О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 января 2025 года № 1. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2025 года № 35680
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 января 2025 года № 1
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175) следующие изменения:
в Требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 22 қаңтардағы № 1 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қаңтарда № 35680 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2025 жылғы 22 қаңтардағы
№ 1 Қаулыға
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи (далее - Требования) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 89 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон) и определяют требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Условия и порядок включения ценных бумаг в секторы, категории площадок официального списка фондовой биржи, предусмотренных пунктом 6 Требований, исключения их из них и смены категории списка либо смены площадки, а также требования, предъявляемые к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в секторы, категории площадок официального списка фондовой биржи, предусмотренных пунктом 6 Требований, а также к таким ценным бумагам устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.";
пункт 44 исключить;
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Допуск к обращению ценных бумаг в сектор "Нелистинговые ценные бумаги" осуществляется по инициативе члена фондовой биржи по категории членства в зависимости от группы обращающихся финансовых инструментов в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности центрального депозитария (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают условия и порядок осуществления деятельности центрального депозитария.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Для целей Правил под оператором счета понимается банк второго уровня, оказывающий услуги депоненту по управлению лицевым счетом номинального держателя и (или) банковскими счетами, открытыми на имя депонента в центральном депозитарии, в пределах предоставленных полномочий этим депонентом.
Депонент назначает оператором счета клиента центрального депозитария в порядке и на условиях, установленных сводом правил центрального депозитария.
Оператор счета подает центральному депозитарию приказы и другие документы, являющиеся основанием для проведения операций по лицевому счету депонента, субсчетам в рамках лицевого счета депонента, регистрации сделок (операций) с финансовыми инструментами, учитываемыми на лицевом счете депонента, а также проведения операций с деньгами, учитываемыми на банковских счетах депонента.
Оператор счета получает от центрального депозитария отчеты об исполнении данных сделок (операций) с финансовыми инструментами и (или) деньгами, и другие документы по счету (счетам) депонента, оператором которого (которых) он является, если это предусмотрено полномочиями, предоставленными депонентом.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 89-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды айқындайды.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімі алаңдарының Талаптардың 6-тармағында көзделген секторларына, санаттарына енгізу, оларды олардан шығару және тізім санатын ауыстыру не алаңды ауыстыру талаптары мен тәртібі, сондай-ақ бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімі алаңдарының Талаптардың 6-тармағында көзделген секторларына, санаттарына енгізуге болжанатын немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.";
44-тармақ алып тасталсын;
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Бағалы қағаздарды "Листингтік емес бағалы қағаздар" секторына айналысқа жіберу қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес айналыстағы қаржы құралдары тобына қарай мүшелік санаты бойынша қор биржасы мүшесінің бастамасымен жүзеге асырылады.".
2. "Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 80-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленген және орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру талаптары мен тәртібін белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Қағидалардың мақсаттары үшін шот операторы деп депонент берген өкілеттіктер шегінде осы депонентке номиналды ұстаушының жеке шотын және (немесе) орталық депозитарийде депоненттің атына ашылған банктік шоттарды басқару жөнінде қызметтер көрсететін екінші деңгейдегі банк түсініледі.
Депонент орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және талаптармен орталық депозитарийдің клиентін шот операторы етіп тағайындайды.
Шот операторы орталық депозитарийге депоненттің жеке шоты, депоненттің жеке шоты шеңберіндегі қосалқы шоттар бойынша операциялар жүргізу, депоненттің жеке шотында есепке алынатын қаржы құралдарымен мәмілелерді (операцияларды) тіркеу, сондай-ақ депоненттің банктік шоттарында есепке алынатын ақшамен операциялар жүргізу үшін негіз болып табылатын бұйрықтар мен басқа да құжаттарды береді.
Шот операторы орталық депозитарийден қаржы құралдарымен және (немесе) ақшамен жасалған осы мәмілелердің (операциялардың) орындалуы туралы есептерді және, егер ол депонент берген өкілеттіктерде көзделген болса, операторы болып табылатын депоненттің шоты (шоттары) бойынша басқа да құжаттарды алады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. При совмещении депонентом центрального депозитария кастодиальной деятельности с брокерской и (или) дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя:
1) субсчета, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 18 Правил, открываются на основании приказа на открытие субсчета, представленного депонентом в соответствии с договором об оказании брокерских услуг с оказанием услуг номинального держания или оператором счета;
2) субсчета, указанные в подпунктах 5) и 6) пункта 18 Правил, открываются на основании приказа на открытие субсчета, представленного депонентом в соответствии с договором кастодиального обслуживания или оператором счета:
резидентам Республики Казахстан для учета принадлежащих им финансовых инструментов, переданных на кастодиальное обслуживание;
номинальным держателям - резидентам Республики Казахстан для учета финансовых инструментов, выпущенных в соответствии с законодательством иностранных государств;
номинальным держателям - нерезидентам Республики Казахстан.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Операции по регистрации сделок с финансовыми инструментами и информационные операции осуществляются центральным депозитарием на основании:
1) соответствующих приказов депонентов или операторов счетов;
2) приказов организатора торгов;
3) приказов клиринговой организации и (или) центрального контрагента;
4) приказов и (или) иных указаний (документов), полученных посредством информационных систем Bloomberg (Блумберг) и (или) Reuters (Рейтер) в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между провайдерами данных информационных систем и центральным депозитарием;
5) приказов фондовой биржи или клиринговой организации, функционирующих на территории Международного финансового центра "Астана", в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между данной фондовой биржей или клиринговой организацией и центральным депозитарием;
6) приказов и (или) иных указаний (документов) иностранной организации, уполномоченной на осуществление деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на территории иностранного государства или клиринговой организации, уполномоченной на осуществление деятельности на территории иностранного государства, в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между данной иностранной организацией или клиринговой организацией и центральным депозитарием;
7) приказа клиента депонента, заключившего с центральным депозитарием договор в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.
При обращении клиентов депонента в центральный депозитарий в порядке и на условиях, предусмотренных его сводом правил, центральный депозитарий осуществляет информационные операции на основании приказов клиентов депонента.";

"19. Орталық депозитарийдің депоненті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен кастодиандық, брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті қоса атқарған кезде:
1) Қағидалардың 18-тармағының 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген қосалқы шоттар номиналды ұстау немесе шот операторы қызметтерін көрсете отырып брокерлік қызметті көрсету туралы шартқа сәйкес депонент ұсынған қосалқы шотты ашу жөніндегі бұйрық негізінде ашылады;
2) Қағидалардың 18-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген қосалқы шоттар депонент кастодиандық немесе шот операторы қызметін көрсету шартына сәйкес:
Қазақстан Республикасының резиденттеріне кастодиандық қызмет көрсетуге берілген, тиесілі қаржы құралдарын есепке алу үшін оларға;
шетелдік мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдарын есепке алу үшін Қазақстан Республикасының резидент – номиналды ұстаушыларына;
Қазақстан Республикасының бейрезидент – номиналды ұстаушыларына ұсынған, қосалқы шот ашу жөніндегі бұйрық негізінде ашылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Орталық депозитарий қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеу бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды:
1) депоненттердің немесе шоттар операторларының тиісті бұйрықтары;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының бұйрықтары;
3) клирингтік ұйымның және (немесе) орталық контрагенттің бұйрықтары;
4) ақпараттық жүйелер деректерінің провайдерлері мен орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және талаптармен Bloomberg (Блумберг) және (немесе) Reuters (Рейтер) ақпараттық жүйелері арқылы алынған бұйрықтар және (немесе) өзге де нұсқаулар (құжаттар);
5) қор биржасы немесе клирингтік ұйым мен орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және талаптармен "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін осы қор биржасы немесе клирингтік ұйым бұйрықтарының;
6) шетелдік ұйым немесе клирингтік ұйым мен орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және талаптармен шет мемлекеттің аумағында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті шетелдік ұйымның немесе шет мемлекеттің аумағында қызметті жүзеге асыруға уәкілетті клирингтік ұйымның бұйрықтарының және (немесе) өзге де нұсқауларының (құжаттарының);
7) орталық депозитариймен орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген тәртіппен шарт жасасқан депонент клиенті бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
Депонент клиенттері орталық депозитарийге оның қағидалар жинағында көзделген тәртіппен және талаптармен өтініш берген кезде, орталық депозитарий депонент клиенттерінің бұйрықтары негізінде ақпараттық операцияларды жүзеге асырады.";

пункт 21-1 изложить в следующей редакции:
"21-1. Регистрация сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе учета центрального депозитария включает:
1) проверку полномочий лица, отдавшего приказ на регистрацию сделки с ценными бумагами, и соответствия формы данного приказа установленным требованиям;
2) регистрацию приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами;
3) осуществление действий, указанных в приказе на регистрацию сделки с ценными бумагами, при отсутствии оснований для отказа в его исполнении;
4) направление клиенту или оператору счета отчета об исполнении его приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами.
При отсутствии оснований для отказа в исполнении приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами, указанных в пункте 22 Правил, исполнение приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами осуществляется центральным депозитарием в срок не более двух рабочих дней после даты получения встречного приказа, если Правилами и (или) сводом правил центрального депозитария не предусмотрен иной срок исполнения приказа.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин его неисполнения в случаях:
1) приостановления действия или лишения (отзыва) лицензии и (или) приложения к лицензии клиента центрального депозитария на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (за исключением операций по переводу финансовых инструментов в номинальное держание к другим депонентам или вывода финансовых инструментов из номинального держания центрального депозитария и информационных операций);
2) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг уполномоченным органом или государственными органами, уполномоченными на приостановление или прекращение обращения ценных бумаг (за исключением информационных операций);
3) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг в соответствии с условиями выпуска ценных бумаг (за исключением информационных операций, операций, необходимых при смене номинального держателя, или проводимых при погашении таких ценных бумаг, а также операций по списанию ценных бумаг с субсчетов, открытых добровольным накопительным пенсионным фондам, и зачислению на субсчет, открытый единому накопительному пенсионному фонду);

21-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу мыналарды қамтиды:
1) бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге бұйрық берген адамның өкілеттіктерін және осы бұйрық нысанының белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру;
2) бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге бұйрықты тіркеу;
3) бағалы қағаздармен мәмілені орындаудан бас тарту үшін негіздер болмаған кезде оны тіркеуге бұйрықта көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыру;
4) клиентке немесе шот операторына бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге оның бұйрығының орындалуы туралы есепті жіберу.
Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықты орындаудан бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, егер Қағидаларда және (немесе) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында бұйрықты орындаудың өзге мерзімі көзделмесе, бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықты орындауды орталық депозитарий қарсы бұйрықты алған күннен кейін екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Орталық депозитарий бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде оның:
1) орталық депозитарий клиентінің бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиясының және (немесе) лицензиясына қосымшаның қолданысы тоқтатыла тұрған немесе одан айырылған (қайтарып алынған) (қаржы құралдарын басқа депоненттерге номиналды ұстауға аудару немесе орталық депозитарийдің номиналды ұстауынан қаржы құралдарын шығару жөніндегі операцияларды және ақпараттық операцияларды қоспағанда);
2) уәкілетті орган немесе бағалы қағаздардың айналысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар (ақпараттық операцияларды қоспағанда) бағалы қағаздардың айналысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған;
3) бағалы қағаздар шығару талаптарына сәйкес бағалы қағаздардың айналысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған (ақпараттық операцияларды, номиналды ұстаушыны ауыстыру кезінде қажетті немесе осындай бағалы қағаздарды өтеу кезінде жүргізілетін операцияларды, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына ашылған қосалқы шоттардан бағалы қағаздарды есептен шығару және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ашылған қосалқы шотқа есепке жатқызу жөніндегі операцияларды қоспағанда);

4) несоответствия приказа форме, установленной сводом правил центрального депозитария;
5) отсутствия реквизитов приказа, обязательных для заполнения, а также наличия исправлений или помарок;
6) несоответствия образцов подписей на приказах образцам, засвидетельствованным нотариально;
7) ценные бумаги и (или) лицевой счет (субсчет), указанные в приказе, заблокированы, за исключением случаев, указанных в статье 65 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
8) обременения финансовых инструментов, указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) финансовых инструментов с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
9) отсутствия необходимого количества финансовых инструментов и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов центрального депозитария, за исключением случаев, установленных сводом правил центрального депозитария в отношении отдельных видов приказов, расчеты по которым осуществляются учетной организацией;
10) отсутствия встречного приказа, если необходимость его предоставления установлена законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
11) получения уведомления о неисполнении учетной организацией приказа центрального депозитария на ввод (вывод) финансовых инструментов в (из) номинального держания;
12) несоответствия сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
13) в случаях, установленных сводом правил центрального депозитария.
Отказ в письменном виде направляется видами связи, предусмотренными сводом правил центрального депозитария.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. В рамках получения выплат доходов по финансовым инструментам, выпущенным в соответствии с законодательством иностранных государств, центральный депозитарий в порядке и на условиях, установленных сводом правил, осуществляет функции администрирования налогов с доходов по финансовым инструментам, выплачиваемых в соответствии с законодательством иностранных государств.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

4) бұйрық орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген нысанға сәйкес келмеген;
5) толтыру үшін міндетті бұйрықтың деректемелері болмаған, сондай-ақ түзетулер немесе боялған жерлер болған;
6) бұйрықтардағы қолдардың үлгілері нотариат куәландырған үлгілерге сәйкес келмеген;
7) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) бұғатталған;
8) банктерді біріктіру нысанында қайта ұйымдастыру кезінде тіркелген тұлғалардың біреуіне қатысты "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген жеке шоттарынан (шоттарына) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына) қаржы құралдарын есептен шығару (есепке жатқызу) жөніндегі операцияларды жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген қаржы құралдарына ауыртпалықтар болған;
9) есептеулерін есепке алу ұйымы жүзеге асыратын бұйрықтардың жекелеген түрлеріне қатысты орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, орталық депозитарий клиенттерінің қаржы құралдарының және (немесе) шоттарында (қосалқы шоттарында) қажетті ақша саны болмаған;
10) егер оны беру қажеттілігі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген болса, қарсы бұйрық болмаған;
11) есепке алу ұйымының орталық депозитарийдің қаржы құралдарын номиналды ұстауға (номиналды ұстаудан) енгізуге (шығаруға) бұйрығын орындамағаны туралы хабарлама алған;
12) мәміле Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес келмеген жағдайларда;
13) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген жағдайларда орындалмау себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында бас тартуды ресімдейді.
Жазбаша түрдегі бас тарту орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген байланыс түрлерімен жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдары бойынша кірістер төлемдерін алу шеңберінде орталық депозитарий қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және талаптармен шет мемлекеттердің заңнамасына сәйкес төленетін қаржы құралдары бойынша кірістерден алынатын салықтарды әкімшілендіру функцияларын жүзеге асырады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. В рамках выполнения функций по номинальному держанию ценных бумаг центральный депозитарий не позднее следующего рабочего дня после получения от депонента или оператора счета заявки на реализацию права преимущественной покупки клиента депонента, являющегося иностранным номинальным держателем, направляет данную заявку эмитенту.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Центральный депозитарий в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария, отчитывается перед клиентами (операторами счетов) и (или) держателями ценных бумаг о состоянии их лицевых счетов (субсчетов), банковских счетов и операциях, проводимых по указанным счетам, сведения о которых имеются в системе учета центрального депозитария.
Сроки представления выписок с лицевых счетов (субсчетов) и банковских счетов клиентов и (или) держателей ценных бумаг устанавливаются сводом правил центрального депозитария.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. После проведения операций по лицевому счету, открытому в системе реестров держателей ценных бумаг, по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам центральный депозитарий проводит операции по списанию таких эмиссионных ценных бумаг (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым в системе учета номинального держания проведена операция блокирования на основании актов государственных органов и перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, предусмотренного статьей 12 Закона о противодействии отмыванию доходов) с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление), и направляет извещение депонентам или операторам счета, которое содержит сведения о:
допущенном эмитентом дефолте по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению;
идентификаторе, присвоенном правам требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам;
проведенных операциях в системе учета центрального депозитария по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам.
Центральный депозитарий осуществляет ведение реестра идентификаторов прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.

