Об утверждении Положения о порядке приватизации Управлений (отделов) рабочего снабжения
Совместное постановление Государственного комитета Республики Казахстан по управлению госимуществом от 18 апреля 1996 г. N 310 и Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации и от 16 апреля 1996 г. N 142. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9.08.1996 г. N 190. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О приватизации" от 23 декабря 1995 года и в целях приведения в соответствие с Указом нормативных актов, регулирующих приватизацию Управлений (отделов) рабочего снабжения, Государственный комитет по управлению государственным имуществом и Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации постановляют:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке приватизации Управлений (отделов) рабочего снабжения.
2. Признать утратившим силу Положение "О порядке приватизации Управлений (отделов) рабочего снабжения", утвержденное постановлением Государственного комитета по государственному имуществу N 270 от 28 ноября 1994 года с изменениями и дополнениями N 44 от 15 февраля 1995 года и N 46 от 22 июня 1995 года.
3. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Заместителя Председателя Смирнова А.В. и Заместителя Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации Сарабекову Т.С.
Председатель                Председатель Государственного комитета Государственного комитета   Республики Казахстан
Республики Казахстан        по управлению госимуществом
по приватизации
Приложение
к совместному постановлению
Государственного комитета
Республики Казахстан
по управлению госимуществом
от 18 апреля 1996 г. N 310
и Государственного комитета
Республики Казахстан по
приватизации
от 16 апреля 1996 г. N 142
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке приватизации Управлений
(Отделов) рабочего снабжения <*>
Сноска. В текст Положения внесены следующие изменения согласно постановлению Департамента по приватизации Минфина Республика Казахстан от 4 августа 1997 г. N 386:
а) слова "Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации" заменить словами "Департамент по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан";
б) слова "далее - Комитет" заменить словами " далее - Департамент";
в) слова "Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом" заменить словами "Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан";
г) слова "Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству" заменить словами "Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства ";
д) слова "Председатель Государственного комитета Республики Казахстан по приватизации" заменить словами "Директор Департамента по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан".

Жабдықтау басқармаларын (бөлiмдерiн) жекешелендiру ретi жөнiндегi Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 18 сәуірдегі N 310, Қазақстан Республикасының Жекешелендіру жөніндегі мемлекеттік комитеті 1996 жылғы 16 сәуірдегі N 142 Бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 8 тамызда N 190 тіркелді. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Мәтiнiнде сөздер өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгiнiң жекешелендiру жөнiндегi департаментiнiң 1997.08.04. N 386 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заң күшi бар жарлығын орындау және Жабдықтау басқармаларын (бөлiмдерiн) жекешелендiрудi реттейтiн нормативтiк актiлердi Жарлыққа сәйкес келтiру мақсаттарында, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментi және Жекешелендiру жөнiндегi департаментi қаулы етедi:
1. Жабдықтау басқармаларын (бөлiмдерiн) жекешелендiру ретi туралы осы берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. 1995 жылғы 15 ақпандағы 44-шi және 1995 жылғы 22 маусымдағы 46-шi өзгерту, толықтыруларымен Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң 1994 жылғы 24 қарашадағы 270-шi қаулысымен бекiтiлген "Жабдықтау басқармаларын (бөлiмдерiн) жекешелендiру ретi" Ереженiң күшi жойылған деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментi директорының орынбасары А.В.Смирновқа және Жекешелендiру жөнiндегi департамент директорының орынбасары Т.С.Сарабековаға жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару          Жекешелендiру жөнiндегi
жөнiндегi мемлекеттiк комитет        мемлекеттiк комитет
Төрағасы                             Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк мүлiктi басқару
жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң
1996 жылғы 18 көкектегі N 310 және
Жекешелендiру жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы
16 көкектегі N 142 бiрлескен
қаулысына қосымша
Жабдықтау басқармаларын (бөлiмдерiн)
жекешелендiру ретi туралы
ЕРЕЖЕ

1. Общие положения
1.1. Настоящее Положение, разработанное в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О приватизации" от 23 декабря 1995 года, определяет порядок и организационные действия по подготовке и приватизации предприятий системы Управлений (Отделов) рабочего снабжения и других хозрасчетных предприятий торговли, общественного питания министерств, ведомств, объединений, управлений, трестов и других хозяйствующих субъектов, которые ранее не были приватизированы.
УРС - управление рабочего снабжения - это организационно-управленческая структура, создаваемая в составе министерства, ведомства, комитета для руководства отделами рабочего снабжения, находящимися в составе производственных объединений, трестов, комбинатов и предприятий (далее - головных предприятий), выступающая как элемент общей системы распределения.
ОРС - отдел рабочего снабжения - это структурное подразделение головного предприятия, создаваемое для оказания помощи головному предприятию в налаживании эффективной системы снабжения служащих, а также организации контрактной системы общественного питания и продовольственного снабжения работников головного предприятия. ОРС может выступать как подразделение УРСа, созданное для снабжения сотрудников головного предприятия. На отдельных головных предприятиях вместо отделов рабочего снабжения с аналогичными функциями созданы управления рабочего снабжения.
Для целей настоящего Положения под ОРСом понимается как совокупность всех структурных единиц и предприятий, входящих в состав Отдела рабочего снабжения, так и совокупность структурных единиц головного предприятия, обслуживаемых ОРСом.
1.2. Положение определяет общие принципы преобразований всех УРСов и ОРСов (далее - ОРСов) министерств, ведомств и государственных предприятий, независимо от их ведомственного подчинения и способа приватизации.
1.3. Приведенный в данном Положении подход включает следующие аспекты:
- выработку единой тактики приватизации всех предприятий, относящихся к системе ОРСов;
- отделение ОРСов от головных предприятий и их выделение;
- акционирование оптового звена ОРСов;
- определение общего порядка приватизации выделенных объектов и продажи госпакета акций.
1.4. Решение о приватизации ОРСов принимается:
- предприятий, приватизируемых по индивидуальным проектам или не подлежащих приватизации, Правительством Республики Казахстан;
- для всех остальных предприятий - территориальным органом Департамента управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитетом).

1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығына сәйкес әзiрленген осы Ереже министрлiктердiң, ведомстволардың, бiрлестiктердiң, басқармалардың, трестердiң және өзге шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң бұған дейін жекешелендiрiлмеген Жабдықтау басқармалары (бөлiмдерi) жүйесiнiң кәсiпорындары мен басқа да шаруашылық есептегi сауда, қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарын даярлау мен жекешелендiрудiң ретiн және ұйымдастыру шараларын айқындайды.
Жабдықтау басқармасы - бөлудiң жалпы жүйесiнiң бiр бөлшегi болып, өндiрiстiк бiрлестiктердiң, трестердiң, комбинаттардың және кәсiпорындардың (бұдан әрi - басты кәсiпорындардың) құрамындағы жабдықтау бөлiмдерiне басшылық ету үшiн министрлiктiң, ведомствоның, комитеттiң құрамында жасалатын ұйымдық-басқару құрылымы.
Жабдықтау бөлiмi - қызметкерлердi жабдықтаудың тиiмдi жүйесiн жолға қоюда бас кәсiпорынға көмектесу үшiн, сондай-ақ басты кәсiпорын қызметкерлерiнiң қоғамдық тамақтану және азық-түлiкпен жабдықталуының шарттық жүйесiн ұйымдастыру үшiн жасалатын құрылымдық бөлiмше. Жабдықтау бөлiмi басты кәсiпорын қызметкерлерiн жабдықтау үшiн құрылған Жабдықтау басқармасының бөлiмшесi ретiнде болуы мүмкiн. Жекелеген басты кәсiпорындарда жабдықтау бөлiмдерiнiң орнына осындай қызметтерiмен жабдықтау басқармалары құрылған.
Осы Ереженiң мақсаты үшiн Жабдықтау бөлiмi деп Жабдықтау бөлiмдерiнiң құрамына кiретiн барлық құрылымдық бiрлiктер мен кәсiпорындардың жиынтығы сияқты, жабдықтау бөлiмдерi қызмет ететiн басқа кәсiпорынның құрылымдық бiрлiктерiнiң де жиынтығын айтамыз.
1.2. Ереже олардың ведомстволық бағынысына және жекешелендiру тәсiлiне қарамастан, барлық министрлiктердiң, ведомстволардың және мемлекеттiк кәсiпорындардың барлық Жабдықтау басқармалары мен Бөлiмдерiн (бұдан әрi - Жабдықтау бөлiмдерiн) өзгертудiң жалпы принциптерiн айқындайды.
1.3. Бұл Ережеде келтiрiлген амалдың мынадай қырлары бар:
- Жабдықтау бөлiмдерi жүйесiне жататын барлық кәсiпорындарды жекешелендiрудiң бiртұтас тактикасын әзiрлеу;
- Жабдықтау бөлiмдерiн басты кәсiпорындардан бөлу және олардың бөлiнiп шығуы;
- Жабдықтау бөлiмдерiнiң көтерме буындарын акционерлеу;
- бөлiнген объектiлердi жекешелендiрудiң және акцияның мемлекеттiк пакеттерiн сатудың жалпы ретiн айқындау.
1.4. Жабдықтау бөлiмдерiн жекешелендiру туралы шешiмдi:
- Жеке жобалар бойынша жекешелендiрiлген немесе жекешелендiрiлуге жатпайтын кәсiпорындар үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi;
- Қалған барлық кәсiпорындар үшiн - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментiнiң аумақтық органы (бұдан әрi - Департамент) қабылдайды.

1.5. Продажа государственных предприятий, общий порядок приватизации которых определяется нормами настоящего Положения, осуществляется через аукционы в соответствии с действующим законодательством, с учетом особенных норм настоящего Положения. Вид, способы и сроки продажи государственного имущества определяются Департаментом по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальными органами на местах.
1.6. Оценка имущества предприятий на всех этапах приватизации производится в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим оценку стоимости объектов приватизации.
1.7. Прекращение трудовых отношений с работниками приватизируемых предприятий осуществляется в порядке и по основаниям, предусмотренным действующим трудовым законодательством.
1.8. Приватизация ОРСов осуществляется в два этапа:
- выделение;
- акционирование оптового звена;
- продажа объектов приватизации и акций. При этом предварительная стадия - акционирование оптового звена - производится в установленном законом порядке после выделения. Решение о целесообразности акционирования принимается Комитетом.
2. Механизм выделения подразделений из состава ОРСов
2.1. Под выделением понимается выделение из организационной структуры предприятия подразделений. Указанные объекты выделяются при наличии у них признаков, предусмотренных настоящим Положением.
2.2. По выделенным объектам приватизации, расположенным в отдельно стоящих зданиях и пристроенных помещениях по разделительному балансу передаются объекты в целом, то есть здания, помещения и все государственное имущество выделяемого объекта вместе с отведенным для него земельным участком.
По объектам приватизации, расположенным во встроенных помещениях, могут выделяться объекты вместе с земельными участками только в том случае, если участок, согласно земельного законодательства, относится к разряду делимых. В случае расположения объекта на неделимом участке оговаривается порядок общего пользования земельным участком.
2.3. При наличии соответствующей управленческой структуры рабочего снабжения на первом этапе ОРС выделяется из ее состава, что оформляется соответствующим решением Комитета, являющимся одновременно решением о начале процесса приватизации ОРСа. Затем составляется схема выделения ОРСа, для чего все структурные единицы, входящие в состав или обслуживаемые ОРСом делятся на две части - подлежащие и не подлежащие выделению.
2.4. Обязательному выделению подлежат следующие предприятия или структурные единицы, находящиеся в черте города или в поселке городского типа, но не на территории головного предприятия и не на территории основной оптовой базы:
- магазины и предприятия общественного питания;
- предприятия бытового обслуживания;
- автотранспортные предприятия;
- строительные подразделения;
- оптовые базы, за исключением основной базы ОРСа;
- иные производственные единицы, не связанные напрямую с обслуживанием головного предприятия.
Список выделяемых предприятий утверждается постановлением Комитета.

1.5. Жекешелендiрiлуiнiң жалпы ретi осы Ереженiң нормаларымен айқындалатын мемлекеттiк кәсiпорындар осы Ереженiң ерекше нормаларын ескерумен қолданыстағы заңға сәйкес аукциондарда сатылады. Мемлекеттiк мүлiктi сатудың түрiн, тәсiлдерi мен мерзiмiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментi және оның жергiлiктi жерлердегi аумақтық органдары айқындайды.
1.6. Жекешелендiрудiң барлық кезеңдерiнде кәсiпорындардың мүлкiн бағалау кезеңдерiнде кәсiпорындардың мүлкiн бағалау жекешелендiру объектiлерiнiң құнын бағалауды реттейтiн Құқықтық нормативтiк актiлерге сәйкес жүргiзiледi.
1.7. Жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың қызметкерлерiмен еңбек қатынастарын тоқтату қолданыстағы еңбек заңымен көзделген ретi және негiзi бойынша жүзеге асырылады.
1.8. Жабдықтау бөлiмдерiн жекешелендiру екi кезеңде жүзеге асырылады:
- бөлiнiп шығу;
- көтерме буынды акционерлеу;
- жекешелендiру объектiлерiн және акцияларды сату.
Бұл ретте алдыңғы кезең - көтерме буынды акционерлеу - бөлiнуден кейiн заңмен белгiленген ретпен жүргiзiледi. Акциялаудың дұрыстылығы туралы шешiмдi Комитет қабылдайды.
2. Жабдықтау бөлiмдерiнiң құрамымен бөлiмшелердi
бөлiп шығарудың тетiгi
2.1. Бөлiнiп шығу дегенiмiз - кәсiпорынның ұйымдық құрылымынан бөлiмшелердi шығару, Аталған объектiлер осы Ережемен көзделген белгiлерi болған кезде бөлек шығарылады.
2.2. Жеке тұрған ғимараттарда және қосып салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендiрудiң бөлiп шығарылған объектiлерi бойынша бөлу балансымен олар тұтастай берiледi, яғни бөлiнiп шыққан объектiнiң ғимараты, үй-жайы және мемлекеттiк бар мүлкi оған бөлiнген жер бөлiгiмен бiрге берiледi.
Егер жер заңына сәйкес жер бөлiгi бөлiнетiндер қатарына жатқан жағдайда, қосып салынған үй-жайларда орналасқан жекешелендiру объектiлерi бойынша олар тек сол жер бөлiктерiмен бiрге шығарылуы мүмкiн. Объект бөлiнбейтiн жерде орналасқан жағдайда жер бөлiгiн жалпылай пайдалану ретi келiсiледi.
2.3. Жабдықтаудың тиiстi басқару құрылымы болған кезде Жабдықтау бөлiмi алғашқы кезеңде оның құрамынан шығарылады. Бұл Комитеттiң тиiстi шешiмiмен ресiмделедi. Ол сонымен бiр мезгiлде Жабдықтау бөлiмiн жекешелендiру барысының басталғандығы туралы шешiм болады. Бұдан соң Жабдықтау бөлiмiн бөлiп шығарудың нобайы жасалады. Ол үшiн Жабдықтау бөлiмi құрамындағы немесе ол қызмет ететiн барлық құрылымдық бiлiктер бөлiнiп шығуға жататын және жатпайтын болып екiге бөлiнедi.
2.4. Бiрақ басты кәсiпорынның немесе негiзгi көтерме базаның аумағында емес, қала шетiнде немесе қала түрiндегi поселкада орналасқан мына кәсiпорындар немесе құрылымдық бiрлiктер мiндеттi бөлiнiп шығуға жатады:
- Қоғамдық тамақтандырудың дүкендерi мен кәсiпорындары;
- тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындары;
- автокөлiк кәсiпорындары
- құрылыс бөлiмшелерi;
- жабдықтау бөлiмiнiң негiзгi базасын қоспағанда көтерме базалары;
- басты кәсiпорынға қызмет етуге байланысты емес өзге өндiрiстiк бiрлестiктер.
Бөлiнiп шығатын кәсiпорындардың тiзiмi Комитет қаулысымен бекiтiледi.

2.5. Головное предприятие совместно с ОРСом готовит список подразделений и предприятий, не подлежащих выделению. Основанием для отнесения в указанный список может служить:
- расположение объекта в месте, доступном только для сотрудников головного предприятия;
- расположение объекта в производственном здании, принадлежащем головному предприятию. При этом производственный характер здания определяется его необходимостью для основной сферы деятельности головного предприятия;
- отдаленность населенного пункта при отсутствии в нем альтернативных источников снабжения населения.
Данный список, вместе с обоснованием отнесения объекта к нему представляется для утверждения в Комитет и направляется в Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан. Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан принимает решение о соответствии внесенных в список объектов вышеупомянутым критериям, корректирует и утверждает список.
Одновременно принимается решение о передаче или о сохранении указанных выше объектов на балансе головного предприятия, или об их сохранении на балансе ОРСа.
2.6. Все объекты, не вошедшие в состав списка из пункта 2.5, подлежат выделению и последующей передаче территориальному комитету по приватизации для дальнейшей продажи в соответствии с действующим законодательством.
2.7. Управление выделенными объектами или предприятиями в период между их отделением от ОРСа и продажей на аукционе осуществляется Комитетом.
2.8. По решению Комитета выделенные объекты до момента их реализации могут функционировать в прежнем режиме в интересах головного предприятия.
2.9. В случае принятия Комитетом решения о нецелесообразности предварительного акционирования оптовых баз ОРСов, последние передаются Департаменту по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан для продажи на аукционах в соответствии с действующим законодательством.
2.10. Государственные пакеты акций выделенных оптовых баз, прошедших в качестве предварительной стадии приватизации акционирование, передаются в Департамент по приватизации Министерства финансов Республики Казахстан для продажи в соответствии с действующим законодательством.
2.11. Если головное предприятие не подлежит приватизации или приватизируется по индивидуальному проекту, Департамент управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан вправе принять решение о нецелесообразности немедленной приватизации оптового звена ОРСа и вместо продажи государственного пакета акций с аукциона объявить тендер по заключению контракта на передачу госпакета акций, в установленном законом порядке, в доверительное управление с правом дальнейшего выкупа.

2.5. Басты кәсiпорын жабдықтау бөлiмiмен бiрлесiп бөлiнiп шығуға жатпайтын кәсiпорындардың тiзiмiн дайындайды. Бұл тiзiмге кiргiзудiң мынадай негiзi болуы мүмкiн:
- объектiнiң тек басты кәсiпорын қызметкерлерiнiң қолы жетерлiк жерде орналасуы;
- объектінiң басты кәсiпорынның өндiрiстiк ғимаратында орналасуы. Бұл ретте ғимараттың өндiрiстiк сипаты оның басты кәсiпорын қызметiнің саласы үшiн қажеттiлiгiмен айқындалады;
- халықты жабдықтаудың өзге балама көзi болмай, елдi мекеннiң қашықта орналасуы.
Бұл тiзiм объектiнi осыған негiздеп келтiрiлуiмен бiрге Комитетке бекiту үшiн ұсынылады және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментiне жiберiледi. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментi тiзiмге кiргiзiлген объектiлердiң жоғарыда аталған өлшемдерге сәйкестiгi туралы шешiм қабылдайды, тiзiмдi түзеп, бекiтедi.
Сонымен бiр мезгiлде осы аталған объектiлердi басты кәсiпорынның қарауына өткiзу немесе сонда сақтау не оларды Жабдықтау бөлiмiнiң қарауында сақтау туралы шешiм қабылданады.
2.6. 2.5-тармақтағы тiзiм құрамына кiрмеген барлық объектiлер қолданыстағы заңға сәйкес одан әрi сату үшiн бөлiнiп шығуға және жекешелендiру жөнiндегi аумақтық комитетке кейiннен өткiзуге жатады.
2.7. Жабдықтау бөлiмiнен бөлiну және аукционда сату кезеңi арасында осы бөлiнiп шыққан объектiлердi немесе кәсiпорындарды басқаруды Комитет жүзеге асырады.
2.8. Комитеттiң шешiмiмен объектiлер өздерiн бөлiп шығару iс жүзiне асырылған сәтке дейiн басты кәсiпорынның мүдделерiмен бұрынғы күйiнде жұмыс iстеуi мүмкiн.
2.9. Комитет Жабдықтау бөлiмдерiнiң көтерме базаларын алдын ала акционерлеудiң ретi жоқтығы туралы шешiм қабылдаған жағдайда, олар қолданыстағы заңға сәйкес аукциондарда сату үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментiне берiледi.
2.10. Акционерлеудiң алдын ала жекешелендiру кезеңi ретiнде өтiп, бөлiнiп шыққан көтерме базалары акцияларының мемлекеттiк пакеттерi қолданыстағы заңға сәйкес сату үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Жекешелендiру жөнiндегi департаментiне берiледi.
2.11. Егер басты кәсiпорын жекешелендiрiлуге жатпаса немесе жоба бойынша жекешелендiрiлсе, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiктер мен активтердi басқару жөнiндегi департаментi Жабдықтау бөлiмiнiң көтерме буынын дереу жекешелендiрудiң ретi жоқтығы туралы шешiм қабылдап және акцияның мемлекеттiк пакетiн аукционда сатудың орнына заң белгiлеген ретпен акцияның мемлекеттiк пакетiн бұдан кейiнгi сатып алу құқымен сенiп басқаруға берiп шарттама жасауға тендер жариялауға шешiм қабылдауға құқы бар.