О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 514 "О некоторых вопросах принятия предварительных решений по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 581. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2024 года № 34983
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 514 "О некоторых вопросах принятия предварительных решений по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18759) следующие изменения:
в Правилах, условиях и сроках выдачи предварительного решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Условием выдачи предварительного решения является заявление на принятие предварительного решения по применению метода определения таможенной стоимости ввозимых товаров (далее – заявление), поданное заявителем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в территориальный орган государственных доходов (далее – орган), в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя, посредством информационной системы органа или на бумажном носителе, с приложением сканированных копий документов.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Заявление подается с приложением документа об уплате таможенного сбора за принятие предварительного решения и документа, послужившего основанием для обращения с заявлением о выдаче предварительного решения, в случаях, в которых могут приниматься предварительные решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Прилагаемые к заявлению документы необходимо перевести на государственный или русский язык, при этом язык перевода должен соответствовать языку обращения.
6. Предварительное решение выдается в течение 20 (двадцати) рабочих дней, при подаче заявления на бумажном носителе – со дня регистрации заявления в канцелярии органа, при подаче заявления посредством информационной системы органа – со дня отправления заявления, подписанного электронно-цифровой подписью.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдер қабылдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 514 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 26 тамыздағы № 581 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 тамызда № 34983 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдер қабылдаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 514 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18759 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдерді беру қағидалары, шарттары және мерзімдерінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына (бұдан әрі – орган) өтініш берушінің органның ақпараттық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында немесе құжаттардың сканерленген көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште өтініш беруші берген, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану бойынша алдын ала шешім қабылдауға өтініш (бұдан әрі – өтініш) алдын ала шешім берудің шарты болып табылады.";
5 және 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтініш алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымды төлеу туралы құжатты және осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдер қабылдануы мүмкін жағдайларда алдын ала шешімдерді беру туралы өтінішпен жүгініс жасауға негіз болатын құжатты қоса бере отырып ұсынылады.
Өтінішке қоса берілетін құжаттарды мемлекеттік немесе орыс тіліне аудару қажет, бұл ретте аударма тілі өтініш берілген тілге сәйкес келуі тиіс.
6. Алдын ала шешім қағаз жеткізгіште өтініш берілген кезде – өтінішті органның кеңсесінде тіркеген күннен бастап, ал органың ақпараттық жүйесі арқылы өтініш берілген кезде – электрондық-цифрлық қолтаңбамен қол қойылып өтініш жолданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күн ішінде беріледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. При отказе в выдаче предварительного решения орган уведомляет заявителя в письменном виде в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения об отказе.";
абзац пятый пункта 9 изложить в следующей редакции:
"если не представлены документы, послужившие основанием для обращения с заявлением о выдаче предварительного решения;";
в пункте 12:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"12. Заявитель подает заявление об изменении предварительного решения в случаях:";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Допускается отличие сведений, указываемых в графе 11 измененного предварительного решения, от сведений, указанных в графе 11 предварительного решения, в которую вносятся изменения.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Предварительные решения регистрируются по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в Журнале регистрации предварительных решений по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров (далее – Журнал регистрации) в случае выдачи предварительного решения в электронной форме в информационной системе органа, в случае выдачи предварительных решений на бумажном носителе Журнале регистрации на бумажном носителе.
На бумажном носителе Журнал регистрации пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью органа.";
заголовок приложения 1 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Заявление на принятие предварительного решения по применению метода определения таможенной стоимости ввозимых товаров";
приложения 2 и 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 августа 2024 года № 581
Приложение 2 к Правилам,
условиям и срокам выдачи
предварительных решений
по вопросам применения методов
определения таможенной
стоимости ввозимых товаров
Предварительное решение по вопросам применения метода определения таможенной стоимости ввозимых товаров

"8. Алдын ала шешім беруден бас тартылған кезде орган өтініш берушіге бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабардар етеді.";
9-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"егер алдын ала шешім беру туралы өтінішпен жүгіну үшін негіз болып табылатын құжаттар берілмесе;";
12-тармақта:
бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтініш беруші алдын ала шешімді өзгерту туралы өтінішті:";
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзгертілген алдын ала шешімнің 11-бағанында көрсетілген мәліметтердің өзгерістер енгізілетін алдын ала шешімнің 11-бағанында көрсетілген мәліметтерден айырмашылығы болады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Алдын ала шешімдер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселесі бойынша алдын ала шешімдер органның ақпараттық жүйесінде электрондық нысанда берілген жағдайда, Алдын ала шешімдерді тіркеу журналында (бұдан әрі – Тіркеу журналы), алдын ала шешімдер қағаз жеткізгіште берілген жағдайда, қағаз жеткіштегі Тіркеу журналында тіркеледі.
Қағаз жеткізгіштегі Тіркеу журналы нөмірленеді, тігіледі және органның мөрімен бекітіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісін қолдану бойынша алдын ала шешім қабылдауға өтініш";
көрсетілген Қағидаларға 2 және 3-қосымша осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 26 тамыздағы
№ 581 Бұйрыққа
1-қосымша
Әкелінетін тауарлардың
кедендік құнын айқындау
әдістерін қолдану мәселелері
бойынша алдын ала шешімдерді
беру қағидалары, шарттары
және мерзімдеріне
2-қосымша
Әкелінетін тауардың кедендік құнын айқындау әдісін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешім

1. Регистрационный номер предварительного решения
2. Наименование органа государственных доходов, принявшего предварительное решение
3. Дата окончания срока действия предварительного решения
4. Заявитель
5. Наименование товара, указанное в запросе заявителем
6. Код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС)
7. Номер и дата контракта
8. Метод определения таможенной стоимости ввозимых товаров
9. Обоснование принятия предварительного решения
10. Для служебных отметок (в том числе, при выдаче измененного предварительного решения производится запись "измененное")
11. Подпись должностного лица органа государственных доходов, печать органа государственных доходов
_______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при его наличии))
Приложение к форме
"Предварительное решение
по вопросам применения метода
определения таможенной
стоимости ввозимых товаров"
Пояснение по заполнению формы "Предварительное решение по вопросам применения метода определения таможенной стоимости ввозимых товаров"
Форма "Предварительное решение по вопросам применения метода определения таможенной стоимости ввозимых товаров" заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "Регистрационный номер предварительного решения" указывается регистрационный номер предварительного решения, сформированный по следующей схеме:
элемент 1 – код органа государственных доходов, принявшего предварительное решение;
элемент 2 – дата принятия предварительного решения в формате ДДММГГ (день, месяц, 2 последние цифры календарного года);
элемент 3 – порядковый номер предварительного решения, присвоенный органом государственных доходов, выдавшего предварительное решение (с учетом того, что сквозная нумерация в течение одного календарного года начинается с 0001);
2) в графе 2 "Наименование органа государственных доходов, принявшего предварительное решение" указывается полное наименование органа государственных доходов, принявшего предварительное решение;
3) в графе 3 "Дата окончания срока действия предварительного решения" указывается дата окончания срока действия предварительного решения в формате ДД.ММ.ГГГГ (день, месяц, календарный год);
4) в графе "Заявитель" указываются сведения о заявителе:
для юридического лица и организации, не являющейся юридическим лицом, созданного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, – полное наименование, его юридический адрес, бизнес – идентификационный номер (БИН);
для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – индивидуальный предприниматель), – фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес (место жительства), индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
для физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, имеющего постоянное место жительства в Республике Казахстан, – фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес (место жительства), индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
для иностранной организации – полное наименование и адрес (место нахождения);

1. Алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі
2. Алдын ала шешім қабылдаған мемлекеттік кірістер органының атауы
3. Алдын ала шешімнің қолданылу мерзімінің аяқталу күні
4. Өтініш беруші
5. Өтініш берушінің сұрау салуында көрсетілген тауардың атауы
6. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына (ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес тауар коды
7. Келісім-шарттың нөмірі мен күні
8. Тауардың кедендік құнын айқындау әдісі
9. Алдын ала шешім қабылдаудың негіздемесі
10. Қызметтік белгілер үшін (оның ішінде, өзгертілген алдын ала шешімді беру кезінде "өзгертілген" деген жазба жүргізіледі)
11. Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасының қолы, мемлекеттік кірістер органының мөрі
___________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Әкелінетін тауардың
кедендік құнын айқындау әдісін
қолдану мәселелері бойынша
алдын ала шешім" нысанына
қосымша
Әкелінетін тауардың кедендік құнын айқындау әдісін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімнің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешім" нысаны былайша толтырылады:
1) "Алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі" деген 1-бағанда мынадай схема бойынша қалыптастырылған алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі көрсетіледі:
1-элемент - алдын ала шешім қабылдаған мемлекеттік кірістер органының коды;
2-элемент - ККААЖЖ (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 саны) форматында алдын ала шешімді қабылдау күні;
3-элемент - алдын ала шешімді берген мемлекеттік кірістер органы берген алдын ала шешімнің реттік нөмірі (бір күнтізбелік жыл ішінде толассыз нөмірлеу 0001-ден басталатынын ескере отырып));
2) "Алдын ала шешімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органының атауы" деген 2-бағанда алдын ала шешімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органының толық атауы көрсетіледі;
3) "Алдын ала шешімнің қолданылу мерзімінің аяқталу күні" деген 3-бағанда ККААЖЖЖЖ (күн, ай, күнтізбелік жыл) форматында алдын ала шешімнің қолданылу мерзімінің аяқталу күні көрсетіледі;
4) "Өтініш беруші" бағанда өтініш беруші туралы мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға және заңды тұлға болып табылмайтын ұйым үшін – толық атауы, оның заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін (бұдан әрі – дара кәсіпкер) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы (тұрғылықты жері), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН));
Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бар дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға үшін – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы (тұрғылықты жері), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН));
шетелдік ұйым үшін-толық атауы және мекенжайы (орналасқан жері));

5) в графе "Наименование товара, указанное в запросе заявителем" указываются сведения о наименовании товара, включающие в себя определенную марку, модель, артикул и модификацию (при их наличии);
6) в графе 6 "Код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
(ТН ВЭД ЕАЭС)" указывается 10-значный классификационный код товара в соответствии ТН ВЭД ЕАЭС;
7) в графе 7 "Номер и дата контракта" указывается номер и дата контракта, а также дата и номер дополнительных соглашений к контракту;
8) в графе 8 "Метод определения таможенной стоимости ввозимого товара" указывается метод определения таможенной стоимости ввозимого товара;
9) в графе 9 "Обоснование принятия предварительного решения" указываются статьи Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, а также подтверждающие документы, на основании которых принималось предварительное решение;
10) в графе 10 "Для служебных" отметок указывается дополнительная информация для таможенных целей (при необходимости), которую должен принять во внимание орган государственных доходов при таможенном декларировании товара, в отношении которого принято предварительное решение.
При выдаче измененного предварительного решения производится запись "измененное".
11) в графе 11 "Подпись должностного лица органа государственных доходов, печать органа государственных доходов" указываются должность, фамилия и инициалы уполномоченного должностного лица органа государственных доходов.
Сведения, указанные в форме предварительного решения, заверяются путем проставления в графе подписи уполномоченного должностного лица органа, оттиска печати органа, принявшего такое предварительное решение.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 26 августа 2024 года № 581
Приложение 3 к Правилам,
условиям и срокам выдачи
предварительных решений
по вопросам применения
методов определения
таможенной стоимости
ввозимых товаров
Журнал регистрации предварительных решений по вопросам применения методов определения таможенной стоимости ввозимых товаров
№ п/п
№ входящей корреспонденции
Бизнес/ индивидуальный идентификационный номер заявителя
Адрес заявителя
Наименование товара
Код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешне экономической деятельности Евразийского экономического союза
Регистрационный номер предварительного решения
Метод определения таможенной стоимости ввозимых товаров
№ исходящей корреспонденции
Сумма платежа
Номер, дата чека, платежного поручения, квитанции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись исполнителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

5) "Өтініш берушінің сұрау салуында көрсетілген тауардың атауы" деген бағанда белгілі бір марканы, модельді, артикулды және модификацияны (ол болған жағдайда) қамтитын тауардың атауы туралы мәліметтер көрсетіледі);
6) "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына (ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес тауар коды" деген 6-бағанда ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың 10 таңбалы сыныптамалық коды көрсетіледі;
7) "Келісім-шарттың нөмірі мен күні" деген 7-бағанда келісім-шарттың нөмірі мен күні, сондай-ақ келісім-шартқа қосымша келісімдердің күні мен нөмірі көрсетіледі;
8) "Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісі" деген 8-бағанда әкелінетін тауардың кедендік құнын айқындау әдісі көрсетіледі;
9) "Алдын ала шешімді қабылдау негіздемесі" деген 9-бағанда Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің баптары, сондай-ақ олардың негізінде қабылданған алдын ала шешімді растайтын құжаттар көрсетіледі;
10) "Қызметтік белгілер үшін" деген 10-бағанда оған қатысты алдын ала шешім қабылданған тауарды кедендік декларациялау кезінде мемлекеттік кірістер органы назарға алуға тиіс кедендік мақсаттар үшін (қажет болған жағдайда) қосымша ақпарат көрсетіледі.
Өзгертілген алдын ала шешім берілген кезде "өзгертілген" деген жазба жүргізіледі.
11) "Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасының қолы, мемлекеттік кірістер органының мөрі" деген 11-бағанда мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамының лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі.
Алдын ала шешім нысанында көрсетілген мәліметтер органның уәкілетті лауазымды адамының қолы деген бағанға, осындай алдын ала шешімді қабылдаған орган мөрінің бедерін қою жолымен куәландырылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 26 тамыздағы
№ 581 Бұйрыққа
2-қосымша
Әкелінетін тауарлардың
кедендік құнын айқындау
әдістерін қолдану мәселелері
бойынша алдын ала
шешімдерді беру қағидалары,
шарттары және мерзімдеріне
3-қосымша
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдерді тіркеу журналы
р/с №
Кіріс хат-хабардың №
Өтініш берушінің бизнес/жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің мекенжайы
Тауардың атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды
Алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі
Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау әдісі
Шығыс хат-хабардың №
Төлем сомасы
Чектің, төлем тапсырмасының, квитанцияның нөмірі, күні
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12