О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 ноября 2024 года № 886. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2024 года № 35364
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21646) следующие изменения:
в Требованиях, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) графа III:
начальники и заместители начальников государственных органов, комитетов, департаментов, самостоятельных управлений (отделов) центральных и территориальных подразделений государственных органов, осуществляющие административные функции;
руководители подразделений и служб, определенных графой III;
сотрудники видов деятельности:
строительных, производственно-экономических, снабженческих, материально-технических, хозяйственных, военного обеспечения;
медицинских, финансово-экономических, контрольно-ревизионных;
информационных, информационно-технических, организационно-аналитических, штабных, кадровых, юридических;
следственных, дознания, оперативно-криминалистических, оперативно-технических;
сотрудники:
научно-исследовательских и учебных заведений;
приемников-распределителей;
вторых спецотделов (групп), спецперевозок;
подразделений специального учета уголовно-исполнительной системы;
автохозяйств, специальных автотранспортных учреждений;
сотрудники-водители (кроме оперативного автотранспорта);
сотрудники:
органов прокуратуры;
антикоррупционной службы (кроме указанных в графе I);
СЭР ОФМ (кроме указанных в графе I);
подразделений органов гражданской защиты (кроме указанных в графе I);
кандидаты на учебу по следственным, криминалистическим, педагогико-психологическим, информационным и техническим направлениям подготовки.
Освидетельствование по видам деятельности, указанным в графе III настоящих Требований к состоянию здоровья проводится по данным графам независимо от общего наименования подразделения органов внутренних дел, в штат которого включена должность.";
в приложении к Требованиям, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
11.

"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 12 қарашадағы № 886 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 қарашада № 35364 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21646 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарда:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) III баған:
мемлекеттік органдардың, комитеттердің, департаменттердің, мемлекеттік органдардың орталық және аумақтық бөлімшелері дербес басқармаларының (бөлімдерінің) әкімшілік функцияларды жүзеге асыратын бастықтары мен бастықтарының орынбасарлары;
III бағанмен белгіленген бөліністердің және қызметтердің басшылары;
құрылыс, өндірістік-экономикалық, жабдықтау, материалдық-техникалық, шаруашылық, әскери қамтамасыз ету;
медициналық, қаржы-экономикалық, ревизиялау-бақылау;
ақпараттық, ақпараттық-техникалық, ұйымдастыру-аналитикалық, штаб, кадр, заң;
тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, жедел-техникалық қызмет түрлерінің қызметкерлері;
ғылыми-зерттеу және оқу орындарының;
қабылдау-тарату орындарының;
екінші арнайы бөлімдердің (топтардың), арнайы тасымалдау бөлімдерінің;
қылмыстық-атқару жүйесі арнайы есеп бөлімшелерінің;
автошаруашылық және арнайы автокөлік мекемелерінің қызметкерлері;
жүргізуші-қызметкерлер (жедел автокөліктің жүргізуші-қызметкерлерінен басқа);
прокуратура органдарының;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің (I бағанда көрсетілгеннен басқа);
ҚМО ЭТҚ (I бағанда көрсетілгеннен басқа);
азаматтық қорғау органдары бөліністерінің (І бағанда көрсетілгендерден басқа) қызметкерлері;
даярлаудың тергеу, криминалистикалық, педагогикалық-психологиялық, ақпараттық және техникалық бағыттары бойынша оқуға кандидаттар.
Осы Денсаулық жағдайына талаптардың III бағанында көрсетілген қызмет түрлері бойынша куәландыру лауазымы штатқа енгізілген ішкі істер органдары бөлінісінің жалпы атауына қарамастан аталған бағандар бойынша жүргізіледі.";
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға қосымшада:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
11.

Болезни крови и кроветворных органов D50-89, E61.1:
к
с
к
с
к
с
1) быстро прогрессирующие со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) медленно прогрессирующие со значительными изменениями состава крови и периодическими обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) медленно прогрессирующие с умеренным нарушением функций кроветворной системы и редкими обострениями;
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) временные функциональные расстройства после несистемных болезней крови.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данный пункт Требований предусматривает установленные при обследовании в специализированном стационаре анемии, нарушения свертываемости крови, пурпуру и другие геморрагические состояния, другие болезни крови и кроветворных органов.
К подпункту 1) пункта 11 настоящих Требований относятся заболевания крови и кроветворных органов, когда эффект от проводимого лечения отсутствует или носит временный характер; гипо- или апластические анемии, наследственные формы тромбоцитопатий, гемофилии, коагулопатии, сопровождающиеся кровотечениями, кровоизлияниями, а также приобретенные или врожденные стойкие иммунодефицитные состояния (кроме болезни, вызываемой вирусом иммунодефицита человека), сопровождающиеся частыми рецидивами инфекционных осложнений.
При болезнях крови и кроветворных органов, не отнесенных к злокачественным новообразованиям, в случае достижения ремиссии только глюкокортикоидной терапией сотрудники освидетельствуются по подпункту 3) пункта 11 настоящих Требований. Перенесшие спленэктомию с хорошим эффектом - по подпункту 3) пункта 11 настоящих Требований, а при недостаточной эффективности проведенного лечения - по подпункту 2) пункта 11 настоящих Требований.
Сотрудники, перенесшие эпизод аутоиммунной тромбоцитопенической пурпуры с хорошим эффектом от глюкокортикоидной терапии или спленэктомии, освидетельствуются по подпункту 4) пункта 11 настоящих Требований.
При хроническом медленно прогрессирующем течении с умеренно выраженной тромбоцитопенией без геморрагических проявлений и при отсутствии необходимости в поддерживающей гормональной терапии (после спленэктомии или без нее) МО проводится по подпункту 3) пункта 11 настоящих Требований, а при незначительном эффекте от спленэктомии или его отсутствии - по подпункту 1) пункта 11 настоящих Требований.
При болезни Виллебранда МО проводится по подпункту 1), 2) или 3) пункта 11 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функций и течения заболевания.
Кандидаты на службу и учебу, у которых при МО впервые обнаружены признаки заболевания крови либо кроветворных органов, при необходимости направляются на консультацию к гематологу. МО в случае установления заболевания не требует стационарного обследования.

Қан және қан жасау органдарының аурулары D50-89, E61.1:
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының елеулі бұзылулары бар жылдам прогресті;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қан құрамының елеулі өзгерістері және мерзімді асқынулары бар баяу прогресті;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) қан жасау жүйесінің әлсіз бұзылулары мен сирек асқынулары бар баяу прогресті;
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) қанның жүйелі емес ауруларынан кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Талаптардың осы тармағы мамандандырылған стационарда тексеру кезінде анықталған анемияны, қанның ұюының бұзылуын, алқызыл дақтар және басқа геморрагиялық жағдайларды, қан және қан жасау органдарының басқа да ауруларын көздейді.
Осы Талаптардың 11-тармағының 1) тармақшасына жүргізілген емдеуден нәтиже болмаса немесе уақытша сипатта болған жағдайда қан және қан жасау органдарының аурулары; гипо немесе апластикалық анемия, тромбоцитопатияның, гемофилияның, коагулопатияның тұқым қуалаушылық нысандары, қан кетумен, қан құйылумен ілесе жүретін коагулопатия, сондай-ақ жұқпалы асқынуларымен жиі қайталанатын жүре пайда болған немесе туа біткен тұрақты иммунитет тапшылығы жағдайы (адамның иммунитет тапшылығы жұқпасын туғызатын сырқаттардан басқа) жатады.
Тек глюкокортикоидті терапияның ремиссиясына жеткен жағдайда ғана қатерлі жаңа өспелерге жатпайтын қан және қан жасау органдарының сырқаттары кезінде қызметкерлер осы Талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасы бойынша куәландырылады. Спленэктомияны жақсы нәтижемен өткерген адамдар осы Талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасы бойынша, ал жүргізілген емдеу нәтижесі жеткіліксіз болған жағдайда осы Талаптардың 11-тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Глюкокортикоидті терапияның немесе спленэктомияның жақсы нәтижесі бар аутоиммунді тромбоцитопениялы алқызыл дақтар эпизодын өткерген қызметкерлер осы Талаптардың 11-тармағының 4) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Геморрагиялық көріністерсіз тромбоцитопения әлсіз байқалған созылмалы баяу прогрессивті ағымы кезінде және гормонды терапия қажеттілігі (спленэктомиядан кейін немесе онсыз) болмаған кезде медициналық куәландыру осы Талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасы бойынша, ал спленэктомияның нәтижесі елеусіз болғанда немесе болмағанда осы Талаптардың 11-тармағының 1) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Виллебранд сырқаты кезінде медициналық куәландыру функциялардың бұзылу және сырқат ағымының дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 11-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақша бойынша жүргізіледі.
Медициналық куәландыру кезінде қан немесе қан жасау органдары сырқаттарының белгілері бірінші рет анықталған қызметке және оқуға кандидаттар қажеттілік болған жағдайда гематологқа консультацияға жіберіледі. Сырқат анықталған жағдайда медициналық куәландыру стационарлық тексеруді қажет етпейді.

При выявлении состояний и заболеваний, сопровождающихся содержанием гемоглобина в крови у женщин менее 120 г/л, у мужчин – менее 130 г/л., а также латентного дефицита железа, кандидаты на службу и учебу признаются негодными.
В случае установления заболевания у кандидатов, повторное МО на службу и учебу производится не ранее 6 месяцев с момента МО при наличии заключения гематолога (участкового врача) об излечении (с диагнозом "анемия") и снятии с динамического наблюдения.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
13.
Болезни эндокринной системы, расстройства питания, другие нарушения обмена веществ Е00–90 (за искл. Е04):
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д–инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В -инд
нг
В-инд
4) временные функциональные расстройства.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К пункту 13 настоящих Требований относятся тиреотоксикоз, тиреоидиты, гипотиреоз, отсутствие щитовидной железы, сахарный диабет, болезни околощитовидных желез, надпочечников, гипофиза, гипоталамуса, гиповитаминозы, ожирение и другие заболевания эндокринной системы.
К подпункту 1) пункта 13 настоящих Требований относятся:
стойкие, значительно выраженные расстройства, обусловленные тяжелыми формами узлового и диффузного токсического зоба (понижение массы тела до 50 % величины массы тела от начала заболевания, адинамия, выраженный экзофтальм, одышка в покое, частота пульса 120 и более ударов в минуту, повышение основного обмена на 50 и более процентов, различные висцеральные осложнения);
независимо от степени тяжести несахарный диабет и сахарный диабет I типа;
сахарный диабет II типа тяжелой степени, требующий постоянного назначения инсулинотерапии в комбинации с таблетированными сахароснижающими препаратами;
сахарный диабет II типа средней тяжести, при котором независимо от уровня гликемии и характера лечения имеется в наличии одно и более осложнения: препролиферативная и пролиферативная ретинопатия, диабетическая нефропатия с развитием ХПН, резко выраженная периферическая нейропатия, ангиопатия нижних конечностей с трофическими язвами, гангрена стопы, синдром диабетической стопы, рецидивирующие гипогликемические и кетоацидотические состояния.
К данному подпункту также относятся заболевания желез внутренней секреции (гипофиза, надпочечников, паращитовидных и половых желез) с резким нарушением их функций и отсутствием эффекта от заместительной терапии; стойкие, значительно выраженные расстройства, обусловленные тяжелыми формами климактерического синдрома при неудовлетворительных результатах лечения (выраженные нейровегетативные расстройства - приливы жара более 20 раз в сутки, потливость, приступы сердцебиения, лабильность артериального давления, экстрасистолии, не обусловленные другими заболеваниями); прогрессирующие атрофические изменения слизистых половых органов и мочевых путей; состояния после оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия) при отсутствии клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии.

Әйелдерде қандағы гемоглобиннің мөлшері кемінде 120 г/л, еркектерде - кемінде 130 г/л болатын жағдайлар мен сырқаттар, сондай-ақ латентті темір тапшылығы анықталған кезде қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады.
Кандидаттарда ауру анықталған жағдайда қызметке және оқуға қайта МК гематологтың (учаскелік дәрігердің) емдеу ("анемия" диагнозымен) және динамикалық бақылаудан алу туралы қорытындысы болған кезде МК сәтінен бастап 6 айдан ерте емес жүргізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
13.
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылулары, зат алмасудың басқа да бұзылулары Е00 – 90 (Е04 қоспағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д–жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жек
жз
В -жеке
жз
В-жеке
4) уақытша функциялық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Талаптардың 13-тармағына тиреотоксикоз, тиреоидиттер, гипотиреоз, қалқанша безінің болмауы, қант диабеті, қалқанша маңындағы бездер, бүйрек үсті бездері, гипофиз, гипоталамус, гиповитаминоз, семіздік және эндокриндік жүйенің басқа да сырқаттары жатады.
Осы Талаптардың 13-тармағының 1) тармақшасына:
тұрақты, түйіншекті және диффузиялы уытты зобтың сырқат түрлеріне (сырқат басталғаннан бастап дене салмағының көлемі 50% дейін төмендеу, адинамия, айқын экзофтальм, тыныштықта демігу, пульстің соғу жиілігі минутына 120 және одан артық, негізгі алмасудың артуы 50% және одан көп, әртүрлі висцералық асқынулар) негізделген анық байқалатын бұзылулар;
ауырлық дәрежесіне қарамастан қантсыз диабет және І типтегі қант диабет;
қантты төмендететін таблеткалары бар инсулин терапиясын үнемі қажет ететін ІІ типтегі қантты диабеттің ауыр нысаны;
гликемия деңгейіне және емдеу сипатына қарамастан бір және одан көп асқынулары бар: препролиферативті және пролиферативті ретинопатия, СБЖ дамыған диабеттік нефропатия, өте айқын перифериялық нейропатия, аяқтардың трофикалық жаралары бар ангиопатия, өкшенің гангренасы, диабеттік өкшенінің синдромы, рецидивті гипогликемиялық және кетоацидотикалық жагдайлары бар орташа ауырлықтағы ІІ типтегі қант диабеті жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ функциялары айқын бұзылған және алмастыру терапиясының тиімділігі жоқ ішкі секреция бездерінің (гипофиз, бүйрек үсті бездері, қалқанша маңы бездері және жыныс бездері) сырқаттары; емдеу нәтижелері қанағаттандырылмаған кездегі климактериялық синдромның ауыр түрлеріне негізделген анық байқалатын бұзылулар (тәулігіне 20 реттен астам дене қызуының көтерілуі, тершеңдік, жүрек соғуы ұстамасы, артериялық қысымның тұрақсыздығы, басқа сырқаттар себепші болмаған экстрасистолия); жыныс органдарының және несеп жолдары кілегей қабаттарының үдемелі атрофиялық өзгерістері; алмастыру терапиясы барысында клиникалық-гормоналдық субкомпенсацияның болмауы кезінде қалқанша безді операция жолымен емдеуден кейінгі жағдай (толық, жартылай алып тастау, сәулемен емдеу).

К подпункту 2) пункта 13 настоящих Требований относятся стойкие умеренно выраженные расстройства, обусловленные заболеванием эндокринных желез средней степени тяжести.
Для тиреотоксикоза средней степени тяжести характерны понижение массы тела до 20 процентов величины массы тела от начала заболевания, выраженные эмоциональные и вегетативные нарушения, частота пульса 110-120 ударов в минуту, незначительное снижение работоспособности, повышение основного обмена от 30 до 50 процентов.
Признаки периферической нейропатии должны быть подтверждены заключением электронейромиографии (ЭНМГ), а признаки ангиопатии нижних конечностей - обязательным ультразвуковым обследованием (УЗДГ) сосудов нижних конечностей.

Осы Талаптардың 13-тармағының 2) тармақшасына ауырлығы орташа дәрежедегі эндокриндік бездерінің сырқаттарына байланысты тұрақты айқын көрінетін бұзылулар жатады.
Ауырлығы орташа дәрежедегі тиреотоксикоз үшін сырқат басталғаннан бастап дене салмағы көлемінің 20%-ға дейін төмендеуі, эмоциялық және вегетативтік бұзылулар, пульстің минутына 110-120 рет соғуы, жұмыс қабілетінің елеусіз төмендеуі, негізгі алмасудың 30-дан 50% дейін артуы тән.
Перифериялық нейропатия белгілері электронейромиография (ЭНМГ) қорытындысымен, ал аяқ ангиопатиясының белгілері аяқ тамырларын міндетті ультрадыбыстық тексерумен (УЗДГ) расталуы тиіс.

К данному подпункту относится сахарный диабет II типа средней степени тяжести, при котором компенсация углеводного обмена достигается только пероральным приемом сахароснижающих препаратов, постоянной диетотерапией, уровень гликемии в течении суток превышает 8,9 ммоль/л., и (или) уровень гликированного (гликолизированного) гемоглобина превышает 7,5%, имеются начальные специфические проявления диабета (непролиферативная ретинопатия, нерезко выраженная периферическая нейропатия, нефропатия без ХПН, ангиопатия нижних конечностей без трофических расстройств).
К данному подпункту относятся стойкие умеренно выраженные расстройства, обусловленные климактерическим синдромом средней степени тяжести (умеренно выраженные нейровегетативные расстройства - приливы жара до 20 раз в сутки, потливость, приступы сердцебиения, лабильность артериального давления, экстрасистолии, не обусловленные другими заболеваниями); состояния после проведения оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия и т.д.) при достижении клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии, алиментарное ожирение III степени.

Осы тармақшаға ІІ түрдегі, ауырлығы орташа дәрежедегі қант диабеті жатады, онда көміртегі алмасуының компенсациясына қантты азайтатын препараттарды пероральды қабылдау, ұдайы диетотерапиямен ғана қол жеткізіледі, гликемия тәулік ішінде 8,9 ммоль/л асатын және (немесе) гликемияланған (глюкозаланған) деңгейі 7,5% асады, диабеттің бастапқы арнайы белгілері болады (пролиферативті емес ретинопатия, шамалы анықталған шеткі нейропатия, бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі жоқ нефропатия, аяқтың трофикалық бұзылулары жоқ ангиопатия).
Осы тармақшаға ауырлығы орта дәрежелі климактериялық синдромға негізделген тұрақты айқын бұзылулар (нейровегетативті бұзылулар - тәулігіне 20 реттен астам дене қызуының көтерілуі, тершеңдік, жүрек соғуы ұстамасы, артериялық қысымның тұрақсыздығы, басқа сырқаттар себепші болмаған экстрасистолия); алмастыру терапиясында клиникалық-гормоналдық субкомпенсация қол жеткізілген кезде қалқанша безді операция жолымен емдеуден кейінгі жағдай (толық, жартылай алып тастау, сәулемен емдеу және т.б.), ІІІ дәрежелі алиментарлық семіздік жатады.

Сотрудники, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при отсутствии щитовидной железы (другого эндокринного органа) после операций по поводу заболеваний, при компенсации функции органа заместительной терапией и сохраненной способности выполнять служебные обязанности освидетельствованы по подпунктам 2), 3) в зависимости от результатов лечения.
Кандидаты на службу, у которых установлено алиментарное ожирение III степени признаются негодными; сотрудники признаются негодными по I, II графам, по III графе – подлежат лечению с последующим освидетельствованием после снижения веса до II степени.

Қызметте болудың шекті жасына толмаған қызметкерлер қалқанша безі (басқа эндокриндік орган) болмаған кезде сырқаттар бойынша операциялардан кейін, орган функциясын алмастыру терапиясымен орнын толтыру және қызметтік міндеттерін орындау қабілеті сақталған кезде емдеу нәтижелеріне байланысты 2), 3) тармақшалар бойынша куәландырылады.
ІІІ дәрежелі алиментарлық семіздік айқындалған қызметке қабылданатын кандидаттар жарамсыз деп танылады; қызметкерлер І, ІІ баған бойынша жарамсыз деп танылады, ІІІ бағаны бойынша – емделуге жатады, салмағы ІІ дәрежеге дейін төмендегеннен соң қайта куәландырылады.

К подпункту 3) пункта 13 настоящих Требований относятся легкие обратимые формы диффузного токсического зоба (легкая неврозоподобная симптоматика, снижение толерантности к физической нагрузке, частота пульса до 100 ударов в минуту, повышение основного обмена до 30 процентов при увеличении щитовидной железы I-II степени), субклинический первичный гипотиреоз, аутоиммунный тиреоидит (фаза эутиреоза) при благоприятном течении (по заключению эндокринолога) без нарушения функции щитовидной железы (при нормальном объеме щитовидной железы по результатам УЗИ, нормальных показателях свободного Т4 и ТТГ), алиментарное ожирение II степени.

Осы Талаптардың 13-тармағының 3) тармақшасына диффузиялы уытты зобтың жеңіл қайтымды формасы (жеңіл невроз тәрізді симптомдар, дене жүктемесіне төзімділігінің төмендеуі, пульс жиілігі минутына 100 рет, қалқанша бездің І-ІІ дәрежелі ұлғаюы кезінде негізгі зат алмасудың 30 пайызға дейін жоғарылауы), қалқанша бездің функциясының бұзылуынсыз (УДЗ нәтижелері бойынша қалқанша бездің қалыптағы көлемі, бос Т4 және ТТГ-ның қалыптағы көлемі кезінде) қолайлы ағым кезінде (эндокринологтың қорытындысы бойынша) субклиникалық бастапқы гипотиреоз, аутоиммунды тиреоидит (эутиреоз фазасы), ІІ дәрежелі алиментарлық семіздік жатады.

К данному подпункту также относятся формы сахарного диабета II типа, при которых гликемия в течение суток не превышает 8,9 ммоль/л. и (или) уровень гликированного (гликолизированного) гемоглобина не превышает 7,5%, легко нормализуется пероральным приемом (или без приема) сахароснижающих препаратов, диетой, при отсутствии макро- и микрососудистых осложнений (нейропатий, ангиопатий); микроаденомы гипофиза с клинико-лабораторными проявлениями и без них; состояния после эндоскопического удаления аденомы гипофиза при отсутствии эндокринных и неврологических нарушений.
Кандидаты на службу и учебу, с алиментарным ожирением II степени признаются негодными. При отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, эндокринных нарушений, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы, данные лица могут быть переосвидетельствованы после достижения требуемых показателей ИМТ.
Годность сотрудников с алиментарным ожирением II степени по графам II, III определяется индивидуально.
Годность сотрудников спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых показатель ИМТ соответствует степени ожирения II степени, но вес обусловлен развитой мышечной массой, по графе I определяется индивидуально. В остальных случаях сотрудники с ожирением II степени, освидетельствуемые по графе I, подлежат обследованию (лечению) с последующим МО после достижения требуемых показателей ИМТ.
Кандидаты на службу и учебу с алиментарным ожирением I степени, освидетельствуемые по графам II, III при наличии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, эндокринных нарушений, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы признаются негодными; при отсутствии указанных изменений - признаются годными к службе при ИМТ не более 32, негодными к поступлению в учебные заведения. Повторное МО допускается после достижения требуемых показателей ИМТ.
Годность кандидатов на службу спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых ИМТ соответствует ожирению I степени, но вес обусловлен развитой мышечной массой при ИМТ не более 32, при отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, эндокринных нарушений, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы по графе I определяется в индивидуальном порядке. В остальных случаях кандидаты на службу и учебу по графе I негодны до достижения требуемых показателей ИМТ.
Сотрудники с алиментарным ожирением I степени признаются годным по всем графам.

Осы тармақшаға сондай-ақ гликемия тәулік ішінде 8,9 ммоль/л және (немесе) гликемияланған (глюкозаланған) гемоглобиннің деңгейі 7,5% аспайтын ІІ типті қант диабетінің формасы жатады, қантты төмендететін препараттарды пероралды қабылдаумен (қабылдаусыз), диетамен, тамырлардың макро- және микро асқынуынсыз (нейропатия, ангиопатия) жеңіл қалыпқа келеді; клиникалық-зертханалық белгілері бар гипофиздің микроаденомасы және ол белгілерсіз; эндокриндік және неврологиялық бұзылулар жоқ кездегі гипофиз аденомасын эндоскопиялық алып тастаудан кейінгі жағдай жатады.
ІІ дәрежелі алиментарлық семіздігі бар қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады. ЭКГ-да өзгерістер болмаған кезде (миокардтағы дистрофиялық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериялық қысымның жоғарылауы, эндокриндік бұзылулар, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінің зат алмасу-дистрофиялық өзгерістері кезінде, көрсетілген адамдар ДМИ-дің талап етілетін көрсеткіштеріне жеткеннен кейін қайта куәландырылуы мүмкін.
II, III бағандар бойынша ІІ дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлердің жарамдылығы жеке анықталады.
Дене бітімі шыныққан, бұлшықеттері дамыған висцералдық семіздік белгілері жоқ, ВМИ көрсеткіштері семіздіктің ІІ дәрежесіне сәйкес келетін, бірақ салмағы дамыған бұлшықет массасынан болған қызметкерлердің жарамдылығы І баған бойынша жеке анықталады. Қалған жағдайларда І баған бойынша куәландырылатын, ІІ дәрежедегі семіздігі бар қызметкерлер тексерілуге (емделуге) және ДМИ-дың талап етілетін көрсеткіштеріне жеткеннен кейін қайта медициналық куәландырылуға жатады.
І дәрежелі алиментарлық семіздігі бар ІІ, ІІІ бағандар бойынша куәландырылатын қызметке және оқуға кандидаттар, ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериялық қан қысымының жоғарылауы, эндокринологиялық бұзылулар, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінің зат алмасу-дистрофикалық өзгерістер болған кезде жарамсыз деп танылады; көрсетілген өзгерістер болмаған кезде қызметке ДМИ 32-ден аспаған жағдайда жарамды, оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылады. Қайта медициналық куәландыруға ДМИ-дың талап етілген көрсеткіштеріне қол жеткізген кезде рұқсат беріледі.
Бұлшық еттері дамыған, висцералды семіздік белгілері жоқ, дене массасының индексі І дәрежеге сәйкес келетін, бірақ салмағы дамыған бұлшық ет массасымен негізделген, дене бітімі шыныққан, ДМИ 32-ден аспайған жағдайда, ЭКГ-да өзгерістер болмаған кезде (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериалық қан қысымының жоғарылауы, май басқа гепатоз, сүйек-буын жүйесіндегі зат алмасу-дистрофикалық өзгерістер болмаған кезде қызметке орналасушы кандидаттардың І баған бойынша жарамдылығы жеке тәртіппен анықталады. Қалған жағдайда қызметке және оқуға кандидаттар дене массасының индексі талап етілетін көрсеткіштерге жеткенге дейін І баған бойынша жарамсыз.
І дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.

Лица с аутоиммунным и хроническим фиброзным тиреоидитом освидетельствуются по подпунктам 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функции щитовидной железы.
После двухсторонней овариоэктомии, выполненной по поводу заболеваний, заключение о категории годности выносится по подпунктам 1), 2), 3) в зависимости от выраженности климактерического синдрома и результатов лечения.

Аутоиммунды және созылмалы фиброзды тиреоидитпен сырқаттанатын адамдар қалқанша безі функциясының бұзылу дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Сырқаттар бойынша орындалған екі жақты овариоэктомиядан кейін жарамдылық санаты туралы қорытынды климактериялық синдромның көрінуіне және емдеу нәтижелеріне байланысты 1), 2), 3) тармақшалар бойынша шығарылады.

К подпункту 4) пункта 13 настоящих Требований относятся состояния после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, состояния после лечения острых тиреоидитов у сотрудников. Кандидаты на службу после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, а также после лечения острых тиреоидитов признаются негодными независимо от срока.
При поражении других органов и систем МО проводится также по соответствующим пунктам настоящих Требований.

Осы Талаптардың 13-тармағының 4) тармақшасына қалқанша және басқа да эндокриндік бездерге операция жасалғаннан кейінгі, қызметкерлердің жіті тиреоидиттерден емделгеннен кейінгі жай-күйі жатады. Қызметке кандидаттар қалқанша және басқа да эндокриндік бездерге операция жасалғаннан кейін, сондай-ақ жіті тиреоидиттерден емделгеннен кейін мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Басқа органдар мен жүйелерді зақымдаған жағдайда МК осы Талаптардың тиісті тармақтары бойынша жүргізіледі.

Диагноз у лиц спортивного телосложения, указанных в пояснениях к подпункту 3) пункта 13 настоящих Требований формулируется в виде: "Повышенная мышечная масса у лица спортивного телосложения, соответствующая алиментарному ожирению___ степени" (с указанием I или II степени).
Достижение требуемого показателя ИМТ определяется путем трехкратного ежедневного измерения роста и веса, производимых при участии не менее трех специалистов ВВК (обязательно эксперта-терапевта) с заверением результатов измерений подписью и личными печатями специалистов.

Осы Талаптардың 13-тармағының 3) тармақшасының түсініктемесінде көрсетілген дене бітімі шыныққан адамдардың диагнозы: "Алиментарлық семіздіктің ___ дәрежесіне сәйкес келетін дене бітімі шыныққан адамдардың бұлшықет массасының жоғарылауы" (І және ІІ дәрежесі көрсетілсін) түрінде тұжырымдалады.
ДМИ талап етілетін көрсеткішіне қол жеткізу ӘДК-ның кемінде үш маманының (міндетті түрде сарапшы-терапевтің) қатысуымен жүргізілетін күн сайын үш рет бойы мен салмағын өлшеп отыру жолымен өлшеу нәтижелеріне мамандардың қолдары қойылып және жеке мөрлерімен расталып анықталады.

30,0-34,9
II
35,0-39,9
III
40,0 и более
";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
18.
Расстройства личности и поведения F60-69, F88-89, F90-98 (кроме F98.0, F98.5):
к
с
к
с
к
с
1) резко выраженные, со склонностью к повторным длительным декомпенсациям или патологическим реакциям;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) умеренно выраженные с неустойчивой компенсацией или компенсированные;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) со стойкой компенсацией личностных реакций.
нг
В
нг
В
нг
В
Пункт 18 настоящих Требований предусматривает расстройства личности и поведения в зрелом возрасте (F60-F69), эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающиеся в детском и подростковом возрасте (F90- F98, кроме F98.0, F98.5), расстройства психологического развития (F88-89), расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения, поведенческие расстройства, связанные с сексуальной ориентацией.
Для диагностики личностных расстройств у сотрудников следует тщательно и всестороннее изучить собранные анамнестические сведения, личные дела, данные медицинских и служебных характеристик.
МО сотрудников проводится после стационарного обследования в условиях специализированного медицинского учреждения (отделения).
К подпункту 1) пункта 18 настоящих Требований относятся значительно выраженные, не поддающиеся компенсации, расстройства личности, требующие повторного и длительного лечения в стационарных условиях и динамического наблюдения, на длительное время лишающими способности исполнять служебные обязанности, а также расстройства, сопровождающиеся коморбидной (сочетанной) психиатрической патологией;
К подпункту 2) пункта 18 настоящих Требований относятся умеренно выраженные формы личностных расстройств, проявляющиеся реактивными состояниями, аффективными срывами, выраженностью вегетативных реакций; инфантильное расстройство личности; расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения. По данному подпункту освидетельствуются также лица, страдающие транссексуализмом и (или) сменившие пол.
К подпункту 3) пункта 18 настоящих Требований относятся незначительно выраженные расстройства поведения, эмоций, смешанные расстройства поведения и эмоций, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте, транзиторные (парциальные) расстройства со стойкой (более 3 лет) компенсацией эмоционально-волевых и других патологических проявлений, что должно быть подтверждено документально из медицинских организаций, учебных заведений, с места работы.
Применительно к данному подпункту освидетельствуются лица, имеющие татуировки агрессивно-угрожающего (в том числе с изображениями хищных, агрессивных животных, птиц, пресмыкающихся, насекомых), демонстративно-протестного, криминального, нецензурного, антисоциального, расистского, религиозного характера или содержания, викарные (странные) или другого специфического смыслового содержания независимо от их локализации и площади.
Применительно к данному подпункту относятся также татуировки общей площадью более площади размеров ладонной поверхности на закрытых участках тела независимо от их содержания и локализации.
Если татуировки расположены на лице, шее, верхних конечностях на уровне и ниже средней трети плечевой кости, у лиц женского пола – также нижних конечностей в области коленных суставов и ниже (далее - открытые участки тела), то вне зависимости от размеров и смыслового значения татуировок кандидаты на службу и учебу признаются негодными и переосвидетельствованию (до их сведения) не подлежат. Сотрудники, у которых в период прохождения ВВК выявлены татуировки на указанных участках тела, признаются негодными при перемещении по должности, категория годности к воинской службе при этом не выносится.
Татуаж бровей, татуировки армейского содержания (инициалы, род войск, группа крови, резус-фактор и т.п.) на закрытых участках тела, а также предплечьях и кистях общей площадью не более 5 кв.см. не несущие содержание, указанное в части седьмой настоящего пункта у кандидатов на службу (учебу), сотрудников не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
К данному подпункту относится наличие инородных тел в крайней плоти полового члена, внедренных с целью сексуальной стимуляции.
Лица с психопатоподобными состояниями, причинно связанными с конкретными внешними вредностями (инфекциями, интоксикациями, травмами) освидетельствуются по тем пунктам настоящих Требований, которые предусматривают соответствующие нозологические формы нервно-психической патологии.
Случаи установочного, нарочитого поведения, проявления недисциплинированности, не вытекающие из всей патологической структуры личности, не могут оцениваться как признаки личностного расстройства.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
25.

30,0-34,9
II
35,0-39,9
III
40,0 және одан астам
";
18--тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
18.
Жеке бастың және мінез-құлықтың ауытқулары: F60-69, F88-89, F90-98 (F98.0, F98.5 қоспағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) қайталамалы ұзақ декомпенсацияларға немесе патологиялық реакцияларға бейім, анық байқалған;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) орташа білінетін тұрақсыз компенсацияланған немесе компенсацияланған;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) жеке бастың реакциясының тұрақты компенсацияланған.
жз
В
жз
В
жз
В
Осы Талаптардың 18-тармағы кемел жастағы жеке бастың және мінез-құлықтың ауытқуларын (F60-F69), бала кезде және жасөспірім шақта басталатын эмоционалдық ауытқуларды және мінез-құлық ауытқуларын (F98.0, F98.5-тен басқа F90- F98), психологиялық дамудың ауытқуларын (F88-89), жыныстық сәйкестік және сексуалдық таңдау ауытқуларын, сексуалдық бағытына байланысты мінез-құлқының ауытқуларын көздейді.
Қызметкерлердін жеке басындағы ауытқуларын диагностикалау үшін қызметкерлердің анамнез мәліметтерін, жеке істерін, медициналық сипаттамаларын және қызметтік мінездемелерін ұқыпты және жан-жақты зерделеу керек.
Қызметкерлерді медициналық куәландыру мамандандырылған медициналық мекеме (бөлімше) жағдайында стационарлық тексеруден кейін жүргізіледі.
Осы Талаптардың 18-тармағының 1) тармақшасына жеке бастың орнын толтыруға келмейтін, едәуір байқалатын, стационарлық жағдайда қайталап және ұзақ емдеуді және динамикалық бақылауды талап ететін, ұзақ уақытқа қызметтік міндеттерін орындау мүмкіндігінен айыратын, сондай-ақ коморбидті (тіркесті) психиатриялық патологиялар ілесетін ауытқулар жатады.
Осы Талаптардың 18-тармағының 2) тармақшасына реактивті жай-күйімен, аффективтік жұқарулармен, вегетативтік реакцияларының айқындығымен көрінетін жеке бастың бұзылуының орташа түрде көрсетілген нысандары, жеке бастың инфантильді бұзылуы, жыныстық сәйкестік пен сексуалдық таңдау жатады. Осы тармақша бойынша сондай-ақ транссексуализмнен зардап шегетін және (немесе) жынысын ауыстырғандар куәландырылады.
Осы Талаптардың 18-тармағының 3) тармақшасына, әдетте, бала кезден және жасөспірім шақтан басталатын мінез-құлқының және эмоцияның аралас тұрақты бұзылулары (3 жылдан астам), эмоциялық-ерік және басқа да патологиялық көріністердің тұрақты орнын толтырумен транзиторлық (парциялық) бұзылулар жатады, бұл медициналық ұйымдардан, оқу орындарынан, жұмыс орнынан құжатпен расталуы тиіс.
Осы тармақшаға қатысты агрессивті қауіп төндіретін (оның ішінде Осы тармақшаға, сондай-ақ тұрақты, емдеуге келмейтін жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылулары (толық атриовентрикулярлық блокада, Морганья-Адамса-Стокс синдромымен немесе ІІ-IV ФК жүрек функциясының жеткіліксіздігі бар ІІ дәрежелі атриовентрикулярлық блокада, В. Лаун бойынша III-V градация қарыншалық экстрасистолия, пароксизмальді қарыншалық тахиаритмиялар, фибрилляцияның немесе жүрекшелердің дірілдеуінің қайталанған пароксизмдері, жүрек түйінінің синустық түйінінің әлсіздік синдромы, жүрек жеткіліксіздігі бар жүрекше жыпылықтауының тұрақты нысаны); II-IV ФС жүрек жеткіліксіздігі болған кезде жүректің клапандық аппаратына операция жасаудың, электрокардиостимуляторды немесе аритмияға қарсы құрылғыны имплантациялаудың салдары жатады;
жыртқыш, агрессивті жануарлар, құстар, бауырымен жорғалаушылар, жәндіктер бейнелері бар), демонстрациялық-наразылық, криминалдық, әдепсіз, қоғамға жат, нәсілшілдік, діни сипаттағы немесе мазмұндағы, викарлық (өзгеше) немесе олардың орналасуы мен ауданына қарамастан басқа ерекше мағыналы мазмұндағы татуировкасы бар адамдар куәландырылады.
Осы тармақшаға қатысты, сондай-ақ олардың мазмұны мен орналасуына қарамастан, дененің жабық жерлерінде алақан бетінің көлемінен артық жалпы ауданы бар татуировкалар жатады.
Егер татуировкалар бетте, мойында, қолдың иық сүйегінің орташа үштен бірінің деңгейінде және одан төмен, әйелдерде сондай-ақ аяқтарының тізе буындары деңгейінде және одан төмен (бұдан әрі – дененің ашық жерлерінде) орналасса, татуировкалардың көлеміне және мағынасына қарамастан қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады және қайта куәландыруға (оларды шығарғанға дейн) жатпайды. ӘДК-ден өту кезеңінде денесінің көрсетілген жерлерінде татуировкалар анықталған қызметкерлер лауазымын ауыстыруға жарамсыз деп танылады, бұл ретте әскери қызметке жарамдылық санаты шығарылмайды.
Қызметке (оқуға) кандидаттарда, қызметкерлерде қастардың татуажы және дененің жабық жерлерінде әскери мағынадағы татуировкалар (аты-жөні, әскери қызмет түрі, қан тобы, резус-фактор және т.б.), сондай-ақ білегінде және қолының басындағы жалпы көлемі 5 ш.см. аспайтын осы тармақтың жетінші бөлігінде көрсеткен мазмұнға жатпайтын татуировкалар осы Талаптардың аталған тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Осы тармаққа жыныс мүшесінің күпегінде сексуалдық ынталандыру мақсатында енгізілген бөтен заттардың болуы жатады.
Нақты сыртқы зияндармен (инфекциялармен, интоксикациялармен, жарақаттармен және т.б.) себепті байланыстағы психопатия тектес жай-күйдегі адамдар жүйке-психикалық патологияның тиісті нозологиялық нысандарын көздейтін осы Талаптардың тармақтары бойынша куәландырылады.
Жеке бастың барлық патологиялық құрылымымен байланысты емес анық, әдейі жасалған мінез-құлық жағдайлары, тәртіпсіздік көріністері жеке бастың ауытқу белгілері ретінде бағалана алмайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
25.

Врожденные аномалии (пороки развития нервной системы Q00-07, прогрессирующие органические заболевания ЦНС G20-26, наследственные и дегенеративные болезни ЦНС, доброкачественные опухоли нервной системы или оболочек головного и спинного мозга, а также резидуальные поражения головного мозга и другие нервно мышечные заболевания; неуточненный тремор R25.1:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
К подпункту 1) пункта 25 настоящих Требований относятся тяжелые по своему характеру врожденные аномалии (пороки развития) и болезни нервной системы с быстро прогрессирующим течением или сопровождающиеся значительным нарушением функций (в том числе доброкачественные опухоли нервной системы и оболочек головного или спинного мозга, сирингомиелия с резко выраженными нарушениями трофики, боковой амиотрофический склероз, миастения, амиотрофия невральная, спинальная атаксия Фридрейха, мозжечковая атаксия Пьера-Мари, болезнь Паркинсона и другие болезни экстрапирамидной системы, грубый эссенциальный тремор с нарушениями письма).
К подпункту 2) пункта 25 настоящих Требований относятся болезни, течение которых характеризуется медленным, на протяжении длительного времени (не менее года) нарастанием симптомов (в том числе медленно прогрессирующие формы доброкачественных опухолей нервной системы или оболочек головного или спинного мозга, миопатий, тяжелые формы миотонии, сирингомиелия с незначительной атрофией мышц и легким расстройством чувствительности, краниостеноз с синдромом внутричерепной гипертензии).
К подпункту 3) пункта 25 настоящих Требований относятся легкие формы миотонии, а также медленно прогрессирующие болезни нервной системы, когда объективные признаки выражены в незначительной степени (в том числе сирингомиелия с нерезко выраженными диссоциированными расстройствами чувствительности, без трофических расстройств) или когда симптомы заболевания длительно удерживаются в одном и том же состоянии.
К данному подпункту также относится резидуально-органическая недостаточность головного мозга (антенатальная, перинатальная и постнатальная) неустановленного генеза без психических расстройств при наличии рассеянной очаговой симптоматики, изменений на ЭЭГ в виде очагов патологической активности, пароксизмов либо признаков внутричерепной гипертензии при нормальной фоновой, незначительных патологических изменениях на КТ, а также наличие врожденных (ретро)церебральных, арахноидальных, спинальных кист размерами более 5 мм, в том числе без клинической симптоматики, изменений на ЭЭГ, КТ, МРТ головного мозга.

Туа біткен аномалиялар (Q00-07 жүйке жүйесі дамуының ақаулары, G20-26 ОЖЖ үдемелі органикалық сырқаттары, ОЖЖ тұқым қуалайтын және дегенерациялық аурулары, жүйке жүйесінің немесе бас немесе жұлын миының қабықшаларының қатерсіз ісіктері, сондай-ақ мидың резидуалдық залалдануы және басқа да жүйке-бұлшық ет сырқаттары; анықталмаған тремор R25.1):
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Осы Талаптардың 25-тармағының 1) тармақшасына өзінің сипаты бойынша ауыр туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері) және тез үдемелі ағыммен немесе функциялардың елеулі бұзылуымен қоса жүретін нерв жүйесінің аурулары (соның ішінде жүйке жүйесінің немесе бас немесе жұлын миының қабықшаларының қатерсіз ісіктері, трофиканың күрт тарамдалған бұзылулары бар сирингомиелия, бүйірлік амиотрофиялық склероз, миастения, невральды амиотрофия, Фридрейх жұлын атаксиясы, Пьер-Маридің мишық атаксиясы, Паркинсон ауруы және экстрапирамидтік жүйенің басқа да аурулары, жазуы бұзылған өрескел эссенциальдық тремор) жатады.
Осы Талаптардың 25-тармағының 2) тармақшасына ұзақ уақыт бойы (бір жылдан кем емес) белгілерінің ұлғаюымен баяу сипатталатын аурулар (соның ішінде жүйке жүйесінің немесе бас немесе жұлын миының қабықшаларының қатерсіз ісіктерінің, миопатиялардың баяу үдемелі түрлері, миотонияның ауыр түрлері, бұлшықеттердің аздаған атрофиясы және сезімталдықтың жеңіл бұзылуымен сирингомиелия, бассүйекішілік гипертензия синдромы бар краниостеноз) жатады.
Осы Талаптардың 25-тармағының 3) тармақшасына миотонияның жеңіл түрлері, сондай-ақ объективті белгілері елеусіз дәрежеде айқын көрінген (соның ішінде сезімталдықтың айқын емес диссоциацияланған бұзылулары бар сирингомиелия, трофикалық бұзылуларсыз) немесе аурудың белгілері ұзақ уақыт бір күйде сақталатын жүке жүйесінің баяу үдемелі аурулары жатады.
Осы тармақшаға шашыраңқы ошақтық симптоматика, патологиялық белсенділік ошақтары, пароксизмдер немесе КТ-да қалыпты фондық, елеусіз патологиялық өзгерістер кезінде бассүйекішілік гипертензия белгілері түріндегі ЭЭГ-да өзгерістер болған кезде психикалық бұзылуларсыз анықталмаған генездің (антенаталдық, перинаталдық және постнаталдық) бас миының резиденттік-органикалық жеткіліксіздігі, сондай-ақ көлемі 5 мм-ден асатын туа біткен (ретро) церебралдық, арахноидалдық, жұлын, оның ішінде клиникалық симптомдарсыз, ЭЭГ, КТ, бас миының МРТ өзгерістерсіз кистаның болуы жатады.

Лица с доброкачественными опухолями нервной системы и оболочек головного или спинного мозга после их радикального удаления освидетельствуются по подпунктам 1), 2) или 3) пункта 25 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функций.
Наличие врожденных (ретро)церебральных, арахноидальных, спинальных кист размерами менее 5 мм без клинической симптоматики, изменений на ЭЭГ, КТ, МРТ головного мозга не является основанием для применения настоящего пункта Требований.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
30.
Хронические заболевания воспалительного или дегенеративного характера роговицы, склеры, радужной оболочки цилиарного тела, хрусталика, сосудистой и сетчатой оболочки, стекловидного тела, нарушающие функции зрения Н15-22, Н25-28, Н30-36, Н43-48, Q11-14:
к
с
к
с
к
с
1) значительно выраженные с прогрессирующим снижением зрительных функций или частыми обострениями на обоих глазах:
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) то же на одном глазу или умеренно выраженные на обоих глазах;
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
Д-инд
3) умеренно выраженные, не прогрессирующие с редкими обострениями на одном глазу;
нг
В
нг
В-инд
инд
В-инд
4) афакия, артифакия на обоих глазах:
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
на одном глазу:
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
5) атрофия зрительного нерва любой этиологии при прогрессирующем понижении зрения на обоих глазах:
нг
Е
нг
Е
нг
Е
на одном глазу:
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
В
6) инородное тело, расположенное внутри глаза и не вызывающее воспалительных или дистрофических изменений в глазу.
нг
В-инд
нг
В-инд.
инд.
В-инд.
Данный пункт настоящих Требований предусматривает хронические, трудно излечимые или неизлечимые заболевания дегенеративного, дистрофического и другого происхождения.
При наличии новообразований глаза и его придатков в зависимости от их характера МО проводится по пунктам 8 и 9 настоящих Требований. Доброкачественные новообразования, не нарушающие функций глаза, не препятствуют прохождению службы и поступлению в учебные заведения.
К подпункту 1) пункта 30 настоящих Требований относятся заболевания с прогрессирующим снижением зрительных функций и неподдающиеся консервативному или хирургическому лечению, состояния после кератопротезирования на одном или обоих глазах, а также, независимо от функции глаза тапеторетинальные абиотрофии.
Пигментная дегенерация сетчатой оболочки с пигментом или без него в сочетании с расстройством темновой адаптации (гемералопией) должна быть подтверждена двукратным выполнением часовой адаптометрии с использованием контрольных методов исследования сумеречного зрения, независимо от других функций глаза относится к данному подпункту.

Жүйке жүйесінің немесе бас пен жұлын миының қабықшаларының қатерсіз ісіктері бар адамдар оларды радикалды алып тастағаннан кейін функциялардың бұзылу дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 25 тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Клиникалық симптомдарсыз, бас миының ЭЭГ, КТ, МРТ өзгерістерсіз, көлемі 5 мм-ден кем туа біткен (ретро) церебралдық, арахноидалдық, жұлын кисталарының болуы Талаптардың осы тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
30.
Көру функцияларын бұзатын көздің мөлдір қабықшасы мен басқа да қабықшаларының, склерінің, цилиарлық дене қабының, көзбұршақтың, тамырлы және торлы қабақтың, шыны тәріздес дененің қабыну және дегенерациялық сипаттағы созылмалы аурулары Н15-22, Н25-28, Н30-36, Н43-48, Q11-14:
о
қ
о
қ
о
қ
1) екі көзде де көру қызметінің үдемелі төмендеуі немесе жиі асқынулары бар едәуір анық білінетін;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) дәл сондай бір көзде немесе екі көзде де әлсіз анық білінетін;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) бір көзде сирек асқынулары бар үдемелі емес, әлсіз анық білінетін;
жз
В
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) екі көздегі афакия, артифакия;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
бір көзде:
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
5) екі көзде көру қабілетінің үдемелі төмендеуі кезіндегі кез келген этиологиядағы көру нервісінің атрофиясы
жз
Е
жз
Е
жз
Е
бір көзде:
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
6) көзде қабынуды немесе дистрофиялық өзгерістерді туындатпайтын, көз ішінде орналасқан бөгде зат.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
Осы Талаптардың осы тармағы дегенеративті, дистрофиялық және басқа текті созылмалы, қиын емделетін немесе жазылмайтын сырқаттарды көздейді.
Көздің және оның қосалқыларының ісіктері болған кезде олардың сипатына қарай МК осы Талаптардың 8 және 9-тармақтары бойынша жүргізіледі. Көз қызметін бұзбайтын қатерсіз ісіктер қызмет өткеруге және оқу орындарына түсуге кедергі келтірмейді.
Осы Талаптардың 30-тармағының 1) тармақшасына көру функцияларының үдемелі төмендеуі бар және консервативті немесе хирургиялық емдеуге келмейтін аурулар, бір немесе екі көзде кератопротезден кейінгі жай-күй, сондай-ақ көздің функциясына қарамастан, тапеторетинальды абиотрофия жатады.
Қараңғылыққа бейімделудің бұзылуымен (гемералопиямен) ұштасқан пигментті немесе онсыз тор қабығының пигментті дегенерациясы, көздің басқа функцияларына қарамастан, ымыртта көруді зерттеудің бақылау әдістерін пайдалана отырып, сағаттық адаптометрияның екі рет орындалуымен расталуы тиіс.

При стойком сужении поля зрения снизу и снаружи (по вертикальным и горизонтальным меридианам) от точки фиксации до уровня менее 30 градусов на обоих глазах заключение по всем графам выносится по подпункту 1) пункта 30 настоящих Требований, на одном глазу - по подпункту 2) пункта 30 настоящих Требований, от 30 до 45 градусов на обоих глазах – по подпункту 2) пункта 30 настоящих Требований, на одном глазу - по подпункту 3) пункта 30 настоящих Требований.
К подпункту 2) пункта 30 настоящих Требований относятся хронические увеиты и увеопатии, установленные в стационарных условиях и сопровождающиеся повышением внутриглазного давления; кератоглобус и кератоконус; наличие дегенеративно-дистрофических изменений на глазном дне (краевая дегенерация сетчатки, множественные хориоретинальные очаги, задняя стафилома) при прогрессирующем снижении зрительных функций глаза.
Кандидаты, перенесшие лазерную коррекцию зрения, оптико-реконструктивные операции на роговице или склере, признаются негодными к службе независимо от результатов лечения, если после операции прошло менее 6 мес. По истечении этого периода категория годности к службе определяется в зависимости от состояния функций глаза и документально подтвержденной степени аметропии в соответствии с Приложениями 34 и 35 с учетом результатов ультразвуковой биометрии глазных яблок, отсутствия дегенеративно-дистрофических изменений на глазном дне.
Кандидаты на службу, освидетельствуемые по графе I, перенесшие лоскутную форму лазерной коррекции зрения, оптико-реконструктивные операции на роговице, а также кандидаты на учебу, освидетельствуемые на все любые направления подготовки, перенесшие любые формы лазерной коррекции зрения, оптико-реконструктивных операций на роговице признаются негодными независимо от результатов оперативного лечения близорукости и сроков проведенного лечения.
Так называемая цветная переливчивость, радужность, глыбки, зернышки и вакуоли хрусталика, обнаруживаемые только при исследовании со щелевой лампой, а также врожденное отложение пигмента на передней капсуле хрусталика, не понижающие остроту зрения, не являются основанием для применения пункта 30 настоящих Требований.
При стойких абсолютных центральных и парацентральных скотомах на одном или обоих глазах категория годности к службе, службе в должности (по специальности) освидетельствуемых по всем графам определяется в зависимости от состояния функций глаза по соответствующим подпунктам пункта 30 настоящих Требований.

Көру өрісінің төменгі және сыртынан (тік және көлденең меридиандар бойынша) бекіту нүктесінен екі көзде 30 градустан кем деңгейге дейін тұрақты тарылуы кезінде қорытынды барлық бағандар бойынша осы Талаптардың 30-тармағының 1) тармақшасы бойынша, бір көзде осы Талаптардың 30-тармағының 2) тармақшасы бойынша, 30-дан 45 градусқа дейін екі көзде осы Талаптардың 30 тармағының 2) тармақшасы бойынша, бір көзде осы Талаптардың 30-тармағының 3) тармақшасы бойынша шығарылады.
Осы Талаптардың 30-тармағының 2) тармақшасына стационарлық жағдайларда белгіленген және көзішілік қысымның артуымен қоса жүретін созылмалы увеиттер мен увеопатиялар; кератоглобус және кератоконус; көздің көру функциясының үдемелі төмендеуі кезінде көз түбінде дегенеративті-дистрофиялық өзгерістердің болуы (торқабықтың шеткі дегенерациясы, көптеген хориоретиналды ошақтар, артқы стафилома) жатады.
Егер операциядан кейін 6 айдан аз уақыт өтсе, көруді лазерлік түзету, мөлдір қабықта немесе склерада оптикалық-қайта құрылымдау операциясын өткерген кандидаттар емдеу нәтижелеріне қарамастан қызметке жарамсыз деп танылады. Осы кезең өткеннен кейін қызметке жарамдылық санаты көз алмасының ультрадыбыстық биометриясының нәтижелерін, көз түбінде дегенеративті-дистрофиялық өзгерістердің болмауын ескере отырып, 34 және 35-қосымшаларға сәйкес көз функцияларының жай-күйіне және аметропияның құжатпен расталған дәрежесіне байланысты айқындалады.
Мөлдір қабықтағы оптикалық-қайта құрылымдау операцияларынан, көруді лазерлік жамап түзетуден өткен І баған бойынша куәландырылатын қызметке қабылданатын кандидаттар, сондай-ақ көруді лазерлік түзетуден, мөлдір қабығын оптикалық-қайта құрылымдау операцияларының кез келген түрін жасаған кез келген даярлық бағыттары бойынша куәландырылатын оқуға кандидаттар алыстан көрмеушіліктің операциялық емдеу нәтижелеріне және жүргізілген емдеу мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Сілтілі шаммен зерттеу кезінде ғана анықталатын көз бұршағының түрлі-түсті құйылғыштығы, кемшілігі, кесінділері, дәндері мен вакуольдері, сондай-ақ көру өткірлігін төмендетпейтін көз бұршағының алдыңғы капсуласындағы туа біткен пигменттің шөгіндісі осы Талаптардың 30-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Бір немесе екі көзде тұрақты абсолюттік орталық және параценталды скотомдар кезінде барлық бағандар бойынша куәландырылатындардың қызметке, лауазымы бойынша (мамандығы бойынша) қызметке жарамдылық санаты осы Талаптардың 30-тармағының тиісті тармақшалары бойынша көз функцияларының жай-күйіне байланысты айқындалады.

Вывих и подвывих хрусталика оценивается как афакия. Афакия на одном глазу расценивается как двухсторонняя, если на втором глазу имеется помутнение хрусталика, понижающее остроту зрения этого глаза до 0,4 и ниже.
При афакии, артифакии на одном глазу заключение в отношении сотрудников, занимающих должности, отнесенные к графам II и III, выносится также по пункту 35 настоящих Требований, в зависимости от остроты зрения с практически переносимой коррекцией любого вида, в том числе и контактными линзами. При коррекции обычными стеклами разница в их силе для лучшего и худшего глаза должна быть не более 2 диоптрий. Они не годны к поступлению в учебные заведения и к работе, связанной с вибрацией тела.
При индивидуальной оценке годности по афакии необходимо учитывать зрительные функции, должность, характер работы.
К подпункту 5) пункта 30 настоящих Требований относится атрофия зрительного нерва любой этиологии. При непрогрессирующей атрофии зрительного нерва кандидаты на службу и учебу не годны к службе в органах внутренних дел по всем графам, а категория годности к военной службе, службе в должности (по специальности) сотрудников определяется в зависимости от функций глаза (острота зрения, поля зрения).
При стойкой гемианопсии заключение выносится подобно заключению с атрофией зрительного нерва "на обоих глазах". В случае, когда поле зрения на одном глазу снаружи составляет 30 градусов и менее, заключение выносится подобно заключению, с атрофией зрительного нерва "на одном глазу" пункта 30 настоящих Требований.
Артифакия в виде искусственного хрусталика не расценивается как инородное тело глаза.
При стойкой парацентральной скотоме на одном глазу сотрудники, занимающие должности, отнесенные к II, III графам, при хорошей функции глаза признаются годными.
Во всех случаях при наличии внутриглазных инородных тел, вопрос о годности к службе в должности (по специальности) решается не ранее, чем через 3 месяца после ранения.
При хороших функциях глаза (острота зрения, поля зрения, темновая адаптация), отсутствии воспалительных явлений и признаков металлоза, сотрудники по всем графам (кроме водителей транспортных средств и когда работа связана с вибрацией) и кандидаты на службу по III графе признаются годными к службе.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
32.
Глаукома Н40-42, Q15.0:
к
с
к
с
к
с
1) в развитой и последующих стадиях на обоих глазах
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
2) тоже на одном глазу
нг
В
нг
В
нг
В
3) в начальной стадии на одном или обоих глазах
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
Диагноз глаукомы должен быть подтвержден с применением нагрузочных проб. Вопрос о категории годности к службе решается после лечения (медикаментозного или хирургического) с учетом степени стабилизации процесса и функций органа зрения (острота зрения, поля зрения, в том числе при нагрузочных пробах, наличие парацентральных скотом, а также экскавация диска зрительного нерва).
По данному пункту настоящих Требований освидетельствуются также лица с вторичной глаукомой.

Көз бұршағының шығуы мен сусыздануы афакия ретінде бағаланады. Бір көздегі афакия, егер екінші көзде осы көздің көру өткірлігін 0,4-ке дейін және одан төмен азайтатын көз бұршағының бұлдырауы болса, екі жақты деп есептеледі.
Бір көздегі афакия, артифакия кезінде II және III бағандарға жатқызылған лауазымдарды атқаратын қызметкерлерге қатысты қорытынды кез келген түрдегі, оның ішінде байланыс линзаларымен іс жүзінде көшірілетін көру өткірлігіне байланысты осы Талаптардың 35-тармағы бойынша шығарылады. Қалыпты шынылармен түзету кезінде жақсы және нашар көретін көз үшін олардың күшіндегі айырмашылық 2 диоптриядан аспауы керек. Олар оқу орындарына түсуге және дененің діріліне байланысты жұмысқа жарамсыз.
Афакия бойынша жарамдылықты жеке бағалау кезінде көру функцияларын, лауазымын, жұмыс сипатын ескеру қажет.
Осы Талаптардың 30-тармағының 5) тармақшасына кез келген этиологиядағы көру жүйкесінің атрофиясы жатады. Көру жүйкесінің асқынбаған атрофиясы кезінде қызметке және оқуға кандидаттар барлық бағандар бойынша ішкі істер органдарындағы қызметке жарамсыз, ал қызметкерлердің әскери қызметке, қызметкерлер лауазымдағы (мамандығы бойынша) қызметке жарамдылық санаты көз функцияларына (көру өткірлігі, көру аясы) байланысты айқындалады.
Тұрақты гемианопсия кезінде қорытынды көру нервінің "екі көзде" көру нервісінің атрофиясы бар қорытынды сияқты шығарылады. Бір көздегі көру өрісі сыртынан 30 градус және одан кем болған жағдайда, қорытынды осы Талаптардың 30-тармағының "бір көздегі" көру нервісінің атрофиясы бар қорытынды сияқты шығарылады.
Жасанды көз бұршағының артифакиясы көздегі бөгде зат деп саналмайды.
Бір көздегі тұрақты парацентральды скотом кезінде II, III бағандарға жатқызылған лауазымдарды атқаратын қызметкерлер көздің жақсы қызметі кезінде жарамды деп танылады.
Барлық жағдайларда көз ішінде бөгде заттар болған кезде лауазымдағы (мамандығы бойынша) қызметке жарамдылығы туралы мәселе жараланғаннан кейін 3 айдан кейін шешіледі.
Көздің жақсы функциялары (көру өткірлігі, көру өрісі, қараңғылыққа бейімделу), қабыну құбылыстары мен металлоз белгілері болмаған кезде барлық бағандар бойынша қызметкерлер (көлік құралдарын жүргізушілерден басқа және жұмыс дірілмен байланысты болғанда) және III баған бойынша қызметке кандидаттар қызметке жарамды деп танылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
32.
Глаукома Н40-42, Q15.0:
о
қ
о
қ
о
қ
1) екі көзде де дамыған және келесі сатылардағы
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
2) дәл сондай бір көзде
жз
В
жз
В
жз
В
3) бір немесе екі көзде бастапқы сатыда
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Глаукома диагнозы жүктеме сынамаларын қолдана отырып расталуы тиіс. Қызметке жарамдылық санаты туралы мәселе емделгеннен кейін (дәрі-дәрмекпен немесе хирургиялық) көру органының процесі мен функцияларын тұрақтандыру дәрежесін (көру өткірлігі, көру өрісі, оның ішінде жүктеме сынамасы кезінде, параценталды зағиптық болуы, сондай-ақ көру жүйкесінің дискісін экскавациялау) ескере отырып шешіледі.
Осы Талаптардың осы тармағы бойынша салдарлық глаукомасы бар адамдар да куәландырылады.

С диагнозом "преглаукома", "подозрение на глаукому", "подозрение на глаукоматозную оптиконейропатию" (Н40.0) кандидаты на службу и учебу не годны по всем графам до исключения диагноза.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
42.
Болезни системы кровообращения:
ревматические болезни сердца (ревматический перикардит, миокардит, ревматические пороки митрального, аортального и других клапанов);
неревматические миокардиты, эндокардиты, в том числе бактериальный (инфекционный) эндокардит;
другие болезни сердца (кардиомиопатия, нарушение сердечного ритма и проводимости), сопровождающиеся расстройством кровообращения I00-09, I34-52:
к
с
к
с
к
с
1) III стадии, IV ФК;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) II стадии Б, III ФК;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) II стадии А, II ФК;
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) I стадии, I ФК.
нг
А
нг
А
нг
А
К подпункту 1) пункта 42 настоящих Требований наряду с заболеваниями сердечно-сосудистой системы III стадии, IV ФК относятся независимо от стадии нарушения кровообращения:
комбинированные или сочетанные приобретенные пороки сердца;
аортальные пороки сердца;
обширная облитерация перикарда;
изолированный стеноз левого атриовентрикулярного отверстия;
дилятационная и рестриктивная кардиомиопатия, гипертрофическая кардиомиопатия с обструкцией выносящего тракта левого желудочка;
аритмогенная дисплазия правого желудочка (АДПЖ).
К данному подпункту также относятся стойкие, не поддающиеся лечению нарушения ритма сердца и проводимости (полная атриовентрикулярная блокада, атриовентрикулярная блокада II степени с синдромом Морганьи-Адамса-Стокса или с сердечной недостаточностью II - IV ФК, желудочковая экстрасистолия III-V градации по В. Лауну, пароксизмальные желудочковые тахиаритмии, повторные пароксизмы фибрилляции или трепетания предсердий, синдром слабости синусового узла, постоянная форма мерцания предсердий с сердечной недостаточностью); последствия оперативных вмешательств на клапанном аппарате сердца, имплантации электрокардиостимулятора или антиаритмического устройства при наличии сердечной недостаточности II-IV ФК;
К подпункту 2) пункта 42 настоящих Требований относятся заболевания сердца, сопровождающиеся сердечной недостаточностью II ст Б, III ФК.
Лица со стойким (с длительностью более 7 суток) нарушением ритма сердца и проводимости: пароксизмальными тахиаритмиями, синдромом WPW, постоянными АV-блокадами II степени без синдрома Морганьи –Адамса-Стокса, синоаурикулярной блокадой II степени, полной блокадой ножек пучка Гиса, слабостью синусового узла, требующие антиаритмической терапии, использования электрической кардиоверсии или катетерной абляции, возобновляющиеся после прекращения лечения, освидетельствуются по подпунктам 1), 2), 3), 4) пункта 42 настоящих Требований, в зависимости от степени недостаточности и расстройства коронарного кровообращения и частоты их проявлений.

"Преглаукома", "глаукомаға күдік", "глаукоматозлық оптиконеропатияға күдік" (Н40.0) диагнозымен қызметке және оқуға кандидаттар диагнозды алып тастағанға дейін барлық бағандар бойынша жарамсыз.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
42.
Қан айналымы жүйесінің аурулары: жүректің ревматикалық аурулары (ревматикалық перикардит, миокардит, митралдық, аорталдық және басқа клапандардың ревматикалық ақаулары); ревматикалық емес миокардиттер, эндокардиттер, оның ішінде бактериялық (инфекциялық) эндокардит; қан айналымының ауытқуымен ілесе жүретін басқа да жүрек аурулары (кардиомиопатия, жүрек ритмі мен өткізгіштігінің бұзылуы) I00-09, I34-52:
о
қ
о
қ
о
қ
1) III сатыдағы, IV ФК;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) II сатыдағы Б, III ФК;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) II сатыдағы А, II ФК;
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) I сатыдағы, I ФК.
жз
А
жз
А
жз
А
Осы Талаптардың 42-тармағының 1) тармақшасына ІІІ сатыдағы, IV ФК жүрек-қантамыр жүйесі ауруларымен қатар қан айналымының бұзылу сатысына қарамастан жатады:
үйлестірілген немесе тіркескен жүре пайда болған жүрек ақаулары;
жүректің аорталық ақаулары;
перикардтың ауқымды облитерациясы;
сол атриовентрикулярлы тесіктің оқшауланған стенозы;
дилятациялық және рестриктивтік кардиомиопатия, сол жақ қарыншаның шығару жолының бітелуімен гипертрофиялық кардиомиопатия;
оң жақ қарыншаның аритмогенді дисплазиясы (АДПЖ).
Осы тармақшаға, сондай-ақ тұрақты, емдеуге келмейтін жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылулары (толық атриовентрикулярлық блокада, Морганья-Адамса-Стокс синдромымен немесе ІІ-IV ФК жүрек функциясының жеткіліксіздігі бар ІІ дәрежелі атриовентрикулярлық блокада, В. Лаун бойынша III-V градация қарыншалық экстрасистолия, пароксизмальді қарыншалық тахиаритмиялар, фибрилляцияның немесе жүрекшелердің дірілдеуінің қайталанған пароксизмдері, жүрек түйінінің синустық түйінінің әлсіздік синдромы, жүрек жеткіліксіздігі бар жүрекше жыпылықтауының тұрақты нысаны); II-IV ФС жүрек жеткіліксіздігі болған кезде жүректің клапандық аппаратына операция жасаудың, электрокардиостимуляторды немесе аритмияға қарсы құрылғыны имплантациялаудың салдары жатады;
Осы Талаптардың 42-тармағының 2) тармақшасына ІІ ст Б, ІІІ ФК жүрек жеткіліксіздігімен қоса жүретін жүрек аурулары жатады.
Жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты (ұзақтығы 7 тәуліктен астам) бұзылулары бар адамдар: пароксизмальды тахиаритмиялар, WPW синдромы, Морганья-Адамс-Стокс синдромы жоқ ІІ дәрежелі тұрақты АV-блокадалары, ІІ дәрежелі синоаурикулярлы блокада, Гис шоғырының аяқтарының толық бұғатталуы, аритмияға қарсы терапияны, электрлік кардиоверсияны немесе катетерлік абляцияны пайдалануды талап ететін синус түйінінің әлсіздігі бар, емдеуді тоқтатқаннан кейін қалпына келетін, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты (ұзақтығы 7 тәуліктен астам) бұзылулары коронарлық қан айналымының жеткіліксіздігі мен бұзылу дәрежесіне және олардың пайда болу жиілігіне байланысты осы Талаптардың 42-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшалар бойынша куәландырылады.

Постоянная АV-блокада I степени, не проявляющаяся клинически и не требующая лечения, функциональная (вагусная) АV-блокада I степени (нормализация АV-проводимости возникает при физической нагрузке или после внутривенного введения 0,5-1,0 миллиграмм атропина сульфата), неполная блокада правой ножки пучка Гиса, синдром Клерка-Леви-Кристеско (СLC), неспецифические внутрижелудочковые блокады, единичные желудочковые и наджелудочковые экстрасистолы, не сопровождающиеся пароксизмальными нарушениями ритма, не являются основанием для применения пункта 42 настоящих Требований.
Лица с изолированными приобретенными пороками сердца (за исключением указанных в подпункте 1) пункта 42 настоящих Требований), при ХСН I, II, III степени освидетельствуются по подпунктам 2), 3) или 4).
Сотрудники, у которых имеется приобретенный порок сердца - недостаточность аортального клапана (стадия А или В), при наличии сердечной недостаточности I ФК и (или) регургитацией 1-1,5 степени, по II, III графам освидетельствуются по п 2).
К подпункту 3) пункта 42 настоящих Требований относятся заболевания сердца с сердечной недостаточностью II стадии А, II ФК:
повторные атаки ревматизма;
пролапс митрального клапана или других клапанов II степени (6-8,9мм) без нарушения внутрисердечной гемодинамики;
гипертрофическая кардиомиопатия без обструкции выносящего тракта левого желудочка при наличии ХСН I степени или без нее;
пролапс митрального клапана I степени (3-5,9 мм) с патологической регургитацией II степени;
миокардитический кардиосклероз, сопровождающийся стойким нарушением ритма и проводимости;
состояния после хирургического лечения, в том числе эндоваскулярного, по поводу врожденных или приобретенных пороков сердца при наличии ХСН I- II степени или без нее.
Хроническая сердечная недостаточность должна быть подтверждена кардиогемодинамическими показателями, выявляемыми при эхокардиографии (снижение фракции выброса, увеличение систолического и диастолического размеров левого желудочка и предсердия, появление потоков регургитации на митральном и аортальном клапанах, укорочение волокон миокарда), результатами велоэргометрии для оценки индивидуальной переносимости физической нагрузки, а также тестом 6 минутной ходьбы в сочетании с клиническими проявлениями.
Кандидаты на службу на службу, перенесшие первичный активный ревматизм, после выписки из медицинского учреждения до 12 месяцев признаются негодными по подпункту 3) пункта 42 настоящих Требований. В последующем, при отсутствии признаков поражения сердца и других органов, а также отсутствия рецидивов заболевания, они освидетельствуются по подпункту 4) пункта 42 настоящих Требований. При благоприятно текущем заболевании, успешном лечении и сохраненной трудоспособности сотрудников возможна индивидуальная оценка по всем графам болезней.

Клиникалық белгісіз және емдеуді қажет етпейтін тұрақты І дәрежелі АV-блокада, І дәрежелі функционалдық (вагусты) АV-блокада (АV-өткізгіштіктің қалыпқа келуі дене жүктемесі кезінде немесе 0,5-1,0 миллиграмм атропин сульфатын көктамыр ішіне енгізгеннен кейін пайда болады), Гис шоғырының оң аяғының толық емес бұғатталуы, жүрек ырғағының пароксизмальды бұзылуларымен қоса жүрмейтін Клерка-Леви-Кристеско (сlc) синдромы, спецификалық емес қарыншаішілік ішкі блокадалар, бірлі-жарым қарыншаішілік және қарыншаішіліктің үстіндегі экстрасистоллар осы Талаптардың 42-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Оқшауланған жүре пайда болған жүрек ақаулары бар адамдар (осы Талаптардың 42-тармағының 1) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда), І, ІІ, ІІІ дәрежелі СЖӘ кезінде 2), 3) немесе 4) тармақшалар бойынша куәландырылады.
Жүре пайда болған жүрек кемістігі бар қызметкерлер - I ФК жүрек жетіспеушілігі және (немесе) 1-1,5 дәрежелі регургитация болған кезде аорталық қақпақшаның жеткіліксіздігі (А немесе В сатысы) II, III бағандар бойынша 2) тармақша бойынша куәландырылады.
Осы Талаптардың 42-тармағының 3) тармақшасына ІІ сатыдағы жүрек жеткіліксіздігі бар жүрек аурулары:
ревматизмнің қайталанған шабуылдары;
жүрекішілік гемодинамиканың бұзылуынсыз митральды қақпақшаның немесе ІІ дәрежелі басқа да клапандардың (6-8,9 мм) пролапсы;
І дәрежелі СЖЖ болған кезде немесе онсыз сол қарыншаның шығару жолының бітелуінсіз гипертрофиялық кардиомиопатия;
ІІ дәрежелі патологиялық регургитациясы бар І дәрежелі митральды қақпақшаның пролапсы (3-5, 9 мм);
ырғақ пен өткізгіштіктің тұрақты бұзылуымен жүретін миокардитикалық кардиосклероз;
І - ІІ дәрежелі СЖЖ болған немесе онсыз туа біткен немесе жүре пайда болған жүрек ақаулары бойынша хирургиялық, оның ішінде эндоваскулярлы емдеуден кейінгі жай-күй жатады.
Созылмалы жүрек жеткіліксіздігі эхокардиография кезінде кардиогемодинамикалық көрсеткіштермен (шығарылу фракциясының төмендеуі, сол қарыншаның және жүрекшенің систолалық және диастолалық мөлшерінің ұлғаюы, митралды және аорталық қақпақшаларда регургитация ағымдарының пайда болуы, миокард талшықтарының қысқаруы), дене жүктемесінің жеке төзімділігін бағалау үшін велоэргометрия нәтижелерімен, сондай-ақ клиникалық көріністермен үйлескен 6 минуттық жүру тестімен расталуы тиіс.
Бастапқы белсенді ревматизмді өткерген қызметке кандидаттар медициналық мекемеден шыққаннан кейін 12 айға дейін осы Талаптардың 42-тармағының 3) тармақшасы бойынша жарамсыз деп танылады. Кейіннен жүректің және басқа ағзалардың зақымдану белгілері болмаған, сондай-ақ сырқаттың қайталануы болмаған кезде олар осы Талаптардың 42-тармағының 4) тармақшасы бойынша куәландырылады. Қолайлы ағымдағы ауру, табысты емдеу және қызметкерлердің еңбекке қабілеттілігі сақталған жағдайда аурулардың барлық бағандары бойынша жеке баға берілуі мүмкін.

К подпункту 4) пункта 42 настоящих Требований относятся стойко компенсированные исходы заболеваний мышцы сердца, клапанов и миокардиосклероз и без недостаточности кровообращения, стойких нарушений ритма сердца и проводимости.
Перенесенные неревматические миокардиты без исхода в миокардиосклероз, при отсутствии нарушений ритма сердца и проводимости, не препятствуют поступлению в учебные заведения, на службу.
Кандидаты на службу и учебу с приобретенным пролапсом митрального клапана I степени с транзиторной регургитацией I степени или без нее по графе III признаются годными, по графам I, II – негодными. Сотрудники с пролапсом митрального клапана I – II степени с указанной степенью нарушений по всем графам признаются годными.
Регургитация I степени на клапане легочной артерии при отсутствии легочной гипертензии, на трикуспидальном, митральном клапанах при отсутствии органических изменений створок клапанов, без пролабирования створок данных клапанов, без пороков данных клапанов, без нарушения ритма и проводимости, неснижающаяся толерантность к физической нагрузке по результатам нагрузочных проб (стресс-тредмил-тест, ВЭМ), считается функциональной и не является основанием для применения пункта 42 настоящих Требований.
Кандидаты на службу, по истечении 3-х лет наблюдения после эффективной РЧА, при удовлетворительных результатах ЭХОКГ, нагрузочной пробы, суточного мониторирования ЭКГ и отсутствии приема антиаритмических препаратов в течении последних 6 месяцев признаются годными индивидуально по III графе, по I и II графам - негодны.
Сотрудники, по истечении 6 месяцев наблюдения после эффективной РЧА, при удовлетворительных результатах ЭХОКГ, нагрузочной пробы, суточного мониторирования ЭКГ и отсутствия приема антиаритмических препаратов в течении последних 3 месяцев годны к службе по III графе, по I и II графам - годность определяется индивидуально (В-инд).";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
52.
Астма и астматический статус J45-46:
к
с
к
с
к
с
1) тяжелые формы с частыми приступами;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) формы средней степени тяжести;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) формы легкой и средней степени тяжести с редкими приступами.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
Диагноз бронхиальной астмы должен быть установлен при стационарном обследовании для исключения бронхоспатического синдрома при других заболеваниях.
К подпункту 1) пункта 52 настоящих Требований относится бронхиальная астма с тяжелыми и частыми приступами удушья, астматическими состояниями, легочной и легочно-сердечной недостаточностью II-III степени, требующими повторного стационарного лечения больного; гормональнозависимая астма (приступы купируются введением гормонов, в межприступный период требуется поддерживающая гормональная терапия).

Осы Талаптардың 42-тармағының 4) тармақшасына жүрек бұлшықеті, клапандар және миокардиосклероз сырқаттарының тұрақты компенсацияланған нәтижелері және қан айналымының жеткіліксіздігі, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты бұзылулары жатады.
Жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылуы болмаған кезде миокардиосклерозға нәтижесіз болған ревматикалық емес миокардиттер оқу орындарына, қызметке түсуге кедергі келтірмейді.
І дәрежелі транзиторлы регургитациясы бар І дәрежелі митральды қақпақшаның пролапсымен немесе III баған бойынша онсыз қызметке және оқуға кандидаттар жарамды, І, ІІ бағандар бойынша жарамсыз деп танылады. Митральды қақпақшаның І – ІІ дәрежелі пролапсы бар барлық бағандар бойынша ауытқулардың көрсетілген дәрежесімен қызметкерлер жарамды деп танылады.
Өкпе гипертензиясы болмаған кезде өкпе артериясы қақпақшасында, қақпақшалар жармаларының органикалық өзгерістері болмаған кезде трикуспидальды, митральды қақпақшаларда, осы қақпақшалардың жармаларының пролабирленбей, осы қақпақшалардың ақауларынсыз, ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуынсыз, жүктеме сынамаларының (стресс-тредмил-тест, ВЭМ) нәтижелері бойынша дене жүктемесіне төмендемейтін төзімділік функционалдық болып саналады және осы Талаптардың 42-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Қызметке кандидаттар тиімді РЧА кейін 3 жыл өткеннен кейін, ЭХОКГ, жүктеме сынамасы, ЭКГ тәуліктік мониторингілеу нәтижелері қанағаттанарлық болғанда және соңғы 6 ай ішінде аритмияға қарсы препараттарды қабылдамаған кезде ІІІ баған бойынша жеке жарамды деп, I және II бағандар бойынша жарамсыз деп танылады.
Қызметкерлер тиімді РЧА-дан кейін 6 ай өткеннен кейін, ЭХОКГ, жүктеме сынамасы, ЭКГ тәуліктік мониторингілеу нәтижелері қанағаттанарлық болғанда және соңғы 3 ай ішінде аритмияға қарсы препараттарды қабылдамаған жағдайда қызметке III баған бойынша жарамды, I және II бағандар бойынша жарамдылық жеке анықталады (В- жеке).";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
52.
Демікпе және демікпелік статус J45-46:
о
қ
о
қ
о
қ
1) жиі ұстамалары бар ауыр түрлері;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) ауырлығы орта дәрежелі түрлері;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) сирек ұстамалармен жеңіл және орташа дәрежедегі түрлері.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Бронх демікпесінің диагнозы басқа аурулар кезінде бронхоспаздық синдромды болдырмау үшін стационарлық тексеру кезінде белгіленуі тиіс.
Осы Талаптардың 52-тармағының 1) тармақшасына ауыр және жиі тұншығу ұстамалары, демікпе жағдайлары, науқасты қайта стационарлық емдеуді талап ететін ІІ-ІІІ дәрежелі өкпе және өкпе-жүрек жеткіліксіздігі бар бронх демікпесі; гормондарға тәуелді демікпе (ұстамалар гормон енгізумен басылады, ұстама арасындағы кезеңде ұстап тұратын гормоналды терапия талап етіледі) жатады.

К подпункту 2) пункта 52 настоящих Требований относится бронхиальная астма с приступами удушья, которые купируются введением различных бронхорасширяющих средств, возможны единичные астматические состояния; в межприступный период не требуется гормональная терапия, однако сохраняется дыхательная недостаточность I-II степени.
К подпункту 3) пункта 52 настоящих Требований относятся формы бронхиальной астмы с непродолжительными приступами удушья (не чаще 2-х раз в год), которые легко купируются бронхорасширяющими средствами и вне приступа сопровождаются дыхательной недостаточностью I степени или без нее.
У кандидатов на службу, сотрудников при отсутствии приступов в течении 5 лет, исключении с динамического наблюдения и снятии диагноза бронхиальной астмы, необходимо проведение специализированных медикаментозных провокационных проб. Отсутствие измененной реактивности бронхов свидетельствуют о имевшем место в анамнезе бронхоспастическом синдроме и не дает основания для применения данного пункта настоящих Требований.
В случаях, когда бронхоспастические синдромы (обтурационный, эндокринно-гуморальный, неврогенный, токсический) являются осложнением других заболеваний, категория годности к службе определяется в зависимости от течения основного заболевания по соответствующему пункту настоящих Требований.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
58.
Болезни желудка и 12-перстной кишки (кроме язвенной болезни), другие болезни органов пищеварения, болезни желчного пузыря и желчных путей, болезни поджелудочной железы. Неинфекционный энтерит и колит, болезнь Крона, хронические болезни печени, цирроз печени
К29-31; К50-51; К57.1; К57.3; К51.5; К58; К59; К62; К63 (за исключ. К63.1, К63.2), К70-77; К80-87 (за исключением К82), К90-К93:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с частыми обострениями и умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с редкими обострениями и незначительным нарушением функций.
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
нг
А
инд
А
инд
А
К подпункту 1) пункта 58 настоящих Требований относятся цирроз печени; тяжелые формы хронических прогрессирующих активных гепатитов со значительным нарушением функции печени или признаками портальной гипертензии; тяжелые формы неспецифических язвенных колитов, болезни Крона, неклассифицированных ВЗК-колитов, энтеритов с резким нарушением функции пищеварения; рубцовые сужения и нервно-мышечные заболевания пищевода со значительными клиническими проявлениями требующие систематического бужирования или хирургического лечения при отказе от него; хронические рецидивирующие холециститы и панкреатиты с обострениями 4 раза в год и чаще, требующие стационарного лечения больного.

Осы Талаптардың 52-тармағының 2) тармақшасына әртүрлі бронхты кеңейтетін заттарды енгізумен тоқтатылатын тұншығу ұстамалары бар бронх демікпесі жатады, бірлі-жарым астматикалық жағдайлар болуы мүмкін; ұстама арасындағы кезеңде гормоналды терапия талап етілмейді, бірақ І-ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі сақталады.
Осы Талаптардың 52-тармағының 3) тармақшасына қысқа тұншығу ұстамаларымен (жылына 2 реттен жиі емес) бронх демікпесінің түрлері жатады, олар бронхты кеңейтетін құралдармен жеңіл басылады және ұстамадан тыс І дәрежелі немесе онсыз тыныс алу жеткіліксіздігімен қатар жүреді.
Қызметке кандидаттардың, қызметкерлердің 5 жыл бойы ұстамалары болмаған кезде, бронх демікпесі диагнозын алып тастау және динамикалық есептен шығару кезінде мамандандырылған дәрі-дәрмектік арандатушылық сынамалар жүргізу қажет. Бронхтардың өзгермелі реактивтілігінің болмауы бронхоспастикалық синдром туралы куәландырады және осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз бермейді.
Бронхоспастикалық синдромдар (обтурациялық, эндокриндік-гуморалдық, неврогенді, уытты) басқа аурулардың асқынуы болып табылатын жағдайларда қызметке жарамдылық санаты осы Талаптардың тиісті тармағы бойынша негізгі аурудың ағымына байланысты айқындалады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
58.
I
II
III
Асқазан мен ұлтабардың сырқаты (жара сырқатынан басқа), ас қорыту органдарының басқа аурулары, өт қабы мен өт жолдарының аурулары, ұйқы безінің аурулары Инфекциялық емес энтерит және колит, Крон ауруы, бауырдың созылмалы аурулары, бауыр циррозы К29-31, К50-51, К57.1, К57.3, К51.5, К58, К59, К62, К63 (К63.1, К63.2 қосылмағанда), К70-77, К80-87 (К82, К90-К93 қосылмағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) функциялардың едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) жиі асқынулары және функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) сирек асқынулары және функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функцияларды бұзбай объективті деректер болғанда
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың 58-тармағының 1) тармақшасына бауыр циррозы; бауыр функциясының елеулі бұзылуымен немесе порталдық гипертензия белгілерімен созылмалы үдемелі белсенді гепатиттердің ауыр түрлері; ас қорыту функциясының күрт бұзылуымен спецификалық емес жаралы колиттердің, Крон ауруының, топтастырылмаған ІҚА-колиттердің, энтериттердің ауыр түрлері; жүйелі бужирлеуді немесе одан бас тартқан кезде хирургиялық емдеуді талап ететін елеулі клиникалық көріністері бар өңештің тыртықты тарылуы және жүйке-бұлшықет аурулары; сырқатты стационарлық емдеуді талап ететін, жылына 4 рет және одан көп асқынулары бар созылмалы қайталанатын холециститтер мен панкреатиттер жатады.

К подпункту 2) пункта 58 настоящих Требований относятся хронические гепатиты с частыми (2 и более в год) обострениями и умеренным нарушением функции печени; энтериты, гастриты, гастродуодениты с нарушением секреторной, кислотообразующей функции, частыми обострениями и упадком питания менее 18,5, требующие повторной и длительной госпитализации (более 2 месяцев); хронические неспецифические язвенные колиты средней степени с нарушением функции пищеварения и частоты обострений 2-3 раза в год;, болезнь Крона независимо от степени нарушения функции пищеварения и частоты обострений. Хронические некалькулезные и калькулезные холециститы, хронические панкреатиты с частыми (2 и более в год) обострениями, с умеренным нарушением функции и упадком питания, при удовлетворительных результатах лечения. Также относятся дивертикулы пищевода и грыжи пищеводного отверстия диафрагмы с умеренными клиническими проявлениями, не требующие хирургического лечения; рубцовые сужения и нервно-мышечные заболевания пищевода при удовлетворительных результатах консервативного лечения.
Диагноз хронического гепатита должен быть подтвержден обследованием в условиях специализированного отделения стационара - клиническими, лабораторными и инструментальными данными, свидетельствующими о стабильности поражения печени, а также результатами динамического наблюдения в течение не менее 6 месяцев.
Подпункт 3) пункта 58 настоящих Требований предусматривает хронические гастриты, гастродуодениты с незначительным нарушением секреторной функции, с редкими обострениями 1-2 раза в год; хронические неспецифические язвенные колиты в длительной ремиссии, без нарушением функции пищеварения, и или с незначительным нарушением (за исключением сотрудников по 1 графе), дискинезии желчевыводящих путей; ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии; хронические некалькулезные и калькулезные холециститы, панкреатиты с редкими обострениями при хороших результатах лечения, также относятся болезни пищевода (в том числе дивертикулы пищевода, грыжи пищеводного отверстия диафрагмы), кишечника и брюшины с незначительным нарушением функций.
При хроническом гепатите кандидаты на службу, сотрудники в первые 3 года службы освидетельствуются по подпункту 2) пункта 58 настоящих Требований.
Поверхностные гастриты следует расценивать как временные функциональные расстройства. Кандидаты на службу, учебу в этом случае признаются негодными, в случае отсутствия органических изменений при повторном обследовании (не ранее 1 месяца) они признаются годными к поступлению по всем графам, в том числе и на учебу.

Осы Талаптардың 58-тармағының 2) тармақшасына жиі (жылына 2 және одан да көп) асқынулармен және бауыр функциясының орташа бұзылуымен созылмалы гепатиттер; секреторлық, қышқыл түзуші функциялардың бұзылуымен, жиі асқынулармен және 18,5-тен аз тамақтанудың төмендеуімен энтериттер, гастриттер, гастродуодениттер (2 айдан астам); жылына 2-3 рет асқыну жиілігі мен ас қорыту функциясының бұзылуымен орташа дәрежедегі созылмалы спецификалық емес жара колиттер, Крон ауруы жатады. Созылмалы калькулезді емес және калькулезді холециститтер, жиі (жылына 2 және одан көп) асқынулары бар, функциясының орташа бұзылуымен және тамақтанудың төмендеуімен созылмалы панкреатиттер, емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезінде. Сондай-ақ хирургиялық емдеуді талап етпейтін қалыпты клиникалық белгілері бар өңеш дивертикулы және диафрагманың өңеш тесігінің жарықтары; консервативті емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезінде өңештің тыртықты тарылуы және жүйке-бұлшық ет аурулары жатады.
Созылмалы гепатит диагнозы стационардың мамандандырылған бөлімшесі жағдайында бауырдың зақымдануының тұрақтылығын куәландыратын клиникалық, зертханалық және аспаптық деректермен, сондай-ақ кемінде 6 ай бойы динамикалық бақылау нәтижелерімен расталуы тиіс.
Осы Талаптардың 58-тармағының 3) тармақшасы секреторлық функциясының шамалы бұзылуымен, сирек асқынуларымен жылына 1-2 рет созылмалы гастрит, гастродуодениттерді; ұзақ ремиссиядағы, ас қорыту функциясының бұзылуынсыз немесе шамалы бұзылуымен созылмалы спецификалық емес жара колиттерін (1-баған бойынша қызметкерлерді қоспағанда), өт шығару жолдарының дискинезиясын; ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемияларды; емдеудің жақсы нәтижелері кезінде сирек асқынулармен созылмалы калькулезді емес және калькулезді холециститтерді, панкреатиттерді, өңеш ауруларын (оның ішінде өңеш дивертикулдар, диафрагманың өңеш тесігі жарықтары), функциялардың шамалы бұзылуымен ішек және ішперде ауруларды көздейді.
Созылмалы гепатит кезінде қызметке кандидаттар, қызметкерлер қызметтің алғашқы 3 жылында осы Талаптардың 58-тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Үстіңгі гастрит уақытша функционалдық бұзылулар деп бағалануы тиіс. Қызметке, оқуға кандидаттар бұл жағдайда жарамсыз деп танылады, қайта тексеру кезінде органикалық өзгерістер болмаған жағдайда (1 айдан ерте емес) олар барлық бағандар бойынша, оның ішінде оқуға түсуге жарамды деп танылады.

К подпункту 4) пункта 58 настоящих Требований относятся хронические гастриты, гастродуодениты без нарушения функций пищеварения и с редкими (не более одного раза в 2 года) обострениями; хронические холециститы без нарушения функции; дискинезии желчевыводящих путей без нарушения функции; ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии (с-м Жильбера.); стеатогепатиты (жировая дегенерация печени) без нарушения функции печени; варианты форм, размеров, положения желчного пузыря, желчевыводящих путей и поджелудочной железы, дивертикулы пищевода и грыжи пищеводного отверстия диафрагмы, выявленные при инструментальных исследованиях, без клинических проявлений и функциональных нарушений.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
61.
Временные функциональные расстройства после хирургического лечения, острого, обострения хронического заболевания органов пищеварения.
к
с
к
с
к
с
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Заключение о нуждаемости сотрудников в категории Г после перенесенных заболеваний и операций может быть вынесено при благоприятном экспертном прогнозе, когда не требуется специального лечения и для полного восстановления работоспособности требуется срок не менее 1 месяца.
Кандидаты на службу признаются негодными в сроки до 6 месяцев после операции аппендэктомии с разлитым перитонитом, пластики вентральных грыж, пупочных, паховых грыж с ущемлением, не менее 3 месяцев после операции аппендэктомии без и (или) с местным перитонитом, пластики грыж грыжа без ущемления, не менее 1 месяца после операции лапароскопической аппендэктомии.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
65.
Хронические хирургические болезни и поражения крупных суставов, хрящей, сухожилий, остеопатии, приобретенные костно-мышечные деформации М80-85; М86–96,9 (кроме М90.1):
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушений функций.
инд
А
инд
А
инд
А
К подпункту 1) пункта 65 настоящих Требований относятся анкилоз крупного сустава или дефект костей, образующих сустав и вызывающий его нестабильность; значительное ограничение движений или патологическая подвижность; выраженный деформирующий остеоартроз крупных суставов со стойким болевым синдромом и атрофией мышц конечностей; остеомиелит с наличием секвестральных полостей, секвестров, длительно незаживающих или часто (2 и более в год) открывающихся свищей; остеохондропатия головки бедра (болезнь Легг-Кальве-Пертеса) со значительным нарушением функции; значительное ограничение движения или патологическая подвижность; состояния после патологических переломов (в том числе вследствие поражения остеопорозом, опухолью, остеомиелитом и др.) при необходимости оперативного лечения или отказе от него; остеосклероз (мраморная болезнь).
При анкилозах крупных суставов в функционально выгодном положении или при хорошей функциональной компенсации кандидаты на службу освидетельствуются по подпункту 1), а сотрудники по подпункту 2) пункта 65 настоящих Требований.

Осы Талаптардың 58-тармағының 4) тармақшасына ас қорыту функциясының бұзылуынсыз және сирек (2 жылда бір реттен артық емес) асқынулармен созылмалы гастрит, гастродуоденит; функциясының бұзылуынсыз созылмалы холецистит; функциясының бұзылуынсыз өт шығару жолдарының дискинезиясы; ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемия (с-м Жильбера) жатады.); бауыр қызметінің бұзылуынсыз стеатогепатиттер (бауырдың май дегенерациясы); клиникалық көріністерсіз және функционалдық бұзылуларсыз өт қабының, өт шығару жолдары мен ұйқы безінің қалыптарының, өлшемдерінің, жағдайының нұсқалары, өңеш дивертикулдары және диафрагманың өңеш тесігінің жарықтары жатады..";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
61.
Хирургиялық емдеуден, жіті сырқаттардан, ас қорыту органдарының созылмалы сырқаттарының асқынуларынан кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар
о
қ
о
қ
о
қ
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Өткерген сырқаттар мен операциялардан кейін қызметкерлердің Г санатына мұқтаждығы туралы қорытынды арнайы емдеу қажет болмаған кезде және жұмысқа қабілеттілігін толық қалпына келтіру үшін 1 айдан кем емес мерзім талап етілетін қолайлы сараптамалық болжам кезінде шығарылуы мүмкін.
Қызметке кандидаттар жыртылған перитонитпен аппендэктомия операциясынан, вентральді жарықтар, кіндік, шап жарықтары қысылуымен пластикасынан кейін 6 ай мерзімде, перитонитсіз және (немесе) жергілікті перитонитпен аппендэктомия операциясынан, жарықтың қысылуынсыз пластикасы кейін 3 ай мерзімде, лапароскопиялық аппендэктомия операциясынан кейін 1 ай мерзімде жарамсыз деп танылады.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
65.
Ірі буындардың, шеміршектердің, сіңірлердің созылмалы хирургиялық сырқаттары мен залалданулары, остеопатиялар, туа және жүре пайда болған сүйек-бұлшықет деформациялары М80-85, М86–96,9 (М90.1 коспағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың 65-тармағының 1) тармақшасына буындарды құрайтын және оның тұрақсыздығын тудыратын ірі буынның анкилозы немесе сүйектердің ақауы; қозғалыстың едәуір шектелуі немесе патологиялық қозғалғыштығы; тұрақты ауырсыну синдромымен және аяқ-қол бұлшықеттерінің атрофиясымен ірі буындардың айқын білінетін деформациялаушы остеоартрозы; секвестр қуыстарының, секвестрлердің, ұзақ жазылмайтын немесе жиі (жылына 2 және одан да көп) ашылатын жыланкөздердің болуымен остеомиелит; функциясының елеулі бұзылуы бар; сан басының остеохондропатиясы (Легг-Кальве-Пертес сырқаты); немесе патологиялық қозғалғыштығы; (оның ішінде остеопорозбен, ісікпен, остеомиелитпен және т.б. зақымдану салдарынан) операциялық емдеу қажеттілігі немесе одан бас тарту кезінде патологиялық сынықтардан кейінгі жай-күй; остеосклероз (мәрмәр сырқаты) жатады.
Ірі буындардың анкилоздары функционалдық тиімді жағдайда немесе жақсы функционалдық жағдайы жақсы болған кезінде қызметке кандидаттар 1) тармақша бойынша, ал қызметкерлер осы Талаптардың 65-тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.

К подпункту 2) пункта 65 настоящих Требований относятся частые (более 3 в год) вывихи крупных суставов, возникающие вследствие незначительных физических нагрузок, с выраженной неустойчивостью (разболтанностью) или рецидивирующим синовитом сустава, сопровождающиеся умеренно выраженной атрофией мышц конечности; деформирующий остеоартроз в одном из крупных суставов (III рентгенологическая стадия) с выраженным болевым синдромом; остеохондропатия головки бедра (болезнь Легг-Кальве-Пертеса) с умеренным нарушением функции, посттравматическая деформация суставных концов костей; смешанная контрактура крупных суставов; остеомиелит (в том числе первично хронический) с ежегодными обострениями; гиперостозы, препятствующие движению конечности или ношению стандартной формы одежды, обуви или снаряжения.
К подпункту 3) пункта 65 настоящих Требований относятся редко возникающие вывихи (не более 3 в год), неустойчивость и синовит суставов вследствие умеренных физических нагрузок или повторной травмы; остеомиелит с редкими обострениями (раз в 2–3 года), при отсутствии секвестральных полостей и секвестров, остеохондропатии при законченном дистрофическом процессе, с грубой деформацией или наличием фрагментации, впервые выявленный вторичный остеопороз подтвержденный физикальными, инструментальными (рентгенография, ультразвуковая, рентгеновская денситометрия) и лабораторными (уровень 25 гидрокси-витамина Д, кальция, креатинин и тироид-стимулирующий гормон) исследованиями без патологических переломов в анамнезе.
При остеохондропатиях с незаконченным процессом кандидаты на службу временно признаются негодными, в последующем заключение о категории годности к службе выносится в зависимости от результатов лечения. Остеомилитический процесс считается законченным при отсутствии обострений, секвестральных полостей и секвестров в течение 3-х и более лет.
При кистозном перерождении костей, отсекающем остеохондрозе крупного сустава предлагается оперативное лечение. При отказе от оперативного лечения или неудовлетворительных его результатах заключение о категории годности к службе выносятся в зависимости от состояния функции суставов и в соответствии с пунктом 69 настоящих Требований, объема движений в суставах.
К подпункту 4) пункта 65 настоящих Требований относятся деформирующий остеоартроз в одном из крупных суставов без болевого синдрома и нарушения функции, болезнь Осгуд-Шлаттера без нарушения функции суставов.
При укорочении конечности вследствие заболеваний, отнесенных к данному пункту настоящих Требований, применяются дополнительно соответствующие пункты Требований.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
66.

Осы Талаптардың 65-тармағының 2) тармақшасына аяқ-қол бұлшықеттерінің орташа айқын білінетін атрофиясымен қоса болатын буындардың айқын білінетін тұрақсыздығымен (босаңсуымен) немесе қайталанатын синовитімен шамалы дене жүктемелерінің салдарынан туындайтын ірі буындардың жиі (жылына 3-тен астам) шығулары; айқын білінетін ауырсыну синдромымен ірі буындардың бірінде деформацияланатын остеоартроз (ІІІ рентгенологиялық саты); функциясының орташа бұзылуымен сан басының остеохондропатиясы (Легг-Кальве-Пертес ауруы), сүйектердің буын ұштарының жарақаттан кейінгі деформациясы; ірі буындардың аралас контрактурасы; жыл сайынғы асқынулармен остеомиелит (оның ішінде бастапқы созылмалы); аяқ-қолдың қозғалысына немесе стандартты киім нысанын, аяқ киімді немесе жабдықтарды киюге кедергі келтіретін гиперостоздар жатады.
Осы Талаптардың 65-тармағының 3) тармақшасына сирек пайда болатын шығып кетулер (жылына 3-тен көп емес), қалыпты күш жүктемелері немесе қайталама жарақаттар салдарынан буындардың тұрақсыздығы мен синовиті; сирек асқынулары бар остеомиелит (2-3 жылда бір рет), секвестральды қуыстар мен секвестр болмаған кезде, аяқталған дистрофиялық үдерісте остеохондропатиялар, өрескел деформациясы немесе фрагментациясы бар, физикалық, аспаптық (рентгенография, ультрадыбыстық, рентген денситометриясы) және зертханалық (25 гидрокси-Д витамині, кальций, креатинин және тироидты-ынталандырушы гормон деңгейі) зерттеулермен расталған, алғаш рет анықталған қайталама остеопороз жатады.
Аяқталмаған процесі бар остеохондропатия кезінде қызметке кандидаттар уақытша жарамсыз деп танылады, кейіннен қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды емдеу нәтижелеріне байланысты шығарылады. Остеомилитикалық процесс 3 және одан да көп жыл бойы асқынулар, секвестр қуыстары және секвестр болмаған кезде аяқталған болып саналады.
Сүйектердің кистозды қайта пайда болуы, ірі буынның кесілетін остеохондрозы кезінде операциялық емдеу ұсынылады. Операциялық емдеуден бас тартқан немесе оның қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды буындар функциясының жай-күйіне байланысты және осы Талаптардың 69-тармағына, буындардағы қозғалыс көлеміне сәйкес шығарылады.
Осы Талаптардың 65-тармағының 4) тармақшасына ауырсыну синдромынсыз және функциясының бұзылуынсыз ірі буындардың бірінде деформацияланған остеоартроз, буындар қызметінің бұзылуынсыз Осгуд-Шлаттер сырқаты жатады.
Осы Талаптардың осы тармағына жатқызылған аурулардың салдарынан аяқ-қолдың қысқаруы кезінде қосымша Талаптардың тиісті тармақтары қолданылады.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
66.

Болезни позвоночника и их последствия (спондилез и связанные с ним состояния, болезни межпозвонковых дисков, другие болезни позвоночника, искривление, другие приобретенные деформации позвоночного столба) М40-51 (за исключением М45, М90):
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функции;
нг
Д
нг
Д
нг
В
3) с незначительным нарушением функции;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
нг
А
инд
А
инд
А
Данный пункт настоящих Требований предусматривает спондилез и связанные с ним состояния, болезни межпозвонковых дисков, другие болезни позвоночника - искривления и другие приобретенные деформации позвоночного столба, состояния после травм и хирургического лечения болезней позвоночника.
К подпункту 1) пункта 66 настоящих Требований относятся инфекционный спондилит с частыми обострениями (3 и более в год); спондилолистез III-IV степени (смещение больше половины поперечного диаметра тела позвонка) с постоянно выраженным болевым синдромом и нестабильностью позвоночника; деформирующий спондилез шейного отдела позвоночника, сопровождающийся нестабильностью; деформирующий спондилез грудного и поясничного отделов позвоночника с множественными массивными костными разрастаниями в области межпозвонковых сочленений и по краям тел позвонков, выходящими за уровень замыкательных пластинок, с постоянным выраженным болевым синдромом, что подтверждается частыми обращениями за медицинской помощью без стойкого клинического эффекта от стационарного лечения; искривления позвоночного столба (кифозы, сколиозы IV степени и др.) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу; инородные тела в спинно-мозговом канале; последствия множественных переломов тел позвонков с резко выраженной деформацией (горб) позвоночника и болевым синдромом.
К данному подпункту также относятся последствия оперативных вмешательств по поводу переломов, вывихов и переломо-вывихов тел позвонков с применением спондило- и корпородеза, последствия переломов тел 2-х и более позвонков с клиновидной деформацией II-III ст., повреждением межпозвонковых дисков, связок и сочленений с болевым синдромом и умеренным или значительным нарушением функций.
Характер патологических изменений позвоночника должен быть подтвержден многоосевыми, нагрузочными и функциональными рентгенологическими и другими исследованиями.
К подпункту 2) пункта 66 настоящих Требований относятся распространенный деформирующий спондилез и межпозвонковый остеохондроз с множественными массивными клювовидными разрастаниями в области межпозвонковых сочленений и по краям тел позвонков (II – III стадии ) с болевым и (или) радикулярным синдромом; ограниченный остеохондроз позвоночника II стадии с наличием протрузии и (или) грыжи диска с выраженным и постоянным корешковым и (или) болевым синдромом; выраженный стеноз спинно-мозгового канала; спондилез, спондилолистез I и II степени (смещение на 1/4 и 1/2 части поперечного диаметра тела позвонка соответственно) с болевым синдромом; остеохондропатии позвоночника (кифозы, кифосколиоз, юношеский остеохондроз – болезнь Кальве, болезнь Шейермана, структурные и неструктурные сколиозы III степени) с умеренной деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени по рестриктивному типу; инфекционный спондилит с редкими обострениями; свежий перелом или вывих тела позвонка независимо от степени функциональных нарушений и исхода лечения.
К данному подпункту также относятся последствия оперативных вмешательств по поводу переломов, вывихов и переломо-вывихов тел позвонков с применением спондило- и корпородеза, последствия переломов тел 2-х и более позвонков с клиновидной деформацией II-III степени, повреждением межпозвонковых дисков, связок и сочленений с болевым синдромом при отсутствии или незначительном нарушении функций.

Омыртқа аурулары және олардың зардаптары (спондилез және онымен байланысты жағдайлар, омыртқааралық дискілер аурулары, омыртқаның басқа да аурулары, қисаюлары, басқа да жүре пайда болған деформациялары) М40-51 (М45, М90 қоспағанда):
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
В
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
А
жеке
А
жеке
А
Осы Талаптардың осы тармағы спондилезді және онымен байланысты жағдайларды, омыртқааралық дискілердің ауруларын, омыртқаның басқа да ауруларын - қисаюды және омыртқа бағанасының басқа да жүре пайда болған деформацияларын, омыртқа ауруларын жарақаттан және хирургиялық емдеуден кейінгі жағдайларды көздейді.
Осы Талаптардың 66-тармағының 1) тармақшасына жиі асқынулары бар (жылына 3 және одан көп) инфекциялық спондилит; тұрақты айқын білінетін ауырсыну синдромымен және омыртқаның тұрақсыздығымен ІІІ-IV дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесінің көлденең диаметрінің жартысынан көп ығысуы); омыртқаның тұрақсыздығымен қоса жүретін омыртқаның мойын бөлігінің деформацияланатын спондиллезі; тұрақты айқын білінетін ауырсыну синдромымен тұйықталу пластинкалары деңгейінен шығатын омыртқааралық буындарының аумағында және омыртқа денелерінің шеттері бойынша көптеген массивті сүйек өскіндері бар омыртқаның кеуде және бел бөліктерінің деформацияланатын спондилезі, бұл стационарлық емдеуден тұрақты клиникалық ықпалсыз медициналық көмекке жиі жүгінумен расталады; кеуде қуысының кенеттен деформациясымен (қабырға бүкірі) және омыртқа бағанасының ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігімен (кифоздар, IV дәрежелі сколиоздар және т. б.) омыртқа рестриктивті түрі; жұлын-ми арнасындағы бөгде денелер; омыртқаның күрт айқын білінетін деформациясы (дөңес) және ауырсыну синдромы бар омыртқа денелерінің көптеген сынықтарының салдары жатады.
Сондай-ақ осы тармақшасына омыртқа денелерінің сыну, шығу және сыну-шығуларына спондило- және корпородез қолданып операция жасау салдарлары, 2 және одан көп омыртқалардың денелерінің ІІ-ІІІ дәрежелі сына тәрізді деформациясының, омыртқааралық дисктердің, сіңірлердің және буындардың зақымдануымен ауырсыну синдромының функцияларының орташа немесе едәуір бұзылу салдарлары жатады.
Омыртқаның патологиялық өзгерістерінің сипаты көп осьтік, жүктемелік және функционалдық рентгенологиялық және басқа да зерттеулермен расталуы тиіс.
Осы Талаптардың 66-тармағының 2) тармақшасына ауырсыну және (немесе) радикулярлық синдромы бар омыртқа аралық буындастар саласында және омыртқа денелерінің шеттері бойынша (ІІ – ІІІ сатыдағы) көптеген массивті тұмсық тәрізді өсулермен кең таралған деформациялаушы спондилез және омыртқааралық остеохондроз; тұрақты және (немесе) айқын түбіршек және ауырсыну синдромы бар диск протрузия және (немесе) жарығының болуымен ІІ сатыдағы омыртқаның шектеулі остеохондрозы; жұлын-ми арнасының айқын білінетін стенозы; спондилез, омыртқа ауырсыну синдромы бар І және ІІ дәрежелі спондилолистез (омыртқа денесінің көлденең диаметрінің 1/4 және 1/2 бөлігіне ығысу); кеуде қуысының орташа деформациясы және рестриктивті түр бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар омыртқаның остеохондропатиялары (кифоздар, кифосколиоз, жасөспірімдер остеохондрозы – Кальве ауруы, Шейерман ауруы, ІІІ дәрежелі құрылымдық және құрылымдық емес сколиоздар); сирек асқынулары бар инфекциялық спондилит; функционалдық бұзылулардың дәрежесіне және емдеу нәтижесіне қарамастан омыртқа денесінің жаңа сынуы немесе шығуы жатады.
Сондай-ақ осы тармақшасына омыртқа денелерінің сыну, шығу және сыну-шығуларына спондило- және корпородез қолданып операция жасау салдарлары, 2 және одан көп омыртқалары денелерінің ІІ-ІІІ дәрежелі тәрізді деформациясымен сынуы, омыртқааралық дисктердің, сіңірлердің және буындардың зақымдануымен ауырсыну синдромының немесе функцияларының бұзылуының болмауы немесе шамалы бұзылу салдары жатады.

Болевой синдром должен быть подтвержден неоднократными (3 и более) обращениями за медицинской помощью за последние 12 месяцев, зафиксированными в медицинских документах.
После эндоскопического удаления грыжи в период до 3-х лет с момента операции кандидаты на службу и учебу признаются негодными, сотрудники, освидетельствуемые по графе I - ограниченно годными к воинской службе; по II, III графам, при благоприятном клиническом исходе с незначительным нарушением функции (наличие контрольного МРТ обязательно) освидетельствуются по "В- инд", при неблагоприятном исходе – ограниченно годными к воинской службе.
После операции по поводу осложненных переломов позвоночника с использованием способов фиксации, металлоконструкции позвоночника, травматической спондиллопатии, удаления и(или) замещения межпозвонкового диска искусственным диском при благоприятном клиническом исходе с незначительным нарушением функции независимо от срока с момента лечения кандидаты на службу и учебу признаются негодными, сотрудники по всем графам Требований - ограниченно годными к воинской службе.
К подпункту 3) пункта 66 настоящих Требований относятся фиксированные приобретенные искривления позвоночника, сопровождающиеся ротацией позвонков (сколиоз II степени, остеохондропатический кифоз с клиновидной деформацией 3-х и более позвонков и др.); приобретенная мышечная кривошея; нестабильность позвоночника, подтвержденная функциональной рентгенографией; ограниченный деформирующий спондилез и межпозвонковый остеохондроз I-II стадии с болевым синдромом при значительных физических нагрузках и четкими анатомическими признаками деформаций, выявленных при клиническом исследовании и на рентгенограммах; рентгенологически установленные протрузии и грыжи дисков с незначительным и непостоянным или без корешкового и (или) болевого синдрома; спондилолистез I степени без клинических проявлений; застарелые компрессионные стабильные переломы тел позвонков I степени компрессии и их последствия с незначительным болевым синдромом и кифотической деформацией позвонков II степени.
К данному подпункту относятся состояния после лечения по поводу перелома дужек, отростков позвонков при наличии незначительного нарушения функции позвоночника и болевого синдрома.
В период более 3 лет с момента операции по эндоскопическому удалению грыжи сотрудники по графе I при благоприятном клиническом исходе и отсутствии нарушения функции позвоночника освидетельствуются "В- инд", по графам II, III при благоприятном клиническом исходе и отсутствии или незначительном нарушении функции признаются годными, при неблагоприятном исходе - ограниченно годны к воинской службе по всем графам.
Кандидатам на службу в период более 3 лет с момента операции по эндоскопическому удалению грыжи, при благоприятном клиническом исходе (наличие контрольного МРТ обязательно), отсутствии нарушения функции годность по III графе определяется индивидуально; кандидаты на службу по I и II графам и кандидаты на учебу признаются негодными независимо от исхода и сроков лечения.
Спондилез анатомически проявляется клювовидными разрастаниями, захватывающими всю окружность замыкающих пластинок, и деформацией тел позвонков. I степень спондилеза рентгенологически проявляется клювовидными разрастаниями по краям тел позвонков; II степень - краевые разрастания, растущие от позвонка к позвонку и не достигающие степени срастания; III степень - клювовидные разрастания захватывают всю окружность замыкательных пластинок и сопровождаются деформацией тел позвонков.
Признаками клинического проявления хондроза является нарушение статической функции пораженного отдела позвоночника - выпрямление шейного (поясничного) лордоза или даже образование кифоза, сочетание локальных лордоза и кифоза вместо физиологического лордоза.

Ауырсыну синдромы медициналық құжаттарда тіркелген соңғы 12 айда медициналық көмекке бірнеше рет (3 және одан көп) жүгінулермен расталуы тиіс.
Операция жасалған сәттен бастап 3 жылға дейінгі кезеңде жарықтарды эндоскопиялық алып тастағаннан кейін қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады, І баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер әскери қызметке шектеулі жарамды; ІІ, ІІІ бағандар бойынша, функциясының шамалы бұзылуымен қолайлы клиникалық жағдайда (бақылау МРТ болуы міндетті) "В – жеке" бойынша, қолайсыз аяқталған кезде - әскери қызметке шектеулі жарамды деп куәландырылады.
Бекіту, омыртқаның металл конструкциясы, травматикалық спондиллопатия, функциясының шамалы бұзылуымен қолайлы клиникалық аяқталу кезінде омыртқааралық дискіні жасанды дискімен алып тастау және (немесе) алмастыру тәсілдерін пайдалана отырып, омыртқаның асқынған сынықтарына байланысты операциядан кейін, емдеу сәтінен бастап мерзіміне қарамастан қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз, талаптардың барлық бағандары бойынша қызметкерлер әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың 66-тармағының 3) тармақшасына омыртқалардың айналуымен қоса жүретін омыртқаның тіркелген жүре пайда болған қисаюы (ІІ дәрежелі сколиоз, 3 және одан да көп омыртқалардың сына тәрізді деформациясы бар остеохондропатикалық кифоз және т. б.); жүре пайда болған бұлшықет қисығы; функционалдық рентгенографиямен расталған омыртқаның тұрақсыздығы; клиникалық зерттеу және клиникалық зерттеу кезінде анықталған елеулі дене жүктемелері және деформациялардың айқын анатомиялық белгілері кезінде ауырсыну синдромымен I-II сатыдағы шектелген деформациялық спондилез және рентгенограммаларда; рентгенологиялық анықталған елеусiз және тұрақсыз немесе түбiршектiк және (немесе) ауырсыну синдромы жоқ дискiлердiң протрузия және жарықтары; клиникалық көріністерсіз І дәрежелі спондилолистез; І дәрежелі компрессия омыртқа денелерінің ескірген компрессиялық тұрақты сынуы және олардың шамалы ауырсыну синдромы және ІІ дәрежелі омыртқа кифотикалық деформациясы бар салдары жатады.
Осы тармақшаға омыртқа функциясының шамалы бұзылуы және ауырсыну синдромы болған кезде доғалардың, омыртқа өсінділерінің сынуын емдеуден кейінгі жай-күй жатады.
Жарықты эндоскопиялық алып тастау бойынша операция жасалған сәттен бастап 3 жылдан астам кезеңде І баған бойынша қызметкерлер қолайлы клиникалық қорытынды және омыртқа функциясының бұзылуы болмаған кезде "В – жеке" куәландырылады, ІІ, ІІІ бағандар бойынша қолайлы клиникалық қорытынды және функциясы болмаған немесе шамалы бұзылған кезде жарамды деп танылады, қолайсыз нәтиже кезінде барлық бағандар бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Жарықты эндоскопиялық алып тастау бойынша операция жасалған сәттен бастап 3 жылдан астам кезеңде қызметке кандидаттарға қолайлы клиникалық нәтижеде (бақылау МРТ болуы міндетті), функциясының бұзылуы болмаған кезде ІІІ баған бойынша жарамдылық жеке анықталады; І және ІІ бағандар бойынша қызметке және оқуға кандидаттар емдеу нәтижесі мен мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Спондилез анатомиялық түрде тұйықтаушы пластинкалардың барлық шеңберін қамтитын тұмсық тәрізді өсулермен және омыртқа денелерінің деформациясымен көрінеді. Спондилездің І дәрежесі рентгенологиялық жағынан омыртқа денелерінің шеттерінде тұмсық тәрізді өсулермен көрінеді; ІІ дәреже - омыртқадан омыртқаға өсіп келе жатқан және өсу дәрежесіне жетпейтін шеткі өсулер; ІІІ дәреже - тұмсық тәрізді өсулер тұйықталу пластинкаларының бүкіл шеңберін басып алады және омыртқа денелерінің деформациясымен қоса жүреді.
Хондроздың клиникалық көрінісінің белгілері омыртқаның зақымданған бөлігінің статикалық функциясының бұзылуы - мойын (бел) лордозын түзету немесе тіпті кифоздың пайда болуы, физиологиялық лордоздың орнына жергілікті лордоз бен кифоздың үйлесуі болып табылады.

Рентгенологическими симптомами межпозвонкового остеохондроза являются: 1) нарушение формы позвоночника (нарушение статической функции); 2) снижение высоты межпозвонкового диска; 3) отложение солей извести в переднем участке фиброзного кольца или в пульпозном ядре; 4) смещения тел позвонков (передние, задние, боковые), определяемые при стандартной рентгенографии; 5) патология подвижности в сегменте (нарушение динамической функции); 6) краевые костные разрастания, образующиеся в плоскости диска и продолжающие площадки тел позвонков; 7) субхондральный остеосклероз с отчетливым изображением структуры. I стадия - характеризуется наличием незначительных изменений физиологического лордоза, II стадия - выпрямление лордоза, снижение высоты диска (на ¼ меньше вышележащего), симптом нефиксированной "распорки", экзостозы, III стадия - высота пораженного диска в 2 раза меньше вышележащего, экзостозы массивные, направленные кзади, в сторону позвоночного канала.
Болевой синдром при физической нагрузке должен быть подтвержден неоднократными обращениями за медицинской помощью, зафиксированными в медицинских документах освидетельствуемого.
Корешковый синдром должен быть подтвержден результатами электронейромиографии (ЭНМГ).
Только совокупность перечисленных клинических и рентгенологических признаков ограниченного деформирующего спондилеза и межпозвонкового остеохондроза дает основание к применению подпункта 3) пункта 66 настоящих Требований.
Степень сколиоза определяется по рентгенограммам на основании измерения углов сколиоза (по В.Д. Чаклину): I степени – до 10 градусов, II степени - 11-25 градусов, III степени - 26-50 градусов, IV степени - больше 50 градусов.
При патологическом грудном кифозе (болезнь Шейермана) деформация оценивается по боковой рентгенограмме в положении стоя с захватом подвздошных костей по методике Кобба. I степень - угол кифоза от 31 до 40 градусов; II степень – угол кифоза от 41 до 50 градусов; III степень - угол кифоза от 51 до 70 градусов; IV степень – угол кифоза свыше 71 градуса.
Спондилолистез I степени - смещение на ¼ части поперечного диаметра тела позвонка, II степени смещение на ½; III степени – смещение более половины тела позвонка, IV степени смещение от 76% до 100%.
Сакрализация, люмбализация, нестабильность позвоночника подтверждаются КТ, МРТ, функциональной рентгенографий. При нестабильности шейного отдела позвоночника кандидатам службу и учебу необходимо провести ультразвуковую доплерографию брахиоцефальных сосудов. На функциональной рентенограммме признаком гипермобильности является значительное увеличение (при разгибании) или уменьшение (при сгибании) угла смежными замыкательными пластинками в исследуемом сегменте. Суммарно разница величины углов во время сгибания и разгибания по сравнению с нейтральным положением при гипермобильности превышает 10 градусов. Нестабильность в исследуемом позвоночном сегменте констатируют при наличии смещения тел смежных позвонков относительно друг друга на 3 мм и более в одном направлении от нейтрального положения.

Омыртқааралық остеохондроздың рентгенологиялық белгілері мыналар болып табылады: 1) омыртқа пішінінің бұзылуы (статикалық функцияның бұзылуы); 2) омыртқааралық диск биіктігінің төмендеуі; 3) фиброзды сақинаның алдыңғы учаскесінде немесе пульпозды ядросында әк тұздарының шөгуі; 4) стандартты рентгенография кезінде анықталатын омыртқа денелерінің ығысуы (алдыңғы, артқы, бүйірлік); 5) сегментіндегі қозғалыс патологиясы (динамикалық функцияның бұзылуы); 6) диск жазықтығында түзілетін және омыртқа денелерінің алаңдарын жалғастыратын шеткі сүйек өсулері; 7) құрылымның айқын бейнесі бар субхондральды остеосклероз, I кезең - физиологиялық лордоздың шамалы өзгерістерінің болуымен сипатталады, II кезең - лордоздың түзетілуі, диск биіктігінің төмендеуі (биіктігі жоғары дискіден ¼ кем), бекітілмеген "кергіш" симптомы, экзостоздар, III кезең -зақымданған дискінің биіктігі жоғарыдан 2 есе аз.
Дене жүктемесі кезіндегі ауырсыну синдромы куәландырылушының медициналық құжаттарында белгіленген медициналық көмекке бірнеше рет жүгінулермен расталуы тиіс.
Түбіршектік синдром электронейромиографияның (ЭНМГ) нәтижелерімен расталуы тиіс.
Шектеулі деформациялаушы спондилездің және омыртқааралық остеохондроздың аталған клиникалық және рентгенологиялық белгілерінің жиынтығы ғана осы Талаптардың 66-тармағының 3) тармақшасын қолдануға негіз береді.
Сколиоз дәрежесі рентгенограммалар бойынша сколиоз бұрыштарын өлшеу негізінде анықталады (В.Д. Чаклин бойынша): I дәрежелі – 10 градусқа дейін, II дәрежелі - 11-25 градусқа дейін, III дәрежелі - 26-50 градусқа дейін, IV дәрежелі - 50 градустан жоғары.
Патологиялық кеуде кифозы кезінде (Шейерман сырқаты) деформация Кобба әдістемесі бойынша мықын сүйектерін басып ала отырып, тұрған күйінде бүйір рентгенограмма бойынша бағаланады. I дәреже-кифоздың бұрышы 31-ден 40 градусқа дейін; II дәреже-кифоздың бұрышы 41-ден 50 градусқа дейін; III дәреже-кифоздың бұрышы 51-ден 70 градусқа дейін; IV дәреже-кифоздың бұрышы 71 градустан жоғары.
І дәрежелі спондилолистез-омыртқа денесінің көлденең диаметрінің бөліктеріндегі ығысу, ІІ дәрежелі½; ІІІ дәрежелі-омыртқа денесінің жартысынан астамы ығысу, ІV дәрежелі ығысу 76%-дан 100%-ға дейін.
Сакрализация, люмбализация, омыртқаның тұрақсыздығы КТ, МРТ, функционалдық рентгенографиямен расталады. Омыртқаның мойын бөлігінің тұрақсыздығы кезінде кандидаттар брахиоцефальды тамырлардың ультрадыбыстық доплерографиясын жүргізу керек. Функционалдық рентгенограммада гипермобильдіктің белгісі зерттелетін сегментте шектес тұйықталу пластинкаларымен бұрыштың едәуір ұлғаюы (жазу кезінде) немесе азаюы (бүгу кезінде) болып табылады. Гипермобильділік кезінде бейтарап орналасумен салыстырғанда бүгу және жазу кезінде бұрыштардың жалпы мөлшерінің айырмашылығы 10 градустан асады. Зерттелетін омыртқа сегментіндегі тұрақсыздықты шектес омыртқалардың денелерінің бір-біріне қатысты бейтарап жағдайдан бір бағытта 3 мм және одан да көп ығысуы болған жағдайда белгілейді.

По подпункту 4) пункта 66 настоящих Требований при наличии временных функциональных расстройств или выраженного болевого синдрома после травм при благоприятном экспертном прогнозе сотрудникам выносится категория Г.
При неудовлетворительных результатах лечения и определившемся неблагоприятном исходе заключение о категории годности выносится по соответствующим подпунктам пункта 66 настоящих Требований, категория Г не выносится.
К данному подпункту относится ограниченный межпозвонковый остеохондроз позвоночника I стадии без клинических проявлений в течении последних 12 месяцев и нарушения функции.
Необходимо помнить, что при остеохондрозе рентгенологические и клинические симптомы не совпадают. Поэтому рентгенологически установленные единичные грыжи Шморля, протрузии дисков, остеохондроз I стадии, без болевого или радикулярного синдромов, не являются основанием для применения пункта 66 настоящих Требований.
При заболеваниях и последствиях травм позвоночника, сопровождающихся корешковым или сосудистым синдромами, одновременно выносятся соответствующие подпункты пунктов 24 и 26 настоящих Требований.
Сросшиеся переломы остистых и поперечных отростков без нарушения функции позвоночника, а также нефиксированные искривления позвоночника и сколиоз I степени без клинических проявлений и неврологической симптоматики не являются основанием для применения пункта 66 настоящих Требований.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
68
Плоскостопие и другие дефекты и деформации стоп М20-21.6:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) с умеренным нарушением функции;
нг
Д
нг
Д-инд
нг
В-инд
3) с незначительным нарушением функции;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции.
инд
А
А
А
А
А
Данный пункт настоящих Требований предусматривает врожденные и приобретенные фиксированные дефекты и деформации стопы. При определении категории годности к службе лиц, у которых имеется полая стопа следует иметь ввиду, что стопы с повышенными продольными сводами часто являются вариантом нормы.
К подпункту 1) пункта 68 настоящих Требований относятся резко выраженные деформации и дефекты стоп с значительным болевым синдромом и нарушением статики, конская, пяточная, варусная искривления стоп, при которых невозможно пользование стандартной обувью.
К данному подпункту также относятся отсутствие или полное сведение всех пальцев на обеих ногах, отсутствие всех пальцев на уровне плюсне–фаланговых суставов или основных фаланг на обеих ногах; после ранений, травм, костно-пластических операций.
Сотрудники признаются негодными к военной службе в мирное время, ограниченно годны второй степени в военное время.

Осы Талаптардың 66-тармағының 4) тармақшасы бойынша жарақаттан кейін уақытша функционалдық бұзылулар немесе айқын білінетін ауырсыну синдромы болған кезде қолайлы сараптамалық болжам кезінде қызметкерлерге Г санаты шығарылады.
Емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері және қолайсыз аяқталу анықталған жағдайда жарамдылық санаты туралы қорытынды осы Талаптардың 66-тармағының тиісті тармақшалары бойынша шығарылады, Г санаты шығарылмайды.
Осы тармақшаға соңғы 12 ай ішінде клиникалық көріністерсіз және функцияның бұзылуынсыз омыртқаның I сатылы омыртқааралық шектеулі остеохондрозы жатады.
Остеохондроз кезінде рентгенологиялық және клиникалық симптомдар сәйкес келмейтінін есте сақтау қажет. Сондықтан рентгенологиялық белгіленген Шморльдің бірлі-жарым жарықтары, дискілердің протрузиясы, ауырсыну немесе радикалдық синдромдарсыз І сатылы остеохондроз осы Талаптардың 66-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Түбіршектік немесе тамыр синдромдары қоса жүретін омыртқа жарақаттарының сырқаттары мен салдары кезінде осы Талаптардың 24 және 26-тармақтарының тиісті тармақшалары бір мезгілде шығарылады.
Омыртқа функциясының бұзылуынсыз қалған жіті және көлденең өсінділердің сынуы, сондай-ақ клиникалық көріністерсіз және неврологиялық белгісі жоқ омыртқаның бекітілмеген қисаюы мен І дәрежелі сколиоз осы Талаптардың 66-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
68
Жалпақ табан және аяқ басының басқа да ақаулары мен деформациялары М20-21.6:
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д -жеке
жз
В-жеке
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
А
А
А
А
Осы Талаптардың осы тармағы табанның туа біткен және жүре пайда болған тіркелген ақаулары мен деформацияларын көздейді. Қуыс табаны бар адамдардың қызметке жарамдылық санатын анықтау кезінде ұзына бойы жоғары күмбезі бар табандар жиі норманың нұсқасы болып табылатындығын ескеру керек.
Осы Талаптардың 68-тармағының 1) тармақшасына едәуір ауырсыну синдромы және статиканың бұзылуымен аяқ басының күрт байқалатын деформациялары мен ақаулары, стандартты аяқ киімді пайдалану мүмкін болмайтын табанның ат, өкшелік, варустық қисаюлары жатады.
Осы тармақшасына сондай-ақ жараланудан, жарақаттанудан, сүйек-пластикалық операциялардан кейін екі аяқтағы барлық бақайлардың болмауы немесе толық құрысып қалуы, екі аяқтағы табан-фалангалық буындар немесе негізгі фалангалар деңгейінде барлық бақайлардың болмауы жатады.
Қызметкерлер бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында екінші дәрежелі шектеулі жарамды деп танылады.

К подпункту 2) пункта 68 настоящих Требований относятся: продольное плоскостопие III степени или поперечное III–IV степени с отводящей контрактурой первого пальца, экзостозами костей стопы и отведением ее кнаружи, наличием артроза в таранно-ладьевидном сочленении.
При указанных состояниях, а также при отсутствии, сведении или неподвижности всех пальцев на уровне основных фаланг на одной стопе, второго-пятого пальца на одной стопе, первого и двух других пальцев одной стопы, четырех или первых пальцев обеих стоп, всех пальцев на уровне дистальных фаланг обеих стоп сотрудники по III графе признаются ограниченно годными к воинской службе.
К подпункту 3) пункта 68 настоящих Требований относятся умеренно выраженные деформации с незначительным болевым синдромом и нарушением статики при возможности ношения стандартной обуви; плоскостопие III степени при отсутствии экзостозов и искривлений стопы; плоскостопие II степени с деформирующим артрозом I-II стадии в таранно-ладьевидном сочленении; отсутствие, сведение или неподвижность всех пальцев на уровне дистальных фаланг на одной ноге, одного или двух пальцев на одной ноге (кроме указанных в подпункте 2 пункта 68 настоящих Требований).
Кандидаты на службу с плоскостопием III степени, в том числе при отсутствии экзостозов и искривлений стопы признаются негодными к службе по всем графам Требований.
Деформирующий артроз таранно-ладьевидного сочленения II стадии (по клинико-рентгенологической классификации атрозов) или стадии выраженных изменений характеризуется:
значительным сужением суставной щели, когда имеются выраженные, четко прослеживающиеся на рентгенограммах краевые костные разрастания (более 1 мм от края суставной щели);
наличием субхондрального остеосклероза в участках костей против наибольшего сужения суставной щели, при этом головка таранной кости деформирована;
болями после длительного пребывания на ногах, усиливающимися к вечеру и ослабевающими после отдыха, при этом стопы становятся пастозными, в области наружной лодыжки появляется отечность;
пронированием стопы, удлинением и расширением средней части, опущением продольного свода, при этом ладьевидная кость обрисовывается сквозь кожу на медиальном крае стопы;
неуклюжесть походки, при этом носки разведены в стороны;
возможным ограничением объема движений во всех суставах стоп;
характерными болевыми точками (на подошве в центре и у внутреннего края пятки, на тыле стопы в ее центральной части, между ладьевидной и таранной костями, под внутренней и наружной лодыжкой, между головками плюсневых костей, в мышцах голени вследствие их перегрузки, в коленном и тазобедренном суставах в результате изменения биомеханики, в бедре из-за перенапряжения широкой фасции, в области поясницы на почве компенсаторного усиления лордоза).
Деформирующий артроз таранно-ладьевидных сочленений I стадии или стадии начальных явлений артроза характеризуется незначительным сужением суставной щели и признаками появляющихся костных разрастаний (менее 1 мм от края суставной щели).

Осы Талаптардың 68-тармағының 2) тармақшасына: бірінші бақайдың бұрушы контрактурасымен, табан сүйектерінің экзостозымен және оны сыртқа қарай бұрумен, таран–ладья тәрізді буындарда артроздың болуымен III дәрежелі бойлық жалпақ табан немесе III-IV дәрежелі көлденең жалпақ табан жатады.
Көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ бір табандағы негізгі фалангалар деңгейінде барлық бақайлардың, бір табандағы екінші-бесінші бақайдың, бір табанның бірінші және басқа екі бақайының, екі табанның төрт немесе бірінші бақайларының, екі табанның дистальды фалангалары деңгейінде барлық бақайлардың болмауы, құрысып қалуы немесе қозғалмауы кезінде қызметкерлер ІІІ баған бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың 68-тармағының 3) тармақшасына стандартты аяқ киімді кию мүмкіндігі кезінде шамалы ауырсыну синдромымен және статиканың бұзылуымен орташа айқын білінетін деформациялар; экзостоздар мен табанның қисаюы болмаған кезде ІІІ дәрежелі жалпақ табандылық; таран-ладья тәрізді буынында І-ІІ сатыдағы деформацияланатын артрозы бар ІІ дәрежелі жалпақ табандық; бір аяқта дистальды фалангалар деңгейінде барлық саусақтардың, бір аяқта бір немесе екі бақайдың (осы Талаптардың 68-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерден басқа) болмауы жатады.
Қызметке кандидаттар ІІІ дәрежелі жалпақ табаны болғанда, оның ішінде экзостоздар мен табанның қисаюы болмаған кезде, Талаптардың барлық бағандары бойынша қызметке жарамсыз деп танылады.
ІІ сатыдағы (артроздардың клиникалық-рентгенологиялық жіктелуі бойынша) таранша-ладья тәрізді буындарының деформацияланған артрозы немесе айқын өзгерістер сатылары сипатталады:
рентгенограммаларда айқын, анық байқалатын шеткі сүйектің өсуі (буын саңылауының шетінен 1 мм-ден астам) болған кезде буын саңылауының едәуір тарылуы;
буындық саңылаудың ең көп тарылуына қарсы сүйектер учаскелерінде субхондральды остеосклероздың болуы, бұл ретте таран сүйегінің басы деформацияланған;
кешке қарай күшейетін және демалғаннан кейін әлсірейтін аяқтарда ұзақ уақыт болған ауырсыну, бұл ретте аяқтар пастоз болады;
табан пронациясымен, ортаңғы бөлігінің ұзаруымен және кеңеюімен, бойлық күмбездің төмендеуімен, бұл ретте ладья тәрізді сүйек табанның медиалды жиегінде тері арқылы бейнеленеді;
жүрістің епсіздігі, бұл ретте аяқтың бастары екі жаққа қарай ашылған;
аяқтың барлық буындарында қозғалыс көлемін ықтимал шектеу;
тән ауырсыну нүктелері (табанның ортасында және ішкі шетінде, табанның ортаңғы бөлігінде, ладья тәріздес және таран сүйектерінің арасында, тобықтың ішкі және сыртқы астында, табан сүйектерінің бастары арасында, балтыр бұлшықеттерінің арасында, олардың шамадан тыс жүктелуінен, биомеханиканың өзгеруі нәтижесінде тізе және жамбас-сан буындарында, санда кең фасцияның шамадан тыс күшеюіне байланысты, лордоздың компенсаторлық күшеюі негізіндегі бел аймағында ауырсынулар).
І сатылы таран-ладья тәрізді буындардың деформацияланатын артрозы немесе артроздың бастапқы құбылыстарының сатысы буын саңылауының шамалы тарылуымен және пайда болған сүйек өсуінің белгілерімен (буын саңылауының шетінен 1 мм-ден кем) сипатталады.

При деформациях I пальца, сопровождающихся плоскостопием или другими деформациями стопы с нарушениями функции и затрудняющих ношение стандартной обуви, МО проводится по подпункту 2) или 3) пункта 68 настоящих Требований.
Плоскостопие II степени без артроза, а также I степени независимо от наличия или отсутствия артроза в таранно-ладьевидном сочленении, не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
При наличии у освидетельствуемого различной степени плоскостопия на обеих ногах заключение выносится по плоскостопию большей степени.
Полая стопа характеризуется деформацией в виде супинации заднего и пронации переднего отдела при наличии высокого внутреннего и наружного свода (так называемая резко скрученная стопа), передний отдел стопы распластан, широкий и несколько приведен, имеются натоптыши под головками средних плюсневых костей.
За отсутствие пальца на стопе считается отсутствие его на уровне плюсне-фалангового сустава. Полное сведение или неподвижность пальца считается как его отсутствие.
Отсутствие одного из пальцев стопы (кроме первого) не нарушающее функцию ее, не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
70.
Отсутствие конечностей Т05 (кроме Т05.8, Т05.9):
к
с
к
с
к
с
1) двухсторонние ампутационные культи верхних или нижних конечностей на любом уровне, отсутствие всей нижней конечности;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) отсутствие верхней конечности на любом уровне плеча или нижней на уровне верхней трети бедра;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) отсутствие конечности на уровне предплечья или голени.
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
При наличии ампутационных культей конечностей на любом уровне по поводу злокачественных новообразований или болезней сосудов (эндартериит, атеросклероз) заключение выносится также по пунктам настоящих Требований, предусматривающим основное заболевание.
В случае неудовлетворительных результатов лечения при порочной культе, после ампутации или реампутации, препятствующей протезированию, при наличии фантомных болей, МО проводится по подпункту 1) пункта 70 настоящих Требований.
При отсутствии стопы или ее части после ранений, травм, костно-пластических операций МО проводится по подпункту 3) пункта 70 настоящих Требований.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
72.
Вторичные воспалительные и обменно- дистрофические, заболевания, последствия повреждений, оперативного вмешательства, хирургические заболевания почек и мочевыводящих путей N13, N20-23, N25-39:
к
с
к
с
к
с

Функциясы бұзылған және стандартты аяқ киімді киюді қиындататын жалпақ табан немесе табанның басқа да деформациялары бар I бақайдың деформациясы кезінде МК осы Талаптардың 68-тармағының 2) немесе 3) тармақшалары бойынша жүргізіледі.
Артрозсыз ІІ дәрежелі, сондай-ақ таранша-ладья тәрізді табан буындарында артроздың болу-болмауына қатыссыз І дәрежелі майтабандық осы Талаптардың көрсетілген тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Куәландырылушыда екі аяқта әртүрлі дәрежедегі жалпақ табандылық болған кезде қорытынды үлкен дәрежедегі жалпақ табандық бойынша шығарылады.
Қуыс табан жоғары ішкі және сыртқы күмбез болған кезде артқы бөліктің супинациясы және алдыңғы бөліктің пронациясы түріндегі деформациямен сипатталады (күрт бұралған табан деп аталатын), табанның алдыңғы бөлігі жазық, кең және біршама келтірілген, ортаңғы артқы сүйектердің басының астында қажалу бар.
Аяқта бақайдың болмауы деп оның табан сүйек-бақайшақтар буыны деңгейінде болмауы саналады. Бақайдың толық құрысуы немесе қимылдамауы оның болмауы деп саналады.
Функциясын бұзбайтын аяқтың бір бақайының (біріншісінен басқа) болмауы осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
70.
Аяқ-қолдардың болмауы
Т05 (Т05.8, Т05.9 қоспағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) қолдардың немесе аяқтардың кез келген деңгейдегі екі жақтық ампутациялық тұқылы, аяқтың болмауы;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) иықтан кез келген деңгейдегі қолдың немесе санның үштен бірінен жоғары деңгейдегі аяқтың болмауы;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) білек немесе жіліншік деңгейінде аяқ-қолдың болмауы.
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
Қатерлі ісіктер немесе қан тамырларының аурулары (эндартериит, атеросклероз) бойынша кез келген деңгейде аяқ-қолдардың ампутациялық өсінділері болған кезде негізгі ауруды көздейтін осы Талаптардың тармақтары бойынша қорытынды шығарылады.
Протездеуге кедергі келтіретін ампутациядан немесе реампутациядан кейін теріс тұқыл кезінде емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері жағдайында фантомдық ауырсынулар болған кезде МК осы Талаптардың 70-тармағының 1) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Жараланғаннан, жарақаттанғаннан, сүйек-пластикалық операциядан кейін табанның немесе оның бөлігі болмағанда МК осы Талаптардың 70-тармағы 3) тармақшасы бойынша жүргізіледі.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
72.
Несеп-жыныс мүшелері мен несеп шығару жолдарының қайталанған қабыну және алмасу-дистрофиялық, сондай-ақ хирургиялық сырқаттары, несеп-жыныс және несеп шығару жүйесі мүшелеріне операция жасаудың және зақымдануларының зардаптары N13, N20-23, N25-39:
о
қ
о
қ
о
қ

1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функций.
нг
А
нг
А
А
А
5) временные функциональные расстройства после острого или обострения хронического заболевания или хирургического лечения почек и органов мочевыводящей системы.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К подпункту 1) пункта 72 настоящих Требований относятся вторичные состояния и заболевания почек и мочевыводящих путей, сопровождающиеся значительно выраженными нарушениями выделительной функции почек или хронической почечной недостаточностью (ХБП 4-5 стадии); мочекаменная болезнь с поражением обеих почек при неудовлетворительных результатах лечения (камни, гидронефроз, пиелонефроз, вторичный пиелонефрит, неподдающийся лечению); двухсторонний нефроптоз III стадии, отсутствие одной почки удаленной по поводу заболеваний, при наличии любой степени нарушения функций оставшейся (единственной) почки; состояния после резекции или пластики мочевого пузыря; склероз шейки мочевого пузыря, сопровождающийся пузырно-мочеточниковым рефлюксом или вторичным двухсторонним хроническим пиелонефритом или гидронефрозом; мочевые свищи в органах брюшной полости и влагалище; функционирующие нефростома, эпицистостома и уретеростома (за исключением головчатой и стволовой); стриктура уретры, требующая систематического бужирования, либо частого - 3 и более раз в год.
К подпункту 2) пункта 72 настоящих Требований относятся состояния и заболевания, сопровождающиеся умеренно выраженными нарушениями выделительной функции почек или проявлениями ХБП 3 стадии: мочекаменная болезнь с частыми (3 и более в год) приступами почечной колики, умеренным нарушением выделительной функции почек; нефункционирующая почка или отсутствие одной почки, удаленной по поводу заболеваний без нарушения функции другой почки; двухсторонний нефроптоз II стадии с постоянным болевым синдромом, вторичным пиелонефритом или вазоренальной гипертензией; односторонний нефроптоз III стадии; склероз шейки мочевого пузыря при вторичных односторонних изменениях мочевыделительной системы (односторонний гидроуретер, гидронефроз, вторичный пиелонефрит), стриктура уретры, требующая бужирования не более 2 раз в год при удовлетворительных результатах лечения.
К подпункту 3) пункта 72 настоящих Требований относятся заболевания, сопровождающиеся незначительно выраженными нарушениями выделительной функции почек или проявлениями ХБП1-2 стадии: мелкие до 0,5 см. одиночные камни почек, мочеточников с редкими (менее 3 раз в год) приступами почечной колики, склонные к самостоятельному отхождению, подтвержденные данными ультразвукового (рентгенологического) исследования при наличии патологических изменений в моче; двухсторонний нефроптоз II стадии с незначительными клиническими проявлениями и незначительным нарушением выделительной функции почек, односторонний нефроптоз II стадии с вторичным пиелонефритом, камни предстательной железы при бессимптомном течении, требующие при обострениях лечения 3 и более раз в год. одиночные солитарные (3 см. и более) и множественные (более 2-х) кисты почек независимо от размеров,
К данному подпункту также относится свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена.

1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
А
А
5) Бүйректердің және несеп шығару жүйесі органдарының жіті бұзылуы немесе созылмалы ауруының өршуінен кейінгі уақытша функционалдық бұзылулары.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Талаптардың 72-тармағының 1) тармақшасына бүйректің бөлу функциясының елеулі айқын білінетін бұзылулары немесе созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі (4-5-сатыдағы СБЖ) қоса жүретін бүйректер мен несеп шығару жолдарының қайталама жай-күйі мен аурулары; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде екі бүйректің зақымдануы бар несеп-тас ауруы (тастар, гидронефроз, пиелонефроз, емдеуге келмейтін қайталама пиелонефрит); ІІІ сатыдағы екі жақты нефроптоз; ауруға байланысты бір бүйректің болмауы, қалған (жалғыз) бүйректің функцияларының кез келген дәрежеде бұзылуы болған кезде; қуықтың резекциясынан немесе пластикасынан кейінгі жай-күйі; көпіршікті-несепағар рефлюкспен немесе екінші екі жақты созылмалы пиелонефритпен немесе гидронефрозбен қоса жүретін қуық мойынының склерозы; құрсақ қуысы мүшелеріндегі несеп жыланкөздері және қынап; жұмыс істейтін нефростома, эпицистостом және уретеростом (бас және діңгекті қоспағанда); жүйелі бужирлеуді немесе жиі - жылына 3 және одан көп рет жасауды талап ететін уретраның стриктурасы жатады.
Осы Талаптардың 72-тармағының 2) тармақшасына бүйректің бөлу функциясының қалыпты айқын білінетін бұзылулары немесе 3-сатыдағы СБЖ көріністері қоса болатын жай-күй мен аурулар: бүйрек шаншуының жиі (жылына 3 және одан да көп) ұстамалары бар несеп-тас ауруы, бүйректің бөлу функциясының орташа бұзылулары бар; жұмыс істемейтін бүйрек немесе басқа бүйрек функциясының бұзылуынсыз сырқаттар бойынша алып тасталған бір бүйректің болмауы; тұрақты ауырсыну синдромымен, екінші пиелонефритпен немесе вазоренальді гипертензиямен ІІ сатыдағы екі жақты нефроптоз; ІІІ сатыдағы бір жақты нефроптоз; несеп бөлу жүйесінің екінші бір жақты өзгерістері кезінде қуық мойынының склерозы (бір жақты гидроуретер, гидронефроз, екінші рет пиелонефрит), емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезінде жылына 2 реттен артық емес бужирлеуді талап ететін уретра стриктурасы жатады.
Осы Талаптардың 72-тармағының 3) тармақшасына бүйректің бөлу функциясының шамалы айқын білінетін бұзылулары немесе СБЖ 1-2-сатыдағы белгілері қоса жүретін аурулар: несепте патологиялық өзгерістер болған кезде ультрадыбыстық (рентгенологиялық) зерттеу деректерімен расталған, өздігінен кетуге бейім бүйрек шаншуының сирек (жылына 3 реттен кем) ұстамалары бар бүйректің, несепағардың 0,5 см.-ге дейінгі ұсақ тастары жатады; ІІ сатылы екі жақты нефроптоз, ІІ сатылы біржақты нефроптоз, асқынған кезде жылына 3 және одан да көп рет емдеуді талап ететін симптомсыз болғанда қуықасты безінің тастары, мөлшеріне қарамастан бүйректердің жеке солитарлы (3 см. және одан көп) және көптеген (2-ден көп) кисталары жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ жыныс мүшесінің түбірінен ортасына дейін несеп шығару арнасының жыланкөздері жатады.

При наличии симптоматической артериальной гипертензии, обусловленной заболеванием почек, указанным в пункте 72 настоящих Требований, заключение о категории годности к воинской службе выносится по подпунктам 1), 2) или 3) пункта 72 настоящих Требований в зависимости от уровня АД.
К подпункту 4) пункта 72 настоящих Требований относятся состояния после инструментального, хирургического удаления или самостоятельного отхождения одиночного камня из мочевыводящих путей (лоханка, мочеточник, мочевой пузырь) состояния после ультразвукового дробления камней мочевыделительной системы без повторного камнеобразования в течение не менее 1 года и приступов почечной колики в анамнезе; мелкие (до 0,5 см.) одиночные конкременты почек, мочеточников, подтвержденные только ультразвуковым исследованием без патологических изменений в моче, односторонний или двухсторонний нефроптоз I стадии; односторонний нефроптоз II стадии без нарушения выделительной функции почки и при отсутствии патологических изменений в моче, состояние после ушиба почек с кратковременной гематурией до 6 месяцев с момента травмы, хронические цистит, уретрит, не требующие при стационарного лечения, одиночные изолированные солитарные кисты почек незначительных размеров (до 3 см.), не требующие оперативного лечения.
Стадия нефроптоза определяется рентгенологом по рентгенограммам, выполненным в вертикальном положении обследуемого: I стадия – опущение нижнего полюса почки на 2 позвонка, II стадия - на 3 позвонка, III стадия - более 3 позвонков.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
80.
Врожденные пороки развития, деформации и хромосомные аномалии. Врожденные пороки органов и систем:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функций.
инд
А
А
А
А
А
Данный пункт настоящих Требований применяется в случаях невозможности лечения врожденных пороков развития, отказе от лечения или неудовлетворительном результате лечения.
К подпункту 1) пункта 80 настоящих Требований относятся:
врожденные пороки сердца при наличии ХСН III-IV ФК;
аортальные пороки сердца независимо от сердечной недостаточности и нарушения кровообращения;
пороки развития бронхо-легочного аппарата и плевры с дыхательной недостаточностью III степени;
аномалии челюстно-лицевой области (в том числе расщелины твердого неба и губы, анотия, двухсторонняя микротия);
атрезия слухового прохода;
органов пищеварения с выраженными клиническими проявлениями и резким нарушением функции;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея со значительным нарушением функции позвоночного столба в шейном отделе;
остеосклероз (мраморная болезнь);
тазовая или подвздошная дистопия обеих почек;
отсутствие одной почки при нарушении функции оставшейся почки независимо от степени ее выраженности;
поликистоз обеих почек со значительным нарушением выделительной функции или с ХПН;
аномалии почечных сосудов (подтвержденные данными ангиографии) с вазоренальной артериальной гипертензией и почечными кровотечениями;
аномалии половых органов (отсутствие полового члена, атрезия влагалища);
деформация тазового кольца, сопровождающаяся значительным ограничением движений в тазобедренных суставах, нарушением статики и походки;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги более 8 см.;

Осы Талаптардың 72-тармағында көрсетілген бүйрек ауруына байланысты симптоматикалық артериялық гипертензия болған кезде әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды АҚ деңгейіне байланысты осы Талаптардың 72 тармағының 1), 2) немесе 3) тармақтары бойынша шығарылады.
Осы Талаптардың 72-тармағының 4) тармақшасына несеп шығару жолдарынан (астауша, несепағар, қуық) бір тасты аспаптық, хирургиялық алып тастаудан немесе өздігінен кетуден кейінгі жай-күй кем дегенде 1 жыл бойы қайталап тас түзілмей несеп бөлу жүйесінің тастарын ультрадыбыстық ұсақтаудан және анамнезде бүйрек шаншу ұстамаларынан кейінгі жай-күй; несептегі патологиялық өзгерістерсіз тек ультрадыбыстық зерттеумен расталған бүйректің, несепағардың ұсақ (0,5 см.-ге дейін) жеке конкременттері, бір жақты немесе екі жақты I сатылы нефроптоз; ІІ сатылы бір жақты нефроптоз бүйректің бөлу функциясының бұзылуынсыз және несепте патологиялық өзгерістер болмаған кезде, жарақаттан кейінгі 6 айға дейінгі қысқа мерзімді гематуриямен бүйректің соғылуынан кейінгі жағдайы, стационарлық емдеуді талап етпейтін созылмалы цистит, уретрит, операциялық емдеуді талап етпейтін шамалы мөлшердегі (3 см.-ге дейін) бүйректің жеке оқшауланған солитарлы кисталары жатады.
Нефроптоз кезеңін рентгенолог тексерілушіні тік тұрғызып: I саты – бүйректің төменгі полюсінің 2 омыртқаға, II саты - 3 омыртқаға, III саты – 3 омыртқадан артық рентгенограммалар бойынша анықтайды..";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
80.
Туа пайда болған жетілу ақаулары, деформациялар, хромосомдық аномалиялар. Органдардың және жүйелердің туа пайда болған ақаулары:
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективтік деректер болғанда
жеке
А
А
А
А
А
Осы Талаптардың осы тармағы туа біткен даму кемістіктерін емдеу мүмкін болмаған, емдеуден бас тартқан немесе емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесінде қолданылады.
Осы Талаптардың 80-тармағының 1) тармақшасына мыналар:
III-IV ФК СЖӘ болған кезде туа біткен жүрек ақаулары;
жүректің жеткіліксіздігіне және қан айналымының бұзылуына қарамастан жүректің қолқа ақаулары;
ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппараты мен плевраның даму ақаулары;
жақ-бет аумағының аномалиялары (оның ішінде қатты таңдай мен ерін жарықтары, анотия, екі жақты микротия);
есту жолының атрезиясы;
айқын клиникалық көріністері және қызметінің күрт бұзылуы бар ас қорыту органдарының;
кеуде қуысының күрт өзгеруімен (қабырғалық төбешік) және рестриктивтік түрі бойынша ІІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігімен омыртқаның туа біткен бекітілген қисаюы (кифоздар, сколиоздар) ;
мойын бөлігіндегі омыртқалы діңгек функциясының елеулі бұзылуымен бұлшықет қисығы;
остеосклероз (мәрмәр ауруы);
екі бүйректің жамбас, мықын дистопиясы;
қалған бүйрек қызметінің бұзылуы кезінде бір бүйректің болмауы оның айқындылық дәрежесіне қарамастан;
екі бүйректің де поликистозы бөлу функциясының елеулі бұзылуымен немесе БСЖ-мен;
вазоренальды артериялық гипертензиясы және бүйрек қан кетулері бар бүйрек тамырларының аномалиялары (ангиография деректерімен расталған);
жыныс мүшелерінің аномалиясы (жыныс мүшесінің болмауы, қынаптың атрезиясы);
жамбас-сан буындарындағы қозғалыстың едәуір шектелуімен, статика мен жүрістің бұзылуымен қоса жүретін жамбас сақинасының деформациясы;
аяқтың 8 см. астам қысқаруымен ортан жілік мойынының варустық деформациясы;

О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей более 20 см. или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней более 15 см. (для освидетельствуемых по графе III, применяется подпункт 2) пункта 80 настоящих Требований);
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц, органов и систем со значительным нарушением функций;
ихтиоз врожденный, ихтиозоформная эритродермия.
К подпункту 2) пункта 80 настоящих Требований относятся:
врожденные пороки сердца и крупных сосудов (аорты, легочной артерии) при наличии ХСН II ФК;
аневризма синуса Вальсальвы, незаращение боталлова протока, дефекты перегородок сердца независимо от степени (стадии) сердечной недостаточности и нарушения кровообращения;
отсутствие или обезображивающая деформация ушных раковин с одной или обеих сторон;
деформация таза с умеренным ограничением движений в тазобедренных суставах или позвоночнике;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея с умеренным нарушением функции в шейном отделе позвоночника;
односторонняя тазовая или подвздошная дистопия почек;
отсутствие одной почки при нормальной функции оставшейся почки;
поликистоз, дисплазии, удвоение почки и их элементов с нарушением функции в умеренной или незначительной степени;
солитарные кисты почек более 3 см., требующие оперативного лечения;
подковообразная почка;
аномалии мочеточников или мочевого пузыря с умеренным нарушением выделительной функции;
мошоночная или промежностная гипоспадия;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 5 до 8 см.;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей от 12 до 20 см. или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней от 12 до 15 см.;
ихтиоз рецессивный (черный или чернеющий);
шейные ребра II-III ст., и другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц, органов и систем с умеренным нарушением функций.
К подпункту 2) пункта 80 настоящих Требований также относятся врожденные пороки и аномалии развития черепа (краниостеноз, аномалия Кимерле, платибазия, базилярной импрессии, макро-, и микроцефалия) с клиническими проявлениями и без них; конкресценсция (синостозы) всех отделов позвоночника, синдром Клиппеля-Фейля, костно-мышечные деформации головы, лица, позвоночника и грудной клетки а также другие врожденные аномалии позвоночника не связанные со сколиозом (Q-67.5, Q-76.4)

ортан жіліншіктердің ішкі айдаршықтарының шығыңқы жерлері арасындағы қашықтық 20 см-ден асатын аяқтың О-тәрізді қисаюы немесе жіліншіктердің ішкі тобықтары арасындағы қашықтық 15 см-ден асатын Х-тәрізді қисаюы (ІІІ баған бойынша куәландырылатындар үшін осы Талаптардың 80-тармағының 2-тармақшасы қолданылады);
функцияларының елеулі бұзылуымен сүйектердің, буындардың, сіңірлердің, бұлшықеттердің, мүшелер мен жүйелердің басқа да даму кемістіктері, аурулары мен деформациялары;
туа біткен ихтиоз, ихтиозоформды эритродермия жатады.
Осы Талаптардың 80-тармағының 2) тармақшасына мыналар жатады:
ІІ ФС СЖЖ болған кезде жүректің және ірі тамырлардың (қолқаның, өкпе артериясының) туа біткен ақаулары;
Вальсальва синусының аневризмасы, ботал түтігінің бірікпеуі, жүрек жеткіліксіздігінің дәрежесіне (сатысына) және қан айналуының бұзылуына қарамастан жүрек қалқаларының ақаулары;
бір немесе екі жағынан құлақ қабығының болмауы немесе бұзылуы;
жамбас-сан буындарында немесе омыртқада қозғалыстың орташа шектелуімен жамбастың деформациясы;
кеуде қуысының деформациясы және рестриктивтік түрі бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар омыртқаның туа біткен бекітілген қисаюы (кифоздар, сколиоздар);
омыртқаның мойын бөлігіндегі функциясының орташа бұзылуымен бұлшықет қисығы;
бүйректердің бір жақты жамбас немесе мықын дистопиясы;
қалған бүйректің қалыпты қызметі кезінде бір бүйректің болмауы;
поликистоз, дисплазия, бүйректің және олардың элементтерінің орташа немесе шамалы дәрежеде функциясының бұзылуы бар екі еселенуі;
операциялық емдеуді талап ететін 3 см. астам бүйректің солитарлы кисталары;
таға тәрізді бүйрек;
несеп шығару функциясының орташа бұзылуымен несепағардың немесе қуықтың аномалиясы;
ұма немесе бұтаралық гипоспадия;
аяқтың 5-тен 8 см-ге дейін қысқаруымен ортан жілік мойынының варустық деформациясы;
ортан жіліншіктердің ішкі айдаршықтарының шығыңқы жерлері арасындағы қашықтық 12-ден 20 см-ге дейінгі аяқтың О-тәрізді қисаюы немесе балтыр жіліншіктердің ішкі тобықтары арасындағы қашықтық 12-ден 15 см-ге дейінгі Х-тәрізді қисаюы;
рецессивті ихтиоз (қара немесе сия);
функцияларының орташа бұзылуымен ІІ-ІІІ дәрежелі мойын қабырғалары және сүйектердің, буындардың, сіңірлердің, бұлшықеттердің, мүшелер мен жүйелердің басқа да даму кемістіктері, аурулары және деформациялары.
Осы Талаптардың 80-тармағының 2) тармақшасына сондай-ақ клиникалық белгілері бар және оларсыз бассүйек дамуының туа біткен ақаулары мен аномалиялары (краниостеноз, Кимерле аномалиясы, платибазия, базилярлық импрессия, макро-және микроцефалия); омыртқаның барлық бөліктерінің конкресценциясы (сиростоздар), Клиппель-Фейль синдромы, бастың, беттің, омыртқа мен кеуде қуысының сүйек-бұлшық ет деформациясы, сондай-ақ сколиозбен байланысты емес омыртқаның туа біткен басқа да аномалиялары (Q-67.5, Q-76.4) жатады.

К подпункту 3) пункта 80 настоящих Требований относятся:
изолированные врожденные пороки сердца при наличии сердечной недостаточности ХСН I ФК и без нее;
малые аномалии сердца (в том числе, аневризмы МПП без патологической подвижности, без признаков сброса крови, открытое овальное окно до 3мм, сеть Хиари), кроме дополнительной хорды левого желудочка без нарушения функций и клинических проявлений;
односторонняя микротия;
мышечная кривошея с незначительным нарушением функции позвоночного столба;
врожденная деформация грудной клетки с дыхательной недостаточностью I степени, подтвержденной спирографией;
остеохондропатии с законченным процессом и умеренными клиническими проявлениями (при обычных физических нагрузках функция страдает незначительно);
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 2 до 5 см.;
врожденные аномалии почек, мочеточника без нарушения функций;
поясничная дистопия почек с незначительным нарушением функции;
свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена;
задержка обоих яичек в брюшной полости, паховых каналах или у их наружных отверстий;
задержка одного яичка в брюшной полости в паховом канале или у его наружного отверстия;
врожденное отсутствие одного яичка при нарушении структуры или функции второго яичка;
доминантный (простой) ихтиоз;
наследственные кератодермии ладоней, нарушающие функцию кистей, а также подошв, затрудняющие ходьбу и ношение стандартной обуви;
полидактилия независимо от нарушения функции;
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц, органов и систем с незначительным нарушением функций.
Кандидаты на службу и учебу с пролапсом митрального клапана I степени с регургитацией I степени или без нее, по графе III признаются годными, по графам I, II – негодными.
Кандидаты на учебу по всем направлениям подготовки и на службу по I и II графам с аневризмой МПП без патологической подвижности без признаков сброса крови, открытым овальным окном до 3 мм, сетью Хиари признаются негодными, по III графе – годность определяется индивидуально с учетом гемодинамических изменений.
Сотрудники при пролапсе митрального клапана с указанной степенью нарушений, аневризмой МПП и открытым овальным окном, сетью Хиари по всем графам признаются годными.
Регургитация I степени на клапане легочной артерии при отсутствии легочной гипертензии, на трикуспидальном, митральном клапанах при отсутствии органических изменений створок клапанов, без пролабирования створок данных клапанов, без пороков данных клапанов, без нарушения ритма и проводимости, неснижающаяся толерантность к физической нагрузке по результатам нагрузочных проб (стресс-тредмил-тест, ВЭМ), считается функциональной и не является основанием для применения пункта 80 настоящих Требований
При обнаружении регургитации I степени на аортальном клапане ее следует расценивать независимо от остальных показателей как недостаточность аортального клапана.
Наличие дополнительной хорды левого желудочка сердца без нарушения функций и клинических проявлений не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.

Осы Талаптардың 80-тармағының 3) тармақшасына мыналар жатады:
І ФС СЖЖ жүрек жеткіліксіздігі болған және онсыз жүректің туа біткен оқшауланған ақаулары;
функциялары мен клиникалық көріністері бұзылмаған сол қарыншаның қосымша хордасынан басқа, жүректің кіші ауытқулары (оның ішінде патологиялық қозғалғыштығы жоқ, қан шунтталуы белгілері жоқ ЖҚА, 3 мм-ге дейін ашық сопақша тесік, Хиари желісі);
бір жақты микротия;
омыртқа бағанасы қызметінің шамалы бұзылуымен бұлшықет қисығы;
спирографиямен расталған І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар кеуде қуысының туа біткен деформациясы;
аяқталған үдеріспен және қалыпты клиникалық көріністермен остеохондропатиялар (қалыпты физикалық жүктеме кезінде функция аз ғана зардап шегеді);
аяқтың 2-ден 5 см-ге дейін қысқаруымен ортан жілік мойынының варустық деформациясы;
функциялардың бұзылуынсыз бүйректің, несепағардың туа біткен ауытқулары;
қызметінің шамалы бұзылуымен бүйректің бел дистопиясы;
зәр шығару каналының тамырдан пенисінің ортасына дейін жыланкөзі;
екі атабездің безді іш қуысында, шап каналдарында немесе олардың сыртқы саңылауларында ұстап қалу;
шап каналында немесе оның сыртқы тесігінде іш қуысында бір атабездің тұрып қалуы;
екінші ұрықтың құрылымы немесе функциясы бұзылған кезде бір ұрықтың туа біткеннен болмауы;
доминантты (қарапайым) ихтиоз;
қолдың, сондай-ақ жүруді және стандартты аяқ киімді киюді қиындататын табанның функциясын бұзатын алақандардың тұқым қуалайтын кератодермиясы;
функцияның бұзылуына қарамастан полидактилия;
функцияларының шамалы бұзылуымен сүйектердің, буындардың, сіңірлердің, бұлшықеттердің, мүшелер мен жүйелердің басқа да даму кемістіктері, аурулары және деформациялары жатады.
І дәрежелі регургитациясы бар немесе онсыз І дәрежелі митральды қақпақшаның пролапсы бар қызметке және оқуға кандидаттар ІІІ баған бойынша жарамды, І, ІІ бағандар бойынша жарамсыз деп танылады.
Патологиялық қозғалғыштығы жоқ, қан шунтталуы белгілері жоқ ЖҚА аневризмасы бар, 3 мм-ге дейін ашық сопақша тесігімен, Хиари желісімен І және ІІ бағандары бойынша барлық даярлау бағыттары бойынша оқуға және қызметке кандидаттар III баған бойынша жарамсыз деп танылады, жарамдылық гемодинамикалық өзгерістерді ескере отырып, жеке айқындалады.
Митральды қақпақшаның пролапсы, жүрекшеаралық аневризмасы және ашық сопақша тесігі, Хиари желісі көрсетілген бұзушылықтардың дәрежесімен қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Өкпе артериясы қақпақшасында өкпе гипертензиясы болмаған кезде, қақпақшалар жармаларының органикалық өзгерістері болмаған кезде трикуспидальды, митральды қақпақшаларда І дәрежелі регургитациясы, осы қақпақшалар жармаларының пролабирленбей, осы қақпақшалардың ақауларынсыз, ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуынсыз, жүктеме сынамаларының (стресс-тредмил-тест, ВЭМ) нәтижелері бойынша физикалық жүктемеге төмендемейтін төзімділік функционалдық болып саналады және осы Талаптардың 80-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Аорталық қақпақшада І дәрежелі регургитация анықталған кезде оны қалған көрсеткіштерге қарамастан аорталық қақпақшаның жеткіліксіздігі ретінде бағалау керек.
Функциялардың бұзылуынсыз және клиникалық көріністерінсіз жүректің сол жақ қарыншасының қосымша хордаларының болуы осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.

