Об утверждении Правил подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, а также ведения списка
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 10 октября 2024 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2024 года № 35243.
В соответствии с пунктом 3 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, а также ведения списка.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа разместить его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Правила подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, а также ведения списка
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, а также ведения списка (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" (далее - Закон) и определяют порядок подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, а также ведения списка.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пари – основанное на риске соглашение, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса, на исход события, предполагающий выигрыш, в котором они не принимают участия;
2) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;

Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне енгізуге өтініш беру, сондай-ақ тізімді жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 10 қазандағы № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 10 қазанда № 35243 болып тіркелді
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне енгізуге өтініш беру, сондай-ақ тізімді жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Бұйрықпен
бекітілген
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне енгізуге өтініш беру, сондай-ақ тізімді жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғаларды тізімге енгізу, сондай-ақ тізімді жүргізу туралы өтініш беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғаларды тізімге енгізуге өтініш берудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бәс тігу - қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен ұтыс көзделіп, олар қатыспайтын оқиғаның нәтижесіне жасалған, тәуекелге негізделген келісім;
2) жақын туыстар - ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;

3) лицо, ограниченное в участии в азартных играх и (или) пари, – физическое лицо, которое вследствие злоупотребления азартными играми и (или) пари ограничено судом в дееспособности, а также гражданин Республики Казахстан, ограничивший себя от участия в азартных играх и (или) пари;
4) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
5) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
3. Гражданин Республики Казахстан, достигший двадцатиоднолетнего возраста, может самостоятельно ограничить себя в участии в азартных играх и (или) пари сроком от шести месяцев до десяти лет путем подачи заявления в уполномоченный орган о включении себя в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.
4. Письменное заявление гражданина Республики Казахстан, достигшего двадцатиоднолетнего возраста для ограничения себя в участии в азартных играх и (или) пари по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам подается в уполномоченный орган посредством единой платформы приема и обработки всех обращений граждан "е-Otinish" (далее – ИС "е-Otinish") либо в электронном формате посредством мобильного приложения "eGov mobile".
5. Заявление содержит фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), данные документа, удостоверяющего личность, срок ограничения в участии в азартных играх и (или) пари, личную или электронно-цифровую подпись.
6. Поданное заявление не подлежит возврату или отзыву.
7. Гражданин, который вследствие злоупотребления азартными играми, пари, ставит свою семью в тяжелое материальное положение, ограничивается судом в дееспособности в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан. Над ним устанавливается попечительство. Близкие родственники, члены семьи на основании вступившего в законную силу решения суда об ограничении дееспособности гражданина обращаются в уполномоченный орган с заявлением о включении такого лица в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. До истечения срока ограничения участия в азартных играх и (или) пари гражданин Республики Казахстан может подать заявление о продлении ограничения на новый срок.

3) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлға – құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге салыну салдарынан сот әрекет қабілетін шектеген жеке тұлға, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан өзін шектеген жеке тұлға;
4) ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік орган;
5) электрондық цифрлық қолтаңба - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне енгізу туралы өтініш беру тәртібі
3. Жиырма бір жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы уәкілетті органға өзін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне енгізу туралы өтініш беру арқылы өзінің алты айдан он жылға дейінгі мерзімге құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын өз бетінше шектей алады.
4. Өзін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын шектеу үшін жиырма бір жасқа толған Қазақстан Республикасы азаматының жазбаша өтініші уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "е-Otinish" азаматтардың барлық өтініштерін қабылдау және өңдеу бірыңғай платформасы (бұдан әрі - "е-Otinish" АҚ) арқылы немесе "eGov mobile" мобильді қосымшасы арқылы электрондық форматта беріледі.
5. Өтініште тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын шектеу мерзімі, жеке немесе электрондық-цифрлық қолтаңба қамтылады.
6. Берілген өтініш қайтарылуға немесе кері қайтарып алуға жатпайды.
7. Құмар ойындарға, бәс тігуге, салыну салдарынан өзінің отбасын материалдық ауыр жағдайға ұшыратқан азамат, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде белгіленген тәртіп бойынша сотпен әрекет қабілетінен шектеледі. Оған қамқоршылық белгіленеді. Жақын туыстары, отбасы мүшелері азаматтың әрекет қабілетін шектеу туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде уәкілетті органға мұндай адамды құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне енгізу туралы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
8 Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын шектеу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының азаматы шектеуді жаңа мерзімге ұзарту туралы өтініш бере алады.

9. При подаче письменного заявления посредством ИС "е-Otinish" уполномоченный орган в течение 7 (семи) рабочих дней с момента регистрации письменного заявления принимает решение о включении либо об отказе во включении гражданина Республики Казахстан в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.
При подаче заявления в электронном формате посредством мобильного приложения "eGov mobile" гражданин вносится в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, на заявленный им срок ограничения моментально после подписания соответствующего заявления электронной цифровой подписью.
10. Уполномоченный орган отказывает во включении гражданина Республики Казахстан в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари по следующим основаниям:
1) указание неполных или недостоверных сведений;
2) отсутствие копии решения суда об ограничении дееспособности гражданина при подаче заявления близким родственником, членом семьи в порядке, предусмотренном пунктом 5 настоящих Правил;
3) не указан срок ограничения в участии в азартных играх и (или) пари;
4) в случае подачи заявления третьими лицами, не являющимися близкими родственниками, членами семьи.
При наличии оснований, установленных настоящим пунктом, уполномоченный орган формирует мотивированный отказ во включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, и направляет его заявителю в сроки, установленные пунктом 7 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок ведения списка, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
11. Уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 7-6) пункта 1 статьи 8 Закона ведет список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Уполномоченный орган предоставляет доступ к списку лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, только организаторам игорного бизнеса, а также иным лицам, предусмотренным статьей 15-1 Закона.
13. Уполномоченный орган на следующий рабочий день после дня окончания срока самоограничения в участии в азартных играх и (или) пари исключает из списка лицо, включенное в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.
14. Лицо, включенное в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, исключается из списка уполномоченным органом на основании вступившего в законную силу решения суда об отмене ограничения дееспособности гражданина.
Приложение 1 к Правилам
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 179
Форма
в Комитет индустрии туризма
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
Заявление о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
Я, ____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________________,
удостоверение личности № ______________, орган выдачи ___________________,
дата выдачи – срок действия ______________________, прошу на основании

9. "е-Otinish" АҚ арқылы жазбаша өтініш берілген кезде уәкілетті орган жазбаша өтініш тіркелген кезден бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының азаматын құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
"eGov mobile" мобильдік қосымшасы арқылы электрондық форматта өтініш берген кезде азамат тиісті өтінішке электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойғаннан кейін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне мәлімделген шектеу мерзіміне дереу енгізіледі.
10. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының азаматын құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне енгізуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) толық емес немесе дұрыс емес мәліметтер көрсету;
2) осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген тәртіппен жақын туысы, отбасы мүшесі өтініш берген кезде азаматтың әрекет қабілеттілігін шектеу туралы сот шешімінің көшірмесінің болмауы;
3) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуды шектеу мерзімі көрсетілмеген;
4) жақын туыстары, отбасы мүшелері болып табылмайтын үшінші тұлғалар өтініш берген жағдайда.
Осы тармақта белгіленген негіздер болған кезде уәкілетті орган құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне енгізуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады және оны осы қағидалардың 7-тармағында белгіленген мерзімдерде өтініш берушіге жібереді.
3-тарау. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізімін жүргізу тәртібі
11. Уәкілетті орган Заңның 8-бабы 1-тармағының 7-6) тармақшасына сәйкес осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізімін жүргізеді.
12. Уәкілетті орган құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне қол жеткізуді интернет-ресурс арқылы тек ойын бизнесін ұйымдастырушыларға, сондай-ақ Заңның 15-1-бабында көзделген өзге де тұлғаларға ғана қамтамасыз етеді.
13. Уәкілетті орган құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға өзін-өзі шектеу мерзімі аяқталған күннен кейінгі келесі жұмыс күні құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне енгізілген тұлғаны тізімнен алып тастайды.
14. Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалардың тізіміне енгізілген тұлға, азаматтың әрекет қабілеттілігін шектеуді жою туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде уәкілетті органмен тізімнен шығарылады.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 179 Қағидаларға
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрлігінің туризм
индустриясы комитетіне
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізімге енгізу туралы өтініш
Мен, __________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _______________________, жеке куәлік
№ ______________, берген орган ________________, берілген күні – қолданылу
мерзімі ______________________ "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы

статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" включить меня
в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари на срок
_____________. (от 6 месяцев до 10 лет)
Дата __________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
__________________________
Подпись __________________
Приложение 2 к Правилам
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 179
Форма
в Комитет индустрии туризма
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
Заявление о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
Я, ______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ___________________________,
удостоверение личности № _______________, орган выдачи_____________________,
дата выдачи - срок действия __________________, прошу, на основании вступившего
в законную силу решения суда об ограничении дееспособности гражданина № _____
от "__" _________ 20 ___ года, включить в список лиц, ограниченных в участии
в азартных играх и (или) пари, на срок ____________, моего близкого родственника,
члена семьи (от 6 месяцев до 10 лет)
________________________________________________________________________,
индивидуальный (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)) идентификационный номер (ИИН) _________________,
удостоверение личности № _______________, орган выдачи ____________________,
дата выдачи – срок действия __________________.
Приложение: копия решения суда
Дата __________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
__________________________
Подпись __________________
Приложение 3 к Правилам
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 10 октября 2024 года № 179
Форма
Список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Дата подачи заявления
Дата начала срока ограничения
Дата окончания срока ограничения
Способ подачи заявления*
Основания
ограничения**
1
2
3
Примечание:
* Посредством ИС "е-Otinish", посредством мобильного приложения "eGov mobile".
** Самостоятельная (добровольная) подача заявления лицом на включение в список или продление срока ограничения, либо подача заявления иными лицами на основании вступившего в законную силу решения суда об ограничении дееспособности гражданина.

Заңының 15-1-бабының негізінде мені құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге
қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне ____________ мерзімге қосуды
(6 айдан 10 жылға дейін)
сұраймын.
Күні                                                       ____________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) _____________________
Қолтаңба                                           _____________________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 179 Қағидаларға
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрлігінің туризм
индустриясы комитетіне
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізімге енгізу туралы өтініш
Мен, __________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _______________________, жеке куәлік
№ ______________, берген орган ________________, берілген күні – қолданылу
мерзімі ______________________,
азаматтың әрекет қабілетін шектеу туралы 20 ___ жылғы "___" ___________
заңды күшіне енген сот шешімі негізінде, менің жақын туысым, отбасы мүшесі
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _______________________, жеке куәлік
№ ______________, берген орган ________________, берілген күні – қолданылу
мерзімі ______________________, құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге
қатысуы шектелген тұлғалар тізіміне ____________ мерзімге қосуды
(6 айдан 10 жылға дейін)
сұраймын.
Қосымша: сот шешімінің көшірмесі
Күні                                                       ____________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)       ____________________
Қолтаңба                                                 ____________________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2024 жылғы 10 қазандағы
№ 179 Қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген тұлғалар тізімі
№ п/п
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
Тегі, Аты, Әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Өтініш берілген күні
Шектеу мерзімінің басталу күні
Шектеу мерзімінің аяқталу күні
Өтініш беру тәсілі*
Шектеудің негіздері**
1
2
3
Ескерту:
* "е-Otinish" АҚ арқылы, "eGov mobile" мобильді қосымшасы арқылы.
** Азаматтың тізімге енгізуге немесе шектеу мерзімін ұзартуға дербес (ерікті) өтініш беруі, немесе азаматтың әрекетке қабілеттілігін шектеу туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде өзге тұлғалардың өтініш беруі.