Об утверждении Инструкции по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 1995 г. N 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 10.10.1995г. N 109. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Утвердить прилагаемую к настоящему приказу Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности и ввести ее в действие с 1 ноября 1995 года.
Первый заместитель министра
И Н С Т Р У К Ц И Я
ПО СОСТАВЛЕНИЮ ФИНАНСОВОГО ПЛАНА
И ПРОГНОЗИРОВАНИЮ ПОТОКА НАЛИЧНОСТИ
<*>  Сноска. По всему тексту Инструкции слова "сметы расходов", "смете расходов" заменены словами "плана финансирования бюджетной программы (подпрограммы)" - приказом Министра финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71 V021792_   (Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 03.06.2005г. N 211).
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящая Инструкция определяет Порядок организации управления денежными средствами на счетах Министерства финансов Республики Казахстан и предусматривает процедуру составления финансового плана, баланса прогнозирования потока наличности, выдачи Казначейских разрешений, разрешений министерств (ведомств), межминистерских (межведомственных) разрешений и разрешений нижестоящих распорядителей бюджетных средств, а также служит для обеспечения эффективного управления поступающими в бюджет денежными средствами, их регулированию и рациональному целевому использованию. <*>
Сноска. Пункт I - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
II. ОПРЕДЕЛЕНИЯ
2. Бюджетные ассигнования - денежные средства, выделяемые государственным, республиканским, местными бюджетами в целях реализации определенных целевых программ.
3. Иностранные гранты - ассигнования, получаемые от иностранных агентств или зарубежных стран в денежном и товарном выражении с целью увеличения денежной наличности или под специальные программы.
4. Капитальные переводы - целевые пособия или финансовая помощь, выдаваемая государством предприятиям или государственным организациям и бюджетным организациям для приобретения основных фондов.<*>
5. Финансовые обязательства - соглашение, оформленный договор на поставку товаров, услуг или заключенный контракт, с предусмотренными условиями и сроками оплаты.
6. Платежи - суммы средств, списанные в расход с бюджетных счетов организаций в банке по предъявленным платежным документам. <*>

Қаржы жоспарын жасау және қолма-қол ақша тасқынын болжамдау жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi 1995 жылғы 18 қыркүйектегі N 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 10 қазанда тіркелді. Тіркеу N 109. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қаржы жоспарын жасау және қолма-қол ақша тасқынын болжамдау жөнiндегi осы бұйрыққа қоса тiркелiп отырған нұсқаулық бекiтiлсiн және ол 1995 жылғы 1 қарашадан бастап күшiне енгiзiлсiн.
Министрдiң бiрiншi
орынбасары
Қаржы жоспарын жасау және қолма-қол ақша
тасқынын болжамдау жөнiндегi
Нұсқаулық
Ескерту: Нұсқаулықтың бүкiл мәтiнi бойынша "шығыстар сметасы", "шығыстар сметасымен" деген сөздер ауыстырылатын сөздердің септеулерi мен жекеше және көпше түрлерiне тиiсiнше
"бюджеттiк бағдарламаның (кiшi бағдарламаның) қаржыландыру жоспары" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 2002 жылғы 19 ақпанда N 71 бұйрығымен .
I. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң шоттарындағы ақша қаражатын басқаруды ұйымдастыру Тәртiбiн айқындайды және қаржы жоспарын, қолма-қол ақша тасқынын болжамдау балансын жасаудың, Қазынашылық рұқсаттарын, министрлiктердiң (ведомстволардың) Рұқсаттарын, Министрлiк берген (ведомствоаралық) рұқсаттардың және төменгi бюджеттiк қаржыларды бөлушiлер рұқсаттарын берудiң рәсiмiн белгiлейдi, сондай-ақ бюджетке түсетiн ақша қаражатын тиiмдi басқаруға, оны реттеп отыруға және мақсатты түрде ұтымды жұмсауға қызмет етедi.
Ескерту. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
II. Айқындамалар
2. Бюджет қаражаттары - белгiлi бiр мақсатты бағдарламаларды жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк, республикалық, жергiлiктi бюджеттерден бөлiнетiн ақша қаражаты.
3. Шетелдiк гранттар - қолма-қол ақшаларды көбейту немесе арнайы бағдарламаларды iске асыру мақсатында шетелдiк агенттiктерден немесе шет елдерден ақшалай немесе тауар түрiнде алынатын қаражат.
4. Күрделi аударымдар - негiзгi қорлар алу үшiн мемлекеттiң кәсiпорындарға немесе мемлекеттiк ұйымдар мен бюджеттiк ұйымдарға беретiн мақсатты жәрдемақылары немесе қаржылай көмегi.
Ескерту. 4-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
5. Қаржы мiндеттемелерi - тауарлар жеткiзуге, қызмет көрсетуге арналып жасалған келiсiм, хатталған шарт немесе шарттары мен төлем мерзiмдерi көрсетiлген келiсiм шарт.
6. Төлемдер - көрсетiлген төлем құжаттары бойынша ұйымдардың банктегi бюджеттiк шоттарынан шығарылып тасталған қаражат сомасы.
Ескерту. 6-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .

12. Планирование большинства текущих расходов, таких как заработная плата, содержание помещений, командировочные и т.д. - распределяются, как правило, равномерно по месяцам.
13. Суммы финансовых обязательств при планировании капитальных расходов (приобретение основного оборудования, зданий и сооружений и т.д.) учитываются в тех месяцах, когда принимаются данные обязательства, а суммы платежей планируются в те месяцы, когда наступает срок оплаты по ним.
14. В начале года могут приниматься обязательства в большей сумме, чем в конце года, но выплачиваемые суммы могут быть выше в конце года, чем в начале, когда наступает срок оплаты принятых обязательств. Общая сумма, выплаченная в течение финансового года должна быть в пределах бюджетных лимитов, разрешенных по каждому подклассу и специфике на этот год и итоговая сумма платежей за все месяцы должна быть равна или ниже бюджетных ассигнований. При этом надо учитывать, что бюджетные ассигнования в течение года могут изменяться, а соответственно в финансовом плане также будут происходить изменения. <*>
15. Если финансовые обязательства принимаются задолго до осуществления поставки или оказания услуг, а платежи будут произведены в следующем финансовом году, то такие финансовые обязательства подлежат рассмотрению и одобрению Департаментом государственного бюджета заранее, так как они сказываются не на бюджете текущего года, когда принимаются финансовые обязательства, а на бюджете следующего года, когда производится оплата.<*>
Сноска. Пункты 8, 9, 14, 15 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
IV. ПРОГНОЗ ПОТОКА НАЛИЧНОСТИ
16. Прогноз поступления наличности составляется для эффективного планирования и использования государственных ресурсов наличности. Информацию о планируемых доходах ежемесячно представляют в Управление кассовых средств и государственного долга: Главная налоговая инспекция, Управление прогнозирования доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Целевые фонды и другие организации, ответственные за сбор доходов. Различают две категории доходов - налоговые и неналоговые поступления, имеющие различные источники (налог на добавленную стоимость, акцизы, подоходный налог и другие поступления).
17. Суммы планируемых поступлений целевых фондов и их расходование (предусмотренные в процентном отношении к доходу), представляются самими фондами к 7 числу ежемесячно.

12. Жалақы, мекен-жайды ұстау, iссапар ақылары және т.б. секiлдi ағымдағы шығындардың көпшiлiгiн жоспарлау, әдетте, айлар бойынша тең мөлшерде бөлiнедi.
13. Күрделi шығындарды (негiзгi құрал-жабдықтар, үй-жайлар және құрылыстар сатып алу және т.б.) жоспарлау кезiнде қаржы мiндеттемелерiнiң сомасы осы мiндеттемелер қабылданған айларда ескеріледi, ал төлемдер олар бойынша төлем мерзiмi туатын айларға жоспарланады.
14. Жылдың басында мiндеттемелер жылдың аяғына қарағанда артық сомада қабылдануы мүмкiн, бiрақ төленетiн сома қабылданған мiндеттемелердi төлеу мерзiмi туатын жыл басымен салыстырғанда жылдың аяғында жоғары болуы ықтимал. Қаржы жылының iшiнде төленген жалпы сома әрбiр сыныпша мен ерекшелігі бойынша сол жылға рұқсат етiлген бюджет лимиттерi шегiнде болуы тиiс және барлық айларда төленген төлемдердiң жиынтық сомасы бюджеттiк қаражатпен тең немесе одан төмен болуы қажет. Бұл орайда ескеретiн бiр жай - жыл iшiнде бюджеттiк қаражат өзгерiп отыруы мүмкiн, демек қаржы жоспарында да тиiсiнше өзгерiстер болмақ.
Ескерту. 14-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
15. Егер қаржы мiндеттемелерi жеткiзiлімнiң жүзеге асырылуынан немесе қызмет көрсетiлуiнен көп бұрын қабылданса, ал төлемдер келесi қаржы жылында жасалатын болса, онда мұндай қаржы мiндеттемелерiн Мемлекеттiк бюджет департаментi алдын ала қарап, мақұлдауы қажет, өйткенi олар қаржы мiндеттемелерi қабылданған ағымдағы жылдың бюджетiне емес, төлем жасалатын келесi жылдың бюджетiне әсер етедi.
Ескерту. 15-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
IV. Қолма-қол ақша тасқынын болжамдау
16. Қолма-қол ақша түсiмiнiң болжамы қолма-қол ақшаның мемлекеттiк қорларын тиiмдi жоспарлау және пайдалану үшiн жасалады. Жоспарланып отырған табыстар туралы ақпаратты ай сайын: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы. Табыстарды болжамдау басқармасы, мақсатты қорлар және кiрiстердi жинау үшiн жауап беретiн басқа да ұйымдар Касса қаражаты және мемлекеттiк қарыз басқармасына берiп отырады. Кiрiстердiң әртүрлi көздерi бар (қосылған құнға салынатын салық, акциздер, табыс салығы және басқа да түсiмдер) екi санаты - салықтық және салықтық емес түсiмдер болады.
17. Мақсатты қорлардың жоспарланған түсiмдер сомасын және олардың жұмсалуын (кiрiске шаққанда көзделген процентi жағынан) қорлардың өздерi әр айдың 7-күнi берiп отырады.

18. Управление валютных операций и мониторинга внешнего долга передает каждый месяц сведения по ожидаемым займам и грантах, составленным на основании заключенных соглашений с двухсторонними или многосторонними агентствами (Всемирным банком, Азиатским банком развития и т.д.). Данные о внутренних и внешних денежных грантах вносятся в доходную часть прогноза по разделу "Б", а сведения о получаемых займах по разделу "Д" Долг (чистый)".<*>
Погашение основного долга отражается отдельно от выплаты штрафов за невыполненные обязательства, процентных выплат и других платежей, которые являются частью "текущих расходов". Он также вносится в раздел "Д".
19. На основании тщательно изученных планов, Управление кассовых средств и государственного долга рассматривает их и извлекает сводные экономические данные об ожидаемых платежах: текущие (заработная плата, приобретение товаров и оказание услуг, процентные выплаты, субсидии и переводы); капитальные расходы; и кредитование минус погашение и долевое участие, которые вносятся в прогноз.
20. Управление кассовых средств и государственного долга, исходя из прогнозов доходов и расходов, составляет в начале каждого финансового года баланс прогноза потока наличности на каждый месяц (приложение N 2). Экономические показатели для прогноза потока наличности должны соответствовать бюджетной классификации. Баланс прогноза ежемесячно уточняется и корректируется в случае необходимости, в зависимости от исполнения бюджета и имеющихся бюджетных лимитов. <*>
Сноска. Пункты 18, 20 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
21. При исполнении бюджета фактические показатели по доходам, расходам и займам отражаются вместо плановых за прошедшие месяцы и сравниваются с соответствующими периодами предыдущего года (приложение N 2).
V. КВАРТАЛЬНАЯ ВЫДАЧА КАЗНАЧЕЙСКИХ РАЗРЕШЕНИЙ
22. На основании финансовых обязательств, указанных в финансовых планах министерств, Управление исполнения республиканского бюджета, ежеквартально, выдает министерствам Казначейские разрешения (Форма N 1, приложение 3) и устанавливает лимиты для министерств по принятию на себя финансовых обязательств по платежам за счет бюджетных ассигнований. В Казначейских разрешениях определяется перечень утвержденных лимитов в разрезе учреждений, программ, подпрограмм и специфики экономической классификации. Данные разрешения действительны только в течение того финансового года, на который они выданы. То есть, бюджетными ассигнованиями, определенными Казначейским разрешением, можно пользоваться до конца года и они не ограничиваются указанным кварталом. <*>

18. Валюталық операциялардың және сыртқы борыш мониторингiнiң басқармасы екi жақты немесе көп жақты агенттiктермен (Бүкiл дүниежүзiлiк банкпен, Азияның даму банкiмен және т.б.) жасасқан келiсiмдер негiзiнде құрастырылған, күтiлiп отырған қарыздар мен гранттар жөнiндегi мәлiметтердi әр ай сайын берiп отырады. Iшкi және сыртқы ақша гранттары туралы деректер "Б" тарауы бойынша, ал алынған қарыздар туралы мәлiметтер "Д" "Қарыз (таза)" тарауы бойынша болжамдаудың кiрiстер бөлiгiне енгiзiледi.
Негiзгi қарызды өтеу орындалмаған мiндеттемелер үшiн айыппұл төлеуден, проценттiк төлемдерден және "ағымдағы шығындардың" бiр бөлiгi болып табылатын басқа да төлемдерден бөлек көрсетiледi. Олар "Д" тарауына енгiзiледi.
Ескерту. 18-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
19. Мұқият зерттелген жоспарлар негiзiнде Касса қаржылары және мемлекеттiк қарыз басқармасы оларды қарайды және күтiлiп отырған төлемдер: ағымдағы шығындар (жалақы, тауарлар алу және қызмет көрсету, проценттiк төлемдер, субсидиялар және аударымдар); күрделi шығындар; қарыз бен үлестi қатысу шегерiлiп тасталған несие беру жайлы жиынтық экономикалық деректердi iрiктеп алып, болжамдауға енгiзiледi.
20. Касса қаржылары және мемлекеттiк қарыз басқармасы кiрiстер мен болжамдарын басшылыққа ала отырып, әр қаржы жылының басында қолма-қол ақша тасқынының әр айға арналған болжам балансын жасайды (N 2 қосымша) қолма-қол ақша тасқынын болжамдауға арналған экономикалық көрсеткiштер бюджеттiк сыныптамаға сәйкес келуi тиiс. Болжам балансы бюджеттiң орындалуына және қолда бар бюджет лимиттерiне қарай қажет болған жағдайда ай сайын дәлденiп және түзетiлiп отырады.
Ескерту. 20-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
21. Бюджеттiк орындалу барысында кiрiстер, шығыстар және қарыздар бойынша нақты көрсеткiштер өткен айлардағы жоспарлы көрсеткiштердiң орнына көрсетiледi және алдыңғы жылдың тиiстi кезеңдерiмен салыстырылады (N 2 қосымша).
V. Қазынашылық Рұқсаттарын тоқсан сайын берiп тұру
22. Министрлiктердiң қаржы жоспарларында көрсетiлген қаржы мiндеттемелерi негiзiнде Республикалық бюджеттiң атқарылуы басқармасы тоқсан сайын министрлiктерге Қазынашылық Рұқсаттарын берiп тұрады (N 1 нысан, 3-қосымша) және министрлiктер үшiн бюджет қаражаттары есебiнен төлемдер бойынша қаржы мiндеттемелерiн алу жөнiнде лимиттер белгiлейдi. Қазынашылық Рұқсаттарында бюджеттiк сыныптаудың экономикалық сыныптама ерекшеліктерi мен мекеме бағдарламалары, кiшi бағдарламалары бойынша бекiтiлген лимиттердiң тiзбесi айқындалады. Бұл Рұқсаттардың олар берiлген қаржы жылының iшiнде ғана күшi болады. Яғни, Қазынашылық Рұқсаттарымен айқындалған қаражаттар жылдың аяғына дейiн пайдалануға болады және олар аталған тоқсанмен шектелмейдi.
Ескерту. 22-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .

23. В случае, когда бюджет не утвержден к началу финансового года и составлены предварительные планы, то Казначейское разрешение на первый квартал текущего года выписывается на суммы, не превышающие размер бюджетных ассигнований, использованных в последнем квартале предыдущего года.
24. Казначейские разрешения заполняются в трех экземплярах, из которых один предназначен министерству (ведомству), а два остаются в Казначействе при Министерстве финансов Республики Казахстан: в Управлении исполнения республиканского бюджета и Управлении кассовых средств и государственного долга.<*>
25. В данный период Казначейство один-два раза в месяц определяет потолок ассигнований для министерств (ведомств), которые в свою очередь определяют ассигнования для своих подведомственных бюджетных организаций. Расходные расписания направляются Казначейством в Национальный банк. Некоторое время расходные расписания будут использоваться наряду с разрешениями Казначейства. <*>
Сноска. Пункты 22, 24, 25 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
VI. ПЕРЕСМОТР РАЗРЕШЕНИЙ
26. В случаях ожидаемого роста расходов и недостатка выделенных лимитов Казначейское разрешение можно изменить только путем выдачи другого разрешения. Новое разрешение выписывается на основании утвержденной Департаментом государственного бюджета заявки министерства (ведомства) о переводе бюджетных ассигнований из одного подкласса и специфике в другие по форме N 5, приложение 4. <*>
Все заявленные изменения лимитов должны быть обоснованы, с обязательным указанием причин, влияющих на рост расходов или их изменение.
Министерства (ведомства), испытывающие необходимость в пересмотре разрешений, указывают неизрасходованные ресурсы и предлагают изменить лимиты бюджетных ассигнований, не превышая при этом общий бюджетный потолок (лимит), установленный ранее.
27. В исключительных случаях, когда в министерствах (ведомствах) отсутствуют остатки неизрасходованных средств, они могут обратиться в Министерство финансов с просьбой о дополнительных ассигнованиях. Не разрешается производить расходы, сверх установленных Казначейским разрешением лимитов, до утверждения дополнительных лимитов. В случае, если пересмотр лимита бюджетных ассигнований будет одобрен Министром финансов, Департамент государственного бюджета сообщает об этом соответствующим министерствам (ведомствам) и дает распоряжение Управлению исполнения республиканского бюджета Казначейства при Министерстве финансов выдать пересмотренные (измененные) Казначейские разрешения (форма N 1). <*>
Сноска. Пункты 26, 27 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
VII. РАСПРЕДЕЛЕНИЕ РАЗРЕШЕННЫХ
ЛИМИТОВ ВНУТРИ КАЖДОГО МИНИСТЕРСТВА

23. Бюджет қаржы жылының басына дейiн бекiтiлмеген және алдын ала жоспарлар жасалған жағдайда ағымдағы жылдың бiрiншi тоқсанына арналған Қазынашылық Рұқсаттары бұдан алдыңғы жылдың соңғы тоқсанында пайдаланылған бюджеттiк қаржылардың мөлшерiнен аспайтын сомада жазып берiледi.
24. Қазынашылық Рұқсаттарды үш данада болып толтырылады, олардың бiреуi министрлiкке (ведомствоға) арналған, ал екеуi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықта: Республикалық бюджеттiк атқарылуы басқармасы мен Касса қаржылары және мемлекеттiк қарыз басқармасында қалады.
Ескерту. 24-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
25. Осы кезеңде Қазынашылық айына бiр-екi рет министрлiктер (ведомстволар) үшiн қаражаттардың жоғарғы шегiн айқындайды, олар өз кезегiнде өздерiнiң бағынышты бюджеттiк ұйымдар үшiн қаражаттарды айқындайды. Қазынашылық шығыстар кестесiн Ұлттық банкiге жiбередi. Шығыстар кестесi бiр қатар уақыт Қазынашылық Рұқсатымен қатар пайдаланылады.
Ескерту. 25-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
VI. Рұқсаттарды қайта қарау
26. Шығындардың өсiмi және бөлiнген лимиттердiң жетiспеушiлiгi күтiлiп отырған жағдайда Қазынашылық Рұқсатын тек басқа Рұқсат беру жолымен ғана өзгертуге болады. Жаңа Рұқсат 4-қосымшадағы N 5 нысан бойынша бюджет қаражаттарын бiр сыныпша мен ерекшеліктi екiншi бапқа аудару туралы министрлiктердiң (ведомстволардың) Мемлекеттiк бюджет департаментi бекiткен тапсырысы негiзiнде берiледi.
Лимиттердiң тапсырыс берiлген барлық өзгерiстерi шығындардың өсуiне немесе өзгеруiне әсер ететiн себептер мiндеттi түрде көрсетiлiп, негiзделген болуы тиiс.
Рұқсаттарды қайта қараудың қажеттiгiн сезiнiп отырған министрлiктер (ведомстволар) жұмсалған қорларды көрсетедi және бұрын белгiленген жалпы бюджеттiң жоғарғы шегiнен (лимиттен) асырмай, бюджеттiк қаржылардың лимитiн өзгертудi ұсынады.
Ескерту. 26-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
27. Министрлiктерде (ведомстволарда) жұмсалған қаржылар қалдығы таусылған айрықша жағдайларда олар Қаржы министрлiгiнен қосымша қаражаттар сұрай алады. Қосымша лимиттерi бекiтiлгенге дейiн Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық Рұқсатымен белгiленген лимиттерден тыс шығындар жұмсауға рұқсат етiлмейдi. Егер бюджеттiк қаражаттардың лимитiн қайта қарау Қаржы министрлiгiнде мақұлданған жағдайда, Мемлекеттiк бюджет департаментi бұл жайында тиiстi министрлiктерге (ведомстволарға) хабарлайды және Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықтың Республикалық бюджеттiң атқарылуы басқармасына қайта қаралған (өзгертiлген) Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық Рұқсаттарын (N 1 нысан) беруге нұсқау бередi.
Ескерту. 27-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
VII. Рұқсат етiлген лимиттердi әрбiр
министрлiктiң iшiнде бөлу

Министерствам (ведомствам), имеющим в подведомственных организациях текущие счета (вместо бюджетных) для ведения финансовых операций по исполнению плана финансирования бюджетной программы (подпрограммы) или мероприятий, предусмотренных в бюджете, необходимо с 1 января 1997 года закрыть текущие счета и открыть бюджетные. А также привести в соответствие с данной Инструкцией механизм доведения до подведомственных организаций утвержденных лимитов на расходы;
Лимиты, распределенные между учреждениями, постоянно пересматриваются и перераспределяются в соответствии с потребностями бюджетных организаций для того, чтобы обеспечить оптимальное использование бюджетных ассигнований.<*>
31. Для контроля за внутренним распределением бюджетных ассигнований предназначена карточка контроля за распределением лимитов (форма N 3) приложение 6. В ней же отражаются суммы распределенных бюджетных ассигнований по межминистерскому (межведомственному) разрешению. Нижестоящие распорядители бюджетных ассигнований также ведут учет распределения по форме 3 (приложение 6)". <*>
Сноска. Пункты 28, 29, 30, 31 - с изменениями, дополнениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
VIII. КОНТРОЛЬ ЗА ФИНАНСОВЫМИ ОБЯЗАТЕЛЬСТВАМИ
32. Каждое бюджетная организация, получающая Разрешение министерства (ведомства) по форме N 2, межминистерское (межведомственное) разрешение по форме 2-б и разрешение нижестоящего распорядителя бюджетных средств по форме 2-а, несет ответственность за организацию контроля по финансовым обязательствам. Бюджетной организацией должна вестись Карточка контроля за финансовыми обязательствами (форма N 4) приложение 7 по каждой специфике бюджетной классификации. <*>
На начальном этапе эта карточка заполняется вручную, но позже учет необходимо компьютеризировать.
Сноска. Пункт 32 - с изменениями, дополнениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
IХ. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ ОПЕРАТИВНЫХ СВЕДЕНИЙ
33. К третьему рабочему дню каждого месяца все бюджетные организации, получающие Разрешение министерства (ведомства) по форме N 2, представляют сведения министерству по форме N 6 приложение 8. В случае делегирования полномочий распорядителя бюджетных ассигнований нижестоящей подведомственной организации оперативные сведения представляются данной организации к третьему рабочему дню каждого месяца, которая, в свою очередь, сводные оперативные сведения представляет министерству (ведомству) к пятому рабочему дню. В этих сведениях показываются лимиты, разрешенные по каждому учреждению, программе, подпрограмме, специфике экономической классификации, все принятые финансовые обязательства и имеющийся остаток. <*>

- Бағынысты ұйымдарында бюджеттiк бағдарламаның (кiшi бағдарламаның) қаржыландыру жоспарын немесе бюджетте көзделген шараларды атқару жөнiндегi қаржы операцияларын жүргiзуге арналған ағымдағы шоттары (бюджеттiк шоттардың орнына) бар министрлiктер (ведомстволар) 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап ағымдағы шоттарын жауып, бюджеттiк шоттар ашуы қажет. Сондай-ақ шығындарға арналып бекiтiлген лимиттердi бағынысты ұйымдарға дейiн жеткiзу тетiгiн осы Нұсқаулыққа сәйкес келтiруi тиiс;
Бюджеттiк қаражаттарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшiн мекемелер арасында бөлiнген лимиттер мекемелердiң қажеттiгiне сәйкес үнемi қайта қаралып және қайтадан бөлiнiп отырады.
Ескерту. 30-тармақ өзгертiлдi, толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
31. Бюджеттiк қаражаттардың iшкi бөлiнiсiн бақылау үшiн 6-қосымшадағы (N 3 нысан) лимиттердiң бөлiнуiн бақылау кәртiшкесi белгiленген. Нақ сонда министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсат бойынша бөлiнген бюджеттiк қаражат сомасы көрсетiледi. Төмен тұрған бюджеттiк қаражатты бөлушiлер де 3-нысан бойынша (6-қосымша) бөлiнiмнiң есебiн жүргiзiп отырады.
Ескерту. 31-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
VIII. Қаржы мiндеттемелерiн бақылау
32. Министрлiктiң (ведомствоның) N 2 нысан бойынша, 2б нысаны бойынша министрлiкаралық рұқсат және 2а нысаны бойынша төмен тұрған бюджеттiк қаржыларды бөлушiнiң рұқсаты Рұқсатын алған әрбiр бюджеттiк ұйым қаржы мiндеттемелерi бойынша бақылау ұйымдастыру үшiн жауапты болады. Бюджеттiк ұйымдар бюджеттiк сыныптаудың әрбiр ерекшелiгі бойынша 7-қосымшадағыдай (N 4 нысан) қаржы мiндеттемелерi үшiн Бақылау кәртiшкесiн жүргiзiп отыруға тиiс.
Алғашқы кезеңде бұл кәртiшке қолмен толтырылады, бiрақ кейiннен есептi компьютерлендiру қажет.
Ескерту. 32-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
IХ. Жедел мәлiметтер беру
33. N 2 нысан бойынша министрлiктiң (ведомствоның) Рұқсатын алатын барлық бюджеттiк ұйымдар әрбiр айдың үшiншi жұмыс күнiне министрлiкке 8-қосымшадағы бюджеттiк қаражатты бөлушiнiң өкiлеттiктерi төмен тұрған бағынысты ұйымға берiлген жағдайда жедел мәлiметтер бұл ұйымға әр айдың үшiншi жұмыс күнiне берiлiп отырады, ол өз кезегiнде жиынтық жедел мәлiметтердi министрлiкке (ведомствоға) бесiншi жұмыс күнiне берiп отырады, N 6 нысан бойынша мәлiметтер берiп отырады. Бұл мәлiметтерде әрбiр мекемеге, бағдарламаға, кiшi бағдарламаға, экономикалық сыныптаманың ерекшелiгі бойынша рұқсат етiлген лимиттер, қабылданған барлық қаржы мiндеттемелерi және қолда бар қалдық көрсетiледi.
Ескерту. 33-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .

34. Министерства проверяют, анализируют ежемесячные сведения для того, чтобы осуществлять перераспределение бюджетных ассигнований в порядке, предусмотренном в VI разделе данной Инструкции.
35. Сводные оперативные сведения составляются министерствами и ведомствами на основании данных бюджетных организаций или нижестоящих распорядителей бюджетных ассигнований в разрезе каждого учреждения, программе, подпрограмме, специфики экономической классификации бюджетной классификации и представляются в Управление исполнения республиканского бюджета Казначейства к 7 рабочему дню по форме N 7, приложение 9, в которых показываются: (a) лимиты, разрешенные Казначейством, (б) общая сумма принятых финансовых обязательств, (в) имеющийся остаток. <*>
36. Кроме того, в формах 6 и 7 заполняются справочно графы 5 по имеющейся задолженности в разрезе каждого учреждения, программе, подпрограмме, специфики экономической классификации, бюджетной классификации. <*>
Сноска. Пункты 33, 35, 36 - с изменениями, дополнениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
37. Данные по оперативным сведениям составляются в тысячах тенге и приводятся нарастающим итогом с начала года.
38. Инструкция вступает в действие с 1 ноября 1995 года.
39. С изданием настоящей инструкции признать утратившими силу, по мере поэтапного перехода от финансирования расходными расписаниями к утвержденным Казначейским разрешениям лимитов на расходование бюджетных ассигнований следующих нормативных документов:
- Правила составления и исполнения Государственного бюджета Казахской ССР, утвержденные приказом Министра финансов от 31 января 1979 года N 8 в части раздела 10, подраздела А "Финансирование расходов по республиканскому бюджету Казахской ССР";
- Инструкцию "О порядке составления поквартального распределения годовых назначений, финансирования расходов и учета изменений, вносимых в процессе исполнения, по республиканскому бюджету", утвержденную приказом Министра финансов Казахской ССР от 6 марта 1980 года N 19.
Заместитель начальника
Главного управления казначейства
Начальник отдела методологической
работы по бюджетной системе
Приложение 1
(Таблица)
Финансовый план - Финансовый год 199...
Министерство
--------------------------------------------------------------------
1 - Код бюджетной классификации
2 - Январь : финансовое обязательство
3 - Январь : платеж
4 - Февраль: финансовое обязательство
5 - Февраль: платеж
6 - Март   : финансовое обязательство
7 - Март   : платеж
8 - Апрель : финансовое обязательство
9 - Апрель : платеж
10 - Май   : финансовое обязательство
11 - Май   : платеж
12 - Июнь  : финансовое обязательство
13 - Июнь  : платеж
14 - Июль  : финансовое обязательство
15 - Июль  : платеж
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 ! 15
--------------------------------------------------------------------
(Таблица)
Финансовый план - Финансовый год 199...
--------------------------------------------------------------------
1  - Код бюджетной классификации
2  - Август  : финансовое обязательство
3  - Август  : платеж
4  - Сентябрь: финансовое обязательство
5  - Сентябрь: платеж
6  - Октябрь : финансовое обязательство
7  - Октябрь : платеж
8  - Ноябрь  : финансовое обязательство
9  - Ноябрь  : платеж
10 - Декабрь : финансовое обязательство
11 - Декабрь : платеж
12 - Всего   : финансовое обязательство
13 - Всего   : платеж
14 - Годовое бюджетное ассигнование
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 !  11  !  12  !  13  !  14
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 2
Финансовый год 19   г.
------------------------------------------                ------
Поток наличности!Бюджетно-налоговый отчет!          Дата !      !
------------------------------------------                ------
(Таблица)
--------------------------------------------------------------------
1  - А Открытый баланс наличности
2  - Январь - Март 1994 г.
3  - Январь - Март 1995 г.
4  - Прогноз 1995 г.: Апрель
5  - Прогноз 1995 г.: Май
6  - Прогноз 1995 г.: Июнь
7  - Прогноз 1995 г.: Июль
8  - Прогноз 1995 г.: Август
9  - Прогноз 1995 г.: Сентябрь
10 - Прогноз 1995 г.: Октябрь
11 - Прогноз 1995 г.: Ноябрь
12 - Прогноз 1995 г.: Декабрь
13 - Общий прогноз
14 - Начальный бюджет
15 - Расхождение
16 - Замечания
--------------------------------------------------------------------
1             !2!3!4!5!6!7!8!9!10!11!12!13!14!15!16
--------------------------------------------------------------------
Б. Доходы
(общие категории)

34. Министрлiктер осы нұсқаулықтың VI тарауында көзделген тәртiпте бюджеттiк қаражаттарды қайта бөлудi жүзеге асыру үшiн ай сайынғы мәлiметтердi тексерiп, талдап отырады.
35. Министрлiктер мен ведомстволар бюджеттiк сыныптаудың әрбiр мекеменің, бағдарламаның, кiшi бағдарламаның, экономикалық сыныптама ерекшелігі бойынша бюджеттiк ұйымдардың немесе төмен тұрған бюджеттiк қаражатты бөлушiлердiң мәлiметтерi негiзiнде жиынтық жедел мәлiметтер тұжырымдап, 7-жұмыс күнiне 9-қосымшадағы N 7 нысан бойынша Қазынашылықтың Республикалық бюджеттiк атқарылуы басқармасына берiп отырады, оларда мыналар көрсетiледi: (а) Қазынашылық рұқсат еткен лимиттер, (б) қабылданған қаржы мiндеттемелерiнiң жалпы сомасы, (в) қолда бар қалдық.
Ескерту. 35-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
36. Бұдан басқа 6 және 7-нысандарда бюджеттiк сыныптаудың әрбiр мекеменің, бағдарламаның, кiшi бағдарламаның, экономикалық сыныптама ерекшелігiне орай бар қарыз бойынша анықтама ретiнде 5-бағаналар толтырылады.
Ескерту. 36-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
37. Жедел мәлiметтер бойынша деректер мың теңгемен жасалады және жыл басынан бастап үстемеленген жиынтықпен келтiрiледi.
38. Нұсқаулықтар 1995 жылғы 1 қарашадан бастап күшiне енедi.
39. Осы Нұсқаулықтың шығуына байланысты, шығын кестелерiмен қаржыландырудан бюджеттiк қаражатты жұмсауға арналған лимиттердiң бекiтiлген Қазынашылық рұқсаттарына кезеңдеп көшуге қарай, мына нормативтiк құжаттардың күшi жойылды деп танылсын:
- Қаржы министрiнiң 1979 жылғы 31 қаңтардағы N 8 бұйрығымен бекiтiлген Қазақ КСР Мемлекеттiк бюджетiн жасау мен атқару Ережелерiнiң 10-бөлiмiнiң А "Қазақ КСР республикалық бюджетi бойынша шығындарды қаржыландыру" бөлiмшесi;
- Қазақ КСР Қаржы министрiнiң 1980 жылғы 6 наурыздағы N 19 бұйрығымен бекiтiлген "Республикалық бюджет бойынша жылдық тағайындалымдардың тоқсандар бойынша бөлiнiмiн жасаудың, шығындарды қаржыландырудың және атқару барысында енгiзiлетiн өзгертулердiң есебiн жүргiзудiң тәртiбi туралы" Нұсқаулық.
Ескерту. 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
Бас қазынашылық басқармасы
Бастығының орынбасары
Бюджет жүйесi бойынша
әдiстемелiк жұмыс бөлiмiнiң
бастығы
Қаржы жоспары - 19   қаржы жылы
1 қосымша
Министрлiгi
________________________________________________________________
Бюджет   |   Қаңтар   |    Ақпан   |   Наурыз   |  Сәуiр
сыныптау  |____________|____________|____________|____________
коды    |Қаржы |Төлем|Қаржы |Төлем|Қаржы |Төлем|Қаржы |Төлем
|мiндет.     |мiндет.     |мiндет.     |мiндет.
|темесi|     |темесi|     |темесi|     |темесi|
________________________________________________________________
1     |  2   |  3  |  4   |  5  |  6   |  7  |  8   |  9
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------
Мамыр         |        Маусым      |      Шiлде
_________________________________________________________________
Қаржы      | Төлем |    Қаржы   | Төлем |  Қаржы     | Төлем
мiндеттемесi |       |мiндеттемесi|       |мiндеттемесi|
_________________________________________________________________
10     |   11  |     12     |  13   |     14     |   15
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Қаржы жоспары - 199  қаржы жылы
1-қосымша
___________________________________________________________
Бюджет  |     Тамыз    |    Қыркүйек    |   Қазан
сыныптау  |______________|________________|________________
коды   |  Қаржы |Төлем|  Қаржы  |Төлем |  Қаржы  | Төлем
| мiндет.|     | мiндет. |      | мiндет. |
| темесi |     | темесi  |      | темесi  |
___________________________________________________________
1    |   2    |  3  |    4    |  5   |    6    |   7
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
__________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Қараша    |    Желтоқсан   |  Барлығы     |Бюджеттен
---------------|----------------|------------- |жылдық
Қаржы |Төлем |  Қаржы  |Төлем |  Қаржы |Төлем|қаржылан.
мiндет.|      | мiндет. |      | мiндет.|     |дыру
темесi |      | темесi  |      | темесi |     |
___________________________________________________________
8    |   9  |   10    |  11  |    12  |  13 |    14
-----------------------------------------------------------
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
N 2 қосымша
199  қаржы жылы
___________________________________________     _________
Қолма-қол ақша тасқыны / Бюджет-салық есебi      Уақыты ___________________________________________     _________
________________________________________________________________
А. Қолма-қол ақшаның ашық балансы |Қаңтар |Қаңтар|   1995 жылдың
|наурыз |наурыз|_____________
|1994 ж.|1994ж.|Сәуiр |Мамыр
________________________________________________________________
1                  |   2   |  3   |  4   |  5
________________________________________________________________
Б. Кiрiстер
(жалпы санаттар)

1. Доходы от налогов
(подоходные налоги с юридических
и физических лиц)
2. Взносы по социальному
страхованию
3. Внутренние налоги на товары
и услуги
- НДС
- Акцизы
- Лицензии на ведение бизнеса
- Прибыль финансовых монополий
Другие налоги (указать)
4. Налоги на внешнюю торговлю
- Таможенные
- Импортные пошлины
- Экспортные пошлины
Другие налоги (указать)
5. Неналоговые доходы
Административные сборы
Другие неналоговые доходы
(указать)
6. Доходы от приватизации
7. Гранты
- Зарубежные
- Другие гранты (указать)
8. Целевые фонды
поступление
ВСЕГО (Б):
В. Расходы
1. Текущие расходы
1.1. Заработная плата
1.2. Товары и услуги
1.3. Процентные выплаты
1.4. Субсидии и текущие переводы
2. Капитальные расходы
2.1. Приобретение основных фондов
2.2. Капитальные переводы
3. Кредитование минус погашение
и долевое участие
4. Целевые фонды платежи
ВСЕГО: (В)
Г. Движение наличности за месяц
(Б-8)
Д. Долг (чистый)
1. Поступление долга
2. Минус погашение
Е. Закрытый баланс наличности
(А+Г+Д)
Баланс наличности
Минус: корректировка
неоплаченные чеки
Другое регулирование
Откорректированный баланс
наличности
Примечание:
Невыплаченный государственный
долг
А. Внутренний долг
1. Казначейские векселя
2. Аванс, полученный от НБК
3. Другие внутренние долги
Б. Внешний долг
1. Всемирный банк
2. Азиатский банк развития
3. Другие многосторонние
источники (указать)
4. Двухсторонние источники
(указать)
ВСЕГО
Республика Казахстан
Министерство финансов
Главное управление Казначейства
Казначейское разрешение N __________               Форма N 1
Приложение 3 <*>
Сноска. Форма 1 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
Дата ____________
Кому________________________________________________________________
(наименование получателя)
Вам разрешено производить расходы в пределах лимитов, установленных
на _______финансовый год
Срок действия данного разрешения по 31 декабря 19___г.
Вам разрешается распределить подведомственным бюджетным организациям лимит расходов в пределах, установленного вам лимита в разрезе по кварталам и бюджетной классификации, отраженных в нижеследующей таблице.
Первый заместитель министра-
начальник Казначейства__________________
(подпись)
--------------------------------------------------------------------
Код бюджетной!Планиру-!Предварительное!Текущее!Разрешено!Замеч.
классификации!емое    ! разрешение    !разре- !с начала !
!разреше-!               !шение  !года     !
!ние     !               !       !         !
!на год  !               !       !         !
--------------------------------------------------------------------     1       !    2   !      3         !   4  !    5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Всего
--------------------------------------------------------------------
Форма 5
Приложение 4 <*>
Сноска. Форма 5 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
ЗАЯВКА НА ИЗМЕНЕНИЕ ЛИМИТОВ
БЮДЖЕТНЫХ АССИГНОВАНИЙ
Порядковый N      Дата
_________________________
Кому:    Заместителю министра
Департамент
государственного бюджета
Министерство финансов
Алматы
От кого: Министр
Министерство                  Министр______________________
Просим произвести следующее изменение
лимитов бюджетных ассигнований
--------------------------------------------------------------------
(таблица)
--------------------------------------------------------------------
1 - Бюджетный код
2 - Ассигнования текущего года
3 - Имеющийся остаток неиспользованных ассигнований
4 - Сумма изменений
5 - Бюджетный код
6 - Ассигнования текущего года
7 - Имеющийся остаток неиспользованных ассигнований
8 - Годовые ассигнования после изменений
--------------------------------------------------------------------
1    !   2   !    3   !   4   !   5  ! 6 !  7    !      8
--------------------------------------------------------------------
Обоснование
Резолюция Департамента государственного бюджета
____________________________________________________________________
Утверждено  !___________!    Не утверждено      !________!
Утверждено с учетом!________!
изменений
Министр__________________________
П О Р Я Д О К
заполнения формы N 1 - Казначейское разрешение <*>
Сноска. Порядок - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130; приказом Министра финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71 V021792_ (Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 03.06.2005г. N 211).
Каждому министерству и ведомству присваивается код (как в бюджетной классификации).
При заполнении казначейского разрешения следует придерживаться следующего:
- Первые три цифры номера означают код министерства (ведомства), четвертой и пятой цифрами показывают финансовый год выпуска "Казначейского разрешения", а через дробь проставляют номера разрешения, выдаваемого данному министерству, ведомству.

1. Салықтан алынған кiрiстер
(заңды және жеке тұлғалардан
алынған табыс салықтары)
2. Әлеуметтiк сақтандыру
жөнiндегi жарналар
3. Тауарлар мен қызметтерге
салынған iшкi салықтар
- Қосылған құнға салынатын салық
- Акциздер
- Бизнестi жүргiзуге берiлген
лицензия
- Қаржы монополияларының пайдасы
Басқа салықтар (көрсетiлсiн)
4. Сыртқы саудаға салынатын
салықтар
- Кедендiк
- Импорттық баждар
- Экспорттық баждар
Басқа салықтар (көрсетiлсiн)
5. Салық салынбайтын кiрiстер
- Әкiмшiлiк алымдары
Салық салынбайтын басқа
кiрiстер (көрсетiлсiн)
6. Жекешелендiруден алынған кiрiстер
7. Гранттар
- Шетелдiк
Басқа гранттар (көрсетiлсiн)
8. Мақсатты қорлар түсiм
________________________________________________________________
Барлығы (Б)
________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_______________________________________________________________
болжамы
_______________________________________________________________
Маусым | Шiлде | Тамыз | Қыркүйек| Қазан | Қараша |Желтоқсан
_______________________________________________________________
6    |   7   |   8   |    9    |  10   |   11   |    12
_______________________________________________________________
таблицаның жалғасы
________________________________________
Жалпы | Бастапқы | Алшақтық | Ескерту
болжам|  бюджет  |          |
________________________________________
13  |     14   |    15    |    16
________________________________________
________________________________________
_________________________________________________________________
1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6
_________________________________________________________________
В. Шығыстар
1. Ағымдағы шығындар
1.1. Еңбекақы
1.2. Тауарлар мен қызметтер
1.3. Проценттiк төлемдер
1.4. Субсидиялар және ағымдағы
аударымдар
2. Күрделi шығындар
2.1. Негiзгi қорларға ие болу
2.2. Күрделi аударымдар
3. Кредит бөлу: өтем мен үлестiк
қатысуды шегергенде
4. Мақсатты қорлар төлемдерi
________________________________________________________________
Барлығы (В)
________________________________________________________________
Г. Қолма-қол ақшаның ай iшiндегi
қозғалысы (Б-В)
Д. Қарыз (таза)
1. Қарыздың түсуi
2. Төлемдi шегергенде
________________________________________________________________
Е. Қолма-қол ақшаның жабық балансы
________________________________________________________________
(А+Г+Д)
Қолма-қол ақша балансы
Төленбеген чектердi шегергенде
Басқа да реттеме
Қолма-қол ақшаның реттелген
балансы
________________________________________________________________
Ескерту:
Төленбеген мемлекеттiк қарыз
А. Iшкi қарыз
1. Қазынашылық вексельдердi
2. ҚҰБ-нен алынған аванс
3. Басқа iшкi қарыздар
Б. Сыртқы қарыз
1. Бүкiл дүниежүзiлiк банк
2. Азияның даму банкi
3. Басқа да көпжасты көздер
(көрсетiлсiн)
4. Екi жақты көздер (көрсетiлсiн)
________________________________________________________________
Барлығы
________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
________________________________________________________________
7  |  8  |   9  |  10 |  11 |  12  | 13  |  14  |  15  |   16
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Бас қазынашылық басқармасы
________________________________________________________________
N 1 нысан
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымша өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05.N 130 бұйрығымен .
Қазынашылық рұқсаты N
Уақыты_________________
Кiмге__________________________________________________________
(рұқсат алушының атауы)
Сiзге____________ қаржы жылына белгiленген лимиттер шегiнде
қаржы жұмсауға рұқсат етiлдi.
Осы рұқсат 199  ж. 31 желтоқсанға дейiн күшiнде болады.
Сiзге шығындар лимитiн белгiленген шекте әр тоқсанға мүшелеп,
төменгi кестеде көрсетiлген бюджеттiк сыныптау бойынша
қарамағыңыздағы бюджеттiк ұйымдарға бөлуге рұқсат етiледi.
Министрдiң бiрiншi
орынбасары -Қазынашылық
бастығы ________________________
(қолы)
________________________________________________________________
Бюджеттiк|Жылға жоспар.|Алдын ала|Ағымдағы|Жыл басынан  |Ескерту.
сыныптау |ланған рұқсат| берiлген|рұқсат  |рұқсат етiлдi|  лер
коды   |             |  рұқсат |        |             |
________________________________________________________________
1    |      2      |    3    |    4   |      5      |   6
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Барлығы
________________________________________________________________
N 1 нысанды - Қазынашылық рұқсатын толтыру
Тәртiбi
Ескерту. Тәртiпке өзгерту енгiзiлдi және толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен , 2002 жылғы 19 ақпанда N 71 бұйрығымен .
Әрбiр министрлiк пен ведомствоға код (бюджеттiк сыныптаудағы секiлдi) берiледi.
Қазынашылық рұқсатын толтырғанда мынаны ұстану қажет:
Нөмiрдiң алғашқы үш саны министрлiктiң (ведомствоның) кодын бiлдiредi, төртiншi және бесiншi сандар "Қазынашылық рұқсаты" шығарылған қаржы жылын көрсетедi, ал бөлшек сандар арқылы осы министрлiкке (ведомствоға) берiлетiн рұқсаттың рет нөмiрi қойылады.

- в графе 1 указывается код бюджетной классификации, состоящий из двенадцати знаков: учреждение - 3 цифры, программа - 3 цифры, подпрограмма - 3 цифры, специфика экономической классификации - 3 цифры (за исключением министерств и ведомств, обслуживаемых в территориальных органах Казначейства, работающих в государственной информационной системе "Баск-М" (далее система "Баск-М"), которыми код бюджетной классификации указывается в соответствии с шифрами Справочника бюджетной классификации, используемыми в системе "Баск-М" и состоящий из десяти знаков: учреждение - 3 цифры, программа - 2 цифры, подпрограмма - 2 цифры, специфика экономической классификации - 3 цифры, по которым разрешено производить расходы;
- В графе 2 показывается планируемая сумма разрешения на год.
- Предварительно разрешено (графа 3) - в эту графу вносятся бюджетные ассигнования, выделенные до последнего разрешения. Для первого разрешения, выданного в году эта графа остается незаполненной. То есть начинается с нуля.
- Текущее разрешение (графа 4) показывает сумму лимита бюджетных ассигнований, установленную на определенную дату, квартал. При выдаче первого разрешения данная сумма и сумма разрешения с начала года (графа 5) будут равны.
- В случаях, когда возникает необходимость пересмотра разрешенных лимитов - выдача нового "Казначейского разрешения" на следующий квартал или в этом же квартале, но при изменении лимитов бюджетных ассигнований из одной специфики в другую (при наличии утвержденной формы 5) - тогда при выдаче Казначейского разрешения:
- 1) - на следующий квартал в графу 3 переносится сумма графы 5, указанная в предыдущем "Казначейском разрешении", по графе 4 - сумма текущего разрешения, а в графе 5 - сумма граф 3 и 4;
- 2) - при изменении лимитов бюджетных ассигнований из одной статьи в другую, изменения по статьям показываются в графе 4 (текущее разрешение) - переводимыми суммами с отрицательными или положительными знаками, соответственно меняется сумма и в графе 5 (разрешено с начала года);
- 3) - при отзыве разрешения Казначейством, выдается новое "Казначейское разрешение" на отрицательную сумму в графе 4 (текущее разрешение).
Каждый завершенный лист выписанного разрешения должен быть пронумерован, выведенный итог по листу подтвержден подписью ответственного исполнителя. На последнем листе разрешения пишется текст следующего содержания: Казначейское разрешение выписано на (указать количество листов цифрами и прописью), на общую сумму (указать сумму цифрами и прописью). Далее следует подпись ответственного исполнителя, который выписывает данное разрешение, подпись начальника Управления финансирования республиканского бюджета и подготовленный документ представляется на подпись руководству Казначейства при Министерстве финансов".
Форма 2
Приложение 5
Разрешение министерства (ведомства) N  !_______!
Дата   !_______!
Кому________________________________________________________________
(наименование подведомственного получателя)
____________________________________________________________________
(местонахождение подведомственного получателя)
Министерство________________________________________________________
Вам разрешено брать на себя финансовые обязательства по расходу за
счет бюджетных ассигнований в пределах лимита, установленного данным
разрешением.
Срок действия данного разрешения по 31 декабря 199____г. и
дополнительные расходы по данному разрешению, не допускаются.
Руководитель Министерства_____________
(подпись)
--------------------------------------------------------------------
Код бюджетной!Планируемое !Разрешено!Разрешено!Разрешено с!Замечания
классификации!разрешение  !ранее    !на_______!начала года!
--------------------------------------------------------------------

- 1-бағанда он белгiден тұратын бюджеттiк сыныптама коды: мекеме - 3 сан, бағдарлама - 3 сан, кiшi бағдарлама - 3 сан, экономикалық сыныптаманың ерекшелiгi - 3 сан (Қазынашылықтың аумақтық органдарында қызмет көрсетiлетiн, мемлекеттiк ақпараттық "Баск-М" жүйесiнде (бұдан әрi - "Баск-М" жүйесi) жұмыс iстейтiн министрлiктер мен ведомстволарды қоспағанда), бұлармен бюджеттiк сыныптама коды "Баск-М" жүйесiнде қолданылатын және он белгiден тұратын Бюджеттiк сыныптама анықтамалығының шифрларына сәйкес көрсетiледi: мекеме - 3 сан, бағдарлама - 2 сан, кiшi бағдарлама - 2 сан, экономикалық сыныптаманың ерекшелiгi - 3 сан, бұлар бойынша шығыстар жүргiзу рұқсат етiлген;
2-бағанада жылға арналып жоспарланып отырған рұқсат сомасы көрсетiледi.
Алдын ала рұқсат етiлген (3-бағана) - бұл бағанаға соңғы рет рұқсат берiлгенге дейiн бөлiнген бюджеттiк қаражат енгiзiледi. Жыл iшiнде берiлген алғашқы рұқсат үшiн бұл бағана толтырылмаған күйiнде қалады. Былайша айтқанда, жаңадан басталады.
Ағымдағы рұқсат (4-бағана) белгiлi бiр уақытқа, тоқсанға арналған белгiленген бюджеттiк қаражат лимитiнiң сомасын көрсетедi. Алғашқы рет рұқсат берiлгенде бұл сома мен жыл басындағы рұқсат сомасы (5-бағана) тең болады.
Рұқсат етiлген лимиттердi қайта қарау - келесi тоқсанға немесе нақ сол тоқсанға, бiрақ бюджеттiк қаражат лимитi бiр баптан басқа ерекшелікке өзгергенде (бекiтiлген 5-нысан болған жағдайда) жаңа "Қазынашылық рұқсатын" беру қажеттiгi туған жағдайда, Қазынашылық рұқсатын:
1) - келесi тоқсанға берген кезде бұрынғы "Қазынашылық рұқсатында" көрсетiлген 5-бағананың сомасы 3-бағанаға ауыстырылады, 4-бағанада ағымдағы рұқсат сомасы, ал 5-бағанада -3 және 4-бағаналардың сомасы көрсетiледi;
2) - бюджеттiк қаражат лимитi бiр баптан екiншi бапқа өзгергенде бұл өзгерiстер оң және терiс белгiсi бар аударым сомалары болып 4-бағанада (ағымдағы рұқсат) көрсетiледi, тиiсiнше 5-бағанадағы сома да (жыл басынан рұқсат етiлген) өзгертiледi;
3) - Қазынашылық рұқсаты керi қайтарылып алынған жағдайда 4-бағанадағы (ағымдағы рұқсат) терiс сомаға жаңа "Қазынашылық рұқсаты" берiледi.
Жазып берiлген рұқсаттың аяқталған әр парағы нөмiрленiп, парақ бойынша шығарылған жиынтығы қол қою арқылы расталуы тиiс. Рұқсаттың соңғы парағына мынадай мазмұндағы мәтiн жазылады: Қазынашылық рұқсаты (парақтардың саны санмен және жазумен көрсетiлсiн), жалпы сомасы (сомасы санмен және жазумен жазып көрсетiлсiн) жазып берiлдi. Бұдан әрi осы рұқсатты жазып беретiн жауапты атқарушының қолы, Республикалық бюджеттi қаржыландыру басқармасы бастығының қолы болады және дайын болған құжат Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылықтың басшылығына қол қоюға берiледi.
Бюджет қаражатының лимиттерiн         Рет N       Уақыты
өзгертуге тапсырыс                     _______________________
______________________________
Кiмге:  Министрдiң орынбасарына
Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк            N 5 нысан
бюджет департаментi                         4-қосымша
Алматы
Кiмнен: Министр
Министрлiк
________________________________  Министр______________
Ескерту. 5-нысан өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
Бюджет қаражатының лимиттерiне мынадай өзгертулер жасауды өтiнемiз
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Бюджет| Ағымдағы жылы  |Пайдаланылмаған |Өзгертулер| Бюджет
коды  |бөлiнген қаражат|қаражаттың қолда|   сомасы |  коды
|                | бар қалдығы    |          |
________________________________________________________________
1   |        2       |        3       |    4     |     5
________________________________________________________________
______________________________________________________
Ағымдағы жылы |  Пайдаланылмаған |  Өзгертулерден
бөлiнген қаражат|қаражаттың қолда  |кейiнгi жылға
|  бар қалдығы     |бөлiнген қаражат
______________________________________________________
6        |         7        |        8
______________________________________________________
______________________________________________________
Негiздеме
Мемлекеттiк бюджет
департаментiнің қарары
______________________________________________________________
Бекiтiлдi            Бекiтiлген жоқ         Өзгертулер ескерiле
отырып бекiтiлдi
Министр
N 2 нысан
5-қосымша
Министрлiктiң (ведомствоның) рұқсаты  N
Уақыты_________
Кiмге_______________________________________________________
(алған бағынышты ведомствоның атауы)
____________________________________________________________
(алған бағынышты ведомствоның тұрағы)
________________________________________________министрлiгi
Сiзге бюджет қаражаты есебiнен осы рұқсатта белгiленген лимит
шегiнде қаржы жұмсау мiндеттемесiн алуға рұқсат етiлдi.
Осы рұқсат 199  жылғы 31 желтоқсанға дейiн күшiнде болады
және осы рұқсат бойынша қосымша шығындарға жол берiлмейдi.
Министрлiктiң басшысы____________
(қолы)
_________________________________________________________________
Бюджеттiк|Жылға жоспар.|Бұдан бұрын |_________|Жыл басынан  |Ескер.
сыныптау |ланған рұқсат|рұқсат етiлдi  рұқсат |рұқсат етiлдi|тулер
коды   |             |            | етiлдi  |             |
_________________________________________________________________

Раздел 2
(Таблица)
--------------------------------------------------------------------
1 - Порядковый N бюджетной организации (из Справочника организаций,
финансируемых из республиканского бюджета)
2  - Порядковый N разрешения: N разрешения министерства
3  - Порядковый N разрешения: Сумма текущего разрешения
4  - Порядковый N разрешения: Сумма с начала года
5  - Порядковый N разрешения: N разрешения министерства
6  - Порядковый N разрешения: сумма текущего разрешения
7  - Порядковый N разрешения: сумма с начала года
8  - Порядковый N разрешения: N разрешения министерства
9  - Порядковый N разрешения: сумма текущего разрешения
10 - Порядковый N разрешения: сумма с начала года
--------------------------------------------------------------------
!               !                     !
!-------------------------------------------------------------
1  !  2  ! 3  !  4 !   5   !   6   !  7  !  8  !   9   !   10
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
ИТОГО:
--------------------------------------------------------------------
П О Р Я Д О К
заполнения формы N 3 - КАРТОЧКА
КОНТРОЛЯ ЗА РАСПРЕДЕЛЕНИЕМ ЛИМИТОВ <*>
Сноска. Порядок - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
Карточка контроля за распределением лимитов ведется центральным аппаратом министерства и предназначена для обеспечения того, чтобы министерства не распределяли бюджетные ассигнования сверх лимитов, разрешенных казначейством по каждой специфике. На каждую специфику расхода открывается отдельная карточка на финансовый год.
В карточке предусмотрен раздел для регистрации "Казначейских разрешений", который расположен в верхней части карточки. В нем три графы. В 1 графе пишется номер казначейского разрешения из формы N 1. В графу 2 заполняется определенная казначейским разрешением сумма. По графе 3 показывается уточненная сумма разрешения с учетом изменений с начала года.
Данные для заполнения второго раздела берутся из "Разрешения министерства(ведомства)" (форма N 2). В графе данного раздела указываются присвоенные бюджетным организациям порядковые номера из Справочника организаций, финансируемых из республиканского бюджета, разработанного Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан, в графе 2 порядковый номер разрешения. В 3 графе - сумма текущего разрешения, в 4 - сумма с начала года. Сколько раз будут выдаваться разрешения, столько раз их суммы должны найти отражение в карточке.

2-бөлiм
________________________________________________________________
Бюджеттiк |  Рұқсаттың ретi N
ұйымдардың |____________________________________________________
рет N   |Министрлiк |Ағымдағы|Жыл басынан|Министрлiк|Ағымдағы
(республика|рұқсатының | рұқсат | бергi сома|рұқсатының| рұқсат
лық бюджет |    N      | сомасы |           |    N     | сомасы
тен қаржыла|           |        |           |          |
ндырылатын |           |        |           |          |
ұйымдардың |           |        |           |          |
Анықтамасы |           |        |           |          |
нан)       |           |        |           |          |
________________________________________________________________
1     |     2     |    3   |     4     |    5     |   6
________________________________________________________________
________________________________________________________________
____________________________________________________
Жыл басынан | Министрлiк | Ағымдағы  | Жыл басынан
бергi сомасы |рұқсатының  |  рұқсат   |бергi сомасы
|     N      |  сомасы   |
____________________________________________________
7      |      8     |     9     |     10
____________________________________________________
____________________________________________________
Жиыны
____________________________________________________
N 3 нысанды - лимиттердiң бөлiнуiне бақылау
кәртiшкесiн толтыру
Тәртiбi
Ескерту. Тәртiп өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен
Лимиттердiң бөлiнуiне бақылау кәртiшкесiн министрлiктiң орталық аппараты жүргiзiп отырады және министрлiктер бюджет қаржыларын әрбiр ерекшелік бойынша қазынашылық рұқсат еткен лимиттерден тыс бөлмеуiн қамтамасыз етуге арналған. Қаржы жылында шығынның әрбiр ерекшелігiне арналып жеке кәртiшке ашылады.
Кәртiшкеде "Қазынашылық рұқсатын" тiркеуге арналған бөлiм белгiленген, ол кәртiшкенiң жоғарғы жағында орналасқан. Онда үш бағана бар. 1-бағанға N 1 нысандағы қазынашылық рұқсатының нөмiрi жазылады. 2-бағанада қазынашылық рұқсатымен айқындалған сома толтырылады. 3-бағанада жыл басынан бергi өзгерiстердi ескере отырып нақтыланған рұқсат сомасы көрсетiледi.
Екiншi бөлiмдi толтыруға арналған деректер "Министрлiктiң (ведомствоның) рұқсатынан" (N 2 нысан) алынады. Бұл бөлiмнiң 1-бағанасында бюджеттiк ұйымдарға берiлген рет нөмiрлерi, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық тұжырымдап жасаған Анықтамасынан 2-бағанасында рұқсаттың рет нөмiрi, 3-бағанасында ағымдағы рұқсаттың сомасы, 4-бағанасында жыл басынан бергi сома көрсетiледi. Рұқсат қанша рет берiлсе, олардың сомасы кәртiшкелерде сонша рет көрiнiс табуы тиiс.

Сумма строк в графе 3 раздела второго должна соответствовать сумме данного разрешения по графе 2 раздела 1. А сумма строк графы 4 раздела 2 должна равняться сумме, указанной в графе 3 раздела 1.
Форма 4
Приложение 7 <*>
Карточка контроля за финансовыми обязательствами
Сноска. Форма 4 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
Раздел 1
-------------------
іБюджетная органи-і
ізация            і
!-----------------!
іСе-іДаіСуміВсе   і
ірийітаіма іго с  і
іныйі  і   інача  і
іN  і  і   іла    і
і   і  і   ігода  і
!-----------------!
і  1і 2і  3і   4  і
Код бюджетной        !-----------------!
классификации
(специ- --------------------------------
фика)  --------------------------------
Раздел 2
-------------------------------------------------------------------
N іДаіПорядіКо-іСумма фи-       іСумма іСуміОтметка о      іЗамеча-
стітаіковыйіму інансового       ікоррекіма !платеже        !ния
роі  іN/До-івы-іобязатель       ітиров-іФО і---------------і
киі  ігово-іда-іства            іки ФО іс  іДа іПлатеж іСумі
і  іра/заіны !----------------!      іна-іта іное по іма і
і  іявки іФО і 1 і2і 3 і4 і5  і      іча-і   іруче-  і   і
і  і     і   !----------------!      іла і   іние N  і   і
і  і     і   і   і і   і  і   і      іго-і   і       і   і
і  і     і   і   і і   і  і   і      іда і   і       і   і
і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
--------------------------------------------------------------------
Аі 1і    2і 3 і  4і5і  6і 7і 8 і     9і 10і 11і    12 і 13і     14
--------------------------------------------------------------------
1і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
2і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
3і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
4і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
5і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
6і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
7і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
8і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
9і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
10і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
11і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
12і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
13і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
14і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
15і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
16і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
17і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
18і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
19і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
20і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
21і  і     і   і   і і   і  і   і      і   і   і       і   і
--------------------------------------------------------------------
П О Р Я Д О К
заполнения формы N 4 -
Карточки контроля за
финансовыми обязательствами <*>
Сноска. Порядок - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
Для осуществления контроля за принимаемыми финансовыми обязательствами и для правильного регулирования бюджетных ассигнований открывается карточка формы N 4 "Карточка контроля за финансовыми обязательствами" отдельно на каждую специфику. Эта карточка ведется каждой бюджетной организацией, оно же несет ответственность за организацию контроля по финансовым обязательствам.
В карточке предусмотрен раздел для регистрации "Разрешение министерства (ведомства)", который расположен в верхней части. В нем четыре графы, которые заполняются из формы N 2, где предусмотрены серийный номер, дата, текущая сумма разрешения и уточненная сумма разрешения с учетом изменений с начала года.

Екiншi бөлiмнiң 3-бағанасындағы жолдар сомасы 1-бөлiмнiң 2-бағанасы бойынша осы рұқсат сомасына сәйкес болуы керек. Ал 2-бөлiмнiң 4-бағанасының жолдар сомасы 1-бөлiмнiң 3-бағанасында көрсетiлген сомаға тең болуы тиiс.
N 4 нысан
7-қосымша
Ескерту. N 4 нысан өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1995.06.05. N 130 бұйрығымен
Қаржы мiндеттемелерiн бақылау кәртiшкесi
1-бөлiм
_____________________________
Бюджеттік ұйым
_____________________________
Серия|Уақыты|Сомасы|Жыл басы.
N  |      |      |нан бері
|      |      |барлығы
_____________________________
1  |  2   |   3  |   4
Бюджет сыныптауының коды      _____|______|______|_________
(ерекшелігі)                  _____|______|______|_________
____________________________  _____|______|______|_________
____________________________  _____|______|______|_________
2-бөлiм
________________________________________________________________
Жол|Уақыты|Шарт/тап.|КМ кiмге| Қаржы мiндеттемесiнiң сомасы
N |      |сырыстың |бердi   |__________________________________
|      | рет N   |        | 1 | 2 |  3   |   4    |     5
________________________________________________________________
А |   1  |    2    |    3   | 4 | 5 |   6  |   7    |     8
_______________________________________________________________
1______________________________________________________________
2______________________________________________________________
3______________________________________________________________
4______________________________________________________________
5______________________________________________________________
6______________________________________________________________
7______________________________________________________________
8______________________________________________________________
9______________________________________________________________
10_____________________________________________________________
11_____________________________________________________________
12_____________________________________________________________
13_____________________________________________________________
14_____________________________________________________________
15_____________________________________________________________
16_____________________________________________________________
17_____________________________________________________________
18_____________________________________________________________
19_____________________________________________________________
20_____________________________________________________________
21_____________________________________________________________
таблицаның жалғасы
________________________________________________________________
ҚМ-нiң дәл. | Жыл басынан   | Төлем туралы белгi | Ескертулер
деу сомасы  |бергi ҚМ сомасы|____________________|
|               |Уақыты|Төлем |Сомасы|
|               |      |қаға.-|      |
|               |      |зыныңN|      |
________________________________________________________________
9      |       10      |  11  |  12  |  13  |     14
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
N 4 нысанды - қаржы мiндеттемелерiне
бақылау кәртiшкесiн толтыру
Тәртiбi
Ескерту. Тәртiп өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен
Қабылданған қаржы мiндеттемелерiнiң орындалуына бақылауды жүзеге асыру үшiн және бюджет қаражатын дұрыс реттеп отыру үшiн әрбiр ерекшелікке жеке N 4 нысандағы кәртiшке - "Қаржы мiндеттемелерiне бақылау кәртiшкесi" ашылады. Бұл кәртiшкенi әрбiр бюджеттiк ұйым жүргiзiп отырады, қаржы мiндеттемелерiнiң орындалуына бақылауды ұйымдастыруға да солар жауапты болады.
Кәртiшкеде "Министрлiктiң (ведомствоның) рұқсатын" тiркеуге арналған бөлiм белгiленген, ол кәртiшкенiң жоғарғы жағында орналасқан. Онда төрт бағана бар, олар сериялық нөмiр, уақыты, ағымдағы рұқсат сомасы және жыл басынан бергi өзгерiстердi ескере отырып нақтыланған рұқсат сомасы көзделген N 2 нысаннан алып толтырылады.

Раздел, в котором осуществляется отражение видов финансовых обязательств, вносимые изменения в суммы обязательств, отметки о произведенных платежах, расположена ниже и заполняется она следующим образом. В графах 1,2,3, указывается дата, номер договора или заявки, и наименование организации, для которой берется финансовое обязательство. В графах с 4 по 7 присваиваются наиболее распространенные виды услуг, а в графу 8 - все остальные услуги. По графе 9 отражаются происходящие изменения, т.е. корректировка по каким-либо обязательствам. В 10 графу заносится сумма с учетом корректировки, нарастающим итогом с начала года. В графах 11,12,13 заполняются данные о фактически произведенной оплате финансовых обязательств тем организациям, кому произведен платеж с указанием номера платежного документа, его даты и суммы платежа.
Форма 6
Приложение 8 <*>
Сноска. Форма 6 - с изменениями, внесенными Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.
Оперативные сведения
за период с______________по_________________
Бюджетная организация__________________________________
--------------------------------------------------------------------
Код бюджетной!Лимит разрешенный!Принятые     !Остаток !Справочно:
классификации!  министерством  !обязательства!лимитов !задолженность
!                 !             !        !составляет
--------------------------------------------------------------------
1      !         2       !      3      !    4   !     5
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Руководитель________________________
Форма 7
Приложение 9
Сводные оперативные сведения
за период с______________по__________________
Министерство________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------
Код бюджетной!Лимит разрешенный!Принятые     !Остаток!Справочно:
классификации!  казначейством  !обязательства!лимитов!задолженность
!                 !             !       !составляет
--------------------------------------------------------------------
1     !        2        !      3      !   4   !      5
--------------------------------------------------------------------
Порядок заполнения формы N 2-а - Разрешение нижестоящего
распорядителя бюджетных средств
Форма предназначена для перераспределения нижестоящим распорядителем бюджетных средств между расходующими единицами.
При заполнении данной формы следует придерживаться следующего:
- первые три цифры означают код министерства (ведомства), следующие четыре цифры - код расходующий единицы, а через дробь проставляют цифры порядкового номера разрешения;
- в рамке "код" указывается семизначный номер, первые три цифры означают код министерства (ведомства), последние четыре цифры - код нижестоящего распорядителя бюджетных средств,выпускающего данное разрешение;
графы 1,2,3,4,5 заполняются по аналогии с заполнением формы 1 - Казначейское разрешение;
порядок подписания и утверждения разрешения нижестоящего распорядителя бюджетных средств аналогичен с порядком подписания формы 2 - Разрешение министерства (ведомства).
Разрешение нижестоящего распорядителя бюджетных средств (форма 2-а) можно изменить только выдачей другого разрешения.
Порядок заполнения формы N 2-б - Межминистерское
(межведомственное) разрешение
При заполнении межминистерского (межведомственного) разрешения следует придерживаться следующего:
- первые три цифры номера означают код министерства (ведомства), выпускающее разрешение, четвертая цифра "9" - отличительный признак, показывающий, что разрешение выдано другому министерству (ведомству), следующие три цифры - код министерства (ведомства) - получающего разрешение, а через дробь проставляют цифры порядкового номера разрешения;
- графы 1,2,3,4,5 заполняются по аналогии с заполнением формы 1 - Казначейское разрешение;
- порядок подписания и утверждения межминистерского (межведомственного) разрешения аналогичен с порядком подписания формы 2 - Разрешение министерства (ведомства).
- Межминистерское (межведомственное) разрешение (форма 2-б) можно изменить только выдачей другого разрешения.
Первый заместитель начальника
Казначейства
Начальник отдела
методологической работы
по бюджетной системе
Приложение 10
Форма 2-а <*>
Разрешение нижестоящего распорядителя
бюджетных средств
Дата
Кому________________________________________________________________
(наименование получателя)
____________________________________________________________________
(местонахождение подведомственного получателя)
Министерство________________________________________________________
Нижестоящий распорядитель бюджетных средств_________________________
_______________________________________________________ Код_________
Вам разрешено брать на себя финансовые обязательства по расходу за
счет бюджетных ассигнований в пределах лимита, установленного данным
разрешением
Срок действия данного разрешения по 31 декабря 199___г.,
дополнительные расходы по данному разрешению не допускаются.
Руководитель_______________________
(подпись)
--------------------------------------------------------------------
Код бюджетной!Планируемое!Разрешено !Разрешено!Разрешено!Замечания
классификации!разрешение ! ранее    !на_____  !с начала !
!на год     !          !         !года     !
--------------------------------------------------------------------
1      !     2     !     3    !    4    !    5    !     6
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
ВСЕГО
--------------------------------------------------------------------
Приложение 11
Форма 2-б <*>
МЕЖМИНИСТЕРСКОЕ (МЕЖВЕДОМСТВЕННОЕ) РАЗРЕШЕНИЕ N
Дата ____________
Кому________________________________________________________________
(наименование министерства (ведомства) получателя)
Министерство (ведомство)____________________________________________
Вам разрешено производить расходы в пределах лимитов, установленных
на финансовый год.
Срок действия данного разрешения по 31 декабря 199___г.
Вам разрешается распределить подведомственным организациям лимит
расходов в пределах установленного вам лимита.
Руководитель министерства (ведомства)_______________________________
(подпись)
--------------------------------------------------------------------
Код бюджетной!Планируемое!Предварительное!Текущее !Разрешено!Замеча-
классификации!разрешение !разрешение     !разреше-!с начала !ния
!  на год   !               !ние     !года     !
--------------------------------------------------------------------
1      !     2     !       3       !   4    !    5    !   6
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Всего
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Министр______________________
Сноска. Приложения 10, 11 - дополнены Изменениями и дополнениями в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности N 1, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130.

Қаржы мiндеттемелерiнiң түрлерi, мiндеттеме сомасына енгiзiлетiн өзгерiстер, төленген төлемдер жайындағы белгiлер көрсетiлетiн бөлiм орналасқан және былайша толтырылады. 1, 2, 3-бағаналарда уақыты, шарттың немесе тапсырыстың нөмiрi және сол үшiн қаржы мiндеттемесi алынып отырған ұйымның аты көрсетiледi. 4-тен 7-ге дейiнгi бағаналар неғұрлым кең таратылған қызмет түрлерiне, ал 8-бағана барлық басқа қызмет түрлерiне берiледi. 9-бағанада орын алған өзгерiстер, яғни қандай да бiр жағдайға байланысты түзету көрiнiс табады. 10-бағанаға жыл басынан бастап үстемеленген, түзету ескерiлген сома енгiзiледi. 11, 12, 13-бағаналарға ұйымдарға төленген нақты төлемдер туралы деректер төлем құжаты, оның уақыты және төлем сомасы көрсетiлiп толтырылады.
N 6 нысан
8-қосымша
Ескерту. N 6 нысан өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен
________________бастап,________________
дейiнгi кезең аралығындағы
Жедел мәліметтер
Ұйым ___________________________________
________________________________________________________________
Бюджеттiк | Министрлiк | Қабылданған |Лимиттер|Анықтама ретiнде:
сыныптау  |рұқсат еткен|мiндеттемелер|қалдығы | қарыз мөлшерi
коды    |   лимит    |             |        |
________________________________________________________________
1    |      2     |      3      |   4    |        5
________________________________________________________________
______________________________________________________________
Басшы_______________
N 7 нысан
9-қосымша
Жиынтық жедел мәлiметтер
__________________бастап,________________дейiнгi кезеңде
____________________________________________министрлiгi
________________________________________________________________
Бюджет   |  Қазынашылық |  Қабылданған |Лимиттердiң|Анықтама
сыныптауының| рұқсат еткен |мiндеттемелер | қалдығы   |ретiнде:
коды    |    лимит     |              |           |қарыз
|              |              |           |мөлшерi
________________________________________________________________
1     |       2      |       3      |      4    |    5
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Министр _________________
10-қосымша
N 2-а нысан
Ескерту. Нұсқау 2-а нысанмен және 10 қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
Төмен тұрған бюджеттiк қаржыларды
бөлушiнiң рұқсаты
Күнi ___________________
Кiмге ________________________________________________________
/алушының атауы/
______________________________________________________________
/бағынысты алушының тұрған жерi/
Министрлiк ___________________________________________________
______________________________________________________________
Коды ___________________
Сiзге осы рұқсатта белгiленген лимит шегiнде бюджеттiк қаражат есебiнен өзiңiзге шығын жөнiнде қаржы мiндеттемелерiн алуға рұқсат етiлдi.
Осы рұқсаттың күшiнде болу мерзiмi 199____ жылғы 31 желтоқсанға дейiн, осы рұқсат бойынша қосымша шығындарға жол берiлмейдi.
Басшы __________________
/қолы/
___________________________________________________________________
Бюджеттiк|Жылға жоспар.|Бұдан бұрын |        |Жыл басынан|Ескерту
сыныптама|ланған рұқсат|рұқсат етiл.|________|берi рұқсат|
коды   |             |генi        |рұқсат  | етiлгенi  |
|             |            |етiлгенi|           |
_________|_____________|____________|________|___________|_________
1    |      2      |      3     |   4    |     5     |    6
_________|_____________|____________|________|___________|_________
___________________________________________________________________
Барлығы
N 2-а
"Төмен тұрған бюджет қаржыларын бөлушiнiң рұқсаты"
нысанын толтыру
Тәртiбi
Нысан төмен тұрған бөлушiнiң бюджет қаржыларын оларды жұмсаушы бiрлiктер арасында қайта бөлуiне арналған.
Осы нысанды толтырған кезде мыналарды ұстау қажет:
- алғашқы үш сан министрлiктiң (ведомствоның) кодын, одан кейiнгi төрт сан - қаржы жұмсаушы бiрлiктiң кодын бiлдiредi, ал бөлшек арқылы рұқсаттың рет нөмiрiнiң сандары жазылады;
- "код" шаршысында жетi қатарлы номер көрсетiледi, алғашқы үш сан министрлiктiң (ведомствоның) кодын, соңғы төрт сан - осы рұқсатты шығарған төмен тұрған бюджеттiк қаржыларды бөлушiнiң кодын бiлдiредi;
- 1, 2, 3, 4, 5-бағандар 1 "Қазынашылық рұқсаты" нысанын толтырғандай етiп толтырылады;
- төмен тұрған бюджеттiк қаржыларды бөлушiнiң рұқсатына қол қою және бекiту тәртiбi 2 "Министрлiктiң (ведомствоның) рұқсаты" нысанына қол қою тәртiбiмен бiрдей.
Төмен тұрған бюджеттiк қаржыларды бөлушiнiң рұқсатын (2-а нысаны) басқа рұқсат беру арқылы ғана өзгертуге болады.
11-қосымша
N 2-б нысан
Ескерту. Нұсқау 2-б нысанмен және 11 қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң 1995.06.05. N 130 бұйрығымен .
Министрлiкаралық (ведомствоаралық)
рұқсат N _________________
күнi _____________________
Кiмге ________________________________________________________
/алушы министрлiктiң /ведомствоның/ атауы/
Министрлiк /ведомство/ _______________________________________
Сiзге қаржы жылына белгiленген лимиттер шегiнде шығындар жұмсауда рұқсат етiлдi.
Осы рұқсаттың күшiнде болу мерзiмi 199____ жылғы 31 желтоқсанға дейiн.
Сiзге шығындарды өзiңiзге белгiленген лимит шегiнде бағынысты
ұйымдарға бөлуге рұқсат етiледi.
Министрлiктiң
/ведомствоның/ басшысы ________________________________
/қолы/
___________________________________________________________________
Бюджеттiк|Жылға жоспар.|Алдын ала   |Ағымдағы|Жыл басынан|Ескерту
сыныптама|ланған рұқсат|берiлген    |рұқсат  |берi рұқсат|
коды   |             |рұқсат      |        | етiлгенi  |
|             |            |        |           |
_________|_____________|____________|________|___________|_________
1    |      2      |      3     |   4    |     5     |    6
_________|_____________|____________|________|___________|_________
N 2-б
"Министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсат"
нысанын толтыру тәртiбi
Министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсатты толтырған кезде мыналарды ұстану қажет:
- нөмiрдiң алғашқы үш саны рұқсатты шығарған министрлiктiң (ведомствоның) кодын бiлдiредi, төртiншi "9" саны - рұқсаттың басқа министрлiкке (ведомствоға) берiлгенiн көрсететiн ерекшелеу белгiсi, содан кейiнгi үш сан - министрлiктiң (ведомствоның) коды, ал бөлшек арқылы рұқсаттың рет нөмiрiнiң сандары жазылады;
- 1, 2, 3, 4, 5-бағандар 1 "Қазынашылық рұқсаты" нысанын толтырғандай етiп толтырылады;
- министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсатқа қол қою және бекiту тәртiбi 2 "Министрлiктiң (ведомствоның) рұқсаты" нысанына қол қою тәртiбiмен бiрдей.
- министрлiкаралық (ведомствоаралық) рұқсатты (2-б нысаны) басқа рұқсат беру арқылы ғана өзгертуге болады.