О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июня 2024 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2024 года № 34686
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 июня 2024 года № 49
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-169/2020 "Об утверждении правил регистрации и расследования, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21562) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении правил регистрации, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 105 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить правила регистрации, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации согласно приложению к настоящему приказу.";
Правила регистрации и расследования, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации, утвержденные приложением к указанному приказу, изложить в новый редакции согласно приложению к настоящему перечню.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 29 маусымдағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 маусымда № 34686 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 29 маусымдағы
№ 49 Бұйрыққа
қосымша
Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу және тергеп-тексеру, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы №ҚР ДСМ-169/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21562 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу және тексеру, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидаларын бекіту туралы"
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 105-бабының 3) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидалары бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу және тергеп-тексеру, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № ҚР ДСМ-62 "Об утверждении Санитарных правил Санитарно-эпидемиологические требования к хранению, транспортировке и использованию иммунологических лекарственных препаратов (иммунобиологических лекарственных препаратов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23627) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к хранению, транспортировке и использованию иммунологических лекарственных препаратов (иммунобиологических лекарственных препаратов)" утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к хранению, транспортировке и использованию иммунологических лекарственных препаратов (иммунобиологических лекарственных препаратов)" (далее – Санитарные правила) разработаны соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" (далее – Положение) и устанавливают требования к хранению, транспортировке и использованию иммунологических лекарственных препаратов (иммунобиологических лекарственных препаратов).".
3. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-13 "Об утверждении Санитарных правил Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22157) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки" утвержденный приложением к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71, и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки.".
Приложение к Перечню
некоторых приказов
Министра здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2. "Иммунологиялық дәрілік препараттарды (иммундық-биологиялық дәрілік препараттарды) сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 19 шілдедегі №ҚР ДСМ-62 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23627 тіркелген) мынадай өзгертулер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген "Иммунологиялық дәрілік препараттарды (иммундық-биологиялық дәрілік препараттарды) сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Осы "Иммунологиялық дәрілік препараттарды (иммундық-биологиялық дәрілік препараттарды) сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленген және иммунологиялық дәрілік препараттарды (иммундық-биологиялық дәрілік препараттарды) сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. "Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 ақпандағы №ҚР ДСМ-13 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22157 тіркелген) мынадай өзгертулер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы №71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген "Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленді және қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
Өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

от 29 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-169/2020
Правила регистрации, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила регистрации, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 105 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок регистрации, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации.
Глава 2. Порядок регистрации, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений
2. Регистрация и учет случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений среди населения проводится по месту выявления заболевания, независимо от места жительства пациента.
3. Индивидуальному учету в медицинских организациях и в территориальных подразделениях ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальное подразделение) подлежат инфекционные, паразитарные заболевания и (или) отравления согласно пунктам 1, 2 Перечня инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения, подлежащих регистрации и учету в Республике Казахстан (далее – Перечень), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Регистрация и индивидуальный учет случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений в территориальных подразделениях проводится на основании электронного экстренного извещения о выявлении инфекционного или паразитарного заболевания (подозрении) в дальнейшем подтвержденного экстренным извещением.
5. Районный (городской) центр фтизиопульмонологии (отделение, кабинет) ежемесячно второго числа месяца, следующего после отчетного периода, направляет для сверки в территориальное подразделение суммарные сведения о числе вновь выявленных больных активным туберкулезом на основании полученных извещений;
6. Учет и регистрация случаев ВИЧ-инфекции проводится организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
7. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции областей, городов республиканского значения и столицы ежемесячно второго числа месяца, следующего после отчетного периода, сообщают в территориальное подразделение суммарные сведения о числе вновь выявленных случаев ВИЧ-инфекции.

2020 жылғы 29 қазаны
№ ҚР ДСМ-169/2020
бұйрығымен бекітілген
Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 105-бабының 3) тармағына сәйкес әзірленген және халық арасындағы инфекциялық, паразиттік және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу, есепке алуды мен есептілігін жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Инфекциялық, паразиттік және (немесе) улану оқиғаларын тіркеу, есепке алу мен есептілігін жүргізу тәртібі
2. Халық арасындағы инфекциялық, паразиттік және (немесе) улану оқиғаларын тіркеу және есепке алу пациенттің тұрғылықты жеріне қарамастан, аурудың анықталған орны бойынша жүргізіледі.
3. Медициналық ұйымдарда және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тіркеу мен есепке алынуға жататын халықтың арасындағы инфекциялық және паразиттік аурулардың тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 1, 2-тармақтарына сәйкес инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғалары жеке есепке алынуға жатады.
4. Аумақтық бөлімшелерде инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын тіркеу және жеке есепке алу, инфекциялық немесе паразиттік ауру (күдік) анықталғаны туралы электронды шұғыл хабарлама негізінде жүргізіледі.
5. Аудандық (қалалық) фтизиопульмонология ұйымы (бөлімше, кабинет) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың екінші күніне аумақтық бөлімшеге алынған хабарламаның негізінде белсенді туберкулезбен ауыратын жаңадан анықталған науқастардың саны туралы жиынтық мәліметтерді салыстыру үшін жібереді.
6. АИТВ инфекциясы оқиғаларын есепке алуды және тіркеуді АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары жүргізеді.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың екінші күні аумақтық бөлімшеге АИТВ инфекциясының жаңадан анықталған оқиғаларының саны туралы жиынтық мәліметтерді хабарлайды.

8. Индивидуальному учету в медицинских организациях и суммарному учету в территориальных подразделениях подлежат инфекционные заболевания согласно пункту 3 Перечня.
9. Извещение на случаи заболевания гриппом, острыми инфекциями верхних дыхательных путей множественной или неуточненной локализации, ВИЧ-инфекции и другими функциональными кишечными нарушениями не представляется, учет данных заболеваний производится в организациях, оказывающих первичную медико-санитарную помощь.
10. Организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь, ежемесячно второго числа месяца, следующего после отчетного периода, сообщают суммарные данные о числе больных в территориальное подразделение.
11. Во всех медицинских организациях, медицинских кабинетах организаций, независимо от форм собственности, ведется электронный журнал учета инфекционных заболеваний по форме, утверждаемой согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса, в которую заносятся сведения о больном.
12. Регистрацию, учет инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений в медицинских организациях обеспечивает руководитель.
13. Территориальное подразделение при выявлении на соответствующей административно-территориальной единице случая инфекционного, паразитарного заболевания и (или) отравления, у лиц, прибывших из других регионов, информирует территориальное подразделение по месту постоянного жительства больных для проведения соответствующих санитарно-профилактических и санитарно-противоэпидемических мероприятий в очагах заболеваний.
Глава 3. Порядок регистрации, ведения учета и отчетности случаев неблагоприятных проявлений после иммунизации
14. Все случаи неблагоприятных проявлений после иммунизации (далее – НППИ), а также подозрения на НППИ подлежат обязательному и оперативному сообщению согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Форма сообщения об НППИ заполняется медицинским работником в медицинские информационные системы (далее – МИС). В случае отсутствия интеграции МИС с информационной системой Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – ИС МЗ РК) в части передачи случаев НППИ, сообщение заполняется в ИС МЗ РК.
Приложение 1
к Правилам регистрации,
ведения учета и отчетности
случаев инфекционных,
паразитарных заболеваний
и (или) отравлений,
неблагоприятных проявлений
после иммунизации
Перечень инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения, подлежащих регистрации и учету в Республике Казахстан
1. Инфекционные заболевания, подлежащие индивидуальному учету в медицинских организациях и в территориальных подразделениях:

8. Медициналық ұйымдарда жеке есепке алуға және аумақтық бөлімшелерде жиынтық есепке алуға Тізбенің 3-тармағына сәйкес инфекциялық аурулар жатады.
9. Тұмаумен, оқшаулануы көптеген немесе нақтыланбаған жоғарғы тыныс алу жолдарының жіті инфекцияларымен, АИТВ-инфекциясымен және басқа да функционалдық ішек бұзылулары аурулары оқиғаларында хабарлама берілмейді, осы ауруларды есепке алу медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ұйымдарда жүргізіледі.
10. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ұйымдар ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың екінші күніне аумақтық бөлімшеге науқастардың саны туралы жиынтық деректерді хабарлайды.
11. Меншік нысанына қарамастан, барлық медициналық ұйымдарда, ұйымдардың медициналық кабинеттерінде меншік нысанына қарамастан Кодекстің 7-бабының 31) тармағына сәйкес бекітілетін нысан бойынша инфекциялық ауруларды есепке алу электронды журналы жүргізіледі, оған науқас туралы мәліметтер енгізіледі.
12. Медициналық ұйымдарда инфекциялық және паразиттік ауруларды тіркеу, есепке алу үшін медициналық ұйымдарда басшы қамтамасыз етеді.
13. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте басқа өңірлерден келген адамдарда инфекциялық, паразиттік ауру және (немесе) улану оқиғасы анықталған жағдайда аумақтық бөлімше аурулардың ошақтарында тиісті санитариялық-профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу үшін науқастардың тұрақты тұрғылықты жері бойынша аумақтық бөлімшені хабардар етеді.
3-тарау. Халықтың инфекциялық, паразиттік аурулары және (немесе) улануы оқиғаларын тергеп-тексеру тәртібі
14. Иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністердің (бұдан әрі – ИКҚК) барлық жағдайлары, сондай-ақ ИКҚК-ке күдікті жағдайлар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес міндетті және шұғыл хабарлауға жатады.
15. ИКҚК-ның есеп беру нысанын медицина қызметкері медициналық ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – МАЖ) толтырады. ИКҚК жағдайларын беруге қатысты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ҚР ДСМ АЖ) МАЖ интеграциясы болмаған жағдайда, хабарлама ҚР ДСМ АЖ-не толтырылады.
Инфекциялық, паразиттік
аурулар және (немесе)
улану оқиғаларын,
иммундаудан кейінгі
қолайсыз көріністерді
тіркеу, есепке алу мен
есептілігін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында тіркеуге және есепке алынуға жататын халықтың арасындағы инфекциялық және паразиттік аурулардың тізбесі
1. Медициналық ұйымдарда және аумақтық бөлімшелерде жеке есепке алынуға жататын инфекциялық аурулар:

1) холера (А00);
2) брюшной тиф (А01.0);
3) паратифы А, В, С, неуточненные (А01.1-А01.4);
4) другие сальмонеллезные инфекции (А02);
5) шигеллез (бактериальная дизентерия) (А03);
6) другие бактериальные кишечные инфекции (A04.0-А04.5; А04.7-А04.9);
7) энтерит, вызванный Yersinia enterocolitica (иерсиниоз) (А04.6);
8) другие бактериальные пищевые отравления, не классифицированные в других рубриках (А05);
9) амебиаз (А06);
10) вирусные и другие уточненные кишечные инфекции (А08);
11) ротавирусный энтерит (A08.0);
12) туберкулез (А15-А19);
13) чума (А20);
14) туляремия (А21);
15) сибирская язва (А22);
16) бруцеллез (А23);
17) лептоспироз (А27);
18) пастереллез (А28.0);
19) листериоз (А32);
20) столбняк (А33-А35);
21) дифтерия (А36);
22) коклюш (А37);
23) скарлатина (А38);
24) менингококковая инфекция (А39);
25) болезнь легионеров (А48.1);
26) орнитоз, пситтакоз (А70);
27) риккетсиозы (А75-А79);
28) острый полиомиелит (А80);
29) острый паралитический полиомиелит другой и неуточненный (А80.3);
30) бешенство (А82);
31) вирусный менингит (А87.0; А87.1; А87.8; А87.9);
32) вирусные лихорадки, передаваемые членистоногими, и вирусные геморрагические лихорадки (А92-А99);
33) желтая лихорадка (А95);
34) ветряная оспа (В01);
35) корь (В05);
36) краснуха (В06);
37) ящур (В08.8);
38) вирусный гепатит (В15-В18);
39) эпидемический паротит (В26);
40) Streptococcus pneumoniae как причина болезней, классифицированных в других рубриках (B95.3);
41) Haemophilus influenzae (Haemophilus influenzae) как причина болезней, классифицированных в других рубриках (B96.3);
42) бактериальный менингит неуточненный (G 00.9);
43) медицинский аборт (О 04.0; О 04.5);
44) осложнения, связанные преимущественно с послеродовым периодом (О85; О86; О90.0; О90.1; О91);
45) инфекционные болезни, специфичные для перинатального периода (Р35.0; Р35.3; Р35.8; Р36-Р39);
46) осложнения хирургических и терапевтических вмешательств, не классифицированные в других рубриках (Т80.2; Т81.3; Т81.4; Т82.6; Т82.7; Т83.5; Т83.6; Т84.5-Т84.7; Т.85.7; Т88.0; Т88.1;);
47) коронавирусная инфекция CОVID-19 (U07.1; U07.2)
48) укус крысы (W53);
49) укус или удар, нанесенный собакой (W54);
50) укус или удар, нанесенный другими млекопитающими (W55);
51) носительство возбудителя брюшного тифа (Z22.0);
52) носительство возбудителей других желудочно-кишечных болезней (Z22.1);
53) носительство возбудителя дифтерии (Z22.2);
54) носительство возбудителей других уточненных бактериальных болезней (Z22.3).
2. Паразитарные заболевания, подлежащие индивидуальному учету в медицинских организациях и в территориальных подразделениях:

1) тырысқақ (А00);
2) іш сүзегі (А01.0);
3) А, В, С, нақтыланбаған қылауы (А01.1-А01.4);
4) басқа да сальмонеллез инфекциялары (А02);
5) шигеллез (бактериялық дизентерия) (АОЗ);
6) басқа да бактериялық ішек инфекциялары (А04.0-04.5; А04.7-А04.9);
7) Yersіnіa enterocolіtіca тудырған энтерит (иерсиниоз) (А04.6);
8) басқа айдарларда аурулардың жіктелмеген басқа да бактериялық тамақтан уланулар (А05);
9) амебиаз (А06);
10) вирусты және басқа да нақтыланған ішек инфекциялары (А08);
11) ротавирусты энтерит (А08.0);
12) туберкулез (А15-А19);
13) оба (А20);
14) туляремия (А21);
15) күйдіргі (А22);
16) бруцеллез (А23);
17) лептоспироз (А27);
18) пастереллез (А28.0);
19) листериоз (А32);
20) сіреспе (А33-А35);
21) дифтерия (А36);
22) көкжөтел (А37);
23) жәншау (А38);
24) менингококк инфекциясы (А39);
25) легионерлер ауруы (А48.1);
26) орнитоз, пситтакоз (А70);
27) риккетсиоздар (А75-А79);
28) жіті полиомиелит (А80);
29) нақтыланбаған және басқа да параличті жіті полиомиелиті (А80.3)
30) құтырма (А82);
31) вирусты менингит (А.87.0; А.87.1; А.87.8; А.87.9);
32) буынаяқтылар арқылы берілетін вирусты қызбалар мен вирусты геморрагиялық қызбалар (А92-А99);
33) сары қызба (А95);
34) желшешек (В01);
35) қызылша (В05);
36) қызамық (В06);
37) аусыл (В08.8);
38) вирусты гепатит (В15-В18);
39) эпидемиялық паротит (В26);
40) басқа айдарларда аурулардың себебі ретінде жіктелген Streptoccus pneumoniae (В95.3);
41) басқа айдарларда аурулардың себебі ретінде жіктелген Haemophilus influenzae (Haemophilus influenzae) (В96.3);
42) нақтыланбаған бактериалдық менингит (G00.9);
43) медицналық түсік (О 04.0; О 04.5);
44) көбінесе босанғаннан кейінгі кезеңмен байланысты асқынулар (О85; О86; О90.0; О90.1; О 91);
45) перинатальдық кезеңге тән инфекциялық аурулар (Р35.0; Р35.3; Р35,8; Р36-Р39);
46) басқа да айдарларда жіктелмеген хирургиялық және терапиялық араласу асқынулары (Т.80.2; Т.81.3; Т.81.4; Т.82.6; Т.82.7; Т.83.5; Т.83.6; Т.84.5-Т.84.7; Т.85.7; Т.88.0; Т.88.1;);
47) коронавирустық инфекция CОVID-19 (U07.1; U07.2
48) егеуқұйрықтың тістеуі (W53);
49) иттің тістеуі немесе соққысы (W54);
50) басқа сүтқоректілердің тістеуі немесе соққысы (W55);
51) іш сүзегінің қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.0);
52) асқазан-ішек ауруларының қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.1);
53) дифтерия қоздырғышын тасымалдаушылық (Z22.2);
54) басқа нақтыланбаған бактериялық аурулардың қоздырғыштарын тасымалдаушылық(Z22.3).
2. Медициналық ұйымдарда және аумақтық бөлімшелерде жеке есепке алынуға жататын паразиттік аурулар:

1) лямблиоз (А07.1);
2) болезнь Лайма (A69.2);
3) клещевой вирусный энцефалит (А84);
4) дерматофития, в том числе эпидермофития, трихофития, микроспория, фавус (В35);
5) малярия (В50-В54);
6) лейшманиоз (В55);
7) токсоплазмоз (В58);
8) гельминтозы (В65-В83);
9) педикулез (В85);
10) чесотка (В86);
11) носительство возбудителя другой инфекционной болезни (малярия) (Z22.8).
3. Инфекционные заболевания, подлежащие индивидуальному учету в медицинских организациях и суммарному учету в территориальных подразделениях:
1) инфекции, передающиеся преимущественно половым путем (А50-А53);
2) гонококковая инфекция (А54);
3) хламидийная инфекция (А55; А56);
4) болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (В20-В24);
5) вирусная инфекция неуточненной локализации (В34.0; В34.1; В34.2);
6) острые инфекции верхних дыхательных путей множественной или неуточненной локализации (J06);
7) грипп (J10-J11);
8) другие функциональные кишечные нарушения (К59,1; К59.9);
9) бессимптомный инфекционный статус, вызванный вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (Z21).
Приложение 2
к Правилам регистрации,
ведения учета и отчетности
случаев инфекционных,
паразитарных заболеваний
и (или) отравлений, неблагоприятных
проявлений после иммунизации
Форма
Форма сообщения о неблагоприятных проявлениях после иммунизации
Идентификационный №
зарегистрированного НППИ:
* ФИО пациента:
* Полный адрес пациента:
Телефон:
Пол: ☐ М ☐ Ж
*Дата рождения (ДД/ММ/ГГГГ):
__ __/__ __ /__ __ __ __
* ФИО сообщающего лица:
Учреждение/ должность/ отделение/ адрес:
Телефон и e-mail:
Дата уведомления системы здравоохранения
(ДД / MM / ГГГГ): _ _ / _ _ / _ _ _ _
Текущая дата (ДД / MM / ГГГГ):
_ _ / _ _ / _ _ _ _
Название учреждения (или прививочного пункта):
Вакцина
Растворитель
* Наименования введенных вакцин
* Дата вакцинации
* Время вакцинации
Доза (напр., 1-я, 2-я и т.д.)
* Номер серии/ партии
Срок годности
* Номер серии/ партии
Срок годности
Время подготовки раствора
* Неблагоприятное(-ые) событие(-я):
Опишите НППИ (признаки и симптомы):
☐ Тяжелая местная реакция
☐ >3 дней
☐ за пределами ближайшего сустава
☐ Судороги
☐ фебрильные
☐ афебрильные
☐ Абсцесс
☐ Сепсис
☐ Энцефалопатия
☐ Синдром токсического шока
☐ Тромбоцитопения
☐ Анафилаксия
☐ Лихорадка ≥38°C
☐ Другое (укажите)................................
Дата и время развития НППИ (ДД/ММ/ГГГГ):
__ __ / __ __ / __ __ __ __ ☐☐ ч.☐☐ мин.
Пациент был госпитализирован? ☐ Да ☐ Нет
Дата обращения пациента в систему оказания
медицинской помощи (ДД/ММ/ГГГГ):
__ __ / __ __ / __ __ __ __
* Случай серьезный? Да / Нет;
Если Да:
☐ Смерть;
☐ Угроза жизни;
☐ Инвалидность;
☐ Госпитализация;
☐ Врожденные аномалии
* Исход:
☐ В процессе выздоровления
☐ Выздоровел
☐ Выздоровел с осложнениями
☐ Не выздоровел
☐ Неизвестно
☐ Умер
Если умер, укажите дату смерти (ДД/ММ/ГГГГ): __ __ / __ __ / __ __ __ __
Аутопсия проводилась?:
☐ Да ☐ Нет ☐ Неизвестно
Прошлый медицинский анамнез (включая эпизоды аналогичной реакции или других
аллергий), сопутствующий прием лекарственных средств и другая актуальная информация
(напр., другие случаи). При необходимости используйте дополнительный лист:
Заполняется на первом уровне принятия решений:
Требуется расследование?
☐ Да ☐ Нет
Если да, укажите планируемую дату расследования (ДД/ММ/ГГГГ):
__ __ / __ __ / __ __ __ __
Заполняется на национальном уровне:
Дата получения сообщения на национальном уровне (ДД/ММ/ГГГГ):
__ __ / __ __ / __ __ __ __
Глобальный уникальный идентификационный номер НППИ:
Комментарии:
* Поля, обязательные для заполнения
Основные переменные для случаев НППИ
Предлагаемый заголовок
Описание главного показателя
1
Идентификационная информация
Дата первого получения сообщения о НППИ в национальном центре
Дата, когда информация о случае НППИ впервые поступила на национальный уровень
2
Страна, сообщающая об НППИ
Название страны, где эти данные были впервые введены
3
Местонахождение (адрес)
Географическое местоположение случая (адрес)
4
Индивидуальный международный номер
Индивидуальный номер, используемый для сообщения о подробных деталях случая на международном уровне
5
Случай
Идентификатор пациента
Имя или инициалы пациента, по решению страны
6
Дата рождения (или)
Когда родился
7
Возраст на момент наступления НППИ (или)
Возраст
8
Возрастная группа на момент наступления НППИ

1) лямблиоз (А07.1);
2) Лайм ауруы (А.69.2);
3) вирустық кене энцефалиті (А84);
4) дерматофития, оның ішінде эпидермофития, трихофития, микроспория, фавус (В35);
5) безгек (В50-В54);
6) лейшманиоз (В55);
7) токсоплазмоз (В58);
8) гельминтоздар (В65-В83);
9) педикулез (В85);
10) қышыма (В86);
11) басқа да инфекциялық аурулардың қоздырғышын тасымалдаушылық (безгек) (Z22.8).
3. Медициналық ұйымдарда жеке есепке алынуға және аумақтық бөлімшелерде жиынтық есепке алынуға жататын инфекциялық аурулар:
1) көбінесе жыныс жолдары арқылы берілетін инфекциялар (А50-А53);
2) гонококк инфекциясы (А54);
3) хламидиялық инфекция (А55; А56);
4) адамның иммун тапшылығы вирусы тудырған ауру (АИТВ) (В20-В24);
5) оқшаулануы нақтыланбаған вирустық инфекциясы (В34.0; В34.1; В34.2);
6) оқшаулануы көптеген немесе нақтыланбаған жоғарғы тыныс алу жолдарының жіті инфекциялары (J06);
7) тұмау (J10-J11);
8) басқа да функционалдық ішек бұзылулары (К59.1; К59.9);
9) адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ) тудырған симптомсыз инфекциялық мәртебе (Z21).
Инфекциялық, паразиттік
аурулар және (немесе)
улану оқиғаларын,
иммундаудан кейінгі
қолайсыз көріністерді
тіркеу, есепке алу мен
есептілігін жүргізу
қағидаларына
2 қосымша
Нысан
Иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер туралы хабарлау нысаны
Тіркелген ИКҚК сәйкестендіру №:
*Науқастың ТАӘ:
*Науқастың толық мекенжайы:
Телефон:
Жынысы: ☐ Е ☐ Ә
*Туған күні (КК/АА/ЖЖЖЖ): __ __/__ __/__ __ __ __ __ __
*Хабарлаушы тұлғаның ТАӘ
Мекеме/лауазымы/бөлім/мекенжайы
Телефон және е-mail
Денсаулық сақтау жүйесін хабардар ету күні
(КК/АА/ЖЖЖЖ): _ _ / _ _ / _ _ _ _
Ағымдағы күн (КК/АА/ЖЖЖЖ): _ _ / _ _ / _ _ _ _
Мекеменің атауы (немесе егу пунктінің атауы):
Вакцина
Еріткіш
* Егілген вакциналардың атауы
* Вакцинациялау күні
* Вакцинациялау уақыты
Доза (мысалы., 1-ші, 2-ші және т.б.)/
* Сериялық/партиялық номері
Жарамдылық мерзімі
* Сериялық/партиялық номері
Жарамдылық мерзімі
Дайындық және ерітінді уақыты
* Қолайсыз жағдай (лар):
ИКҚК сипаттаңыз (белгілері және симптомдары):
☐ Ауыр жергілікті реакция
☐ >3 күн
☐ жақын буынның сыртында
☐ Ұстамалар
☐ фебрильді
☐ афебрильді
☐ Абсцесс
☐ Сепсис
☐ Энцефалопатия
☐ Токсикалық шок синдромы
☐ Тромбоцитопения
☐ Анафилаксия
☐ Қызба ≥38°C
☐ Басқа (көрсетіңіз)................................
ИКҚК даму күні мен уақыты (КК/АА/ЖЖЖЖ):
__ __ / __ __ / __ __ __ __ ☐☐ сағ. ☐☐ мин.
Науқас ауруханаға жатқызылды? ☐ Иә ☐ Жоқ
Науқастың медициналық көмек көрсету жүйесіне жүгінген күні (КК/АА/ЖЖЖЖ):
__ __ / __ __ / __ __ __ __
* Ауыр жағдай? Иә / Жоқ;
Егер Иә
☐ Өлім;
☐ Өмірге қауіп;
☐ Мүгедектік;
☐ Ауруханаға жатқызу;
☐ Туа біткен ауытқулар
*Нәтиже:
☐ Қалпына келу процесінде
☐ Сауығып кетті
☐ Асқынулармен қалпына келді
☐ Қалпына келмеді
☐ Белгісіз
☐ Қайтыс болды
Егер қайтыс болса, өлім күнін көрсетіңіз (КК/АА/ЖЖЖЖ): __ __ / __ __ / __ __ __ __
Аутопсия жүргізілді ма?:
☐ Иә ☐ Жоқ ☐ Белгісіз
Өткен медициналық тарих (ұқсас реакция немесе басқа аллергия эпизодтарын қоса), дәрі-дәрмектерді қатар қолдану және басқа да өзекті ақпарат (мысалы, басқа жағдайлар).
Қажет болса, қосымша парақты пайдаланыңыз:
Шешім қабылдаудың бірінші деңгейінде толтырылады:
Тергеу қажет?
☐ Иә ☐ Жоқ
Егер иа, тергеудің жоспарланған күнін көрсетіңіз?
(КК/АА/ЖЖЖЖ): __ __ / __ __ / __ __ __ __
Ұлттық деңгейде толтырылады:
Хабарламаны ұлттық деңгейде алған күні/
(КК/АА/ЖЖЖЖ): __ __ / __ __ / __ __ __ __
ИКҚК жаһандық бірегей сәйкестендіру номері:
Пікірлер орны:
*Толтыруға міндетті өрістер
ИКҚК жағдайлары үшін негізгі айнымалылар
Ұсынылатын тақырып
Негізгі көрсеткіштің сипаттамасы
1
Сәйкестендіру ақпараты
Ұлттық орталықта ИКҚК туралы хабарламаны алғаш алған күні
ИКҚК жағдайы туралы ақпарат алғаш рет ұлттық деңгейде түскен күн
2
ИКҚК туралы хабарлаған ел
Бұл деректер алғаш енгізілген елдің атауы
3
Орналасқан жері (мекенжайы)
Жағдайдың географиялық орналасқан орны (мекенжайы)
4
Жеке халықаралық нөмір
Халықаралық деңгейде жағдайдың толық мәліметтері туралы хабарлау үшін пайдаланылатын жеке нөмір
5
Жағдай
Науқастың идентификаторы
Елдің шешімі бойынша науқастың аты немесе аты-жөні
6
Туған күні (немесе)
Туған кезі
ИКҚК басталған кездегі жасы (немесе)
Жасы
ИКҚК басталған кездегі жас тобы

1. НППИ – неблагоприятные проявления после иммунизации
2. ДД/ММ/ГГГГ – День/месяц/год

1. ИКҚК – иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер
2. КК/АА/ЖЖЖЖ – күн/ай/жыл