О внесении изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 23 января 2025 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2025 года № 35670
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Государственном общеобязательном стандарте дошкольного воспитания и обучения, утвержденном указанным приказом:
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Развитие коммуникативных, познавательных, интеллектуальных, творческих навыков, исследовательских способностей детей, их физическое развитие, формирование социально-эмоциональных навыков реализуются через интеграцию организованной деятельности по:
1) физическому воспитанию (адаптивному физическому воспитанию для детей с ООП);
2) плаванию (при наличии плавательного бассейна);
3) развитию речи;
4) художественной литературе;
5) основам грамоты;
6) казахскому языку;
7) сенсорике;
8) основам математики;
9) конструированию;
10) ознакомлению с окружающим миром;
11) рисованию;
12) лепке;
13) аппликации;
14) музыке.";
приложения 2 и 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 23 қаңтардағы № 12 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 қаңтарда № 35670 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Балалардың коммуникативтік, танымдық, зияткерлік, шығармашылық дағдыларын, зерттеушілік, физикалық қабілеттерін дамыту, әлеуметтік-эмоционалдық дағдыларын қалыптастыру:
1) дене тәрбиесі (ерекше балалар үшін бейімделген дене тәрбиесі);
2) жүзу (жүзу бассейні болған кезде);
3) тіл дамыту;
4) көркем әдебиет;
5) сауат ашу негіздері;
6) қазақ тілі;
7) сенсорика;
8) математика негіздері;
9) құрастыру;
10) қоршаған әлеммен таныстыру;
11) сурет салу;
12) мүсіндеу;
13) жапсыру;
14) музыка бойынша ұйымдастырылған іс-әрекеттерді кіріктіру арқылы жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрыққа 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2026 года, за исключением абзацев второго и третьего пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 23 января 2025 года № 12
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 3 августа 2022 № 348
Государственный общеобязательный стандарт начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт начального образования (далее – Стандарт) разработан в соответствии со статьей 56 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), подпунктом 4) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан", и определяет требования к содержанию образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения.
2. Разработка учебных планов, учебных программ, учебников и учебно-методических комплексов, содержание программ курсов повышения квалификации педагогов, организация воспитательной работы, проведение внутришкольного контроля, аттестация педагогов, оценивание результатов обучения, итоговая аттестация и мониторинг образовательных достижений обучающихся осуществляется на основании требований настоящего Стандарта.
3. В Стандарте применяются термины и определения в соответствии с Законом. В дополнение к ним включены следующие термины и определения:
1) академическая честность – совокупность нравственных и этических принципов, которые определяют поведение обучающихся, обеспечивающего достоверность образовательных достижений в обучении;
2) уровень подготовки обучающегося – уровень освоения обучающимся содержания образования, отражающий предметные, метапредметные и ключевые компетенции в виде ожидаемых результатов;
3) базовые ценности образования – принципы, убеждения и идеи, ориентирующие образование на развитие личности, обеспечивая единство обучения и воспитания;
4) базовое содержание образования – состав, структура и объем содержания образования, подлежащего обязательному изучению обучающимися в организациях образования, независимо от их типа, вида и формы собственности, а также языка обучения;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының екінші және үшінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 23 қаңтардағы
№ 12 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 3 тамыздағы
№ 348 бұйрығына
2-қосымша
Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 56-бабына, "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, білім беру мазмұнына, оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың дайындық деңгейіне, оқу мерзіміне қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Оқу жоспарларын, оқу бағдарламаларын, оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді, педагогтердің біліктілігін арттыру курстары бағдарламаларының мазмұнын әзірлеу, тәрбие жұмысын ұйымдастыру, мектепішілік бақылау, педагогтерді аттестаттау, оқыту нәтижелерін бағалау, білім алушыларды қорытынды аттестаттау және білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу осы Стандарт талаптарының негізінде жүзеге асырылады.
3. Стандартта Заңға сәйкес терминдер мен анықтамалар қолданылады. Оларға қосымша мынадай терминдер мен олардың анықтамалары енгізілді:
1) академиялық адалдық – оқудағы білім беру жетістіктерінің шынайылығын қамтамасыз ететін, білім алушылардың мінез-құлқын айқындайтын адамгершілік және этикалық қағидаттар жиынтығы;
2) білім алушының дайындық деңгейі – күтілетін нәтижелер түріндегі пәндік, метапәндік және түйінді құзыреттіліктерді көрсететін білім алушының білім мазмұнын меңгеру деңгейі;
3) білім берудің базалық құндылықтары – оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын қамтамасыз ете отырып, білім беруді жеке тұлғаны дамытуға бағыттайтын ұстанымдар, сенімдер мен идеялар;
4) білім берудің базалық мазмұны – білім беру ұйымдарының түріне және нысанына, сондай-ақ оқыту тіліне қарамастан, білім алушылардың меңгеруіне міндетті білім мазмұнының құрамы, құрылымы және көлемі;

5) образовательная область – составная часть базового содержания начального образования, включающая совокупность смежных учебных предметов;
6) индивидуально-развивающая программа для детей с особыми образовательными потребностями – программа, определяющая основные направления и содержание комплексной помощи на основе оценки особых образовательных потребностей детей;
7) адаптация учебных программ для детей с особыми образовательными потребностями – внесение изменений в содержание Типовых учебных программ для детей, испытывающих трудности в усвоении содержания учебных предметов в соответствии с объемом, установленным Стандартом и темпом его изучения в классе;
8) индивидуальная учебная программа – документ, разрабатываемый педагогами организаций среднего образования на основе Типовых учебных программ для обучающихся с нарушениями интеллекта, для определения содержания учебных предметов для обучающихся с нарушениями интеллекта, обучающихся в общем классе, с учетом их индивидуальных возможностей;
9) полиязычное образование – образовательная модель, которая предполагает изучение нескольких языков одновременно или последовательно с раннего возраста;
10) содержательные концепты – ценностные ориентиры, обеспечивающие единство обучения и воспитания;
11) метапредметные компетенции – совокупность универсальных навыков и умений, обеспечивающих способность обучающегося применять знания в реальных жизненных ситуациях;
12) внеурочная деятельность – часть образовательного процесса, реализуемая вне учебной нагрузки, определенной типовым учебным планом;
13) вариативный компонент учебной нагрузки – составной компонент типового учебного плана, который определяется организацией образования на основе образовательных потребностей обучающихся;
14) максимальный объем учебной нагрузки – объем учебного времени, необходимый для освоения содержания учебных предметов инвариантного и вариативного компонентов типового учебного плана и установленный по уровням образования и учебным годам;
15) инвариантный компонент учебной нагрузки – составной компонент типового учебного плана, определяющий учебные предметы, обязательные для изучения всеми обучающимися в организациях образования, независимо от их типа, вида и формы собственности, языка обучения;
16) рабочий учебный план – документ, разрабатываемый организацией среднего образования на основе типового учебного плана с учетом образовательных потребностей обучающихся;
17) ожидаемые результаты обучения – компетенции, отражающие уровень освоения обучающимися содержания образования, формирование личностных качеств;

5) білім беру саласы – сабақтас оқу пәндерінің жиынтығын қамтитын бастауыш білім берудің базалық мазмұнының құрамдас бөлігі;
6) ерекше білім беруді қажет ететін балалар үшін жеке дамыту бағдарламасы – балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау негізінде кешенді көмектің негізгі бағыттары мен мазмұнын анықтайтын бағдарлама;
7) ерекше білім беруді қажет ететін балалар үшін оқу бағдарламаларын бейімдеу – Стандартпен белгіленген көлемге және сыныпта оқу қарқынына сәйкес оқу пәндерінің мазмұнын меңгеруде қиналатын балаларға арнап Үлгілік оқу бағдарламаларының мазмұнына өзгерістер енгізуі;
8) жеке оқу бағдарламасы – зияты бұзылған білім алушыларға арналған Үлгілік оқу бағдарламалары негізінде олардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, жалпы сыныпта оқитын білім алушыларға, зияты бұзылған білім алушыларға арналған оқу пәндерінің мазмұнын айқындау үшін орта білім беру ұйымдарының педагогтері әзірлейтін құжат;
9) көптілді білім беру – ерте жастан бастап кезең-кезеңімен немесе қатарынан бірнеше тілді үйренуді көздейтін білім беру моделі;
10) мазмұндық концептілер – оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын қамтамасыз ететін негізгі құндылық бағдарлары;
11) метапәндік құзыреттіліктер – білім алушының нақты өмір жағдаяттарында білімді қолдану қабілетін қамтамасыз ететін әмбебап дағдылары мен қабілеттерінің жиынтығы;
12) оқудан тыс әрекет – үлгілік оқу жоспарында белгіленген оқу жүктемесінен тыс іске асырылатын білім беру процесінің бөлігі;
13) оқу жүктемесінің вариативтік компоненті – білім алушылардың білімге деген қажеттіліктері негізінде білім беру ұйымы айқындайтын үлгілік оқу жоспарының құрамдас компоненті;
14) оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі – үлгілік оқу жоспарының инварианттық және вариативтік компоненттеріндегі оқу пәндерінің мазмұнын меңгеру үшін қажетті және бастауыш білім беру деңгейлері мен оқу жылдары бойынша белгіленген оқу уақытының көлемі;
15) оқу жүктемесінің инварианттық компоненті – білім беру ұйымдарының типіне, түріне және меншік нысанына, оқыту тіліне қарамастан, барлық білім алушылар оқып білуге міндетті оқу пәндерін айқындайтын үлгілік оқу жоспарының құрамдас компоненті;
16) оқу жұмыс жоспары – білім алушылардың білімге деген қажеттіліктерін ескере отырып, үлгілік оқу жоспары негізінде орта білім беру ұйымы әзірлейтін құжат;
17) оқытудан күтілетін нәтижелер – білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін, тұлғалық қасиеттерінің қалыптасуын көрсететін құзыреттіліктер;

18) предметные компетенции – совокупность способностей обучающегося применять знания, умения и навыки, формируемые в процессе обучения учебному предмету;
19) коррекционно-развивающая программа – программа, определяющая содержание, направления и последовательность коррекционно-развивающей работы с детьми с ограниченными возможностями по видам нарушений в развитии;
20) коррекционный компонент – обязательный компонент Типового учебного плана, включающий совокупность специальных учебных занятий, направленных на коррекцию и компенсацию нарушенных функций детей с ограниченными возможностями, обучающихся в условиях специального образования;
21) ключевые компетенции – совокупность личностных качеств, навыков и умений, необходимых выпускнику, завершившему уровень образования, для успешной адаптации в обществе;
22) типовой учебный план – документ, регламентирующий перечень учебных предметов и определяющий обязательный объем инвариантного и вариативного компонентов учебной нагрузки соответствующего уровня образования.
4. В целях обеспечения качества образования проводится непрерывный мониторинг реализации Государственного общеобязательного стандарта начального образования, Типовых учебных планов и Типовых учебных программ по учебным предметам.
5. Результаты мониторинга реализации Государственного общеобязательного стандарта начального образования, Типовых учебных планов и Типовых учебных программ по учебным предметам, мониторинга учебных достижений обучающихся, международных сопоставительных исследований, достижения науки и технологий, а также приоритеты государственной политики являются основанием для внесения изменений в Государственный общеобязательный стандарт начального образования, Типовые учебные планы и Типовые учебные программы по учебным предметам.
Глава 2. Требования к содержанию образования
6. Содержание начального образования определяется с учетом следующих ориентиров:
1) требования современного общества, достижения науки и техники;
2) развитие критического и творческого мышления;
3) интеграция содержания учебных предметов;
4) обеспечение межпредметных связей, непрерывности и преемственности между уровнями образования;
5) сохранение баланса между академичностью и практической направленностью содержания образования;
6) обеспечение единства обучения и воспитания;
7) инклюзивный подход в образовании.
7. Цель начального образования – обеспечение освоения базового содержания, формирование на основе ценностей предметных, метапредметных, ключевых компетенций.
8. Задачи начального образования:

18) пәндік құзыреттіліктер – білім алушының оқу пәні бойынша меңгерген білім, білік және дағдыларын қолдана білу қабілеттерінің жиынтығы;
19) түзету-дамыту бағдарламасы – дамуындағы бұзылыстардың түрлері бойынша мүмкіндіктері шектеулі балалармен түзету-дамыту жұмысының мазмұнын, бағыттары мен реттілігін анықтайтын бағдарлама;
20) түзету компоненті – арнайы білім беру жағдайында оқитын мүмкіндіктері шектеулі балалардың бұзылған функцияларын түзетуге және орнын толтыруға бағытталған арнайы оқу сабақтарының жиынтығын қамтитын Үлгілік оқу жоспарының міндетті компоненті;
21) түйінді құзыреттіліктер – білім беру деңгейін аяқтаған түлектің қоғамға табысты бейімделуіне қажетті тұлғалық қасиеттерінің, дағдылар мен қабілеттерінің жиынтығы;
22) үлгілік оқу жоспары – оқу пәндерінің тізбесін реттейтін және тиісті білім беру деңгейіндегі оқу жүктемесінің инварианттық және вариативтік компоненттерінің міндетті көлемін айқындайтын құжат.
4. Білім беру сапасын қамтамасыз ету мақсатында Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының, оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарларының және Үлгілік оқу бағдарламаларының іске асырылуына үздіксіз мониторинг жүргізіледі.
5. Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын, оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарлары мен Үлгілік оқу бағдарламаларын іске асыру мониторингінің, білім алушылардың оқу жетістіктерінің, халықаралық салыстырмалы зерттеулердің, ғылым мен технологиялар жетістіктері мониторингінің нәтижелері, сондай-ақ мемлекеттік саясаттың басымдықтары Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарлары мен Үлгілік оқу бағдарламаларына өзгерістер енгізу үшін негіз болып табылады.
2-тарау. Білім мазмұнына қойылатын талаптар
6. Бастауыш білім берудің мазмұны:
1) қоғамның заманауи талаптарын, ғылым мен техниканың жетістіктерін;
2) сыни және шығармашылық ойлауды дамытуды;
3) оқу пәндерінің мазмұнын кіріктіруді;
4) пәнаралық байланысты, білім беру деңгейлері арасындағы үздіксіздік пен сабақтастықты қамтамасыз етуді;
5) білім мазмұнының академиялық және практикалық бағыттылығы арасындағы тепе-теңдікті сақтауды;
6) оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын қамтамасыз етуді;
7) білім берудегі инклюзивті тәсілді ескере отырып айқындалады.
7. Бастауыш білім берудің мақсаты – базалық мазмұнын меңгеруді қамтамасыз ету, құндылықтар негізінде пәндік, метапәндік және түйінді құзыреттіліктерді қалыптастыру.
8. Бастауыш білім берудің міндеттері:

1) формировать навыки грамотной речи, чтения, письма и счета;
2) формировать функциональную грамотность, навыки исследовательской деятельности;
3) формировать ценностные ориентации, мировоззрение и национальное самосознание;
4) приобщать к здоровому образу жизни; развивать физические, художественно-эстетические, творческие, социально-личностные способности, трудолюбие и способствовать социализации.
9. Содержание образования ориентируется на следующие базовые ценности:
1) независимость и патриотизм;
2) единство и солидарность;
3) справедливость и ответственность;
4) закон и порядок;
5) трудолюбие и профессионализм;
6) созидание и новаторство.
10. Содержание образования ориентируется на формирование у обучающегося компетенции личностного самосовершенствования, языковых и коммуникативных, культурно-социальных, трудовых, учебно-познавательных, исследовательских, информационно-технологических ключевых компетенций по завершению начального образования.
11. Содержательные концепты "Человек", "Совесть", "Честь", "Семья", "Родина", "Язык", "Культура", "Образование", "Труд", "Природа", основанные на ценностях, обеспечивают единство обучения и воспитания, формирование мировоззрения, нравственных ориентиров.
12. Образовательный процесс реализуется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, компетентностного, конструктивистского, деятельностного, коммуникативного, инклюзивного подходов.
13. Содержание начального образования ориентируется на результаты обучения и определяется Типовыми учебными планами и Типовыми учебными программами по учебным предметам.
14. Объем знаний и содержание учебных предметов инвариантного компонента в организациях образования для обучающихся с легкими и умеренными нарушениями интеллекта осуществляется в соответствии с Типовыми учебными планами и Типовыми учебными программами.
15. Для обучающихся с особыми образовательными потребностями содержание Типовых учебных программ начального образования адаптируется с учетом их индивидуальных возможностей в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогических консультаций.
16. Полиязычное образование реализуется на основе поэтапного или одновременного изучение через:
1) уровневое усвоение казахского языка как государственного языка, а также русского и иностранного языков;
2) организацию внеурочной деятельности на казахском, русском и иностранном языках.
17. Содержание начального образования реализуется через образовательные области "Язык и литература", "Математика и информатика", "Естествознание", "Человек и общество", "Технология и искусство", "Физическая культура".

1) сауатты сөйлеу, оқу, жазу және есептеу дағдыларын қалыптастыру;
2) функционалдық сауаттылықты, зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
3) құндылық бағдарларын, дүниетанымын, ұлттық сана-сезімін қалыптастыру;
4) салауатты өмір салтына баулу, физикалық, көркемдік-эстетикалық, шығармашылық, әлеуметтік-тұлғалық қабілеттерін, еңбекқорлығын дамыту және әлеуметтендіру.
9. Білім беру мазмұны келесі базалық құндылықтарға бағытталған:
1) тәуелсіздік және патриотизм;
2) бірлік пен ынтымақ;
3) әділдік пен жауапкершілік;
4) заң және тәртіп;
5) еңбекқорлық және кәсіби біліктілік;
6) жасампаздық және жаңашылдық.
10. Білім берудің мазмұны бастауыш білім беру бағдарламасын аяқтаған білім алушының бойында тұлғаның өзін-өзі жетілдіру, тілдік және коммуникативтік, мәдени-әлеуметтік, еңбек, оқу-танымдық, зерттеушілік, ақпараттық-технологиялық түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыруға бағдарланады.
11. Құндылықтарға негізделген "Адам", "Ар-ұждан", "Намыс", "Отбасы", "Отан", "Тіл", "Мәдениет", "Білім", "Еңбек", "Табиғат" мазмұндық концептілері оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын, дүниетанымын, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
12. Білім беру процесі құндылыққа, тұлғаға бағытталған, құзыреттілік, конструктивистік, белсенділік, коммуникативтік, инклюзивті тәсілдер негізінде іске асырылады.
13. Бастауыш білім берудің мазмұны оқыту нәтижелеріне бағытталады және оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарларымен және Үлгілік оқу бағдарламаларымен айқындалады.
14. Зияты жеңіл және орташа бұзылған білім алушыларға арналған білім беру ұйымдарындағы инварианттық компоненттің білім көлемі мен оқу пәндерінің мазмұны Үлгілік оқу жоспарлары мен Үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылар үшін Бастауыш білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларының мазмұны психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың ұсынымдарына сәйкес олардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып бейімделеді.
16. Көптілді білім беру тілдерді кезең-кезеңімен немесе қатарынан бірнеше тілді оқыту негізінде:
1) қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде, орыс және шетел тілдерін деңгейлік меңгеру;
2) қазақ, орыс және шетел тілдерінде сабақтан тыс іс-шаралар ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады.
17. Бастауыш білім берудің мазмұны "Тіл және әдебиет", "Математика және информатика", "Жаратылыстану", "Адам және қоғам", "Технология және өнер", "Дене шынықтыру" білім беру салалары арқылы жүзеге асырылады.

18. Содержание образовательной области "Язык и литература" реализуется в учебных предметах:
1) в классах с казахским языком обучения "Әліппе", "Ана тілі", "Қазақ тілі", "Әдебиеттік оқу", "Орыс тілі", "Шетел тілі";
2) в классах с русским языком обучения: "Букварь", "Обучение грамоте", "Казахский язык", "Русский язык", "Литературное чтение", "Иностранный язык";
3) в классах с уйгурским языком обучения: "Елипбә", "Обучение грамоте", "Қазақ тілі", "Уйгурский язык", "Литературное чтение", "Русский язык", "Иностранный язык";
4) в классах с узбекским языком обучения: "Алифбе", "Обучение грамоте", "Қазақ тілі", "Узбекский язык", "Литературное чтение", "Русский язык", "Иностранный язык".
5) в классах с таджикским языком обучения: "Алифбо", "Обучение грамоте", "Қазақ тілі", "Таджикский язык", "Литературное чтение", "Русский язык", "Иностранный язык".
19. Содержание образовательной области "Язык и литература" формирует представление об единстве и разнообразии национальной культуры Казахстана, о государственном языке как основе национального самоосознания, средстве активной коммуникации, достигаемой через развитие навыков по четырем видам речевой деятельности. Содержание языковых предметов направлено на формирование первоначальных коммуникативных навыков для обмена информацией, на развитие умения работать с текстом как речевым материалом, использовать фразы и выражения из текста в конкретных ситуациях общения.
20. Содержание образовательной области "Математика и информатика" реализуется в учебных предметах "Математика", "Цифровая грамотность".
21. Содержание образовательной области "Математика и информатика" направлено на формирование у обучающихся первоначальных математических знаний для описания разнообразных объектов и явлений окружающей среды; на усвоение устных и письменных вычислительных алгоритмов; на развитие общих приемов решения задач, навыков логического мышления на основе измерительных и вычислительных навыков; на формирование навыков использования элементарных инструментов информационно-коммуникационных технологий, умений искать, выбирать, передавать информацию, проектировать объекты и процессы, применять простейшие методы работы с таблицами, схемами, графиками и диаграммами для анализа, интерпретации и представления данных.
22. Содержание образовательной области "Естествознание" реализуется в учебном предмете "Естествознание".
23. Содержание образовательной области "Естествознание" обеспечивает базовый уровень научных знаний о системе "Человек – Природа", направлено на развитие природной любознательности обучающихся, исследовательских навыков, формирование научного понимания и видения окружающего мира, и экологической культуры. Осмысление причин и понимание взаимосвязи явлений и процессов живой и неживой природы, осознание многообразия и сложности окружающего мира расширит кругозор обучающихся.

18. "Тіл және әдебиет" білім беру саласының мазмұны:
1) қазақ тілінде оқытатын сыныптарда: "Әліппе", "Ана тілі", "Қазақ тілі", "Әдебиеттік оқу", "Орыс тілі", "Шетел тілі";
2) орыс тілінде оқытатын сыныптарда: "Букварь", "Обучение грамоте", "Қазақ тілі", "Русский язык", "Литературное чтение", "Шетел тілі";
3) ұйғыр тілінде оқытатын сыныптарда: "Елипбә", "Сауат ашу", "Қазақ тілі", "Ұйғыр тілі", "Әдебиеттік оқу", "Орыс тілі", "Шетел тілі";
4) өзбек тілінде оқытатын сыныптарда: "Алифбе", "Сауат ашу", "Қазақ тілі", "Өзбек тілі", "Әдебиеттік оқу", "Орыс тілі", "Шетел тілі";
5) тәжік тілінде оқытатын сыныптарда: "Алифбо", "Сауат ашу", "Қазақ тілі", "Тәжік тілі", "Әдебиеттік оқу", "Орыс тілі", "Шетел тілі" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.
19. "Тіл және әдебиет" білім беру саласының мазмұны Қазақстанның ұлттық мәдениетінің бірлігі мен әртүрлілігі, ұлттық сана-сезімнің негізі, белсенді коммуникация құралы ретінде сөйлеу қызметінің төрт түрі бойынша дағдыларды дамыту арқылы мемлекеттік тіл туралы түсініктерін қалыптастырады. Тілдік пәндердің мазмұны ақпарат алмасу үшін бастапқы коммуникативтік дағдыларды қалыптастыруға, тілдік материал ретінде мәтінмен жұмыс істей білуін дамытуға, фразалар мен сөз оралымдарын нақты қарым-қатынас жағдайларында қолдануға бағытталған.
20. "Математика және информатика" білім беру саласының мазмұны "Математика", "Цифрлық сауаттылық" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.
21. "Математика және информатика" білім беру саласының мазмұны білім алушылардың қоршаған ортаның алуан түрлі объектілері мен құбылыстарын сипаттау үшін бастапқы математикалық білімін қалыптастыруға; ауызша және жазбаша есептеу алгоритмдерін игеруге; есеп шығарудың жалпы амалдарын, өлшем және есептеу дағдылары негізінде логикалық ойлау машықтарын дамытуға; ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың қарапайым құралдарын қолдану дағдыларын, ақпаратты іздеу, таңдау, жеткізу, объектілер мен процестерді жобалау, кестелермен, сызбалармен, графикалармен және диаграммалармен жұмыс істеуде ең қарапайым әдістерді қолдану, интерпретациялау және деректерді беру машықтарын қалыптастыруға бағытталады.
22. "Жаратылыстану" білім беру саласының мазмұны "Жаратылыстану" оқу пәнінде жүзеге асырылады.
23. "Жаратылыстану" білім беру саласының мазмұны "Адам – Табиғат" жүйесіндегі ғылыми білімнің қарапайым деңгейін қамтамасыз етеді, білім алушылардың табиғатты тануға деген қызығушылығын, зерттеу дағдыларын дамытуға, қоршаған ортаны ғылыми тұрғыдан түсініп, көре білуді, экологиялық мәдениетін қалыптастыруға бағытталған. Жанды және жансыз табиғаттың құбылыстары мен процестерінің өзара байланыстарының себебін ұғыну және түсіну, қоршаған ортаның көптүрлілігі мен күрделілігін саналы аңғару білім алушылардың ой-өрісін кеңейтеді.

24. Содержание образовательной области "Человек и общество" реализуется в учебном предмете "Познание мира".
25. Содержание образовательной области "Человек и общество" направлено на формирование у обучающегося качеств совести, чести, доброты, чувства гордости за Родину; понимания своего места в местном, национальном и глобальном сообществе; понимания национальных и общечеловеческих ценностей; культуры общения в семье, обществе; социализацию, уважение к культуре своего народа и народов мира ответственности за свои действия; формирование навыков первичной правовой и финансовой грамотности; овладение основами безопасности.
26. Содержание образовательной области "Технология и искусство" представлено учебными предметами "Музыка", "Труд", "Изобразительное искусство".
27. Содержание образовательной области "Технология и искусство" направлено на целостное восприятие окружающего мира, познание его средствами визуального искусства и музыки; развитие первоначальных представлений о роли изобразительного искусства, прикладного творчества и музыки в жизни человека, уважительного отношения к казахскому национальному декоративно-прикладному искусству, традициям и обычаям, искусству народов мира; воспитание нравственно-эстетического отношения к различным видам искусства; художественное и музыкально-творческое развитие.
28. Содержание образовательной области "Физическая культура" реализуется в учебном предмете "Физическая культура".
29. Содержание образовательной области "Физическая культура" направлено на развитие физических качеств, интереса к самостоятельному выполнению общеразвивающих упражнений; привитие культуры здорового образа жизни; формирование представлений о роли физической культуры в жизни человека, умения самостоятельно находить информацию о спорте, национальных видах спорта и использовать ее для укрепления здоровья; формирование культуры общения со сверстниками в условиях учебной, игровой и соревновательной деятельности.
30. В 1-4 классах обеспечивается обязательное изучение основ безопасности жизнедеятельности. Содержание реализуется в рамках учебного предмета "Познание мира": в 1-3 классах с годовой учебной нагрузкой 6 часов, в 4 классе – 10 часов педагогами начальных классов.
31. Содержание учебного курса "Правила дорожного движения" в 1-4 классах реализуется классными руководителями за счет классных часов и во внеурочное время, выделяя по 6 часов на каждый класс, с указанием тем и сроков в годовом плане работы классного руководителя.
Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся

24. "Адам және қоғам" білім беру саласының мазмұны "Дүниетану" оқу пәнінде жүзеге асырылады.
25. "Адам және қоғам" білім беру саласының мазмұны білім алушының ар-ұят, намыс, мейірімділік қасиеттерін, Отан үшін мақтаныш сезімін қалыптастыруға, жергілікті, ұлттық және жаһандық қауымдастықтағы өз орнын білуге; ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды түсінуге, отбасында, қоғамда қарым-қатынас жасауға; әлеуметтенуге, өз халқының және әлем халықтарының мәдениетіне құрмет көрсетуге, өз әрекеті үшін жауапкершілігін ұғынуына, бастапқы құқықтық және қаржылық сауаттылық дағдыларының қалыптасуына, қауіпсіздік негіздерін меңгеруіне бағытталады.
26. "Технология және өнер" білім беру саласының мазмұны "Музыка", "Еңбек", "Бейнелеу өнері" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.
27. "Технология және өнер" білім беру саласының мазмұны қоршаған әлемді тұтас қабылдауға, оны визуалды өнер мен музыка құралдары арқылы тануға; бейнелеу өнерінің, қолөнер мен музыканың адам өміріндегі рөлі туралы алғашқы түсініктерді дамытуға, қазақтың ұлттық сәндік-қолданбалы өнеріне, салт-дәстүрі мен әдет-ғұрпына, әлем халықтарының өнеріне құрметпен қарауға; өнердің алуан түріне адамгершілік-эстетикалық көзқарасын тәрбиелеуге, көркем және музыкалық-шығармашылық дамуына бағытталған.
28. "Дене шынықтыру" білім беру саласының мазмұны "Дене шынықтыру" оқу пәнінде жүзеге асырылады.
29. "Дене шынықтыру" білім беру саласының мазмұны дененің физикалық қасиеттерін дамытуға, жалпы дамыту жаттығуларын өз бетімен орындауға; салауатты өмір салты мәдениетін дарытуға; дене шынықтырудың адам өміріндегі рөлі туралы түсініктерді қалыптастыруға; спорт, қазақтың ұлттық спорт түрлері туралы ақпаратты өз бетімен таба білуге және оны өзінің денсаулығын нығайту үшін пайдалана білу дағдыларын қалыптастыруға; оқу, ойын және жарыс әрекеттері кезінде құрбы-құрдастарымен қарым-қатынас жасау мәдениетін қалыптастыруға бағытталған.
30. 1-4-сыныптарда өмір қауіпсіздігінің негіздерін меңгеру міндетті. Мазмұны "Дүниетану" оқу пәнінің шеңберінде: 1-3-сыныптарда жылдық оқу жүктемесі 6 сағаттан, 4-сыныпта 10 сағаттан бастауыш сынып педагогтері жүзеге асырады.
31. "Жол жүру ережелері" оқу курсының мазмұнын 1-4-сыныптарда сынып сағаттары есебінен әр сыныпта 6 сағаттан және сабақтан тыс уақытта, жылдық жұмыс жоспарында тақырыптары мен мерзімін көрсете отырып, сынып жетекшілері жүзеге асырады.
3-тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

32. Уровень подготовки обучающегося, завершившего программу обучения начального образования, определяется уровнем сформированности у обучающихся предметных, метапредметных и ключевых компетенций в результате освоения учебных программ.
33. Ожидаемые результаты освоения содержания начального образования отражаются в виде ключевых компетенций:
проявляет уважение к государственным символам Республики Казахстан, истории, культуре и традициям страны;
строит позитивные отношения с окружающими, работает в команде и достигает общих целей;
поступает честно в жизненных ситуациях, осознает ответственность за свои действия;
действует в соответствии с общепринятыми нормами и правилами в обществе;
демонстрирует навыки самоорганизации и самоконтроля;
проявляет творческий подход в учебной и повседневной деятельности.
34. На уровне начального образования реализуется программа раннего погружения в казахский язык (по выбору организации образования).
35. Ожидаемые результаты обучения по образовательным областям (и учебным предметам) служат основой для определения базового содержания начального образования.
36. Ожидаемые результаты обучения по образовательным областям (и учебным предметам) конкретизируются в целях обучения в типовых учебных программах начального образования.
37. Система ожидаемых результатов обучения создает возможность для выстраивания индивидуальных траекторий развития обучающихся, в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями, и поэтапного продвижения их к достижению долгосрочных целей обучения.
38. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Язык и литература".
"Казахский язык" (в классах с казахским языком обучения); "Русский язык" (в классах с русским языком обучения); "Уйгурский язык" (в классах уйгурским языком обучения), "Узбекский язык" (в классах с узбекским языком обучения), "Таджикский язык" (в классах с таджикским языком обучения), "Литературное чтение":
По завершении начального образования обучающийся:
1) слушание и говорение: понимает и передает основное содержание беседы, прочитанного или услышанного текста; определяет, как представлена точка зрения говорящего, делает выводы; понимает тему дискуссии и участвует в обсуждении, соблюдая речевые нормы;
осознанно использует в речи синонимы, антонимы, омонимы, слова с прямым и переносным значением; использует различные приемы пересказа содержания повествовательных и описательных текстов, применяет различные приемы пересказа содержания художественных произведений; рассуждает по поводу прочитанного и услышанного, делится своими мыслями и эмоциями;
аргументирует свою точку зрения в соответствии с заданной темой подраздела, использует коммуникативные навыки, выражает логически обоснованное и самостоятельное мнение; умеет слушать собеседника; анализирует и объясняет данные на основе прослушанной информации; использует инструменты искусственного интеллекта для совершенствования навыков речевой деятельности.

32. Бастауыш білім беру бағдарламасын аяқтаған білім алушының дайындық деңгейі оқу бағдарламаларын меңгеру нәтижесінде білім алушылардың пәндік, метапәндік және түйінді құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейімен айқындалады.
33. Бастауыш білім беру мазмұнын меңгеруден күтілетін нәтижелері түйінді құзыреттіліктер түрінде айқындалады:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін, елдің тарихын, мәдениеті мен салт-дәстүрлерін құрметтейді;
басқалармен жағымды қарым-қатынас орната алады, командада жұмыс істейді және ортақ мақсаттарға жетуге ұмтылады;
кез келген өмірлік жағдайларда адалдық танытады, өз әрекеттері үшін жауапкершілікті сезінеді;
қоғамда жалпы қабылданған нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет етеді;
өзін-өзі ұйымдастыру және өзін-өзі бақылау дағдыларын көрсетеді;
оқуда және күнделікті іс-әрекетте шығармашылық көзқарас танытады.
34. Бастауыш білім беруде қазақ тіліне ерте бойлату бағдарламасы іске асырылады (білім беру ұйымының таңдауы бойынша).
35. Білім беру салалары (және оқу пәндері) бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер бастауыш білім берудің базалық мазмұнын айқындау үшін негіз болады.
36. Білім беру салалары (және оқу пәндері) бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер бастауыш білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында оқу мақсаттарында нақтыланады.
37. Оқытудан күтілетін нәтижелер жүйесі білім алушылардың, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылардың жеке даму траекторияларын қалыптастыруға және олардың оқытудың ұзақ мерзімді мақсаттарына кезең-кезеңмен қол жеткізуге ұмтылуына мүмкіндік жасайды.
38. "Тіл және әдебиет" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
"Қазақ тілі" (қазақ тілінде оқытатын сыныптарда), "Орыс тілі" (орыс тілінде оқытатын сыныптарда), "Ұйғыр Тәжік тілі" (ұйғыр тілінде оқытатын сыныптарда), "Өзбек тілі" (өзбек тілінде оқытатын сыныптарда), "Тәжік тілі" (тәжік тілінде оқытатын сыныптарда), "Әдебиеттік оқу":
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) тыңдалым және айтылым: әңгімелесудің, оқылған немесе тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және жеткізе алады; сөйлеушінің көзқарасын жеткізу жолдарын айқындайды, қорытынды шығарады; пікірталастың тақырыбын түсінеді және сөйлеу нормасын сақтай отырып, оны талқылауға қатысады;
сөйлеу барысында синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді саналы түрде қолданады; әңгімелеу және сипаттау мәтіндерінің мазмұнын баяндаудың түрлі тәсілдерін пайдаланады; көркем шығармалардың мазмұнын баяндаудың түрлі тәсілдерін қолданады; тыңдағандарына және оқығандарына қатысты пайымдайды, өз ойымен және эмоциясымен бөліседі;
бөлімше тақырыбына сәйкес өз көзқарасын дәлелдейді, коммуникативтік дағдыларды пайдаланады, логикалық тұрғыдан негізделген өзіндік пікір білдіреді; әңгімелесушіні тыңдай алады; тыңдалған ақпарат негізінде деректерді талдайды және түсіндіреді; сөйлеу дағдыларын жетілдіру үшін жасанды интеллект құралдарын пайдаланады.

2) чтение: читает произведения устного народного творчества и детской литературы, историко-культурного наследия, анализирует характер героев и дает оценку их поступкам; отличает художественные тексты; определяет основную идею и композицию художественных произведений; определяет жанр художественного произведения, ясно и без опасений выражает свой ответ/выбор; определяет изобразительно-выразительные средства, использованные автором для создания образа; делает выводы об отношении писателя к своим героям и умеет отличать хорошее от плохого; читает тексты, используя определенные виды и стратегии чтения; прогнозирует ход событий в произведениях; определяет типы текста (описание, повествование и рассуждение); выразительно читает рассказы/стихотворения; выразительно читает стихотворения наизусть; понимает общечеловеческие ценности в произведениях художественной литературы;
3) письмо: пишет тексты различных типов, жанров и стилей, подбирая соответствующие слова; пишет в соответствии с грамматическими, пунктуационными и орфографическими нормами; использует различные формы письменной работы (рисунки, схемы, изображения, таблицы) для создания текстов; соблюдает гигиенические и каллиграфические требования письма; создает тексты, выражая собственное мнение по темам, связанным с культурой и традициями народа Казахстана; использует инструменты искусственного интеллекта для совершенствования навыков академического письма.
"Казахский язык" (в классах с русским, уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения) / "Русский язык" (в классах с казахским, уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения):
По завершении начального образования обучающийся:
1) слушание: понимает смысл аудиовизуального материала, актуального для социально-бытовой и социально-культурной сфер общения; понимает тему, основную идею, главную и второстепенную информацию текста с достаточной полнотой, глубиной и точностью; понимает, как меняется стиль речи в зависимости от ситуации, места и участников общения (коммуникации), прогнозирует содержание истории/рассказа с учетом различных мнений;
2) говорение: передает содержание рассказов, историй, в том числе используя предварительные записи и план; задает вопросы и выражает свою точку зрения по поводу прочитанного, услышанного; самостоятельно составляет связные, логичные высказывания в соответствии с предложенной темой и коммуникативно заданной установкой; участвует в диалоге, выражая свое коммуникативное намерение в разных речевых ситуациях социально-бытовой сферы общения;

2) оқылым: халық ауыз әдебиеті мен балалар әдебиеті туындыларын, тарихи-мәдени мұралар туралы оқиды, кейіпкерлердің мінез-құлықтарын талдайды және іс-әрекеттеріне баға бере алады; көркем мәтіндерді ажыратады; көркем шығармалардың негізгі идеялары мен композициясын айқындайды; көркем туындының жанрын айқындайды, өзінің жауабын/таңдауын анық, жасқанбай жеткізе біледі; автордың бейнені сомдау үшін қолданған әдеби көркемдеуіш құралдарын айқындайды; жазушының өз кейіпкерлеріне қатынасы туралы қорытынды жасайды және жақсы мен жаманды ажырата алады; мәтіндерді белгілі бір оқу түрлері мен стратегияларын қолдана отырып оқиды; шығармалардағы оқиғалар барысын болжайды; мәтін түрлерін (сипаттау, әңгімелеу, пайымдау) айқындайды; әңгімелерді/өлеңдерді мәнерлеп оқиды; өлеңді мәнерлеп жатқа оқиды; көркем әдебиет туындыларындағы адамзаттың ортақ құндылықтарын түсінеді;
3) жазылым: сәйкес сөздерді таңдай отырып, әр түрлі типтегі, жанрдағы және стильдегі мәтіндерді жазады; грамматикалық, пунктуациялық және орфографиялық нормаларға сай жазады; мәтіндер құру үшін жазылымның түрлі формаларын (суреттер, сызбалар, кескіндер, кестелер) қолданады; жазудың гигиеналық және каллиграфиялық талаптарын сақтайды; Қазақстан халқының мәдениетіне, салт-дәстүріне байланысты тақырыптарға өзінің жеке көзқарасын білдіреді; академиялық жазу дағдыларын жетілдіру үшін жасанды интеллект құралдарын пайдаланады.
"Қазақ тілі" (оқыту орыс, ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде оқытатын сыныптарда)/ "Орыс тілі" (оқыту қазақ, ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде оқытатын сыныптарда):
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) тыңдалым: қарым-қатынас жасаудың әлеуметтік-тұрмыстық және әлеуметтік-мәдени салалары үшін өзекті аудиовизуалды материалдардың мазмұнын түсінеді; мәтіннің тақырыбын, негізгі идеясын, мәтіндегі басты және қосалқы ақпараттың мағынасын барынша толыққанды, терең және дәл түсіне алады; қарым-қатынас жасау жағдаяттарына, орнына және қарым-қатынасқа (коммуникацияға) қатысушыларға қарай сөйлеу стильдерінің қалай өзгеретінін түсінеді; түрлі пікірлерді ескере отырып, оқиғаның/әңгіменің мазмұнын болжайды;
2) айтылым: алдын ала дайындалған жазбалар мен жоспарды пайдалана отырып, әңгіменің, оқиғаның мазмұнын жеткізеді; оқығаны, естігені бойынша сұрақ қояды және көзқарасын білдіреді; ұсынылған тақырып пен белгіленген коммуникативтік тапсырма бойынша өзара байланысқан, логикалық жүйеге құрылған хабарламаны құрастырады; әлеуметтік-тұрмыстық қарым-қатынаста түрлі тілдік жағдаяттарға сай өзінің коммуникативтік ниетін білдіре отырып, диалогқа қатысады;

3) чтение: читает тексты, используя разные виды и стратегии чтения; понимает ключевую информацию, выводы и оценки автора в тексте, содержащем незнакомые слова; различает художественные тексты; находит нужную информацию в различных источниках; демонстрирует понимание идей, событий и мотивов поступков героев; выясняет значение незнакомых слов и фраз, используя словари и справочники; понимает общечеловеческие ценности в художественных произведениях казахской и мировой литературы;
4) письмо: делает короткие записи прослушанного текста, прочитанной информации и увиденного события (заголовки, отдельные факты, мнения); использует соответствующие лексические единицы для создания текстов повествовательного/неповествовательного характера с учетом грамматических, орфографических и пунктуационных норм.
"Иностранный язык":
По завершении начального образования обучающийся:
1) слушание: понимает основное содержание и конкретную информацию непродолжительной беседы, широкий ряд инструкций и распознает простые вопросы на знакомую тематику, распознает звучание знакомых слов и фраз; понимает короткие вопросы о цвете и числах; использует контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла короткой беседы на знакомую тематику; понимает общий смысл коротких историй, звучащих медленно и отчетливо;
2) говорение: формулирует основные утверждения и высказывания о себе, формулирует и отвечает на вопросы с соблюдением этических норм на знакомые темы; произносит с правильной интонацией и ударением основные слова и фразы при описании людей, предметов, событий, действий и чувств; открыто выражает свое отношение (нравится/ не нравится); пересказывает короткие истории на знакомые темы;
3) чтение: использует иллюстрированный словарь, в том числе цифровые инструменты и платформы; читает и понимает небольшие художественные и нехудожественные тексты на социально-бытовую тематику; определяет основной смысл небольших текстов; определяет общую, основную и специфичную информацию в небольших сплошных и несплошных текстах различных типов (веб-сайты, социальные сети, электронные письма, рекламные объявления, программы специальных мероприятий, листовки и брошюры);
4) письмо: правильно пишет часто употребляемые слова, демонстрируя знание различий между их написанием и произношением; пишет предложения с соблюдением порядка слов и правильной расстановкой знаков препинания на знакомые темы; пишет короткие тексты (открытки, письма или рекламного объявления), используя различные формы представления (рисунки, схемы, графики и таблицы) и обращаясь к возможностям искусственного интеллекта при необходимости.

3) оқылым: оқу түрлері мен стратегияларын пайдалана отырып, мәтіндерді оқиды; таныс емес сөздері бар мәтіннен негізгі ақпаратты, автордың көзқарасын түсінеді; көркем мәтіндерді ажыратады; түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табады; идеяны, оқиғаларды және кейіпкерлер іс-әрекеттерінің себептерін түсінетінін көрсетеді; сөздіктер мен анықтамалықтарды пайдаланып, таныс емес сөздер мен фразалардың мағынасын анықтайды; қазақ және әлем әдебиетінің көркем туындыларындағы адамзаттың ортақ құндылықтарын түсінеді;
4) жазылым: тыңдалған мәтіннің, оқылған ақпараттың және көрген оқиғаның (тақырыптар, жекелеген деректер, пікірлер) қысқаша жазбаларын жасайды; орфографиялық, грамматикалық және пунктуациялық нормаларды ескере отырып, баяндау (баяндаусыз) сипатындағы мәтіндерді құрастыру үшін тиісті лексикалық бірліктерді пайдаланады.
"Шетел тілі":
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) тыңдалым: таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелесудің негізгі мазмұны мен нақты ақпаратын, нұсқаулардың кең ауқымын және қарапайым сұрақтарды түсінеді, таныс сөздер мен фразалардың айтылуын ажырата алады; түстер мен сандар туралы қысқа сұрақтарды түсінеді; таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелердің мазмұны мен мағынасын болжау үшін мәнмәтіндік тірек сөздерді пайдаланады; баяу және айқын дыбысталып айтылған шағын әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді;
2) айтылым: өзі туралы пікір айтады, сұрақтар құрастырады; этикалық норманы сақтай отырып сұрақтарға жауап береді; адамдар, заттар, оқиғалар, іс-әрекеттері мен сезімдерін сипаттағанда негізгі сөздер мен фразаларды дұрыс интонациямен және екпінмен айтады; өзінің көзқарасын ашық білдіреді (ұнайды/ ұнамайды); таныс тақырыптар бойынша қысқа әңгімелерді мазмұндайды;
3) оқылым: иллюстрацияланған сөздікті, оның ішінде цифрлық құралдар мен платформаларды пайдаланады; әлеуметтік-тұрмыстық тақырыптағы көлемі шағын көркем және көркем емес мәтіндерді түсінеді; қысқа мәтіндердің негізгі ойын айқындайды; әртүрлі типтегі (веб-сайттар, әлеуметтік желілер, электронды пошталар, жарнамалық хабарламалар, арнайы іс-шаралар бағдарламалары, парақшалар мен брошюралар) қысқа тұтас және тұтас емес мәтіндердегі жалпы, негізгі және нақты ақпаратты анықтайды;
4) жазылым: жиі қолданылатын сөздердің жазылуы мен айтылуы арасындағы айырмашылықты білетіндігін көрсете отырып, дұрыс жазады; сөздердің ретін сақтай отырып және тыныс белгілерін дұрыс орналастыра отырып, таныс тақырыптарға сөйлемдер жазады; мәтіннің әртүрлі формаларын (суреттер, сызбалар, графиктер мен кестелер) қолдана отырып, қысқа мәтіндер (ашық хаттар, хаттар немесе жарнамалар) жазады және қажет болған жағдайда, жасанды интеллект мүмкіндіктеріне жүгінеді.

39. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Математика и информатика":
По завершении начального образования обучающийся:
1) знает: смысл понятий "цифра", "число", "величина", "единицы измерения величин", "доля числа", "обыкновенная дробь", "смешанное число", "числовое выражение", "буквенное выражение", "уравнение", "равенство", "неравенство", "процент", "множество", "информация", "объект", "файл", "папка", "ярлык", "модель", "компьютерная сеть", "Интернет"; значение единиц разрядов в десятичной системе счисления; плоские и пространственные геометрические фигуры и их элементы; формулы для вычисления периметра, площади квадрата и прямоугольника, объема куба и прямоугольного параллелепипеда; назначение объектов операционной системы; виды представления и единицы измерения информации; основные части компьютера; устройства ввода и вывода; назначение прикладных, сервисных программ и операционной системы, правила техники безопасности при работе за компьютером и стремится к знанию;
2) понимает: смысл и порядок арифметических действий над натуральными числами, величинами и связи между ними; свойства арифметических действий; простые зависимости между величинами; преобразование процентов в дроби, дробей в проценты; разницу между постоянными и переменными величинами; назначение основных частей компьютера, устройств ввода и вывода, элементов интерфейса операционной системы; влияние компьютерной техники на здоровье человека; важность защиты информации и устройств от вредоносных программ; необходимость сопровождения информации ссылками на авторов;
3) применяет: математические символы, арифметические действия и их свойства для написания выражений, преобразования числовых выражений, решения задач; устные и письменные приемы вычислений над натуральными числами; правила сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями; стандартные и нестандартные единицы измерения величин (длина, периметр, площадь, объем, масса, время); инструменты для измерения величин, изображения геометрических фигур; математический язык и графические модели для записи условий задач; алгоритмы решений уравнений и неравенств;
формулы вычисления периметра и площади (квадрата, прямоугольника, прямоугольного треугольника); умение находить часть от числа и число по его части; определяет объединение, пересечение множества; изображает симметричные фигуры; средства информационно-коммуникационных технологий для сбора, хранения, обработки и передачи информации; прикладные программы для работы с различными видами информации, для создания моделей;

39. "Математика және информатика" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) "цифр", "сан", "өлшем", "өлшем бірліктері", "санның үлесі", "жай бөлшек", "аралас сан", "санды өрнек", "әріпті өрнек", "теңдеу", "теңдік", "теңсіздік", "пайыз", "жиын", "ақпарат", "объект", "файл", "бума", "таңбаша (ярлык)", "модель", "компьютер желісі", "Интернет" ұғымдарының мәнін; ондық санау жүйесіндегі разряд бірліктерінің мәндерін; жазық және кеңістіктік геометриялық фигуралар мен олардың элементтерін; шаршы және тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын, текше және тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формулаларын; операциялық жүйе объектілерінің қызметін; ақпаратты ұсыну түрлері мен өлшем бірліктерін; компьютердің негізгі құрылғыларын; енгізу мен шығару құрылғыларын; қолданбалы, сервистік бағдарламалардың және операциялық жүйенің мақсатын, компьютерде жұмыс істеген кезде қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі;
2) натурал сандарға, шамаларға және олардың арасындағы байланысқа қатысты арифметикалық амалдардың мәні мен ретін; арифметикалық әрекеттердің қасиеттерін; шамалар арасындағы қарапайым өзара тәуелділікті; пайызды бөлшек санмен өрнектеуді, бөлшек сандарды пайызбен өрнектеуді; тұрақты және айнымалы шамалар арасындағы айырмашылықтарды; компьютердің негізгі бөліктерінің қолданылуы, құрылымдарының, операциялық жүйе интерфейсі элементтерінің кіру және шығу құрылғысы; компьютерлік техниканың адам денсаулығына тигізетін әсері; ақпаратты және құрылымдарды зиян келтіретін бағдарламалардан қорғаудың маңыздылығы; ақпаратты қолдануда авторларға сілтеме жасау қажеттілігін түсінеді;
3) өрнектер жазу үшін, санды өрнектерді түрлендіру үшін, есептер шығару үшін математикалық символдарды, арифметикалық амалдар мен қасиеттерді; натурал сандарды бөлгіштері бірдей бөлшектерді қосу және азайту ережелерін; ауызша және жазбаша есептеу амалдарын; шамалардың стандартты және стандартты емес өлшем бірліктерін (ұзындық, периметр, аудан, көлем, масса, уақыт); шамаларды өлшеу құралдарын, геометриялық фигуралардың кескінін; есеп шарттарын жазудың математикалық тілі мен графикалық модельдерін; теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу алгоритмдерін; периметр мен ауданды есептеу формулаларын (шаршының, тік төртбұрыштың, тікбұрышты үшбұрыштың); санның бөлігін және оның бөлігі бойынша санды табу білігін қолданады; жиынның бірігуін, қиылысуын анықтайды; симметриялы фигураларды бейнелейді; ақпаратты жинауға, сақтауға, өңдеуге және жеткізуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологияларды; ақпараттың алуан түрлерімен жұмыс істеуге, модельдер құруға арналған қолданбалы бағдарламаларды пайдаланады;

4) анализирует: рациональные приемы устного и письменного счета; различные способы решения задач и выбирает наиболее рациональные; особенности геометрических фигур; результаты сравнения значений числовых выражений и выражений с переменными; зависимости между различными величинами (количество, цена, стоимость; скорость, время, расстояние; производительность работы, продолжительность работы, объем работы); закономерности с нахождением недостающих элементов последовательности; простые комбинаторные и логические задачи; записи условий задач в виде схемы, чертежа, таблицы, графиков, диаграмм; данные и результаты, связанные со счетом, измерением; признаки предметов и их пространственное расположение для классификации; возможности прикладных программ; последствия нарушения этических и правовых норм в сети; информацию из различных источников;
5) синтезирует: математическую модель зависимости между величинами для решения задач; простейшие модели реальных объектов и процессов реального мира в виде изображений и чертежей; задачу и обратную к ней задачу по предложенным данным или математической модели; последовательность по заданной закономерности; применение средств и платформ искусственного интеллекта в зависимости от возраста для обучения в соответствии с уровнем усвоения учебного материала; модели объектов и ситуаций для решения практических задач с применением информационно-коммуникационных технологий; знания о возможностях прикладных программ и сетевых сервисов для решения различных задач;
6) оценивает: результаты вычислений и решения задач, результаты измерения; истинность или ложность простых высказываний о числах, величинах, геометрических фигурах; данные, представленные в виде графика, таблицы, диаграммы; возможности использования прикладных программ и сетевых сервисов для решения задач; использует искусственный интеллект и информационно-коммуникационные технологии в качестве инструмента успешной работы в команде при выполнении соответствующих проектов и заданий, ответственно выполняя свои обязанности.
40. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Естествознание".
По завершении начального образования обучающийся:
1) знает планеты Солнечной системы; основные естественнонаучные понятия о Земле и ее природе, Вселенной; методы научного познания: наблюдение, эксперимент, опыт; знает и соблюдает основы техники безопасности при планировании и проведении исследования; правила поведения при стихийных природных явлениях; жизненный цикл человека, живых организмов; особенности строения и расположения основных органов человека, живых организмов и их функции; классификацию живых организмов; отдельные свойства света, звука; движение, скорость, физические силы и причины их возникновения; виды энергии и тепла; состав и свойства наиболее распространенных веществ на Земле; свойства различных тел и некоторые области их применения; основные виды полезных ископаемых и их значимость, основные месторождения полезных ископаемых в Республике Казахстан;

4) ауызша және жазбаша санаудың рационалды тәсілдерін; есептерді шешудің түрлі тәсілдері мен рационалды тәсілдерін таңдайды; геометриялық фигуралардың ерекшеліктерін; санды өрнектер мен айнымалысы бар өрнектердің мәндерін салыстыру нәтижесін; әртүрлі шамалар арасындағы тәуелділіктерді (сан, баға, құн, жылдамдық, уақыт, арақашықтық, еңбек (жұмыс) өнімділігі, жұмыс ұзақтығы, жұмыс көлемі); заңдылықтарды және тізбектің жетіспейтін элементтерін табуды; күрделі емес комбинаторикалық және логикалық есептерді; есеп шартының сызба, кесте, график, диаграмма түрлеріндегі жазбасын; санаумен, өлшеумен байланысты деректер мен нәтижелерді, заттарды олардың белгілері мен сұрыптау үшін кеңістікте орналасуын; қолданбалы бағдарламалардың мүмкіндіктерін; желіде этикалық және құқықтық нормалардың бұзылу салдарын; түрлі дереккөздерден алынған ақпаратты талдайды;
5) есептер шығару үшін шамалар арасындағы байланыстың математикалық моделін; шынайы әлемнің нақты нысандары мен процестерінің бейнелер мен сызбалар түріндегі ең қарапайым модельдерін; ұсынылған мәліметтер немесе математикалық модельдер бойынша есеп және оған кері есеп; берілген заңдылықтар бойынша тізбек құрастырады, оқу материалын меңгеру деңгейіне сәйкес оқу үшін жасына байланысты жасанды интеллект құралдары мен платформаларын қолдану; практикалық міндеттерді шешу үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданып, объектілер мен жағдаяттардың модельдерін; қолданбалы бағдарламалар мен желілік қызметтердің мүмкіндіктері туралы білімдерін түрлі міндеттерді шешу үшін жинақтайды;
6) есептеулер мен есептерді шешу нәтижелерін; өлшем нәтижелерін; сандар, шамалар, геометриялық фигуралар туралы қарапайым тұжырымдардың ақиқаттылығын немесе жалғандығын; графика, кесте, диаграмма түрінде берілген деректерді; қолданбалы бағдарламалар мен желілік қызметтердің түрлі міндеттерді шешуде пайдалану мүмкіндіктерін бағалайды; өз міндеттерін жауапты орындай отырып, тиісті жобалар мен міндеттеді орындау кезінде командада табыстыжұмыс істеу құралы ретінде жасанды интнллекті және ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
40. "Жаратылыстану" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) Күн жүйесінің ғаламшарларын; Жер мен оның табиғаты туралы, Ғалам туралы негізгі жаратылыстану ғылыми түсініктерін; ғылыми таным әдістерін: бақылау, эксперимент, тәжірибе; зерттеуді жоспарлау мен жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасы негіздерін біледі және сақтайды; апатты табиғи құбылыстар кезінде әрекет ету қағидаларын; адамның, тірі ағзалардың өмірлік циклдерін; адамның, тірі ағзалардың негізгі органдарының құрылымы мен орналасу ерекшеліктерін және олардың функцияларын; тірі ағзалардың жіктелуін; жарықтың, дыбыстың кейбір қасиеттерін; қозғалыс, жылдамдық, физикалық күштерді және олардың пайда болу себептерін; электр мен жылудың түрлерін; Жер бетінде кеңінен таралған заттардың құрамы мен қасиеттерін; түрлі денелердің қасиеттерін және олар қолданатын кейбір салаларды; пайдалы қазбалардың негізгі түрлерін және олардың маңызын, Қазақстан Республикасындағы пайдалы қазбалардың негізгі кен орындарын біледі;

2) понимает физические свойства; важность бережного отношения к окружающей среде и сохранения биоразнообразия на Земле; значение компонентов природы для живых организмов; особенности организмов как средств приспособления к окружающей среде; простые различия позвоночных и беспозвоночных животных; защитные функции организма; осознает необходимость соблюдения личной гигиены; понимает необходимость рационального и эффективного использования природных ресурсов;
3) применяет отдельные методы исследования для изучения природных объектов, процессов и явлений; стандартные и нестандартные единицы измерения природных объектов, явлений и процессов; простые приборы для измерений некоторых характеристик природных объектов, процессов и явлений; соответствующую научную терминологию для объяснения проведенного исследования; обладает знаниями о простых признаках видов растений и животных своей местности для составления их классификации;
4) анализирует причинно-следственные связи между компонентами природы; свойства материалов для определения возможностей их применения; животный и растительный мир определенной территории; схожие и отличительные черты разных сред обитания; придерживается норм этики и поведения в своих исследованиях и при анализе материалов различных источников; ценит и уважает труд людей;
5) синтезирует полученные знания и навыки для планирования и проведения исследований объектов и явлений живой и неживой природы; информационные материалы в виде рисунков, схем, графиков, диаграмм, таблиц; идеи по вопросам охраны окружающей среды; собирает различные данные о простых моделях объектов, явлений и процессов микро- и макромира;
6) оценивает факторы развития и состояние природных объектов, явлений и процессов; влияние научно-технического прогресса на деятельность человека и состояние окружающей среды; влияние научно-технического прогресса на жизнедеятельность человека; соответствие полученных результатов собственного исследования сделанному прогнозу.
41. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Человек и общество".
По завершении начального образования обучающийся:
1) знает структуру и роль семьи, школьного сообщества; основные социальные роли человека; первоначальные сведения о взаимосвязи "человек – общество"; понятия "безопасность", "кибербезопасность", "здоровье", "чистота", "этика", "общество" и их основные признаки; особенности и роль личности, семьи, сообществ и общества в целом, основные виды потребительских товаров и их состав; общие сведения об истории и географии своей страны; основные традиции и фольклор казахского народа; роль и место Республики Казахстан в мире; государственные символы Республики Казахстан; общечеловеческие ценности; принципы взаимоотношений в семье; основы построения дружеского общения; основы норм этики и цифрового этики; здорового образа жизни; права и обязанности обучающегося, способы ответственного выполнения своих обязанностей;

2) физикалық қасиеттерді; қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың және Жердегі биоалуантүрлілікті сақтаудың маңыздылығын; табиғат компоненттерінің тірі ағзалар үшін маңызын; қоршаған ортаға енудің құралы ретіндегі ағзалар ерекшеліктерін; омыртқалы және омыртқасыз жан-жануарлардың қарапайым айырмашылықтарын; ағзаның қорғану функцияларын; жеке бас гигиенасын сақтаудың қажеттілігін; табиғат ресурстарын тиімді пайдаланудың қажеттілігін түсінеді;
3) табиғи объектілерді, процестер мен құбылыстарды зерделеу үшін жекелеген зерттеу әдістерін; табиғи объектілерді, құбылыстар мен процестерді өлшеудің стандартты және стандартты емес бірліктерін; табиғи объектілердің, процестер мен құбылыстардың кейбір сипатын өлшеудің қарапайым құралдарын; жүргізген зерттеулерді түсіндіру үшін тиісті ғылыми терминологияны; өзі тұрып жатқан жердегі өсімдіктер мен жан-жануарларды жіктеу үшін олардың қарапайым белгілері туралы білімді қолданады;
4) табиғат компоненттері арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды; материалдарды қолдану мүмкіндіктерін айқындау үшін олардың қасиеттерін; белгілі бір аумақтың жануарлар мен өсімдіктер әлемін; алуан түрлі өмір сүру орталарының ұқсастығы мен айырмашылығын; өз зерттеулеріндегі және түрлі дереккөздерден алынған материалдарды талдауда әдеп және мінез-құлық нормаларын сақтайды; адамдардың еңбегін құрметтеп бағалайды;
5) жанды және жансыз табиғаттың объектілері мен құбылыстарына зерттеу жүргізуді жоспарлау және өткізу үшін алынған білімі мен дағдыларын; сурет, сызба, графиктер, диаграммалар, кестелер түріндегі ақпараттық материалдарды; қоршаған ортаны қорғау, микро және макро әлемнің объектілері, құбылыстары мен процестерінің қарапайым үлгілері туралы түрлі мәліметтер жинақтайды;
6) табиғи объектілердің, құбылыстар мен процестердің даму факторлары мен жағдайын; адамның әрекеті мен қоршаған ортаның жағдайына ғылыми-техникалық прогрестің ықпалын; ғылыми-техникалық прогрестің адамның тіршілік әрекетіне әсерін; жасалған болжамға өз зерттеулерінен алынған нәтижелердің сәйкестігін бағалайды.
41. "Адам және қоғам" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) отбасының, мектеп қоғамдастығының құрылымы мен рөлін; адамның ең негізгі әлеуметтік рөлдерін; "адам – қоғам" өзара байланысы туралы бастапқы мәліметтерді; "қауіпсіздік", "киберқауіпсіздік", "денсаулық", "тазалық", "әдеп", "қоғам" ұғымдарын және олардың басты белгілерін; жеке тұлғаның, отбасының, қауымдастықтардың және тұтас қоғамның ерекшеліктері мен рөлін; тұтыну тауарларының негізгі түрлерін және олардың құрамын; елінің тарихы, географиясы туралы жалпы мәліметті; қазақ халқының дәстүрлері мен фольклорын; Қазақстан Республикасының әлемдегі орны мен рөлін; Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін; жалпыадамзаттық құндылықтарды; отбасындағы қарым-қатынас принциптерін; достық қарым-қатынас жасау негіздерін; әдеп және цифрлық әдеп нормаларының негіздерін; салауатты өмір салтының негіздерін; білім алушының құқықтары мен міндеттерін, өз міндеттерін жауапкершілікпен орындау жолдарын біледі;

2) понимает свою гражданскую идентичность как гражданина Республики Казахстан и свою принадлежность к определенному народу; ценность семьи, малой родины и Отечества; ценности многонационального казахстанского общества; значение государственной символики Республики Казахстан; нормы безопасного поведения человека в обществе, интернете и социальных сетях; свою сопричастность к жизни школы, села, города, страны; значимость служения обществу и труда; особенности мира профессий; функциональные и структурные особенности разных типов населенных пунктов; важность соответствия мыслей, слов и поступков, ответственность за них; значение национальных традиций, обычаев; роль путешествий в жизни людей и развитии общества; значимость самопознания и саморазвития человека; содержание понятий труд, взаимопонимание, жизнерадостность, оптимизм, доброжелательность, щедрость, великодушие, патриотизм, честолюбие, творчество, ответственность, честность, совесть и их значимость; необходимость ведения здорового образа жизни; значение природы как источника жизни; важность заботы и бережного отношения к природе;
3) применяет методы познания для исследования общественных процессов и явлений, выполнения учебных заданий, творческих, познавательных, исследовательских, проектных работ с использованием искусственного интеллекта и информационно- коммуникационных технологий в соответствии с возрастными особенностями, и ответственно выполняет свои обязанности; в простых финансовых отношениях ведет учет и экономит на основе своего опыта; применяет знания о здоровом образе жизни, личной гигиене, питании и распорядке дня; обладает начальными знаниями по оказанию первой медицинской помощи; использует свой личный и общественный опыт для адаптации к окружающей среде; применяет нормы поведения, дружеские отношения, этикет в семье, коллективе, интернете и социальных сетях, а также соблюдает меры предосторожности (при природных катастрофах);
4) анализирует положение Республики Казахстан в мире; общие и особенные черты культурных и традиционных особенностей казахского народа и представителей этносов, проживающих в стране; условия развития личности, семьи, школьного сообщества; значение основных ресурсов в жизни человека; меры по охране здоровья и безопасности, включая кибербезопасность; различия между достоверной и ложной информацией; проявления настроения и эмоций человека, его действий и их причинно-следственные связи; свое эмоциональное состояние; пути активного моделирования и реализации собственного воображения;

2) Қазақстан Республикасының азаматы ретіндегі өзінің азаматтық болмысын және белгілі бір ұлтқа қатыстылығын; отбасының, туған жері мен Атамекенінің құндылығын; көпұлтты қазақстандық қоғамның құндылығын; Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің маңызын; қоғамдағы, интернет және әлеуметтік желілердегі қауіпсіздік мінез-құлық нормаларын; өз өмірінің мектеп, ауыл, қала, ел өмірімен тығыз байланыста екендігін; қоғамға қызмет етудің және еңбек етудің маңыздылығын; мамандықтар әлемінің ерекшеліктерін; әртүрлі елді мекен түрлерінің функционалдық және құрылымдық ерекшеліктерін; өз ойы мен сөзінің, іс-әрекетінің бір жерден шығуының маңыздылығын, олар үшін жауапкершілігін; ұлттық салт-дәстүрлердің мәнін; адам өміріндегі және қоғам дамуындағы саяхаттардың рөлін; адамның өзін-өзі тануы мен өзін дамытудың маңыздылығын; еңбек, өзара түсіністік, өмірге қуанышпен қарау, қиындыққа мойымау, мейірімділік, жомарттық, кеңпейілділік, патриоттық, намысшылдық, шығармашылық, жауапкершілік, адалдық, ар-ұят ұғымдарының мәнін және маңыздылығын; салауатты өмір салтын ұстануы керектігін; табиғаттың өмірлік қуат көзі ретіндегі мәнін; табиғатқа қамқорлық көрсетудің маңызын және ұқыптылықпен қарау керек екенін түсінеді;
3) қоғамдық процестер мен құбылыстарды зерттеу үшін, оқу тапсырмалары мен шығармашылық, танымдық, зерттеу, жобалау сипатындағы жұмыстарды орындау үшін жасанды интеллект және ақпараттық–коммуникациялық технологияларды жас ерекшелігіне қарай пайдаланады және өз міндеттерін жауапкершілікпен орындайды; қарапайым қаржылық қарым-қатынастарда өз тәжірибесінде есеп жүргізеді, үнемдейді; салауатты өмір салты, жеке бас гигиенасы, тамақтану және күн тәртібі туралы білімін; дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету туралы бастапқы білімін; қоршаған ортаға бейімделудегі өзінің жеке және қоғам тәжірибесін; қоршаған орта қауіпсіздіктері жайлы (табиғи апаттардан) сақтану; отбасында және ұжымда, интернет және әлеуметтік желілерде достық қарым-қатынас, әдеп, мінез-құлық нормаларын қолданады;
4) Қазақстан Республикасының әлемдегі орнын; қазақ халқының және елде тұрып жатқан этностар өкілдерінің мәдени және салт-дәстүрлік ортақ және ерекше белгілерін; жеке тұлғаның, отбасының, мектеп қауымдастығының даму жағдайларын; адам өміріндегі негізгі ресурстардың мәнін; денсаулық пен қауіпсіздік, киберқауіпсіздік шараларын; шынайы немесе жалған ақпараттың айырмашылығын; адамның көңіл-күйі мен эмоция көрінісін, іс-әрекеттерінің және олардың себеп-салдарын; өзіндік эмоционалдық күйін; өз қиялын белсенді түрде модельдеу және жүзеге асыру жолдарын талдайды;

5) синтезирует знания и навыки для систематизации и классификации общественных явлений и процессов; знания и навыки для определения отдельных актуальных проблем общества; собственные решения для ориентации в пространстве (место), времени (хронология), социальной среде (общество); модели коммуникаций в семейной, межличностной и общественной сферах; свои проекты по безопасности жизни, организации путешествий, оценке обширных просторов своей страны и природных богатств, соблюдению правил безопасности; идеи по использованию искусственного интеллекта и информационно-коммуникационных технологий для решения предметных, проектных и исследовательских задач, а также для ответственного выполнения своих обязанностей, с учетом возрастных особенностей;
6) оценивает свое поведение и действия окружающих с точки зрения норм этикета; значимость семьи, общества и государства в жизни каждого человека; роль традиций и фольклора в современной жизни; ценность и стоимость потребительских товаров; степень удовлетворенности своей работой на уроке; уровень своего прогресса в межличностных, общественных и финансово-экономических отношениях, свое эмоциональное и физическое состояние; поведение людей с точки зрения норм этикета; способы ясно и уверенно выражать свои мысли, умение слушать и уважать дружбу; влияние информации из медиа на свою жизнь.
42. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Технология и искусство".
По завершении начального образования обучающийся:
1) знает основные виды и жанры искусства; основные виды линий и форм; основные и дополнительные цвета; основные материалы и инструменты для рисования и декоративно-художественной работы; основные техники и методы работы в различных видах искусства; лучшие образцы произведений мировых и отечественных деятелей искусства; выразительные средства и приемы для передачи творческих идей; основные музыкальные понятия; правила исполнения песен и игры на музыкальных инструментах; правила прослушивания музыки; основные виды, жанры и стили казахской традиционной музыки; названия музыкальных инструментов различных оркестров; виды хоров и оркестров; музыку казахстанских композиторов и музыку народов мира; способы развития интереса и способностей через музыку; открыт к новшествам (смарт-инструменты);
2) понимает связь искусства с жизнью; взаимосвязь техники исполнения с видом, стилем, жанром искусства; особенности и значение национальных традиций в декоративно-прикладном искусстве Республики Казахстан; значение произведений искусства в культуре казахского народа и народов мира; взаимосвязь музыки с видами искусства; традиционную музыку как отражение культуры казахского народа и народов мира; основополагающую роль народной музыки в музыкальном мире;

5) қоғамдық құбылыстар мен процестерді жүйелеу және топтастыру үшін білімі мен дағдыларын; қоғамның кейбір өзекті проблемаларын айқындау үшін білімі мен дағдыларын; кеңістікте (орын), уақытта (хронологияда), әлеуметтік ортада (қоғамда) бағдарлануы үшін жеке шешімдерін; отбасылық, тұлғааралық және қоғамдық салаларда коммуникация модельдерін; өмір қауіпсіздігі, саяхатты ұйымдастыру бойынша өз жобаларын, елінің кең даласын, табиғи байлығын бағалауды, қауіпсіздік ережелерін сақтауды; пәндік, жобалық, зерттеу міндеттерін шешу үшін жасанды интеллект және ақпараттық–коммуникациялық технологиядарды жас ерекшелігіне қарай қолдану мен өз міндеттерін жауапкершілікпен орындау жөнінде ойларын жинақтайды;
6) әдептілік нормасы тұрғысынан өзінің мінез-құлқы мен айналадағы адамдардың істерін; отбасының, қоғамның, мемлекеттің әрбір адам өміріндегі маңыздылығын; заманауи өмірдегі дәстүр мен фольклордың рөлін; тұтыну заттарының маңыздылығы мен құндылығын; сабақта өз жұмысына қанағаттану дәрежесін; тұлғааралық, қоғамдық және қаржы-экономикалық қарым-қатынас саласында өзінің ілгерілеу деңгейін, өзінің эмоциялық және физикалық қалпын; адамдардың тәртібін әдептілік нормалары тұрғысынан; өз ойын анық, жасқанбай жеткізу жолдарын, тыңдай білу, достықты құрметтей білу қасиеттерін; медиадағы ақпараттардың өз өміріне деген ықпалын бағалайды.
42. "Технология және өнер" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) өнердің негізгі түрлері мен жанрларын; сызықтардың және формалардың негізгі түрлерін; негізгі және қосымша түстерді; сурет салуға және сәндік-көркем жұмыстарға керекті негізгі материалдар мен құралдарды; өнердің әр алуан түрлерінде жұмыс істеудің негізгі техникалары мен әдістерін; әлемдік және отандық өнер қайраткерлері туындыларының үздік үлгілерін; шығармашылық идеяларды берудің көркем әдіс-тәсілдерін; негізгі музыкалық ұғымдарды; ән орындау мен аспапта ойнауды; музыка тыңдау ережелерін; қазақтың дәстүрлі музыкасының негізгі түрлерін, жанрларын және стильдерін; әртүрлі оркестрлердің музыкалық аспаптарының атауларын; хор мен оркестр түрлерін; Қазақстан композиторларының музыкасын және әлем халықтарының музыкасын; музыка арқылы қызығушылығы мен қабілетін дамыту; жаңалықтарға (смарт аспаптар) ашық болу жолдарын біледі;
2) өнердің өмірмен байланысын; орындау техникасының өнердің түрімен, стилімен, жанрымен байланысын; Қазақстан Республикасының сәндік-көркем өнеріндегі ұлттық салт-дәстүрлердің ерекшеліктері мен маңызын; қазақ халқының және әлем халықтарының мәдениетіндегі өнер туындыларының маңызын; музыканың өнер түрлерімен байланысын; қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетін көрсететін дәстүрлі музыканы; халық музыкасының музыка әлеміндегі негіз қалаушы рөлін түсінеді;

3) применяет композицию в изображении предметов; выразительные средства искусства; различные источники информации и информационно-коммуникационные технологии для развития идей; различные художественные материалы, инструменты и техники для создания творческих работ; знание о видах, стилях и жанрах искусства в создании творческих работ; правила техники безопасности; знания о стилях и жанрах музыки для передачи чувств, настроения при сольном пении и в ансамбле, хоре/оркестре, игре на музыкальных инструментах, при объяснении явлений окружающей жизни через звуковой язык, использует искусственный интеллект и информационно-коммуникационные технологии;
4) анализирует информацию из различных источников для планирования своей деятельности; стили и жанры искусства казахского народа и народов мира; материалы и техники, использованные для создания произведений искусства; свойства и качества художественных материалов и инструментов при проведении экспериментальной, исследовательской работы; результаты собственной творческой работы; роль и значение музыки в жизни людей; сходства и различия, а также содержание традиционной казахской музыки и музыки народов мира; различные звуки и звуковые эффекты для сочинения и импровизации собственных музыкально-творческих работ;
5) синтезирует способы и техники, свойства и возможности материалов для создания творческих работ; информацию из различных источников, в том числе с применением информационно-коммуникационных технологий для развития идей; знания, навыки, информацию для выполнения творческих проектов и реализации идей, в том числе с использованием музыкальных компьютерных программ; предлагает пути реализации своей фантазии; четко, уверенно выражает свои мысли и умеет слушать;
6) оценивает основной замысел, образы и идеи в художественных и музыкальных произведениях; выразительные средства и свойства материалов для создания творческой работы; осознанно и ответственно использует искусственный интеллект при выполнении индивидуальных/коллективных работ; ценит и уважает нравственно-эстетическую сторону изучаемой музыки, полученные результаты творческой деятельности, роль музыки и художественного творчества в жизни.
43. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Физическая культура".
По завершении начального образования обучающийся:
1) знает основные физические упражнения, способствующие развитию организма, правила и технику их выполнения; правила техники безопасности при выполнении физических упражнений; правила выполнения разминки и заминки; способы контроля физических изменений в организме во время выполнения физических упражнений; приемы развития частей тела и мышц для улучшения физической подготовки;

3) заттарды бейнелеудегі композицияны; өнердің мәнерлілік құралдарын; идеяларды дамыту үшін әртүрлі ақпарат көздерін және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды; шығармашылық жұмыс жасау үшін әртүрлі көркем материалдарды, құралдарды және техникаларды; шығармашылық жұмысты жасау үшін өнердің түрлері, стилдері мен жанрлары туралы білімді; қауіпсіздік техникасының ережелерін; жеке және ансамбльде, хорда/оркестрде ән айтуда, музыкалық аспаптарда ойнауда сезімді, көңіл-күйді жеткізу үшін, қоршаған өмірдің құбылыстарын дыбыс тілі арқылы түсіндіргенде музыканың түрлері, стилдері және жанрлары туралы білімді; жасанды интеллект және ақпараттық – коммуникациялық технологияларды орынды қолданады;
4) өзінің қызметін жоспарлау үшін әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты; қазақ халқының және әлем халықтары өнерінің стильдері мен жанрларын; өнер туындыларын жасау үшін қолданылған материалдар мен техникаларды; эксперименталдық, зерттеу жұмыстарын жүргізуде көркем материалдар мен аспаптардың қасиеті мен сапасын; өзінің шығармашылық жұмысының нәтижесін; адам өміріндегі музыканың рөлі мен мәнін; дәстүрлі қазақ музыкасы мен әлем халықтары музыкасының ұқсастығы мен айырмашылығын, сондай-ақ мазмұнын; жеке музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау және импровизациялау үшін әртүрлі дыбыстар мен дыбыс әсерлерін талдайды;
5) шығармашылық жұмыстарды жасау үшін тәсілдер мен техникаларды, материалдың қасиеті мен мүмкіндіктерін; идеяны дамыту үшін түрлі дереккөздерден алынған ақпаратты, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып алынған ақпаратты; шығармашылық жобаларды орындау және идеяларды іске асыру , оның ішінде музыкалық компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып іске асыру үшін білім, дағды, ақпаратты, өз қиялын жүзеге асыру жолдарын жинақтайды; өз ойын анық, жасқанбай жеткізу тәсілдерін ұсынады және тыңдай біледі;
6) көркем және музыкалық туындылардың негізгі мақсатын, образдары мен идеяларын; шығармашылық жұмыстарды жасау үшін мәнерлілік құралдары мен материалдың қасиетін; жеке/ұжымдық орындалған жұмыстарды орындауда жасанды интеллектіні саналы және жауапкершілікпен пайдаланады; үйренетін музыканың адамгершілік-эстетикалық жағын, алынған шығармашылық қызмет нәтижесін, музыка мен көркем шығармашылықтың өмірдегі рөлін құрметтеп бағалайды.
43. "Дене шынықтыру" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
Бастауыш білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) ағзаның дамуына ықпал ететін негізгі дене шынықтыру жаттығуларын, оларды орындаудың принциптері мен техникасын; дене шынықтыру жаттығуларын орындау барысындағы техникалық қауіпсіздік ережелерін; сергіту жаттығулары мен ширатып шынықтыру жаттығуларын орындау тәртібін; дене жаттығуларын орындау кезіндегі ағзадағы өзгерістерді бақылау тәсілдерін; дене даярлығын жақсарту үшін дене бөліктері мен бұлшық еттерді дамыту әдістерін біледі;

2) понимает важность физической культуры для укрепления здоровья; роль физической культуры и спорта в развитии страны и формировании гордости за нее; уровни сложности выполняемых упражнений; необходимость достижения требуемой интенсивности различных физических нагрузок; значимость поддержки физического, психического и эмоционального здоровья; риски, возникающие во время выполнения различных физических упражнений;
3) применяет навыки выполнения самостоятельной/совместной работы для достижения согласованных целей; знание правил и композиционных приемов во время выполнения комплекса физических упражнений; правильную последовательность выполнения физических упражнений, демонстрируя понимание времени, пространства и навыки координации движений; специальные упражнения для устранения недостатков физического развития и вероятных рисков для здоровья; альтернативные упражнения, игры и занятия для людей с различными ограничениями по здоровью; основные правила здорового питания и двигательного режима;
4) анализирует собственные достижения и опыт в выполнении физических упражнений в группе; улучшение индивидуальных способностей и степень уверенности в различных видах физической деятельности; ситуации сотрудничества и честного соревнования в достижении единых целей;
5) синтезирует определенные комбинации движений из видов движений, а также стратегии, используя различные спортивные тактики; знания и навыки для адаптации к различным ситуациям физической деятельности;
6) оценивает трудности и риски, возникающие во время выполнения различных физических нагрузок; собственные и чужие физические возможности; свои возможности для участия в спортивных мероприятиях внутри и за пределами организации образования.
44. При оценивании учебных достижений обучающихся, в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями, используется система критериального оценивания.
45. Оценивание на уровне начального образования осуществляется со 2 класса с использованием формативного и суммативного оценивания.
46. Оценивание проводится по предметам и курсам инвариантного и вариативного компонентов.
47. Для обучающихся с особыми образовательными потребностями создаются условия для получения ими образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации.
48. Порядок проведения критериального оценивания учебных достижений обучающихся в организациях образования, реализующих учебные программы начального образования, определяется уполномоченным органом в области образования.
49. В целях формирования ответственного поведения обучающихся, обеспечения прозрачности и добросовестности, создания справедливой образовательной среды и повышения качества образования внедряются принципы и правила академической честности.

2) дене шынықтырудың денсаулықты нығайтудағы маңызын; дене шынықтыру мен спорттың елдің дамуындағы және сол үшін мақтаныш сезімін қалыптастырудағы рөлін; орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін; түрлі физикалық жүктемелердің талап етілетін қарқындылығына қол жеткізу қажеттілігін; дене, психикалық және эмоциялық салауаттылықты сақтау мен қолдаудың маңызын; түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде туындайтын тәуекелдерді түсінеді;
3) келісілген мақсаттарға қол жеткізу үшін өзіндік/бірлескен жұмысты орындау дағдыларын; кешенді дене жаттығуларын орындау кезінде қолданылатын композициялық амалдар мен ережелер туралы білімін; уақытты, кеңістікті, дағды мен қозғалыс координацияларын түсінетінін көрсете отырып, дене жаттығуларын орындаудың дұрыс бірізділігін; дене дамуындағы кемістіктерді және денсаулық үшін ықтимал тәуекелдерді жоятын арнайы жаттығуларды; мүмкіндігі шектеулі адамдарға бейімделген балама жаттығулар мен ойындарды; дұрыс тамақтану мен қозғалу режимінің негізгі тәртібін қолданады;
4) топта дене шынықтыру жаттығуларын орындаудағы өзінің жетістіктері мен тәжірибесін; дене шынықтырудың әр түріндегі жеке қабілеттерін және сенімділігін жақсарту; ортақ мақсатқа қол жеткізудегі ынтымақтастық және әділ жарыс жағдаяттарын талдайды;
5) қозғалыс түрлерінен тұратын белгілі бір қозғалыстар комбинацияларын, сондай-ақ түрлі спорт тактикаларын пайдалана отырып стратегияларды; дене шынықтырудың алуан түрлі жағдаяттарына бейімделу үшін білім мен дағдыларды жинақтайды;
6) әртүрлі физикалық жүктемелерді орындау кезінде туындайтын қиындықтар мен тәуекелдерді; өзінің және өзгелердің физикалық мүмкіндіктерін; мектепішілік және мектептен тыс спорттық іс-шараларға қатысу үшін өзінің мүмкіндіктерін бағалайды.
44. Білім алушылардың, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау кезінде критериалды бағалау жүйесін қолданылады.
45. Бастауыш білім беру деңгейінде бағалау 2-сыныптан бастап формативті және жиынтық бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
46. Бағалау инварианттық және вариативтік компоненттердің пәндері мен курстары бойынша жүргізіледі.
47. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылар үшін олардың білім алуына, дамуындағы бұзушылықтарды түзетуіне және әлеуметтік бейімделуіне жағдай жасалады.
48. Бастауыш білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
49. Білім алушылардың жауапты мінез-құлқын қалыптастыру, ашықтық пен адалдықты қамтамасыз ету, әділ білім беру ортасын құру және білім беру сапасын арттыру мақсатында академиялық адалдық қағидалары енгізіледі.

Глава 4. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся
50. Максимальный объем недельной учебной нагрузки с учетом инвариантного и вариативного компонентов устанавливаются в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890).
51. Общий объем учебной нагрузки обучающихся, включающий инвариантный и вариативный компоненты, а также недельная и годовая учебная нагрузка по классам устанавливаются Типовым учебным планом.
В учебных планах специальных организаций образования предусмотрен обязательный коррекционный компонент с учетом вида нарушения развития. Инвариантный, коррекционный и вариативный компоненты в учебных планах специальных организаций образования устанавливаются с учетом особых образовательных потребностей обучающихся.
52. Деление класса на две группы осуществляется в городских общеобразовательных организациях образования при наполнении классов в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся по:
1) казахскому языку - в классах с неказахским языком обучения;
2) иностранному языку;
3) цифровой грамотности (кроме 1 класса).
Деление класса на две группы допускается в городских общеобразовательных организациях образования при наполнении классов в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся по русскому языку в классах с нерусским языком обучения.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера деление класса на группы производится по всем учебным предметам с наполнением в одном классе до 15 обучающихся.
53. В рамках инклюзивного образования деление класса на группы по перечисленным в пункте 52 настоящего Стандарта осуществляется при уменьшении наполняемости класса общего количества обучающихся на три в расчете на каждого ребенка с особыми образовательными потребностями.
Глава 5. Требования к сроку обучения
54. Срок освоения общеобразовательной учебной программы начального образования – четыре года.
55. Срок освоения специальной учебной программы для детей с ограниченными возможностями, обучающихся в специальных школах и специальных классах составляет пять лет (0, 1-4 классы).
56. Продолжительность учебного года в 1 классе составляет не менее 33 учебных недель, во 2-4 классах – не менее 34 учебных недель.
Приложение 2 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 23 января 2025 года № 12
Приложение 3 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 3 августа 2022 № 348
Государственный общеобязательный стандарт основного среднего образования

4-тарау. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
50. Инварианттық және вариативтік компоненттерді ескере отырып, апталық оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларға сәйкес белгіленеді.
51. Білім алушылардың инварианттық және вариативтік компоненттерден тұратын оқу жүктемесінің жалпы көлемі, сондай-ақ сыныптар бойынша апталық және жылдық оқу жүктемесі Үлгілік оқу жоспарында белгіленеді.
Арнайы білім беру ұйымдарының оқу жоспарларында дамудың бұзылу түрлері ескерілген, міндетті түзету компоненті көзделген. Арнайы білім беру ұйымдарының оқу жоспарларындағы инварианттық, түзету және вариативтік компоненттер білім алушылардың ерекше білім беруге қажеттіліктерін ескере отырып белгіленеді.
52. Сыныпты екі топқа бөлу қалалық жалпы білім беретін ұйымдардағы сыныптарда білім алушылар саны 24 және одан артық, ауылдық жерлерде 20 және одан артық болған жағдайда:
1) оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін сыныптарда - қазақ тілі;
2) шетел тілі;
3) цифрлық сауаттылық (1-сыныптан басқа) бойынша жүзеге асырылады.
Қалалық жалпы білім беретін ұйымдардағы сыныптарда білім алушылар саны 24 және одан артық, ауылдық білім беру ұйымдарында 20 және одан артық болған жағдайда, оқыту орыс тілінде жүргізілмейтін сыныптарда орыс тілі пәні бойынша сыныпты екі топқа бөлуге болады.
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын енгізгенде, карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындағанда бір сыныпты 15 білім алушыға дейін толықтыра отырып, барлық оқу пәндері бойынша сыныпты топтарға бөлу жүргізіледі.
53. Инклюзивті білім беру шеңберінде осы Стандарттың 52-тармағында көрсетілген пәндер бойынша сыныпты топтарға бөлу әрбір ерекше білім беру қажеттілігі бар балаға сынып толымдылығындағы білім алушылардың жалпы санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады.
5-тарау. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар
54. Бастауыш білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламасын меңгеру мерзімі – төрт жыл.
55. Арнайы мектептерде және арнайы сыныптарда оқитын мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы оқу бағдарламасын меңгеру мерзімі бес жылды құрайды (0, 1-4 сыныптар).
56. Оқу жылының ұзақтығы 1-сыныптарда кемінде 33 оқу аптасын, 2-4 сыныптарда кемінде 34 оқу аптасын құрайды.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 23 қаңтардағы
№ 12 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 3 тамыздағы
№ 348 бұйрығына
3-қосымша
Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты

Глава 1. Общие положения
1.1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт основного среднего образования (далее – Стандарт) разработан в соответствии со статьей 56 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), подпунктом 4) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 "Некоторые вопросы Министерства просвещения Республики Казахстан", и определяет требования к содержанию образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения.
2. Разработка учебных планов, учебных программ, учебников и учебно-методических комплексов, содержание программ курсов повышения квалификации педагогов, организация воспитательной работы, проведение внутришкольного контроля, аттестация педагогов, оценивание результатов обучения, итоговая аттестация и мониторинг образовательных достижений обучающихся осуществляется на основании требований настоящего Стандарта.
3. В Стандарте применяются термины и определения в соответствии с Законом. В дополнение к ним включены следующие термины и определения:
1) академическая честность – совокупность нравственных и этических принципов, которые определяют поведение обучающихся, обеспечивающего достоверность образовательных достижений в обучении;
2) социальный GPA (Grade Point Average) – оценивание участия и достижений обучающегося во внеучебной деятельности и в общественной жизни, а также результатов дополнительного образования;
3) уровень подготовки обучающегося - уровень освоения обучающимся содержания образования, отражающий предметные, метапредметные и ключевые компетенции в виде ожидаемых результатов;
4) базовые ценности образования – принципы, убеждения и идеи, ориентирующие образование на развитие личности, обеспечивая единство обучения и воспитания;
5) базовое содержание образования - состав, структура и объем содержания образования, подлежащего обязательному изучению обучающимися в организациях образования, независимо от их типа, вида и формы собственности, а также языка обучения;
6) образовательная область – составная часть базового содержания основного среднего образования, включающая совокупность смежных учебных предметов;
7) индивидуально-развивающая программа для детей с особыми образовательными потребностями – программа, определяющая основные направления и содержание комплексной помощи на основе оценки особых образовательных потребностей детей;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 56-бабына, "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, білім беру мазмұнына, оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың дайындық деңгейіне, оқу мерзіміне қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Оқу жоспарларын, оқу бағдарламаларын, оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді, педагогтердің біліктілігін арттыру курстары бағдарламаларының мазмұнын әзірлеу, тәрбие жұмысын ұйымдастыру, мектепішілік бақылау, педагогтерді аттестаттау, оқыту нәтижелерін бағалау, білім алушыларды қорытынды аттестаттау және білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу осы Стандарт талаптарының негізінде жүзеге асырылады.
3. Стандартта Заңға сәйкес терминдер мен анықтамалар қолданылады. Оларға қосымша мынадай терминдер мен олардың анықтамалары енгізілді:
1) академиялық адалдық – оқудағы білім беру жетістіктерінің шынайылығын қамтамасыз ететін, білім алушылардың мінез-құлқын айқындайтын адамгершілік және этикалық қағидаттар жиынтығы;
2) әлеуметтік GPA (Grade Point Average) – білім алушының оқудан тыс әрекетке, қоғам өміріне қатысуы мен жетістіктерін, сондай-ақ қосымша білім беру нәтижелерін бағалау;
3) білім алушының дайындық деңгейі – күтілетін нәтижелер түріндегі пәндік, метапәндік және түйінді құзыреттіліктерді көрсететін білім алушының білім мазмұнын меңгеру деңгейі;
4) білім берудің базалық құндылықтары – оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын қамтамасыз ете отырып, білім беруді жеке тұлғаны дамытуға бағыттайтын ұстанымдар, сенімдер мен идеялар;
5) білім берудің базалық мазмұны – білім беру ұйымдарының түріне және нысанына, сондай-ақ оқыту тіліне қарамастан, білім алушылардың меңгеруіне міндетті білім мазмұнының құрамы, құрылымы және көлемі;
6) білім беру саласы – сабақтас оқу пәндерінің жиынтығын қамтитын негізгі орта білім берудің базалық мазмұнының құрамдас бөлігі;
7) ерекше білім беруді қажет ететін балалар үшін жеке дамыту бағдарламасы – балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау негізінде кешенді көмектің негізгі бағыттары мен мазмұнын анықтайтын бағдарлама;

22) коррекционный компонент – обязательный компонент Типового учебного плана, включающий совокупность специальных учебных занятий, направленных на коррекцию и компенсацию нарушенных функций детей с ограниченными возможностями, обучающихся в условиях специального образования;
23) ключевые компетенции – совокупность личностных качеств, навыков и умений, необходимых выпускнику, завершившему уровень образования, для успешной адаптации в обществе;
24) типовой учебный план - документ, регламентирующий перечень учебных предметов и определяющий обязательный объем инвариантного и вариативного компонентов учебной нагрузки соответствующего уровня образования;
25) элективный курс – курс по выбору обучающихся, составная часть вариативного компонента учебного плана, направленная на расширение образовательной подготовки обучающихся.
4. В целях обеспечения качества образования проводится непрерывный мониторинг реализации Государственного общеобязательного стандарта основного среднего образования, Типовых учебных планов и Типовых учебных программ по учебным предметам.
5. Результаты мониторинга реализации Государственного общеобязательного стандарта основного среднего образования, Типовых учебных планов и Типовых учебных программ по учебным предметам, мониторинга учебных достижений обучающихся, международных сопоставительных исследований, достижения науки и технологий, а также приоритеты государственной политики являются основанием для внесения изменений в Государственный общеобязательный стандарт основного среднего образования, Типовые учебные планы и Типовые учебные программы по учебным предметам.
Глава 2. Требования к содержанию образования
6. Содержание основного среднего образования определяется с учетом следующих ориентиров:
1) требования современного общества, достижения науки и техники;
2) развитие критического и творческого мышления;
3) интеграция содержания учебных предметов;
4) обеспечение межпредметных связей, непрерывности и преемственности между уровнями образования;
5) сохранение баланса между академичностью и практической направленностью содержания образования;
6) обеспечение единства обучения и воспитания;
7) инклюзивный подход в образовании.
7. Цель основного среднего образования – обеспечение освоения базового содержания, развитие предметных, метапредметных, ключевых компетенций на основе базовых ценностей, подготовка к будущей профессии.
8. Задачи основного среднего образования:
1) формировать знания по основам наук;
2) развивать виды мышления, функциональную грамотность, навыки проектно-исследовательской деятельности;

22) түзету компоненті – арнайы білім беру жағдайында оқитын мүмкіндіктері шектеулі балалардың бұзылған функцияларын түзетуге және орнын толтыруға бағытталған арнайы оқу сабақтарының жиынтығын қамтитын Үлгілік оқу жоспарының міндетті компоненті;
23) түйінді құзыреттіліктер – білім беру деңгейін аяқтаған түлектің қоғамға табысты бейімделуіне қажетті тұлғалық қасиеттерінің, дағдылар мен қабілеттерінің жиынтығы;
24) үлгілік оқу жоспары – оқу пәндерінің тізбесін реттейтін және тиісті білім беру деңгейіндегі оқу жүктемесінің инварианттық және вариативтік компоненттерінің міндетті көлемін айқындайтын құжат;
25) элективті курс – білім беру даярлығын кеңейтуге бағытталған білім алушылардың таңдау курсы, оқу жоспарының вариативтік компонентінің құрамдас бөлігі.
4. Білім беру сапасын қамтамасыз ету мақсатында негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының, оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарларының және Үлгілік оқу бағдарламаларының іске асырылуына үздіксіз мониторинг жүргізіледі.
5. Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын, оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарлары мен Үлгілік оқу бағдарламаларын іске асыру мониторингінің, білім алушылардың оқу жетістіктерінің, халықаралық салыстырмалы зерттеулердің, ғылым мен технологиялар жетістіктері мониторингінің нәтижелері, сондай-ақ мемлекеттік саясаттың басымдықтары Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарлары мен Үлгілік оқу бағдарламаларына өзгерістер енгізу үшін негіз болып табылады.
2-тарау. Білім беру мазмұнына қойылатын талаптар
6. Негізгі орта білім берудің мазмұны:
1) қоғамның заманауи талаптарын, ғылым мен техниканың жетістіктерін;
2) сыни және шығармашылық ойлауды дамытуды;
3) оқу пәндерінің мазмұнын кіріктіруді;
4) пәнаралық байланысты, білім беру деңгейлері арасындағы үздіксіздік пен сабақтастықты қамтамасыз етуді;
5) білім мазмұнының академиялық және практикалық бағыттылығы арасындағы тепе-теңдікті сақтауды;
6) оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын қамтамасыз етуді;
7) білім берудегі инклюзивті тәсілді ескере отырып айқындалады.
7. Негізгі орта білім берудің мақсаты – базалық мазмұнын меңгеруді қамтамасыз ету, құндылықтар негізінде пәндік, метапәндік және түйінді құзыреттіліктерді дамыту, болашақ мамандыққа даярлау.
8. Негізгі орта білім берудің міндеттері:
1) ғылым негіздері бойынша білім қалыптастыру;
2) ойлау түрлерін, функционалдық сауаттылықты, жобалау-зерттеу қызметінің дағдыларын дамыту;

3) развивать личностные качества и гибкие навыки, основанные на базовых ценностях;
4) ориентировать на осознанный выбор будущей профессии, развивать стремление к постоянному обучению.
9. Содержание образования ориентируется на следующие базовые ценности:
1) независимость и патриотизм;
2) единство и солидарность;
3) справедливость и ответственность;
4) закон и порядок;
5) трудолюбие и профессионализм;
6) созидание и новаторство.
10. Содержание образования ориентируется на формирование у обучающегося компетенции личностного самосовершенствования, языковых и коммуникативных, культурно-социальных, трудовых, познавательных, научных и исследовательских, информационно-технологических ключевых компетенций по завершению основного среднего образования.
11. Содержательные концепты "Человек", "Совесть", "Честь", "Семья", "Родина", "Язык", "Культура", "Образование", "Труд", "Природа", основанные на ценностях, обеспечивают единство обучения и воспитания, формирование мировоззрения, нравственных ориентиров.
12. Образовательный процесс реализуется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, компетентностного, конструктивистского, деятельностного, коммуникативного, инклюзивного подходов.
13. Содержание основного среднего образования ориентируется на результаты обучения и определяется Типовыми учебными планами и Типовыми учебными программами по учебным предметам.
14. Объем знаний и содержание учебных предметов инвариантного компонента в организациях образования для обучающихся с легкими и умеренными нарушениями интеллекта осуществляется в соответствии с Типовыми учебными планами и Типовыми учебными программами.
15. Для обучающихся с особыми образовательными потребностями содержание Типовых учебных программ основного среднего образования адаптируется с учетом их индивидуальных возможностей в соответствии с рекомендациями психолого-медико-педагогических консультаций.
16. Полиязычное образование реализуется через:
1) уровневое усвоение казахского языка как государственного языка, а также русского и иностранного языков;
2) организацию изучения отдельных предметов на казахском, иностранном языке независимо от языка обучения;
3) организацию внеурочной деятельности и элективных курсов на казахском, русском и иностранном языках.
17. Содержание основного среднего образования реализуется через образовательные области "Язык и литература", "Математика и информатика", "Естествознание", "Человек и общество", "Технология и искусство", "Физическая культура".
18. Содержание образовательной области "Язык и литература" реализуется в учебных предметах:

3) базалық құндылықтарға негізделген жеке қасиеттер мен икемді дағдыларды дамыту;
4) болашақ мамандықты саналы түрде таңдауға бағдарлау, үнемі білім алуға ұмтылысты дамыту.
9. Білім беру мазмұны келесі базалық құндылықтарға бағытталған:
1) тәуелсіздік және патриотизм;
2) бірлік және ынтымақ;
3) әділдік пен жауапкершілік;
4) заң және тәртіп;
5) еңбекқорлық және кәсіби біліктілік;
6) жасампаздық пен жаңашылдық.
10. Білім беру мазмұны негізгі орта білім беру бағдарламасын аяқтаған білім алушының бойында тұлғаның өзін-өзі жетілдіру, тілдік және коммуникативтік, мәдени-әлеуметтік, еңбек, танымдық, ғылыми және зерттеу, ақпараттық-технологиялық түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыруға бағытталған.
11. Құндылықтарға негізделген "Адам", "Ар-ұждан", "Намыс", "Отбасы", "Отан", "Тіл", "Мәдениет", "Білім", "Еңбек", "Табиғат" мазмұндық концептілері оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын, дүниетанымын, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
12. Білім беру процесі құндылыққа, тұлғаға бағытталған, құзыреттілік, конструктивистік, белсенділік, коммуникативтік, инклюзивті тәсілдер негізінде іске асырылады.
13. Негізгі орта білім берудің мазмұны оқыту нәтижелеріне бағытталады және оқу пәндері бойынша Үлгілік оқу жоспарларымен және Үлгілік оқу бағдарламаларымен айқындалады.
14. Зияты жеңіл және орташа бұзылған білім алушыларға арналған білім беру ұйымдарындағы инварианттық компоненттің білім көлемі мен оқу пәндерінің мазмұны Үлгілік оқу жоспарлары мен Үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылар үшін негізгі орта білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларының мазмұны психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың ұсынымдарына сәйкес олардың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып бейімделеді.
16. Көптілді білім беру:
1) қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде, орыс және шетел тілдерін деңгейлік меңгеру;
2) оқыту тіліне қарамастан қазақ, шетел тілдерінде жекелеген пәндерді оқытуды ұйымдастыру;
3) қазақ, орыс және шетел тілдерінде сабақтан тыс іс-шаралар мен элективті курстарды ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады.
17. Негізгі орта білім берудің мазмұны "Тіл және әдебиет", "Математика және информатика", "Жаратылыстану", "Адам және қоғам", "Технология және өнер", "Дене шынықтыру" білім беру салалары арқылы жүзеге асырылады.
18. "Тіл және әдебиет" білім беру саласының мазмұны келесі оқу пәндері арқылы жүзеге асырылады:

1) в классах с казахским языком обучения "Казахский язык", "Казахская литература", "Русский язык и литература", "Иностранный язык";
2) в классах с русским языком обучения "Русский язык", "Русская литература", "Казахский язык и литература", "Иностранный язык";
3) в классах с уйгурским языком обучения "Уйгурский язык", "Уйгурская литература", "Казахский язык и литература", "Русский язык и литература", "Иностранный язык";
4) в классах с узбекским языком обучения "Узбекский язык", "Узбекская литература", "Казахский язык и литература", "Русский язык и литература", "Иностранный язык";
3) в классах с таджикским языком обучения "Таджикский язык", "Таджикская литература", "Казахский язык и литература", "Русский язык и литература", "Иностранный язык".
Изучение мировой литературы осуществляется за счет вариативного компонента Типового учебного плана (по выбору организации образования).
19. Содержание образовательной области "Язык и литература" обеспечивает признание обучающимися языка как важной единицы культуры, национальной ценности; использование языковых единиц в речевой деятельности в соответствии с нормами литературного языка, развитие навыков слушания и говорения, чтения, письма; владение казахским языком как государственным и родным языком, грамотность чтения, ответственность за использование казахского языка в соответствии со своим статусом, формирование чувства патриотизма; функционального использования законов языка, понимания важности преподавания официального и иностранного языков, роли языка и литературы для формирования представлений о национально-культурной специфике языков, целостности полиязычного и мультикультурного мира; установления межличностных и межкультурных связей в процессе общения; развития творчества; признания тематико-идейного единства текста, понимания литературных понятий, развития читательской культуры, понимание места национальной литературы в мировой литературе и культуре; обеспечивает формирование оценочных навыков, критического мышления, гуманного мировоззрения, самоидентификации, поэтического мышления, эмпатии, эстетического восприятия, гражданской ответственности и национального патриотизма; умение самостоятельно работать с различными источниками информации на языке обучения, умение работать с различными источниками информации, интернет-ресурсами на языке обучения; развитие и использование творческого и критического мышления.
20. Содержание образовательной области "Математика и информатика" реализуется в учебных предметах "Математика", "Алгебра", "Геометрия", "Информатика".

1) қазақ тілінде оқытатын сыныптарда "Қазақ тілі", "Қазақ әдебиеті", "Орыс тілі мен әдебиеті", "Шетел тілі";
2) орыс тілінде оқытатын сыныптарда "Орыс тілі", "Орыс әдебиеті", "Қазақ тілі мен әдебиеті", "Шетел тілі";
3) ұйғыр тілінде оқытатын сыныптарда "Ұйғыр тілі", "Ұйғыр әдебиеті", "Қазақ тілі мен әдебиеті", "Орыс тілі мен әдебиеті", "Шетел тілі";
4) өзбек тілінде оқытатын сыныптарда "Өзбек тілі", "Өзбек әдебиеті", "Қазақ тілі мен әдебиеті", "Орыс тілі мен әдебиеті", "Шетел тілі";
5) тәжік тілінде оқытатын сыныптарда "Тәжік тілі", "Тәжік әдебиеті", "Қазақ тілі мен әдебиеті", "Орыс тілі мен әдебиеті", "Шетел тілі".
Әлем әдебиетін оқыту Үлгілік оқу жоспарының вариативтік компоненті есебінен (білім беру ұйымның таңдауы бойынша).жүзеге асырылады
19. "Тіл және әдебиет" білім беру саласының мазмұны білім алушылардың тілді мәдениеттің маңызды бірлігі, ұлттық құндылық ретінде танып, тілдік бірліктерді сөйлеу әрекетінде әдеби тіл нормасына сай қолдануын, сөйлеу қызметінің тыңдалым және айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамытуын; қазақ тілін мемлекеттік және ана тілі ретінде меңгеруін, оқу сауаттылығын, қазақ тілін өз мәртебесіне сай қолдану жауапкершілігін, отаншыл сезімін қалыптастыруын; тілдің заңдылықтарын функционалдық тұрғыдан қолдануын, ресми және шетел тілдерін оқытудың маңыздылығын түсінуін, тілдердің ұлттық-мәдени ерекшелігі туралы идеяларды қалыптастыру үшін тіл мен әдебиеттің рөлін, көптілді және көпмәдениетті әлемнің тұтастығын; қарым-қатынас процесінде тұлғааралық және мәдениетаралық байланыстар орнатуын; шығармашылығын дамытуын; мәтіннің тақырыптық-идеялық бірлігін тануын, әдеби ұғымдарды түсінуін, оқырман мәдениетін қалыптастыруын, әлем әдебиеті мен мәдениетіндегі ұлттық әдебиеттің орнын түсінуін; бағалау дағдыларын, сыни пайым, ізгілік дүниетаным, өзіндік көзқарас, поэтикалық ойлау, эмпатия, эстетикалық қабылдау, азаматтық жауапкершілік пен ұлттық патриотизмді қалыптастыруын; оқыту тілінде түрлі ақпарат көздерімен, интернет ресурстарымен жұмыс істей білуін; шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауды дамыту мен қолдануды қамтамасыз етеді.
20. "Математика және информатика" білім беру саласының мазмұны "Математика", "Алгебра", "Геометрия", "Информатика" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.

21. Содержание образовательной области "Математика и информатика" обеспечивает формирование способности определять и понимать роль математики и информатики в мире; представлений о математике как универсальном языке науки, средстве моделирования явлений и процессов; обеспечивает преемственность уровней среднего образования, межпредметную и внутрипредметную связь; овладение базовыми математическими знаниями и умениями, необходимыми для продолжения обучения на уровне общего среднего образования и изучения смежных предметов, их применения в повседневной жизни; овладение системой базовых знаний по теоретическим основам технологии программирования и современных информационно-коммуникационных технологий (ИКТ); развитие функциональной грамотности, логического, алгоритмического и операционного мышления, пространственного воображения, способности использовать различные языки математики и информатики (словесный, символический, аналитический, графический), воспринимать и критически анализировать информацию, представленную в различных формах; формирование у обучающихся креативного мышления, навыков проблемного решения и сотрудничества, аналитических навыков и технического мастерства; формирование умений применять цифровые инструменты в учебной деятельности.
22. Содержание образовательной области "Естествознание" реализуется в учебных предметах "Естествознание", "Физика", "Химия", "Биология", "География".
23. Содержание образовательной области "Естествознание" обеспечивает углубление понимания основополагающих понятий, закономерностей, теорий и принципов, лежащих в основе современной естественнонаучной картины мира, сформированность функциональных знаний и умений, навыков планирования, анализа и обработки, интерпретации, систематизации, работы по алгоритму, совершенствование исследовательских, опытно-экспериментальных навыков, оценивания и формулирования выводов; методов научного познания природы, глобальных и локальных проблем человечества на основе комплексного изучения природы, экономики и общества; развитие экологической культуры, научного, проектного и пространственного мышления; воспитание патриотических чувств, ответственного и бережного отношения к окружающей среде; осуществление профессиональной ориентации обучающихся по естественно-научным направлениям.
24. Содержание образовательной области "Человек и общество" реализуется в учебных предметах "История Казахстана", "Всемирная история", "Основы права", "Глобальные компетенции".
25. Содержание образовательной области "Человек и общество" ориентируется на формирование у обучающихся основ знаний по общественно-гуманитарным наукам в рамках системы "Человек – Общество"; содержание учебных предметов направлено на формирование у обучающихся навыков исторического мышления, понимания и осмысления прошлого и настоящего в их взаимосвязи, умений изучать, анализировать и делать обоснованные заключения по материалам исторических, правовых, экономических, политических, социологических источников информации и цифровых ресурсов, на их основе выстраивать независимые суждения, принимать собственные взвешенные решения; привитие уважительного отношения к истории, духовным ценностям, культуре и традициям казахского народа, проявляющего в повседневной жизни; формирование активной гражданской позиции и правовой грамотности на основе понимания важности защиты интересов Казахстана, служения ему, сохранения независимости и мира; осуществление профессиональной ориентации обучающихся по общественно-гуманитарным направлениям; направлено на развитие у обучающихся национального самосознания, культуры межнационального общения, финансовой грамотности, культуры безопасного поведения в обществе и медиапространстве, экологической культуры, гражданской ответственности; навыков решения проблем местного, регионального и глобального масштаба для обеспечения устойчивого развития общества.

21. "Математика және информатика" білім беру саласының мазмұны әлемдегі математика мен информатиканың рөлін айқындау және түсіну қабілетін қалыптастыруды; ғылымның әмбебап тілі, математиканы құбылыстар мен процестерді модельдеу құралы ретінде түсінуді; математика мен информатиканы оқу кезінде орта білім деңгейлерінің сабақтастығын, пәнаралық және пәнішілік байланыстарды; жалпы орта білім беру деңгейінде оқуды жалғастыруға және сабақтас пәндерді оқуға, оларды күнделікті өмірде пайдалануға қажетті базалық математикалық білім мен біліктерді меңгеруді; бағдарламалау технологиясының және қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (АКТ) теориялық негіздері бойынша базалық білім жүйесін меңгеруді; функционалдық сауаттылықты, логикалық, алгоритмдік және операциялық ойлауды, кеңістіктік қиялды, математика мен информатиканың әртүрлі тілдерін (ауызша, символдық, аналитикалық, графикалық) пайдалану қабілетін дамыту, әртүрлі нысандарда ұсынылған ақпаратты қабылдау және сыни талдау; білім алушыларда шығармашылық ойлауды, проблемалық шешу және ынтымақтастық дағдыларын, талдамалық дағдылар мен техникалық шеберлікті қалыптастыру; оқу қызметінде цифрлық құралдарды қолдану дағдыларын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
22. "Жаратылыстану" білім беру саласының мазмұны "Жаратылыстану", "Физика", "Химия", "Биология", "География" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.
23. "Жаратылыстану" білім беру саласының мазмұны әлемнің қазіргі жаратылыстану-ғылыми бейнесінің негізінде жатқан іргелі ұғымдарды, заңдылықтарды, теориялар мен қағидаттарды, функционалдық білім мен біліктерді, жоспарлау, талдау және өңдеу, түсіндіру, жүйелеу, алгоритм бойынша жұмыс, зерттеу, практикалық-эксперименттік дағдыларды жетілдіру, қорытындыларды бағалау және тұжырымдау дағдыларын қалыптастыруды; табиғатты ғылыми тану әдістерін, табиғатты, экономиканы және қоғамды кешенді зерттеу негізінде адамзаттың ғаламдық және жергілікті проблемаларын түсінуді тереңдетуді; экологиялық мәдениетті, ғылыми, жобалық және кеңістіктік ойлауды дамытуды; патриоттық сезімді, қоршаған ортаға деген жауапкершілікті және оған ұқыпты қарауды тәрбиелеуді; білім алушыларды жаратылыстану ғылымдары бағытында кәсіптік бағдарлауды қамтамасыз етеді.
24. "Адам және қоғам" білім беру саласы оқу пәндерінің мазмұны "Қазақстан тарихы", "Әлем тарихы", "Құқық негіздері", "Жаһандық құзыреттер" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.
25. "Адам және қоғам" білім беру саласының мазмұны білім алушыларда "Адам – Қоғам" жүйесі шеңберінде қоғамдық-гуманитарлық ғылымдар бойынша білім негіздерін қалыптастыруға бағдарланады; оқу пәндерінің мазмұны білім алушыларда тарихи ойлау, өткен және қазіргі жағдайды, олардың өзара байланысын түсіну мен ұғыну, тарихи, құқықтық, экономикалық, саяси, әлеуметтік ақпарат көздері материалдары мен цифрлық ресурстар бойынша талдау мен негізделген қорытындылар жасау, оның негізінде тәуелсіз тұжырым жасау, өзіндік сараланған шешімдер қабылдау дағдыларын қалыптастыруға; қазақ халқының тарихына, рухани құндылықтарына, мәдениеті мен дәстүрлеріне құрметпен қарауға, Қазақстанның мүддесін қорғаудың, сол үшін қызмет етудің, тәуелсіздік пен бейбітшілікті сақтаудың маңызын түсіну негізінде белсенді азаматтық ұстаным мен құқықтық сауаттылықты қалыптастыруға; білім алушыларды қоғамдық-гуманитарлық ғылымдар бағытында кәсіби бағдарлауды іске асыруға; білім алушылардың бойында ұлттық сана-сезімді, ұлтаралық қарым-қатынас мәдениетін, қаржылық сауаттылықты, қоғамдағы және медиа кеңістіктегі қауіпсіз тәртіп мәдениетін, экологиялық мәдениетті, азаматтық жауапкершілікті; қоғамның тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін жергілікті, өңірлік және жаһандық ауқымдағы проблемаларды шешу дағдыларын дамытуға бағытталды.

26. Содержание образовательной области "Технология и искусство" реализуется в учебных предметах "Музыка", "Труд".
27. Содержание образовательной области "Технология и искусство" направлено на формирование целостного восприятия картины окружающего мира, общей культуры подрастающего поколения, использовании цифровых средств и технологий для передачи и представления дизайнерских идей; применение основных принципов робототехники и программирования для создания интерактивных произведений искусства, развитие эстетической, духовно-нравственной и эмоциональной сферы обучающихся на основе национальных и мировых художественных ценностей, развитие основных представлений о роли искусства и технологии в жизни человека, понимание и уважительного отношения к традициям, обычаям, культуре и различным видам искусства казахского народа и народов мира; развитие знаний, умений и навыков осуществления художественной, музыкальной и проектной деятельности в различных видах искусства; основных технологических знаний, умений и навыков, в том числе с применением компьютерных цифровых технологий; на развитие вокальных и инструментальных навыков, включая различные музыкальные цифровые технологии; на самостоятельное освоение различных способов познания мира посредством художественных и музыкальных средств выразительности и современных технологий.
28. Содержание образовательной области "Физическая культура" реализуется в учебном предмете "Физическая культура".
29. Содержание образовательной области "Физическая культура" направлено на укрепление здоровья, развитие основных физических качеств и повышение функциональных возможностей организма; формирование культуры движений, обогащение двигательного опыта физическими упражнениями с общеразвивающей и корригирующей направленностью; обучение навыкам и умениям в физкультурно-оздоровительной и спортивно-оздоровительной деятельности, самостоятельной организации занятий физическими упражнениями; овладение техническими действиями и приемами базовых и национальных видов спорта; воспитание патриотизма, любви к своей Родине и воспитание морально-волевых качеств.
30. Изучение основ безопасности жизнедеятельности реализуется через содержание учебного предмета "Глобальные компетенции", а также через интеграцию в содержание учебных предметов образовательных областей.
31. Учебный курс "Правила дорожного движения" в 5-8 классах ведется по 10 часов в каждом классе за счет классных часов и во внеурочное время с указанием тем и сроков в годовом рабочем плане классного руководителя.

26. "Технология және өнер" білім беру саласының мазмұны "Музыка", "Еңбек" оқу пәндерінде жүзеге асырылады.
27. "Технология және өнер" білім беру саласының мазмұны қоршаған әлемнің бейнесін, өскелең ұрпақтың ортақ мәдениетін тұтас қабылдауды қалыптастыруға, дизайн идеяларын жеткізу және ұсыну үшін цифрлық құралдар мен технологияларды пайдалануға; интерактивті өнер туындыларын жасау үшін робототехника мен бағдарламалаудың негізгі принциптерін қолдану қоғамның ұлттық және әлемдік көркемдік құндылықтары негізінде білім алушылардың эстетикалық, рухани-адамгершілік және эмоционалдық саласын дамытуға, өнер мен технологияның адам өміріндегі рөлі туралы негізгі идеяларды дамытуға, дәстүрлерді түсіну мен құрметтеуге бағытталған қазақ халқының және әлем халықтарының салт-дәстүрлеріне, мәдениетіне және өнерінің әртүрлі түрлеріне; өнердің әртүрлі түрлерінде көркемдік, музыкалық және жобалық іс-әрекетті іске асыруда білімін, іскерлігін және дағдыларын; негізгі технологиялық білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын, оның ішінде компьютерлік цифрлық технологияларды қолдана отырып одан әрі дамытуға; әртүрлі музыкалық цифрлық технологияларды қоса алғанда, вокалдық және аспаптық дағдыларды дамытуға; музыкалық мәнерлілік құралдары мен заманауи технологиялары арқылы көркем және көркемдік арқылы әлемді танудың әртүрлі тәсілдерін өз бетінше меңгеруге бағытталады.
28. "Дене шынықтыру" білім беру саласының мазмұны "Дене шынықтыру" оқу пәнінде жүзеге асырылады.
29. "Дене шынықтыру" білім беру саласының мазмұны денсаулықты нығайтуға, негізгі дене қасиеттерін дамытуға және ағзаның функционалдық мүмкіндіктерін арттыруға; қозғалыс мәдениетін қалыптастыруға, жалпы дамытушылық және түзеу бағытындағы дене жаттығуларымен қозғалыс тәжірибесін байытуға; дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық-сауықтыру іс-әрекеттерінде дағдылар мен біліктерді үйретуге, дене жаттығуларымен айналысуды өз бетінше ұйымдастыруға; техникалық іс-әрекеттер мен негізгі және ұлттық спорт түрлерінің әдіс-тәсілдерін меңгеруге; патриотизмге, өз Отанына деген сүйіспеншілік пен моральдық-ерік қасиеттерін тәрбиелеуге бағытталады.
30. Өмір қауіпсіздігінің негіздеріне оқыту "Жаһандық құзыреттер" оқу пәнінің мазмұны арқылы, сондай-ақ білім беру салаларының оқу пәндерінің мазмұнына кіріктіру (интеграциялау) арқылы жүзеге асырылады.
31. "Жол жүру ережелері" оқу курсы 5-8-сыныптарда сыныптан тыс уақыттарда және сынып сағатында әр сыныпта 10 сағат көлемінде жүргізіледі, сынып жетекшілері жылдық жұмыс жоспарында тақырыптары мен мерзімін көрсетеді.

Глава 3. Требования к уровню подготовки обучающихся
32. Уровень подготовки выпускника основного среднего образования определяется степенью сформированности у обучающихся предметных, метапредметных и ключевых компетенций в результате освоения учебных программ.
33. Ожидаемые результаты освоения содержания основного среднего образования отражаются в виде ключевых компетенций:
осознает свою культурную и гражданскую идентичность, проявляя уважение к традициям и ценностям страны, демонстрирует готовность служить национальным интересам Республика Казахстан;
демонстрирует навыки сотрудничества, уважительного взаимодействия и взаимопомощи, принимая во внимание этнокультурное разнообразие страны;
участвует в социальных проектах и общественно полезных делах;
знает и соблюдает принципы, законы и общественный порядок, проявляет уважение к правам личности;
проявляет настойчивость и дисциплину, стремится к осознанному выбору профессии;
находит нестандартные решения на основе научного подхода и исследований, проявляет творческую активность и предпринимательские навыки.
34. Уровень подготовки обучающихся определяется через ожидаемые результаты обучения, которые спроектированы с учетом специфики каждой образовательной области.
35. Ожидаемые результаты обучения по образовательным областям (и учебным предметам) служат основой для определения базового содержания основного среднего образования.
36. Организации среднего образования (по выбору) достигают ожидаемых результатов обучения по образовательным областям "Математика и информатика", "Естествознание", "Человек и общество" через интеграцию предметов "Алгебра", "Геометрия" в предмет "Математика", предметов "Физика", "Химия", "Биология" в предмет "Естествознание", предметов "Всемирная история", "Основы права" в предмет "Социальные науки".
37. В организациях образования (по выбору) реализуется изучение:
1) на казахском языке – учебных предметов Типового учебного плана в классах с русским, уйгурским, узбекским и таджикским языками обучения;
2) на иностранном языке – учебных предметов "Математика", "Алгебра", "Геометрия", "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика".
38. Ожидаемые результаты обучения по образовательным областям (и учебным предметам) конкретизируются в целях обучения в типовых учебных программах основного среднего образования.
39. Система ожидаемых результатов обучения создает возможность для выстраивания индивидуальных траекторий развития обучающихся, в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями, и поэтапного продвижения их к достижению долгосрочных целей обучения.

3-тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
32. Негізгі орта білім беру түлегінің дайындық деңгейі оқу бағдарламаларын меңгеру нәтижесінде білім алушылардың пәндік, метапәндік және түйінді құзыреттіліктерінің қалыптасу дәрежесімен айқындалады.
33. Негізгі орта білім беру мазмұнын меңгеруден күтілетін нәтижелері түйінді құзыреттіліктер түрінде айқындалады:
еліміздің салт-дәстүрлері мен құндылықтарына құрмет көрсете отырып, өзінің мәдени және азаматтық бірегейлігін түсінеді, Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне қызмет етуге дайын екендігін көрсетеді;
елдің этномәдени әртүрлілігін ескере отырып, өзара ынтымақтастық, сыйластық қарым-қатынас пен өзара көмек жасау дағдыларын көрсетеді;
әлеуметтік жобаларға және қоғамдық пайдалы істерге қатысады;
қағидаларды, заңдарды және қоғамдық тәртіпті біледі және сақтайды, тұлғаның құқықтарын сыйлайды;
табандылық көрсетеді және тәртіпті сақтайды, мамандықты саналы түрде таңдауға тырысады;
ғылыми көзқарас пен зерттеулер негізінде стандартты емес шешімдерді табады, шығармашылық белсенділік пен кәсіпкерлік дағдыларды көрсетеді.
34. Білім алушылардың дайындық деңгейі білім беру салаларының ерекшеліктері ескеріле отырып жобаланған оқытудан күтілетін нәтижелер арқылы айқындалады.
35. Білім беру салалары (және оқу пәндері) бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер негізгі орта білім берудің базалық мазмұнын айқындау үшін негіз болады.
36. Орта білім беру ұйымдары (таңдау бойынша) "Математика және информатика", "Жаратылыстану", "Адам және қоғам" білім беру салалары бойынша оқудан күтілетін нәтижелерге "Алгебра", "Геометрия" пәндерін "Математика" пәніне, "Физика", "Химия", "Биология" пәндерін "Жаратылыстану" пәніне, "Әлем тарихы", "Құқық негіздері" пәндерін "Әлеуметтік ғылымдар" пәніне кіріктіру арқылы қол жеткізеді.
37. Білім беру ұйымдарында (таңдау бойынша):
1) орыс, ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде оқытатын сыныптарда Үлгілік оқу жоспарларының оқу пәндерін қазақ тілінде;
2) "Математика", "Алгебра", "Геометрия", "Физика", "Химия", "Биология", "Информатика" пәндерін шетел тілінде оқыту жүзеге асырылады.
38. Білім беру салалары (және оқу пәндері) бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер негізгі орта білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларында оқу мақсаттарында нақтыланады.
39. Оқытудан күтілетін нәтижелер жүйесі білім алушылардың, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылардың жеке даму траекторияларын қалыптастыруға және олардың оқытудың ұзақ мерзімді мақсаттарына кезең-кезеңмен қол жеткізуге ұмтылуына мүмкіндік жасайды.

40. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Язык и литература":
"Казахский язык" (в классах с казахским языком обучения); "Русский язык" (в классах с русским языком обучения); "Уйгурский язык" (в классах уйгурским языком обучения), "Узбекский язык" (в классах с узбекским языком обучения), "Таджикский язык" (в классах с таджикским языком обучения):
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) слушание и говорение: понимает тексты в социально-бытовой, социально-культурной, учебно-профессиональной сферах общения; осуществляет устное речевое общение в различных жизненных ситуациях; знает и придерживается культуры общения; использует различные языковые средства для реализации различных целей и тактик языкового общения, начинает разговор на общую тему и вступает в диалог; строит монолог, обобщая, синтезируя информацию проблемного характера; отстаивает и аргументирует собственное мнение; оценивает отношение говорящего к предмету разговора; готов принимать совместные решения, прогнозирует содержание текста по теме, началу, концу; соблюдает грамматические, стилистические нормы при оформлении собственных высказываний;
2) чтение: понимает и интерпретирует основную информацию и подтекст из текстов различных типов, жанров и стилей; знает различные типы чтения, использует стратегии чтения; извлекает необходимую информацию из различных источников, анализирует и обобщает их; сравнивает структурные, лингвистические и стилистические особенности текстов, относящихся к социально-бытовым, социокультурным и учебно-познавательным формам общения; различает аргументы и факты, оценивает текст с точки зрения актуальности и ценности информации; предлагает нестандартные решения при выполнении учебных заданий; умеет применять полученные знания в жизни;
3) письмо: обобщает услышанную и прочитанную информацию, пишет тексты разных типов, жанров и стилей; использует различные формы представления информации, составляет текст; демонстрирует умение анализировать и оценивать информацию, пишет текст; сопоставляет структурно-композиционные, языковые особенности текстов различных типов, жанров и стилей; корректирует тексты с использованием справочного материала; выделяет определенную тему, составляет простой, сложный план; соблюдает орфографические, грамматические и стилистические нормы; использует цифровые инструменты и платформы, умеет использовать готовые инструменты и приложения на основе искусственного интеллекта (ИИ);
"Казахский язык и литература" (в классах с русским, уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения)/ "Русский язык и литература" (в классах с казахским, уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения):
По завершении основного среднего образования обучающийся:

40. "Тіл және әдебиет" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер:
"Қазақ тілі" (оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптарда); "Орыс тілі" (оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптарда); "Ұйғыр тілі" (ұйғыр тілінде оқытатын сыныптарда), "Өзбек тілі" (өзбек тілінде оқытатын сыныптарда), "Тәжік тілі" (тәжік тілінде оқытатын сыныптарда):
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) тыңдалым және айтылым: қарым-қатынастың әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, оқу-кәсіптік салалардағы мәтіндерін түсінеді; әртүрлі өмірлік жағдаяттарда ауызша тілдік қарым-қатынасты жүзеге асырады; қарым-қатынас мәдениетін біледі және ұстанады; тілдік қарым-қатынастың әртүрлі мақсаттары мен тактикаларын іске асыру үшін түрлі тілдік құралдарды қолданады, ортақ тақырыптағы әңгімені бастайды және диалогқа түседі; проблемалық сипаттағы ақпаратты жинақтай отырып, монолог дайындайды; пікір білдіреді, ойын дәлелдейді; әңгіме нысанасына қатысты сөйлеушінің көзқарасын бағалайды; бірлескен шешім қабылдауға дайын болады, тақырыбы-басы-соңы бойынша мәтін мазмұнын болжайды; өз сөздерін ресімдеу кезінде грамматикалық, стилистикалық нормаларды сақтайды;
2) оқылым: әртүрлі типтегі, жанрлар мен стильдердегі мәтіндерден негізгі ақпаратты және астарлы мағынаны түсінеді және түсіндіреді; оқу түрлерін біледі, оқу стратегияларын қолданады; әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпараттарды алады, оларды талдайды және жинақтайды; қарым-қатынастың әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени және оқу-танымдық түрлеріне қатысты мәтіндердің құрылымдық, лингвистикалық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстырады; дәлелдер мен фактілерді ажыратады, ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан мәтінді бағалайды; оқу тапсырмаларын орындауда стандартты емес шешімдер ұсынады; алған білімін өмірде қолдана біледі;
3) жазылым: естіген және оқыған ақпараты жинақтайды, түрлі типтегі, жанрдағы және стильдегі мәтіндерді жазады; ақпаратты ұсынудың түрлі нысандарын пайдаланады, мәтін құрастырады; ақпаратты талдау және бағалау қабілетін көрсете біледі, мәтін жазады; түрлі типтегі, жанрдағы және стильдегі мәтіндердің құрылымдық-композициялық, тілдік ерекшеліктерін салыстырады; анықтамалық материалды пайдалана отырып мәтіндерді түзетеді; белгілі бір тақырып бойынша қарапайым, күрделі жоспар жасайды; орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық нормаларды сақтайды; цифрлық құралдар мен платформаларды пайдаланады, жасанды интеллектіге (ЖИ) негізделген дайын құралдар мен қосымшаларды қолдана біледі;
"Қазақ тілі мен әдебиеті" (оқыту орыс, ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптарда) / "Орыс тілі мен әдебиеті" (оқыту қазақ, ұйғыр, өзбек және тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптарда).
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:

1) слушание: понимает тексты общения в социально-бытовой, социокультурной, учебно-профессиональной сферах; осуществляет вербальное языковое общение в различных жизненных ситуациях; знает и придерживается культуры общения; использует различные языковые средства для реализации различных целей и тактик языкового общения, начинает разговор на общую тему и вступает в диалог; оценивает содержание текста, различая факты и мнения; выявляет основные проблемы текстов различных стилей и жанров; анализирует текст, раскрывая связи и отношения между данными и явлениями, событиями, упомянутыми в тексте; предполагает содержание высказанной мысли по иллюстрациям/ключевым словам/теме/началу;
2) говорение: обсуждая, высказывая свое мнение и оценивая события, мнения и проблемы, обучающийся поддерживает диалог в рамках изученных тем; анализирует и обобщает информацию по предложенной теме; знает наизусть отрывки (по выбору) текстов стихов и прозаических текстов; умеет цитировать прочитанные произведения; умеет готовить монолог, обобщая информацию проблемного характера; выражает мнение, игра доказывает; оценивает отношение говорящего к предмету разговора; готов принимать совместные решения, прогнозирует содержание текста по теме-началу-концу; соблюдает грамматические, стилистические нормы при оформлении собственных слов;
3) чтение: понимает и интерпретирует основную информацию и подтекст из текстов различных типов, жанров и стилей; знает различные типы чтения, использует стратегии чтения; извлекает необходимую информацию из различных источников, анализирует и обобщает их; сравнивает структурные, лингвистические и стилистические особенности текстов, относящихся к социально-бытовым, социокультурным и учебно-познавательным формам общения; различает Аргументы и факты, оценивает текст с точки зрения актуальности и ценности информации; предлагает нестандартные решения при выполнении учебных заданий; умеет применять полученные знания в жизни;
4) письмо: обобщает услышанную и прочитанную информацию, пишет тексты разных типов, жанров и стилей; использует различные формы представления информации, составляет текст; демонстрирует умение анализировать и оценивать информацию; сопоставляет структурно-композиционные, языковые особенности текстов различных типов, жанров и стилей; корректирует тексты с использованием справочного материала; использует простые, составляет сложный план; соблюдает орфографические, грамматические и стилистические нормы; использует цифровые инструменты и платформы, умеет использовать готовые инструменты и приложения на основе искусственного интеллекта (ИИ);
"Казахская литература" (в классах с казахским языком обучения), "Русская литература" (в классах с русским языком обучения), "Уйгурская литература" (в классах с уйгурским языком обучения), "Узбекская литература" (в классах с узбекским языком обучения), "Таджикская литература" (в классах с таджикским языком обучения).
По завершении основного среднего образования обучающийся:

1) тыңдалым: қарым-қатынастың әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, оқу-кәсіптік салаларындағы мәтіндерді түсінеді; әртүрлі өмірлік жағдаяттарда ауызша тілдік қарым-қатынасты жүзеге асырады; қарым-қатынас мәдениетін біледі және ұстанады; тілдік қарым-қатынастың әртүрлі мақсаттары мен тактикаларын іске асыру үшін түрлі тілдік құралдарды қолданады, ортақ тақырыптағы әңгімені бастайды және диалогқа түседі; фактілер мен пікірлерді ажырата отырып, мәтіннің мазмұнын бағалайды; әртүрлі стильдегі және жанрдағы мәтіндердің негізгі проблемаларын айқындайды; мәтінде айтылған деректер мен құбылыстар, оқиғалар арасындағы байланыстар мен қарым-қатынастарды аша отырып, мәтінді талдайды; иллюстрациялар/негізгі сөздер/тақырыбы/басталуы бойынша айтылған ойдың мазмұнын болжайды;
2) айтылым: талқылау, өзінің пікірін білдіру және оқиғаларды, пікірлер мен проблемаларды бағалау арқылы білім алушы оқылған тақырыптар аясындағы диалогты қолдайды; ұсынылған тақырып бойынша ақпаратты талдайды және жинақтайды; өлең мәтіндері мен прозалық мәтіндердің үзінділерін (таңдауы бойынша) жатқа біледі; оқылатын шығармалардан дәйексөздер келтіре біледі; проблемалық сипаттағы ақпаратты жинақтай отырып, диалог, монолог дайындай алады; пікір білдіреді, ойын дәлелдейді; әңгіме нысанасына қатысты сөйлеушінің көзқарасын бағалайды; бірлескен шешім қабылдауға дайын болады, тақырыбы-басы-соңы бойынша мәтін мазмұнын болжайды; өз сөздерін ресімдеу кезінде грамматикалық, стилистикалық нормаларды сақтайды;
3) оқылым: әртүрлі типтегі, жанрлар мен стильдердегі мәтіндерден негізгі ақпаратты және астарлы мағынаны түсінеді және түсіндіреді; оқу түрлерін біледі, оқу стратегияларын пайдаланады; әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпараттарды алады, оларды талдайды және жинақтайды; қарым-қатынастың әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени және оқу-танымдық түрлеріне қатысты мәтіндердің құрылымдық, лингвистикалық және стилистикалық ерекшеліктерін салыстырады; дәлелдер мен фактілерді ажыратады, ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан мәтінді бағалайды; оқу тапсырмаларын орындауда стандартты емес шешімдер ұсынады; алған білімін өмірде қолдана біледі;
4) жазылым: естіген және оқыған ақпараты жинақтайды, түрлі типтегі, жанрдағы және стильдегі мәтіндерді жазады; ақпаратты ұсынудың түрлі нысандарын пайдаланады, мәтін құрастырады; ақпаратты талдау және бағалау қабілетін көрсете біледі; түрлі типтегі, жанрдағы және стильдегі мәтіндердің құрылымдық-композициялық, тілдік ерекшеліктерін салыстырады; анықтамалық материалды пайдалана отырып мәтіндерді түзетеді; белгілі бір тақырып бойынша қарапайым, күрделі жоспар жасайды; орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық нормаларды сақтайды; цифрлық құралдар мен платформаларды пайдаланады, жасанды интеллектіге (ЖИ) негізделген дайын құралдар мен қосымшаларды қолдана біледі;
"Қазақ әдебиеті" (оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптарда), "Орыс әдебиеті" (оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптарда), "Ұйғыр әдебиеті" (ұйғыр тілінде оқытатын сыныптарда), "Өзбек әдебиеті" (өзбек тілінде оқытатын сыныптарда), "Тәжік әдебиеті" (тәжік тілінде оқытатын сыныптарда).
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:

1) знает основные этапы развития литературы; содержание произведений разных жанров, особенности изображения народного быта, обычаев и традиций в фольклоре, литературные термины и литературные направления, виды и жанры, образные иллюстрации в художественных произведениях, знает наизусть тексты стихов и фрагменты прозаических текстов (по выбору); умеет цитировать читаемые произведения;
2) понимает значение национального художественного наследия в мировой культуре; роль литературы как одного из важнейших достижений культуры, значение художественной литературы в жизни человека; литературные термины и литературные направления, роды и жанры, тему, идею, проблематику произведения, позицию автора в произведении, образную природу художественных произведений; открыто выраженный и скрытый смыслы произведений;
3) применяет приобретенные знания, умения и навыки при подготовке сообщения, доклада, эссе, интервью на литературную тему; диалог литературных героев (на основе прочитанного) для создания письменного рассказа - характеристики одного из героев или группы героев (групповая характеристика), двух героев (сравнительная характеристика), при подготовке небольшого письменного отзыва на самостоятельно прочитанную книгу; использует искусственный интеллект (ИИ) при создании собственного текста аналитического характера, в процессе создания собственной интерпретации изученного текста с привлечением информационно-коммуникационных технологий; для определения актуального для себя круга чтения и оценки художественных произведений, участия в дебатах или в публичных выступлениях; для поиска необходимой информации; специальные термины и понятия для анализа изучаемых произведений; полученные знания при обсуждении актуальных проблем; приобретенные навыки, способы творческой деятельности для самовыражения, активное участие в социальных проектах в культурных мероприятиях.
4) анализирует произведения разной жанровой природы, аргументированно формулируя свое отношение к прочитанному; тему, идею и особенности композиции, сюжета произведения, языковые особенности произведения, ключевые эпизоды, действия и поступки героев; особенности стиля писателя; сравнивает их с произведениями мировой литературы и произведениями видов искусства;
5) синтезирует полученные знания, умения и навыки для выбора пути анализа произведения, адекватного жанрово-родовой природе художественного текста; для сопоставления фактов, деталей с историческими фактами; создания разных видов плана; для создания письменных текстов с использованием различных ресурсов; умение использовать готовые инструменты и приложения, основанные на искусственном интеллекте, для решения повседневных задач и получения нового опыта; соотносит ценностную составляющую произведений с ценностями казахского и народов мира; обменивается идеями и совместно ищет инновационные решения.

