Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Туркестанской области
Постановление акимата Туркестанской области от 6 мая 2024 года № 78. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Туркестанской области 10 мая 2024 года № 6530-13
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан, статьей 28 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20395), акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Туркестанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Туркестанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Туркестанской области Д. Сатыбалды
Приложение к постановлению
акимата Туркестанской области
от 6 мая 2024 года № 78
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Туркестанской области
Наименование памятника
Тип памятника
Местонахож дение
Геогра фические координаты памятника
Площадь памятника
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулиро вания застройки
Площадь зоны охраняемого природ ного ланд шафта
район Байдибек
1
Пещера Акмешит
сакральный объект
в 7 километрах к юго-востоку от села Кенестобе
N43°00'23.17 Е69°42'12.65
0,95 гектар
2 гектар
3 гектар
4 гектар
Отрарский район
2
Городище Отырар, I-XVIII века
археология
на юго-восточной окраине села Талапты
N 42°51'09.5 Е 68°18'10.8
173,5 гектар
17,4 гектар
14,5 гектар
14,9 гектар
3
Городище Оқсыз (Оксус), I-XIV века
археология
в 8 километрах к северу от села Маякум, на левом берегу реки Сырдарии
N 42°57'08.0 Е 68°02'02.1
33,2 гектар
10,1 гектар
10,9 гектар
11,8 гектар
район Сауран
4
Археологический архитектурный комплекс Сауран, I-ХІХ века (Городище Сауран, ХІІІ-ХVІІІ века)
археология
в 40 километрах от города Туркестан, 1 километрах от автомобильной трассы Западный Китай – Западная Европа

Түркістан облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 6 мамырдағы № 78 қаулысы. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2024 жылғы 10 мамырда № 6530-13 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 127-бабы 2 тармағына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына, "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20395 болып тіркелген) сәйкес, Түркістан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Түркістан облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Түркістан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облысының әкімі Д. Сатыбалды
Түркістан облысы әкімдігінің
2024 жылғы 6 мамырдағы
№ 78 қаулысына қосымша
Түркістан облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Ескерткіштің атауы
Ескерткіш тің түрі
Орналас қан жері
Ескерткіш тің география лық координат тары
Ескерт кіштің аумағы
Қорғау аймағы ның көлемі
Құрылыс салуды реттеу аймағы ның көлемі
Қорға латын табиғи ланд шафт аймағының көлемі
Бәйдібек ауданы
1
Ақмешіт үңгірі
киелі объект
Кеңестөбе ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста
N 43°00'23.17 Е 69°42'12.65
0,95 гектар
2 гектар
3 гектар
4 гектар
Отырар ауданы
2
Отырар қалашығы, I-XVIII ғасырлар
археология
Талапты ауылының оңтүстік-шығыс шеті
N 42°51'09.5 Е 68°18'10.8
173,5 гектар
17,4 гектар
14,5 гектар
14,9 гектар
3
Оқсыз (Оксус) қалашығы, I-XIV ғасырлар
археология
Маяқұм ауылынан 8 шақырым солтүстік те, Сырдария өзенінің сол жағалау ында
N 42°57'08.0 Е 68°02'02.1
33,2 гектар
10,1 гектар
10,9 гектар
11,8 гектар
Сауран ауданы
4
Сауран археологиялық-сәулеттік кешені, I-ХІХ ғасырлар (Сауран қалашығы, ХІІІ-ХVІІІ ғасырлар)
археология
Түркістан қаласынан 40 шақырым, Батыс Европа – Батыс Қытай трассасынан 1 шақырым

N 43°31'05.7 Е 67°46'18.3
1161 гектар
63,3 гектар
63,4 гектар
64,5 гектар
Шардаринский район
5
Мавзолей Ұзын ата, ХІХ-ХХ века
градостроительства и архитекту ры
в 4 километрах к северо-востоку от села Узын ата
N 41°44'07.8 Е 67°59'30.9
67,2 метр
22,40 метр
22,40 метр
22,40 метр

N 43°31'05.7 Е 67°46'18.3
1161 гектар
63,3 гектар
63,4 гектар
64,5 гектар
Шардара ауданы
5
Ұзын ата кесенесі, ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұзын ата ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста
N 41°44'07.8 Е 67°59'30.9
67,2 метр
22,40 метр
22,40 метр
22,40 метр