О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка"
Совместный приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 163 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34648
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.08.2024
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12844) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности дошкольных организаций, согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций технического и профессионального образования, согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
в проверочном листе в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей:
строку, порядковый номер 16, изложить в новой редакции:
"
16
Выполнение норм педагогической этики педагогами (не допускают совершения действий, способных дискредитировать звание педагога, добросовестно и качественно исполняют свои служебные обязанности, соблюдают трудовую дисциплину, не допускают использования служебной информации в корыстных и иных личных целях, избегают использование своего статуса педагога в корыстных и иных личных целях) за исключением педагогов организаций здравоохранения и социальной защиты населения (проверяется при наличии обращений)
";
строки, порядковые номера 20 и 21, изложить в новой редакции:
"
20
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет, за исключением педагогов организаций здравоохранения и социальной защиты населения
21
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года, за исключением педагогов организаций здравоохранения и социальной защиты населения
";
в проверочном листе в области защиты прав ребенка в отношении деятельности специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания:
строку, порядковый номер 8, изложить в новой редакции:
"
8
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
";
строку, порядковый номер 10, изложить в новой редакции:
"
10
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
";

"Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 28 маусымдағы № 163 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 48 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 28 маусымда № 34648 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.08.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12844 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы.";
1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағында:
реттiк нөмiрі - 16 жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
16
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің педагогикалық әдеп нормаларын орындауы (педагог атағының беделін түсіруге қабілетті іс-әрекеттер жасауға жол бермейді, өзінің қызметтік міндеттерін адал және сапалы орындайды, еңбек тәртібін сақтайды, қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді, өзінің педагог мәртебесін пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдаланудан аулақ болады), (өтініштер болған кезде тексеріледі)
";
реттiк нөмiрлерi - 20 және 21 жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
20
Денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
21
Денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
";
девиантты мінез-құлқы бар және ерекше ұстау режимі бар балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағында:
реттiк нөмiрі 8 - жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
8
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
";
реттiк нөмiрі 10 - жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
10
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
";

дополнить строками, порядковые номера 17, 18 и 19, следующего содержания:
"
17
Выполнение норм педагогической этики педагогами (не допускают совершения действий, способных дискредитировать звание педагога, добросовестно и качественно исполняют свои служебные обязанности, соблюдают трудовую дисциплину, не допускают использования служебной информации в корыстных и иных личных целях, избегают использование своего статуса педагога в корыстных и иных личных целях), (проверяется при наличии обращений)
18
Обеспечение охраны жизни, здоровья несовершеннолетних в воспитательно-образовательном процессе (наличие систем видеонаблюдения, оповещения, мобильного и/или стационарного средства подачи тревоги (тревожная кнопка), контроля и управления доступом (турникеты), ограждения объектов, договора об оказании охранных услуг, должностной инструкции по обеспечению безопасности, средств снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
19
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
";
в проверочном листе в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций среднего образования:
строку, порядковый номер 3, изложить в новой редакции:
"
3
Наличие решения первого руководителя об утверждении ответственного лица по учету средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования, наличие журнала регистрации заявлений на получение финансовой и материальной помощи, наличие подтверждающих документов о целевом использовании средств (подтверждающий документ о расходах с указанием наименования приобретенных товаров), протокол заседания по оказанию финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования, заключение коллегиального органа организации образования на основании акта обследования материально-бытового положения семьи обучающихся и воспитанников
";

мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрлерi 17, 18 және 19 - жолдармен толықтырылсын:
"
17
Педагогтердің педагогикалық әдеп нормаларын орындауы (педагог атағының беделін түсіруге қабілетті іс-әрекеттер жасауға жол бермейді, өзінің қызметтік міндеттерін адал және сапалы орындайды, еңбек тәртібін сақтайды, қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді, өзінің педагог мәртебесін пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдаланудан аулақ болады), (өтініштер болған кезде тексеріледі)
18
Тәрбие-білім беру процесінде кәмелетке толмағандардың өмірін, денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету (бейнебақылау, құлақтандыру жүйелерінің, дабыл берудің мобильді және/немесе стационарлық құралының (дабыл түймесі), кіруді бақылау мен басқарудың (турникеттер), объектілерді қоршаудың, күзет қызметтерін көрсету туралы шарттың, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықтың, көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарының болуы соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында)
19
Білім беру ұйымы бекіткен жұмыс жоспарларының және олардың қызметін растайтын алқалы органдар (педагогикалық, қамқоршылық кеңестер) отырыстар хаттамаларының болуы
";
орта білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағында:
реттiк нөмiрі 3 - жолы жаңа редакцияда жазылсын:
"
3
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қаржылық және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты есепке алу жөніндегі жауапты тұлғаны бекіту туралы бірінші басшының шешімінің болуы, қаржылық және материалдық көмек алуға өтініштерді тіркеу журналының болуы, қаражатты мақсатты пайдалану туралы растайтын құжаттардың болуы (сатып алынған тауарлардың атауын көрсете отырып, шығыстар туралы растайтын құжат), мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қаржылық және материалдық көмек көрсету,қаржылық және материалдық көмек алуға өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру қорытындысы
";

строки, порядковые номера 19, 20 и 21 изложить в новой редакции:
"
19
Наличие индивидуальной программы психолого-педагогического сопровождения лиц (детей) с особыми образовательными потребностями с учетом рекомендаций психолого-медико-педагогической консультации
20
Наличие утвержденного расписания и планов индивидуально-развивающих и коррекционно-развивающих занятий
21
Создание условий содержания и проживания обучающихся и воспитанников интернатных организаций образования не ниже установленных норм (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, основам бытовой ориентации, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
";
дополнить строками, порядковые номера 22, 23, 24, 25, 26 и 27 следующего содержания:
"
22
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
23
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
24
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
25
Обеспечение штатными единицами заместителя директора по воспитательной работе, педагога-психолога, педагога-ассистента (при наличии рекомендации ПМПК), воспитателя
26
Осуществление учета обучающихся, получивших бесплатное питание, посредством аппаратно-программного комплекса с функцией фиксации и отчетности в соответствии с минимальными требованиями к объектам информатизации в области образования
27
Создание безопасных образовательных условий по обеспечению охраны жизни и здоровья обучающихся (наличие систем видеонаблюдения, оповещения, мобильного и/или стационарного средства подачи тревоги (тревожная кнопка), контроля и управления доступом (турникеты), ограждения объектов, домофонной системы, договора об оказании охранных услуг, должностной инструкции по обеспечению безопасности, средств снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
";
в проверочном листе в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования по реализации права детей на отдых, оздоровление и досуг:

