О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 89/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2025 года № 35774
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 19-12) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 60) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на стационарное радиоэлектронное средство ультракороткие волны (далее – УКВ), короткие волны (далее – КВ), средние волны (далее – СВ), длинные волны (далее – ДВ), транкинговой радиосвязи и систем беспроводного радиодоступа), морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) и на радиоэлектронное средство системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL – wireless local loop) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"Услугодатель в день поступления заявки осуществляет их прием и регистрацию и отправляет работнику ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) на исполнение.
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная радиочастотная служба" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее - Государственная радиочастотная служба).
Государственная радиочастотная служба в течение трех рабочих дней со дня поступления заявки проводит процедуру расчета ЭМС РЭС и ВЧУ для перечня РЭС согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также осуществляет подбор свободных частот для подвижных РЭС и в случае:

"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 89/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 наурызда № 35774 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-12) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), ультра-қысқа толқындар (бұдан әрі – УҚТ), қысқа толқындар (бұдан әрі – ҚТ), орташа толқындар (бұдан әрі – ОТ), ұзын толқындар (бұдан әрі – ҰТ), транкингтік радиобайланыс және сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi), теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) және КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL – wireless local loop) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Көрсетілетін қызметті беруші өтінім түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері) орындауға жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – Мемлекеттік радиожиілік қызметі) орындауға береді.
Мемлекеттік радиожиілік қызметі өтінім келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ тізбесі үшін РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есептеу рәсімін жүргізеді, сондай-ақ жылжымалы РЭҚ үшін бос жиіліктерді іріктеуді жүзеге асырады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ тізбесі үшін РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есептеу рәсімін жүргізеді:

1) положительного результата уведомляет о результатах расчета ЭМС РЭС и ВЧУ услугополучателя и направляет заявку для дальнейшего рассмотрения услугодателю через портал;
2) отрицательного результата направляет обоснованный отказ услугополучателю и уведомляет об этом услугодателя в электронном виде посредством портала.";
часть первую подпункта 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) после положительного результата согласования Министерством обороны, услугодатель в течение трех рабочих дней со дня получения ответа на запрос направляет заявку приграничным государствам Республики Казахстан для проведения процедуры международной координации РЧС в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех, необходимость которой определяется по результатам проведенного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной Таблице распределения полос частот;
2) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств требованиям, нормам в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
3) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;
4) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой лицензиаром в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан.
7) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
8) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

1) оң нәтиже көрсетілетін қызметті алушының РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есептеу нәтижелері туралы хабардар етеді және өтінімді одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды;
2) теріс нәтиже көрсетілетін қызметті алушыға негізделген бас тартуды жолдайды және бұл туралы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы электрондық түрде хабарлайды.";
8-тармақтың 2) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қорғаныс министрлігінің келісу нәтижесі оң болғаннан кейін, көрсетілетін қызметті беруші сұрау салуға жауап алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қажеттілігі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ жүргізілген есептеу нәтижелері бойынша айқындалатын кедергілерсіз РЭҚ және ЖЖҚ үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында РЖС халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының шекара маңындағы мемлекеттерге өтінім жібереді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер:
1) мәлімдеделген радиожиілік белдеулерінің, радиожиіліктердің (радиожиілік арнасының) ұлттық жиіліктер белдеулерін бөлу кестесіне сәйкес келмеуі;
2) мәлімдеделген радиоэлектрондық құралдардың сәуле шығару және қабылдау параметрлерінің радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарына, нормаларына сәйкес келмеуі;
3) қолданыстағы және пайдаланылуы жоспарланған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының теріс қорытындысы;
4) азаматтық пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте пайдаланушыларға бұрын иелікке берілген мәлімделген радиожиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) пайдалануы;
5) көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беретін, байланыс саласындағы радиожиіліктерді пайдаланатын кәсіпкерлік қызмет түріне тиісті лицензияның болмауы;
6) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) Қазақстан Республикасы әскери басқармасының орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің теріс нәтижелері;
7) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
8) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

9) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
10) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
11) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Отказ в выдаче разрешения на РЧС не лишает услугополучателя права повторной подачи.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
Разрешение на РЧС на период проведения опытной эксплуатации, соревнований, выставок и иных мероприятий выдается сроком не более 6 месяцев и аннулируется в автоматическом режиме по истечению срока, указанного в Разрешении.";
подпункт 5) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"5) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, СВ, ДВ, транкинговой радиосвязи и систем беспроводного радиодоступа), морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) и на радиоэлектронное средство системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам).";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Государственной радиочастотной службой расчет ЭМС РЭС и ВЧУ (далее – расчет) проводится для РЭС и ВЧУ, указанных в Перечне РЭС согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с учетом действующих и планируемых РЧС для использования РЭС и ВЧУ гражданского назначения, кроме морских и подвижных РЭС в случаях:

9) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
10) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
11) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша үкімінің болуы;
12) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
РЖС рұқсат беруден бас тарту қызмет алушыны қайта беру құқығынан айырмайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
Тәжірибелік пайдалану, жарыстар, көрмелер және өзге де іс-шараларды өткізу кезеңіне РЖС-ға рұқсат 6 айдан аспайтын мерзімде беріледі және рұқсатта көрсетілген мерзім өткеннен кейін автоматты режимде жойылады.";
28-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), УҚТ, ҚТ, ОТ, ҰТ, транкингтік радиобайланыс және сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi), теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) және КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады;.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Мемлекеттік радиожиілік қызметі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебін (бұдан әрі – есеп) Теңіз және жылжымалы РЭҚ қоспағанда, азаматтық мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін қолданыстағы және жоспарланған РЖС-ны ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ және ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген РЭҚ және ЖЖҚ үшін мынадай жағдайларда жүргізеді:

1) получения разрешения на РЧС;
2) ввода в эксплуатацию РЭС и ВЧУ (необходимо получение заключения ЭМС РЭС и ВЧУ);
3) изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменения географических координат, изменения высоты подвеса антенны, изменения направленности антенны).
4) использования радиочастотного спектра Республики Казахстан на период проведения опытной эксплуатации, соревнований, выставок и иных мероприятий.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Для получения заключения ЭМС, услугополучатель подает заявку в Государственную радиочастотную службу согласно приложению 13 к настоящим Правилам с предоставлением следующих документов и сведений:
1) пояснительная записка, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении топологии и архитектуры планируемой радиосети (радиолинии), месте расположения ее центра управления относительно территории Республики Казахстан (в пределах либо за ее пределами), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению, схема организации связи, сетка частот (радиоканалов);
2) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, СВ, ДВ, транкинговой радиосвязи и систем беспроводного радиодоступа), морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) и на радиоэлектронное средство системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам).
3) сведения из договора о совместном использовании радиочастотного спектра (основной пользователь радиочастотного спектра, пользователь получивший право на использование частот по данному договору, полоса радиочастот, которая определена для совместного использования, срок, номер и дата подписания договора).";
дополнить пунктом 38-1 следующего содержания:
"38-1. Государственная радиочастотная служба осуществляет проверку документов и сведений местоположения установки РЭС, характеристик приемо-передающего и антенного оборудования, поданных заявок на получение заключения экспертизы электромагнитной совместимости и в случаях:

1) РЖС-ға рұқсат алу;
2) РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға беру (РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысын алу қажет);
3) техникалық параметрлердің өзгеруі, оның ішінде РЭҚ орнату орны (географиялық координаттардың өзгеруі, антенна аспасының биіктігінің өзгеруі, антенна бағытының өзгеруі).
4) тәжірибелік пайдалануды, жарыстарды, көрмелер мен өзге де іс-шараларды өткізу кезеңінде Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалану.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. ЭМҮ қорытындысын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік радиожиілік қызметіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсына отырып, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес өтінім береді:
1) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) топологиясы мен архитектурасы, оның басқару орталығы Қазақстан Республикасының аумағына қатысты орналасу мекенжайы (аумағында немесе аумақтан тыс), пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланып отырған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер, байланысты ұйымдастыру сұлбасы, жиіліктер торы (радиоарналар) егжей-тегжейлі баяндалады;
2) радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), УҚТ, ҚТ, ОТ, ҰТ, транкингтік радиобайланыс және сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi), теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) және КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады.
3) радиожиілік спектрін бірлесіп пайдалану туралы шарттан алынған мәліметтер (осы шарт бойынша жиіліктерді пайдалану құқығын алған пайдаланушы, радиожиілік спектрінің негізгі пайдаланушысы, бірлесіп пайдалану үшін белгіленген радиожиілік жолағы, шарттың мерзімі, нөмірі және қол қойылған күні).";
мынадай мазмұндағы 38-1-тармақпен толықтырсын:
"38-1. Мемлекеттік радиожиілік қызметі РЭҚ қондырғысының орналасқан жерінің құжаттары мен мәліметтерін, қабылдау-беру және антенна жабдықтарының сипаттамаларын, электромагниттік үйлесімділік сараптамасының қорытындысын алуға берілген өтінімдерді тексеруді жүзеге асырады:

1) соответствия документов, указанных в пункте 38 настоящих Правил, осуществляет расчет в течение 10 рабочих дней;
2) несоответствия документов, указанных в пункте 38 настоящих Правил, отказывает в рассмотрении заявки на получение заключения экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств в течение 10 рабочих дней.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Срок действия заключения ЭМС завершается в случаях:
1) аннулирования разрешения на РЧС;
2) направления уведомления о прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ;
3) получения заключения ЭМС по причине изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменения географических координат, изменения высоты подвеса антенны, изменения направленности антенны);
4) по окончанию использования радиочастотного спектра Республики Казахстан на период проведения опытной эксплуатации, соревнований, выставок и иных мероприятий.";
в приложении 1:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3.
Абонентские терминалы систем беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL, за исключением терминалов, эксплуатируемых в режиме радиомоста с топологией "точка-точка"), сотовых сетей связи (мобильные телефоны, модемы, а также пассивные ретрансляторы применяемые в сотовых сетях связи), в том числе встроенная либо входящая в состав других устройств.
";
в приложении 2:
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
Стационарные приемо-передающие РЭС, предназначенные для: УKB-радиосвязи, транкинговой системы радиосвязи, системы беспроводного радиодоступа, подвижные РЭС УКВ-радиосвязи**
";
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL)
";
в приложение 3:
строки, порядковые номера 8, 9, изложить в следующей редакции:
"
8.
Перечень документов и сведений, требуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование РЧС: заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются: для организации спутниковой связи, копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективная изотропно излучаемая мощность, класса излучения, типа VSAT-станций; для эксплуатации негеостационарных спутников на территории Республики Казахстан, копия положительного заключения Международного союза электросвязи заявки на регистрацию негеостационарной спутниковой сети в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи; для целей телерадиовещания положительный результат проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов); для дипломатических и консульских представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан, копия письма Министерства иностранных дел Республики Казахстан о согласия на получение разрешения на РЧС на территории Республики Казахстан; в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, СВ, ДВ, транкинговой радиосвязи и систем беспроводного радиодоступа), морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) и на радиоэлектронное средство системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам).

1) осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген құжаттардың сәйкестігін 10 жұмыс күні ішінде есептеуді жүзеге асырады;
2) осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген құжаттардың сәйкес келмеуі 10 жұмыс күні ішінде радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігі сараптамасының қорытындысын алуға арналған өтінімді қараудан бас тартады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. ЭМҮ қорытындысының қолданылу мерзімі мынадай жағдайларда:
1) РЖС рұқсатының күші жоюдан кейін;
2) РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануды тоқтату туралы хабарлама жіберуден кейін;
3) техникалық параметрлердің, оның ішінде РЭҚ орнату орнының өзгеруі (географиялық координаттардың өзгеруі, антенна аспасының биіктігінің өзгеруі, антенна бағытының өзгеруі) себебінен ЭМҮ қорытындысын алғаннан кейін;
4) тәжірибелік пайдалану, жарыстар, көрмелер және өзге де іс-шаралар өткізу кезеңінде Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдаланып болғаннан кейін аяқталады.";
1-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетімділік жүйесінің (WLL, "нүкте-нүкте" топологиясы бар радиокөпір режиміндегі қолданылатын терминалдарды қоспағанда), ұялы байланыс желілерінің (мобильді телефондар, сонымен қатар ұялы байланыс желілерінде қолданылатын модемдер, сондай-ақ пассивті ретрансляторлар), соның ішінде бекітілген немесе басқа қондырғылардың құрамына кіретін абоненттік терминалдар.
";
2-қосымшада:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Стационарлық қабылдау-тарату РЭҚ, мыналарға арналған: УҚТ радиобайланысы, транкингтік радиобайланыс жүйесі, сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi, УҚТ радиобайланысың жылжымалы РЭҚ**
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
";
3-қосымшада:
реттiк нөмiрлерi 8, 9-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін
1) РЖС пайдалануға рұқсат беру: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; сұралып отырған радиожиіліктер белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолданылуы жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдардың (бұдан әрі – РЭҚ) техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады; спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), ЭИСҚ, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесін; Қазақстан Республикасының аумағында геостационарлық емес спутниктерді пайдалану үшін Халықаралық электр байланыс одағының Радио байланыс регламентіне сәйкес геостационарлық емес спутниктік желісін тіркеуге Халықаралық электр байланыс одағының оң қорытындысының көшірмесі; телерадио хабарларын тарату мақсатында жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілікті арналарды) бөлу бойынша өткізілген конкурстың оң нәтижесі; Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері үшін Қазақстан Республикасының аумағында РЖС рұқсатын алуға келісім туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хатының көшірмесі қоса беріледі; радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), УҚТ, ҚТ, ОТ, ҰТ, транкингтік радиобайланыс және сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi), теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) және КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады.

2) продление разрешения на использование РЧС: продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3) переоформление разрешения на РЧС: заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам; пояснительная записка. Для разрешения судовой станции, необходимо предоставить свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан; копия разрешения на РЧС (при получении на бумажном носителе); при получении разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия разрешения на РЧС не требуется; документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица; в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, СВ, ДВ, транкинговой радиосвязи и систем беспроводного радиодоступа), морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки) и на радиоэлектронное средство системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7, либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам); документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС. В случае переоформления разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), анкета на РЭС не требуется;
4) аннулирование разрешения на РЧС: заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования разрешения на РЧС; разрешение на РЧС (в случае получения разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется); документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной Таблице распределения полос частот;

2) РЖС пайдалануға рұқсатты ұзарту: РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады
3). РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу: осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім; түсіндірме жазба. Кеме станциясының рұқсаты үшін теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлігін ұсыну қажет; РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз тасығышта алған жағдайда); РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС-ға рұқсат көшірмесі талап етілмейді. заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат; радиобайланыс түріне байланысты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), УҚТ, ҚТ, ОТ, ҰТ, транкингтік радиобайланыс және сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi), теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) және КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL) сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама) толтырылады; РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжат. РЖС-ға электрондық түрде (портал арқылы) алынған рұқсаттарды қайта ресімдеген жағдайда РЭҚ-қа сауалнама талап етілмейді;
4) РЖС күшін жою: РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш; РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді); ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымшаны
1) мәлімделген жиіліктер белдеуі, радиожиіліктер (радиожиілік арнасы) Жиіліктер белдеулерін бөлудің ұлттық кестесіне сәйкес келмесе;

2) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств требованиям, нормам в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
3) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;
4) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой лицензиаром в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан;
7) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
8) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
9) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
10) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
11) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 11:
строку, порядковый номер 61, изложить в следующей редакции:
"
61
Системы беспроводного радиодоступа
";
в приложении 15:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС технологии (WLL)
".

2) мәлімделген радиоэлектрондық құралдардың сәулелену және қабылдау параметрлері радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарға, нормаларға сәйкес келмесе;
3) қолданыстағы және пайдалану үшін жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының оң қорытындысы болмаса;
4) пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен бұрын иелікке берілген, мәлімделген жиілік белдеулері, радиожиіліктер (радиожиілік арнасы) азаматтық пайдаланушылардың қарамағында болса;
5) радиожиілік пайдаланылатын, байланыс саласындағы кәсіпкерлік қызмет түріне лицензиар Қазақстан Республикасының заңдарына белгіленген тәртіппен беретін тиісті лицензия болмаса;
6) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасы) Қазақстан Республикасының әскери басқару орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің оң нәтижелері болмаса, бас тартылады;
7) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
8) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
9) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
10) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
11) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
12) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
;
4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
11-қосымшада:
реттік нөмірі 61-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
61
Сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi
";
15-қосымшада:
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9.
КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
".

2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 3 марта 2025 года № № 89/НҚ
Приложение 4
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, проведения расчета
электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
В Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
От ________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица)
Заявка
Прошу выдать/переоформить разрешение на использование радиочастотного спектра
_________________________________________________________________________
(указать город, район, область Республики Казахстан)
Прошу выдать Разрешение на РЧС по упрощенной процедуре оформления
документов в области радиочастотного спектра в соответствии с пунктом 8 Правил.
Да □ / Нет □ (выбрать одно)
Прошу выдать Разрешение на РЧС на период проведения опытной эксплуатации,
соревнований, выставок и иных мероприятий.
Да □ / Нет □ (выбрать одно)
Сведения об организации:

2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2025 жылғы 3 наурыздағы
№ № 89/НҚ бұйрығына
1 қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігінің Телекоммуникация комитетіне
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беруді/қайта ресімдеуді сұраймын ӨТІНІМ
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
Қағидалардың 8-тармағына сәйкес радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды
ресімдеудің оңайлатылған рәсімі бойынша РЖС-ке рұқсат беруді сұраймын.
Иә □ / □ жоқ (біреуін таңдаңыз)
Тәжіребелік пайдалану, жарыстар, көрмелер және өзгеде іс-шараларды өткізу кезеңіне РЖС-ға рұқсат беруіңізді сұраймын
Иә □ / □ жоқ (біреуін таңдаңыз)
Ұйым туралы мәліметтер:

1. Форма собственности ___________________________________________________
2. Год создания __________________________________________________________
3. Адрес ________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
4. Контактные данные услугополучателя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) исполнителя, рабочий телефон,
электронный адрес)
5. Расчетный счет _________________________________________________________
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
6. Банковские реквизиты ___________________________________________________
7. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________________________________________
8. Тип деятельности _______________________________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
Руководитель ________________ ________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____" _______________ 20___ года
Приложение 2 к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 3 марта 2025 года № № 89/НҚ
Приложение 5
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G, 5G) на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки)
Раздел 1. Общие данные
1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности:*
1-d. Улица:*
1-e. Дом (строение):
1-f. Общее количество секторов:*
1-g. Стандарт связи:*
1-h. Планируемый радиус зоны обслуживания, км:*
1- Скорость передачи данных, Мбит/с:*
1-j. Дуплексный разнос, МГц:
Раздел 2. Технические данные
2-a. Производитель приемопередатчика:*
2-b. Модель приемопередатчика:*
2-c. Серийный номер оборудования:
2-d. Чувствительность, мкВ:*
2-e. Вид модуляции:*
2-f. Класс излучения
Необходимая ширина полосы:*
Ед.изм.:*
Тип модуляции основной несущей:*
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую:*
Тип передаваемой информации:*
Подробные данные о сигнале (ах):
Характер уплотнения:
2-g. Избирательность по соседнему каналу, дБ:*
2-h. Избирательность интермодуляционная, дБ:*
2-i. Поляризация:*
2-j. Тип антенны:*
2-j. Направленность антенны:*
2-j. Номер сектора*
2-k. Производитель антенны*
2-l. Модель антенны*
2-m. Количество indoor антенн*
2-n. Коэффициент усиления, дБи*
1-o. Географические координаты С.Ш.:*
1-o. Географические координаты В.Д.:*
2-p. Азимут макс. излучения, град*
2-q. Высота подвеса антенны над уровнем Земли, м*
2-r. Угол места, град*
2-s. Потери в АФУ, дБ*
2-t. Мощность передатчика (на сектор), Вт*
2-u. Частота приема (мин.граница), МГц*
2-u. Частота приема (макс.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (мин.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (макс.граница), МГц*
2-w. Несущая частота приема, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-w. Несущая частота передачи, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-x. Идентификатор соты базовой станции* (Cell ID/CI)/Код зоны обслуживания (SAC)***
2-y. Поляризация:*
Раздел 3. Идентификационные данные***
3-a. Идентификационный номер базовой станций (BSIC)
Цветовой код сети (NCC):*
Цветовой код базовой станции (BCC):*
3-b. Идентификатор местоположения (LAI)
Код страны (MCC):*
Код мобильной сети (MNC):*
Код местности (LAC)/ Код зоны отслеживания (TAC):*
Раздел 4. Дополнительная информация
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Срок действия разрешения:
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
(Фамилия, имя отчество при его наличии)
Подпись
Должность
Дата
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиоэлектронное средство системы подвижной радиосвязи:
* – обязательные поля к заполнению;

1. Меншік нысаны ________________________________________________
2. Құрылған жылы ________________________________________________
3. Мекенжайы ____________________________________________________
(почталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефоны)
4. Өтінім берушінің байланыс деректері
_________________________________________________________________
(Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жұмыс телефоны, электрондық
мекенжайы)
5. Есеп айырысу шоты _____________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Банктік реквизиттер _____________________________________________
7. БСН/ЖСН ______________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі _____________________________________________
(лицензиялық қызмет жағдайында лицензияның нөмірі және сериясы)
9. Қоса берілетін құжаттар тізбесі:
Басшы ________________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____" __________________
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2025 жылғы 3 наурыздағы
№ № 89/НҚ бұйрығына
2 қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Құрлықтағы жылжымалы (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G, 5G), УҚТ, ҚТ, ОТ, ҰТ, транкингтік радиобайланыс және сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерiнің стационарлы радиоэлектронды құралына), теңіз қызметтерінің (жағалау, радиолокация станциялары, радиомаяктар және т.б.) стационарлы радиоэлектрондық құралына және КБС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL) сауалнама
1 Бөлім – Жалпы деректер
1-a, 1-b, 1-c. Қызмет аумағы:*
1-d. Көше:*
1-e. Үй\Құрылыс:
1-f. Жалпы секторлар саны:*
1-g. Байланыс стандарты:*
1-h. Қызмет көрсету аймағының жоспарланған радиусы, км:*
1-i. Жиілік торының қадамы, кГц: *
1-j Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с:*
1-k. Дуплекстік алшақтау, МГц:
2 Бөлім – Техникалық деректер
2-a. Қабылдап-таратқышты өндіруші:*
2-b. Қабылдап-таратқыштың моделі:*
2-c. Құрылғының сериялық нөмірі::
2-d. Сезімталдылығы, мкВ:*
2-e. Модуляция түрі:*
2-f. Сәуле шығару классы
Қажетті жолақ ені:*
Өлш. бірл.:*
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі:*
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал (дар) дың сипаты:*
Жіберілетін ақпарат типі:*
Сигнал (дар) туралы толық мәліметтер:
Тығыздалу сипаты:
2-g. Көрші арна бойынша таңдау, дБ:*
2-h. Интермодуляциялық таңдау, дБ:*:*
Алып тастау
2-i. Антенна типі:*
2-j. Антеннаның бағыттылығы:*
2-k. Сектор нөмірі*
2-l. Антеннаны өндіруші *
2-m. Антеннаның моделі *
2-n. Indoor антенналар саны*
2-o. Күшейту коэффициенті, дБи*
1-p. Географиялық координаттар С.Е.:*
1-p. Географиялық координаттар Ш.Б.:*
2-q. Максималды сәуле шығару азимуты, град*
2-r. Жер деңгейінен жоғары антеннаның іліну биіктігі, м*
2-s.
Бұрыш орны, град*
2-w. АФҚ шығындары, дБ*
2-x. Таратқыштың қуаты (секторға), Вт*
2-x. Қабылдау жиілігі
2-y. Қабылдау жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-z. Тарату жиілігі
2-v. Тарату жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-w. Қабылдаудың тасымалдаушы жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына сәйкес арналар **)
2-w. Таратудың тасымалдаушы жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына сәйкес арналар **)
2-x. Базалық станция сотасының сәйкестендіргіші*(Cell ID/CI)/Қызмет көрсету аймағының коды (SAC)***
2-y. Поляризация:*
3 Бөлім – Сәйкестендіру деректері***
3-a. Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі (BSIC)**
Желінің түстік коды (NCC):*
Базалық станцияның түстік коды (BCC):*
3-b. Орналасу мекенін сәйкестендіргіш (LAI)
Мемлекет коды (MCC):*
Мобильді желі коды (MNC):*
Елді мекен коды (LAC)/ Бақылау аймағының коды (TAC):*
4 Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі:
Рұқсат берілген күн:
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі:
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қолы
Лауазымы
Күні
Ескертпе: жылжымалы радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына арналған сауалнамада көрсетілген негізгі қысқартулар:
* – толтырылуы міндетті жолдар;

** – каналы согласно частотному плану - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – поля и разделы исключительно для базовых станций сотовой связи;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
Вт – ватт;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭС – радиоэлектронное средство;
BCC- Base station Colour Code (Цветовой код базовой станции);
BSIC – Base Station Identity Code (Идентификационный номер базовой станций);
CDMA – Code Division Multiple Access (Множественный доступ с кодовым разделением);
Cell ID - Cell Identifier (Идентификатор соты. Указывается для стандартов GSM и LTE);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальная система мобильной связи);
LAC - Location Area Code (Код местности. Указывается только для стандартов GSM и UMTS);
LAI- Location Area Identification (Идентификатор местоположения);
LTE – Long Term Evolution (Долгосрочное развитие);
MCC - Mobile Country Code (Код страны);
MNC - Mobile Network Code (Код мобильной сети. Указывается для всех стандартов);
NCC- Network Colour Code (Цветовой код сети);
SAC - Service Area Code (Код зоны обслуживания. Указывается для стандарта UMTS);
TAC - Tracking Area Code (Код зоны отслеживания. Указывается только для стандарта LTE);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Универсальная мобильная телекоммуникационная система);
Wi-Fi – WirelessFidelity (беспроводная точность).

** – жиілік жоспарына сәйкес арналар - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – ұялы байланыстың базалық станцияларына ғана арналған жолдар мен бөлімдер;
АФҚ – антендік-фидерлік құрылғы;
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
Вт – ватт;
С.Е. және Ш.Б. – солтүстік ендік және шығыс бойлық;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
BCC- Base station Colour Code (Базалық станцияның түстік коды);
BSIC – Base Station Identity Code (Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі);
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
Cell ID - Cell Identifier (Сота сәйкестендіргіші. GSM және LTE стандарттары үшін көрсетіледі);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LAC - Location Area Code (Елді мекен коды. GSM және UMTS стандарттары үшін көрсетіледі);
LAI- Location Area Identification (Орналасу сәйкестендіргіші);
LTE - Long Term Evolution (Ұзақ мерзімді даму);
MCC - Mobile Country Code (Мемлекет коды);
MNC - Mobile Network Code (Мобильді желі коды. Барлық стандарттар үшін көрсетіледі);
NCC- Network Colour Code (Желінің түстік коды);
SAC - Service Area Code (Қызмет көрсету аймағының коды. UMTS стандарты үшін көрсетіледі);
TAC - Tracking Area Code (Бақылау аймағының коды. LTE стандарты үшін көрсетіледі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникациялық жүйе);
Wi-Fi – Wireless Fidelity (сымсыз дәлдік).