О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № ҚР ДСМ-68 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 октября 2024 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2024 года № 35284
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № ҚР ДСМ-68 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28977) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации", утвержденных указанным приказом:
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. Сроки проведения профилактических обработок определяют исходя из специфики местных условий и данных энтомологического мониторинга. Кратность обработок против насекомых (тараканов, мух, муравьев, клопов, блох, комаров, мошек, мокрецов, москитов, слепней, гнуса и пауков-каракуртов) проводится в зависимости от заселенности объекта; против мух и комаров (при затопленных, сырых, влажных подвальных помещениях, при высоком уровне грунтовых вод, при аварийных ситуациях в канализационной сети) в аварийных помещениях и зонах отдыха проводится по санитарно-эпидемиологическим и энтомологическим показаниям.
Профилактические дезинсекционные мероприятия по уничтожению пауков-каракуртов проводятся местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, района, городов областного значения.
Профилактические мероприятия по борьбе с пауками-каракуртами включают:
1) организацию очистки засохшей растительности, расчистку залежей камней, кирпича, различных строительных материалов в окружении жилых построек до начала дезинсекционных обработок;
2) организацию и проведение дезинсекционной обработки (с наступлением жары, до начала миграции самок) летних пастбищ, полевых станов, пляжей, коровников, зарослей верблюжьей колючки, груды камней, деревянных сараев, поленниц дров, прилегающих к ним территории, неухоженных участков частных и многоэтажных домов, приусадебных участков.";
приложение 11 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

"Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 шiлдедегi № ҚР ДСМ-68 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 22 қазандағы № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 23 қазанда № 35284 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 шілдедегі № ҚР ДСМ-68 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28977 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Дезинфекциялауды, дезинсекциялауды және дератизациялауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Профилактикалық өңдеулерді жүргізу мерзімдері жергілікті жағдайлар ерекшеліктері мен энтомологиялық мониторинг деректеріне қарай айқындалады. Жәндіктерге (тарақандар, шыбындар, құмырсқалар, қандалалар, бүргелер, масалар, шіркейлер, есекқұрттар, бәкене шыбындар, соналар, шыбын-шіркей және өрмекші-қарақұрттар) қарсы өңдеу жиілігі объектіде олардың қоныстануына байланысты жүргізіледі; авариялық үй-жайларда және демалыс аймақтарында шыбындар мен масаларға қарсы (су басқан, ылғалды, дымқыл жертөле үй-жайларда, жерасты суларының жоғары деңгейінде, кәріз желісіндегі авариялық жағдайларда) санитариялық-эпидемиологиялық және энтомологиялық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
Өрмекші-қарақұрттарды жою жөніндегі профилактикалық дезинсекциялық іс-шараларды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жүргізеді.
Өрмекші-қарақұрттарды жою жөніндегі профилактикалық іс-шаралар:
1) дезинсекциялық өңдеу басталғанға дейін кептірілген өсімдіктерді тазалауды, тастар, кірпіштер, тұрғын үйлер құрылыстарының айналасындағы әртүрлі құрылыс материалдарын тазартуды ұйымдастыруды;
2) (күн ысып басталғаннан аналықтардың миграциясы басталғанға дейін) жазғы жайылымдарды, далалық тұрақтарды, жағажайларды, сиыр қораларын, жантақ тоғайларын, үйілген тастарды, ағаш қораларды, ағаш үйінділерін, оларға іргелес аумақтарды, жеке және көп қабатты үйлердің тазартылмаған учаскелерін, үй жанындағы учаскелерді дезинсекциялық өңдеуді ұйымдастыруды және жүргізуді қамтиды.";
осы қағидаларға 11-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 октября 2024 года № 87
Приложение 11
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению дезинфекции,
дезинсекции и дератизации"
Площади помещений для физических и юридических лиц, занимающихся
производством, оптовой реализацией средств и препаратов дезинфекции,
дезинсекции и дератизации или оказывающих услуги, связанные с их использованием
Площади помещений (кв.м.)
Организации, оказывающие услуги дезинфекции, дезинсекции и дератизации
Оптовые склады для хранения средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
До 100 кг
Более 100 кг
До 100 кг
Более 100 кг
1
Приемно-экспедиционная
Не менее 12
Не менее 18
Не менее 12
Не менее 24
2
Складские помещения для хранения:
для кислот*
Не менее 12*
Не менее 18*
Не менее 20
Не менее 24
для щелочи*
Не менее 12*
Не менее 18*
Не менее 20
Не менее 24
спиртово-эфирных средств*
Не менее 12*
Не менее 18*
Не менее 20
Не менее 24
для средств дезинфекции
Не менее 12
Не менее 18
Не менее 20
Не менее 24
для средств дезинсекции
Не менее 12
Не менее 18
Не менее 14
Не менее 24
для средств дератизации
Не менее 12
Не менее 18
Не менее 14
Не менее 24
3
Лаборатория для отравленных приготовления приманок
Не менее 12
4
Служебно-бытовые помещения
Не менее 12
Не менее 12
5
Помещение для хранения уборочного инвентаря
Не менее 4
Не менее 4
* Набор помещений применяется в случае использования указанных средств при оказании услуг дезинфекции, дезинсекции и дератизации.

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 22 қазандағы
№ 87 Бұйрығына
қосымша
"Дезинфекциялауды,
дезинсекциялауды және
дератизациялауды
ұйымдастыруға және жүргізуге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
11-қосымша
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдары мен препараттарын өндіру, көтерме сатумен немесе оларды пайдаланумен байланысты қызметтерді көрсететін жеке және заңды тұлғалар үшін үй-жайлардың аудандары
Үй-жайлардың ауданы (ш.м.)
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау қызметтерін көрсететін ұйымдар
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарын сақтауға арналған көтерме қоймалар
100 кг дейін
100 кг-нан астам
100 кг дейін
100 кг-нан астам
1
Экспедициялық - қабылдау
Кемінде 12
Кемінде 18
Кемінде 12
Кемінде 24
2
Сақтауға арналған қойма үй-жайлар:
қышқылдар үшін*
Кемінде 12*
Кемінде 18*
Кемінде 12
Кемінде 24
Сілтілер үшін*
Кемінде 12*
Кемінде 18*
Кемінде 12
Кемінде 24
спирт-эфир құралдары үшін*
Кемінде 12*
Кемінде 18*
Кемінде 12
Кемінде 24
дезинфекциялау құралдары үшін
Кемінде 12
Кемінде 18
Кемінде 12
Кемінде 24
дезинсекциялау құралдары үшін
Кемінде 12
Кемінде 18
Кемінде 12
Кемінде 24
Дератизациялау құралдары үшін
Кемінде 12
Кемінде 18
Кемінде 12
Кемінде 24
3
Улы қармақ жемдерді дайындауға арналған зертханалар
Кемінде 12
4
Қызметтік-тұрмыстық үй-жайлар
Кемінде 12
Кемінде 12
5
Жинау инвентарын сақтауға арналған үй-жай
Кемінде 4
Кемінде 4
* Үй-жайлар жиынтығы дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау қызметтерін көрсету кезінде аталған құралдар қолданылған жағдайда пайдаланылады.