реттiк нөмiрлерi - 19, 20 және 21 жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
19
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымын ескере отырып, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды (балаларды) психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің жеке бағдарламасының болуы
20
Жеке дамыту және түзету-дамыту сабақтарының бекітілген кестесі мен жоспарларының болуы
21
Интернаттық білім беру ұйымдары тәрбиеленушілері мен білім алушылардың тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлану негіздеріне, киім, аяқ киім және жұмсақ мүкәммал беруге, көлік қызметтерін көрсетуге арналған жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған тұру орнының, үй-жайлардың болуы; тәрбиеленушілердің ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін, қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау)
";
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрлерi 22, 23, 24, 25, 26 және 27 - жолдармен толықтырылсын:
"
22
Тиісті бейін бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа жіберу фактісінің болуы (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі)
23
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі
24
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі)
25
Директордың тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, педагог-ассистент (ПМПК ұсынымы болған жағдайда), тәрбиеші штаттық бірліктерімен қамтамасыз ету
26
Білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілеріне қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес тіркеу және есептілік функциясы бар аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы тегін тамақ алған білім алушыларды есепке алуды жүзеге асыру
27
Білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету бойынша қауіпсіз білім беру жағдайларын жасау (бейнебақылау, ескерту жүйелерінің, дабыл берудің мобильді және/немесе стационарлық құралының (дабыл түймесі), кіруді бақылау мен басқарудың (турникеттер), объектілерді қоршаудың, домофон жүйесінің, күзет қызметтерін көрсету туралы шарттың, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықтың, жылдамдықты төмендету құралдарының болуы көлік құралдарының соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында)
";
балалардың демалуға, сауықтырылуға және бос уақытын ұйымдастыруға құқығын іске асыру жөніндегі білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағында:

строки, порядковые номера 6 и 7, изложить в новой редакции:
"
6
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
7
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
";
в проверочном листе в области защиты прав ребенка в отношении деятельности специальных организаций образования:
в разделе 1. В отношении деятельности психолого-медико-педагогической консультации:
строку, порядковый номер 3 изложить в новой редакции:
"
3
Наличие сотрудников, осуществляющих обследование и консультирование врач-невропатолог, врач-психиатр, психолог, учитель-логопед (логопед), специальный педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), социальный педагог и заведующий ПМПК
";
строки, порядковые номера 5 и 6 изложить в новой редакции:
"
5
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
6
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
";
в разделе 2. В отношении деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции:
строку, порядковый номер 1 изложить в новой редакции:
"
1
Наличие специальных условий для детей с ограниченными возможностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих задач)
";
строки, порядковые номера 4 и 5, изложить в новой редакции:
"
4
Наличие индивидуально-развивающих программ, коррекционно-развивающих программ, учета пребывания ребенка, краткая история развития ребенка, протокола оценки психофизического развития
5
Наличие специалистов, осуществляющих оценку психофизического развития ребенка с ограниченными возможностями специальный педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед)), педагог-психолог, инструктор ЛФК, социальный педагог
";
строки, порядковые номера 10 и 11, изложить в новой редакции:
"
10
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
11
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
";
в разделе 3. В отношении деятельности реабилитационных центров:
строку, порядковый номер 1 изложить в новой редакции:
"
1
Наличие специальных условий для детей с ограниченными возможностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих и реабилитационных задач)
";

реттiк нөмiрлер 6 және 7 - жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
6
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
7
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
";
арнайы білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағында:
1-бөлімде. Психологиялық - медициналық - педагогикалық консультацияның қызметіне қатысты:
реттiк нөмiрі 3 - жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
3
Тексеруді және кеңес беруді жүзеге асыратын қызметкерлердің болуы невропатолог, психиатр-дәрігер, психолог, логопед-мұғалім (логопед), арнайы педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), әлеуметтік педагог және ПМПК меңгерушісі
";
реттiк нөмiрлерi 5 және 6 - жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
5
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
6
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
";
2-бөлімде. Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінің қызметіне қатысты:
реттiк нөмiрі 1 - жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
1
Мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (үй-жайлардың болуы, жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен, түзету-дамыту және оңалту міндеттерін іске асыру үшін әдістемелік құралдар мен дидактикалық материалдармен жарақтандырылуы)
";
реттiк нөмiрлерi 4 және 5 - жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
4
Жеке дамыту бағдарламаларының, түзету-дамыту бағдарламаларының, баланың келуін есепке алудың, баланың дамуының қысқаша тарихының, психофизикалық дамуды бағалау хаттамасының болуы
5
Арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын мамандардың: әлеуметтік педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, мұғалім-логопед (логопед)), педагог-психолог (психолог), ЕДШ бойынша мұғалімнің) болуы
";
реттiк нөмiрлерi 10 және 11- жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
10
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
11
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
";
3-бөлімде. Оңалту орталықтарының қызметіне қатысты:
реттiк нөмiрі 1 - жолы жаңа редакцияда жазылсын:
"
1
Мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (үй-жайлардың болуы, жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен, түзету-дамыту және оңалту міндеттерін іске асыру үшін әдістемелік құралдар мен дидактикалық материалдармен жарақтандырылуы)
";

строки, порядковые номера 3, 4 и 5, изложить в новой редакции:
"
3
Наличие документов, подтверждающих соблюдение сроков оказания государственной услуги (заявление родителя (законного представителя), заключение психолого-медико-педагогической консультации)
4
Наличие индивидуально-развивающих программ, коррекционно-развивающих программ, учета пребывания ребенка, краткая история развития ребенка, протокола оценки психофизического развития
5
Наличие специалистов: специальный педагог ((дефектолог), олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед)), педагог-психолог, инструктор ЛФК и/или учитель физической культуры, врач-реабилитолог, социальный педагог осуществляющих оценку психофизического развития ребенка с ограниченными возможностями
";
строки, порядковые номера 10 и 11, изложить в новой редакции:
"
10
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
11
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
";
в разделе 4. В отношении деятельности специальных школ, специальных школ-интернатов:
строки, порядковые номера 10 и 11, изложить в новой редакции:
"
10
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
11
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
";
дополнить строками, порядковые номера 12, 13 и 14, следующего содержания:
"
12
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих высшее и (или) послевузовское педагогическое образование по направлению "Специальное образование" или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку
13
Наличие решения первого руководителя об утверждении ответственного лица по учету средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования, наличие журнала регистрации заявлений на получение финансовой и материальной помощи, наличие подтверждающих документов о целевом использовании средств (подтверждающий документ о расходах с указанием наименования приобретенных товаров), протокол заседания по оказанию финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования, заключение коллегиального органа организации образования на основании акта обследования материально-бытового положения семьи обучающихся и воспитанников
14
Создание безопасных образовательных условий по обеспечению охраны жизни и здоровья обучающихся (наличие систем видеонаблюдения, оповещения, мобильного и/или стационарного средства подачи тревоги (тревожная кнопка), контроля и управления доступом (турникеты), ограждения объектов, домофонной системы, договора об оказании охранных услуг, должностной инструкции по обеспечению безопасности, средств снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
";

реттiк нөмiрлерi 3, 4 және 5 - жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (ата-анасының (заңды өкілінің) өтініші, психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы)
4
Жеке дамыту бағдарламаларының, түзету-дамыту бағдарламаларының, баланың келуін есепке алудың, баланың дамуының қысқаша тарихының, психофизикалық дамуды бағалау хаттамасының болуы
5
Мүмкіндігі шектеулі балаларға және олардың отбасыларына әлеуметтік медициналық-педагогикалық және түзету-дамыту көмегін көрсететін шағын мамандар (дефектолог сурдопедагог, тифлопедагог, логопед, педагог-психолог, ЕДШ нұсқаушысы және (немесе) бейімделген дене шынықтыру мұғалімі, әлеуметтік педагог) мен дәрігерлердің болуы
";
реттiк нөмiрлерi 10 және 11 - жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
10
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
11
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
";
4-бөлімде. Арнаулы мектептердің, арнаулы мектеп-интернаттардың қызметіне қатысты
реттiк нөмiрлерi 10 және 11 - жолдар жаңа редакцияда жазылсын:
"
10
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
11
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
";
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрлерi 12, 13 және 14 - жолдармен толықтырылсын:
"
12
"Арнаулы білім" бағыты бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжаты жоқ адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа жіберу фактісінің болуы
13
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қаржылық және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты есепке алу жөніндегі жауапты тұлғаны бекіту туралы бірінші басшының шешімінің болуы, қаржылық және материалдық көмек алуға өтініштерді тіркеу журналының болуы, қаражатты мақсатты пайдалану туралы растайтын құжаттардың болуы (сатып алынған тауарлардың атауын көрсете отырып, шығыстар туралы растайтын құжат), мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қаржылық және материалдық көмек көрсету, қаржылық және материалдық көмек алуға өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру қорытындысы
14
Білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету бойынша қауіпсіз білім беру жағдайларын жасау (бейнебақылау, естірту жүйелерінің, дабыл берудің мобильді және/немесе стационарлық құралының (дабыл түймесі), кіруді бақылау мен басқарудың (турникеттер), объектілерді қоршаудың, домофон жүйесінің, күзет қызметтерін көрсету туралы шарттың, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықтың, жылдамдықты төмендету құралдарының болуы көлік құралдарының соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында)
";

дополнить приложениями 7 и 8 согласно приложениям 2 и 3 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 августа 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Н. Байбазаров
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
__________ Е. Оспан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 48
и исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 163
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Критерии оценки и управления рисками в области защиты прав ребенка
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки и управления рисками (далее – Критерии) разработаны для отбора субъектов (объектов) контроля проверяемых организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального образования, отдыха, оздоровления и досуга, специальных организаций образования с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) в соответствии с пунктом 3 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования системы оценки и управления рисками.

осы бірлескен бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес 7 және 8-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бірлескен бұйрық 2024 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Е. Оспан
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 48 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 163 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекелдерді бағалау және басқару өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тәуекелдерді бағалау және басқару өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарын, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған және ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдарын, мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, демалыс, сауықтыру және демалыс ұйымдары, арнаулы білім беру ұйымдарын іріктеу үшін Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабының 3-тармағына сәйкес субъектіге (объектіге) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу (бұдан әрі - Кодекс) және тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібін анықтайды.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.

Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Управление рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, применяются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) к высокой степени риска относятся организации образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальные организации образования, организации по обеспечению прав детей на отдых, оздоровление и досуг, интернатные организации среднего образования, организации дошкольного образования, технического и профессионального образования.

2-тарау. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшар жөніндегі тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
4. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемдер бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) жоғары тәуекел дәрежесіне жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, арнаулы білім беру ұйымдары, балалардың демалуға, сауықтыруға және бос уақытын өткізуге құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдар, интернаттық орта білім беру ұйымдары, мектепке дейінгі білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары жатады;

2) к средней степени риска относятся специальные организации образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания;
3) к низкой степени риска относятся организации среднего образования, не относящихся к интернатным организациям.
Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством информационной системы "Национальная образовательная база данных";
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
8. Степень нарушений требований определяются согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Критериям:
1) степень нарушений требований организациями образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
2) степень нарушений требований специальными организациями образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания;
3) степень нарушений требований организациями среднего образования;
4) степень нарушений требований специальными организациями образования;
5) степень нарушений требований организациями по обеспечению прав детей на отдых, оздоровление и досуг;
6) степень нарушений требований дошкольными организациями;
7) степень нарушений требований организациями технического и профессионального образования.
9. Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям согласно приложению 8 к настоящим Критериям.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
10. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

2) орташа тәуекел дәрежесіне девиантты мінез-құлқы бар және ерекше ұстау режимі бар балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдары жатады;
3) төмен тәуекел дәрежесіне интернаттық білім беру ұйымдарын қоспағанда, орта білім беру ұйымдары жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жүргізілген алдыңғы тексерулердің және бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
8. Талаптарды бұзу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес айқындалады:
1) жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
2) девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
3) орта білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
4) арнайы білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
5) балалардың демалуға, сауықтыруға және бос уақытты өткізуге құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдардың талаптарды бұзу дәрежесі;
6) мектепке дейінгі ұйымдардың талаптарды бұзу дәрежесі;
7) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі.
9. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттарға 8-қосымшаға сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
10. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша (SC) субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

11. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
12. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
хi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
13. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Степень нарушений требований организациями образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Критерии
Степень
нарушений
1
Наличие решения местных исполнительных органов о направлении ребенка в организацию (приказ, постановление и другое)
значительное
2
Создание социально-бытовых условий, направленных на поддержание жизнедеятельности воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в быту (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих организацию и проведение медико-социального обследования; обеспечение ухода с учетом состояния здоровья; оказание консультативной помощи, проведение профилактических и реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера
значительное
4
Наличие документов, подтверждающих ведение социально-психологического патронажа, психологического консультирования; оказания психологической помощи; психологической коррекции воспитанников
значительное
5
Наличие документов, подтверждающих предоставление социально-педагогических услуг, направленных на педагогическую коррекцию и обучение с учетом физических возможностей и умственных способностей
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих ведение коррекционно-педагогического сопровождения, содействие в получении образования с учетом физических возможностей и умственных способностей
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих проведение юридического консультирования в области предоставления специальных социальных услуг, оказание помощи в оформлении документов, имеющих юридическое значение, содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей в семью, в том числе на усыновление, попечение, патронат, под опеку
значительное
8
Наличие документов, подтверждающих соблюдение права детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на причитающиеся им алименты, пособия и другие социальные выплаты
грубое
9
Наличие документов, подтверждающих наличие денежных средств на банковских счетах воспитанников средства, поступившие от алиментов, пособий и других социальных выплат
грубое
10
При отсутствии жилища наличие документов на соблюдение права детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на его получение
грубое
11
В случаях выявления у детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилища наличие акта технического, санитарного состояния жилища с указанием зарегистрированных лиц, а также лиц, фактически проживающих в обследуемом жилище
грубое
12
В случаях выявления у детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилища наличие описи находящегося в нем имущества с указанием отличительных признаков каждого
грубое
13
Наличие типового договора о сдаче в внаем (аренду) жилище детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
14
Наличие банковского счета детей, для перечисления средств от сдачи в внаем (аренду) жилище детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
15
Наличие отчетов (не реже одного раза в шесть месяцев в произвольной форме) по управлению жилищем подопечного, содержащий сведения о состоянии жилища, действиях, осуществляемых в отношении данного жилища
грубое
16
Выполнение норм педагогической этики педагогами (не допускают совершения действий, способных дискредитировать звание педагога, добросовестно и качественно исполняют свои служебные обязанности, соблюдают трудовую дисциплину, не допускают использования служебной информации в корыстных и иных личных целях, избегают использование своего статуса педагога в корыстных и иных личных целях) за исключением педагогов организаций здравоохранения и социальной защиты населения (проверяется при наличии обращений)
значительное
17
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников (проверяется при наличии обращения)
значительное
18
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
значительное
19
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
20
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет, за исключением педагогов организаций здравоохранения и социальной защиты населения
значительное
21
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года, за исключением педагогов организаций здравоохранения и социальной защиты населения
значительное
22
Наличие документов, подтверждающих трудоустройство детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
значительное
23

11. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 7-тармағына көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
12. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
13. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R –жеке бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғары ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Жергілікті атқарушы органдардың баланы ұйымдарға жіберу туралы шешімдерінің болуы (бұйрық, қаулы және басқалар)
елеулі
2
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің тұрмыстағы тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтердің бар болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлау негіздеріне оқыту үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жабдықталған тұратын жердің, үй-жайлардың болуы; киім, аяқ киім және жұмсақ инвентарь ұсыну; көліктік қызмет көрсету; тұрмыстық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету; қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау; ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін отбасылық жақындатылған қолайлы жағдайлар беру)
елеулі
3
Медициналық-әлеуметтік тексеру өткізу және ұйымдастыру; денсаулық жағдайын ескере отырып күтімді қамтамасыз ету; консультациялық көмек көрсету, әлеуметтік-медициналық сипаттағы профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу
елеулі
4
Әлеуметтік-психологиялық патронаж психологиялық кеңес беру, психологиялық көмек көрсету; психологиялық жай-күйін түзету
елеулі
5
Дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, педагогикалық түзету мен оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтердің болуы
елеулі
6
Дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, түзету-педагогикалық сүйемелдеуді жүргізуді, білім алуға жәрдемдесуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
7
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында заң консультациясының болуы, заңды маңызы бар құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету, қорғаншы және қамқоршы органдарға балаларды отбасына орналастыруға, оның ішінде асырап алуға, қорғаншылыққа, патронатқа, қамқоршылыққа алуға жәрдемдесу
елеулі
8
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың өздеріне тиесілі алименттерге, жәрдемақыларға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
9
Тәрбиеленушілердің алименттерден, жәрдемақылардан түскен қаражаттарын және басқа да әлеуметтік төлемдерін банк шоттарынан алуға тыйымның сақталуы
өрескел
10
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың тұрғын үйі болмаған жағдай-да, оны алуға құқығын сақтау үшін құжаттардың болуы
өрескел
11
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда тексерілетін тұрғын үйде тіркелген адамдарды, сондай-ақ нақты тұратын адамдарды көрсете отырып, тұрғын үйдің техникалық, санитариялық жай-күйі туралы актінің болуы
өрескел
12
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда әрқайсысының ерекше белгілерін көрсете отырып, тұрғын үйдегі мүлік тізімдемесінің болуы
өрескел
13
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру туралы үлгілік шарттың болуы
өрескел
14
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беруден түскен қаражатты аудару үшін балалардың банктік шоттарының болуы
өрескел
15
Тұрғын үйдің жай-күйі, осы тұрғын үйге қатысты жүзеге асырылатын іс-әрекеттер туралы мәліметтерді қамтитын қамқорлыққа алынушының тұрғын үйін басқару жөніндегі есептердің (кемінде алты айда бір рет еркін нысанда) болуы
өрескел
16
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің педагогикалық әдеп нормаларын орындауы (педагог атағының беделін түсіруге қабілетті іс-әрекеттер жасауға жол бермейді, өзінің қызметтік міндеттерін адал және сапалы орындайды, еңбек тәртібін сақтайды, қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді, өзінің педагог мәртебесін пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдаланудан аулақ болады), (өтініштер болған кезде тексеріледі)
елеулі
17
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғасының тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
елеулі
18
Білім беру ұйымы бекіткен алқалық органдардың (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы
елеулі
19
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
20
Денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
елеулі
21
Денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, біліктілікті арттыру педагогтерінің кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
елеулі
22
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың жұмысқа орналасуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
23

Наличие программ психологической подготовки граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, продолжительностью не менее 42 и не более 60 академических часов, в день не менее 3 академических часов в формате тренинга
значительное
24
Наличие документов, подтверждающих организацию деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью
значительное
25
Ведение учета выдачи сертификата и их регистрации в журнале учета выдачи сертификатов в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
незначительное
26
Соблюдение однодневного срока формирования "График посещения" подтверждение фактов знакомства либо его отсутствия, двухнедельного общения кандидатов в усыновители в Республиканском банке данных
значительное
27
Наличие документов, подтверждающих соблюдение норм питания, обеспечения одежной, обувью, мягким инвентарем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Степень нарушений требований специальными организациями образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
1
Соблюдение специальных условий содержания несовершеннолетних в специальных организациях образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
грубое
2
Соблюдение норм раздельного размещения несовершеннолетних женского и мужского пола с обязательным условием изолированности спальных корпусов по возрастам
грубое
3
Соблюдение сроков пребывания несовершеннолетних в специальных организациях образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
грубое
4
Наличие документов, подтверждающих соблюдение норм питания, обеспечения одеждой, обувью, мягким инвентарем
значительное
5
Соблюдение сроков извещения Комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав по месту жительства несовершеннолетнего о его выпуске, с приложением характеристики и рекомендаций о необходимости проведения мер индивидуальной профилактики
незначительное
6
Допущение к содержанию и обучению в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания несовершеннолетних, имеющих заболевания, препятствующие их содержанию и обучению
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих соблюдение оснований к выпуску несовершеннолетних из специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
значительное
8
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
значительное
9
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
11
Создание социально-бытовых условий, направленных на поддержание жизнедеятельности воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в быту (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
значительное
12
Наличие документов, подтверждающих организацию и проведение медико-социального обследования; обеспечение ухода с учетом состояния здоровья; оказание консультативной помощи, проведение профилактических и реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера
значительное
13
Своевременное внесение данных несовершеннолетнего в Республиканском банке данных (не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента приема несовершеннолетнего)
грубое
14
Наличие извещения о выпуске несовершеннолетнего из специальных организаций, организации с особым режимом содержания в комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав по месту жительства несовершеннолетнего, а также характеристики на несовершеннолетнего и рекомендации о необходимости проведения с ним в дальнейшем мер индивидуальной профилактики и оказания ему содействия в трудовом и бытовом устройстве
значительное
15
Наличие, документов подтверждающих информирование органов внутренних дел по месту нахождения организации образования с особым режимом содержания и по месту жительства несовершеннолетних о фактах их самовольного ухода
грубое
16
Наличия полного пакета документов несовершеннолетних при направлении в специальную организацию образования с особым режимом содержания (наличие решения суда о направлении несовершеннолетнего, свидетельство о рождении (удостоверение личности), личное дело обучающегося, документации в области здравоохранения, акт обследования жилищно-бытовых условий семьи, характеристика с места учебы, приписное свидетельство для лиц призывного возраста и другие)
грубое
17
Выполнение норм педагогической этики педагогами (не допускают совершения действий, способных дискредитировать звание педагога, добросовестно и качественно исполняют свои служебные обязанности, соблюдают трудовую дисциплину, не допускают использования служебной информации в корыстных и иных личных целях, избегают использование своего статуса педагога в корыстных и иных личных целях), (проверяется при наличии обращений)
значительное
18
Обеспечение охраны жизни, здоровья несовершеннолетних в воспитательно-образовательном процессе (наличие систем видеонаблюдения, оповещения, мобильного и/или стационарного средства подачи тревоги (тревожная кнопка), контроля и управления доступом (турникеты), ограждения объектов, договора об оказании охранных услуг, должностной инструкции по обеспечению безопасности, средств снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
грубое
19
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
значительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Степень нарушений требований организациями среднего образования
Критерии
Степень
нарушений
1
Наличие документов, подтверждающих соблюдение порядка исключения детей из государственного образовательного учреждения до получения бесплатного общего среднего образования
незначительное
2
Наличие подтверждающих документов, гарантирующих получение образования детьми с особыми образовательными потребностями
значительное
3
Наличие решения первого руководителя об утверждении ответственного лица по учету средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования, наличие журнала регистрации заявлений на получение финансовой и материальной помощи, наличие подтверждающих документов о целевом использовании средств (подтверждающий документ о расходах с указанием наименования приобретенных товаров), протокол заседания по оказанию финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования, заключение коллегиального органа организации образования на основании акта обследования материально-бытового положения семьи обучающихся и воспитанников
значительное
4

Ұзақтығы күніне кемінде 42 және кемінде 60 академиялық сағат, тренинг нысанында кемінде 3 академиялық сағат сәйкес жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының болуы
елеулі
24
Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыруды растайтын құжаттардың болуы
елеулі
25
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында сертификат беруді есепке алу журналында сертификат беру және оларды тіркеу есебін жүргізу
елеусіз
26
"Келу кестесін" қалыптастырудың бір күндік мерзімін сақтау, бала асырап алуға кандидаттардың республикалық деректер банкінде танысу не болмауы фактілерін, екі апталық қарым-қатынасын растау
өрескел
27
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен, жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында кәмелетке толмағандарды күтіп-бағу үшін арнайы жағдайлардың сақталуы
өрескел
2
Кәмелетке толмағандардың жасына және жынысына қарай жатын корпустарын міндетті түрде оқшаулау шартымен бөлек топтарда орналастыру нормаларының сақталуы
өрескел
3
Кәмелетке толмағандардың девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында болу мерзімінің сақталуы
өрескел
4
Арнаулы білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін кәмелетке толғандарды киім-кешекпен, аяқ киіммен және жұмсақ инвентарьмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуы
елеулі
5
Кәмелетке толмағанның мінездемесі мен жеке профилактика шараларын жүргізу қажеттілігі туралы ұсынымдарды қоса бере отырып, оны шығару туралы тұрғылықты жері бойынша Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияларды хабарлау мерзімінің сақталуы
елеулі
6
Арнайы білім беру ұйымдарында және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында оларды ұстауға және оқытуға кедергі келтіретін аурулары бар кәмелетке толмағандардың болуы
елеулі
7
Кәмелетке толмағандарды девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнаулы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарынан шығаруға қойылатын негіздердің сақталуы
елеулі
8
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
елеулі
9
Педагогтердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
10
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
елеулі
11
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлану негіздеріне, киім, аяқ киім және жұмсақ мүкәммал беруге, көлік қызметтерін көрсетуге арналған жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған тұру орнының, үй-жайлардың болуы; тәрбиеленушілердің ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін, отбасына жақындатылған қолайлы жағдайларды ұсына отырып, қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау)
елеулі
12
Медициналық-әлеуметтік тексеруді ұйымдастыру және жүргізу; денсаулық жағдайын ескере отырып, күтімді қамтамасыз ету; консультациялық көмек көрсету, әлеуметтік-медициналық сипаттағы профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу
елеулі
13
Кәмелетке толмағандардың деректерін республикалық деректер банкіне уақтылы енгізу (кәмелетке толмағанды қабылдаған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей)
өрескел
14
Кәмелетке толмағандарды ұйымның арнаулы және ерекше режимде ұстайтын ұйымдарынан кәмелетке толмағандардың тұрғылықты жері бойынша кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияға шығару туралы хаттың (хабарламаның), сондай-ақ кәмелетке толмағандарға мінездеменің және одан әрі онымен жеке профилактика шараларын жүргізу және оған еңбекке және тұрмыстық орналасуға жәрдем көрсету қажеттілігі туралы ұсынымның болуы
елеулі
15
Ішкі істер органдарын көрсетілген мекеменің орналасқан жері бойынша және кәмелетке толмағандардың тұрғылықты жері бойынша олардың өз бетінше кету және оларды іздестіру мен қайтару бойынша тікелей қатысу фактілері туралы хабардар ету
өрескел
16
Кәмелетке толмағандарды арнайы білім беру ұйымына қабылдауға және ерекше режимде ұстауға қойылатын талаптарды сақтау (кәмелетке толмағанды жіберу туралы сот шешімінің, туу туралы куәліктің (жеке куәліктің), білім алушының жеке ісінің, Денсаулық сақтау саласындағы құжаттаманың, отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын тексеру актісінің, оқу орнынан мінездеменің, әскерге шақыру жасындағы адамдарға арналған тіркеу куәлігінің және тағы басқаның болуы)
өрескел
17
Педагогтердің педагогикалық әдеп нормаларын орындауы (педагог атағының беделін түсіруге қабілетті іс-әрекеттер жасауға жол бермейді, өзінің қызметтік міндеттерін адал және сапалы орындайды, еңбек тәртібін сақтайды, қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді, өзінің педагог мәртебесін пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдаланудан аулақ болады), (өтініштер болған кезде тексеріледі)
елеулі
18
Тәрбие-білім беру процесінде кәмелетке толмағандардың өмірін, денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету (бейнебақылау, құлақтандыру жүйелерінің, дабыл берудің мобильді және/немесе стационарлық құралының (дабыл түймесі), кіруді бақылау мен басқарудың (турникеттер), объектілерді қоршаудың, күзет қызметтерін көрсету туралы шарттың, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықтың, көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарының болуы соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында)
елеулі
19
Білім беру ұйымы бекіткен жұмыс жоспарларының және олардың қызметін растайтын алқалы органдар (педагогикалық, қамқоршылық кеңестер) отырыстарының хаттамаларының болуы
елеулі
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Орта білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Балаларды мемлекеттік білім беру мекемесінен тегін жалпы орта білім алғанға дейін оқудан шығару тәртібінің сақталуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеуліс
2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім алуына кепілдік берілетінін растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
3
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қаржылық және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты есепке алу жөніндегі жауапты тұлғаны бекіту туралы бірінші басшының шешімінің болуы, қаржылық және материалдық көмек алуға өтініштерді тіркеу журналының болуы, қаражатты мақсатты пайдалану туралы растайтын құжаттардың болуы (сатып алынған тауарлардың атауын көрсете отырып, шығыстар туралы растайтын құжат), мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қаржылық және материалдық көмек көрсету, қаржылық және материалдық көмек алуға өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру қорытындысы
елеулі
4

Наличие документов, подтверждающих проведение учета детей в возрасте от 0 до 18 лет (до получения ими среднего образования), проживающих (постоянно или временно) или пребывающих на территории обслуживания организации образования, независимо от наличия регистрации по месту жительства (пребывания)
незначительное
5
Наличие документов, подтверждающих проведение учета несовершеннолетних, не посещающих по неуважительным причинам общеобразовательные учебные заведения и проведение с ними и их родителями или законными представителями мер индивидуальной профилактики
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих дальнейшее обучение выбывшего из организации среднего образования обучающегося
незначительное
7
Соблюдение требований по ведению обязательных документов:
личные дела обучающихся (в бумажном или электронном формате word или pdf);
книга регистрации приказов по движению обучающихся,
алфавитная книга записи обучающихся;
книга учета выбывших обучающихся;
книга учета прибывших обучающихся
значительное
8
Соблюдение установленного размера материальной помощи обучающимся и воспитанникам не ниже величины прожиточного минимума согласно действующему законодательству о республиканском бюджете
значительное
9
Наличие утвержденного ежедневного меню с учетом норм одноразового школьного питания обучающихся организаций среднего образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
10
Наличие на интернет-ресурсе рубрики "Школьное питание" (системное размещение информации по организации питания обучающихся (перспективное, ежедневное меню с приложением фото блюд, план работы, акты комиссий по мониторингу качества питания, межведомственных экспертных групп)
значительное
11
Наличие утвержденного состава комиссии по мониторингу качества питания
значительное
12
Наличие документов, подтверждающих деятельность комиссии по мониторингу качества питания:
осуществление мониторинга качества поступающих продуктов питания,
наличия сертификатов CT-KZ на продукты питания отечественных товаропроизводителей,
качества приготовленных блюд, наличием и исправностью технологического оборудования,
соблюдением сроков и условий хранения, доставки продуктов, готовых блюд,
соответствия фактического рациона питания детей ежедневному, перспективному меню, санитарного состояния столовой
значительное
13
Наличие документов, подтверждающих рассмотрение итогов работы комиссии по мониторингу качества питания на педагогическом совете организации образования, размещение на интернет-ресурсе организации среднего образования
значительное
14
Наличие документов, подтверждающих деятельность психологических служб в организациях среднего образования (план работы педагога-психолога, журнал учета групповой и индивидуальной работы психологической службы и другое)
значительное
15
Наличие документов, подтверждающих оказание помощи обучающимся, родителям учащихся или лицам, их заменяющим в решении конкретных психологических проблем (журнал учета консультаций и другое)
значительное
16
Наличие подтверждающих документов по организации воспитательного процесса, контроля деятельности социальных педагогов, педагогов-психологов, осуществляющих комплекс мер по воспитанию, образованию, развитию и социальной защите обучающихся, по проведению работы по профилактике травли (буллинга), суицидов, правонарушений и жестокого обращения обучающихся и другие
значительное
17
Создание специальных условий для детей с особыми образовательными потребностями для получения ими образования (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием для реализации образовательных и коррекционных задач)
значительное
18
Наличие документов службы психолого-педагогического сопровождения в школе ребенка с особыми образовательными потребностями
значительное
19
Наличие индивидуальной программы психолого-педагогического сопровождения лиц (детей) с особыми образовательными потребностями с учетом рекомендации психолого-медико-педагогической консультации
значительное
20
Наличие утвержденного расписания и планов индивидуально-развивающих и коррекционно-развивающих занятий
значительное
21
Создание условий содержания и проживания обучающихся и воспитанников интернатных организаций образования не ниже установленных норм (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, основам бытовой ориентации, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
грубое
22
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
грубое
23
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет (педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
грубое
24
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
грубое
25
Обеспечение штатными единицами заместителя директора по воспитательной работе, педагога-психолога, педагога-ассистента (при наличии рекомендации ПМПК), воспитателя
грубое
26
Осуществление учета обучающихся, получивших бесплатное питание, посредством аппаратно-программного комплекса с функцией фиксации и отчетности в соответствии с минимальными требованиями к объектам информатизации в области образования
значительное
27
Создание безопасных образовательных условий по обеспечению охраны жизни и здоровья обучающихся (наличие систем видеонаблюдения, оповещения, мобильного и/или стационарного средства подачи тревоги (тревожная кнопка), контроля и управления доступом (турникеты), ограждения объектов, домофонной системы, договора об оказании охранных услуг, должностной инструкции по обеспечению безопасности, средств снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
грубое
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Степень нарушений требований специальными организациями образования
Критерии
Степень
нарушений

Тұрғылықты (мекендеу) орны бойынша тіркеудің бар-жоғына қарамастан (тұрақты немесе уақытша) мекендейтін немесе бiлiм беру ұйымы қызмет көрсететін аумаққа келетін 0 жастан 18 жасқа (олар орта білім алғанға дейін) дейінгі балаларды есепке алудың жүргізілетінін растайтын құжаттардың бар болуы
елеуліс
5
Жалпы білім беретін оқу орындарына дәлелсіз себептермен бармайтын кәмелетке толмағандарды есепке алудың жүргізілетінін, олармен және олардың ата-аналарымен немесе заңды өкілдерімен жеке профилактикалық шаралардың жүзеге асырылатынын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
6
Орта білім беру ұйымынан шыққан білім алушының одан әрі оқуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеуліс
7
Қатаң есептіліктегі құжаттарды жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
білім алушылардың жеке істері (қағаз немесе электрондық Word немесе pdf форматында);
білім алушылардың қозғалысы бойынша бұйрықтарды тіркеу кітабы,
білім алушылардың әліпбилік жазу кітабы;
шығып қалған білім алушыларды есепке алу кітабы;
келген білім алушыларды есепке алу кітабы
елеулі
8
Республикалық бюджет туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес білім алушылар мен тәрбиеленушілерге ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен емес материалдық көмектің белгіленген мөлшерін сақтау
елеулі
9
Орта білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушыларын және жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мектепте бір рет тамақтандыру нормаларын ескере отырып, бекітілген күнделікті мәзірдің болуы
өрескел
10
Интернет-ресурста "Мектептік тамақтандыру" айдарының болуы (білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша ақпаратты жүйелі орналастыру (перспективалық, тағам суреті қосымшасымен күн сайынғы ас мәзірі, жұмыс жоспары, тамақтану сапасының мониторингі жөніндегі комиссиялардың, ведомствоаралық сараптамалық топтардың актілері)
елеулі
11
Тамақтану сапасының мониторингі бойынша комиссия құрылғанын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
12
Тамақтану сапасының мониторингі жөніндегі комиссияның қызметін растайтын құжаттардың болуы:
келіп түсетін азық-түлік өнімдерінің сапасына мониторинг жүргізу,
отандық тауар өндірушілердің азық-түлік өнімдеріне CT-KZ сертификаттарының болуы,
дайындалған тағамдардың сапасы, Технологиялық жабдықтардың болуы және жарамдылығы,
азық-түліктерді, дайын тағамдарды сақтау, жеткізу мерзімдері мен шарттарын сақтау,
балалардың нақты тамақтану рационының күнделікті, перспективті ас мәзіріне, асхананың санитарлық жағдайына сәйкес келуі
елеулі
13
Тамақтану сапасының мониторингі бойынша комиссия жұмысының қорытындыларының болуы, оларды білім беру ұйымының педагогикалық кеңесінде қарау, орта білім беру ұйымының интернет-ресурсында орналастыру
елеулі
14
Орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтердің жұмысын растайтын құжаттардың болуы (педагог-психологтың жұмыс жоспары, психологиялық қызметтің топтық және жеке жұмысын есепке алу журналы және басқалар)
елеулі
15
Білім алушыларға, оқушылардың ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға нақты психологиялық проблемаларды шешуде көмек көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы (консультацияларды есепке алу журналы және басқалар)
елеулі
16
Білім алушыларды тәрбиелеу, білім беру, дамыту және әлеуметтік қорғау жөніндегі, қорқытудың (буллингтің), суицидтің, құқық бұзушылықтың және қатыгездіктің алдын алу жөніндегі жұмыстарды жүргізу жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыратын әлеуметтік педагогтердің, педагог-психологтардың қызметін бақылау, тәрбие процесін ұйымдастыру жөніндегі растайтын құжаттардың болуы және басқалар
елеулі
17
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін олардың білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасау (үй-жайлардың болуы, білім беру және түзету міндеттерін іске асыру үшін жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықпен жарақтандыру)
елеулі
18
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар баланы мектепте психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметі құжаттарының болуы
елеулі
19
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымын ескере отырып, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды (балаларды) психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің жеке бағдарламасының болуы
елеулі
20
Жеке дамыту және түзету-дамыту сабақтарының бекітілген кестесі мен жоспарларының болуы
елеулі
21
Интернаттық білім беру ұйымдары тәрбиеленушілері мен білім алушылардың тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлану негіздеріне, киім, аяқ киім және жұмсақ мүкәммал беруге, көлік қызметтерін көрсетуге арналған жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған тұру орнының, үй-жайлардың болуы; тәрбиеленушілердің ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін, қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау)
өрескел
22
Тиісті бейін бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа жіберу фактісінің болуы (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед,логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі) (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі)
өрескел
23
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі
өрескел
24
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі)
өрескел
25
Директордың тәрбие жөніндегі орынбасарын, педагог-психологты, педагог-ассистентті, тәрбиешіні штаттық бірліктермен қамтамасыз ету
өрескел
26
Білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілеріне қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес тіркеу және есептілік функциясы бар аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы тегін тамақ алған білім алушыларды есепке алуды жүзеге асыру
елеулі
27
Білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету бойынша қауіпсіз білім беру жағдайларын жасау (бейнебақылау, ескерту жүйелерінің, дабыл берудің мобильді және/немесе стационарлық құралының (дабыл түймесі), кіруді бақылау мен басқарудың (турникеттер), объектілерді қоршаудың, домофон жүйесінің, күзет қызметтерін көрсету туралы шарттың, қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықтың, жылдамдықты төмендету құралдарының болуы көлік құралдарының соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында)
өрескел
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Арнайы білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі

Раздел 1. В отношении деятельности психолого-медико-педагогической консультации (далее – ПМПК)
1
Наличие документов, подтверждающих соблюдение порядка деятельности ПМПК и соблюдения сроков обследования и оказания психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями (журналы предварительной записи детей на консультацию, журнал учета обследования детей в ПМПК, карта развития ребенка и другие)
значительное
2
Наличие перечня документов необходимых для обследования и оказания психолого-медико-педагогической консультативной помощи детям с ограниченными возможностями (свидетельство о рождении, заключение об инвалидности, заключение врачебно-консультационной комиссии и другие)
значительное
3
Наличие сотрудников, осуществляющих обследование и консультирование врач-невропатолог, врач-психиатр, психолог, учитель-логопед (логопед), специальный педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), социальный педагог и заведующий ПМПК
значительное
4
Наличие сотрудников имеющие специальное образование при осуществлении образовательной деятельности
значительное
5
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное
6
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
значительное
Раздел 2. В отношении деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции
1
Наличие специальных условий для детей с ограниченными возможностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих и реабилитационных задач)
значительное
2
Наличие документов, подтверждающих оказание психолого-педагогической коррекционной помощи (обследования, коррекционно-развивающих занятия, реабилитационные и социально-правовых мероприятия)
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих соблюдение сроков оказания государственной услуги (заявление родителя (законного представителя), заключение психолого-медико-педагогической консультации, справка об оказании услуги)
значительное
4
Наличие индивидуально-развивающих программ, коррекционно-развивающих программ, учета пребывания ребенка, краткая история развития ребенка, протокола оценки психофизического развития
значительное
5
Наличие специалистов, осуществляющих оценку психофизического развития ребенка с ограниченными возможностями специальный педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед)), педагог-психолог, инструктор ЛФК, социальный педагог
значительное
6
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
7
Наличие групп кратковременного пребывания в кабинетах психолого-педагогической коррекции
значительное
8
Наличие заключений психолого-медико-педагогической консультации для получения услуги в кабинетах психолого-педагогической коррекции
значительное
9
Наличие документов, подтверждающих проведение индивидуальных или подгрупповых и групповых занятий
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
значительное
11
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное

1-бөлім. Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қызметіне қатысты (бұдан әрі - ПМПК)
1
ПМПК қызметі тәртібінің сақталуын және мүмкіндігі шектеулі балаларға психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету және тексеру мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (балаларды консультацияға алдын ала жазу журналдары, ПМПК-да балаларды тексеруді есепке алу журналы, баланың даму картасы және басқалар)
елеулі
2
Ерекше қажеттіліктері бар балаларды тексеру және оларға психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің болуы (туу туралы куәлік, мүгедектік туралы қорытынды, дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және басқалар)
елеулі
3
Балаларды тексеруді және оларға кеңес беруді жүзеге асыратын қызметкерлердің/ мамандардың болуы (дәрігер-невропатолог, дәрігер-психиатр, психолог, мұғалім-логопед (логопед), әлеуметтік педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), әлеуметтік педагог және ПМПК меңгерушісі)
елеулі
4
Балаларды тексеруді және оларға кеңес беруді, ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асыратын қызметкерлердің болуы
елеулі
5
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
елеулі
6
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
елеулі
2-бөлім. Психологиялық-педагогикалық түзеу
кабинеттерінің қызметіне қатысты
1
Мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (үй-жайлардың болуы, жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен, түзету-дамыту және оңалту міндеттерін іске асыру үшін әдістемелік құралдар мен дидактикалық материалдармен жарақтандырылуы)
елеулі
2
Жеке (бейінді) және/немесе пәнаралық командалық бағалауды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы (командалық бағалау хаттамамсы, ХКФ негізіндегі отбасына көмек көрсету бағдарламасы)
елеулі
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (ата-анасының (заңды өкілінің) өтініші, психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы, қызмет көрсету туралы анықтама)
елеулі
4
Оқу жоспарларының түзету компонентіне сәйкес жеке-дамытушы бағдарламалардың болуы; баланың келуін есепке алуды жүргізу; баланың даму динамикасын белгілеу; психофизикалық дамуды бағалау хаттамасы
елеулі
5
Арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын мамандардың: әлеуметтік педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, мұғалім-логопед (логопед)), педагог-психолог (психолог), ЕДШ бойынша мұғалімнің) болуы
елеулі
6
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
7
Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде қысқа мерзімге болатын топтардың болуы
елеулі
8
Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінде қызмет алу үшін психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық қорытындының болуы
елеулі
9
Жеке немесе кіші топтық және топтық сабақтарды өткізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
10
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
елеулі
11
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
елеулі

Раздел 3. В отношении деятельности реабилитационных центров
1
Наличие специальных условий для детей с ограниченными возможностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих и реабилитационных задач)
значительное
2
Наличие документов, подтверждающих проведение комплексного обследования психофизического состояния детей
значительное
3
Наличие документов, подтверждающих соблюдение сроков оказания государственной услуги (заявление родителя (законного представителя), заключение психолого-медико-педагогической консультации, справка об оказании услуги)
значительное
4
Наличие индивидуально-развивающих программ, коррекционно-развивающих программ, учета пребывания ребенка, краткая история развития ребенка, протокола оценки психофизического развития
значительное
5
Наличие специалистов: специальный педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед), педагог-психолог, инструктор ЛФК и/или учитель физической культуры, врач-реабилитолог, социальный педагог осуществляющих оценку психофизического развития ребенка с ограниченными возможностями
значительное
6
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих реализацию индивидуально развивающих и коррекционно-развивающих программ в форме индивидуальных, групповых и подгрупповых занятий групп дневного и/или кратковременного пребывания
значительное
8
Наличие заключений и рекомендаций ПМПК для получения услуги в реабилитационных центрах
значительное
9
Наличие утвержденных индивидуально-развивающих программ, разработанных с учетом особенностей психофизического и речевого развития и индивидуальных возможностей детей с особыми образовательными потребностями и охватывающие основные сферы развития ребенка: речевую, познавательную, эмоциональную, моторную и самообслуживание
значительное
10
Несоблюдение педагогами повышения квалификации не реже одного раза в три года
значительное
11
Несоблюдение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
значительное

3-бөлім. Оңалту орталықтарының қызметіне қатысты
1
Мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (үй-жайлардың болуы, жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықтармен, түзету-дамыту және оңалту міндеттерін іске асыру үшін әдістемелік құралдар мен дидактикалық материалдармен жарақтандырылуы)
елеулі
2
Жеке (бейінді) және/немесе пәнаралық командалық бағалауды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы (командалық бағалау хаттамасы, ХКФ негізіндегі отбасына көмек көрсету бағдарламасы)
елеулі
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерінің сақталуын растайтын құжаттардың болуы (балаларды тіркеу журналы, психологиялық-педагогикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт, жеке-дамыту бағдарламалары)
елеулі
4
Оқу жоспарларының түзету компонентіне сәйкес жеке-дамытушы бағдарламалардың болуы; баланың келуін есепке алуды жүргізу; баланың даму динамикасын белгілеу; психофизикалық дамуды бағалау хаттамасы
елеулі
5
Мүмкіндігі шектеулі балаларға және олардың отбасыларына әлеуметтік медициналық-педагогикалық және түзету-дамыту көмегін көрсететін шағын мамандар (дефектолог сурдопедагог, тифлопедагог, логопед, педагог-психолог, ЕДШ нұсқаушысы және (немесе) бейімделген дене шынықтыру мұғалімі, әлеуметтік педагог) мен дәрігерлердің болуы
елеулі
6
Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберу фактісінің болуы
елеулі
7
Күндізгі және/немесе қысқа мерзімді топтардың жеке, топтық және кіші топтық сабақтары нысанында жеке дамыту және түзету-дамыту бағдарламаларының іске асырылуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
8
Оңалту орталықтарында қызмет алу үшін ПМПК қорытындысының болуы
елеулі
9
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психофизикалық және сөйлеу тілінің даму ерекшеліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып әзірленген және баланың дамуының негізгі салаларын: сөйлеу, танымдық, эмоционалдық, моторикалық және өзіне-өзі қызмет көрсетуді қамтитын бекітілген жеке-дамыту бағдарламаларының болуы
елеулі
10
Педагогтердің біліктілігін арттыруды кемінде үш жылда бір рет сақтамауы
елеулі
11
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыруды (растауды) кемінде бес жылда бір рет сақтамауы
елеулі