О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 "Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34663
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 "Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12517) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия.";
в Правилах проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения и использования анализа регуляторного воздействия в отношении вводимых регуляторных инструментов и (или) требований, ужесточения регулирования, а также по действующим регуляторным актам.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) орган-разработчик – местный исполнительный орган, разрабатывающий проекты нормативных правовых актов в соответствии с их компетенцией и осуществляющий проведение анализа регуляторного воздействия в соответствии с настоящими Правилами;
2) управление предпринимательства – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, осуществляющий руководство в сфере предпринимательства;
3) реестр обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – реестр требований) - общедоступная база данных регуляторных актов в разрезе видов предпринимательской деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности;

"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34663 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12517 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 85-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және енгізілетін реттегіш құралдарға және (немесе) талаптарға, реттеуді қатаңдатуға қатысты, сондай-ақ қолданыстағы реттеуші актілер бойынша реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші орган – нормативтік құқықтық актілердің жобаларын олардың құзыретіне сәйкес әзірлейтін және осы Қағидаларға сәйкес реттеушілік әсерге талдау жүргізуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
2) кәсіпкерлік басқармасы – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кәсіпкерлік саласында басшылықты жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;
3) кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі (бұдан әрі – талаптар тізілімі) – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша кәсіпкерлік қызмет түрлері бөлінісінде реттеуші актілердің жалпыға қолжетімді дерекқоры;

4) общественные обсуждения – мероприятия, проводимые в целях обеспечения участия субъектов регулирования и иных заинтересованных лиц в процессе принятия решения по вопросам введения новых регуляторных инструментов и(или) требований, ужесточения действующего, пересмотра действующих регуляторных инструментов, в процессе которых происходит обратная связь с субъектами регулирования, получаются их мнения, замечания, вопросы и предложения;
5) заинтересованные лица – физические или юридические лица, чьи права и законные интересы затрагиваются в связи с проведением анализа регуляторного воздействия вводимых или действующих регуляторных инструментов и (или) требований;
6) региональная палата предпринимателей – палата предпринимателей области, города республиканского значения и столицы, входящая в систему Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, на территориальном уровне (далее – Региональная палата);
7) акты регионального значения – документы Системы государственного планирования в Республике Казахстан и нормативные правовые акты, принятые местными представительными и исполнительными органами, в том числе акимом соответствующей территории;
8) регуляторный акт – действующие нормативные правовые акты, а также иные документы, содержащие в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства;
9) регулирующий государственный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой осуществляется государственное регулирование предпринимательства;
10) регуляторный инструмент – средства обеспечения обязательных для исполнения субъектами предпринимательства требований, предусмотренные статьей 81 Кодекса;
11) субъекты регулирования – субъекты, на которых распространяется действие нормативных правовых актов, предусматривающих регуляторные инструменты и (или) требования или ужесточающих регулирование, в том числе субъекты предпринимательства и иные лица;
12) пересмотр регуляторного инструмента и (или) требования – аналитическая процедура сопоставления эффективности достигнутых целей государственного регулирования посредством проведения анализа регуляторного воздействия после введения регуляторного инструмента и (или) требования, в том числе по действующим регуляторным инструментам и (или) требования, в отношении которых ранее не проводился анализ регуляторного воздействия;
13) требования – количественные и качественные нормативы и показатели, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.";

4) қоғамдық талқылаулар – жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу, қолданыстағыларын қатаңдату, қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарау мәселелері бойынша шешім қабылдау процесіне реттеу субъектілерінің және өзге де мүдделі тұлғалардың қатысуын қамтамасыз ету мақсатында процесінде реттеу субъектілерімен кері байланыс орын алатын, олардың пікірлері, ескертулері, сұрақтары мен ұсыныстары алынып жүргізілетін іс-шаралар;
5) мүдделі тұлғалар – енгізілетін немесе қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізуге байланысты құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын жеке немесе заңды тұлғалар;
6) өңірлік кәсіпкерлер палатасы – Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының жүйесіне кіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумақтық деңгейдегі кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – Өңірлік палата);
7) өңірлік маңызы бар актілер – Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және жергілікті өкілді және атқарушы органдар, оның ішінде тиісті аумақтың әкімі қабылдаған нормативтік құқықтық актілер;
8) реттеуші акт – қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын өзге де құжаттар;
9) реттеуші мемлекеттік орган – кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу жүзеге асырылатын жекелеген салада немесе мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) реттегіш құрал – Кодекстің 81-бабында көзделген кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтамасыз ету құралдары;
11) реттеу субъектілері – реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды көздейтін немесе реттеуді қатаңдататын нормативтік құқықтық актілердің күші қолданылатын субъектілер, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілері мен өзге де тұлғалар;
12) реттегіш құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау – реттегіш құрал және (немесе) талаптар, оның ішінде қолданыстағы реттеушілік құралдар бойынша және (немесе) оларға қатысты бұрын реттеушілік әсерге талдау жүргізілмеген талаптар енгізілгеннен кейін реттеушілік әсерге талдауды жүргізу арқылы мемлекеттік реттеудің қол жеткізілген мақсаттарының тиімділігін салыстырудың талдамалық рәсімі;
13) талаптар – кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті сандық және сапалық нормативтер мен көрсеткіштер.";

пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Введение нового регуляторного инструмента и (или) требования или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства осуществляется только после одобрения на заседании межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности при Правительстве Республики Казахстан (далее – Межведомственная комиссия).
Требования части первой настоящего пункта не распространяются на государственное регулирование предпринимательства в области финансового, налогового и таможенного законодательства Республики Казахстан, деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также на международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, и на регуляторные инструменты и (или) требования международных договоров, имплементированные или планируемые к имплементированию в законодательство Республики Казахстан.
При этом, новые регуляторные инструменты и (или) требования или ужесточение регулирования, вводятся актами регионального значения, только после одобрения консультативно-совещательного органа при акимате области, городов республиканского значения, столицы по вопросам межведомственного характера, образуемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Региональная комиссия).
5. Анализ регуляторного воздействия проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками при:
введении регуляторного инструмента и (или) требования;
ужесточении регулирования в отношении субъектов предпринимательства;
пересмотре регуляторного инструмента и (или) требования;
анализе действующих регуляторных актов, включенных в реестр обязательных требований.";
дополнить параграфом 3-1 следующего содержания:
"Параграф 3-1. Анализ действующих регуляторных актов
7-1. Анализ действующих регуляторных актов проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками в сроки, установленные в реестре обязательных требований.
7-2. Предметом анализа действующих регуляторных актов является оценка их эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования и соответствия условиям формирования обязательных требований, предусмотренных статьей 81-1 Кодекса, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.

4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құралды және (немесе) талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) отырысында мақұлданғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары кәсіпкерлікті Қазақстан Республикасының қаржы, салық және кеден заңнамасы саласында, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру брокерлері филиалдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметін мемлекеттік реттеуге, – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына имплементацияланған немесе имплементациялануы жоспарланған халықаралық шарттардың реттегіш құралдарына және (немесе) талаптарына қолданылмайды.
Бұл ретте "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдігі жанындағы ведомствоаралық сипаттағы мәселелер жөніндегі консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) мақұлдағаннан кейін ғана жаңа реттегіш құралдар және (немесе) талаптар немесе реттеуді қатаңдату өңірлік маңызы бар актілермен енгізіледі.
5. Реттеушілік әсерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар:
реттегіш құралын және (немесе) талаптарды енгізу;
кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдату;
реттегіш құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау;
міндетті талаптар тізіліміне енгізілген қолданыстағы реттеуші актілерді талдау.";
мынадай мазмұндағы 3-1-параграфпен толықтырылсын:
"3-1-параграф. Қолданыстағы реттеу актілерін талдау
7-1. Қолданыстағы реттеуші актілерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар міндетті талаптар тізілімінде белгіленген мерзімдерде жүргізеді.
7-2. Қолданыстағы реттеуші актілердің тиімділігін, оның ішінде мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізуді және Кодекстің 81-1-бабында көзделген міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін бағалау олардың талдау мәні болып табылады.

7-3. Анализ проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками посредством выполнения следующих последовательных действий:
1) заполнение оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) заполнение аналитической формы анализа регуляторного акта согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам;
3) проведение процедуры анализа регуляторного воздействия в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 6 настоящих Правил.
7-4. В случае несоответствия действующего регуляторного акта условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, обязательных для исполнения субъектами предпринимательства в соответствии с приложением 2 к Правилам, заполнение аналитической формы признается не целесообразным и применяются положения части первой пункта 6 статьи 83-1 Кодекса.
7-5. По результатам рассмотрения Уполномоченным органом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления аналитической формы, формируется заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного акта по форме согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия";
текст в правом верхнем углу приложения 2 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия";
текст в правом верхнем углу приложения 3 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия";
текст в правом верхнем углу приложения 4 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия";
текст в правом верхнем углу 5 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия";
текст в правом верхнем углу приложения 6 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия"
текст в правом верхнем углу приложения 7 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия"

7-3. Талдауды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар мынадай дәйекті іс-қимылдарды орындау арқылы жүргізеді:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеуші құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалауды толтыру;
2) осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес қолданыстағы реттеуші актілердің реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру;
3) осы Қағидалардың 6-тармағының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүргізу.
7-4. Қолданыстағы реттеуші акті реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) кәсіпкерлік субъектілерінің Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес орындауы үшін міндетті талаптарға сәйкес келмеген жағдайда талдамалық нысанды толтыру орынсыз деп танылады және Кодекстің 83-1-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінің ережелері қолданылады.
7-5. Уәкілетті органның қарау нәтижелері бойынша талдамалық нысан келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеушілік актіні талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды қалыптастырылады.";
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
1-қосымша";
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
2-қосымша";
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
3-қосымша";
Реттегіш құралдардың реттеушілік әсеріне және (немесе) талаптарға талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
4-қосымша";
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
5-қосымша";
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
6-қосымша";
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
7-қосымша";

дополнить приложениями 3-1 и 3-2 согласно приложениями 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 52
Приложение 3-1
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Форма
Аналитическая форма анализа регуляторного акта
Общая информация по проекту правового акта
№ п.п
Наименование
Информация регулирующего государственного органа
1.
Наименование регуляторного акта
_______________________
(указывается наименование регуляторного акта)
2.
Статьи (пункты) регуляторного акта, которые содержат обязательные требования и/или регуляторные инструменты
_______________________
(указывается нумерация и название статьи)
3.
Регуляторные инструменты и/или требования, на которые ранее проводились процедуры анализа регуляторного воздействия
* указать само требование и протокол Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности
_____________________
(указываются регуляторные инструменты и/или требования)
4.
Сфера регулирования акта в соответствии с классификатором ОКЭД*
_______________________
(может указываться несколько сфер одновременно)
5.
Сфера деятельности, в которой вводится саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии)
* заполняется при наличии СРО
_______________________
(заполняется при введении саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
6.
Контактная информация исполнителя-разработчика
*ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
*СРО – саморегулируемая организация
Оценка эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
ШАГ 1: Проблема и цель регулирования
Опишите проблему, для решения которой было введено регулирование (с указанием цифровых данных, доказывающие факт существования проблемы)
Целевая группа
Какова была цель регулирования
ШАГ 2: Определение фактического воздействия регуляторного акта
*все показатели рассчитываются в соответствии с ОКЭД
Опишите изменения основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц
*смотреть пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
Регуляторные инструменты и (или) требование регуляторного акта
Нумерация пункта и статьи, название статьи регуляторного акта, содержащая обязательные требования и/или регуляторные инструменты
Содержание статьи регуляторного акта, содержащая обязательные требования и/или регуляторные инструменты
Проведите в произвольной форме описание фактических последствий от действия требования и/или регуляторных инструментов
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром
выгоды
издержки
Население (доходы и расходы населения; уровень жизни и бедности; уровень безработицы и другое)
Государство (объемы доходов и расходов государственного бюджета)
Бизнес (производительность и конкурентоспособность предприятий, влияния на прибыльность и устойчивость предприятий, в том числе на инновации и развитие, и другое)
Расчет издержек субъектов бизнеса (монетизация)
*смотрите пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром
инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки
использование третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
периодическая отчетность государству
получение справок и разрешений от государственных органов
по контрольным мероприятиям государственных органов
Иное
ШАГ 3: Результативность и эффективность регуляторного акта
Оценка динамики изменения индикаторов результативности и эффективности, на достижение которых направлен регуляторный акт
Индикатор
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром

осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 3-1 және 3-2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
1-қосымша
Реттеушілік әсерді
талдауды жүргізу және
пайдалану қағидаларына
3-1 қосымша
Реттеуші актіні талдаудың талдамалық нысаны
Құқықтық актінің жобасы бойынша жалпы ақпарат
Р/с
Атауы
Реттеуші мемлекеттік органның ақпараты
1.
Реттеуші актінің атауы
_______________________
(реттеуші актінің атауы көрсетіледі)
2.
Міндетті талаптарды және/немесе реттегіш құралдарды қамтитын реттеуші актінің баптары (тармақтары)
_______________________
(баптың нөмірі мен атауы көрсетіледі)
3.
Реттегіш құралдарды және/немесе бұрын реттеушілік әсерді талдау рәсімдері жүргізілген талаптарды
* Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссия талаптары мен хаттамасын көрсету
_____________________
(реттегіш құралдары және/немесе талаптар көрсетіледі)
4.
ЭҚЖЖ жіктеуішіне сәйкес актіні реттеу саласы*
_______________________
(бір уақытта бірнеше сала көрсетілуі мүмкін)
5.
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілетін қызмет саласы
* ӨРҰ болған кезде толтырылады
_______________________
(міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілген кезде толтырылады)
6.
Әзірлеуші-орындаушының байланыс ақпараты
*ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
*ӨРҰ – өзін-өзі реттейтін ұйым
Тиімділікті бағалау, оның ішінде реттеуші актінің мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу
1-ҚАДАМ: Реттеу мәселесі мен мақсаты
Реттеу енгізілген мәселені сипаттаңыз (мәселенің бар екендігін дәлелдейтін цифрлық деректерді көрсете отырып)
Нысаналы топ
Реттеудің мақсаты қандай болды
2-ҚАДАМ: Реттеуші актінің нақты әсерін анықтау
** барлық көрсеткіштер ЭҚЖЖ сәйкес есептеледі
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерінің өзгеруін сипаттаңыз
* тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу бойынша түсіндірмені қарау
Реттегіш құралдар және (немесе) реттеуші актінің талабы
Міндетті талаптарды және/немесе реттеуші құралдарды қамтитын реттеуші актінің тармағы мен бабының нөмірленуі, бабының атауы
Міндетті талаптарды және/немесе реттегіш құралдарды қамтитын реттеуші акті бабының мазмұны
Талаптың және/немесе реттегіш құралдардың нақты салдарының сипаттамасын еркін түрде жүргізіңіз
тізілімге сәйкес реттеуші актіні қайта қарау кезеңіне
пайдасы
шығындар
Халық (халықтың кірістері мен шығыстары; өмір сүру және кедейлік деңгейі; жұмыссыздық деңгейі және басқалар)
Мемлекет (мемлекеттік бюджеттің кірістері мен шығыстарының көлемі)
Бизнес (кәсіпорындардың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігі, кәсіпорындардың рентабельділігі мен тұрақтылығына, оның ішінде инновациялар мен дамуға әсері және т.б.)
Бизнес субъектілерінің шығындарын есептеу (табыс табу)
* тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі түсіндірмені қараңыз
тізілімге сәйкес реттеуші актіні қайта қарау кезеңіне
өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайларды, зертханаларды өзгерту, персоналды оқыту, өзге де қажетті әкімшілік емес шығындар
тәуелсіз сараптамалар, бағалаулар, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану
мемлекетке мерзімді есеп беру
мемлекеттік органдардан анықтамалар мен рұқсаттар алу
мемлекеттік органдардың бақылау іс-шаралары бойынша
Өзгелері
3-ҚАДАМ: реттеуші актінің нәтижелілігі мен тиімділігі
Реттеуші акт қол жеткізуге бағытталған нәтижелілік пен тиімділік индикаторларының өзгеру серпінін бағалау
Индикатор
Тізілімге сәйкес реттеуші актіні қайта қарау кезеңіне

1. Количество жалоб
2. Количество контрольных мероприятий
3. Количество выданных разрешительных документов и поданных уведомлений
4. Количество принятых информационных инструментов (отчетность бизнеса и иное)
5. Факты нарушения норм, содержащих регуляторные инструменты и (или) требования
6. Количество административных нарушений
7. Общая сумма штрафов
8. Информация по поступлениям в бюджет
……(иные)
ШАГ 4. Итоги анализа регуляторного акта
Решение регулирующего государственного органа (отменить (признать утратившим силу)/изменение и (или) дополнение/оставление без изменения)
Обоснование принятого решения
Пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
При проведении оценки эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта аналитическая форма заполняется по следующим шагам:
1. ШАГ 1: Определение проблемы и цели регулирования
При определении проблемы и ее масштаба изменения необходимо учесть цифровые данные, которые подлежали анализу до принятия регуляторного акта (данные о случаях причинения вреда, проблемах компенсации вреда; данные о размерах наносимого вреда (в денежном выражении); нарушения прав и законных интересов граждан и организаций, действующего законодательства (количество нарушений, категории нарушений); данные о невозможности выполнения действий, функций, в том числе данные и оценки убытков, упущенной выгоды, недопроизводства определенных видов товаров и услуг; сведения правового характера, в том числе оценки полноты и непротиворечивости действующей нормативной правовой базы; информация, включающая мнения заинтересованных лиц и экспертов о причинах существования проблемы; данных, подтверждающие воздействие проблемы на определенные группы лиц).
В разделе "Целевая группа" указываются заинтересованные лица и количественные показатели целевой группы на момент пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром. В группу заинтересованных лиц могут входить:
субъекты предпринимательской деятельности в зависимости от содержания установленного регулирования;
государственные органы;
некоммерческие организации;
другое.
Цель регулирования описывается с учетом поставленной проблемы с указанием показателей, которые были достигнуты после принятия регуляторного акта.
ШАГ 2: Определение фактического воздействия регуляторного акта
Данный шаг состоит из трех разделов.
Первый раздел включает описание фактических последствий на момент пересмотра регуляторного акта для субъектов бизнеса, которое проводится согласно данным официальной статистики.
Государственному органу/органу-разработчику в обязательном порядке необходимо провести сравнительный анализ статистических данных по следующим показателям:
количество действующих субъектов,
выпуск продукции субъектами,
численность занятых.
Используя данные, указанные в разделе официальной статистики отраслей на сайте уполномоченного органа в области государственной статистики https://stat.gov.kz/, анализируются основные показатели финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц.
В результате проведенного сравнительного анализа основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц, регулирующий государственный орган выявляет изменения данных показателей за период исполнения требований регуляторного акта.
Положительная динамика основных показателей показывает улучшение условий для ведения предпринимательской деятельности.
Во втором разделе необходимо определить регуляторные инструменты и (или) требования в отношении бизнеса, указав нумерацию пункта статьи регуляторного акта и их содержание, и провести анализ фактических последствий на момент пересмотра регуляторного акта на население, государство и бизнес.
В третьем разделе сравнительный анализ издержек для субъектов предпринимательства проводится по каждому регуляторному инструменту и (или) требованию регуляторного акта, при введении которых прогнозировались издержки.
В том случае, если регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта не предполагали возникновение издержек для субъектов бизнеса, анализ по данному регуляторному инструменту и (или) требованию не требуется. Необходимость в проведении сравнительного анализа издержек определяется с учетом данных, указанных в предшествующем анализе на момент разработки регуляторного акта. При этом рассматриваются временные и финансовые издержки, возникшие на момент пересмотра регуляторного акта.
Регулирующий государственный орган в обязательном порядке анализирует издержки, возникшие на момент пересмотра регуляторного акта и связанные со следующими действиями субъекта бизнеса:
необходимость инвестиций в средства производства (приобретение оборудования, приборов, средств коммуникаций, технологий и тому подобное), приобретение или аренда помещений, создание лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки;
необходимость в проведении экспертиз, оценок, получении заключений с привлечением третьих лиц, организаций;
необходимость в предоставлении периодической отчетности государству в бумажном или электронном формате;
необходимость в получении лицензий, разрешений, справок или других сопутствующих документов от государственных органов;
необходимость в проведении работ в ходе контрольных мероприятий государственных органов.
Если исполнение регуляторного инструмента и(или) требования регуляторного акта предполагало приобретение оборудования, средств измерения, производственных площадей и т.д., то расчеты производятся с учетом затрат на одно предприятие. Общая сумма издержек складывается путем умножения затрат одного предприятия на количество субъектов бизнеса в соответствии с ОКЭД.
В случае если ранее анализ издержек в рамках регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта не проводился, то регулирующему государственному органу следует провести анализ данных, полученных в ходе проведенных исследований самого ведомства, социологических опросов, экспертных интервью, исследований (мониторингов) международных организаций, научных публикаций, аналитических материалов бизнес – ассоциаций и др.
Кроме того, регулирующему органу – разработчику предоставляется возможность указать другие виды издержек, не перечисленные в данном разделе.
ШАГ 3: Результативность и эффективность регуляторного акта
Результативность регуляторного акта определяется путем мониторинга индикаторов, указанных при анализе на момент пересмотра регуляторного акта.
В обязательном порядке согласно аналитической форме регулирующим государственным органом описываются указанные индикаторы в количественном измерении. При этом, регулирующий государственный орган может дополнить перечень конкретными и в цифровом измерении индикаторами, необходимыми для измерения масштабов изменения проблемы и достижения целей принятия регуляторного акта.
Результативность и эффективность регуляторного акта определяется по итогам проведенного сравнительного анализа основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц, фактического анализа последствий от действия требования и/или регуляторные инструменты на население, государство и бизнес, анализа издержек субъектов предпринимательства по каждому регуляторному инструменту и (или) требованию регуляторного акта (при наличии), мониторинга индикаторов.
ШАГ 4: Итоги анализа регуляторного акта
В заключительной части данного шага регулирующий государственный орган в обязательном порядке указывает в аналитической форме свое решение об отмене (признании утратившим силу)/изменении и (или) дополнении/оставлении без изменения регуляторного акта с обоснованием.
Оценка соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, установленных в регуляторном акте
п.п
Наименование условия
Описание оценки соответствия условиям
Определение баллов по оценке соответствия регуляторного инструмента и (или) требования условиям
1.
Обоснованность

