Об утверждении Инструкции продления сроков производства по делу о нарушении таможенных правил
Утверждена приказом Таможенного Комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 30 октября 1995 г. N 159-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11.03.1996 г. N 157. Утратил силу приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 7 января 2003г. N 2
В целях реализации положений Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить Инструкцию о порядке продления сроков производства по делу о нарушении таможенных правил и его рассмотрения.
2. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя председателя Таможенного Комитета Республики Казахстан Матакбаева А.Р.
Председатель
Утверждено
Приказом Таможенного Комитета
Республики Казахстан
от 30 октября 1995 г. N 159-п
Инструкция
о порядке продления сроков производства по делу
о нарушении таможенных правил и его рассмотрения
1. Настоящей Инструкцией устанавливается единый для таможенных органов порядок продления сроков производства по делу о нарушении таможенных правил и его рассмотрения.
2. Дело о нарушении таможенных правил считается заведенным, а производство по нему начатым с момента:
- составления протокола о нарушении таможенных правил или об административном задержании физического лица или должностного лица, привлекаемого к ответственности за нарушение таможенных правил (статья 300 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан");
- фактического получения таможенным органом от органов предварительного следствия, других органов дознания, прокурора или суда материалов, по которым отказано в возбуждении уголовного дела или внесено постановление о прекращении уголовного дела по признакам контрабанды и иных преступлений, производство дознания по которым отнесено к компетенции таможенных органов, при наличии в этих материалах признаков нарушения таможенных правил (статья 311 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан");
Сноска. Это положение пункта 2 настоящей Инструкции применяется при условии, если по этому же факту правонарушения до рассмотрения его в органах предварительного следствия, в других органах дознания, прокурором или судом таможенным органом уже составлялся протокол о таком таможенном правонарушении.
- вынесения начальником таможенного органа или его заместителем постановления об отмене акта о наложении взыскания (при использовании упрощенной формы применения взыскания за нарушение таможенных правил) и о заведении дела о нарушении таможенных правил (статья 369, 361 Указа "О таможенным деле в Республике Казахстан").
Производство по делу о нарушении таможенных правил считается законченным:
- при передаче материалов дела должностным лицом таможенного органа, в производстве которого оно находится, начальнику этого органа или его заместителю, а в Таможенном Комитете Республики Казахстан - уполномоченному должностному лицу этого Комитета, для рассмотрения по существу (статья 346 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан");

Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iстi жүргiзу мерзiмiн ұзартудың Нұсқауын бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Кеден комитетi 1995 жылғы 30 қазан N 159-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 11 наурызда тіркелді. Тіркеу N 157. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 7 қаңтардағы N 2 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың ережелерiн жүзеге асыру мақсатында бұйырамын:
1. Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iстi жүргiзу мен оны қараудың мерзiмiн ұзартудың тәртiбi туралы Нұсқау бекiтiлсiн.
2. Осы Бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Кеден Комитетi төрағасының орынбасары А.Р. Матақбаевқа жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Кеден комитетiнiң
1995 ж.30.10. N 159-П
бұйрығымен
бекiтiлген
Кеден ережелерiн бұзу туралы iстi жүргiзу мен оны
қараудың мерзiмiн ұзартудың тәртiбi туралы
НҰСҚАУ
1. Осы Нұсқаумен кеден ережелерiн бұзу туралы iстi жүргiзу мен оны қараудың мерзiмiн ұзартудың кеден органдары үшiн бiртұтас тәртiбi белгiленедi.
2. Кеден ережелерiн бұзу туралы iс, ол бойынша iстi жүргiзу:
кеден ережелерiн бұзу немесе кеден ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiкке тартылатын жеке тұлғаның немесе лауазымды адамның әкiмшiлiк ұсталуы ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 300 бабы) туралы хаттама жасалған:
- кеден органының алдын-ала тергеу органдарынан, басқа да анықтама алу органдарынан, прокурордан немесе соттан қылмыстық iстi қозғаудан бас тартылған немесе кеден органдарының контрабанда және өзге қылмыстар бойынша анықтама алуды жүргiзуге құзыретi бар солардың белгiлерi бойынша қылмыстық iстi тоқтату туралы қаулы шығарылған, материалдарды кеден органы iс жүзiнде алған сәттен басталған болып, ашылған болып, есептелiнедi, осы материалдарда кеден ережелерiнiң бұзылу белгiлерi бар болса ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 311 бабы) ;
- кеден органының бастығы немесе оның орынбасары өндiрiп алу туралы актiнiң күшiн жою туралы қаулы шығарғанда (кеден органдары ережесiн бұзғаны үшiн өндiрiп алуды қолданудың оңайлатылған нысанын пайдалану кезiнде) және кеден ережелерiн бұзу туралы iстi ашқанда ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 369, 361 баптары).
Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iстi жүргiзу:
- кеден органының лауазымды адамына iс жүргiзуде тұрған материалдарды осы органның бастығына немесе оның орынбасарына, Қазақстан Республикасындағы Кеден Комитетiнде - осы Комитеттiң уәкiлдiгi бар лауазымды адамына негiзi бойынша қарау үшiн беру кезiнде ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 346 бабы) бiткен болып есептеледi.
Ескерту. Осы Нұсқаудың 2-тармағының осы ережесi құқық бұзушылықтың осы фактiсi бойынша алдын ала тергеу органдарында, басқа да анықтама алу органдарында оны қарауға дейiн прокурор немесе сот, кеден органы осындай кедендiк құқық бұзушылықтар туралы хаттама жасаған болса қолданылады.

3. Производство по делу о нарушении таможенных правил должно быть закончено не позднее чем в месячный срок с момента заведения дела.
Этот срок может быть продлен, если в этом возникнет необходимость, начальником таможенного управления или таможни Республики Казахстан или лицом его замещающим, а также начальниками вышестоящих таможенных органов Республики Казахстан или лицами, их замещающими, в пределах сроков наложения взысканий за нарушение таможенных правил, предусмотренных статьей 258 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан" (статья 303 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан").
Начальник таможни Республики Казахстан или лицо, его замещающее, правомочен в случае необходимости продлить срок производства по делу о нарушении таможенных правил, если такое производство велось должностным лицом этой таможни либо должностным лицом таможенного поста, подчиненного этой таможне, но не более, чем до шести месяцев.
Аналогичными правилами обладает начальник таможенного управления или лицо, его замещающее, по делам, производство по которым осуществляется должностным лицом этого управления или должностным лицом подчиненного управлению таможенного органа. При этом начальник таможенного управления или лицо, его замещающее, рассматривает вопрос о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил как по собственной инициативе в порядке контроля, так и при отказе начальника таможни или лица, его замещающего, удовлетворить ходатайство отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил этой таможни о продлении срока такого производства, если начальник отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил, начальник таможенного поста, или должностное лицо, в производстве которого находится такое дело, настаивает на необходимости продления такого срока производства по делу.
Дальнейшее продление срока производства (на срок свыше шести месяцев, но не более одного года) по делам о нарушении таможенных правил может быть произведено только в исключительных случаях начальником таможенного управления или лицом, его замещающим, если такое производство осуществлялось должностным лицом этого таможенного управления или должностным лицом таможенного органа, подчиненного таможенному управлению.
В Таможенном Комитете Республики Казахстан полномочиями продления срока производства по делу о нарушении таможенных правил на срок свыше шести месяцев, но не более одного года, обладает Председатель Таможенного комитета или лицо, его замещающее, в отношении любого дела, находящегося в производстве как Управления по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил ТК РК, так и любого нижестоящего таможенного органа Республики Казахстан.
Для таможен, непосредственно подчиненных ТК РК, вопрос о продлении сроков производства по делу о нарушении таможенных правил более чем на шесть месяцев но не более одного года рассматривается Председателем Таможенного Комитета Республики Казахстан или лицом, его замещающим, при отказе начальника таможни в удовлетворении ходатайства отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил этой таможни, если начальник этого отдела или должностное лицо, в чьем производстве находится такое дело, настаивает на необходимости продления срока производства по такому делу.
В отношении соответствующих ходатайств таможен, подчиненных таможенным управлениям, Председатель Таможенного комитета РК или лицо, его замещающее, рассматривает вопрос о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил как по собственной инициативе в порядке контроля, так и при отказе начальника таможенного управления или лица, его замещающего, удовлетворить ходатайство таможни о продлении срока такого производства, если начальник таможни либо начальник отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил таможенного управления либо должностное лицо, в производстве которого находится дело о нарушении таможенных правил, настаивает на необходимости продления срока производства по делу.

3. Iстi ашу сәтiнен бастап, бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей, кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iстi жүргiзу аяқталуы тиiс.
Бұл мерзiмдi егер осындай қажеттiлiк туындаса, кеден басқармасы немесе Қазақстан Республикасы кеден бастығы немесе оның орнындағы адам мен Қазақстан Республикасы жоғары тұрған кеден органдары бастықтары немесе олардың орнындағы адамдар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 258 бабында көзделген ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 303 бабы) кеден ережелерiн бұзғаны үшiн өндiрiп алу мерзiмi шеңберiнде ұзартылуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасының кеден бастығы немесе оның орнындағы адам кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту қажеттiгi туындаса, егер осындай iс жүргiзудi осы кеденнiң лауазымды адамы не осы кеденге бағынышты кеден күзетiнiң адамы жүргiзсе, ұзартуға, бiрақ алты айдан артық емес уақытқа ұзартуға құқылы.
Iс жүргiзу iсi бойынша осындағы құқығы кеден басқармасының бастығы немесе оның орнындағы адам, осы басқарманың лауазымды адамы немесе кеден органы басқармасына бағынышты лауазымды адам ие болады. Мұнда кеден басқармасының бастығы немесе оның орнындағы адам кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iстi жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi бақылау тәртiбiмен өзiнiң бастамасы бойынша сондай-ақ және кеден бастығының немесе оның орнындағы адамның осы кеденнiң контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша бөлiмiнiң осындай iс жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiшiн қанағаттандырудан бас тартқан кезiнде, егер контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бөлiмiнiң бастығы, кеден күзетiнiң бастығы немесе iс жүргiзуiнде осындай iс бар лауазымды адам iс бойынша iс жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту қажеттiгiн талап етсе, қарайды.
Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн одан әрi ұзарту (алты айдан асатын, бiрақ бiр жылдан артық емес мерзiмге) ерекше жағдайларда ғана кеден басқармасының бастығы немесе оның орнындағы адам егер осындай iс жүргiзудi осы кеден басқармасының лауазымды адамы немесе кеден басқармасына бағынышты кеден органының лауазымды адамы жүзеге асырса жүргiзiлуi мүмкiн.
ҚР КК Контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша басқармасының, сонымен қатар Қазақстан Республикасының төменгi тұрған кез-келген кеден органының жүргiзуiндегi кез-келген iске қатысты Қазақстан Республикасының Кеден Комитетiнде кеден ережелерiн бұзу туралы iстi жүргiзу мерзiмiн алты айдан аса, бiрақ бiр жылдан артық емес мерзiмге ұзарту өкiлеттiгiне Кеден Комитетiнiң Төрағасы немесе оның орнындағы адам ие.
ҚР КК тiкелей бағынышты кедендер үшiн кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн алты айдан аса, бiрақ бiр жылдан артық емес мерзiмге ұзарту туралы мәселенi егер контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бөлiмiнiң бастығы немесе iс жүргiзуiнде осындай iс бар лауазымды адам iс бойынша iс жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту қажеттiгiн талап етсе, осы кеденнiң контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша бөлімінің өтінішін орындаудан кеден бастығы бас тартқан кезде ҚР Кеден Комитетi Төрағасы немесе оның орнындағы адам қарайды.
Кеден басқармаларына бағынышты кедендердiң тиiстi өтiнiштерiне қатысты ҚР Кеден Комитетi Төрағасы немесе оның орнындағы адам бақылау тәртiбiмен өз бастамасы бойынша, сонымен қатар егер кеден бастығы не кеден басқармасының контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша бөлiмнiң бастығы не iс жүргiзуiнде кеден ережелерiн бұзу туралы iс бар лауазымды адам iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзартудың қажеттiлiгiн талап етсе, осындай iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы кеденнiң өтiнiшiн қанағаттандырудан кеден басқармасы бастығы немесе оның орнындағы адам бас тартқан кезде кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi қарайды.

4. В случае необходимости продления срока производства по делу о нарушении таможенных правил должностное лицо, в производстве которого находится это дело, обязано составить мотивированное ходатайство о возбуждении ходатайства о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил (форма прилагается) и представить его соответствующему начальнику таможенного органа или лицу, его замещающего, (в ТК РК - начальнику Управления по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил или лицу, его замещающего) не позднее чем за пять дней до истечения такого срока.
5. Начальник таможни или лицо, его замещающее, принимает к рассмотрению ходатайство о возбуждении ходатайства о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил при наличии на постановлении визы начальника отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил.
Начальник таможенного управления или лицо, его замещающее, принимает к рассмотрению ходатайство о возбуждении ходатайства о продлении срока по делу о нарушении таможенных правил, как правило, при наличии на постановлении виз начальника отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил таможни и начальника таможни либо лица, его замещающего, а также визы начальника отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил таможенного управления.
Председатель Таможенного комитета РК или лицо, его замещающее, принимает к рассмотрению письменное ходатайство о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил, как правило, при наличии на ходатайстве виз начальника таможни или лица, его замещающего, и начальника отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил таможни, а также визы начальника Управления по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил или начальника соответствующего отдела Управления по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенных правил ТК РК, в чью компетенцию входит организация ведения производства по делам о нарушении таможенных правил или руководством этого Управления возложен контроль по организации ведения производства по делу.
6. В описательной части ходатайства о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил должно быть указано:
- место и дата его вынесения, а также должность, фамилия и инициалы лица, вынесшего постановление;
- описание обстоятельств совершенного нарушения таможенных правил;
- данные о лице (лицах), совершившем (их) нарушение таможенных правил;
- краткое изложение основных доказательств, свидетельствующих о нарушении таможенных правил;
- квалификация нарушений таможенных правил, указанных в протоколе о нарушении таможенных правил, по статье (статьям) Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан";
- предполагаемая окончательная квалификация нарушения таможенных правил по статье (статьям) Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан" (если в ходе производства были получены данные, достаточные для изменения предварительной квалификации);
- сведения о том, когда, каким должностным лицом и до какого времени ранее продлевался срок производства по этому делу;

4. Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзартудың қажеттiлiгi жағдайында iс жүргiзуiнде осы iс бар лауазымды адам кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iстi жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi қозғау туралы дәлелдi өтiнiшiн жасауға және (нысаны тiркеледi) және оны кеден органының тиiстi бастығына немесе оның орнындағы адамның осындай мерзiмнiң бiтуiне бес күннен кешiктiрмей (ҚР КК - Контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша басқарма бастығына немесе оның орнындағы адамға) ұсынуға мiндеттi.
5. Кеден бастығы немесе оның орнындағы адам контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша бөлiм бастығының өтiнiшке қолы қойылғанда кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi қозғау туралы өтiнiштi қарауға қабылдайды.
Кеден басқармасының бастығы немесе оның орнындағы адам әдетте өтiнiште контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бөлiмiнiң бастығы және кеден бастығының не оның орнындағы адамның сондай-ақ кеден басқармасының контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша бөлiм бастығының қолы қойылса, кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi қозғау туралы өтiнiшiн қарауға қабылдайды.
ҚР Кеден Комитетiнiң Төрағасы немесе оның орнындағы адам әдетте өтiнiште кеден бастығының немесе оның орнындағы адамның және кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзудi ұйымдастыру құзыретiне жататын немесе осы басқарманың басшылығы iс бойынша iстi жүргiзудi ұйымдастыруға бақылау жүктелген кеденнiң контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бөлiмi бастығының, сондай-ақ контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес басқармасы бастығының, ҚР КК Контрабандамен және кеден ережелерiн бұзумен күрес бойынша басқармасының тиiстi бөлiмi бастығының визалары бар болған жағдайда кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы жазбаша өтiнiшiн қарауға қабылдайды.
6. Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi қозғау туралы өтiнiштiң баяндалатын бөлiмiнде:
- оны шығару орны және күнi, сондай-ақ өтiнiш шығарған адамның қызметi, тегi және аты-жөнi;
- кеден ережелерiн бұзудың жасалынған мән-жайын баяндау;
- кеден ережелерiн (оларды) бұзған адам (адамдар) туралы мәлiметтер;
- кеден ережелерiнiң бұзылуын куәлендiретiн негiзгi айғақтарды қысқаша баяндау;
- "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың бабы (баптары) бойынша кеден ережелерiн бұзу туралы хаттамада көрсетiлген кеден ережелерiнiң бұзылуын сараптау;
- "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың бабы (баптары) бойынша егер, iс жүргiзу барысында алдын-ала сараптауды өзгерту үшiн жеткiлiктi мәлiметтер алынса, кеден ережелерiн бұзудың болжамдалған түпкiлiктi сараптауы;
- осы iс бойынша iс жүргiзудi бұрын қандай лауазымды адам қай жерде, қанша мерзiмге ұзартқаны туралы мәлiметтер;

- сведения о возвращении дела о нарушении таможенных правил для дополнительного производства (п. 5 части первой статьи 355 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан");
- основания для продления срока производства по делу о нарушении таможенных правил;
- краткое указание основных процессуальных действий и мероприятий, которые необходимо выполнить по делу для окончания производства по делу, а также предполагаемые сроки их проведения.
В ходатайстве указывается должность, фамилия лица, перед которым возбуждено ходатайство о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил, номер этого дела и конкретная дата, до которой возбуждается ходатайство о продлении срока производства по делу.
7. Возбуждение ходатайства и его рассмотрение предполагают в обязательном порядке соблюдение условия, предусмотренного статьей 303 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан", о возможности продления производства лишь в пределах сроков наложения взыскания за нарушение таможенных правил.
Так, взыскания, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 статьи 254 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан", в виде:
- предупреждение;
- штраф;
- отзыв и приостановление действия лицензии или квалификационного аттестата, выданных таможенным органом Республики Казахстан на право осуществления определенных видов деятельности, предусмотренных настоящим Указом;
- могут быть наложены на физических лиц или должностных лиц не позднее двух месяцев со дня обнаружения нарушения таможенных правил, а на юридических лиц - не позднее шести месяцев со дня обнаружения правонарушения.
Сноска. В случаях отказа в возбуждении или прекращения уголовного дела, но при наличии признаков нарушения таможенных правил, срок наложения взыскания исчисляется с момента получения таможенным органом Республики Казахстан от следователя, прокурора, суда, органов дознания решения (постановления, определения, приговора) об отказе в возбуждении или о прекращении уголовного дела.
Взыскания, предусмотренные пунктами 4, 5, 6 статьи 254 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан", а именно:
- конфискация в установленном законодательством Республики Казахстан порядке товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами нарушения таможенных правил, товаров и транспортных средств со специально изготовленными тайниками, использованными для перемещения через таможенную границу Республики Казахстан с сокрытием предметов, являющихся непосредственными объектами нарушения таможенных правил;
- взыскание в судебном порядке стоимости товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными объектами нарушения таможенных правил, товаров и транспортных средств со специально изготовленными тайниками, использованными для перемещения через таможенную границу Республики Казахстан с сокрытием предметов, являющихся непосредственными объектами нарушения таможенных правил;
- конфискация в установленном законодательством Республики Казахстан порядке транспортных средств, на которых перевозились товары, являющиеся непосредственными объектами нарушения таможенных правил -
налагаются независимо от времени совершения или обнаружения нарушения таможенных правил и независимо от того, являются ли они основными или дополнительными взысканиями.
При возбуждении и рассмотрении ходатайства о продления срока производства по делу о нарушении таможенных правил не допускается нарушение требований статьи 346 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан" о том, что срок производства по делу может быть продлен, с тем, однако, чтобы должностное лицо таможенного органа, в производстве которого находится дело о нарушении таможенных правил, по окончании производства по делу передало материалы дела начальнику этого органа или его заместителю, а должностное лицо ТК РК - уполномоченному должностному лицу этого ТК не позднее чем за пятнадцать дней до истечения срока наложения взыскания в отношении физического лица или должностного лица, и не позднее месяца в отношении юридического лица, индивидуального предпринимателя.

- iстi қосымша жүргiзу үшiн кеден ережелерiн бұзу туралы iстi қайтару туралы мәлiметтер ("Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы") Жарлықтың 355 бабындағы бiрiншi бөлiмнiң 5 тармағы;
- кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша мерзiмiн ұзарту үшiн негiздер;
- iс бойынша iс жүргiзудi аяқтау үшiн орындалуға қажеттi негiзгi iс жүргiзу әрекеттерi мен шараларын қысқаша көрсету, сондай-ақ оларды өткiзудiң болжамдалған мерзiмдерi;
Өтiнiште кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш қозғалған адамның қызметi, тегi, осы iстiң нөмiрi және iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш қозғалғанға дейiнгi нақты күн көрсетiледi.
7. Өтiнiштi қозғау және оны қарау мiндеттi түрде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 303 бабында көзделген кеден ережелерiн бұзғаны үшiн өндiрiп алу мерзiмi шеңберiнде iс жүргiзудi ұзарту мүмкiндiгi туралы шарттың сақталуын қарастырады.
Сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 254 бабының 1, 2, 3 тармақтарында көзделген өндiрiп алулар;
- ескерту;
- айыппұл;
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықта көзделген қызметтiң белгiлi бiр түрлерiн жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы кеден органы берген лицензияны және сараптау аттестатын қайтарып алу түрiнде;
- кеден ережелерiн бұзғаны анықталған күннен бастап, екi айдан кешiктiрмей жеке тұлғаларға немесе лауазымды адамдарға, ал кәсiпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға сондай-ақ кәсiпкерлiкпен айналысатын заңды тұлға мәртебесi жоқ адамдарға құқық бұзушылық анықталған күннен бастап алты айдан кешiктiрмей салынуы мүмкiн;
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 254 бабының 4, 5, 6 тармақтарында көзделген өндiрiп алулар, атап айтқанда:
- кеден ережелерiн бұзудың тiкелей объектiлерi болып табылатын заттарды жасыра отырып, кеден ережелерiн бұзудың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарын, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзу үшiн пайдаланылған арнайы даярланған жасырғыштары бар тауарлар мен көлiк құралдарын тәркiлеу;
- кеден ережелерiн бұзудың тiкелей объектiлерi болып табылатын заттарды жасыра отырып, кеден ережелерiн бұзудың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарын, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзу үшiн пайдаланылған арнайы даярланған жасырғыштары бар тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп алу;
- кеден ережелерiн бұзудың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар тасымалданған көлiк құралдарын тәргiлеу кеден ережелерiнiң бұзылған немесе анықталған уақытына қарамай және олардың өндiрiп алулардың негiзгi немесе қосымша екендiгiне қарамай салынады.
Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi қозғау және қарау кезiнде жүргiзуiнде кеден ережесiнiң бұзылуы туралы iс жатқан кеден органының лауазымды адамының iс жүргiзу аяқталған кезде iс материалдарын осы органның бастығына немесе оны орынбасарына, ал ҚР КК лауазымды адамы - осы КК уәкiлдiгi бар лауазымды адамына жеке тұлғаға немесе лауазымды адамға қатысты өндiрiп алу мерзiмi бiткенге дейiн он бес күннен кешiктiрмей және кәсiпорынға, мекемеге немесе ұйымға сондай-ақ заңды тұлғаның мәртебесi жоқ кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын адамға қатысты бiр айдан кешiктiрмей, беретiн жағдайда iс жүргiзу мерзiмi ұзартылуы мүмкiн деп көрсетiлген "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 346 бабының талаптарын бұзуға жол берiлмейдi.
Ескерту . Қылмыстық iс қозғаудан немесе оны доғарудан бас тарту жағдайында бiрақ кеден ережелерiн бұзу белгiлерi бар кезде, өндiрiп алу мерзiмi Қазақстан Республикасы кеден органының тергеушiден, прокурордан, соттан, анықтама алу органдарынан қылмыстық iс қозғау немесе доғарудан бас тарту (қаулы, анықтау, үкiм) туралы шешiм алынған кезден бастап есептелiнедi.

8. При возбуждении ходатайства о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил должностное лицо таможенного органа, в чьем производстве находится это дело, обязано представить, а должностное лицо таможенного органа, правомочное рассматривать вопрос о продлении срока производства по делу, вправе потребовать подробный план подлежащих исполнению действий и мероприятий по делу с указанием в таком плане предполагаемого времени их проведения.
В том случае, если срок производства по делу продлевается два раза и более или даже один раз, но на срок свыше шести месяцев, должностное лицо таможенного органа, имеющее полномочия на продление такого срока, вправе потребовать от лица, в чьем производстве находится это дело, календарный отчет работы по делу и назначить в порядке контроля проверку материалов дела и организацию работы по нему.
Факты ненадлежащей организации производства по делу подлежат обязательному рассмотрению на оперативном совещании у должностного лица таможенного органа, имеющего полномочия на продление срока производства по делу.
9. В том случае, если дело о нарушении таможенных правил было возвращено для дополнительного производства в порядке, предусмотренном пунктом 5 статьи 355 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан", до его рассмотрения по существу, должностное лицо таможенного органа, принявшее такое решение, обязано в пределах своих полномочий, предусмотренных настоящей Инструкцией, решить и вопрос о продлении срока производства по делу, если этот срок истекает или явно недостаточен для выполнения тех действий и мероприятий, в связи с необходимостью производства которых им было принято решение о возвращении дела для дополнительного производства. В таком случае запись о продлении срока включается в текст письменного указания о возвращении дела о нарушении таможенных правил для дополнительного производства.
В остальных случаях при возвращении дела для дополнительного производства срок производства по делу продлевается в общем порядке.
В этом случае, если дело о нарушении таможенных правил было возвращено для дополнительного производства в порядке, предусмотренном статьей 350 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан", должностное лицо таможенного органа, принявшее такое решение, обязано в пределах своих полномочий, предусмотренных настоящей Инструкцией, решить вопрос о продлении срока производства по делу, если этот срок истекает или явно недостаточен для выполнения тех действий и мероприятий, в связи с необходимостью производства которых им было принято решение о возвращении дела для дополнительного производства. Решение о продлении производства по делу указывается непосредственно в постановлении о возвращении дела для дополнительного производства.

8. Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi қозғау кезiнде жүргiзуiнде осындай iс бар кеден органының лауазымды адамы орындалуға тиiстi iс жүргiзу әрекеттерi мен iс бойынша шаралардың толық жоспарын оларды өткiзудiң болжамдалынған уақытын көрсете отырып ұсынуға мiндеттi, ал iс бойынша iс жүргiзу мерзiмi туралы мәселенi қарауға уәкiлдiгi бар кеден органының лауазымды адамы талап етуге құқылы.
Iс бойынша iс жүргiзу мерзiмi екi есе және одан да көп немесе бiр рет, бiрақ алты айдан асатын мерзiмге кеден органының осындай мерзiмдi ұзартуға уәкiлдiгi бар лауазымды адамы жүргiзуiнде осы iс бар адамнан iс бойынша жұмыстың күнтiзбелiк есебiн және бақылау ретiнде iс материалдарын тексерудi және ол бойынша iс ұйымдастыруды тағайындауды талап етуге құқылы.
Iс бойынша iс жүргiзудi дұрыс ұйымдастырмау туралы фактiлер бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзартуға өкiлеттiгi бар кеден органының лауазымды адамының жедел мәжiлiсiнде мiндеттi түрде қарауға жатады.
9. Егер кеден ережелерiн бұзу туралы iс "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының 355 бабының 5 тармағында көзделiнген тәртiппен қосымша iс жүргiзу үшiн қайтарылса, оны мәнi бойынша қарауға дейiн кеден органының осындай шешiм қабылдаған лауазымды адамы осы Нұсқауда көзделiнген өз өкiлеттiгi шегiнде iс жүргiзу қажеттiгiне байланысты қосымша үшiн iстi қайтару туралы оның шешiм қабылдаған iс жүргiзу әрекеттерi мен шараларын орындау үшiн бұл мерзiм бiтсе не мүлде жетiспесе, iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi шешуге мiндеттi. Мұндай жағдайда мерзiмiн ұзарту туралы жазу кеден ережелерiн бұзу туралы iстi қайтару туралы қосымша iс жүргiзу үшiн жазбаша тапсырманың мәтiнiне енгiзiледi.
Iс бойынша қосымша iс жүргiзу үшiн iстi қайтару кезiнде қалған жағдайларда жалпы тәртiппен ұзартылады.
Егер кеден ережелерiн бұзу туралы iс "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 350 бабында көзделiнген тәртiппен қосымша iс жүргiзу үшiн қайтарылса, кеден органының осындай шешiм қабылдаған лауазымды адамы осы Нұсқауда көзделiнген өз өкiлеттiгi шегiнде iс жүргiзу қажеттiгiне байланысты қосымша iс жүргiзу үшiн iстi қайтару туралы оның шешiм қабылдаған әрекеттерi мен шараларын орындау үшiн бұл мерзiм бiтсе не мүлде жетiспесе, iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi шешуге мiндеттi. Iс бойынша iстi жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қосымша iс жүргiзу үшiн iстi қайтару туралы қаулыда тiкелей көрсетiледi.

10. Установленные статьей 303 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан" сроки рассмотрения дела о нарушении таможенных правил исчисляются со дня получения правомочным должностным лицом таможенного органа материалов дела, необходимых для его разрешения, и до вынесения им постановления по этому делу.
В случае поступления ходатайства от лица, привлекаемого к ответственности, его адвоката или представителя о переносе даты рассмотрения дела срок рассмотрения дела может быть продлен должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан, правомочным рассматривать данное дело, но с соблюдением условий, предусмотренных статьей 303 Указа "О таможенном деле в Республике Казахстан". Продление срока рассмотрения дела оформляется письменной записью этого должностного лица таможенного органа на указанном ходатайстве либо отдельной справкой, составленной таким лицом в свободной форме.
11. Правила настоящей Инструкции распространяются и на порядок продления сроков производства по делам об административных правонарушениях, посягающих на деятельность таможенных органов Республики Казахстан.
Приложение к Инструкции
о порядке продления сроков производства
по делу о нарушении таможенных правил и
его рассмотрения
Срок производства по делу
о нарушении таможенных
правил N________________
Продлеваю до "__"________199__г.
Председатель ТК РК (Начальник)
________________________________
(наименование
________________________________
таможенного органа)
"____"________________199___г.
___________________   ___________
(место для подписи)    (фамилия)
Ходатайство
о продлении срока производства
по делу о нарушении таможенных правил
"___"__________199__г.         _______________________
(место вынесения)
_______________________________________________________________
(должность, таможенный орган, фамилия и инициалы лица,
_______________________________________________________________
вынесшего ходатайство)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
рассмотрев материалы дела о нарушении таможенных правил N____
Установил:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
руководствуясь требованиями ст. 303 Указа "О таможенном деле в
Республике Казахстан".
Решил:
Возбудить ходатайство перед начальником________________________
(наименование
____________________________________________________________________
таможенного органа)
о продлении срока производства по делу о нарушении таможенных правил
N______________ до "___"________________199___г.
____________________________________________________________________
(должность, таможенных орган, фамилия, инициалы должностного лица,
____________________________________________________________________
вынесшего ходатайство)
_______________________
(подпись)

10. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 303 бабында белгiленген кедендегi бұзу туралы iстi қарау мерзiмi кеден органының өкiлеттi лауазымды адамының оны шешу үшiн қажеттi iс материалдарын алған күннен бастап және осы iс бойынша олардың қаулысы шығарылғанға дейiн есептелiнедi.
Жауапкершiлiкке тартылатын адамнан оның адвокатынан немесе өкiлiнен iстi қарау күнiн ауыстыру туралы өтiнiш түскен жағдайда iстi қарау мерзiмi Қазақстан Республикасы кеден органының осы iстi қарауға құқылы лауазымды адамы "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 303 бабында көзделiнген шарттарды сақтай отырып, ұзартуы мүмкiн. Iстi қарау мерзiмiн ұзарту кеден органының лауазымды адамының көрсетiлген өтiнiште жазбаша жазуы арқылы не осындай адам еркiн нысанда жасаған жеке анықтама арқылы ресiмделедi.
11. Осы Нұсқаудың ережелерi Қазақстан Республикасы кеден органының қызметiне қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту тәртiбiне де қатысты қолданылады.
Кеден ережелерiн бұзу iсi бойынша
iс жүргiзу және оны қарау мерзiмiн
ұзарту тәртiбi туралы Нұсқауға
қосымша
Кеден ережелерiн бұзу туралы
N __________________________
iс бойынша iс жүргiзу мерзiмi
1995 ж. "___"_______ дейiн ұзартамын
ҚР КК Төрағасы/Бастығы
____________________________________
(Кеден органының атауы)
____________________________________
1995 ж. "___"_______________
_____________ ______________________
(қол қою үшiн орын)     (тегi)
Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша iс
жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы
ӨТIНIШ
1995 ж. "___"_______________    __________________________
(жасаған орны)
_____________________________________________________________
(өтiнiш жасаған адамның лауазымы, кеден органы, тегi және
______________________________________________________________
аты-жөнi)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Кеден ережелерiн бұзу туралы N ______ iс материалдарын қарап
БЕЛГIЛЕДI:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлықтың 303
бабының талаптарын басшылыққа ала отырып
ШЕШIМ ЕТТI:
______________________________________________________________
(кеден органының атауы)
_________________________________________________ бастығына
1995 ж. "___"______________ дейiн кеден ережелерiн бұзу туралы
N_________ iс бойынша iс жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш
______________________________________________________________
(өтiнiш жасаған лауазымды адамның лауазымы, кеден
______________________________________________________________
органы, тегi, аты-жөнi)
______________________________________________________________
қозғалсын.
_________________________
(қолы)