Правила работы пунктов скупки у населения изделий из драгоценных металлов и лома таких изделий
Утверждены приказом Министеpства промышленности и торговли Республики Казахстан от 24 ноября 1994 г. N 48. Утратили силу - приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 8 апреля 2003 года N 102 (извлечение из приказа см. в тексте)
Извлечение из приказа Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан от 8 апреля 2003 года N 102
В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов министерства в соответствие с законодательством Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившим силу:
...
приказ Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан от 24 ноября 1994 г. N 48 об утверждении Правил работы пунктов скупки у населения изделий из драгоценных металлов и лома таких изделий...
2. Настоящий приказ вступает  силу со дня подписания.
Министр
----------------------------------------------------------------
1. Общие положения
1.1. Пункты скупки у населения изделий из драгоценных металлов и лома таких изделий организуются в предприятиях торговли независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, осуществляющих реализацию ювелирных изделий, либо в обособленных пунктах скупки.
1.2. - Пункт исключен .
1.3. В каждом пункте скупки на удобном для обозрения месте помещаются:
извлечения из Правил работы пунктов скупки;
выписка из Прейскуранта на драгоценные металлы в изделиях и ломе, скупаемые у населения.
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными приказом Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан от 9 октября 1995 г. N 201-П.
2. Ценности, скупаемые у
населения и порядок их взвешивания
2.1. Пункты скупки скупают у населения:
драгоценные металлы (золото, платина, серебро, палладий) в изделиях и ломе;
монеты старой (дореволюционной и советской) чеканки, юбилейные и памятные монеты, монеты иностранных государств, а также червонцы 1923, 1975 и последующих годов чеканки;
медали и жетоны дореволюционной чеканки, иностранных
государств, а также советские юбилейные и памятные медали (в т.ч. школьные, спортивные и др.);
корпуса из драгоценных металлов отечественных и импортных часов;
серебряные оправы фарфоровых и хрустальных изделий;
элементы съемных протезов, зубные протезы из золота, платины и серебряно-палладиевого сплава, бывшие в употреблении, а также диски зубов;
предметы религиозного культа;
драгоценные камни (бриллианты, изумруды, сапфиры, рубины, жемчуг) в обработанном виде, извлеченные из изделий, а также изделия из них;
другие изделия, указанные в прейскуранте скупочных цен.
2.2. Пунктам скупки запрещается скупать:
алмазное сырье и полуфабрикаты;
золото, серебро, платину и палладий в сырье: в слитках, самородках, шлихе и т.п., а также изделиях
производственно-технического и лабораторного назначения (заклепки, пластины, лабораторное оборудование и др.);
сусальное золото, полуфабрикаты ювелирного и зубопротезного производства;
драгоценные металлы в виде производственных отходов (опилки, стружки и др.);
драгоценные камни (алмазы, рубины, сапфиры, изумруды), а также природный жемчуг в необработанном виде;
предметы, изъятые из гражданского оборота или на продажу которых установлен особый порядок (холодное, огнестрельное оружие в оправе и др.);
импортные ювелирные изделия и изделия золотниковой пробы без клейма инспекции пробирного надзора;
ценности у детей и подростков, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
ценности у государственных и общественных предприятий, организаций и учреждений.
2.3. В пункте скупки весоизмерительные приборы устанавливаются на рабочем месте так, чтобы продавец ценностей имел возможность убедиться в правильности определения веса сдаваемых им ценностей.

Халықтан бағалы металдардан жасалған бұйымдар мен осындай бұйымдардың сынықтарын сатып алатын пункттер жұмысының ЕРЕЖЕСI
Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң 1994 жылғы 24 қарашадағы N 48 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 21 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 81. Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрiнiң 2003 жылғы 8 сәуірдегі N 102 бұйрығымен.
----------Бұйрықтан үзінді-----------
Министрліктің ведомстволық нормативтік құқықтық кесімдерін Қазақстан Республикасының заңнамасымен сәйкес келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
....
асыл металдардан жасалған бұйымдар және мұндай бұйымдардың сынықтарын халықтан сатып алу пункттерінің жұмыс тәртібін бекіту  туралы Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң 1994 жылғы 24 қарашадағы N 48 бұйрығының күші жойылды деп танылсын...
