О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 ноября 2024 года № 96. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2024 года № 35400
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) следующие изменения и дополнение:
в правилах закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Закуп услуг по оказанию медицинской помощи осуществляется на основании плана закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – план закупа).
Фонд или администратор бюджетных программ до утверждения плана закупа на предстоящий финансовый год осуществляет первый этап процедуры выбора субъектов здравоохранения, указанный в подпункте 1) пункта 20 настоящих Правил, на основании проекта плана закупа, сформированного в соответствии с абзацем двадцать первым пункта 4 Правил планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-290/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21844), который действует до утверждения годового плана закупа.";
пункт 7 исключить;
подпункт 6) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"6) субъекта цифрового здравоохранения для включения в состав региональной комиссии и комиссии при администраторе бюджетных программ;";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Кандидаты в члены комиссий должны соответствовать следующим критериям:
1) быть гражданином Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 22 қарашадағы № 96 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 25 қарашада № 35400 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Медициналық көмек көрсету бойынша қызметтерді сатып алуды ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде қызметтерді сатып алудың жоспары (бұдан әрі – сатып алу жоспары) негізінде жүзеге асырылады.
Қор немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісі алдағы қаржы жылына арналған сатып алу жоспары бекітілгенге дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-290/2020 бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21844 болып тіркелген) 4-тармақтың жиырма бірінші абзацына сәйкес қалыптастырылған сатып алу жоспарының жобасы негізінде осы Қағидалардың 20-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсімінің бірінші кезеңін жүзеге асырады, ол жылдық сатып алу жоспары бекітілгенге дейін қолданылады.";
7-тармақ алынып тасталсын;
10-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) цифрлық денсаулық сақтау субъектісін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жанындағы өңірлік комиссия мен комиссияның құрамына енгізу үшін;";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармағымен толықтырылсын:
"10-1. Комиссия мүшелігіне кандидаттар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуі тиіс:
1) Қазақстан Республикасының азаматы болуы;

2) наличие послевузовского или высшего образования;
3) не иметь трудовые или гражданско-правовые отношения с потенциальными поставщиками или соисполнителями услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
4) не являться близким родственником, супругом (супругой) или свойственником руководителю, акционеру или учредителю потенциального поставщика или соисполнителя услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, обладающему правом принимать решение;
5) в отношении которого не применялась мера административной ответственности за коррупционные правонарушения и (или) уголовной ответственности.
Кандидаты, не соответствующие требованиям части первой настоящего пункта, не допускаются в члены комиссии.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Выбор субъектов здравоохранения и размещение объемов услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется посредством веб-портала, за исключением закупа услуг дополнительного обеспечения ГОБМП, осуществляемого администратором бюджетных программ, который проводится в бумажной форме.
19. Объем услуг и (или) объем средств на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС размещается без проведения процедуры выбора субъектов здравоохранения в рамках плана закупа:
1) при изменении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденных в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550) (далее – приказ № ҚР ДСМ-170/2020) при размещении среди поставщиков указанных услуг;
2) при реализации пилотных проектов по решению уполномоченного органа или Правительства Республики Казахстан;
3) при участии в закупе услуг субъекта ПМСП, имеющего вновь введенный объект здравоохранения, построенный за счет бюджетных средств или в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), на основании приказа управления здравоохранения о распределении территории обслуживания населения и соответствующего нормам нормативных правовых актов в области здравоохранения, для оказания ПМСП, услуг при проведении скрининговых исследований и профилактических медицинских осмотров целевых групп населения согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) и услуг консультативно-диагностической помощи, размещение которых осуществляется в расчете на прикрепленное население, в том числе услуг школьникам при наличии их закрепления к субъекту ПМСП на основании решения управления здравоохранения при наличии нераспределенных объемов и средств;

2) жоғары оқу орнынан кейінгі немесе жоғары білімнің болуы;
3) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтерді әлеуетті жеткізушілермен немесе бірлесіп орындаушылармен еңбек немесе азаматтық-құқықтық қатынастарының болмауы;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде шешім қабылдауға құқығы бар әлеуетті өнім берушінің басшысына, акционеріне немесе құрылтайшысына немесе медициналық көмек көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бірлесіп орындаушыға жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылмауы;
5) оған қатысты сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар және (немесе) қылмыстық жауаптылық үшін әкімшілік жауаптылық шарасы қолданылмаса.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарына сәйкес келмейтін кандидаттар комиссия мүшелеріне жіберілмейді.";
18-тармаққа орыс тіліндегі мәтінінде өзгеріс енгізілген, мемлекеттік тілде мәтін өзгерілмейді;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер көлемі және (немесе) медициналық көмек көрсетуге арналған қаражат көлемі сатып алу жоспары шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсімін өткізбей:
1) көрсетілген қызметтерді берушілер арасында орналастыру кезінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық № ҚР ДСМ-170/2020) сәйкес бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтер өзгерген кезде;
2) уәкілетті органның немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша пилоттық жобаларды іске асыру кезінде;
3) МСАК қызметтерін, "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) сәйкес халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулер мен профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу кезіндегі көрсетілетін қызметтерін және олардың қаражат көлемін орналастыру бекітілген халыққа есептегенде жүзеге асырылатын, консультациялық-диагностикалық көмек, оның ішінде бөлінбеген көлемдер мен қаражат болған кезде денсаулық сақтау басқармасының шешімі негізінде МСАК субъектісіне бекітілген болған жағдайда оқушыларға көрсетілетін қызметтерін көрсету кезде денсаулық сақтау басқармасының бұйрығының халыққа қызмет көрсету аумағын бөлу туралы негізінде бюджет қаражаты есебінен немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасын іске асыру шеңберінде салынған жаңадан іске қосылған денсаулық сақтау объектісі бар және денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің нормаларына сәйкес келетін МСАК субъектісі көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қатысуы;

4) при реорганизации поставщика при правопреемстве его обязательств в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан субъекту здравоохранения, включенному в базу данных;
5) при увеличении численности прикрепленного населения и (или) изменения половозрастной структуры прикрепленного населения к поставщику ПМСП в том числе по праву свободного выбора медицинской организации при оказании медицинской помощи, оплачиваемой по комплексному подушевому нормативу при размещении среди поставщиков указанных услуг;
6) при изменении количества школьников и объемов средств на оказание услуг школьникам, закрепленным к поставщику ПМСП на основании решения управления здравоохранения среди действующих поставщиков указанных услуг;
7) при увеличении численности пациентов при оказании медицинской помощи, оплачиваемой по комплексному тарифу или увеличения численности населения при оказании медицинской помощи, оплачиваемой по подушевому нормативу при размещении среди поставщиков указанных услуг;
8) при увеличении объема услуг и (или) средств, входящих в комплексный подушевой норматив, а также услуг и расходов, оплачиваемых по фактическим затратам при оказании медицинской помощи, размещение которой осуществляется в расчете на численность населения по комплексному тарифу или по подушевому нормативу при размещении среди поставщиков указанных услуг;
9) увеличении объема средств в плане закупа медицинских услуг сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарзамещающих условиях, оплата которой осуществляется по комплексному подушевому нормативу поставщикам, которые согласно Закону Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (далее – Закон об административно-территориальном устройстве) относятся к сельскому населенному пункту;
10) при закупе услуг на оказание медицинской помощи гражданам Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях в рамках ГОБМП, который осуществляется в соответствии c приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-45 "Об утверждении правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22866);

4) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес оның міндеттемелерінің деректер базасына енгізілген денсаулық сақтау субъектісіне құқықтық мирасқорлығы кезінде қызметтер берушіні қайта ұйымдастыру кезінде;
5) тіркелген халық саны өскенде және (немесе) МСАК жеткізушісіне тіркелген халықтың жыныстық жас құрылымының өзгеруі кезінде, оның ішінде көрсетілген қызметтерді жеткізушілер арасында орналастыру кезінде жан басына шаққандағы кешенді норматив бойынша ақы төленетін медициналық көмек көрсету кезінде медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша;
6) көрсетілген қызметтерді қолданыстағы қызметтер берушілер арасында денсаулық сақтау басқармасының шешімі негізінде МСАК қызмет берушісіне бекітілген мектеп оқушыларының саны мен қаражат көлемі өзгерген кезінде;
7) кешенді тариф бойынша төленетін медициналық көмек көрсету кезінде пациенттер санының ұлғаюы немесе көрсетілген қызметтерді жеткізушілер арасында орналастыру кезінде жан басына шаққандағы норматив бойынша ақы төленетін медициналық көмек көрсету кезінде халық санының ұлғаюы кезінде;
8) кешенді жан басына шаққандағы нормативке кіретін көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемі, сондай-ақ медициналық көмек көрсету кезінде нақты шығындар бойынша төленетін қызметтер мен шығыстар ұлғайған кезде, оларды орналастыру кешенді тариф бойынша халық санына немесе көрсетілген қызметтерді жеткізушілер арасында орналастыру кезінде жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады;
9) "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы Заң) сәйкес ауылдық елді мекенге жататын қызмет берушілерге ақы төлеу жан басына шаққандағы кешенді норматив бойынша жүзеге асырылатын ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге;
10) Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелге емдеуге медициналық көмек көрсетуге және (немесе) ТМККК шеңберінде отандық медициналық ұйымдарда емдеу жүргізу үшін шетелдік мамандарды тартуға арналған "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберу және (немесе) емдеуді отандық медициналық ұйымдарда жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту қағидаларын әзірлеуді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ-45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22866 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде;

11) на оказание услуг федеральными медицинскими организациями Российской Федерации гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай, не являющимся работниками российских организаций комплекса "Байконур", а также временно находящимся на территории комплекса "Байконур", в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала космодрома "Байконур", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур", ратифицированным Законом Республики Казахстан от 31 мая 2010 года;
12) на оказание услуг субъектами здравоохранения за счет резерва фонда на непредвиденные расходы;
13) на оказание услуг в период действия чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан или в отдельных ее местностях;
14) на оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях в соответствии с Правилами оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-37) военно-медицинскими (медицинскими) подразделениями центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их территориальных подразделений, а также военно-медицинскими (медицинскими) учреждениями (организациями), иными подразделениями, осуществляющими военно-медицинское (медицинское) обеспечение;
15) при изменении или дополнении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 и (или) перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421. При этом размещение высвобожденного объема услуг в связи с изменением вышеуказанных перечней, осуществляется тем же поставщикам указанных услуг в объеме не более высвобожденных средств;
16) при размещении объемов средств субъектам ПМСП, подлежащим разукрупнению, согласно утвержденному управлением здравоохранения перечню субъектов ПМСП, в расчете на численность прикрепленного городского населения;
17) при увеличении численности прикрепленного населения поставщика ПМСП в связи с перераспределением территории обслуживания субъекта ПМСП по решению управления здравоохранения;

11) Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 31 мамырдағы Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Байқоңыр ғарыш айлағының персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында медициналық қызмет көрсету тәртібі туралы келісімге сәйкес Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын, "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарының қызметкерлері болып табылмайтын, сондай-ақ "Байқоңыр" кешенінің аумағында уақытша болатын Қазақстан Республикасының азаматтарына Ресей Федерациясының федералдық медициналық ұйымдарының қызмет көрсетуіне;
12) Қордың күтпеген шығыстарға арналған қордың резерві есебінен денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтер көрсетуіне;
13) төтенше жағдай кезеңінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе оның жекелеген жерлерінде қызметтер көрсетуге;
14) орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінің, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын әскери-медициналық (медициналық) мекемелерінің (ұйымдарының), өзге де бөлімшелерінің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығымен бекітілген Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-37 бұйрық) сәйкес амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге;
15) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысымен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысымен бекітілген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесі өзгерген немесе толықтырылған кезде. Бұл ретте жоғарыда көрсетілген тізбелердің өзгеруіне байланысты қызметтердің босатылған көлемін орналастыру сол денсаулық сақтау субъектілеріне босатылған қаражаттан аспайтын көлемде жүзеге асырылады;
16) бекітілген қала халқының санына шаққанда денсаулық сақтау басқармасы бекіткен МСАК субъектілерінің тізбесіне сәйкес ірілендіруге жататын МСАК субъектілеріне қаражат көлемдерін орналастыру кезінде;
17) денсаулық сақтау басқармасының шешімі бойынша МСАК қызметтер берушісінің қызмет көрсету аумағын қайта бөлуіне байланысты МСАК қызметтерін берушінің бекітілген халқы санының ұлғаюы кезінде;

18) при увеличении объема услуг и (или) объема средств по заготовке, переработке, хранению и реализации крови и ее компонентов, производству препаратов крови при размещении среди поставщиков указанных услуг;
19) при изменении административно-территориального устройства согласно Закона об административно-территориальном устройстве при условии соответствия нормам нормативных правовых актов в области здравоохранения;
20) на оказание услуг по заготовке, переработке, хранению и реализации крови и ее компонентов, производству препаратов крови;
21) на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) пациента санитарным транспортом;
22) на оказание медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией;
23) на оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом;
24) на оказание медико-социальной помощи лицам с психическими расстройствами (заболеваниями).
Объем услуг и (или) объем средств на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по случаям, указанным в подпунктах 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 12), 13), 17), 18) и 19) части первой настоящего пункта, размещается в виде заключения договоров закупа услуг или дополнительного соглашения к договору закупа услуг без оформления решения комиссии на основании протокола об итогах размещения (уменьшения) объемов услуг на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС без проведения процедуры выбора субъектов здравоохранения (далее – протокол об итогах размещения без процедуры выбора) по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам, за исключением случаев, предусмотренных в подпунктах 3), 11), 14), 15), 16), 20), 21), 22) 23) и 24) части первой настоящего пункта, по которым объем услуг и (или) объем средств размещается на основании решения комиссии.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. При закупе услуг у субъектов ПМСП размещение объемов услуг ПМСП в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС включает ежегодное проведение кампании прикрепления с участием субъектов ПМСП, включенных в базу данных, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642) (далее – Правила прикрепления).

18) көрсетілген қызметтерді жеткізушілер арасында орналастыру кезінде қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер көлемін және (немесе) қаражат көлемін ұлғайту кезінде;
19) денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің нормаларына сәйкес болған жағдайда, әкімшілік-аумақтық құрылым туралы Заңға сәйкес әкімшілік-аумақтық құрылым өзгерген кезде;
20) денсаулық сақтау субъектілері арасында қанды және оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру бойынша қызметтер көрсетуге;
21) білікті мамандарды және (немесе) пациентті санитариялық көлікпен тасымалдауға байланысты жедел медициналық көмек пен медициналық көмек көрсетуге;
22) АИТВ-инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге;
23) туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге;
24) психикалық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге орналастырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 12), 13), 17), 18) және 19) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер көлемі және (немесе) медициналық көмек көрсетуге арналған қаражат көлемі ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге көрсетілетін қызметтер көлемін орналастыру (азайту) қорытындылары туралы хаттаманың негізінде 3), 11), 14), 15), 16), 20), 21), 22), 23) және 24) көрсетілетін қызметтер көлемі және (немесе) қаражат көлемі комиссия шешімінің негізінде орналастырылатын осы тармақтың бірінші бөлігі. тармақшаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (әрі қарай – таңдау рәсімінсіз орналастыру қорытындылары туралы хаттама) денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсімін жүргізбей, қызметтерді сатып алу шарттарын немесе қызметтерді сатып алу шартына қосымша келісім жасасу түрінде комиссия шешімін ресімдемей орналастырылады).";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. МСАК субъектілерінен қызметтер сатып алу кезінде МСАК қызметтерінің көлемін ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде орналастыру "Медициналық – санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрыққа (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес деректер базасына енгізілген МСАК субъектілерінің қатысуымен жыл сайынғы бекіту науқанын жүргізуді қамтиды (бұдан әрі – Бекіту қағидалары ).

22. Информация о начале кампании прикрепления размещается на интернет-ресурсах управлений здравоохранения.";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"При проведении процедуры размещения объемов услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в бумажной форме на интернет-ресурсе фонда или администратора бюджетных программ подается объявление о проведении процедуры размещения объемов услуг на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС среди субъектов здравоохранения, включенных в базу данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац первый пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. Субъекты здравоохранения, в том числе субъекты ПМСП, которые протоколом итогов кампании прикрепления допущены к процедуре выбора субъектов здравоохранения и субъекты здравоохранения, претендующие на оказание в случаях, указанных в подпунктах 3), 14), 20), 21), 22), 23) и 24) части первой пункта 19 настоящих Правил, подают заявку на планируемые объемы услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в бумажной или в электронной форме посредством веб-портала при:";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. К заявке на планируемые объемы прилагаются следующие документы:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица) или копия свидетельства (справка) о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя и копия документа, удостоверяющего личность (для физического лица);
2) документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 26 настоящих Правил, которые прикрепляются к заявке на планируемые объемы посредством интеграции с ГБД "Е-лицензирование";
3) копия договора ГЧП (представляется субъектом здравоохранения, реализуемым в рамках ГЧП);
4) копия свидетельства об аккредитации (представляется субъектом здравоохранения при его наличии);
5) копия заключения о соответствии организации здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи (далее – ВТМП), выданного в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746), по соответствующим технологиям, на которые подана заявка на планируемые объемы (представляется субъектом здравоохранения, претендующим на оказание ВТМП);

22. Бекіту науқанының басталғаны туралы ақпарат денсаулық сақтау басқармаларының интернет-ресурстарында орналастырылады.";
25-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер көлемін қағаз нысанда орналастыру рәсімін жүргізу кезінде қордың немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің интернет-ресурсында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткерлердің денсаулық сақтау субъектілерінің базасына енгізілген денсаулық сақтау субъектілері арасында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге көрсетілетін қызметтер көлемін орналастыру рәсімін өткізу туралы хабарландыру беріледі.";
26-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Денсаулық сақтау субъектілері, оның ішінде бекіту науқаны қорытындыларының хаттамасымен денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсіміне жіберілген МСАК субъектілері және осы Қағидалардың 19-тармағы бірінші бөлігінің 3), 14), 20), 21), 22), 23) және 24) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша қызметтердің жоспарланған көлеміне өтінімді қағаз немесе веб-портал арқылы электрондық нысанда береді:";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жоспарланған көлемдер өтініміне мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (заңды тұлға үшін) немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы куәліктің көшірмесі (анықтама) және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлға үшін);
2) осы Қағидалардың 26-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген, "Е-Лицензиялау" МДҚ-мен интеграциялау арқылы жоспарланған көлемдегі өтінімге тіркелетін құжаттар;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының (бұдан әрі – МЖӘ) көшірмесі (МЖӘ шеңберінде іске асырылатын денсаулық сақтау субъектісі ұсынады);
4) аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі (бар болған жағдайда денсаулық сақтау субъектілері береді);
5) денсаулық сақтау ұйымының жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының көшірмесі (бұдан әрі – "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес берілген, жоспарланатын медициналық көмекке өтінім берілген тиісті технологиялар бойынша көлемі (ЖТМК көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектісі ұсынады);

6) сведения об объемах и суммах на оказание медицинской помощи, указанным в заявке на планируемые объемы услуг по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования по соответствующей форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) копия разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
8) обязательство о непредоставлении услуг на платной основе по видам медицинской помощи (деятельности), на которые заключены договоры закупа услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, за исключением случаев, определенных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559) (далее – Правила оказания платных услуг), в произвольной форме;
9) перечень производственных баз, на которых планируется оказание заявляемых видов медицинской помощи, по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам;
10) копия договора имущественного найма (аренды) здания (при его необходимости);
11) копия приказа на исполняющего обязанности руководителя (при замещении руководителя);
12) оригинал доверенности (при представлении заявки на планируемые объемы в бумажной форме) или ее электронная копия (при представлении заявки в электронной форме) в случае подписания и (или) представления заявки поверенным лицом руководителя.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Члены комиссии со следующего дня после дня получения автоматического уведомления о вскрытии заявок на планируемые объемы на веб-портале (при приеме заявок в бумажной форме – со следующего дня после истечения окончательного срока их приема) в течение десяти рабочих дней проверяют на соответствие требованиям для допуска к размещению объемов, в том числе требованиям к организации оказания медицинской помощи, установленным Кодексом и иными нормативными правовыми актами в области здравоохранения и на наличие:
1) заявки на планируемые объемы (в бумажной форме – по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам);
2) справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица) или копии свидетельства (справки) о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя и копии документа, удостоверяющего личность (для физического лица);

6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тиісті нысан бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтердің жоспарланатын көлемдеріне арналған өтінімде көрсетілген медициналық көмек көрсетуге арналған көлемдер мен сомалар туралы мәліметтер;
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы рұқсат беру құжатының көшірмесі;
8) "Субъектілердің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен айқындалған жағдайларды қоспағанда, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызметтерді сатып алу шарттары жасалған медициналық көмектің (қызметтің) түрлері бойынша ақылы негізде қызметтер көрсетпеу туралы міндеттеме (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ақылы қызмет көрсету ережесі), еркін нысанда;
9) осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделетін медициналық көмек түрлерін көрсету жоспарланатын өндірістік базалардың тізбесі;
10) ғимаратты мүліктік жалдау (жалға алу) шартының көшірмесі (қажет болған жағдайда);
11) басшының міндетін атқарушыға бұйрықтың көшірмесі (басшыны алмастыру кезінде);
12) басшының сенім білдірілген адамы өтінімге қол қойған және (немесе) ұсынған жағдайда сенімхаттың түпнұсқасы (жоспарланатын көлемдерге өтінімді қағаз нысанда ұсынған кезде) немесе оның электрондық көшірмесі (өтінімді электрондық нысанда ұсынған кезде).";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Комиссия мүшелері веб-порталда жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді ашу туралы автоматты хабарламаны алған күннен кейінгі келесі күннен бастап (өтінімдерді қағаз нысанда қабылдаған кезде – оларды қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейінгі келесі күннен бастап) он жұмыс күні ішінде көлемдерді орналастыруға рұқсат беру үшін талаптарға, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы Кодексте және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген медициналық көмекті көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексереді:
1) жоспарланатын көлемдерге өтінімдер (қағаз нысанда – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша);
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (заңды тұлға үшін) немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы куәліктің (анықтаманың) көшірмесі және жеке басын куәландыратын құжаттың (жеке тұлға үшін) көшірмесі;

3) лицензии на медицинскую деятельность;
4) лицензии на обращение с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение (для видов медицинской помощи, при оказании которых данная лицензия является обязательным документом);
5) лицензии на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров (для видов медицинской помощи, при оказании которых данная лицензия является обязательным документом);
6) лицензии на фармацевтическую деятельность (для видов медицинской помощи, при оказании которых данная лицензия является обязательным документом);
7) копии договора ГЧП, которая представляется субъектом здравоохранения, участвующим в реализации проекта в рамках ГЧП;
8) копии свидетельства об аккредитации, которая представляется субъектом здравоохранения при его наличии;
9) копии заключения о соответствии организации здравоохранения к предоставлению ВТМП, выданного в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-238/2020, по соответствующим технологиям, на которые подана заявка на планируемые объемы (представляется субъектом здравоохранения, претендующим на оказание ВТМП);
10) сведений об объемах и суммах на оказание медицинской помощи, указанным в заявке на планируемые объемы услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по соответствующей форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
11) копии разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
12) обязательства о непредоставлении услуг на платной основе по видам медицинской помощи (деятельности), на которые заключены договоры закупа услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, за исключением случаев, определенных Правилами оказания платных услуг, в произвольной форме;
13) перечень производственных баз, на которых планируется оказание заявляемых видов медицинской помощи, по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам;
14) копия договора имущественного найма (аренды) здания) (при его наличии);
15) копии приказа на исполняющего обязанности руководителя (при замещении руководителя);
16) оригинал доверенности (при представлении заявки на планируемые объемы в бумажной форме) или ее электронная копия (при представлении заявки на планируемые объемы в электронной форме) при подписании и (или) представлении заявки поверенным лицом руководителя).
Члены комиссии проверяют:
данные, указанные в заявке на планируемые объемы, с данными, указанными в прилагаемых документах, в том числе на соответствие условиям объявления;
на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства или ликвидации (www.kgd.gov.kz), сведения о непричастности субъекта здравоохранения, подавшего заявку, к процедуре банкротства или ликвидации;

3) медициналық қызметке лицензиялар;
4) иондаушы сәулеленудi генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс iстеуге арналған лицензия (көрсетілген кезде осы лицензия міндетті құжат болып табылатын медициналық көмек түрлері үшін);
5) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиялар (көрсетілген кезде осы лицензия міндетті құжат болып табылатын медициналық көмек түрлері үшін);
6) фармацевтикалық қызметке лицензиялар (көрсетілген кезде осы лицензия міндетті құжат болып табылатын медициналық көмек түрлері үшін);
7) МЖӘ шеңберінде жобаны іске асыруға қатысатын денсаулық сақтау субъектісі ұсынатын МЖӘ шартының көшірмесі;
8) денсаулық сақтау субъектілерінде бар болса берілетін аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі;
9) жоспарланатын көлемдерге өтінім берілген тиісті технологиялар бойынша № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына сәйкес берілген денсаулық сақтау ұйымының ЖТМК ұсынуға сәйкестігі туралы қорытындының көшірмелері (ЖТМК көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектісі ұсынады);
10) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тиісті нысан бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтердің жоспарланатын көлемдеріне арналған өтінімде көрсетілген медициналық көмек көрсетуге арналған көлемдер мен сомалар туралы мәліметтер;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы рұқсат беру құжатының көшірмелері;
12) ақылы қызметтер көрсету қағидаларында айқындалған жағдайларды қоспағанда, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызметтерді сатып алу шарттары жасалған медициналық көмектің (қызметтің) түрлері бойынша қызметтерді ақылы негізде ұсынбау туралы еркін нысандағы міндеттемелер;
13) осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделетін медициналық көмек түрлерін көрсету жоспарланатын өндірістік базалардың тізбесі;
14) ғимаратты мүліктік жалдау (жалға алу) шартының көшірмесі) (бар болған жағдайда);
15) басшының міндетін атқарушыға бұйрықтың көшірмесі (басшыны алмастыру кезінде);
16) сенімхаттың түпнұсқасы (жоспарланатын көлемдерге өтінімді қағаз нысанда ұсынған кезде) немесе басшының сенім білдірілген адамы өтінімге қол қойған және (немесе) ұсынған кезде оның электрондық көшірмесі (жоспарланатын көлемдерге өтінімді электрондық нысанда ұсынған кезде).
Комиссия мүшелері тексереді:
жоспарланатын көлемдерге арналған өтінімде көрсетілген деректер қоса беріліп отырған құжаттарда көрсетілген деректерді, оның ішінде хабарландыру шарттарына сәйкестігіне;
банкроттық немесе тарату рәсімдерінің жүргізілуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсында (www.kgd.gov.kz), өтінім берген денсаулық сақтау субъектісінің банкроттық немесе тарату рәсіміне қатысы жоқтығы туралы мәліметтерді;

на соответствие субъекта здравоохранения Стандарту оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740) (далее – Стандарт СЗП), при размещении специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях;
наличие или отсутствие опыта предоставления услуг по данным, полученным из информационных систем уполномоченного органа или фонда (далее – ИС здравоохранения);
условие, что субъект здравоохранения, является единственным субъектом здравоохранения, оказывающим услуги по заявляемым видам медицинской помощи, услугам и условиям оказания медицинских услуг(-ам) согласно плану закупа (проекту плана закупа) на соответствующей административно-территориальной единице (село, поселок, район в городе, город, район, область);
включение субъекта здравоохранения в перечень субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в экстренной и (или) неотложной форме (ургентность) на основании решения управления здравоохранения;
наличие решения суда, вступившего в законную силу, о приостановлении или прекращении медицинской деятельности;
рассматривает наличие или отсутствие субъекта здравоохранения в решении управления здравоохранения об определении коечного фонда субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в разрезе профилей коек в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
При рассмотрении заявок на планируемые объемы и прилагаемых к ним документов представители управления здравоохранения, являющиеся членами комиссии, представляют информацию о процессе изменения правового и (или) имущественного статуса субъектов здравоохранения, находящихся в его ведении.
Комиссия использует данные, доступные в ИС здравоохранения, а при их отсутствии в ИС здравоохранения используются сведения, полученные путем запроса государственных органов и организаций.
При рассмотрении заявок на планируемые объемы члены региональных комиссий посещают субъекты здравоохранения, ранее не заключавшие с фондом договоры закупа по видам или условиям оказания медицинской помощи, на которые подана заявка на планируемые объемы, за исключением ВТМП, с направлением уведомления субъекту здравоохранения не позднее одного календарного дня до дня посещения.
Уведомление направляется одним из следующих способов:
в электронном виде при наличии электронного документооборота у субъекта здравоохранения;
заказной корреспонденцией с уведомлением о доставке;
в электронном виде в личном кабинете на веб-портале.
По результатам посещения члены комиссии формируют заключение по результатам посещения субъекта здравоохранения, претендующего на оказание услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС произвольной формы.
Заключение является основанием для принятия решения членами комиссии о соответствии (несоответствии) субъекта здравоохранения требованиям для допуска к размещению объемов услуг и средств.
По результатам посещения членами региональных комиссий субъектов здравоохранения, ранее не заключавших с фондом договоры закупа по видам или условиям оказания медицинской помощи, на которые подана заявка на планируемые объемы, фонд не позднее десяти календарных дней со дня подписания заключения членами комиссии направляет в управления здравоохранения региона информацию по выявленным нарушениям, требующим применения мер административного воздействия на субъект здравоохранения государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи).";

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау субъектісінің Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартына (бұдан әрі – ЖМП стандарты) сәйкестігіне;
уәкілетті органның немесе қордың ақпараттық жүйелерінен (бұдан әрі – денсаулық сақтау АЖ) алынған деректер бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәжірибесінің болуы немесе болмауы;
денсаулық сақтау субъектісі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (ауыл, кент, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс) сатып алу жоспарына (сатып алу жоспарының жобасына) сәйкес мәлімделетін медициналық көмек түрлері, көрсетілетін қызметтер және медициналық қызметтер көрсету шарттары бойынша қызметтер көрсететін жалғыз денсаулық сақтау субъектісі болып табылатын жағдайды;
денсаулық сақтау субъектісін денсаулық сақтау басқармасының шешімі негізінде шұғыл және (немесе) кезек күттірмейтін (ургенттік) нысанда медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесіне енгізуді;
медициналық қызметті тоқтата тұру немесе тоқтату туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуын;
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің төсек қорын айқындау туралы денсаулық сақтау басқармасының шешімінде денсаулық сақтау субъектісінің болуын немесе болмауын қарайды.
Жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді және оларға қоса берілетін құжаттарды қарау кезінде Комиссия мүшелері болып табылатын денсаулық сақтау басқармасының өкілдері оның қарамағындағы денсаулық сақтау субъектілерінің құқықтық және (немесе) мүліктік мәртебесін өзгерту процесі туралы ақпаратты ұсынады.
Комиссия денсаулық сақтау АЖ-де қолжетімді деректерді пайдаланады, ал олар денсаулық сақтау АЖ-де болмаған кезде мемлекеттік органдар мен ұйымдардан сұрау салу арқылы алынған мәліметтер пайдаланылады.
Жоспарланатын көлемдерге өтінімдерді қарау кезінде өңірлік комиссия мүшелері денсаулық сақтау субъектісіне бару күніне дейін күнтізбелік бір күннен кешіктірмей хабарлама жібере отырып, ЖТМК дан бөлек жоспарланатын көлемдерге өтінім берілген медициналық көмек көрсету түрлері немесе шарттары бойынша қормен бұрын сатып алу шарттарын жасамаған денсаулық сақтау субъектілеріне барады.
Хабарлама мынадай тәсілдердің бірімен жіберіледі:
денсаулық сақтау субъектісінде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық түрде;
жеткізу туралы хабарламасы бар тапсырыс хат-хабармен;
электрондық түрде веб-порталдағы жеке кабинетте.
Бару нәтижелері бойынша комиссия мүшелері ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектісіне бару нәтижелері бойынша еркін нысандағы қорытынды қалыптастырады.
Қорытынды комиссия мүшелерінің денсаулық сақтау субъектісінің қызметтер мен қаражат көлемін орналастыруға жіберу үшін талаптарға сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
Өңірлік комиссия мүшелерінің қормен бұрын жоспарланатын көлемдерге өтінім берілген медициналық көмек көрсетудің түрлері немесе шарттары бойынша сатып алу шарттарын жасамаған денсаулық сақтау субъектілеріне бару нәтижелері бойынша медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган денсаулық сақтау субъектісіне әкімшілік ықпал ету шараларын қолдануды талап ететін бұзушылықтар бойынша ақпаратты комиссия мүшелері қорытындыға қол қойған күннен бастап он күнтізбелік күннен кешіктірмей өңірдің денсаулық сақтау басқармасына жібереді.";

абзац девятый подпункта 1) пункта 37-1 изложить в следующей редакции:
"условии, что субъект здравоохранения, является единственным субъектом здравоохранения, оказывающим услуги по заявляемым видам медицинской помощи, услугам и условиям оказания медицинских услуг (-ам) согласно плану закупа медицинских услуг (проекту плана закупа) на соответствующей административно-территориальной единице (село, поселок, район в городе, город, район, область);";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Распределение объемов услуг и (или) объемов средств в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС среди субъектов здравоохранения осуществляется комиссией с учетом:
1) Методики распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального страхования, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33715);
2) преимущественного права согласно пункту 47 настоящих Правил;
3) производственной мощности субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в соответствии с решением управления здравоохранения об определении коечного фонда субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в разрезе профилей коек в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно пункту 11 Правил учета;
4) опыта предоставления услуг по данным, полученным из ИС здравоохранения;
5) результатов мониторинга договорных обязательств, в том числе по качеству и объему медицинских услуг по договорам закупа услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) (далее – Правила проведения мониторинга);
6) обоснованных жалоб у субъектов здравоохранения на качество и доступность медицинской помощи в соответствии с Правилами проведения мониторинга;

37-1-тармақтың 1)-тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"денсаулық сақтау субъектісі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (ауыл, кент, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына (сатып алу жоспары жобасына) сәйкес мәлімделетін медициналық көмек түрлері, көрсетілетін қызметтер және медициналық қызметтерге көрсету шарттары бойынша қызметтер көрсететін жалғыз денсаулық сақтау субъектісі болып табылған жағдайда;";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Денсаулық сақтау субъектілері арасында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер көлемін және (немесе) қаражат көлемін бөлуді комиссия мыналарды ескере отырып:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 қарашадағы № 169 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33715 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесін;
2) осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес басым құқықтығы;
3) есепке алу қағидаларының 11-тармағына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің төсек қорын айқындау туралы денсаулық сақтау басқармасының шешіміне сәйкес төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің өндірістік қуатын;
4) денсаулық сақтау АЖ алынған деректер бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәжірибесін;
5) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мониторинг жүргізу қағидалары) сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша шарттық міндеттемелер, оның ішінде медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша мониторинг нәтижелерін;
6) Мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігіне денсаулық сақтау субъектілерінің негізделген шағымдарын;

7) итогов кампании прикрепления с учетом изменения численности и половозрастного состава прикрепленного населения на период размещения по представленным окончательным данным субъектом цифрового здравоохранения (при распределении объемов услуг ПМСП);
8) наличия договора ГЧП;
9) включения субъекта здравоохранения в перечень субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в экстренной и (или) неотложной форме (ургентность) на основании решения управления здравоохранения;
10) рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, рассчитанной согласно Методики расчета индикаторов и рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 170 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33712);
11) определения субъектов здравоохранения, включенных в базу данных, соответствующими для заключения долгосрочных договоров закупа согласно Правил учета.
Комиссия при распределении объемов услуг и (или) объемов средств использует таблицу распределения объемов услуг произвольной формы.";
пункт 51 исключить;
пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. Заключение договоров закупа услуг осуществляется на основании протокола размещения объемов услуг или протокола об итогах размещения без процедуры выбора по утвержденной фондом или администратором бюджетных программ типовой форме с указанием перечня оказываемых видов или условий оказания медицинской помощи и объемов средств.
Субъект здравоохранения при заключении договора закупа услуг с фондом считается присоединенным к договору присоединения к закупу услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, утвержденному фондом (далее – договор присоединения).
Проект договора присоединения разрабатывается фондом и направляется в уполномоченный орган и в НПП "Атамекен" для предоставления предложений, а также размещается на интернет-ресурсе фонда для публичного обсуждения не позднее, чем за месяц до его утверждения.
Утвержденный договор присоединения закупа услуг размещается на интернет-ресурсе фонда или администратора бюджетных программ и (или) веб-портале.
Изменения и (или) дополнения, вносимые в договор присоединения, публикуются в виде полного текста договора с учетом изменений и (или) дополнений на интернет - ресурсе фонда или администратора бюджетных программ и (или) на веб-портале не позднее трех рабочих дней до вступления в силу изменений и (или) дополнений.

7) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі ұсынған түпкілікті деректер бойынша (МСАК қызметтерінің көлемін бөлу кезінде) орналастыру кезеңіне бекітілген халықтың саны мен жыныстық жас құрамының өзгеруін ескере отырып, бекіту науқанының қорытындыларын;
8) МЖӘ шартының болуын;
9) денсаулық сақтау басқармасының шешімі негізінде шұғыл және (немесе) кезек күттірмейтін (ургенттік) нысанда медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектісін денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесіне енгізуін;
10) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 30 қарашадағы № 170 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33712 болып тіркелген) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің қызметінің индикаторларын есептеу және рейтингтік бағалау әдістемесіне сәйкес есептелген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің қызметінің рейтингтік бағалауын;
11) Есепке алу қағидаларына сәйкес ұзақ мерзімді сатып алу шарттарын жасасу үшін тиісті дерекқорға енгізілген денсаулық сақтау субъектілерін айқындауды жүзеге асырады.
Комиссия қызметтер көлемін және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде еркін нысандағы қызметтер көлемін бөлу кестесін пайдаланады.";
51-тармақ алынып тасталсын;
53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Көрсетілетін медициналық көмек түрлерінің немесе көрсету шарттарының тізбесі және қаражат көлемі көрсетіле отырып, шарттар жасасу көрсетілетін қызметтерді сатып алу қор немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бекіткен үлгілік нысан бойынша таңдау рәсімінсіз көрсетілетін қызметтер көлемін орналастыру хаттамасының немесе орналастыру қорытындылары туралы хаттаманың негізінде жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау субъектісі қормен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасу кезінде қор бекіткен ТМККК және (немесе) МӘМС жүйесі шеңберінде медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қосылу шартына (бұдан әрі – қосылу шарты) қосылған болып есептеледі.
Қосылу шартының жобасын қор әзірлейді және ұсыныстар беру үшін уәкілетті органға және "Атамекен" ҰКП-ға жібереді, сондай-ақ жария талқылау үшін қордың интернет-ресурсында ол бекітілгенге дейін бір айдан кешіктірмей орналастырылады.
Бекітілген қосылу шарты қордың немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің интернет-ресурсында және (немесе) веб-порталда орналастырылады.
Қосылу шартына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар өзгерістер және (немесе) толықтырулар күшіне енгенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей қордың немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің интернет-ресурсында және (немесе) веб-порталда өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескеріле отырып, шарттың толық мәтіні түрінде жарияланады.

54. При проведении процедур закупа на предстоящий финансовый год заключение договоров закупа услуг на срок до трех лет (далее – долгосрочный договор закупа) с определением объемов услуг и (или) сумм в зависимости от плана закупа осуществляется с субъектами здравоохранения, определенными соответствующими для заключения долгосрочных договоров закупа в порядке, определенном Правилами учета.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. По итогам проведения процедуры выбора и размещения объемов услуг региональной комиссией в течение пятнадцати рабочих дней после дня подписания протокола размещения объемов услуг субъекту здравоохранения направляется проект договора закупа услуг (проект дополнительного соглашения к имеющемуся договору закупа услуг) посредством ИС здравоохранения с использованием ЭЦП при проведении закупа на веб-портале или направляется фондом или администратором бюджетных программ в бумажной форме.
По итогам проведения процедуры выбора субъектов здравоохранения республиканской комиссией в течение десяти рабочих дней после внесения изменений в план закупа медицинских услуг на основании протокола субъекту здравоохранения направляется проект договора закупа услуг (проект дополнительного соглашения к имеющемуся договору закупа услуг) посредством ИС здравоохранения с использованием ЭЦП.
Субъект здравоохранения в срок не более трех рабочих дней со дня получения указанного проекта договора закупа услуг (проекта дополнительного соглашения к имеющемуся договору закупа услуг) согласовывает и подписывает его посредством ИС здравоохранения с использованием ЭЦП при проведении закупа на веб-портале или с представлением подписанного договора закупа услуг (дополнительного соглашения к имеющемуся договору закупа услуг) фонду или администратору бюджетных программ в бумажной форме.";
часть первую пункта 60 изложить в следующей редакции:
"60. Поставщики для исполнения части услуг по договору закупа услуг заключают договоры соисполнения с соисполнителями, включенными в базу данных, независимо от места расположения их производственной базы или производственной базы их представительства (филиала), за исключением субъектов здравоохранения, предусмотренных пунктом 63 настоящих Правил, которые не включаются в базу данных.";

54. Алдағы қаржы жылына сатып алу рәсімдерін жүргізу кезінде сатып алу жоспарына байланысты көрсетілетін қызметтердің көлемін және (немесе) сомаларын айқындай отырып, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттарын үш жылға дейінгі мерзімге (бұдан әрі – ұзақ мерзімді сатып алу шарты) жасасу Есепке алу қағидаларында айқындалған тәртіппен ұзақ мерзімді сатып алу шарттарын жасасу үшін тиісті болып айқындалған денсаулық сақтау субъектілерімен жүзеге асырылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Өңірлік комиссиямен көрсетілетін қызметтер көлемін таңдау және (немесе) орналастыру рәсімін жүргізу қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін орналастыру хаттамасына қол қойылған күнінен кейін он бес жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау субъектісіне көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының жобасы (көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қолда бар шартына қосымша келісімнің жобасы) веб-порталда сатып алуды жүргізу кезінде ЭЦҚ пайдалана отырып, денсаулық сақтау АЖ арқылы жіберіледі немесе қор немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі сатып алуды қағаз форматта өткізу кезінде қағаз нысанда жүргізіледі.
Республикалық комиссия денсаулық сақтау субъектілерін таңдау рәсімін жүргізу қорытындылары бойынша хаттама негізінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына өзгерістер енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау субъектісіне ЭЦҚ пайдалана отырып, денсаулық сақтау АЖ арқылы көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының жобасы (көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қолда бар шартына қосымша келісімнің жобасы) жіберіледі.
Денсаулық сақтау субъектісі көрсетілген көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының жобасын (көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қолда бар шартына қосымша келісімнің жобасын) алған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде веб-порталда сатып алуды жүргізу кезінде ЭЦҚ пайдалана отырып немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қол қойылған шартын (көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қолда бар шартына қосымша келісімді) қорға немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне қағаз нысанда ұсына отырып, оны денсаулық сақтау АЖ арқылы келіседі және қол қояды.";
60-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша көрсетілетін қызметтердің бір бөлігін орындау үшін қызмет берушілер осы Қағидалардың 63-тармағында көзделген, деректер базасына енгізілмейтін денсаулық сақтау субъектілерін қоспағанда, олардың өндірістік базасы немесе олардың өкілдігінің (филиалының) өндірістік базасы орналасқан жеріне қарамастан, дерекқорға енгізілген бірлесіп орындаушылармен бірлесіп орындау шарттарын жасасады.";

приложение 4 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5-1 исключить.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-186/2020 "Об утверждении правил ведения учета субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21619) следующие изменения и дополнения:
в правила ведения учета субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 дополнить новым подпунктом 4) следующего содержания:
"4) определение субъектов здравоохранения, включенных в базу данных, соответствующими для заключения долгосрочных договоров закупа на срок до трех лет (далее – долгосрочный договор).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Фонд в течение трех рабочих дней (в течение пяти рабочих дней при подаче заявки в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, субъектом здравоохранения, ранее не состоявшем в базе данных в качестве поставщика) со дня подачи субъектом здравоохранения заявки рассматривает ее на соответствие пунктам 6 и 7 настоящих Правил.
При соответствии заявки пунктам 6 и 7 настоящих Правил субъект здравоохранения на веб-портале включается в базу данных или актуализирует сведения по заявленному (заявленным) виду (видам), форме (формам) медицинской помощи, условию (условиям) ее оказания в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС и субъекту здравоохранения направляется уведомление о включении (об актуализации) в базу (базы) данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в электронной форме, удостоверенное ЭЦП уполномоченного лица фонда.
При несоответствии заявки пунктам 6 и 7 настоящих Правил субъекту здравоохранения на веб-портале направляется уведомление об отклонении заявки на включение (актуализацию) в базу (базы) данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по форме согласно приложению 4 в электронной форме, удостоверенное ЭЦП уполномоченного лица фонда, с указанием одной из следующих причин:

осы қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-1- қосымша алынып тасталсын;
2. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерін есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қарашадағы № ҚР ДСМ-186/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21619 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерін есепке алуды жүргізу қағидаларына:
4-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) дерекқорға енгізілген денсаулық сақтау субъектілерін үш жылға дейінгі мерзімге ұзақ мерзімді сатып алу шарттарын (бұдан әрі – ұзақ мерзімді шарт) жасасу үшін тиісті деп айқындау.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қор денсаулық сақтау субъектісі өтінімді берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде (осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес бұрын өнім беруші ретінде дерекқорда тұрмаған денсаулық сақтау субъектісі өтінім берген кезде бес жұмыс күні ішінде) оны осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарына сәйкестігін қарайды.
Өтінімдер осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарына сәйкес келген кезде денсаулық сақтау субъекті веб-порталда дерекқорға енгізіледі немесе мәлімделген (мәлімделгендер) медициналық көмектің түрі (түрлері), нысаны (нысандары), оны ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде шартты түрде (шарттар) көрсетілуі бойынша мәліметтер өзектендіреді және денсаулық сақтау субъектісіне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына (базасына) қордың уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық нысанда енгізу (өзектендіру) туралы хабарлама жіберіледі.
Өтінім осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайда веб-порталда қордың уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық нысандағы 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына (дерекқорына) енгізуге (өзектендіруге) өтінімнің қабылданбағаны туралы мынадай себептердің бірін көрсете отырып, хабарлама жіберіледі:

1) отсутствие (несоответствие) лицензии на медицинскую деятельность и (или) приложений к ней по заявленным формам (видам) медицинской помощи, условию (условиям) ее оказания в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) отсутствие (несоответствие) лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) приложений, подтверждающих право на изготовление лекарственных препаратов и (или) розничную реализацию лекарственных средств по месту нахождения производственной (производственных) базы (баз) субъекта здравоохранения, претендующей (претендующих) на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно Закону и правил организации оказания медицинской помощи, установленных Кодексом и иными нормативными правовыми актами в области здравоохранения, зарегистрированной в ГБД "Е-лицензирование";
3) отсутствие (несоответствие) лицензии на обращение с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение и (или) приложений к ней, подтверждающих право на использование приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение по месту нахождения производственной (производственных) базы (баз) субъекта здравоохранения, претендующей (претендующих) на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно Закону и правил организации оказания медицинской помощи, установленных Кодексом и иными нормативными правовыми актами в области здравоохранения, зарегистрированной в ГБД "Е-лицензирование";
4) отсутствие (несоответствие) лицензии на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, и прекурсоров и (или) приложений к ней, подтверждающих право на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения по месту нахождения производственной (производственных) базы (баз) субъекта здравоохранения, претендующей (претендующих) на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно Закону и правил организации оказания медицинской помощи, установленных Кодексом и иными нормативными правовыми актами в области здравоохранения, зарегистрированной в ГБД "Е-лицензирование";
5) отсутствие (несоответствие) приложенной копии разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на производственную (производственные) базу (базы) субъекта здравоохранения, претендующей (претендующих) на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
6) проведение у субъекта здравоохранения процедуры банкротства или ликвидации;

1) медициналық қызметке арналған лицензияның және (немесе) медициналық көмектің мәлімделген нысандары (түрлері), оны ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсету шарты (шарттары) бойынша оған қосымшалардың болмауы (сәйкес келмеуі);
2) "Е-Лицензиялау" МДҚ-да тіркелген денсаулық сақтау саласындағы Кодексте және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру Заңы мен қағидаларына сәйкес ТМККК және (немесе) ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуге үміткер (үміткер) денсаулық сақтау субъектісінің өндірістік (өндірістік) базасының (базаларының) орналасқан жері бойынша дәрілік препараттарды дайындауға және (немесе) дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізуге құқығын растайтын фармацевтикалық қызметке лицензияның және (немесе) қосымшалардың болмауы (сәйкес келмеуі);
3) "Е-Лицензиялау" МДҚ-да тіркелген денсаулық сақтау саласындағы Кодексте және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру Заңы мен қағидаларына сәйкес, ТМККК және (немесе) ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуге үміткер (үміткер) денсаулық сақтау субъектісінің өндірістік (өндірістік) базасының (базаларының) орналасқан жері бойынша иондаушы сәуле шығаратын аспаптар мен қондырғыларды пайдалану құқығын растайтын иондаушы сәуле шығаратын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеуге арналған лицензияның және (немесе) оған қосымшалардың болмауы (сәйкес келмеуі)
4) "Е-Лицензиялау" МДҚ-да тіркелген денсаулық сақтау саласындағы Кодексте және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру Заңы мен қағидаларына сәйкес, субъектінің өндірістік (өндірістік) базасының (базаларының) орналасқан жері бойынша денсаулық сақтау саласындағы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті жүзеге асыру құқығын растайтын есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның және (немесе) оған қосымшалардың болмауы (сәйкес келмеуі)
5) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер (үміткер) денсаулық сақтау субъектісінің өндірістік (өндірістік) базасына (базасына) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы рұқсат беру құжатының қоса берілген көшірмесінің болмауы (сәйкес келмеуі);
6) денсаулық сақтау субъектісінде банкроттық немесе тарату рәсімін жүргізу;

7) отсутствие сведений о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица) или свидетельства (справки) регистрации в качестве индивидуального предпринимателя и документа, удостоверяющего личность (для физического лица);
8) несоответствие (недостоверность) документов, представленных субъектом здравоохранения и (или) данных (сведений), содержащихся в них, данным, указанным в заявке;
9) наличие ограничений на включение в базу данных в связи с исключением субъекта здравоохранения из базы данных на основаниях согласно подпунктам 2), 3), 4), 6) и 9) пункта 17 настоящих Правил;
10) на основании решения суда, вступившего в законную силу;
11) отсутствие согласия по данным ИС "СУР", ИС "СУМТ" и Портала "РПН";
12) отсутствие копии доверенности при подписании и (или) представлении заявки поверенным лицом руководителя;
13) на основании отрицательного заключения по результатам посещения субъекта здравоохранения фондом согласно пункту 15-1 настоящих Правил;
14) несоблюдение требований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в части количества коечного фонда по заявленным видам медицинской помощи по результатам посещения фондом производственных баз субъекта здравоохранении.";
пункты 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"11. Управления здравоохранения ежегодно на предстоящий год до 1 октября текущего года издают приказ об определении коечного фонда субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в разрезе профилей коек в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Приказ по коечному фонду), с учетом разрешительных документов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Приказ по коечному фонду направляется в фонд и субъекту цифрового здравоохранения и размещается на интернет-ресурсе фонда и управлений здравоохранения.
12. Субъекты здравоохранения, включенные в базу данных, получают доступ к ИС "СУР" и ИС "СУМТ" (все субъекты здравоохранения) и к Порталу "РПН" (субъекты здравоохранения, претендующие на оказание первичной медико-санитарной помощи), предоставляемый субъектом цифрового здравоохранения в течение трех рабочих дней со дня получения от фонда информации о субъектах здравоохранения, включенных в базу данных.
Субъекты здравоохранения в течение десяти рабочих дней после дня получения доступа к ИС "СУР", ИС "СУМТ" и Порталу "РПН" вносят:
1) в ИС "СУР" – сведения по коечному фонду в разрезе профилей коек в стационарных условиях и сведения по койко-местам в стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (количество коечного фонда вносят с санитарно-эпидемиологического заключения);

7) заңды тұлғаны (заңды тұлға үшін) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) немесе дара кәсіпкер ретінде тіркеу куәлігінің (анықтамасының)және жеке басын куәландыратын құжаттың (жеке тұлға үшін) болмауы;
8) денсаулық сақтау субъектісі ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) өтінімде көрсетілген деректерге сәйкес келмеуі (анық еместігі);
9) осы Қағидалардың 17-тармағының 2), 3), 4), 6) және 9) тармақшаларға сәйкес негіздерде денсаулық сақтау субъектісін дерекқордан алып тастауға байланысты дерекқорға енгізуге шектеулердің болуы;
10) заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде;
11) "РБЖ" АЖ, "МТБЖ" АЖ және "ТХТ" порталының деректері бойынша келісімнің болмауы;
12) басшының сенім білдірілген адамы өтінімге қол қойған және (немесе) ұсынған кезде сенімхаттың көшірмесінің болмауы;
13) осы Қағидалардың 15-1-тармағына сәйкес қор денсаулық сақтау субъектісіне бару нәтижелері бойынша теріс қорытынды негізінде жүзеге асырылады;
14) денсаулық сақтау субъектісінің өндірістік базаларына қормен бару нәтижелері бойынша мәлімделген медициналық көмек түрлері бойынша төсек-орын қорының саны бөлігінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы талаптарды сақтамауы.";
11, 12 және 13 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау басқармасы жыл сайын ағымдағы жылдың 1 қазанына дейін алдағы жылға ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қорын қоса алғанда, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы рұқсат беру құжаттарды ескере отырып, денсаулық сақтау субъектілерінің төсек қорын айқындау туралы бұйрық шығарады (бұдан әрі – Төсек қоры бойынша бұйрық).
Төсек қоры бойынша бұйрық қорға және цифрлық денсаулық сақтау субъектісіне жіберіледі және қордың және денсаулық сақтау басқармаларының интернет-ресурсында орналастырылады.
12. Деректер базасына енгізілген денсаулық сақтау субъектілері туралы ақпаратты қордан алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде цифрлық денсаулық сақтау субъектісі ұсынатын деректер базасына енгізілген денсаулық сақтау субъектілері "РБЖ" АЖ және "МТБЖ" АЖ (барлық денсаулық сақтау субъектілері) және "БХТ" порталына (медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері) қол жеткізе алады.
Денсаулық сақтау субъектілері "РБЖ" АЖ, "МТБЖ" АЖ және "БХТ" порталына қол жеткізген күннен кейін он жұмыс күні ішінде:
1) "РБЖ" АЖ-да – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қоры бойынша мәліметтер және стационарды алмастыратын жағдайларда төсек-орындар бойынша мәліметтер (төсек қоры саны санитариялық – эпидемиологиялық қорытындысынан енгізіледі);

2) в ИС "СУР" – сведения по зданиям объектов здравоохранения по адресам производственных баз в соответствии с приложением (приложениями) к лицензии на медицинскую деятельность, выданной в соответствии с Законом;
3) в ИС "СУР" – сведения по кадрам в соответствии с приложением (приложениями) к лицензии на медицинскую деятельность, выданной в соответствии с Законом;
4) в Портал "РПН" – сведения по участкам прикрепления населения;
5) в ИС "СУМТ" – сведения по медицинским изделиям.
Доступ к информационным системам здравоохранения, помимо указанных в части первой настоящего пункта, получают субъекты здравоохранения, заключившие договор закупа услуг с фондом или договор дополнительного обеспечения ГОБМП с администратором бюджетных программ, и их соисполнители.
13. Управления здравоохранения ежегодно в период с 1 по 15 октября осуществляют мониторинг по субъектам здравоохранения, включенным в базу данных:
1) в ИС "СУР" – сведений по коечному фонду в разрезе профилей коек в стационарных условиях или койко-местах в стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в соответствии с Приказом по коечному фонду (количество коечного фонда вносят с санитарно-эпидемиологического заключения;);
2) в ИС "СУР" – сведений по зданиям объектов здравоохранения на соответствие, по адресам производственных баз согласно приложению (приложениям) к лицензии на медицинскую деятельность, выданной в соответствии с Законом;
3) в ИС "СУР" – сведений по кадрам на соответствие приложению (приложениям) к лицензии на медицинскую деятельность, выданной в соответствии с Законом.
При выявлении факта несоответствия сведений по субъекту здравоохранения согласно части первой настоящего пункта, управление здравоохранения направляет субъекту здравоохранения, фонду и субъекту цифрового здравоохранения уведомление в письменной форме о выявленных несоответствиях в ИС "СУР" (далее – уведомление по сведениям ИС "СУР").
Субъект здравоохранения в срок до 31 октября текущего года устраняет несоответствия согласно уведомлению по сведениям ИС "СУР" и уведомляет в письменной форме управление здравоохранения, фонд и субъект цифрового здравоохранения об устранении несоответствий согласно уведомлению по сведениям ИС "СУР".
В срок до 20 ноября текущего года фонд проводит мониторинг по устранению субъектом здравоохранения несоответствий согласно уведомлению по сведениям ИС "СУР".";

2) "РБЖ" АЖ-да – Заңға сәйкес берілген медициналық қызметке арналған лицензияға қосымшаға (қосымшаларға) сәйкес өндірістік базалардың мекенжайлары бойынша денсаулық сақтау объектілерінің ғимараттары бойынша мәліметтер;
3) "РБЖ" АЖ-да – Заңға сәйкес берілген медициналық қызметке арналған лицензияның қосымшасына (қосымшаларына) сәйкес кадрлар бойынша мәліметтер;
4) "БХТ" порталында – халықты тіркеу учаскелері бойынша мәліметтер;
5) "МТБЖ" АЖ-да – медициналық бұйымдар бойынша мәліметтер енгізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілгендерден басқа денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуді қормен қызметтерді сатып алу шартын немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісімен ТМККК қосымша қамтамасыз ету шарты жасасқан денсаулық сақтау субъектілері және олардың бірлесіп орындаушылары алады.
13. Денсаулық сақтау басқармасы жыл сайын 1 қазаннан 15 қазанға дейінгі кезеңде деректер базасына енгізілген денсаулық сақтау объектілері бойынша мониторингті жүзеге асырады:
1) "РБЖ" АЖ-да – Төсек қоры бойынша бұйрыққа сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық жағдайларда немесе стационарды алмастыратын жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қоры бойынша мәліметтер (төсек қоры саны санитариялық – эпидемиологиялық қорытындысынан енгізіледі);
2) "РБЖ" АЖ-да – денсаулық сақтау объектілерінің ғимараттары бойынша мәліметтер өндірістік базалардың мекенжайлары бойынша Заңға сәйкес берілген медициналық қызметке арналған лицензияға қосымшаға (қосымшаларға) сәйкестігіне;
3) "РБЖ" АЖ-да – кадрлар бойынша мәліметтер Заңға сәйкес берілген медициналық қызметке арналған лицензияға қосымшаға (қосымшаларға) сәйкестігі.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес денсаулық сақтау субъектісі бойынша мәліметтердің сәйкес келмеу фактісі анықталған жағдайда денсаулық сақтау басқармасы денсаулық сақтау субъектісіне, қорға және цифрлық денсаулық сақтау субъектісіне "РБЖ" АЖ анықталған сәйкессіздіктер туралы жазбаша нысанда хабарлама жібереді (бұдан әрі – "РБЖ" АЖ мәліметтері бойынша хабарлама).
Денсаулық сақтау субъектісі ағымдағы жылдың 31 қазанына дейінгі мерзімде "РБЖ" АЖ мәліметтері бойынша хабарламаға сәйкес сәйкессіздіктерді жояды және "РБЖ" АЖ мәліметтері бойынша хабарламаға сәйкес сәйкессіздіктерді жою туралы денсаулық сақтау басқармасын, қорды және цифрлық денсаулық сақтау субъектісін жазбаша нысанда хабардар етеді.
Ағымдағы жылдың 20 қарашасына дейінгі мерзімде қор денсаулық сақтау субъектісінің "РБЖ" АЖ мәліметтері бойынша хабарламаға сәйкес сәйкессіздіктерді жоюын тексереді.";

дополнить новым пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. При рассмотрении заявок на актуализацию сведений базы по видам или условиям оказания медицинской помощи, на которые подана заявка субъектом здравоохранения согласно пункту 15 настоящих Правил, Фонд осуществляет посещение производственных баз субъекта здравоохранения с направлением уведомления субъекту здравоохранения не позднее одного рабочего дня до дня посещения.
Уведомление направляется одним из следующих способов:
в электронном виде при наличии электронного документооборота у субъекта здравоохранения;
заказной корреспонденцией с уведомлением о доставке;
в электронном виде в личном кабинете на веб-портале.
По результатам посещения фонд формирует заключение по результатам посещения субъекта здравоохранения, претендующего на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам (далее – заключение по результатам посещения субъекта здравоохранения).
Отрицательное заключение по результатам посещения субъекта здравоохранения является основанием для принятия решения фондом об отклонении заявки согласно пункту 8 настоящих Правил.
При подаче заявки субъектом здравоохранения, ранее не состоявшим в базе данных в качестве поставщика, фонд осуществляет посещение субъекта в соответствии с частями первой, второй и третьей настоящего пункта.";
пункт 17 дополнить новым подпунктом 13) следующего содержания:
"13) в качестве поставщика и соисполнителя при отрицательном заключении по результатам посещения субъекта здравоохранения в соответствии с пунктом 15-1 настоящих Правил – на предстоящий год.";
дополнить пунктами 30-1, 30-2, 30-3, 30-4 и 30-5 следующего содержания:
"30-1. Определение субъектов здравоохранения соответствующими для отбора на заключение долгосрочных договоров закупа по видам медицинской помощи, услугам и (или) условиям оказания медицинских услуг на предстоящий год осуществляется по решению фонда на основании поданных субъектами здравоохранения заявок на определение субъекта здравоохранения соответствующим для отбора на заключение долгосрочного договора закупа медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – заявка на соответствие).

мынадай мазмұндағы жаңа 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес денсаулық сақтау субъектісі өтінім берген медициналық көмек көрсетудің түрлері немесе шарттары бойынша база мәліметтерін өзектендіруге арналған өтінімдерді қарау кезінде Қор Денсаулық сақтау субъектісіне хабарламаны бару күніне дейін бір жұмыс күннен кешіктірмей жібере отырып, денсаулық сақтау субъектісінің өндірістік базаларына баруды жүзеге асырады.
Хабарлама мынадай тәсілдердің бірімен жіберіледі:
Денсаулық сақтау субъектісінде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық түрде;
жеткізу туралы хабарламасы бар тапсырыс хат-хабармен;
электрондық түрде веб-порталдағы жеке кабинетте.
Бару нәтижелері бойынша қор осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектісіне бару нәтижелері бойынша қорытынды (бұдан әрі – денсаулық сақтау субъектісіне бару нәтижелері бойынша қорытынды) қалыптастырады.
Денсаулық сақтау субъектісіне бару нәтижелері бойынша теріс қорытынды қордың осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес өтінімді қабылдамау туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
Бұрын дерекқорда өнім беруші ретінде тұрмаған денсаулық сақтау субъектісі өтінім берген кезде қор осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес субъектіге баруды жүзеге асырады.";
17-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) осы Қағидалардың 15-1-тармағына сәйкес денсаулық сақтау субъектісіне бару нәтижелері бойынша теріс қорытынды болған кезде өнім беруші және бірлесіп орындаушы ретінде – алдағы жылға.";
мынадай мазмұндағы 30-1, 30-2, 30-3, 30-4 және 30-5-тармақтармен толықтырылсын:
"30-1. Медициналық көмектің түрлері бойынша ұзақ мерзімді сатып алу шарттарын жасасуға іріктеу үшін тиісті денсаулық сақтау субъектілерін айқындау, көрсетілетін қызметтерге және (немесе) медициналық қызметтер көрсетудің алдағы жылға арналған шарттарына қордың шешімі бойынша денсаулық сақтау субъектілері берген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтерді сатып алудың ұзақ мерзімді шартын жасасуға іріктеу үшін тиісті денсаулық сақтау субъектісін айқындауға арналған өтінімдер негізінде осы қосымшалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады (бұдан әрі – сәйкестікке өтінім).

30-2. Заявка на соответствие подается субъектом здравоохранения по месту нахождения производственной (производственных) базы (баз), расположенных на соответствующей административно-территориальной единице (области, города республиканского значения, столицы), при:
1) включении субъекта здравоохранения в базу данных по заявленному (заявленным) виду (видам), форме (формам) медицинской помощи, условию (условиям) ее оказания в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) наличии непрерывного опыта предоставления услуг по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС по данным, полученным из информационных систем уполномоченного органа или фонда (далее – ИС здравоохранения) в течение пяти лет, за исключением:
субъектов здравоохранения, участвующих в реализации проекта в рамках государственно-частного партнерства (далее – ГЧП);
субъектов здравоохранения, реорганизованных в соответствии со статьями 45 и 46 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
3) наличии свидетельства об аккредитации в области здравоохранения высшей или первой категорий, за исключением субъектов здравоохранения, участвующих в реализации проекта в рамках ГЧП;
4) непричастности к процедуре банкротства или ликвидации.
Субъекты здравоохранения, находящиеся в ведении местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы вне зависимости от места нахождения производственной базы, подают заявку на территории данных местных исполнительных органов, вне зависимости от места нахождения производственной базы.
30-3. Фонд в течение пяти рабочих дней со дня подачи субъектом здравоохранения заявки на соответствие рассматривает ее на соответствие требованиям пункта 30-2 настоящих Правил.
30-4. При несоответствии заявки требованиям пункта 30-2 настоящих Правил субъекту здравоохранения направляется уведомление об отклонении заявки на определение субъекта здравоохранения соответствующим для отбора на заключение долгосрочного договора закупа медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам в срок не позднее одного рабочего дня со дня истечения срока рассмотрения, указанного в пункте 30-3 настоящих Правил.
30-5. Поставщик, заключивший долгосрочный договор закупа, исключается из базы данных в случаях, определенных пунктом 17 настоящих Правил.";
приложение 6 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;

30-2. Сәйкестікке өтінімді денсаулық сақтау субъектісі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана) орналасқан өндірістік (өндірістер) базаның (базаларының) орналасқан жері бойынша береді:
1) денсаулық сақтау субъектісі медициналық көмектің мәлімделген (мәлімделгендердің) түрі (түрлері), нысаны (нысандары), оны ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсету шарты (шарттары) бойынша дерекқорға енгізілген;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде уәкілетті органның немесе қордың (бұдан әрі – денсаулық сақтау АЖ) ақпараттық жүйелерінен алынған деректер бойынша бес жыл ішінде медициналық көмек көрсету бойынша қызметтер көрсетудің үздіксіз тәжірибесі болған жағдайда, мыналарды қоспаған кезде:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) шеңберінде жобаны іске асыруға қатысатын денсаулық сақтау субъектілерінің;
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 45 және 46-баптарына сәйкес қайта ұйымдастырылған денсаулық сақтау субъектілерінің;
3) МЖӘ шеңберінде жобаны іске асыруға қатысатын денсаулық сақтау субъектілерді қоспағанда, денсаулық сақтау саласында жоғары немесе бірінші санаттағы аккредиттеу туралы куәліктің болуы;
4) банкроттық немесе тарату рәсіміне қатыспау.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қарамағындағы денсаулық сақтау субъектілері өндірістік базаның орналасқан жеріне қарамастан, осы жергілікті атқарушы органдардың аумағында өтінім береді.
30-3. Қор денсаулық сақтау субъектісі сәйкестікке өтінім берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны осы Қағидалардың 30-2-тармағының талаптарына сәйкестігін қарайды.
30-4. Өтінім осы Қағидалардың 30-2-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде денсаулық сақтау субъектісіне осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алудың ұзақ мерзімді шартын жасасуға іріктеу үшін денсаулық сақтау субъектісін айқындауға арналған өтінімнің қабылданбағаны туралы хабарлама осы Қағидалардың 30-3-тармағында көрсетілген қарау мерзімі өткен күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.
30-5. Ұзақ мерзімді сатып алу шартын жасасқан қызмет беруші осы Қағидалардың 17-тармағында айқындалған жағдайларда дерекқордан шығарылады.";
көрсетілген қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

дополнить приложениями 6, 6-1, 16 и 17 согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 169 "Об утверждении методики распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33715) следующие изменения и дополнение:
в методике распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Распределение объемов услуг и (или) средств среди субъектов здравоохранения осуществляется с учетом:
1) преимущественного права согласно пункту 47 Приказа № ҚР ДСМ-242/2020;
2) производственной мощности субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в соответствии с приказом местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы (далее – управление здравоохранения) об определении коечного фонда субъектов здравоохранения, включая коечный фонд в разрезе профилей коек в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно пункту 11 Приказа № ҚР ДСМ-186/2020;
3) опыта предоставления услуг по заявляемому (заявленным) виду (видам) медицинской помощи, за исключением субъектов здравоохранения, имеющих вновь введенный объект, построенный за счет бюджетных средств или в рамках ГЧП, и субъекта здравоохранения, являющегося единственным по заявляемым видам и условиям оказания медицинской помощи согласно плану закупа медицинских услуг на соответствующей административно-территориальной единице (района, области, города республиканского значения, столицы) (далее – единственный поставщик);
4) результатов мониторинга договорных обязательств, в том числе по качеству и объему медицинских услуг по договорам закупа услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-321/2020);

осы бұйрыққа 2, 3, 4, және 5-қосымшаларға сәйкес 6, 6-1, 16 және 17-қосымшалармен толықтырылсын.
3. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 30 қарашадағы № 169 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33715 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтердің және (немесе) қаражаттың көлемдерін бөлу әдістемесіне:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Денсаулық сақтау субъектілері арасында қызметтер және (немесе) қаражат көлемдерің бөлу мыналарды ескере отырып жүзеге асырылады:
1) № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығының 47-тармағына сәйкес басым құқық;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының (бұдан әрі – денсаулық сақтау басқармасы) ТМККК шеңберінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда төсек бейіндері бөлінісінде төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің төсек қорын айқындау туралы бұйрығына сәйкес төсек қорын қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерінің өндірістік қуатын және (немесе) МӘМС жүйесінде № ҚР ДСМ-186/2020 бұйрығының 11-тармағына сәйкес;
3) бюджет қаражаты есебінен немесе МЖӘ шеңберінде салынған жаңадан енгізілген объектісі бар денсаулық сақтау субъектілерін қоспағанда, мәлімделетін (мәлімделген) медициналық көмектің түрі (түрлері) бойынша қызметтер көрсету тәжірибесі, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына сәйкес мәлімделетін медициналық көмек көрсету түрлері мен шарттары бойынша жалғыз болып табылатын денсаулық сақтау субъектісінің (бұдан әрі – жалғыз қызметтер беруші);
4) шарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 міндетін атқарушының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығы) бұйрыққа сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша;

5) отсутствия (наличия) у субъектов здравоохранения обоснованных жалоб на качество и доступность медицинской помощи за предыдущий год подтвержденных в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-321/2020;
6) наличия более высокой категории аккредитации в области здравоохранения (при равных условиях) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020 "Об утверждении правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21852);
7) итогов кампании прикрепления населения к субъектам ПМСП в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 с учетом изменения численности и половозрастного состава прикрепленного населения на период размещения по представленным окончательным данным субъектом цифрового здравоохранения (при распределении объемов услуг и (или) средств ПМСП);
8) наличия договора государственно-частного партнерства;
9) включения субъекта здравоохранения в перечень субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в экстренной и (или) неотложной форме (ургентность) на основании приказа управления здравоохранения;
10) условия, что субъект здравоохранения, является единственным субъектом здравоохранения, оказывающим услуги по заявляемым видам медицинской помощи, услугам и условиям оказания медицинских услуг (услугам) согласно плану закупа медицинских услуг на соответствующей административно-территориальной единице (района, области, города республиканского значения, столицы);
11) рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – рейтинговая оценка), рассчитанной согласно Методики расчета индикаторов и рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 170 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33712) (далее – Методика расчета рейтинга);
12) определения субъектов здравоохранения соответствующими для заключения долгосрочных договоров закупа согласно Правил учета.
При наличии оснований и (или) иных требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, комиссия по выбору субъектов здравоохранения и размещению объемов услуг (далее – комиссия) распределяет объемы услуг и (или) средств в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС среди субъектов здравоохранения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-242/2020 без учета рассчитанных объемов на веб-портале с прикреплением на веб-портале обоснования по распределению объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС комиссией по выбору субъектов здравоохранения и размещению объемов услуг по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике (далее – обоснование по распределению объемов услуг и (или) средств).

5) денсаулық сақтау субъектілерінде № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына сәйкес расталған өткен жылғы медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігіне негізделген шағымдардың болмауы (болуы);
6) "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21852 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеудің анағұрлым жоғары санатының болуы;
7) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі ұсынған түпкілікті деректер бойынша (МСАК көрсетілетін қызметтерін және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде) орналастыру кезеңіне бекітілген халықтың саны мен жыныстық-жас құрамының өзгеруін ескере отырып, № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес халықты МСАК субъектілеріне бекіту науқанының қорытындылары;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының болуы;
9) денсаулық сақтау басқармасының бұйрығы негізінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектісін шұғыл және (немесе) кезек күттірмейтін (ургенттілік) денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесіне енгізу;
10) денсаулық сақтау субъектісі тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте (аудан, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарына сәйкес мәлімделетін медициналық көмек түрлері, көрсетілетін қызметтер және медициналық көрсетілетін қызметтер (көрсетілетін қызметтер) шарттары бойынша қызметтер көрсететін жалғыз денсаулық сақтау субъектісі болып табылады;
11) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 қарашадағы № 170 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33712 болып тіркелген) бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері қызметінің индикаторларды есептеу және рейтингтік бағалау әдістемесіне (бұдан әрі – рейтингті есептеу әдістемесі) және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін рейтингтік бағалауға (бұдан әрі – рейтингтік бағалау әдістемесі) сәйкес есептелген.
12) Есепке алу қағидаларына сәйкес ұзақ мерзімді сатып алу шарттарын жасасу үшін тиісті денсаулық сақтау субъектілерін айқындау.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер және (немесе) өзге де талаптар болған кезде денсаулық сақтау субъектілерін таңдау және қызметтер көлемін орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көлемдерді ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздемені веб-порталда тіркей отырып, веб-порталда есептелген көлемдерді есепке алмағанда денсаулық сақтау субъектілері арасында бөледі (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерін таңдау және осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді және (немесе) қаражат көлемін орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – қызметтерді және (немесе) қаражат көлемдерін бөлу жөніндегі негіздеме).

В зависимости от групп ранжирования субъектов здравоохранения, в преимущественном порядке согласно пункту 2 статьи 34 Закона об ОСМС и пункту 6 статьи 69 Кодекса распределяются объемы среди субъектов здравоохранения, соответствующих для заключения долгосрочных договоров закупа.";
пункт 17 дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
"13) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях, оказываемая республиканскими организациями в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;
14) возмещение затрат вновь введенных объектов в рамках пилотного Национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения".";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Размер распределяемого объема услуг и (или) средств в зависимости от рейтинговой оценки определяется по группам ранжирования в следующих пределах:
1) 1 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 80 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 90 %;
2) 2 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 70 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 85 %;
3) 3 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 60 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 75 %;
4) 4 группа ранжирования: минимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 50 %, максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 65 %;
5) 5 группа ранжирования: минимальный и максимальный объем услуг и (или) объем средств для распределения – 20 %.";
абзац восьмой пункта 38 изложить в следующей редакции:
"Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 85 %, 3 группа ранжирования – 75 %, 4 группа ранжирования – 65 %), с учетом заявленных объемов услуг;";
абзац первый пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Объем средств, распределенный субъекту здравоохранения на распределенный объем услуг (VСЗ, КДУ), рассчитывается по формуле:";
абзац седьмой пункта 43 изложить в следующей редакции:

Денсаулық сақтау субъектілерінің саралау топтарына байланысты МӘМС туралы Заңның 34-бабының 2-тармағына және Кодекстің 69-бабының 6-тармағына сәйкес басым тәртіппен көлемдер ұзақ мерзімді сатып алу шарттарын жасасу үшін тиісті денсаулық сақтау субъектілері арасында бөлінеді.";
17-тармақ мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде республикалық ұйымдар көрсететін амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек;
14) "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жаңадан енгізілген объектілердің шығындарын өтеу.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Рейтингтік бағалауға байланысты бөлінетін қызметтер және (немесе) қаражат көлемінің мөлшері саралау топтары бойынша мынадай шектерде айқындалады:
1) 1-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 80%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 90 %;
2) 2-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 70%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 85 %;
3) 3-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 60%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 75 %;
4) 4-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 50%, бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің ең көп көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 65 %;
5) 5-саралау тобы: бөлу үшін көрсетілетін қызметтердің минималды және максималды көлемі және (немесе) қаражат көлемі – 20%.";
38-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең аз көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемдері бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және мәлімделген көлемдерді ескере отырып 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 85%, 3-саралау тобы – 75%, 4-саралау тобы – 65%);";
39-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген көрсетілетін қызметтердің көлеміне (VДС, КДҚ) бөлінген қаражат көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:";
43-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 85 %, 3 группа ранжирования – 75 %, 4 группа ранжирования – 65 %) и ПС медицинской техники, с учетом заявленных объемов услуг;";
подпункт 2) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"2) медицинской реабилитации в условиях дневного стационара 3 этап взрослому и (или) детскому населению.";
абзац седьмой пункта 55 изложить в следующей редакции:
"Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 85 %, 3 группа ранжирования – 75 %, 4 группа ранжирования – 65 %) и ПС койко-мест дневного стационара, с учетом заявленных объемов;";
абзац седьмой пункта 60 изложить в следующей редакции:
"Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 85 %, 3 группа ранжирования – 75 %, 4 группа ранжирования – 65 %) и ПС коечного фонда круглосуточного стационара, с учетом заявленных объемов услуг;";
абзац девятнадцатый пункта 68 изложить в следующей редакции:
"Шаг 3.3: если по результатам выполнения шага 3 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 85 %, 3 группа ранжирования – 75 %, 4 группа ранжирования – 65 %) и ПС коечного фонда последнего i-го приоритетного направления согласно плану закупа на предстоящий год, с учетом заявленных объемов услуг;";
абзац первый пункта 69 изложить в следующей редакции:

"3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары қызметтер көлемі дәйекті түрде бекітіледі (1 саралау тобы – 90%, 2 саралау тобы – 85%, 3 саралау тобы – 75%, 4 саралау тобы – 65%) және медициналық техниканың ӨҚ, мәлімделген көлемдерді ескере отырып;";
52-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) күндізгі стационар жағдайындағы ересектерге және (немесе) балаларға медициналық оңалтудың 3 кезеңі бойынша жүзеге асырылады.";
55-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, күндізгі стационардың төсек орындарының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 85%, 3-саралау тобы – 75%, 4-саралау тобы – 65%);";
60-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көлемдер бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көрсетілетін қызметтер көлемін ескере отырып, күндізгі стационардың төсек орындарының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 85%, 3-саралау тобы – 75%, 4-саралау тобы – 65%);";
68-тармақтың он тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.3-қадам: егер 3-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көлем және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, алдағы жылға арналған сатып алу жоспарына сәйкес соңғы басым бағыттағы төсек қорының ӨҚ дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 85% , 3-саралау тобы – 75%, 4-саралау тобы – 65%);";
69-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"69. Объем средств по оказанию специализированной медицинской помощи в условиях круглосуточного стационара в разрезе профилей коек круглосуточного стационара (VСЗ, КС проф.) на распределенный субъекту здравоохранения объем услуг круглосуточного стационара, рассчитывается по формуле:";
абзац седьмой пункта 75 изложить в следующей редакции:
"Шаг 3: если по результатам выполнения шага 1 остаются нераспределенные объемы услуг, тогда объемы услуг сверх закрепленных минимальных объемов услуг 1 – 5 группам ранжирования далее рассматриваются как единый пул и за каждым субъектом здравоохранения 1 – 4 групп ранжирования последовательно закрепляется максимальный объем услуг в зависимости от группы ранжирования (1 группа ранжирования – 90 %, 2 группа ранжирования – 85 %, 3 группа ранжирования – 75 %, 4 группа ранжирования – 65 %) и факта пролеченных случаев ВТМУ (КВТМУ(i)), с учетом заявленных объемов услуг;".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 170 "Об утверждении методики расчета индикаторов и рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33712) следующие изменения:
в методике расчета индикаторов и рейтинговой оценки деятельности субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Расчет индикаторов и рейтинговой оценки субъектов здравоохранения осуществляется фондом на веб-портале закупа услуг у субъектов здравоохранения (далее – веб-портал) с подписанием посредством ЭЦП и применяется при распределении объемов услуг и (или) средств по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС среди субъектов здравоохранения на веб-портале согласно методике распределения объемов услуг и (или) средств субъектам здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 169 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33715) (далее – Методика распределения) при проведении закупа услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744).";

"69. Тәулік бойы стационар жағдайында тәулік бойы стационар төсектерінің бейіндері бөлінісінде мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша қаражат көлемі (VДС, ТС, бейін) денсаулық сақтау субъектісіне бөлінген тәулік бойы стационар жағдайларының көрсетілетін қызметтер көлемі мына формула бойынша есептеледі:";
75-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-қадам: егер 1-қадамды орындау нәтижелері бойынша бөлінбеген көрсетілетін қызметтер көлемі қалса, онда 1 – 5 саралау тобына бекітілген ең төменгі көрсетілетін қызметтер көлемінен асатын көрсетілетін қызметтер көлемі бұдан әрі бірыңғай пул ретінде қаралады және 1 – 4 саралау тобының әрбір денсаулық сақтау субъектісіне саралау тобына байланысты ең жоғары көрсетілетін қызметтер көлемі және мәлімделген көлемдерді ескере отырып, ЖТМК (КЖТМК(i)) емделген жағдайларының фактілері дәйекті түрде бекітіледі (1-саралау тобы – 90%, 2-саралау тобы – 85%, 3-саралау тобы – 75%, 4-саралау тобы – 65%);".
4. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері қызметінің индикаторларын есептеу және рейтингтік бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 30 қарашадағы № 170 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33712 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері қызметінің индикаторларын есептеу және рейтингтік бағалау әдістемесіне:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелді) сәйкес денсаулық сақтау субъектілерінің индикаторлары мен рейтингтік бағалауын есептеуді қор көрсетілетін қызметтерді денсаулық сақтау субъектілерінен сатып алу веб-порталда (бұдан әрі – веб-портал) ЭЦҚ арқылы қол қоя отырып жүзеге асырады және көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 қарашадағы № 169 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33715 болып тіркелген) бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілеріне көрсетілетін қызметтер әне (немесе) қаражат көлемін бөлу әдістемесіне (бұдан әрі - бөлу әдістемесі) сәйкес веб-порталда денсаулық сақтау субъектілері арасында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметтер және (немесе) қаражат көлемін бөлу кезінде қолданылады.";