"30. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды номиналды ұстау бойынша функцияларды орындау шеңберінде шетелдік номиналды ұстаушы болып табылатын депонент клиентінің артықшылықпен сатып алу құқығын іске асыруға өтінімді депоненттен немесе шот операторынан алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы өтінімді эмитентке жібереді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Орталық депозитарий орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен клиенттер (шоттар операторлары) және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар алдында олардың жеке шоттарының (қосалқы шоттарының), банк шоттарының және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде олар туралы мәліметтер бар көрсетілген шоттар бойынша жүргізілетін операциялардың жай-күйі туралы есеп береді.
Клиенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (қосалқы шоттарынан) және банктік шоттарынан үзінді-көшірмелер ұсыну мерзімдері орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.";
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Орталық депозитарий бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімі жүйесінде ашылған жеке шот бойынша айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарын есепке алу бойынша операцияларды жүргізгеннен кейін депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды (номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде мемлекеттік органдардың актілері және Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңның 12-бабында көзделген терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінің негізінде оқшаулау операциясы жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) есептен шығару және осы бағалы қағаздар бойынша туындаған міндеттемелерді (ауыртпалық салу, сенімгерлік басқару) сақтай отырып, эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарын есепке жатқызу бойынша операцияларды жүргізеді және депоненттерге немесе шот операторларына:
айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитент жол берген дефолт;
эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарына берілген идентификатор;
орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарын есепке жатқызу бойынша жүргізілген операциялар туралы мәліметтер қамтылған хабарлама жібереді.
Орталық депозитарий эмитенттің айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары идентификаторларының тізілімін орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен жүргізеді.

36. Центральный депозитарий в день получения копии решения общего собрания акционеров реорганизуемых финансовых организаций отражает операции на соответствующих лицевых счетах (субсчетах) в системе учета номинального держания и направляет депонентам или операторам счетов отчеты о зарегистрированных в системе учета номинального держания операциях.";
пункт 37-3 изложить в следующей редакции:
"37-3. Центральный депозитарий в порядке и сроки, установленные сводом правил центрального депозитария, направляет депоненту, оператору счета и организатору торгов информацию о присвоенном клиенту депонента уникальном коде.";
пункт 40-8 изложить в следующей редакции:
"40-8. Сведения о реквизитах лица, которому не выплачены дивиденды, и (или) вознаграждения по облигациям, и (или) суммы, предназначенные для погашения облигаций, и (или) деньги, подлежащие выплате акционеру после удовлетворения требований кредиторов при ликвидации общества ввиду отсутствия сведений о его актуальных реквизитах у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, актуализируются центральным депозитарием на основе обращения самого лица или депонента данного лица, или оператора счета данного депонента, не позднее операционного дня следующего за днем получения обращения.
После актуализации реквизитов лица, которому не выплачены указанные в части первой настоящего пункта суммы денег ввиду отсутствия сведений о его актуальных реквизитах у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, суммы денег, причитающиеся данному лицу, перечисляются центральным депозитарием на его банковский счет в течение 10 (десяти) календарных дней со дня актуализации реквизитов.
Центральный депозитарий после осуществления операции, указанной в части второй настоящего пункта вносит соответствующие записи по счету для учета невостребованных денег, открытому в системе учета центрального депозитария, а также направляет лицу, указанному в части первой настоящего пункта и (или) эмитенту, держателем ценных бумаг которого является данное лицо, отчет о проведенной операции, в порядке предусмотренном внутренними документами центрального депозитария.".
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 30 "Об утверждении типовой формы договора о доверительном управлении пенсионными активами, типовой формы кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32671) следующие изменения:
в типовой форме договора о доверительном управлении пенсионными активами, утвержденной указанным постановлением:
пункт 14 изложить в следующей редакции:

36. Орталық депозитарий қайта ұйымдастырылатын қаржы ұйымдары акционерлерінің жалпы жиналысы шешімінің көшірмесін алған күні операцияларды номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тиісті жеке шоттарда (қосалқы шоттарда) көрсетеді және депоненттерге немесе шоттар операторларына номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген операциялар туралы есептерді жібереді.";
37-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37-3. Орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген тәртіппен және мерзімде орталық депозитарий депонентке, шот операторына және сауда-саттықты ұйымдастырушыға депоненттің клиентіне тағайындалған бірегей код туралы ақпаратты жібереді.";
40-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40-8. Қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың жаңартылған деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты облигациялар бойынша дивидендтер және (немесе) сыйақылар және (немесе) облигацияларды өтеуге арналған сомалар және (немесе) қоғам таратылған кезде кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін акционерге төленуге тиіс ақша төленбеген тұлғаның деректемелері туралы мәліметтерді орталық депозитарий тұлғаның өзінің немесе осы тұлғаның депонентінің, немесе осы депонент шотының операторының жолданымы негізінде жолданымды алған күннен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей жаңартады.
Қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың жаңартылған деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақша сомасы төленбеген тұлғаның деректемелері жаңартылғаннан кейін орталық депозитарий осы тұлғаға тиесілі ақша сомасын деректемелер жаңартылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның банктік шотына аударады.
Орталық депозитарий осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген операция жүзеге асырылғаннан кейін орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шот бойынша тиісті жазбалар енгізеді, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға және (немесе) эмитентке, бағалы қағаздарды ұстаушыға жүргізілген операция туралы есепті орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жібереді.".
3. "Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 30 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32671 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Управляющий имеет право:
1) получать комиссионное вознаграждение от доверительного управления пенсионными активами в случаях и размере, установленных главой 4 Договора;
2) расторгнуть Договор на условиях, предусмотренных пунктом 27 Договора;
3) поручить банку-кастодиану исполнение обязательств, определенных подпунктами 20) и 21) пункта 13, по обоюдному согласию Сторон и в соответствии кастодиальным договором, заключенным между Фондом, Управляющим и банком-кастоианом.";
в типовой форме кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом, утвержденной указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Кастодиан имеет право:
1) ежемесячно получать оплату за свои услуги от Управляющего в соответствии с главой 6 Договора согласно выставленным Кастодианом соответствующим счетам на оплату;
2) расторгнуть Договор на условиях и в порядке, предусмотренных главой 10 Договора;
3) выставлять счета на оплату Управляющему в соответствии с договором о доверительном управлении пенсионными активами, заключенным между Фондом и Управляющим на возмещение расходов Кастодиана по оплате услуг соответствующих организаций, осуществляющих функции номинального держателя, по обслуживанию сделок с пенсионными активами и ведению счетов по учету финансовых инструментов;
4) не исполнять платежные поручения Управляющего или Фонда на списание сумм с банковских инвестиционных счетов в тенге или в иностранной валюте в случае отсутствия на указанных счетах сумм, достаточных для исполнения таких платежных поручений с учетом текущих поступлений;
5) изменять тарифы с предварительным письменным согласием и уведомлением Фонда и Управляющего об этом за 30 (тридцать) рабочих дней;
6) в безакцептном порядке списывать с банковского инвестиционного счета в тенге и (или) в иностранной валюте суммы расходов, связанных с оплатой брокерских комиссий, биржевых сборов и прочих расходов, связанных с покупкой или продажей финансовых инструментов на организованных и неорганизованных рынках ценных бумаг, по сделкам Управляющего с пенсионными активами, которые подтверждаются первичными документами и фиксируются ежемесячно в трехстороннем акте сверки в соответствии с главой 7 Договора;
7) в целях учета и хранения пенсионных активов Фонда открывать счета у зарубежных кастодианов;
8) в целях применения международных договоров об избежании двойного налогообложения, содействовать в заполнении налоговых форм, заполнять налоговые формы, заявления, декларации и другие формы, требуемые глобальными зарубежными кастодианами для предоставления в иностранные налоговые органы, на рынках которых осуществляются инвестиции, по обоюдному согласию Сторон. Формы, указанные в подпункте 8) пункта 4 Договора подписываются Фондом;

"14. Басқарушы:
1) Шарттың 4-тарауында белгіленген жағдайларда және мөлшерде зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарудан комиссиялық сыйақы алуға;
2) Шарттың 27-тармағында көзделген талаптармен Шартты бұзуға;
3) кастодиан-банкке Тараптардың өзара келісімі бойынша және Қор, Басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шартқа сәйкес 13-тармақтың 20) және 21) тармақшаларында айқындалған міндеттемелерді орындауын тапсыруға құқылы.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кастодиан:
1) Басқарушыдан Шарттың 6-тарауына сәйкес Кастодиан ұсынған тиісті төлем шоттарына сәйкес өзінің қызметтері үшін ай сайын ақы алуға;
2) Шарттың 10-тарауында көзделген талаптармен және тәртіппен Шартты бұзуға;
3) Қор мен Басқарушының арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес Басқарушыға Кастодианның номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тиісті ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша, зейнетақы активтерімен мәмілелерге қызмет көрсету және қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттарды жүргізу шығыстарын өтеуге шоттар ұсынуға;
4) теңгемен немесе шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардан, аталған шоттарда ағымдағы түсімдерді есепке алғанда осындай төлем тапсырмаларын орындау үшін жеткілікті сомалар болмаған кезде, сомаларды есептен шығару жөніндегі Басқарушының немесе Қордың төлем тапсырмаларын орындамауға;
5) Қорды және Басқарушыны бұл туралы 30 (отыз) жұмыс күні бұрын алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, тарифтерді өзгертуге;
6) Басқарушының зейнетақы активтерімен мәмілелер бойынша брокерлік комиссияларды, биржалық алымдарды және ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарын сатып алуға немесе сатуға байланысты басқа шығыстарды төлеуге байланысты шығыстар сомасын теңгемен және (немесе) шетелдік валютамен банктік инвестициялық шоттан акцептсіз тәртіппен есептен шығаруға құқылы, олар бастапқы құжаттармен расталады және ай сайын Шарттың 7-тарауына сәйкес салыстырып тексерудің үш жақты актісімен тіркеледі;
7) Қордың зейнетақы активтерін есепке алу және сақтау мақсатында шоттарды шетелдік кастодиандарда ашуға;
8) қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қолдану мақсатында Тараптардың өзара келісімі бойынша нарықтарында инвестициялар жүзеге асырылатын шетелдік салық органдарына беру үшін жаһандық шетелдік кастодиандар талап ететін салық нысандарын толтыруға жәрдемдесуге, салық нысандарын, өтініштерді, декларацияларды және басқа да нысандарды толтыруға құқылы. Шарттың 4-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген нысандарға Қор қол қояды;

9) проводить работу с глобальными зарубежными кастодианами по вопросам регулярного обновления налоговых форм, сертификатов и других документов, необходимых для получения освобождения от налогообложения, применения льготного налогообложения или возврата излишне удержанных сумм налогов с доходов, выплачиваемых иностранными эмитентами, по обоюдному согласию Сторон.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 № 184 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8692) следующие изменение и дополнение:
в Правилах осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть), пунктом 11 статьи 37, пункта 3 статьи 39, статьи 46, подпункта 9) статьи 217 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8) пункта 2 статьи 3 и пунктом 2 статьи 73 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), главой 6 Закона Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее – Закон об инвестиционных фондах), статьей 6-3 Закона Республики Казахстан "О проектном финансировании и секьюритизации", пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон о Фонде), подпунктом 9-2) пункта 9 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и определяют условия и порядок осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг.";
дополнить пунктом 23-2 следующего содержания:
"23-2. В целях реализации функции, установленной подпунктом 9-2) пункта 9 статьи 8 Закона о банках, кастодиан оказывает услуги по управлению счетом (счетами) депонента, открытом (открытыми) в центральном депозитарии на имя депонента, в порядке, определенном Правилами осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920), сводом правил центрального депозитария.".

9) Тараптардың өзара келісімі бойынша салық салудан босату, жеңілдетілген салық салуды қолдану немесе шетелдік эмитенттер төлейтін кірістерден салықтардың артық ұсталған сомаларын қайтару үшін қажетті салық нысандарын, сертификаттарды және басқа да құжаттарды тұрақты жаңарту мәселелері бойынша жаһандық шетелдік кастодиандармен жұмыс жүргізуге құқылы.".
4. "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 184 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8692 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 37-бабының 11-тармағына, 39-бабының 3-тармағына, 46-бабына, 217-бабының 9) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 3-бабы 2-тармағының 8) тармақшасына және 73-бабының 2-тармағына, "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Инвестициялық қорлар туралы заң) 6-тарауына, "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-3-бабына, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Қор туралы заң) 5-бабының 5-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 8-бабы 9-тармағының 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру талаптары мен тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 23-2-тармақпен толықтырылсын:
"23-2. Банктер туралы заңның 8-бабы 9-тармағының 9-2) тармақшасында белгіленген функцияларды іске асыру мақсатында кастодиан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген) бекітілген Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен орталық депозитарийде депоненттің атына ашылған депоненттің шотын (шоттарын) басқару бойынша қызметтерді көрсетеді.".

5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210 "Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876) следующие изменения:
в Правилах регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 36, пунктом 1 статьи 38, пунктом 3 статьи 57, пунктами 1 и 4 статьи 61, пунктом 1 статьи 62 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), подпунктом 10) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания, а также порядок предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании по требованию центрального депозитария и эмитента.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

5. "Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 36-бабының 1-тармағына, 38-бабының 1-тармағына, 57-бабының 3-тармағына, 61-бабының 1 және 4-тармақтарына, 62-бабының 1-тармағына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу, номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде эмитенттердің эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөнінде талап ету құқықтарын басқаға беру тәртібін және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірме беру талаптары мен тәртібін, сондай-ақ орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша номиналды ұстаушының клиенттері, номиналды ұстауындағы бағалы қағаздар туралы ақпаратты беру тәртібін белгілейді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. Номинальный держатель оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин неисполнения приказа в следующих случаях:
1) несоответствия подписей на приказах образцам, засвидетельствованным нотариально;
2) непредставления встречного приказа в течение 2 (двух) календарных дней после даты получения приказа на совершение операции;
3) несоответствия реквизитов приказов реквизитам, установленным Правилами, или реквизитам лицевого счета (субсчета);
4) отсутствия необходимого количества ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов, за исключением случаев, установленных сводом правил центрального депозитария в отношении отдельных видов приказов, расчеты по которым осуществляются учетной организацией;
5) несоответствия содержания сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
6) непредставления клиентом в срок, установленный для регистрации сделки, документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
7) наличия решения соответствующих государственных органов либо суда о приостановлении или прекращении обращения ценных бумаг;
8) ценные бумаги и (или) лицевой счет или субсчет, указанные в приказе, заблокированы, за исключением, случаев, указанных в пункте 6-1 статьи 65 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве);
9) обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета)) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках);
10) истечения срока действия документа, удостоверяющего личность клиента, на момент принятия приказа и (или) в период действия данного приказа;
11) случаях, предусмотренных внутренним документом номинального держателя.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"27. Номиналды ұстаушы бұйрықтың орындалмау себептерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында бас тартуды мынадай:
1) бұйрықтардағы қолтаңбалардың нотариатта куәландырылған үлгілерге сәйкес келмеген;
2) операцияны жасауға бұйрықты алған күннен кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде қарсы бұйрықты ұсынбаған;
3) бұйрықтар деректемелерінің Қағидаларда белгіленген деректемелерге немесе жеке шоттың (қосалқы шоттың) деректемелеріне сәйкес келмеген;
4) есептеулерін есепке алу ұйымы жүзеге асыратын бұйрықтардың жекелеген түрлеріне қатысты орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелер бойынша талап ету құқығы) және (немесе) клиенттердің шоттарында (қосалқы шоттарында) ақшаның қажетті саны болмаған;
5) мәміле мазмұнының Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес келмеуі;
6) клиент мәмілені тіркеу үшін белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда уәкілетті орган ірі қатысушы мәртебесін иеленуге берген келісімді растайтын құжатты ұсынбаған;
7) тиісінше мемлекеттік органдардың не соттың бағалы қағаздардың айналысқа жіберілуін тоқтата тұру және тоқтату туралы шешімі болған;
8) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу туралы заң) 65-бабының 6-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) оқшауланған;
9) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес банктердің біреуіне қатысты қайта құрылымдау жүргізілген банктер біріктіру нысанында қайта ұйымдастырылған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операцияларын жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына) ауыртпалық салынған;
10) бұйрық қабылданған сәтте және (немесе) осы бұйрықтың қолданылу кезеңінде клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі өткен;
11) номиналды ұстаушының ішкі құжатында көзделген жағдайларда рәсімдейді.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. Информационная операция проводится номинальным держателем в течение трех календарных дней с момента регистрации распоряжений (приказов) держателя ценных бумаг, запросов центрального депозитария и (или) государственных органов, полученных в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, за исключением случаев, установленных пунктами 53 и 53-1 Правил.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 249 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестра держателей ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17803) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают порядок осуществления деятельности центрального депозитария по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее – система реестров).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Систему реестров составляют следующие документы:
1) приказы на проведение операций;
2) отчеты об исполнении приказов (уведомления о проведенных операциях);
3) отказы от исполнения приказов;
4) копии удостоверения личности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) зарегистрированного лица, являющегося физическим лицом, либо документов, установленных подпунктами 2) и 3) пункта 13 Правил, предоставленных зарегистрированным лицом, являющимся юридическим лицом;
5) документы, указанные в пунктах 10, 11, 12, 13, 14, 16, 40, 42, 43, 44, 45, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 67, 68, 69, 70, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 и 82 Правил, на основании которых проводились операции в системе реестров;
6) документы, полученные центральным депозитарием (организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров) от эмитента и направленные центральным депозитарием (организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров) эмитенту в период действия договора;
7) журнал регистрации операций;
8) журнал регистрации входящих документов;
9) журнал регистрации исходящих документов;
10) журнал ведения архива;

"51. Қағидалардың 53 және 53-1-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, номиналды ұстаушы ақпараттық операцияны бағалы қағазды ұстаушының Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында алынған өкімдері (бұйрықтары), орталық депозитарийдің және (немесе) мемлекеттік органдардың сұратулары тіркелген сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде жүргізеді.".
6. "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 249 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 80-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және орталық депозитарийдің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін (бұдан әрі – тізілімдер жүйесі) жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тізілімдер жүйесін мынадай құжаттар құрайды:
1) операцияларды жүргізу бұйрықтары;
2) бұйрықтардың орындалуы туралы есептер (жүргізілген операциялар туралы хабарламалар);
3) бұйрықтарды орындаудан бас тартулар;
4) жеке тұлға болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) не осы Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген, заңды тұлға болып табылатын тіркелген тұлға ұсынған құжаттардың көшірмелері;
5) тізілімдер жүйесінде операциялар жүргізілген Қағидалардың 10, 11, 12, 13, 14, 16, 40, 42, 43, 44, 45, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 67, 68, 69, 70, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 және 82-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
6) эмитенттен (бұрын бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізген ұйымнан) орталық депозитарий алған және орталық депозитарий (бұрын тізілімдер жүйесін жүргізген ұйым) шарттың қолданылу кезеңінде эмитентке жіберген құжаттар;
7) операцияларды тіркеу журналы;
8) кіріс құжаттарын тіркеу журналы;
9) шығыс құжаттарын тіркеу журналы;
10) мұрағатты жүргізу журналы;

11) акты приема-передачи документов, составляющих систему реестров.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Ограничение прав по ценным бумагам (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в связи с обязательством держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) осуществляется центральным депозитарием путем проведения операции обременения на основании встречных приказов об обременении держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременяются, и зарегистрированного лица, в пользу которого производится их обременение, за исключением операций, предусмотренных пунктами 47, 67 и 77 Правил.
Центральный депозитарий проводит операцию по снятию обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе реестров на основании встречных приказов о снятии обременения лиц, участвовавших в сделке, за исключением операций, предусмотренных пунктами 67 и 77 Правил.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Операция по внесению записи о доверительном управляющем проводится центральным депозитарием на основании встречных приказов учредителя доверительного управления и доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет учредителя доверительного управления.
Удаление записи о доверительном управляющем проводится центральным депозитарием на основании встречных приказов об удалении записи о доверительном управляющем, отданных учредителем доверительного управления и доверительным управляющим, за исключением случаев прекращения договора доверительного управления имуществом в связи с (со):
смертью гражданина - доверительного управляющего, объявления его умершим, признанием его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим, ликвидацией юридического лица доверительного управляющего – на основании уведомления учредителя доверительного управления;
отказом учредителя доверительного управления в связи с невозможностью для доверительного управляющего лично осуществлять управление доверенным имуществом - на основании уведомления учредителя доверительного управления;
отказом доверительного управляющего в связи с невозможностью для доверительного управляющего лично осуществлять управление доверенным имуществом – на основании уведомления доверительного управляющего;
отказом учредителя от исполнения договора, при условии выплаты доверительному управляющему убытков и вознаграждения, если оно предусматривалось договором – на основании уведомления доверительного управляющего;
отказом доверительного управляющего в случае не сообщения ему о передаче в управление обремененного залогом имущества с выплатой ему вознаграждения, если оно предусматривалось договором – на основании уведомления доверительного управляющего.
Операция по внесению или удалению записей о доверительном управляющем не проводится центральным депозитарием по лицевому счету управляющей компании паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев паевого инвестиционного фонда.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:

