О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 546. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2025 года № 36099
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 19.05.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) следующие изменения и дополнения:
в Правила проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Категория годности граждан к воинской службе (воинским сборам) по состоянию здоровья, а также к службе в государственной авиации, определяется проведением медицинского освидетельствования. Медицинское освидетельствование проводится:
1) гражданам, приписываемым к призывным участкам местных органов военного управления, призываемым на воинскую службу, поступающим в специализированные организации Министерства обороны Республики Казахстан и военные учебные заведения (далее – ВУЗ), а также на военные кафедры (факультеты) при высших учебных заведениях;
2) гражданам, поступающим на воинскую службу по контракту;
3) гражданам, поступающим на воинскую службу в резерве;
4) военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву или воинскую службу по контракту;
5) военнослужащим, проходящим воинскую службу в резерве (далее – военные резервисты);
6) военнослужащим, поступающим в ВУЗ;
7) гражданам (военнослужащим), обучающимся в ВУЗе;
8) военнослужащим, отбираемым для службы и проходящих службу с военнослужащим, отбираемым для службы и проходящих службу с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетных топлив, источниками электромагнитных полей, лазерных излучений;
9) авиационному персоналу государственной авиации;
10) гражданам, пребывающим в запасе, при призыве на воинские сборы, или в учетных целях.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве";
пункт 69 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 546 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 мамырда № 36099 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтардың денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке (әскери жиынға), сондай-ақ мемлекеттік авиациядағы қызметке жарамдылық санаты медициналық куәландырумен айқындалады. Медициналық куәландыру:
1) жергілікті әскери басқару органдарының әскерге шақыру учаскесіне тіркелетін, әскери қызметке шақырылатын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына және әскери оқу орнына (бұдан әрі – ӘОО), сондай-ақ жоғары оқу орны жанындағы әскери кафедраға (факультетке) оқуға түсетін азаматтарға;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға;
3) резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарға;
4) әскерге шақыру бойынша әскери қызмет немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге;
5) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерге (бұдан әрі – резервтегі әскери адам);
6) ӘОО-ға оқуға түсетін әскери қызметшілерге;
7) ӘОО-да білім алатын азаматтарға (әскери қызметшілерге);
8) радиоактивтi заттармен, иондаушы сәулелендіру көзiмен, зымыран отыны компоненттерiмен, электр-магниттiк өріс, лазерлік сәулелендіру көзiмен қызмет ету үшін iрiктелетін және қызмет өткеретін әскери қызметшілерге;
9) мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналына;
10) әскери жиынға шақыру кезінде немесе есепке алу мақсатында запаста тұратын азаматтарға жүргізіледі.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарды медициналық куәландыру";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"69. Гражданам, поступающим на воинскую службу по контракту, перед направлением на медицинское освидетельствование в отделах (управлениях) по делам обороны (далее – О(У)ДО) оформляется карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
В течение тридцати календарных дней до начала медицинского освидетельствования граждане, поступающие на воинскую службу по контракту, в О(У)ДО представляют медицинские документы согласно подпунктов 1), 2) пункта 31 настоящих Правил.";
дополнить пунктами 76-1, 76-2, 76-3, 76-4 и 76-5 следующего содержания:
"76-1. Порядок проведения медицинского освидетельствования граждан, поступающих на воинскую службу в резерве, формы документов, необходимых для направления на медицинское освидетельствование (обследование), и порядок их оформления проводится в соответствии с пунктами 69, 70, 71 и 72 настоящих Правил.
76-2. Годными к поступлению на воинскую службу в резерве признаются граждане, которые по состоянию здоровья годны к воинской службе или годны к воинской службе с незначительными ограничениями в соответствии с Требованиями. При заболеваниях, по которым в соответствии с Требованиями предусматривается индивидуальная оценка годности к воинской службе, выносится заключение "Ограниченно годен к воинской службе".
76-3. В отношении граждан, поступающих на воинскую службу в резерве и признанных при медицинском освидетельствовании негодными к воинской службе, ограниченно годными к воинской службе, заключение о категории годности дополняется словами: "Негоден к поступлению на воинскую службу в резерве".
76-4. При отказе гражданина от обследования выносится заключение: "Негоден к поступлению на воинскую службу в резерве", при этом заключение о категории годности к воинской службе не выносится.
76-5. Результаты медицинского освидетельствования граждан, поступающих на воинскую службу в резерве, записываются в карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Медицинское освидетельствование военнослужащих";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Медицинское освидетельствование военнослужащих проводится внештатной постоянной действующей (гарнизонной или госпитальной) военно-врачебной комиссией (далее – ВВК). Решение о направлении на медицинское освидетельствование выносится:

"69. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға қорғаныс істері жөніндегі бөлімдерде (басқармаларда) (бұдан әрі – ҚІБ(Б) медициналық куәландыруға жіберер алдында осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтың медициналық куәландыру картасы ресімделеді.
Медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік отыз күн ішінде келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азамат ҚІБ-ға (Б-ға) осы Қағидалардың 31-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес медициналық құжаттарды береді.";
мынадай мазмұндағы 76-1, 76-2, 76-3, 76-4 және 76-5-тармақтармен толықтырылсын:
"76-1. Резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарды медициналық куәландыру тәртібі, медициналық куәландыруға (тексерілуге) жіберу үшін қажетті құжаттар нысаны және оны ресімдеу тәртібі осы Қағидалардың 69, 70, 71 және 72-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
76-2. Талаптарға сәйкес денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды азаматтар резервтегі әскери қызметке кіруге жарамды деп танылады. Талаптарға сәйкес әскери қызметке жарамдылықты дербес бағалау көзделетін аурулар болған кезде "Әскери қызметке шектеулі жарамды" деген қорытынды шығарылады.
76-3. Резервтегі әскери қызметке кіретін және медициналық куәландыру кезінде әскери қызметке жарамсыз, әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылған азаматтарға қатысты жарамдылық санаты туралы қорытынды: "Резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз" деген сөздермен толықтырылады.
76-4. Азамат тексерілуден бас тартқан кезде "Резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз" деген қорытынды шығарылады, бұл ретте әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылмайды.
76-5. Резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарды медициналық куәландыру нәтижесі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтың медициналық куәландыру картасына жазылады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Әскери қызметшілерді медициналық куәландыру";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Әскери қызметшілерді медициналық куәландыруды штаттан тыс (гарнизондық немесе госпитальдық) тұрақты әрекеттегі әскери-дәрігерлік комиссия (бұдан әрі – ӘДК) жүргізеді. Медициналық куәландыруға жіберу туралы шешімді:

1) в отношении военнослужащих срочной воинской службы – командирами воинских частей (начальниками учреждений), начальниками гарнизонов, начальниками дапартементов по делам обороны (далее – ДДО), военным судом или военной прокуратурой, следственным органом;
2) в отношении военнослужащих по призыву офицерского состава – командирами воинских частей (начальниками учреждений), начальниками ДДО, военным судом или военной прокуратурой, следственным органом;
3) в отношении военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту – прямыми начальниками должностью от командира воинской части (начальника учреждений) и выше, военным судом или военной прокуратурой, следственным органом;
4) в отношении обучающихся в ВУЗе – начальниками учебных заведений, военным судом или военной прокуратурой, следственным органом;
5) в отношении военных резервистов, военнообязанных, проходящих воинские сборы – командирами воинских частей (начальниками учреждений), начальниками ДДО, военным судом или военной прокуратурой, следственным органом.";
дополнить пунктом 96-1 следующего содержания:
"96-1. При наличии у военных резервистов заболеваний, увечий (ранения, травмы, контузии), по которым в соответствии с Требованиями предусматривается индивидуальная оценка категории годности к воинской службе, ВВК выносит заключение: "Ограниченно годен к воинской службе", если временная негодность к воинской службе – подлежит освобождению от исполнения обязанностей воинской службы.";
пункт 153 изложить в следующей редакции:
"153. Сведения об освидетельствуемых, диагноз и заключение ВВК (медицинской комиссии) записываются в книгу протоколов заседаний ВВК, а также:
1) на граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве – в карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве;
2) на граждан, поступающих в ВУЗ, на военные кафедры (факультеты) при высших учебных заведениях – в карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военное учебное заведение, а на военнослужащих, поступающих в ВУЗ – и в медицинскую книжку военнослужащего;
3) на военнослужащих, поступающих в ВУЗ, в том числе иностранных государств, реализующие программы высшего и послевузовского образования – в справку о медицинском освидетельствовании;
4) на военнослужащих – в свидетельство о болезни или в справку о медицинском освидетельствовании, а также в медицинскую книжку военнослужащего;
5) на граждан, пребывающих в запасе – в карту медицинского освидетельствования гражданина, пребывающего в запасе;

1) мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерге қатысты – әскери бөлім командирі (мекеме бастығы), гарнизон бастығы, қорғаныс істері департаментінің (бұдан әрі – ҚІД) бастығы, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы;
2) офицер құрамының әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілеріне қатысты – әскери бөлім командирі (мекеме бастығы), ҚІД бастығы, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы;
3) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге қатысты – әскери бөлім командирінен (мекеме бастығынан) бастап және одан жоғары лауазымдағы тікелей бастық, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы;
4) ӘОО-да білім алатын адамдарға қатысты – оқу орнының бастығы, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы;
5) резервтегі әскери адамдарға, әскери жиыннан өтетін әскери міндеттілерге қатысты – әскери бөлім командирі (мекеме бастығы), ҚІД бастығы, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы шығарады.";
мынадай мазмұндағы 96-1-тармақпен толықтырылсын:
"96-1. Резервтегі әскери адамда Талаптарға сәйкес әскери қызметке жарамдылық санатын дербес бағалау көзделетін ауру, мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия) болған кезде ӘДК "Әскери қызметке шектеулі жарамды", егер әскери қызметке уақытша жарамсыз болса, әскери қызмет міндеттерін орындаудан босатылуға тиіс деп қорытынды шығарады.";
153-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"153. Куәландырылатын адам туралы мәлімет, диагноз бен ӘДК (медициналық комиссия) қорытындысы ӘДК отырысының хаттама кітабына, сондай-ақ:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарға – келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтың медициналық куәландыру картасына;
2) ӘОО-ға, жоғары оқу орны жанындағы әскери кафедраға (факультетке) оқуға түсетін азаматтарға – әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың медициналық куәландыру картасына, ал ӘОО-ға оқуға түсетін әскери қызметшілерге – әскери қызметшінің медициналық кітапшасына да;
3) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ӘОО-ға, оның ішінде шет мемлекеттердің ӘОО-сына оқуға түсетін әскери қызметшілерге – медициналық куәландыру туралы анықтамаға;
4) әскери қызметшілерге – ауруы туралы куәлікке немесе медициналық куәландыру туралы анықтамаға, сондай-ақ әскери қызметшінің медициналық кітапшасына;
5) запаста тұратын азаматтарға – запаста тұратын азаматтың медициналық куәландыру картасына;

6) на военных резервистов, военнообязанных, проходящих воинские сборы – в свидетельство о болезни или в справку о медицинском освидетельствовании;
7) на офицеров запаса, призванных на воинскую службу (при наличии приказа Министра обороны Республики Казахстан о призыве их на воинскую службу), но еще не отправленных в воинские части – в свидетельство о болезни или в справку о медицинском освидетельствовании;
8) на лиц, находящихся на стационарном лечении (обследовании) – в историю болезни (медицинскую карту стационарного больного).";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. При освидетельствовании военнослужащих, военных резервистов, военнообязанных, проходящих воинские сборы, получивших увечье (ранение, травму, контузию), в книге протоколов заседаний ВВК подробно записываются обстоятельства получения увечья (ранения, травмы, контузии) со ссылкой на документ (его номер, дата, кем выдан), подтверждающий эти обстоятельства.";
приложение 10 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 17 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 19 мая 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 12 мая 2025 года № 546
Приложение 10
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Место для фотографии
(гербовая печать отдела (управления)
по делам обороны, воинской части)
Карта медицинского освидетельствования гражданина,
поступающего на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве

6) резервтегі әскери адамдарға, әскери жиыннан өтетін әскери міндеттілерге – ауруы туралы куәлікке немесе медициналық куәландыру туралы анықтамаға;
7) әскери қызметке шақырылған (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің оларды әскери қызметке шақыру туралы бұйрығы болғанда), бірақ әскери бөлімге әлі жіберілмеген запастағы офицерлерге – ауруы туралы куәлікке немесе медициналық куәландыру туралы анықтамаға;
8) стационарлық емделуде (тексерілуде) болатын адамдарға – ауру тарихына (стационарлық науқастың медициналық картасына) жазылады.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Мертіккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған) әскери қызметшіні, резервтегі әскери адамды, әскери жиыннан өтетін әскери міндеттіні куәландыру кезінде ӘДК отырысының хаттама кітабына мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) мән-жайын растайтын құжатқа (нөмірі, күні, кім берді) сілтеме жасап, оның мән-жайы толық жазылады.";
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 10-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 17-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 19 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 12 мамырдағы
№ 546 Бұйрығына
1 - қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде
әскери-дәрігерлік сараптама
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Фотосуретке арналған орын
(қорғаныс істері бөлімінің
(басқармасының), әскери
бөлімнің елтаңбалық мөрі)
Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматты медициналық куәландыру картасы

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(на военнослужащего запаса указать воинское звание)
2. Место жительства (адрес):
_______________________________________________________
_______________________________________________________
3. Перенесенные заболевания, в том числе инфекционные заболевания
за последние 12 месяцев
_______________________________________________________
4. Сведения о непереносимости (повышенной чувствительности)
медикаментозных средств и других веществ
________________________________________________________
________________________________________________________
5. Сведения о пребывании на диспансерном учете (наблюдении)
________________________________________________________
________________________________________________________
6. Род войск, военно-учетная специальность (воинская должность)
________________________________________________________
7. Сведения о состоянии на учете по заболеваниям:
________________________________________________________
(отметка об учете, штамп медицинской организации здравоохранения)
по психическим заболеваниям
________________________________________________________
по наркологическим заболеваниям (с результатами тестирования
на наркотические вещества)
________________________________________________________
по туберкулезу ___________________________________________
по кожно-венерологическим заболеваниям
________________________________________________________
8. Результаты исследований:
Исследования
Дата проведения
Результат
Рост/масса тела, ИМТ
Общий анализ крови
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
Общий анализ мочи
ЭКГ-исследование
Флюорография органов грудной клетки
Рентгенограмма придаточных пазух носа
Анализ крови на маркеры вирусных гепатитов В, С
Анализ крови на ВИЧ
Измерение внутриглазного давления
Анализ крови на сахар
Динамометрия ручная правая/левая кисть
Исследование на наркотические вещества
Другие исследования
9. Результаты освидетельствования:
Обследования
Результаты
Терапевт:
Жалобы и анамнез
Эндокринная система
Сердечно-сосудистая система
Функциональная проба
в покое
после нагрузки
через 2 мин
пульс в минуту
артериальное давление
Органы дыхания
Органы пищеварения
Почки
Селезенка
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Хирург:
Лимфатические узлы
Костно-мышечная система
Периферические сосуды
Мочеполовая система
Анус и прямая кишка
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Невропатолог:
Черепно-мозговые нервы
Двигательная сфера
Рефлексы
Чувствительность
Вегетативная нервная система
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Психиатр:
Восприятие
Интеллектуально-мнестическая сфера
Эмоционально-волевая сфера
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Окулист:
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Острота зрения без коррекции
Острота зрения с коррекцией
Рефракция скиаскопически
Бинокулярное зрение
Ближайшая точка ясного зрения
Слезные пути
Веки и конъюнктивы
Положение и подвижность глазных яблок.
Зрачки и их реакция
Оптические среды
Глазное дно
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Оториноларинголог:
Речь
справа
слева
Носовое дыхание
Шепотная речь
Барофункция уха
Функции вестибулярного аппарата
Обоняние
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Стоматолог:
Прикус
Слизистая оболочка рта
Зубы (формула)
Десны
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Дерматовенеролог:
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Другие врачи-специалисты:
Диагноз
Заключение
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні __________________________________
_________________________________________________________________________
(запастағы әскери қызметшінің әскери атағы көрсетілсін)
2. Тұрғылықты жері (мекенжайы): _____________________________________________
3. Соңғы 12 ай ішінде шалдыққан ауруы, оның ішінде инфекциялық ауруы
________________________________________________________________________
4. Дәрі-дәрмек құралын және басқа да заттарды көтере алмайтыны (жоғары сезгіштігі)
туралы мәлімет ____________________________________________________________
5. Диспансерлік есепте (қадағалауда) тұрғаны туралы мәлімет _____________________
__________________________________________________________________________
6. Әскер тегі, әскери-есептік мамандығы (әскери лауазымы) ______________________
__________________________________________________________________________
7. Ауру бойынша есепте тұрған жай-күйі туралы мәлімет: ________________________
__________________________________________________________________________
(есепке алу туралы белгі, медициналық денсаулық сақтау ұйымының мөртаңбасы)
психикалық ауру бойынша _________________________________________________
наркологиялық ауру бойынша (есірткі заттарына тестілеу нәтижесімен) ___________
__________________________________________________________________________
туберкулез бойынша ________________________________________________________
тері-венерологиялық ауру бойынша ___________________________________________
8. Зерттеу нәтижесі:
Зерттеу
Жүргізілген күні
Нәтижесі
Бойы/дене салмағы, ДСИ
Жалпы қан талдауы
Мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция)
Жалпы несеп талдауы
ЭКГ зерттеуі
Кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы
Мұрынның қосалқы қуысы рентгенограммасы
В, С вирусты гепатитінің маркерлеріне қан талдауы
АИТВ-ға қан талдауы
Көз іші қысымын өлшеу
Қантқа қан талдауы
Оң/сол жақ қол динамометриясы
Есірткі заттарына зерттеу
Басқа да зерттеу
9. Куәландыру нәтижесі:
Тексеру
Нәтижесі
Терапевт:
Шағым мен анамнез
Эндокринді жүйе
Жүрек-қан тамыры жүйесі
Функционалдық сынама
тыныштықта
жүктемеден кейін
2 мин кейін
бір минутта тамыр соғысы
артериялық қан қысымы
Тыныс алу мүшесі
Ас қорыту мүшесі
Бүйрек
Көкбауыр
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Хирург:
Лимфа түйіні
Сүйек-бұлшықет жүйесі
Перифериялық тамырлар
Несеп-жыныс жүйесі
Анус және тік ішек
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Невропатолог:
Бассүйек-ми жүйкесі
Қозғалыс аясы
Рефлекс
Сезімталдығы
Вегетативті жүйке жүйесі
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Психиатр:
Қабылдау
Интеллектуалды-мнестикалық аясы
Эмоциялық-ерік аясы
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Окулист:
Қарап-тексеру
оң көз
сол көз
Түсті сезіну
Түзетусіз көру жітілігі
Түзетумен көру жітілігі
Скиаскопиялық рефракция
Бинокулярлық көру
Анық көрудің жақын нүктесі
Көз жасы жолдары
Қабақ пен конъюнктива
Көз алмасының орналасуы мен қозғалысы
Көз қарашықтары мен олардың реакциясы
Оптикалық орта
Көздің түбі
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Оториноларинголог:
Сөйлеу
оң
сол
Мұрынмен тыныс алу
Сыбырлап сөйлеу
Құлақ барофункциясы
Вестибулярлық аппарат функциялары
Иіс сезу
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Стоматолог:
Тістүйіс
Ауыздың сілемейлі қабықшасы
Тістер (формула)
Қызыл иек
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Дерматовенеролог:
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы
Басқа да маман дәрігерлер:
Диагнозы
Қорытынды
Күні, дәрігердің қолтаңбасы, тегі, инициалы

10. Заключение медицинской комиссии (ВВК).
При медицинском освидетельствовании:
____________________________________________ _____________
(указать категорию годности к воинской службе, к поступлению
на воинскую службу по контракту или в резерве)
на основании пункта ________ подпункта ________ графы ______
Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождению
службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях
Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны
Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21863).
М.П.
Председатель комиссии _____________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии ________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
"____" _________ 20____ года
Почтовый адрес комиссии:
__________________________________________________________
Примечание: Заполнение всех пунктов обязательно.
Приложение 2 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 12 мая 2025 года № 546
Приложение 17
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Заключения медицинских комиссий местных исполнительных органов
и внештатных (временно, постоянно действующих) военно-врачебных комиссий
Медицинские комиссии местных исполнительных органов, внештатные (временно, постоянно действующие) военно-врачебные комиссии выносят заключения:
1. В отношении граждан при приписке к призывным участкам, призыве на воинскую службу:
1) годен к воинской службе;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
3) нуждается в обследовании (лечении) с последующим медицинским освидетельствованием;
4) временно не годен к воинской службе на 3 - 12 месяцев (указать срок). Выносится при наличии острого или обострении хронического заболевания, увечья, после проведенного лечения;
5) ограниченно годен к воинской службе;
6) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
7) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета.
2. В отношении граждан, поступающих и обучающихся в военных учебных заведениях (далее – ВУЗ), реализующие общеобразовательные программы общего среднего образования:
1) годен (не годен) к поступлению в _____________ (указать наименование ВУЗ-а);
2) годен (не годен) к обучению _________ (указать наименование ВУЗ-а).
3. В отношении граждан, поступающих в ВУЗ, в том числе иностранных государств, реализующие образовательные программы технического и профессионального, высшего образования:
годен (не годен) к поступлению в _____________ (указать наименование ВУЗ-а).

10. Медициналық комиссияның (ӘДК) қорытындысы.
Медициналық куәландырған кезде ____________________________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың ___ бағаны _______________________ тармағының ______________ тармақшасы негізінде _________________________________________________ (әскери қызметке, келісімшарт бойынша немесе резервтегі әскери қызметке кіруге жарамдылық санаты көрсетілсін).
М.О. Комиссия төрағасы ____________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Комиссия хатшысы ____________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
20___ жылғы "___" _______
Комиссияның пошталық мекенжайы _________________________________________
Ескертпе: Барлық тармақты толтыру міндетті.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 12 мамырдағы
№ 546 Бұйрығына
2 - қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде
әскери-дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Жергілікті атқарушы орган медициналық комиссиясының және штаттан тыс (уақытша, тұрақты әрекеттегі) әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Жергілікті атқарушы органның медициналық комиссиясы, штаттан тыс (уақытша, тұрақты әрекеттегі) әскери-дәрігерлік комиссия мынадай қорытынды шығарады:
1. Әскерге шақыру учаскесіне тіркеу, әскери қызметке шақыру кезінде мынадай азаматқа қатысты:
1) әскери қызметке жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексеруге (емделуге) мұқтаж;
4) әскери қызметке 3 – 12 айға (мерзімі көрсетіледі) уақытша жарамсыз. Жіті ауыруы немесе созылмалы ауыруы асқынған, мертіккен кезде, емделуден кейін шығарылады;
5) әскери қызметке шектеулі жарамды;
6) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
7) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз.
2. Жалпы орта білім берудің жалпы білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына (бұдан әрі – ӘОО) оқуға түсетін және онда оқитын азаматқа қатысты:
1) _____________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз);
2) _____________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға жарамды (жарамсыз).
3. Техникалық және кәсіби, жоғары, оның ішінде шет мемлекеттердің, білім беру бағдарламаларын іске асыратын ӘОО, жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедраларға оқуға түсетін азаматқа қатысты:
______________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз).