Министр
----------------------------
1. Жалпы Ережелер
1.1. Халықтан бағалы металдардан жасалған бұйымдарды және осындай бұйымдардың сынықтарын сатып алу пункттерi меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан зергерлiк бұйымдардың сатылуын жүзеге асырушы сауда кәсiпорындарында немесе жекелеген сатып алу пункттерiнде ұйымдастырылады. <*>
Бұдан әрi "құндылықтар" деп аталады.
Сатып алатын пункттер бөлектелiнген үй-жайларда орналастырылу мен сатып алынған құндылықтарды сынап көру және сақтау үшiн барлық қажеттi жағдаймен қамтамасыз етiлген болуға тиiстi. <*>
Ескерту: 1.1-тармақтың 1-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсiп
және Сауда Министрлiгiнің 1995 жылғы 9 қазандағы N 201-п бұйрығымен .
1.2. <*>
Ескерту: 1.2-тармақ алынып тасталынды - ҚР Өнеркәсiп және Сауда Министрлiгiнің 1995 жылғы 9 қазандағы N 201-п бұйрығымен .
1.3. Құндылықтарды өлшеу мен бағалы металдардың сыныбын анықтау үшiн сатып алатын пункттерде мына төмендегiлер болуға тиiстi:
- зергерлiк және басқа да тұрмыстық бұйымдардағы бағалы металдардың сыныбын анықтауға арналған рентген спектрометрi (Спектро -Х -Тест және басқалар) немесе сатып алынатын құндылықтарды сынап көру үшiн қолданылатын химиялық реактивтер;
- алтын, күмiс, платина мен палладийдi өлшеуге арналған екiншi кластағы техникалық таразылар;
- құрал-саймандар (үлкейткiш шынылар, карт өлшеу аспаптары, шеберлер, хирургиялық пышақтар, тiстеуiктер, атауыздар, надфилдер, егеулер, сағат бұрандалары, пломбирлер т.т.).
Сатып алатын пункттердiң сатып алынған құндылықтарды сақтауға арналған қосалқы бөлмелерiнiң терезелерiнде металл тор немесе металл қақпақ пен сейфтер бар болуы тиiс. Терезелерi мен есiктерiнiң барлығы сенiмдi түрде iлiнетiн болып iшкi және сыртқы сигнализациямен жабдықталуға тиiстi.
1.4. Әрбiр сатып алу пунктiнде көруге ыңғайлы жерге мыналар iлiнедi:
- сатып алу пункттерi жұмысының Ережесiнен үзiндiлер;
- халықтан сатып алынатын бұйымдар мен олардың сынықтарындағы бағалы металдарға деген нарық көрсеткiшiнен үзiндi.
2. Халықтан сатып алынатын құндылықтар
және оларды өлшеу тәртiбi
2.1. Сатып алу пункттерi халықтан мына төмендегiлердi сатып алады:
- бұйымдар мен олардың сынықтарындағы бағалы металдарды (алтын, платина, күмiс және палладийдi);
- ескi (революцияға дейiнгi және советтiк) шекпе теңгелерi, мерейтойлық және естелiк ақшалар, шетел мемлекеттерiнiң ақшалары, сондай-ақ 1923 пен 1975 және одан кейiнгi жылдардағы шекпеннiң шеруендерi;
- революцияға дейiнгi шекпенiн және шетел мемлекеттерiнiң медальдары мен жетондары, сондай-ақ советтiк мерейтой және естелiк медальдары (оның iшiнде мектеп, спорттық және басқалар);
- отандық және импорттық сағаттардың бағалы металдардан жасалған корпустары;
- фарфор мен хрустальдан жасалған бұйымдардың күмiс жиегi;
- алмалы-салмалы протездердiң элементтерi, қолданыста болған алтынның, платина мен күмiс палладий қорытпасынан жасалған тiс протездерi, сондай-ақ тiс дискiлерi;
- дiнге табынушылық заттары;
- бағалы тастар (гаухар, изумруд, сапфир, лағыл, iнжу) және бұйымдардан алынып өңделген түрiнде олардан жасалған бұйымдар;
- сатып алу бағаларының нарық көрсеткiшiнде аталған басқа да бұйымдар.
2.2. Сатып алу пункттерiнiң мына төмендегiлердi сатып алуына тыйым салынады:
- алмас шикiзаты мен жартылай өңделген өнiмiн;
- шикiзат түрiндегi алтын, күмiс, платина мен палладийдi;
- құйма және тума күйiндегi, ұнтақталған кен құрамындағы т.т., сондай-ақ өндiрiстiк-техникалық және лабораториялық мақсаттағы бұйымдар (тойтарма шеге, пластиналар, лабораториялық құрал-жабдықтар және басқалар) құрамындағы;
- алтын түстi пленка мен зергерлiк және тiс өндiрiсiнiң жартылай өңделген өнiмiн;
- өндiрiс қалдықтары түрiндегi бағалы металдарды (үгiндi, жоңқа және басқалар);
- алмас, лағыл, сапфир және изумруд асыл тастары мен табиғи iнжудi өңделген күйiнде;
- азаматтық айналымнан алынып тасталған немесе сатылуына ерекше тәртiп орнатылған заттарды (атылмайтын және оқ ататын жиектi қару, сондай-ақ басқалар да);
- импорттық зергерлiк бұйымдар мен сынаптама бақылау инспекциясының белгiсi жоқ мысқалдық сыныпты бұйымдарды;
- балалар мен 18-ге толмаған жасөспiрiмдер ұсынған құндылықтарды;
- мемлекеттiк және қоғамдық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер сатуға ұсынған құндылықтарды.
2.3. Сатып алу пункттерiндегi салмақ өлшейтiн аспаптар құндылықтарды сатушыларға тапсырылған құндылықтар салмағының дұрыс анықталғандығына көзiн жеткiзiп отыратын мүмкіндiк туғызатындай етiп орналастыруға тиiс.

2.4. Взвешивание ценностей производится с точностью: золото, платина, палладий и изделия из них - до 0,01 грамма; серебро и изделия из серебра - до 0,1 грамма; драгоценные камни без оправы - до 0,01 карата.
3. Порядок скупки ценностей
3.1. При продаже ценностей пункту скупки граждане Республики Казахстан обязаны предъявить паспорт или документ, его заменяющий, а иностранные граждане - соответствующий вид на жительство в Республике Казахстан.
3.2. Все операции, связанные со скупкой ценностей, производятся в присутствии продавца ценностей (определение пробы, взвешивание, удаление штифтов, заклеивание пакетов со скупленными ценностями). Продавец ценностей ставит свою роспись на месте заклеивания пакета. Изделия принимаются в очищенном от жира, грязи, наполнителей виде.
Товаровед-скупщик производит оценку ценностей в соответствии с прейскурантом скупочных цен.
3.3. Товаровед-скупщик при согласии продавца ценностей с их оценкой выписывает квитанцию установленного образца (форма N 1) в четырех экземплярах, которые подписываются товароведом-скупщиком и продавцом ценностей.
Сноска. Формы N 1-8 прилагаются к Инструкции о порядке оформления операций по скупке ценностей, учету и отчетности в пунктах скупки у населения драгоценных металлов, камней и изделий из них.
3.4. В квитанции на скупленные ценности, имеющие клеймо, указываются:
наименование изделия (частей изделия), содержание клейма (именник предприятия, проба), в том числе в изделиях выпуска до 1941 г. - клеймо 84, 56, 92 и т.д.; в дореволюционных изделиях - именник мастера; в импортных изделиях - импортное клеймо;
наименование драгоценных металлов и драгоценных камней, проба, вес, покупная цена за грамм и сумма; кроме этих данных указывается: в монетах - достоинство (в цифровом обозначении), в золотых и платиновых - год выпуска и страну; в цепях - длину в мм; в браслетах - количество звеньев (секторов); в корпусах часов - номер корпуса и количество крышек;
общий вес изделия с указанием размера скидки на недрагоценные металлы, сумма, подлежащая выплате продавцу ценностей.
Изделия из серебра, в том числе ножи, вилки и т.д. с серебряными черенками записываются по наименованиям с указанием пробы, количества, покупной цены за грамм и суммы.
3.5. Товаровед-скупщик первый и третий экземпляры квитанции передает продавцу ценностей, который предъявляет их кассиру для получения причитающейся суммы за сданные ценности. Кассир проверяет подлинность квитанций, правильность таксировки, а также отсутствие исправлений. После расписки продавца ценностей в получении денег на обоих экземплярах квитанции, кассир выдает продавцу ценностей причитающуюся сумму вместе с третьим экземпляром квитанции со штампом "Оплачено".
Скупленные ценности после их оплаты пунктом скупки обратно продавцом ценностей не возвращаются.

2.4. Құндылықтар мына дәлдiкте өлшенедi:
алтын, платина, палладий және олардан жасалған бұйымдар 0,01 г дейiн, күмiс және күмiс бұйымдар 0,1 г дейiн, жиексiз асыл тастар 0,01 каратқа дейiн.
3. Құндылықтарды сатып алу тәртiбi
3.1. Сатып алатын пунктте құндылықтарды сату кезiнде Қазақстан Республикасының азаматтары төлқұжатын н/е оның орнына жүретiн басқа бiр құжатын, ал шетел азаматтары (азаматтығы жоқ адамдар) Қазақстан Республикасында орын тауып тұруға берiлген тиiстi қағазын көрсетуге мiндеттi.
3.2. Құндылықтарды сатып алумен байланысты операциялардың барлығы (сыныбын анықтау, өлшеу, мұрындықтарын алып тастау, сатып алынған құндылықтар салынған пакеттердi желiмдеу) құндылықтарды сатушының көзiнше жүргiзiледi. Құндылықтарды сатушы пакеттiң желiмделген жерiне өз қолын қояды. Бұйымдар майдан, ластан, толтырушы заттардан тазартылған түрiнде қабылданады.
Сатып алатын тауартанушы құндылықтарды сатып алу бағаларының нарық көрсеткiшiне сәйкес бағалайды.
3.3. Сатып алатын тауартанушы құндылықтардың сатушысы бұларға қойылған бағаға келiскен жағдайда тауартанушы - сатып алушы мен құндылықтардың сатушысы қол қоятын белгiленген үлгiдегi (N 1 форма)<*> түбiртектi төрт дана етiп толтырады.
<*> N 1-8 формалар халықтан бағалы металдар, тастар мен олардан жасалған бұйымдарды сатып алу пункттерiндегi есеп беру, есепке алу және құндылықтарды сатып алу жөнiндегi операцияларды ресiмдеу тәртiбi туралы Нұсқамаға қоса берiлiп отыр.
3.4. Сатып алынған таңбалы құндылықтарға берiлетiн түбiртектерде мынадай деректер көрсетiледi:
- бұйымның (бұйымның бөлiктерiнiң) аты, таңбасының мазмұны (кәсiпорынның атауы, сыныбы), оның iшiнде 1941 жылға дейiн шығарылған бұйымдардағы 84.56,92 таңба және т.т.; революцияға дейiнгi бұйымдарда шебердiң аты; импорттық бұйымдарда - импорттық таңба;
- бағалы металдар мен асыл тастардың аттары, сыныбы, салмағы, бiр бағасы мен сомасы;
бұлармен қатар мынадай деректер де көрсетiледi: ақшаларда - теңгенiң бағасы (цифрлы белгiлермен), алтын мен платинадан жасалған ақшаларда шығарылған жылы мен елiн; шынжырларда-мм-дегi ұзындығы; бiлезiктерде - үзбелерiнiң (секторларының) саны; сағаттардың корпустарында - корпустың нөмiрi мен қақпақтарының саны;
- бағалы емес металдарға төмендетiлген мөлшердiң көрсетiлуiмен бұйымның жалпы салмағы және құндылықтардың сатушысына төленуге тиiстi сома.
- Күмiстен жасалған бұйымдар, оның iшiнде күмiс сапты пышақтар мен жанышқылар аттары бойынша сыныбы, саны, бiр грамының сатып алу бағасы мен сомасы көрсетiлiп жазылады.
3.5. Құндылықтарды сатушы сатылған құндылықтарға тиесiлi соманы алу үшiн қабылдап алушы-тауартанушы түбiртектiң өзiне тапсырған бiрiншi және үшiншi даналарын кассирге көрсетедi. Кассир түбiртектiң түпнұсқалығын, бағалаудың дұрыстылығы мен түзетулердiң жоқтығын тексередi. Кассир құндылықтарды сатушы түбiртектiң екi данасына да ақшаны алғандығы жөнiнде қол қойғаннан кейiн тиесiлi сомамен бiрге түбiртектiң "Төлендi" деген штамп қойылған үшiншi данасын бередi.
Сатып алынған құндылықтар сатып алу пункттерi ақша төлегеннен кейiн құндылықтардың сатушыларына қайтарылмайды.

4. Порядок хранения и
отправки скупленных
ценностей в Гохран
Национального Банка
Республики Казахстан
4.1. Товаровед-скупщик каждую скупленную ценность вместе со вторым экземпляром квитанции (форма N 1) в присутствии продавца ценностей вкладывает в пакет, после чего записывает в реестр (форма N 4).
Крупные ценности, не помещающиеся в пакет, товаровед-скупщик упаковывает в бумагу, прикрепляет ярлык с указанием номера квитанции и даты приема.
Ежедневно в конце рабочего дня товаровед-скупщик все пакеты с вложенными ценностями упаковывает в мешок или в другую тару и опломбирует его с указанием номера реестра, весов "брутто" и "нетто".
Опломбированные в мешок или другую тару ценности хранятся в сейфе. Ключи от сейфа находятся у товароведа-скупщика, если пункт скупки находится при ювелирном магазине.
Заведующий обособленным пунктом скупки принимает на хранение от товароведов-скупщиков ценности, проверяет количество пакетов, вложенных в мешок или другую тару. Товаровед-скупщик в присутствии заведующего пунктом пломбирует мешок своим пломбиром. Заведующий пунктом скупки расписывается в реестрах (форма N 4) в приеме ценностей на хранение.
Товаровед-скупщик несет материальную ответственность за скупленные ценности, вложенные в мешок или другую тару.
4.2. Запрещается хранить скупленные ценности вне сейфа или оставлять ценности на хранение без оформления квитанции.
4.3. Скупленные у населения ценности пункты скупки направляют в Гохран Национального Банка Республики Казахстан.
Отправка ценностей производится не реже одного раза в месяц через органы специальной связи Министерства связи Республики Казахстан с объявленной ценностью в размере вложенных в посылку ценностей и указанием веса "брутто", кодового обозначения металла и пункта скупки.
5. Проверка правильности
оценки скупленных ценностей
5.1. По получении посылок от пунктов скупки Гохран Национального Банка Республики Казахстан, согласно сроку по договору, производит проверку количества и качества поступивших ценностей и правильность их оценки.
5.2. При установлении случаев скупки ценностей с заниженной пробностью и стоимостью разница между выплаченной суммой и стоимостью, определенной Гохраном, в размере сверхустановленных норм доплачивается продавцу ценностей пунктом скупки.
Доплата производится после получения от Гохрана Национального Банка приемо-расчетного акта, о чем пункт скупки сообщает заказным письмом продавцу ценностей и производит доплату при предъявлении продавцом ценностей паспорта или документа, его заменяющего, в сроки, предусмотренные законодательством. Доплата оформляется по расходному кассовому ордеру.
Если продавец ценностей не получил доплаты в установленный срок, то она вносится в бюджет.

4. Сатып алынған құндылықтарды сақтау және Қазақстан
Республикасы Ұлттық банкiсiнiң Мемқазынасына жiберу
4.1. Қабылдап алушы - тауартанушы құндылықтарды сатушының көзiнше әрбiр сатып алынған құндылықты түбiртектiң екiншi данасымен (N 1 форма) бiрге пакетке салады, сонан кейiн тiзiлiмге (N 4 форма) жазып қояды.
Пакетке сыймайтын iрi құндылықтарды қабылдап алушы - тауартанушы қағазға орайды және қабылдау датасы мен түбiртектiң нөмерi жазылған ярлыкты бекiтедi.
Күн сайын жұмыс күнiнiң аяғында алушы - тауартанушы құндылықтары бар пакеттердiң барлығын қапқа немесе басқа бiр ыдысқа салып байлайды да оны тiзiмнiң нөмiрi мен "брутто" және "нетто" салмақтарын көрсетiп пломбалайды.
Қапқа немесе басқа бiр ыдысқа салынып пломбаланған құндылықтар сейфте сақталады. Егер сатып алу пунктi зергерлiк бұйымдар дүкенiнде болса, сейфтiң кiлттерi қабылдап алушы - тауартанушы да болады.
Өз алдына жұмыс iстейтiн сатып алу пунктiнiң меңгерушiсi сатып алушы-тауартанушыдан қабылдаған кезде қапқа немесе басқа бiр ыдысқа салынған пакеттердiң санын тексередi. Сатып алушы-тауартанушы пункт меңгерушiсiнiң көзiнше өзiнiң плобирiмен қапты пломбалайды. Сатып алу пунктiнiң меңгерушiсi құндылықтарды сақтауға, қабылдап алғандығына тiзiлiмдерге қол қояды.
Сатып алынып, қапқа немесе басқа бiр ыдысқа салынған құндылықтар үшiн материалдық жауапкершiлiк сатып алушы-тауартанушыға жүктеледi.
4.2. Сатып алынған құндылықтарды сейфтен тыс сақтауға немесе түбiртектердi ресiмдемей сақтауға қалдыруға тыйым салынады.
4.3. Сатып алу пункттерi халықтан сатып алынған құндылықтарды Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң Мемқазынасына жiбередi.
Құндылықтар Қазақстан Республикасы Байланыс министрлiгiнiң арнайы байланыс органдары арқылы айына кемiнде бiр рет iшiндегi құндылықтардың мөлшерiндегi құны мен "брутто" салмағы, металл мен сатып алу пунктiнiң кодтық белгiлерi көрсетiлген посылкамен жiберiлiп тұрады.
5. Сатып алынған құндылықтардың бағасын тексеру
5.1. Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң Мемқазынасы келiсiм бойынша белгiленген мерзiмге сәйкес сатып алу пункттерiнен посылкалар алғаннан кейiн келiп түскен құндылықтардың саны мен сапасы, сондай-ақ оларды бағалаудан дұрыстығын тексередi.
5.2. Құны мен сыныбы төмендетiлген құндылықтардың сатып алынғандығы анықталған жағдайда сатып алу пунктi төленген сома мен Мемқазына белгiлеген бағаның арасындағы айырманы белгiленген нормалардан тыс мөлшердi қосымша төлейдi.
Қосымша төлем Ұлттық банктiң Мемқазынасынан қабылдау-есептеу актiн алғаннан кейiн төленедi. Бұл туралы сатып алу пунктi құндылықтардың сатушысына арнаулы хат арқылы хабарлайды және ол паспортын немесе оның орнына жүретiн құжатын көрсеткен жағдайда оған заңдарда көзделген мерзiмдерге сәйкес қосымша төлем шығыс касса ордерi бойынша ресiмделедi.
Егер құндылықтардың сатушысы белгiленген мерзiмде қосымша төлемдi алмаса, ол бюджетке енгiзiледi.

5.3. При установлении случаев скупки ценностей с завышенными пробностью и стоимостью сумма переплаты свыше установленных норм взыскивается с товароведа-скупщика, купившего ценности, который в свою очередь имеет право предъявить требование к продавцу ценностей о возврате переплаченной суммы в порядке, предусмотренном законодательством.
О случаях скупки ценностей по завышенным ценам Гохран направляет акт рекламации (форма N 8) пункту скупки и торговой организации, в ведении которой находится пункт скупки.
Ценности, принятые с завышенной оценкой хранятся в Гохране до окончательного решения вопроса об оценке.
5.4. Товаровед-скупщик или заведующий пунктом скупки, не согласный с оценкой Гохрана, в пятидневный срок со дня получения акта рекламации (форма N 8), приемо-расчетного акта должен направить заказным письмом заявление с мотивированным возражением предприятию и его копии - торговой организации, в ведении которой находится пункт скупки.
После получения заявления директор Гохрана для решения спорных вопросов создает комиссию. В состав комиссии включаются представители Гохрана, Республиканского Розничного предприятия "Казахювелир".
Решение комиссии об оценке ценностей является окончательным.
Гохран в течение 14 дней пересылает решение комиссии торговой организации и в копии пункту скупки.
По получении решения комиссии директор торговой организации обязан в трехдневный срок письменно объявить его товароведу-скупщику.
6. Контроль за
работой пунктов скупки
6.1. Контроль за работой пунктов скупки осуществляется торговыми организациями, в ведении которых они находятся, Госторгинспекцией Республики Казахстан и ее органами на местах, органами прокуратуры, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности и государственной инспекцией пробирного надзора Национального Банка Республики Казахстан.
6.2. По требованию продавцов ценностей заведующий пунктом скупки или товаровед-скупщик должны представить им для ознакомления действующий прейскурант скупочных цен.
6.3. Работники, осуществляющие скупку ценностей, виновные в хищении или недостаче ценностей, несут ответственность в установленном законодательством порядке.

5.3. Құны мен сапасы аса жоғарылатылған құндылықтардың сатып алынғандығы анықталған жағдайда белгiленген нормалардан астам асыра төленген сома құндылықтардың сатушысына заңдарда көзделген тәртiппен асыра төленген соманы қайтару туралы талап қоюға құқығы бар құндылықтарды сатып алған тауартанушыдан төлеттiрiлiп алынады.
Мемқазына құндылықтар аса көтерiп жiберiлген бағалар бойынша сатып алынған жағдайда сатып алу пунктi мен осы пункттi қарамағына алып отырған сауда ұйымына рекламация актiн (N 8 форма) жiбередi.
Аса көтерiлiп жiберiлген бағамен қабылданған құндылықтар бағалау туралы мәселенiң ақырғы шешiмi табылғанша мемқазынада сақталады.
5.4. Мемқазынаның қойған бағасымен келiспеген сатып алушы-тауартанушы немесе сатып алу пунктiнiң меңгерушiсi рекламация актi (N 8 форма) мен қабылдау-есептеу актiн алған күннен бастап бес күндiк мерзiмде өзiнiң дәлелденген келiспеушiлiгiн бiлдiрiп арнаулы хатпен кәсiпорынға арыз, ал сатып алу пунктiн қарамағына алып отырған сауда ұйымына осы арыздың көшiрмесiн жiберуге тиiс.
Мемқазынаның директоры арызды алғаннан кейiн таласты мәселелердi шешу үшiн комиссия құрады. Комиссияның құрамына мемқазына мен Ереженiң негiзiнде iс-қимыл жасаушы "Қазақзергер" республикалық бөлшек сауда кәсiпорнының өкiлдерi енгiзiледi.
Комиссияның құндылықтарға баға қою туралы шешiмi үзiлдi кесiлдi болып табылады.
Мемқазына 14 күн iшiнде сауда ұйымына комиссияның шешiмiн, ал сатып алу пунктiне осы шешiмнiң көшiрмесiн жiбередi.
Комиссияның шешiмiн алғаннан кейiн сауда ұйымының директоры оны үш күн мерзiмде сатып алушы - тауартанушыға жазбаша түрде мәлiмдеуге мiндеттi.
6. Сатып алу пункттерінің жұмысына бақылау жасау
6.1. Сатып алу пункттерiнiң жұмысына бақылау жасауды осы пункттер қарамағында болып отырған сауда ұйымдары, прокуратура органдары, сондай-ақ iшкi iстер министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Қазақстан Республикасының Мемсаудаинспекциясы мен оның жергiлiктi жерлердегi органдары және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң мемлекеттiк сыныптама бақылау инспекциясы жүзеге асырады.
6.2. Сатып алу пунктiнiң меңгерушiсi немесе сатып алушы - тауартанушы құндылықтарды сатушылардың талабы бойынша танысу үшiн оларға сатып алу бағаларының нарық көрсеткiшiн беруге мiндеттi.
6.3. Құндылықтардың қымқырылуына немесе кем шығуына кiнәлi құндылықтардың сатып алынуын жүзеге асырушы қызметкерлер заңдармен белгiленген тәртiп бойынша жауапкершiлiкке тартылады.