Об утверждении Правил проведения постпроектного анализа на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 18 ноября 2024 года № 397. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2024 года № 35383.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии со статьей 15-1 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения постпроектного анализа на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
И. Шархан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2024 года № 397
Правила проведения постпроектного анализа на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения постпроектного анализа на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон) и определяют порядок проведения постпроектного анализа на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения (далее – класс энергоэффективности) – уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;

Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігін жобадан кейінгі талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 18 қарашадағы № 397 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 қарашада № 35383 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігін жобадан кейінгі талдау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
И. Шархан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі міндетін атқарушының
2024 жылғы 18 қарашадағы
№ 397 бұйрығымен
бекітілген
Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігін жобадан кейінгі талдау жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігіне жобадан кейінгі талдау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-1-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігіне жобадан кейінгі талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбы (бұдан әрі – энергия тиімділігі сыныбы) – үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тұтыну үнемділігінің пайдалану сатысындағы энергия тиімділігін сипаттаушы деңгейі;

2) Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – Национальный институт) – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.
3. Объектом постпроектного анализа является новое здание, строение и сооружение или существующее здание, строение, сооружение, прошедшее изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт), проектное потребление энергетических ресурсов которых превышает эквивалентный показатель в пятьсот тонн и выше условного топлива в год.
4. Настоящие Правила не распространяются на следующие здания, строения, сооружения:
1) здания, строения, сооружения, которые отнесены к объектам историко-культурного наследия;
2) временные строения хозяйственного назначения, подсобные помещения, срок службы которых составляет не более двух лет;
3) индивидуальные жилые дома, а также строения, находящиеся на дачных и садовых участках;
4) отдельно стоящие здания, строения, сооружения общей площадью менее пятидесяти квадратных метров;
5) культовые здания, строения и сооружения;
6) отдельно стоящие не отапливаемые здания, строения и сооружения.
5. Постпроектный анализ на соответствие требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений (далее – постпроектный анализ) осуществляется Национальным институтом, в течение восемнадцати месяцев после ввода в эксплуатацию соответствующего здания, строения и сооружения.
В случае, если объектом постпроектного анализа выступает здание, строение и сооружение, вводимое в эксплуатацию поэтапно, постпроектный анализ на каждый пусковой комплекс или очередь осуществляется отдельно.
Глава 2. Порядок и сроки проведения постпроектного анализа
6. Постпроектный анализ осуществляется посредством информационной системы в сфере энергосбережения и повышения энергоэффективности путем анализа и сопоставления данных, полученных через интеграцию с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости, информационной системой государственного градостроительного кадастра, информационными системами государственных органов, автоматизированными системами учета потребления энергетических ресурсов.
7. Постпроектный анализ проводится на соответствие класса энергоэффективности, указанного в акте приемки объекта в эксплуатацию и/или кадастровом паспорте объекта недвижимости согласно информационной системе единого государственного кадастра недвижимости и/или информационной системе государственного градостроительного кадастра, фактическому классу энергоэффективности.

2) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты (бұдан әрі – Ұлттық институт) – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға.
3. Жобадан кейінгі талдау объектісі энергетикалық ресурстарды жобалық тұтыну баламалы көрсеткіштен жылына бес жүз тоннадан асатын және шартты отыннан жоғары өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен, жаңа ғимарат, құрылым және құрылыс немесе қолданыстағы ғимарат, құрылым, құрылыс болып табылады.
4. Осы Қағидалар мынадай үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға қолданылмайды:
1) тарихи-мәдени мұра объектілеріне жатқызылған үйлер, құрылыстар, ғимараттар;
2) қызмет мерзімі екі жылдан аспайтын шаруашылық мақсаттағы уақытша құрылыстар, қосалқы үй-жайлар;
3) жеке тұрғын үйлер, сондай-ақ саяжай және бау-бақша учаскелерінде орналасқан құрылыстар;
4) жалпы алаңы елу шаршы метрден аз бөлек тұрған үйлер, құрылыстар, ғимараттар;
5) ғибадат ету үйлері, құрылыстары және ғимараттары;
6) бөлек тұрған жылытылмайтын үйлер, құрылыстар, ғимараттар.
5. Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкестігіне жобадан кейінгі талдауды (бұдан әрі – жобадан кейінгі талдау) Ұлттық институт тиісті ғимарат, құрылым мен құрылыс пайдалануға берілгеннен кейін он сегіз ай ішінде жүзеге асырады.
Егер жобадан кейінгі талдау объектісі кезең-кезеңімен пайдалануға берілетін ғимарат, құрылыс және құрылысжай болса, әрбір іске қосу кешеніне немесе кезекке жобадан кейінгі талдау жеке жүзеге асырылады.
2-тарау. Жобадан кейінгі талдау жүргізудің тәртібі мен мерзімдері
6. Жобадан кейінгі талдау жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен, мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесімен, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен, энергетикалық ресурстарды тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерімен интеграциялау арқылы алынған деректерді талдау және салыстыру арқылы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
7. Жобадан кейінгі талдау объектіні пайдалануға қабылдау актісінде және/немесе жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортында көрсетілген энергия тиімділігі сыныбының жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне және/немесе мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесіне, энергия тиімділігінің нақты сыныбына сәйкестігіне жүргізіледі.

8. Фактический класс энергоэффективности здания, строения и сооружения определяется информационной системой в сфере энергосбережения и повышения энергоэффективности по следующей формуле:
где, D – величина отклонения фактического значения показателя энергоэффективности на отопление и/или вентиляцию здания от нормативного, %;
– фактическая удельная характеристика расхода тепловой энергии на отопление и/или вентиляцию здания за отопительный период согласно автоматизированным системам учета потребления энергетических ресурсов, Ватт/ (квадратный метр*градус Цельсия);
– нормируемая удельная характеристика расхода тепловой энергии на отопление и/или вентиляцию здания, строения и сооружения за отопительный период, Ватт/ (квадратный метр*градус Цельсия).
9. По итогам определения величины отклонения фактического значения показателя энергоэффективности на отопление и вентиляцию здания от нормативного класс энергоэффективности определяется согласно приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 399 "Об утверждении Правил определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11312).
10. По итогам проведения постпроектного анализа Национальный институт в течение 14 календарных дней, но не позднее срока, установленного пунктом 5 настоящих Правил, формирует заключение по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заключение) и направляет его заказчику и застройщику зданий, строений и сооружений.
11. Заключение отправляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, или по электронному адресу.
При отказе заказчика, застройщика принять заключение лицо, доставляющее или вручающее его, делает соответствующую отметку, который возвращается в Национальный институт.
12. В случае выявления по итогам постпроектного анализа несоответствия требованиям класса энергоэффективности зданий, строений и сооружений заказчик, застройщик соответствующего здания, строения и сооружения устраняет такие несоответствия в течение срока, определенного гражданским законодательством Республики Казахстан.
13. Застройщик в течение пяти рабочих дней со дня устранения выявленных несоответствий уведомляет Национальный институт об их устранении с приложением соответствующих подтверждающих документов.
14. Национальный институт по истечении 12 (двенадцати) месяцев после завершения отопительного сезона предшествующего года повторно проводит постпроектный анализ, по итогам которого подтверждает или не подтверждает факт устранения выявленных несоответствий.
В случае выявления несоответствий по результатам повторного постпроектного анализа Национальный институт направляет заказчику, застройщику заключение в порядке, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил до окончательного устранения ими таких несоответствий.
Приложение
к Правилам проведения
постпроектного анализа
на соответствие требованиям
класса энергоэффективности
зданий, строений и сооружений
Заключение по результатам постпроектного анализа о соответствии или несоответствии реализованной деятельности по проектам строительства новых зданий, строений и сооружений или изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, капитального ремонта) существующих зданий, строений и сооружений
Вводная часть:
Наименование Заказчика: _____________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование Застройщика: ___________________________________________
____________________________________________________________________
Фактический адрес объекта: ___________________________________________
____________________________________________________________________
Исследовательская часть:
Класс энергоэффективности, указанный в Акте приемки объекта в эксплуатацию
и/или кадастровом паспорте объекта недвижимости:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Классификация (тип) зданий, строений и/или сооружений: _________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фактический класс энергоэффективности зданий, строений и/или сооружений:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Соответствие фактического класса энергоэффективности зданий, строений и/или
сооружений классу энергоэффективности, указанному в Акте приемки объекта
в эксплуатацию и/или кадастровом паспорте объекта недвижимости:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Величина отклонения между фактическим классом энергоэффективности зданий,
строений и/или сооружений и заявленным в проекте строительства классом
энергоэффективности: ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вывод о соответствии или несоответствии реализованной деятельности по проектам
строительства новых зданий, строений и сооружений или изменения (расширения,
модернизации, технического перевооружения, реконструкции, капитального ремонта)
существующих зданий, строений и сооружений:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Рекомендации: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение подготовил: ____________________ __________________________
(подпись) Ф. И. О. (при его наличии)
Дата составления заключения о результатах постпроектного анализа:
"_____" ____________ _______ год.

8. Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігінің нақты сыныбы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ақпараттық жүйемен мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда, D – ғимаратты жылытуға және/немесе желдетуге арналған энергия тиімділігі көрсеткішінің нақты мәнінің нормативтен ауытқу шамасы, %;
–энергетикалық ресурстарды тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелеріне сәйкес ғимараттың, құрылыстың және құрылысжайдың энергетикалық ресурстарын жылдық тұтынудың нақты көлемі, Ватт/ (шаршы метр * Цельсий градусы);
– жылыту кезеңінде ғимаратты, құрылысты және құрылысжайды жылытуға және/немесе желдетуге арналған жылу энергиясы шығысының нормаланатын меншікті сипаттамасы, Ватт/ (шаршы метр*Цельсий градусы).
9. Ғимаратты жылытуға және желдетуге арналған энергия тиімділігі көрсеткішінің нақты мәнінің нормативтен ауытқу шамасын айқындау қорытындылары бойынша энергия тиімділігі сыныбы "Ғимараттардың, құрылыстар, құрылыстаржайлардың энергия тиімділігі сыныптарын айқындау және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 399 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11312 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес айқындалады.
10. Жобадан кейінгі талдау жүргізу қорытындылары бойынша Ұлттық институт 14 (он төрт) күнтізбелік күн ішінде, бірақ осы Қағидалардың 5 тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктермей, осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес пішін бойынша қорытынды (бұдан әрі - қорытынды) дайындайды және оны Тапсырыс берушіге және ғимараттардың, құрылыстар мен құрылыстардың құрылыс салушысына жібереді.
11. Қорытынды тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен немесе электрондық мекенжай бойынша жіберіледі.
Тапсырыс беруші, құрылыс салушы қорытындыны қабылдаудан бас тартқан кезде оны жеткізетін немесе тапсыратын адам Ұлттық институтқа қайтарылатын қорытындыға тиісті белгі қояды.
12. Жобадан кейінгі талдау қорытындылары бойынша ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың энергия тиімділігі сыныбының талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, тапсырыс беруші, тиісті ғимараттың, құрылыстың және құрылысжайдың құрылыс салушысы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған мерзім ішінде осындай сәйкессіздіктерді жояды.
13. Құрылыс салушы анықталған сәйкессіздіктер жойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олардың жойылғаны туралы Ұлттық институтқа хабардар етеді.
14. Ұлттық институт алдыңғы жылдың жылыту маусымы аяқталғаннан кейін 12 (он екі) ай өткен соң жобадан кейінгі талдауды қайта жүргізеді, оның қорытындысы бойынша анықталған сәйкессіздіктерді жою фактісін растайды немесе растамайды.
Жобадан кейінгі қайта талдау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, Ұлттық институт тапсырыс берушіге, құрылыс салушыға осындай сәйкессіздіктер түпкілікті жойылғанға дейін осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген тәртіппен қорытынды жібереді.
Ғимараттардың, құрылыстар
мен құрылысжайлардың энергия
тиімділігі сыныбының
талаптарына сәйкестігін
жобадан кейінгі талдау
жүргізу Қағидаларына
қосымша
Жобадан кейінгі талдау нәтижелері бойынша жаңа ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар салу немесе қолданыстағы ғимараттарды, құрылыстар мен құрылысжайларды өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) жобалары бойынша іске асырылған қызметтің сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы қорытынды
Кіріспе бөлім:
Тапсырыс берушінің атауы: _______________________________________
___________________________________________________________________
Құрылыс салушының атауы: _______________________________________
____________________________________________________________________
Объектінің нақты мекенжайы:_____________________________________
____________________________________________________________________
Зерттеу бөлімі:
Объектіні пайдалануға қабылдау актісінде және/немесе жылжымайтын мүлік
объектісінің кадастрлық паспортында көрсетілген энергия тиімділігі сыныбы:
____________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ғимараттардың, құрылыстардың және/немесе құрылысжайлардың жіктелуі (түрі):
_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ғимараттардың, құрылыстардың және/немесе құрылыстаржайлардың энергия
тиімділігінің нақты сыныбы: ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ғимараттардың, құрылыстардың және/немесе құрылысжайлардың энергия
тиімділігінің нақты сыныбының Объектіні пайдалануға қабылдау актісінде
және/немесе жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортында көрсетілген
энергия тиімділігі сыныбына сәйкестігі: _______________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Ғимараттардың, құрылыстардың және/немесе құрылысжайлардың энергия
тиімділігінің нақты сыныбы мен құрылыс жобасында мәлімделген энергия
тиімділігінің сыныбы арасындағы ауытқу шамасы: ______________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жаңа ғимараттарды, құрылыстар мен құрылысжайларды салу немесе
қолданыстағы ғимараттарды, құрылыстар мен құрылысжайларды өзгерту (кеңейту,
жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу)
жобалары бойынша іске асырылған қызметтің сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы
қорытынды: _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ұсынымдар: ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қорытындыны дайындаған:
______________________                         __________________________
(қолы)                               Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жобадан кейінгі талдау нәтижелері туралы қорытынды жасау күні:
_______ жылғы "_____" ____________