Об утверждении Временного положения об организации открытых аукционов по продаже объектов государственной собственности и госпакетов акций акционерных обществ
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу от 17 августа 1994 г. N 194. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.09.1994г. N 10. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Для организации открытых аукционов по продаже госпакетов акций акционерных обществ и объектов госсобственности за денежные средства и приватизационные инвестиционные купоны Государственный комитет Республики Казахстан по госимуществу постановляет:
1. Утвердить "Временное положение об организации открытых аукционов по продаже объектов государственной собственности и госпакетов акций акционерных обществ".
2. Организацию и проведение открытых аукционов в соответствии с указанным положением поручить Государственному приватизационному фонду (Баишев Б.К.).
3. Контроль за настоящим постановлением возложить на заместителя председателя Калмурзаева С.С.
Председатель
Утверждено
постановлением Государственного
комитета Республики Казахстан
по государственному имуществу
от 17 августа 1994 г. N 194
Временное положение
об организации открытых аукционов
по продаже объектов государственной собственности
и госпакетов акций акционерных обществ
I. Общие положения
1. Настоящее положение разработано в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 гг. (II этап), Законом Республики Казахстан "О разгосударствлении и приватизации", Постановлением Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1290 "О мерах по организации инвестиционных приватизационных фондов" и от 23 июля 1993 г. N 1289 "О введении в действие положения о приватизационных инвестиционных купонах", Положением о специализированных купонных аукционах, Положением об организации аукционов, коммерческих конкурсов по приобретению объектов государственной собственности в рамках малой приватизации N 2/2 от 26 июня 1993 г.
2. Положение определяет порядок проведения открытого аукциона по продаже объектов государственной собственности и госпакетов акций акционерных обществ (далее - аукцион), а также права и обязанности участников аукциона.
3. Решение о продаже объектов госсобственности на аукционе принимает Государственный комитет по государственному имуществу и его территориальные органы (далее - Комитет), представляющие интересы государства.
4. Организатором аукционов по поручению Комитета является Государственный приватизационный фонд (ГПФ).
5. Покупателями на аукционе могут выступать инвестиционные приватизационные фонды, физические и негосударственные юридические лица, иностранные физические и юридические лица.
6. Продажа объектов госсобственности и госпакетов акций осуществляется за денежные средства и приватизационные инвестиционные купоны (далее - купоны).
7. В случае, если победителем является ИПФ, оплата приобретенного на аукционе объекта собственности может производиться частично купонами:
если конечная стоимость проданного на аукционе объекта превышает стартовую менее чем в 2 раза, то купонами оплачивается часть стоимости, равная стартовой цене;
если конечная стоимость проданного на аукционе объекта превышает стартовую более чем в 2 раза, то купонами оплачивается 50 процентов от цены реализации объекта на аукционе. При этом один фонд не имеет права инвестировать более 10 % собранных купонов в покупаемый объект.
II. Организация аукциона

Мемлекет меншігіндегі объектілер мен акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттерін сату жөнінде ашык аукциондар ұйымдастыру туралы уақытша ереже
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік мүлік жөніндегі мемлекеттік комитетінің 1994 жылғы 17 тамыздағы N 194 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 3 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 10. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасында мемлекет меншігінен алу мен жекешелендірудің 1993-1995 жылдарға арналған (II кезең) Ұлттық бағдарламасына, "Мемлекет меншігінен алу мен жекешелендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің "Инвестициялық жекешелендіру қорларын ұйымдастыру жөніндегі шаралар туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1290 K931290_ және "Жекешелендіру инвестициялық купондары туралы ережені күшіне енгізу туралы" 1993 жылғы 23 шілдедегі N 1289 K931289_ қаулыларына, Мамандандырылған купондық аукциондар туралы ереже мен Шағын жекешелендіру аумағында мемлекет меншігіндегі объектілерді сатып алу жөнінде аукциондар, коммерциялық конкурстар ұйымдастыру туралы 1993 жылғы 26 маусымдағы N 2/2 ережеге сәйкес әзірленген.
2. Ереже мемлекет меншігіндегі объектілер мен акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттерін сату жөніндегі ашық аукциондар (бұдан әрі - аукцион) өткізу тәртібін, сондай-ақ аукционға қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін айқындайды.
3. Мемлекет меншігіндегі объектілерді аукционда сату туралы шешімді мемлекет мүддесін білдіретін Мемлекеттік мүлік жөніндегі мемлекеттік комитет пен оның аумақтық органдары (бұдан әрі - Комитет) қабылдайды.
4. Комитеттің тапсыруымен Мемлекеттік жекешелендіру қоры (МЖҚ) аукционды ұйымдастырушы болып табылады.
5. Аукционда инвестициялық жекешелендіру қорлары, жеке адамдар мен мемлекеттік емес заңды ұйымдар, шетелдік жеке адамдар мен заңды ұйымдар сатып алушы бола алады.
6. Мемлекет меншігіндегі объектілер мен акциялардың мемлекеттік пакеттері ақшаға және жекешелендіру инвестициялық купондарына (бұдан былай - купон) сатылады.
7. Инвестициялық жекешелендіру қоры жеңіп шыққан болса, аукционда сатып алынған меншік объектісіне мынадай жағдайда ішінара купондармен ақы төленуі мүмкін:
егер аукционда сатылған объектінің соңғы құны мен бастапқы құнының айырмашылығы 2 еседен кем болса, онда құнның бастапқы бағасына тең бір бөлігі купонмен төленеді;
егер аукционда сатылған объектінің соңғы құны бастапқысынан 2 еседен көп болса, онда объектінің аукционда сатылған бағасының 50 проценті купонмен төленеді. Оның үстіне бір қор жиналған купондардың 10 проценттен артығын сатып алынатын объектіге инвестициялауға құқы жоқ.
II. Аукционды ұйымдастыру

8. Продажа объектов сервисных услуг и культурных учреждений осуществляется в соответствии с Положением об организации аукционов, коммерческих конкурсов по приобретению объектов государственной собственности в рамках малой приватизации (Постановление Госкомимущества от 26 июня 1993 г. N 2/2).
9. Объекты госсобственности и госпакеты акций, выставляемые на аукцион, передаются ГПФ по акту приема-передачи с приложением квартального баланса, соответствующего дате публикации информационного сообщения.
Руководитель предприятия несет полную ответственность за материальную сохранность гособъекта до момента подписания договора-передачи объекта покупателю.
10. Сведения о лицах, подавших заявки на участие в аукционе, не подлежат оглашению до момента начала аукциона.
11. ГПФ:
организует в соответствии с настоящим Положением публикацию информационных сообщений о продаваемых госпакетах акций и объектах госсобственности на аукционе;
производит расчет с участниками аукциона;
оформляет права собственности покупателя;
устанавливает порядок оплаты стоимости бланков заявок, входных билетов и др.
12. Комитет определяет количество акций акционерных обществ и объектов государственной собственности, выставляемых на продажу, их стартовую цену и в соответствии с условием договора-поручения передает ГПФ;
акции акционерных обществ по акту приема-передачи;
копию плана приватизации, утвержденного в установленном порядке, с указанием количества акций, подлежащих продаже, и номинальной стоимости одной акции;
другие сведения, необходимые для публикации в информационном сообщении о проведении аукциона.
13. Информационное сообщение о проведении аукциона должно быть опубликовано в республиканских средствах массовой информации не позднее, чем за 30 дней до объявленного срока проведения аукциона и должно включать следующие сведения:
полное наименование и юридический адрес объектов  государственной собственности;
стартовые цены (начальную стоимость одной акции и объекта государственной собственности);
сумма аванса и реквизиты текущего счета, на который он должен быть перечислен;
информацию о финансовом состоянии предприятия;
сроки и место приема заявок;
сроки и место проведения аукциона;
адрес и номер контактного телефона организатора аукциона.
Форма представления указанных сведений и перечень  дополнительных данных определяется ГПФ.
14. ГПФ несет ответственность за соответствие информации, содержащейся в информационном сообщении, плану приватизации  предприятия.
III. Условия участия покупателя в аукционе
15. Для участия в аукционе при покупке государственных пакетов акций и объектов государственной собственности покупатель представляет в ГПФ заявки на приобретение с указанием акционерных обществ и объектов государственной собственности (приложение N 1, приложение N 2) и платежное поручение о внесении аванса в размере 20 % стартовой стоимости пакета акций и объекта государственной собственности, который вносится на расчетный счет ГПФ.
Если покупатель принимает участие в аукционе по нескольким акционерным обществам и объектам государственной собственности, аванс вносится в размере, установленном по наибольшей стартовой цене пакета акций одного из этих акционерных обществ и объектов государственной собственности.

8. Қызмет көрсету және мәдениет мекемелерін сату Шағын жекешелендіру аумағына мемлекет меншігіндегі объектілерді сатып алу жөніндегі аукциондарды, коммерциялық конкурстарды ұйымдастыру туралы ережеге сәйкес жүргізіледі (Меммүліккомының 1993 жылғы 26 маусымдағы N 2/2 қаулысы).
9. Аукционға қойылатын мемлекеттік меншік объектілер мен акциялардың мемлекеттік пакеті ақпараттық мәліметтің жарияланған күніне сай тоқсандық балансы қоса берілген қабылдау-өткізу актісі бойынша МЖҚ-ға беріледі.
Мекеме басшысы сатып алушыға объектіні өткізу-шартына қол қойғанға дейін мемлекеттік объектінің материалдық жағынан сақталуына толық жауап береді.
10. Аукционға қатысуға өтінім берген адамдар туралы мәліметтер аукцион басталғанға дейін жарияланбауға тиіс.
11. МЖҚ:
аукционда сатылатын акциялардың мемпакеттері мен мемменшік объектілері туралы ақпараттық хабарламалар жариялауды осы Ережеге сәйкес ұйымдастырады;
аукционға қатысушылармен есеп айырысады;
сатып алушының меншік құқығын ресімдейді;
өтінім бланкілерінің, кіру билеттерінің және т.б. құнына ақы төлеу тәртібін белгілейді.
12. Комитет акционерлік қоғамдардың сатуға шығарылатын акцияларының және мемлекеттік меншік объектілерінің санын, олардың бастапқы бағасын анықтайды және тапсырма-шарттың талаптарына сәйкес МЖҚ-ға:
қабылдау-өткізу акті бойынша акционерлік қоғамдардың акцияларын;
сатуға жататын акциялардың мөлшелері, бір акцияның нақты бағасы көрсетілген үтір белгіленген тәртіп бойынша бекітілген жекешелендіру жоспарының көшірмесін;
аукционды өткізу туралы ақпараттық хабарламада жирялауға қажет басқа да мәліметтер береді.
13. Аукцион өткізудің хабарланған мерзіміне дейін 30 күннен кешіктірмей аукцион өткізу туралы ақпараттық хабарламаны республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жариялап, оған мынадай мәліметтер берілуге тиіс:
мемлекеттік меншік объектілерінің толық атауы мен заңды мекен-жайы;
бастапқы баға (бір акцияның және мемлекеттік меншік объектісінің әуелгі құны);
аванс сомасы және ол аударылуға тиісті ағымдағы шоттың реквизиттері;
кәсіпорынның қаржы жағдайы туралы ақпарат;
тапсырыста қабылдау мерзімі және орны;
аукцион өткізу мерзімі және орны;
аукцион ұйымдастырушының мекен-жайы және байланыс телефонының нөмірі.
Аталған мәліметтерді беру нысаны мен қосымша деректер тізбесін МЖҚ белгілейді.
14. МЖҚ ақпараттық хабарларындағы ақпараттың кәсіпорынды жекешелендіру жоспарына сәйкес келуіне жауап береді.
III. Сатып алушының аукционға қатысу шарттары
15. Аукционға қатысу үшін акциялардың мемлекеттік пакеттерін және мемлекет меншігіндегі объектілерді сатып алу кезінде сатып алушы МЖҚ-ға акционерлік қоғамдар мен мемлекет меншігіндегі объектілерді көрсете отырып (N 1 қосымша, N 2 қосымша) сатып алуға тапсырыс және акция пакеттері мен мемлекеттік меншік объектілерінің бастапқы құнының 20 проценті мөлшерінде МЖҚ-ның есеп шотына аванс төлегені туралы төлем тапсырысын ұсынады.
Егер сатып алушы аукционда бірнеше акционерлік қоғамдар мен мемлекеттік меншік объектілері бойынша қатысса, онда осы акционерлік қоғамдар мен мемлекеттік меншік объектілерінің бірінің акция пакетінің ең жоғарғы бастапқы бағасы бойынша белгіленген мөлшерде аванс төлейді.

16. Покупателю может быть отказано в участии в аукционе, если он не представил заявку в установленный срок или не оплатил аванс. Если покупателем является фонд, ему может быть отказано в участии в аукционе и в том случае, если по решению Межведомственной комиссии фонд лишен лицензии или принято решение о приостановлении действия лицензии фонда или его управляющего.
IV. Порядок проведения аукциона
17. Аукцион может состояться, если в нем участвуют не менее двух покупателей.
18. Для реализации объектов госсобственности используется порядок и механизм проведения аукционов в рамках малой приватизации, утвержденный Постановлением Госкомимущества N 2/2 от 26 июня 1993 г.
19. Подведение итогов аукциона осуществляется Комиссией, состав которой утверждается Комитетом.
20. Для реализации государственных пакетов акций аукцион проводится посредством компьютерного анализа спроса и предложения. При спросе на госпакет акций акционерного общества при стартовой цене меньше чем предложение, начальная цена может быть снижена, но не более чем на 15 процентов. Если после снижения цены госпакет акций продать не удается, торги по данному акционерному обществу прекращаются. При спросе большем чем предложение, по компьтерной программе происходит постепенное увеличение цены до тех пор, пока спрос не уравновесит предложение. При этом программное обеспечение регистрирует равенство спроса и предложения в интервале +-10 процентов.
Если в ходе проведения аукциона создается ситуация, при которой количество акций, на которые были поданы заявки, не попадает в диапазон, указанный в п.20, то Комиссия вправе:
- изменить интервал изменения цены;
- снять акции с аукциона.
21. Каждое увеличение цены на госпакет акций отображается на экране видеопроектора.
22. После очередного изменения цены участники аукциона должны выразить свое согласие на предложенную цену посредством сдачи Комиссии индивидуальных карточек участника аукциона (приложение N 5).
23. Индивидуальные карточки участников аукциона содержат следующую информацию:
- номер участника аукциона;
- порядковый номер цикла изменения цены;
- количество запрашиваемых акций (можно и весь выставляемый госпакет) при этой цене;
- дата проведения аукциона,
которые заверяются печатью Государственного приватизационного фонда и подписью участника аукциона.
Количество запрашиваемых акций не должно превышать количества этих акций, выставленных на аукцион.
24. При достижении равенства спроса и предложения, согласно пункта 20 Настоящего Положения, аукцион по реализации госпакета акций данного акционерного общества считается завершенным, а его победителями становятся участники последнего цикла изменения цены. При этом выявление победителей аукциона производится в соответствии с количеством запрашиваемых акций в следующей очередности, начиная с участника, запросившего наибольшее количество акций и далее в порядке убывания до полной реализации всех выставленных на аукцион акций. Распределение акций между победителями производится следующим образом: первые в отмеченной выше очередности получают количество акций, указанное в карточках, последние - оставшееся количество выставленных на аукционе акций. В случае, если спрос превышает предложение в допустимом размере (10%) и последние победители аукциона запросили одно и то же количество акций, то количество акций, которое получит каждый из них, будет определено по формуле
Апр
А = ------------- * Аз
Асп где А - количество акций, получаемых победителем,
Апр - количество оставшихся акций для последних победителей,
Асп - суммарное количество акций, запрошенных последними
победителями аукциона,
Аз - количество акций, запрошенных одним последним победителем.

16. Егер сатып алушы өтінімді белгіленген уақытта ұсынбаса немесе аванс төлемесе, онда ол аукционға қатысуға жіберілмейді. Сатып алушы ретінде қор қатысып отырса, онда Ведомствоаралық комиссияның шешімі бойынша қор лицензиясынан айырылған немесе лицензияның күшін не басқарушысының ісәрекетін кідірту туралы шешім қабылданған жағдайда да оның аукционға қатыстырылмауы мүмкін.
IV. Аукционды өткізу тәртібі
17. Аукцион оған кем дегенде екі сатып алушы қатысқан жағдайда өткізілуі мүмкін.
18. Мемлекеттік меншік объектілерін сату үшін Мемүліккомының 1993 жылғы 26 маусымдағы N 2/2 қаулысымен бекітілген шағын жекешелендіру аумағына аукциондар өткізудің тәртібі мен механизмі пайдаланады.
19. Аукционның қорытындысын Комиссия шығарады, оның құрамын Комитет белгілейді.
20. Аукцион акциялардың мемлекеттік пакеттерін сату үшін сұраныс пен ұсынысты компьютерлік талдау арқылы жүргізіледі. Акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакетінің бастапқы бағасы кезінде сұраныс ұсыныстан аз болса, әуелгі бағасы кемітілуі мүмкін, бірақ ол 15 проценттен артпауға тиіс. Егер бағасы кемітілгеннен кейін акциялардың мемлекеттік пакеті сатылмай қалса, онда осы акционерлік қоғам бойынша сауда тоқтатылады.
Сұраныс ұсыныстан артқан жағдайда сұраныс ұсыныспен теңескенге дейін компьютерлік бағдарлама бойынша баға біртіндеп көтеріліп отырады. Бұл ретте бағдарламалық қамтамасыз ету сұраныс пен ұсыныстың теңдігін + - 10 процент аралығында тіркейді.
Аукционды өткізу барысында өтінім берілген акциялардың мөлшері 20- тармақта көрсетілген ауқымға сай келмеген жағдайда Комиссияның:
-бағаны өзгерту интервалын өзгертуге;
-акцияларды аукционнан алуға құқығы бар.
21. Акциялардың мемлекеттік пакетіне бағаның әрбір өсуі бейнепроектор экранында жазылып отырады.
22. Бағаның кезекті өзгертілуінен кейін аукционға қатысушылар ұсынылған бағаға келіскенін аукционға қатысушының жеке карточкасын Комиссияға өткізу арқылы білдіреді (N 5 қосымша).
23. Аукционға қатысушылардың дербес карточкалары Мемлекеттік жекешелендіру қорының мөрімен және аукционға қатысушының қолымен расталған мынадай мәліметтерден тұрады:
-аукционға қатысушының нөмері;
-бағаның өзгеру циклының рет саны;
-осы баға бойынша сұраныс беріліп отырған акциялардың (сатуға шығарылып отырған мемпакеттің барлығының да) саны;
-аукцион өткізілетін күн.
Сұраныс берілетін акциялардың мөлшері аукционға шығарылып отырған акциялардың мөлшерінен аспауға тиіс.
24. Сұраныс пен ұсыныстың тепе-теңдігіне қол жеткен жағдайда, осы Ереженің 20-тармағына сәйкес берілген акционерлік қоғамның акцияларының мемлекеттік пакетін сату жөніндегі аукцион аяқталды деп есептеледі, ал баға өзгертудің соңғы циклына қатысушылар оның жеңімпаздары болады. Бұл ретте аукцион жеңімпаздарын анықтау сұраныс жасалған акциялардың мөлшеріне қарай мынадай кезек бойынша жүргізіледі, ең көп акцияға сұраныс жасаған қатысушыдан бастап әрі қарай кему тәртібімен аукционға шығарылған акциялардың толық сатылуына дейін. Жеңімпаздардың арасында акция бөлу былайша жүргізіледі: жоғарыда көрсетілген кезектегілердің алғашқылары акциялардың карточкада көрсетілген мөлшерін, ал соңғылары аукционға шығарылған акциялардың қалған мөлшерін алады. Егер сұраныс ұсыныстан рұқсат етілген көлемде (10%) артып отырса және аукцион жеңімпаздары акциялардың бірдей мөлшерін сұрап отырса, онда олардың әрқайсысының алатын акциясының мөлшері мына формула бойынша есептеп шығарылады:                     Апр,
А= --------*Аз,
Асп
мұндағы А - жеңімпаз алатын акциялардың мөлшері,
Апр - соңғы жеңімпаздарға қалған акциялардың мөлшері,
Асп - аукционның соңғы жеңімпаздары сұраныс жіберген                      акциялардың жиынтық мөлшері,
Аз - соңғы бір жеңімпаз сұраныс жіберген акциялардың
мөлшері

25. Победитель должен в течение определенного организаторами торгов времени предъявить в Комиссию билет участника и подписать протокол о результатах торгов. Протокол подписывается также представителем организатора аукциона.
26. Победитель, отказавшийся подписать протокол о результатах аукциона, лишается права дальнейшего участия в торгах и аванс ему не возвращается. В этом случае по решению комиссии торги возобновляются или объект выносится на следующий аукцион.
27. Результаты аукциона могут быть опротестованы его участниками в Комиссию в течение 30 календарных дней со дня объявления победителя. В случае отрицательного рассмотрения жалобы или нерассмотрения жалобы правомочность решения Комиссии рассматривается в арбитражном суде.
V. Взаимные обязательства сторон по сделке
купли-продажи пакета акций и объектов
государственной собственности
28. В течение 5 банковских дней после аукциона покупатель должен перевести на расчетный счет ГПФ средства в сумме, указанной в протоколе о результатах аукциона.
29. Покупатель, не оплативший в указанные сроки стоимость пакета акций акционерного общества или объекта государственной собственности, лишается права на его приобретение и аванс ему не возвращается.
Если покупателем является ИПФ, то в соответствии с п.7 настоящего Положения часть стоимости госпакета акций или объекта госсобственности необходимо оплатить деньгами. В случае, если оплата не произведена в указанные сроки на ИПФ налагается штраф в размере 20 процентов от стартовой цены госпакета акций или объекта госсобственности, а также может быть отозвана лицензия.
30. При окончательных расчетах покупателю засчитывается сумма внесенного аванса за вычетом расходов по организации аукциона.
С участников аукциона, не ставшими его победителями, из суммы аванса взимаются средства за участие в аукционе, необходимые для возмещения расходов на организацию аукциона. Оставшаяся сумма аванса возвращается им в течение 5 банковских дней.
Покупателю, оплатившему полную стоимость приобретенного на аукционе госпакета акций акционерного общества, ГПФ выдает  сертификат (приложение N 3).
Покупателю, оплатившему полную стоимость приобретенного на аукционе объекта государственной собственности, ГПФ выдает  Государственный акт о вступлении в права собственности (приложение N 4).
VI. Распределение средств, поступивших от продажи
контрольных госпакетов акций акционерных обществ
и объектов госсобственности
31. Все денежные средства, полученные в ходе аукционов, зачисляются на расчетный счет ГПФ.

25. Жеңімпаз сауданы ұйымдастышулар белгілеген уақыт ішінде Комиссияға қатысушы билетін көрсетіп, сауданың нәтижесі туралы хаттамаға қол қоюға тиіс. Хаттамаға сондай-ақ аукционды ұйымдастырушы өкіл де қол қояды.
26. Аукционның нәтижесі туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жеңімпаз әрі қарай саудаға қатысу құқығынан айырылады және оған аванс қайтарылмайды. Мұндай жағдайда Комиссияның шешімі бойынша сауда қайта жалғастырылады немесе объект келесі аукционға шығарылады.
27. Аукционға қатысушылар оның нәтижелеріне наразылығын Комиссия аукцион жеңімпаздары жарияланғаннан кейін 30 күн ішінде білдіре алады. Шағым дұрыс қаралмаған немесе мүлде қаралмаған жағдайда Комиссия шешімінің заңдылығы төрелік сотта қаралады.
V. Тараптардың акция пакеттері мен мемлекет
меншігіндегі объектілерді сатып алу-сату
мәмілесі жөніндегі өзара міндеттемелері
28. Аукционнан кейін 5 банктік күн ішінде сатып алушы аукцион нәтижесі туралы хаттамада көрсетілген соманы МЖҚ-ның есеп шотына аударуға тиіс.
29. Аталған мерзімде акционерлік қоғам акциялары пакетінің немесе мемлекет меншігіндегі объектінің құнына ақы төлемеген сатып алушы сатып алу құқығынан айырылады және оған аванс қайтарылмайды.
Егер сатып алушы ИЖҚ болса, онда осы Ереженің 7-тармағына сәйкес акциялардың мемпакеті немесе мемменшік объектісі құнының бір бөлігіне ақшамен ақы төленуге тиіс. Ақы аталған мерзімде төленбеген жағдайда ИЖҚ-ға акциялар мемпакетінің немесе мемменшік объектілерінің бастапқы бағасының 20 проценті мөлшеріне айыппұл төлетіледі, сондай-ақ лицензия қайтарылып алынуы мүмкін.
30. Соңғы есеп айырысу кезінде сатып алышуға аукционды ұйымдастыруға кеткен шығындар шегеріліп, төлеген аванс сомасы қайтарылады.
Аукцион жеңімпазы болмаған қатысушылардың аванс сомасынан аукционға қатысқандары үшін қаражат алынады, ол аукционды ұйымдастыруға байланысты шығындарды өтеу үшін қажет. Қалған сома 5 банктік күн ішінде өздеріне қайтарылады.
Аукционда сатып алған акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакетінің толық құнын төлеген сатып алушыға МЖҚ сертификат тапсырады (N 3 қосымша).
Аукционда сатып алған мемлекет меншігіндегі объектінің толық құнын төлеген сатып алушыға МЖҚ Меншік құқығына ие болғаны туралы мемлекеттік акт тапсырады (N 4 қосымша).
VI. Акционерлік қоғамдар акцияларының бақылаушы
мемлекеттік пакеттерін және мемлекет меншігіндегі
объектілерді сатудан түскен қаражатты бөлу
31. Аукциондар барысында түскен барлық ақша қаражаттары МЖҚ-ның есеп шотына аударылады.

32. Из этих средств производится возмещение всех расходов, связанных с подготовкой и проведением аукционов, оставшаяся часть зачисляется на текущий субсчет балансового счета N 609  "Поступления средств от выкупа, акционирования и реализации  государственной собственности".
Приложение N 1
Заявка
на участие в открытом аукционе         N_______________________
Для юридического лица:                 Дата____________________
____________________________________________________________________
(наименование предприятия или организации)
Лицензия N______________
(для ИПФ)
Для физического лица:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Регистрационный номер заявки__________________________
Паспортные данные_____________________________________
Желает принять участие в аукционе по следующим акционерным
обществам:
--------------------------------------------------------------------
N !   Наименование    ! Код акционерного ! Кол-во акций, которое
п/п!   акционерного    !    общества      ! участник намерен
!     общества      !                  ! приобрести при стартовой
!                   !                  ! цене (шт.)
--------------------------------------------------------------------

32. Осы қаражаттардан аукциондарды әзірлеу және өткізу шығындары өтеледі, қалған бөлігі N 609 "Мемлекеттік меншікті сатып алудан, акциялаудан және сатудан түскен қаражаттар" баланстық шотының ағымдағы субшотына аударылады.
N 1 қосымша
ашық аукционға қатысу үшін               N____________________
Күні_________________
Заңды ұйым үшін:
____________________________________________________________________
(кәсіпорын немесе ұйымының атауы)
Лицензия N_________
(ИЖҚ үшін)
Жеке адам үшін:
____________________________________________________________________                              (толық аты-жөні)
Өтінімнің тіркелу номері __________________
Паспорт деректері ___________________________
Төмендегі акционерлік қоғамдар бойынша аукционға қатысқысы келеді:
____________________________________________________________________
Рет | Акционерлік  | Акционерлік | қатысушының бастапқы баға бойынша
N  |қоғамның атауы|қоғамның коды|сатып алатын акцияларының
|              |             |мөлшері(дана)
____________________________________________________________________

1 !         2         !        3         !           4
--------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Заявитель_________________________  ___________________________
(подпись)                    (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение N 2
Заявка
на участие в открытом аукционе          N________________
Для юридического лица:                  Дата_____________
____________________________________________________________________
(наименование предприятия или организации)
Лицензия N_____________
(для ИПФ)
Для физического лица:
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
Регистрационный номер заявки________________________________________
Паспортные данные___________________________________________________
Желает принять участие в аукционе по следующим объектам
государственной собственности:
____________________________________________________________________
N !     Наименование      !     Код объекта госсобственности
п/п!       объекта         !
!    госсобственности   !
--------------------------------------------------------------------
1 !          2            !                   3
--------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Заявитель__________________________   _____________________________
(подпись)                      (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение N 3
Утверждено                               Утверждено
Председатель Госкомимущества              Председатель ГПФ
"_____"___________199___г.                "______"__________199___г.
М.П.                                   М.П.
Протокол о результатах аукциона
Алматы
Аукцион N_________________       Время начала аукциона______________
Дата проведения___________       Время окончания аукциона___________
Комиссия в составе:____________________________________________
____________________________________________________________________
составила настоящий протокол об итогах аукциона, которым
утверждаются следующие его результаты.
Код АО________________      Номинальная стоимость
___________________________      1 акции в тенге____________________
(наименование АО)             в купонах__________________________
Стартовая стоимость              Размер госпакета______________шт
госпакета акций                  ________% от уставного капитала
В тенге___________________
Победитель аукциона:
Для юридического лица_______________________________________________
(наименование предприятия, организации)
Для физического лица________________________________________________
(Ф.И.О.)
Паспортные данные__________________________________
Окончательная цена госпакета акций________________________(тенге)
____________________________________________________________________
(прописью)
Председатель комиссии
Секретарь комиссии
Члены комиссии
Обязательства сторон
Победитель аукциона:
--------------------
1. В течение пяти банковских дней вносит окончательную стоимость приобретенного пакета акций на расчетный счет ГПФ.
2. В случае отказа от приобретения указанного пакета акций и невыполнения п.1 настоящего протокола лишается права на его  приобретение и на возврат внесенной суммы аванса.
ГПФ:
1. При окончательных расчетах засчитывает победителю аукциона сумму внесенного аванса за вычетом расходов по организации аукциона.
2. После оплаты окончательной стоимости пакета акций выдает победителю аукциона Сертификат о вступлении в права собственности.
ГПФ:                          Победитель аукциона:
__________________                 ___________________________
(подпись)                               (подпись)
Банковские реквизиты:              Банковские реквизиты:
р/с 609384, Алматинское
обл.управление нацбанка
код 109 МФО 190501109
М.П.                              М.П.
Приложение N 4
Утверждено                             Утверждено
Председатель Госкомимущества              Председатель ГПФ
"______"____________199____г.
"______"____________199____г.
М.П.                                 М.П.
Протокол о результатах аукциона
Алматы
Аукцион N_____________________     Время начала аукциона____________
Дата проведения_______________     Время окончания аукциона_________
Комиссия в составе:____________________________________________
____________________________________________________________________
составила настоящий протокол об итогах аукциона, которым
утверждаются следующие его результаты.
Объект госсобственности_____________________________________________
(наименование, код)
Стартовая стоимость объекта госсобственности
В тенге_____________________________________________________________
Победитель аукциона:
Для юридического лица_______________________________________________
(наименование предприятия, организации)
Для физического лица________________________________________________
(Ф.И.О.)
Паспортные данные___________________________________________________
Окончательная цена объекта госсобственности_____________(тенге)
____________________________________________________________________
(прописью)
Председатель комиссии
Секретарь комиссии
Члены комиссии
Обязательства сторон:
Победитель аукциона:
-------------------
1. В течение пяти банковских дней вносит окончательную стоимость приобретенного объекта госсобственности на расчетный счет ГПФ.
2. В случае отказа от приобретения указанного объекта госсобственности и невыполнения п.1 настоящего протокола лишается права на его приобретение и на возврат внесенной суммы аванса.
ГПФ:
------
1. При окончательных расчетах засчитывает победителю аукциона сумму внесенного аванса за вычетом расходов по организации аукциона.
2. После оплаты окончательной стоимости объекта госсобственности выдает победителю аукциона Государственный акт о вступлении в права собственности.
ГПФ:                          Победитель аукциона:
_________________________          ________________________________
(подпись)                            (подпись)
Банковские реквизиты:              Банковские реквизиты:
р/с 609384, Алматинское
обл.управление нацбанка
код 109 МФО 190501109
М.П.                             М.П.
Приложение 5
Индивидуальная карточка
участника аукциона N____________
Код АО_____________________     Цикл N_________________________
Количество акций_______________________________________________
Дата_______________________     Подпись________________________
М.П.

1  |       2      |       3      |                    4
____________________________________________________________________
1. |              |              |
2. |              |              |
3. |              |              |
4. |              |              |
5. |              |              |
6. |              |              |
7. |              |              |
8. |              |              |
9. |              |              |
10. |              |              |
____|______________|______________|_________________________________
Өтінім білдіруші___________________        ___________________
(қолы)                   (аты-жөні)
М.О.
N 2 қосымша
Ашық аукционға қатысу үшін                    N_____________
Күні__________
Заңды ұйым үшін:
____________________________________________________________________
(кәсіпорын немесе ұйымының атауы)
Лицензия N___________
(ИЖҚ үшін)
Жеке адам үшін: _______________________________________________
(толық аты-жөні)
Өтінімнің тіркелу номері __________________
Паспорт деректері _________________________
Төмендегі акционерлік қоғамдар бойынша аукционға қатысқысы келеді:
______________________________________
Рет |    Акционерлік  |  Акционерлік  |
N  |  қоғамның атауы | қоғамның коды |
______________________________________
1 |       2         |        3      |
______________________________________
1. |                 |               |
2. |                 |               |
3. |                 |               |
4. |                 |               |
5. |                 |               |
6. |                 |               |
7. |                 |               |
8. |                 |               |
9. |                 |               |
10. |                 |               |
Өтінім білдіруші___________________      __________________
(қолы)                   (аты-жөні)
М.О.
N 3 қосымша
Бекітілген                           Бекітілген
Меммүліккомының төрағасы                   МЖҚ төрағасы
"___"____________ 199__ж.              "___"____________ 199__ж.
М.О.                                   М.О.
Аукцион нәтижесі туралы хаттама
Алматы
Аукцион N __________            Аукционның басталуы _______
Өткізілетін күні _______        Аукционның аяқталуы _______
Мына құрамдағы Комиссия _______________________________________
____________________________________________________________________
аукционның қорытындысы туралы осы хаттаманы жасады, олар арқылы
мынадай нәтижелер бекітіліп отыр:
АҚ коды ___________                Акцияның нақты құны
теңгемен ___________
купонмен ___________
Мемменшік объектісінің             Мемпакет мөлшері_____ дана
бастапқы бағасы                    жарғы капиталының ______%-і
Теңгемен ______________________
Аукционның жеңімпазы:
заңды ұйым үшін ______________________________________________
(кәсіпорынның, ұйымының атауы)
Жеке адам үшін _______________________________________________
(толық аты-жөні)
Паспорт деректері _________________________________
Мемменшік объектісінің соңғы бағасы _______________
(теңге)
____________________________________________________________________                              (толық жазылуы)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Комиссия мүшелері
N 3 қосымшаның жалғасы                        Тараптардың міндеттемелері
Аукцион жеңімпазы:
1. Бес банктік күн барысында МЖҚ-ның есеп шотына алған мемменшік объектісінің соңғы құны бойынша ақы төлейді.
2. Мемменшік объектісінің сатып алудан бас тартқан немесе осы хаттаманың 1-тармағын орындамаған жағдайда объектіні сатып алу және төлеген аванс сомасын қайтарып алу құқығынан айырылады.
МЖҚ:
1. Соңғы есеп айырысу кезінде аукцион жеңімпазында төленген аванс сомасын, аукционды ұйымдастыруға кеткен шығындарды шегеріп, қайтарады.
2. Мемменшік объектісінің соңғы құны бойынша ақы төлегеннен кейін аукцион жеңімпазына Меншік құқығына ие болғаны туралы сертификат тапсырады.
МЖҚ:                        Аукцион жеңімпазы:
___________                           ______________________
(қолы)                                         (қолы)
Банк реквизиттері:                         Банк реквизиттері:
есеп шоты 609384,
Ұлттық банктің Алматы
облыстық басқармасы
коды 109 МФО 190501109
М.П.                                       М.П.
N 4 қосымша
Бекітілген                                 Бекітілген
Меммүліккомының төрағасы                   МЖҚ төрағасы
"__"___________ 199__ж.                "__"___________ 199__ж.
М.О.                                   М.О.
Аукцион нәтижесі туралы хаттама
Алматы
Аукцион N ________                   Аукцион басталуы________
Өткізілетін күні __________        Аукционның аяқталуы ______
Мына құрамдағы Комиссия _____________________________________
__________________________________________________________________
аукционның қорытындысы туралы осы хаттаманы жасады, олар арқылы
мынадай нәтижелер бекітіліп отыр:
Мемменшік объектісі _________________________________________
(атауы, коды)
Мемменшік объектісінің бастапқы бағасы
Теңгемен __________________
Аукционның жеңімпазы:
Заңды ұйым үшін ________________________________________
(кәсіпорынның, ұйымның атауы)
Жеке адам үшін ___________________________________________
(толық аты-жөні)
Паспорт деректері ________________________________________
Мемменшік объектісінің соңғы бағасы ______________ (теңге)
__________________________________________________________
(толық жазылуы)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Комиссия мүшелері