О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 13 сентября 2024 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2024 года № 35071
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15553) следующие изменения и дополнения:
Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктами 56-1, 56-2 и 56–3 следующего содержания:
"56-1. Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на учет беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам и (или) документы по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы" (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований.
После обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При направлении документов посредством портала они удостоверяются ЭЦП заявителя.
При сбоях информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, уполномоченная организация с момента обнаружения возникновения технических сбоев незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки.
56-2. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию заявки в день их поступления.
При подаче заявки день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2024 жылғы 13 қыркүйектегі № 296 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 16 қыркүйекте № 35071 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 56-1, 56-2 және 56-3-тармақтарымен толықтырылсын:
"56-1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қоюға өтінімді және (немесе) осы Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес "Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында (бұдан әрі – Негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Портал арқылы жүгінгеннен кейін өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Құжаттарды портал арқылы жіберген кезде олар өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйенің істен шығуы кезінде уәкілетті ұйым техникалық іркілістер анықталған сәттен бастап бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын дереу хабардар етеді.
56-2. Уәкілетті ұйым өтінімді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Өтінім берген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

56-3. При представлении заявителем неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления в течение 3 (трех) рабочих дней.
Отказ не препятствует повторному обращению.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного перечнем основных требований, уполномоченная организация принимает заявку и документы.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. По результатам рассмотрения заявки на выдачу свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы уполномоченная организация выдает свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 перечня основных требований и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы выдается на срок 5 лет или на срок действия договора аренды.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги.";
дополнить пунктом 57-2 следующего содержания:
"57-2. При обнаружении ошибок в Свидетельстве о постановке на учет либо поступления заявки о допущенной ошибке, уполномоченная организация вносит исправления в срок 3 (три) рабочих дня.";
пункты 58 и 59 изложить в следующей редакции:
"58. Учет беспилотных авиационных систем ведется уполномоченной организацией в реестре беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан (далее – Реестр беспилотных авиационных систем).
Учетные номера постановки на учет беспилотных авиационных систем должны соответствовать их порядковым номерам в Реестре беспилотных авиационных систем.
Уполномоченной организацией осуществляется внесение данных в Реестр беспилотных авиационных систем по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам в бумажном виде. При наличии соответствующего защищенного программного продукта Реестр беспилотных авиационных систем ведется на электронных носителях с возможностью дублирования. При несоответствии между записями на бумажных и электронных носителях приоритет имеют записи на бумажных носителях.

56-3. Өтініш беруші негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Бас тарту қайта қарауға кедергі келтірмейді.
Өтініш беруші негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым өтінім мен құжаттарды қабылдайды.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті беруге арналған өтінімді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті не негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қол қойылып, өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға электрондық құжат нысанында жолдайды.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік 5 жыл мерзімге немесе жалдау шартының қолданылу мерзіміне беріледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындысы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы 57-2-тармақпен толықтырылсын:
"57-2. Есепке қою туралы куәлікте қателер не жіберілген қателік туралы өтінім келіп түскен кезде уәкілетті ұйым түзетулерді 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде енгізеді.";
58 және 59-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою уәкілетті ұйымымен Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінде (бұдан әрі – Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімі) жүргізіледі.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою нөмірлері олардың пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізіліміндегі реттік нөмірлеріне сәйкес келуі тиіс.
Уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде пилотсыз авиациялық жүйелер тізіліміне деректерді енгізуді жүзеге асырады. Тиісті қорғалған бағдарламалық өнім болған жағдайда Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімі қайталау мүмкіндігімен электронды тасығыштарда жүргізіледі. Егер қағаз және электронды тасығыштардағы жазбалар арасында сәйкессіздіктер болса қағаз тасығыштағы жазба басым болады.

59. Срок рассмотрения заявки и выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы составляет 10 (десять) рабочих дней;
внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
продление срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
выдача Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительной оценки представленных документов срок рассмотрения продлевается до 5 (пяти) рабочих дней, о чем, до истечения срока, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.";
пункт 60 исключить;
пункты 60-1 и 60-2 изложить в следующей редакции:
"60-1. Внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем осуществляется уполномоченной организацией через портал при изменении собственника (владельца) и (или) эксплуатанта беспилотной авиационной системы и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии).
При представлении заявителем неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления в течение 3 (трех) рабочих дней.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного Перечнем основных требований, уполномоченная организация принимает заявку и документы.
60-2. В связи с изменением наименования собственника (владельца) и (или) эксплуатанта беспилотной авиационной системы и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии) заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме согласно приложению 13-1 к настоящим Правилам и (или) пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
После выдачи свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы ранее выданное свидетельство о постановке на учет теряет силу.";
дополнить пунктом 60-3 следующего содержания:

59. Өтінімді қарау мерзімі және пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру 10 (он) жұмыс күнін құрайды;
пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу - 10 (он) жұмыс күні.
пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту-10 (он) жұмыс күні.
пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлік беру - 10 (он) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарға қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы мерзім аяқталғанға дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.";
60-тармақ алып тасталсын;
60-1 және 60-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60-1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке және пилотсыз авиациялық жүйелер тізіліміне өзгерістер енгізуді уәкілетті ұйым пилотсыз авиациялық жүйенің меншік иесі (иесі) және (немесе) пайдаланушысы және (немесе) оның атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) өзгерген кезде портал арқылы жүзеге асырады.
Өтініш беруші негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым өтінім мен құжаттарды қабылдайды.
60-2. Пилотсыз авиациялық жүйе меншік иесінің (иесінің) және (немесе) пайдаланушысының атауының және (немесе) оның тегінің, атының, әкесінің атының (ол болған кезде) өзгеруіне, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты өтініш беруші уәкілетті ұйымға негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттарды және осы Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес өтінімді портал арқылы ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік берілгеннен кейін бұрын берілген есепке қою туралы куәлік күшін жоғалтады.";
мынадай мазмұндағы 60-3-тармақпен толықтырылсын:

"60-3. По истечении срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы для получения нового свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на учет беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 13–2 к настоящим Правилам и (или) пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
По результатам рассмотрения заявки на соответствие представленных данных, Закона уполномоченная организация оформляет Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Ранее выданное свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы теряет силу.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Беспилотная авиационная система исключается из Реестра беспилотных авиационных систем при:
1) списании или снятии беспилотной авиационной системы с эксплуатации;
2) продажи или передачи (вывоз) беспилотной авиационной системы иностранному государству, иностранному физическому или юридическому лицу;
3) истечении срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы;
4) утере или хищении беспилотной авиационной системы;
5) изменении классификатора максимальной взлетной массы и (или) классификатора типа конструкции беспилотной авиационной системы в соответствии с Приложением 1 к Правилам использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 706 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22031).
При исключении из Реестра беспилотных авиационных систем беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на снятие с учета беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

"60-3. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткеннен кейін пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы жаңа куәлікті алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 13-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қоюға өтінім береді және (немесе) негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ұсынылған деректердің, Заңның сәйкестігіне өтінімді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті не негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Бұрын берілген пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік күшін жояды.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Пилотсыз авиациялық жүйе пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен алынып тасталады:
1) пилотсыз авиациялық жүйені пайдаланудан шығару немесе алып тастау;
2) пилотсыз авиациялық жүйені шет мемлекетке, шетелдік жеке немесе заңды тұлғаға сату немесе беру (әкету);
3) пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткен;
4) пилотсыз авиациялық жүйенің жоғалуы немесе ұрлануы;
5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22031 тіркелген) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану Қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес пилотсыз авиациялық жүйенің ең жоғары ұшу массасының жіктеуіші және (немесе) конструкция типінің сыныптауышы өзгерген кезде жүзеге асырылады.
Пилотсыз авиациялық жүйенің пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығарылған кезде өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есептен шығаруға өтінімді ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

По результатам рассмотрения заявки на выдачу Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы уполномоченная организация выдает Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 перечня основных требований и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
дополнить пунктами 61-1 и 61-2 следующего содержания:
"61-1. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке, производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
61-2. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней при необходимости:

Пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлікті беруге арналған өтінімді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлікті береді не осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің портал арқылы "жеке кабинетіне" жібереді.";
мынадай мазмұндағы 61-1 және 61-2-тармақтарымен толықтырылсын:
"61-1. Әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты уәкілетті ұйым қызметкерлерінің әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы қаралуға тиіс:
уәкілетті ұйым тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылданса, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
61-2. Шағымды уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарау мерзімі мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.";
пункты 63 и 64 исключить;
приложение 2-1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 10-1 и 10-2 согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 11-1 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 13 исключить;
приложение 13-1 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
дополнить приложением 13-2 согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложения 14 и 15 изложить в новой редакции согласно приложениям 9 и 10 к настоящему приказу.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 13 сентября 2024 года № 296
Приложение 2-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
2. Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра.
1
Наименование услугодателя
Aкционерное общество "Aвиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцати) рабочих дней.
При оказании услуги по принципу "одного заявления" - 25 рабочих дней, из них:
при выдаче свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан - 20 (двадцать) рабочих дней;
при выдаче сертификата воздушного судна по шуму и (или) выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры - 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданского воздушного судна, внесение изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған кезде 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезде шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды берген өтініш берушіге қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық нысанда берген кезде) хабарлайды ұзарту себептері көрсетілген шағымдар.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.";
63 және 64-тармақтар алып тасталсын;
2-1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-1 және 10-2-қосымшалармен осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес толықтырылсын;
11-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға жаңа редакцияда жазылсын;
11-1-қосымшамен осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
12-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-қосымша алып тасталсын;
13-1-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-2-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес толықтырылсын;
14 және 15-қосымшалар осы бұйрыққа 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 296 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
2-1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру;
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні. "бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі – 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді, әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру мерзімі – 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру және (немесе) радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Әуе кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

1. Государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
2. Государственная услуга "Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра" оказывается бесплатно.
7
График работы
1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 08.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ, подтверждения оплаты в бюджет сбора за регистрацию гражданского воздушного судна уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
1. Для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерінің тізбесіне сәйкес ақылы көрсетіледі.
2. "Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс істеу кестесі
1. Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-ден 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, жергілікті жердегі шуыл бойынша сертификат, радиостанцияға сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттармен қоса ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна;
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
При наличии предоставляются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства;
2) электронная копия экспортного сертификата летной годности, выданного иностранным государством;
3) электронная копия документов о переоборудовании воздушного судна;
4) электронная копия временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом-изготовителем;
Для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) подается заявка подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген үлгі сертификатының немесе оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін куәландыратын оған балама құжаттың электрондық көшірмесі.
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
Болған жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Азаматтық әуе кемесінің мемлекеттік авиация тізілімінен немесе шет мемлекеттің азаматтық әуе кемелері тізілімінен шығарылғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) шет мемлекет берген ұшу жарамдылығы экспорттық сертификатының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттардың электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы дайындаушы зауыт берген уақытша куәліктің электрондық көшірмесі;
Азаматтық әуе кемесін жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мынадай құжаттармен қоса ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе)орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесі;

3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна.
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации;
9) письмо заявителя либо завода-изготовителя с приложением документов и фотоснимков, подтверждающие установку:
серийного (заводского) номера воздушного судна, указанного на опознавательных табличках завода-изготовителя;
опознавательная табличка, на которой указаны государственный и регистрационный опознавательные знаки;
местонахождение государственных и регистрационных опознавательных знаков воздушного судна;
при наличии подтверждение правильной кодировки 24-битого адреса воздушного судна;
Для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
При изменении собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования либо срока действия Свидетельства о государственной регистрации:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға (үлестік меншік кезінде) сату кезінде үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалардың);
5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-беру актісінің электрондық көшірмесі;
6) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификатының немесе оған баламалы құжаттың электрондық көшірмесі.
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
9) өтініш берушінің не дайындаушы зауыттың: дайындаушы зауыттың тану тақтайшаларында көрсетілген әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі;
мемлекеттік және тіркеу тану белгілері көрсетілген тану тақтайшасы; әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгілерінің орналасқан жері; әуе кемесінің 24-биттік мекенжайы болған жағдайда дұрыс кодталғанын растайтын құжаттары мен суреттері қоса берілген хаты.
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі: Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы және (немесе) оның атауы не Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
1) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
При изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия документов на право переоборудования гражданского воздушного судна;
2) электронная копия акта проведенных работ по переоборудованию гражданского воздушного судна;
3) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
5) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации;
2. Для получения свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестр подается заявка по форме согласно приложению 6, либо электронная копия заявки на замену свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN" на государственный и регистрационный опознавательные знаки "UP" с последующим его исключением по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам и оригинала Свидетельства о государственной регистрации с национальным опознавательным знаком "UN", подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронные копии документов, подтверждающих переход права собственности воздушного судна к иностранному государству (физическому, юридическому лицу) или документ, предусмотренный случаями, при которых воздушное судно исключается из Государственного реестра или их копии;

3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі. Әуе кемесінің мақсаты өзгерген кезде, ол қайта жабдықталғаннан кейін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау құқығына арналған құжаттардың электрондық көшірмесі;
2) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау бойынша жүргізілген жұмыстар актісінің электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
4) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері қоса беріледі;
5) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлікті алу үшін 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім не Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен "UP" мемлекеттік және тіркеу тану белгілеріне ауыстыруға арналған осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің электрондық көшірмесі кейіннен алып тастала отырып және "UN" ұлттық тану белгісімен мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, ЭЦҚ-мен қол қойылған, мынадай құжаттар қоса берілген:
1) әуе кемесінің меншік құқығының шет мемлекетке (жеке, заңды тұлғаға) өткендігін растайтын құжат немесе әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару жағдайларын қарастырған құжат немесе олардың электрондық көшірмелері;

2) в случае, когда собственник является нерезидентом Республики Казахстан: электронную копию документов, удостоверяющих личность физического лица или Справку (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-заявителя;
3) электронная копия письменного согласия залогодержателя на исключение воздушного судна, если оно находится в залоге;
4) электронная копия акта на списание (в случае списания гражданского воздушного судна) по форме согласно приложению 1 к Правилам списания воздушных судов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6868);
5) электронная копия документов об утилизации воздушного судна или их копии (в случае списания воздушного судна);
6) электронная копия акта о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки (за исключением случаев списания воздушного судна).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу

2) меншік иесі Қазақстан Республикасының резидент емес болған жағдайда жеке тұлғаның тұлғаны куәландыратын құжаттарының немесе өтініш иесі – Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының (куәлік) электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесі кепілде тұрған жағдайда кепіл ұстаушының оның тізілімнен шығарылуына жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6868 болып тіркелген) Әуе кемелерін есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығарып тастау актісінің электрондық көшірмесі (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
5) әуе кемесін кәдеге жарату туралы құжаттардың электрондық көшірмесі немесе олардың көшірмелері (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
6) әуе кемесінен айырым белгілерді алып тастау туралы актісінің электрондық көшірмесі және оны растайтын фотосуреттер (әуе кемесін есептен шығару жағдайларын қоспаған кезде).
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz Көрсетілетін қызметті алушының: ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету; Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 10-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка на учет беспилотной авиационной системы
1
Сведения о заявителе:
Указать, является ли заявитель:
Собственником ☐
Эксплуатантом ☐
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес заявителя (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес заявителя
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер заявителя
2
Номер документа и дата приобретения(передачи):
Собственником
Эксплуатантом
№_ "_" 20_года
№_ "_" 20_года
3
Данные собственника или эксплуатанта, если отличается от заявителя
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
4
Место постоянного базирования воздушного судна:
5
Сведения о беспилотной авиационной системе
5.1
Присвоенный уполномоченной организацией учетный номер декларации или сертификата соответствия или удостоверения соответствия экземпляра
5.2
Предыдущий бортовой номер (при его наличии)
5.3
Производитель беспилотной авиационной системы
5.4
Модель беспилотной авиационной системы
5.5
Дата выпуска беспилотной авиационной системы
5.6
Серийный номер беспилотной авиационной системы
5.7
Максимальная взлетная масса беспилотной авиационной системы
5.8
Тип беспилотной авиационной системы:
Самолет
Вертолет
Мульти роторный
Гибрид
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на заявленную беспилотную авиационную систему.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Я заявляю, что приведенная в настоящей заявке сведения и (или) приложенные к ней документы верны во всех отношениях.
(Электронно цифровая подпись) (Фамилия, Имя, Отчество при его наличии)
Приложение 3 к приказу
Приложение 10-2 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Постановка на учет беспилотной авиационной системы"
Наименование государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы". Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы;
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
Внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
Продление срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы - 10 (десять) рабочих дня.
Выдача Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы - 10 (десять) рабочих дня.
В случае необходимости проведения дополнительной оценки представленных документов срок рассмотрения продлевается до 5 (пяти) рабочих дней, о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.
4
Форма оказания государственной услуги

10-1-қосымша
Нысан
Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою өтінімі
1
Өтініш беруші туралы мәлімет:
Өтініш берушіні көрсетіңіз:
Меншік иесі ☐
Пайдаланушы ☐
Заңды/жеке тұлғаның тегі. аты, әкесінің аты (бар болса) толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Өтініш берушінің Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
2
Құжаттың нөмірі және сатып алынған күні:
Меншік иесі
Пайдаланушы
№_ "_" 20_жыл
№_ "_" 20_жыл
3
Егер өтініш берушіден өзгеше болса, меншік иесінің деректері
Толық атауы заңды/жеке тұлғалар / тегі. аты, әкесінің аты (бар болса)
Заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
4
Әуе кемесінің тұрақты орналасқан орны:
5
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәліметтер
5.1
Уәкілетті ұйым берген сәйкестік декларациясының немесе сертификатының немесе сәйкестік куәлігінің есептік нөмірі
5.2
Алдыңғы есептік нөмір (бар болса)
5.3
Пилотсыз авиациялық жүйені өндіруші
5.4
Пилотсыз авиациялық жүйенің моделі
5.5
Пилотсыз авиациялық жүйенің шығарылған күні
5.6
Пилотсыз авиациялық жүйенің сериялық нөмірі
5.7
Пилотсыз авиациялық жүйенің максималды ұшу салмағы
5.8
Пилотсыз авиациялық жүйенің түрі:
Ұшақ
Тікұшақ
Мульти роторлық
Гибрид
Растау туралы мәліметтер:
мәлімделген ұшақсыз авиациялық жүйеге ауыртпалықтың болмауы.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мен осы өтінімде келтірілген мәліметтер және (немесе) оған қоса берілген құжаттар барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдеймін.
(Электрондық цифрлық қолтаңба)            (Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса)
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
10-2-қосымша
"Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру;
2. Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімінен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданысын ұзарту - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлік беру-10 (он) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарға қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсетудің көрсету нысаны

1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – Электронная (частично автоматизированная);
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных – Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы, внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Государственная услуга выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы оказывается бесплатно.
2. Государственная услуга выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой до 0,25 кг подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующего документа
1) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства (при наличии).
Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой 0,25 кг и более подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:

1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру – электрондық (ішінара автоматтандырылған );
2. Пилотсыз авиация жүйені пилотсыз авиация тізілімінен шығару туралы куәлік беру – электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлік немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру мемлекеттік қызметі тегін көрсетіледі.
2. Пилотсыз авиациялық жүйелерді пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлік беру мемлекеттік көрсетілетін қызметі тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1. Портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші-Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 8.30-дан 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг-ға дейін мынадай құжатты қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі.
1) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан астам мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:

1) электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
2) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства.
Для внесения изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой до 0,25 кг подается заявка, подписанная ЭЦП.
Для внесения изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой 0,25 кг и более подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
Для продления срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующего документа:

1) нотариат куәландырған және нотариат куәландырған сатып алу-сату шартының немесе мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариат куәландырған және нотариат куәландырған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;ілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
3) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг дейін Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі.
Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан жоғары пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін)не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылуын ұзарту үшін үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:

1) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
Для получения свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем подается заявка, подписанная ЭЦП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, Закона;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении авиационной деятельности или его отдельных видов;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением Свидетельств о постановке на учет.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4 к приказу
Приложение 11 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы
Наименование уполномоченной организации
Уәкілетті ұйымның мекенжайы Адрес уполномоченной организации
ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕСІН ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОСТАНОВКЕ НА УЧЕТ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ
CERTIFICATE OF REGISTRATION OF AN UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №
Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number

1) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлікті алу үшін ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) сенімсіздігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге қатысты авиациялық қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) бар;
4) өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде өтініш беруші есепке қою туралы куәліктерді алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті;
порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы Наименование уполномоченной организации Уәкілетті ұйымның мекенжайы Адрес уполномоченной организации ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕНІ ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОСТАНОВКЕ НА УЧЕТ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ CERTIFICATE OF REGISTRATION OF AN UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №
Пилотсыз авиациялық жүйенің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number

3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Борттық нөмірі
Бортовой номер
Board number
5. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owned, аdress
6. Пайдаланушысы, адресі
Эксплуатант, адрес
Operator, аdress
7. Осымен жоғарыда көрсетілген қашықтықтан ұшу авиациялық жүйесінің тиісті
түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке қойылғандығын
куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что вышеупомянутое дистанционно пилотируемая
авиационная система должным образом учтена в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
This is to certify that the unmanned aircraft system is duly registered in the State Civil
Aircraft Registry of the Republic of Kazakhstan pursuant to Legislation of the Republic
of Kazakhstan.
8. Осы Куәлік тек қана есепке қою мақсатында берілген және қашықтықтан ұшу
авиациялық жүйесінің меншік құқығын куәландыратын құжат болып табылмайды.
Данное Свидетельство выдано только для целей учета и не является документом,
удостоверяющим право на владение дистанционно пилотируемой авиационной системой.
This Certificate is issued for accounting purpose only and is not to certify the right for
remotely piloted aviation system ownership.
9. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии) (Электронно цифровая подпись)
Срок действия свидетельства до: _____________________________
The certificate is valid till: ____________________________________
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Приложение 5 к приказу
Приложение 11-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Мотивированный отказ
АО "Авиационная администрация Казахстана" рассмотрев Вашу заявку
от [дата заявки] года № [номер заявки], сообщает об отказе _______________
[Причина отказа].
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, ее замещающее
(Фамилия Имя Отчество при его наличии)
(Электронно-цифровая подпись)
Приложение 6 к приказу
Приложение 12 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Реестр беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан
(информация о беспилотных авиационных системах на дату учета)
1
2
3
4
5
6
Номер свидетельства
Бортовой номер
Дата постановки на учет
Срок действия свидетельства
Модель
Заводской (серийный) номер
7
8
9
10
11
Собственник
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер собственника
Эксплуатант
Номер свидетельства об исключении
Дата исключения
Приложение 7 к приказу

3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Борттық нөмірі
Бортовой номер
Board number
5. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owned, аdress
6. Пайдаланушысы, адресі
Эксплуатант, адрес
Operator, аdress
7. Осымен жоғарыда көрсетілген қашықтықтан ұшу авиациялық жүйенің тиісті түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке қойылғандығын куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что вышеупомянутое дистанционно пилотируемая авиационная система должным образом учтена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
This is to certify that the unmanned aircraft system is duly registered in the State Civil Aircraft Registry of the Republic of Kazakhstan pursuant to Legislation of the Republic of Kazakhstan.
8. Осы Куәлік тек қана есепке қою мақсатында берілген және қашықтықтан ұшу авиациялық жүйенің меншік құқығын куәландыратын құжат болып табылмайды.
Данное Свидетельство выдано только для целей учета и не является документом, удостоверяющим право на владение дистанционно пилотируемой авиационной системой.
This Certificate is issued for accounting purpose only and is not to certify the right for remotely piloted aviation system ownership.
9. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға немесе оны алмастыратын адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса) (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Срок действия свидетельства до: _____________________________
The certificate is valid till: _____________________________
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
11-1-қосымша
Нысан
Дәлелді бас тарту
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ Сіздің [өтініш берген күні]
жылғы № [өтініш нөмірі] өтінішіңізді қарап, ___________________________
беруден бас тарту туралы хабарлайды.
[Бас тарту себебі].
Уәкілетті ұйымның
лауазымды тұлғасы немесе оны
алмастыратын адам
(Тегі,Аты, Әкесінің аты бар болса)
(электрондық цифрлық қолтаңба)
Бұйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою тізілімі (есепке қою күніндегі пилотсыз ұшу аппараты туралы ақпарат)
1
2
3
4
5
6
Пилотсыз авиациялық жүйенің куәлік нөмірі
Борттық нөмірі
Есепке қою күні
Куәліктің қолданылу мерзімі
Моделі
Зауыттық (сериялық) нөмірі
7
8
9
10
11
Меншік иесі
Меншік иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
Пайдаланушысы
Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығару туралы куәліктің нөмірі
Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығарылған күні
Бұйрыққа
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 13-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка на внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет
беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем
гражданской авиации Республики Казахстан
1
В связи с изменением:
собственника (владельца) беспилотной авиационной системы
эксплуатанта беспилотной авиационной системы
наименования собственника (владельца) и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
наименование эксплуатанта и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии)
2
Срок действия (заполняется заявителем)
На срок 5 лет ☐
На срок договора аренды ☐
Срок действия договора аренды (при наличии)
3
Сведения о беспилотной авиационной системе
Номер свидетельства, дата выдачи
Бортовой номер
Производитель
Модель
Серийный номер
Место постоянного базирования
Присвоенный уполномоченной организацией учетный номер декларации или сертификата соответствия или удостоверения соответствия экземпляра
3
Сведения о заявителе:
Указать, является ли заявитель:
Собственником ☐
Эксплуатантом ☐
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес заявителя (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес заявителя
Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер заявителя
4
Номер документа и дата приобретения(передачи):
Собственником
Эксплуатантом
№_ "_" 20_года
№_ "_" 20_года
5
Данные собственника или эксплуатанта, если отличается от заявителя
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес
Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на заявленную беспилотную авиационную систему.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Я заявляю, что приведенная в настоящей заявке сведения и (или) приложенные к ней документы верны во всех отношениях.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии)
Приложение 8 к приказу
Приложение 13-2 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка на продление срока действия Свидетельства о постановке на учет
беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем
гражданской авиации Республики Казахстан
1
Сведения о беспилотной авиационной системе
Номер свидетельства, дата выдачи
Бортовой номер
Производитель
Модель
Серийный номер
Место постоянного базирования
Присвоенный уполномоченной организацией учетный номер декларации или сертификата соответствия или удостоверения соответствия экземпляра
2
Срок действия (заполняется заявителем при продлении срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы)
На срок 5 лет ☐
На срок договора аренды ☐
Срок действия договора аренды (при наличии)
3
Сведения о заявителе:
Указать, является ли заявитель:
Собственником ☐
Эксплуатантом ☐
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес заявителя (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес заявителя
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер заявителя
4
Данные собственника или эксплуатанта, если отличается от заявителя
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на заявленную беспилотную авиационную систему.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Я заявляю, что приведенная в настоящей заявке сведения и (или) приложенные к ней документы верны во всех отношениях.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии)
Приложение 9 к приказу
Приложение 14 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка на исключение беспилотной авиационной системы из Реестра
беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан
1
Сведения о заявителе:
Указать, является ли заявитель:
Собственником ☐
Эксплуатантом ☐
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес заявителя (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес заявителя
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер заявителя
2
Сведения о беспилотной авиационной системе
Номер ранее выданного свидетельства, дата выдачи
Бортовой номер
Модель
Серийный номер
3
Причина снятия с учета
списание или снятие беспилотной авиационной системы с эксплуатации
продажа или передача (вывоз) беспилотной авиационной системы иностранному государству, иностранному физическому или юридическому лицу
истечение срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы
утеря или хищение беспилотной авиационной системы
изменение классификатора максимальной взлетной массы и (или) классификатора типа конструкции беспилотной авиационной системы
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на заявленную беспилотную авиационную систему.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Я заявляю, что приведенная в настоящей заявке сведения и (или) приложенные к ней документы верны во всех отношениях.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии)
Приложение 10 к приказу
Приложение 15 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы
Наименование уполномоченной организации
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Адрес уполномоченной организации
ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕНІ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ ИСКЛЮЧЕНИИ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ
CERTIFICATE OF CANCELLATION OF THE UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №

13-1-қосымша
Нысан
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке және Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізіліміне өзгерістер енгізуге өтінім
1
Өзгеріске байланысты:
пилотсыз авиациялық жүйенің меншік иесі (иесі)
пилотсыз авиациялық жүйенің пайдаланушысы
меншік иесінің (иесінің) атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
пайдаланушының атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2
Қолданылу мерзімі (Өтініш беруші толтырады)
☐ 5 жыл мерзімге
☐ Жалдау шартының мерзіміне
Жалдау шартының қолданылу мерзімі (бар болса)
3
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәліметтер
Пилотсыз авиациялық жүйенің куәлік нөмірі, берілген күні
Борттық нөмірі
Өндіруші
Моделі
Сериялық нөмірі
Тұрақты орналасу орны
Уәкілетті ұйым берген сәйкестік декларациясының немесе сертификатының немесе сәйкестік куәлігінің есептік нөмірі
4
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Өтініш берушіні көрсетіңіз:
Меншік иесі ☐
Пайдаланушы ☐
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Өтініш берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
5
Құжаттың нөмірі және сатып алынған күні:
Меншік иесі
Пайдаланушы
20_жылғы №_ "_"
20_жылғы №_ "_"
6
Егер өтініш берушіден өзгеше болса, меншік иесінің деректері
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
Растау туралы мәліметтер:
мәлімделген ұшақсыз авиациялық жүйеге ауыртпалықтың болмауы.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мен осы өтінімде келтірілген мәліметтер және (немесе) оған қоса берілген құжаттар барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдеймін.
(Электрондық цифрлық қолтаңба)                   (Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса)
Бұйрыққа
8-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
13-2-қосымша
Нысан
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімін ұзартуға және Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізіліміне өтінім
1
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәліметтер
Пилотсыз авиациялық жүйенің куәлік нөмірі, берілген күні
Борттық нөмірі
Өндіруші
Моделі
Сериялық нөмірі
Тұрақты орналасу орны
Уәкілетті ұйым берген сәйкестік декларациясының немесе сертификатының немесе сәйкестік куәлігінің есептік нөмірі
2
Қолданылу мерзімі (пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі ұзартылған кезде өтініш беруші толтырады)
☐ 5 жыл мерзімге
☐ Жалдау шартының мерзіміне
Жалдау шартының қолданылу мерзімі (бар болса)
3
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Өтініш берушіні көрсетіңіз:
Меншік иесі ☐
Пайдаланушы ☐
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Өтініш берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
4
Егер өтініш берушіден өзгеше болса, меншік иесінің деректері
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
Растау туралы мәліметтер:
мәлімделген ұшақсыз авиациялық жүйеге ауыртпалықтың болмауы.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мен осы өтінімде келтірілген мәліметтер және (немесе) оған қоса берілген құжаттар барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдеймін.
(Электрондық цифрлық қолтаңба)             (Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса)
Бұйрыққа
9-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Пилотсыз авиациялық жүйені Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығаруға өтінім
1
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Өтініш берушіні көрсетіңіз:
Меншік иесі ☐
Пайдаланушы ☐
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Өтініш берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
2
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәліметтер
Пилотсыз авиациялық жүйенің куәлік нөмірі, берілген күні
Борттық нөмірі
Моделі
Сериялық нөмірі
3
Есептен шығару себебі
пилотсыз авиациялық жүйені пайдаланудан шығару немесе алып тастау
пилотсыз авиациялық жүйені шет мемлекетке, шетелдік жеке немесе заңды тұлғаға сату немесе беру (әкету)
пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімінің аяқталуы
пилотсыз авиациялық жүйенің жоғалуы немесе ұрлануы
пилотсыз авиациялық жүйенің максималды ұшу массасының жіктеуішін және (немесе) конструкция типінің жіктеуішін өзгерту
Растау туралы мәліметтер:
мәлімделген ұшақсыз авиациялық жүйеге ауыртпалықтың болмауы.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мен осы өтінімде келтірілген мәліметтер және (немесе) оған қоса берілген құжаттар барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдеймін.
(Электрондық цифрлық қолтаңба)             (Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса)
Бұйрыққа
10-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы Наименование уполномоченной организации Уәкілетті ұйымның мекенжайы Адрес уполномоченной организации ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕНІ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ ИСКЛЮЧЕНИИ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ CERTIFICATE OF CANCELLATION OF THE UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №

1. Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number
3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owner, аdress
5. Борттық нөмір
Бортовой номер
Board number
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯСЫНЫҢ ПИЛОТСЫЗ
АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕЛЕРІНІҢ ТІЗІЛІМНЕН ЕСЕПТЕН ШЫҚТЫ.
ИСКЛЮЧЕН ИЗ РЕЕСТРА БЕСПИЛОТНЫХ АВИАЦИОННЫХ СИСТЕМ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН.
WAS CANCELLED FROM THE REGISTER REMOTELY PILOTED AIRCRAFT SYSTEM
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии) (Электронно цифровая подпись)
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue

1. Пилотсыз авиациялық жүйенің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number
3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owner, аdress
5. Борттық нөмір
Бортовой номер
Board number
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯСЫНЫҢ ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕЛЕРІНІҢ ТІЗІЛІМНЕН ЕСЕПТЕН ШЫҚТЫ.
ИСКЛЮЧЕН ИЗ РЕЕСТРА БЕСПИЛОТНЫХ АВИАЦИОННЫХ СИСТЕМ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН.
WAS CANCELLED FROM THE REGISTER REMOTELY PILOTED AIRCRAFT SYSTEM REPUBLIC OF KAZAKHSTAN.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы
немесе оны
алмастыратын адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue