О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" и признании утратившими силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2025 года № 17. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2025 года № 35933
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций и юридических лиц, ранее являвшихся дочерними банками), профессиональными участниками рынка ценных бумаг, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, страховыми брокерами и филиалами страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, управляющими инвестиционным портфелем активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении (далее – организация), и организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее – брокер), активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг.

"Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 19 наурыздағы № 17 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 сәуірде № 35933 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (ипотекалық ұйымдарды және бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғаларды қоспағанда), бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушылардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру брокерлерінің және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің инвестициялық портфелін басқарушылардың (бұдан әрi – ұйым) және бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – брокер) брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлiк есебін жүргiзуін нақтылайды.

3. В настоящей Инструкции применяются методы учета сделок покупки и продажи финансовых активов на дату заключения сделки и на дату расчетов по сделке в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. Выбор одного из указанных в настоящем пункте методов учета сделок покупки и продажи финансовых активов определяется учетной политикой организации.
При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг, организацией и брокером применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348).";
главу 2 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 7 и 9 настоящей Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

3. Осы Нұсқаулықта халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мәміле жасау күнгі және мәміле бойынша есеп айырысу күнгі қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелерін есепке алу әдісі қолданылады. Осы тармақта көрсетілген қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелерін есепке алу әдістерінің бірін таңдау ұйымның есеп саясатында айқындалады.
Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің және брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізген кезде ұйым және брокер "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) сәйкес баланстан тыс шоттарды қолданады.";
2-тарау алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Нұсқаулықтың 7 және 9-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйлықақы немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен кейін өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағаланады және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если стоимость долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения выше их справедливой стоимости:
Дт

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
егер борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт

7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
2) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
если стоимость долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";

7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған шығыстар
Кт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнының есептелген оң немесе теріс түзеті сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздар әділ құнының есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";

подпункты 4) и 5) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт

13-тармақтың 4) және 5)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;";
подпункты 4) и 5) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;";
21-тармақтың 4) және 5)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт

6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер;
5) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.";
подпункты 4) и 5) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"4) в случае превышения суммы заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;

2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.";
28-тармақтың 4) және 5)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;

5) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, на сумму разницы:
Дт
4030 10
Выкупленные ценные бумаги
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

5) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасынан олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен
кірістер.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если стоимость долевых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
егер үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт

7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
2) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
если стоимость долевых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";

7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнының есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";

подпункты 4) и 5) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт

36-тармақтың 4) және 5)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости согласно учетной политике организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов;
2) если стоимость аффинированных драгоценных металлов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. При переоценке предоставленных займов, отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" и "учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по займам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
при превышении справедливой стоимости займа над его стоимостью, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
6280 06
Доходы от прочей переоценки;
при превышении стоимости займа, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
7470 08
Расходы от прочей переоценки
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Егер сатып алынған тазартылған бағалы металдар ұйымның есеп саясатына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағаланған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) егер тазартылған бағалы металдардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. "Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын" және "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын" санаттарына жатқызылған берілген қарыздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
заемның әділ құны оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, асып кеткен айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
Кт
6280 06
Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер;
заемның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайту айырма сомасына:
Дт
7470 08
Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету;
заемдардың әділ құнын оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
Кт

1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
при превышении справедливой стоимости займа над его стоимостью, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
5470
Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
при превышении стоимости займа, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
5470
Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.";
пункт 65-1 изложить в следующей редакции:
"65-1. При переоценке предоставленных займов, отнесенных к категории "имеющиеся в наличии для продажи" в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении справедливой стоимости займа над его стоимостью, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи;
при превышении стоимости займа, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.";
пункт 142 изложить в следующей редакции:

1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша:
қарыздың әділ құны оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Кт
5470
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв;
қарыздың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайтудың айырма сомасына:
Дт
5470
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету;
қарыздардың әділ құнының есепте тұрған оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
2010 24
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету.";
65-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65-1. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес "сату үшін қолда бар" санатына жатқызылған берілген қарыздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
қарыздың әділ құны оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, асып кетудің айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Кт
5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв;
қарыздың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайтудың айырма сомасына:
Дт
5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету;
қарыздардың әділ құнының есептегі оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету.";
142-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"142. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 139 и 141 Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
если стоимость долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.";

"142. Сыйақы есептелгеннен және сыйлықақы немесе дисконт амортизацияланғаннан кейін Нұсқаулықтың 139 және 141-тармақтарына сәйкес ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнының есептегі оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";

подпункты 6) и 7) пункта 145 изложить в следующей редакции:
"6) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
7) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

145-тармақтың 6) және 7)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс;
7) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;";
пункт 154 изложить в следующей редакции:
"154. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
если стоимость долевых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.";
подпункты 4) и 5) пункта 157 изложить в следующей редакции:
"4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;";
154-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"154. Сату үшін қолда бар сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнының есептегі оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";
157-тармақтың 4) және 5)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс;
5) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып түскен жағдайда айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;";
дополнить главами 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 следующего содержания:
"Глава 20. Учет активов, принятых в инвестиционное управление
171. При получении организацией активов в инвестиционное управление на сумму активов, принятых в соответствии с договором об инвестиционном управлении, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;";
мынадай мазмұндағы 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 және 30-тараулармен толықтырылсын:
"20-тарау. Инвестициялық басқаруға қабылданған активтерді есепке алу
171. Ұйым активтерді инвестициялық басқаруға алған кезде инвестициялық басқару туралы шартқа сәйкес қабылданған активтер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1800 01
Деньги (в иностранной валюте)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 01
Деньги (в иностранной валюте).
Глава 22. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, во вклады
176. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, во вклады в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на сумму вклада с учетом затрат по сделке, при их наличии, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 01
Ақша (шетел валютасымен)
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы азайған кезде теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыс
Кт
1800 01
Ақша (шетел валютасымен).
22-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны салымдарға орналастыру
176. Инвестициялық басқарудағы ақшаны екінші деңгейдегі банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға орналастырған кезде мәміле бойынша шығын, ол болған жағдайда, ескеріле отырып, салым сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

179. В конце срока банковского вклада при возврате денег осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 04
Вклады размещенные
1800 11
Вознаграждение.
180. При переоценке вкладов в иностранной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

179. Банктік салым мерзімінің соңында ақшаны қайтарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар
1800 11
Сыйақы.
180. Шетел валютасындағы салымдарды валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалаған кезде қайта бағалау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

1800 04
Вклады размещенные
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 04
Вклады размещенные.
Глава 23. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в ценные бумаги
181. При приобретении ценных бумаг за счет активов, находящихся в инвестиционном управлении, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1800 04
Орналастырылған салымдар
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы азайған кезде теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыс
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар.
23-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны бағалы қағаздарға орналастыру
181. Бағалы қағаздарды инвестициялық басқарудағы активтер есебінен сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1800 11
Вознаграждение
Кт
1800 01
Деньги.
182. В соответствии с периодичностью, установленной учетной политикой организации, производится начисление вознаграждения по объявленной ставке процента по приобретенным ценным бумагам. При этом на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 11
Вознаграждение
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
183. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным ценным бумагам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
1840 08
Прочие расходы
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы премии по ценной бумаге);
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт

4) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1800 11
Сыйақы
Кт
1800 01
Ақша.
182. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікке сәйкес сатып алынған бағалы қағаздар бойынша жарияланған пайыз мөлшерлемесі бойынша сыйақы есептеледі. Бұл ретте есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 11
Сыйақы
Кт
1830 02
Сыйақы түріндегі кіріс (дивидендтер).
183. Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақыны амортизациялау сомасына:
Дт
1840 08
Басқа да шығыс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша сыйлықақы сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
2) дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау сомасына:
Дт

1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
184. После начисления объявленного вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 182 и 183 настоящей Инструкции производится переоценка приобретенных ценных бумаг по справедливой стоимости и с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1830 02
Сыйақы түріндегі кіріс (дивидендтер).
184. Жарияланған сыйақы және сыйлықақы амортизациясы немесе дисконт (жеңілдік) есептелгеннен кейін осы Нұсқаулықтың 182 және 183-тармақтарына сәйкес сатып алынған бағалы қағаздарға әділ құны бойынша және ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1800 03
Ценные бумаги
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении стоимости ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над их справедливой стоимостью:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 03
Ценные бумаги.

