О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 407 "Об утверждении Правил применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2024 года № 487. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34827
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 407 "Об утверждении Правил применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22649) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств, осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств, и осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб.";
в Правилах применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств, осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб";

"Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 407 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2024 жылғы 26 шілдедегі № 487 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34827 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 23.11.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 407 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22649 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, тасымалдарды қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау, тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, тасымалдарды қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау, тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, тасымалдарды қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау, тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру қағидалары";

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств, осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 437 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и пунктом 6 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Настоящие Правила определяют порядок применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, перевозящих товары в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика при осуществлении электронного таможенного сопровождения транспортных средств, осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб.
2. Электронное таможенное сопровождение транспортных средств осуществляется национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок, путем отслеживания перемещаемого в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита транспортного средства, на котором установлено техническое оборудование системы спутниковой навигации, позволяющее определять местоположение транспортного средства и целостность навигационной пломбы, посредством передачи сигнала по каналам связи.
Национальный оператор определяется Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 6-2 Закона.
Национальный оператор предоставляет доступ органам государственных доходов к информационной системе отслеживания перевозок, путем установки автоматизированных рабочих мест.";
подпункт 7 пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок (далее – национальный оператор) – юридическое лицо, обеспечивающее отслеживание перевозок с использованием навигационных пломб";

1 және 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, тасымалдарды қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау, тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 437-бабы 6-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-2-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді.
Осы Қағидалар кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын электрондық кедендік алып қолдану, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, тасымалдарын қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді жүзеге асыру кезінде өзара іс-қимыл, тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру байланыс арналары бойынша сигнал беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін және навигациялық пломбаның тұтастығын анықтауға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесінің техникалық жабдығы орнатылған көлік құралының кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес өткізілуін қадағалау арқылы тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы жүзеге асырады.
Ұлттық операторды Заңның 6-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ұлттық оператор автоматтандырылған жұмыс орындарын орнату арқылы мемлекеттік кірістер органдарына тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесіне рұқсат береді";
3-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы (бұдан әрі – ұлттық операторы) – навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалауды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";

пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Национальный оператор, в соответствии со статьей 6-1 Закона, предоставляет перевозчикам услуги по электронному таможенному сопровождению с использованием навигационных пломб в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
5. Решение об электронном таможенном сопровождении транспортных средств принимается руководителем органа государственных доходов, совершающего таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита в случаях, определяемых системой управления рисками, в отношении товаров, перемещаемых в соответствии с пунктом 2 статьи 437 Кодекса.
В случае принятия органом государственных доходов решения о применении электронного таможенного сопровождения транспортных средств, орган государственных доходов в соответствии с пунктом 5 статьи 437 Кодекса информирует декларанта, перевозчика и национального оператора информационной системы отслеживания перевозок о принятии такого решения и организует электронное таможенное сопровождение транспортных средств не позднее 24 (двадцати четырех) часов с момента принятия такого решения.;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Национальный оператор обеспечивает отслеживание сопровождаемого транспортного средства на всем пути следования от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения путем обеспечения работы информационной системы отслеживания перевозок на постоянной основе в течение двадцати четырех часов в сутки, семь дней в неделю.
При возникновении нештатных ситуаций в процессе осуществления электронного таможенного сопровождения транспортных средств, национальный оператор, в срок не позднее одного часа после возникновения нештатной ситуации, информирует уполномоченных должностных лиц таможенного органа отправления и назначения.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок взаимодействия органов государственных доходов, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении транспортных средств, осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Национальный оператор взаимодействует с декларантом товаров, декларируемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и перевозчиком.
В рамках такого взаимодействия национальный оператор:
1) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан заключает договор с декларантом товаров, декларируемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и перевозчиком, на оказание услуг по осуществлению электронного таможенного сопровождения транспортных средств с применением навигационных пломб;

4 және 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұлттық оператор Заңның 6-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тасымалдаушыларға навигациялық пломбаларды пайдалана отырып, электрондық кедендік алып жүруді жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынады.
5. Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүру туралы шешімді Кодекстің 437-бабының 2-тармағына сәйкес өткізілетін тауарларға қатысты тәуекелдерді басқару жүйесі айқындайтын жағдайларда тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасайтын мемлекеттік кірістер органының басшысы қабылдайды.
Мемлекеттік кірістер органы көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану туралы шешім қабылдаған жағдайда, Кодекстің 437-бабының 5-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органы декларантқа, тасымалдаушыға және тасымалдарды қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторына осындай шешім қабылданғаны туралы хабарлайды және осындай шешім қабылданған кезден бастап 24 (жиырма төрт) сағаттан кешіктірмей көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді ұйымдастырады.;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ұлттық оператор тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің жұмысын тұрақты негізде тәулігіне жиырма төрт сағат бойы, аптасына жеті күн қамтамасыз ету жолымен, жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына дейінгі барлық жүру жолында ілесіп жүретін көлік құралын қадағалауды қамтамасыз етеді.
Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді жүзеге асыру процесінде штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде ұлттық оператор штаттан тыс жағдай туындағаннан кейін бір сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде жөнелтуші және межелі кеден органының уәкілетті лауазымды адамдарын хабардар етеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының, декларанттың, халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалау ақпараттық жүйесінің ұлттық операторының және тасымалдаушының электрондық кедендік алып жүру кезіндегі өзара іс-қимыл жасау, тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру тәртібі".
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ұлттық тасымалдаушы кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес декларацияланатын тауарлардың декларантымен және тасымалдаушымен өзара іс-қимыл жасайды.
Осындай өзара іс-қимыл шеңберінде ұлттық оператор:
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес декларацияланатын тауарлардың декларантымен және тасымалдаушымен навигациялық пломбаларды қолдана отырып, көлік құралын электрондық кедендік алып жүруді жүзеге асыру бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасады;

2) обеспечивает работу информационной системы отслеживания перевозок на постоянной основе в течение двадцати четырех часов в сутки, семь дней в неделю;
3) обеспечивает хранение сведений и информации в информационной системе отслеживания перевозок в течение пяти лет. Указанный срок хранения в соответствии со статьей 6-2 Закона исчисляется со дня, следующего за днем деактивации навигационной пломбы, использованной при отслеживании перевозок.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 23 ноября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов

2) тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің жұмысын тұрақты негізде тәулігіне жиырма төрт сағат бойы, аптасына жеті күн қамтамасыз етеді;
3) тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінде мәліметтер мен ақпараттың бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді. Көрсетілген сақтау мерзімі Заңның 6-2-бабына сәйкес тасымалдарды қадағалау кезінде пайдаланылған навигациялық пломба істен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2024 жылғы 23 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов