Об утверждении регионального перечня приоритетных видов спорта в городе Шымкент на 2024-2025 годы
Постановление акимата города Шымкент от 9 июля 2024 года № 3632. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Шымкент 10 июля 2024 года № 218-17
В соответствии с подпунктом 20-5) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить региональный перечень приоритетных видов спорта в городе Шымкент на 2024-2025 годы согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта города Шымкент" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Согласовано
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
Приложение к
постановлению
Акимат города Шымкент
от 9 июля 2024 года № 3632
Региональный перечень приоритетных видов спорта в городе Шымкент на 2024-2025 годы
Наименование групп
Наименование не олимпийских видов спорта
Наименование летних олимпийских видов спорта
Наименование зимних олимпийских видов спорта
Наименование паралимпийских видов спорта
Наименование национальных видов спорта
Группа "А"
1
Пауэрлифтинг
Гребля на байдарках и каноэ
Фристайл акробатика
Волейбол сидя
Казакша курес
2
Комбат дзю-дзюцу
Пулевая стрельба
Шорт-трек
Пара легкая атлетика
Тогызқумалак
3
Каратэ (WKF)
Стендовая стрельба
Фигурное катание на коньках
Пара настольный теннис
Единоборство
4
Кикбоксинг
Легкая атлетика
Пара плавание
5
Унифайт
Бокс
Пара таеквондо
6
Армрестлинг
Спортивная гимнастика
Голбол
7
Панкратион
Дзюдо
Пара армрестлинг
8
Таеквон-до ITF
Плавание
9
Шашки
Настольный теннис
10
Шахматы
Вольная борьба
11
Мини-футбол
Греко-римская борьба
12
Джиу-джитсу
Тяжелая атлетика
13
Борьба на поясах
Классический волейбол
14
Сурдо борьба (греко-римская и вольная)
Таеквондо WTF
15
Сурдо плавание
Бадминтон
16
Танцы на колясках (непаралимпийский)
Баскетбол
17
Художественная гимнастика
Группа "В"
1
Ушу
Футбол
Хоккей с шайбой
Асық ату
2
Киокушинкай-кан каратэ
Гандбол
Кокпар
3
Грэпплинг (версия AIGA)
Спортивное скалолазание
Тенге илу
4
Смешанные виды боевого единиборства (ММА)
Стрельба из лука
Аударыспак
5
Спортивное самбо и боевое самбо
Батутная гимнастика
6
Таеквондо GTF
Теннис
7
Пожаротушение и пожароспасательный спорт
Фехтование
8
Пляжный футбол
Женский футбол
9
Каратэ-до шотокан
Женская борьба
10
Грэпплинг UWW
Триатлон
11
Сурдо настольный теннис
12
Сурдо дзюдо
13
Сурдо мини-футбол
14
Сурдо легкая атлетика
15
Сурдо футбол
Группа "С"
1
Президентское многоборье (Полиатлон)

2024-2025 жылдарға арналған Шымкент қаласындағы спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін бекіту туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 9 шілдедегі № 3632 қаулысы. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2024 жылғы 10 шілдеде № 218-17 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 20-5) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2024-2025 жылдарға арналған Шымкент қаласындағы спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Шымкент қаласының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Шымкент қаласы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Г. Сыздыкбеков
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
Шымкент қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 9 шілдедегі
№ 3632 қаулысына қосымша
2024-2025 жылдарға арналған Шымкент қаласындағы спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі
Топтар атауы
Олимпиадалық емес спорт түрлерінің атауы
Жазғы олимпиадалық спорт түрлерінің атауы
Қысқы олимпиадалық спорт түрлерінің атауы
Паралимпиадалық спорт түрлерінің атауы
Ұлттық спорт түрлерінің атауы
"А" тобы
1
Пауэрлифтинг
Байдарка мен каноэда есу
Фристайл акробатика
Волейболды отырып ойнау
Қазақ күресі
2
Комбат дзю-дзюцу
Нысана көздеу
Шорт-трек
Пара жеңіл атлетика
Тоғызқұмалақ
3
Каратэ (WKF)
Стенд ату
Конькимен мәнерлеп сырғанау
Пара үстел теннисі
Жекпе-жек
4
Кикбоксинг
Жеңіл атлетика
Пара жүзу
5
Унифайт
Бокс
Пара таеквондо
6
Қол күресі
Спорттық гимнастика
Голбол
7
Панкратион
Дзюдо
Пара қол күрес
8
Таеквон-до ITF
Жүзу
9
Дойбы
Үстел теннисі
10
Шахмат
Еркін күрес
11
Шағын футбол
Грек-рим күресі
12
Джиу-джитсу
Ауыр атлетика
13
Белбеу күрес
Классикалық волейбол
14
Сурдо күрес (грек-рим ж/е еркін күрес)
Таеквандо WTF
15
Сурдо жүзу
Бадминтон
16
Арбадағы би (паралимпиадалық емес)
Баскетбол
17
Көркем гимнастика
"В" тобы
1
Ушу
Футбол
Шайбалы хоккей
Асық ату
2
Киокушинкай-кан каратэ
Қол добы
Көкпар
3
Грэпплинг (AIGA нұсқасы)
Спорттық құзға өрмелеу
Тенге ілу
4
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
Садақ ату
Аударыспақ
5
Спорттық самбо және жауынгерлік самбо
Батуттық гимнастика
6
Таеквондо GTF
Теннис
7
Өрт сөндіру және өрттен құтқару спорты
Семсерлесу
8
Жағажай футболы
Әйелдер футболы
9
Каратэ-до шотокан
Әйелдер күресі
10
Грэпплинг UWW
Триатлон
11
Сурдо үстел теннисі
12
Сурдо дзюдо
13
Сурдо шағын футбол
14
Сурдо жеңіл атлетика
15
Сурдо футбол
"С" тобы
1
Президенттік көпсайыс (Полиатлон)

Баскетбол 3х3
Жамбы ату
2
Пенчак силат
Велосипедный спорт (трек, шоссе, муайтинбайк)
3
Муайтай (бокс муай, тай)
Хоккей на траве
4
Футзал
Регби
5
Эстетическая групповая гимнастика
Пляжный волейбол
Расшифровка аббревиатур:
WKF - World Karate Federation (Всемирная федерация карате);
ITF - International Taekwondo Federation (Международная федерация таеквондо);
AIGA - Amateur International Grappling Association (Аматэо Интернейшнал Грэпплинг Ассошейшн);
MMA - Mixed Martial Arts (Смешанные боевые единоборства);
GTF - Global Taekwondo Federation (Глобальнаяфедерация таеквондо);
UWW - United World Wrestling (ОбъединҰнный мир борьбы);
WTF - World Taekwondo Federation (Всемирная федерация таеквондо).

Баскетбол 3х3
Жамбы ату
2
Пенчак силат
Велосипед спорты (трек, тас жол, муайтинбайк)
3
Муайтай (муай, тай боксы)
Көгалдағы хоккей
4
Футзал
Регби
5
Эстетикалық топтық гимнастика
Жағажай волейболы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
WKF - World Karate Federation (Дүниежүзілік карате федерациясы);
ITF - International Taekwondo Federation (Халықаралық таеквондо федерациясы);
AIGA - Amateur International Grappling Association (Аматэо Интернейшнал Грэпплинг Ассошейшн)
ММА - Mixed Martial Arts (Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері);
GTF - Global Taekwondo Federation (Ғаламдық таеквондо федерациясы);
UWW - United World Wrestling (Бірлескен күрес әлемі);
WTF - World Taekwondo Federation (Бүкіләлемдік таеквондо федерациясы).