О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 декабря 2024 года № 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2024 года № 35579.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 27 декабря 2024 года № 87
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года № 274 "Об утверждении Правил выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядка и условий предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3190) следующие изменения:
в Правилах выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядок и условия предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 87 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 35579 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қоланысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін жетілдіру бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің Тізбесі бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2024 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 87 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидаларын, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын ретеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегі № 274 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3190 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидаларында, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттарында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"Настоящие Правила выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, займов своим страхователям и расчета выкупной суммы, а также порядок и условия предоставления услуг филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям разработаны в соответствии с подпунктами 20) и 20-1) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", подпунктом 7) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок и условия выдачи страховой организацией, осуществляющей деятельность по накопительному страхованию, за исключением исламской страховой организации, займов своим страхователям в пределах выкупной суммы, предоставлению филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по накопительному страхованию, за исключением филиала исламской страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, услуги по предоставлению страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан (далее – страховщик) займов своим страхователям в пределах выкупной суммы, а также порядок расчета выкупной суммы.";
пункт 14-3 изложить в следующей редакции:
"14-3. В конце первого года действия договора накопительного страхования, за исключением договора страхования, страховая премия по которому страхователем оплачена единовременно за весь период накопления, наличие выкупной суммы не предусматривается.
При досрочном расторжении договора накопительного страхования, за исключением договора пенсионного аннуитета, страховщик выплачивает страхователю выкупную сумму, рассчитанную на дату получения заявления от страхователя о расторжении договора страхования.
При досрочном расторжении договора пенсионного аннуитета перевод выкупной суммы осуществляется согласно подпункту 3) пункта 16 Типового договора пенсионного аннуитета, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 45 "Об утверждении типового договора пенсионного аннуитета, установлении Методики расчета страховой премии и страховой выплаты из страховой организации по договору пенсионного аннуитета, допустимого уровня расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета, а также ставки индексации страховой выплаты", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32831.".

"Осы Жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беру және сатып алу сомасын есептеу қағидалары, сондай-ақ жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына қарыздар беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен шарттары "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабының 20 және 20-1) тармақшаларына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және исламдық сақтандыру ұйымдарын қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының (бұдан әрі - сақтандырушы) сатып алу сомасының шегінде өз сақтанушыларына қарыздар беру, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының өз сақтанушыларына сатып алу сомасы шегінде қарыздар беру бойынша қызмет көрсетуді ұсыну тәртібі мен талаптарын, сондай-ақ сатып алу сомасын есептеу тәртібін белгілейді.";
14-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14-3. Сақтанушы жинақтаудың барлық кезеңі үшін сақтандыру сыйлықақысын бірмезгілде төлеген сақтандыру шартын қоспағанда, жинақтау сақтандыру шартының қолданылуының бірінші жылының соңында сатып алу сомасының болуы көзделмейді.
Зейнетақы аннуитеті шартын қоспағанда, жинақтау сақтандыру шарты мерзімінен бұрын бұзылған кезде сақтандырушы сақтанушыдан сақтандыру шартын бұзу туралы өтінішті алған күнге есептелген сатып алу сомасын сақтанушыға төлейді.
Зейнетақы аннуитеті шарты мерзімінен бұрын бұзылған кезде сатып алу сомасын аудару Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32831 болып тіркелген, "Зейнетақы аннуитетінің үлгілік шартын бекіту, Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеу әдістемесін, сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейін, сондай-ақ сақтандыру төлемін индекстеу мөлшерлемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 45 қаулысымен бекітілген Зейнетақы аннуитетінің үлгілік шартының 16-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.".

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 140 "Об утверждении Правил расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13928) следующее изменение:
Правила расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам совершенствования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 "Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, Правил выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, Правил проведения тестирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17618) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 11-1, пунктом 4 статьи 18-1, пунктами 2, 3 и 4 статьи 40, подпунктом 8) статьи 43 и пунктом 2 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательное актуарное заключение к расчету страховых резервов содержит обязательные актуарные расчеты размера страховых резервов страховой (перестраховочной) организации по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, осуществляемые актуарием, имеющим лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке (далее – лицензированный актуарий), состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации. Актуарное заключение к расчету страховых резервов оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям и представляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) не позднее 31 мая (включительно) года, следующего за отчетным.";

2. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 140 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13928 болып тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидалары Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидаларын, Тестілеу өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17618 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 5-тармағына, 18-1-бабының 4-тармағына, 40-бабының 2, 3 және 4-тармақтарына, 43-бабының 8) тармақшасына және 75-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру резервтерінің есебіне міндетті актуарлық қорытынды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарий (бұдан әрі – лицензияланған актуарий) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сақтандыру резервтері мөлшерінің міндетті актуарлық есебінен тұрады. Сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытынды Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) есепті жылдан кейінгі жылғы 31 мамырдан (қоса алғанда) кешіктірілмей ұсынылады.";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обязательное актуарное заключение по оценке страховых обязательств содержит обязательные актуарные расчеты размера страховых обязательств страховой (перестраховочной) организации по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, осуществляемые лицензированным актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации. Актуарное заключение по оценке страховых обязательств оформляется по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Требованиям и представляется в уполномоченный орган в срок до 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Актуарное заключение к расчету страховых резервов и актуарное заключение по оценке страховых обязательств составляется не менее чем в 3 (трех) экземплярах каждое и подписываются лицензированным актуарием. По одному экземпляру актуарных заключений остаются у лицензированного актуария, по одному экземпляру представляются страховой (перестраховочной) организацией в уполномоченный орган, остальные экземпляры актуарных заключений находятся в страховой (перестраховочной) организации.
3. К актуарным заключениям прилагаются отчетность страховой (перестраховочной) организации, полученная в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон), и материалы, необходимые для расчета страховых резервов и оценки страховых обязательств или использованные лицензированным актуарием при расчете страховых резервов и оценке страховых обязательств.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню
дополнить приложением 1-1 в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
в Требованиях к подтверждению квалификации актуария, утвержденных указанным постановлением:
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
в Правилах и сроках привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок и сроки привлечения страховой (перестраховочной) организацией независимого актуария для оценки актуарных расчетов актуария, имеющего лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выданную уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – штатный актуарий), направления независимым актуарием результатов оценки достоверности расчетов, проведенных штатным актуарием.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Независимый актуарий привлекается страховой (перестраховочной) организацией для проведения обязательной либо инициативной оценки актуарных расчетов штатного актуария.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1- тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша міндетті актуарлық қорытынды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған лицензияланған актуарий жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сақтандыру міндеттемелері мөлшерінің міндетті актуарлық есебінен тұрады. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытынды Талаптарға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырға дейінгі мерзімде ұсынылады.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытынды және сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытынды кемінде 3 (үш) данадан дайындалып, лицензияланған актуариймен қол қойылады. Актуарлық қорытындының бір данасы лицензияланған актуарийде қалады, бір данасын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға береді, актуарлық қорытындылардың қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында болады.
3. Актуарлық қорытындыларға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 19-бабының 4-тармағына сәйкес алынған есептілік және сақтандыру резервтерін есептеу және сақтандыру міндеттемелерін бағалау үшін қажетті немесе сақтандыру резервтерін есептеу және сақтандыру міндеттемелерін бағалау кезінде лицензияланған актуарий пайдаланған материалдар қоса беріледі.";
1-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарда:
1-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларында және мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының штатында тұрған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) берген сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау үшін тәуелсіз актуарийді тарту тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуелсіз актуарийді сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы штаттық актуарийдің актуарлық есептеулеріне міндетті не бастамалық бағалау жүргізу үшін тартады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Обязательная оценка страховой (перестраховочной) организацией актуарных расчетов штатного актуария проводится по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, не менее одного раза в календарный год, и включает в себя оценку размеров страховых резервов и страховых обязательств страховой (перестраховочной) организации.";
пункты 5 - 11 изложить в следующей редакции:
"5. Страховая (перестраховочная) организация производит оценку актуарных расчетов штатного актуария у одного независимого актуария не более 5 (пяти) лет подряд.
6. Не допускается привлечение независимого актуария для оценки актуарных расчетов штатного актуария, в случаях:
1) независимый актуарий является аффилированным лицом страховой (перестраховочной) организации, актуарные расчеты штатного актуария которого оцениваются, ее акционеров и (или) руководящих работников и (или) родственником штатного актуария;
2) в отношении актуарных расчетов независимого актуария проводилась оценка штатным актуарием в качестве независимого актуария в течение 1 (одного) календарного года до даты окончания оценки или по состоянию на 1 января года, предшествующего отчетному, в зависимости от того, какая из указанных дат является более поздней;
3) независимый актуарий в течение последних 2 (двух) календарных лет осуществлял деятельность в страховой (перестраховочной) организации, в штате которой состоит актуарий, актуарные расчеты которого оцениваются.
Независимый актуарий представляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) сведения об аффилированных лицах актуария по форме 1 и информацию об осуществлении актуарной деятельности по форме 2 согласно приложению 1 к Правилам.
7. Инициативная оценка актуарных расчетов штатного актуария проводится по инициативе общего собрания акционеров, совета директоров и (или) правления страховой (перестраховочной) организации, уполномоченного органа филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, с учетом конкретных задач, сроков и объемов оценки, предусмотренных договором на проведение оценки, заключенным между страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и независимым актуарием.
8. Результаты оценки актуарных расчетов штатного актуария независимым актуарием, в том числе оценки достоверности актуарных расчетов, оформляются в виде актуарного заключения к расчету страховых резервов независимого актуария и актуарного заключения по оценке страховых обязательств независимого актуария по формам согласно приложениям 2 и 2-1 к Правилам не менее чем в 3 (трех) экземплярах каждое.

"4. Штаттық актуарийдің актуарлық есептеулеріне міндетті бағалау есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша күнтізбелік жылда кемінде бір рет жүргізіледі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтері мен сақтандыру міндеттемелерінің мөлшерін бағалауды қамтиды.";
5-11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы штаттық актуарийдің актуарлық есептеулеріне бағалауды бір тәуелсіз актуарийдің бірінде қатарынан 5 (бес) жылдан артық емес жүргізеді.
6. Тәуелсіз актуарийді штаттық актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау үшін тартуға мынадай жағдайларда:
1) тәуелсіз актуарий штаттық актуарийдің актуарлық есептері бағаланатын, оның акционерлері және (немесе) басшы қызметкерлері тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғасы және штаттағы актуарийдің туысы болып табылған;
2) тәуелсіз актуарийдің актуарлық есептеулеріне қатысты штаттағы актуарий тәуелсіз актуарий ретінде бағалау аяқталған күнге дейін күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде немесе көрсетілген күндердің қайсысы кеш болуына байланысты есепті жылдың алдындағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бағалау жүргізілген;
3) тәуелсіз актуарий соңғы күнтізбелік 2 (екі) жыл ішінде штатында актуарлық есептеулер бағаланатын штаттағы актуарий тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қызметін жүзеге асырған болса жол берілмейді.
Тәуелсіз актуарий қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша актуарийдің үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді және 2-нысан бойынша актуарлық қызметті жүзеге асыру туралы ақпаратты ұсынады.
7. Штаттағы актуарийдің актуарлық есептеулеріне бастамалық бағалау сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының, директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының уәкілетті органының бастамасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және тәуелсіз актуарий арасында жасалған бағалау жүргізуге арналған шартта көзделген бағалаудың нақты міндеттерін, мерзімдері мен көлемдерін ескере отырып жүргізіледі.
8. Штаттық актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау тәуелсіз актуарийдің бағалау нәтижелері, соның ішінде актуарлық есептеулердің дұрыстығын бағалау, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерін есептеу бойынша және сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытындысы түрінде ресімделеді. Бұл қорытындылар Қағидаларға сәйкес 2 және 2-1 қосымшаларындағы нысандар бойынша кемінде 3 (үш) данадан дайындалады.

9. К актуарным заключениям независимого актуария прилагается копия отчетности страховой (перестраховочной) организации, полученной в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона, и расчеты, произведенные независимым актуарием при оценке актуарных расчетов штатного актуария.
10. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария, за исключением обязательной актуарной оценки актуарных расчетов штатного актуария, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария остается у независимого актуария, остальные экземпляры находятся у страховой (перестраховочной) организации.
11. Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария по обязательной актуарной оценке актуарных расчетов штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки, но не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии) по форме согласно приложению 2 к Правилам.";
дополнить пунктом 12 следующего содержания:
"12. Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария по обязательной актуарной оценке актуарных расчетов штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки, но не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии), по форме согласно приложению 2-1 к Правилам.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
дополнить приложением 2-1 в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
в Правилах проведения тестирования:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения тестирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и устанавливают порядок проведения тестирования.".

9. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындыларына Заңның 19-бабының 4-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алынған есептілігінің көшірмесі және штатында тұрған актуарийдің актуарлық есептеулерін бағалау кезінде тәуелсіз актуарий жүргізген есептеулер қоса беріледі.
10. Штаттағы актуарийдің актуарлық есептеулерін міндетті бағалауды қоспағанда, тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысының бір данасын тәуелсіз актуарий бағалау аяқталған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады. Актуарлық қорытындының бір данасы тәуелсіз актуарийде қалады, қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында болады.
11. Штатта тұрған актуарийдің есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша актуарлық есептеулерін міндетті бағалау бойынша тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий бағалау аяқталған күннен кейін, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 31 (отыз бірінші) мамырынан (қоса алғанда) кешіктірмей күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады.
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытындысы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуелсіз актуарийдің халықаралық актуарийлер қауымдастығына мүшелігін растайтын құжатты (бар болса) қоса бере отырып ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
"12. Тәуелсіз актуарийдің есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша штатта тұрған актуарийдің актуарлық есептеулерін міндетті бағалау жөніндегі сақтандыру міндеттемелерін бағалау жөніндегі актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий бағалау аяқталған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға ұсынады.
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру міндеттемелерін бағалау жөніндегі актуарлық қорытындысы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуелсіз актуарийдің халықаралық актуарийлер қауымдастығына мүшелігін растайтын құжатты (бар болса) қоса бере отырып ұсынылады.";
2-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакциядағы 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Тестілеу өткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тестілеу өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 40-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және тестілеу өткізу тәртібін айқындайды.".

4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 47 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Требованиях к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных указанным постановлением:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. РНП методом пропорции определяется путем суммирования незаработанных премий, рассчитанных по каждому договору.
Незаработанная премия методом пропорции определяется по каждому договору как произведение страховой премии по договору на отношение неистекшего на отчетную дату срока действия страховой защиты (в днях) к сроку действия страховой защиты (в днях) со дня начала действия страховой защиты до конца действия страховой защиты:
СП – страховая премия;
T1 – количество дней, в течение которых действует страховая защита со дня начала действия страховой защиты до конца действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования) (в случае если день начала действия страховой защиты наступает ранее дня вступления в силу договора страхования – количество дней с момента вступления в силу договора страхования до конца действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования));
Т2 – количество дней действия страховой защиты, истекших с момента начала действия страховой защиты до даты расчета (включительно) (в случае если день начала действия страховой защиты наступает ранее дня вступления в силу договора страхования – количество дней действия страховой защиты, истекших с момента вступления в силу договора страхования до даты расчета (включительно)).
При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794 (далее – постановление № 304) и постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 32 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядка формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22231 (далее – постановление № 32), расчет РНП по договору обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств осуществляется исходя из размера страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" и коэффициентами, установленными приложением к Правилам расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 140 "Об утверждении Правил расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13928 (далее – Правила по системе "бонус-малус"), без применения условий пункта 15 Правил по системе "бонус-малус".";
пункт 49 изложить в следующей редакции:

4. "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 47-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне олардың құрылымына қойылатын талаптарда:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Пропорция әдісі бойынша ЕСР әрбір шарт бойынша есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларды қосу арқылы анықталады.
Пропорция әдісімен еңбек сіңірілмеген сыйлықақы әрбір шарт бойынша есепті күні сақтандырып қорғаудың аяқталмаған қолданылу мерзімінің (күндермен) сақтандырып қорғаудың қолданылуы басталған күннен бастап сақтандырып қорғаудың қолданылуының соңына дейін сақтандырып қорғаудың қолданылу мерзімі (күндермен) қатынасына шарт бойынша сақтандыру сыйлықақының көбейтіндісі ретінде айқындалады:
СС – сақтандыру сыйлықақысы;
T1 – сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданылуы басталған күннен бастап сақтандырып қорғаудың қолданылуының соңына дейін сақтандырып қорғау қолданылатын күндер саны (егер сақтандырып қорғаудың қолданылу күні сақтандыру шарты күшіне енген күннен ерте басталған жағдайда – сақтандыру шарты күшіне енген сәттен бастап сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданылуының соңына дейінгі күндер саны);
Т2 – сақтандырып қорғаудың қолданылуы басталған сәттен бастап есептеу күніне дейін (қоса алғанда) сақтандырып қорғаудың қолданылуы аяқталған күндер саны (егер сақтандырып қорғаудың қолданылуы басталған күн сақтандыру шарты күшіне енген күннен ерте басталған жағдайда – сақтандыру шарты күшіне енген сәттен бастап есептеу күніне дейін (қоса алғанда) өткен сақтандырып қорғаудың қолданылу күндерінің саны).
"Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына (бұдан әрі - № 304 қаулы ) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22231 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 32 қаулысына (бұдан әрі - № 32 қаулы) сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша ЕСР есебі "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес есептелген сақтандыру сыйлықақысының мөлшеріне және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13928 болып тіркелген "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 140 қаулысымен бекітілген Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидаларына (бұдан әрі – "бонус-малус" жүйесі бойынша Қағидалар) қосымшада белгіленген коэффициенттерге қарай, "бонус-малус" жүйесі бойынша Қағидалардың 15-тармағының талаптары қолданылмай жүзеге асырылады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"49. По договорам пропорционального перестрахования доля перестраховщика в РНП определяется по каждому договору страхования (перестрахования) как произведение коэффициента и РНП по договору страхования (перестрахования) на отчетную дату.
Доля перестраховщика в РНП = bRE*РНП, где:
коэффициент bRE равен отношению страховой премии по договору перестрахования к страховой премии по договору страхования.
При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 и постановлением № 32 в коэффициенте bRE страховая премия по договору перестрахования принимается в расчет, за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру либо филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования (страхования) и возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.";
пункт 49-1 изложить в следующей редакции:
"49-1. При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 и постановлением № 32 доля перестраховщика в РНП по договору перестрахования, условиями которого предусмотрена минимальная депозитная премия (или депозитная премия) (далее – МДП), подлежащая перерасчету (корректировке) по истечении срока действия договора перестрахования по соответствующей ставке перерасчета, определяется исходя из суммы страховой премии (не являющейся МДП), начисленной перестраховщику по указанной ставке перерасчета, или равна 0 (нулю).
При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 и постановлением № 32 доля перестраховщика в РНП по договору перестрахования, условиями которого предусмотрены МДП, не подлежащая перерасчету (корректировке) по истечении срока действия договора перестрахования, и (или) условие о том, что при досрочном расторжении договора перестрахования (коверноты) часть премии возврату не подлежит, равна 0 (нулю) на сумму, не подлежащую возврату на отчетную дату.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 и постановлением № 32 доля перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, предусматривающим передачу всех или части страховых рисков в перестрахование по договорам обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, равна 0 (нулю).
Требования пункта 53 Требований не распространяются на договоры перестрахования, предусматривающие передачу катастрофических рисков.".
Приложение 1 к Перечню
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года № 140
Правила расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств

"49. Пропорционалды қайта сақтандыру шарттары бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша есепті күнге сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша коэффициентінің және ЕСР-дің көбейтіндісі ретінде айқындалады.
ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі= bRE*ЕСР, мұнда:
bRE коэффициенті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысына қатысына тең.
№ 304 қаулысына және № 32 қаулысына сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде bRE коэффициентінде қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалына комиссиялық сыйақыны және қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын қайта сақтандырушыдан, сақтандыру делдалдарға және өзге де тұлғаларға төлемдерді қоспағанда, қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есепке алынады.";
49-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49-1. № 304 қаулыға және № 32 қаулысына сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде талаптарында қайта сақтандыру шартының қолданылу мерзімі өткен соң тиісті қайта есептеу мөлшерлемесі бойынша қайта есептелуге (түзетілуге) тиіс ең төмен депозит сыйлықақысы (немесе депозит сыйлықақысы) (бұдан әрі - ЕДС) көзделген қайта сақтандыру шарты бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі көрсетілген қайта есептеу мөлшерлемесі бойынша қайта сақтандырушыға есептелген сақтандыру сыйлықақысының сомасын (ЕДС болып табылмайтын) негізге ала отырып айқындалады, немесе 0 (нөлге) тең.
№ 304 қаулыға және № 32 қаулысына сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде талаптарында қайта сақтандыру шартының қолданылу мерзімі өткен соң тиісті қайта есептеу мөлшерлемесі бойынша қайта есептелуге (түзетілуге) тиіс ЕДС және (немесе) қайта сақтандыру шарты (ковернотасы) мерзімінен бұрын бұзылған кезде сыйлықақы бөлігі қайтарылмауға тиіс талабы көзделген қайта сақтандыру шарты бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі есепті күнге қайтарылмайтын сомасына 0 (нөлге) тең.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. № 304 қаулыға және № 32 қаулысына сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерінің барлығын немесе бір бөлігін беруді көздейтін қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесі 0 (нөлге) тең.
Талаптардың 53-тармағының талаптары апаттық тәуекелдерді беруге байланысты қайта сақтандыру келісімшарттарына қолданылмайды.".
Тізбеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 140 қаулысымен
бекітілген
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидалары

1. Настоящие Правила расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-2) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и пунктом 10 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – Закон об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств) и определяют порядок расчета и применения коэффициента по системе "бонус-малус" для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее – обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств).
Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе и Законе об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств.
Для целей установления коэффициентов по системе "бонус-малус" (далее – коэффициент), физическим лицом-резидентом Республики Казахстан признается лицо, гражданство и (или) личность которого при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (далее – договор обязательного страхования) подтверждается и (или) удостоверяется следующими документами:
1) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
2) паспорт гражданина Республики Казахстан;
3) свидетельство о рождении в Республике Казахстан;
4) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
5) удостоверение лица без гражданства.
2. Коэффициенты устанавливаются и соответствующие классы присваиваются страхователю (застрахованному) при заключении договора обязательного страхования (далее – класс) в соответствии с приложением к Правилам.
Основанием для применения страховщиком коэффициентов является информация о страховом случае (страховых случаях), либо отсутствие информации о страховом случае (страховых случаях), произошедшем (произошедших) по вине страхователя (застрахованного), а также иная информация, предусмотренная Правилами, полученная страховщиком из единой базы данных по страхованию (далее – база данных) и (или) государственных баз данных посредством базы данных.
3. При присвоении класса страхователю (застрахованному) учету подлежит (подлежат) страховой случай (страховые случаи), произошедший (произошедшие) по его вине, а также дни, в течение которых гражданско-правовая ответственность страхователя (застрахованного) по договору обязательного страхования была застрахована, со дня предыдущего изменения класса, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования, и иная информация, предусмотренная Правилами.

1. Осы Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 43-бабының 18-2) тармақшасына және "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңы) 19-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленген және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру (бұдан әрі – көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру) бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициентті есептеу және қолдану тәртібін айқындайды.
Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер Заңда және Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
"Бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициенттерді анықтау мақсатында (бұдан әрі – коэффициент) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын жеке тұлға, міндетті автомобильдік сақтандыру шарты (бұдан әрі – міндетті сақтандыру шарты) жасалған кезде оның азаматтығы және (немесе) жеке басы төмендегі құжаттармен расталады және (немесе) куәландырылады:
1) Қазақстан Республикасы азаматтының жеке куәлігі;
2) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
3) Қазақстан Республикасында туу туралы куәлік;
4) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхат;
5) азаматтығы жоқ адамның куәлігі.
2. Сақтандыру шарты жасалған кезде тиісті сыныпты (бұдан әрі – сынып) бере отырып, "бонус – малус" жүйесі бойынша коэффициенттер (бұдан әрі – коэффициент) Қағидаларға қосымшаға сәйкес сақтанушы (сақтандырылушы) үшін белгіленеді.
Сақтандырушының коэффициенттерді қолдануы үшін сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) туралы ақпарат не сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) туралы ақпараттың болмауы, сондай-ақ сақтандырушы сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордан (бұдан әрі – дерекқор) және (немесе) дерекқор арқылы мемлекеттік дерекқордан сақтандырушы алған, Қағидаларда көзделген өзге де ақпарат негіз болып табылады.
3. Сақтанушыға (сақтандырылушыға) сынып тағайындалған кезде оның кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары), сондай-ақ осының алдында сынып өзгертілген күннен бастап жасалған міндетті сақтандыру шарттарының санына қарамастан, көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша (бұдан әрі – міндетті сақтандыру шарты) сақтанушының (сақтандырылушының) азаматтық-құқықтық жауапкершілігі сақтандырылған күндер және Қағидаларда көзделген өзге ақпарат есепке алынуға тиіс.

Наступление страхового случая (страховых случаев), произошедшего (произошедших) по вине страхователя (застрахованного), влечет снижение класса страхователя (застрахованного) согласно приложению к Правилам, с учетом требований, установленных пунктами 6, 9, 10, 11, 12 и 13 Правил. При этом самым минимальным классом является класс M2.
Изменение класса на более высокий класс осуществляется при одновременном выполнении следующих условий:
отсутствие в организации, осуществляющей формирование и ведение базы данных, информации о страховом случае (страховых случаях), произошедшем (произошедших) по вине страхователя (застрахованного) и учтенном (учтенных) в базе данных с момента последнего изменения класса;
наличие информации в базе данных о не менее 270 (двухсот семидесяти) календарных днях со дня последнего изменения класса, в течение которых гражданско-правовая ответственность страхователя (застрахованного) по договору обязательного страхования была застрахована, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования.
Для лиц, лишенных права управления транспортными средствами, классы не повышаются в течение срока лишения этого права.
В случае лишения права управления транспортным средством для изменения класса на более высокий класс учитываются дни со дня последнего изменения класса, в течение которых гражданско-правовая ответственность страхователя (застрахованного) по договору обязательного страхования была застрахована, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования до дня лишения права на управление транспортными средствами.
4. При заключении договора обязательного страхования впервые страхователю (застрахованному) присваивается класс А, за исключением случая предусмотренного пунктом 5 Правил.
Договор обязательного страхования считается заключенным впервые в случае, если в базе данных отсутствует информация о ранее заключенных страхователем (застрахованным) договорах обязательного страхования.
5. При заключении договора обязательного страхования с владельцами транспортных средств, временно въехавших (ввезенных) на территорию Республики Казахстан, присваивается класс 13.
6. Наступление страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного) и повлекшего гибель, влечет снижение класса страхователя (застрахованного) на самый минимальный класс – М2.
7. При заключении договора обязательного страхования с юридическим лицом, индивидуальным предпринимателем и крестьянским хозяйством, за исключением лиц, предусмотренных пунктом 8 Правил, присваивается класс 3.

Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайларының) болуы Қағидалардың 6, 9, 10, 11, 12 және 13-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, Қағидаларға қосымшаға сәйкес сақтанушының (сақтандырылушының) сыныбының төмендеуіне әкеп соғады. Бұл жағдайда ең төменгі сынып M2 сыныбы болып табылады.
Сыныпты одан жоғары сыныпқа өзгерту бір уақытта мынадай шарттар орындалған кезде жүзеге асырылады:
дерекқорды қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымда сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) туралы және сыныптың соңғы өзгерген сәтінен бастап дерекқорда есепке алынған ақпараттың болмауы;
жасалған міндетті сақтандыру шарттарының санына қарамастан, сақтанушының (сақтандырылушының) міндетті сақтандыру шарты бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілігі сақтандырылған сыныптың соңғы өзгерген күнінен бастап кемінде күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күн туралы дерекқорда ақпараттың болуы.
Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған адамдар үшін сыныптар бұл құқықтан айыру мерзімі ішінде көтерілмейді.
Көлік құралын басқару құқығынан айырылған жағдайда сыныпты неғұрлым жоғары сыныпқа өзгерту үшін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтанушының (сақтандырылушының) азаматтық-құқықтық жауапкершілігі, жасалған міндетті сақтандыру шарттарының санына қарамастан, көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған күнге дейін сақтандырылған сыныптың соңғы өзгерген күнінен бастап күндер ескеріледі.
4. Міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде Қағидалардың 5-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сақтанушыға (сақтандырылушыға) алғаш рет А сыныбы беріледі.
Егер дерекқорда сақтанушы (сақтандырылушы) бұрын жасасқан міндетті сақтандыру шарттары туралы ақпарат болмаса, міндетті сақтандыру шарты алғаш рет жасалған болып есептеледі.
5. Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кірген (алып келінген) көлік құралдарының иелерімен міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде 13-сынып беріледі.
6. Зардап шегушінің қайтыс болуына әкеп соққан сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайының болуы сақтанушының (сақтандырылушының) сыныбының ең төменгі сыныпқа – М2-ге төмендеуіне әкеп соғады.
7. Қағидалардың 8-тармағында көзделген адамдарды қоспағанда, заңды тұлғамен, жеке кәсіпкермен және шаруа қожалығымен міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде 3-сынып беріледі.

8. При заключении договора обязательного страхования с юридическим лицом, индивидуальным предпринимателем и крестьянским хозяйством, общий классификатор видов экономической деятельности которых соответствует услугам по предоставлению аренды легковых автомобилей и легких автотранспортных средств, лизингу легковых автомобилей и легких автотранспортных средств, перевозке автобусами, а также осуществлению деятельности такси, присваивается класс А.
9. При урегулировании страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), посредством упрощенного порядка урегулирования страхового случая в соответствии со статьей 22-2 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс больше класса, предусмотренного приложением к Правилам.
Положение части первой настоящего пункта не применяется в случаях:
наступления двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного), в рамках одного договора обязательного страхования;
если действующий на момент присвоения класс страхователя (застрахованного) является М1 или М2;
применения положений пункта 13 Правил.
10. При наступлении страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), в результате которого сумма страховой выплаты по имуществу потерпевшего (потерпевших) не превышает 200 месячных расчетных показателей, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс больше класса, предусмотренного приложением к Правилам.
Положение части первой настоящего пункта не применяется в случаях:
наступления двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного), в рамках одного договора обязательного страхования;
если действующий на момент присвоения класс страхователя (застрахованного) является М1 или М2;
если страховой случай, произошедший по вине страхователя (застрахованного), повлек гибель;
применения упрощенного порядка урегулирования страхового случая в соответствии со статьей 22-2 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств;
применения положений пункта 13 Правил.
11. При наступлении страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), вне территории регистрации транспортного средства, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс меньше класса, предусмотренного приложением к Правилам.
Положение части первой настоящего пункта не применяется в случаях:
если размер коэффициента по территории регистрации транспортного средства, предусмотренный пунктом 3 статьи 19 Закона об обязательном страховании ответственности владельцев транспортных средств, в котором произошел страховой случай, ниже, чем коэффициент по территории регистрации транспортного средства, в котором зарегистрировано транспортное средство;
наступления двух или более страховых случаев, произошедших по вине страхователя (застрахованного), в рамках одного договора обязательного страхования.

8. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдау, жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарының лизингі, автобуспен тасымалдау, сондай-ақ такси қызметін жүзеге асыру жөніндегі қызметтерге сәйкес келетін заңды тұлғамен, жеке кәсіпкермен және шаруа қожалығымен міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде А сыныбы беріледі.
9. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайын Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 22-2-бабына сәйкес реттеудің оңайлатылған тәртібі арқылы реттеу кезінде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа артық сынып беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі мынадай:
бір міндетті сақтандыру шарты шеңберінде сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары болған жағдайда;
сақтанушының (сақтандырылушының) қолданыстағы сыныбы М1 немесе М2 болған жағдайда;
13-тармақтың ережелерін қолданған жағдайда қолданылмайды.
10. Нәтижесінде зардап шегушінің (зардап шегушілердің) мүлкі бойынша сақтандыру төлемінің сомасы 200 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы болған кезде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа артық сынып беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі мынадай:
бір міндетті сақтандыру шарты шеңберінде сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары болған жағдайда;
сақтанушының (сақтандырылушының) қолданыстағы сыныбы М1 немесе М2 болған жағдайда;
егер сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен туындаған сақтандыру оқиғасы өлімге әкеп соқса;
көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы Заңның 22-2-бабына сәйкес сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібін қолданған жағдайда;
13-тармақтың ережелерін қолданған жағдайда қолданылмайды.
11. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен көлік құралын тіркеу аумағынан тыс жерде орын алған сақтандыру жағдайы болған кезде сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1-сыныпқа кем сынып беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі мынадай:
егер Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы заңның 19-бабының 3-тармағында көзделген, сақтандыру жағдайы орын алған көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициенттің мөлшері көлік құралы тіркелген көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициенттен төмен болған жағдайда;
бір міндетті сақтандыру шарты шеңберінде сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған екі немесе одан да көп сақтандыру жағдайлары болған жағдайда қолданылмайды.

12. При наступлении страхового (страховых) случая (случаев), произошедшего (произошедших) по вине страхователя (застрахованного), и одновременном наличии у страхователя (застрахованного) в совокупности три и более нарушений следующих правил дорожного движения, по которому Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – Кодекс) предусмотрена ответственность, страхователю (застрахованному) присваивается класс на 1 класс меньше класса, предусмотренного приложением к Правилам:
1) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от сорока до шестидесяти километров в час, ответственность за которое предусмотрена частью 3 статьи 592 Кодекса;
2) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от шестидесяти и более километров в час, ответственность за которое предусмотрена частью 3-1 статьи 592 Кодекса;
3) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от двадцати до сорока километров в час или от сорока до шестидесяти километров в час, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 4 статьи 592 Кодекса;
4) превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от шестидесяти и более километров в час, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 5 статьи 592 Кодекса;
5) выезд на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, в случаях, если это запрещено правилами дорожного движения, в том числе сопряженный с разворотом или поворотом, ответственность за которое предусмотрена частью 3 статьи 596 Кодекса;
6) проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью 1 статьи 607 Кодекса, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 599 Кодекса;
7) проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 607 Кодекса, совершенный повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 2 статьи 599 Кодекса;
8) невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения, за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 600 Кодекса;

12. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (жағдайлары) болған кезде және сақтанушыда (сақтандырылушыда) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі (бұдан әрі – Кодекс) бойынша жауапкершілік көзделген, мынадай жол жүрісі қағидаларын жиынтығында үш және одан да көп бұзушылық болған кезде, сақтанушыға (сақтандырылушыға) Қағидаларға қосымшада көзделген сыныптан 1 сыныпқа кем сынып беріледі:
1) Кодекстің 592-бабының 3-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығының сағатына қырықтан алпыс километрге дейінгі шамаға артуы;
2) Кодекстің 592-бабының 3-1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығының сағатына алпыс және одан да көп километрден астам шамаға артуы;
3) Кодекстің 592-бабының 4-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығының сағатына жиырмадан қырық километрге дейінгі шамаға немесе сағатына қырықтан алпыс километрге дейінгі шамаға артуы;
4) Кодекстің 592-бабының 5-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған көлік құралының белгіленген қозғалыс жылдамдығының сағатына алпыс және одан да көп километрден астам шамаға артуы;
5) Кодекстің 596-бабының 3-бөлігінде жауапкершілік көзделген, жол жүрiсi қағидаларында тыйым салынған жағдайларда, жолдың жүру бөлiгiнiң қарсы бағытта жүруге арналған жағына, оның ішінде кері бұрылып немесе бұрылыс жасап шығу;
6) Кодекстің 599-бабының 1-бөлігінде жауапкершілігі көзделген, Кодекстің 607-бабының 1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салу сигналына немесе реттеушінің тыйым салу қимылына жол жүру;
7) Кодекстің 599-бабының 2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, Кодекстің 607-бабының 1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салу сигналына немесе реттеушінің тыйым салу қимылына жол жүру;
8) Кодекстің 600-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, қозғалыста артықшылыққа ие көлік құралдарының жүргізушілерін қоспағанда, жаяу жүргіншілерге немесе жол жүрісіне өзге де қатысушыларға жол беру туралы жол жүрісі қағидаларының талаптарын орындамау;

9) невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения, за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 2 статьи 600 Кодекса;
10) нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 606 Кодекса;
11) нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 2 статьи 606 Кодекса;
12) управление транспортными средствами, не отвечающими требованиям технических регламентов, национальных стандартов, а также при наличии неисправностей или условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств, за исключением случаев, указанных в части шестой статьи 590 Кодекса, ответственность за которое предусмотрена частью 5 статьи 590 Кодекса;
13) управление транспортными средствами, имеющими неисправности тормозной системы, рулевого управления, тягово-сцепного устройства, ответственность за которое предусмотрена частью 6 статьи 590 Кодекса.
Для применения положений настоящего пункта учитываются постановления по делу об административном правонарушении и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа, вступившие в законную силу со дня предыдущего изменения класса, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования.
13. При наступлении страхового (страховых) случая (случаев), произошедшего (произошедших) по вине страхователя (застрахованного), и одновременном наличии у страхователя (застрахованного) нарушения одной из следующих правил дорожного движения, по которому Кодексом или Уголовным кодексом Республики Казахстан (далее – Уголовный кодекс) предусмотрена ответственность, страхователю (застрахованному) присваивается самый минимальный класс – М2:
1) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, ответственность за которое предусмотрена частью 1 статьи 608 Кодекса;

9) Кодекстің 600-бабының 2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, Кодекстің 600-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, қозғалыста артықшылыққа ие көлік құралдарының жүргізушілерін қоспағанда, жаяу жүргіншілерге немесе жол жүрісіне өзге де қатысушыларға жол беру туралы жол жүрісі қағидаларының талаптарын орындамау;
10) Кодекстің 606-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, жол жүрісіне қатысушының авариялық жағдай туғызуға әкеп соққан жол жүрісі қағидаларын бұзуы, яғни қозғалыстың басқа қатысушыларын қозғалыс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүрлеуі;
11) Кодекстің 606-бабының 2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, Кодекстің 606-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, жол жүрісіне қатысушының авариялық жағдай туғызуға әкеп соққан жол жүрісі қағидаларын бұзуы, яғни қозғалыстың басқа қатысушыларын қозғалыс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүрлеуі;
12) Кодекстің 590-бабының 5-бөлігінде жауапкершілік көзделген, Кодекстің 590-бабының 6-бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, техникалық регламенттердің, ұлттық стандарттардың талаптарына жауап бермейтін көлік құралдарын басқару, сондай-ақ көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын ақаулар немесе жағдайлар болған кезде;
13) Кодекстің 590-бабының 6-бөлігінде жауапкершілік көзделген, тежегіш жүйесінің, рульдік басқарудың, тартқыш-тіркеме құрылғысының ақаулары бар көлік құралдарын басқару.
Осы тармақтың ережелерін қолдану үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулылар және (немесе) айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқамалар алдыңғы сыныптың өзгерген күнінен бастап, міндетті сақтандыру келісімдерінің санына қарамастан, заңды күшіне енген мерзімде ескеріледі.
13. Сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы (жағдайлары) болған кезде және сақтанушыда (сақтандырылушыда) Кодекспен немесе Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі (бұдан әрі – Қылмыстық кодекс) бойынша жауапкершілік көзделген, мынадай жол жүрісі қағидаларының бірін бұзу орын алған кезде, сақтанушыға (сақтандырылушыға) ең төменгі сынып – М2 беріледі:
1) Кодекстің 608-бабының 1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын жүргізушінің алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде басқаруы, сол сияқты көлік құралын басқаруды алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде тұрған адамға беру;

2) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, повлекшее причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, ответственность за которое предусмотрена частью 3 статьи 608 Кодекса;
3) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, совершенное повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 3-1 статьи 608 Кодекса;
4) управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, повлекшее причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, ответственность за которое предусмотрена частью 3-2 статьи 608 Кодекса;
5) нарушение правил дорожного движения или эксплуатации транспортных средств лицами, управляющими транспортными средствами в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, ответственность за которое предусмотрена статьей 345-1 Уголовного кодекса.
Для применения положений настоящего пункта учитываются постановления по делу об административном правонарушении и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа и (или) приговоры суда, вступившие в законную силу со дня предыдущего изменения класса, вне зависимости от количества заключенных договоров обязательного страхования.
14. При наступлении страхового случая, произошедшего по вине страхователя (застрахованного), который соответствует нескольким условиям, определенным пунктами 9, 10, 11 и 12 Правил, положения данных пунктов применяются одновременно, с учетом исключений, предусмотренных пунктами 9, 10 и 11 Правил.

2) Кодекстің 608-бабының 3-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған жүргізуші, сондай-ақ көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйіндегі адамға басқаруға беру нәтижесінде жәбірленушінің денсаулығына зиян келтіру немесе қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ көлік құралдарына, жүктерге, жол және өзге де құрылыстарға не басқа да мүлікке зақым келтіру;
3) Кодекстің 608-бабының 3-1-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған жүргізуші, сондай-ақ көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйіндегі адамға басқаруға беру, әкімшілік жаза мерзімі өткеннен кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған жағдайларда;
4) Кодекстің 608-бабының 3-2-бөлігінде жауапкершілік көзделген, көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған жүргізуші, сондай-ақ көлік құралын алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйіндегі адамға басқаруға беру нәтижесінде жәбірленушінің денсаулығына зиян келтіру немесе қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ көлік құралдарына, жүктерге, жол және өзге де құрылыстарға не басқа да мүлікке зақым келтіру, әкімшілік жаза мерзімі өткеннен кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған жағдайларда;
5) Қылмыстық кодекстің 345-1-бабында жауапкершілік көзделген, жол қозғалысы ережелерін немесе көлік құралдарын пайдалану ережелерін алкогольдік, есірткілік және (немесе) уытқұмарлық мас күйінде басқарған адамдардың бұзуы.
Осы тармақтың ережелерін қолдану үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулылар және (немесе) айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқамалар алдыңғы сыныптың өзгерген күнінен бастап, міндетті сақтандыру келісімдерінің санына қарамастан, заңды күшіне енген мерзімде ескеріледі.
14. Қағидалардың 9, 10, 11 және 12-тармақтарында айқындалған бірнеше шарттарға сәйкес келетін сақтанушының (сақтандырылушының) кінәсінен болған сақтандыру жағдайы болған кезде осы тармақтардың ережелері Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, бір мезгілде қолданылады.

15. Для страхователей (застрахованных) физических лиц, находящихся в 13-классе непрерывно более 5 лет, страховщик применяет коэффициент, который определяется на основе собственной оценки рисков и (или) данных, содержащихся в базе данных. При этом применяемый коэффициент не может превышать значения, установленного приложением к Правилам для 13-класса, и не может быть равен нулю.
Собственная оценка рисков страховщика для страхователей (застрахованных) физических лиц, находящихся в 13-классе непрерывно более 5 лет, основывается на параметрах, которые влияют на вероятность наступления страхового случая, и утверждается советом директоров страховщика.
В случае если коэффициент, примененный для страхователей (застрахованных) физических лиц, находящихся в 13-классе непрерывно более 5 лет, не равен значению коэффициента, установленного приложением к Правилам для 13-класса, примененный коэффициент вводится страховщиком в базу данных по каждому страхователю (застрахованному) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам расчета
и применения коэффициента
по системе "бонус-малус"
для расчета страховой премии
по обязательному страхованию
гражданско-правовой
ответственности владельцев
транспортных средств
Коэффициенты по системе "бонус-малус" с присвоением соответствующего класса при заключении договора обязательного страхования:
Класс
Размер коэффициента
Класс при заключении договора обязательного страхования с учетом наступления страховых случаев по вине страхователя (застрахованного)
0 страховой случай
1 страховой случай
2 страховых случая
3 страховых случая
4 и более страховых случая
1
2
3
4
5
6
7
Класс М2
3,50
М1
M2
M2
M2
M2
Класс М1

15. 13-сыныпта 5 жылдан астам үздіксіз тұрған сақтанушы (сақтандырылушы) жеке тұлғалар үшін сақтандырушы тәуекелдерді және (немесе) деректер базасында қамтылған деректерді өзіндік бағалау негізінде айқындалатын коэффициентті қолданады. Бұл ретте қолданылатын коэффициент 13-сынып үшін Қағидаларға қосымшада белгіленген мәннен аспауы және нөлге тең болмауы тиіс.
13-сыныпта 5 жылдан астам үздіксіз тұрған сақтанушы (сақтандырылушы) жеке тұлғалар үшін сақтандырушының тәуекелдерін меншікті бағалау сақтандыру жағдайының туындау ықтималдығына әсер ететін параметрлерге негізделеді және сақтандырушының директорлар кеңесі бекітеді.
Егер 13-сыныпта 5 жылдан астам үздіксіз тұрған сақтанушы (сақтандырылушы) жеке тұлғалар үшін қолданылған коэффициент 13-сыныпқа арналған Қағидаларға қосымшада белгіленген коэффициенттің мәніне тең болмаған жағдайда, қолданылған коэффициентті сақтандырушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрбір сақтанушы (сақтандырылушы) бойынша дерекқорға енгізеді.
Көлік құралдары иелерінің
азаматтық-құқықтық
жауапкершілігін міндетті
сақтандыру бойынша
сақтандыру сыйлықақысын
есептеу үшін "бонус-малус"
жүйесі бойынша есептеу
және коэффициентті
қолдану қағидаларына
қосымша
Міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде тиісті сыныпты бере отырып, "бонус-малус" жүйесі бойынша коэффициенттер:
Сынып
Коэффициент мөлшері
Сақтанушының (сақтандырылушының)кінәсінен сақтандыру жағдайларының болуын есепке ала отырып, міндетті сақтандыру шартын жасасу кезіндегі сынып
сақтандыру жағдайы 0
сақтандыру жағдайы 1
сақтандыру жағдайы 2
сақтандыру жағдайы 3
сақтандыру жағдайы 4 және одан көп
1
2
3
4
5
6
7
М2 сыныбы
3,50
М1
M2
M2
M2
M2
М1 сыныбы

1. Актуарные расчеты проведены по состоянию на ___________________.
2. Цель составления актуарного заключения _________________________.
________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ___________________________________________
________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты ________________________
________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации ________________________
________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
________________________________________________________________
________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) _____________________________
________________________________________________________________;
3) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
5. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности: инициативные – осуществляемые по инициативе
страховой (перестраховочной) организации; обязательные – осуществляемые
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) по отрасли (классу) страхования: осуществляемые по отрасли "страхование
жизни"; осуществляемые по отрасли "общее страхование"; осуществляемые
по перестрахованию или классам согласно классификации, установленной
статьей 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
3) по цели составления: отчетные – осуществляемые на отчетную дату по договорам
страхования и перестрахования страховой (перестраховочной) организации;
плановые – осуществляемые при введении в деятельность страховой
(перестраховочной) организации страхования и перестрахования по новому классу
страхования; последующие – осуществляемые с целью корректировки ранее
проведенных актуарных расчетов;
4) по масштабу применения: общие – рассчитанные для использования на всей
территории Республики Казахстан, а также за ее пределами; региональные –
рассчитанные для отдельных регионов Республики Казахстан; индивидуальные –
рассчитанные для отдельного страхователя и (или) группы страхователей
(юридических и (или) физических лиц).

1. Актуарлық есептеулер _________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасаудың мақсаты_________________________.
____________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы __________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері_________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі_________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері) _____________________________
_______________________________________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша: бастамашылық – cақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын: міндетті – Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын;
2) сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша
жүзеге асырылатындар; "жалпы сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асырылатындар;
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында
белгіленген сыныптауға сәйкес қайта сақтандыру немесе сыныптар бойынша жүзеге
асырылатындар;
3) жасау мақсаты бойынша: есептік – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
cақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнге жүзеге
асырылатындар; жоспарлы – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне
сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша cақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгізген
кезде жүзеге асырылатындар; кейінгі – бұрын жүргізілген актуарлық есептеулерді
түзету мақсатында жүзеге асырылатындар;
4) қолдану ауқымы бойынша: ортақ – Қазақстан Республикасының аумағында,
сондай-ақ одан тысқары аумақтарда қолдану үшін есептелгендер; өңірлік – Қазақстан
Республикасының жеке өңірлері үшін есептелгендер; жеке – жеке сақтандырушы және
(немесе) сақтандырушылар тобы (заңды және (немесе) жеке тұлғалар) үшін
есептелгендер;

6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
7. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Использованная актуарием методика расчета:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения и
предположения, использованные актуарием при расчете страховых резервов
и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения актуарных
расчетов по отрасли "страхование жизни", указываются параметры резервного
и тарифного базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых в расчетах
страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые для расчетов доли перестраховщика в страховых
резервах
____________________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ,
выбору коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
____________________________________________________________________;
6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
____________________________________________________________________;
7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
7. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және
(немесе) алынған орны)______________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Актуарий пайдаланған есептеу әдістемесі:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру
резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есептеулер әдістемесі, оның ішінде
сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша
резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) актуарлық есептеулерде пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер
____________________________________________________________________;
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру
сыйлықақыларының жалпы мөлшері, сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру
резервтерін есептеу кезінде пайдаланылатын жария етілген шығындар саны
_________________________________________________________________;
4) қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу үшін
пайдаланылатын әдістер мен үлгілер
____________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу
әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды
дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
____________________________________________________________________;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептеу кезінде пайдаланған барлық
өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны
жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу кезінде
есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін қайта куәландыруға
және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің
негіздемесі және сомаларының есебі
____________________________________________________________________;
7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және
(немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы
өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы
және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

8) расчет суммы и обоснование предполагаемых расходов, непосредственно
связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат
по заявленным требованиям, а также расчет среднего значения оплаченных
претензий, произведенных по группам страховых случаев
____________________________________________________________________;
9) заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной)
организации дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков
указывается размер увеличения страховых резервов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
10) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов ________________________________________________________.
9. Полученные результаты и выводы:
1) результаты актуарных расчетов страховых резервов и доли перестраховщика
в страховых резервах в разрезе классов страхования;
2) результаты проведенного теста на адекватность резервов убытков, в том числе
ретроспективного анализа на основе данных за последние 12 (двенадцать) месяцев,
отдельно по каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом.
Выводы о достаточности (недостаточности) страховых резервов и, в случае
недостаточности страховых резервов, анализ причин недостаточности;
3) результаты и выводы.
10. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
____________________________________________________________________.
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
____________________________________________________________________.
12. Подпись, дата и количество экземпляров
____________________________________________________________________.
Приложение 3 к Перечню
Приложение 1-1
к Требованиям к содержанию
и порядку предоставления
обязательного актуарного
заключения
Форма
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств
1. Актуарные расчеты проведены по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения ____________________________
___________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование _____________________________________________
___________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты ___________________________
___________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации ___________________________
___________________________________________________________________;

8) жарияланған талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарастыруға
және реттеуге тікелей байланысты шығыстар сомасының есебі және негіздемесі,
сондай-ақ сақтандыру жағдайларының топтары бойынша жүргізілген, ақысы төленген
шағым-талаптардың орташа мәнінің есебі
____________________________________________________________________;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдердің бар немесе жоқ
екендігі туралы қорытынды. Қосымша тәуекелдер болған кезде сақтандыру резервтерін
ұлғайту мөлшерін көрсету қажет
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
10) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
9. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар:
1) сақтандыру сыныптары бөлігіндегі қайта сақтандырушының сақтандыру
резервтерінің және сақтандыру резервтеріндегі үлесінің актуарлық есептеулерінің
нәтижелері;
2) зияндар резервтерінің барабарлығына жүргізілген тестердің, оның ішінде әрбір
сақтандыру сыныбы бойынша жеке және жалпы сақтандыру портфелі бойынша соңғы
12 (он екі) ай ішіндегі деректердің негізіндегі ретроспективті талдаудың нәтижелері.
Сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі (жеткіліксіздігі) туралы қорытындылар және
сақтандыру резервтері жеткіліксіз болған жағдайда жеткіліксіздіктің себептерін
талдау;
3) қорытындылар мен тұжырымдар.
10. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
_________________________________________________________________________.
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
____________________________________________________________________.
12. Қолы, күні және дана саны
____________________________________________________________________.
Тізбеге 3-қосымша
Міндетті актуарлық
қорытындының мазмұнына және
табыс етілу тәртібіне
қойылатын талаптарға
1-1-қосымша
Нысан
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытынды
1. Актуарлық есептеулер _________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасаудың мақсаты _________________________
____________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы __________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері_________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі__________________________
____________________________________________________________________;

4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
___________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
5. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности: инициативные – осуществляемые по инициативе
страховой (перестраховочной) организации; обязательные – осуществляемые
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) по цели составления: отчетные – осуществляемые на отчетную дату по договорам
страхования и перестрахования страховой (перестраховочной) организации; плановые
– осуществляемые при введении в деятельность страховой (перестраховочной)
организации страхования и перестрахования по новому классу страхования;
последующие – осуществляемые с целью корректировки ранее проведенных
актуарных расчетов;
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной)
организацией документов (сведений)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
7. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения) ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
8. Использованные актуарием методика и модель оценки обязательств:
1) методика и модель оценки обязательств, в том числе описание, обоснование,
допущения и предположения, использованные актуарием при расчете страховых
обязательств и активов по выпущенным договорам страхования/перестрахования
и исходящим договорам перестрахования.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, допущения, использованные в актуарных расчетах,
в том числе ставки доходностей, применяемые для дисконтирования денежных
потоков в целях расчета страховых обязательств и активов по выпущенным договорам
страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования рисковая
поправка на нефинансовый риск, таблица, содержащая вероятности наступления
смерти, инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых обязательств
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением.
______________________________________________________________________;

4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері)_____________________________
____________________________________________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша: бастамашылық – cақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын:; міндетті – Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын;
2) жасау мақсаты бойынша: есептік – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
cақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнге жүзеге
асырылатындар; жоспарлы – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне
сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша cақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгізген
кезде жүзеге асырылатындар; кейінгі – бұрын жүргізілген актуарлық есептеулерді
түзету мақсатында жүзеге асырылатындар;
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
7. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және
(немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Актуарий пайдаланған міндеттемелерді бағалау әдістемесі мен моделі:
1) шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс қайта сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерін есептеу кезінде
актуарий пайдаланған міндеттемелерді бағалау әдістемесі мен моделі, оның ішінде
сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары.
________________________________________________________________________;
2) актуарлық есептеулерде пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер, оның
ішінде сақтандыру міндеттемелерін және шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру
шарттары және шығыс қайта сақтандыру шарттары бойынша активтерді есептеу
мақсатында ақша ағындарын дисконттау үшін қолданылатын табыстылық
мөлшерлемелері, қаржылық тәуекел, қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету,
қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелерін есептеу кезінде еркек және (немесе)
әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің
ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және
солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте.
___________________________________________________________________

3) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов __________________________________________________________.
9. Полученные результаты и выводы:
1) результаты актуарных расчетов страховых обязательств и активов по выпущенным
договорам страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования;
2) раскрытие обязательств по оставшейся части покрытия и обязательств
по возникшим страховым убыткам;
3) результаты и выводы.

3) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
9. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар:
1) шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс қайта сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерінің актуарлық
есептеулерінің нәтижелері;
2) қамтудың қалған бөлігі бойынша міндеттемелерді және туындаған сақтандыру
шығындары бойынша міндеттемелерді ашу; 3) қорытындылар мен тұжырымдар.

10. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
________________________________________________________________________.
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
________________________________________________________________________.
12. Подпись, дата и количество экземпляров
________________________________________________________________________.
Приложение 4 к Перечню
Приложение 1
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Программа профессионального развития
Направление деятельности
Количество баллов
1
Публикация статьи в зарубежном издании по актуарной деятельности
600
2
Публикация статьи в периодических печатных изданиях по актуарной деятельности
400
3
Участие на международном конгрессе актуариев
800
4
Участие в международной конференции по актуарной деятельности
600
5
Участие в международной конференции по финансовой деятельности
400
6
Участие в республиканской конференции по актуарной деятельности
400
7
Участие в республиканской конференции по финансовой деятельности
200
8
Участие на семинаре, обучениях стран зарубежья по актуарной деятельности
400
9
Участие на семинаре, обучениях стран зарубежья по страховой деятельности
200
10
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, онлайн обучениях на территории Республики Казахстан или за рубежом по актуарной деятельности
100
11
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, онлайн обучениях на территории Республики Казахстан или за рубежом по страховой деятельности
100
12
Осуществление преподавательской деятельности по актуарным дисциплинам (за семестр)
800
13
Успешная сдача одного из актуарных экзаменов SOA (Society of Actuaries (Сосайити оф Актуариес)) (USA), CAS (Casualty Actuarial Society (Кэжуалти Актуариал Сосайити)) (USA), Institute and Faculty of Actuaries (Институт оф Актуариес) (United Kindom), Actuaries Institute (Актуариал Институт) (Australia), Canadian Institute of Actuaries (Канэйдиан Институт оф Актуариес)(Canada), CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист)), FRM (Financial Risk Manager)( Файнаншл риск менеджер)
1200
14
Осуществление деятельности в качестве руководителя магистерских диссертаций по специализации "Актуарий"
500
15
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, обучениях на территории Республики Казахстан или зарубежом в качестве лектора

10. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
____________________________________________________________________.
12. Қолы, күні және дана саны
____________________________________________________________________.
Тізбеге 4-қосымша
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
1-қосымша
Кәсіби даму бағдарламасы
Қызмет бағыты
Балл саны
1
Шетел басылымында актуарлық қызмет жөнінде мақала жариялау
600
2
Мерзімді баспасөз басылымдарында актуарлық қызмет жөнінде мақала жариялау
400
3
Халықаралық актуарийлер конгресіне қатысу
800
4
Актуарлық қызмет жөніндегі халықаралық конференцияға қатысу
600
5
Қаржылық қызмет жөніндегі халықаралық конференцияға қатысу
400
6
Актуарлық қызмет жөніндегі республикалық конференцияға қатысу
400
7
Қаржылық қызмет жөніндегі республикалық конференцияға қатысу
200
8
Актуарлық қызмет жөніндегі семинарға, шетелдердегі оқуға қатысу
400
9
Сақтандыру қызметі жөніндегі семинарға, шетелдердегі оқуға қатысу
200
10
Актуарлық қызмет бойынша Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, онлайн оқытуларға қатысу
100
11
Сақтандыру қызметі жөніндегі Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, онлайн оқытуларға қатысу
100
12
Актуарлық пәндер (семестрдегі) оқытушылық қызметті жүзеге асыру
800
13
SOA (Society of Actuaries (Сосайити оф Актуариес)) (USA), CAS (Casualty Actuarial Society (Кэжуалти Актуариал Сосайити)) (USA), Institute and Faculty of Actuaries (Институт оф Актуариес) (United Kindom), Actuaries Institute (Актуариал Институт) (Australia), Canadian Institute of Actuaries (Канэйдиан Институт оф Актуариес)(Canada), CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист)), FRM (Financial Risk Manager)( Файнаншл тәуекел менеджер) актуарлық емтихандардың бірін ойдағыдай тапсыру
1200
14
"Актуарий" мамандығы бойынша магистерлік диссертациялардың жетекшісі ретіндегі қызметті жүзеге асыру
500
15
Лектор ретінде Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, онлайн оқытуларға қатысу

400
16
Добровольное членство в объединении актуариев Казахстана и (или) в организации, являющейся членом международной актуарной ассоциации
200
17
Вклад в развитие актуарной деятельности Казахстана, подтвержденный объединением актуариев Казахстана
400
18
Вклад в развитие актуарной и страховой деятельности Казахстана, подтвержденный уполномоченным органом
400
Приложение 5 к Перечню
Приложение 2
к Правилам и срокам привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария
1. Актуарная оценка проведена по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения__________________________
________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ____________________________________________
_________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты __________________________
_________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации __________________________
__________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
5. Заказчик проведения актуарной оценки _______________________________
____________________________________________________________________.
6. Вид оценки (обязательная, инициативная) _____________________________
____________________________________________________________________.
7. Основание подготовки актуарных расчетов _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)

400
16
Қазақстан актуарийлері бірлестігіне және (немесе) халықаралық актуарлық қауымдастықтың мүшесі болып табылатын ұйымға ерікті мүшелік
200
17
Қазақстан актуарийлерінің бірлестігімен расталған Қазақстанның актуарлық қызметін дамытуға қосқан үлесі
400
18
Уәкілетті орган растаған Қазақстанның актуарлық және сақтандыру қызметін дамытуға қосқан үлесі
400
Тізбеге 5-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарийдің қызметін тексеру
үшін тәуелсіз актуарийді тарту,
тәуелсіз актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған актуарий
жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру
нәтижелерін жіберу
қағидаларына және мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру резервтерінің есебіне актуарлық қорытындысы
1. Актуарлық бағалау ___________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасау мақсаты __________________________
____________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы___________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері _________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі _________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан орны) ____________________________
____________________________________________________________________;
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық бағалау жүргізуге тапсырыс беруші ___________________________
____________________________________________________________________.
6. Бағалау түрі (міндетті, бастама бойынша) ________________________
____________________________________________________________________.
7. Актуарлық есептеулерді дайындау негіздемесі _________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)

8. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений) _______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
9. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или)
место получения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
10. Предмет актуарного исследования (перечень задач)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
11. Использованная независимым актуарием методика при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения
и предположения, использованные независимым актуарием при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения
актуарной оценки по отрасли "страхование жизни" указываются параметры
резервного и тарифного базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
независимым актуарием
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых независимым
актуарием в расчетах страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые независимым актуарием для оценки доли
перестраховщика в страховых резервах
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ, выбору
коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің)
тізбесі) ___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Актуарий пайдаланған басқа да материалдар мен деректер (олардың дереккөздері
және (немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Актуарлық зерттеудің мәні (міндеттер тізбесі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының
сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған әдістеме:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру
резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есеп айырысу әдістемесі, оның
ішінде сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру"
саласы бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша
резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі
____________________________________________________________________;
2) тәуелсіз актуарийдің актуарлық есеп айырысуларда пайдаланған статистикалық
және өзге де деректері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру
сыйлықақыларының жалпы мөлшері, тәуелсіз актуарий сақтандыру сыныптары
бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде пайдаланған, жария етілген
шығындар саны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4) тәуелсіз актуарий қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін
бағалауға пайдаланатын әдістері мен модельдері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу
әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды
дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
_____________________________________________________________________;
7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
8) расчет суммы и обоснование предполагаемых расходов, непосредственно
связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат
по заявленным требованиям, а также расчет среднего значения оплаченных
претензий, произведенных по группам страховых случаев
____________________________________________________________________;
9) заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной) организации
дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков необходимо указать
размер увеличения страховых резервов
____________________________________________________________________;
10) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов
____________________________________________________________________.
12. Полученные результаты и выводы, в том числе:
1) сравнение результатов, полученных при расчете актуарием, состоящим в штате
страховой (перестраховочной) организации, и независимым актуарием в разрезе
страховых резервов и классов страхования
____________________________________________________________________;
2) заключение о достаточности страховых резервов, полученных при расчете
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, и
результаты проведенного анализа достаточности страховых резервов отдельно
по каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом
____________________________________________________________________;
3) результаты и выводы _______________________________________________
____________________________________________________________________.

6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есеп айырысу кезінде пайдаланған
барлық өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған
кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР
есептеу кезінде есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін
қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты
міндеттемелерінің негіздемесі және сомаларының есебі
____________________________________________________________________;
7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және
(немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы
өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы
және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
8) мәлімделген талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарастыруға
және реттеуге тікелей байланысты шығыстар сомасының есебі және негіздемесі,
сондай-ақ сақтандыру жағдайларының топтары бойынша жүргізілген, ақысы төленген
шағым-талаптардың орташа мәнін есептеу
____________________________________________________________________;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдердің бар немесе жоқ
екендігі туралы қорытынды. Қосымша тәуекелдер болған кезде сақтандыру резервтерін
ұлғайту мөлшерін көрсету қажет
____________________________________________________________________;
10) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің сипаттамасы
____________________________________________________________________.
12. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий және сақтандыру
резервтері мен сақтандыру сыныптары бөлігіндегі тәуелсіз актуарий есептеулері
кезінде алынған нәтижелерді салыстыру
____________________________________________________________________;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің есептеулері
кезінде алынған сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі туралы қорытынды және
сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке-жеке және жалпы сақтандыру портфелі
бойынша сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігіне жүргізілген талдау нәтижелері
____________________________________________________________________;
3) қорытындылар мен тұжырымдар ___________________________________________ ____________________________________________________________________.

13. Оценка правильности составления заключения актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной) организации, в том числе:
1) соответствие расчетов актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной)
организации, требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании
и страховой деятельности;
2) обоснованность допущений и предположений, использованных актуарием,
состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, при расчете
страховых резервов;
3) учет дополнительных рисков страховой (перестраховочной) организации
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации,
при определении размера страховых резервов.
14. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
15. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
16. Подпись, дата и количество экземпляров
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Приложение 6 к Перечню
Приложение 2-1
к Правилам и срокам
привлечения независимого
актуария для проверки
деятельности актуария,
состоящего в штате страховой
(перестраховочной) организации,
направления независимым
актуарием результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием, состоящим
в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария
1. Актуарная оценка проведена по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения __________________________
________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ___________________________________________
________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты _________________________
_________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации _________________________
_________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)

13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің
қорытындыны жасауының дұрыстығын бағалау, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий есептерінің
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы
заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
2) сақтандыру резервтерін есептеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
штатындағы актуарий пайдаланған жорамалдар мен болжамдардың негізділігі;
3) сақтандыру резервтерінің мөлшерін анықтау кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатындағы актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
қосымша тәуекелдерін есепке алу.
14. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
15. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
16. Қолы, күні және дана саны______________________________________________
_________________________________________________________________________.
Тізбеге 6-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарийдің қызметін тексеру
үшін тәуелсіз актуарийді тарту,
тәуелсіз актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған актуарий
жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру
нәтижелерін жіберу
қағидаларына және мерзімдеріне
2-1-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша актуарлық қорытындысы
1. Актуарлық бағалау _________ жағдай бойынша жүргізілді ______________________
2. Актуарлық қорытынды жасау мақсаты _______________________________________
_________________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы ____________________________________________________________
_________________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері _________________________________
_________________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі ________________________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)

4. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
5. Заказчик проведения актуарной оценки _______________________________
___________________________________________________________________.
6. Вид оценки (обязательная, инициативная) _____________________________
____________________________________________________________________.
7. Основание подготовки актуарных расчетов ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)
8. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или)
место получения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Предмет актуарного исследования (перечень задач)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Использованная независимым актуарием методика и модели при оценке
страховых обязательств и активов по выпущенным договорам
страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования:
1) методика расчетов и модели, в том числе описание, обоснование, допущения
и предположения, использованные независимым актуарием при оценке страховых
обязательств и активов по выпущенным договорам страхования/перестрахования
и исходящим договорам перестрахования.
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные и допущения использованные в актуарных расчетах,
в том числе ставки доходностей, применяемые для дисконтирования денежных
потоков в целях расчета страховых обязательств и активов по выпущенным договорам
страхования/перестрахования и исходящим договорам перестрахования, рисковая
поправка на нефинансовый риск, таблица, содержащая вероятности наступления
смерти, инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых обязательств
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

4. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ________________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан орны) __________________________________
____________________________________________________________________;
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық бағалау жүргізуге тапсырыс беруші ___________________________
____________________________________________________________________.
6. Бағалау түрі (міндетті, бастама бойынша) ________________________________
____________________________________________________________________.
7. Актуарлық есептеулерді дайындау негіздемесі ________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Актуарий пайдаланған басқа да материалдар мен деректер (олардың дереккөздері
және (немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Актуарлық зерттеудің мәні (міндеттер тізбесі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
11. Тәуелсіз актуарий шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және
шығыс қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен
активтерін бағалау кезінде пайдаланған әдістеме мен модельдер:
1) тәуелсіз актуарий шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс
қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерін
бағалау кезінде пайдаланған есеп айырысу әдістемесі мен модельдері, оның ішінде
сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары.
____________________________________________________________________;
2) шығарылған сақтандыру/қайта сақтандыру шарттары және шығыс қайта сақтандыру
шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері мен активтерін есептеу мақсатында
ақша ағындарын дисконттау үшін қолданылатын актуарлық есептеулерде
пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер мен жол берулер, оның ішінде
кірістілік мөлшерлемелері, қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету, қосымшасын
бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру шарттары
бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және (немесе) әйел жынысты
адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің ұзақтығына
байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және солардың
негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;