
объектінің қорғалуы мен қорғауды ұйымдастыру туралы ереже (кәсіпорын басшысы не уәкілетті адам бекітеді, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты адамы қол қояды);
күзет бөлімшесінің қызметкерлеріне лауазымдық нұсқаулықтар (кәсіпорын басшысы не уәкілетті адам бекітеді, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты адамы қол қояды, күзет бөлімшесінің басшылығымен келісіледі);
төтенше жағдайға авариялық ден қою және оны жою жоспары (кәсіпорын басшысы не уәкілетті адам бекітеді, азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайдың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты адамы қол қояды;
паспорт (кәсіпорын басшысы не уәкілетті адам бекітеді, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты адамы қол қояды, тиісті мемлекеттік органдармен келісіледі);
тәртіп паспорттың өзектілігін және оны жедел штаб басшысына уақтылы беруді қамтамасыз етеді;
штаттан тыс жағдайлардың салдарын болдырмау немесе жою жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлерді хабардар ету схемасы;

перспективный план оборудования объекта инженерно-техническими средствами охраны и обеспечения безопасности (как правило, составляется на 3–5 лет с указанием ответственных за реализацию пунктов плана) (утверждаются руководителем предприятия либо уполномоченным лицом, подписывается ответственным лицом предприятия за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта);
функциональные обязанности должностного лица объекта, ответственного за выполнение мероприятий по антитеррористической защите объекта (подписываются руководителем предприятия).
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
44. Лицо (лица), обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта электроэнергетической отрасли проводит (проводят) с персоналом объекта электроэнергетической отрасли профилактические и учебные мероприятия с целью формирования у персонала объектов электроэнергетической отрасли антитеррористического сознания и навыков грамотного поведения при угрозе совершения акта терроризма и после его совершения.
45. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, практических и теоретических занятий и экспериментов. Инструктажи, практические и теоретические занятия проводятся в соответствии с графиком проведения, утвержденным руководителем электроэнергетической отрасли.
Для достижения целей, указанных в пункте 44 настоящей Инструкции, единовременно проводимое занятие может охватывать несколько вариантов тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности объектов электроэнергетической отрасли, указанных в приложении 3 к настоящей Инструкции.
46. Планирование профилактических и учебных мероприятий, за исключением экспериментов, с работниками и сотрудниками охраны из числа персонала объекта осуществляется лицом, обеспечивающим проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
На объектах электроэнергетической отрасли, в качестве профилактического мероприятия, оперативными штабами по борьбе с терроризмом проводятся эксперименты, направленные на оценивание пропускного режима объекта, готовности объектов, а также субъектов, осуществляющих охранную деятельность на них, к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.
47. Планирование профилактических и учебных мероприятий с сотрудниками охраны из числа работников субъекта охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, организуется руководителем субъекта охранной деятельности.

объектіні инженерлік-техникалық күзет және қауіпсіздікті қамтамасыз ету құралдарымен жабдықтаудың перспективалық жоспары (әдетте, жоспардың тармақтарын іске асыруға жауаптылар көрсетіле отырып, 3-5 жылға жасалады) (кәсіпорын басшысы не уәкілетті адам бекітеді, объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды орындағаны үшін кәсіпорынның жауапты адамы қол қояды);
объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды орындауға жауапты объектінің лауазымды адамының функционалдық міндеттері (кәсіпорын басшысы қол қояды).
3-тарау. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
44. Электр энергетикасы саласындағы объектісін терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адам (тұлғалар) электр энергетикасы саласы объектісінің персоналында терроризм актісін жасау қаупі төнген кезде және оны жасағаннан кейін электр энергетикасы саласындағы объектілерінің персоналында терроризмге қарсы сана мен сауатты мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру мақсатында профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жүргізеді.
45. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары нұсқама, практикалық және теориялық сабақтар және эксперименттер түрінде өткізіледі. Нұсқамалар, практикалық және теориялық сабақтар электр энергетикасы саласының басшысы бекіткен өткізу графигіне сәйкес жүргізіледі.
Осы Нұсқаулықтың 44-тармағында көрсетілген мақсаттарға жету үшін бір реттік сабақ осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы объектілерінің терроризмге қарсы қауіпсіздігі мәселелері бойынша профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары тақырыптарының бірнеше нұсқаларын қамтуы мүмкін.
46. Объектінің персоналы қатарындағы қызметкерлермен және күзет қызметкерлерімен, эксперименттерді қоспағанда, профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жоспарлауды объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адам жүзеге асырады.
Электр энергетикасы саласындағы объектілерінде профилактикалық іс-шара ретінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтар объектінің өткізу режимін, сондай-ақ объектілерде күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілердің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге, салдарларды барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуге бағытталған эксперименттер жүргізеді.
47. Күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қатарындағы күзет қызметкерлерімен профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жоспарлауды күзет қызметі субъектісінің басшысы ұйымдастырады.

48. С сотрудниками охраны проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использованию инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
49. Занятия (практические и теоретические) проводятся в соответствии с графиками проведения, утвержденными собственником, владельцем, руководителем объекта электроэнергетической отрасли или руководителем субъекта охранной деятельности с периодичностью не реже одного раза в год.
50. Лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности составляет графики мероприятий для отдельных групп работников с учетом их деятельности.
51. Теоретические занятия направлены на профилактику распространения идеологии терроризма среди работников, сотрудников охраны объектов электроэнергетической отрасли, формированию неприятия идеологии терроризма в различных ее проявлениях, культуры безопасности.
52. Практические занятия направлены на обеспечение максимальной слаженности и четкости действий работников, сотрудников охраны объектов электроэнергетической отрасли.
53. Практические занятия по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории объекта с охватом всего коллектива объекта проводится не менее одного раз в год при координации антитеррористической комиссии.
54. Проведению практических занятий с охватом всего коллектива объекта предшествует проведение теоретических занятий, плановых инструктажей с отдельными группами работников, сотрудников охраны, направленных на формирование у них знаний алгоритмов действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
55. Проведение инструктажа предназначено для ознакомления сотрудников с основными правилами антитеррористической безопасности, выработки навыков грамотного и рационального поведения.
56. Плановый инструктаж проводится не реже одного раза в год или, в зависимости от метода работы (вахтовый, сменный, сезонный), не реже одного раза в два года. Плановый инструктаж проводится индивидуально или для группы работников.
57. Внеплановый инструктаж проводится при:
1) введении в регионе, где находится объект, одного из уровня террористической опасности, в соответствии с Правилами оповещения: умеренный ("желтый"), высокий ("оранжевый"), критический ("красный") при координации лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта;

48. Күзет қызметкерлерімен терроризмге қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларын игеру және (немесе) жетілдіру, үй-жайларды қарап-тексеру техникасы, жарылғыш құрылғылардың ықтимал орнатылу орындарын анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
49. Сабақтар (практикалық және теориялық) электр энергетикасы саласындағы объектісінің меншік иесі, иесі, басшысы немесе күзет қызметі субъектісінің басшысы бекіткен өткізу графиктеріне сәйкес жылына бір реттен сиретпей өткізіледі.
50. Терроризмге қарсы қорғалу жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жауапты адам қызметкерлердің жекелеген топтары үшін олардың қызметін ескере отырып, іс-шаралар графигін жасайды.
51. Теориялық сабақтар қызметкерлер, электр энергетикасы саласындағы объектілерін қорғау қызметкерлері арасында терроризм идеологиясының таралуының алдын алуға, терроризм идеологиясын оның әртүрлі көріністерінде қабылдамауға, қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға бағытталған.
52. Практикалық сабақтар қызметкерлердің, электр энергетикасы саласындағы объектілерін күзету қызметкерлерінің іс-әрекеттерінің барынша үйлесімділігі мен айқындылығын қамтамасыз етуге бағытталған.
53. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, объектінің үй-жайларында және аумағында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кездегі іс-әрекеттер бойынша практикалық сабақтар терроризмге қарсы комиссияны үйлестіру кезінде жылына кемінде бір рет өткізіледі.
54. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, практикалық сабақтар өткізудің алдында осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объектілер тұлғаларының әртүрлі топтарының іс-қимыл алгоритмдерін білуін қалыптастыруға бағытталған қызметкерлердің, күзет қызметкерлерінің жекелеген топтарымен теориялық сабақтар, жоспарлы нұсқаулықтар өткізу көзделеді.
55. Нұсқама өткізу қызметкерлерді терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі қағидаларымен таныстыруға, сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын дамытуға арналған.
56. Жоспарлы нұсқама жылына кемінде бір рет немесе жұмыс әдісіне (вахталық, ауысымдық, маусымдық) байланысты екі жылда кемінде бір рет жүргізіледі. Жоспарлы нұсқама жеке немесе қызметкерлер тобы үшін жүргізіледі.
57. Жоспардан тыс нұсқама мынадай жағдайларда өткізіледі:
1) объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адамның үйлестіруімен объекті орналасқан өңірде Хабардар ету қағидаларына сәйкес террористік қауіптіліктің: бірқалыпты ("сары"), жоғары ("қызғылт сары"), шекті ("қызыл") деңгейінің бірі енгізілгенде;

2) наличии информации о возможной угрозе совершения акта терроризма на объекте при координации лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта;
3) подготовке к антитеррористическим учениям, тренировкам, экспериментам;
4) подготовке к проведению охранных мероприятий при координации Службы государственной охраны Республики Казахстан.
58.Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
59. Допустимо ведение инструктажа для группы сотрудников, работающих в организации или индивидуально (для лиц, поступивших на работу).
60. Для проведения профилактических и учебных мероприятий используется вмещающее всех или определенную группу работников помещение, в котором выделяют места для размещения специальной наглядной информации (стендов, плакатов), проектора для демонстрации тематических слайдов, использование аудиотехники или видеотехники.
61. После завершения мероприятия его результаты заносятся в журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке (далее – журнал) по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
62. Журнал прошнуровывается и скрепляется печатью, а также подписью первого руководителя. Заполнение журнала производится с соблюдением строгой последовательности.
63. За ведение журнала и проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта первым руководителем объекта электроэнергетической отрасли определяется ответственное лицо.
64. Для объектов с большим количеством персонала (более 20 человек) документирование проведения указанных мероприятий осуществляется в виде протокола или справки.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
65. В целях организации мероприятий по противодействию терроризму собственники, владельцы, руководители объектов, уязвимых в террористическом отношении, а также субъекты охранной деятельности, заключившие договор об оказании охранных услуг объекту, информируют органы национальной безопасности о получении следующей информации в отношении:
1) попыток осуществления наружного наблюдения за охраняемым объектом;
2) попыток получения информации об охраняемом объекте с помощью технических средств;
3) попыток вербовки сотрудников охраняемого объекта;
4) зашифрованного опроса ближайшего окружения охраняемого объекта или его сотрудников;

2) объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін адамның үйлестіруімен объектіде терроризм актісін жасаудың ықтимал қаупі туралы ақпарат болғанда;
3) терроризмге қарсы оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындалғанда;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үйлестіруімен күзет іс-шараларын өткізуге дайындалған кезде.
58. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны әрбір нақты жағдайда оны өткізу қажеттігін туындатқан себептер мен мән-жайларға байланысты айқындалады.
59. Ұйымда немесе жеке жұмыс істейтін қызметкерлер тобына (жұмысқа түскен адамдар үшін) нұсқама жүргізуге рұқсат етіледі.
60. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жүргізу үшін арнайы көрнекі ақпаратты (стендтер, плакаттар), тақырыптық слайдтарды көрсетуге арналған проекторды орналастыруға, аудиотехниканы немесе бейнетехниканы пайдалануға арналған орындар бөлінетін барлық немесе белгілі бір қызметкерлер тобы орналаса алатын үй-жай пайдаланылады.
61. Іс-шара аяқталғаннан кейін оның нәтижелері осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс шараларын есепке алу журналына (бұдан әрі – журнал) енгізіледі.
62. Журнал тігіліп, мөрмен, сондай-ақ бірінші басшының қолымен бекітіледі. Журналды толтыру қатаң реттілікті сақтай отырып жүргізіледі.
63. Журнал жүргізу және объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізгу үшін электр энергетикасы саласындағы объектісінің бірінші басшысы жауапты адамды айқындайды.
64. Персоналдың саны көп (20 адамнан астам) объектілер үшін көрсетілген іс-шаралардың өткізілуін құжаттандыру хаттама немесе анықтама түрінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
65. Терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру мақсатында террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары, сондай-ақ объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілері ұлттық қауіпсіздік органдарына қатысты мынадай ақпарат алынғаны туралы хабарлайды:
1) күзетілетін объектіні сыртқы бақылауды жүзеге асыру әрекеттері;
2) техникалық құралдардың көмегімен қорғалатын объект туралы ақпарат алу әрекеттері;
3) күзетілетін объектінің қызметкерлерін тарту әрекеттері;
4) күзетілетін объектінің немесе оның қызметкерлерінің жақын маңдағы ортасынан шифрланған сұрау салу;

5) фактов поиска и снятия помещений вблизи офиса охраняемого объекта;
6) неоднократного появления и длительного пребывания вблизи охраняемого объекта одних и тех же автотранспортных средств;
7) попыток получения технической документации на здания, помещения, коммуникации охраняемого объекта;
8) изучения распорядка дня компании и режима работы сотрудников;
9) попыток проверки эффективности пропускной системы и в целом работы службы безопасности.
66. Обо всех фактах подготовки и совершения террористических актов, связанных с захватом объекта, заложников, а также при получении иной информации, ставящей под угрозу безопасность объекта или его персонала (использование на территории объекта охраняемого субъектом охранной деятельности или в непосредственной близости взрывных или зажигательных устройств, других средств насилия), должностные лица/дежурная служба компании или субъекта охранной деятельности незамедлительно информируют дежурные службы территориальных органов национальной безопасности и органов внутренних дел по месту дислокации объекта.
67. Информация содержит следующие данные:
1) время получения сообщения;
2) вид террористических актов (захват объекта, захват заложников, взрыв, обнаружение предмета, схожего со взрывным устройством);
3) при наличии - количество и вооружение террористов, их требования;
4) обстановка на объекте;
5) принятые субъектом охранной деятельности меры и действия по обеспечению безопасности;
6) наличие пострадавших среди персонала и иных гражданских лиц.
68. Собственники, владельцы, руководители объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозу совершения или совершение акта (актов) терроризма, разрабатывают алгоритм действий персонала объекта, субъектов охранной деятельности.
69. Собственник, владельцы, руководители объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководителям субъектов охранной деятельности при получении сообщения о подготовке или совершении на охраняемом объекте террористических актов:
1) оповещает службу безопасности предприятия;
2) прибывает к месту дислокации объекта охраны;
3) сообщает собранные первоначальные сведения в службу безопасности предприятия, а при отсутствии в дежурные службы территориальных органов национальной безопасности и органов внутренних дел;
4) обеспечивает надежную связь с оперативным штабом по проведению антитеррористической операции;
5) формирует группу первичного оцепления в целях выполнения следующих функций:
оцепления места подготовки или совершения террористических актов;
эвакуации лиц и транспортных средств из зоны возможного поражения;
организация блокирования подъездов к объекту, установление пропускного режима до прибытия представителей группы обеспечения дорожного движения Областного (Городского) оперативного штаба;
сбор, обработка и последующая передача информации о происшествии в Областной (Городской) оперативный штаб;

5) күзетілетін объект офисінің жанында үй-жайларды іздеу және жалдау фактілері;
6) бір автокөлік құралының күзетілетін объектісінің жанында бірнеше рет пайда болуы және ұзақ уақыт болуы;
7) күзетілетін объектінің ғимараттарына, үй-жайларына, коммуникацияларына техникалық құжаттама алу әрекеттері;
8) компанияның күн тәртібін және қызметкерлердің жұмыс режимін зерделеу;
9) өткізу жүйесінің тиімділігін және тұтастай алғанда қауіпсіздік қызметінің жұмысын тексеру әрекеттері.
66. Объектіні, кепілге алынғандарды алуға байланысты террористік актілерді дайындау мен жасаудың барлық фактілері туралы, сондай-ақ объектінің немесе оның персоналының қауіпсіздігіне қатер төндіретін өзге де ақпарат алу кезінде (күзет қызметі субъектісі күзететін объектінің аумағында немесе жарылғыш немесе тұтандырғыш құрылғыларды, басқа да зорлық-зомбылық құралдарын тікелей жақын жерде пайдалану), компанияның лауазымды адамдары/кезекші қызметі немесе күзет қызметі субъектісін объектінің орналасқан жері бойынша ұлттық қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарының аумақтық органдарының кезекші қызметтерін дереу хабардар етеді.
67. Ақпарат мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) хабарлама алу уақыты;
2) террористік актіның түрі (объектіні басып алу, кепілге алу, жарылыс, жарылғыш құрылғыға ұқсас затты табу);
3) болған жағдайда - террористердің саны мен қару-жарағы, олардың талаптары;
4) объектідегі жағдай;
5) күзет қызметі субъектісі қабылдаған қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шаралар мен іс-қимылдар;
6) персонал мен өзге де азаматтық тұлғалар арасында зардап шеккендердің болуы.
68. Террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары, объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде объект персоналының, күзет қызметі субъектілерінің іс-қимыл алгоритмін әзірлейді.
69. Террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары күзетілетін объектіде террористік акт дайындау немесе жасау туралы хабарлама алған кезде:
1) кәсіпорынның қауіпсіздік қызметіне хабарлайды;
2) күзет объектісі орналасқан жерге келеді;
3) жиналған бастапқы мәліметтерді кәсіпорынның қауіпсіздік қызметіне, ал болмаған кезде ұлттық қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарының кезекші қызметтеріне хабарлайды;
4) терроризмге қарсы операцияны жүргізу жөніндегі жедел штабпен сенімді байланысты қамтамасыз етеді;
5) мынадай функцияларды:
террористік акт дайындау немесе жасау орнын қоршауды;
адамдар мен көлік құралдарын ықтимал зақымдану аймағынан эвакуациялауды;
Облыстық (Қалалық) жедел штабтың жол қозғалысын қамтамасыз ету тобының өкілдері келгенге дейін объектіге кіреберістерді бұғаттауды ұйымдастыру, өткізу режимін белгілеуді;
Облыстық (Қалалық) жедел штабқа оқиға туралы ақпаратты жинау, өңдеу және кейіннен беруді орындау мақсатында бастапқы қоршау тобын қалыптастыруды;

6) после прибытия членов межведомственной оперативно-следственной группы действует в соответствии с указаниями руководителя оперативного штаба по проведению антитеррористической операции;
7) оказывает содействие межведомственной оперативно-следственной группе в выявлении, закреплении и сборе доказательств по готовящимся и совершенным преступлениям. В этих целях обеспечивает доступ к техническим средствам обеспечения безопасности (системам видеонаблюдения, контроля доступа) где это допустимо;
8) после занятия оперативными группами Областного (Городского) оперативного штаба мест согласно расстановке, формирует группы первоочередного оцепления;
9) в случае совершения терактов, техногенных, природных катастроф и иных чрезвычайных ситуаций по согласованию и под руководством Областного (Городского) оперативного штаба оказывает посильную помощь в ликвидации их последствий;
10) осуществляет мероприятия по обеспечению сохранности следов преступления;
11) при использовании в производственном цикле объекта сильнодействующих ядовитых, взрывоопасных и других опасных веществ, по возможности, осуществляет мероприятия, направленные на предотвращение вероятных дополнительных угроз.
70. Любое сообщение (в том числе и анонимное) о подготовке к совершению террористических актов на охраняемом объекте, переданное по телефону, в письменном виде, лично или другим путем, рассматривается как реальная угроза жизни и безопасности персонала, иных гражданских лиц, если не будет доказана ложность содержащихся в нем сведений.
71. При получении по телефону анонимной информации о подготовке к совершению террористического акта работнику субъект охранной деятельности:
1) записывает сообщение;
2) фиксирует точное время телефонного разговора;
3) подключает (при наличии возможности) к разговору должностное лицо или еще одного работника;
4) определяет на слух особенности речи, произношение, интонацию, акцент, сопровождающие разговор шумы;
5) просит абонента повторить сообщение, стараясь затянуть разговор в целях принятия мер для определения местонахождения абонента;
6) задает наводящие вопросы, попытаться вынудить абонента назвать себя или сообщить свое местонахождение;
7) записывает (при наличии возможности) разговор на носитель информации (мобильный телефон, персональный компьютер) и принять меры к его сохранению;
8) доводит содержание телефонного разговора до руководства субъекта охранной деятельности и руководителю службы безопасности объекта и составить письменную докладную с подробным содержанием и особенностями состоявшегося разговора.

6) ведомствоаралық жедел-тергеу тобының мүшелері келгеннен кейін терроризмге қарсы операцияны жүргізу жөніндегі жедел штаб басшысының нұсқауларына сәйкес әрекет етуді;
7) дайындалып жатқан және жасалған қылмыстар бойынша дәлелдемелерді анықтауда, бекітуде және жинауда ведомствоаралық жедел-тергеу тобына жәрдем көрсетуді. Осы мақсатта, қажет болған жағдайда, рұқсат етілген жерде қауіпсіздікті қамтамасыз етудің техникалық құралдарына (бейнебақылау, қол жеткізуді бақылау жүйелері) қол жеткізуді қамтамасыз етуді;
8) Облыстық (Қалалық) жедел штабтың жедел топтары орналасуға сәйкес орындарға орналасқаннан кейін бірінші кезектегі қоршау топтарын таратуды;
9) террористік актілер, техногендік, табиғи апаттар және өзге де төтенше жағдайлар жасалған жағдайда, Облыстық (Қалалық) жедел штабтың келісімі бойынша және басшылығымен олардың зардаптарын жоюда қолдан келгенше көмек көрсетуді;
10) қылмыс іздерінің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды;
11) өндірістік циклде күшті әсер ететін улы, жарылыс қауіпті және басқа да қауіпті заттар пайдаланылған жағдайда, мүмкіндігінше ықтимал қосымша қауіптердің алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүзеге асырады.
70. Күзетілетін объектіде террористік актілерді жасауға дайындық туралы телефон арқылы, жазбаша түрде, жеке немесе басқа жолмен берілген кез келген хабарлама (оның ішінде анонимді), егер ондағы мәліметтердің жалғандығы дәлелденбесе, персоналдың, өзге де азаматтық тұлғалардың өмірі мен қауіпсіздігіне нақты қатер ретінде қаралады.
71. Телефон арқылы терроризм актісін жасауға дайындық туралы анонимді ақпарат алған кезде күзет қызметі субъектісінің жұмыскері:
1) хабарламаны жазады;
2) телефонмен сөйлесудің нақты уақытын белгілейді;
3) лауазымды адамды немесе басқа жұмыскерді әңгімеге қосады (мүмкін болса);
4) сөйлеудің ерекшеліктерін, айтылуын, интонациясын, екпінін, сөйлесуді сүйемелдейтін шуды есту арқылы анықтайды;
5) абоненттің орналасқан жерін анықтау үшін шаралар қабылдау мақсатында әңгімені кейінге қалдыруға тырысып, абоненттен хабарламаны қайталауды сұрайды;
6) жетекші сұрақтар қою арқылы абонентті өзін-өзі атауға немесе орналасқан жерін хабарлауға мәжбүрлеуге тырысады;
7) сөйлесуді ақпарат тасығышқа (ұялы телефонға, дербес компьютерге) жазуға және оны сақтауға шаралар қолданады;
8) телефон арқылы сөйлесудің мазмұнын күзет қызметі субъектісінің басшылығына және объектінің қауіпсіздік қызметі басшысына жеткізеді және болған сөйлесудің егжей-тегжейлі мазмұны мен ерекшеліктері бар жазбаша баяндама жасайды.

72. При получении устной информации любого вида о террористическом акте работник субъекта охранной деятельности:
1) передает сообщение руководству субъекта охранной деятельности, руководителю службы безопасности объекта в дежурные службы органы национальной безопасности и органы внутренних дел;
2) предлагает лицу, передавшему информацию, вместе проследовать к руководителю субъекта охранной деятельности, руководителю службы безопасности объекта, представителю расписать или расписать и лично передать сообщение;
3) при невозможности задержать данное лицо - берет его под наблюдение, запоминает приметы, характерные особенности, манеры и устанавливает направление, в котором он скрылся, транспорт, которым он воспользовался (тип, марка, цвет, номер). Результаты наблюдений немедленно доводятся до руководства субъекта охранной деятельности, руководителя службы безопасности объекта, дежурных служб территориальных органов национальной безопасности или органов внутренних дел.
73. При получении в письменном виде анонимной информации о подготовке террористического акта работнику субъекта охранной деятельности необходимо, не разглашая содержание документа, в кратчайшие сроки передать его содержание руководству субъекта охранной деятельности, руководителю службы безопасности объекта, дежурным службам территориальных органов национальной безопасности и органов внутренних дел. При этом не допускается неоправданная передача полученных документов из рук в руки и небрежное обращение с ними.
74. Руководители субъекта охранной деятельности, руководители службы безопасности объекта с получением сообщения об угрозе совершения террористического акта принимают меры, определенные распоряжениями руководства объекта по:
1) усилению пропускного и внутриобъектового режимов, проведению личного досмотра персонала объекта охраны, посетителей, автотранспорта, въезжающего на территорию объекта охраны и выезжающего из него;
2) проведению дополнительного инструктажа личного состава на предмет повышения бдительности, возможного выявления и задержания террористов и (или) их сообщников.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
75. Паспорт является информационно-справочным документом.
76. В нем отражаются сведения о соответствии объекта требованиям по его защите от актов экстремизма, терроризма и другим антиобщественным проявлениям (далее – кризисные ситуации), а также устанавливаются требования, подтверждающих готовность сил и средств такого объекта обеспечить проведение необходимых мероприятий по защите персонала и населения, а также материально-технической базы при предупреждении и ликвидации возможных кризисных ситуаций.

