Инструкция О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан
Утверждена Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1995 г. N 131-П. Утратила силу - совместным приказом Налогового комитета МФ РК от 27 августа 1998 года № 82 и ТК МФ РК от 1 сентября 1998 года № 153-П ~V980629
В соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющих силу закона, от 24.04.95г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и от 20.07.95г. N 2368 Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить совместно с Главной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан Инструкцию "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан".
2. Пресс-службе Таможенного комитета (Муратбаева А.О.)
обеспечить освещение положений настоящего Приказа в средствах
массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
заместителя Председателя Таможенного комитета при Кабинете Министров
Республики Казахстан т. Куватова Р.К.
Председатель
Утверждаю                              Утверждаю
Начальник Главной                        Председатель
налоговой инспекции                    Таможенного комитета
первый заместитель                   при Кабинете Министров
Министра финансов                     Республики Казахстан
Республики Казахстан                  от 29.09.95 г. N 131-П
от 29.09.95 г. N 44
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке применения
налога на добавленную стоимость и
акцизов в отношении товаров, ввозимых
на территорию Республики Казахстан
1. Общие положения
1.1. Настоящая Инструкция разработана на основании Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Закона, от 24.04.95 г. N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", от 20.07.95 г. N 2368 "О таможенном деле в Республике Казахстан".
1.2. Налогом на добавленную стоимость (НДС) облагаются товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящей Инструкцией, а также товаров, страной происхождения которых является государство-участник СНГ, по ставке в размере 20 процентов от размера облагаемого импорта. По товарам, страной происхождения которых является государство-член СНГ, ввозимым на таможенную территорию Республики Казахстан из-за пределов государств-членов СНГ, налог на добавленную стоимость взимается в установленном порядке.

Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға қосымша құнға салық пен акциздердi қолданудың тәртiбi туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi 1995 жылғы 29 қыркүйектегi N 131-П. Күші жойылды - ҚР Салық комитетінің 1998 жылғы 27 тамыздағы N 82 және Қаржы министрлігі жанындағы Кеден комитетінің 1998 жылғы 1 қыркүйектегі N 153-П бірлескен бұйрығымен. ~V980629
Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ "Салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" және 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2368 Z952368_ "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтарына сәйкес бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясымен бiрге "Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға қатысты қосымша құнға салық пен акциздердi қолданудың тәртiбi туралы" нұсқау бекiтiлсiн.
2. Кеден комитетiнiң баспасөз қызметi (Ә.О.Мұратбаева) осы бұйрықтың
ережелерiн бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi Төрағасының орынбасары Р.К.
Куватовқа жүктелсiн.
Төраға
Бекiтемiн                         Бекiтемiн
Бас салық инспекциясының          Қазақстан Республикасы
бастығы - Қазақстан               Министрлер Кабинетi
Республикасы Қаржы                жанындағы Кеден
министрiнiң орынбасары            комитетiнiң төрағасы
Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн
тауарларға қатысты қосымша құн мен акциздерге
(жанама салыққа) салық салуды қолданудың тәртiбi
туралы нұсқау
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Нұсқау Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер төлеу туралы" 24.04.95 ж. N 2235 Z952235_ , "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" 20.07.95 ж. заң күшi бар Жарлығы негiзiнде жасалды.
1.2. Қосымша құн салығы осы Нұсқауда, Қазақстанның заң актiлерiнде көрсетiлген, Z952235_ "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер төлеу туралы" Жарлықтың ережелерiне қайшы келмейтiн, Қазақстанның кеден аумағына ТМД мемлекеттерi шегiнен әкелiнетiн тауарларға, сондай-ақ шығарылған елi ТМД-ға қатысушы мемлекет болып табылатын тауарларға қосымша құн салығы белгiленген тәртiп бойынша салынады.

1.3. Акцизом облагаются подакцизные товары, импортируемые на таможенную территорию Республики Казахстан по перечню, указанному в пункте 1.4 настоящей Инструкции, за исключением случаев, предусмотренных настоящей Инструкцией, положениями международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, а также если страной происхождения импортируемых из стран-участников СНГ подакцизных товаров является государство-участник СНГ. По товарам, страной происхождения которых является государство-участник СНГ, ввозимым на таможенную территорию Республики Казахстан из-за
пределов государств-участников СНГ, акциз взимается в установленном
порядке.
1.4. Перечень подакцизных товаров, импортируемых на территорию
Республики Казахстан:
1) спирт этиловый питьевой и спирт этиловый очищенный,
произведенный из пищевого сырья;
2) водка;
3) ликеро-водочные изделия;
4) крепленные напитки, крепленные соки и бальзамы;
5) вина;
6) коньяки;
7) шампанские вина;
8) пиво;
9) виноматериалы;
10) табачные изделия;
11) прочие изделия, содержащие табак;
12) осетровая и лососевая рыбы, икра осетровых и лососевых рыб,
деликатесы, приготовленные из осетровых и лососевых рыб и икры;
13) ювелирные изделия из золота, платины или серебра;
14) выделанные и невыделанные меховые шкурки (кроме шкурок
крота, кролика, собаки, оленя, овчины);
15) изделия из натурального меха, включая пальто, полупальто,
жакеты, накидки, палантины, боа, шарфы, головные уборы и воротники,
шубы, пластины (кроме изделий из шкурок крота, кролика, собаки,
оленя, овчины);
16) пальто, полупальто, жакеты, накидки с применением отделки из
меха (за исключением меха крота, кролика, собаки, оленя, овчины);
17) одежда из натуральной кожи;
18) изделия из хрусталя, хрустальные осветительные приборы;
19) бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо;
20) легковые автомобили;
21) огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретаемого для
нужд органов государственной власти).
1.5. Ставки акцизов утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан и устанавливаются в процентах к таможенной стоимости или физическому объему в натуральном выражении импортируемых подакцизных товаров.
1.6. Налог на добавленную стоимость и акцизы исчисляются и уплачиваются как в тенге, так и в иностранных валютах, курсы которых котируются Национальным Банком Республики Казахстан.
Пересчет иностранной валюты в валюту Республики Казахстан производится по курсу Национального банка Республики Казахстан, действующему на день принятия таможенной декларации.
Зачисление налогов производится на депозитные счета таможенных органов с последующим перечислением сумм налогов в бюджет в сроки, установленные пунктом 7.4 настоящей Инструкции.

1.3. Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық шарттар ережелерiнде көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, осы Нұсқаудың 1.4. тармағында белгiленген тiзiм бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына сырттан әкелiнетiн, акцизге жататын тауарларға, сондай-ақ оның шығарылған елi, тауардың акцизге жататын мемлекетi ТМД болмаса, акциз салығы салынады.
Шығарылған мемлекетi ТМД-ға мүше мемлекеттерден Қазақстан
Республикасының кеден аумағына ТМД әкелiнетiн тауарларға акциз белгiленген
тәртiп бойынша салынады.
1.4. Акциз ставкалары тауарларға салынатын кеден салығының
процентiмен, яки тауардың әр өлшемiне ЭКЮ-мен, яки аталған екi салық түрiн
үйлестiру арқылы ставкалар қосып белгiленедi.
Қазақстан Республикасына сырттан әкелiнетiн акцизге жататын тауарлар
тiзiмi:
1) iшiмдiк этиль спитрi және тамақ шикiзатынан тазартылып жасалған
этиль спиртi;
2) арақ;
3) ликер-арақ бұйымдары;
4) күшейтiлген iшiмдiктер, күшейтiлген шырын және бальзам;
5) шарап;
6) коньяк;
7) шампан шарабы;
8) сыра;
9) шарап материалдары;
10) темекi бұйымдары;
11) темекiсi бар басқа бұйымдар;
12) бекiре және арқан балық, бекiре және арқан ұрығы, бекiре және
арқан балықтан және ұрықтан дайындалған таңсық тамақтар;
13) алтын, платина немесе күмiстен жасалған зергерлiк бұйымдар;
14) өңделген және өңделмеген мех терiлер (көртышқан, қоян, ит, бұғы,
қой терiлерiнен басқа);
15) табиғи мех бұйымдары, пальто, шолақ пальто, кеудемше, жамылғы,
палантин, боа, бөкебай, бас киiм, жаға, тон, тiлiк пен қоса (көртышқан,
қоян, ит, бұғы, қой терiлерiнен басқа);
16) пальто, шолақ пальто, кедемше, мехтан өңдеп қолданған жамылғылар
(көртышқан, қоян, ит, бұғы, қой терiлерiнен басқа);
17) табиғи терiден жасалған киiмдер;
18) хрусталь бұйымдар, жарық беретiн хрусталь аспаптар;
19) бензин (авиациялықтан басқа), дизель майы;
20) жеңiл автомобиль;
21) атылғыш және газ қарулары (мемлекеттiк билiк органдары мұқтажы
үшiн алынғаннан басқа);
1.5. Акциз ставкасын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi және акцизге жататын, сырттан әкелiнетiн табиғи түрiндегi таза көлемi немесе кеден құнының процентiмен белгiленедi.
1.6. ҚҚС мен акциз Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi белгiлеген бағамен теңге, шет ел валютасы түрiнде де есептелiп төленедi.
Шетел валютасы Қазақстан Республикасының валютасына аударылғанда, олардың бағамы Қазақстан Республикасының кеден декларациясы қабылданған күнгi белгiленген бағамымен есептеп шығарылады.
Салық кеден органының депозит шотына түсiрiлiп, содан соң осы Нұсқаудың 7.3. тармақтарында белгiленгендей, салық сомасы бюджетке аударылады.

1.7. Таможенные органы ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в налоговые органы сведения за отчетный период о начисленных и поступивших суммах налога на добавленную стоимость и акцизов в бюджет.
Сведения о начисленных и поступивших суммах налога на добавленную стоимость и акцизов в бюджет, а также по отсроченным платежам областные налоговые инспекции и г. Алматы представляют в Главную налоговую инспекцию Министерства финансов Республики Казахстан не позднее 10 числа, следующего за отчетным.
2. Плательщики налога на
добавленную стоимость и акцизов
2.1. Плательщиками являются все юридические и физические лица, импортирующие товары, НДС и акцизы уплачиваются декларантом либо иным лицом, определяемым нормативными актами по таможенному делу, одновременно с уплатой других таможенных платежей, то есть до или при принятии грузовой таможенной декларации к таможенному оформлению.
В случае предоставления отсрочек по уплате налогов ответственность по их уплате несет контрактодержатель.
В случае пересмотра начисленных налогов, в том числе по причине корректировки таможенной стоимости, их взыскание производится с применением штрафов и пени с лица, ответственного за уплату налогов при импорте.
3. Освобождение от НДС и акцизов
3.1. Нижеперечисленные товары освобождаются от уплаты акцизов:
а) товары, импортируемые физическими лицами по нормам, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан;
б) товары, необходимые для эксплуатации транспортных средств, осуществляющих международные перевозки грузов, багажа и пассажиров во время следования в пути и в пунктах промежуточной остановки, а также приобретенные за границей для ликвидации аварии (поломки);
в) товары, оказавшиеся вследствие повреждения до пропуска их через таможенную границу Республики Казахстан непригодными к использованию в качестве изделий и материалов;
г) товары, ввозимые в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Кабинетом Министров Республики Казахстан;
д) товары, ввозимые в благотворительных целях по линии государства, правительств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
е) конфискованные, бесхозяйные ценности, а также ценности, перешедшие по праву наследования государству;
ж) товары, ввезенные для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, и освобождаемые в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан;
з) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, освобождаемые в рамках таможенных режимов, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением режима "Выпуск товаров для свободного обращения" (см. раздел 9 настоящей Инструкции).
3.2. Налогом на добавленную стоимость не облагаются:
- импорт подакцизных товаров физическими лицами по нормам, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан;
- импорт товаров, обозначенных в подпунктах "б-з" пункта 3.1. настоящей Инструкции (вне зависимости от их принадлежности к перечню подакцизных товаров);
- импорт товаров физическими лицами по нормам, соответствующим нормам беспошлинного ввоза товаров, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан.

1.7. Кеден органдары келесi есептi айдың 5-не дейiн ай сайын салық органына есептi кезеңде ҚҚС мен акцизден есептелiп, түскен салық сомасы туралы хабарлайды.
ҚҚС мен акцизден бюджетке есептелiп, түскен салық сомасы, сондай-ақ мерзiмi өткен төлемдер туралы мәлiметтердi облыстық және Алматы қалалық салық инспекциясы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясына келесi есептi айдың 10-нан қалдырмай тапсырылады.
2. Қосымша құн мен акциз салығын төлеушiлер
2.1. Сырттан тауар әкелушi барлық заңды тұлғалар мен жеке адамдар төлеушiлер болып табылады, ҚҚС мен акциздi кеден iсi жөнiндегi нормативтi актiлер белгiлеген декларант яки басқа адам басқа да кеден салығымен бiр мезгiлде, яғни кедендiк толтыруға арналған кедендiк жүк декларациясы қабылданғанға немесе қабылданғаннан кейiн төлейдi.
Салық төлеу мерзiмi кейiнге қалдырылған жағдайда, салық төлеу жөнiндегi жауапкершiлiк шарт ұстаушыға жүктеледi.
Төлемдер қайта қаралған, соның iшiнде кеден құны өзгерiске ұшыраған жағдайда төлемдi өндiру де, сондай-ақ айыппұл мен өсiмдi өндiрiп алу да тауарлы импорттаушы жауапты адамнан өндiрiлiп алынады.
3. ҚҚС мен акцизден құтқару
3.1. Төменде көрсетiлген тауарлар акциз төлеуден құтқарылады:
а) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi бекiткен норма бойынша сырттан әкелетiн адамдардың тауарлары;
б) жолға шыққан кездегi және аралық аялдамаларда жүк, багаж және жолаушыларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру, пайдалану үшiн көлiк құралдарын қажет ететiн, сондай-ақ апатын (бұзығын) жою үшiн шет елден алынған тауарлар;
в) Қазақстан Республикасының кеден шекарасын өткенге дейiн бүлiнудiң салдарынан және бұйым ретiнде пайдалануға жарамай қалған тауарлар;
г) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген, гуманитарлық көмек ретiнде әкелiнетiн тауарлар;
д) техникалық көмекпен қоса, мемлекет, үкiмет, халықаралық ұйым тарапынан қайырымдылық мақсатпен әкелiнетiн тауарлар;
е) иесiз, сондай-ақ мұрагерлiк құқық бойынша мемлекетке өтiп кеткен байлықтар;
ж) шет ел дипломатиясы мен оған теңгерiлгендердiң ресми пайдалануы, сондай-ақ сол өкiлеттiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық адамдары, олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiнiң жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн тауарлар және Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес салықтан құтқарылған тауарлар;
з) "Еркiн айналымға шығарылған тауарларды жiберу" тәртiбiнен басқа (осы Нұсқаудың 9-бөлiмiн қараңыз) Қазақстан Республикасының кеден заңы белгiлеген, кеден тәртiбi шеңберiнде салықтан құтқарылған, Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өтетiн тауарлар.
ҚҚС мыналарға салынбайды:
- Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен норма бойынша жеке адамдардың акцизге жататын сырттан әкелген тауарлары;
- осы нұсқаудың 3.1. тармағындағы "б-3" тармақшаларында белгiленген (олардың акцизге жататын тауарлар тiзiмiне кiретiндiгiне қарамастан), сырттан әкелiнген тауарлар;
- Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен ақысыз тауар әкелу нормасына сәйкес келетiн норма бойынша жеке адамдардың сырттан әкелiнетiн тауарлары.

4. Порядок исчисления акцизов
4.1. Объектом обложения по импортируемым подакцизным товарам является таможенная стоимость, определяемая в соответствии с Таможенным законодательством или физический объем в натуральном выражении. По товарам, подлежащим маркировке, исчисленная сумма акциза подлежит уменьшению на стоимость марок акцизного сбора по объему ввезенных товаров.
4.2. Исчисление акцизов, подлежащих уплате при ввозе на
таможенную территорию Республики Казахстан подакцизных товаров,
производится в той же валюте, в которой заявлена таможенная
стоимость товара.
4.3. В отношении товаров, облагаемых акцизами по ставкам в ЭКЮ
за единицу товара, основой для исчисления является физический объем
в натуральном выражении.
4.4. Исчисление акциза в отношении товаров, облагаемых акцизами
по ставкам в ЭКЮ за единицу товара, производится по формуле:
Ас1 - Вт * А1, где
Ас1 - размер акциза;
Вт  - количество товара;
А1  - ставка акциза в ЭКЮ с единицу товара.
5. Порядок исчисления
налога на добавленную стоимость
5.1. Объектом обложения для начисления налога на добавленную стоимость по ввозимым на территорию Республики Казахстан товарам является величина, включающая в себя: таможенную стоимость товаров, определяемую в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, а также суммы таможенного сбора за таможенное оформление, импортной таможенной пошлины, акциза, подлежащих уплате
при импорте товаров.
5.2. Сумма налога на добавленную стоимость исчисляется по
следующим формулам:
а) по товарам, подлежащим обложению таможенной пошлиной и
акцизом:
Нс - (С + Тс + П + Ас) * Н/100
б) по товарам, подлежащим обложению таможенными пошлинами, но
не облагаемым акцизом:
Нс - (С + Тс + П) * Н/100
в) по товарам, не подлежащим обложению ни таможенной пошлиной,
ни акцизом:
Нс - (С + Тс) * Н/100
где, Нс - размер НДС;
С  - таможенная стоимость;
П  - сумма таможенной пошлины;
Тс - сумма таможенных сборов;
Ас - сумма акциза;
Н  - ставка налога на добавленную стоимость.
5.3. По выбору физического лица размер облагаемого оборота, может определяться исходя из суммы, эквивалентной сумме начисленных сборов за таможенное оформление, импортных таможенных пошлин и акцизов, подлежащих уплате при импорте. При этом сумма НДС по импорту определяется методом увеличения суммы начисленных сборов, пошлин и налогов на коэффициент 1,2.
Так, например, при импорте физическому лицу предъявлено к уплате таможенной пошлины - 1200 тенге, сбора за таможенное оформление - 105 тенге, акциза (по подакцизным товарам) - 3500 тенге, всего - 4805 тенге. НДС, в этом случае составит 5766 тенге (4805 * 1,2).

4. Акциздердi есептеп шығару тәртiбi
4.1. Қазақстан Республикасының кеден заңына сәйкес белгiленген кеден құны, нақты түрiндегi таза көлем акцизге жататын, сырттан әкелiнетiн тауарлар салық салудың объектiсi болып табылады.
Маркалауға жататын тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы әкелiнген тауарлардың көлемi бойынша акциз түсiмi маркасының құнына қарай кемiтiледi.
4.2. Қазақстан Республикасы аумағына акцизге жататын тауарларды
әкелген жағдайда оған акциз ақы кеден құны көрсетiлген сондағы валютамен
төленедi.
4.3. Тауардың әр өлшемiне ЭКЮ ставкасымен салынатын акциздерге
қатысты тауарлар үшiн оларды есептеу негiзi тауардың нақты түрiндегi таза
көлемi болып табылады.
4.4. Тауардың әр өлшемiне ЭКЮ ставкасымен салынатын акциздерге
қатысты тауарларға акциз есептеп шығару:
Ас 1 - Вт * А1 Формуласы бойынша шығарылады, ондағы:
Ас 1 - акциздiң мөлшерi;
Вт - тауардың саны;
А1 - тауардың әр өлшемдегi ЭКЮ акцизiнiң ставкасы.
5. Қосымша құнға салық салуды есептеп шығару
5.1. Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн тауарларға салынатын қосымша құн салығы есептеп шығарудың объектiсi: өзiмен қоса оның көлемi; Қазақстан Республикасының кеден заңына сәйкес белгiленетiн тауарлардың кеден құны, сондай-ақ кедендiк толтыру, импорттық кеден ақы, тауарды
сырттан әкелгенде төленуге тиiстi акциздер үшiн алынатын кеден түсiмiнiң
сомасы болып табылады.
5.2. Қосымша құнға салынатын салық сомасы мынадай формуламен есептеп
шығарылады:
а) кеден ақы мен акциз салығы салынатын тауарлар бойынша:
Нс - (С + Тс + П + Ас) * Н/100
б) кеден ақы салынуға тиiстi, бiрақ акциз салығы салынбайтын тауарлар
бойынша:
Нс - (С + Тс + п) * Н/100
в) Кеден ақы да, акциз салығы да салынбайтын тауарлар бойынша:
Н с - (С + Т с) * Н/100, ондағы:
Нс - ҚҚС мөлшерi;
С - кеден құны;
П - кеден сомасының түсiмi;
Тс - кеден тәртiбiнiң жиынтығы;
Ас - акциз сомасы;
Н - қосымша құн салығының ставкасы;
5.3. Жеке адамның қалауы бойынша айналымға салынатын мөлшер кедендiк толтыру, сырттан тауар әкелгенде төленуге тиiстi импорттық кеден ақы мен акциз үшiн есептеп шығарылған эквиваленттi сомадан белгiленедi. Ондайда ҚҚС сомасы сырттан әкелiнетiндер сомасы есептелген түсiм, ақы 1,2 коэффициентке арналған салық сомасы көбейту әдiсiмен белгiленедi.
Мәселен, сырттан әкелгенде жеке адамға кеден ақыға 1200, кедендiк толтыру үшiн түсiмге 105 теңге, акцизге (акцизге жататын тауарларға) 3500 теңге, барлығы 4805 теңге төлеу керек болды делiк. Мұндайда ҚҚС 5766 теңге (4805 * 1,2) болады.

6. Порядок заполнения
грузовой таможенной декларации
6.1. Исчисление суммы акциза, подлежащий уплате, производится в грузовой таможенной декларации (ГТД) и добавочных листах к ней;
- в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров, если товар облагается акцизом по ставкам в процентах;
- в ЭКЮ - при оформлении товаров, облагаемых акцизом по ставкам в ЭКЮ с единицы представленной физической величины.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах и наименование валюты в которой произведен платеж.
В первой колонке "Вид" графы 47 указывается код платежа: "30" - при исчислении акциза в тенге, "31" - при исчислении акциза в иностранной валюте, курс которой котируется Национальным Банком Республики Казахстан.
Вторая колонка графы "Основа начисления" графы 47 не заполняется. При этом основой для исчисления суммы акциза является:
- по товарам, облагаемым акцизом по ставкам в процентах со стоимости - таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45;
- по товарам, облагаемым акцизом по ставкам в ЭКЮ к представленной физической величине - количество товаров, указанное в правом нижнем подразделе графы 31.
В третьей колонке "Ставка" графы 47 указывается установленный размер ставки акциза.
В четвертой колонке графы "Сумма" графы 47 указывается причитающаяся к уплате сумма акциза.
В пятой колонке "СП" графы 47 (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата сумма налога наличными;
"ун" - условное начисление налога.
6.2. Заполнение ГТД и добавочных листов к ней при оформлении маркированных товаров производится в соответствии с порядком, предусмотренном п. 6.1. настоящей Инструкции.
6.3. Исчисление НДС производится в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах и наименование валюты в которой произведен платеж, либо о предоставленной отсрочке по уплате налога.
В первой колонке "Вид" графы 47 указывается код платежа: "32" - при исчислении НДС в тенге; "33" - при исчислении НДС в иностранной валюте, курс которой котируется Национальным Банком Республики Казахстан.
Вторая колонка "основа начисления" не заполняется.
В третьей колонке "Ставка" графы 47 указывается установленный размер ставки налога на добавленную стоимость.
В четвертой колонке "Сумма" графы 47 указывается причитающаяся к уплате сумма налога на добавленную стоимость.
Основой для исчисления суммы НДС является таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45, к которой добавляется сумма таможенного сбора за таможенное оформление, сумма импортной таможенной пошлины и сумма акциза, исчисленных в соответствии с этой
декларацией.
При определении НДС, подлежащего уплате физическими лицами, в
соответствии с п. 4.3. настоящей Инструкции, основой для исчисления
суммы НДС является суммы начисленных сборов за таможенное
оформление, импортной таможенной пошлины и акциза. В этом случае в
третьей колонке "Ставка" графы 47 указывается коэффициент 1,2.
В пятой колонке "СП" графы 47 (способ платежа) указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы налога наличными;
"оп" - предоставлена отсрочка по уплате налога;
"ун" - условное начисление налога.
#

6. Кедендiк жүк декларациясын толтыру тәртiбi
6.1. Төлеуге тиiстi акциз сомасы кедендiк жүк декларациясында (КЖД) және оған берiлген қосымша парақта:
- егер тауарға процент ставкасы бойынша акциз салығы салынса, тауардың кедендiк құны көрсетiлген валютамен;
- тауардың бiр өлшем салмағы көрсетiлген таза көлемiнен ЭКЮ-дiң ставкасы бойынша акциз салынуға тиiстi тауарларды толықтырғанда ЭКЮ мен есептеп шығарылады.
Ескерту: Бұл жерде "Есептеудiң нақтылығы" графасында нақты төленген сома мен төлем төленген валюта аты туралы мәлiмет көрсетiлген.
47-шi графаның бiрiншi бағанасындағы "Түр" дегенде төлем коды көрсетiлген: акциздi теңгемен есептегенде - "30", Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi белгiлеген бағамен акциздi шет ел валютасымен төлегенде - "31".
Графаның "47-графаны есептеп шығарудың негiзi" деген екiншi бағанасы толтырылмайды. Бұл жерде акция сомасын есептеп шығарудың негiзi:
- құн процентiнiң ставкасы бойынша акциз салынатын тауарлар бойынша - 45 графада көрсетiлген тауардың кедендiк құны;
- тауардың өлшемiнен ЭКЮ-дiң өзгеше ставкасы бойынша акциз салынатын тауарлар бойынша - 38 графада көрсетiлген тауардың таза салмағы;
- көрсетiлген нақты көлемге сай ЭКЮ-дiң ставкасы бойынша 31 графаның оң жақтағы бөлiмшесiнде көрсетiлген тауардың саны болып табылады.
"47-графаның ставкасы" графасының үшiншi бағанасында акциз ставкасының белгiленген мөлшерi көрсетiлген.
"47-графаның сомасы" графасының төртiншi бағанында акциз ставкасының белгiленген мөлшерi көрсетiлген.
"47-графаның ТТ" (төлем тәсiлдерi) графасының бесiншi бағанында: - "бн"- қолма-қол ақшасыз банк арқылы есеп ажырасу; "кт" - қолма-қол ақшамен салық сомасын төлеу; "ун" - салықты шартты түрде есептеу көрсетiлген.
6.1. Таңбаланған тауарларға КЖД мен оған қосымша парақтарды толтырғанда осы Нұсқаудың 6.2. тармағында көрсетiлген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
6.2. ҚҚС тауардың кедендiк құны көрсетiлген валюта бойынша есептеп шығарылады.
Ескерту: Ондайда "Есептеудiң нақтылығы" графасында нақты төленген сома мен төлем төленген валютаның аты, яки салықты кейiнге қалдыру туралы мәлiметтер көрсетiлген.
"Түр" графасының бiрiншi бағанасында төлем коды көрсетiлген: - ҚҚС-ты теңгемен есептегенде - "32", ҚҚ-ын Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсi белгiлеген бағамен шет ел валютасымен есептегенде - "33".
"Есептеп шығарудың негiзiнiң" екiншi бағанасы толтырылмайды.
"Ставка" графасының үшiншi бағанасында қосымша құнға салынатын салықтың белгiленген мөлшерi көрсетiлген.
ҚҚС сомасын есептеп шығарудың негiзi кедендiк толтыру үшiн кедендiк сомасы осы декларацияға сәйкес импорттық кедендiк ақы мен акциз сомасына қосылатын, 45 графада көрсетiлген, тауардың кедендiк құны болып табылады.
Осы Нұсқаудың 4.3. тармағына сәйкес жеке адамның төлеуiне тиiстi ҚҚС анықтағанда ҚҚС есептеп шығарудың негiзi кедендiк толтыру, импорттық кеден ақы мен акциз үшiн есептеп шығарылған түсiм сомасы болып табылады. Бұл жағдайда "Ставка" графасының үшiншi бағанасында 1,2 коэффициентi көрсетiлген.
"ТТ" "төлем тәсiлдерi" графасының бесiншi бағанасында:
"бн" - қолма-қол ақшасыз банк арқылы есеп ажырасу;
"кт" - қолма-қол ақшамен салық сомасын төлеу;
"оп" - салық төлеудi кейiнге қалдыру;
"ун" - салықты шартты түрде есептеу көрсетiлген.

7. Порядок и сроки уплаты
7.1. В качестве подтверждения об уплате НДС и акциза к заполненной грузовой таможенной декларации, должен быть приложен экземпляр платежного документа с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж, и выписка банка из лицевого счета организации с отражением произведенного платежа, заверенная подписью первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов. При ввозе подакцизных товаров, подлежащих маркировке, оформление товаров производится при фактическом поступлении денежных средств на депозитный счет таможенного органа.
7.2. Суммы НДС и акцизов зачисляются на депозитный счет таможенного органа. Таможенный орган контролирует поступления на депозитный счет по выпискам банка. При не поступлении средств на депозитный счет в течении четырнадцати календарных дней со дня принятия банком к исполнению платежного документа таможенный орган передает представление на взыскание этих налогов органами налоговой службы. Суммы налогов, взысканные органами налоговой службы по представлению таможенного органа, подлежат зачислению на депозитные счета таможенных органов.
7.3. Отсрочки по уплате акцизов не предоставляются.
Отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость предоставляются начальниками налоговых инспекций в случаях, установленных статьями 70 и 152 Указа Президента Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24.04.95 г. N 2235. Контроль за взысканием отсроченных платежей по налогу на добавленную стоимость возлагается на органы налоговой службы.
7.4. Суммы НДС и акцизов по ввозимым товарам в размерах, определенных законодательством Республики Казахстан, поступившие на депозитный счет таможенного органа с 1 по 5 число включительно, перечисляются в бюджет 8 числа; суммы, поступившие с 6 по 10 число, перечисляются 13 числа; суммы поступившие с 11 по 15 число, перечисляются 18 числа; суммы, поступившие с 16 по 20 число, перечисляются 23 числа; суммы, поступившие с 21 по 25 число, перечисляются 28 числа; суммы, поступившие с 26 по 28 число, перечисляются в последний день отчетного месяца; суммы, поступившие с 29 по 31 число, перечисляются 3 числа месяца следующего за отчетным на раздел 1, параграф 2, символ 010 (по налогу на добавленную стоимость), на раздел 3, параграф 16, символ (по акцизам).
8. Порядок возврата ранее
уплаченных сумм НДС и акцизов
В связи с корректировкой таможенной стоимости, по письменному заявлению плательщика, поданному в таможенный орган, таможенные органы производят возврат излишне уплаченных сумм налога на добавленную стоимость и акцизов не позднее 20 дней со дня подачи заявления. Суммы налога на добавленную стоимость и акцизов, уплаченные в связи с требованиями таможенных режимов, предусматривающих возврат сумм НДС и акцизов, возвращаются таможенными органами в соответствии с условиями таможенных режимов.
Для возврата сумм НДС и акцизов необходимо предъявление таможенным органам следующих документов:
заявление плательщика о возврате уплаченных или взысканных сумм НДС и акциза;
заполненной и оформленной таможенным органом грузовой и таможенной декларации, в соответствии с которой начислялись и взимались платежи;
платежного документа на оплату причитающихся сумм НДС и акцизов с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж и выписки банка из лицевого счета организации с отражением произведенного платежа, заверенная подписью первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов;
товаросопроводительных документов с отметкой пограничной таможни о фактическом пересечении границы;
для возврата излишне начисленных сумм или в случае неправильного исчисления сумм налога и акцизов необходимо дополнительно представить документы, подтверждающие, что уплаченная или взысканная сумма является излишней или неправильно начисленной.

7. Төлеу тәртiбi мен мерзiмдерi
7.1. ҚҚС мен акциздi төлегенiн растау үшiн толтырылған кедендiк жүк декларациясына төлегенi туралы банктiң белгi соққан төлем құжатының данасы және ұйымның бiрiншi басшысының, оның бас бухгалтерiнiң қолымен расталып, ұйымның банк және қаржы құжаттарына қоятын мөрi басылған жеке шотының банк көшiрмесi тiркелуге тиiс. Таңбалануға тиiстi, акцизге жататын тауарларды әкелгенде кеден орталығының депозит шотына ақша қаржысы нақты түскен жағдайда ғана тауарларды толтыруға болады.
7.2. ҚҚС және акциздiң сомасы кеден органының депозит шотына түсiрiледi. Кеден органы депозит түсуiн банк көшiрмесi бойынша бақылайды. Төлем тапсырысын банктiң орындауға алған күнiнен он төрт календарьлық күнге дейiн қаржы депозит шотына түспесе, бұл салықтарды өндiрiп алу үшiн оны салық қызметi органына бередi. Салық қызметi органы өндiрген төлем сомасы Кеден комитетiнiң депозит шотына түсiрiледi.
7.3. Қазақстан Республикасының заңында белгiленген, айдың 1 күнiнен 5-iн қоса алғанда әкелiнген тауар мөлшерiнiң ҚҚС мен акцизден түскен сомасы 8-шi күнi бюджетке аударылады; 6-нан 10-на дейiн түскенi 13-iнде; 11-нен 15-не дейiн түскенi 18-iнде; 16-нан 20-на дейiн түскенi 23-iнде; 21-нен 25-не дейiн түскенi 28-iнде есеп беретiн әр айдың соңғы күнiнде; 29-нан 31-не дейiн түскенi есеп беретiн айдың 3 күнiнде 1 бөлiм, 2 параграф, 010 символға (қосымша құн салығы бойынша), 3 бөлiм, 16 параграф, 003 символға (акция бойынша) аударылады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке түсетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 24.04.95 ж. N 2235 Жарлығының 70 және 152-баптарындағы белгiленген жағдайға байланысты ҚҚС төлеудi кейiнге қалдыруы салық инспекциясының бастығы шешедi.
ҚҚС төлеу жөнiндегi кейiнге қалдырылған төлемдi өндiрiп алуды бақылау iсi салық қызметi органына жүктеледi.
8. Бұрын төлеген ҚҚС мен акциздi қайтарып
беру тәртiбi
ҚҚС мен акцизден төленген немесе өндiрiп алған соманы төлем төлеушiнiң бұл сомаларды төлеген немесе өндiрiп алынған сәтiнен кеден органына бiр жылдан кешiктiрмей берген жазбаша арызы бойынша:
егер кеден тәртiбi шарттары бойынша бұрын төленген ҚҚС мен акциз сомасын қайтару көрсетiлген болса, кедендiк құнға өзгерiстер енгiзiлуiне байланысты ҚҚС мен акциз сомасы қайта құрылған жағдайда қайтарылады.
Салық органдарында бұрын төленген ҚҚС мен акциз сомасын кеден органдарының растауымен салық органдары қайтарады.
ҚҚС мен акциздердi қайтару үшiн кеден органдарына мынадай құжаттар тапсырылады:
ҚҚС мен акциздi төлегенi немесе өндiрiп алғаны туралы төлеушiнiң өтiнiшi;
төлемнiң есептеп шығарылғанына және өндiрiп алынғанына сәйкес кеден органы толтырып, жасаған кедендiк жүк декларациясы;
төлемнiң төленгенiн растайтын, төлемнiң алынғаны туралы банк белгi соққан ҚҚС мен акциздiң төлеуге тиесiлi сомасының төлем тапсырысы;
шекараны шын мәнiнде кесiп өткенi туралы шекара кеденi белгi соққан тауарды алып жүру құжаттары;
артық төленген соманы немесе салық пен акциздi дұрыс есептеп шығармаудан болған соманы қайтару үшiн төленген немесе өндiрiп алынған соманың артық немесе дұрыс есептелмегенiн растайтын қажеттi қосымша құжаттар.

9. Особенности применения
налога на добавленную стоимость и
акцизов при различных таможенных режимах
Выпуск для свободного обращения
Товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан для свободного обращения (импорт), за исключением случаев, установленных пунктами 3.1 и 3.2 настоящей Инструкции облагаются НДС и акцизами в порядке установленном законодательством Республики Казахстан и настоящей Инструкцией. При изменении иного таможенного режима на режим выпуска для свободного обращения применяется механизм налогообложения, действующий на день изменения таможенного режима.
Реимпорт товаров
При реимпорте казахстанских товаров, ранее экспортированных с территории Республики Казахстан, в течение трех лет с момента вывоза и в том же состоянии, в котором они были в момент вывоза, кроме изменений вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения и других случаев, определяемых Таможенным комитетом, НДС и акцизы не взимаются.
При реимпорте товаров из-за пределов государств-членов СНГ лицо, перемещающее товары, возвращает суммы, полученные в качестве выплат им в результате иных льгот, предоставленных при вывозе товаров.
Помимо таких сумм взимаются проценты с них по официальной процентной ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан.
Транзит товаров
Налог на добавленную стоимость и акциз при транзите товаров не взимается, НДС и акцизы, вносимые при транзите подакцизных товаров на депозитный счет в качестве обеспечения уплаты, в соответствии с нормативными документами Таможенного комитета, возвращаются при фактическом вывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан. В случае не доставления товаров в таможенный орган назначения внесенные суммы НДС и акцизы перечисляются в республиканский бюджет как при выпуске для свободного обращения, если только товары не оказались уничтоженными, безвозвратно утерянными вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо недостача произошла в силу естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, либо товары выбыли из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий органов или должностных лиц иностранного государства, при предоставлении соответствующих документов.
Транзит товаров осуществляется под ответственность перевозчика.
Таможенные склады
При помещении импортных товаров на таможенный склад налог на добавленную стоимость и акцизы не взимаются. Взимание налога на добавленную стоимость и акцизов происходит при выпуске товаров со склада в свободное обращение в порядке, установленном таможенным законодательством, а при иных таможенных режимах - в соответствии с этими режимами.
Ответственность за уплату НДС и акцизов в отношении товаров, обращаемых через таможенный склад, несет владелец таможенного склада. С согласия Таможенного комитета ответственность по уплате НДС и акцизов может быть возложена на лицо, поместившее товары на хранение на таможенный склад. В случае, когда таможенный склад находится в ведении таможенного органа Республики Казахстан, ответственность по уплате налога на добавленную стоимость акцизов несет лицо, поместившее товары на хранение на таможенный склад.
Магазины беспошлинной торговли
В магазинах беспошлинной торговли налог на добавленную стоимость и акцизы не взимаются. Ответственность за уплату НДС и акцизов несет владелец магазина беспошлинной торговли.
Переработка товаров на
таможенной территории
При ввозе товаров, из-за пределов государств-членов СНГ, предназначенных для переработки на таможенной территории, НДС и акцизы взимаются в порядке, предусмотренном налоговым законодательством, как при выпуске для свободного обращения. При вывозе продуктов переработки за пределы государств-членов СНГ, уплаченные НДС и акцизы подлежат возврату с депозитного счета таможенного органа при условии соблюдения положений таможенного законодательства и если продукты переработки экспортируются не позднее двух лет со дня перемещения товара через таможенную границу Республики Казахстан.
Основанием для возврата уплаченных сумм НДС и акцизов служат представленные в таможенный орган:
- письменное заявление плательщика, содержащее просьбу о возврате с указанием банковских реквизитов плательщика, куда должны быть возвращены денежные средства;
- грузовая таможенная декларация, оформленная при ввозе товара на переработку, в соответствии с которой исчислялись и взимались НДС и акцизы;
- экземпляр платежного документа, подтверждающего уплату НДС и акциза, с отметкой уполномоченного банка об исполнении;
- разрешение на переработку товаров на таможенной территории республики и выписки банка из лицевого счета организации с отражением произведенного платежа, заверенная подписью первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов.
Если оплата услуг по переработке производилась частью ввозимого для переработки товара, то этот товар подлежит обложению НДС и акцизами в общем порядке, действующем в отношении режима выпуска для свободного обращения. Если оплата услуг производится компенсационными товарами, то налогом на добавленную стоимость и акцизом облагается та часть товаров, ввезенных для переработки, из которой были произведены эти компенсационные товары, то есть при вывозе продуктов переработки суммы НДС и акцизов, уплаченные при
ввозе товаров на переработку, подлежат возврату за исключением сумм
НДС и акцизов, исчисленных по объему, предназначенному для оплаты
услуг по переработке.
Переработка товаров
под таможенным контролем
При ввозе товаров для переработки под таможенным контролем НДС
и акцизы не взимаются.
Временный ввоз и временный вывоз
При временном ввозе НДС и акцизы не взимаются за исключением случаев, определяемых Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Свободные таможенные
зоны и свободные склады
При ввозе иностранных и казахстанских товаров на территорию свободных таможенных зон или при помещении их на свободные склады НДС и акцизы не взимаются.
При ввозе товаров с территории свободных таможенных зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан НДС и акцизы взимаются.
При ввозе казахстанских товаров, предназначенных на экспорт за пределы Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом экспорта, на территорию свободных таможенных зон или при помещении их на свободные склады производится освобождение либо возврат уплаченных сумм НДС и акцизов, если такое освобождение или возврат предусмотрены при фактическом экспорте товаров. Фактический экспорт таких товаров должен быть осуществлен не позднее шести месяцев со дня возврата сумм НДС и акцизов либо освобождения от них. При возвращении товаров, подлежащих экспорту за пределы Республики Казахстан, с территории свободных таможенных зон и свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан либо при не осуществлении фактического экспорта в течение установленных сроков уплачиваются в общем порядке налоговым органам НДС и акцизы, а также проценты с них по официальной процентной ставке рефинансирования, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан.
Переработка товаров
вне таможенной территории
При вывозе товаров с таможенной территории Республики Казахстан на переработку НДС и акцизы, уплаченные ранее в бюджет, возврату не подлежат. При ввозе продуктов переработки НДС и акцизов не взимаются, если эти продукты заявляются для свободного обращения лицом, получившим разрешение на переработку товаров вне таможенной территории, либо его таможенным брокером.
Экспорт товаров
Товары, экспортируемые за пределы государств-членов СНГ освобождаются от уплаты акцизов и облагаются по нулевой ставке по налогу на добавленную стоимость в соответствии с налоговым законодательством.
Реэкспорт товаров
При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан иностранных товаров, заявленных таможенному органу Республики Казахстан в качестве предназначенных непосредственно и исключительно для реэкспорта, НДС и акцизы не взимаются. Фактический реэкспорт таких товаров должен быть осуществлен не позднее шести месяцев со дня принятия таможенной декларации.
Если товар при ввозе прямо не был заявлен в качестве предназначенного для реэкспорта либо был заявлен в таком качестве, но не реэкспортирован фактически в течение шести месяцев, то НДС и акцизы, а также проценты с них по официальной процентной ставке рефинансирования, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан, подлежат уплате таможенным или налоговым органам.
При вывозе реэкспортируемых товаров уплаченная сумма НДС и акцизов подлежит возврату таможенными или налоговыми органами, если:
- реэкспортируемые товары находятся в том же состоянии, в котором они были на момент ввоза, кроме изменений вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения;
- реэкспорт товаров происходит в течение двух лет с момента ввоза;
- реэкспортируемые товары не используются в целях извлечения дохода.
Уничтожение товаров.
Отказ от товара в пользу государства
При уничтожении товаров или отказе от товаров в пользу государства налог на добавленную стоимость и акцизы не взимаются.

9. Кедендiк әртүрлi тәртiпке байланысты қосымша құн мен акциздерге салық салуды қолданудың Ерекшелiктерi
Еркiн айналымға шығару
Осы Нұсқаудың 3.1. және 3.2. тармақтарында көрсетiлген жағдайлардан басқа еркiн айналымға (импорт) шығару үшiн Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген тауарларға Қазақстан Республикасының заңы мен осы Нұсқауда белгiленген тәртiппен ҚҚС және акциз салынады. Еркiн айналымға шығару тәртiбi орнына кеден тәртiбiнiң басқа өзгерiстерi қолданылса, онда салық салудың кеден тәртiбi өзгерiстерiнiң күшiне кiргеннен күнгi механизмi қолданылады.
Тауарларды сырттан қайта әкелу (реимпорт)
Үш жыл бойы әкелiнген сәттен әкетiлген кезге дейiн сол күйiнде болған, бұрын Қазақстан Республикасы аумағынан сыртқа шығарылған, табиғи тозу салдарынан өзгерiске ұшыраған немесе қалыпты жағдайда тасымалдағанның өзiнде азайған және басқа да жағдайларға тап болған, Кеден комитетi анықтаған Қазақстан тауарларын сырттан қайта әкелгенде одан ҚҚС мен акциз алынбайды.
Тауарларды мемлекеттер шегiнен - ТМД мүшелерiнiң реимпорттағанда, тауарды әкету кезiнде берiлетiн басқа да жеңiлдiктерден төлем түрiнде түскен соманы тауардың орнын ауыстырушы адам қайтарып бередi.
Бұл сомадан басқа, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi белгiлеген қайта қаржыландыру ресми процент ставкасы бойынша олардан процент өндiрiледi.
Өтетiн тауарлар
Өтетiн тауарлардан қосымша құн мен акция салығы алынбайды. Акцизге жататын тауарларды алып өткенде төлемдi қамтамасыз ету үшiн депозит шотқа өткiзiлген ҚҚС мен акциз Кеден комитетiнiң нормативтi құжаттарына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан тауарды анық алып өткен жағдайда қайтарылып бередi. Егер тауар құрылмаған, апат немесе жойқын күштiң әсерiнен iз-тозсыз жоғалмаған, яки табиғи тозудан жетпей қалмаған, яки қалыпты жағдайда тасымалдаған және сақтағанның өзiнде азайған, яки тиiстi құжаттар тапсыру кезiнде шет мемлекеттердiң органдары немесе лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының заңына заңсыз әрекет етуi салдарынан тауарлар иелiктен шығып қалған болса, баратын кеден органына жеткiзiлмеген жағдайда төленген ҚҚС мен акциз еркiн айналымға шығарылғандағыдай республика бюджетiне аударылады.
Тауарды алып өтуге тасымалдаушы жауап бередi.
Кеден қоймалары
Кеден қоймасына импорттық тауарларды орналастырғанда қосымша құн және акциз салығы алынбайды. Кеден заңында белгiленген тәртiп бойынша қоймадан тауарлар еркiн айналымға шығарылғанда ҚҚС мен акциз алынады, ал кеден тәртiбiнiң басқа жағдайында - сол тәртiпке сәйкес салынады.
Кеден қоймасы арқылы айналымға түсетiн тауарларға қатысты ҚҚС және акциздердi төлеу жауапкершiлiгi кеден қоймасының иесiне жүктеледi. Кеден комитетiнiң келiсiмi бойынша ҚҚС мен акциз төлеу жөнiндегi жауапкершiлiк кеден қоймасына тауар сақтауға қойған адамға жүктелуi мүмкiн. Кеден қоймасы Қазақстан Республикасының кеден органдарының қарамағында болған жағдайда, қосымша құн мен акциз салығын төлеу жөнiндегi жауапкершiлiк тауарын кеден қоймасына сақтауға қойған адамға жүктеледi.
Ақысыз сауда магазиндерi
Ақысыз сауда магазиндерiне қосымша құн мен акциз салығы алынбайды. ҚҚС мен акциз салығы жөнiндегi жауапкершiлiк ақысыз сауда магазинiнiң иесiне жүктеледi.
Кеден аумағындағы тауарларды қайта өңдеу
Кеден аумағында қайта өңдеуге жататын тауарларды мемлекеттер шегiнен - ТМД-ға мүше елдерден әкелгенде ҚҚС мен акциз еркiн айналымға шығарылатын кездегi секiлдi салық заңында көрсетiлген тәртiппен алынады. Егер қайта өңделген өнiм Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн күннен екi жылға кешiктiрiлмей сыртқа шығарылса, кеден заңы ережелерi шарттарын сақтай отырып, ҚҚС мен акцизге төленген төлем өңделетiн өнiм шығарылғанда кеден органының депозит шотына қайтарылады. ҚҚС мен акцизге төленген соманы қайтаруға кеден органына тапсырылған:
- төлеушiнiң ақша қаржысы қайта қайтарылуы, оның банк реквизитi көрсетiлгенi туралы тiлегi бар жазбаша өтiнiшi;
ҚҚС мен акциз есептелiп, алынған өңделуге тиiстi тауарды мемлекеттер шегiнен - ТМД-ға мүше елдерден әкелгенде толтырылған кедендiк жүк декларациясы;
- орындалғаны жөнiнде банк өкiмiнiң белгiсi бар, ҚҚС пен акциздi төлегенiн растайтын төлем құжаттарының данасы және ұйымның төлегенiн растайтын оның банктегi шотының көшiрмесi;
- республиканың кеден аумағында өңдеуге болатын тауарға рұқсат негiз бола алады.
Егер өңдеу жөнiндегi қызмет төлемi өңделуге әкелiнген тауардың
бөлiгiне жүргiзiлсе, онда ол тауар еркiн айналым үшiн шығарылған тәртiпке
қатысты ҚҚС мен акциз салуға жатады. Егер қызмет төлемi өтем тауарларына
жүргiзiлсе, өңдеуге әкелiнген бұл өтем тауарларының сол бөлiгiнде ғана
қосымша құн мен акциз салығы салынады. Яғни қайта өңдеуге әкелiнгенде
төленген ҚҚС мен акция сомасы ол қайта әкелгенде, ҚҚС мен акциз сомасын
қоспағанда, қайта өңдеу жөнiндегi қызметке арналған көлемнен есептеп
қайтарылады.
Кеден бақылауымен тауарды қайта өңдеу
Тауар кеден бақылауымен қайта өңдеуге әкелiнгенде одан ҚҚС мен акциз
алынбайды.
Уақытша әкелу мен уақытша әкету
Уақытша әкелiнгенде және қайта әкетiлгенде Қазақстан Республикасының
Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi белгiлегендерден басқа
жағдайда ҚҚС мен акциз алынбайды.
Кеденнiң еркiн аймағы мен еркiн қоймасы
Шет ел және Қазақстан тауарларын кеденнiң еркiн аймақ аумағына әкелген немесе еркiн қоймаға орналастырған жағдайда ҚҚС мен акциз алынбайды.
Кеденнiң еркiн аймағына және еркiн қоймасы аумағына тауарларды әкелгенде Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлiгiнде ҚҚС мен акциз салынады.
Егер босату немесе қайтару нақты экспорт тауарларына қатысты көрсетiлмесе, кеденнiң сыртқа шығару тәртiбiне сәйкес Қазақстан Республикасы шегiнен сыртқа әкетуге арналған Қазақстан тауарларын әкелгенде немесе еркiн қоймаларға орналастырғанда онда ҚҚС мен акцизден құтқарылады, яки олар қайтарылады. Ондай тауарлар ҚҚС мен акциз қайтарып берiлген яки одан құтқарылған күннен алты ай кешiктiрiлмей сыртқа шығарылуға тиiс. Қазақстан Республикасының шегiнен, кеденнiң еркiн аймағы аумағынан және еркiн қоймасынан сыртқа шығаруға жататын тауарларды қайтарғанда Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлiгiне, яки белгiленген мерзiм iшiнде сыртқа шығарылмаған жағдайда, жалпы тәртiп бойынша, салық органдарына ҚҚС және акциз төленедi, сондай-ақ олардан Қазақстан Республикасы Ұлттық банк белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми проценттiк ставкасы бойынша процент алынады.
Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды қайта өңдеуге шығарғанда салық органдарына төленген ҚҚС мен акциз қайтарылмайды.
Егер өнiмдi кеден аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсат алған адам, яки оның кеден брокерi бұл өнiмдердiң еркiн айналымға шығарылатынын көрсеткен болса, өнiмдердi қайта өңдеуге әкелгенде одан ҚҚС мен акциз алынбайды.
Тауарларды сыртқа шығару
Жасаушы кәсiпорын тiкелей сыртқа шығаратын тауарлар осы Нұсқауда көрсетiлгеннен басқа жағдайларда ҚҚС мен акцизден құтқарылады. Одан құтқару Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Бас салық инспекциясы белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi.
Тауарларды қайта сыртқа әкету (реэкспорт)
Қайта сыртқа тiкелей және мүлде әкетуге арналған шет ел тауарлары Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнгенде, одан ҚҚС мен акциз алынбайды. Ондай тауарларды шын мәнiнде қайта сыртқа шығару кеден декларациясы қабылданған күннен алты ай кешiктiрiлмей жүзеге асырылуға тиiс.
Егер тауар әкелiнгенде қайта сыртқа шығаруға арналғандығы тiкелей хабарланбаса, яки сол қалпында хабарланып, бiрақ алты ай iшiнде әкетiлмесе, онда одан кеден немесе салық органдарына ҚҚС мен акциз Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми проценттiк ставкасы бойынша процент төленедi.
Егер:
- табиғи тозу салықтарынан өзгеруден немесе қалыпты жағдайда
тасымалдау мен сақтаудан азайғаннан басқа сыртқа қайта шығарылатын тауар
әкелiнген сәттегi күйiнде болса;
- тауар әкелiнген сәттен екi жыл iшiнде сыртқа қайта шығарылатын
болса;
- сыртқа қайта шығарылатын тауар табыс алу мақсатында пайдаланылмаса,
тауарды сыртқа қайта шығарғанда ҚҚС мен акцизге төленген соманы кеден
немесе салық органдары қайтарып бередi.
Тауарларды жою. Мемлекет пайдасына бола
тауардан бас тарту
Тауарды жойған немесе мемлекет пайдасына бола тауардан бас тартқанда
қосымша құн және акция салығы алынбайды.
Оқыған:
Багарова Ж.А.