О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 марта 2025 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2025 года № 35836
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22004) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания государственных услуг по выдаче санитарно-эпидемиологических заключений, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга "Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (далее – государственная услуга на объекты) оказывается Комитетом санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его территориальными подразделениями по месту нахождения объекта на соответствующей территории (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
4. Для получения санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – санитарно-эпидемиологическое заключение на объекты), физические лицо в качестве индивидуального предпринимателя или юридическое лицо (далее – услугополучатель), направляет услугодателю через портал заявление по форме, предусмотренной приложением 2 к настоящим Правилам и документы согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги на объекты (далее – Перечень государственной услуги на объекты), предусмотренного приложением 1 к настоящим Правилам.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу на объекты, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.";

"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 18 наурыздағы № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 18 наурызда № 35836 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 1-қосымшаға сәйкес Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды беру бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларында:
3- және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – объектінің мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) тиісті аумақтағы объектінің орналасқан жері бойынша "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетеді.
4. Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны (бұдан әрі – объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды) алу үшін жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша өтініш және осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген Объектінің мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – объектілерге мемлекеттік көрсетілетін қызмет Тізбесі) 8-тармағына сәйкес құжаттарды жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетіне" объектілерге мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып хабарлама жіберіледі.";

пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия сотрудник ответственного структурного подразделения в сроки, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил, отказывает в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.
Срок действия протоколов исследований, проведенных аккредитованными лабораториями, составляет 1 год. Срок действия протоколов измерений, проведенных аккредитованными лабораториями, составляет 3 года.
8. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов и сведений, сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение 4 (четырех) рабочих дней и при предоставлении услугополучателем доступа к объекту осуществляет обследование объекта с посещением на соответствие требований документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования с предварительным уведомлением о посещении объекта услугополучателя. По результатам которого в течение 1 (одного) рабочего дня оформляется акт санитарно-эпидемиологического обследования объекта по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При принятии услугодателем решения о мотивированном отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня государственной услуги на объекты к настоящим Правилам, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление о предварительном решении услугополучателю одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК). Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания срока оказания государственной услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает санитарно-эпидемиологическое заключение на объекты либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.";
пункт 11 исключить;
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:

7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көрсетілетін қызметті алушы толық емес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мерзімде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті өтінішті қабылдаудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Аккредиттелген зертханалар жүргізген зерттеулер (сынақтар) хаттамаларының мерзімі 1 жылды құрайды. Аккредиттелген зертханалар жүргізген өлшемдер хаттамаларының қолданылу мерзімі 3 жылды құрайды.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері 4 (төрт) жұмыс күнде көрсетілетін қызметті алушы объектіге кіруін қамтамасыз еткен жағдайда мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық нормалау жүйесі құжаттарының талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және объектіге бару туралы көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала хабардар ету. Оның нәтижелері бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіні санитариялық-эпидемиологиялық тексеріп қарау актісі ресімделеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың Объектілерге мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде, көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ӘРПК) 66-бабында көзделген тәсілдердің бірімен көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді. Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызмет аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсылық білдіруге немесе ұсынуға құқылы.
Тыңдауды өткізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды ресімдейді және береді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.";
11-тармақ алып тасталсын;
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Государственная услуга "Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии проектов нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам, на новые виды сырья и продукции нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (далее – государственная услуга на проекты) оказывается Комитетом санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его территориальными подразделениями по месту нахождения объекта на соответствующей территории (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
14. Для получения санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии проектов нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам, на новые виды сырья и продукции нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – санитарно-эпидемиологическое заключение на проекты), физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя или юридическое лицо (далее – услугополучатель), направляет услугодателю через портал заявление по форме, предусмотренной приложением 6 к настоящим Правилам и документы согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги на проекты (далее – Перечень государственной услуги на проекты), предусмотренного приложением 5 к настоящим Правилам.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу на проекты, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, указанных в пункте 8 Перечня государственной услуги на проекты, проверяет полноту представленных документов.
Сведения о данных документа, удостоверяющего личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

"13. "Қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың жол берілетін шекті шығарындылары мен жол берілетін шекті төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтары бойынша нормативтік құжаттама жобаларының, шикізат пен өнімнің жаңа түрлерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – жобаларға мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері тиісті аумақтағы объектінің орналасқан жері бойынша (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетеді.
14. Қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың жол берілетін шекті шығарындылары мен жол берілетін шекті төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтары бойынша нормативтік құжаттама жобаларының, шикізат пен өнімнің жаңа түрлерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны (бұдан әрі – жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды) алу үшін жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген Жобаларға мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – Жобаларға мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі) 8-тармағына сәйкес құжаттарды портал арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" жобаларға мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері жобаларға мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың деректері туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

17. При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия сотрудник ответственного структурного подразделения в сроки, предусмотренные пунктом 16 настоящих Правил отказывает в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.
18. При предоставления услугополучателем полного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня государственной услуги на проекты сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение 6 (шести) рабочих дней без посещения объекта проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу документов на соответствие нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При принятии услугодателем решения о мотивированном отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня государственной услуги на проекты к настоящим Правилам, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление о предварительном решении услугополучателю одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК). Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания срока оказания государственной услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает санитарно-эпидемиологическое заключение на проекты либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.";
пункт 21 исключить;
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. При утере, порче санитарно-эпидемиологического заключения, выданный в бумажной форме, услугополучатель имеет возможность на получение дубликата санитарно-эпидемиологического заключения.
Если санитарно-эпидемиологическое заключение было выдано в бумажной форме, услугополучатель имеет возможность по заявлению перевести их в электронный формат и получить электронную форму санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
Услугодатель выдачу дубликата или перевода в электронный формат санитарно-эпидемиологического заключения осуществляет в соответствии со статьей 43 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";

17. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген мерзімдерде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушы Жобаларға мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері объектіге бармай-ақ 6 (алты) жұмыс күні ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігіне құжаттарға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың Жобаларға мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ӘРПК) 66-бабында көзделген тәсілдердің бірімен көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді. Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызмет аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсылық білдіруге немесе ұсынуға құқылы.
Тыңдауды өткізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды ресімдейді және береді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.";
21-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Қағаз нысанда берілген санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды жоғалған, бүлінген кезде көрсетілетін қызметті алушы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының телнұсқасын алады.
Егер санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды қағаз нысанда берілсе, көрсетілетін қызметті алушы өтініш бойынша оларды электрондық форматқа ауыстыруға және санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының электрондық нысанын алады.
Көрсетілетін қызметті беруші санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының телнұсқасын немесе электрондық форматқа ауыстыруды беруді "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырады.";

пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Переоформление санитарно-эпидемиологического заключения осуществляется без проведения обследования объекта, в следующих случаях:
1) выявления в документе ошибок (опечаток);
2) реорганизации юридического лица, предусмотренной статьей 45 Гражданского Кодекса Республики Казахстан;
3) изменения адреса места нахождения объекта без его физического перемещения;
4) изменения наименования юридического лица или индивидуального предпринимателя;
5) при приобретении права собственности на действующий объект другим лицом без изменения целевого назначения объекта, вида осуществляемой деятельности, технологического процесса, мощности и структурных изменений объекта.
34. При переоформлении санитарно-эпидемиологического заключения в случаях, предусмотренных пунктом 33 настоящих Правил, услугополучатель направляет заявление согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с подтверждающими документами о соответствующих изменениях, послуживших основанием для переоформления санитарно-эпидемиологического заключения.
Услугополучателю в "личный кабинет" через портал направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги. Услугодатель осуществляет регистрацию заявления в день его поступления.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя осуществляет аналогичные процедуры, предусмотренные пунктами 6, 7, 10 и 16, 17, 20 настоящих Правил.
При положительном заключении услугодатель в течение 4 (четырех) рабочих дней переоформляет санитарно-эпидемиологическое заключение либо при отрицательном заключении в указанные сроки подготавливает и направляет услугополучателю мотивированный отказ в переоформлении санитарно-эпидемиологического заключения.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Основаниями для прекращения действия санитарно-эпидемиологическое заключения на объекты являются:
1) лишение санитарно-эпидемиологического заключения на объекты;
2) отмена разрешительного порядка;
3) прекращение деятельности, ликвидация юридического лица;
4) добровольное обращение услугополучателя о прекращении действия санитарно-эпидемиологического заключения на объекты;

33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеу объектіге тексеріп қарау жүргізбей, мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) құжаттағы қателерді (қателерді) анықтау;
2) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 45-бабында көзделген заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру;
3) объектінің орналасқан жерінің мекенжайын физикалық ауыстырмай өзгерту;
4) көрсетілетін қызметті алушының заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауын өзгерту;
5) объектінің нысаналы мақсатын, жүзеге асырылатын қызмет түрін, технологиялық процессін, қуаттылығын өзгертпей және объектіге құрылымдық өзгерістер енгізілмеген, басқа тұлға қолданыстағы объектіге меншік құқығын алған жағдайда.
34. Осы Қағидалардың 33-тармағында көзделген жағдайларда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеуге негіз болған тиісті өзгерістер туралы растайтын құжаттармен бірге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес өтініш жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы "жеке кабинетке" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш келіп түскен күні оны тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері осы Қағидалардың 6, 7, 10 және 16, 17, 20-тармақтарында көзделген ұқсас рәсімдерді жүзеге асырады.
Оң қорытынды болған кезде көрсетілетін қызметті беруші 4 (төрт) жұмыс күні ішінде санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдейді не теріс қорытынды болған кезде көрсетілген мерзімдерде санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
38. Объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының қолданылуын тоқтату үшін негіз болып табылады:
1) объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыдан айыру;
2) рұқсат беру тәртібінің күшін жою;
3) заңды тұлғаның қызметін тоқтату, тарату;
4) көрсетілетін қызметті алушының объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының қолданылуын тоқтату туралы ерікті өтініші;

5) иные случаи, предусмотренные законами Республики Казахстан.
С момента прекращения действия санитарно-эпидемиологического заключения на объекты, услугополучатель не имеет возможности осуществлять деятельность или действия, на осуществление которых выдано санитарно-эпидемиологическое заключение на объекты.";
дополнить пунктом 39 следующего содержания:
"39. Порядок прекращения действия санитарно-эпидемиологического заключения на проекты осуществляется в соответствии со статьей 84 АППК.";
приложение 1 к настоящим Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к настоящим Правилам исключить;
приложения 5, 7 и 8 к настоящим Правилам, изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
в Правилах присвоения учетных номеров объектам производства пищевой продукции, подлежащим государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, и ведения их реестра, утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Государственная услуга "Присвоение учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (далее – государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан по месту нахождения объекта на соответствующей территории (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
8. Для получения подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемое по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя или юридическое лицо (далее - услугополучатель) направляет услугодателю через портал документы согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (далее – Перечень), предусмотренного приложением 2 к настоящим Правилам.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При соответствии представленных документов услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня с момента завершения процедур, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, оформляет и выдает подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

5) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлар.
Объектілерге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының қолданылуы тоқтатылған сәттен бастап көрсетілетін қызметті алушы объектілерге жүзеге асыруға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды берілген қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыра алмайды.";
мынадай мазмұндағы 39-тармақпен толықтырылсын:
"39. Жобаларға арналған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының жарамдылығын тоқтату тәртібі ӘРПК-нің 84-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
осы Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 3-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 5, 7 және 8-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2-қосымшаға сәйкес Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектілеріне есепке алу нөмірлерін беру және олардың тізілімін жүргізу қағидаларында:
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектісіне есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) тиісті аумақтағы объектінің орналасқан жері бойынша "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетеді.
8. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растауды алу үшін жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде немесе заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектісіне есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметіне қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 8-тармағына сәйкес құжаттарды портал арқылы жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ұсынылған құжаттар сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген рәсімдер аяқталған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектісіне есептік нөмір беру туралы растауды ресімдейді және береді.

При принятии услугодателем решения о мотивированном отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет уведомление о предварительном решении услугополучателю одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК). Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания срока оказания государственной услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.";
приложения 1, 2 и 3 к настоящим Правилам, изложить в новой редакции согласно приложениям 5, 6 и 7 к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 1
к Правилам оказания
государственных услуг
по выдаче
санитарно-эпидемиологических
заключений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой
эпидемической значимости нормативным правовым актам
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Наименование государственной услуги:
"Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения".
Наименование подвидов государственной услуги:
- возобновление действия санитарно-эпидемиологического заключения;
- переоформление санитарно-эпидемиологического заключения;
- прекращение действия санитарно-эпидемиологического заключения;
- выдача дубликата санитарно-эпидемиологического заключения.
1
Наименование услугодателя
Территориальными подразделения Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
13 (тринадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Санитарно-эпидемиологическое заключение, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі - ӘРПК) 66-бабында көзделген тәсілдердің бірімен көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді. Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызмет аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсылық білдіруге немесе ұсынуға құқылы.
Тыңдау жүргізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растауды ресімдейді не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жібереді.";
осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 1-қосымша
Санитариялық-
эпидемиологиялық
қорытындыларды беру бойынша
мемлекеттік қызметтерді
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің негізгі талаптарының тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
- санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының қолданылуын қайта бастау;
- санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеу;
- санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының қолданылуын тоқтату;
- санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының телнұсқасын беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Републикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті беру тәсілдері
"электрондық үкімет": www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
13 (он үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
- заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 настоящих Правил;
- электронная копия протоколов исследований (испытаний), проведенных независимыми аккредитованными лабораториями в соответствии лабораторно-инструментальными исследованиями (испытаниями), необходимыми для получения санитарно-эпидемиологического заключения согласно приложению 8 настоящих Правил;
- кадастровый паспорт объекта (до 1 июля 2023 года технический паспорт объекта).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

1) көрсетілетін қызметті берушіде: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) порталда: (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда) тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
- осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
- осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін қажетті зертханалық-аспаптық зерттеулерге (сынақтарға) сәйкес тәуелсіз аккредиттелген зертханалар жүргізген зерттеулер (сынақтар) хаттамаларының электрондық көшірмесі.
- жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспорты (2023 жылдың 1 шілдесіне дейін объектінің техникалық паспорты).
9
Қазақстан Републикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-тармағына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар

1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
5. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 5
к Правилам оказания
государственных услуг
по выдаче
санитарно-эпидемиологических
заключений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии проектов
нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно
допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду,
зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам, на новые виды сырья
и продукции нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения"
Наименование государственной услуги:
"Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии проектов нормативной документации по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, зонам санитарной охраны и санитарно-защитным зонам, на новые виды сырья и продукции нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения".
Наименование подвидов государственной услуги:
- получение санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации предельно допустимых выбросов и предельно допустимых сбросов вредных веществ и физических факторов в окружающую среду;
- получение санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации зоны санитарной охраны, санитарно-защитных зон;
- получение санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации на сырье и продукцию;
- получение санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации по материалам химической, биологической, токсикологической, радиологической нагрузки на почву, водоемы и атмосферный воздух;
- переоформление санитарно-эпидемиологического заключения;
- выдача дубликата санитарно-эпидемиологического заключения.
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
санитарно-эпидемиологическое заключение, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:

1. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары gov.еgov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мүмкіндігі бар.
3. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
4. Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсету кезінде нашар көретін адамдар үшін нұсқасына қолжетімді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары gov.еgov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 2-қосымша
Санитариялық-
эпидемиологиялық
қорытындыларды беру бойынша
мемлекеттік қызметтерді
көрсету қағидаларына
5-қосымша
"Қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың жол берілетін шекті шығарындылары мен жол берілетін шекті төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтары бойынша нормативтік құжаттама жобаларының, шикізат пен өнімнің жаңа түрлерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметіне негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың жол берілетін шекті шығарындылары мен жол берілетін шекті төгінділері, санитариялық қорғау аймақтары мен санитариялық-қорғаныш аймақтары бойынша нормативтік құжаттама жобаларының, шикізат пен өнімнің жаңа түрлерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
- қоршаған ортаға зиянды заттар мен физикалық факторлардың шекті жол берілетін шығарындылары мен шекті жол берілетін төгінділерінің нормативтік құжаттамасының жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу;
- санитариялық қорғау аймағының, санитариялық-қорғаныш аймақтарының нормативтік құжаттамасының жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу;
- шикізат пен өнімге нормативтік құжаттама жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу;
- топыраққа, су айдындарына және атмосфералық ауаға химиялық, биологиялық, токсикологиялық, радиологиялық жүктеме бойынша материалдарға нормативтік құжаттама жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу;
- санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеу;
- санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының телнұсқасын беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Републикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті беру тәсілдері
"электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы: www. egov. kz (бұдан әрі-портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызмет берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) для получения санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации предельно допустимых выбросов, предельно допустимых сбросов вредных веществ, физических факторов в окружающую среду:
- заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложения 6 настоящих Правил;
- электронная копия проекта нормативной документации по предельно допустимым выбросам, предельно допустимым сбросам вредных веществ, физических факторов в окружающую среду;
2) для получения санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации зоны санитарной охраны, санитарно-защитных зон:
- заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложения 6 настоящих Правил;
- электронная копия проекта нормативной документации зоны санитарной охраны, санитарно-защитных зон (для установленных (окончательных) и установления расчетных (предварительных));
- протокола годичного цикла натурных исследований и измерений (для установленных(окончательных));
3) для получения санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации на сырье и продукцию:
- заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложения 6 настоящих Правил;
- электронная копия проекта нормативной документации на новые виды сырья и продукции;
4) для получения санитарно-эпидемиологического заключения на проекты нормативной документации по материалам химической, биологической, токсикологической, радиологической нагрузки на почву, водоемы и атмосферный воздух:
- заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложения 6 настоящих Правил;
- электронная копия проекта (отчета) нормативной документации по материалам химической, биологической, токсикологической, радиологической нагрузки на почву, водоемы и атмосферный воздух.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті берушіде: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) порталда: тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда). Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) қоршаған ортаға шекті жол берілетін шығарындылардың, зиянды заттардың, физикалық факторлардың шекті жол берілетін төгінділерінің нормативтік құжаттамасының жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін:
- осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
- қоршаған ортаға зиянды заттардың, физикалық факторлардың шекті жол берілетін шығарындылары, шекті жол берілетін төгінділері бойынша нормативтік құжаттама жобасының электрондық көшірмесі;
2) санитариялық қорғау аймағының, санитариялық-қорғау аймақтарының нормативтік құжаттамасының жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін:
- осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
- санитариялық күзет аймағының, санитариялық-қорғау аймақтарының нормативтік құжаттамасы жобасының электрондық көшірмесі (есептік (алдын ала), белгілеу үшін);
- (белгіленген (түпкілікті) үшін) шынайы зерттеулер мен өлшемдердің жылдық циклінің хаттамасы;
3) шикізат пен өнімге нормативтік құжаттама жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін:
- осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
жаңа шикізат пен өнімге арналған нормативтік құжаттама жобасының электрондық көшірмесі;
4) топыраққа, су айдындарына және атмосфералық ауаға химиялық, биологиялық, токсикологиялық, радиологиялық жүктеме бойынша материалдарға нормативтік құжаттама жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін:
- осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен расталған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
- топыраққа, су айдындарына және атмосфералық ауаға химиялық, биологиялық, токсикологиялық, радиологиялық жүктеме материалдары бойынша нормативтік құжаттама жобасының (есебінің) электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Републикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
5. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 7
Правилам оказания
государственных услуг
по выдаче
санитарно-эпидемиологических
заключений
Форма
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя
____________________________
наименование
государственного органа
от _________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный
номер
____________________________
адрес заявителя
___________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас переоформить, прекратить действие санитарно-эпидемиологического
заключения (нужное подчеркнуть)
__________________________________________________________________________
(номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего санитарно-эпидемиологическое заключение)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
выданное наименование объекта, расположенного по адресу: район, улица, дом, квартира,
наименование проекта (нужное подчеркнуть) ___________________________________
__________________________________________________________________________
по следующему (следующим) основанию (основаниям)*:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-тармағына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары gov.еgov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
3. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
4. Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсету кезінде нашар көретін адамдар үшін нұсқасына қолжетімді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары gov.еgov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 3-қосымша
Санитариялық-
эпидемиологиялық
қорытындыларды беру бойынша
мемлекеттік қызметтерді
көрсету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
___________________________
басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
____________________________
мемлекеттік органның атауы
_________________________
өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
____________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі
____________________________
өтініш иесінің мекенжайы
___________________________
өтініш иесінің байланыс телефоны
Өтініш
Сізден ____________________________________ санитариялық-эпидемиологиялық
қорытындының қолданылуын тоқтатуды сұраймын (қажетінің астын сызу керек)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны берген органның атауы, берілген нөмірі, күні)
__________________________________________________________________________
берілген объектінің атауы, орналасқан мекенжайы: аудан, көше, үй, пәтер, жобаның атауы (қажетінің астын сызу)
__________________________________________________________________________
Мынадай негізде (негіздерде)*:

1) выявления в документе ошибок (опечаток) __________________________________;
2) реорганизации юридического лица, предусмотренных статьей 45 Гражданского
Кодекса Республики Казахстан ______________________________________________;
3) изменения адреса места нахождения объекта без его физического перемещения ___;
4) изменения наименования юридического лица или индивидуального
предпринимателя услугополучателя __________________________________________;
5) при приобретении права собственности на действующий объект другим лицом
без изменения целевого назначения объекта, вида осуществляемой деятельности,
технологического процесса, мощности и структурных изменений объекта __________.
Настоящим подтверждается, что:
1) все указанные данные являются официальными контактами и на них может быть
направлена любая информация по вопросам выдачи или отказа в выдаче
разрешительного документа;
2) заявителю не запрещено судом заниматься данным видом деятельности;
3) все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
4) даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах, предусмотренных пунктом 4 статьи 8 Закона
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Подпись число, месяц, год
Приложение (копии документов)
*Заполняется в случае переоформления санитарно-эпидемиологического заключения
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 8
к Правилам оказания
государственных услуг
по выдаче
санитарно-эпидемиологических
заключений
Лабораторно-инструментального исследования (испытания),
необходимые для получения санитарно-эпидемиологического заключения
Виды исследований (испытаний)
Место замеров или отбора проб
1. Объекты дошкольного воспитания и обучения:
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
Раздевальные, игровые, спальни всех групп, музыкальные (спортивные) кабинеты (залы) медицинские помещения, изолятор, бассейны (при наличии)
Исследование воды:
1) вода из водопроводной системы (бактериологические и санитарно-химические исследования) – при централизованном водоснабжении
водоразборные краны в здании, пищеблок (при расположении в отдельном блоке)
2) вода питьевая из местных источников водоснабжения (бактериологические, санитарно-химические) – при нецентрализованном водоснабжении
Колодцы, скважины, каптажи, родники, водоразборные краны
3) вода из закрытых плавательных бассейнов и ванн (бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования) – при наличии

1) құжаттағы қателерді (қателерді) анықтау___________________;
2) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 45-бабында көрсетілген жағдайларда заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру______________;
3) объектінің орналасқан жерінің мекенжайын физикалық ауыстырмай өзгерту _________;
4) көрсетілетін қызметті алушының заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауын өзгерту __________;
5) объектінің нысаналы мақсатын, жүзеге асырылатын қызмет түрін, технологиялық процессін, қуаттылығын өзгертпей және объектіге құрылымдық өзгерістер енгізілмеген, басқа тұлға қолданыстағы объектіге меншік құқығын алған жағдайда ________.
Осы өтініш арқылы:
1) барлық көрсетілген деректер ресми байланыс болып табылады және оларға рұқсат құжатын беру және бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпарат жіберілуі мүмкін екендігі;
2) қызметтің осы түрімен айналысуға өтініш беруге сот сұрау салмағанын;
3) барлық қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келетінін және дұрыс болып табылатынын;
4) өтініш беруші рұқсат құжатын алу кезінде ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабынының 4-тармағына сәйкес қорғалатын құпияларды құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісім беремін.
Қолы, күні, айы, жылы
Қосымша (құжаттардың көшірмелері)
* Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны қайта ресімдеген жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 4-қосымша
Санитариялық-
эпидемиологиялық
қорытындыларды беру бойынша
мемлекеттік қызметтерді
көрсету қағидаларына
8-қосымша
Cанитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін қажетті зертханалық-аспаптық зерттеулер (сынақтар)
Зерттеулер (сынақтар) түрлері
Өлшеулер немесе сынама алу орны
1. Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
Барлық топтардың киініп-шешінетін орны, ойын бөлмесі, жатын бөлмелері, музыкалық (спорттық) кабинеттер, медициналық үй-жайлар, изолятор, бассейндер (бар болса)
Суды зерттеу:
1) орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде су құбыры жүйесінен алынатын су (бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулер)
су тарату крандары - ғимаратта, ас блогында (бөлек блокта орналасқан кезде)
2) орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде жергілікті сумен жабдықтау көздерінен алынатын ауыз су (бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулер)
құдықтар, ұңғымалар, каптаждар, бұлақтар, су тарату крандары
3) бар болған жағдайда жабық жүзу бассейндерінен және ванналардан алынатын су (бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулер)

в двух точках – мелкой и глубокой частях ванны бассейна на глубине 25-30 сантиметров (далее – см) от поверхности зеркала воды, вода после фильтра
4) вода питьевая при привозном водоснабжении
Емкости для хранения воды
Напряженность электромагнитного поля, электростатического поля
компьютерные и мультимедийные классы (кабинеты) (при наличии)
Уровень искусственной освещенности
игровые помещения, учебные кабинеты, музыкальный, спортивный зал, медицинские помещения
2. Объекты образования и воспитания, общежития объектов образования, специальные, коррекционные кабинеты (центры), реабилитационные центры для детей и подростков:
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
Приемные комнаты, спальни, учебные помещения, мастерские, спортивные и музыкальные залы, медицинские кабинеты, помещения для отдыха и сна, компьютерные классы
Исследование воды:
1) вода из водопроводной системы (бактериологические и санитарно-химические исследования) – при централизованном водоснабжении
водоразборные краны в здании, на пищеблоке (при расположении в отдельном блоке)
2) вода питьевая из местных источников водоснабжения (бактериологические, санитарно-химические) - при нецентрализованном водоснабжении
колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны.
3) вода на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
плавательные бассейны и ванны (при наличии)
4) вода питьевая при привозном водоснабжении
Емкости для хранения воды
Исследования физических факторов:
1) напряженность электромагнитного, электростатического поля шум
Компьютерные и мультимедийные классы (кабинеты) (при наличии)
2) уровень искусственной освещенности
учебные помещения, лаборатории, мастерские, комнаты самоподготовки, читальный зал, медицинский кабинет
3. Оздоровительные и санаторные объекты, базы, места отдыха, объекты медико-социальной реабилитации:
Вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованные, колодцы, скважины, каптажи), из емкостей для хранения воды при привозном водоснабжении на бактериологические, санитарно-химические показатели
пищеблоки
Вода на бактериологические, санитарно-химические, вирусологические, паразитологические исследования
Закрытые, открытые плавательные бассейны, ванны, пляжи (при наличии)
Паразитологические, бактериологические показатели (в теплый период года)
почва, песок (при наличии песочниц, пляжей)
Исследование микроклимата: температура (в отопительный период), относительная влажность
Спальные, учебные помещения, библиотека, помещения для культурно-массовых мероприятий и отдыха, компьютерные класса, служебно-бытовые, стиральные (прачечные), обеденный зал, буфет, физиотерапевтический кабинет, кабинет массажа, медицинское помещение, спортзал, комната для проведения секционных занятий, рекреации, вестибюль, гардероб, кухня, раздевалка спортивного зала, помещения с ванной бассейна, душевые (при наличии)
Уровень искусственной освещенности
Учебные, игровые комнаты и комнаты для кружков, спальные комнаты, зал для физкультуры и бассейна, рекреации
Микробиологические, физико-химические, токсикологические, радиологические показатели
Лечебные грязи (при наличии)

екі жерде – бассейн ваннасының тайыз және терең бөліктерінде су айдыны бетінен 25-30 сантиметр (бұдан әрі – см) тереңдікте, сүзгіден кейінгі су
4) әкелінетін сумен жабдықтау кезінде ауыз су
Суды сақтауға арналған ыдыстар
Электромагниттік өрістің, электростатикалық өрістің кернеулігі
компьютерлік және мультимедиялық сыныптар (кабинеттер) (бар болса)
Жасанды жарықтандыру деңгейі
Ойын үй-жайлары, оқу кабинеттері, музыка, спорт залы, медициналық үй-жайлар
2. Білім беру және тәрбиелеу объектілері, білім алушылар объектілерінің жатақханалары, арнайы, түзету кабинеттері (орталықтары), балалар мен жасөспірімдерге арналған оңалту орталықтары:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
Қабылдау бөлмелері, жатын бөлмелер, оқу үй-жайлары, шеберханалар, спорт және музыка залдары, медициналық кабинеттер, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар, компьютерлік сыныптар
Суды зерттеу:
1) орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде су құбырлары жүйесінен алынатын су (бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулер)
су тарату крандары – ғимаратта, ас блогында (бөлек блокта орналасқан кезде)
2) орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде жергілікті сумен жабдықтау көздерінен алынатын ауыз су (бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулер)
құдықтар, ұңғымалар, каптаждар, бұлақтар, су тарату крандары
3) бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су
жабық жүзу бассейндерінен және ванналардан (бар болса)
4) вода питьевая при привозном водоснабжении
Суды сақтауға арналған сыйымдылықтар
Физикалық факторларды зерттеу:
1) электромагниттік және электростатикалық өрістердің кернеуі, шу
компьютерлік және мультимедиялық сыныптар, кабинеттер (бар болса)
2) жасанды жарықтандыру деңгейі
оқу үй-жайлары, зертханалар, шеберханалар, өзін-өзі дайындау бөлмелері, оқу залы, медициналық кабинет
3. Балалардың сауықтыру, санаториялық, сауықтыру объектілері, демалыс базалары, орындары:
Бактериологиялық, санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынатын ауыз су
ас блоктары
Бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштерге зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынатын ауыз су
Жабық, ашық жүзу бассейндері, ванналар, жағажайлар (бар болса)
Паразитологиялық, бактериологиялық көрсеткіштерге (жылдың жылы мезгілінде)
топырақ, құм (құм, жағажай бар болса)
Микроклиматты зерттеу: температура (жылыту кезеңінде), салыстырмалы ылғалдылық
Жатын бөлмелер, оқу үй-жайлары, кітапхана, мәдени-бұқаралық іс-шаралар мен демалуға арналған үй-жайлар, компьютерлік сыныптар, қызметтік-тұрмыстық, кір жуатын бөлме, кір жуатын жер (кір жуу орны), асхана залы, буфет, физиотерапиялық кабинет, массаж кабинеті, медициналық үй-жай, спортзал, секциялық сабақтар өткізуге арналған бөлме, рекреация, вестибюль, киініп-шешінетін орын, ас үй, спорт залының киім ауыстыратын бөлмесі, үй-жайлар бассейн ваннасынан, себезгі (бар болса)
жасанды жарықтандыру деңгейі
Оқу, ойын бөлмелері мен үйірме бөлмелері, жатын бөлмелері, дене шынықтыру және бассейн залы, демалыс
Микробиологиялық, физика-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық көрсеткіштер
Емдік балшық (бар болса)

4. Детские молочные кухни:
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические показатели
водоразборные краны в здании (при централизованном водоснабжении); колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении), емкости для хранения воды при привозном водоснабжении
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
производственные помещения, складские помещения
5. Объекты общественного питания, объекты бортового питания, объекты общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном):
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность, скорость движения воздуха (в холодный период года)
производственные помещения, складские помещения
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические показатели
водоразборные краны в здании (при централизованном водоснабжении; колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении).
Шум от вентиляционного оборудования, при работе холодильного и технологического оборудования (во встроенно-пристроенных помещениях жилых зданий)
места размещения вентиляционных установок, оборудования
Измерение освещенности
производственные помещения, складские помещения, зал для посетителей
6. Объекты по переработке, производству пищевой продукции:
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность, скорость движения воздуха (в холодный период года)
производственные, помещения, складские помещения
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические показатели
водоразборные краны в здании (при централизованном водоснабжении; колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении)
Шум от вентиляционного оборудования, при работе холодильного и технологического оборудования (в жилых зданиях, во встроенно-пристроенных помещениях)
места размещения вентиляционных установок, оборудования
7. Объекты здравоохранения:
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
Помещения с особым режимом: операционные, процедурные, манипуляционные, стерилизационные отделения, палаты новорожденных, послеродовые палаты, боксы, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические исследования
водоразборные краны в здании (при централизованном водоснабжении; колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении)
Измерение освещенности
помещения с особым режимом: операционные, процедурные, манипуляционные, кабинеты приема узких специалистов (офтальмолог, хирург, акушер-гинеколог, травматолог, стоматолог) палаты новорожденных, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, помещения изготовления крови
Уровень шума
операционные
Измерение электрических и магнитных полей
на рабочих местах в физиотерапевтических, диагностических кабинетах
Дозиметрические измерения
при работе с источниками ионизирующего излучения рабочие места, смежные помещения и территория

4. Балалардың сүт асүйлері:
Суды бактериологиялық, санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары – ғимаратта (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде);
құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде)
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
өндірістік үй-жайлар, қойма үй-жайлары
5. Қоғамдық тамақтану объектілері, борттық тамақтану объектілері, көліктегі (теміржол, әуе, су және автомобиль):
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы (жылдың салқын кезеңінде)
өндірістік үй-жайлар, қойма үй-жайлары
Суды бактериологиялық, санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары - ғимаратта (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде); құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде)
Тоңазытқыш және технологиялық жабдықтар жұмыс істеген кезде желдету жабдығынан болатын шу (тұрғын үйлердің кіріктіріліп-жапсарлас салынған үй-жайларында)
желдету қондырғылары, жабдықтары орналасқан жерлерде
Жарықтандыруды өлшеу
өндірістік үй-жайлар, қойма үй-жайлары, келушілерге арналған зал
6. Тамақ өнімдерін өндіру, өңдеу объектілері:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы (жылдың суық кезеңінде)
өндірістік үй-жайлар, қойма үй-жайлары
Суды бактериологиялық, санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары – ғимаратта (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде); құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде)
(тұрғын ғимараттарда, кіріктірілген-жапсарлас үй-жайларда) тоңазытқыш және технологиялық жабдықтың жұмысы кезінде желдету жабдығынан шу
желдету қондырғыларын, жабдықтарды орналастыру орындары
7. Денсаулық сақтау объектілері:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
Ерекше режимдегі үй-жайлар: операциялық, емшара бөлмесі, манипуляциялық, стерилдеу бөлімшелері, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, босандырудан кейінгі палаталар, бокстар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары
Суды бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары – ғимаратта (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде); құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде)
Жарықтандыруды өлшеу
Ерекше режимдегі үй-жайлар: операциялық, емшара, манипуляциялық, бейінді мамандардың қабылдау кабинеттері (офтальмолог, хирург, акушер-гинеколог, травматолог, стоматолог), жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталар, қан дайындау үй-жайлары
Шу деңгейі
операциялық үй-жайлар
Электрлік және магниттік өрістерді өлшеу
физиотерапиялық, диагностикалық кабинеттердегі жұмыс орындарында
Дозиметриялық өлшеулер
иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу кезінде жұмыс орындары, аралас үй-жайлар мен аумақ

8. Объекты по производству, изготовлению лекарственных средств
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность, кратность воздухообмена
ассистентская, стерилизационная аптечной посуды, дистилляционная, фасовочная, помещения для изготовления лекарственных форм в асептических условиях, помещения хранения
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические исследования
водоразборные краны в здании
Измерение освещенности
ассистентская, стерилизационная аптечной посуды, дистилляционная, фасовочная, помещения для изготовления лекарственных форм в асептических условиях, помещения хранения, зал обслуживания
9. Лечебно-косметологические объекты, салоны красоты, косметологические центры оказывающие услуги с нарушением кожных и слизистых покровов, в том числе услуги по татуажу и татуировке:
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические исследования
водоразборные краны (при централизованном водоснабжении); колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении
Измерение освещенности
рабочие места
Уровень электромагнитных полей
солярий (при наличии)
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
рабочие места
10. Производственные объекты:
Исследования параметров микроклимата
рабочие места
Исследования параметров физических факторов и неионизирующего излучения
рабочие места, при наличии источника физических факторов
Дозиметрические измерения
рабочие места, при работе с источниками ионизирующего излучения
Исследования параметров воздуха рабочей зоны
рабочие места (при наличии источников вредных химических веществ)
11. Радиотехнические объекты:
Уровень электромагнитных полей
производственные помещения, граница санитарно-защитной зоны, зоны ограничения застройки
12. Радиационно-опасные объекты:
Исследования параметров физических факторов и неионизирующего излучения
рабочие места, при наличии источника физических факторов
Дозиметрические измерения
рабочие места, смежные помещения, территория организации
13. Организации и транспортные средства (железнодорожные, водные, воздушные) осуществляющие перевозку пассажиров:
Исследования параметров микроклимата (температура, относительная влажность, скорость движения воздуха)
служебные и пассажирские помещения
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические показатели
для транспортных средств, конструкцией которых предусмотрена система водоснабжения
Исследования параметров физических факторов (шум, вибрация) и неионизирующего излучения
служебные и пассажирские помещения
Исследование вредных веществ в воздухе помещений транспортных средств, в том числе запыленность
служебные и пассажирские помещения
Измерение освещенности
служебные и пассажирские помещения

8. Дәрілік заттарды дайындау объектілері:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық, ауа алмасу жиілігі
ассистенттік, дәріханалық ыдысты стерилдеу, дистилляциялау, өлшеп-орау орындары, асептикалық жағдайларда дәрілік нысандарды дайындау үй-жайлары, сақтау үй-жайлары
Суды бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары – ғимаратта
Жарықтандыруды өлшеу
ассистенттік, дәріханалық ыдысты стерилдеу, дистилляциялау, өлшеп-орау орындары, асептикалық жағдайларда дәрілік нысандарды дайындау үй-жайлары, сақтау үй-жайлары, қызмет көрсету залы
9. Тері және шырышты қабаттары бұзылған қызметтер көрсететін емдеу-косметологиялық объектілер, сұлулық салондары, косметологиялық орталықтар, оның ішінде татуировка және татуировка бойынша қызметтер:
Суды бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулерге зерттеу
су тарату крандары (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде); құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде).
Жарықтандыруды өлшеу
жұмыс орындары
Электромагниттік өрістер деңгейі
солярий (бар болса)
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
жұмыс орындары
10. Өндірістік объектілер:
Микроклимат параметрлерін зерттеу
жұмыс орындары
Физикалық факторлар және иондалмаған сәулелену параметрлерін зерттеу
физикалық факторлар көзі болған кезде жұмыс орындары
Дозиметриялық өлшеулер
иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеген кезде жұмыс орындары
Жұмыс аймағы ауасының параметрлерін зерттеу
жұмыс орындары (зиянды химиялық заттардың көздері болған кезде)
11. Радиотехникалық объектілер:
Электромагниттік өрістер деңгейі
өндірістік үй-жайлар, санитариялық- қорғаныш аймағының шекарасы, құрылысты шектеу аймағы
12. Радиациялық-қауіпті объектілер:
Физикалық факторлар және иондалмаған сәулелену параметрлерін зерттеу
физикалық факторлар көзі болған кезде жұмыс орындары
Дозиметриялық өлшеулер
жұмыс орындары, жапсарлас үй-жайлар, ұйымның аумағы
13. Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар мен көлік құралдары (теміржол, су, әуе):
Микроклимат параметрлерін зерттеу (температура, салыстырмалы ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы)
жұмыс және жолаушылар орындары
Суды бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
конструкциясында сумен жабдықтау жүйесі көзделген көлік құралдары үшін
Физикалық факторлардың параметрлерін (шу, діріл) және иондаушы емес сәулеленуді зерттеу
жұмыс және жолаушылар орындары
Көлік құралдары үй-жайларының ауасындағы зиянды заттарды зерттеу, сондай-ақ шаңдылық
жұмыс және жолаушылар орындары
Жарықтандыруды өлшеу
жұмыс және жолаушылар орындары

14. Объекты хозяйственно-питьевого водоснабжения:
Исследование воды: на бактериологические и санитарно –химические исследования
точки забора воды
Исследование воды на паразитологические показатели для поверхностных источников
точки забора воды
Радиологическое исследование воды
для новых источников водоснабжения
15. Водные объекты (культурно-бытового назначения), места отдыха
Исследование воды: на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
места пользования
Почва на паразитологические исследования
пляжи (при наличии)
16. Объекты оптового хранения и (или) реализации пищевой продукции, склады для хранения химических веществ и продукции, агрохимикатов и пестицидов (ядохимикатов), объекты хранения и транспортировки вакцин и иммунологических (иммунобиологических) лекарственных препаратов
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
складские помещения, рабочие места
Измерение освещенности
рабочие места
Измерения шума и вибрации для объектов, размещенных в жилых зданиях и зданиях иного назначения
от работающего оборудования, в том числе вентиляционного
Исследование электромагнитных и иные видов излучения
рабочие места, при наличии источника физических факторов
Исследование воздуха рабочей зоны на содержание вредных веществ (для объектов использующих холодильное оборудование промышленного типа)
рабочие места
17. Вахтовые поселки:
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
Все жилые комнаты, помещения для отдыха
Измерение освещенности
Все жилые комнаты, помещения для отдыха
Исследование воды: на бактериологические и санитарно -химические исследования
водоразборные краны (при централизованном водоснабжении); колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении
18. Лаборатории, осуществляющие обращение с патогенными биологическими агентами I-IV групп патогенности:
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
помещения для исследований, рабочие места
Измерение освещенности
рабочие места
Измерения шума и вибрации
от работающего оборудования, в том числе вентиляционного
19. Объекты спортивно-оздоровительного назначения, бассейны, бани и сауны
Исследование воды на бактериологические и санитарно-химические показатели
водоразборные краны (при централизованном водоснабжении); колодцы, скважины, каптажи, и родники, водоразборные краны (при нецентрализованном водоснабжении
Исследование воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
Закрытые плавательные бассейны и ванны (при наличии)
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность, скорость движения воздуха, кратность воздухообмена в 1 час
Вестибюль, гардероб, раздевальные, помывочные, душевые, парильни, массажные, бытовые помещения для работников

14. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау объектілері:
Суды зерттеу: бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулер
су алу нүктелері
Жер үсті көздеріне арналған паразитологиялық көрсеткіштерге суды зерттеу
су алу нүктелері
Суды радиологиялық зерттеу
сумен жабдықтаудың жаңа көздері үшін
15. Су объектілері (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы), демалыс орындары:
Суды зерттеу: бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулер
пайдалану орындары
Топырақты паразитологиялық зерттеулер
жағажайлар (бар болса)
16. Тамақ өнімдерін көтерме сақтау және (немесе) өткізу объектілері, химиялық заттар мен өнімдерді, агрохимикаттар мен пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға арналған қоймалар, вакциналар мен иммунологиялық (иммундық-биологиялық) дәрілік препараттарды сақтау және тасымалдау объектілері
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
қойма үй-жайлары, жұмыс орындары
Жарықтандыруды өлшеу
жұмыс орындары
Тұрғын ғимараттарда және өзге мақсаттағы ғимараттарда орналасқан объектілер үшін шу мен дірілді өлшеу
жұмыс істеп тұрған жабдықтан, оның ішінде желдеткіш жабдықтан
Электромагниттік және сәулеленудің өзге де түрлерін зерттеу
физикалық факторлар көзі болған кезде жұмыс орындары
Зиянды заттардың құрамына жұмыс аймағының ауасын зерттеу (өнеркәсіптік үлгідегі тоңазытқыш жабдықтарын пайдаланатын объектілер үшін)
жұмыс орындары
17. Вахталық кенттер:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
тұрғын бөлмелер, демалуға арналған үй-жайлар
Жарықтандыруды өлшеу
тұрғын бөлмелер, демалуға арналған үй-жайлар
Суды бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде); құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде)
18. Патогендігі I-IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істейтін зертханалар:
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
зерттеуге арналған үй-жайлар, жұмыс орындары
Жарықтандыруды өлшеу
жұмыс орындары
Шу мен дірілді өлшеу
жұмыс істеп тұрған жабдықтан, оның ішінде желдеткіш жабдықтан
19. Спорттық- сауықтыру мақсатындағы объектілер, бассейндер, моншалар, сауналар
Суды бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зерттеу
су тарату крандары (орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде); құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары (орталықтандырылмаған сумен жабдықтау кезінде)
Суды бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеу
жабық жүзу бассейндерінен және ванналардан (бар болса)
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы, 1 сағаттық ауа алмасу жиілігі
Вестибюль, киім ілетін орын, киініп-шешінетін бөлме, жуынатын бөлме, себезгі, булау бөлмесі, массаж бөлмесі, қызметкерлерге арналған тұрмыстық үй-жайлар

20. Oбъекты хранения средств и (или) препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, а также объекты, в которых осуществляется работа по приготовлению и (или) расфасовке приманок, ловушек, рабочих растворов с использованием средств и (или) препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
Исследование микроклимата: температура, относительная влажность
складские помещения, рабочие места
Измерение освещенности
рабочие места
Измерения шума и вибрации для объектов, размещенных в жилых зданиях и зданиях иного назначения
от работающего оборудования, в том числе вентиляционного
Исследование электромагнитных и иные видов излучения
рабочие места, при наличии источника физических факторов
Исследование воздуха рабочей зоны на содержание вредных веществ (для объектов использующих холодильное оборудование промышленного типа)
рабочие места
Приложение 5 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 1
к Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства
пищевой продукции,
подлежащим государственному
контролю и надзору в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения,
и ведения их реестра
Коды видов деятельности объектов производства, для присвоения учетного номера
Вид деятельности
Код
1
Детские молочные кухни
A
2
Молокоперерабатывающие объекты
В
3
Мукомольные объекты
C
4
Мясоперерабатывающие объекты
D
5
Плодоперерабатывающие объекты
E
6
Птицеперерабатывающие объекты
F
7
Рыбоперерабатывающие объекты
G
8
Объекты по производству полуфабрикатов (мясных, рыбных, из мяса птиц, мучных)
H
9
Объекты по производству масложировой продукции
I
10
Объекты по производству кондитерских изделий
J
11
Объекты по производству макаронных изделий
K
12
Объекты по производству алкогольной продукции
L
13
Объекты по производству безалкогольной продукции, питьевой воды, расфасованной в емкости
M
14
Объекты по переработке сельскохозяйственной продукции растительного происхождения
N
15
Объекты по производству специализированных пищевых продуктов и иных групп пищевой продукции
O
16
Объекты по производству чипсов, сухариков, кукурузных палочек, казинаков, семечек, сухих завтраков, слайсов, сахарной ваты, поп-корна, жареных орехов
P
17
Объекты по производству пищевых концентратов и пищевых кислот
Q
18
Объекты по производству поваренной и йодированной соли
R
19
Объекты по производству сахара
S
20
Объекты по выпечке хлеба и хлебобулочных изделий
U
21
Объекты по производству крахмалопаточной продукции, крахмала
V
22
Другие
W
Литерный код области, города республиканского значения, столицы,
порядковый номер района (города областного значения),
для присвоения учетного номера объекту производства
код
Наименование
1
01
город Астана
2

20. Дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын және (немесе) препараттарын сақтау объектілері, сондай-ақ дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын және (немесе) препараттарын пайдалана отырып, жемдерді, тұзақтарды, жұмыс ерітінділерін дайындау және (немесе) буып-түю жөніндегі жұмыс жүзеге асырылатын объектілер
Микроклиматты зерттеу: температура, салыстырмалы ылғалдылық
қойма үй-жайлары, жұмыс орындары
Жарықтандыруды өлшеу
жұмыс орындары
Тұрғын ғимараттарда және өзге мақсаттағы ғимараттарда орналасқан объектілер үшін шу мен дірілді өлшеу
жұмыс істеп тұрған жабдықтан, оның ішінде желдеткіш жабдықтан
Электромагниттік және сәулеленудің өзге де түрлерін зерттеу
физикалық факторлардың көзі болған жағдайда жұмыс орындары
Зиянды заттардың құрамына жұмыс аймағының ауасын зерттеу (өнеркәсіптік үлгідегі тоңазытқыш жабдықтарын пайдаланатын объектілер үшін)
жұмыс орындары
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 5-қосымша
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік бақылау мен
қадағалауға жататын тамақ
өнімін өндіру объектілеріне
есепке алу нөмірлерін беру және
олардың тізілімін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Есепке алу нөмірін беру үшін өндіріс объектілерінің қызмет түрлерінің кодтары
Қызмет түрі
Код
1
Балалар сүт асүйлері
A
2
Сүт өңдеу объектілері
В
3
Ұн тарту объектілері
C
4
Ет өңдеу объектілері
D
5
Жеміс өңдеу объектілері
E
6
Құс өңдеу объектілері
F
7
Балық өңдеу объектілері
G
8
Тамақ өнімдерін өндіретін, өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтандыру объектілері
H
9
Май өнімдерін өндіру объектілері
I
10
Кондитерлік өнімдерді өндіру объектілері
J
11
Макарон өнімдерін өндіру объектілері
K
12
Алкоголь өнімін өндіру объектілері
L
13
Алкогольсіз өнімді, ыдыстарға өлшеп-құйылған ауыз суды өндіру объектілері
M
14
Өсімдіктен алынатын ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу объектілері
N
15
Арнайы тамақ өнімдерін және тамақ өнімдерінің өзге де топтарын өндіру объектілері
O
16
Чипсілерді, кептірілген нанды, жүгері таяқшаларын, казинакилерді, шемішкелерді, құрғақ таңертеңгілік асты, слайстарды, қант мақталарын, поп-корн, қуырылған жаңғақтарды өндіру объектілері
P
17
Тамақ концентраттарын және тамақ қышқылдарын өндіру объектілері
Q
18
Тағамдық және йодталған тұздарды өндіру объектілері
R
19
Қант өндіру объектілері
S
20
Нан және нан-тоқаш өнімдерін пісіру объектілері
U
21
Крахмалды-сірнелі өнімдерді, крахмал өндіру объектілері
V
22
Басқалар
W
Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың литерлік коды, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) литерлік коды
код
Атауы
1
01
Астана қаласы
2

Пример: 01.0104.O.210
01 – литерный код области (города республиканского значения, столицы);
0104 – порядковый номер района (города областного значения);
O – вид деятельности объекта производства;
210 – порядковый номер объекта производства.
Приложение 6 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 2
к Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства
пищевой продукции,
подлежащим государственному
контролю и надзору в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения,
и ведения их реестра
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства пищевой продукции, подлежащего государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
- заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 3 настоящих Правил;
- электронная копия перечня производимой пищевой продукции;
- электронная копия санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее - санитарно-эпидемиологическое заключение) и (или) уведомления о начале деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости (далее - уведомление).
Сведения о санитарно-эпидемиологическом заключений и об уведомлении услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

Мысалы: 01.0104.O.210
01 – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) литерлік коды;
0104 – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) реттік нөмірі;
O – өндіріс объектісінің қызмет түрі;
210 – өндіріс объектісінің реттік нөмірі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 6-қосымша
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік бақылау мен
қадағалауға жататын тамақ
өнімін өндіру объектілеріне
есепке алу нөмірлерін беру және
олардың тізілімін жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімінің өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Републикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті беру тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы: www. egov. kz (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімінің өндірісі объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растау не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда: (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда) тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер қабылдау мен қызмет көрсету нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
- осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ расталған электрондық құжат түріндегі өтініш;
- өндірілетін тамақ өнімі тізбесінің электрондық көшірмесі;
- эпидемиялық маңызы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының және (немесе) эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметі (пайдалану) басталғаны туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама).
Санитариялық-эпидемиологиялық қортындылар туралы және хабарламалар туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы сәйкес келетін мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Републикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
5. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 7 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 23
Приложение 3
к Правилам присвоения учетных
номеров объектам производства
пищевой продукции,
подлежащим государственному
контролю и надзору в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения,
и ведения их реестра
Форма
___________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя
____________________________
наименование государственного
органа
от _________________________
фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный
номер
____________________________
адрес заявителя
____________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас присвоить учетный номер объекту производства пищевой продукции,
подлежащего государственному контролю и надзору в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения
_____________________________________________________________________
(наименование объекта)
расположенного по адресу:
_____________________________________________________________________
(район, улица, дом, квартира)
Вид деятельности _____________________________________________________
Номер санитарно-эпидемиологического заключения/ уведомления
_____________________________________________________________________
Дата выдачи санитарно-эпидемиологического заключения/уведомления
_____________________________________________________________________
Приложение:
_____________________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабынының 4-тармағына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін, оның ішінде электрондық нысанда ескере отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары gov.еgov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
2. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі болады.
3. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті" арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
4. Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсету кезінде нашар көретін адамдарға арналған нұсқаға қолжетімді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: gov.еgov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 18 наурыздағы
№ 23 Бұйрыққа 7-қосымша
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік бақылау мен
қадағалауға жататын тамақ
өнімін өндіру объектілеріне
есепке алу нөмірлерін беру және
олардың тізілімін жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
мемлекеттік органның атауы
____________________________
басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
____________________________
өтініш иесінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/
бизнес сәйкестендіру нөмірі
____________________________
өтініш иесінің мекенжайы
____________________________
өтініш иесінің байланыс
телефоны
Өтініш
Сізден ____________________________________________________________________
(аудан, көше, үй, пәтер)
__________________________________________________________________________
бойынша орналасқан _______________________________________________________
(объектінің атауы)
__________________________________________________________________________халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын тамақ өнімін өндіру объектісіне есепке алу нөмірін беруді сұраймын.
Қызмет түрі ________________________________________
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/хабарламаның нөмірі ___________
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды/хабарлама берілген күн _____________
Қосымша: _________________________________________________________________

в информационных системах, предусмотренных пунктом 4 статьи 8 Закона
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Подпись число, месяц, год

Ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабынының 4-тармағына сәйкес қорғалатын құпияларды құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісім беремін
Қолы, күні, айы, жылы