72. Терроризм актісі туралы кез келген түрдегі ауызша ақпарат алған кезде күзет қызметі субъектісінің жұмыскері:
1) күзет қызметі субъектісінің басшылығына, объектінің қауіпсіздік қызметі басшысына, ұлттық қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдары кезекші қызметтеріне хабарлама береді;
2) ақпаратты берген адамға күзет қызметі субъектісінің басшысына, объектінің қауіпсіздік қызметі басшысына бірге баруды және хабарламаны жазып беруді немесе жеке беруді ұсынады;
3) егер бұл адамды ұстау мүмкін болмаса - оны бақылауға алады, белгілерді, сипаттамалық ерекшеліктерді, әдептерді есте сақтайды және жасырынған бағытын, пайдаланған көлігін (түрін, маркасын, түсін, нөмірін) белгілейді. Байқаулардың нәтижелерін күзет қызметі субъектісінің басшылығына, объектінің қауіпсіздік қызметі басшысына, ұлттық қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарының аумақтық кезекші қызметтеріне хабарлама береді.
73. Террористік актіні дайындау туралы анонимді ақпаратты жазбаша түрде алған кезде күзет қызметі субъектісінің қызметкері құжаттың мазмұнын жария етпей, оның мазмұнын күзет қызметі субъектісінің басшылығына, объектінің қауіпсіздік қызметі басшысына, ұлттық қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарының аумақтық кезекші қызметтеріне қысқа мерзімде беруі қажет. Бұл ретте алынған құжаттарды қолдан қолға негізсіз беруге және оларға ұқыпсыз қарауға жол берілмейді.
74. Күзет қызметі субъектісінің басшылары, объектінің қауіпсіздік қызметі басшылары террористік акт жасау қаупі туралы хабарлама ала отырып:
1) өткізу және объектішілік режимдерді күшейту, күзет объектісінің аумағына кіретін және одан шығатын күзет объектісі персоналына, келушілерге, автокөлікке жеке тексеру жүргізу;
2) жеке құрамға қырағылықты арттыру, террористерді және (немесе) олардың сыбайластарын анықтау және ұстау мүмкіндігі тұрғысынан қосымша нұсқама жүргізу бойынша объектінің басшылығының өкімдерімен айқындалған шараларды қабылдайды.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
75. Паспорт ақпараттық-анықтамалық құжат болып табылады.
76. Онда объектінің оны экстремизм, терроризм актілерінен және басқа да қоғамға жат көріністерден (бұдан әрі – дағдарыстық жағдайлар) қорғау жөніндегі талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер көрсетіледі, сондай-ақ осындай объектінің күштері мен құралдарының персонал мен халықты, сондай-ақ ықтимал дағдарыстық жағдайлардың алдын алу және жою кезінде материалдық-техникалық базаны қорғау жөніндегі қажетті іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етуге әзірлігін растайтын талаптар белгіленеді.

77. Документация, включенная в паспорт, также предназначена для оперативного использования силовыми, правоохранительными и другими государственными органами при проведении мероприятий по предупреждению и ликвидации кризисных ситуаций.
78. Организации, относящиеся к категории уязвимых в террористическом отношении, разрабатывают паспорта. Это обобщенный документ, который содержит все основные сведения, необходимые для достижения нужного уровня безопасности объекта или быстрой организации защиты в случае атаки террористов. При составлении паспорта учитываются Требования к защите объектов.
79. Паспорт является документом, содержащим служебную информацию с ограниченным доступом.
80. Руководитель объекта назначает должностное лицо, ответственное за хранение паспорта на объекте.
81. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с информацией с ограниченным доступом, у ответственного лица или в подразделении объекта, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта.
Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее десяти календарных со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
82. Паспорта хранятся в служебных помещениях в надежно запираемых и опечатываемых шкафах или сейфах. Доступ к паспорту обеспечивается только ответственному уполномоченному лицу.
83. Утративший силу паспорт уничтожается после утверждения нового паспорта и передачи его второго экземпляра в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан. Уничтожение утратившего силу паспорта производится в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта. Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
84. Объекты, имеющие территорию, оборудуются по периметру ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта минуя контрольно-пропускной пункт.
85. Ограждение является капитальным сооружением и строится по типовым проектам, не противоречащим правилам промышленной безопасности.
86. Территории повышенной опасности внутри периметра объекта, по усмотрению собственников объектов, огораживается дополнительным ограждением при этом, дополнительное ограждение не должно создавать препятствия для эвакуации персонала в случае необходимости.

77. Паспортқа енгізілген құжаттама дағдарыстық жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде күштік, құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдардың жедел пайдалануына арналған.
78. Террористік тұрғыдан осал санатқа жататын ұйымдар паспорттарын әзірлейді. Бұл лаңкестердің шабуылына ұшыраған жағдайда объектінің қауіпсіздігінің қажетті деңгейіне немесе қорғанысты тез ұйымдастыруға қажетті барлық негізгі мәліметтерді қамтитын жалпыланған құжат. Паспортты жасау кезінде Объектілердің қорғалуына қойылатын талаптар ескеріледі.
79. Паспорт қолжетімділігі шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын құжат болып табылады.
80. Объектінің басшысы объектіде паспортты сақтауға жауапты лауазымды адамды тағайындайды.
81. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) қолжетімділік шектеулі ақпаратпен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес объектінің құқық иеленушісі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған жауапты адамда немесе объектінің бөлімшесінде сақталады.
Паспорттың екінші данасы мен паспорттың электрондық нұсқасы (ақпаратты электрондық жеткізгіште PDF форматында) сақтау үшін ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
82. Паспорт қызметтік үй-жайларда сенімді бекітілетін және мөрленетін шкафтарда немесе сейфтерде сақталады. Паспортқа қол жеткізу тек жауапты уәкілетті адамға ғана қамтамасыз етіледі.
83. Күші жойылған паспорт жаңа паспорт бекітілгеннен және оның екінші данасы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне берілгеннен кейін жойылады. Күші жойылған паспортты жою тиісті акт жасалып, комиссиялық тәртіппен жүргізіледі. Акт объектінің құқық иеленушісі болып табылатын ұйымда қалады.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
84. Аумағы бар объектілер периметрі бойынша адамдардың еркін өтуіне және көлік құралдарының объектіге және объектіден бақылау-өткізу пунктін айналып өтуіне кедергі келтіретін қоршаумен жабдықталады.
85. Қоршау күрделі құрылыс болып табылады және өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларына қайшы келмейтін үлгілік жобалар бойынша салынады.
86. Объектінің периметрі ішіндегі қауіптілігі жоғары аумақтар объектілер иелерінің қалауы бойынша қосымша қоршаумен қоршалады, бұл ретте қосымша қоршау қажет болған жағдайда персоналды эвакуациялауға кедергі келтірмеуге тиіс.

87. Ворота устанавливаются на автомобильных и железнодорожных въездах на территорию объекта.
88. По периметру территории охраняемого объекта устанавливаются как основные, так эвакуационные ворота.
89. На отдельных участках периметра объектов и/или с внешней стороны ворот на объектах, граничащих с дорогами общего пользования, устанавливаются специальные устройства для ограничения скорости движения автотранспорта, противотаранные устройства или противотаранная система ворот. Установка дополнительных средств безопасности должна быть обоснована в соответствии с уровнем угрозы и риска по отношению к объекту.
90. При использовании замков в качестве запирающих устройств основных ворот используются замки гаражного типа или навесные.
91. Запасные, или аварийные, ворота со стороны охраняемой территории допускается запирать на засовы, которые невозможно открыть с наружной стороны.
Калитка запирается на врезной, накладной замок или на засов с навесным замком.
92. Объект, на котором установлен пропускной режим, оборудуется контрольно-пропускным пунктом для прохода людей и проезда транспорта.
93. Осмотр автотранспорта на контрольно-пропускном пункте осуществляется с использованием специальных предназначенных для осмотра средств, визуально на смотровых площадках или эстакадах.
По усмотрению собственника объекта, на контрольно-пропускном пункте используются служебные собаки.
94. Количество контрольно-пропускных пунктов определяется с учетом обеспечения необходимой пропускной способности людей и транспортных средств.
95. Расположение пешеходных и автотранспортных контрольно-пропускного пункта определяется в зависимости от особенностей местности объекта, и расстояние регулируется в зависимости от расположения подъездных дорог и ситуационного плана объекта.
Допускается использование совмещенного пешеходного и транспортного контрольно-пропускного пункта.
Контрольно-пропускной пункт для проезда автомобильного и железнодорожного транспорта допускается делать совмещенным.
96. Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) контрольно-пропускных пунктов должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и иметь хороший обзор.
97. Контрольно-пропускной пункт для прохода персонала и автотранспорта оснащается системами контроля и управления доступом.
Транспортные контрольно-пропускные пункты оборудуются механическими или автоматическими средствами контроля проезда автотранспортных средств.
98. Устройства управления механизмами открывания, прохода (проезда), освещением и стационарными средствами досмотра при наличии, размещается в помещении контрольно-пропускного пункта или на его наружной стене со стороны охраняемой территории.

87. Қақпалар объект аумағына автомобиль және теміржол кіреберістерінде орнатылады.
88. Қорғалатын объект аумағының периметрі бойынша негізгі, сондай-ақ эвакуациялық қақпалар орнатылады.
89. Объектілер периметрінің жекелеген учаскелерінде және/немесе қақпаның сыртқы жағынан жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен шектесетін объектілерде автокөлік қозғалысының жылдамдығын шектеуге арналған арнайы құрылғылар, таранға қарсы құрылғылар немесе таранға қарсы қақпа жүйесі орнатылады. Қосымша қауіпсіздік құралдарын орнату объектіге қатысты қатер мен тәуекелдер деңгейіне сәйкес негізделуі тиіс.
90. Құлыптарды негізгі қақпаның құлыптау құрылғылары ретінде пайдаланған кезде гараж түріндегі құлыптар немесе топсалы құлыптар қолданылады.
91. Күзетілетін аумақ жағынан қосалқы немесе авариялық қақпаларды сыртқы жағынан ашуға болмайтын бекітпелерге бекітуге жол беріледі.
Қақпа ойыққа, үстеме құлыпқа немесе құлыппен бекітіледі.
92. Өткізу режимі орнатылған объект адамдардың өтуі және көліктің өтуі үшін бақылау-өткізу пунктімен жабдықталады.
93. Бақылау-өткізу пунктінде автокөлікті қарап тексеру қарау алаңдарында немесе эстакадаларда көзбен шолып қарауға арналған арнайы құралдарды пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Объект иесінің қалауы бойынша бақылау-өткізу пунктінде қызметтік иттер пайдаланылады.
94. Бақылау-өткізу пункттерінің саны адамдар мен көлік құралдарының қажетті өткізу қабілетін қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.
95. Жаяу жүргіншілерге арналған бақылау-өткізу пункті мен автокөлік бақылау-өткізу пунктінің орналасуы объектінің жергілікті ерекшеліктеріне байланысты анықталады және қашықтық кірме жолдардың орналасуына және объектінің ахуалдық жоспарына байланысты реттеледі.
Аралас жаяу жүргіншілер және көлік бақылау-өткізу пунктін пайдалануға жол беріледі.
Автомобиль және теміржол көлігінің жүруіне арналған бақылау-өткізу пунктін біріккен етіп жасауға жол беріледі.
96. Бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалары мен жабындары) құқыққа қайшы сипаттағы әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуға және жақсы көрінуге тиіс.
97. Персонал мен автокөліктің өтуі үшін бақылау-өткізу пункті кіруді бақылау және басқару жүйелерімен жарақтандырылады.
Көліктік бақылау-өткізу пункті автокөлік құралдарының жүруін бақылаудың механикалық немесе автоматты құралдарымен жабдықталады.
98. Ашу, өту (көлікпен өту) механизмдерін, жарықтандыруды және стационарлық тексеріп қарау құралдары басқару құрылғылары болған кезде күзетілетін аумақ жағынан бақылау-өткізу пункті үй-жайында немесе оның сыртқы қабырғасында орналастырылады.

99. Контрольно-пропускной пункт оборудуется стационарными или ручными средствами для производства досмотра, способными распознавать различные типы металлов в зависимости от необходимости или служебной потребности.
100. В зависимости от особенностей объекта контрольно-пропускной пункт оснащаются:
1) помещением для хранения и оформления пропусков;
2) камерой хранения личных вещей персонала и посетителей объектов;
3) комнатой или частью помещения контрольно-пропускной пункт для досмотра вещей и документов;
4) помещением для размещения сотрудников охраны и технических средств.
101. Помещение контрольно-пропускного пункта оборудуется тревожной сигнализацией по усмотрению собственника объекта и является обязательным при отсутствии системы охранного видеонаблюдения на контрольно-пропускном пункте и отсутствии двухсторонней связи с оперативным центром безопасности.
102. Объекты оснащаются системами охранными телевизионными в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте и (или) его потенциально опасных участках, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и идентификации нарушителей.
Системы видеонаблюдения, входящие в состав системы охранной телевизионной объектов электроэнергетической отрасли, подлежат подключению к Национальной системе видеомониторинга в соответствии с Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21693) (далее – Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга).
Технические характеристики систем видеонаблюдения, входящих в систему охранную телевизионную объекта электроэнергетической отрасли, должны соответствовать минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренных приложением 2 к Правилам функционирования Национальной системы видеомониторинга.
103. Системой охранного телевидения оборудуется:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта (при наличии);
4) главные и запасные входы;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) другие помещения по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
104. Допускается установка одной камеры на несколько дверей при условии, что входы расположены в непосредственной близости.

99. Бақылау-өткізу пункті қажеттілікке немесе қызметтік қажеттілікке байланысты металдардың әртүрлі түрлерін тануға қабілетті стационарлық немесе қолмен тексеру құралдарымен жабдықталады.
100. Объектінің ерекшеліктеріне байланысты бақылау-өткізу пункті қажет болған жағдайда:
1) рұқсаттамаларды сақтауға және ресімдеуге арналған үй-жаймен;
2) персоналдың және объектілерге келушілердің жеке заттарын сақтау камерасымен;
3) заттар мен құжаттарды тексеріп қарауға арналған бақылау-өткізу пункті бөлмесімен немесе үй-жайының бір бөлігімен;
4) күзет қызметкерлері мен техникалық құралдарды орналастыруға арналған үй-жаймен жабдықталады.
101. Бақылау-өткізу пунктінің үй-жайы объект иесінің қалауы бойынша дабыл сигнализациясымен жабдықталады және бақылау-өткізу пунктінде күзет бейнебақылау жүйесі болмаған және жедел қауіпсіздік орталығымен екі жақты байланыс болмаған кезде міндетті болып табылады.
102. Объектілер объектідегі және (немесе) оның ықтимал қауіпті учаскелеріндегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және бұзушыларды сәйкестендіру үшін рұқсатсыз кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында телевизиялық күзет жүйелерімен жарақтандырылады.
Электр энергетикасы саласының телевизиялық күзет объектілері жүйесінің құрамына кіретін бейнебақылау жүйелері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына (бұдан әрі – Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары) сәйкес Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосылуға жатады.
Электр энергетикасы саласы объектісінің телевизиялық күзет жүйесіне кіретін бейнебақылау жүйелерінің техникалық сипаттамалары Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына 2-қосымшада көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық шарттарына сәйкес келуге тиіс.
103. Күзет теледидары жүйесімен:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) тексеріп-қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп-қарау аймақтары (бар болса);
4) негізгі және қосалқы есіктер;
5) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, үй-жайлар (орындар), оларға апаратын дәліздер;
6) объект басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа үй-жайлар жабдықталады.
104. Кіреберістер тікелей жақын орналасқан жағдайда бір камераны бірнеше есікке орнатуға рұқсат етіледі.

105. В темное время суток, при освещенности охраняемой зоны ниже чувствительности телевизионных камер, объект (зона объекта) оборудуется средствами, обеспечивающими освещение в условиях недостаточной освещенности. Зоны освещения должны совпадать с зоной обзора телевизионных камер.
106. Периметр территории, здания охраняемого объекта оборудуется системой освещения. Освещение обеспечивает необходимые условия видимости ограждения территории, периметра здания, а также обеспечивает возможность видеть противоправные действия.
107. Сеть освещения по периметру объекта и на территории совмещается с сетью наружного освещения, при выполнении требуемых условий освещенности.
108. При наличии на объектах системы защиты периметра, которые позволяют обнаружение нарушителей на определенных его участках, то отдельной системы освещения периметра, выполняющую такую же роль, не требуется.
109. Системой контроля и управления доступом оборудуется:
1) главный и служебные входы на объект. В зависимости от частоты использования служебных входов и критичности объекта/здания, доступ через служебные входы контролируется как посредством системы контроля и управления доступом, так и альтернативными системами, которые позволяют проводить аудит использования служебных входов;
2) двери в критические служебные помещения;
3) главные и служебные двери зданий контрольно-пропускного пункта подразделений охраны, при этом, если контрольно-пропускной пункт используется круглосуточно и в нем постоянно находятся сотрудники охраны, выполняющие свои непосредственные обязанности, то оборудовать доступ системам контроля и управления доступом в помещение контрольно-пропускной пункт не требуется;
4) главные и служебные двери помещений пульта централизованного наблюдения;
5) другие здания и помещения по усмотрению руководства или владельца объекта.
110. Допускается использование системы охранного телевидения в качестве охранной сигнализации при наличии возможности оповещения о вторжении оператора централизованного пульта безопасности.
111. В обоснованных случаях допускается для защиты отдельных конструктивных элементов объекта и уязвимых мест использовать только системы контроля и управления доступом или охранного телевидения, при наличии в них устройств, выполняющих аналогичные функции систем охранной и тревожной сигнализации.
112. Структура системы охранной сигнализации для повышения безопасности объекта определяется, исходя из:
1) режима работы этого объекта;