1) әдебиеттің негізгі даму кезеңдерін; әртүрлі жанрдағы шығармалардың мазмұнын, фольклорда халық тұрмысының, салт-дәстүрінің бейнелену ерекшеліктерін, әдеби терминдер мен әдеби бағыттарды, түрлері мен жанрларын, көркем шығармалардағы бейнелі суреттеулерді біледі, өлең мәтіндері мен прозалық мәтіндердің үзінділерін (таңдауы бойынша) жатқа біледі; оқылатын шығармалардан дәйексөздер келтіре біледі;
2) ұлттық көркем мұраның әлемдік мәдениеттегі орнын түсінеді; әдебиеттің мәдени саладағы маңызды рөлін; көркем әдебиеттің адам өміріндегі мәнін, әдеби терминдер мен әдеби бағыттарды, түрлері мен жанрларын, шығарманың тақырыбын, идеясын, проблемаларын, шығармадағы автордың ұстанымын, көркем шығармалардағы бейнелі суреттеулерді, шығармаларда ашық және астарлы айтылған мағыналарды түсінеді;
3) әдеби тақырыпқа байланысты сыни хабарлама, баяндама, эссе, сұхбат түрлерін дайындау; жазбаша әңгіме құрастыру үшін әдеби кейіпкерлердің диалогын (оқыған шығарманың негізінде) дайындау – кейіпкерлердің біреуіне немесе бір топ кейіпкерге (топтық) мінездеме беру, екі кейіпкерге мінездеме беру (салыстырмалы), өз бетімен оқыған кітапқа шағын жазбаша пікір дайындау; талдау арқылы өздігінен мәтін құрастыру, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданып, оқыған мәтінге өзіндік түсініктеме беру кезінде жасанды интеллектіні (ЖИ) пайдаланады; өзіне қолайлы оқу ортасын анықтау және көркем шығармаларды бағалау; пікірталастарға немесе көпшілік алдында сөз сөйлеу дағдыларын; қажетті ақпаратты іздестіру үшін алған білім, білік және дағдыларын; оқытылатын шығармаларды талдауға қажетті арнайы терминдер мен ұғымдарды; өзекті проблемаларды талқылау кезінде меңгерген дағдыларын; өз ойын білдіруде, мәдени іс-шараларға, әлеуметтік жобаларға белсенді қатысуда шығармашылық іс-әрекеттің тәсілдерін қолданады;
4) әртүрлі жанрдағы шығармаларға талдау жасайды; өзінің дүниетанымы арқылы оқыған мәтінге аргументтер ұсынады, тақырыпты, идеяны және композицияның ерекшелігін, шығарманың сюжетін, шығарманың тілдік ерекшеліктерін, негізгі эпизодтарын, кейіпкерлердің іс-әрекетін және амалдарын, жазушы стилінің ерекшеліктерін, оларды әлем әдебиеті үлгілерімен және өнер түрлерімен салыстырып талдайды;
5) көркем мәтінді жанры мен түрі жағынан ұқсас шығармамен салыстыра талдауда, фактілерді, детальдарды, тарихи деректерді қолданып түрлі жоспар құруда, тапсырмаларды орындауда, әдеби мәтіндерді талдауда жасанды интеллектіге негізделген дайын құралдар мен қосымшаларды қолданып, қазақ және әлем әдебиеті туындыларындағы құндылықтарды өзара байланыстыра отырып, идеялармен алмасады және инновациялық шешімдерді бірлесе іздеп; ресурстарды пайдалану арқылы жазбаша мәтіндерді құрастыруда алған білім, білік, дағдыларын жинақтайды;

6) оценивает изучаемые произведения с точки зрения композиционного, стилевого единства, языкового оформления и эффективности достижения поставленных коммуникативных задач; интерпретацию художественного текста, созданную средствами искусства; демонстрирует умение использовать широкий спектр цифровых инструментов и платформ для различных целей, включая академические задачи и личные проекты.
"Иностранный язык":
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) слушание: понимает основное содержание текстов в рамках изученных тем; определяет факты; понимает детальную информацию; составляет сложные вопросы на основе услышанного с целью получения дополнительной информации; извлекает смысл услышанного, опираясь на контекстную подсказку; различает общую и специфическую информацию; распознает несоответствия в приводимых аргументах; эффективно оценивает и использует цифровую аудио - и видеоинформацию, различает надежные и ненадежные источники и синтезирует информацию из нескольких источников;
2) говорение: передает содержание текста в рамках изученных тем, выстраивая логический ход событий; использует формальный и неформальный стили; презентует информацию в рамках изученных тем; прогнозирует возможное содержание текста по заглавию, иллюстрации, ключевым словам, отрывкам из текста в рамках изученных тем; задает простые и сложные вопросы для получения конкретной информации взаимодействует в парах, группах для выполнения учебных заданий, обмена идеями и поиска нестандартных решений; сравнивает идеи; высказывает мнение, обосновывая свою точку зрения;
3) чтение: определяет основное содержание текстов разных стилей и жанров в рамках изученных тем; различает детальную информацию в текстах разных стилей и жанров; прогнозирует содержание текста по заголовку, фрагменту, иллюстрациям, ключевым словам; определяет отношение или мнение автора; оценивает информацию из различных текстов на основе достоверных фактов; использует различные информационные ресурсы (справочные материалы, словари, Интернет, ИИ);
4) письмо: заполняет таблицы, диаграммы, схемы, анкеты, формуляры; составляет план, пишет, редактирует и корректирует текст в рамках изученных тем; делает выписки из текста в соответствии с коммуникативными задачами; описывает реальные и вымышленные события из прошлого, настоящего и будущего, опираясь на ранее изученные темы; согласует предложения и абзацы между собой; грамотно расставляет знаки препинания; создает тексты различных стилей и жанров, соблюдая литературные нормы и формат письменной работы; изучает проекты по социальным вопросам и предлагает нестандартные решения; придерживается принципа академической честности.

6) оқыған шығарманы композициялық, стильдік тұтастығы, тілдік ерекшелігі мен коммуникативтік міндеттерді бағалау, тиімділігін сұрыптау; өнер түрлері арқылы жасалған көркем мәтінді интерпретациялауды; академиялық тапсырмалар мен жеке жобаларды қоса алғанда, әртүрлі мақсаттарда цифрлық құралдар мен платформалардың түрлерін қолдану қабілетін бағалайды.
"Шетел тілі":
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) тыңдалым: оқыған тақырыптар шеңберіндегі мәтіндердің негізгі мазмұнын түсінеді; фактілерді анықтайды, нақты ақпаратты түсінеді; қосымша ақпарат алу мақсатында тыңдалған ақпарат негізінде күрделі сұрақтар құрастырады; мәнмәтіндік анықтамаға сүйене отырып, естігендерінің мағынасын анықтайды; жалпы және нақты ақпаратты ажыратады; келтірілген дәлелдерде сәйкессіздіктерді табады; цифрлық аудио- және бейне ақпаратты тиімді бағалайды және пайдаланады, сенімді және сенімсіз көздерді ажыратады және бірнеше көздерден ақпаратты синтездейді;
2) айтылым: оқыған тақырыптар шеңберінде мәтіннің мазмұнын айтып береді, оқиғалардың логикалық барысын қалыптастырады; ресми және бейресми стильдерді қолданады; зерттелген тақырыптар шеңберінде ақпаратты ұсынады; оқыған тақырыптар шеңберінде мәтіннің тақырыбы, иллюстрациясы, түйінді сөздері, мәтін үзінділері бойынша ықтимал мазмұнын болжайды; нақты ақпарат алу үшін қарапайым және күрделі сұрақтар қояды; оқу тапсырмаларын орындау, идеялармен алмасу және стандартты емес шешімдерді іздеу үшін жұпта, топта өзара әрекеттеседі; ойларды салыстырады; өз көзқарасын негіздей отырып, ашық пікір айтады;
3) оқылым: оқыған тақырыптар шеңберінде түрлі стильдер мен жанрлардағы мәтіндердің негізгі мазмұнын айқындайды; түрлі стильдегі және жанрлардағы мәтіндердің нақты ақпаратын табады; тақырып, фрагмент, иллюстрациялар, түйінді сөздер бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды; автордың көзқарасын немесе пікірін анықтайды; түрлі мәтіндерден алынған ақпаратты сенімді фактілерге сүйене отырып бағалайды; ақпараттық ресурстарды (анықтамалық материалдар, сөздіктер, Интернет, ЖИ) пайдаланады;
4) жазылым: кестелерді, диаграммаларды, схемаларды, сауалнамаларды, формулярларды толтырады; оқыған тақырыптар шеңберінде жоспар құрастырады, мәтінді жазады, түзетеді; коммуникативтік міндеттерге сәйкес мәтіннен үзінді көшірмелер жасайды; бұрын оқылған тақырыптардан өткен, қазіргі және болашақтағы нақты және ойдан шығарылған оқиғаларды сипаттайды; сөйлемдер мен абзацтарды бір-бірімен үйлестіреді; тыныс белгілерін сауатты және дұрыс орналастырады; әдеби тіл нормаларын және жазылым форматтарын сақтай отырып, түрлі стильдер мен жанрлардағы мәтіндерді жазады; әлеуметтік мәселелердегі жобаларды зерттейді, стандартты емес шешімдерді ұсынады; академиялық адалдық принципін ұстанады.

41. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Математика и информатика":
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) знает основные понятия элементарной математики, статистики и теории вероятностей; классификацию чисел; вычислительные операции над действительными числами; основные формулы элементарной математики; понятие функции, ее свойства и график; способы решения алгебраических уравнений, неравенств и их систем; классификации геометрических фигур по их свойствам; свойства и признаки основных видов плоских фигур; правила комбинаторики; классическое, статистическое и геометрическое определения вероятности события; методы сбора и обработки статистических данных; основы научных представлений об информации, информационных процессах, технологиях и моделях; роль информационных технологий в современном обществе и жизни каждого человека; основы построения компьютерных систем и сетей, а также их взаимодействие с программным обеспечением; способы решения задач посредством моделирования, алгоритмизации и программирования; правила правильной и безопасной работы с различными цифровыми устройствами; единицы измерения информации; правила ответственности за распространение ложной и негативной информации; сущность системы управления базами данных; компоненты и функции компьютерных систем; этапы обработки информации, включая ввод, обработку, вывод и хранение;
2) понимает академический язык математики; способ записи числа в стандартном виде; связь между корнями и коэффициентами квадратного трехчлена; важность использования математических моделей для решения различных прикладных задач; смысл таких математических категорий, как аксиома и теорема; принципы геометрических построений и измерений на плоскости; смысл числовых характеристик выборки и генеральной совокупности; роль графического представления статистических данных в проведении количественного и качественного анализа; взаимодействие основных устройств компьютера; необходимость программного обеспечения для работы пользователя с системой; использование компьютером двоичного кода для представления всех данных и инструкций; связь между единицами измерения информации; экономические, правовые и этические аспекты использования информации и средств информационно-коммуникационных технологий; влияние Интернет-зависимости на жизнь человека; различие видов компьютерной графики; правила личной безопасности при использовании социальных сетей; формулирование алгоритмов и пошаговые процедуры решения проблем;

41. "Математика және информатика" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер:
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) элементар математиканың, статистиканың және ықтималдық теориясының негізгі ұғымдарын; сандар классификациясын; нақты сандармен есептеу амалдарын; элементар математиканың негізгі формулаларын; функция ұғымын, оның қасиеттері мен графигін; алгебралық теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелерін шешу тәсілдерін; геометриялық фигуралардың қасиеттері бойынша классификациясын; жазық фигуралардың негізгі түрлерінің қасиеттерін және белгілерін; комбинаторика ережелерін; оқиға ықтималдығының классикалық, статистикалық және геометриялық анықтамаларын; статистикалық деректерді жинау және өңдеу әдістерін; ақпарат, ақпараттық процестер, технологиялар мен модельдер туралы ғылыми түсініктердің негіздерін; қазіргі қоғамдағы және әр адамның өміріндегі ақпараттық технологиялардың рөлін; компьютерлік жүйелер мен желілерді құру негіздерін, сондай-ақ олардың бағдарламалық қамтамасыз етумен өзара әрекеттесуін; модельдеу, алгоритмдеу және бағдарламалау арқылы мәселелерді шешу тәсілдерін; әртүрлі цифрлық құрылғылармен дұрыс және қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін; ақпаратты өлшеу бірліктерін; жалған және теріс ақпаратты таратқаны үшін жауапкершілік ережелерін; мәліметтер базасын басқару жүйесінің мәнін; компьютерлік жүйелердің компоненттері мен функцияларын; енгізу, өңдеу, шығару және сақтауды қоса алғанда, ақпаратты өңдеу кезеңдерін біледі;
2) математиканың академиялық тілін; санды стандартты түрде жазу тәсілін; квадрат үшмүшенің түбірлері мен коэффициенттері арасындағы байланысты; түрлі қолданбалы есептерді шешуде математикалық модельдерді пайдаланудың маңыздылығын; аксиома мен теорема сияқты математикалық категориялардың мағынасын; жазықтықтағы геометриялық салулар мен өлшемдердің қағидаттарын; таңдау және бас жиынтықтың сандық сипаттамаларының мағынасын; сандық және сапалық талдау жүргізудегі статистикалық деректерді графикалық түрде берудің рөлін; компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттестігін; қолданушының жүйемен жұмыс істеуіне арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің қажеттілігін; барлық деректер мен нұсқауларды беру үшін компьютермен екілік кодты пайдалануды; ақпаратты өлшеу бірліктері арасындағы байланысты; ақпаратты және ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарын қолданудың экономикалық, құқықтық және этикалық аспектілерін; интернетке тәуелділіктің адам өміріне тигізетін әсерін; компьютерлік графиканың түрлерін; әлеуметтік желілерді пайдалану кезіндегі жеке қауіпсіздік ережелерін ажыратуды; проблемаларды шешудің алгоритмдері мен қадамдық рәсімдерін тұжырымдауды түсінеді;

3) применяет математические знания для решения алгебраических уравнений, неравенств и их систем; свойства функции для построения ее графика; математические свойства и формулы для упрощения рациональных, иррациональных и тригонометрических выражений; алгоритм решения математических задач; математическую терминологию в соответствии контекстам; свойства действительных чисел; вычислительные операции над действительными числами; точные и приблизительные вычисления в устной и письменной форме; свойства плоских фигур при решении геометрических задач; основные понятия векторной алгебры для решения геометрических задач; математический аппарат и математические модели для решения текстовых задач, задания практического содержания и прикладных задач; задач, связанные с финансовыми расчетами и операциями; применяет полученные знания и умения для решения элементарных вопросов экономических задач; цифровые инструменты и платформы для решения математических задач; правила комбинаторики, классическое, статистическое и геометрическое определения вероятности для решения задач; современные программные средства информационных и коммуникационных технологий для сбора, представления, обработки, хранения и передачи необходимой информации; компьютерные модели объектов и процессов (физических, биологических, экономических и информационных) для их визуализации и проведения исследовательских работ; основные правила записи алгоритмов и возможности языков программирования для решения практических задач; возможности локальной и глобальной сети для совместной работы над созданием, просмотром и редактированием документов; представление информации в разных формах; соблюдение правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете); способы создания надежного пароля; создание формулы для вычислений в электронной таблице; компьютеры для различных целей, включая обработку данных и связь;
4) анализирует закономерности и составляет математические модели на их основе; статистические данные, используя различные формы их представления; преобразования, выполненные над рациональными, иррациональными, тригонометрическими выражениями; решения уравнений, неравенств и их систем; взаимное расположение геометрических фигур; свойства симметрии, подобия и движения геометрических фигур; условия текстовых задач для составления математических моделей; свойства функций; данные, представленные в виде графиков, диаграмм и различных схем; интерпретирует данные с использованием цифровых инструментов, делает значимые выводы из наборов данных; анализирует финансовые данные и принимает обоснованные решения об управлении финансами; компьютерные модели для исследования реальных и воображаемых объектов и процессов; различные способы решения задачи на компьютере для определения наиболее рационального; программный код на языке программирования для выявления имеющихся ошибок и их последующего исправления; оформление документа на соответствие практическим требованиям; преимущества и недостатки видов компьютерной графики; поиск, сортировку и фильтрацию данных на основе выбранного критерия;

3) алгебралық теңдеулерді, теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шешуде математикалық білімді; графигін салу үшін функцияның қасиеттерін; рационал, иррационал және тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда математикалық қасиеттер мен формулаларды; математикалық есептерді шешу алгоритмдерін; контекстке сәйкес математикалық терминологияны; нақты сандардың қасиеттерін; нақты сандарды есептеу амалдарын; ауызша және жазбаша түрде дәл және жуықтап есептеуді; геометриялық есептерді шешуде жазық фигуралардың қасиеттерін; геометриялық есептерді шешуге арналған векторлық алгебраның негізгі ұғымдарын; мәтіндік есептерді, практикалық мазмұндағы тапсырмаларды және қолданбалы есептерді шешуге арналған математикалық аппарат пен математикалық модельдерді; қаржылық есептеулер мен операцияларға байланысты есептерді; алынған білім мен дағдыларын экономикалық есептердің қарапайым сұрақтарын шешуде; математикалық есептерді шешуде цифрлық құралдар мен платформаларды; есептерді шешуде комбинаторика ережелерін, ықтималдықтың классикалық, статистикалық және геометриялық анықтамаларын; қажетті ақпаратты жинау, ұсыну, өңдеу, сақтау және беру үшін ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың заманауи бағдарламалау құралдарын; объектілер мен процестерді (физикалық, биологиялық, экономикалық және ақпараттық) визуализациялау және зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін олардың компьютерлік модельдерін; практикалық есептерді шешу үшін алгоритмдерді жазудың негізгі ережелерін және бағдарламалау тілдері мүмкіндіктерін; құжаттарды жасау, қарастыру және редакциялаудың бірлескен жұмысы үшін жергілікті және ғаламдық желі мүмкіндіктерін; ақпаратты әртүрлі формада ұсынуды; желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтауды (Интернеттегі алаяқтық және агрессия); сенімді құпия сөз (пароль) жасау жолдарын; электрондық кестеде есептеу формулаларын құра алуды; деректерді өңдеу мен байланысты қоса алғанда, компьютерлерді әртүрлі мақсаттарда қолданады;
4) заңдылықтарды талдайды және олардың негізінде математикалық модельдер құрастырады; статистикалық деректердің берілуінің түрлі нысандарын пайдаланып, статистикалық деректерді; рационал, иррационал және тригонометриялық өрнектерге жасалған түрлендірулерді; теңдеулердің, теңсіздіктер мен олардың жүйелерінің шешімін; геометриялық фигуралардың өзара орналасуын; геометриялық фигуралардың симметриялығының, ұқсастығы мен қозғалысының қасиеттерін; математикалық модельдер құру үшін мәтінді есептердің шарттарын; функциялардың қасиеттерін; графиктер, диаграммалар және әртүрлі сызбалар түрінде ұсынылған деректерді талдайды; цифрлық құралдар арқылы берілген деректерді талдайды және түсіндіреді, деректер жиынтығынан мағыналы қорытынды жасайды; қаржылық деректерді талдайды және қаржыны басқару туралы негізделген шешімдер қабылдайды; шынайы және ойдағы объектілер мен процестерді зерттеуге арналған компьютерлік модельдерді; ең тиімдісін анықтау үшін компьютерде есептерді шешудің әртүрлі тәсілдерін; бар қателерді анықтау және оларды кейіннен түзету үшін бағдарламалау тілінде бағдарламалау кодын; құжаттың ресімделуінің практикалық талаптарға сәйкестігін; компьютерлік графика түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін; таңдалған критерийлер негізінде деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзуді талдайды;

5) синтезирует алгоритмы решения математических задач; выводы по результатам обработки и анализа статистических данных; доказательные рассуждения с помощью аксиом и теорем; способы решения задач на построение с применением геометрических преобразований; информацию в виде текстов, таблиц, баз данных, графики и мультимедиа для представления и реализации своих идей; модели объектов и процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах, 3D-редакторах, а также средах программирования; создание диаграммы и графики в электронной таблице; применение объединения, пересечения и вычитания фигур; содействие созданию безопасной и уважительной онлайн-среды посредством ответственного цифрового гражданства;
6) оценивает результаты вычислений в контексте задачи; расположение графика функции в зависимости от значений заданных параметров; приближенные значения величин и их запись в стандартном виде; абсолютную и относительную частоту события с ростом числа проведенных опытов; качество, важность, полезность и эффективность информации; выбор конфигурации компьютера и программного обеспечения в зависимости от потребностей пользователя; компьютерную модель на соответствие реальным объектам; эффективность алгоритма и результаты его исполнения; отрицательное воздействие средств информационно-коммуникационных технологий на здоровье человека; оформление документа на соответствие практическим требованиям; назначение сервисных программ; программы архивации при сжатии файлов различных форматов; сообщения СМИ и информацию из различных источников.
42. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Естествознание":
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) знает первоначальные географические, биологические, физические и химические понятия; роль естественных наук в современной жизни; суть основных биологических, физических, химических законов и теорий; вклад выдающихся ученых в становление и развитие естественных наук; правила техники безопасности при проведении экспериментальных и практических работ; единицы измерения физических и химических величин в системе СИ; основные физические понятия; основные и производные физические величины и их единицы измерения в системе СИ; понятия, формулы, законы и физические постоянные величины следующих разделов: механики (кинематика, динамика, статика, законы сохранения), тепловой физики (молекулярная физика и термодинамика), электричества и магнетизма (электростатическое поле, постоянный электрический ток, магнитное поле), оптики (геометрическая), элементов квантовой физики, атомной физики, астрономии; атомно-молекулярное учение, строение атома и свойства элементов; химическую символику; классификацию веществ; биологические, химические и физические явления; виды химической связи и строение вещества; типы, признаки и закономерности протекания химических реакций; важнейшие классы неорганических и органических соединений и их свойства; теорию электролитической диссоциации; периодический закон и структуру периодической системы химических элементов; важнейшие отрасли химической и металлургической промышленности Казахстана;
основы микробиологии, молекулярной, клеточной биологии; компоненты внутренней среды и системы органов растительного и животного организма; основные группы растений и животных; основы и закономерности эволюционного развития; методы селекции; влияние факторов окружающей среды на живые организмы, влияние человеческой деятельности на окружающую среду;
географические понятия, объекты, процессы, явления; взаимосвязи и закономерности развития природы, населения и экономики; методы географических исследований, особенности функционирования геоинформационных систем; географическую карту; географическую оболочку, геосферы, географическую среду, природные комплексы; особенности природы, населения и хозяйства материков и океанов, отдельных территорий, стран и Республики Казахстан; типологию стран, модели экономических систем; виды международных отношений; административно-территориальное деление, природно-ресурсный потенциал Республики Казахстан; сущность глобальных и локальных проблем человечества, меры охраны природы и устойчивого развития;

5) математикалық есептерді шешудің алгоритмдерін; статистикалық деректерді өңдеу және талдау нәтижелері бойынша қорытындыларды; аксиомалар мен теоремалар арқылы дәлелді пікірлерді; геометриялық түрлендірулерді қолдана отырып салу есептерін шешу тәсілдерін синтездейді; өз идеяларын ұсыну және іске асыру үшін мәтіндер, кестелер, деректер қоры, графика мен мультимедиа түріндегі ақпаратты; электрондық кестелерде, 3D-редакторларда, сондай-ақ бағдарламалау ортасында объектілер мен процестердің (физикалық, биологиялық, экономикалық) модельдерін; электрондық кестеде диаграммалар мен графиктерді құруды; фигураларды біріктіруді, қиылысуды, азайтуды қолдануды; жауапты цифрлық азаматтық арқылы қауіпсіз және орынды онлайн-орта құруға жәрдемдесуді жинақтайды;
6) есептің контекстке қатысты есептеулер нәтижесін; берілген параметрлердің мәндеріне байланысты функция графигінің орналасуын; шамалардың жуық мәндерін және олардың стандартты түрде жазылуын; жүргізілген тәжірибелер санының артуына байланысты оқиға нәтижесінің абсолюттік және салыстырмалы жиілігін; ақпараттың сапасын, маңыздылығын, пайдалылығын және тиімділігін; пайдаланушының қажеттіліктеріне байланысты компьютердің пішін үйлесімін және бағдарламалық қамтылымын таңдауды; компьютерлік модельдің шынайы объектілерге сәйкестігін; алгоритмнің тиімділігін және оны орындаудың нәтижелерін; ақпараттық-коммуникациялық технология құралдарының адам денсаулығына теріс әсер етуін; құжаттың ресімделуінің практикалық талаптарға сәйкестігін; сервистік бағдарламалардың мақсатын; түрлі форматтағы файлдарды қысу кезінде мұрағаттау бағдарламаларын; БАҚ хабарламаларын және түрлі дереккөздерден алынған ақпаратты бағалайды
42. "Жаратылыстану" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер:
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) бастапқы географиялық, биологиялық, физикалық және химиялық ұғымдарын; жаратылыстану ғылымдарының қазіргі өмірдегі рөлін; негізгі биологиялық, физикалық, химиялық заңдар мен теориялардың мәнін; көрнекті ғалымдардың жаратылыстану ғылымдарының қалыптасуы мен дамуына қосқан үлесін; эксперименттік және тәжірибелік жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін; СИ жүйесіндегі физикалық және химиялық шамалардың өлшем бірліктерін; негізгі және туынды физикалық шамаларды; механика (кинематика, динамика, статика, сақталу заңдары), жылу физикасы (молекулалық физика және термодинамика), электр және магнетизм (электростатикалық өріс, тұрақты электр тогы, магнит өрісі), оптика (геометриялық), кванттық физика элементтері, атомдық физика, астрономия ұғымдарын, формулаларын, заңдарын және физикалық тұрақты шамаларын; атом-молекулалық ғылым (ілім), атом құрылысы және элементтердің қасиеттерін; химиялық символизм; заттардың классификациясы; биологиялық, химиялық және физикалық құбылыстарды; химиялық байланыстардың түрлері және заттың құрылымын; химиялық реакциялардың түрлері, белгілері мен заңдылықтарын; бейорганикалық және органикалық қосылыстардың маңызды кластары және олардың қасиеттерін; электролиттік диссоциация теориясын; химиялық элементтердің периодтық жүйесінің периодтық заңы мен құрылымын; Қазақстанның химия және металлургия өнеркәсібінің маңызды салаларын; микробиология, молекулалық, жасушалық биология негіздерін; өсімдік және жануарлар ағзаларының ішкі ортасы мен мүшелер жүйесінің құрамдас бөліктерін;
микробиология, молекулалық, жасушалық биология негіздерін; өсімдіктер және жануарлар ағзаларының ішкі ортасы мен мүшелер жүйесінің компоненттерін; өсімдіктердің және жануарлардың негізгі топтарын; эволюциялық дамудың негізі мен заңдылықтарын; сұрыптау әдістерін; тірі ағзаларға қоршаған орта факторларының әсерін, адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсерін;
географиялық ұғымдарды, объектілерді, процестерді, құбылыстарды; табиғаттың, халықтың және экономиканың өзара байланысын және даму заңдылықтарын; географиялық зерттеу әдістерін, геоақпараттық жүйелердің қызмет ету ерекшеліктерін; географиялық картаны; географиялық қабықты, геосфераларды, географиялық ортаны, табиғат кешендерін; материктер мен мұхиттардың, жекелеген аумақтардың, елдердің және Қазақстан Республикасының табиғат, халқы мен шаруашылық ерекшеліктерін; елдердің типологиясын, экономикалық жүйелердің үлгілері; халықаралық қатынастардың түрлері; Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінісін, табиғи ресурстық әлеуетін; адамзаттың жаһандық және жергілікті проблемаларының мәнін, табиғатты сақтау және тұрақты даму шараларын біледі;

2) понимает физические тексты; способы записи значений физических величин в стандартном виде; способ выражения взаимозависимости физических величин в виде математических формул; формулировку основных физических законов с помощью физических терминов; значимость биологических, физических и химических явлений, процессов в жизни человека; условия протекания химических реакций; номенклатуру IUPAC;
значение микробиологии и биотехнологии в медицине, сельском хозяйстве и промышленности; процессы, протекающие в клетках на уровне молекул и органоидов; структуру внутренней среды и функции систем органов растительного и животного организма, принципы классификации основных групп растений и животных; процессы метаболизма; глобальные и локальные экологические проблемы; роль Красной книги в сохранении биоразнообразия на Земле;
сущность природных и социально-экономических закономерностей, процессов и явлений; особенности современного географического пространства, территориальных комплексов; взаимосвязи, причины, этапы, последствия, сущность географических объектов, процессов и явлений; глобальные и локальные проблемы, происхождение проблем устойчивого развития и пути их решения; сущность современных интеграционных процессов; геополитические процессы, геополитическое положение Республики Казахстан; сущность национальных интересов и ценностей Казахстана;
3) применяет знания законов физики для решения практических задач, объяснения физических явлений и принципа работы измерительных приборов; графики и свойства функций для определения взаимозависимости физических величин; основные характеристики физических тел для описания физических явлений; измерительные приборы и оборудование для проведения эксперимента; инструменты искусственного интеллекта при решении исследовательских задач; виртуальный физический эксперимент для объяснения физических процессов; навыки STEM при проведении учебных исследовательских работ; применяет основные физические, химические, биологические, географические понятия и термины для описания объектов, процессов и явлений в живой и неживой природе; методы безопасного проведения опытно-экспериментальных и исследовательских работ; законы и формулы физики, химии, биологии, географии при решении учебных и прикладных задач, выполнении практических и лабораторных работ; графические методы представления результатов; Международную систему единиц измерения; полученные знания для объяснения условий протекания физических и химических явлений и процессов;
практические навыки, искусственные интеллекты и STEM-технологии в лабораторных исследованиях и проектах, виртуальных лаборатории при изучении фотосинтеза, транспирации, биомеханические особенности движения, технологии интерфейс "компьютер-мозг", роль вакцины в профилактике заболеваний, биологические основы искусственных нейронных сетей;
методы определения количественных и качественных характеристик компонентов географической оболочки и географической среды, территорий; методы картометрии; навыки ориентации и навигации; навыки использования географических, биологических, физических, химических знаний в повседневной жизни; навыки индивидуальной и групповой работы, деловой этики;

2) физикалық мәтіндерді, физикалық шамалардың мәндерін стандартты түрде жазу әдістерін; физикалық шамалардың өзара тәуелділігін математикалық формулалар түрінде көрсету тәсілін; физикалық терминдерді пайдалана отырып, негізгі физикалық заңдарды тұжырымдау түсінеді; химиялық реакциялардың жүру жағдайларын; IUPAC номенклатурасы; химиялық өндірістің технологияларын және ғылыми қағидаттарын;
микробиология және биотехнологияның медицинадағы, ауыл шаруашылығындағы және өнеркәсіптегі маңызын; жасушалардағы молекулалар және органоидтар деңгейінде жүретін процестерді; өсімдік және жануарлар ағзаларының ішкі ортасы мен мүшелер жүйесінің функцияларын, өсімдік пен жануарлардың негізгі топтарының жіктелу қағидаттарын; метаболизм процестерін; жаһандық және жергілікті экологиялық проблемаларды; жердегі биокөптүрлілікті сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін;
табиғи және әлеуметтік-экономикалық заңдылықтардың, процестер мен құбылыстардың мәнін; заманауи географиялық кеңістіктің, аумақтық кешендердің ерекшеліктерін; географиялық объектілердің, процестер мен құбылыстардың өзара байланыстарын, себептерін, кезеңдерін, салдарын, мәнін; жаһандық және жергілікті проблемаларын, тұрақты даму мәселелерін шығу тегін және оларды шешу жолдарын; қазіргі интеграциялық процестердің мәнін; геосаяси процестерді, Қазақстан Республикасының геосаяси жағдайын; Қазақстанның ұлттық мүдделері мен құндылықтарының мәнін түсінеді;
3) практикалық есептерді шешу, физикалық құбылыстарды және өлшеу құралдарының жұмыс принципін түсіндіру үшін физика заңдары туралы білімді; физикалық шамалардың өзара тәуелділігін анықтауға арналған функциялардың графикасы мен қасиеттері; физикалық құбылыстарды сипаттауға арналған физикалық денелердің негізгі сипаттамаларын; эксперимент жүргізуге арналған өлшеу құралдары мен жабдықтарды; зерттеу есептерін шешуде жасанды интеллект құралдарын; физикалық процестерді түсіндіруге арналған виртуалды физикалық экспериментті; оқу-зерттеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі STEM дағдыларды; тірі және өлі табиғаттағы объектілерді, процестер мен құбылыстарды сипаттау үшін негізгі физикалық, химиялық, биологиялық, географиялық ұғымдар мен терминдерді; тәжірибелік-эксперименттік және зерттеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу әдістерін; оқу және қолданбалы міндеттерді шешу, практикалық және зертханалық жұмыстарды орындау кезінде физика, химия, биология, география заңдары мен формулаларын; нәтижелерді ұсынуда графикалық әдістерді; өлшем бірліктерінің халықаралық жүйесін; физикалық және химиялық құбылыстар мен процестердің жүру жағдайларын түсіндіру үшін алынған білімді;
фотосинтез, транспирация, қозғалыстың биомеханикалық ерекшеліктерін, "компьютер-ми" интерфейс технологиясын, аурулардың алдын алудағы вакцинаның ролін, жасанды нейрондық желілердің биологиялық негіздерін зерттеуде, зертханалық жұмыстар мен жобаларда, виртуалды зертханаларда практикалық дағдыларды, жасанды интеллектіні және STEM-технологияны қолданады;
географиялық қабық пен географиялық орта компоненттерінің, аумақтардың сандық және сапалық сипаттамаларын анықтау әдістерін; картометрия әдістерін; бағдарлау және навигация дағдыларын; күнделікті өмірде географиялық, биологиялық, физикалық және химиялық білімді пайдалану дағдыларын; жеке және топтық жұмыс, іскерлік этика дағдыларын қолданады;

4) анализирует закономерности физических процессов; взаимозависимость физических величин; условия текстовых задач для определения методов нахождения искомых величин; данные наблюдений природных явлений и демонстрационных экспериментов; результаты измерения физических величин, представленных в виде графиков, таблиц, диаграмм и различных схем; причины погрешностей результатов эксперимента; информацию, представленную в графической и табличной форме; зависимость свойств вещества от его качественного и количественного состава и строения; причинно-следственные связи между свойствами и сферами применения веществ; значение микроэлементов и макроэлементов для правильного функционирования человеческого организма;
закономерности биологических процессов и явлений; строении и функции систем органов живых организмов; процессы круговорота веществ в биогеоценозе;
влияние факторов окружающей среды на жизнь и деятельность людей; естественнонаучные, социально-экономические основы общественного производства; количественные и качественные географические данные; источники географической информации; географическое и геополитическое положение отдельных территорий, стран и Республики Казахстан, особенности и факторы политического, экономического и социального развития, роль и место Казахстана в мире;
5) синтезирует собранные и обработанные данные, информацию для представления в виде таблицы, графика, сообщения, доклада, презентации; научные модели и доказательства для выдвижения гипотез, аргументов и объяснений; план проведения эксперимента и исследования; знания о процессах, протекающих в живой и неживой природе, для систематизации, классификации и выявления эмпирических правил, принципов и закономерностей;
6) оценивает результаты вычислений в контексте задачи; результаты измерения физических величин в ходе эксперимента; приближенные значения величин и их запись в стандартном виде с учетом значащих цифр; недостатки и преимущества применения различных методов исследования и разных измерительных приборов; выводы по результатам обработки и анализа результатов исследований; способы решения задач с применением математических преобразований; способы уменьшения погрешности измерительных приборов; модели и проекты по актуальным вопросам физики; риски при проведении лабораторных работ; влияние различных физических и химических процессов на жизнедеятельность человека и окружающую среду;
состояние природных биогеоценозов и агроценозов; влияние технологических принципов производства на сохранение равновесия между компонентами живой природы;
значение правильного использования полезных ископаемых и природных ресурсов; степень пригодности и использования географических объектов, процессов и явлений для различных целей и функций; ресурсный и природно-ресурсный потенциал; демографическую, экологическую ситуацию; различные мнения и точки зрения по изучаемым географическим темам.

4) физикалық процестердің заңдылықтарын; физикалық шамалардың өзара тәуелділігін; қажетті шамаларды табу әдістерін анықтауға арналған сөздік есептердің шарттарын; табиғат құбылыстарын бақылау және демонстрациялық тәжірибе деректерін; графиктер, кестелер, диаграммалар және әртүрлі диаграммалар түрінде берілген физикалық шамаларды өлшеу нәтижелерін; эксперимент нәтижелеріндегі қателіктердің себептерін; графикалық және кестелік түрде берілген ақпаратты; зат қасиеттерінің оның сапалық және сандық құрамы мен құрылымына тәуелділігін; заттардың қасиеттері мен қолдану аймақтары арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды; адам ағзасының дұрыс жұмыс істеуі үшін микроэлементтер мен макроэлементтердің маңызын;
биологиялық процестер мен құбылыстардың заңдылықтарын; тірі ағзалардың мүшелер жүйесінің құрылысы мен функциясын; биогеоценоздағы заттар айналымының процестерін;
географиялық қабық пен географиялық ортадағы процестер мен құбылыстардың себеп-салдарлық байланыстарын, кеңістік ерекшеліктерін; қоғамдық өндірістің жаратылыстану-ғылыми, әлеуметтік-экономикалық негіздерін; сандық және сапалық географиялық мәліметтерді; жекелеген аумақтардың және Қазақстан Республикасының географиялық және геосаяси жағдайын; саяси, экономикалық және әлеуметтік даму ерекшеліктері мен факторларын, Қазақстанның дүние жүзіндегі рөлі мен орнын талдайды;
5) цифрлық құралдар мен технологияларды шығармашылықпен пайдалана отырып жинақталған және өңделген мәліметтерді, кесте, сызбанұсқа, хабарлама, баяндама, таныстырылым түрінде көрсету үшін жинақталған және өңделген деректерді, ақпараттарды; гипотеза, дәлел және түсініктеме жасауға арналған ғылыми модельдерді және дәлелдемелерді; эксперимент және зерттеулер жүргізу жоспарын; эмпирикалық қағидаларды, заңдылықтарды жүйелеу, жіктеу және анықтау үшін тірі және өлі табиғатта болатын процестер туралы білімдерді жинақтайды;
6) есеп контекстінде есептеу нәтижелерін; тәжірибе кезінде физикалық шамаларды өлшеу нәтижелерін; шамалардың жуық мәндерін және олардың елеулі сандарды ескере отырып, стандартты түрде жазылуын; әртүрлі зерттеу әдістерін және әртүрлі өлшеу құралдарын қолданудың кемшіліктері мен артықшылықтарын; зерттеу нәтижелерін өңдеу және талдау нәтижелері бойынша қорытындыларды; математикалық түрлендірулерді қолданып есептерді шешу әдістерін; өлшеу құралдарының қателігін азайту тәсілдерін; физиканың өзекті мәселелері бойынша модельдер мен жобаларды;
зертханалық жұмыс кезіндегі тәуекелдерді; әртүрлі физикалық және химиялық процестердің адам өміріне және қоршаған ортаға әсерін; табиғи биогеоценоздар мен агроценоздардың жағдайын; өндірістің тірі табиғаттың құрамдас бөліктері арасындағы тепе-теңдікті сақтауға әсерін;
пайдалы қазбалар мен табиғи ресурстарды дұрыс пайдаланудың маңыздылығын; географиялық объектілердің, процестер мен құбылыстардың әртүрлі мақсаттар мен қызметке жарамдылық және пайдалану дәрежесін; ресурстар мен табиғи ресурстық әлеуетін; демографиялық, экологиялық жағдайды; зерттелетін географиялық тақырыптар бойынша әртүрлі пікірлер мен көзқарастарды бағалайды.

43. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Человек и общество":
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) знает базовые понятия исторической науки; виды исторических источников; периодизацию, события, явления, процессы истории Казахстана и всемирной истории; личностей, сыгравших важную роль в истории; достижения национальной и мировой культуры; понятие права и морали; законность и правопорядка; правовые и социальные ценности; современные правовые системы, основные правовые принципы; права и обязанности человека; демократические институты; содержание базовых отраслей права;
основы личной и общественной безопасности (в школе, дома, в интернете); принципы экологически ответственного поведения и устойчивого развития; основы этикета и культуры межэтнического общения; базовые понятия финансовой грамотности: доходы, расходы, банковские услуги; основы медиаграмотности, включая правила цифровой гигиены;
2) понимает сущность исторических событий, явлений и процессов, характеризующих целостность и непрерывность развития истории Казахстана и всемирной истории; характер общественно-политического, экономического и социально-культурного развития; историческую обусловленность современных общественных процессов; национальную идентичности как гражданина Республики Казахстан; уважительного отношения к истории Казахстана и всемирной истории, к культуре, традициям, правам и свободам человека и гражданина, демократическим принципам общественной жизни; основы сущности государства и права, их взаимосвязь; основных понятий и категорий отраслей права; обязанностей и ответственности гражданина; правового регулирования общественных отношений; необходимость соблюдения правил безопасности в Интернете;
влияние своих действий на окружающую среду и общество; значение межэтнического взаимодействия и правила уважительного общения; как создается и распространяется информация в цифровом пространстве; основы управления личными финансами и планирования семейного бюджета; важность саморегуляции и эмоционального интеллекта в разных жизненных ситуациях;
3) применяет навыки исторического мышления при характеристике политического, социально-экономического и культурного развития Казахстана и стран мира; при определении собственной позиции по отношению к явлениям современной жизни; при работе с историческими материалами; при определении местоположения различных объектов, выявлении изменений на исторической карте; при сравнении исторических личностей, событий, явлений, процессов; цифровые инструменты для проведения исторических исследований, решения правовых ситуаций;
правовую информацию в повседневной жизни; при выборе соответствующих закону форм поведения и действий в типичных жизненных ситуациях; при реализации прав и свобод, при обращении в компетентные органы и организации за квалифицированной юридической помощью; при участии в дискуссиях по актуальным общественным и правовым проблемам;
методы безопасного поведения в повседневных ситуациях (в том числе в интернете); правила этикета в межличностном и цифровом общении; принципы составления и ведения личного и семейного бюджета; экологически ответственные привычки (сортировка отходов, экономия воды и энергии); навыки создания цифрового контента (презентации, блоги, видео);

43. "Адам және қоғам" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер:
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) тарих ғылымының базалық ұғымдарын; тарихи деректердің түрлерін; Қазақстан және әлем тарихының кезеңдерін, оқиғаларын, құбылыстарын, процестерін; маңызды тарихи рөл атқарған тұлғаларды; ұлттық және әлемдік мәдениеттің жетістіктерін; құқық және мораль ұғымдарын; заңнамалық және құқықтық тәртіпті, құқықтық және әлеуметтік құндылықтарды; қазіргі құқықтық жүйені; негізгі құқықтық принциптерді; адамның құқықтары мен міндеттерін; демократиялық институттарды; құқық салаларының базалық мазмұнын;
жеке және қоғамдық қауіпсіздік негіздерін (мектепте, үйде, интернетте), экологиялық жауапты мінез-құлық пен тұрақты даму қағидаттарын, этикет пен этносаралық қарым-қатынас мәдениетінің негіздерін, қаржылық сауаттылықтың негізгі ұғымдарын (кіріс, шығыс, банк қызметтері) және медиасауаттылықтың, соның ішінде цифрлық гигиена ережелерінің негіздерін біледі;
2) Қазақстан және әлем тарихының дамуының тұтастығы мен үздіксіздігін сипаттайтын тарихи оқиғалардың, құбылыстар мен процестердің мәнін; қоғамдық-саяси, экономикалық және әлеуметтік-мәдени даму сипатын; заманауи қоғамдық процестердің тарихи шарттылығын; Қазақстан Республикасының азаматы ретінде ұлттық бірегейлікті; Қазақстан және әлем тарихына, мәдениетіне, дәстүрлеріне, адамның азаматтық құқықтары мен бостандықтарына, қоғам өмірінің демократиялық қағидаларына құрметпен қарауды; мемлекет және құқықтың пайда болу негіздерін, өзара байланысын; құқық салаларының негізгі ұғымдары мен санаттарын; азаматтың құқықтық міндеттері мен жауапкершілігін; қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеуді; интернет желісінде қауіпсіздікті сақтау қажеттілігін;
өз әрекеттерінің қоршаған орта мен қоғамға әсерін, этносаралық өзара әрекет маңызын және сыпайы қарым-қатынас ережелерін, ақпараттың цифрлық кеңістікте қалай жасалып, таратылатынын, жеке қаржыны басқару және отбасылық бюджетті жоспарлау негіздерін, сондай-ақ өзін-өзі реттеу мен эмоционалдық интеллектінің әртүрлі өмірлік жағдайларда маңызын түсінеді;
3) Қазақстан және әлемнің саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуын сипаттауда; заманауи қоғамдық қатынастарда өз ұстанымын анықтауда; тарихи материалдарды зерделеуде, тарихи картадағы өзгерістерді, түрлі объектілердің орналасқан жерін анықтауда; тарихи тұлғаларды, оқиғаларды, құбылыстарды, процестерді салыстыруда тарихи ойлау дағдыларын; тарихи зерттеулер жүргізу мен құқықтық жағдайларды шешуде цифрлық құралдарды;
күнделікті өмірде; заңға сәйкес іс-қимыл мен мінез-құлық тәртібін таңдауда; құқықтар мен бостандықтарды жүзеге асыруда; құзыретті органдар мен ұйымдарға білікті заң көмегіне жүгінуде; қоғамдық және құқықтық мәселелер бойынша пікірталастарға қатысуда құқықтық ақпаратты;
күнделікті өмірде қауіпсіз мінез-құлық әдістерін (соның ішінде интернетте), жеке және цифрлық қарым-қатынаста этикет ережелерін, жеке және отбасылық бюджетті құру және жүргізу қағидаттарын, қалдықтарды сұрыптау мен ресурстарды үнемдеу сияқты экологиялық әдеттерді, сондай-ақ цифрлық контент жасаудың (презентациялар, блогтар, бейнелер) негізгі дағдыларын қолданады;

4) анализирует историческое развитие Казахстана и стран мира, определяя общие черты и особенности; исторические события, явления, процессы с целью определения причинно-следственных связей; мотивы и результаты деятельности исторических личностей; различные виды исторических источников для ответа на проблемные вопросы; различные точки зрения на одни и те же исторические события, явления и процессы;
нормы и механизмы, регулирующие общественные отношения; права и обязанности субъектов правовых отношений; практические ситуации, связанные с необходимостью правового регулирования; юридической ответственности несовершеннолетних; информацию правового характера, полученную из различных источников;
достоверность информации из различных источников; местные, региональные и глобальные экологические проблемы для определения своей роли в участии по их разрешению, расходы и доходы для оптимизации личного бюджета, влияние медиаконтента на поведение и решения людей, взаимосвязь между этнокультурными различиями и формами общения; риски и возможности, связанные с использованием банковских услуг;
5) систематизирует, синтезирует исторические сведения для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах, происходящих в обществе; информацию, полученную из различных источников при исследовании исторических событии творчески используя цифровые инструменты; правовые информации при решения жизненных ситуаций, возникающих в повседневной жизни;
решения для групповых проектов, объединяя разные идеи и мнения; стратегии для достижения личных и коллективных целей на основе данных и знаний, различные подходы к финансовому планированию для достижения крупных целей; мероприятия, направленные на повышение экологической осведомленности в школе и сообществе, новые способы коммуникации с использованием цифровых технологий и этикетных норм;
6) оценивает исторические события, процессы, явления, личности в контексте их влияния на историю Казахстана и мировую историю; достоверность различных видов исторических источников; роль современного казахстанского общества в мировой экономике, политике и культуре; значимость государственно-правовых институтов для безопасного развития общества; важность защиты персональных данных, прав и свобод человека; значение правопорядка и законности;
эффективность своих финансовых решений и стратегий; уровень защищенности личных данных с целью предупреждения их утечки; результаты своей работы и работы группы, давая конструктивную обратную связь; социальные и экологические последствия своих поступков; успешность применения навыков саморегуляции и управления эмоциями в сложных ситуациях.

4) жалпы сипатты белгілер мен ерекшеліктерін анықтай отырып, Қазақстанның және әлем елдерінің тарихи дамуын; себеп-салдарлық байланыстарын анықтау мақсатында тарихи оқиғаларды, құбылыстарды, процестерді; тарихи тұлғалар қызметінің нәтижесі мен уәждерін; проблемалық сұрақтарға жауап беру үшін түрлі тарихи дереккөздерді; тарихи оқиғаға, құбылыстар мен процестерге түрлі көзқарастарды;
қоғамдық қатынастарды реттейтін нормалар мен механизмдерді; құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін; құқықпен реттелетін практикалық жағдайларды; кәмелетке толмағандардың заңдық жауапкершілігін; түрлі деректерден алынған құқықтық сипаттағы ақпараттарды;
ақпараттың әртүрлі дереккөздердегі дұрыстығын, жергілікті, өңірлік және жаһандық экологиялық мәселелерді шешудегі өзінің рөлін, жеке бюджетті оңтайландыру мақсатында кірістер мен шығыстарды, медиаконтенттің адамдардың мінез-құлқына және шешім қабылдауына әсерін, этномәдени айырмашылықтар мен қарым-қатынас формаларының өзара байланысын, сондай-ақ банк қызметтерін пайдалануға байланысты қауіптер мен мүмкіндіктерді талдайды;
5) қоғамдағы қазіргі заманғы саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерге бағдар алу үшін тарихи мәліметтерді; цифрлық құралдарды шығармашылықпен қолдану арқылы тарихи оқиғаларды зерделеу барысында түрлі дереккөздерден алынған ақпараттарды; өмірлік тұрмыстық жағдайларды шешуде құқықтық ақпараттарды;
әртүрлі идеялар мен пікірлерді біріктіре отырып, топтық жобаларға шешімдер, деректер мен білім негізінде жеке және ұжымдық мақсаттарға жету стратегияларын, ірі мақсаттарға қол жеткізуге арналған қаржылық жоспарлау әдістерін, мектеп пен қоғамдағы экологиялық хабардарлықты арттыру шараларын, сондай-ақ цифрлық технологиялар мен этикет нормаларын қолдана отырып, жаңа коммуникация тәсілдерін жүйелейді, синтездейді;
6) тарихи оқиғаларды, процестерді, құбылыстарды Қазақстан және әлем тарихына әсері контекстінде; түрлі тарихи дереккөздердің шынайылығын; қазіргі қазақстандық қоғамның әлемдік экономикадағы, саясаттағы және мәдениеттегі рөлін; қоғамның қауіпсіз дамуы үшін мемлекеттік-құқықтық институттардың мәнін; жеке деректерді және адамның құқықтары мен бостандықтарын қорғаудың маңызын; қоғам өміріндегі құқықтық тәртіп пен заңдылықтың маңыздылығын;
өзінің қаржылық шешімдері мен стратегияларының тиімділігін, жеке деректердің қорғалу деңгейін және олардың таратылып кетуінің алдын алу жолдарын, конструктивті кері байланыс беру арқылы өз жұмысы мен топ жұмысының нәтижелерін; өзінің әлеуметтік және экологиялық әрекеттерінің салдарын, сондай-ақ күрделі жағдайларда өзін-өзі реттеу және эмоцияларды басқару дағдыларының жетістігін бағалайды.

44. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Технология и искусство":
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) знает классификацию и особенности разных стилей, направлений и жанров искусства; культурную ценность произведений традиционного и современного искусства; лучшие мировые и отечественные произведения музыки и искусства; особенности декоративно-прикладного искусства казахского народа и народов мира; классификацию народных и классических музыкальных инструментов; свойства различных материалов и основные методы их обработки; основные технологии ручной, механической, художественной обработки отдельных материалов; технологии обработки материалов с использованием инструментов и оборудования, включая современные станки с числовым программным управлением (ЧПУ); возможности искусственного интеллекта; основные возможности графических редакторов для разработки 2D и 3D объектов; функциональные, эстетические, экологические и эргономические требования, предъявляемые к проектируемым объектам; основные технологии приготовления пищи и сервировки стола; основные правила здорового питания; основные этапы организации и проведения различных мероприятий; основные правила личной гигиены, гигиенические требования к жилью и их влияние на здоровье и комфорт; принципы проектирования и оформления интерьеров с учетом экологических, эстетических и функциональных требований; правила техники безопасности при работе с оборудованием и инструментами;
2) понимает культурную и художественную значимость произведений различных жанров, стилей и направлений искусства, их роль в формировании национальных и мировых культурных традиций; свойства материалов, используемых в производственных процессах, и необходимость выбора соответствующих методов их обработки в зависимости от задач проектирования и возможности технологии; основные принципы функционирования ручных, механических инструментов и технологического оборудования, включая современные системы числового программного управления (ЧПУ); потенциальные возможности использования искусственного интеллекта и специализированных графических редакторов в процессе разработки 2D и 3D объектов; требования, предъявляемые к проектируемым объектам с точки зрения их функциональности, эстетики, экологической безопасности и эргономики; принципы организации здорового питания, гигиенические нормы проживания и личной гигиены, а также их влияние на обеспечение здоровья и благополучия человека; понимает важность соблюдения требований техники безопасности при выполнении работ с использованием инструментов и оборудования;

44. "Технология және өнер" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер:
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) өнер түрлерінің әртүрлі стильдері, бағыттары мен жанрларының жіктеуші мен ерекшеліктерін; дәстүрлі және заманауи өнер туындыларының мәдени құндылығын; үздік әлемдік және отандық музыка және өнер туындылары; қазақ халқының және әлем халықтарының сәндік-қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін; халықтық және классикалық музыкалық аспаптардың жіктелуін; әртүрлі материалдардың қасиеттері және оларды өңдеудің негізгі әдістерін; жеке материалдарды қолмен, механикалық, көркемдік өңдеудің негізгі технологияларын; заманауи сандық бағдарламалық басқару жүйелерін (СББ) станоктарды қоса алғанда, құралдар мен жабдықтарды пайдалана отырып материалдарды өңдеу технологияларын; жасанды интеллект мүмкіндіктерін; 2D және 3D нысандарын әзірлеуге арналған графикалық редакторлардың негізгі мүмкіндіктерін; жобаланатын объектілерге қойылатын функционалдық, эстетикалық, экологиялық және эргономикалық талаптарын; тамақ дайындаудың және дастархан жайудың негізгі технологиялары; дұрыс тамақтанудың негізгі ережелері; тамақ дайындаудың және дастархан жайудың негізгі технологияларын; дұрыс тамақтанудың негізгі ережелерін; түрлі іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізудің негізгі кезеңдері; жеке гигиенаның негізгі ережелері, тұрғын үйге қойылатын гигиеналық талаптар және олардың денсаулық пен жайлылыққа әсері; экологиялық, эстетикалық және функционалдық талаптарды ескере отырып, интерьерді жобалау және безендіру принциптері; жабдықтар мен құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі;
2) әр түрлі жанрдағы, стильдегі және өнер бағыттарындағы шығармалардың мәдени және көркемдік маңыздылығы, сондай-ақ олардың ұлттық және әлемдік мәдени дәстүрлерді қалыптастырудағы рөлін; өндірістік процестерде қолданылатын материалдардың қасиеттері және жобалау міндеттері мен технологияның мүмкіндігіне байланысты оларды өңдеудің тиісті әдістерін таңдау қажеттілігін; қазіргі заманғы сандық бағдарламалық басқару жүйелерін (CББ) қоса алғанда, қол, механикалық құралдар мен технологиялық жабдықтардың жұмыс істеуінің негізгі принциптерін; 2D және 3D нысандарын әзірлеу процесінде жасанды интеллект пен мамандандырылған графикалық редакторларды пайдаланудың әлеуетті мүмкіндіктерін; жобаланатын объектілерге олардың функционалды, эстетикасын, экологиялық қауіпсіздігі және эргономикасы тұрғысынан қойылатын талаптарын; дұрыс тамақтануды ұйымдастыру принциптері, тұру және жеке гигиенаның гигиеналық нормалары, сондай-ақ олардың адамның денсаулығы мен әл-ауқатын қамтамасыз етуге әсерін; құралдар мен жабдықтарды пайдалана отырып, жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтаудың маңыздылығын түсінеді;

