Об использовании участка автомобильной дороги общего пользования республиканского значения Актобе – граница Российской Федерации (на Оренбург) на платной основе
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 7 февраля 2025 года № 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2025 года № 35715
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Актобе – граница Российской Федерации (на Оренбург) километр (далее – км) 17+000 – км 99+692 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II категории Актобе – Мартук – граница Российской Федерации (на Оренбург) (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: автомобильная дорога республиканского значения Актобе – граница Российской Федерации (на Орск);
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 17+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 99+692;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория II, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 1 полоса в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 82 км 692 метров;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта РК
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра транспорта
Республики Казахстан
от 7 февраля 2025 года № 39
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + м
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Мартукский район

Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Ақтөбе – Ресей Федерациясының шекарасы (Орынборға) учаскесін ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 7 ақпандағы № 39 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 ақпанда № 35715 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) II санаттағы Ақтөбе – Мәртөк – Ресей Федерациясы шекарасы (Орынборға) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Ақтөбе – Ресей Федерациясының шекарасы (Орынборға) 17+000 – 99+692 километр (бұдан әрі – км) учаскесі (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылатыны;
2) жүріп өту келесі баламалы жол арқылы жүзеге асырылуы мүмкін: Ақтөбе – Ресей Федерациясының шекарасы (Орскқа) республикалық маңызы бар автомобиль жолы;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті – км 17+000, ақылы жолдың (учаскенің) соңғы пункті – км 99+692;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – II санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту жолағының ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолындағы қозғалыс жолағының саны – екі бағытта 1 жолақ;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 82 км 692 метр;
7) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері айқындалады;
8) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР Көлік министрінің
міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
ҚР Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 ақпандағы
№ 39 Бұйрыққа
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылыстарының және басқа автомобиль жолдарымен түйісулерінің тізбесі
Қиылыстар мен түйісулер мекенжайы км + м
Көзделген қиылысу мен түйісу бойынша елді мекендердің атауы
Мәртөк ауданы

км 61+287
поселок Курмансай
км 64+100
поселок Акмоласай
км 70+900
поселок Мартук
км 88+200
поселок Вознесеновка
Примечание: расшифровка аббревиатур:
км - километр;
м – метр.
Приложение 2 к приказу
и.о. Министра транспорта
Республики Казахстан
от 7 февраля 2025 года № 39
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Участок Актобе – граница Российской Федерации (на Оренбург) км 17+000 – км 99+692 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения II категории Актобе – Мартук – граница РФ (на Оренбург):
МРП:
Зона

61+287 км
Құрмансай кенті
64+100 км
Ақмоласай кенті
70+900 км
Мәртөк кенті
88+200 км
Вознесеновка кенті
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр;
м – метр.
Бұйрығына
2 - қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері
II санатты "Ақтөбе – Мәртөк – РФ шекарасы (Орынборға)" республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының "Ақтөбе – Ресей Федерациясының шекарасы (Орынборға)" 17 + 000 км – 99 + 692 км учаскесі:
АЕК:
р/с№
Аймақтар

Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 тонны (далее - т)
Автобусы до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Автобусы свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Грузовые автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
Пост-оплата
Пред-оплата
Пост-оплата
Пред-оплата
Пост-оплата
Пред-оплата
Пост-оплата
Пред-оплата
Пост-оплата
Пред-оплата
1

16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 т дейін жүк автомобильдері
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 т дейін автопоездар
Жүк көтергіштігі 10 т жоғары 15 т дейінгі жүк автомобильдері
Жүк көтергіштігі 15 т жоғары жүк автомобильдер, оның ішінде тіркемелері бар, ершікті тартқыштар
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
Кейінгі төлем
Алдын ала төлем
1

3) зона – отрезок дороги платного участка, имеющий свою протяженность и определенную ставку платы за проезд в зависимости от грузоподъемности и типа автотранспортного средства;
4) предварительная оплата – денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
5) местный автотранспорт – автотранспортное средство, зарегистрированный в установленном порядке на административно-территориальной единице (район области), прилегающей к платному участку при перемещении за пределами одного района.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МРП - месячный расчетный показатель;
км - километр;
м - метр;
т - тонна.
Приложение 3 к приказу
и.о. Министра транспорта
Республики Казахстан
от 7 февраля 2025 года № 39
Перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге
№ п\п
Наименование населенного пункта
Актюбинская область
1
поселок Курайлы
Мартукский район
2
поселок Сарыжар
3
поселок Ушак аланы
4
поселок Караторгай
5
поселок Булак
6
поселок Саржансай
7
поселок Кенсахара
8
поселок Курмансай
9
поселок Вознесеновка
10
поселок Жайсан

3) аймақ – жүк көтергіштігі мен көлік құралының түріне байланысты өзінің ұзақтығы мен жол ақысының белгілі бір мөлшері бар ақылы учаскенің жол сегменті;
4) алдын-ала төлеу – ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
5) жергілікті автокөлік – бір аудан шегінен тыс қозғалу кезінде ақылы учаскесіне іргелес әкімшілік - аумақтық бірлікте (облыстың ауданы) белгіленген тәртіппен тіркелген көлік құралы.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕК - айлық есептік көрсеткіш;
км - километр;
м - метр;
т - тонна.
Бұйрыққа
3-қосымша
Басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі
Р/с №
Елді мекеннің атауы
Ақтөбе облысы
1
Құралай кенті
Мәртөк ауданы
2
Сарыжар кенті
3
Ұшак аланы кенті
4
Қараторғай кенті
5
Бұлақ кенті
6
Саржансай кенті
7
Кенсахара кенті
8
Құрмансай кенті
9
Вознесеновка кенті
10
Жайсан кенті