105. Тәуліктің қараңғы уақытында қорғалатын аймақ телевизиялық камералардың сезімталдығынан төмен жарықтандырылған кезде объект (объект аймағы) жеткіліксіз жарық жағдайында жарықтандыруды қамтамасыз ететін құралдармен жабдықталады. Жарықтандыру аймақтары теледидар камераларының көру аймағына сәйкес келуі тиіс.
106. Қорғалатын объект аумағының, ғимаратының периметрі жарықтандыру жүйесімен жабдықталады. Жарықтандыру аумақты қоршаудың, ғимараттың периметрінің көрінуіне қажетті жағдайларды, сондай-ақ заңсыз әрекеттерді көру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
107. Объектінің периметрі бойынша және аумақта жарықтандыру желісі, егер жарықтандырудың қажетті шарттары орындалса, сыртқы жарықтандыру желісімен біріктіріледі.
108. Егер объектілерде оның белгілі бір учаскелерінде бұзушыларды анықтауға мүмкіндік беретін периметрді қорғау жүйелері болса, онда бірдей рөл атқаратын периметрді жарықтандырудың жеке жүйесі қажет емес.
109. Кіруді бақылау және басқару жүйесі мыналармен жабдықталады:
1) объектіге негізгі және қызметтік кіреберістер. Қызметтік кіретін есіктерді пайдалану жиілігіне және объектінің/ғимараттың маңыздылығына байланысты қызметтік есіктер арқылы кіруді бақылау және кіруді басқару жүйесі арқылы да, қызметтік кіретін есіктерді пайдалану аудитін жүргізуге мүмкіндік беретін балама жүйелер арқылы да бақылауға болады;
2) қауіпті қызметтік үй-жайларға есіктер;
3)күзет бөлімшелерінің бақылау-өткізу пункті ғимараттарының басты және қызметтік есіктері, бұл ретте, егер бақылау-өткізу пункті тәулік бойы пайдаланылса және онда өзінің тікелей міндеттерін орындайтын күзет қызметкерлері тұрақты болса, онда бақылау-өткізу пунктінің үй-жайына кіруді бақылау және басқару жүйесіне кіруін жабдықтау талап етілмейді;
4) орталықтандырылған бақылау пульті үй-жайларының басты және қызметтік есіктері;
5) басшылықтың немесе объект иесінің қалауы бойынша басқа ғимараттар мен үй-жайлар.
110. Орталықтандырылған қауіпсіздік пульті операторының басып кіруі туралы хабарлау мүмкіндігі болған кезде күзет теледидары жүйесін күзет дабылы ретінде пайдалануға жол беріледі.
111. Негізделген жағдайларда объектінің жекелеген конструктивтік элементтерін және осал жерлерді қорғау үшін оларда күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерінің ұқсас функцияларын орындайтын құрылғылар болған кезде кіруді бақылау және басқару немесе күзет теледидары жүйелерін ғана пайдалануға жол беріледі.
112. Объектінің қауіпсіздігін арттыру үшін күзет сигнализациясы жүйесінің құрылымы мыналарға сүйене отырып айқындалады:
1) осы объектінің жұмыс режимі;

2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
113. Объекты оснащаются системами и средствами оперативной связи в целях обмена информацией для управления силами и средствами подразделений охраны.
114. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
115. Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта;
3) трансляцию речевой информации при помощи средств оперативной связи.
116. Доведение сигналов оповещения осуществляется в соответствии с Законом "О гражданской защите".
117. Коммуникации систем оповещения проектируются совмещенными с радиотрансляционной сетью объекта.
118. Для обеспечения защиты помещений объекта входные двери объектов должны быть исправными, хорошо подогнанными под дверную коробку.
119. Входные наружные двери на объекте обеспечиваются системой открывания наружу.
Двустворчатые двери оборудуются стопорными задвижками (шпингалетами), устанавливаемыми в верхней и нижней части дверного полотна.
Дверные проемы (тамбуры) центрального и запасных входов в здание повышенной опасности со свободным доступом посторонних лиц, при отсутствии около них постов охраны, оборудуются дополнительной запирающейся дверью.
120. При отсутствии возможности установки дополнительных дверей, входные двери блокируются техническими средствами охраны раннего обнаружения, подающими тревожное извещение при попытке подбора ключей или взлома двери.
121. Оконные конструкции (окна, форточки, фрамуги) во всех помещениях охраняемого объекта остеклены, имеют надежные и исправные запирающие устройства.
122. Решение по необходимости оборудования оконных конструкций металлическими решҰтками принимается собственником объекта при консультации Службы Безопасности объекта, на основании оценки рисков, полученных с учетов угрозы, уязвимости и последствии при реализации угрозы.
При оборудовании оконных конструкций металлическими решетками, они устанавливаются с внутренней стороны помещения или между рамами, с открывающейся конструкцией.
Решетки обеспечивают, как надежную защиту оконного проема, так и быструю эвакуацию людей из помещения в экстремальных ситуациях.

2) ғимараттар ішіндегі үй-жайлардың орналасу ерекшеліктері;
3) қорғалатын аймақтардың саны.
113. Объектілер күзет бөлімшелерінің күштері мен құралдарын басқару үшін ақпарат алмасу мақсатында жедел байланыс жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
114. Объектілер персоналды және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-әрекеттерін үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
115. Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады, олар мыналарды:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беруді;
2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, персонал мен объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын таратуды;
3) жедел байланыс құралдарының көмегімен сөйлеу ақпаратын таратуды қамтамасыз етеді.
116. Хабарлау сигналдарын жеткізу "Азаматтық қорғау туралы" Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
117. Хабарлау жүйелерінің коммуникациялары объектінің радиотрансляциялық желісімен біріктіріледі.
118. Объектілердің кіреберіс есіктері жарамды, есік жақтауына жақсы сай болуы және объектінің үй-жайларын қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
119. Сыртқы есіктер сыртқа ашылу жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Қосжарнақты есіктер есіктің үстіңгі және астыңғы жағына орнатылатын бекіткіш ысырмалармен (шпингалеттермен) жабдықталады.
Бөгде адамдардың еркін кіре алатын қауіптілігі жоғары ғимаратқа орталық және қосалқы кіреберістердің есік ойықтары (тамбурлары) олардың жанында күзет бекеттері болмаған кезде қосымша құлыпталатын есікпен жабдықталады.
120. Қосымша есіктерді орнату мүмкін болмаған жағдайда, кілттерді таңдау немесе есікті бұзу әрекеті кезінде дабылды хабарлама беретін ерте анықтау күзетінің техникалық құралдарымен кіреберіс есіктері бұғатталады.
121. Күзетілетін объектінің барлық үй-жайларындағы терезе конструкциялары (терезелер, желдеткіштер, фрамугалар) шыныланған, сенімді және жарамды құлыптау құрылғылары бар.
122. Терезе конструкцияларын металл торлармен жабдықтау қажеттілігі бойынша шешімді объектінің меншік иесі объектінің қауіпсіздік қызметінің консультациясы кезінде, қатерді, осалдықты, тартымдылықты және қатерді іске асыру кезіндегі салдарларды ескере отырып, алынған тәуекелдерді бағалау негізінде қабылдайды.
Терезе конструкцияларын металл торлармен жабдықтау кезінде оларды үй-жайдың ішкі жағынан немесе ашылатын конструкциясы бар рамалар арасында орнату керек.
Торлар терезенің ашылуын сенімді қорғауды да, төтенше жағдайларда адамдарды үй-жайдан тез эвакуациялауды да қамтамасыз етеді.

123. При установке защитного остекления всех классов – решетки, ставни, жалюзи и другие – силовые элементы на окна не устанавливаются.
124. Места массового скопления людей оснащаются системами охранного телевидения и системами оповещения.
125. На объекте, расположенном внутри периметра охраняемого объекта системами охранного телевидения оснащаются:
1) места потенциального скопления людей с учҰтом специфики объекта;
2) главные и запасные входы при наличии.
126. На объекте, занимающем отдельное здание (комплекс зданий), без охраняемого периметра, системой охранного телевидения оборудуются:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта (при наличии);
4) главные и запасные входы;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) другие помещения по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
127. На объекте, занимающем часть здания, системой охранного телевидения охватываются:
1) места возможного массового пребывания людей на объекте;
2) главный и запасные входы (при наличии).
128. Объекты массового скопления людей оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
129. Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивать:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта.
130. Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
131. Выбор конструкций и материалов основного ограждения объекта, обеспечивающих требуемую надежность защиты объекта, производится в соответствии с категорией объекта (проектом объекта).
132. Ограждение должно иметь:
1) высоту и заглубленность стоек в грунт, исключающее свободное падение, преодоление и удовлетворяющее режимным условиям объекта;
2) простоту в конструкции, прочность и долговечность;

123. Барлық сыныптағы қорғаныш әйнектерін орнатқан кезде – торлар, жапқыштар, жалюзилер және тағы басқалар – терезелерге қуат элементтері орнатылмайды.
124. Адамдар көп жиналатын орындар міндетті түрде күзеттік теледидар жүйелерімен және хабардар ету жүйелерімен жарақтандырылады.
125. Күзетілетін объектінің периметрі ішінде орналасқан объектіде күзеттік теледидар жүйелерімен:
1) объектінің ерекшелігін ескере отырып, адамдардың ықтимал жиналатын орындары;
2) бас және қосалқы кіреберістер болған кезде жарақтандырылады.
126. Жеке ғимаратты (ғимараттар кешенін) алып жатқан объектіде күзетілетін периметрі жоқ күзет телевизиясы жүйесімен:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) тексеріп-қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп-қарау аймақтары (бар болса);
4) негізгі және қосалқы есіктер;
5) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, үй-жайлар (орындар), оларға апаратын дәліздер;
6) объект басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа үй-жайлар жабдықталады.
127. Ғимараттың бір бөлігін алып жатқан объектіде күзет теледидары жүйесімен:
1) адамдардың объектіде жаппай болуы мүмкін орындары;
2) бас және қосалқы кіреберістер (бар болса) қамтылады.
128. Адамдар көп жиналатын объектілер персоналды және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-әрекеттерін үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
129. Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады, олар:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беруді;
2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, персонал мен объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын таратуды қамтамасыз етеді.
130. Дабыл берушілердің саны және олардың қуаты адамдардың тұрақты немесе уақытша болатын барлық орындарында қажетті естуді қамтамасыз етеді.
131. Объектіні қорғаудың талап етілетін сенімділігін қамтамасыз ететін объектінің негізгі қоршауының конструкциялары мен материалдарын таңдау объектінің санатына (объектінің жобасына) сәйкес жүргізіледі.
132. Қоршауда:
1) еркін құлауға, өтуге жол бермейтін және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биік және жерге терең орнатылған тұрақтың болуы;
2) конструкциясы қарапайым, беріктігі жоғары және ұзақ уақытқа төзімді болуы;

3) отсутствие узлов и конструкции, облегчающих его преодоление.
133. Ограждение не должно иметь:
1) лазов, проломов и других повреждений;
2) не запираемых дверей, ворот и калиток. При необходимости главные входные двери, ворота или калитки оборудуются устройствами, оснащенными видеокамерами, передающими звук и цветное изображение (домофон), дистанционным открыванием дверей (например, оборудованных электромагнитными замками).
134. Инженерно-технические конструкции для обеспечения безопасности периметра объектов соответствуют следующим характеристикам:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;
2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
135. Конструкция ворот обеспечивает их фиксацию в закрытом положении.
Ворота, оснащенные электроприводом и дистанционным управлением, оборудуются устройствами аварийной остановки и открытия вручную на случай неисправности или отключения электропитания.
Ворота оборудуются ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения).
136. Система охранного телевидения обеспечивает:
1) передачу визуальной информации о состоянии охраняемых зон, помещений, периметра и территории объекта на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме;
2) сохранение видеоинформации для последующего анализа событий (срок хранения информации должен составлять не менее 30 суток)
3) видео-документирование событий в автоматическом режиме или по команде оператора;
4) воспроизведение ранее записанной информации;
5) оперативный доступ к видеозаписи путем задания времени, даты и идентификатора телекамеры.
137. Видеокамеры, предназначенные для контроля территории объекта или периметра, работают при условиях воздействия климатических факторов для наружных установок в соответствии с климатической зоной либо размещаются в герметичных термокожухах, обеспечивающих работоспособность при воздействии климатических факторов.
Сроки подключения систем видеонаблюдения объектов электроэнергетической отрасли к национальной системе видеомониторинга определяются Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга.
138. Тревожные извещения с каждого рубежа охраны выводятся на пульт централизованного наблюдения или пульт внутренней охраны объекта.
139. Система оперативной связи обеспечивает:
1) работу в диапазонах частот, выделенных в установленном порядке для систем оперативной связи;

3) одан өтуді жеңілдететін түйіндер мен конструкциялары болуы тиіс.
133. Қоршауда:
1) өтетін жерлер, сынықтар және басқа да зақымдар;
2) құлыпталмайтын қақпалар, есіктер мен шарбақтар болмауы тиіс. Қажет болған жағдайда негізгі кіреберіс есіктер, қақпалар немесе шарбақ қақпалар дыбыс пен түрлі-түсті бейнені (домофон) беретін бейнекамералармен, есіктерді қашықтықтан ашумен (мысалы электромагниттік құлыптармен) жабдықталған құрылғылармен жабдықталады.
134. Объектілер периметрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін инженерлік-техникалық конструкциялар мынадай сипаттамаларға сәйкес келеді:
1) барлық маусымдардың және тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімділік;
2) индустриялық кедергілерден және көлік құралдары тудыратын кедергілерден, құстар мен жануарлардың әсерінен қорғалуы.
135. Қақпаның конструкциясы жабық күйдегі олардың бекітілуін қамтамасыз етеді.
Электр жетегімен және қашықтан басқарумен жарақтандырылған қақпалар авариялық тоқтату және электр қуаты істен шыққан немесе ажыратылған жағдайда қолмен ашу құрылғыларымен жабдықталады.
Қақпа еркін ашылуын (қозғалысын) болдырмау үшін шектегіштермен немесе тығындармен жабдықталады.
136. Күзет теледидары жүйесі мыналарды:
1) күзетілетін аймақтардың, үй-жайлардың, объектінің периметрі мен аумағының жай-күйі туралы көрнекі ақпаратты күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайындағы жергілікті бақылау пунктінің не автоматтандырылған режимдегі орталықтандырылған күзет пунктінің мониторларына беруді;
2) оқиғаларды кейіннен талдау үшін бейнеақпаратты сақтауды (ақпаратты сақтау мерзімі 30 тәуліктен кем болмауы тиіс);
3) оқиғаларды автоматты режимде немесе оператордың командасы бойынша бейне-құжаттауды;
4) бұрын жазылған ақпаратты жаңғыртуды;
5) уақытты, күнді және телекамера сәйкестігін белгілеу арқылы бейнежазбаға жедел қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
137. Объектінің аумағын немесе периметрін бақылауға арналған бейнекамералар климаттық аймаққа сәйкес сыртқы қондырғылар үшін климаттық факторлар әсер еткен жағдайда жұмыс істейді не климаттық факторлар әсер еткен кезде жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін герметикалық термоқаптарда орналастырылады.
Электр энергетикасы саласы объектілерінің бейнебақылау жүйелерін ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу мерзімдері Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларымен айқындалады.
138. Күзеттің әрбір шекарасынан дабыл хабарламалары орталықтандырылған бақылау пультіне немесе объектінің ішкі күзет пультіне шығарылады.
139. Жедел байланыс жүйесі:
1) жедел байланыс жүйелері үшін белгіленген тәртіппен бөлінген жиіліктер диапазонындағы жұмысты;

