Об утверждении Правил распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 августа 2024 года № 364-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2024 года № 34964.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 20.08.2024
В соответствии с пунктом 1 статьи 55 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 20 августа 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 20 августа 2024 года № 364-НҚ
Правила распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 55 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и определяют порядок распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания.
2. Распределение полос, частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания осуществляется среди физических и юридических лиц (далее – претенденты).

Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 20 тамыздағы № 364-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 тамызда № 34964 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 20.08.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2024 жылғы 20 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
К. Искаков
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 20 тамыздағы
№ 364-НҚ Бұйрығына
1-қосымша
Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) бөлу тәртібін айқындайды.
2. Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) бөлу жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – үміткерлер) арасында жүзеге асырылады.

3. Распределение полос, частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания осуществляется на конкурсной основе.
Глава 2. Порядок проведения конкурса
4. Рассмотрение заявок на участие в конкурсе по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания (далее – заявка) и разработка рекомендаций по определению победителей осуществляется Комиссией по вопросам развития телерадиовещания (далее – Комиссия), созданной при уполномоченном органе в области масс-медиа (далее – уполномоченный орган).
5. Организатором проведения конкурса выступает уполномоченный орган, являющийся рабочим органом Комиссии (далее – Организатор).
6. Информационное сообщение о проведении конкурса (далее – информационное сообщение) публикуется в официальных средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе Организатора не менее чем за двадцать календарных дней до дня окончательного приема заявок.
7. Информационное сообщение включает в себя следующие сведения:
1) время, дату и место проведения конкурса;
2) данные о полосах частот, радиочастот (радиочастотных каналов), выделяемых для целей телерадиовещания, и условиях их использования с указанием наименования населенных пунктов (территории);
3) место приема заявок и получения документов, технических, финансовых и иных условий по использованию конкретного номинала частоты и другой дополнительной информации о конкурсе, сроки начала и окончания приема заявок и перечень документов, необходимых для участия в конкурсе.
8. К участию в конкурсе допускаются претенденты, своевременно подавшие заявку и представившие документы в соответствии с настоящими Правилами.
9. В случае отзыва зарегистрированной заявки претендент направляет письменное уведомление Организатору.
10. Подача заявки представителем претендента осуществляется при предъявлении доверенности, оформленной в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
11. Заявки и прилагаемый к ним перечень документов, поступившие после истечения срока приема заявок, указанного в информационном сообщении, не принимаются.
Отметка об отказе в принятии заявки с указанием его причины проводится лицом, осуществляющим прием документов, на представленных документах.
12. Организатор принимает меры по обеспечению сохранности представленных претендентами заявок и прилагаемого к ним перечня документов, а также конфиденциальности сведений о лицах, подавших заявки, и содержания представленных ими документов.
13. Для участия в конкурсе претендент представляет Организатору заявку на участие в конкурсе по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

3. Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) бөлу конкурстық негізде жүзеге асырылады.
2-тарау. Конкурсты өткізу тәртібі
4. Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) қарауды және жеңімпаздарды айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеуді масс-медиа саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жанынан құрылған Телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
5. Комиссияның жұмыс органы болып табылатын уәкілетті орган конкурсты өткізудің ұйымдастырушысы (бұдан әрі – Ұйымдастырушы) ретінде әрекет етеді.
6. Конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарлама (бұдан әрі – ақпараттық хабарлама) ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және Ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында өтінімдер қабылданатын соңғы күнге дейін кемі күнтізбелік жиырма күн бұрын жарияланады.
7. Ақпараттық хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) конкурсты өткізу уақыты, күні мен орны;
2) елді мекендердің (аумақтың) атауын көрсете отырып, телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиіліктердің белдеулері, радиожиіліктер (радиожиілік арналары) және оларды пайдалану шарттары туралы мәліметтер;
3) өтінімдерді қабылдау және құжаттарды алу орны, жиіліктің нақты номиналын пайдалану бойынша техникалық, қаржылық және өзге де шарттар және конкурс туралы басқа да қосымша ақпарат, өтінімдерді қабылдауды бастау мен аяқтау мерзімдерін және конкурсқа қатысу үшін қажетті құжаттардың тізбесі.
8. Конкурсқа қатысуға уақтылы өтінім берген және осы Қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсынған үміткерлер жіберіледі.
9. Тіркелген өтінім кері қайтарылып алынған жағдайда, үміткер Ұйымдастырушыға жазбаша хабарлама жібереді.
10. Өтінім беруді Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес рәсімделген сенімхатты көрсету арқылы үміткердің өкілі жүзеге асырады.
11. Ақпараттық хабарламада көрсетілген өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін келіп түскен өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттар тізбесі қабылданбайды.
Ұсынылған құжаттарға себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы белгі құжат қабылдауды жүзеге асыратын тұлғамен өткізіледі.
12. Ұйымдастырушы үміткерлердің өтінімдері мен оларға қоса берілген құжаттар тізбесі, сондай-ақ өтінім берген тұлғалар мен олар ұсынған құжаттардың мазмұны туралы құпиялылықтың сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
13. Үміткер конкурсқа қатысу үшін Ұйымдастырушыға осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша телерадио хабарларын тарату мақсаты үшiн жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) бөлу бойынша конкурсқа қатысуға өтінім береді.

14. К заявке прилагается перечень документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Заявка по форме согласно приложению 1 и перечень документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам, представляется претендентом в прошитом виде с пронумерованными страницами, и последняя страница заверяется его подписью и печатью (при наличии) в запечатанном конверте, в том числе:
1) на лицевой стороне запечатанного конверта с заявкой претендент указывает полное наименование и почтовый адрес Организатора и претендента;
2) лицо, осуществляющее прием документов, вносит в журнал регистрации заявки претендентов, представивших до истечения установленного срока конверты с заявками.
16. Комиссия вскрывает конверты с заявками в сроки и месте, указанные в информационном сообщении, в присутствии претендентов или их представителей.
До начала заседания Комиссии секретарь Комиссии проверяет документально оформленные полномочия представителей претендентов на представление интересов претендентов при осуществлении процедуры вскрытия конвертов с заявками.
При вскрытии каждого конверта с заявкой секретарь Комиссии оглашает информацию о перечне документов, содержащихся в конверте.
При вскрытии конвертов с заявками производится аудио и/или видео фиксация процедуры проверки наличия и правильности оформления конкурсной заявки и оформляется протокол вскрытия конвертов с заявками.
Протокол вскрытия конвертов с заявками подписывается председателем, присутствующими членами и секретарем Комиссии и визируется полистно секретарем Комиссии в течение двух рабочих дней и содержит следующие сведения:
1) дату, время и место проведения заседания Комиссии;
2) количественный состав Комиссии, наличие кворума;
3) полное наименование, адреса претендентов, предоставивших заявки в установленные сроки, с указанием даты и времени предоставления заявок;
4) информацию о представленных документах (заявка и перечень документов), в том числе соответствие (несоответствие) их приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
17. В случае несоответствия заявки форме, а также не представления претендентами перечня документов, предусмотренных приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам, Комиссия в течение трех рабочих дней со дня вскрытия конвертов с заявкой направляет претенденту на электронный адрес, указанный в заявке уведомление с приложением протокола вскрытия конвертов с заявками, а также Организатор опубликовывает на своем интернет-ресурсе результаты процедуры вскрытия конвертов с заявками.
В течение трех рабочих дней со дня вскрытия конвертов с заявками Организатор опубликовывает на своем интернет-ресурсе протокол вскрытия конвертов с заявками.
В течение трех рабочих дней со дня получения уведомления с протоколом вскрытия конвертов с заявками претендент представляет Комиссии приведенные в соответствие заявку и перечень документов.
Приведенные в соответствие заявку и перечень документов Комиссия рассматривает в течение двух рабочих дней со дня представления претендентом.

14. Өтінімге осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес құжаттар тізімі қоса беріледі.
15. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім және 2-қосымшаға сәйкес құжаттар тізімі үміткермен нөмірленген беттері бар тігілген түрде ұсынылады және жапсырылған конвертте соңғы беті оның қолтаңбасымен және мөрімен (бар болған кезде) куәландырылады, оның ішінде:
1) өтінім салынған мөрленген конверттің беткі жағында үміткер Ұйымдастырушының және үміткердің толық атауы мен пошталық мекенжайын көрсетеді;
2) құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын тұлға өтінімдер салынған конверттерді белгіленген мерзім өткенге дейін табыс еткен үміткерлердің өтінімдерін тіркеу журналына енгізеді.
16. Комиссия өтінімдер салынған конверттерді ақпараттық хабарламада көрсетілген мерзімде және орында үміткерлердің немесе олардың өкілдерінің қатысуымен ашады.
Комиссия отырысы басталғанға дейін Комиссия хатшысы өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімін жүзеге асыру кезінде үміткерлер өкілдерінің үміткерлердің мүдделерін білдіруге құжатпен ресімделген өкілеттіктерін тексереді.
Өтінімі бар әрбір конвертті ашқан кезде Комиссия хатшысы конверттегі құжаттардың тізбесі туралы ақпаратты жария етеді.
Өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде конкурстық өтінімнің бар болуын және ресімделуінің дұрыстығын тексеру рәсімін аудио және/немесе бейне тіркеу жүргізіледі және өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасы ресімделеді.
Өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасына Комиссияның төрағасы, оның қатысып отырған мүшелері мен хатшысы қол қояды және екі жұмыс күні ішінде Комиссия хатшысы әр парағына бұрыштама қояды және ол мынадай мәліметтерді:
1) Комиссия отырысы өткізілетін күнді, уақытты және орынды;
2) Комиссияның сандық құрамы, кворумның болуын;
3) өтінімдерді ұсыну күні мен уақытын көрсете отырып, белгіленген мерзімде өтінім берген үміткерлердің толық атауын, мекенжайларын;
4) ұсынылған құжаттар (өтінім мен құжаттар тізімі), оның ішінде олардың осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкестігі (сәйкес келмеуі) туралы ақпаратты қамтиды.
17. Осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларда көзделген, нысанға өтінім сәйкес келмеген, сондай-ақ үміткерлер құжаттар тізімін ұсынбаған жағдайда, Комиссия өтінім салынған конверттер ашылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде үміткерге өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасын қоса бере отырып, өтінімде көрсетілген электрондық мекенжайға хабарлама жібереді, сондай-ақ Ұйымдастырушы өзінің интернет-ресурсында өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімінің нәтижелерін жариялайды.
Ұйымдастырушы өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасын жариялайды.
Өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасы бар хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде үміткер Комиссияға сәйкестендірілген өтінім мен құжаттар тізімін ұсынады.
Комиссия сәйкестендірілген өтінімді және құжаттар тізімін үміткер ұсынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды.

В случае не приведения в соответствие заявки форме, а также не представления претендентами перечня документов, предусмотренных приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам, в срок указанный в уведомлении Комиссия отклоняет заявку претендента.
18. Комиссия в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня вскрытия конвертов:
1) рассматривает на предмет полноты и надлежащего оформления пакета документов претендентов, в том числе приведенные в соответствие заявки и перечень документов;
2) отклоняет заявки, согласно пункту 17 настоящих Правил;
3) определяет победителей конкурса согласно пункту 23 настоящих Правил.
Отклоненные заявки претендентов указываются в протоколе об итогах конкурса.
19. Не допускается отклонение заявки по причине отсутствия претендента и/или его уполномоченного представителя на заседаниях Комиссии.
20. Рассмотрение заявок претендентов, а также разработка рекомендаций по определению победителя конкурса осуществляются по каждой полосе частот, радиочастоте (радиочастотному каналу) для целей телерадиовещания, указанных в информационном сообщении.
21. Конкурс признается состоявшимся, если к участию допущено не менее 1 (одного) претендента на каждую отдельную полосу частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания.
Комиссия не признает победителем конкурса допущенного единственного претендента в случае несоответствия заявки и перечня документов приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
22. Решения по конкурсу принимаются открытым голосованием и считаются принятыми большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, голос председательствующего считается решающим.
Секретарь не является членом Комиссии.
23. Определение победителей конкурса осуществляется исходя из:
1) финансовых предложений (наличие предполагаемых источников финансирования, положительный баланс планируемых затрат и доходов);
2) технических предложений (наличие оборудования, соответствующего техническим условиям по использованию конкретного номинала частоты, указанным в информационном сообщении, позволяющего охватить наибольшее количество населения);
3) творческих предложений (количество ретранслируемых теле-, радиоканалов, разнообразие их тематической направленности).
24. Итоги конкурса оформляются протоколом об итогах конкурса с указанием победителей конкурса и претендентов, не прошедших конкурс с указанием причин.
Претенденту направляется уведомление с приложением проекта протокола об итогах конкурса не позднее, чем за три рабочих дня до его подписания.
Претендентом предоставляется возражение к предварительному проекту протокола об итогах конкурса на электронный адрес Комиссии k.kense@mki.gov.kz в срок не позднее двух рабочих дней со дня получения уведомления с проектом протокола об итогах конкурса.
После рассмотрения возражений, в случае их поступления, председателем и членами Комиссии подписывается протокол конкурса.
В протоколе об итогах конкурса содержится следующая информация:

Осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларда көзделген, нысан бойынша өтінім сәйкес келтірілмеген, сондай-ақ үміткерлер құжаттар тізімін ұсынбаған жағдайда, Комиссия хабарламада көрсетілген мерзімде үміткердің өтінімін қабылдамайды.
18. Комиссия конверттерді ашқан күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде:
1) үміткерлердің құжаттар топтамасын, оның ішінде үміткерлердің сәйкестендірілген өтінімдері мен құжаттар тізімінің толық болуы мен тиісінше ресімделуі тұрғысынан қарайды;
2) осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес өтінімдерді қабылдамайды;
3) осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес конкурс жеңімпаздарын айқындайды.
Үміткерлердің қабылданбаған өтінімдері конкурс қорытындылары туралы хаттамада көрсетіледі.
19. Үміткердің және/немесе оның уәкілетті өкілінің Комиссия отырыстарына қатыспауы себебінен өтінімді қайтаруға жол берілмейді.
20. Үміткерлердің өтінімдерін қарау, сондай-ақ конкурс жеңімпазын айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу, ақпараттық хабарламада көрсетілген телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиіліктің, радиожиіліктің, (радиожиілік арнасының) әрбір жолағы бойынша жүзеге асырылады.
21. Егер телерадио хабарларын тарату мақсатына арналған жиіліктердің, радиожиіліктердің (радиожиілік арналарының) әрбір жеке белдеуіне кемінде бір үміткер қатысуға жіберілсе, конкурс өткізілді деп танылады.
Өтінім мен құжаттар тізімі осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес келмеген жағдайда, Комиссия жіберілген жалғыз үміткерді конкурс жеңімпазы деп танымайды.
22. Конкурс бойынша шешiмдер ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға қатысып отырған Комиссия мүшелерiнің жалпы санының көпшiлiгi дауыс берген болса, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушiнiң даусы шешушi болып есептеледі.
Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
23. Конкурс жеңімпаздарын айқындау:
1) қаржылық ұсыныстар (болжамды қаржыландыру көздерінің болуы, жоспарланған шығындар мен кірістердің оң теңгерімі);
2) техникалық ұсыныстар (халықтың басым бөлігін қамтуға мүмкіндік беретін ақпараттық хабарламада көрсетілген нақты жиілік номиналын пайдалану жөніндегі техникалық шарттарға сәйкес келетін жабдықтың болуы);
3) шығармашылық ұсыныстар (ретрансляцияланатын теле-, радиоарналардың саны, олардың тақырыптық бағытының әралуандығы) негізінде жүзеге асырылады.
24. Конкурстың қорытындылары конкурстың жеңімпаздары мен себептерін көрсете отырып конкурстан өтпеген үміткерлер көрсетіле отырып, конкурстың қорытындылары туралы хаттамамен ресімделеді.
Үміткерге конкурс қорытындылары туралы хаттаманың жобасы қоса беріле отырып, оған қол қойылғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлама жіберіледі.
Үміткер конкурс қорытындылары туралы хаттама жобасымен бірге хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Комиссияның k.kense@mki.gov.kz электрондық мекенжайына конкурс қорытындылары туралы хаттаманың алдын ала жобасына қарсылық береді.
Қарсылықтар қаралғаннан кейін, олар келіп түскен жағдайда, Комиссияның төрағасы мен мүшелері конкурс хаттамасына қол қояды.
Конкурстың қорытындылары туралы хаттамада мынадай:

1) о месте и времени подведения итогов;
2) о заявках претендентов, допущенных к участию в конкурсе;
3) об итогах конкурса с указанием победителя конкурса;
4) о претендентах, не прошедших конкурс, с указанием причин;
5) о наличии или отсутствии поступивших возражений претендентов к предварительному проекту протокола, а также результатах их рассмотрения.
В течение двух рабочих дней информационное сообщение об итогах конкурса размещается на официальном интернет-ресурсе Организатора.
Приложение 1
к Правилам распределения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для целей телерадиовещания
Форма
Председателю Комиссии
по вопросам развития
телерадиовещания
Заявка на участие в конкурсе по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания
Общие сведения:
1. Полное наименование радиоканала в соответствии со свидетельством
о постановке на учет: ___________________________________________
2. Полное наименование юридического лица/ фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица: ______________________________
3. Юридический адрес: __________________________________________
4. Контактные номера телефонов, электронный адрес: ________________
5. Планируемый к использованию номинал частоты (МГц) в соответствии
с конкурсным объявлением: ______________________________________
6. Мощность передающей станции в соответствии с конкурсным объявлением,
Ватт: __________________________________________________________
7. Пункт установки передающей станции (наименование населенного пункта,
где установлена радиотелевизионная станция):_______________________
8. Наименование планируемого перечня ретранслируемых телеканалов:
_______________________________________________________________
9. Планируемый охват населения теле-, радиоканалами:
_______________________________________________________________
Прилагаемые документы:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
Подпись первого руководителя/индивидуального предпринимателя
Место печати (при наличии)
"___" ___________ 20___ год
Приложение 2
к Правилам распределения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
для целей телерадиовещания
Перечень документов
Перечень документов содержит следующие разделы:
Творческие предложения
Претендент представляет:
1) сетку вещания радиоканала (на последующий месяц);
2) информацию, содержащую следующие сведения:
тематическая направленность радиоканала;
языковое соотношение вещания, время трансляции радиопрограмм на казахском языке;
соотношение собственных радиопрограмм, покупных радиопрограмм и ретрансляции;
среднесуточное время вещания;
кадровый потенциал творческих и технических работников в количественном выражении.
Технические предложения
Претендент представляет:

1) қорытынды шығару орны мен уақыты туралы;
2) конкурсқа қатысуға жіберілген үміткерлердің өтінімдері туралы;
3) конкурс жеңімпазын көрсете отырып, конкурс қорытындылары туралы;
4) себептерін көрсете отырып, конкурстан өтпеген үміткерлер туралы;
5) үміткерлердің хаттаманың алдын ала жобасына келіп түскен қарсылықтарының болуы немесе болмауы, сондай-ақ оларды қарау нәтижелері туралы ақпарат қамтылады.
Екі жұмыс күні ішінде конкурс қорытындылары туралы ақпараттық хабарлама Ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Телерадио хабарларын тарату
мақсаты үшін жиілік
белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Телерадио хабарларын таратуды
дамыту мәселелері жөніндегі
комиссияның төрағасына
Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу бойынша конкурсқа қатысуға өтінім
Жалпы мәліметтер:
1. Есепке қою туралы куәлікке сәйкес радиоарнаның толық атауы:
______________________________________________________
2. Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде): ________________________________________________
3. Заңды тұлға: _________________________________________
4. Байланыс телефондарының нөмірлері, электрондық мекенжайы: ______
5. Конкурстық хабарландыруға сәйкес пайдалану жоспарланған жиілік номиналы (МГц): __________________________________________________
6. Конкурстық хабарландыруға сәйкес таратушы станцияның қуаты, Ватт:
____________________________________________________
7. Таратушы станцияның орнатылу пункті (радиотелевизиялық станция орнатылған елді мекеннің атауы): _____________________________________
8. Жоспарланған ретрансляцияланатын телеарналар тізбесінің атауы:
___________________________________________________________
9. Халықты теле-, радиоарналармен жоспарлы қамту:
_______________________________________________________________
Қоса беріліп отырған құжаттар:
1. ______________________________________________________
2. ______________________________________________________
3. ______________________________________________________
Бірінші басшының /жеке кәсіпкердің қолтаңбасы
Мөрдің орны (бар болса) "___" ___________ 20___ жыл
Телерадио хабарларын тарату
мақсаты үшін жиілік
белдеулерін, радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) бөлу
қағидаларына 2-қосымша
Құжаттар тізімі
Құжаттар тізімі мынадай бөлімдерден тұрады:
Шығармашылық ұсыныстар
Үміткер:
1) теле-, радиоарнаның хабар тарату торын (келесі айға);
2) мынадай мәліметтерді қамтитын ақпаратты:
радиоарнаның тақырыптық бағытын;
хабар таратудың тілдік арақатынасы, радиобағдарламаларды қазақ тілінде тарату уақытын;
меншікті радиобағдарламалардың, сатып алынатын радиобағдарламалардың және қайта таратудың арақатынасын;
хабар таратудың орташа тәуліктік уақытын;
шығармашылық және техникалық жұмыскерлердің сандық мәндегі кадрлық әлеуетін ұсынады.
Техникалық ұсыныстар
Үміткер:

1) карта местности предполагаемой территории обслуживания с нанесенными границами зон покрытия теле-, радиоканалов и указанием места установки радиопередающего оборудования;
2) пояснительная записка, в которой отражаются следующие сведения:
тип звукового сопровождения телевизионного сигнала (одноречевое, многоречевое);
информация о наличии, характеристиках, состоянии и типе оборудования, планируемого для распространения теле-, радиоканалов.
3) обязательства о выполнении стандарта распространения теле-, радиоканалов;
4) обязательство о поддержании средней информационной скорости на канал и планируемых стандартах качества вещания;
5) схема организации сети телерадиовещания или однопрограммного вещания;
6) в случае использования каналов спутниковой связи дополнительно:
наименование, расположение и принадлежность (спутниковый оператор) используемых искусственных спутников земли, их точка стояния, зона обслуживания;
копия трансмиссионных планов, используемых в сети приемо-передающих спутниковых станций, предоставленной спутниковым оператором;
занимаемая полоса частот (размер используемого спутникового ресурса).
7) обязательство по обеспечению доставки радиоканала и присоединению технических средств претендента к сети национального оператора в течение шести месяцев со дня утверждения перечня полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов).