11) тізілімдер жүйесін құрайтын құжаттарды қабылдау-өткізу актілері.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Қағидалардың 47, 67 және 77-тармақтарында көзделген операцияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушының міндеттемесіне байланысты бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бойынша құқықтарды шектеуді орталық депозитарий бағалы қағаздарына (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушының және пайдасына оларға ауыртпалық салу жүргізілетін тіркелген тұлғаның ауыртпалығы туралы қарсы бұйрықтары негізінде ауыртпалық салу операцияларын жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Қағидалардың 67 және 77-тармақтарында көзделген операцияларды қоспағанда, орталық депозитарий тізілімдер жүйесіндегі бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалықты алып тастау операциясын мәмілеге қатысқан тұлғалардың ауыртпалықты алып тастау туралы қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу операциясын орталық депозитарий сенімгерлік басқару құрылтайшысының және сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны орталық депозитарий сенімгерлік басқару құрылтайшысының жеке шотына енгізу туралы қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді.
Сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастауды орталық депозитарий мыналарға байланысты мүлікті сенімгерлік басқару шарты тоқтатылған жағдайларды қоспағанда, сенімгерлік басқару құрылтайшысы мен сенімгерлік басқарушы берген сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау туралы қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді:
сенімгерлік басқарушы - азаматтың қайтыс болуына, ол қайтыс болды деп жариялануға, ол әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі, хабарсыз жоғалып кетті деп танылуға; сенімді басқарушы заңды тұлғаның таратылуына байланысты - сенімгерлік басқару құрылтайшысының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушының сеніп тапсырылған мүлікті өзі басқаруының мүмкін болмауына байланысты сенімгерлік басқару құрылтайшысының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқару құрылтайшысының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушының сеніп тапсырылған мүлікті өзі басқаруының мүмкін болмауына байланысты сенімгерлік басқарушының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушыға, егер ол шартта көзделсе, шығындар мен сыйақыны төлеу талабымен құрылтайшының шартты орындаудан бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушыға, егер ол шартта көзделсе, оған сыйақы төлей отырып, кепілмен ауыртпалық салынған мүлік басқаруға берілгені туралы оған хабарланбаған жағдайда сенімгерлік басқарушының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының хабарламасының негізінде.
Сенімгерлік басқарушы туралы жазбаларды енгізу немесе алып тастау операциясын орталық депозитарий инвестициялық пай қорының орналастырылған пайларын есепке алуға арналған инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының жеке шоты бойынша жүргізбейді.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"96. Центральный депозитарий в течение 2 (двух) рабочих дней после даты получения приказа оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин его неисполнения в случаях:
1) несоответствия подписей на приказах образцам подписей, указанным в документе, содержащем нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, или документе, удостоверяющем личность физического лица;
2) непредставления в течение 2 (двух) календарных дней с даты получения приказа на совершение операции встречного приказа;
3) непредставления в порядке, установленном пунктом 38 Правил, подтверждения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда, одновременно (в течение одного рабочего дня) с приказом управляющей компании на списание (зачисление) паев;
4) несоответствия реквизитов приказов реквизитам, установленным сводом правил центрального депозитария, или реквизитам лицевого счета;
5) отсутствия необходимого количества ценных бумаг на лицевом счете;
6) выявления нарушения законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг при проверке приказа в соответствии с абзацем первым пункта 41 Правил;
7) непредставления клиентом в срок, установленный для регистрации сделки, документа, подтверждающего согласие (разрешение) на совершение такой сделки, выданное государственным органом, уполномоченным на выдачу такого согласия (разрешения), в случаях, предусмотренных Правилами;
8) наличия решения соответствующих государственных органов либо суда о приостановлении или прекращении обращения ценных бумаг;
9) если ценные бумаги и (или) лицевой счет, указанные в приказе, заблокированы, за исключением, случаев, указанных в пункте 6-1 статьи 65 Закона об исполнительном производстве;
10) если ценные бумаги, указанные в приказе, обременены, за исключением проведения операций, предусмотренных пунктами 47, 66, 67 и 77 Правил;
11) предусмотренных статьей 13 Закона о противодействии отмыванию доходов;
12) предусмотренных сводом правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий отказывает в исполнении приказа эмитента в случаях и порядке, предусмотренных статьей 13 Закона о противодействии отмыванию доходов.
Отказ от исполнения приказа подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках, либо составляется и выдается в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
При подготовке отказа от исполнения приказа на осуществление операций, условия совершения которых требуют дополнительной проверки, подготовка такого отказа осуществляется в срок до 6 (шести) рабочих дней.".

"96. Орталық депозитарий бұйрықты алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мынадай жағдайларда:
1) бұйрықтардағы қойылған қолдардың жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілері бар құжатта немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қол қою үлгілеріне сәйкес келмегенде;
2) операция жасау бұйрығы алынған күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде қарсы бұйрық ұсынылмағанда;
3) Қағидалардың 38-тармағында белгіленген тәртіппен басқарушы компанияның пайларды есептен шығару (есепке алу) бұйрығымен бір мезгілде (бір жұмыс күні ішінде) инвестициялық пай қорының активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодианның растауы ұсынылмағанда;
4) бұйрықтардың деректемелері орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген деректемелерге немесе жеке шот деректемелеріне сәйкес келмегенде;
5) жеке шотта қажетті бағалы қағаздар саны болмағанда;
6) Қағидалардың 41-тармағының бірінші абзацына сәйкес бұйрықты тексерген кезде Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнаманың бұзылғанын анықтағанда;
7) Қағидаларда көзделген жағдайларда клиент мәміленің тіркелуі үшін белгіленген мерзімде осындай мәмілені жасауға осындай келісімді (рұқсатты) беруге уәкілетті мемлекеттік органның берген келісімін (рұқсатын) растайтын құжатты ұсынбағанда;
8) тиісті мемлекеттік органдардың не соттың бағалы қағаздар айналысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешімі болғанда;
9) Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 65-бабының 6-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот оқшауланғанда;
10) Қағидалардың 47, 66, 67 және 77-тармақтарында көзделген операцияларды жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған;
11) Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңның 13-бабында көзделген;
12) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген жағдайларда оның орындалмау себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелер пайдаланыла отырып электрондық құжат нысанында бас тартуды ресімдейді.
Орталық депозитарий Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңның 13-бабында көзделген жағдайларда және тәртіпте эмитенттің бұйрығын орындаудан бас тартады.
Бұйрықты орындаудан бас тартуға бірінші басшы немесе оның орнындағы адам немесе орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес тізілімдер жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын тіркеушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды және орталық депозитарийдің қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабанымен расталады не Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелер пайдаланыла отырып электрондық құжат нысанында жасалады және беріледі.
Жүргізілу талаптарын қосымша тексеру талап етілетін операцияларды жүзеге асыруға арналған бұйрықты орындаудан бас тартуды дайындау кезінде осындай бас тартуды дайындау 6 (алты) жұмыс күніне дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.".