О внесении изменений в постановление акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 21 декабря 2015 года № 323 "Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 2 августа 2024 года № 168. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Северо-Казахстанской области 5 августа 2024 года № 7779-15
Акимат района Шал акына Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВИЛ:
1. Внести в постановление акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 21 декабря 2015 года № 323 "Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3576) следующие изменения:
пункт 1 указанного постановления изложить в новой редакции:
"1. Утвердить схемы перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему постановлению.";
пункт 2 указанного постановления изложить в новой редакции:
"2. Утвердить порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области согласно приложению 7 к настоящему постановлению.";
приложение к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему постановлению;
порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района Шал акына Северо-Казахстанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. акима района С. Шаинов
Приложение 1 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение
к постановлению акимата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Афанасьевская средняя школа" коммунального государственного учреждения "Отдел образования района Шал акына" коммунального государственного учреждения "Управление образования акимата Северо-Казахстанской области", проживающих в сҰлах Рясинка и Двойники
Приложение 2 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение к постановлению
акимата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Кривощековская средняя школа" коммунального государственного учреждения "Отдел образования района Шал акына" коммунального государственного учреждения "Управление образования акимата Северо-Казахстанской области" проживающих в селе Ровное
Приложение 3 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение
к постановлению акимата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Крещенская средняя школа" коммунального государственного учреждения "Отдел образования района Шал акына" коммунального государственного учреждения "Управление образования акимата Северо-Казахстанской области" проживающих в селе Белоградовка
Приложение 4 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение к постановлению
акимата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Приишимская средняя школа" коммунального государственного учреждения "Отдел образования района Шал акына" коммунального государственного учреждения "Управление образования акимата Северо-Казахстанской области" проживающих в сҰлах Ортакуль и Минеевка
Приложение 5 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение к постановлению
акимата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Семипольская средняя школа" коммунального государственного учреждения "Отдел образования района Шал акына" коммунального государственного учреждения "Управление образования акимата Северо-Казахстанской области" проживающих в селе Астаган
Приложение 6 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение к постановлению
акимата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Городецкая основная школа" коммунального государственного учреждения "Отдел образования района Шал акына" коммунального государственного учреждения "Управление образования акимата Северо-Казахстанской области" проживающих в селе Баганаты
Приложение 7 к постановлению
от 2 августа 2024 года
№ 168
Приложение к постановлению
акимата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 21 декабря 2015 года № 323
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области

"Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғайдағы елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдау схемасы мен тәртібін бекiту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 323 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 2 тамыздағы № 168 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 5 тамызда № 7779-15 болып тіркелді
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғайдағы елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдау схемасы мен тәртібін бекiту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 21 желтоқсандағы № 323 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3576 тіркелген) қаулысына келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемалары осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5, 6 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген қаулының 2-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың қоса берілген қағидалары осы қаулының 7 - қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5, 6 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі жаңа редакцияда осы қаулының 7 - қосымшасына сәйкес жазылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
аудан әкімінің м.а. С. Шаинов
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
1 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Рясинка және Двойники ауылдарында тұратын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шал ақын ауданының білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Афанасьевка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
2 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Ровное ауылында тұратын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шал ақын ауданының білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Кривощековское орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
3 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Белоградовка ауылында тұратын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шал ақын ауданының білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Крещенка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
4 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Ортаққөл және Минеевка ауылдарында тұратын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шал ақын ауданының білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Приишим орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
5 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Астаған ауылында тұратын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шал ақын ауданының білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Семиполка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
6 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Бағанаты ауылында тұратын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Шал ақын ауданының білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Городецкое негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне балаларды тасымалдау схемасы
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 168 қаулыға
7 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 323 қаулысына қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғай елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района Шал акына Северо-Казахстанской области (далее-Порядок), разработан в соответствии с подпунктом 3 - 1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550).
Глава 2. Требования, предъявляемые к перевозчикам и автотранспортным средствам
2. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубые нарушения трудовой дисциплины и Правил дорожного движения.
Стаж работы водителя в организации, которая направляет его на перевозку детей, должен быть не менее трех лет.
Водители, назначаемые на перевозки детей автобусами вместимостью более 41 места, а также на любые перевозки детей в междугородном сообщении, должны иметь стаж работы на автобусах не менее пяти лет.
3. Водителю автобуса при перевозке детей не позволяется:
1) следовать со скоростью более 60 километров в час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя;
8) провозить в автобусе запрещенные к провозу предметы, вещества и материалы;
9) осуществлять съезд на грунтовые дороги и двигаться по ним (за исключением случаев перевозки детей на сельскохозяйственные работы и в места отдыха, а также во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
4. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями Правил и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының шалғай елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 3-тармағының 3-1) тармақшасына, "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2- тарау. Тасымалдаушыларға және автокөлік құралдарына қойылатын талаптар
2. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жыл еңбек тәртiбiн және жол қозғалысы ережесiн өрескел бұзбаған.
Балаларды тасымалдауға жiберген ұйымдағы жүргiзушiнiң жұмыс өтiлi үш жылдан кем болмауы тиiс.
Сыйымдылығы 41 орынды автобустармен балаларды тасымалдауға тағайындалған, сондай-ақ қалааралық қатынастағы балаларды басқа да тасымалдаудағы жүргiзушiлердiң автобустардағы жұмыс өтiлi кемiнде 5 жыл болуы тиiс.
3. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне рұқсат етілмейді:
1) сағатына 60 шақырым артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға;
8) тасуға тыйым салынған нәрселердi, заттарды және материалдарды автобуста алып жүруге;
9) топырақ жолдарға шығып кетуге және олармен жүруге (балаларды ауылшаруашылық жұмыстарына және демалыс орындарына, сондай-ақ жолды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргiзу кезiнде тасымалдаған жағдайдан басқа).
4. Балаларды тасымалдау Қағидалардың талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбiр балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.

5. Техническое состояние, объемы и сроки проведения технического обслуживания, оборудование автобусов, выделяемых для перевозки детей, должны отвечать требованиям Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте".
6. Автобусы, предназначенные для перевозки детей имеют не менее двух дверей и соответствуют пункту 1 приложения 25 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22066), а также оборудуются:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые устанавливаются спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один – в кабине водителя, другой – в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными) с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения согласно перечню лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 июля 2014 года № 368 "Об утверждении перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9649);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне – информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения.
Глава 3. Порядок перевозок детей
7. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
8. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осеннее-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.

5. Балаларды тасымалдау үшiн бөлiнген автобустардың техникалық жай-күйi, техникалық қызмет көрсету өткiзудiң көлемдерi мен мерзiмдерi, жабдықтары "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-10)-тармақшасына сәйкес автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесімен белгiленген талаптарға жауап беруi тиiс.сәйкес.
6. Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiгi болады және "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығымен бекітілген, "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 25-қосымшасы 1-тармағына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 22066 болып тіркелген) сәйкес келеді, сондай-ақ мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылатын "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);
4) "Автомобильдегі алғашқы медициналық көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 2 шілдедегі № 368 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9649 болып тіркелген) автомобильдегі алғашқы медициналық көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарының тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдары бар екі алғашқы көмек дәрі қобдишаларымен (автомобильді);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен;
7) колоннада жол жүргенде – автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен жабдықталады.
3 - тарау. Балаларды тасымалдау тәртібі
7. Тәулiктiң жарық мезгiлiнде балаларды автобуспен тасымалдау фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.
8. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және жүктерді автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс.
Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.

9. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
10. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя (при массовых перевозках, кроме того, под наблюдением ответственного за организацию перевозки).
При подъезде транспортного средства сопровождающие не допускают, чтобы дети побежали навстречу ему, скучивались у края проезжей части.
11. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса, во время остановок.
Глава 4. Заключение
12. Отношения, не урегулированные настоящим Порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством.

9. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға Тапсырыс берушi балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемiнде бiр рет) тексередi.
10. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiнiң басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен (жаппай тасымалдаған кезде одан басқа тасымалдауды ұйымдастыруға жауаптының байқауымен) автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
Көлiк құралы жақындаған кезде ерiп жүрушiлер балалардың оның алдынан жүгiрiп шығуына, жүру бөлiгiнiң шетiнде топтануына жол бермейдi.
11. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде, аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
4-тарау. Қорытынды
12. Осы Тәртіппен реттелмеген қатынастар қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттеледі.