Об утверждении Правил предоставления в уполномоченный орган операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 августа 2024 года № 523/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2024 года № 35006.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 07.01.2025
В соответствии со статьей 15-3 Закона Республики Казахстан "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления в уполномоченный орган операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 7 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Казахстана
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 августа 2024 года № 523/НҚ
Правила предоставления в уполномоченный орган операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями

Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің дүлей зілзалалардан (жер сілкінісі, селдер, көшкіндер, су тасқыны және басқалар), дағдарыстық экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттерден, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді уәкілетті органға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 28 тамыздағы № 523/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 тамызда № 35006 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 07.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің дүлей зілзалалардан (жер сілкінісі, селдер, көшкіндер, су тасқыны және басқалар), дағдарыстық экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттерден, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді уәкілетті органға беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылдың 7 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2024 жылғы 28 тамыздағы
№ 523/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің дүлей зілзалалардан (жер сілкінісі, селдер, көшкіндер, су тасқыны және басқалар), дағдарыстық экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттерден, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді уәкілетті органға беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления в уполномоченный орган операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15-3 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления в уполномоченный орган операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями.
2. Действие настоящих Правил распространяется на всех операторов связи и (или) владельцев сетей связи, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) чрезвычайная ситуация социального характера – чрезвычайная ситуация, обусловленная возникновением на определенной территории противоречий и конфликтов в сфере социальных отношений, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, причинение вреда здоровью, значительный имущественный ущерб или нарушения условий жизнедеятельности населения;
2) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
3) агрегирование данных – процесс обработки и предоставления информации в обобщенном виде, при котором происходит ее обезличивание. Агрегированные данные используются оператором связи для формирования отчетности, осуществления анализа и исследований;
4) владелец сети связи – физическое или юридическое лицо, которому принадлежит часть сети связи общего пользования и (или) соответствующая категория единой сети телекоммуникаций;
5) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің дүлей зілзалалардан (жер сілкінісі, селдер, көшкіндер, су тасқыны және басқалар), дағдарыстық экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттерден, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді уәкілетті органға беру қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-3-бабына сәйкес әзірленген және байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілерінің иелерінің дүлей зілзалалардан (жер сілкінісі, селдер, көшкіндер, су тасқыны және басқалар), дағдарыстық экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттер, эпидемиялардан болған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қатері төнген және туындаған кезде біріктірілген деректерді уәкілетті органға беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың күші Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын барлық байланыс операторларына және (немесе) байланыс желілерінің иелеріне қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай – адам шығындарына, денсаулыққа зиян келтiруге, елеулi мүліктік шығындарға немесе тұрғындардың тiршілiк әрекетi жағдайының бұзылуына әкеп соғуы мүмкiн немесе әкеп соққан әлеуметтік қатынастар саласындағы белгілі бір аумақта қайшылықтар мен жанжалдардың туындауымен байланысты төтенше жағдай;
2) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
3) деректерді біріктіру - ақпаратты өңдеу және оны иесіздендірудің жүргізілуі орын алатын жалпылама түрде беру процесі. Біріктірілген деректерді байланыс операторы есептілікті қалыптастыру, талдау мен зерттеулерді жүзеге асыру үшін пайдаланады;
4) телекоммуникация желісінің иесі – ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің бір бөлігі және (немесе) бірыңғай телекоммуникация желісінің тиісті санаты тиесілі жеке немесе заңды тұлға;
5) төтенше жағдай – адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, елеулі материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай;

6) уполномоченный орган в области связи (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими.
Глава 2. Порядок предоставления в уполномоченный орган операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, агрегированных данных при угрозе возникновения и возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, вызванных стихийными бедствиями (землетрясения, сели, лавины, наводнения и другие), кризисными экологическими ситуациями, природными пожарами, эпидемиями
4. Уполномоченный орган направляет запрос для получения агрегированных данных операторам связи и (или) владельцам сетей связи (далее – запрос) доступными способами (через информационные системы, интернет-ресурсы государственного органа).
Оперативный штаб в целях предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций социального характера в соответствии с пунктом 1 статьи 3-3 Закона Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" самостоятельно направляет запрос операторам связи и (или) владельцам сетей связи для получения агрегированных данных.
При направлении запроса в адрес операторов связи и (или) владельцев сетей связи указывается цель обращения для получения агрегированных данных, а также срок предоставления таких данных.
5. Запрос направляется одним из следующих способов:
в электронном виде;
на бумажном носителе.
6. Операторы связи и (или) владельцы сетей предоставляют агрегированные данные согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Операторы связи и (или) владельцы сетей после получения запроса от уполномоченного органа, оперативного штаба в течении 3 (три) часов предоставляют в уполномоченный орган, оперативный штаб агрегированные данные по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
8. Уполномоченный орган после получения агрегированных данных в случае необходимости, направляет их в службу гражданской защиты в соответствии со статей 8 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
Приложение
к Правилам предоставления
в уполномоченный орган
операторами связи и (или)
владельцами сетей связи,
осуществляющими деятельность
на территории Республики
Казахстан, агрегированных
данных при угрозе
возникновения и возникновении
чрезвычайных ситуаций
социального, природного
и техногенного характера,
вызванных стихийными
бедствиями (землетрясения,
сели, лавины, наводнения
и другие), кризисными
экологическими ситуациями,
природными пожарами,
эпидемиями
Агрегированные данные
Показатели
Значения
Примечание
Локация (местоположение абонента)
Общее количество абонентов
(без разбивки по принадлежности)

6) уәкілетті орган – байланыс саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің дүлей зілзалалардан (жер сілкінісі, селдер, көшкіндер, су тасқыны және басқалар), дағдарыстық экологиялық жағдайлардан, табиғи өрттер, эпидемиялар туындаған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау және туындау қаупі кезінде біріктірілген деректерді уәкілетті органға ұсыну тәртібі
4. Уәкілетті орган агрегатталған деректерді алу үшін байланыс операторларына және (немесе) байланыс желілерінің иелеріне (бұдан әрі – сұрау салу) қолжетімді тәсілдермен (мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері, интернет-ресурстары арқылы) сұрау салуды жібереді.
Жедел штаб әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мақсатында "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-3-бабының 1-тармағына сәйкес біріктірілген деректерді алу үшін байланыс операторларына және (немесе) байланыс желілерінің иелеріне сұрау салуды дербес жібереді.
Байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілері иелерінің атына сұрау салу жіберілген кезде біріктірілген деректерді алу үшін өтініштің мақсаты, сондай-ақ осындай деректерді беру мерзімі көрсетіледі.
5. Сұрау салу мынадай тәсілдердің бірімен жіберіледі:
электронды түрде;
қағаз тасығышта.
6. Байланыс операторлары және (немесе) желі иелері біріктірілген деректерді осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ұсынады.
7. Байланыс операторлары және (немесе) желі иелері уәкілетті органнан, жедел штабтан сұрау салуды алғаннан кейін 3 (үш) сағат ішінде уәкілетті органға, жедел штабқа осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша біріктірілген деректерді ұсынады.
8. Уәкілетті орган қажет болған жағдайда біріктірілген деректерді алғаннан кейін оларды "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес азаматтық қорғау қызметіне жібереді.
Қазақстан Республикасының
аумағында қызметін жүзеге
асыратын байланыс
операторларының және (немесе)
байланыс желілері иелерінің
дүлей зілзалалардан (жер
сілкінісі, селдер, көшкіндер, су
тасқыны және басқалар),
дағдарыстық экологиялық
жағдайлардан, табиғи өрттерден,
эпидемиялардан болған
әлеуметтік, табиғи және
техногендік сипаттағы төтенше
жағдайлардың туындау қатері
төнген және туындаған кезде
біріктірілген деректерді
уәкілетті органға беру
қағидаларына
қосымша
Біріктірілген деректер
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Ескертпе
Орналасқан жері (абоненттің орналасқан жері)
Абоненттердің жалпы саны
(тиесілілігі бойынша бөлінбестен)