Об утверждении Правил разработки проекта региональной символики
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 октября 2024 года № 503-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2024 года № 35320.
В соответствии с подпунктом 1-17) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 496-22) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки проекта региональной символики.
2. Комитету архивов, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 30 октября 2024 года
№ 503-НҚ
Правила разработки проекта региональной символики
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки проекта региональной символики (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-17) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон), подпунктом 496-22) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок разработки проекта региональной символики (далее – Проект) в целях сохранения единой системы региональной символики.

Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 30 қазандағы № 503-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 қарашада № 35320 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 1-тармағы 1-17) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысының 15-тармағы 496-22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Архив, құжаттама және кітап ісі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2024 жылғы 30 қазандағы
№ 503-НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Қазақстан Республикасының Заңы" (бұдан әрі – Заң) 27-бабының 1-тармағы 1-17) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысының 15-тармағы 496-22) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлік нышандардың бірыңғай жүйесін сақтау мақсатында өңірлік нышан жобасын (бұдан әрі – жоба) әзірлеу тәртібін айқындайды.

2. Разработка проекта осуществляется в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, другим нормативными правовыми актами и настоящими Правилами.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и определения:
1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
2) Экспертный совет по вопросам государственных символов и геральдических знаков (далее – Экспертный совет) – методологическо-консультативный орган, созданный при уполномоченном органе в области государственных символов Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок разработки проекта региональной символики
4. Разработка проекта основывается на принципах:
укрепления общественного согласия и общенационального единства;
соблюдения геральдических знаков;
учета национальных традиций, исторических, культурных, природных, географических, социально-экономических особенностей региона.
5. При разработке проекта запрещается использование изображения Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан, а также изображение религиозных, родовых и племенных знаков.
6. При разработке проекта учитываются:
1) проект является новой работой, ранее не использовавшейся и определяющей своей спецификой создание будущего направления развития местности;
2) проект имеет визуальную составляющую, объемное изображение и (или) модель, с четким рельефом;
3) в проекте официальные наименования, надписи и другой текст излагаются на казахском языке;
4) при разработке проекта не допускается нарушение авторских прав и (или) смежных прав, плагиат.
7. Автором проекта признаются граждане Республики Казахстан. В случае создания проекта несколькими физическими лицами, все они считаются его авторами (соавторами).
8. При разработке проекта допускается использование национально-этнографических элементов (орнаментов).
9. Конкурс на разработку проекта (далее – конкурс) включает следующие этапы:
1) размещение местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы объявления о начале приема заявлений на участие в конкурсе;
2) представление заявлений для участия в конкурсе;
3) рассмотрение проектов местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы на соответствие требованиям пункта 6 настоящих Правил;

2. Жобаны әзірлеу Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, басқа да нормативтік құқықтық актілерге және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қалаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) мемлекеттік рәміздер мен геральдикалық белгілер мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңес (бұдан әрі – Сараптамалық кеңес) – Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері саласындағы уәкілетті органның жанынан құрылған әдістемелік- консультативтік-кеңесші орган.
2-тарау. Өңірлік нышан жобасын әзірлеу тәртібі
4. Жобаны әзірлеу мынадай:
қоғамдық келісім мен жалпы ұлттық бірлікті нығайту;
геральдикалық белгілерді сақтау;
өңірдің ұлттық дәстүрлерін, тарихи, мәдени, географиялық, әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін есепке алу қағидаларына негізделеді.
5. Жобаны әзiрлеу кезiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы мен Мемлекеттiк Елтаңбасының бейнесін, сондай-ақ дiни, рулық және тайпалық белгiлердiң бейнесін пайдалануға тыйым салынады.
6. Жобаны әзірлеу кезінде мыналар ескерілерді:
1) жоба бұрын пайдаланылмаған және өзінің ерекшелігімен жергілікті жердің болашақ даму бағытын құруды айқындайтын жаңа жұмыс болып табылады;
2) жобаның визуалды құрамдас бөлігі, үш өлшемді кескіні және (немесе) моделі анық бедері бар;
3) жобада ресми атаулар, жазулар және басқа да мәтіндер қазақ тілінде жазылады;
4) жобаны әзірлеу кезінде авторлық құқықты және (немесе) сабақтас құқықты бұзуға, плагиатқа жол берілмейді
7. Жобаның авторы Қазақстан Республикасының азаматтары болып танылады. Жобаны жасауға бірнеше жеке тұлға қатысқан, жағдайда олардың барлығы оның авторлары (бірлескен авторлары) болып саналады.
8. Жобаны әзірлеу кезінде ұлттық этнографиялық элементтерді (ою-өрнектерді) пайдалануға рұқсат етіледі.
9. Жобаны әзірлеуге арналған конкурс (бұдан әрі – конкурс) мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру орналастыруы;
2) конкурсқа қатысу үшін өтініштерді ұсыну;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жобаларды осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкестігін қарауы;

4) проведение среди населения области, города республиканского значения, столицы общественных обсуждений по проектам;
5) рассмотрение проектов Экспертным советом;
6) утверждение проекта маслихатом в соответствии с подпунктом 4-5) пункта 1 статьи 6 Закона.
10. Объявление о начале приема заявлений на участие в конкурсе размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы не позднее чем за 3 (три) месяца до завершения конкурса.
11. Заявление на участие в конкурсе принимается на казахском и русском языках и содержит описание проекта.
12. Срок рассмотрения заявлений местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
Проекты, представленные на конкурс, отбираются с учетом национальных ценностей и традиций, культурных, туристических, исторических, географических, политических и социально-экономических особенностей Республики Казахстан.
13. При несоответствии проекта пункту 6 настоящих Правил местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы выносится мотивированный отказ в принятии заявления.
Заявителю направляется уведомление с приложением предварительного решения об отказе в приеме заявления в срок не позднее чем за 5 (пять) дней рабочих дня до его подписания.
Заявителем предоставляется возражение к предварительному решению об отказе в приеме заявления в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня получения уведомления.
14. Со дня окончания срока рассмотрения заявки в течение 1 (один) месяц для проектов, соответствующих пункту 6 настоящих Правил местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы проводятся общественные обсуждения.
15. Информация о дате, времени и месте проведения общественных обсуждений размешается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Результаты общественных обсуждений оформляются протоколом.
16. Проекты, набравшие наибольшее количество голосов со дня завершения общественного обсуждения, рассматриваются на заседании Экспертного совета в течение 25 (двадцать пять) рабочих дней.
Заключение экспертного совета оформляется протоколом.
17. Проекты, получившие положительное заключение, утверждаются решением маслихатов областей, городов республиканского значения, столицы в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней.
18. Допускается использование региональной символики:
1) на культурных, массовых, спортивных, образовательных, религиозных мероприятиях местного уровня;

4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тұрғындары арасында жобалар бойынша қоғамдық талқылаулар өткізу;
5) Сараптамалық кеңестің жобаларды қарауы;
6) Заңның 6-бабы 1-тармағының 4-5) тармақшасына сәйкес мәслихаттың жобаны бекітуі.
10. Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында конкурс аяқталғанға дейін 3 (үш) айдан кешіктірілмей орналастырылады.
11. Конкурсқа қатысуға өтінім қазақ және орыс тілдерінде қабылданады және жобаның сипаттамасын қамтиды.
12. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының өтініштерді қарау мерзімі құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Конкурсқа ұсынылған жобалар Қазақстан Республикасының ұлттық құндылықтары мен дәстүрлерін, мәдени, туристік, тарихи, географиялық, саяси және әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін ескере отырып іріктеледі.
13. Жоба осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өтінімді қабылдаудан дәлелді бас тартады.
Өтінім берушіге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы алдын ала шешімі бар хабарлама оған қол қойылғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы алдын ала шешімге өтініш беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей қарсылық береді.
14. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдар өтініштерді қарау мерзімі аяқталғаннан күннен бастап осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келетін жобалар бойынша 1 (бір) ай көлемінде қоғамдық талқылаулар өткізеді.
15. Қоғамдық талқылауларды өткізу күні, уақыты және орны туралы ақпарат облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында орналастырылады.
Қоғамдық талқылаулардың нәтижелері хаттама түрінде ресімделеді.
16. Қоғамдық талқылау аяқталған күннен бастап ең көп дауыс жинаған жобалар 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде Сараптамалық кеңестің отырысында қаралады.
Сараптамалық кеңестің қорытындысы хаттамамен ресімделеді.
17. Оң қорытынды алған жобалар облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана мәслихаттарының шешімімен 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бекітіледі.
18. Өңірлік нышанды:
1) жергiлiктi деңгейдегi мәдени, бұқаралық, спорттық, ағарту, рухани iс-шараларда;

2) в товарных знаках, эмблеме (символике) неправительственных организаций, общественных объединений, частных учреждений и субъектов предпринимательства, одежде (специальной и спортивной одежде);
3) на юбилейных медалях и благодарственных письмах, поздравительных и сувенирных изделиях, наградах, присуждаемых почетным гражданам области, города республиканского значения, столицы.

2) тауар таңбаларында, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің, жеке мекемелер мен шаруашылық жүргізуші субъектілердің эмблемаларында (рәміздерінде), киім-кешектерде (арнайы және спорттық киімдерде);
3) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрметті азаматтарына берілетін, мерейтойлық медальдар мен алғыс хаттарға, құттықтаулар мен кәдесый заттарға пайдалануға рұқсат етіледі.