3) применяет навыки работы в специализированных программных средствах и графических редакторах для разработки и визуализации 2D и 3D объектов; возможности искусственного интеллекта разработки и генерации творческих идей; элементы национальные национальной в оформлении изделий и организации интерьера; методы планирования и организации своей работы; знания о свойствах материалов и методах их обработки для выполнения ручной, механической и художественной обработки; разнообразные ручные инструменты и оборудование, включая станки с числовым программным управлением (ЧПУ), для изготовления изделий; возможности искусственного интеллекта при выполнении индивидуальной, коллективной работы; санитарно-гигиенические требования процессе организации жилых и общественных пространств, обеспечивая комфортные и безопасные условия для жизни и работы (учебы); основные принципы здорового питания и технологии приготовления пищи при организации питания; основные принципы ивент-менеджмента в процессе подготовки и проведения различных мероприятии;
4) анализирует творческие идеи и замыслы, представленные в произведениях различных видов искусства; способы, техники и материалы, использованные в работах деятелей искусства и своих собственных работах; декоративно-прикладное искусство казахского народа и народов мира, выявляя уникальные черты и общие элементы; свойства материалов и методы их обработки, оценивая их пригодность для выполнения конкретных задач в области искусства и технологии; прототипы изделий с целью улучшения их качества; влияние различных факторов (истории, культуры, времени, места) на форму, функцию и эстетические качества творческой работы и/или изделия; влияние искусства, технологий и производства на окружающую среду и жизнедеятельность человека; основные технологии приготовления пищи и сервировки стола, выявляя наиболее подходящие для различных мероприятий; гигиенические требования к жилью и личной гигиене, определяя их влияние на здоровье и комфорт;
5) синтезирует знания о различных стилях и направлениях искусства для создания оригинальных художественных произведений; элементы традиционного и современного искусства в процессе проектирования изделия и оформления интерьеров; информацию о свойствах материалов и методах их обработки для разработки новых технологий и продуктов (изделий); знания и навыки из различных предметных областей в процессе разработки и создания творческих работ и изделий; функциональные, эстетические и экологические требования при проектировании изделий и организации различных интерьеров; возможности цифровых технологии и искусственного интеллекта в процессе разработки творческих проектов;

3) 2D және 3D объектілерді әзірлеу және визуализациялау үшін, мамандандырылған бағдарламалық құралдар мен графикалық редакторларда жұмыс істеу дағдыларын; шығармашылық идеяларды әзірлеу мен генерациялаудың жасанды интеллект мүмкіндіктерін; бұйымдарды ресімдеуде және интерьерді ұйымдастыруда ұлттық элементтерді; өз жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру әдістерін; материалдардың қасиеттері және оларды қолмен, механикалық орындау үшін өңдеу әдістері туралы білімді қолданады бұйымдарды жасауға арналған сандық бағдарламалық басқарылатын (CББ) станоктарды қоса алғанда, әртүрлі қол құралдары мен жабдықтары; жеке, ұжымдық жұмысты орындау кезінде жасанды интеллект мүмкіндіктерін; өмір сүру және жұмыс (оқу) үшін қолайлы және қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ете отырып, тұрғын үй және қоғамдық кеңістіктерді ұйымдастыру процесіне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды; дұрыс тамақтану және тамақтануды ұйымдастыру кезінде тамақ дайындау технологиясын; дайындық процесінде ивент-менеджменттің негізгі принциптерін қолданады;
4) әр түрлі өнер түрлерінің туындыларында ұсынылған шығармашылық идеялар мен ойларын; өнер қайраткерлерінің жұмыстарында және өз жұмыстарында пайдаланылған тәсілдерді, техникалар мен материалдарды; қазақ халқының және әлем халықтарының сәндік-қолданбалы өнерін, бірегей ерекшеліктері мен ортақ элементтерін анықтайды; материалдардың қасиеттерін және оларды өңдеу әдістерін, олардың өнер және технология саласындағы нақты міндеттерді орындауды; олардың сапасын жақсарту мақсатында бұйымдардың прототиптерін; әртүрлі факторлардың (тарих, мәдениет, уақыт, орын) шығармашылық жұмыстың және/немесе бұйымның нысанына, функциясына және эстетикалық қасиеттеріне әсерін; өнердің, технологияның және өндірістің қоршаған ортаға және адам өміріне әсерін; тамақ дайындаудың негізгі технологияларын әр түрлі іс-шараларға ең қолайлысын анықтайды; тұрғын үй мен жеке гигиенаға қойылатын гигиеналық талаптарды, олардың денсаулық пен жайлылыққа әсерін талдайды;
5) бірегей көркем шығармаларды жасау үшін өнердің әртүрлі стильдері мен бағыттары туралы білімдерін; бұйымды жобалау және интерьерді безендіру процесінде дәстүрлі және қазіргі заманғы өнердің элементтерін; жаңа технологиялар мен өнімдерді (бұйымдарды) әзірлеу үшін материалдардың қасиеттері және оларды өңдеу әдістері туралы ақпаратты; шығармашылық туындыларды әзірлеу және жасау процесінде әртүрлі пәндік салалардағы білім мен дағдыларын бұйымдарды жобалау және әртүрлі интерьерлерді ұйымдастыру кезіндегі функционалдық, эстетикалық және экологиялық талаптарды; шығармашылық жобаларды әзірлеу процесінде цифрлық технологиялар мен жасанды интеллект мүмкіндіктерін синтездейді;

6) оценивает основную идею, образы в различных произведениях искусства; художественную и эстетическую ценность национальных и мировых произведений искусства; художественные работы и изделия, выполненные самостоятельно и в коллективе; возможности цифровых технологий и искусственного интеллекта для совершенствования процесса проектирования и производства; характеристики материалов и определяет методы их обработки с учетом требований к проектируемому изделию; качество и безопасность готовых изделий, учитывая функциональные, эстетические и экологические характеристики; потребительское качество продукции (изделия).
45. Ожидаемые результаты обучения по образовательной области "Физическая культура":
По завершении основного среднего образования обучающийся:
1) знает основные правила и принципы различных видов спорта и физических упражнений; названия и предназначение спортивного инвентаря; правила и технику выполнения двигательных действий, комплексов физических упражнений различной направленности; основы безопасности при занятиях физической культурой и спортом; основы здорового образа жизни и гигиены; понятия о физической подготовленности и еҰ компонентах; основные национальные спортивные игры и их правила; классификацию спортивных игр и упражнений; основы правил судейства в различных видах спорта; основы спортивной науки, включая анатомию, физиологию и биомеханику; ценности в спорте, такие как честность, уважение, командная работа и дисциплина; методы и способы контроля за текущим самочувствием во время занятий (по внешним и внутренним признакам) и режимами физической нагрузки (по частоте сердечных сокращений); основные спасательные навыки и методы первой помощи; тактики поведения в случае возникновения опасных для жизни ситуаций, ограничения по здоровью, которые влияют на физическую активность; альтернативные упражнения, игры и занятия для людей с различными ограничениями по здоровью; значение здоровья нации и роль физической культуры в его поддержании; основы применения информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) и искусственного интеллекта (ИИ).
2) понимает важность регулярных физических упражнений для здоровья и общего развития, влияние физических нагрузок на различные системы организма (сердечно-сосудистую, дыхательную, мышечную); необходимость ведения здорового образа жизни; уровни сложности выполняемых двигательных действий; необходимость достижения требуемой интенсивности различных физических нагрузок на различных стадиях физической подготовленности; необходимость соблюдения правил техники безопасности во время занятий спортом; взаимосвязь между правильным питанием и физической активностью, различие между аэробными и анаэробными упражнениями и их влияние на организм; правила игры и судейства в различных видах спорта; важность национальных спортивных игр в культурном и историческом контексте; принципы спортивной науки и их применение для улучшения физической подготовки и спортивных результатов; роль ценностей в спорте для личностного и социального развития; основы спасательных навыков, такие как искусственное дыхание и сердечно-легочная реанимация; принципы поведения и тактики действий в чрезвычайных ситуациях; необходимость инклюзивного подхода в физической культуре и спорте, влияние ограничений по здоровью на физическую активность и спортивные результаты, значение альтернативных упражнений и занятий для поддержания физической активности при различных ограничениях; влияние физической культуры на здоровье нации и еҰ роль в профилактике заболеваний; применение ИКТ и ИИ для улучшения тренировочного процесса и мониторинга физической активности;

6) әртүрлі өнер туындыларындағы негізгі идеяны, бейнелерді; ұлттық және әлемдік өнер туындыларының көркемдік және эстетикалық құндылығын; өз бетінше және ұжымда орындалған көркем жұмыстар мен бұйымдарды; жобалау және өндіру процесін жетілдіру үшін цифрлық технологиялар мен жасанды интеллект мүмкіндіктерін; материалдардың сипаттамаларын және жобаланатын өнерге қойылатын талаптарды ескере отырып, оларды өңдеу әдістерін айқындайды өнімнің (бұйымның) функционалдық, эстетикалық және экологиялық сипаттамаларын ескере отырып, дайын бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігін; өнімнің (бұйымның) тұтынушылық сапасын бағалайды.
45. "Дене шынықтыру" білім беру саласы бойынша оқытудан күтілетін нәтижелер.
Негізгі орта білім беруді аяқтағаннан кейін білім алушы:
1) әртүрлі спорттық және дене жаттығуларының негізгі ережелері мен принциптерін; спорттық жабдықтардың атаулары мен мақсатын; қозғалыс әрекеттерін орындау ережелері мен тәсілдерін, әртүрлі типтегі дене жаттығуларының жинақтарын; дене шынықтыру және спорт кезіндегі қауіпсіздік негіздерін; салауатты өмір салты мен гигиена негіздерін; дене дайындығы және оның құрамдас бөліктері туралы түсініктерді; негізгі ұлттық спорт ойындарын және олардың ережелерін; спорттық ойындар мен жаттығулардың классификациясын; әртүрлі спорт түрлері бойынша төрелік етудің негізгі ережелерін; анатомия, физиология және биомеханиканы қоса алғанда спорт ғылымының негіздерін; спорттағы адалдық, сыйластық, ұжымдық жұмыс, абырой, тәртіп сияқты құндылықтарды; жаттығу кезінде ағымдағы әл-ауқатты бақылау әдістері мен тәсілдерін (сыртқы және ішкі белгілер бойынша) және физикалық жүктеменің режимдерін (жүрек соғысының негізгі дағдылары және алғашқы көмек көрсету әдістері бойынша); өмірге қауіп төндіретін жағдайдағы мінез-құлық тактикасын, денсаулығында әртүрлі шектеулері бар адамдар үшін балама жаттығулар, ойындар мен іс-шараларды; ұлт денсаулығының маңызын және оны сақтаудағы дене шынықтырудың рөлін; дене шынықтыруда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (АКТ) және жасанды интеллектіні (ЖИ) пайдалану негіздерін біледі;
2) дене шынықтыру жаттығуларының денсаулық пен жалпы даму үшін маңыздылығын, дене жаттығуларының әртүрлі дене жүйелеріне (жүрек-тамыр, тыныс алу, бұлшықет) әсерін; салауатты өмір салтын сақтау қажеттілігін; орындалатын қозғалыс әрекеттерінің күрделілік деңгейлерін; дене шынықтырудың әртүрлі кезеңдерінде әртүрлі дене жаттығуларының қажетті қарқындылығына қол жеткізу қажеттілігін; спортпен айналысу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау қажеттілігін; дұрыс тамақтану мен физикалық белсенділіктің байланысын, аэробты және анаэробты жаттығулардың айырмашылығын және олардың ағзаға әсерін; әртүрлі спорт түрлері бойынша ойын және төрелік ету ережелерін; ұлттық спорт ойындарының мәдени-тарихи жағдайдағы маңызын; спорт ғылымының принциптерін және оларды дене дайындығы мен спорттық өнімділікті арттыруда қолдануын; жеке және әлеуметтік даму үшін спорттағы құндылықтардың рөлін; жасанды тыныс алу және жүрек-өкпе реанимациясы сияқты негізгі өмірді сақтау дағдыларын; төтенше жағдайларда мінез-құлық қағидалары мен тактикасын; дене шынықтыру мен спортта инклюзивті тәсілдің қажеттілігін, денсаулықпен байланысты шектеудің дене шынықтыру және спорт нәтижелеріне әсерін; әртүрлі шектеулермен дене белсенділігін сақтау үшін балама жаттығулар мен әрекеттердің маңыздылығын; дене шынықтырудың ұлт денсаулығына әсерін және аурудың алдын алудағы рөлін; оқу процесін жақсарту және дене белсенділігін бақылау үшін АКТ және ЖИ пайдалану жолдарын түсінеді;

3) применяет правильную технику выполнения различных упражнений и спортивных игр; тактики и стратегии в спортивных играх и циклических видах спорта, указанных в учебной программе; методы самоконтроля физической подготовки (пульсометрия, измерение времени выполнения упражнений); навыки командной работы в спортивных играх; приҰмы самопомощи и оказания первой помощи при травмах; индивидуальные планы тренировок и упражнений для поддержания физической формы; правила и принципы судейства в школьных спортивных мероприятиях; участие в национальных спортивных играх и соревнованиях; принципы спортивной науки для улучшения своей физической подготовки; ценности спорта в своей учебной и внеклассной деятельности; спасательные навыки в реальных и учебных ситуациях; тактики действий при угрозе жизни, включая эвакуацию и оказание помощи пострадавшим; инклюзивные подходы при организации и проведении спортивных мероприятий; альтернативные упражнения и игры, адаптированные для людей с ограничениями по здоровью; практики, способствующие укреплению здоровья нации через физическую культуру; ИКТ и ИИ для анализа и улучшения тренировок и физической подготовки;
4) анализирует собственные результаты и прогресс в физической подготовке; причины и следствия спортивных травм, меры их профилактики; эффективность различных видов тренировок и упражнений в зависимости от поставленных целей; влияние различных факторов (питание, режим дня, отдых) на спортивные результаты; особенности и различия в физической подготовке в зависимости от возрастных и половых различий; правила игры и судейства для улучшения своего игрового опыта; значение национальных спортивных игр для сохранения культурных традиций; роль спортивной науки в достижении спортивных результатов; влияние ценностей в спорте на поведение и результаты в соревнованиях; эффективность своих спасательных навыков и корректность их применения; тактики поведения при чрезвычайных ситуациях для минимизации рисков и ущерба; влияние ограничений по здоровью на возможности участия в физических упражнениях и спортивных мероприятиях; эффективность альтернативных упражнений и их влияние на физическую форму; данные о здоровье нации, связанных с образом жизни; данные мониторинга физической активности и спортивных результатов с применением ИКТ и ИИ;
5) синтезирует стратегии и тактики для командных игр и соревнований; планы по улучшению собственной физической подготовки на основе анализа своих результатов; методы интеграции физической активности в повседневную жизнь для поддержания здоровья; решения по профилактике травматизма и укреплению здоровья; пути использования элементов национальных спортивных игр свою практику; результаты спортивной науки для повышения эффективности тренировок; спортивные мероприятия, которые укрепляют ценности честной игры и взаимного уважения; план действий при чрезвычайных ситуациях, включая эвакуацию и оказание первой помощи; демонстрационные мероприятия по спасательным навыкам и тактикам поведения в опасных ситуациях; инициативы по укреплению здоровья нации через программы физической культуры; индивидуализированные тренировочные планы с использованием ИКТ и ИИ для повышения результативности физической активности.

3) әртүрлі жаттығулар мен спорттық ойындарды орындаудың дұрыс техникасын; оқу бағдарламасында көрсетілген спорттық ойындар мен циклдік спорт түрлері бойынша тактика мен стратегияларды; дене дайындығын өздігінен бақылау әдістерін (пульсометрия, жаттығуларды орындауға кететін уақытты өлшеу); спорттық ойындарда топпен жұмыс істеу дағдыларын; жарақат алған кезде өзіне-өзі көмек көрсету және алғашқы көмек көрсету тәсілдерін; физикалық форманы сақтау үшін жеке машықтар мен жаттығуларды; мектептегі спорттық іс-шараларда төрешілік етудің ережелері мен принциптерін; ұлттық спорттық ойындар мен жарыстарға қатысу; дене дайындығын арттыру үшін спорт ғылымының принциптерін; оқу және сабақтан тыс іс-әрекеттерінде спорт құндылықтарын ұстану; нақты және оқу-жаттығу жағдайларында құтқару дағдыларын; эвакуациялау және зардап шеккендерге көмек көрсетуді қоса алғанда өмірге қауіп төндіретін жағдайларды шешу тактикасын; спорттық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізудегі инклюзивті тәсілдерін; мүмкіндігі шектеулі адамдарға бейімделген балама жаттығулар мен ойындарды; дене шынықтыру арқылы ұлттың денсаулығын нығайтуға ықпал ететін тәжірибелерді; жаттығу мен дене шынықтыруды талдау және жақсарту үшін АКТ және ЖИ қолданады;
4) дене шынықтыру бойынша өз нәтижелері мен үлгерімін; спорттық жарақаттардың себептері мен салдарын, олардың алдын алу шараларын; өз мақсаттарына байланысты машықтар мен жаттығулар түрлерінің тиімділігін; әртүрлі факторлардың (тамақтану, күнделікті режим, демалыс) спорттық нәтижелерге әсерін; жас және жыныс ерекшеліктеріне байланысты дене дайындығының ерекшеліктері мен айырмашылығын; ойын тәжірибесін жақсарту үшін ойын және төрешілік ережелерін; мәдени дәстүрлерді сақтау үшін ұлттық спорт ойындарының маңызын; жоғары спорттық нәтижелерге жетудегі спорт ғылымының рөлін; спорттағы құндылықтардың жарыстардағы мінез-құлық пен нәтижелерге әсерін; құтқару дағдыларының тиімділігін және оларды қолданудың дұрыстығын; тәуекелдер мен залалдарды азайту үшін төтенше жағдайлар тактикасын; денсаулық шектеулерінің жаттығулар мен спорттық іс-шараларға қатысу мүмкіндіктеріне әсерін; баламалы жаттығулардың тиімділігі және олардың дене дайындығына әсерін; өмір салтына байланысты ұлт денсаулығы туралы деректерді; АКТ және ЖИ көмегімен дене белсенділігі мен спорт көрсеткіштерін бақылау деректерін талдайды;
5) командалық ойындар мен жарыстардың стратегиялары мен тактикасын; нәтижелерін талдау негізінде өзінің физикалық дайындығын жақсарту жоспарын; денсаулықты сақтау үшін физикалық белсенділікті күнделікті өмірге енгізу әдістерін; жарақаттардың алдын алу және денсаулықты нығайту жөніндегі шешімдерді; ұлттық спорт ойындарының элементтерін өз тәжірибесіне енгізу жолдарын; жаттығу көрсеткіштерін жақсарту үшін спорт ғылымының нәтижелерін; адал ойын және өзара құрмет құндылықтарын нығайтатын спорттық іс-шараларды; эвакуациялауды және алғашқы медициналық көмек көрсетуді қоса алғанда, төтенше жағдайлар бойынша іс-шаралар жоспарын; құтқару дағдылары мен қауіпті жағдайларда өзін-өзі ұстау тактикасы бойынша демонстрациялық іс-шараларды; дене шынықтыру бағдарламалары арқылы ұлт денсаулығын жақсарту бастамаларын; физикалық белсенділік көрсеткіштерін жақсарту үшін АКТ және ЖИ қолданысымен жеке жаттығу жоспарларын жүйелейді;

6) оценивает эффективность своей тренировочной программы и вносит коррективы при необходимости; уровень своей физической подготовки и здоровья в сравнении с возрастными нормами; вклад физических упражнений в общее состояние здоровья и самочувствие; свою готовность к участию в спортивных соревнованиях и мероприятиях; важность физической культуры для личного развития и социальной активности; свои судейские навыки и знания правил игры; влияние национальных спортивных игр на развитие физической культуры; роль спортивной науки в личных тренировках и спортивных достижениях; важность спортивных ценностей для развития позитивных социальных качеств; свою способность правильно применять спасательные навыки; эффективность тактики действий в чрезвычайных ситуациях и еҰ влияние на безопасность; вклад физической культуры в улучшение здоровья нации и профилактику заболеваний; эффективность использования ИКТ и ИИ в улучшении тренировочного процесса и мониторинга физической активности.
46. При оценивании учебных достижений обучающихся, в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями, используется система критериального оценивания.
47. Оценивание учебных достижений обучающихся на уровне основного среднего образования осуществляется в форме формативного и суммативного оценивания.
48. Оценивание проводится по предметам и курсам инвариантного и вариативного компонентов.
49. Для обучающихся с особыми образовательными потребностями создаются условия для получения ими образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации.
50. Порядок проведения критериального оценивания учебных достижений обучающихся в организациях образования, реализующих учебные программы основного среднего образования, определяется уполномоченным органом в области образования.
51. В целях формирования ответственного поведения обучающихся, обеспечения прозрачности и добросовестности, создания справедливой образовательной среды и повышения качества образования внедряются принципы и правила академической честности.
52. На уровне основного среднего образования проводится исследование интересов, способностей и склонностей обучающихся по выбору профессии на основе диагностики определения профессиональной ориентации.
53. В целях всестороннего развития обучающихся и формирования у них необходимых ключевых компетенций на основе базовых ценностей образования, вводится оценка социального GPA (Grade Point Average).
54. Оценивание социального GPA осуществляется отдельно от академической успеваемости и фиксируется в Приложении к Аттестату об основном образовании.

6) өзінің оқу бағдарламасының тиімділігін бағалайды және қажет болған жағдайда түзетулер енгізеді; жас нормаларымен салыстырғанда өзінің физикалық дайындығы мен денсаулық деңгейін; жаттығулардың жалпы денсаулық пен әл-ауқатқа қосқан үлесін; спорттық жарыстар мен іс-шараларға қатысуға дайындығын; дене тәрбиесінің тұлғаның дамуы мен әлеуметтік белсенділігі үшін маңызын; өзінің төрешілік дағдыларын және ойын ережелерін білуін; дене шынықтыруды дамытуға ұлттық спорт ойындарының әсерін; жеке дайындық пен спорттық көрсеткіштердегі спорт ғылымының рөлін; оң әлеуметтік қасиеттерді дамыту үшін спорттық құндылықтардың маңыздылығын; құтқару дағдыларын дұрыс қолдана білу қабілетін; төтенше жағдайлар тактикасының тиімділігін және олардың қауіпсіздікке әсерін; дене шынықтырудың ұлт денсаулығын жақсартуға және аурулардың алдын алуға қосқан үлесін; оқу үдерісін жақсартуда және дене белсенділігін бақылауда АКТ және ЖИ қолданудың тиімділігін бағалайды.
46. Білім алушылардың, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау кезінде критериалды бағалау жүйесін қолданылады.
47. Негізгі орта білім беру деңгейінде білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау формативті және жиынтық бағалау түрінде жүзеге асырылады.
48. Бағалау инварианттық және вариативтік компоненттерінің пәндері мен курстары бойынша жүргізіледі.
49. Ерекше білім беруді қажет ететін білім алушылар үшін олардың білім алуына, дамуындағы бұзушылықтарды түзетуіне және әлеуметтік бейімделуіне жағдай жасалады.
50. Негізгі орта білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
51. Білім алушылардың жауапты мінез-құлқын қалыптастыру, ашықтық пен адалдықты қамтамасыз ету, сондай-ақ әділ білім беру ортасын құру және білім беру сапасын арттыру мақсатында академиялық адалдық қағидаттары мен қағидалары енгізіледі.
52. Негізгі орта білім беру деңгейінде кәсіптік бағдарды анықтау диагностикасы арқылы білім алушының мамандық таңдау бойынша қызығушылықтарын, қабілеттері мен бейімділігін зерттеу жүргізіледі.
53. Білім алушыларды жан-жақты дамыту және оларда білім берудің базалық құндылықтары негізінде қажетті негізгі құзыреттіліктерді қалыптастыру мақсатында әлеуметтік GPA (Grade Point Average) бағалау енгізіледі.
54. Әлеуметтік GPA бағалау академиялық үлгерімнен бөлек жүзеге 5асырылады және негізгі білім туралы аттестаттың қосымшасында тіркеледі.

Глава 4. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся
55. Максимальный объем недельной учебной нагрузки с учетом инвариантного и вариативного компонентов устанавливаются в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890).
56. Общий объем учебной нагрузки обучающихся, составляющий инвариантный и вариативный компоненты, а также недельная и годовая учебная нагрузка по классам устанавливаются Типовым учебным планом.
57. В учебных планах специальных организаций образования предусмотрен обязательный коррекционный компонент с учетом вида нарушения развития. Инвариантный, коррекционный и вариативный компоненты в учебных планах специальных организаций образования устанавливаются с учетом особых образовательных потребностей обучающихся.
58. Деление класса на две группы осуществляется в городских общеобразовательных организациях образования при наполнении классов в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся по:
1) казахскому языку – в классах с неказахским языком обучения;
2) иностранному языку;
3) труду;
4) информатике.
Деление класса на две группы допускается в городских общеобразовательных организациях образования при наполнении классов в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся по русскому языку в классах с нерусским языком обучения.
В организациях образования допускается деление класса на две группы по труду независимо от наполняемости класса на мальчиков и девочек.
59. В рамках инклюзивного образования деление класса на группы по перечисленным в пункте 58 настоящего Стандарта осуществляется при уменьшении наполняемости класса общего количества обучающихся на три в расчете на каждого ребенка с особыми образовательными потребностями.
Глава 5. Требования к сроку обучения
60. Срок освоения общеобразовательной учебной программы основного среднего образования – пять лет.
61. Срок освоения специальной учебной программы для детей с ограниченными возможностями, обучающихся в специальных школах и специальных классах составляет шесть лет (5-10 классы).
62. Продолжительность учебного года составляет не менее 34 учебных недель.

4-тарау. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
55. Инварианттық және вариативтік компоненттерді ескере отырып, апталық оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі бекітілген Санитариялық ережелерге сәйкес белгіленеді.
56. Білім алушылардың инварианттық және вариативтік компоненттерден тұратын оқу жүктемесінің жалпы көлемі, сондай-ақ сыныптар бойынша апталық және жылдық оқу жүктемесі Үлгілік оқу жоспарында белгіленеді.
57. Арнайы білім беру ұйымдарының оқу жоспарларында дамудың бұзылу түрлері ескерілген міндетті түзету компоненті көзделген. Арнайы білім беру ұйымдарының оқу жоспарларындағы инварианттық, түзету және вариативтік компоненттер білім алушылардың ерекше білім беруге қажеттіліктерін ескере отырып белгіленеді.
58. Сыныпты екі топқа бөлуге қалалық жалпы білім беретін ұйымдардағы сыныптарда білім алушылар саны 24 және одан артық, ауылдық жерлерде 20 және одан артық болған жағдайда:
1) оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін сыныптарда – қазақ тілі мен әдебиеті;
2) шетел тілі;
3) еңбек;
4) информатика пәндері бойынша жүзеге асырылады.
Қалалық жалпы білім беретін ұйымдардағы сыныптарда білім алушылар саны 24 және одан артық, ауылдық білім беру ұйымдарында 20 және одан артық болған жағдайда, оқыту орыс тілінде жүргізілмейтін сыныптарда орыс тілі пәні бойынша сыныпты екі топқа бөлуге болады.
Білім беру ұйымдарында сыныптың толымдылығына қарамастан, "Еңбек", пәні бойынша сыныпты екі топқа – ұлдар мен қыздарға бөлуге болады.
59. Инклюзивті білім беру шеңберінде осы Стандарттың 58-тармағында көрсетілген пәндер бойынша сыныпты топтарға бөлу әрбір ерекше білім беруді қажет ететін балаға сынып толымдылығындағы білім алушылардың жалпы санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады.
5-тарау. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар
60. Негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламасын меңгеру мерзімі – бес жыл.
61. Арнайы мектептерде және арнайы сыныптарда оқитын мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы оқу бағдарламасын меңгеру мерзімі алты жылды құрайды (5-10 сыныптар).
62. Оқу жылының ұзақтығы кемінде 34 оқу аптасын құрайды.