1. Шағым саны
2. Бақылау іс-шара саны
3. Берілген рұқсат құжаттарының және берілген хабарламалардың саны
4. Қабылданған ақпараттық құралдардың саны (бизнестің есептілігі және өзгелер)
5. Реттеу құралдары және (немесе) талаптары бар нормаларды бұзу фактілері
6. Әкімшілік бұзушылық саны
7. Айыппұлдардың жалпы сомасы
8. Бюджетке түсетін түсімдер бойынша ақпарат
……(өзге)
4-ҚАДАМ. Реттеуші актіні талдау қорытындылары
Реттеуші мемлекеттік органның шешімі (күшін жою; өзгерту; өзгеріссіз қалдыру)
Қабылданған шешімнің негіздемесі
Реттеуші актіні қайта қарау мерзімі (жыл және ай)
Тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу бойынша түсініктеме
Тиімділікке бағалау жүргізу, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу кезінде талдамалық нысан мынадай қадамдар бойынша толтырылады:
1.1-қадам: реттеу мәселесі мен мақсатын анықтау
Мәселені және оның өзгеру ауқымын айқындау кезінде реттеу актісі қабылданғанға дейін талдауға жататын цифрлық деректерді (зиян келтіру жағдайлары, зиянды өтеу проблемалары туралы деректер; келтірілген зиянның мөлшері туралы деректер (ақшалай түрде); азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің, қолданыстағы заңнаманың бұзылуы (бұзушылық саны, бұзушылық санаты) ескерілуі қажет; іс-әрекеттерді, функцияларды орындаудың мүмкін остігі туралы деректер, оның ішінде шығындар, жоғалған пайда, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір түрлерінің толық өндірілмеуі туралы деректер мен бағалау; құқықтық сипаттағы мәліметтер, оның ішінде қолданыстағы нормативтік құқықтық базаның толықтығы мен дәйектілігін бағалау; проблеманың болу себептері туралы мүдделі тұлғалар мен сарапшылардың пікірлерін қамтитын ақпарат; проблеманың адамдардың белгілі бір топтарына әсерін растайтын деректер).
"Нысаналы топ" бөлімінде тізілімге сәйкес реттеу актісін қайта қарау сәтіндегі мүдделі тұлғалар және нысаналы топтың сандық көрсеткіштері көрсетіледі. Мыналар мүдделі тұлғалар тобына кіруі мүмкін:
белгіленген реттеушілік мазмұнына байланысты кәсіпкерлік қызмет субъектілері;
мемлекеттік органдар;
коммерциялық емес ұйымдар;
өзгелер.
Реттеудің мақсаты реттеуші акт қабылданғаннан кейін қол жеткізілген көрсеткіштерді көрсете отырып, қойылған проблеманы ескере отырып сипатталады.
2-ҚАДАМ: Реттеуші актінің нақты әсерін анықтау
Бұл қадам үш бөлімнен тұрады.
БІРІНШІ БӨЛІМ ресми статистика деректеріне сәйкес жүргізілетін бизнес субъектілері үшін реттеу актісін қайта қарау кезіндегі нақты салдарлардың сипаттамасын қамтиды.
Мемлекеттік орган/әзірлеуші-орган міндетті түрде мынадай көрсеткіштер бойынша статистикалық деректерге салыстырмалы талдау жүргізуі қажет:
жұмыс істеп тұрған субъекті саны,
субъектілердің өнім шығаруы,
жұмыспен қамтылған адам саны.
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның сайтында салалардың ресми статистикасы бөлімінде көрсетілген деректерді пайдалана отырып https://stat.gov.kz/. заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері талданады.
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін салыстырмалы талдау нәтижесінде реттеуші мемлекеттік орган реттеуші актінің талаптарын орындау кезеңінде осы көрсеткіштердің өзгерістерін анықтайды.
Негізгі көрсеткіштердің оң серпіні кәсіпкерлік қызметті жүргізу үшін жағдайдың жақсарғанын көрсетеді.
Екінші бөлімде реттеушілік актінің бабы тармағының нөмірленуін және олардың мазмұнын көрсете отырып, реттеушілік құралдарды және (немесе) бизнеске қатысты талаптарды айқындау және реттеушілік актіні халыққа, мемлекетке және бизнеске қайта қарау сәтіндегі нақты салдарларға талдау жүргізу қажет.
Үшінші бөлімде кәсіпкерлік субъектілері үшін шығындарды салыстырмалы талдау әрбір реттеуші құрал және (немесе) енгізу кезінде шығындар болжанған реттеуші актінің талабы бойынша жүргізіледі.
Егер реттеуші құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы бизнес субъектілері үшін шығындардың туындауын көздемеген жағдайда, осы реттеуші құрал және (немесе) талап бойынша талдау талап етілмейді. Шығындарға салыстырмалы талдау жүргізу қажеттілігі реттеуші актіні әзірлеу кезінде алдыңғы талдауда көрсетілген деректерді ескере отырып айқындалады. Бұл ретте реттеушілік актіні қайта қарау кезінде туындаған уақытша және қаржылық шығындар қаралады.
Реттеуші мемлекеттік орган міндетті түрде реттеуші актіні қайта қарау кезінде туындаған және бизнес субъектісінің мынадай іс-әрекеттеріне байланысты шығындарды талдайды:
өндіріс құралдарына (жабдықтарды, аспаптарды, коммуникация құралдарын, технологияларды және тағы басқа сатып алу), үй-жайларды сатып алуға немесе жалға алуға, зертхана құруға, персоналды оқытуға, өзге де қажетті әкімшілік емес шығындарға инвестиция салу қажеттілігі;
үшінші тұлғаларды, ұйымдарды тарта отырып, сараптамалар, бағалаулар жүргізу, қорытындылар алу қажеттілігі;
мемлекетке мерзімді есептілікті қағаз немесе электрондық форматта ұсыну қажеттілігі;
мемлекеттік органдардан лицензиялар, рұқсаттар, анықтамалар немесе басқа да ілеспе құжаттарды алу қажеттілігі;
мемлекеттік органдардың бақылау іс-шаралары барысында жұмыстарды жүргізу қажеттілігі.
Мысалы, егер реттеуші құралды және (немесе) реттеуші актінің талаптарын орындау жабдықты, өлшеу құралдарын, өндірістік алаңдарды және тағы басқа сатып алуды көздесе, онда есептеулер бір кәсіпорынның шығындарын ескере отырып жүргізіледі. Шығындардың жалпы сомасы ЭҚЖЖ сәйкес бір кәсіпорынның шығындарын бизнес субъектілерінің санына көбейту жолымен қосылады.
Егер бұрын реттеу құралы және (немесе) реттеу актісінің талаптары шеңберіндегі шығындарды талдау жүргізілмеген жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган ведомствоның өзі жүргізген зерттеулер, әлеуметтанулық сауалнамалар, сараптамалық сұхбаттар, халықаралық ұйымдардың зерттеулері (мониторингтері), ғылыми жарияланымдар, бизнес- қауымдастықтардың талдамалық материалдары және тағы басқа барысында алынған деректерге талдау жүргізуі тиіс.
Бұдан басқа, реттеуші әзірлеуші-органға осы бөлімде көрсетілмеген шығындардың басқа түрлерін көрсетуге мүмкіндік беріледі.
3-ҚАДАМ: реттеуші актінің нәтижелілігі мен тиімділігі
Реттегіш актінің нәтижелілігі реттеуші актіні қайта қарау сәтінде талдау кезінде көрсетілген индикаторларды мониторингтеу жолымен айқындалады.
Міндетті түрде Талдамалық нысанға сәйкес реттеуші мемлекеттік орган көрсетілген индикаторларды сандық өлшемде сипаттайды. Бұл ретте реттеуші мемлекеттік орган тізбені проблеманың өзгеру ауқымын өлшеу және реттеуші актіні қабылдау мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті нақты және цифрлық өлшемдегі индикаторлармен толықтыра алады.
Реттегіш актінің нәтижелілігі мен тиімділігі заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін салыстырмалы талдау, талаптың және/немесе реттеуші құралдардың халыққа, мемлекетке және бизнеске әсер етуінің салдарын нақты талдау, әрбір реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің (бар болса) талабы бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің шығындарын талдау, индикаторлар мониторингісінің қорытындысы бойынша айқындалады.
Осы қадамның қорытынды бөлігінде реттеуші мемлекеттік орган міндетті түрде талдамалық нысанда негіздемесімен реттеуші актінің күшін жою (күші жойылды деп тану)/өзгерту және (немесе) толықтыру/өзгертусіз қалдыру туралы өзінің шешімін көрсетеді.
Реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) реттеуші актіде белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау
Р/с №
Шарттың атауы
Шарттарға сәйкестікті бағалау сипаттамасы
Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың шарттарға сәйкестігін бағалау бойынша балдарды айқындау
1.
Негізділік

1) безопасность какого вида деятельности (процесса, действия) обеспечивается регуляторным инструментом и (или) обязательным требованием регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) какую безопасность обеспечивает данный регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) имеется ли иной регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта, обеспечивающий указанную в вопросе 2 безопасность указанного вида деятельности (процесса, действия)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
2.
Равенство регулирования
1) на каких субъектов предпринимательства распространяется данный регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) имеются ли исключения по применению данного регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта? Опишите данные исключения:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
3.
Открытость
1) размещена и доступна ли для ознакомления информация о планируемом введении (изменении) регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта на открытых информационных ресурсах государственного органа (сайт, социальные сети)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) проводились ли общественные обсуждения (при необходимости – общественные слушания) с заинтересованными субъектами предпринимательства, их общественными формированиями, иными заинтересованными физическими и юридическими лицами по инициативе государственного органа, намеревающегося ввести (изменить, пересмотреть) регуляторный инструмент и (или) обязательное требование регуляторного акта – сроки проведения, количество участников, основные позиции?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
4.
Исполнимость
1) наличие международной практики реализации аналогичного вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования регуляторного акта:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;

1) қызметтің (процестің, іс-қимылдың) қандай түрінің қауіпсіздігі реттеуші құралмен және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабымен қамтамасыз етіледі?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) Осы реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы қандай қауіпсіздікті қамтамасыз етеді?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) 2-сұрақта көрсетілген қызметтің (процестің, іс-қимылдың) көрсетілген түрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өзге де реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы бар ма?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
"0" – "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
2.
Реттеу теңдігі
1) осы реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы қандай кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылады?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) Осы реттегіш құралды қолдану бойынша ерекшеліктер және (немесе) реттеуші актінің талаптары бар ма? Ерекшелік деректерін сипаттаңыз:
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
3.
Ашықтық
1) мемлекеттік органның (сайт, әлеуметтік желілер) ашық ақпараттық ресурстарында реттегіш құралды және (немесе) реттеуші актінің талаптарын жоспарланып отырған енгізу (өзгерту) туралы ақпарат орналастырылған және танысу үшін қолжетімді ме?
____________________ (реттеуші Мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) кәсіпкерліктің мүдделі субъектілерімен, олардың қоғамдық құрылымдарымен, өзге де мүдделі жеке және заңды тұлғалармен реттегіш құралды және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабын – өткізу мерзімдерін, қатысушы санын, негізгі ұстанымдарын енгізуге (өзгертуге, қайта қарауға) ниет білдірген мемлекеттік органның бастамасы бойынша қоғамдық талқылаулар (қажет болған жағдайда – қоғамдық тыңдаулар) өткізілді ме?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" – "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
4.
Орындалуы
1) осындай енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттегіш құралды және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабын іске асырудың халықаралық практикасының болуы:
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;

2) анализ возможности выполнения субъектом предпринимательства вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования регуляторного акта в зависимости от (по выбору):
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
5.
Определенность
1) действие регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта направлено на конкретных регулируемых субъектов предпринимательства или их деятельность (процесс, действие)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) обязательное требование имеет конкретный числовой параметр (при необходимости)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта не имеет дополнительного толкования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
6.
Соразмерность и рациональность
1) учтены ли все выгоды и издержки всех целевых групп?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) являются ли издержки бизнеса допустимыми с точки зрения конечного эффекта от вводимого регулирования?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) являются ли расходы государства на государственное регулирование оправданными?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
4) учитывает ли вводимый (изменяемый) регуляторный инструмент и(или) обязательное требование регуляторного акта в отношении субъекта предпринимательства или его деятельности (процесса, действия) необременительность такого введения (изменения)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
5) возможно ли обеспечить безопасность без введения нового требования (изменения действующего), а также его отмены в ходе анализа (пересмотра) регуляторного инструмента и(или) требования регуляторного акта? Почему?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
7.
Последовательность и предсказуемость
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" к документам системы государственного планирования относятся:

2) кәсіпкерлік субъектісінің енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеуші құралды және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабын (таңдау бойынша) орындау мүмкіндігін талдау:
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" – "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
5.
Сенімділік
1) реттегіш құралдың қолданылуы және (немесе) реттеуші актінің талаптары нақты реттелетін кәсіпкерлік субъектілеріне немесе олардың қызметіне (процесіне, әрекетіне) бағытталған ба?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) міндетті талаптың нақты сандық параметрі бар ма (қажет болған жағдайда)?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) реттегіш құралдың және (немесе) реттеуші акті талабының қосымша түсіндірмесі жоқ па?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
6.
Пропорционалдылық және ұтымдылық
1) барлық мақсатты топтардың барлық артықшылықтары мен шығындары ескерілді ме?
____________________ (реттеуші Мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) енгізілген реттеудің түпкілікті әсері тұрғысынан бизнес шығындары рұқсат етіле ме?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) мемлекеттің мемлекеттік реттеуге жұмсайтын шығыстары болып табыла ма?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
4) енгізілетін (өзгертілетін) реттеуші құрал және (немесе) кәсіпкерлік субъектісіне немесе оның қызметіне (процесіне, әрекетіне) қатысты реттеуші актінің міндетті талабы осындай енгізудің (өзгерістің) ауыртпалығын ескере ме?
____________________ (реттеуші Мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
5) реттегіш құралды талдау (қайта қарау) және (немесе) реттеуші актінің талаптары барысында жаңа (қолданыстағысын өзгертпей), сондай-ақ оның күшін жоймай қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бола ма? Неліктен?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
7.
Жүйелілік және болжамдылық
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес мыналар мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына жатады:

1) Национальный план развития Республики Казахстан;
2) Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан;
3) Планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы;
4) Планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
1) каким документом Системы государственного планирования предусмотрена необходимость пересмотра регуляторного инструмента и (или) требования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) в случае отсутствия в документах Системы государственного планирования прямого указания на пересмотр регуляторного инструмента и (или) требования, указать положения данных документов, которые содержат нормы, обуславливающие необходимость их пересмотра?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) установлены ли сроки, позволяющие субъектам предпринимательства подготовиться к исполнению вводимого (изменяемого) регуляторного инструмента и(или) требования? Отсутствие прямого ответа на указанные вопросы считается отрицательной оценкой соответствия вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2 "0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
Уровень достижения целей регулирования
Достигнута полностью________
Достигнута частично_________
Не достигнута____________
* в случае не достижения заявленных целей, регулятором не заполняется аналитическая форма согласно приложению 3 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия
Балл эффективности:
*максимальный балл – 40
*порог достаточности - 30
Определение соответствия регуляторного акта принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства
п.п.
Наименование принципа
Обоснование по соблюдению принципа
Соответствует/ не соответствует принципу
1.
Законность
___________________________
*опишите в произвольной форме согласно статье 4 Кодекса
2.
Свобода предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 5 Кодекса
3.
Равенство субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 6 Кодекса
4.
Неприкосновенность собственности
*опишите в произвольной форме согласно статье 7 Кодекса
5.
Добросовестная конкуренция
*опишите в произвольной форме согласно статье 8 Кодекса
6.
Баланс интересов потребителей, субъектов предпринимательства и государства
*опишите в произвольной форме согласно статье 9 Кодекса
7.
Прозрачность деятельности государственных органов и доступность информации
*опишите в произвольной форме согласно статье 10 Кодекса
8.
Эффективность государственного регулирования предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 11 Кодекса
9.
Повышение способности субъектов предпринимательства к самостоятельной защите своих прав и законных интересов
*опишите в произвольной форме согласно статье 12 Кодекса
10.
Приоритет предупреждения правонарушения
*опишите в произвольной форме согласно статье 13 Кодекса
11.
Презумпция добросовестности субъектов предпринимательства и взаимная ответственность государства и субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 14 Кодекса
12.
Свобода от коррупции
*опишите в произвольной форме согласно статье 15 Кодекса
13.
Стимулирование предпринимательской деятельности и обеспечение ее защиты и поддержки
*опишите в произвольной форме согласно статье 16 Кодекса
14.
Поддержка отечественных производителей товаров, работ, услуг
*опишите в произвольной форме согласно статье 17 Кодекса
15.
Недопустимость незаконного вмешательства государства в дела субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 18 Кодекса
16.
Участие субъектов частного предпринимательства в нормотворчестве
*опишите в произвольной форме согласно статье 19 Кодекса
17.
Стимулирование социальной ответственности предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 20 Кодекса
18.
Ограниченное участие государства в предпринимательской деятельности
*опишите в произвольной форме согласно статье 21 Кодекса
19.
Саморегулирование
*опишите в произвольной форме согласно статье 22 Кодекса
Подпись ____________
дата "___" ________ 20__ года
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 52

1) Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
4) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары.
1) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қандай құжатында реттеуші құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау қажеттілігі көзделген?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) құжаттарда реттеуші құралды қайта қарауға тікелей нұсқау және (немесе) талаптар болмаған жағдайда, оларды қайта қарау қажеттілігін негіздейтін нормаларды қамтитын осы құжаттардың ережелерін көрсету?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) кәсіпкерлік субъектілеріне енгізілетін (өзгертілетін) реттеуші құралды және(немесе) талаптарды орындауға дайындалуға мүмкіндік беретін мерзімдер белгіленген бе? Көрсетілген сұрақтарға тікелей жауаптың болмауы енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеуші құралдың және(немесе) міндетті талаптың сәйкестігін теріс бағалау болып есептеледі?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
Реттеу мақсаттарына қол жеткізу деңгейі
Толық қол жеткізілді________
Ішінара қол жеткізілді_________
Қол жеткізілмеді____________
* * мәлімделген мақсаттарға қол жеткізілмеген жағдайда реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес талдамалық нысанды толтырмайды.
Тиімділік ұпайы:
* максималды балл-40
* жеткілікті шегі-30
Реттеуші актінің кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін айқындау
Р/с №
Қағидаттың атауы
Қағидатты сақтау негіздемесі
Қағидатқа сәйкес келеді/сәйкес келмейді
1.
Заңдылық
___________________________
* Кодекстің 4-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
2.
Кәсіпкерлік еркіндігі
* Кодекстің 5-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
3.
Кәсіпкерлік субъектілерінің теңдігі
* Кодекстің 6-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
4.
Меншікке қол сұғылмаушылық
* Кодекстің 7-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
5.
Адал бәсекелестік
* Кодекстің 8-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
6.
Тұтынушылар, кәсіпкерлік субъектілері және мемлекет мүдделерінің теңгерімі
* Кодекстің 9-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
7.
Мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы және ақпараттың қолжетімділігі
* Кодекстің 10-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
8.
Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің тиімділігі
* Кодекстің 11-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
9.
Кәсіпкерлік субъектілерінің өз құқықтары мен заңды мүдделерін өз бетінше қорғау қабілетін арттыру
* Кодекстің 12-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
10.
Құқық бұзушылықтың алдын алу басымдығы
* Кодекстің 13-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
11.
Кәсіпкерлік субъектілерінің адалдық презумпциясы және мемлекет пен кәсіпкерлік субъектілерінің өзара жауапкершілігі
* Кодекстің 14-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
12.
Сыбайлас жемқорлықтан еркін болу
* Кодекстің 15-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
13.
Кәсіпкерлік қызметті ынталандыру және оны қорғау мен қолдауды қамтамасыз ету
* Кодекстің 16-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
14.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілерді қолдау
* Кодекстің 17-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
15.
Кәсіпкерлік субъектілерінің істеріне мемлекеттің заңсыз араласуына жол бермеу
* Кодекстің 18-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
16.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің норма шығаруда қатысуы
* Кодекстің 19-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
17.
Кәсіпкерліктің әлеуметтік жауапкершілігін ынталандыру
* Кодекстің 20-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
18.
Мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке шектеулі қатысуы
* Кодекстің 21-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
19.
Өзін-өзі реттеу
* Кодекстің 22-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
Қолы ____________
күні 20__ жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 52 Бұйрыққа
2-қосымша
Реттеушілік әсерді
талдауды жүргізу және
пайдалану қағидаларына

Приложение 3-2
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного акта
Общие параметры оценки
Заполняется уполномоченным должностным лицом
1.
Наличие общей информации по правовому акту
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.
Оценка эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта:
2.1.
Определена ли проблема и цель регулирования
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.2.
Определена ли целевая группа
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.3
Определены ли изменения основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.4.
Определены ли фактические последствия от действия требования и/или регуляторного инструмента
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.5.
Произведен ли расчет издержек субъектов бизнеса
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.6.
Определена ли оценка результативности и эффективности регуляторного акта
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.7.
Отражено ли решение регулирующего государственного органа
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.8.
Обосновано ли принятое решение
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.9.
Определен ли срок пересмотра регуляторного акта
Нет ___
Да ___
Комментарии
3.
Проведена ли оценка соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, установленных в регуляторном акте
Нет ___
Да ___
Комментарии
4.
Определено ли соответствие регуляторного акта принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.
Нет ___
Да ___
Комментарии
Комментарии, замечания и предложения
Подпись ____________
дата "___" ________ 20__ года

3-2-қосымша
Реттеуші актіні талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды
Жалпы бағалау параметрлері
Уәкілетті лауазымды адам толтырады
1.
Құқықтық акт бойынша жалпы ақпараттың болуы
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.
Тиімділікті бағалау, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу:
2.1.
Мәселе мен реттеу мақсаты анықталған ба?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.2.
Нысаналы топ анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.3
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштеріндегі өзгерістер анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.4.
Талаптың және/немесе реттегіш құралдың іс-әрекетінің нақты салдары анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.5.
Бизнес субъектілерінің шығындарын есептеу жүргізілді ме?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.6.
Реттеуші актінің нәтижелілігі мен тиімділігін бағалау анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.7.
Реттеуші мемлекеттік органның шешімі көрсетілген бе?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.8.
Қабылданған шешім негізделген бе?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.9.
Реттеуші актіні қайта қарау мерзімі айқындалған ба
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
3.
Реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) реттеуші актіде белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау жүргізілді ме?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
4.
Реттеуші актінің кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігі айқындалған ба?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
Пікірлер, ескертулер мен ұсыныстар
Қолы ____________
күні 20__ жылғы "___" ________