Юридические и финансовые предложения
Документы, подтверждающие платежеспособность и финансовую стабильность, в том числе:
1) выписка (и) об остатках и движении денег по счетам претендента в банках второго уровня Республики Казахстан;
2) финансовая отчетность претендента, составленная в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за предыдущий календарный год, предшествующий дате подачи заявки на участие в конкурсе, а для претендентов, участвующим в конкурсе для распространения на территории Республики Казахстан, финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, составленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности;
3) справка органа государственных доходов об отсутствии у претендента налоговой задолженности, а также задолженности по обязательным платежам, выданные не ранее даты публикации информационного сообщения о проведении конкурса;
4) справка об отсутствии просроченной задолженности национальному оператору телерадиовещания за распространение теле-, радиоканала по сети цифрового эфирного и спутникового телерадиовещания, длящейся более одного месяца, предшествующих дате выдачи справки национальным оператором телерадиовещания.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 20 августа 2024 года № 364-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов

1) теле-, радиоарналарды жабу аймақтарының шекаралары көрсетілген және радиотаратушы жабдықты орнату орнын көрсете отырып, болжанатын қызмет көрсету аумағының жергілікті картасын;
2) мынадай мәліметтер көрсетілетін түсіндірме жазбаны:
телевизия сигналын дыбыстық сүйемелдеу типін (бірсөзді, көпсөзді);
теле-, радиоарналарды тарату үшін жоспарланатын жабдықтың болуы, сипаттамалары, жай-күйі және типі туралы ақпаратты;
3) теле-, радиоарналарды тарату стандартын орындау туралы міндеттемелерді;
4) арнаға орташа ақпараттық жылдамдықты және хабар тарату сапасының жоспарланған стандарттарын қолдау туралы міндеттемелерді;
5) телерадио хабарларын тарату немесе бір бағдарламалы хабар тарату желісін ұйымдастыру схемасын;
6) жерсеріктік байланыс арналарын қосымша пайдаланған жағдайда:
пайдаланылатын жасанды жерсеріктерінің атауы, орналасуы және тиесілілігі (жерсеріктік оператор), олардың тұру нүктесі, қызмет көрсету аймағын;
жерсеріктік оператор ұсынған жерсеріктік қабылдау-тарату станцияларының желісінде пайдаланылатын трансмиссиялық жоспарлардың көшірмесін;
орын алатын жиіліктер белдеуін (пайдаланылатын жерсеріктік ресурстың мөлшері).
7) жиілік белдеулерінің, радиожиіліктердің (радиожиілік арналарының) тізбесі бекітілген күннен бастап алты ай ішінде ұлттық оператор желісіне үміткердің техникалық құралдарын радиоарнаны жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме.
Заңды және қаржылық ұсыныстар
Төлем қабілеттілігін және қаржылық тұрақтылығын растайтын құжаттар, оның ішінде:
1) үміткердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі шоттары бойынша ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы үзінді-көшірме (-лер);
2) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес конкурсқа қатысуға өтінім берілген күннің алдындағы күнтізбелік жыл үшін жасалған үміткердің қаржылық есептілігі, ал Қазақстан Республикасының аумағында тарату үшін конкурсқа қатысатын үміткерлер үшін Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес жасалған аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік;
3) үміткердің салық берешегінің, сондай-ақ, міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екендігі туралы конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бұрын берілген мемлекеттік кірістер органының анықтамасы;
4) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторына цифрлық эфирлік және жерсеріктік телерадио хабарларын тарату желісі бойынша теле-, радиоарнаны таратқаны үшін ұлттық телерадио хабарларын тарату операторына анықтама берілген күннің алдындағы бір айдан аса созылған мерзімі өткен берешектің жоқтығы туралы анықтама.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 20 тамыздағы
№ 364-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 489 "Об утверждении Правил распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11264).
2. Пункт 2 перечня некоторых нормативных правовых приказов в сфере информации и коммуникаций, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 309 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые приказы в сфере информации и коммуникаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15831).
3. Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 15 января 2019 года № 10 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 489 "Об утверждении Правил распределения полос частот, радиочастот, (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18196).
4. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 14 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19901).
5. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 11 июля 2020 года № 226 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20960).
6. Пункт 2 перечня некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 425 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26378).

1. "Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 489 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 11264 болып тіркелген).
2. "Ақпарат және коммуникациялар саласындағы кейбір нормативтік құқықтық бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 309 бұйрығымен бекітілген, ақпарат және коммуникациялар саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық бұйрықтардың тізбесінің 2-тармағы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 15831 болып тіркелген).
3. "Телерадио хабарларын тарату мақсаты үшін жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 489 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2019 жылғы 15 қаңтардағы № 10 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 18196 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 14 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 19901 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 11 шiлдедегi № 226 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 20960 болып тіркелген).
6. "Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 425 бұйрығымен бекітілген, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесінің 2-тармағы (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде № 26378 болып тіркелген).