Об утверждении Правил эксплуатации кабельной канализации и инженерной инфраструктуры
Постановление акимата города Алматы от 19 июля 2024 года № 3/407. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 19 июля 2024 года № 1775-02.
В соответствии с подпунктом 9-18) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации кабельной канализации и инженерной инфраструктуры согласно приложению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление предпринимательства и инвестиций города Алматы" в установленном законодательство Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Алматы;
2) размещение настоящего постановления на интернет – ресурсе акимата города Алматы после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Е. Досаев
Приложение
к постановлению
акимата города Алматы
от 19 июля 2024 года № 3/407
Правила эксплуатации кабельной канализации и инженерной инфраструктуры 1.Общие положения
1. Настоящие Правила эксплуатации кабельной канализации и инженерной инфраструктуры (далее – Правила) разработаны в соответствии c законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "Об особом статусе города Алматы", "О связи", "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
2. Целью Правил является регламентация мероприятий по обеспечению сохранности кабельной канализации путем надлежащего ухода за ней, в том числе организации технической эксплуатации, а также продления срока службы.
3. Правила представляют нормативные требования, регламентирующие организацию эксплуатации кабельной канализации и инженерной инфраструктуры, находящейся в коммунальной собственности, которые необходимо выполнять для обеспечения надлежащего состояния кабельной канализации для применения еҰ по назначению.
4. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) кабельная канализация - совокупность подземных трубопроводов и колодцев, предназначенных для прокладки, монтажа и технического обслуживания кабельной канализации.
2) уполномоченный орган – структурное подразделение акимата города Алматы, осуществляющее функции в сфере содержания и развития кабельной канализации города Алматы;

Кәбілдік кәрізді және инженерлік инфрақұрылымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 19 шілдедегі № 3/407 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2024 жылғы 19 шілдеде № 1775-02 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4 бабы 9-18) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кәбілдік кәрізді және инженерлік инфрақұрылымды пайдалану қағидалары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Алматы қаласы Кәсіпкерлік және инвестициялар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Алматы қаласы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жариялағаннан кейін оны Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Е. Досаев
Алматы қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 19 шілдедегі
№ 3/407 Қаулыға
қосымша
Кәбілдік кәрізді және инженерлік инфрақұрылымды пайдалану қағидалары
1.Жалпы ережелер
1. Осы Кәбілдік кәрізді және инженерлік инфрақұрылымды пайдалану қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы", "Байланыс туралы", "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалардың мақсаты кәбілдік кәрізге тиісті күтім жасау, оның ішінде техникалық пайдалануды ұйымдастыру, сондай-ақ қызмет ету мерзімін ұзарту жолымен оның сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды регламенттеу болып табылады.
3. Қағидалар коммуналдық меншіктегі кәбілдік кәрізді пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі міндетті нормативтік талаптарды білдіреді, оларды кәбілдік кәріздің мақсатына сай қолданылуы үшін оның тиісті жай-күйін қамтамасыз ету үшін орындау қажет.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) кәбілдік кәріз - кәбілдік кәрізді төсеуге, монтаждауға және оған техникалық қызмет көрсетуге арналған жерасты құбырлары мен құдықтарының жиынтығы.
2) уәкілетті орган - Алматы қаласы әкімдігінің Алматы қаласының кәбілдік кәрізін күтіп-ұстау және дамыту саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;

3) уполномоченная организация – юридическое лицо, определяемое в установленном порядке акиматом города Алматы, осуществляющее эксплуатацию построенной за счҰт местного бюджета кабельной канализации на территории города Алматы;
2.Организация эксплуатации кабельной канализации
5. Эксплуатация кабельной канализации осуществляется эксплуатирующей организацией (владельцем кабельной канализации) и включает в себя:
1) ввод в эксплуатацию;
2) планирование эксплуатации;
3) допуск работников к технической эксплуатации;
4) учет, отчетность и ведение эксплуатационной документации;
5) контроль и оценку технического состояния;
6) технический надзор;
7) техническое обслуживание кабельной канализации;
8) текущий ремонт;
9) капитальный ремонт;
10) организация работ по устранению аварий и повреждений;
11) создание безопасных условий труда.
6. Юридическое лицо, ответственное за эксплуатацию кабельной канализации обеспечивает наличие необходимой технической эксплуатационной документации, разработка и ведение которой осуществляются в ходе эксплуатации.
3.Ввод в эксплуатацию
7. Ввод в эксплуатацию построенного объекта кабельной канализации производятся заказчиком строительства при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту.
8. Полная готовность построенного объекта кабельной канализации определяется в соответствии с правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, приемка построенной кабельной канализации в эксплуатацию оформляется актом который подлежит утверждению.
9. Утверждение акта приемки построенной кабельной канализации в составе объекта строительства производится заказчиком строительства. Дата подписания акта приемки объекта строительства в эксплуатацию считается датой его утверждения и датой ввода построенной кабельной канализации в эксплуатацию, которая без утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию не допускается.
10. Заказчик на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ по проекту совместно с подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры, проверяет исполнительную техническую документацию на предмет наличия и комплектности, осмотреть и принять объект в эксплуатацию по соответствующему акту (провести окончательную проверку объекта на готовность к приемке в эксплуатацию).

3) уәкілетті ұйым - Алматы қаласының аумағында жергілікті бюджет есебінен салынған кәбілдік кәрізді пайдалануды жүзеге асыратын, Алматы қаласының әкімдігі белгіленген тәртіппен айқындайтын заңды тұлға.
2. Кәбілдік кәрізді пайдалануды ұйымдастыру
5. Кәбілдік кәрізді пайдалануды пайдаланушы ұйым (кәбілдік кәріз иесі) жүзеге асырады және оған мыналар кіреді:
1) пайдалануға беру;
2) пайдалануды жоспарлау;
3) қызметкерлерді техникалық пайдалануға жіберу;
4) пайдалану құжаттамасын есепке алу, есептілік және жүргізу;
5) техникалық жағдайын бақылау және бағалау;
6) техникалық қадағалау;
7) кәбілдік кәрізге техникалық қызмет көрсету;
8) ағымдағы жөндеу;
9) күрделі жөндеу;
10) апаттық мен зақымдануларды жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
11) қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау.
6. Кәбілдік кәрізді пайдалануға жауапты заңды тұлға қажетті техникалық пайдалану құжаттамасының болуын қамтамасыз етуге міндетті, оны әзірлеу және жүргізу пайдалану барысында жүзеге асырылады.
3. Пайдалануға беру
7. Салынған кәбілдік кәріз объектісін пайдалануға беруді құрылысқа тапсырыс беруші бекітілген жобаға сәйкес толық дайын болған және сәйкестік туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындылар болған кезде жүргізеді.
8. Салынған кәбілдік кәріз объектісінің толық дайындығы құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына сәйкес айқындалады, салынған кәбілдік кәрізді пайдалануға қабылдау актімен ресімделеді және ол бектілуге жатады.
9. Құрылыс объектісінің құрамында салынған кәбілдік кәрізді қабылдау актісін бекітуді құрылысқа тапсырыс беруші жүргізеді. Құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау актісіне қол қойылған күн оны бекіту күні және салынған кәбілдік кәрізді пайдалануға беру күні болып есептеледі және оны объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісінсіз пайдалануға жол берілмейді.
10. Тапсырыс беруші сәйкестік туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылар негізінде мердігермен (бас мердігермен), техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалармен бірлесіп атқарушылық техникалық құжаттаманың болуы мен толықтығы тұрғысынан тексеруге, тиісті акт бойынша Объектіні қарап шығуға және пайдалануға қабылдауға (объектіні түпкілікті тексеруді жүргізуге) міндетті пайдалануға қабылдауға дайындық).

11. В случае выявления нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений заказчик принимает объект в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений.
12. Передача принятой в установленном порядке в эксплуатацию кабельной канализации на баланс эксплуатирующей организации осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
4.Допуск работников к технической эксплуатации
13. Техническая эксплуатация кабельной канализации осуществляется эксплуатационными подразделениями, количество и предназначение которых определяется организационно-штатной структурой эксплуатирующей организации.
14. К работам по технической эксплуатации допускаются работники, прошедшие инструктаж по охране труда, прошедшие обучение безопасным методам и приемам выполнения работ и оказания первой помощи пострадавшим, изучившие внутренние нормативные документы, регламентирующие порядок технической эксплуатации, устройство кабельной канализации, правила эксплуатации, меры безопасности и сдавшие соответствующие зачеты.
15. Работники, выполняющие работы на участках кабельной канализации, должны быть обеспечены специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты в соответствии с действующими типовыми отраслевыми нормами бесплатной выдачи специальной одежды и средств индивидуальной защиты работникам связи.
16. На руководителя организации, выполняющей работы на участках кабельной канализации, возлагается ответственность за своевременное обеспечение работников специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты.
5.Контроль и оценка технического состояния
17. Контроль за техническим состоянием и организацией эксплуатации осуществляется:
1) при осмотрах или проверках технического состояния должностными лицами;
2) при проведении инспектирования (проверок) вышестоящими органами;
3) при инвентаризациях;
4) в ходе эксплуатации и проведении технических обслуживаний и ремонтов.
18. Под оценкой технического состояния кабельной канализации понимают экспертную работу, направленную на определение степени деформаций и состояния как отдельных конструктивных элементов, так и кабельной канализации в целом.
19. Оценка технического состояния осуществляется уполномоченной организацией в соответствии с действующими нормативно-правовыми актами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
6.Технический надзор
20. Технический надзор за качеством и соблюдением технологии при выполнении строительных и ремонтных работ осуществляет заказчик (владелец кабельной канализации). Заказчик при организации технического надзора руководствуется Правилами оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и условиями договора об оказании услуг технического надзора.

11. Бекітілген жобалық шешімдерді және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерді бұзушылықтар анықталған жағдайда, сондай-ақ теріс қорытындылар болған кезде Тапсырыс беруші объектіні мердігер (бас мердігер) бұзушылықтарды жойғаннан кейін пайдалануға қабылдайды.
12. Белгіленген тәртіппен қабылданған кәбілдік кәрізді пайдаланушы ұйымның балансына беру Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Қызметкерлерді техникалық пайдалануға жіберу
13. Кәбілдік кәрізді техникалық пайдалануды пайдалану бөлімшелері жүзеге асырады, олардың саны мен мақсаты пайдаланушы ұйымның ұйымдық-штаттық құрылымымен анықталады.
14. Техникалық пайдалану жөніндегі жұмыстарға еңбекті қорғау жөніндегі нұсқамадан өткен, жұмыстарды орындаудың және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетудің қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне оқытудан өткен, кәбілдік кәріз құрылғысын, пайдалану қағидаларын, қауіпсіздік шараларын регламенттейтін ішкі нормативтік құжаттарды зерделеген және тиісті сынақтарды тапсырған қызметкерлер жіберіледі.
15. Кәбілдік кәріз учаскелерінде жұмыстарды орындайтын қызметкерлер байланыс қызметкерлеріне арнаулы киімді, арнаулы аяқ киімді және басқа да жеке қорғаныш құралдарын тегін берудің қолданыстағы үлгілік салалық нормаларына сәйкес арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және басқа да жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуге тиіс.
16. Кәбілдік кәріз учаскелерінде жұмыстарды орындайтын ұйымның басшысына қызметкерлерді арнайы аяқ киіммен, арнайы киіммен және басқа да жеке қорғаныш құралдарымен уақтылы қамтамасыз еткені үшін жауапкершілік жүктеледі.
5. Техникалық жағдайын бақылау және бағалау
17. Техникалық жай-күйді және пайдалануды ұйымдастыруды бақылау жүзеге асырылады:
1) лауазымды тұлғалармен қарап-тексеру немесе техникалық жай-күйін тексеру кезінде;
2) жоғары тұрған органдардың инспекциялауын (тексерулерін) жүргізу кезінде;
3) түгендеу кезінде;
4) техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді пайдалану және жүргізу барысында
18. Кәбілдік кәріздің техникалық жай-күйін бағалау деп деформация дәрежесін және жеке құрылымдық элементтердің де, жалпы кәбілдік кәріздің де күй санатын анықтауға бағытталған сараптамалық жұмыс түсініледі.
19. Техникалық жағдайды бағалауды уәкілетті ұйым сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жүзеге асырады.
6. Техникалық қадағалау
20. Құрылыс және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде технологияның сапасы мен сақталуын техникалық қадағалауды Тапсырыс беруші (кәбільдік кәріз иесі) жүзеге асырады. Тапсырыс беруші техникалық қадағалауды ұйымдастыру кезінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтер көрсету қағидаларын, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерін және техникалық қадағалау қызметтерін көрсету туралы шарттың талаптарын басшылыққа алады.

21. При отсутствии специалистов и лицензии для осуществления технического надзора за выполнением ремонтных работ следует привлекать на договорной основе организации, имеющие лицензию на исполнение функций заказчика.
7.Техническое обслуживание
22.Техническое обслуживание кабельной канализации направлено на своевременное предупреждение появления неисправностей и повреждений подземных трубопроводов и колодцев, выявление и устранение повреждений.
23. Техническое обслуживание кабельной канализации в зависимости от объема работ и периодичности их выполнения подразделяется на текущее (повседневное) и периодическое планово-профилактическое обслуживание.
24. Текущее техническое обслуживание кабельной канализации осуществляется систематически и специально не планируется.
25. Планово-профилактическое техническое обслуживание кабельной канализации осуществляется периодически путем осмотров и устранения обнаруженных неисправностей с записью более крупных дефектов в журнал технического обслуживания.
26. Планово-профилактическое техническое обслуживание кабельной канализации производятся по план - графику, но не реже чем два раза в год.
27. При весеннем осмотре проверяются готовность кабельной канализации к эксплуатации в весенне-летний период, определение объемов работ по подготовке к эксплуатации в осенне-зимний период и уточнение объемов ремонтных работ, включенных в план текущего ремонта в год проведения осмотра.
28. При осеннем осмотре проверяется готовность кабельной канализации
к эксплуатации в осенне-зимний период, уточняются объемы ремонтных работ, включенных в план текущего ремонта следующего года.
29. Периодичность и объем технического обслуживания, а также состав работ по техническому обслуживанию кабельной канализации устанавливаются эксплуатирующими организациями самостоятельно с учетом инструкций производителя и фактических условий эксплуатации.
8.Текущий ремонт
30. Текущим ремонтом называется минимальный по объему вид планового ремонта, при котором производятся работы по систематическому и своевременному предохранению кабельной канализации от преждевременного износа путем устранения отдельных неисправностей, возникающих в процессе эксплуатации.
31. Необходимость проведения и объем работ по текущему ремонту определяются по результатам осмотра и анализа технического состояния кабельной канализации.
32. Текущий ремонт должен проводиться с периодичностью, обеспечивающей эффективную эксплуатацию кабельной канализации с момента завершения еҰ строительства (капитального ремонта) до момента постановки на очередной капитальный ремонт. При этом должны учитываться природно-климатические условия, конструктивные решения, техническое состояние и режим эксплуатации кабельной канализации.

21. Жөндеу жұмыстарының орындалуын техникалық қадағалауды жүзеге асыру үшін мамандар мен лицензия болмаған кезде Тапсырыс берушінің функцияларын орындауға лицензиясы бар ұйымдарды шарт негізінде тарту қажет.
7. Техникалық қызмет көрсету
22. Кәбілдік кәрізге техникалық қызмет көрсету жерасты құбырлары мен құдықтарындағы ақаулар мен зақымдардың пайда болуын уақтылы болдырмауға, зақымдануды анықтауға және жоюға бағытталған.
23. Кәбілдік кәрізге техникалық қызмет көрсету жұмыс көлеміне және оларды орындау мерзімділігіне қарай ағымдағы (күнделікті) және мерзімді жоспарлы-профилактикалық қызмет көрсетуге бөлінеді.
24. Кәбілдік кәрізге ағымдағы техникалық қызмет көрсету жүйелі түрде жүзеге асырылады, міндетті болып табылады және арнайы жоспарланбайды.
25. Кәбілдік кәрізге жоспарлы-профилактикалық техникалық қызмет көрсету мезгіл-мезгіл техникалық қызмет көрсету журналына үлкен ақауларды жаза отырып, анықталған ақауларды тексеру және жою арқылы жүзеге асырылады.
26. Кәбілдік кәрізге жоспарлы-профилактикалық техникалық қызмет көрсету жоспар - кесте бойынша, бірақ жылына кемінде екі рет жүргізіледі.
27. Көктемгі тексеру кезінде кәбілдік кәріздің көктемгі-жазғы кезеңде пайдалануға дайындығы, күзгі-қысқы кезеңде пайдалануға дайындық бойынша жұмыстардың көлемін анықтау және тексеру жүргізілген жылы ағымдағы жөндеу жоспарына енгізілген жөндеу жұмыстарының көлемін нақтылау тексеріледі.
28. Күзгі тексеру кезінде кәбілдік кәріздің дайындығы тексеріледі күзгі-қысқы кезеңде пайдалануға келесі жылдың ағымдағы жөндеу жоспарына енгізілген жөндеу жұмыстарының көлемі нақтыланады.
29. Техникалық қызмет көрсетудің кезеңділігі мен көлемін, сондай-ақ кәбілдік кәрізге техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құрамын өндіруші нұсқаулықтары мен пайдаланудың нақты жағдайларын ескере отырып, пайдаланушы ұйымдар дербес белгілейді.
8. Ағымдағы жөндеу
30. Ағымдағы жөндеу жоспарлы жөндеудің көлемі бойынша ең төменгі түрі деп аталады, онда кәбілдік кәрізді пайдалану процесінде туындайтын жекелеген ақауларды жою арқылы мерзімінен бұрын тозудан жүйелі және уақтылы қорғау бойынша жұмыстар жүргізіледі.
31. Ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу қажеттілігі мен көлемі кәбілдік кәріздің техникалық жай-күйін тексеру және талдау нәтижелері бойынша айқындалады.
32. Ағымдағы жөндеу кәбілдік кәрізді салу (күрделі жөндеу) аяқталған сәттен бастап кезекті күрделі жөндеуге қойылған сәтке дейін оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ететін кезеңділікпен жүргізілуі тиіс. Бұл ретте табиғи-климаттық жағдайлар, конструктивтік шешімдер, кәбілдік кәріздің техникалық жай-күйі мен пайдалану режимі ескерілуге тиіс.

33. Плановый текущий ремонт является основой обеспечения сохранности и выполнения функционального назначения кабельной канализации.
34. Текущий ремонт кабельной канализации эксплуатирующая организация может выполнять собственными силами или с привлечением в установленном порядке на договорной основе сторонних организаций. Решение об осуществлении текущего ремонта собственными силами (хозяйственным способом) или через услуги сторонних организаций (подрядным способом) принимается руководством эксплуатирующей организации исходя из позиции экономической целесообразности, сложности ремонтных работ и наличия квалифицированного собственного штата для осуществления качественного ремонта.
35. При текущем ремонте кабельной канализации производят:
1) чистку колодцев на участках кабельной канализации;
2) выправку кронштейнов и ершей;
3) окраску кронштейнов и консолей;
4) оштукатуривание стен кирпичных колодцев;
5) заделку разошедшихся швов железобетонных колодцев;
6) осадку люка колодца;
7) наращивание горловины люка, заделку в горловине трещин;
8) переустройство колодцев;
9) гидроизоляцию колодцев при необходимости;
10) ремонт непроходимых и разрушенных каналов;
11) защиту трубопроводов на отдельных участках бетонными плитами;
12) изменение конфигурации блока трубопроводов или замену асбестоцементных трубопроводов металлическими трубами в нижнем ряду на участках пересечения с теплопроводами;
13) замену пластмассовых трубопроводов асбестоцементными или бетонными.
36. При необходимости порядок и особенности выполнения видов работ текущего ремонта могут устанавливаться рабочей технологической картой.
37. Приемка выполненных работ по текущему ремонту проводится комиссией, назначенной приказом руководителя эксплуатирующей организации.
38. При приемке работ текущего ремонта проверяются:
1) соответствие выполненных работ утвержденной проектно-сметной документации;
2) качество выполненных работ;
3) правильность применения норм и расценок;
4) наличие актов на скрытые работы и исполнительной документации, предусмотренной нормативно – правовыми актами.
39. Акты приемки выполненных работ текущего ремонта составляются по каждому участку кабельной канализации и утверждаются руководителем эксплуатирующей организации.
9.Капитальный ремонт
40. Капитальный ремонт предусматривает замену (полностью или частично) конструктивных элементов кабельной канализации, а также приведение их в технически исправное состояние и выполнение работ по восстановлению благоустройства территории.
41. При проведении капитального ремонта следует применять материалы и оборудование, обеспечивающие нормативный срок службы ремонтируемых конструкций.

33. Жоспарлы ағымдағы жөндеу кәбілдік кәріздің сақталуын және функционалдық мақсатын орындауды қамтамасыз етудің негізі болып табылады.
34. Кәбілдік кәрізді Ағымдағы жөндеуді пайдаланушы ұйым өз күшімен немесе белгіленген тәртіппен шарттық негізде бөгде ұйымдарды тарта отырып орындай алады. Ағымдағы жөндеуді өз күшімен (шаруашылық тәсілмен) немесе бөгде ұйымдардың қызметтері арқылы (мердігерлік тәсілмен) жүзеге асыру туралы шешімді пайдаланушы ұйымның басшылығы экономикалық орындылық, жөндеу жұмыстарының күрделілігі және сапалы жөндеуді жүзеге асыру үшін білікті өз мемлекетінің болуы ұстанымын негізге ала отырып қабылдайды.
35. Кәбілдік кәрізді ағымдағы жөндеу кезінде:
1) кәбілдік кәріз учаскелеріндегі құдықтарды тазалау;
2) кронштейндер мен мойындарды түзету;
3) кронштейндер мен консольдерді бояу;
4) кірпіш құдықтардың қабырғаларын сылау;
5) темірбетон құдықтарының бөлінген тігістерін бітеу;
6) құдық люгінің отыруы;
7) люктің мойнын ұзарту, жарықтардың мойнына бітеу;
8) құдықтарды қайта құру;
9) қажет болған жағдайда ұңғымаларды гидрооқшаулау;
10) өтпейтін және қираған арналарды жөндеу;
11) жекелеген учаскелердегі құбырларды бетон плиталармен қорғауды;
12) құбырлар блогының конфигурациясын өзгерту немесе асбест-цемент құбырларын жылу құбырларымен қиылысу учаскелерінде төменгі қатардағы металл құбырлармен ауыстыру;
13) пластмасса құбырларын асбестцементті немесе бетонды құбырлармен ауыстыру.
36. Қажет болған жағдайда ағымдағы жөндеу жұмыстарының түрлерін орындау тәртібі мен ерекшеліктері қолданыстағы технологиялық картасымен белгіленуі мүмкін.
37. Ағымдағы жөндеу бойынша орындалған жұмыстарды қабылдауды пайдаланушы ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалған комиссия жүргізеді.
38. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын қабылдау кезінде тексеріледі:
1) Орындалған жұмыстардың бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкестігі;
2) Орындалған жұмыстардың сапасы;
3) нормалар мен бағаларды қолданудың дұрыстығы;
4) жасырын жұмыстарға арналған актілердің және нормативтік құжаттарда көзделген басқа да атқарушылық құжаттаманың болуы
39. Ағымдағы жөндеудің орындалған жұмыстарын қабылдау актілері кәбілдік кәріздің әрбір учаскесі бойынша жасалады және пайдаланушы ұйымның басшысы бекітеді.
9. Күрделі жөндеу
40. Күрделі жөндеу кәбілдік кәріздің конструктивтік элементтерін ауыстыруды (толық немесе ішінара), сондай-ақ оларды техникалық жарамды жай-күйге келтіруді және аумақты абаттандыруды қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарды орындауды көздейді.
41. Күрделі жөндеу жүргізу кезінде жөнделетін конструкциялардың нормативтік қызмет ету мерзімін қамтамасыз ететін материалдар мен жабдықтарды қолдану қажет.

42. Состав работ определяется таким образом, чтобы после проведения капитального ремонта состояние кабельной канализации полностью удовлетворяло всем эксплуатационным и нормативным требованиям.
43. Для определения состава и объема ремонтных работ после обследования конструктивных элементов кабельной канализации составляется дефектная ведомость, которая утверждается руководителем эксплуатационной организации.
44. На основании акта технического обследования кабельной канализации, еҰ конструктивных элементов и дефектной ведомости составляется техническое задание на разработку проектной и сметной документации на проведение капитального ремонта.
45. При участии в обследовании кабельной канализации представителей проектных организаций дефектная ведомость подписывается и представителями проектной организации.
46. При замене основных конструктивных элементов кабельной канализации обязательно разрабатывается проектная документация и по окончании работ составляется исполнительная документация. При выполнении работ, которые скрываются последующими работами, в обязательном порядке составляются акты на скрытые работы.
47. При капитальном ремонте кабельной канализации производят:
1) приведение колодцев и трубопроводов в соответствие с нормами, в том числе:
- выправку трубопроводов при осадке, разрушении стыков и перемычек между каналами;
- переустройство скрытых подземных колодцев на колодцы с наружными люками;
- переделку малогабаритных или ветхих колодцев на типовые железобетонные;
- замену нетиповых люков;
- гидроизоляцию колодцев;
2) устройство кабельной канализации протяженностью до 100 метров для упразднения подвесных кабелей на переходах через улицу и при изменении трассы кабеля;
3) ремонт пришедшей в негодность многоотверстной кабельной канализации путем возведения на этой же трассе коллектора с перекладкой в него кабеля;
4) очистка свободных и занятых каналов путем перенизывания труб.
48. При приемке работ капитального ремонта проверяются:
1) соответствие выполненных работ утвержденной проектно-сметной документации;
2) качество выполненных работ;
3) правильность применения норм и расценок;
4) наличие актов на скрытые работы и другой исполнительной документации, предусмотренной нормативными документами.
49. Акты приемки выполненных работ капитального ремонта составляются по каждому участку кабельной канализации и утверждаются руководителем эксплуатирующей организации.
10.Организация работ по устранению аварий и повреждений
50. В случае повреждения кабельной канализации эксплуатирующая организация должна:

42. Жұмыстардың құрамы күрделі жөндеу жүргізілгеннен кейін кәбілдік кәріздің жай-күйі барлық пайдалану және нормативтік талаптарды толық қанағаттандыратындай болуы тиіс.
43. Кәбілдік кәріздің конструктивтік элементтерін зерттегеннен кейін жөндеу жұмыстарының құрамы мен көлемін анықтау үшін ақаулы тізімдеме жасалады, оны пайдалану ұйымының басшысы бекітеді.
44. Кәбілдік кәрізді , оның конструктивтік элементтерін және ақаулы ведомостін техникалық тексеру актісі негізінде күрделі жөндеу жүргізуге жобалау және сметалық құжаттаманы әзірлеуге техникалық тапсырма жасалады.
45. Кәбілдік кәрізді тексеруге жобалау ұйымдары өкілдерінің қатысуы кезінде ақаулы ведомосқа жобалау ұйымының өкілдері де қол қояды.
46. Кәбілдік кәріздің негізгі құрылымдық элементтерін ауыстыру кезінде жобалық құжаттама міндетті түрде әзірленеді және жұмыс аяқталғаннан кейін атқарушылық құжаттама жасалады. Кейінгі жұмыстармен жасырылған жұмыстарды орындау кезінде міндетті түрде жасырын жұмыстарға актілер жасалады
47. Кәбілдік кәрізді күрделі жөндеу кезінде:
1) құдықтар мен құбырларды нормаларға сәйкес келтіру, оның ішінде:
- арналар арасындағы түйіспелер мен көпірлердің шөгуі, бұзылуы кезінде құбырларды түзету;
- жасырын жерасты құдықтарын сыртқы люктері бар құдықтарға қайта орналастыру;
- шағын көлемді немесе тозығы жеткен ұңғымаларды үлгілік темірбетонға қайта өңдеу;
- типтік емес люктерді ауыстыру;
- ұңғымаларды гидрооқшаулау;
2) көше өткелдеріндегі аспалы кәбілдерді жою үшін және кәбіл трассасы өзгерген кезде ұзындығы 100 м дейінгі кәбілдік кәріз құрылғысы;
3) осы трассада оған кәбіл ауыстыра отырып, коллектор салу арқылы жарамсыз болып қалған көп тесікті кәбілдік кәрізді жөндеу;
4) құбырларды өткізу арқылы бос және бос емес арналарды тазалау
48. Күрделі жөндеу жұмыстарын қабылдау кезінде тексеріледі:
1) орындалған жұмыстардың бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкестігі;
2) орындалған жұмыстардың сапасы;
3) нормалар мен бағаларды қолданудың дұрыстығы;
4) жасырын жұмыстарға арналған актілердің және нормативтік құжаттарда көзделген басқа да атқарушылық құжаттаманың болуы.
49. Күрделі жөндеудің орындалған жұмыстарын қабылдау актілері кәбілдік кәріздің әрбір учаскесі бойынша жасалады және пайдаланушы ұйымның басшысы бекітеді.
10. Апаттар мен зақымдануларды жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
50. Кәбілдік кәріз бүлінген жағдайда пайдаланушы ұйым:

1) определить место, вид, объем повреждения и его причины;
2) при повреждении кабелей связи, проложенных в кабельной канализации, известить собственников (владельцев) кабелей связи о месте, характере повреждений и принимаемых мерах;
3) организовать ремонтно-восстановительные работы для устранения повреждения;
4) принять решение о порядке выполнения работ по устранению повреждения и устранить его;
5) составить акт с участием представителя организации, повредившей кабельную канализацию.
51. После устранения повреждения кабельной канализации проверяются выполненные ремонтные работы и производится запись в журнале регистрации повреждений кабельной канализации.
52. Об устранении каждого повреждения трубопровода или колодца делается запись в паспорте кабельной канализации или паспорте колодца.
53. В случае если повреждение или авария вызваны действиями сторонней организации, составляется смета на восстановительные работы, которая предъявляется к оплате организации, повредившей кабель.
11.Создание безопасных условий труда
54. Руководитель эксплуатирующей организации планирует и реализует мероприятия по созданию здоровых и безопасных условий труда при эксплуатации кабельной канализации.
55. Обслуживающий персонал допускается к работе только после прохождения вводного инструктажа по охране труда, первичного на рабочем месте, периодических инструктажей в соответствии с установленными сроками.
56. При эксплуатации кабельной канализации обслуживающий персонал
руководствуется:
1) нормативными актами по охране труда;
2) нормами трудового законодательства;
3) ведомственными документами, определяющими функциональные обязанности руководящего и инженерно-технического состава по соблюдению мер безопасности.
57. Выполнение требований техники безопасности является обязательным для всего персонала эксплуатационных подразделений.
58. Ответственность за состояние работы по соблюдению правил техники безопасности при производстве работ возлагается на руководителей эксплуатационных подразделений, а также на инженеров (инспекторов) по охране труда, которые могут быть штатными и внештатными.
59. До начала работ по обслуживанию и ремонту колодцы кабельной канализации в обязательном порядке должны быть провентилированы с помощью электрических или ручных вентиляторов. Открывание колодцев, проверка наличия в них взрывоопасного газа и вентилирование выполняются в соответствии с правилами техники безопасности.
12.Инженерная инфраструктура
60. Системы и объекты инженерной инфраструктуры создаются на территориях города Алматы, используемых для проживания населения и осуществления хозяйственной и иной деятельности, с учетом типа населенного пункта, характеристики территорий и застройки, вида хозяйственной и иной деятельности. Строительство, в том числе проектирование, объектов инженерной инфраструктуры осуществляется на основании разрешительной документации, состав, порядок подготовки и выдачи которой устанавливаются с учетом требований Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении Республики Казахстан", Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.

1) зақымдану орнын, түрін, көлемін және оның себептерін анықтау;
2) кәбілдік кәрізде төселген байланыс кәбілдері бүлінген кезде байланыс кәбілдерінің меншік иелеріне (иелеріне) зақымдану орны, сипаты және қабылданатын шаралар туралы хабарлауға;
3) зақымдануды жою үшін жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын ұйымдастыруға;
4) зақымдануды жою жөніндегі жұмыстарды орындау тәртібі туралы шешім қабылдауға және оны жоюға құқылы;
5) кәбілдік кәрізді бүлдірген ұйым өкілінің қатысуымен акт жасауға құқылы.
51. Кәбілдік кәріздің зақымдануы жойылғаннан кейін орындалған жөндеу жұмыстары тексеріледі және кәбілдік кәріздің зақымдануын тіркеу журналына жазу жүргізіледі.
52. Құбырдың немесе құдықтың әрбір зақымдануын жою туралы кәбілдік кәріз паспортына немесе құдықтың паспортына жазба жасалады.
53. Егер зақым немесе апат үшінші тарап ұйымының әрекеттерінен туындаған жағдайда, қалпына келтіру жұмыстарына смета жасалады, ол кәбілді зақымдаған ұйымға төлеуге ұсынылады.
11. Қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау
54. Пайдаланушы ұйымның басшысы кәбілдік кәрізді пайдалану кезінде салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі іс-шараларды жоспарлайды және іске асырады.
55. Қызмет көрсетуші персонал белгіленген мерзімдерге сәйкес еңбекті қорғау жөніндегі кіріспе нұсқамадан, жұмыс орнындағы алғашқы нұсқамадан, мерзімді нұсқамалардан өткеннен кейін ғана жұмысқа жіберіледі.
56. Кәбілдік кәрізді пайдалану кезінде қызмет көрсетуші персонал басшылыққа алынады:
1) еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік актілермен;
2) еңбек заңнамасының нормаларымен;
3) басшы және инженерлік-техникалық құрамның қауіпсіздік шараларын сақтау жөніндегі функционалдық міндеттерін айқындайтын ведомстволық құжаттар.
57. Қауіпсіздік техникасының талаптарын орындау пайдалану бөлімшелерінің барлық персоналы үшін міндетті болып табылады.
58. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау жөніндегі жұмыстың жай-күйі үшін жауапкершілік пайдалану бөлімшелерінің басшыларына, сондай-ақ штаттық және штаттан тыс болуы мүмкін еңбекті қорғау жөніндегі инженерлерге (инспекторларға) жүктеледі.
59. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары басталғанға дейін кәбілдік кәріз құдықтары міндетті түрде электрлік немесе қолмен желдеткіштердің көмегімен желдетілуі керек. Ұңғымаларды ашу, оларда жарылыс қаупі бар газдың болуын тексеру және желдету қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес орындалады.
12. Инженерлік инфрақұрылым
60. Инженерлік инфрақұрылым жүйелері мен объектілері елді мекеннің типін, аумақтар мен құрылыстардың сипаттамасын, шаруашылық және өзге де қызмет түрін ескере отырып, халықтың тұруы және шаруашылық және өзге де қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын Алматы қаласының аумақтарында құрылады. Инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу, оның ішінде жобалау құрамы, дайындау және беру тәртібі "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын ескере отырып белгіленетін рұқсат құжаттамасының негізінде жүзеге асырылады.

61. Эксплуатация и обслуживание (обеспечение работоспособности) объектов инженерной инфраструктуры производятся специализированными эксплуатационными организациями.

61. Инженерлік инфрақұрылым объектілерін пайдалану және оған қызмет көрсету (жұмысқа жарамдылығын қамтамасыз ету) мамандандырылған эксплуатациялық ұйымдармен жүргізіледі.