Об утверждении типового положения о региональной комиссии по противодействию торговле людьми
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 сентября 2024 года № 718 и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2024 года № 35115
В соответствии с пунктом 5 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии торговле людьми" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемое типовое положение о региональной комиссии по противодействию торговле людьми.
2. Департаменту по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан уведомление Юридического департамента Министерства внутренних дел Республики Казахстан об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ С. Жакупова
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________ Е. Саденов
Утверждено
совместным приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 25 сентября 2024 года № 386
и Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 сентября 2024 года № 718
Типовое положение о региональной комиссии по противодействию торговле людьми
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее типовое положение о региональной комиссии по противодействию торговле людьми (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 5 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии торговле людьми".
2. Региональная комиссия по противодействию торговле людьми (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО).
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 24 қыркүйектегі № 718 және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 386 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 25 қыркүйекте № 35115 болып тіркелді
"Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы хабарлауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 386 мен
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 718 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) "Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.

Глава 2. Задачи и функции Комиссии
4. Задачи Комиссии:
1) анализ существующей ситуации в сфере противодействия торговле людьми;
2) выработка предложений и рекомендаций по:
вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
информированию населения о ситуации с торговлей людьми и опасности данного явления, существующих в указанной сфере правозащитных мерах и возможностях обращения за помощью;
совершенствованию законодательства Республики Казахстан в соответствии с принятыми международными правовыми документами в области предупреждения и пресечения торговли людьми, а также защиты жертв торговли людьми и оказания им помощи;
повышению эффективности работы, направленной на выявление и устранение причин и условий, способствующих торговле людьми, и оказание им помощи.
5. Функции Комиссии:
1) направление запроса субъектам противодействия торговле людьми для получения требуемой информации;
2) приглашение на заседание и заслушивание субъектов противодействия торговле людьми о проводимой ими работе, а также выработка предложений по совершенствованию их деятельности;
3) привлечение независимых экспертов, специалистов и ученых;
4) взаимодействие с государственными органами, общественными объединениями и организациями, а также средствами массовой информации в решении проблем в сфере противодействия торговле людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
5) выработка предложений по разработке соответствующих программ и планов по противодействию торговле людьми.
Глава 3. Состав, организация и порядок деятельности Комиссии
6. Состав Комиссии утверждается распоряжением акима области, города республиканского значения и столицы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
7. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов комиссии и секретаря. Секретарь Комиссии определяется из числа сотрудников рабочего органа Комиссии и не является ее членом.
8. В состав Комиссии включаются представители МИО в сфере социальной защиты и занятости населения, здравоохранения, образования, культуры и информации, туризма и спорта, внутренней политики, территориальных органов полиции, прокуратуры, юстиции, подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и некоммерческих организаций.
9. Председателем Комиссии является заместитель акима области, города республиканского значения и столицы.

2-тарау. Комиссияның міндеттері мен функциялары
4. Комиссияның міндеттері:
1) адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы қазіргі ахуалды талдау;
2) мыналар:
заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы іс-қимыл және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелері;
адам саудасының жағдайы және осы құбылыстың қауіптілігі, көрсетілген салада бар құқық қорғау шаралары және көмек сұрауға жүгіну мүмкіндіктері туралы халықты хабардар ету;
адам саудасының алдын алу және жолын кесу, сондай-ақ адам саудасының құрбандарын қорғау және оларға көмек көрсету саласында қабылданған халықаралық құқықтық құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру;
адам саудасына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға және жоюға және оларға көмек көрсетуге бағытталған жұмыстың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.
5. Комиссияның функциялары:
1) талап етілетін ақпаратты алу адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілеріне сұрау салуды жіберу;
2) адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерін олар жүргізетін жұмыс туралы отырысқа шақыру және тыңдау, сондай-ақ олардың қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) тәуелсіз сарапшыларды, мамандар мен ғалымдарды тарту;
4) адам саудасына қарсы іс-қимыл және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету саласындағы проблемаларды шешуде мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау;
5) адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі тиісті бағдарламалар мен жоспарларды әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3-тарау. Комиссияның құрамы, қызметін ұйымдастыру және тәртібі
6. Комиссия құрамы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің өкімімен бекітіледі.
7. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады. Комиссия хатшысы Комиссияның жұмыс органы қызметкерлерінің арасынан айқындалады және оның мүшесі болып табылмайды.
8. Комиссия құрамына ЖАО-ның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және ақпарат, туризм және спорт, ішкі саясат, аумақтық полиция органдарының, прокуратураның, әділет органдарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпіздік комитетінің Шекара қызметі бөлімшелерінің және коммерциялық емес ұйымдардың өкілдері кіреді.
9. Комиссия төрағасы облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің орынбасары болып табылады.

