О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 132 "Об утверждении требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 18 сентября 2024 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2024 года № 35099
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 132 "Об утверждении требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27415) следующие изменения и дополнения:
в Требованиях к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденных указанным приказом:
в пункте 20:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) соответствие картографическим материалам Национального фонда пространственных данных, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных;";
пункт 21 изложить в новой редакции:
"21. Требования к учебнику и учебно-методическим комплексам в электронной форме, наряду с пунктами 1–20 настоящих Требований, дополнительно включают следующие положения:
1) применение понятного (дружественного) интерфейса;
2) использование инструментов обратной связи и контроля;
3) наличие навигационных подсказок;
4) наличие мультимедийного контента и интерактивных заданий;
5) снабжение ключевых тем, понятий и терминов гиперссылками на пояснения и словари;
6) изложение информации в вертикальной ориентации, прокручиваемой HTML страницы;
7) функционирование на распространенных компьютерных и мобильных устройствах и их актуальных операционных системах (Windows (Уиндоус), Mac OS (Мак ОС), Android (Андроид), IOS (Ай ОС));
8) использование распространенными бесплатными браузерами или читающими программами, в том числе на внешних носителях информации;
9) отсутствие необходимости в установке дополнительных плагинов для воспроизведения аудио- и видеоматериала;
10) размещение контента на электронных образовательных платформах с онлайн доступом и на внешних носителях информации с офлайн доступом;

"Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 132 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 18 қыркүйектегі № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 қыркүйекте № 35099 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 132 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27415 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарда:
20-тармақта:
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"2) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген Ұлттық кеңістіктік деректер қорының картографиялық материалдарына сәйкестігі;";
21-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Электрондық нысандағы оқулық пен оқу-әдістемелік кешендерге қойылатын талаптар осы Талаптардың 1–20-тарауларымен қатар қосымша мынадай ережелерді қамтиды:
1) түсінікті (қисынды) интерфейстің қолданылуы;
2) кері байланыс және бақылау құралдарының қолданылуы;
3) навигациялық кеңестердің болуы;
4) мультимедиялық контенттің және интерактивті тапсырмалардың болуы;
5) негізгі тақырыптар, ұғымдар мен терминдерді түсіндірмелермен сөздіктерге бағыттайтын гиперсілтемелермен қамтамасыз етілуі;
6) ақпараттың айналдырылатын HTML бетте вертикальді бағытта баяндалуы;
7) кең тараған компьютерлік және мобильді құрылғыларда және олардың қазіргі операциялық жүйелерінде (Windows (Уиндоус), Mac OS (Мак ОС), Android (Андроид), IOS (Ай ОС)) жұмыс істеуі;
8) кең тараған тегін браузерлер немесе оқитын бағдарламаларын, сонымен қатар сыртқы ақпарат тасығыш құралдарында пайдалану;
9) аудио және бейне материалдарды ойнату үшін қосымша плагиндерді орнатуда қажеттіліктің болмауы;
10) онлайн қолжетімді электрондық білім беру платформаларында және офлайн қолжетімді сыртқы ақпарат тасығыштарда контентті орналастыруы;

11) обеспечение безопасного хранения и пользования персональных данных педагогов, обучающихся и (или) родителей, использующих электронные учебники и учебно-методические комплексы в онлайн-режиме, в соответствии с законами Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и "Об информатизации";
12) соответствие текстовой информации нормам электронной типографики;
13) использование формата, обеспечивающего возможность поиска и копирования фрагментов текста средствами веб-обозревателя и соответствующего различным расширениям электронных документов;
14) осуществление масштабирования (увеличение и уменьшение) шрифта и (или) страницы (экрана);
15) использование формата изображения, соответствующего общедоступным расширениям;
16) выполнение иллюстрации в векторном или растровом формате;
17) размеры изображений (карт, схем, таблиц, графиков, чертежей) не менее 300 пикселей по одной из сторон и выполнены в общедоступном формате;
18) соответствие формата видеоматериала общедоступным расширениям;
19) разрешение видеоматериала не менее 1280x720, соотношение сторон 16:9;
20) полное заполнение видеоматериалом поля экрана;
21) выполнение аудиоматериала в форматах AAC, AC3, OGG, Mp3, Мр4, каналы воспроизведения – 2 (стерео);
22) наличие материалов для уровневой дифференциации, индивидуализации и персонализации обучения;
23) наличие элементов геймификации;
24) наличие дидактических материалов с виртуальной лабораторией по естественно-научным предметам.".
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан

11) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес онлайн-режимде электрондық оқулықтарды пайдаланатын педагогтердің, білім алушылардың және (немесе) ата-аналардың дербес деректерін қауіпсіз сақтауды және пайдалануды қамтамасыз етуі;
12) мәтіндік ақпараттың электрондық типографика нормаларына сәйкестігі;
13) веб-шолғыштың көмегімен мәтін фрагменттерін іздеу мен көшіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін және электрондық құжаттардың әртүрлі кеңейтімдеріне сәйкес келетін форматты пайдалану;
14) қаріпті және (немесе) бетті (экранды) масштабтауды (үлкейтуді және кішірейтуді) жүзеге асыру;
15) жалпыға қолжетімді кеңейтімдерге сәйкес келетін кескін пішімін пайдалану;
16) иллюстрацияны векторлық немесе расторлық форматта орындау;
17) суреттердің (карталардың, схемалардың, кестелердің, графиктердің, сызбалардың) өлшемдері бір жағынан кемінде 300 пиксель және жалпыға қолжетімді форматта орындалған;
18) бейнематериал форматының жалпыға қолжетімді кеңейтімдерге сәйкестігі;
19) бейнематериалдың ажыратымдылығы кемінде 1280x720, арақатынасы 16: 9;
20) экран бетін бейнематериалмен толық толтыру;
21) аудио материалды AAC, AC3, OGG, Mp3, MP4 форматтарында орындау, ойнату арналары – 2 (стерео);
22) оқытуды деңгейлік саралауға, даралауға және жекелендіруге арналған материалдардың болуы;
23) геймификация элементтерінің болуы;
24) жаратылыстану-ғылыми пәндер бойынша виртуалды зертханасы бар дидактикалық материалдардың болуы.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Цифрлық
даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі