О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны"
Решение маслихата города Астаны от 27 августа 2024 года № 213/26-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 28 августа 2024 года № 1392-01
Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 87/10-VIII "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1362-01) следующие изменения и дополнение:
в приложении к вышеуказанному решению:
заголовок главы 4 изложить в новой редакции:
"Глава 4. Меры по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Создание, содержание и защита зеленых насаждений делятся на следующие комплексы взаимосвязанных работ:
1) посадка деревьев, кустарников, многолетних цветов и живой изгороди (с заменой грунта при необходимости) с трехгодичным уходом за ними;
2) устройство однолетних цветников и газонов;
3) вырубка, пересадка деревьев;
4) компенсационная посадка деревьев с трехгодичным уходом за ними;
5) содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений);
6) мониторинг, инвентаризация зеленых насаждений.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений) включает следующее:
1) устройство приствольных лунок и их рыхление, и прополка;
2) побелка штамба деревьев;
3) стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
4) покос травы, прополка сорняков;
5) зимнее укрытие зеленых насаждений (деревья, кустарники, многолетние цветы);
6) полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
7) кронирование кроны деревьев;
8) формирование кроны деревьев;
9) омолаживающая обрезка производимое исходя из биологических особенностей древесно-кустарниковой растительности с сохранением скелетных и полускелетных частей;
10) санитарная обрезка аварийных, сухостойных деревьев и кустарников, выкорчевка пней;
11) внесение удобрений;
12) борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
13) зачистка и пломбировка дупел, обработка мест спилов.";
пункт 58 изложить в новой редакции:
"58. Размер вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, предусмотренный Базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 265 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33476), исчисляется уполномоченным органом.".

"Астана қаласының аумағындағы Жасыл екпелерді жасау, күтіп-ұстау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2024 жылғы 27 тамыздағы № 213/26-VIII шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 28 тамызда № 1392-01 болып тіркелді
Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Астана қаласының аумағындағы Жасыл екпелерді жасау, күтіп-ұстау және қорғау қағидаларын бекіту туралы" Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 87/10-VIII шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1362-01 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген шешімге қосымшада:
4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жасыл екпелерді құру, күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі шаралар.";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Жасыл екпелерді құру, күтіп ұстау және қорғау өзара байланысты жұмыстардың мынадай кешендеріне бөлінеді:
1) ағаштарды, бұталарды, көпжылдық гүлдер мен бұталы қоршауды үш жылдық күтіммен (қажет болса топырақты ауыстыру арқылы) отырғызу;
2) бір жылдық гүлзарлар мен көгалдардың құрылысы;
3) ағаштарды кесу, қайта отырғызу;
4) үш жылдық күтімімен ағаштарды өтемдік отырғызу;
5) жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету);
6) жасыл екпелерді мониторингтеу, түгендеу.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету) келесіні қамтиды:
1) ағаштардың діңгек қуысын орнатумен және оларды қопсыту және арамшөптерден тазарту;
2) ағаш діңін ақтау;
3) бұталы қоршауды кесу, ағаштардың діңін көтеру, өскінді алып тастау;
4) шөп шабу, арамшөптерді жою;
5) жасыл екпелерді қымтау (ағаштар, бұталар, көпжылдық гүлдер);
6) бүкіл вегетациялық кезеңде жасыл екпелерді суару;
7) ағаш тәжін тәждеу;
8) ағаштардың тәжін қалыптастыру;
9) қаңқа және жартылай қаңқа бөліктерін сақтай отырып, ағаш-бұта өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктеріне сүйене отырып жасартатын кесу;
10) апатты, қураған ағаштар мен бұталарды санитарлық кесу, діңгектерді тамырымен жұлу;
11) тыңайтқыштарды қолдану;
12) жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу;
13) қуыстарды тазалау және пломбалау, аралау орындарын өңдеу.";
58-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 265 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33476 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган есептейді.".

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Астаны
Е. Каналимов

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы
мәслихатының төрағасы
Е. Каналимов