10. Функции рабочего органа возлагаются на соответствующее структурное подразделение МИО.
11. Заседание Комиссии проводит председатель Комиссии, а в его отсутствие заместитель председателя.
12. Работа Комиссии осуществляется на основе годового плана.
13. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
14. Решение Комиссии носит рекомендательный характер.
15. Координация деятельности Комиссии осуществляется Межведомственной комиссией по противодействию торговле людьми.
16. Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
17. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол.
18. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к настоящему Положению. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному согласно приложению к настоящему Положению.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем Комиссии.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
19. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Приложение
к типовому положению
о региональной комиссии
по противодействию торговле людьми
ЛИСТ ГОЛОСОВАНИЯ
членов комиссии/рабочей группы
___________________________________________
Ф.И.О., должность
Заседание №_____ дата_____
№ Вопроса
Содержание вопроса
Проект решения
Решение члена комиссии/рабочей
поддерживаю
не поддерживаю
доработать
снять с повестки дня
примечание (не заполняется, если решение поддерживается)
1.
____________________
Подпись
Примечание: заполняется непосредственно на заседании комиссии/рабочей группы и передается сотрудникам рабочего органа для учета результатов голосования.

10. Жұмыс органының функциялары ЖАО тиісті құрылымдық бөлімшесіне жүктеледі.
11. Комиссия отырысын комиссия төрағасы, ал ол болмаған кезде төрағаның орынбасары өткізеді.
12. Комиссияның жұмысы жылдық жоспар негізінде жүзеге асырылады.
13. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жартыжылдықта кемінде бір рет өткізіледі және егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады.
14. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
15. Комиссияның қызметін үйлестіруді адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссия жүзеге асырады.
16. Комиссияның жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстар, қажетті құжаттар, материалдар дайындайды, олар хаттама жобасын қоса бере отырып, комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын Комиссия мүшелеріне жолдануы тиіс.
17. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін Комиссия хатшысы хаттама ресімдейді.
18. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер олар үшін Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Комиссия отырысында осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру арқылы жүргізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда жазбаша түрде жазылуға және осы Ереженің қосымшасына сәйкес көзделген комиссия есебіне-хатқа қоса берілуге тиіс.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде Комиссия төрағасы мен хатшысы қол қоятын хаттама жасалады.
Дауыс беру қорытындылары бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген кезде Комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясымен дауыс беру парағын Комиссия мүшелеріне келісу үшін жолдайды.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап жолдайды.
19. Дауыс беру парақтарын қоса бере отырып, Комиссияның материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Адам саудасына қарсы іс-қимыл
жөніндегі өңірлік комиссия
туралы үлгілік ережеге
қосымша
Комиссия/жұмыс тобы мүшелерінің КЕЛІСУ ПАРАҒЫ ___________________________________________ Т.А.Ә., лауазымы
№_____ отырыс _____ күні
Сұрақ-
тың №
Сұрақтың мазмұны
Шешім жобасы
Комиссия/жұмыс тобы мүшесінің шешімі
қолдаймын
қолдамаймын
пысықтау
күн тәртібінен алу
ескертпе (егер шешім қолдау тапса толтырылмайды)
1.
___________________
Қолы
Ескертпе: комиссияның/жұмыс тобының отырысында тікелей толтырылады және дауыс беру нәтижелерін есепке алу үшін жұмыс органының қызметкерлеріне беріледі.