4. В отношении граждан, поступающих на военные кафедры (факультеты) при высших учебных заведениях для обучения по программам подготовки офицеров запаса и сержантов запаса, а также перед воинскими (учебными) сборами:
1) годен (не годен) к обучению по программе подготовки офицеров (сержантов) запаса на военной кафедре;
2) годен (не годен) к воинским (учебным) сборам.
5. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу по контракту:
1) годен к поступлению на воинскую службу по контракту;
2) годен к поступлению на воинскую службу по контракту, __________ (указать категорию годности к службе в виде (роде) войск, по военно-учетной специальности (далее – ВУС);
3) нуждается в обследовании с последующим медицинским освидетельствованием;
4) заключение не вынесено в связи с неприбытием на медицинское освидетельствование (недообследование);
5) не годен к поступлению на воинскую службу по контракту.
6. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу в резерве:
1) годен к воинской службе, ___________________ (указать категорию годности к службе в виде (роде) войск, по ВУС). Годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями, ___________________ (указать категорию годности к службе в виде (роде) войск, по ВУС). Годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
3) нуждается в обследовании с последующим медицинским освидетельствованием;
4) заключение не вынесено в связи с неприбытием на медицинское освидетельствование (недообследование);
5) не годен к поступлению на воинскую службу в резерве (при отказе от обследования);
6) ограниченно годен к воинской службе, не годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
7) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время, не годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
8) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета, не годен к поступлению на воинскую службу в резерве.
7. В отношении военнослужащих:
1) годен к воинской службе;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
3) годен к воинской службе с незначительными ограничениями с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
4) годен (не годен) к поступлению ________________ (указать наименование ВУЗ-а);
5) годен к воинской службе с незначительными ограничениями, не годен к поступлению ________________ (указать наименование ВУЗ-а);
6) не годен к поступлению ________________ (указать наименование ВУЗ-а). Подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 6 месяцев (указать срок);

4. Жоғары оқу орны жанындағы әскери кафедраға (факультетке) запастағы офицерлер мен запастағы сержанттарды даярлау бағдарламалары бойынша оқуға түсетін, сондай-ақ әскери (оқу-жаттығу) жиын алдында азаматқа қатысты:
1) әскери кафедрада запастағы офицерлерді (сержанттарды) даярлау бағдарламалары бойынша оқуға жарамды (жарамсыз);
2) әскери (оқу-жаттығу) жиынға жарамды (жарамсыз).
5. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамға қатысты:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамды;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамды, _________________________ (әскер түрінде (тегінде) немесе әскери-есептік мамандық (бұдан әрі – ӘЕМ) бойынша жарамдылық санаты көрсетіледі);
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге мұқтаж;
4) медициналық куәландыруға келмеуіне (толық қарап-тексерілмеуіне) байланысты қорытынды шығарылмады;
5) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамсыз.
6. Резервтегі әскери қызметке кіретін адамға қатысты:
1) әскери қызметке жарамды, _____________ (әскер түрінде (тегінде), ӘЕМ бойынша жарамдылық санаты көрсетіледі). Резервтегі әскери қызметке кіруге жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды, _____________ (әскер түрінде (тегінде), ӘЕМ бойынша жарамдылық санаты көрсетіледі). Резервтегі әскери қызметке кіруге жарамды;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге мұқтаж;
4) медициналық куәландыруға келмеуіне (толық қарап-тексерілмеуіне) байланысты қорытынды шығарылмады;
5) резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз (қарап-тексерілуден бас тартқан кезде);
6) әскери қызметке шектеулі жарамды, резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз;
7) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды, резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз;
8) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз, резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз.
7. Әскери қызметшіге қатысты:
1) әскери қызметке жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды;
3) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
4) _______________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз);
5) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды, _______________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамсыз;
6) ______________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамсыз. 3 – 6 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;

7) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок);
8) продлить отпуск по болезни на 30 суток;
9) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием _______________________ (указать место проведения);
10) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок);
11) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием ________ (указать место проведения);
12) частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) ___________________ (указать от каких видов работ, занятий, нарядов);
13) ограниченно годен к воинской службе;
14) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
15) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета;
16) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета. Подлежит освобождению от исполнения обязанностей воинской службы на срок необходимый для оформления увольнения, но не более чем на 30 суток.
В военное время, кроме того, выносятся следующие заключения:
17) временно не годен воинской к службе с последующим медицинским освидетельствованием через 6 - 12 месяцев (указать срок). Заключение выносится, если после завершения стационарного лечения срок, по истечению которого военнослужащий приступит к исполнению обязанностей воинской службы, составляет более трех месяцев;
18) подлежит направлению в батальон (команду) выздоравливающих.
8. В отношении обучающихся (не достигших восемнадцати лет) в ВУЗе:
1) годен (не годен) к обучению _________ (указать наименование ВУЗ-а, факультет);
2) подлежит направлению на стационарное медицинское освидетельствование;
3) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок);
4) продлить отпуск по болезни на 30 суток;
5) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием _______________________ (указать место проведения);
6) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок);
7) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием ________ (указать место проведения);
8) частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) ___________________ (указать от каких видов работ, занятий, нарядов);
9) освободить от всех работ и нарядов на 7 - 15 суток (указать срок) с посещением классных занятий.

7) ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
8) ауруы бойынша демалыс 30 тәулікке ұзартылады;
9) _______________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
10) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылсын;
11) _______________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылсын;
12) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) ішінара _____________________ (қандай жұмыс түрінен, сабақтан, нарядтан) босатылсын;
13) әскери қызметке шектеулі жарамды;
14) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
15) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз;
16) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз. Әскери қызмет міндеттерін орындаудан босатуды ресімдеу үшін қажетті мерзімге босатылуға тиіс, бірақ 30 тәуліктен аспайды.
Соғыс уақытында бұдан басқа мынадай қорытынды шығарылады:
17) әскери қызметке уақытша жарамсыз, 6 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен. Егер стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін әскери қызметші әскери қызмет міндеттерін орындауға кірісетін мерзімі үш айдан астам болса, қорытынды шығарылады;
18) сауыққан адам батальонға (командаға) жіберілуге тиіс.
8. ӘОО оқитын (он сегіз жасқа толмаған) адамға қатысты:
1) ___________ (ӘОО, факультетінің атауы көрсетіледі) оқуға жарамды (жарамсыз);
2) стационарлық медициналық куәландыруға жіберілуге тиіс;
3) ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
4) ауруы бойынша демалыс 30 тәулікке ұзартылады;
5) _______________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
6) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылады;
7) ____________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылады;
8) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) ішінара _____________ (қандай жұмыс түрінен, сабақтан, нарядтан) босатылады;
9) сынып сабағына қатысумен барлық жұмыс пен нарядтан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылады.

9. В отношении военнослужащих, граждан, проходящих воинские сборы, военных резервистов, освидетельствуемых для определения годности к подводному вождению танков и других машин:
1) годен к подводному вождению танков и других машин;
2) временно не годен к подводному вождению танков и других машин с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к подводному вождению танков и других машин, ____________ (указать категорию годности к воинской службе).
10. В отношении военнослужащих, граждан, проходящих воинские сборы, военных резервистов, назначаемых и проходящих воинскую службу в подразделениях специального назначения, десантно-штурмовых и разведывательных подразделениях Десантно-штурмовых войск (далее – ДШВ), частях специального назначения (далее – ЧСН), в подразделениях морской пехоты:
1) годен к службе в ДШВ (ЧСН);
2) годен к службе в ДШВ (ЧСН). Временно не годен к совершению парашютных прыжков с последующим медицинским освидетельствованием через 6 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к службе в ДШВ (ЧСН), _____________ (указать категорию годности к воинской службе).
11. В отношении военнослужащих, граждан, проходящих воинские сборы, военных резервистов, назначаемых и проходящих воинскую службу в Военно-морских силах (далее – ВМС):
1) годен к службе в ВМС;
2) временно не годен к службе ВМС с последующим медицинским освидетельствованием через 6 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к службе в ВМС, _____ (указать категорию годности к воинской службе).
12. В отношении боевых пловцов и водолазного состава:
1) годен к службе боевым пловцом на глубине до _____ метров;
2) годен к водолазным работам;
3) годен к работе водолазом на глубине до _____ метров;
4) годен к работе водолазом-глубоководником на глубине до _____ метров;
5) годен к работе акванавтом на глубине до _____ метров;
6) не годен к службе боевым пловцом на глубине до _____ метров;
7) не годен к работе акванавтом, годен к работе водолазом-глубоководником на глубине до ______ метров;
8) не годен к работе водолазом-глубоководником, годен к работе водолазом на глубине до ______ метров;
9) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
10) временно не годен к службе боевым пловцом (к водолазным работам) с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);

9. Танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамдылықты айқындау үшін куәландырылатын әскери қызметшіге, әскери жиыннан өтетін азаматқа, резервтегі әскери адамға қатысты:
1) танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамды;
2) танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге уақытша жарамсыз, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамсыз. _____ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
10. Десанттық-шабуылдау әскерлерінің (бұдан әрі – ДШӘ) арнайы мақсаттағы бөлімшесінде, десанттық-шабуылдау және барлау бөлімшесінде, арнайы мақсаттағы бөлімдерде (бұдан әрі – АрнМБ), теңіз жаяу әскери бөлімшесінде әскери қызметке тағайындалатын және одан өткеретін әскери қызметшіге, әскери жиыннан өтетін азаматқа, резервтегі әскери адамға қатысты:
1) ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызмет өткеруге жарамды;
2) ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызмет өткеруге жарамды. Парашютпен секіруге уақытша жарамсыз, 6 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызмет өткеруге жарамсыз, ________________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
11. Әскери-теңіз күштерінде (бұдан әрі – ӘТК) әскери қызметке тағайындалатын және өткеретін әскери қызметшіге, әскери жиыннан өтетін азаматқа, резервтегі әскери адамға қатысты:
1) ӘТК-да қызмет өткеруге жарамды;
2) қызметке уақытша жарамсыз, 6 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) ӘТК-да қызмет өткеруге жарамсыз, _________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
12. Жауынгерлік жүзгіш және сүңгуір құрамына қатысты:
1) _____ метрге дейінгі тереңдікте жауынгерлік жүзгіш қызметіне жарамды;
2) сүңгуір жұмысына жарамды;
3) _______ метрге дейінгі тереңдіктегі сүңгуір жұмысына жарамды;
4) _______метрге дейінгі тереңдікке сүңгуші сүңгуір жұмысына жарамды;
5) _______ метрге дейінгі тереңдіктегі акванавт жұмысына жарамды;
6) _____ метрге дейінгі тереңдікте жауынгерлік жүзгіш қызметіне жарамсыз;
7) акванавт жұмысына жарамсыз, _______ метрге дейінгі тереңдікке сүңгуші сүңгуір жұмысына жарамды;
8) тереңдікке сүңгуші сүңгуір жұмысына жарамсыз, _______ метрге дейінгі тереңдіктегі жұмысқа сүңгуір ретінде жарамды;
9) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
10) жауынгерлік жүзгіш қызметіне (сүңгуір жұмысына) уақытша жарамсыз, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;

11) не годен к службе боевым пловцом, _____________ (указать категорию годности к воинской службе);
12) не годен к водолазным работам, _________________ (указать категорию годности к воинской службе).
13. В отношении военнослужащих, отбираемых для службы и проходящих воинскую службу с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетного топлива, источниками электромагнитных полей и лазерных излучений (далее – вредный фактор):
1) годен к службе с _____________ (указать вредный фактор);
2) временно не годен к службе с __________ (указать вредный фактор) с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к службе с _____ (указать вредный фактор), _____ (указать категорию годности к воинской службе).
14. В отношении граждан, призываемых на воинские сборы:
1) годен к воинским сборам;
2) не годен к воинским сборам.
15. В отношении граждан, пребывающих в запасе, освидетельствуемых в учетных целях:
1) годен к воинской службе;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
3) ограниченно годен к воинской службе;
4) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
5) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета.
16. В отношении военнослужащих, отбираемых для обучения в учебных воинских частях, курсантов учебных воинских частей:
1) годен к обучению ________ (по ВУС) в учебной воинской части;
2) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
3) не годен к обучению ________ (по ВУС) в учебной воинской части, _____________ (указать категорию годности к воинской службе).
17. В отношении военнослужащих для продолжения лечения в другом военно-медицинском учреждении или медицинской организации здравоохранения, если это связано с переездом:
для продолжения лечения нуждается в переводе в ___________ (указать наименование военно-медицинского учреждения или медицинской организации здравоохранения и его дислокацию).

11) жауынгерлік жүзгіш қызметіне жарамсыз, ________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі);
12) сүңгуір жұмысына жарамсыз, _________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
13. Радиоактивті затпен, иондаушы сәулелену көзімен, зымыран отынының компонентімен, электр-магниттік өріс және лазерлік сәулелену көзімен (бұдан әрі – зиянды фактор) байланысты қызметке іріктелетін және әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге қатысты:
1) ________________ байланысты (зиянды фактор көрсетіледі) қызметке жарамды;
2) _______________ байланысты (зиянды фактор көрсетіледі) қызметке уақытша жарамсыз, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) ________________ байланысты (зиянды фактор көрсетіледі) қызметке жарамсыз, ______________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
14. Әскери жиынға шақырылатын азаматқа қатысты:
1) әскери жиынға жарамды;
2) әскери жиынға жарамсыз.
15. Есепке алу мақсатында куәландырылатын запаста тұратын азаматқа қатысты:
1) әскери қызметке жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды;
3) әскери қызметке шектеулі жарамды;
4) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
5) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз.
16. Оқу-жаттығу әскери бөліміне оқуға іріктелетін әскери қызметшіге, оқу-жаттығу әскери бөлімінің курсантына қатысты:
1) оқу-жаттығу әскери бөлімінде ______________ (ӘЕМ бойынша) оқуға жарамды;
2) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
3) оқу-жаттығу әскери бөлімінде ______________ (ӘЕМ бойынша) оқуға жарамсыз, ____________ (әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
17. Егер ол қоныс аударуға байланысты болса, басқа әскери-медициналық мекемеде немесе медициналық денсаулық сақтау ұйымында емдеуді жалғастыру үшін әскери қызметшіге қатысты:
_____________________ (әскери-медициналық мекеме немесе медициналық денсаулық сақтау ұйымы атауы және тұрған жері көрсетіледі) емделуді жалғастыру үшін ауыстырылуға мұқтаж.