граната РГД-5 – 50 м;
граната Ф-1 – 200 м;
тротиловая шашка массой 200 г – 45 м;
тротиловая шашка массой 400 г – 55 м;
жестяная банка 0,33 л – 60 м;
дипломат (кейс) – 230 м;
дорожный чемодан – 350 м;
а/машина класса "Жигули" – 460 м;
а/машина класса "Волга" – 580 м;
микроавтобус – 920 м;
грузовая машина (фургон) – 1240 м.
Сценарий: "Атака с применением террористов-смертников"
Действия посетителей:
Защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
По возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
Действия персонала:
Защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
По возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
Действия охраны:
По возможности блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
Информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
Принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров и другое);
Организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
Обеспечить собственную безопасность.
Действия руководства:
Незамедлительная передача (в том числе добросовестная попытка) информации в правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
Предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая может сократить время выявления и задержания злоумышленника;
Обеспечение организованной эвакуации людей; Обеспечение собственной безопасности.
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов электроэнергетической
отрасли Республики Казахстан,
уязвимых в террористическом
отношении
Варианты тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности объектов электроэнергетической отрасли
№ п/п
Наименование темы
Форма проведения
Контингент обучаемых
1.
Требования законодательства Республики Казахстан в области противодействия терроризму. Ответственность в случаях совершении акта терроризма на объекте.
Лекция
Персонал объекта,
сотрудники субъекта охранной деятельности
2.
Сущность и общественная опасность терроризма, ответственность за совершение действий террористического характера.
Лекция
Персонал объекта,
сотрудники субъекта охранной деятельности
3.
Особенности объекта, уязвимого в террористическом отношении, возможные последствия в случае совершения на него акта терроризма.
Лекция
Персонал объекта,
сотрудники субъекта охранной деятельности
4.
Порядок проведения осмотра транспортных средств и людей на пропускном пункте. Техника осмотра помещений, выявления возможных мест закладки взрывных устройств.
Лекция
Сотрудники субъекта охранной деятельности
5.
Содержание и очередность действий по реагированию на вероятные угрозы террористического характера
Лекция
Персонал объекта,
сотрудники субъекта охранной деятельности
6.
Порядок действий персонала объекта при получении анонимного телефонного звонка об угрозе проведения акта терроризма.
Инструкторско-методические занятия
Персонал объекта
7.
Порядок действий персонала объекта при обнаружении бесхозных вещей, подозрительного предмета или подозрительных лиц.
Инструкторско-методические занятия
Персонал объекта
8.
Порядок действий персонала объекта при вооруженном нападении на объект.
Инструкторско-методические занятия
Персонал объекта
9.
Порядок действии персонала объекта при захвате заложников.
Инструкторско-методические занятия
Персонал объекта
10.
Правила использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты.
Практические занятия
Сотрудники субъекта охранной деятельности
11.
Порядок оповещения персонала объекта электроэнергетической отрасли, его посетителей при угрозе или совершении акта терроризма
Практические занятия
Персонал объекта,
сотрудники субъекта охранной деятельности
12.
Организация эвакуации персонала объекта электроэнергетической отрасли, его посетителей
Практические занятия
Персонал объекта,
сотрудники субъекта охранной деятельности
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов электроэнергетической
отрасли Республики Казахстан,
уязвимых в террористическом
отношении
Формы отчетности о проведении занятий

граната РГД-5 – 50 м;
граната Ф-1 – 200 м;
тротил дойбы массасы 200 г – 45 м;
тротил дойбы массасы 400 г – 55 м;
сыра банкасы 0,33 л – 60 м;
дипломат (кейс) – 230 м;
саяхат чемоданы – 350 м;
"Жигули" класты автокөлік – 460 м;
"Волга" класты автокөлік – 580 м;
микроавтобус – 920 м;
жүк көлігі (фургон) – 1240 м.
Сценарий: "Жанкешті-лаңкестерді пайдалана отырып шабуыл"
Келушілердің іс-қимылдары:
Қорғану: ғимараттан байқатпай шығу немесе үй-жайда паналау, есікті бұғаттау, тәртіп сақшыларының келуін күту;
Мүмкіндігінше құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайы туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
Персоналдың іс-қимылдары:
Қорғану: ғимараттан байқатпай шығу немесе үй-жайда паналау, есікті бұғаттау, тәртіп сақшыларының келуін күту;
Мүмкіндігінше құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайы туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
Күзет іс-қимылдары:
Мүмкіндігінше, оның/олардың объектідегі адамдардың жаппай болатын жерлеріне қарай жылжуына тосқауыл қою;
Объектінің, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшылығына күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
Объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау және тағы басқалар);
Қажет болған жағдайда күдікті адамның немесе адамдар тобының объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) қозғалысын бақылауды ұйымдастыру;
Өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Басшылықтың іс-қимылдары:
Объектіде күдікті адамды немесе адамдар тобын анықтау туралы ақпаратты құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға дереу беру (оның ішінде адал ниетпен әрекет ету);
Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру, бұл шабуылдаушыны анықтау және ұстау уақытын қысқартуы мүмкін;
Адамдардың ұйымдасқан эвакуациялауын қамтамасыз ету;
Өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасының
электр энергетикасы
саласындағы террористік
тұрғыдан осал объектілерінің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Электр энергетикасы саласындагы объектілерінің терроризмге қарсы қауіпсіздігі мәселелері бойынша профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары тақырыптарының нұсқалары
р/с
Тақырыптың атауы
Өткізу нысаны
Білім алушылар контингенті
1.
Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасының талаптары. Объектіде терроризм актісі жасалған жағдайлардағы жауапкершілік.
дәріс
объектінің персоналы,
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
2.
Терроризмнің мәні мен қоғамдық қауіптілігі, террористік сипаттағы іс-әрекеттер жасағаны үшін жауапкершілік.
дәріс
объектінің персоналы,
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
3.
Террористік тұрғыдан осал объектінің ерекшеліктері, оған терроризм актісі жасалған жағдайда ықтимал салдары.
дәріс
объектінің персоналы,
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
4.
Өткізу пунктінде көлік құралдары мен адамдарды қарап-тексеру тәртібі. Үй-жайларды қарап-тексеру, жарылғыш құрылғыларды салудың ықтимал орындарын анықтау техникасы.
дәріс
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
5.
Террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге ден қою жөніндегі іс қимылдардың мазмұны мен кезектілігі.
дәріс
объектінің персоналы,
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
6.
Терроризм актісін өткізу қаупі туралы анонимді телефон қоңырауын алған кезде объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
нұсқама-әдістемелік сабақтар
объектінің персоналы
7.
Иесіз заттарды, күдікті затты немесе күдікті адамдарды анықтаған кезде объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
нұсқама--әдістемелік сабақтар
объектінің персоналы
8.
Объектіге қарулы шабуыл кезінде объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
нұсқама--әдістемелік сабақтар
объектінің персоналы
9.
Адамды кепілге алған кезде объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
нұсқама-әдістемелік сабақтар
объектінің персоналы
10.
Терроризмге қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану қағидалары.
практикалық сабақтар
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
11.
Электр энергетикасы саласындағы объектісінің персоналын, оның келушілерін терроризм актісі қаупі төнген немесе жасалған кезде хабардар ету тәртібі
практикалық сабақтар
объектінің персоналы,
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
12.
Электр энергетикасы саласындағы объектісінің персоналын, оның келушілерін эвакуациялауды ұйымдастыру
практикалық сабақтар
объектінің персоналы,
күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері
Қазақстан Республикасының
электр энергетикасы
саласындағы террористік
тұрғыдан осал объектілерінің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Сабақ өткізу туралы есеп беру нысандары

1. Журнал (Фамилия, имя (отчество при наличии), дата проведения, периодичность, подпись слушателя)
2. Свидетельство или сертификат
Форма
Журнала учета учебных мероприятий
по антитеррористической подготовке
(титульный лист)
____________________________
(наименование организации)
Журнал № ______ учета
проведения учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала       " " 20 года
Дата окончания ведения журнала " " 20 года
(внутренняя сторона)
1 Раздел. Инструктажи
№ п/п
Дата проведения инструктажа
Ф.И.О. (при наличии) и должность инструктируемого
Вид инструктажа
Ф.И.О. (при наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструктируемого
Подпись лица, проводившего инструктаж
1
2
3
4
5
6
7
2 Раздел. Занятия
1. Дата проведения занятия;
2. Тема занятия;
3. Учебные вопросы;
4. Количество присутствующих работников;
5. Подпись лица, проводившего занятия.

1. Журнал (тыңдаушының тегі, аты (бар болса әкесінің аты), өткізілген күні, кезеңділігі, қолы) 2. Куәлік немесе сертификат
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналының нысаны
(титул парағы)
____________________________( ұйымның атауы)
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу-жаттығу іс-шараларын жүргізуді № ______ есепке алу журналы
Журналды жүргізу басталған күн 20 жылғы "_"
Журналды жүргізу аяқталған күн 20 жылғы "_"
(ішкі жағы)
1-бөлім. Нұсқамалар
№ п/п
Нұсқама өткізілген күн
Нұсқама берілетін адамның Т.А.Ә. (әкесінің аты болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқама түрі
Нұсқама өткізген адамның Т.А.Ә. (әкесінің аты болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқама берілетін адамның қолы
Нұсқаманы өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
2-бөлім. Сабақтар
1. Сабақ өткізілетін күн;
2. Сабақтың тақырыбы;
3. Оқу сұрақтары;
4. Қатысып отырған жұмыскерлер саны;
5. Сабақты өткізген адамның қолы.