К подпункту 4) пункта 80 настоящих Требований относятся варусная деформация шейки бедра с укорочением ноги до 2 см., врожденная деформация грудной клетки без признаков дыхательной недостаточности подтвержденной спирографией; поясничная дистопия почек без нарушения функции.
Укорочение нижней конечности на 1 см., сакрализация V поясничного или люмбализация I крестцового позвонка, незаращение дужек указанных позвонков без нарушения функции, гипоспадия у коронарной борозды, врожденное отсутствие одного яичка (при нормальной структуре и функции второго яичка) не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
При деформации таза с нарушением походки и статики, вызванных укорочением нижних конечностей, заболеваний или повреждений костей мышц и (или) сухожилии применяется пункт 69 настоящих Требований.
Лица с врожденными пороками нервной системы освидетельствуются по пункту 25 настоящих Требований.
Лица с врожденными пороками кисти или стопы освидетельствуются по пунктам 67 и 68 настоящих Требований.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
82.
Последствия повреждений костей туловища, верхних, нижних конечностей, сухожилий, мышц и суставов М24, эндопротезирования суставов Z96.6:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
К подпункту 1) пункта 82 настоящих Требований относятся анкилозы и (или) деформирующие артрозы со значительным нарушением функции крупных суставов вследствие длительно консолидирующихся переломов трубчатых костей, внутрисуставных переломов, центрального вывиха головки бедренной кости; ложные суставы при неудовлетворительных результатах оперативного лечения либо отказе от операции, патологическая подвижность в крупных суставах; осложненные переломы лопатки с неблагоприятным течением и сомнительным клиническим и трудовым прогнозом, последствия перелома костей таза с повреждением внутренних органов при неудовлетворительных результатах оперативного лечения, состояния после эндопротезирования крупных суставов со смешанной контрактурой с значительным нарушением функции.
К подпункту 2) пункта 82 настоящих Требований относятся умеренные нарушения функции конечностей вследствие: перелома шейки бедренной кости при неудовлетворительных результатах лечения; центрального вывиха головки бедренной кости, слабо консолидированных (свыше 4 месяцев) неосложненных переломов трубчатых костей, внутрисуставных переломов, а также частые (более 3 раз в год) вывихи крупных суставов, возникающие вследствие незначительных физических нагрузок с выраженной неустойчивостью (разболтанностью) или рецидивирующим синовиитом сустава, сопровождающиеся умеренно выраженной атрофией мышц конечностей, последствия перелома костей таза с умеренным ограничением движений в тазобедренных суставах, позвоночнике; состояния после односторонних переломов костей таза с нарушением целости тазового кольца при неудовлетворительных результатах лечения. состояния после эндопротезирования крупных или средних суставов с незначительным нарушением функции или без нарушения функции.

Осы Талаптардың 80-тармағының 4) тармақшасына аяқтың 2 см-ге дейін қысқаруымен сан мойынының варустық деформациясы, спирографиямен расталған тыныс жеткіліксіздігінің белгілерінсіз кеуде қуысының туа біткен деформациясы, функциясы бұзылмай бүйректің бел дистопиясы жатады.
Функциясы бұзылмай аяқтың 1 см-ге қысқаруы, V бел омыртқасының сакрализациясы немесе І сегізкөз омыртқасының люмбализациясы, көрсетілген омыртқа доғаларының босауы, коронарлық атоздадағы гипоспадия, туа біткен бір ұрықтың болмауы (екінші ұрықтың қалыпты құрылымы мен функциясы кезінде) осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Аяқ қысқаруынан, бұлшық ет сүйектерінің және (немесе) сіңірдің ауруларынан немесе зақымдануынан туындаған жүріс пен статика бұзылып жамбастың деформациясы кезінде осы Талаптардың 69-тармағы қолданылады.
Жүйке жүйесінің туа біткен ақаулары бар адамдар осы Талаптардың 25-тармағы бойынша куәландырылады.
Қолдың немесе табанның туа біткен ақаулары бар адамдар осы Талаптардың 67 және 68-тармағы бойынша куәландырылады.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
82.
Дене, қол, аяқ сүйектерінің, сіңірлердің, бұлшықеттер мен буындардың зақымдану зардаптары М24, буындарға эндопротез салу Z96.6:
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
Осы Талаптардың 82-тармағының 1) тармақшасына түтікше сүйектерінің ұзақ шоғырланатын сынықтарының, буынішілік сынықтардың, сан сүйегі басының орталық шығуы салдарынан ірі буындар функциясының едәуір бұзылуымен анкилоздар және (немесе) деформацияланатын артроздар; операциялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері не операциядан бас тарту кезіндегі жалған буындар, ірі буындардағы патологиялық қозғалғыштығы; жағымсыз ағыммен және күмәнді клиникалық және еңбекке жарамсыздық болжамымен жауырын сүйектерінің асқынған сынуы, операциялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде жамбас сүйектерінің сыну салдары, функциясының елеулі бұзылуымен аралас контрактурасы бар ірі немесе орта буындарды эндопротездеуден кейінгі жағдай жатады.
Осы Талаптардың 82-тармағының 2) тармақшасына: емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде сан жілік мойнының сынуы салдарынан аяқ-қол функциясының орташа бұзылуы; ортан жілік басының орталық шығуы, түтікше сүйектерінің асқынбаған сынуы, буынішілік сынықтар, сондай-ақ аяқ-қол бұлшықеттерінің орташа айқын білінетін атрофиясы қоса болатын айқын білінетін тұрақсыз (босаңсыған) немесе қайталанатын синовииті бар шамалы дене жүктемелерінің салдарынан пайда болатын ірі буындардың жиі (жылына 3 реттен артық) шығуы, жамбас-сан буындарындағы, омыртқасындағы қозғалыстың орташа шектелуімен жамбас сүйектерінің сыну салдары; жамбас сақинасының бүтіндігі бұзылған жамбас сүйектерінің бір жақты сынуынан кейінгі жағдай функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз ірі немесе орта буындарды эндопротездеуден кейінгі жай-күйлер жатады.

К подпункту 3) пункта 82 настоящих Требований относятся переломы шейки бедренной кости с использованием остеосинтеза при неполном восстановлении функции тазобедренного сустава, нарушающие функцию (для кандидатов на службу - и без нарушения функции) в незначительной степени; неудаленные металлические конструкции после переломов костей с признаками металлоза при отказе от их удаления; эндопротезирование мелких суставов независимо от наличия и степени нарушения функции.
Неудаленные единичные шурупы, проволоки, спицы, микровинты и микропластины не нарушающие функцию без признаков металлоза не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
При неосложненных закрытых переломах трубчатых или других костей, требующих только иммобилизации гипсовой повязкой, после появления признаков костной мозоли сотрудникам выносится категория Г.
Также к подпункту 3) пункта 82 настоящих Требований относятся редко (не более 3 раз в год) возникающие вывихи, неустойчивость и синовиит суставов вследствие значительных физических нагрузок или повторной травмы.
Вывих крупного сустава должен быть удостоверен медицинским документом и рентгенограммами сустава до и после вправления вывиха. Нестабильность вследствие повреждения связок и капсулы сустава подтверждается клинически и рентгенологически.
Сросшиеся изолированные переломы отдельных костей таза без деформации тазового кольца не являются основанием для применения пункта 82 настоящих Требований.
При деформации таза с нарушением походки и статики, вызванных укорочением нижних конечностей, применяется пункт 69 настоящих Требований.
Кандидаты на службу и учебу с эндопротезированием любых суставов независимо от отсутствия и степени нарушения функции признаются негодными.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
83
Последствия повреждений или оперативных вмешательств на органах грудной, брюшной полости, малого таза или забрюшинного пространства по поводу ранений, травм и хирургических заболеваний J86, К22.2, К44, пластической и реконструктивной хирургии после перенесенной травмы и операции, другие виды пластической хирургии для устранения недостатков внешности Z41, Z41.1, Z42, Z42.1, Z42.2, Z42.8:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
инд
А
инд
А
А
А
К подпункту 1) пункта 83 настоящих Требований относятся последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью III степени; обширная облитерация перикарда; желчные или панкреатические свищи, при неудовлетворительных результатах лечения; рубцовые сужения пищевода, требующие систематического бужирования; диафрагмальные грыжи с частыми (2 раза в год и более) ущемлениями при неудовлетворительных результатах хирургического лечения или отказе от него, состояния после: резекции легкого, желудка, пищевода, наложения желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения; стволовой или селективной ваготомии с наложением желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения (неподдающиеся лечению демпинг-синдром, упорные поносы, упадок питания при ИМТ 18,5 и менее, стойкие анастомозиты, язва анастомоза); состояния после резекции тонкой (не менее 1,5 метра) или толстой (не менее 30 см.) кишки, сопровождающиеся нарушением пищеварения и упадком питания; наложение билиодигестивных анастомозов; резекция доли печени или части поджелудочной железы, трансплантация (части или полностью органа) почки, легкого, печени, сердца независимо степени нарушения функции.

Осы Талаптардың 82-тармағының 3) тармақшасына функцияны елеусіз дәрежеде бұзатын (қызметке кандидаттар үшін - қызметінің бұзылуынсыз), жамбас-сан буыны қызметінің толық қалпына келтірілмеуі кезінде остеосинтезді пайдалана отырып, сан сүйегінің мойынының сынуы; алып тастаудан бас тартқан кезде металлоз белгілері бар сүйектердің сынуынан кейінгі алынбаған металл конструкциялар; функциясының бұзылу дәрежесіне және болуына қарамастан ұсақ буындарды эндопротездеу жатады.
Металлоз белгілерінсіз функцияны бұзбайтын алынбаған бірлі-жарым бұрандамалар, сымдар, шыбықтар, микровинттер және микропластиндер осы Талаптардың осы тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Тек гипс байламмен иммобилизацияны қажет ететін құбырлы немесе басқа сүйектердің асқынбаған жабық сынығы кезінде сүйекте мүйізше пайда болғаннан кейін қызметкерлерге Г санаты беріледі.
Сондай-ақ осы Талаптардың 82-тармағының 3) тармақшасына елеулі дене жүктемелерінің немесе қайталама жарақаттардың салдарынан сирек (жылына 3 реттен артық емес) пайда болатын шығулар, тұрақсыздығы және буындардың синовииті жатады.
Ірі буынның шығуы түзеткенге дейін және кейін медициналық құжатпен және рентгенограммалармен куәландырылуы тиіс. Буын байланыстары мен капсулаларының зақымдануы салдарынан тұрақсыздық клиникалық және рентгенологиялық түрде расталады.
Жамбас сақинасының деформациясыз жамбастың жекелеген сүйектерінің өскен оқшауланған сынықтары осы Талаптардың 82-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Аяқ қысқаруынан туындаған жүріс пен статиканың бұзылуымен жамбастың деформациясы кезінде осы Талаптардың 69-тармағы қолданылады.
Кез келген буындарды эндопротездеумен қызметке және оқуға кандидаттар функцияларының бұзылу дәрежесіне және болмауына қарамастан жарамсыз деп танылады.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
83
Зақымданудың, жарақаттану мен хирургиялық сырқаттар себепті кеуде, іш қуысы, жамбас немесе іш пердесі сыртындағы зақымданулар немесе операция жасаудың зардаптары (J86; К22.2; К44); жарақаттану және операциялардан кейінгі пластикалық және реконструкциялық хирургия, сырт пішіннің кемшіліктерін жоюға арналған пластикалық хирургияның басқа да түрлері Z41, Z41.1, Z42, Z42.1, Z42.2, Z42.8:
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
А
А
Осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасына: ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; перикардтың кең облитерациясы; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде өт немесе панкреатикалық жыланкөздер; жүйелі бужирлеуді талап ететін өңештің тыртықты тарылуы; хирургиялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері немесе одан бас тарту кезінде жиі (жылына 2 рет және одан да көп) қысым жасайтын диафрагмальді жарықтар: өкпені, асқазанды, өңешті резекциялаудан, ас қорыту функциясының елеулі бұзылыстары бар асқазан-ішек сағасын салғаннан кейінгі жай-күйлер; (емделмейтін демпинг-синдром, тұрақты іш өту, ДСИ 18,5 және одан төмен болғанда қоректік заттардың төмендеуі, тұрақты анастомозиттер, анастомоз жарасы); ас қорыту функциясының бұзылуымен және қоректік заттардың төмендеуімен қоса болатын жіңішке (1,5 метрден кем емес) немесе қос (30 см. кем емес) ішекті резекциялаудан кейінгі жай-күй; билиодигестивті анастомоздар салу; бауыр немесе ұйқы безі бөлігін резекциялау, функциясының бұзылу дәрежесіне қарамастан бүйректі, өкпені, бауырды, жүректі (ағзаның бөлігі немесе толық) транспланттау жатады.

По подпункту 1) пункта 83 настоящих Требований освидетельствуются лица, у которых отсутствует почка, удаленная по поводу травмы или ранения, при нарушении функции оставшейся почки, независимо от степени ее выраженности; пищеводно-трахеальные и (или) пищеводно-бронхиальные свищи при неудовлетворительных результатах лечения.
При последствиях реконструктивных операций на крупных магистральных (аорта, подвздошная, бедренная, брахиоцефальная артерии, воротная и полая вена) и периферических сосудах при стойком выраженном нарушении кровообращения и прогрессирующем течении заболевания.
При наличии инородного тела, расположенного в корне легкого, в сердце или вблизи крупных сосудов, независимо от наличия осложнений или функциональных нарушений МО проводится на основании подпункта 1) пункта 83 настоящих Требований. В отдельных случаях при этих состояниях лица, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при относительно сохраненной трудоспособности могут быть освидетельствованы по подпункту 2) пункта 83 настоящих Требований.
При последствиях ранений сердца, перикарда, оперативного удаления инородных тел из средостения в области крупных сосудов стадия (степень) нарушения дыхательной недостаточности, общего и (или) коронарного кровообращения оцениваются по пунктам 42 и 51 настоящих Требований, по результатам их оценки МО проводится на основании подпунктов 1), 2) или 3) пункта 83 настоящих Требований.
При последствиях сочетанной травмы органов двух или более полостей с умеренным нарушением их функций следует применять подпункт 1) пункта 83 настоящих Требований.
К подпункту 2) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью II степени; диафрагмальные грыжи умеренных размеров с редким и (1 раз в год и реже) ущемлениями; спаечный процесс в брюшной полости с нарушениями эвакуаторной функции, требующими повторного стационарного лечения; состояния после: частичной резекции желудка, тонкой (не менее 1 метра) или толстой (не менее 20 см.) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья с проявлениями демпинг-синдрома средней степени тяжести и умеренным упадком питания; отсутствие почки, удаленной по поводу травмы или ранения, при нормальной функции оставшейся почки; относятся также последствия хирургического лечения по поводу заболеваний, ранений и травм поджелудочной железы с исходом в псевдокисту; удаление доли, либо 2-х сегментов левого легкого, более 2-х сегментов правого легкого; стволовая или селективная ваготомия без наложения желудочно-кишечного анастомоза; состояния после операций по поводу закрытия каловых свищей, а также ректопексии.
После удаления желчного пузыря или хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы с хорошим исходом сотрудники признаются годными к службе по всем графам.
Кандидаты на службу по истечении 3 лет после эндоскопического удаления желчного пузыря с хорошим исходом признаются годными на должности по графе III.
Кандидаты на службу на должности по графам I и II, кандидаты на учебу (независимо от графы Требований) после удаления желчного пузыря, хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы признаются негодными независимо от срока и исхода лечения.
К данному подпункту также относится экстирпация или надвлагалищная ампутация матки с придатками с эндокринными нарушениями; состояния после пластических операции с неблагоприятным исходом: ранние (отек, потеря чувствительности, лимфорея, гематомы, серомы, инфекционные воспаления, отхождение ушной раковины) и поздние осложнения реконструктивных и пластических операций (образование грубых рубцов, блефароптоз, ассиметрия, расхождения швов, образование кисты в области послеоперационной раны, эктропион, гиперпигментация).

Осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасы бойынша жарақатына немесе жарақаттануына байланысты бүйрегі алынған, айқын көріну дәрежесіне қарамастан қалған бүйрек қызметінің бұзылуы кезінде; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде өңеш-трахеальды және (немесе) өңеш-бронх жыланкөздері бар адамдар куәландырылады.
Ірі магистральды (аорта, мықын асты, сан, брахиоцефалды артериялар, жағалық және қуыс вена) және перифериялық қанайналымның тұрақты айқын бұзылуы және аурудың үдемелі ағымы кезінде перифериялық қан тамырларына реконструктивті операциялардың салдары кезінде.
Өкпенің тамырында, жүрекке немесе ірі тамырларға жақын орналасқан бөгде дене болған кезде МК асқынулардың немесе функционалдық бұзылулардың болуына қарамастан осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасы негізінде жүргізіледі. Жекелеген жағдайларда осы жағдайлар кезінде қызметте болудың шекті жасына жетпеген адамдар салыстырмалы жұмыс қабілеттілігі сақталған кезде осы Талаптардың 83 тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылуы мүмкін.
Жүрек, перикард жарақаттары салдарынан, ірі қан тамырлары аймағындағы кеуде ортасынан бөгде денелерді жедел алып тастау кезінде тыныс алу жеткіліксіздігінің, жалпы және (немесе) коронарлық қан айналымының бұзылу сатысы (дәрежесі) осы Талаптардың 42 және 51-тармақтары бойынша бағаланады, оларды бағалау нәтижелері бойынша МК осы Талаптардың 83-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары негізінде жүргізіледі.
Екі немесе одан да көп қуыстар мүшелерінің функцияларының орташа бұзылуымен үйлесімді жарақатының салдары кезінде осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасын қолдану керек.
Осы Талаптардың 83-тармағының 2) тармақшасына: ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; сирек және (жылына 1 рет және сирек) қысылулары бар орташа көлемдегі диафрагмаль жарықтары; қайта стационарлық емдеуді талап ететін көшіру функциясының бұзылуымен іш қуысында жабысу процесі; мынадай жай-күйден кейінгі жағдай: асқазанды, жіңішке (кемінде 1 метр) немесе қос (кемінде 20 см.) ішекті ішінара резекциялаудан; ауырлық дәрежесі орташа демпинг-синдром белгілерімен және ауырлық дәрежесі орташа тамақтанудың төмендеуі; қалған бүйректің қалыпты қызметі кезінде жарақаттар немесе жарақаттар бойынша алынған бүйректің болмауы жатады; сондай-ақ псевдокистаға айналған ұйқы безінің аурулары, жаралануы және жарақаттары бойынша хирургиялық емдеудің салдары жатады; сол жақ өкпенің үлесін немесе 2 сегментін, оң жақ өкпенің 2 сегментінен артық алып тастау; асқазан-ішек анастомозын салмай бағаналы немесе селективті ваготомия; нәжіс жыланкөздерін жабу, сондай-ақ ректопексияны жабу жөніндегі операциялардан кейінгі жағдай жатады.
Өт қабын алып тастағаннан немесе өт жолдары, ұйқы безі ауруларын жақсы нәтижемен хирургиялық емдегеннен кейін қызметкерлер барлық бағандар бойынша қызметке жарамды деп танылады.
Қызметке кандидаттар өт қабын эндоскопиялық әдіспен алып, жақсы нәтиже көрсеткеннен кейін III баған бойынша лауазымға жарамды деп танылады.
I және II бағандар лауазымдары бойынша қызметке кандидаттар, оқуға кандидаттар (Талаптардың бағанына қарамастан) өт қабын алып тастағаннан кейін, өт жолдары, ұйқы безі ауруларын жақсы нәтижемен хирургиялық емдегеннен кейін емдеу мерзімі мен нәтижесіне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Осы тармақшаға сондай-ақ эндокриндік бұзылулары бар қосалқылармен жатыр қыннан жоғары ампутация немесе экстирпациясы; қолайсыз нәтижемен пластикалық операциядан кейінгі жай-күйлер: ерте (ісіну, сезімталдықтың жоғалуы, лимфорея, гематомалар, серомалар, инфекциялық қабынулар, құлақ қалқаншасының шығуы) және қалпына келтіру және пластикалық операциялардың кеш асқынулары (ірі тыртықтардың пайда болуы, блефаротоз, ассиметрия, тігістердің алшақтығы, операциядан кейінгі жара маңында кистаның пайда болуы, эктропион, гиперпигментация) жатады.

К подпункту 3) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью I степени; диафрагмальные неущемленные грыжи небольших размеров; спаечный процесс в брюшной полости без явлений кишечной непроходимости с редким болевым синдромом; экстирпация или надвлагалищная ампутация матки с сохранением придатков при отсутствии эндокринных нарушений, последствия реконструктивных операций после полной и частичной мастэктомии (реконструкция молочной железы с использованием тканей пациента, с использованием имплантатов или экспандера), ранние и поздние осложнения пластических операций.
К данному подпункту также относятся состояния после: резекции тонкой (менее 1 метра) или толстой (менее 20 см.) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья без диспепсических расстройств, с редкими проявлениями демпинг-синдрома легкой степени, с незначительным упадком питания; удаления селезенки после травм и ранений без нарушения функции кроветворения; резекции части почки при сохранной ее функции; краевой или экономной резекции легкого (1 сегмент левого легкого или 2 сегмента правого легкого); экономная резекция либо ушивание раны других органов с незначительным нарушением функций либо без нарушения функции для кандидатов на службу в период до 1 года после получения травмы.
К подпункту 4) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния (для кандидатов на службу до 1 года с момента получения ранения, травмы или оперативного лечения) после перенесенных атипичных резекций легких без дыхательной недостаточности, торакотомий или лапаротомий с целью остановки кровотечения, ликвидации пневмо- или гемоторакса, ушивания ран кишечника, желудка, печени, устранения спаечной непроходимости.
К данному подпункту также относятся последствия подтяжки или маммопластики, проведенной в косметических целях, ринопластика, отопластика, блефаропластика, круговые подтяжки лица, также импланты (молочных желез, ягодиц, лица, губ) с благоприятным исходом, без нарушения функции после 1 года после операции.
Последствия ушивания перфоративной язвы желудка или 12-перстной кишки с благоприятным исходом без грубой деформации и нарушения функции желудочно-кишечного тракта, при отсутствии обострения язвенной болезни в течении 3 лет не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.".
2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

Осы Талаптардың 83-тармағының 3) тармақшасына жарақаттар мен жарақаттардың жай-күйі мен салдарлары: І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; шағын көлемдегі диафрагмальды ашық емес жарықтар; сирек ауырсыну синдромымен ішектің бітелу құбылыстарынсыз іш қуысында жабысу процесі жатады; эндокриндік бұзылулар болмаған кезде қосалқыларды сақтай отырып жатыр қыннан жоғары ампутация немесе экстирпациясы, толық және ішінара мастэктомиядан кейінгі реконструктивті операциялардың салдары (имплантаттарды немесе экспандерді пайдалана отырып, пациенттің тіндерін пайдалана отырып, сүт безін қайта құру), пластикалық операциялардың ерте және кеш асқынулары жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ: жіңішке ішекті (1 метрден кем) немесе қос ішекті (20 см-ден кем) резекциялаудан; диспепсиялық бұзылуларсыз, жеңіл дәрежедегі демпинг-синдромның сирек көріністерімен, тамақтанудың шамалы төмендеуімен асқазан-ішек сағасын салғаннан; қан түзу функциясының бұзылуынсыз жарақаттардан кейін көкбауырды алып тастаудан; оның қызметі сақталған кезде бүйрек бөлігін резекциялаудан; өкпенің шеткі немесе үнемді резекциясынан (сол өкпенің 1 сегменті немесе оң өкпенің 2 сегменті) кейінгі жай-күйлер); жарақат алғаннан кейін 1 жылға дейінгі кезеңде қызметке кандидаттар үшін функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз басқа органдардың үнемді резекциясы немесе жарасын тігу жатады.
Осы Талаптардың 83-тармағының 4) тармақшасына қан кетуді тоқтату, пневмо - немесе гемотораксты жою, ішек, асқазан, бауыр жараларын тігу, жабыспа бітелуін жою мақсатында тыныс алу жеткіліксіздігінен, торакотомия немесе лапаротомиясыз өкпенің атипикалық резекциядан кейінгі жай-күй (қызметке кандидаттар үшін жарақат алған, зақымданғаннан немесе операция жасаған сәттен бастап 1 жылға дейін) жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ косметикалық мақсаттарда жүргізілген бетті тартудың немесе маммопластиканың салдары, ринопластика, отопластика, блефаропластика, бетті дөңгелете тарту, сондай-ақ операциядан кейін 1 жылдан кейін функцияны бұзбай, қолайлы нәтижемен импланттар (сүт бездері, бөкселер, бет, еріндер) жатады.
Асқазан-ішек жолы қызметінің өрескел деформациясыз және бұзылуынсыз қолайлы нәтижемен асқазанның немесе он екі елі ішектің тесілген ойық жарасын тігу салдары, 3 жыл ішінде ойық жара ауруы асқынбаса, осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы басқармасы (М.Ш. Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому
мониторингу Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба) Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ic-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі