О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 "О некоторых вопросах реализации кадровой политики в органах внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2025 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35887
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 "О некоторых вопросах реализации кадровой политики в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12679) следующие изменения:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) Правила и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
Правила и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 228
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 декабря 2015 года № 998
Правила и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органах внутренних дел Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарындағы кадр саясатын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 28 наурыздағы № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35887 болып тіркелді
БҰЙРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарындағы кадр саясатын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу қағидалары мен әдістері;";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін есептеу қағидалары мен әдістері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 228 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№998 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу қағидалары мен әдістері

Глава 1. Общие положения
1. Правила и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) устанавливают порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) должностные требования – квалификационные требования должности, ключевые показатели эффективности, показатели конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу;
2) метод синтеза – совокупность приемов и закономерностей соединения объектов, явлений (процессов) и величин в единое целое;
3) метод анализа – совокупность приемов и закономерностей разделения объектов, явлений (процессов) и величин на составные части;
4) типовая модель профессиональных компетенций кандидатов на службу в ОВД – структурно оформленный перечень профессиональных компетенций, которыми должен обладать кандидат на службу в ОВД, с описанием содержания каждой компетенции, описанием форм оценки кандидата на соответствие каждой компетенции.
Глава 2. Порядок и методы определения профессиональных компетенций
3. Профессиональные компетенции в системе ОВД определяются перечнем профессиональных компетенций кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – перечень профессиональных компетенций).
Перечни профессиональных компетенций разработаны с использованием методов анализа и синтеза.
4. На основе перечней профессиональных компетенций определены типовая модель профессиональных компетенций кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. На основе типовых моделей профессиональных компетенций осуществляется оценка уровня профессиональной компетентности кандидатов на службу в ОВД.
Кандидат на службу в ОВД оценивается по каждой позиции в графе "Описание компетенции" по соответствующей форме оценки в графе "Форма проверки кандидата на службу в ОВД на соответствие компетенции". В результате оценки, в зависимости от качества (уровня) показанных кандидатом на службу в ОВД знаний, умений и навыков, в графе "Оценка" выставляется балл от "1" до "5", где: "1" – оценка "неудовлетворительно", "2" – оценка "плохо", "3" – оценка "удовлетворительно", "4" – оценка "хорошо", "5" – оценка "отлично".
Сумма оценок по каждой позиции составляет числовое выражение общей оценки уровня профессиональной компетентности кандидата на службу в ОВД.
Процентное выражение общей оценки уровня профессиональной компетентности кандидата на службу в ОВД рассчитывается по следующей формуле:
ПК = (С * 100)/Б
где,
ПК – общая оценка уровня профессиональной компетентности в процентном выражении,
С – общая оценка уровня профессиональной компетентности в числовом выражении,
Б – максимальный возможный балл в оценке уровня профессиональной компетентности в числовом выражении.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу қағидалары мен әдістері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына (бұдан әрі – ІІО) қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістерін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда қолданатын негізгі ұғымдар:
1) лауазымдық талаптар – лауазымның біліктілік талаптары, негізгі тиімділік көрсеткіштері, қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері (цифрлық рейтингі);
2) синтез әдісі – объектілерді, құбылыстарды (процестерді) және мөлшерлерді біріктіру тәсілдері мен заңдылықтар жиынтығы;
3) талдау әдісі – объектілердің, құбылыстардың (процестердің) және мөлшерлердің құрылымдық бөліктерге бөлудің тәсілдер мен заңдылықтар жиынтығы;
4) ІІО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі – әрбір құзыреттің мазмұнын сипаттай, әрбір құзыретке сәйкес келуіне кандидатты бағалау нысандарын сипаттай отырып, ІІО-ға қызметке кандидаттың меңгеруі тиіс кәсіби құзыреттердің құрылымдық ресімделген тізбесі.
2-тарау. Кәсіби құзыреттерді айқындау тәртібі мен әдістері
3. ІІО жүйесіндегі кәсіби құзыреттер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің тізбесімен (бұдан әрі – кәсіби құзыреттердің тізбелері) айқындалады.
Кәсіби құзыреттердің тізбелері талдау және синтез әдістерін қолдана отырып әзірленген.
4. Кәсіби құзыреттердің тізбелері негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің үлгілік моделі айқындалған.
5. Кәсіби құзыреттердің үлгілік модельдері негізінде ІІО-ға қызметке кандидаттардың кәсіби құзыреттерінің деңгейін бағалау жүзеге асырылады.
ІІО-ға қызметке кандидат "Құзыреттің сипаттамасы" деген бағандағы әрбір ұстанымы бойынша "ІІО-ға қызметке кандидатты құзыретке сәйкес келуіне тексеру нысаны" бағандағы бағалаудың тиісті нысаны бойынша бағаланады. Бағалау нәтижесінде ІІО-ға қызметке кандидаттың көрсеткен білімдерінің, машықтарының және дағдыларының сапасына (деңгейіне) байланысты "Баға" бағанында "1"-ден "5"-ке дейін балл қойылады, мұнда: "1" - "қанағаттанарлықсыз" деген баға, "2" - "нашар" деген баға, "3" - "қанағаттанарлық" деген баға, "4" - "жақсы" деген баға, "5" - "өте жақсы" деген баға.
Әрбір ұстаным бойынша бағалар сомасы ІІО-ға қызметке кандидаттың кәсіби құзыретінің жалпы бағасының сандық мәнін құрайды.
ІІО-ға қызметке кандидаттың кәсіби құзыретінің деңгейін жалпы бағалаудың пайыздық мәні мынадай формуламен есептеледі:
КҚ = (С * 100) / Б
мұнда,
КҚ – пайыздық мәндегі кәсіби құзыреті деңгейінің жалпы бағасы,
С – сандық мәндегі кәсіби құзыреті деңгейінің жалпы бағасы,
Б – сандық мәндегі кәсіби құзыретінің деңгейін бағалаудағы ең жоғарғы ықтимал балы.

6. Уровень профессиональной компетентности кандидата на службу в ОВД признается высоким, если его оценка в процентном выражении составляет 90 % и более.
Уровень профессиональной компетентности считается средним, если его оценка в процентном выражении составляет от 70 % до 89,9 %.
Уровень профессиональной компетентности признается низким, если его оценка в процентном выражении составляет от 50 % до 69,9 %.
Уровень профессиональной компетентности признается неудовлетворительным, если его оценка в процентном выражении составляет менее 50 %.
7. Оценка уровня профессиональной компетентности при приеме кандидата на службу в ОВД осуществляется на основе типовой модели профессиональных компетенций.
Глава 3. Порядок определения ключевых показателей
8. Для кандидатов на службу ОВД устанавливается единая система ключевых показателей.
Система ключевых показателей кандидатов на службу в ОВД состоит из:
1) наличие соответствующего уровня образования;
2) результатам тестирования для кандидатов на должности среднего начальствующего состава в уполномоченном органе по делам государственной службы;
3) заключения военно-врачебной комиссии на пригодность к службе в органах внутренних дел.
Ключевой показатель кандидата на службу в ОВД рассчитывается в числовом выражении и является основанием для принятия решений приема кандидата на службу в органы внутренних дел.
Глава 4. Порядок определения и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы внутренних дел
9. Показатель конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу ОВД определяется на основании следующих критериев:
наличие соответствующего уровня образования;
стаж воинской службы;
среднее количество правильных ответов по результатам тестирования для кандидатов на должности среднего начальствующего состава (на основании данных сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, выданного в соответствии с требованиями приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года №1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14317) (далее – приказ № 1);
результаты оценки личных качеств (на основании данных заключения по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы, выданного в соответствии с требованиями приказа № 1);
спортивный разряд.

6. ІІО-ға қызметке кандидаттың кәсіби құзыретінің деңгейі, егер оның пайыздық мәндегі бағасы 90 % және одан көп құрайтын болса, онда ол жоғары болып танылады.
Кәсіби құзыретінің деңгейі, егер оның пайыздық мәндегі бағасы 70 %-дан 89,9 %-ға дейін құрайтын болса, онда ол орташа болып есептеледі.
Кәсіби құзыретінің деңгейі, егер оның пайыздық мәндегі бағасы 50 %-дан 69,9 %-ға дейін құрайтын болса, онда ол төмен болып танылады.
Кәсіби құзыретінің деңгей, егер оның пайыздық мәндегі бағасы 50 %-дан төмен болса, онда ол қанағаттанарлықсыз болып танылады.
7. ІІО-ға қызметке кандидатты қабылдау кезінде кәсіби құзыреттілік деңгейін бағалау кәсіби құзыреттіліктің үлгілік моделі негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Негізгі көрсеткіштерін анықтау тәртібі
8. ІІО-ға қызметке кандидаттар үшін негізгі көрсеткіштерінің бірыңғай жүйесі белгіленеді.
ІІО-ға қызметке кандидаттардың негізгі көрсеткіштері жүйесі мыналардан құралады:
1) тиісті білім деңгейінің болуы;
2) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда орта басшы құрам лауазымына кандидаттарға арналған тестілеу нәтижелері;
3) әскери-дәрігерлік комиссиясының ішкі істер органдарында қызметке жарамдылық қорытындылары.
ІІО қызметіне кандидаттың негізгі көрсеткіші санмен есептеледі және ішкі істер органдарына қызметке кандидатты қабылдау шешімдерін қабылдау үшін негіз болып табылады.
4-тарау. Ішкі істер органдарына қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) анықтау және есептеу тәртібі
9. ІІО-ға қызметке кандидат үшін бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтингі) мынадай өлшемшарттар негізінде белгіленеді:
тиісті білім деңгейінің болуы;
әскери қызмет өтілі;
орта басшы құрам лауазымына кандидаттар үшін тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптарының орташа саны ("Құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін азаматтарды тесттен өткізу қағидаларын, бағдарламаларын және оны ұйымдастыруды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығының талаптарына сәйкес берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тесттен өткені туралы сертификаттың деректері негізінде) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 1 бұйрығы);
жеке қасиеттерін бағалау нәтижелері (№ 1 бұйрықтың талаптарына сәйкес берілген құқық қорғау қызметінің лауазымдарына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу нәтижелері бойынша қорытындының деректері негізінде);
спорттық разряды.

Примечание: ПКК - показатель конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД; k1 – весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "уровень образования"; k2 – весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "средняя оценка по документу об образовании"; k3 - весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "стаж воинской службы"; k4 - весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "среднее количество правильных ответов по результатам тестирования"; k5 - весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "результаты оценки личных качеств"; k6 - весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке"; k7 - весовое значение конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в ОВД по критерию "спортивный разряд"; ВЗ – весовое значение.
Согласовано:
Руководитель кадровой службы ________ ____________________________
Подразделения органа внутренних дел (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
"____" ______________20___г.
Ознакомлен _________________________________ ____________________
(Подпись кандидата на службу в ОВД, подлежащего оценке)
(Ф.И.О. (при его наличии)

Ескертпе: КБҚК – ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтингі), k1 – "білім деңгейі" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні, k2 – "білімі туралы құжаты бойынша орташа бағасы" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні, k3 – "әскери қызмет өтілі" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні; k4 – "тестілеу нәтижесі бойынша дұрыс жауаптарының орташа саны" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні; k5 – "жеке қасиеттерін бағалау нәтижесі" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні; k6 – "дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру нәтижелері бойынша баға" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні; k7 – "спорттық разряды" өлшемшарты бойынша ІІО-ға қызметке кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің (цифрлық рейтингісінің) үлестік мәні; ҮМ – үлестік мәні.
Келісілді:
Ішкі істер органы бөлінісінің             ________             ____________________
кадр қызметінің басшысы                   (қолы)       (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
20 ___ж. "____" ______________
Таныстым _________________________________ _____________________________
(бағалауға жататын ІІО қызметке кандидаттың қолы) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)