1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар.

185. При переоценке приобретенных ценных бумаг (за исключением долевых ценных бумаг), стоимость которых выражена в иностранной валюте, по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости и суммы премии по ценной бумаге)

185. Құны шетел валютасымен көрсетілген, сатып алынған бағалы қағаздарды (үлестік бағалы қағаздарды қоспағанда) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалау кезінде қайта бағалау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша сыйлықақының номиналды құнын және сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)

1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице.
186. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения по ценным бумагам на сумму выплаченного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 11
Вознаграждение.
187. При продаже приобретенных ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 182, 183 и 184 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по ценным бумагам:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы премии по ценной бумаге);
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по ценным бумагам:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги);

1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кіріс.
186. Эмитент бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезде төленген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 11
Сыйақы.
187. Осы Нұсқаулықтың 182, 183 және 184-тармақтарына сәйкес жарияланған сыйақы есептелгеннен, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизацияланғаннан және бағалы қағаздар әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін сатып алынған бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша сыйлықақы сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
2) бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);

3) на сумму заключенной сделки по продаже ценных бумаг:
при возникновении положительной разницы между суммой сделки и стоимостью активов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 03
Ценные бумаги
1800 11
Вознаграждение
1830 03
Доходы от купли-продажи;
при возникновении отрицательной разницы между суммой сделки и стоимостью активов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

3) бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
мәміле сомасы мен активтердің бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны арасында оң айырма туындаған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар
1800 11
Сыйақы
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
мәміле сомасы мен активтердің бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны арасында теріс айырма туындаған кезде:
Дт

1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета стоимости производных финансовых инструментов);
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости производных финансовых инструментов:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 12
Прочие требования.
190. При выплате организацией в пользу контрпартнера (контрпартнером в пользу организации) суммы маржи осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (туынды қаржы құралының құнын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шоттар);
3) туынды қаржы құралдарының әділ құнының есепте бар оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 12
Басқа да талаптар.
190. Ұйым контрәріптестің пайдасына (контрәріптес ұйымның пайдасына) маржа сомасын төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1800 01
Деньги;
2) на сумму маржи, полученной от контрпартнера:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1820 02
Прочие обязательства;
3) при списании допустимой числящейся маржи со счета, открытого на фондовой бирже (у брокера):
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 08
Прочие активы;
4) на сумму маржи, полученной фондовой биржей (брокером):
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 08
Прочие активы.

1) ұйым қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1800 01
Ақша;
2) контрәріптестен алынған маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер;
3) қор биржасында (брокерде) ашылған шоттан рұқсат етілген есепте бар маржаны есептен шығарған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 08
Басқа да активтер;
4) қор биржасы (брокер) алған маржа сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 08
Басқа да активтер.

1800 08
Прочие активы
1800 12
Прочие требования (отдельные субсчета для учета производных финансовых инструментов).
Глава 25. Совершение операций РЕПО и обратного РЕПО с ценными бумагами, находящимися в инвестиционном управлении
192. При открытии операции РЕПО:
1) организация, передающая ценные бумаги в обмен на деньги, при совершении операции РЕПО на сумму сделки осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами);

1800 08
Басқа да активтер
1800 12
Басқа да талаптар (туынды қаржы құралдарының құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар).
25-тарау. Инвестициялық басқарудағы бағалы қағаздармен РЕПО және кері РЕПО операцияларын жүргізу
192. РЕПО операциясын ашқан кезде:
1) бағалы қағаздарды ақшаға айырбастап беретін ұйым РЕПО операцияcын жасаған кезде мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);

2) организация, предоставляющая деньги в обмен на ценные бумаги, при совершении операции обратного РЕПО на сумму сделки осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт
1800 12
Прочие требования (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами)
Кт
1800 01
Деньги.
193. На протяжении срока действия операций РЕПО и обратного РЕПО на основании условий сделки РЕПО рассчитывается сумма вознаграждения, причитающаяся по сделке к зачислению соответственно на расходы и доходы за установленный срок действия данных операций. При этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисляемого расхода в виде вознаграждения по операциям РЕПО:
Дт
1840 02
Расходы по выплате комиссионных вознаграждений
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами);
2) на сумму начисляемого дохода в виде вознаграждения по операции обратного РЕПО:
Дт

2) ақшаны бағалы қағаздарға айырбастап беретін ұйым кері РЕПО операциясын жасаған кезде мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
1800 12
Басқа да талаптар (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 01
Ақша.
193. РЕПО және кері РЕПО операцияларының қолданылу мерзімі ішінде РЕПО мәмілесі талаптарының негізінде осы операциялардың белгіленген қолданылу мерзімі ішіндегі тиісінше шығысқа және кіріске есептелетін мәміле бойынша тиесілі сыйақы сомасы есептеледі. Бұл ретте мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелетін шығыс сомасына:
Дт
1840 02
Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыс
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
2) кері РЕПО операциясы бойынша сыйақы түрінде есептелетін кіріс сомасына:
Дт

1800 11
Вознаграждение
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
194. При закрытии операции РЕПО после проведения начисления вознаграждения согласно пункту 193 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при обратном получении организацией, ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО:
на сумму начисленного вознаграждения по сделке РЕПО:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 01
Деньги; на стоимость закрытия сделки РЕПО, установленную на момент заключения данной сделки:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 01
Деньги;

1800 11
Сыйақы
Кт
1830 02
Сыйақы түріндегі кіріс (дивиденд).
194. Осы Нұсқаулықтың 193-тармағына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін РЕПО операциясы жабылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым РЕПО операциясы бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды кері алған кезде:
РЕПО мәмілесі бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 01
Ақша;
осы мәміле жасалған кезде белгіленген РЕПО мәмілесін жабу құнына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 01
Ақша;

2) при передаче организацией ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО:
на сумму начисленного вознаграждения:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 11
Вознаграждение; на стоимость закрытия сделки обратного РЕПО, установленную на момент заключения данной сделки:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 12
Прочие требования.
Глава 26. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы
195. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы на стоимость приобретенных драгоценных металлов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1800 01
Деньги.
Во вспомогательном бухгалтерском учете аффинированные драгоценные металлы отражаются в унциях, а также в тенге путем умножения имеющегося в наличии количества аффинированных драгоценных металлов на установленные на дату отражения в бухгалтерском учете утренний или вечерний фиксинг Лондонской Ассоциации рынка драгоценных металлов и курс тенге к доллару США.
196. При переоценке приобретенных аффинированных драгоценных металлов по справедливой стоимости на сумму переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при уменьшении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
197. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 196 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по цене продажи аффинированных драгоценных металлов:
Дт

2) ұйым кері РЕПО операциясы бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды берген кезде:
есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 11
Сыйақы;
осы мәміле жасалған кезде белгіленген кері РЕПО мәмілесін жабу құнына:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 12
Басқа да талаптар.
26-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны аффинирленген бағалы металдарға орналастыру
195. Инвестициялық басқарудағы ақшаны аффинирленген бағалы металдарға орналастырған кезде сатып алынған бағалы металдардың құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
1800 01
Ақша.
Қосалқы бухгалтерлік есепте аффинирленген бағалы металдар қолда бар аффинирленген бағалы металдардың санын бухгалтерлік есепте көрсету күні белгіленген Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығының таңертеңгі немесе кешкі фиксингіне және теңгенің АҚШ долларына қатысты бағамына көбейту арқылы унциямен, сондай-ақ теңгемен көрсетіледі.
196. Сатып алынған аффинирленген бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың құны ұлғайған кезде:
Дт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың құны азайған кезде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар.
197. Осы Нұсқаулықтың 196-тармағына сәйкес аффинирленген бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін оларды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдарды сату бағасы бойынша:
Дт

1800 01
Деньги
Кт
1830 03
Доходы от купли-продажи;
2) на стоимость аффинированных драгоценных металлов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
Глава 27. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
198. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 01
Ақша
Кт
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнына:
Дт
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар.
27-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастыру
198. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1800 11
Вознаграждение
1800 12
Прочие требования;
4) на сумму остатка по счету капитала:
Дт
1810 01
Капитал
Кт
1840 01
Изъятие активов клиента.
Глава 30. Учет активов, принятых по договору об оказании брокерских услуг
206. При принятии брокером по договору об оказании брокерских услуг денег от клиента, отвечающих критериям признания в качестве актива в соответствии со Стандартом бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 137 "Об утверждении Стандарта бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735), осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1800 11
Сыйақы
1800 12
Басқа да талаптар;
4) капитал шоты бойынша қалдық сомасына:
Дт
1810 01
Капитал
Кт
1840 01
Клиенттің активтерін алу.
30-тарау. Брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша қабылданған активтерді есепке алу
206. "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 137 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9735 болып тіркелген) бекітілген "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес актив ретінде тану өлшемшарттарына жауап беретін ақшаны брокер брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттен қабылдаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на балансовых счетах:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 81
Обязательства брокера перед клиентом;
2) при покупке брокером активов на деньги клиента:
Дт
3390 81
Обязательства брокера перед клиентом
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Решение о соответствии принимаемых от клиента денег критериям признания в качестве актива в соответствии со Стандартом бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 137 "Об утверждении Стандарта бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735), принимается в соответствии с внутренними документами брокера.
207. Брокер с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя при получении денег от клиента, а также при покупке активов для клиента осуществляет следующую бухгалтерскую запись на внебалансовом учете:
Приход
8970
Счета "депо".
208. Брокер с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя при выбытии денег, полученных от клиента, а также при продаже активов для клиента осуществляет следующую бухгалтерскую запись на внебалансовом учете:
Расход
8970
Счета "депо".".
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту бухгалтерского учета Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 марта 2025 года № 17
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1) баланстық шоттарда:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3390 81
Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері;
2) брокер активтерді клиенттің ақшасына сатып алған кезде:
Дт
3390 81
Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
Клиенттен қабылданатын ақшаның "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 137 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9735 болып тіркелген) бекітілген "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес актив ретінде тану критерийлеріне сәйкестігі туралы шешім брокердің ішкі құжаттарына сәйкес қабылданады.
207. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокер клиенттен ақшаны алған кезде, сондай-ақ клиент үшін активтерді сатып алған кезде баланстан тыс есепте мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Кіріс
8970
"Депо" шоттары.
208. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізуге құқығы бар брокер клиенттен алынған ақша шығынға жазылған кезде, сондай-ақ клиент үшін активтер сатылған кезде баланстан тыс есепте мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Шығыс
8970
"Депо" шоттары.".
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бухгалтерлік есеп департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 19 наурыздағы
№ 17 Қаулыға
қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и заключающими договоры страхования, предусматривающие условия участия страхователя в инвестициях страховщика, и филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и заключающими договоры страхования, предусматривающие условия участия страхователя в инвестициях страховщика" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6090).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 августа 2011 года № 107 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем или инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7225).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 164 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем и организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9785).
4. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам бухгалтерского учета единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 194 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8701).

1. "Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасасатын сақтандыру ұйымдарының және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасасатын Қазақстан Республикасы бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6090 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқаруды немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 26 тамыздағы № 107 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7225 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Инвестициялық портфельді басқарушылардың және бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 164 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9785 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының бухгалтерлік есебі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 194 қаулысымен бекітілген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының бухгалтерлік есебі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8701 болып тіркелген).

5. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 185 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17439).
6. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 октября 2019 года № 171 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19506).
7. Пункт 3 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № 100 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25548).
8. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 122 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и представления финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31303).

5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 185 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17439 болып тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қазандағы № 171 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19506 болып тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 қарашадағы № 100 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25548 болып тіркелген).
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 122 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31303 болып тіркелген).