О внесении изменения в решение Успенского районного маслихата от 21 декабря 2023 года № 70/12 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий, нуждающихся граждан Успенского района"
Решение Успенского районного маслихата Павлодарской области от 13 сентября 2024 года № 115/22. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Павлодарской области 24 сентября 2024 года № 7598-14
Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Успенского районного маслихата "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий, нуждающихся граждан Успенского района" от 21 декабря 2023 года № 70/12 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7455-14), следующее изменение:
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянные комиссии Успенского районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Успенского районного маслихата Ж. Бараисов
СОГЛАСОВАНО:
Акимат Павлодарской области
_______________ А. Байханов
"___" ____________ 2024 года
Приложение
к решению Успенского
районного маслихата
от 13 сентября 2024 года
№ 115/22
Приложение 1
к решению Успенского
районного маслихата
от 21 декабря 2023 года
№ 70/12
Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах", Социальным кодексом Республики Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Успенского района.
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:

Успен аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 70/12 "Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2024 жылғы 13 қыркүйектегі № 115/22 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 24 қыркүйекте № 7598-14 болып тіркелді
Успен аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Успен аудандық мәслихатының "Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 70/12 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7455-14 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Успен аудандық мәслихатының тұрақты комиссияларына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Успен аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Бараисов
КЕЛІСІЛДІ:
Павлодар облысының әкімдігі
_______________ А. Байханов
2024 жылғы "___" __________
Успен аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
13 қыркүйектегі № 115/22
шешіміне қосымша
Успен аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
21 желтоқсандағы № 70/12
шешіміне 1-қосымша
Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және Успен ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Успенского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
4) социальная помощь – помощь, предоставляемая местным исполнительным органом (далее – МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
5) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Успенского района" (далее – Отдел);
6) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
7) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
9) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
10) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов сельских округов для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;
11) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Меры социальной поддержки, предусмотренные пунктом 4 статьи 71, пунктом 3 статьи 170, пунктом 3 статьи 229 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 1 статьи 10, подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, подпунктом 2) пункта 1 статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон), оказываются в порядке, определенном настоящими Правилами.

1) Павлодар облысы бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Успен ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
4) әлеуметтік көмек – жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
5) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – "Успен ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім);
6) ең төмен күнкөріс деңгейі – шамасы бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төмен ақшалай кіріс;
7) жан басына шаққандағы орташа кіріс – отбасының бір айдағы жиынтық кірісінің отбасының әрбір мүшесіне тура келетін үлесі;
8) мерекелік күндер (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
9) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған тұлғалардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізу үшін ауылдық округтер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия;
11) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 71-бабының 4-тармағында, 170-бабының 3-тармағында, 229-бабының 3-тармағында, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 13-бабының 2) тармақшасында, 17-бабында көрсетілген әлеуметтік қолдау шаралары осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.

4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие, 1 раз в год).
5. Перечень праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля;
2) Международный женский день – 8 марта;
3) День участников ликвидации последствий радиационных аварий и катастроф и памяти жертв этих аварий и катастроф – 26 апреля;
4) День защитника Отечества – 7 мая;
5) День Победы – 9 мая;
6) День памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая;
7) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа;
8) День пожилых людей – 1 октября;
9) День Республики Казахстан – 25 октября;
10) День Независимости Республики Казахстан – 16 декабря.
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых областным МИО.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) ветеранам боевых действий на территории других государств:
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года;
2) лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны:
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях;
3) лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны:
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР), исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
4) ветеранам труда:
Героям Социалистического Труда, кавалерам ордена Трудовой Славы трех степеней;
лицам, удостоенным званий "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы";
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

4. Әлеуметтік көмек біржолғы және (немесе) мерзімді түрде (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет, жылына 1 рет) көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан;
2) Халықаралық әйелдер күні – 8 наурыз;
3) Радиациялық авариялар мен апаттардың салдарларын жоюға қатысушылар және осы авариялар мен апаттардың құрбандарын еске алу күні – 26 сәуір;
4) Отан қорғаушы күні – 7 мамыр;
5) Жеңіс күні – 9 мамыр;
6) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні – 31 мамыр;
7) Қазақстан Республикасының Конституциясы күні – 30 тамыз;
8) Қарттар күні – 1 қазан;
9) Қазақстан Республикасы күні – 25 қазан;
10) Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні – 16 желтоқсан.
6. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін облыстық ЖАО бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
7. Әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне:
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери міндеттілерге;
1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға:
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген адамдарға:
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын (бұдан әрі – КСР Одағы) қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге;
4) еңбек ардагерлеріне:
Социалистік Еңбек Ерлеріне, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне;
"Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атақтарына ие болған адамдарға;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға;

лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
5) другим лицам, на которых распространяется действие Закона:
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
6) гражданам (лицам, пенсионерам) достигшим пенсионного возраста, получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
гражданам (лицам, пенсионерам) от восьмидесяти лет и более (старше), получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
гражданам, признанным в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий;
7) лицам с инвалидностью:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет;
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам с инвалидностью второй группы;
лицам с инвалидностью третьей группы;
лицам с инвалидностью первой группы, нуждающимся в гемодиализе;
8) студентам, обучающимся в высших учебных заведениях из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной по области величины прожиточного минимума, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;

1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға;
5) Заңның күші қолданылатын басқа да адамдарға:
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасыларына;
екінші рет некеге тұрмаған Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың зайыбына (жұбайына);
1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға;
6) зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлік жасқа жеткен азаматтарға (адамдарға, зейнеткерлерге);
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатын сексен жастан бастап және одан жоғары (асқан) жастағы азаматтарға (адамдарға, зейнеткерлерге);
сотпен немесе "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген басқа тәртіпте саяси қуғын-сүргіндердің құрбандары немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккендер деп танылған азаматтарға;
7) мүгедектігі бар адамдарға:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға;
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
гемодиализге мұқтаж бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
8) отбасының бір мүшесіне шаққандағы кірісі облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын, жоғары оқу орындарында оқитын аз қамтамасыз етілген отбасылардың студенттеріне, жетім балаларға және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға;

9) малообеспеченным гражданам:
гражданам, имеющим длительную болезнь более одного месяца, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума;
малообеспеченным семьям, с доходами ниже семидесяти процентов от установленной по области величины прожиточного минимума;
малообеспеченным семьям, получающим государственную адресную социальную помощь;
малообеспеченным семьям, имеющим детей в возрасте до одного года, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума, находящимся на искусственном вскармливании;
беременным женщинам со сроком беременности до двенадцати недель, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума;
многодетным матерям (семьям) из числа получателей государственной адресной социальной помощи;
10) гражданам, имеющим социально значимые заболевания:
лицам, страдающим онкологическими заболеваниями;
лицам, с заболеванием туберкулез;
лицам, инфицированным вирусом иммунодефицита человека;
детям до восемнадцати лет, инфицированным вирусом иммунодефицита человека;
лицам, страдающим заболеванием "сахарный диабет первого типа инсулинозависимых";
лицам, страдающим сахарным диабетом;
лицам, страдающим хроническими вирусными гепатитами и циррозом печени;
лицам, страдающим психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
детям, с заболеванием детский церебральный паралич;
лицам, страдающим острым инфарктом миокарда (первые 6 месяцев);
лицам, страдающим ревматизмом;
лицам, страдающим системными поражениями соединительной ткани;
лицам, страдающим дегенеративными болезнями нервной системы;
лицам, страдающим демиелинизирующими болезнями центральной нервной системы;
лицам, страдающим орфанными заболеваниями.
11) лицам, освободившимся из мест лишения свободы и лицам, находящихся на учете службы пробации;
12) лицам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара в течении трех месяцев с момента наступления данной ситуации.
8. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к праздничным дням и памятным датам:
ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля на основании списка Государственной корпорации:
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия в размере 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тенге;
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий в размере 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тенге;
к Международному женскому дню – 8 марта на основании списка Отдела:
многодетным матерям (семьям) из числа получателей государственной адресной социальной помощи в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
ко Дню участников ликвидации последствий радиационных аварий и катастроф и памяти жертв этих аварий и катастроф – 26 апреля на основании списка Государственной корпорации:

9) аз қамтамасыз етілген азаматтарға:
жан басына шаққандағы орташа кірісі облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын бір айдан астам ұзақ мерзімді ауруы бар азаматтарға;
кірісі облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің жетпіс пайызынан төмен аз қамтамасыз етілген отбасыларға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын аз қамтамасыз етілген отбасыларға;
жан басына шаққандағы орташа кірісі облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын, жасанды тамақтанатын бір жасқа дейінгі балалары бар аз қамтамасыз етілген отбасыларға;
жан басына шаққандағы орташа кірісі облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын он екі аптаға дейінгі жүктілік мерзімі бар жүкті әйелдерге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналарға (отбасыларға);
10) әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтарға:
онкология ауруларымен зардап шегетін адамдарға;
туберкулез ауруы бар адамдарға;
адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған адамдарға;
адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған он сегіз жасқа дейінгі балаларға;
"инсулинге тәуелді бірінші типті қант диабеті" ауруынан зардап шегетін адамдарға;
қант диабетімен ауыратын адамдарға;
созылмалы вирустық гепатиттер және бауыр циррозынан зардап шегетін адамдарға;
психикалық, мінез-құлық бұзылуларынан (аурулардан) зардап шегетін адамдарға;
балалардың церебралдық параличі бар балаларға;
миокардтың жіті инфаргімен ауыратын адамдарға (алғашқы 6 ай);
ревматизммен зардап шегетін адамдарға;
дәнекер тіннің жүйелі зақымдануларынан зардап шегетін адамдарға;
нерв жүйесінің дегенерациялық ауруымен ауыратын адамдарға;
орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші ауруларынан зардап шегетін адамдарға;
орфандық аурулардан зардап шегетін адамдарға;
11) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға және пробация қызметінің есебіндегі адамдарға;
12) дүлей апаттың немесе өрттің туындаған сәтінен бастап үш ай ішінде осы жағдай салдарынан зардап шеккен адамдарға.
8. Уәкілетті орган кірісті есепке алмай көрсетеді:
1) мереке күндеріне және атаулы күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне орай:
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге 150 000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүріп жатқан кезеңде жіберілген әскери міндеттілерге 150 000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
Бөлімнің тізімі негізінде 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күніне орай:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналарға (отбасыларға) 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 26 сәуір – Радиациялық авариялар мен апаттардың салдарларын жоюға қатысушылар және осы авариялар мен апаттардың құрбандарын еске алу күніне орай:

лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях в размере 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тенге;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии в размере 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тенге;
ко Дню защитника Отечества – 7 мая на основании списка Государственной корпорации:
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года в размере 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тенге;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время в размере 150 000 (сто пятьдесят тысяч) тенге;
ко Дню Победы – 9 мая на основании списка Государственной корпорации:
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) тенге;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) тенге;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак в размере 60 000 (шестьдесят тысяч) тенге;
ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая на основании списка Государственной корпорации:
гражданам, признанным в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий в размере 10 (десять) МРП;
Героям Социалистического Труда, кавалерам ордена Трудовой Славы трех степеней в размере 10 (десять) МРП;
лицам, удостоенным званий "Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" в размере 10 (десять) МРП;
ко Дню Конституции Республики Казахстан – 30 августа на основании списка Государственной корпорации и Отдела:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет в размере 20 (двадцать) МРП;
лицам с инвалидностью, обучающимся в колледжах Республики Казахстан на платной основе в размере 30 (тридцать) МРП;
лицам с инвалидностью, обучающимся в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе в размере 60 (шестьдесят) МРП;
ко Дню пожилых людей – 1 октября на основании списка Государственной корпорации:
гражданам (лицам, пенсионерам) достигшим пенсионного возраста, получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия в размере 2 (два) МРП;
гражданам (лицам, пенсионерам) от восьмидесяти лет и более (старше), получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия в размере 3 (три) МРП;
ко Дню Республики Казахстан – 25 октября на основании списка Государственной корпорации:
детям с инвалидностью до восемнадцати лет в размере 5 (пять) МРП;
лицам с инвалидностью первой и второй групп в размере 5 (пять) МРП;
ко Дню Независимости Республики Казахстан – 16 декабря на основании списка Государственной корпорации:

1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға 150 000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға 150 000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 7 мамыр – Отан қорғаушы күніне орай:
1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне 150 000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
бейбіт уақытта әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасыларына 150 000 (жүз елу мың) теңге мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 9 мамыр – Жеңіс күніне орай:
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде;
екінші рет некеге тұрмаған Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың зайыбына (жұбайына) 60 000 (алпыс мың) теңге мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 31 мамыр – Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне орай:
сотпен немесе "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіппен саяси қуғын-сүргіндер құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккендер деп танылған азаматтарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
Социалистік Еңбек Ерлеріне, үш дәрежелі Еңбек Даңқы орденінің иегерлеріне 10 (он) АЕК мөлшерінде;
"Қазақстанның Еңбек Ері", "Халық қаһарманы" атақтарына ие болған адамдарға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның және Бөлімнің тізімі негізінде 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күніне орай:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
Қазақстан Республикасының колледждерінде ақылы негізде оқитын мүгедектігі бар адамдарға 30 (отыз) АЕК мөлшерінде;
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқитын мүгедектігі бар адамдарға 60 000 (алпыс мың) теңге мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 1 қазан – Қарттар күніне орай:
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлік жасқа жеткен азаматтарға (адамдарға, зейнеткерлерге) 2 (екі) АЕК мөлшерінде;
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатын сексен жастан бастап және одан жоғары (асқан) жастағы азаматтарға (адамдарға, зейнеткерлерге) 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 25 қазан – Қазақстан Республикасы күніне орай:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 16 желтоқсан – Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне орай:

лицам, принимавшим участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, установленным Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" в размере 60 (шестьдесят) МРП;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), подпункте 2), в абзаце четвертом подпункта 5) пункта 7 настоящих Правил на оздоровление в размере 50 (пятьдесят) МРП - на основании списка Государственной корпорации;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил на сопровождение детей с инвалидностью до восемнадцати лет на санаторно-курортное лечение в размере 20 (двадцать) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил в размере 7 (семь) МРП - на основании списка Государственной корпорации;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил на сопровождение индивидуальным помощником на санаторно-курортное лечение в размере 55 (пятьдесят пять) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах втором, шестом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 10 (десять) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 7 (семь) МРП - на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Успенская районная больница" (далее – районная больница) ежемесячно к 10 числу месяца;
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 7 (семь) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 20 (двадцать) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах седьмом, восьмом, десятом, одиннадцатом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах девятом, двенадцатом, тринадцатом, четырнадцатом, пятнадцатом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 2 (два) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;

1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы Қазақстандағы "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген оқиғаларға қатысқан адамдарға 60 (алпыс) АЕК мөлшерінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасында, 2) тармақшасында, 5) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттар үшін Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде сауықтыруға 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды санаторийлік-курорттық емдеуге алып жүруге 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасында үшінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жеке көмекшінің санаторийлік-курорттық емдеуге алып жүруіне 55 (елу бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының екінші, алтыншы абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін шаруашылық жүргізу құқығындағы "Успен аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – аудандық аурухана) ай сайын айдың 10-күніне ұсынатын тізім негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының жетінші, сегізінші, оныншы, он бірінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде - 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының тоғызыншы, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде - 2 (екі) АЕК мөлшерінде;

для категории, указанной в абзаце шестнадцатом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере 3 (три) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил, социальная помощь в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в подпункте 12) пункта 7 настоящих Правил, социальная помощь в размере до 100 (сто) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 3), в абзаце четвертом подпункта 4), в абзацах втором, четвертом подпункта 5) пункта 7 настоящих Правил, на коммунальные услуги в размере 3,6 (три целых шесть десятых) МРП - на основании списка Государственной корпорации;
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил, на оздоровление в размере 2 (два) МРП - на основании списка Государственной корпорации;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 5) пункта 7 настоящих Правил, на оздоровление в размере 10 (десять) МРП - на основании списка Государственной корпорации;
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил (лицам с инвалидностью, не способным самостоятельно себя обслужить и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянной помощи, не имеющим трудоспособных совершеннолетних детей (супруга), обязанных содержать своих родителей (супруга) и заботиться о них, или имеющих близких родственников, которые по объективным причинам (в силу преклонного возраста, имеют инвалидность первой, второй групп, онкологические, психические заболевания, находятся в местах лишения свободы или выехали на постоянное место жительство за пределы страны или проживают в другом населенном пункте) не могут обеспечить им постоянную помощь и уход), в размере 3 (три) МРП - на основании списка Отдела;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил и сопровождающего лица, на возмещение затрат на проезд (до места лечения и обратно до места жительства) в размере фактической стоимости проездных билетов - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;

осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының он алтыншы абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде - 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 5 (бес) АЕК мөлшеріндегі әлеуметтік көмек;
осы Қағидалардың 7-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 100 (жүз) АЕК дейінгі мөлшердегі әлеуметтік көмек;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында, 4) тармақшасының төртінші абзацында, 5) тармақшасының екінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде коммуналдық қызметтерге 3,6 (үш бүтін оннан алты) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде сауықтыруға 2 (екі) АЕК мөлшерінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін Мемлекеттік корпорацияның тізімі негізінде сауықтыруға 10 (он) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін (өзіне-өзі күтім көрсете алмайтын және денсаулығының жай-күйіне байланысты үнемі көмек көрсетуге мұқтаж, өздерінің ата-аналарын (жұбайын) асырап-бағуға және оларға қамқорлық жасауға міндетті еңбекке жарамды кәмелетке толған балалары (жұбайы) жоқ немесе объективті себептер бойынша (қарттық жасына, бірінші, екінші топтағы мүгедектігінің, онкологиялық, психикалық ауруларының болуы, бас бостандығынан айыру орындарында отыруына немесе елден тыс жерге тұрақты тұруға кетуі немесе басқа елді мекенде тұруы) оларды тұрақты көмекпен және күтіммен қамтамасыз ете алмайтын жақын туыстары бар мүгедектігі бар адамдарға) Бөлім тізімі негізінде 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санат және еріп жүретін адам үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жол жүру (емделу орнына дейін және тұратын жеріне дейін қайта келу) шығындарын өтеуге жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде;

для категории, указанной в абзаце шестом подпункта 7) пункта 7 настоящих Правил, на возмещение затрат на проезд (до места лечения и обратно до места жительства) в размере 10 (десять) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, на питание в период амбулаторного лечения в размере 15 (пятнадцать) МРП - на основании списка, предоставляемого районной больницей;
для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 10) пункта 7 настоящих Правил, в размере двукратного прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год - на основании списка, предоставляемого районной больницей.
9. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 8) пункта 7 настоящих Правил, на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил, оплачивается сумма, указанная в трехстороннем договоре на оказание образовательных услуг, подписанного акимом Успенского района, руководителем высшего учебного заведения и студентом;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, среднедушевой доход которых, не превышает величины прожиточного минимума, установленной по Павлодарской области, в размере до 15 (пятнадцать) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце шестом подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, среднедушевой доход которых, не превышает величины прожиточного минимума, установленной по Павлодарской области, в размере 15 (пятнадцать) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах третьем, четвертом подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, социальная помощь на приобретение твердого топлива в размере 14 (четырнадцать) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил.
2) ежемесячная социальная помощь:
для категории, указанной в подпункте 8) пункта 7 настоящих Правил, в период обучения на проживание, питание и проезд к месту жительства в размере 7 (семь) МРП - на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил;

осы Қағидалардың 7-тармағының 7) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жол жүру (емделу орнына дейін және тұрғылықты жеріне дейін қайта келу) шығындарын өтеуге 10 (он) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін аудандық аурухана ұсынатын тізім негізінде амбулаториялық емдеу кезеңінде тамақтануға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 10) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін аудандық аурухана ұсынатын тізім негізінде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде.
9. Уәкілетті орган кірісті ескере отырып көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде Успен ауданының әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және студент қол қойған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған үшжақты шартта көрсетілген сома төленеді;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жан басына шаққандағы орташа кірісі Павлодар облысы бойынша белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын 15 (он бес) АЕК дейінгі мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жан басына шаққандағы орташа кірісі Павлодар облысы бойынша белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде қатты отын сатып алуға әлеуметтік көмек 14 (он төрт) АЕК мөлшерінде;
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 7-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде оқу кезеңінде тұруға, тамақтануға және тұрғылықты жеріне жол жүруге 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;

для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 9) пункта 7 настоящих Правил, в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления одного из родителей о назначении социальной помощи с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 12 Типовых правил.
10. К праздничным дням и памятным датам размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия, которая указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Порядок оказания социальной помощи, основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи определены в соответствии с пунктами 11-24 Типовых правил.
13. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит Отдел с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

осы Қағидалардың 7-тармағының 9) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидалардың 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, ата-анасының біреуінің әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініші негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде.
10. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне орай әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды, ол оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі, көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер Үлгілік қағидалардың 11-24-тармақтарына сәйкес айқындалған.
13. Әлеуметтік көмек көрсетуді мониторингтеу мен есепке алуды Бөлім "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді