Положение О таможенном сопровождении
Утверждено Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 7 декабря 1995 г. N 193-П. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.01.1996 г. за N 144. Утратило силу - совместным приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 29 марта 2000 г. N 266 и Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2000 г. N 152 ~V001106
В целях реализации положений Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 июля 1995 года N 2386 V950144_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить Положение о таможенном сопровождении (Приложение N
1) и Должностные обязанности таможенного наряда (Приложение N 2).
2. Управлению таможенной охраны и режима (Исабаев) в месячный
срок подготовить предложения по обеспечению охраны таможенных
объектов в пунктах пропуска на границе Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на
заместителя Председателя Таможенного комитета Республики Казахстан
Матакбаева А.Р.
Председатель
Приложение N 1
к Приказу
Таможенного комитета
Республики Казахстан
от 7 декабря 1995 г.
N 193-П
Положение
О таможенном сопровождении
1. Общие положения
1.1. В случае, если у таможенного органа имеются основания полагать, что перевозчик либо его транспортное средство не могут гарантировать соблюдение положений Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан (далее по тексту - Указа), таможенный орган вправе допустить помещение товаров под таможенный режим транзита или разрешить перевозку товаров в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем лишь при условии надлежащего оборудования транспортного средства, таможенного сопровождения, либо перевозки товаров таможенным перевозчиком.
Настоящее Положение определяет порядок таможенного сопровождения товаров, помещенных под таможенный режим транзита или перевозимых в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем.
1.2. Таможенное сопровождение производится должностными лицами отдела таможенной охраны и режима (далее таможенный наряд).
Таможенное сопровождение может осуществляться как таможенным нарядом таможенного органа отправления, назначения, так и таможенным нарядом соответствующего территориального таможенного органа, на территории которого пролегает маршрут следования транспортных средств с грузами, предусмотренными настоящим Положением. Таможенный наряд может сопровождать одно или несколько транспортных средств (конвой транспортных средств).

Кедендiк алып жүру туралы Ереже
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы кеден комитетi 1995 жылғы 7 желтоқсан N 193-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 18 қаңтарда N 144 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 29 наурыздағы N 266 , Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 31 наурыздағы N 152 бұйрықтарымен. ~V001106
Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2368 Z952368_ "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының ережелерiн жүзеге асыру мақсатында бұйырамын:
1. Кедендiк алып жүру туралы Ереже (N 1 қосымша) және Кеден жасағының
лауазымдық мiндеттерi (N 2 қосымша) бекiтiлсiн.
2. Кеден күзетi мен режимi басқармасы (Исабаев) бiр ай мерзiмiнде
Қазақстан Республикасы шекарасында өткiзу пункттерiнде кеден объектiлерiн
күзетудi қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзiрлесiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Кеден комитетi Төрағасының орынбасары А.Р.Матақбаевқа жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Кеден комитетiнiң
1995 жылғы 7 желтоқсандағы
N 193-П Бұйрығына
N 1 қосымша
Кедендiк алып жүру туралы
Ереже
I. Жалпы Ережелер
1.1. Кеден органының тасымалдаушының не оның көлiк құралының Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар 1995 жылғы 20 шiлдедегi "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының (бұдан әрi мәтiн бойынша - Жарлық) ережелерiн сақтауға кепiлдiк бере алмайтын жағдайда, кеден органы тауарлардың транзиттiң кеден режимiне орналастыруға жол беруге немесе көлiк құралын керегiнше жабдықтау, кедендiк алып жүру, не кеден тасымалдаушысының тауарларды тасымалдауы жағдайында ғана кеден бақылауымен тауарларды жеткiзу ережелерiне сәйкес тауарларды тасымалдауға рұқсат беруге құқылы.
Осы Ереже транзиттiң кеден режимiне орналастырылған немесе кеден бақылауымен тауарларды жеткiзу ережелерiне сәйкес тасылатын тауарларды кедендiк алып жүру тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. Кедендiк алып жүру кедендiк күзет пен режим бөлiмiнiң (бұдан әрi - кеден жасағы) лауазымды адамдары жүргiзедi. Кедендiк алып жүрудi тек қана жөнелтушi, жiберушi кеден органының кеден жасағы емес, сонымен қатар осы Ережеде көзделген жүктерi бар көлiк құралдарының жүру бағыттары аумағы бойынша өтетiн тиiстi аумақтық кеден органының кеден жасағы жүзеге асыра алады.

1.3. Таможенное сопровождение не допускается при перевозке товаров между таможенными органами Республики Казахстан транзитом через территорию иностранных государств.
1.4. В случае таможенного сопровождения товаров, помещенных под таможенный режим транзита или перевозимых в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем, меры по обеспечению уплаты таможенных платежей и налогов (внесение на депозит причитающихся сумм, либо гарантия третьего лица), взимание которых возложено на таможенные органы, не принимаются.
1.5. Расходы, возникшие у перевозчика, отправителя или получателя товаров в связи с таможенным сопровождением при транзите под таможенным контролем таможенными органами не возмещаются.
1.6. В настоящем Положении используются понятия в следующих значениях:
- таможенное сопровождение - сопровождение транспортных средств и перевозимых ими товаров таможенным нарядом;
- перевозчик - лицо, фактически перемещающее товары, либо являющееся ответственным за использование транспортного средства;
- транспортное средство - автотранспортное средство, включая прицепы, полуприцепы, предназначенные для буксировки автомобилем, участвующие в дорожном движении как одно целое, и используемые для международных перевозок пассажиров и грузов, за исключением тех случаев, когда в качестве транспортного оборудования служат негабаритные прицепы и полуприцепы, нарушающие требования Приложения 2, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 апреля 1995 г. N 557 P950557_ "О мерах по развитию и совершенствованию организации международных автомобильных перевозок в Республики Казахстан;
- транзитные товары - товары, перемещаемые под таможенным контролем через таможенную территорию Республики Казахстан и непредназначенные для свободного обращения на территории Республики Казахстан;
- доставляемые товары - товары, перемещаемые под таможенным контролем и предназначенные для свободного обращения на территории Республики Казахстан, либо для потребления на таможенной территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1.6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 15 ноября 1996 года N 236-П; приказом ГТК РК от 25 июля 1997 г. N 191-П.
2. Решение о таможенном сопровождении
2.1. Решение таможенного органа о таможенном сопровождении транзитных и доставляемых товаров является обязательным для отправителя, получателя товаров и перевозчика.
2.2. Решение о таможенном сопровождении принимается начальником таможенного органа отправления или назначения, а также соответствующего территориального таможенного органа, или лицами их замещающими.
При принятии решения о таможенном сопровождении учитываются:
- характер и статус товара (подакцизные товары, лицензируемые товары, товары, на ввоз которых требуется разрешение иных государственных органов, товаров, облагаемые таможенными пошлинами и налогами);
- маршрут перевозки;
- имеющиеся сведения о перевозчике;
- другие факторы, могущие повлечь за собой недоставку товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения и неуплату причитающихся таможенных платежей.
Сноска. Пункт 2.2. - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 28 марта 1997 года N 74-П; приказом ГТК РК от 25 июля 1997 г. N 191-П.

1.3. Кедендiк алып жүруге тауарлардың Қазақстан Республикасы кеден органдары арасында шет ел мемлекеттерi аумағы арқылы тасылуы кезiнде жол берiлмейдi.
1.4. Транзиттiң кеден режимiне орналастырылған немесе кеден бақылауымен тауарларды жеткiзу ережелерiне сәйкес тасылатын тауарларды кедендiк алып жүру жағдайында кеден органдарына жүктелген кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi (тиесiлi сомаларды депозитке салу не үшiншi адамның кепiлi) алуды қамтамасыз ету бойынша шаралар қолданылмайды.
1.5. Кеден бақылауымен транзит кезiндегi кедендiк алып жүруге байланысты тасымалдаушыда, жөнелтушiде немесе алушыда пайда болатын шығыстарды кеден органдары өтемейдi.
1.6. Осы ережеде ұғымдар мынадай мағынада қолданылады:
- кедендiк алып жүру - көлiк құралдары және олардың таситын тауарларын кеден жасағының алып жүруi;
- тасымалдаушы - тауарларды iс жүзiнде өткiзетiн не көлiк құралын пайдалануға жауапты тұлға;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 26 сәуiрдегi N 557 "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын ұйымдастыруды дамыту мен жетiлдiру шаралары туралы" қаулысымен бекiтiлген 2-қосымшаның талаптарын бұзатын көлемi сай емес тiркемелер мен жартылай тiркемелер көлiк жабдықтары ретiнде саналатын жағдайларды қоспағанда "көлiк құралдары - автомобильдердiң тiркеп сүйретуiне арналған, жол қозғалысына бiр бүтiн ретiнде қатысатын және халықаралық жолаушылар мен жүк тасымалдау iсiнде пайдаланылатын тiркемелердi, жартылай тiркемелердi қосқандағы атвокөлiк құралдары";
- транзит тауарлары - Қазақстан Республикасы кеден аумағы арқылы кеден бақылауымен өткiзiлетiн және Қазақстан Республикасы аумағында еркiн айналымға арналған тауарлар;
- жеткiзiлетiн тауарлар - кеден бақылауымен өткiзiлетiн және Қазақстан Республикасы аумағында еркiн айналымға не Қазақстан Республикасы кеден аумағына тұтыну үшiн арналған тауарлар.
ЕСКЕРТУ. 1.6-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттiк Кеден комитетiнiң
15.11.1995 жылғы 236-П бұйрығымен. V960028_
ЕСКЕРТУ. 1.6-тармақтың 3-абзацы өзгертiлдi, 4-абзацы жаңа
редакцияда - ҚР Мемлекеттiк Кеден комитетiнiң
1997.07.25. N 191-П бұйрығымен. V970052_
2. Кедендiк алып жүру туралы шешiм
2.1. Кеден органының транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарларды кедендiк алып жүру туралы шешiмi тауарларды жөнелтушi, алушы және тасымалдаушы үшiн мiндеттi болып табылады.
2.2. Кедендiк алып жүру туралы шешiмдi жөнелтушi немесе жiберушi кеден органының, сондай-ақ тиiстi аумақтық кеден органының бастығы немесе олардың орнындағы адамдар қабылдайды.
Кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданатын кезде:
- тауардың сипаты мен мәртебесi (акцизделетiн тауарлар, лицензияланатын тауарлар, әкелiнуiне өзге мемлекеттiк органдардың рұқсаты талап етiлетiн тауарлар, кеден баждары мен салықтары салынатын тауарлар);
- тасымалдау бағыты;
- тасымалдаушы туралы қолдағы бар мәлiметтер;
- кеден органына тауарлардың, көлiк құралдарының және оларға құжаттардың жеткiзiлмей қалуына және тиесiлi кеден төлемдерiнiң төленбей қалуына әкелiп соғатын басқа да факторлар еске алынады.
ЕСКЕРТУ. 2.2-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттiк Кеден комитетiнiң
15.11.1995 жылғы 236-П бұйрығымен. V960028_
ЕСКЕРТУ. 2.2-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттiк Кеден комитетiнiң
1997 жылғы 16 мамырдағы N 41 бұйрығымен. V960028_
ЕСКЕРТУ. 2.2-тармақтың 3-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк
Кеден комитетiнiң 1997.07.25. N 191-П бұйрығымен. V970052_

2.3. Решение о таможенном сопровождении в случае перевозки товаров таможенным перевозчиком, перевозки товаров в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (Конвенция МДП, 1975) принимается с учетом всех обстоятельств перевозки и только в отношении товаров:
- запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан, если такая перевозка допускается таможенным законодательством;
- ввозимых товаров, подлежащих лицензированию;
- подлежащих контролю иными государственными органами.
2.4. В случае принятия решения о таможенном сопровождении перевозчик по требованию таможенного наряда должен представить ему необходимые условия и отдельные места для осуществления таможенного сопровождения.
2.5. Принятие решения о таможенном сопровождении и организация непосредственно самого сопровождения не должны существенно удлинять сроки перевозки товаров.
В случае принятия решения о таможенном сопровождении, такое сопровождение должно быть организовано не позднее следующего дня после принятия решения (при выполнении перевозчиком всех возложенных на него обязанностей и уплаты таможенного сбора за таможенное сопровождение).
2.6. Решение о таможенном сопровождении принимается в письменной форме и составляется в двух экземплярах. В решении указываются вид и количество транспортных средств, место нахождения транспортных средств, таможенный орган назначения и адрес места доставки, маршрут и срок доставки, а также другие сведения, необходимые для надлежащего таможенного сопровождения. В случае перевозки товаров на небольшие расстояния, перевозки между структурными подразделениями одного таможенного органа, решение может оформляться в упрощенной форме, утвержденной начальником таможенного органа.
2.7. Решение о таможенном сопровождении таможенным нарядом таможенного органа назначения (или нарядом территориального таможенного органа) может быть принято начальником таможенного органа назначения (или начальником территориального таможенного органа по согласованию с начальником таможенного органа отправления. Такое решение принимается в случаях, когда таможенный орган отправления не может по объективным причинам организовать таможенное сопровождение транзитных и доставляемых товаров до таможенного органа назначения. При принятии и согласовании решения о таможенном сопровождении таможенным нарядом таможенного органа назначения (или таможенным нарядом территориального таможенного органа) учитываются положения пункта 2.5 настоящего Положения. В целях сокращения срока согласования оно может производиться в устной форме по телефону или путем использования оперативных каналов связи (телексов, факсов).

2.3. Тауарларды кедендiк тасымалдаушы таситын, тауарларды МДП кiтапшасын (МДП Конвенциясы, 1975) қолдана отырып, Халықаралық жүк тасымалдау туралы кеден конвенциясына сәйкес таситын жағдайда кедендiк алып жүру туралы шешiм тасымалдау барлық жағдаяттар ескерiлiп және тек қана:
- мұндай тасымалдауға кеден заңдарына сәйкес жол берiлетiн жағдайда Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан әкетуге тиым салынған;
- лицензиялауға жататын әкелiнетiн;
- өзге мемлекеттiк органдардың бақылауына жататын тауарларға қатысты қабылданады.
2.4. Кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданатын жағдайда кеден жасағының талабымен тасымалдаушы оған кедендiк алып жүрудi жүзеге асыру үшiн қажеттi жағдайлар жасап, жеке орындар беруi тиiс.
2.5. Кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылдау және алып жүрудiң өзiн тiкелей ұйымдастыру тауарларды тасымалдаудың мерзiмдерiн айтарлықтай ұзартпауы тиiс.
Кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданатын жағдайда мұндай алып жүру шешiм қабылданғаннан кейiнгi күннен кешiктiрiлмей (тасымалдаушының өзiне жүктелген барлық мiндеттерiн орындайтын және кедендiк алып жүру үшiн кеден алымдарын төлейтiн кезде) ұйымдастырылуы тиiс.
2.6. Кедендiк алып жүру туралы шешiм жазбаша түрде қабылданады және екi данада жасалады. Шешiмде көлiк құралдарының түрi мен саны, көлiк құралдарының тұрған жерi, жiберушi кеден орган мен жеткiзетiн жердiң мекен-жайы, жеткiзу бағыты мен мерзiмi, сондай-ақ керектi кедендiк алып жүру үшiн қажеттi басқа да мәлiметтер көрсетiледi. Тауарларды алыс қашықтыққа тасымалдау, бiр кеден органының құрылымдық бөлiмшелерi арасында тасымалдау жағдайында шешiм кеден органы бастығы бекiткен оңайлатылған нысанда ресiмделуi мүмкiн.
2.7. Жiберушi кеден органы кеден жасағының (немесе аумақтық кеден органының жасағының) кедендiк алып жүруi туралы шешiмдi жөнелтушi кеден органы бастығымен келiсе отырып жiберушi кеден органының (немесе аумақтық кеден органының бастығы) қабылдай алады. Мұндай шешiм жөнелтушi кеден органы жiберушi кеден органына дейiн жеткiзiлетiн және транзиттiк тауарларды кедендiк алып жүрудi дәлелдi себептермен ұйымдастыра алмайтын жағдайда қабылданады. Жiберушi кеден органы кеден жасағының (немесе аумақтық кеден органы жасағының) кедендiк алып жүруi туралы шешiмдi қабылдайтын және келiсетiн кезде осы Ереженiң 2.5. тармағының ережелерi ескерiледi. Келiсiлген мерзiмдi қысқарту мақсатында шешiм ауызша түрде телефон бойынша немесе жедел желiлердi (телекстердi, факстердi) пайдалану жолымен жүргiзiледi.

3. Обязанности перевозчика
при таможенном сопровождении
3.1. Перевозчик обязан:
- доставить товары и документы на них без какого-либо изменения их упаковки или состояния, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки, без использования в каких-либо иных целях, кроме транзита или доставки в определенное таможенным органом место и находиться в этом месте после прибытия;
- соблюдать установленные таможенным органом отправления сроки перевозки транзитных и доставляемых товаров и маршрут движения;
- обеспечивать представление товаров и вручение документов на них по таможенному органу назначения, осуществлять по решению таможенного органа назначения фактическое представление товаров;
- при аварии или действии непреодолимой силы принимать все необходимые меры для обеспечения сохранности товаров и недопущения какого-либо их использования, в противном случае перевозчик несет ответственность согласно ст. 263 Указа;
- предоставлять таможенному наряду необходимые условия для осуществления таможенного сопровождения и оказывать ему содействие в исполнении служебных обязанностей.
4. Оформление транзитных и доставляемых
товаров при таможенном сопровождении
4.1. Оформление транзитных и оформляемых товаров (далее товары) в таможенном органе отправления и назначения производится в соответствии с требованиями Указа или с учетом особенностей, установленных в настоящем разделе.
4.2. В случае таможенного сопровождения составляется дополнительный (пятый) лист транзитной декларации или документа контроля за доставкой товаров.
Указанный дополнительный лист оформляется таможенным органом в соответствии с нормативными документами, указанными в пункте 6.1. настоящего Положения.
На всех листах транзитной декларации, документа контроля за доставкой товаров, включая добавочные листы, и транспортных документах таможенный орган отправления наряду с другими штампами проставляет штамп о сопровождении (Приложение N 1а).
4.3. Второй, третий и дополнительный листы транзитной декларации или документа контроля за доставкой товаров вместе с транспортными товаросопроводительными и иными необходимыми документами передаются начальнику таможенного наряда для представления в таможенный орган назначения.
4.4. Таможенный орган назначения после прибытия транспортных средств и перевозимых ими товаров в место доставки проставляет на втором, третьем и дополнительном листах транзитной декларации или документа контроля за доставкой товаров штамп (Приложение N 1б), который заверяется в установленном порядке.
Дополнительный лист указанных документов возвращается начальнику таможенного наряда для представления в таможенный орган отправления, либо в территориальный таможенный орган. Контроль за поступлением товаров в таможенный орган назначения завершается после представления указанных документов.

3. Кедендiк алып жүру кезiндегi тасымалдаушының
мiндеттерi
3.1. Тасымалдаушы:
- тауарлар және оларға құжаттарды тасымалдаудың қалыпты жағдайында табиғи тозу немесе кемуi салдарынан өзгерудi қоспағанда олардың орамалары мен күйiн өзгертпей, кеден органы белгiлеген жерге жеткiзу мен транзиттеуден және сол орында болатыннан басқа мақсатта пайдаланбай жеткiзуге;
- жөнелтушi кеден органы белгiлеген транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарларды тасымалдаудың мерзiмдерi мен қозғалыс бағытын сақтауға;
- жiберушi кеден органы бойынша тауарлар және оларға құжаттарды көрсету мен тапсыруды қамтамасыз етуге, жiберушi кеден органының шешiмi бойынша тауарларды ұсынуды жүзеге асыруға;
-авария немесе жойқын күш әрекеттерi кезiнде тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету және олардың пайдаланылуына жол бермеуге мiндеттi, өзгеше жағдайда Жарлықтың 253 бабына сәйкес тасымалдаушы жауап бередi.
- кеден жасағына кедендiк алып жүрудi жүзеге асыру үшiн қажеттi жағдайлар жасауға және оған қызметтiк мiндеттердi орындауға жәрдемдесуге мiндеттi.
4. Кедендiк алып жүру кезiнде тасымалданатын
транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарларды ресiмдеу
4.1. Жөнелтушi және жiберушi кеден органында транзиттiк және ресiмделетiн тауарларды (бұдан әрi - тауарларды) ресiмдеу Жарлықтың талаптарына сәйкес осы тауарда белгiленген ерекшелiктер ескерiлiп жүргiзiледi.
4.2. Кедендiк алып жүру жағдайында транзиттiк декларацияның немесе тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау құжатының қосымша (бесiншi) парағы толтырылады.
Аталған қосымша парақты кеден органы осы Ереженiң 6.1. тармағында көрсетiлген нормативтi құжаттарға сәйкес ресiмделедi.
Қосымша парақтарды қосқанда транзиттiк декларацияның, тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау құжатының барлық парақтарында және көлiк құжаттарында жөнелтушi кеден органы басқа мөртаңбалармен бiрге алып жүру туралы (N 1а қосымша) мөртаңбаны қояды.
4.3. Транзиттiк декларацияның немесе тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау құжатының екiншi, үшiншi және қосымша парақтары транспорттық тауарға iлеспе және өзге де қажеттi құжаттармен бiрге жiберушi кеден органына көрсету үшiн кеден жасағының бастығына берiледi.
4.4. Жiберушi кеден органы жеткiзiлетiн жерiне көлiк құралдары мен олардың тасыған тауарлары келген соң транзиттiк декларацияның немесе тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау құжатының екiншi, үшiншi және қосымша парақтарына мөртаңба (N 1б қосымша) қойып, белгiленген тәртiппен куәлендiредi.
Аталған құжаттардың қосымша парағы жөнелтушi кеден органына көрсету үшiн кеден жасағы бастығына не аумақтық кеден органына қайтарылады. Жіберуші кеден органына тауарлардың түсуiне бақылау жасау аталған құжаттар ұсынылған соң аяқталады.

5. Порядок таможенного сопровождения
5.1. Таможенное сопровождение транспортных средств или конвоя осуществляется на сопровождаемом транспортном средстве или на автотранспорте таможенного органа.
5.2. Таможенное сопровождение осуществляется непрерывно от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения. В случае таможенного сопровождения со сменой таможенного наряда в таможенных органах, расположенных на пути следования транспортных средств, указанные таможенные органы на всех листах транзитной декларации, документа контроля за доставкой товаров и транспортных документах проставляют новый штамп о таможенном сопровождении. При передаче смены таможенного наряда составляется акт по форме, приведенной в Приложении 2.
5.3. При осуществлении сопровождения личный состав таможенного наряда вправе применять физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие в соответствии с правилами, установленными Указом.
5.4. Перед отправлением таможенного наряда начальник таможенного органа отправления или лицо, его замещающее, совместно с начальником отдела таможенной охраны и режима проверяют состав и снаряжение наряда, знание личным составом своих обязанностей, состояние огнестрельного оружия, специальных средств и средств индивидуальной защиты, внешний вид. Весь личный состав специального таможенного наряда сопровождения должен быть в установленной по сезону форме одежды.
5.5. В случаях возникновения обстоятельств, могущих повлечь уничтожение или утрату транзитных или доставляемых товаров, личный состав таможенного наряда обязан принять все зависящие от него меры для обеспечения сохранности указанных товаров.
6. Особенности таможенного
сопровождения при перевозке товаров
6.1. При таможенном сопровождении товаров, перевозимых дорожными транспортными средствами, в зависимости от условий перевозки и характера товара в один конвой может включаться не более 10 автомобилей на один таможенный наряд. Старший таможенного наряда является старшим в конвое, его указания и распоряжения должны выполняться должностными лицами таможенного наряда и транспортными служащими. Личный состав таможенного наряда размещается в головном и замыкающем дорожно-транспортном средстве. Во время остановки колонны таможенный наряд контролирует обе стороны конвоя.
В случае неисправности одного из дорожных транспортных средств в конвое, задерживается весь конвой до окончания ремонта или перегрузки на другое транспортное средство. При этом составляется акт в двух экземплярах. Акт подписывается старшим таможенного наряда. Старший таможенного наряда, в случае необходимости, обеспечивает идентификацию перегруженных товаров. Второй экземпляр акта старший таможенного наряда вручает начальнику таможенного органа назначения.

5. Кедендiк алып жүрудiң тәртiбi
5.1. Көлiк құралдарын немесе конвойды кедендiк алып жүру iлеспелi көлiк құралында немесе кеден органының автокөлiгiнде жүзеге асырылады.
5.2. Кедендiк алып жүру жөнелтушi кеден органынан жiберушi кеден органына дейiн үздiксiз жүзеге асырылады. Көлiк құралдарының жүретiн жолы бойында орналасқан кеден органдарындағы кеден жасағы ауысымы кедендiк алып жүрудi жүргiзген жағдайда аталған кеден органдары транзиттiк декларацияның немесе тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау құжатының барлық парақтарына кедендiк алып жүру туралы жаңа мөртаңба қойып шығады. Кеден жасағының ауысымы өткiзетiн кезде 2 қосымшада келтiрiлген нысан бойынша акт жасалынады.
5.3. Алып жүрудi жүзеге асыру кезiнде кеден жасағының жеке құрамы Жарлықпен белгiленген ережелерге сәйкес дене күшiн, арнайы құралдарды және оқпен ататын қаруды қолдануға құқылы.
5.4. Кеден жасағын жөнелту алдында кедендiк күзет пен режим бөлiмi бастығымен бiрге жөнелтушi кеден органының бастығы немесе оның орнындағы адам құрамды және жасақтың жабдықтарын, жеке құрамның мiндеттерiн бiлуiн, оқпен ататын қарудың, арнайы құралдар мен жеке қорғаныс құралдарының жайын, сыртқы түрiн тексередi. Алып жүрудiң арнайы кеден жасағының күллi жеке құрамы маусым бойынша белгiленген нысандық киiмдi киiп жүруi тиiс.
5.5. Транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарлардың жоғалуына немесе жойылуына әкелiп соғуы мүмкiн жағдаяттар пайда болғанда кеден жасағының жеке құрамы аталған тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшiн өзiне байланысты барлық шараларды қолдануға мiндеттi.
6. Тауарларды тасымалдау кезiндегi кедендiк
алып жүрудiң ерекшелiктерi
6.1. Тауарды тасымалдау шарттары мен сипатына қарай жол көлiк құралдарымен тасылатын тауарларды кедендiк алып жүру кезiнде бiр конвойға бiр кеден жасағына 10-нан аспайтын автомобиль енгiзiлуi мүмкiн. Кеден жасағының аға жетекшiсi конвойдың аға жетекшiсi болып табылады, оның нұсқаулары мен өкiмдерiн кеден жасағының лауазымды адамдары және транспорт қызметкерлерi орындауы тиiс. Кеден жасағының жеке құрамы жол көлiк құралының басында және аяғында орналасады. Колоннаның тоқтаған кезiнде кеден жасағы конвойдың екi жағын бақылайды.
Конвойдағы жол көлiк құралдарының бiреуi бұзылған жағдайда жөндеу немесе басқа көлiк құралына тиеу аяқталғанша күллi конвой кiдiртiледi. Мұнда екi данада акт жасалынады. Актiде кеден жасағының аға жетекшiсi қол қояды. Кеден жасағының аға жетекшiсi қажет болған жағдайда қайта тиелген тауарлардың теңдестiрiлуiн қамтамасыз етедi. Актiнiң екiншi данасын кеден жасағының аға жетекшiсi жiберушi кеден органы бастығына тапсырады.

7. Таможенные сборы
за таможенное сопровождение
7.1. За таможенное сопровождение одного дорожного транспортного
средства взимаются таможенные сборы в соответствии со ст. 120 Указа
и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 07.11.95 г. N
1479 "О ставках таможенных платежей".
За сопровождение негабаритного прицепа или полуприцепа, указанных в
абзаце 4 п.1.6, взимаются таможенные сборы как за отдельное транспортное
средство.
7.2. Сборы за таможенное сопровождение взимаются с перевозчика
до начала таможенного сопровождения.
Сноска. Пункт 7.1. - с дополнениями, внесенными приказом ГТК РК от
25 июля 1997 г. N 191-П.
Приложение N 1
к Положению о
таможенном сопровождении
Штампы, применяемые при таможенном сопровождении
_________________________________
а.   ! !     Таможенный комитет      !
!-!    Республики Казахстан     !
! !  (Наименование там.органа)  !
! !      Под таможенным         !
! !      сопровождением         !
! !"___"__________________199__г!
--------------------------------
63х27
_________________________________
b.   ! !     Таможенный комитет      !
!-!    Республики Казахстан     !
! !  (Наименование там.органа)  !
! !      Товар поступил         !
! ! "_____"_______________199__г!
--------------------------------
63х27
Приложение N 2
к Положению
о таможенном сопровождении
АКТ ПРИЕМО-СДАЧИ
ТАМОЖЕННОГО СОПРОВОЖДЕНИЯ
Старший наряда________________________________________сдал,
Ф.И.О.
а старший наряда____________________________________принял
Ф.И.О.
таможенное сопровождение груза, следующего
на___________________________________________________при
наименование транспортных средств
товаросопроводительных документах
______________________________________________________
NN накладных
Груз находится в неизменном состоянии, грузовые отсеки
опечатаны_______________________пломбами N_________________
количество
Дополнительно наложены пломбы _____________________________
количество
Старший наряда_________________________   ________________
наименование таможенного органа     подпись
Старший наряда_________________________   ________________
наименование таможенного органа     подпись
"___"______19__г.
Приложение N 2
к Приказу
Таможенного комитета
Республики Казахстан
от 7 декабря 1995 г.
N 193-П
ДОЛЖНОСТНЫЕ ОБЯЗАННОСТИ ТАМОЖЕННОГО НАРЯДА
1. Обязанности таможенного наряда
при таможенном сопровождении
1.1. Таможенный наряд возглавляет старший наряда. Если таможенный наряд состоит из одного человека, он одновременно является старшим таможенного наряда. Старший таможенного наряда и его личный состав должны неукоснительно исполнять свои обязанности, установленные Указом и настоящим Положением.

7. Кедендiк алып жүру үшiн кедендiк алымдар
7.1. Бiр жол көлiк құралын кедендiк алып жүру үшiн кедендiк алымдар Жарлықтың 120 бабына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 7 қарашадағы N 1479 "Кеден төлемдерiнiң ставкалары туралы" Қаулысына сәйкес алынады.
1.6-тармақтың 4-абзацында көрсетiлген көлемi сай емес тiркемелер
немесе жартылай тiркемелердi жолдамалау үшiн жеке көлiк құралындай кеден
алымдары алынады.
ЕСКЕРТУ. 7.1-тармағы жаңа абзацпен толықтырылсын - ҚР Мемлекеттiк
Кеден комитетiнiң 1997.07.25. N 194-П бұйрығымен.
V970052_
7.2. Кедендiк алып жүру үшiн алымдар тасымалдаушыдан кедендiк алып
жүру басталғанға дейiн алынады.
Кедендiк алып жүру туралы
Ережеге
N 1 Қосымша
Кедендiк алып жүру кезiнде қолданылатын жай мөртаңбалар
_______________________________
|    | Қазақстан Республикасы |
а. |    | Кеден комитетi         |
|____|(Кеден органының атауы) |
|    | Кедендiк алып жүру     |
|    | арқылы                 |
|    |                        |
|    | 199___ "__"____________|
|    |                        |
|____|________________________|
63 х 27
_______________________________
|    | Қазақстан Республикасы |
б.|____| Кеден комитетi         |
|    |(Кеден органының атауы) |
|    |                        |
|    |   Тауар келiп түстi    |
|    |                        |
|    |  19__"__"______________|
|    |                        |
|____|________________________|
63 х 27
Кедендiк алып жүру туралы
Ережеге
N 2 Қосымша
Кедендiк алып жүрудi қабылдау-өткiзу
актiсi
Тауарға iлеспелi құжаттары бар________________________________
накладнойлардың NN
__________________________________________________бара жатқан
көлiк құралдарының атауы
жүктi кедендiк алып жүрудi
жасақтың аға жетекшiсi___________________________________өткiздi,
тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты
жасақтың аға жетекшiсi_______________________________қабылдады
тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты
Жүк өзгермеген күйде, жүк бөлiмдерi қорғасын мөр таңбалармен
N _________________ мөрленген
саны
Қосымша қорғасын мөртаңбалар қойылған _________________________
саны
Жасақтың аға жетекшiсi_____________________________  ___________
кеден органының атауы            қолы
Жасақтың аға жетекшiсi_____________________________  ___________
кеден органының атауы           қолы
19___ж "____"____________________
Қазақстан Республикасы
Кеден комитетiнiң
1995 жылғы 7 желтоқсандағы
N 193-П Бұйрығына
N 2 қосымша
Кеден жасағының лауазымдық мiндеттерi
1. Кедендiк алып жүру кезiндегi кеден
жасағының мiндеттерi
1.1. Кеден жасағын жасақтың аға жетекшiсi басқарады. Егер кеден жасағы бiр адамнан тұрса, онда ол бiр мезгiлде кеден жасағының аға жетекшiсi болып табылады. Кеден жасағының аға жетекшiсi және оның жеке құрамы Жарлық және осы Ережемен бекiтiлген өз мiндеттерiн сөзсiз орындауы тиiс.

1.2. Таможенный наряд обязан осуществлять контроль за транзитными и доставляемыми товарами с тем, чтобы обеспечить поступление указанных в неизменном состоянии в таможенный орган назначения в установленные сроки и по установленным маршрутам.
1.3. Старший наряда обязан:
- проводить инструктаж личного состава таможенного наряда и транспортных служащих о порядке таможенного сопровождения, а также об их правах и обязанностях при перевозке товаров с таможенным сопровождением;
- изучать особенности маршрута перевозки товаров, прогнозировать возможные ситуации на маршруте и определять порядок действия личного состава наряда при возникновении неординарных ситуаций;
- определять места нахождения личного состава таможенного наряда во время таможенного сопровождения и порядок ведения наблюдения за перевозимыми товарами;
- обеспечить меры безопасности при таможенном сопровождении;
- проверять экипировку личного состава таможенного наряда, оснащения его средствами связи;
- осуществлять общий контроль за соблюдением таможенного законодательства при перевозке товаров под таможенным сопровождением.
1.4. Личный состав таможенного наряда во время таможенного сопровождения обязан:
- вести наблюдение за сопровождаемыми товарами и транспортными средствами;
- проверять состояние таможенных печатей и пломб, наложенных на грузовые отделения транспортных средств, а также другие средства идентификации перевозимых товаров;
- иметь в постоянной готовности к применению оружие и специальные средства;
- строго соблюдать меры безопасности;
- не допускать проезда в сопровождаемых транспортных средствах посторонних лиц.
1.5. В случаях аварии или действия непреодолимой силы таможенный наряд оказывает содействие перевозчику в исполнении его обязанностей. Протокол о транспортном происшествии составляется при участии старшего таможенного наряда.
2. Формирование таможенного наряда
2.1. Начальник таможенного органа в день принятия решения о таможенном сопровождении направляет первый экземпляр этого решения в отдел контроля за доставкой товаров (далее ОКДТ), а второй - в отдел таможенной охраны и режима.
ОКДТ по оперативным каналам связи информирует ОКДТ таможенного органа назначения и таможенных органов, где будет осуществляться смена таможенного наряда, о времени и месте прибытия сопровождаемых транспортных средств.
Отдел таможенной охраны и режима формирует таможенный наряд, исходя из вида, количества транспортных средств, срока и условий перевозки, характера перевозимого товара, а также из других факторов, могущих влиять на состав наряда.

1.2. Кеден жасағы транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарлардың жiберушi кеден органына өзгертiлмеген күйде белгiленген мерзiмде және белгiленген бағыттар бойынша келiп түсуiн қамтамасыз етiлетiндей аталған тауарларға бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
1.3. Жасақтың аға жетекшiсi:
- кеден жасағы жеке құрамына және транспорт қызметкерлерiне кедендiк алып жүру тәртiбi, сондай-ақ кедендiк алып жүрумен тауарларды тасымалдау кезiндегi олардың құқықтары мен мiндеттерi туралы нұсқаунама өткiзуге;
- тауарларды тасымалдау бағытының ерекшелiктерiн оқып үйренуге, бағыттың мүмкiн боларлық жайларын болжамдауға және әдеттен тыс жағдайлар пайда болғанда жасақтың жеке құрамы әрекетiнiң тәртiбiн анықтауға;
- кедендiк алып жүру кезiнде кеден жасағы жеке құрамының орналасқан жерiн және тасымалданатын тауарларды бақылауды жүргiзу тәртiбiн анықтауға;
- кедендiк алып жүру кезiнде қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз етуге;
- кеден жасағы жеке құрамының құрал-жабдықтарымен, оның байланыс құралдарымен жасақталуын тексеруге;
- тауарлардың кедендiк алып жүрумен тасымалдануы кезiнде кеден заңдарының сақталуына жалпы бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
1.4. Кедендiк алып жүру кезiнде кеден жасағының жеке құрамы:
- алып жүрiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына бақылау жүргiзуге;
- көлiк құралдарының жүк бөлiмдерiне салынған кеден мөрлерi мен қорғасын мөртаңбаларының жағдайын, сондай-ақ тасымалданатын тауарларды теңдестiру құралдарын тексеруге;
- қару мен арнайы құралдарды қолдану үшiн үнемi даярлықта ұстауға;
- қауiпсiздiк шараларын қатаң сақтауға;
- iлеспелi көлiк құралдарымен бөгде адамдардың жүрiп өтуiне жол бермеуге мiндеттi.
1.5. Авария немесе жойқын күш әрекеттерi кезiнде кеден жасағы тасымалдаушыға оның өз мiндеттерiн орындауына жәрдемдеседi. Жол оқиғасы туралы хаттама кеден жасағының аға жетекшiсiнiң қатысуымен жасалады.
2. Кеден жасағын құру
2.1. Кеден органының бастығы кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылдаған күнi осы шешiмнiң бiрiншi данасын тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау жасайтын бөлiмге (бұдан әрi ТЖББ), екiншiсiн кедендiк күзет пен режим бөлiмiне жiбередi.
ТЖББ байланыстың жедел желiлерi бойынша жiберушi кеден органы мен кеден органдарының ТЖБ бөлiмдерiне кеден жасағы ауысымының қай жерде жүргiзетiнi, iлеспелi көлiк құралдарының келетiн уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Кедендiк күзет пен режим бөлiмi кеден жасағын көлiк құралдарының түрiн, санын, тасымалдау мерзiмi мен шарттарын, тасылатын тауардың сипатын, сондай-ақ жасақтың құрамына әсер ете алатын басқа да факторларды ескерiп құрады.

2.2. Вооружение личного состава таможенного наряда огнестрельным оружием, специальными средствами и индивидуальными средствами защиты определяется начальником отдела таможенной охраны и режима, исходя из условий оперативной обстановки на маршруте сопровождения.
2.3. Таможенный наряд должен иметь:
- письменное предписание начальника одела таможенной охраны и режима с указанием типа и количества боеприпасов к нему, фамилии старшего таможенного наряда и всего личного состава таможенного наряда, заверенное гербовой печатью таможенного органа;
- пломбирное устройство;
- в случаях необходимости - продовольствие или продовольственно-путевые деньги на путь следования в оба конца, посуду для приготовления и приема пищи, а также для хранения питьевой воды, комплекты постовой одежды, постельные принадлежности на весь состав наряда, при нахождении в пути свыше одних суток, медицинскую аптечку, ракетницу, сигнальные красные флажки и фонари со светофильтрами красного цвета.
2.4. Отдел таможенной охраны и режима при формировании таможенного наряда, при необходимости, согласует порядок сопровождения с перевозчиком или с органами внутренних дел при дорожных перевозках.
2.5. В случае таможенного сопровождения транспортных средств и перевозимых ими товаров таможенным нарядом таможенного органа назначения или нарядом территориального таможенного органа, такой наряд должен в возможно короткие сроки после принятия и согласования такого решения прибыть в таможенный орган отправления и приступить к своим обязанностям по таможенному сопровождению. Таможенный орган отправления должен организовать встречу таможенного наряда, а отдел таможенной охраны и режима - инструктаж в соответствии с пунктом
2.1. "Должностных обязанностей таможенного наряда".

2.2. Кеден жасағы жеке құрамын оқпен ататын қарумен, арнайы құралдармен және жеке қорғаныс құралдарымен алып жүру бағытындағы жедел жағдайға қарай қаруландыруды кедендiк күзет пен режим бөлiмiнiң бастығы анықтайды.
2.3. Кеден жасағының:
- кедендiк күзет пен режим бөлiмi бастығының оқ-дәрiнiң үлгiсi мен санын, кеден жасағы аға жетекшiсi мен кеден жасағының күллi жеке құрамының аты жөндерiн көрсете отырып, кеден органының елтаңбалық мөрiмен куәлендiрiлген жазбаша нұсқауы;
- қорғасын мөртаңбалық құрылғысы;
- қажет болған жағдайда - баратын ары-берi жолына азық-түлiгi немесе оған ақшасы, тамақ пiсiру мен iшуге ыдысы, сондай-ақ iшетiн суға ыдысы, бекеттiк киiм-кешегi, жасақтың барлық құрамына төсекке керек жабдықтарды, жолда бiр тәулiктен аса болатын кезде медициналық дәрi-дәрмек қорапшасы, ракетницасы, белгi беретiн қызыл жадаушылары мен қызыл түстi жарық беретiн фонарьлары болуы тиiс.
2.4. Кедендiк күзет пен режим бөлiмi кеден жасағын құру кезiнде қажет болған жағдайда жол тасымалдауы кезiнде кедендiк алып жүру тәртiбi туралы тасымалдаушымен немесе iшкi iстер органдарымен келiседi.
2.5. Көлiк құралдары мен олардың тасымалдайтын тауарларын жiберушi
кеден органы кеден жасағының немесе аумақтық кеден органы жасағының
кедендiк алып жүруi жағдайында мұндай жасақ осындай шешiм қабылданып
келiсiлген соң мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмде жөнелтушi кеден органына
келiп, кедендiк алып жүру бойынша өз мiндеттерiне кiрiсуге тиiс. Жөнелтушi
кеден органы кеден жасағын күтiп алуды, ал кедендiк күзет пен режим бөлiмi
"Кеден жасағының лауазымдық мiндеттерiнiң" 2.1. тармағына сәйкес
нұсқаунаманы ұйымдастыруы тиiс.
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.