Об утверждении порядка взимания неустойки (штрафа, пени) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения договорных обязательств хозяйствующими субъектами-монополистами
Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике от 8 января 1996 г. N 1. Утратило силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 2 декабря 2004 года N 465
Извлечение из приказа Председателя Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий от 2 декабря 2004 года N 465
... ПРИКАЗЫВАЮ:
...
1. Постановление Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике от 8 января 1996 года N 1 "Об утверждении порядка взимания неустойки (штрафа, пени) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения договорных обязательств хозяйствующими субъектами-монополистами" (зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 1996 года).
...
_______________________________________________________
В настоящее время в республике действуют множество ведомственных актов, противоречащих действующему законодательству и ущемляющих права потребителей. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан, являющейся законом прямого действия, а также в целях защиты прав потребителей, недопущения навязывания условий договора, а также предупреждения необоснованного получения дополнительных доходов от реализации продукции, работ (услуг) хозяйствующих субъектов-монополистов, руководствуясь п. 4 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 сентября 1994 года N 999  P940999_  , Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике постановляет:
1. Установить, что хозяйствующие субъекты, включенные в Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов и Государственный регистр субъектов естественных монополий Республики Казахстан, при заключении договоров с хозяйствующими субъектами в части ответственности сторон за своевременно не уплаченные суммы за продукцию, работы (услуги), не вправе взимать размер неустойки (штрафов, пени) к сумме неисполненного либо ненадлежаще исполненного обязательства выше 1,5-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки.
2. В целях повышения взаимной ответственности сторон за выполнение договорных обязательств при заключении договоров с хозяйствующими субъектами-монополистами в обязательном порядке включать в них пункты, предусматривающие штрафные санкции за невыполнение условий договора в следующих размерах:
- за работы (услуги), предоставляемые не по приборам учета, в размере не ниже 1,5-кратной расчетной суточный стоимости работ (услуг) за каждый полный и неполный день, в котором не были предоставлены работы (услуги);
- за работы (услуги), предоставляемые по приборам учета, в размере не ниже 1,5-кратной расчетной стоимости непредоставленных работ (услуг), предусмотренных условиями договора.

Шаруашылық жүргiзушi монополист-субъектiлер келiсiмдi мiндеттемелерiн орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда кешiктiрiлген төлемдi (айыппұлды, өсiмдi) өндiрiп алудың тәртiбiн бекiту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң қаулысымен 1996 жылғы 8 қаңтар N 1 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 26 ақпанда N 152 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігiнiң Тіркеу қызметі комитетінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 465-НҚ бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігiнiң  Тіркеу қызметі комитетінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 465-НҚ бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасын басшылыққа ала отырып БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес Монополияға қарсы органның кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
...
4. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Монополияға қарсы органның кейбір
шешімдерінің күші жойылды деп
тану туралы" Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің 2004 жылғы
2 желтоқсандағы N 465-НҚ бұйрығына
қосымша
Монополияға қарсы органның кейбір шешімдерінің
күші жойылды деп тану туралы
1. "Шаруашылық жүргізуші монополист-субъектілер келісімді міндеттемелерін орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда кешіктірілген төлемді (айыппұлды, өсімді) өндіріп алудың тәртібін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1996 жылғы 19 ақпанда тіркелген) Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі мемлекеттік комитетінің 1996 жылғы 8 қаңтардағы N 1 қаулысы....
__________________________________
Қазiргi уақытта республикада қолданылып жүрген заңдарға қайшы келетiн және тұтынушылардың құқықтарына нұқсан келтiретiн толып жатқан ведомстволық актiлер бар. Тiкелей қолданылатын заң болып табылатын Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау, шарттың ережелерiн күштеп тануға жол бермеу, сол сияқты шаруашылық жүргiзушi монополист-субъектiлердiң өнiмдерiн (жұмысын, қызметiн) сатудан негiзсiз қосымша табыс алынуына жол бермеу мақсатында, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қыркүйектегi N 999  P940999_  қаулысының 4-тармағын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:
1. Шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң Мемлекеттiк тiзiлiмi мен Қазақстан Республикасы табиғи монополияларының Мемлекеттiк тiзбесiне кiргiзiлген шаруашылық жүргiзушi субъектiлер шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен шарттар жасасқан кезде өнiмдер, жұмыстар (қызмет көрсету) үшiн уақтылы төленбеген сомалар бойынша тараптардың жауапкершiлiгi тұрғысынан алғанда орындалмаған не ойдағыдай орындалмаған мiндеттеменiң сомасына әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн төлемнiң (айыппұлдың, өсiмнiң) мөлшерiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi аталған сомаларды төлеу күнi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 есе шамасынан артық өндiрiп алуға құқығы жоқ деп белгiленсiн.
2. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен шарттар жасасу кезiнде тараптардың келiсiмдi мiндеттемелерiн орындау үшiн өзара жауапкершiлiгiн арттыру мақсатында ол шарттарға келiсiмнiң ережелерiн орындамағаны үшiн айыппұл санкцияларын көздейтiн тармақтар мiндеттi түрде кiргiзiлсiн, олардың мөлшерi мынадай:
- есеп-қисап аспабынан тысқары берiлетiн жұмыс (қызмет) үшiн: жұмыс (қызмет) берiлмеген әрбiр толық және толық емес күн үшiн жұмыстың (қызметтiң) құнының есептеулi күнтәулiктiк құнынан 1,5 есе кем емес мөлшерде;
- есеп-қисап аспабы бойынша берiлетiн жұмыс (қызмет) үшiн шарттың ережелерiнде көзделiп берiлмеген жұмыстың (қызметтiң) есептеулi құнынан 1,5 есе кем емес мөлшерде.

3. Штрафные санкции за невыполнение потребителем условий договора в части выполнения графиков и объемов потребления применяются только в тех в случаях, когда при составлении договора одновременно были оговорены график потребления (поставки) объема работ (услуг) и порядок взимания этих штрафов.
4. Обязать хозяйствующих субъектов-монополистов, включенных в Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов и Государственный регистр субъектов естественных монополий Республики Казахстан, привести ранее заключенные договоры в соответствие c настоящим Постановлением.
5. Территориальным комитетам по ценовой и антимонопольной политике установить контроль за составлением хозяйствующими субъектами-монополистами договоров на реализацию продукции и оказание работ (услуг) в соответствии с настоящим Постановлением.
6. С принятием настоящего Постановления утрачивают силу все нормативные акты министерств, государственных комитетов, ведомств и других органов государственного управления, а также решения органов управления хозяйствующих субъектов всех форм собственности по вопросу взимания неустойки (штрафа, пени) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения договорных обязательств хозяйствующих субъектов-монополистов.
Председатель

3. Тұтынушы тұтынудың кестесi мен мөлшерiн орындау жөнiндегi шарт ережелерiн орындамағаны үшiн айыппұл салу тек мына жағдайда ғана - Шартты әзiрлеу кезiнде жұмыс (қызмет) тұтынудың (жөнелтудiң) кестесi мен аталған айыппұлды өндiрiп алудың тәртiбi бiр мезгiлде ескерiлгенде - қолданылады.
4. Шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң Мемлекеттiк тiзiлiмi мен Қазақстан Республикасы табиғи монополияларының Мемлекеттiк тiзбесiне кiргiзiлген шаруашылық жүргiзушi монополистерге бұрын жасасылған шарттарды осы қаулыға сәйкес келтiру мiндеттелсiн.
5. Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi аумақтық комитеттер шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң осы қаулыға сәйкес өнiмдер сату мен жұмыс (қызмет) атқару жөнiнде шарттар әзiрлеуiне бақылау орнатсын.
6. Осы қаулының қабылдануына байланысты шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлер келiсiмдi мiндеттемелерiн орындамаған немесе ойдағыдай орындамаған жағдайда төлем (айыппұл, өсiм) өндiрiп алу мәселесi туралы министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың және басқа мемлекеттiк басқару органдарының, сондай-ақ меншiктiң барлық нысандарындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер басқару органдарының шешiмдерi барлық нормативтiк актiлерi күшiн жояды.
Төраға