Об утверждении Инструкции о порядке рассмотрения обращений и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях ГСК Республики Казахстан
Приказ Государственного следственного комитета Республики Казахстан от 30 апреля 1996 г. N 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.10.1996 г. N 209. Утратил силу - приказом И.о. министра внутренних дел РК от 25.12.2004г. N 713
Извлечение из приказа И.о. министра внутренних дел РК
от 25.12.2004г. N 713
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие законодательству Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан:
...
приказ Государственного следственного комитета Республики Казахстан от 30 апреля 1996 г. N 80 "Об утверждении Инструкции о порядке рассмотрения обращений и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях ГСК Республики Казахстан" ...
И.о. министра
генерал-майор полиции".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, N 2340 от 19 июля 1995 года "О порядке рассмотрения обращений граждан" и в целях совершенствования работы с обращениями и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях ГСК Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке рассмотрения обращений и организации приема граждан в органах, учебных заведениях, учреждениях, организациях и на предприятиях ГСК Республики Казахстан (приложение).
2. Начальникам главных управлений, управлений и самостоятельных отделов ГСК Республики Казахстан, УГСК по областям и на транспорте, ГУГСК по г. Алматы, горрайорганов ГСК и учебных заведений, руководителям учреждений, организаций и предприятий ГСК Республики Казахстан:
2.1. Организовать изучение Инструкции всем оперативно-начальствующим составом, работниками Секретариатов (канцелярий) и другими лицами, занимающимися рассмотрением обращений и приемом граждан, обеспечить выполнение содержащихся в Инструкции требований.
2.2. Принять необходимые меры к дальнейшему улучшению работы с обращениями и приему граждан, обратив особое внимание на закрепление, распространение и развитие положительного опыта.

"Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында өтiнiштердi қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнің 1996 жылғы 30 сәуiрдегі N 80 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 18 қазанда тіркелді. Тіркеу N 209. Күші жойылды - ҚР Iшкi Iстер Министрлiгiнің 2004 жылғы 25 желтоқсандағы N 713 Бұйрығымен.
----------------Бұйрықтан үзінді----------------------
Ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң мынадай:
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1996 жылғы 18 қазанда N 209 болып тiркелген "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнің органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында өтiнiштердi қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1996 жылғы 30 сәуiрдегi N 80...
Министрдiң міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты
__________________________________
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 маусымдағы заң күшi бар "Азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" N 2340 Жарлығына сәйкес және Қазақстан Республикасы МТК-нiң органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында өтiнiштермен жұмысты және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыруды жетiлдiру мақсатында Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы МТК органдарында, оқу орындарында, мекемелерiнде, ұйымдарында және кәсiпорындарында өтiнiштердi қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы ұсынылған Нұсқаулық бекiтiлсiн (қосымша).
2. Қазақстан Республикасы МТК-нiң Бас басқармаларының, басқармалары мен дербес бөлiмдерiнiң, облыстар бойынша, көлiктегi МТКБ, Алматы қаласы бойынша МТКББ, қалалық, аудандық Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң және оқу орындарының бастықтарына. Қазақстан Республикасы МТК мекемелерiнiң, ұйымдарының және кәсiпорындарының басшыларына:
2.1. Барлық жедел басшылық құраммен. Секретариаттар (кеңселер) қызметкерлерiмен өтiнiштердi қараумен және азаматтарды қабылдаумен айналысатын басқа да адамдармен Нұсқаулықты оқып-үйренудi ұйымдастырсын, Нұсқаулықтағы талаптарды орындауды қамтамасыз етсiн.
2.2. Пайдалы тәжiрибелеудi орнықтыруға, таратуға және дамытуға ерекше назар аудара отырып, өтiнiштермен жұмысты және азаматтарды қабылдауды одан әрi жақсартуға қажеттi шаралар белгiлесiн.

2.3. Ежеквартально представлять отчеты о состоянии работы по данному вопросу в Секретариат-управление ГСК Республики Казахстан до 5 числа следующего за отчетным кварталом месяца.
3. Контроль за выполнением настоящего приказа и требований утвержденной Инструкции возложить на Секретариат-управление ГСК Республики Казахстан (Патсаев У.К.).
Председатель
Приложение
к приказу ГСК
Республики Казахстан
от 30 апреля 1996 г. N 80
Инструкция
о порядке рассмотрения обращений
и организации приема граждан в органах,
учебных заведениях, учреждениях, организациях
и на предприятиях ГСК Республики Казахстан
1. Общие положения
1.1. Рассмотрение предложений, заявлений, жалоб <*> и прием граждан являются формами укрепления и расширения связи органов Государственного следственного комитета <**> с населением. В работе должны соблюдаться высокая культура, внимательное, уважительное отношение к гражданам. Информацию, содержащуюся в письменных и устных обращениях граждан, необходимо использовать для дальнейшего укрепления законности и правопорядка, совершенствования деятельности органов Государственного следственного комитета.
Сноска. <*> Далее - обращения, если иное не оговорено специально.
Сноска. <**> Органами Государственного следственного комитета именуются также учебные заведения, учреждения, организации и предприятия ГСК Республики Казахстан, если иное не оговорено специально.
Персональную ответственность за организацию и состояние работы с обращениями, приема граждан в органах Государственного следственного комитета несут их первые руководители.
1.2. При рассмотрении и разрешении обращений и организации приема граждан необходимо руководствоваться Конституцией Республики Казахстан, Указом Президента РК, имеющим силу Закона, "О порядке рассмотрения обращений граждан", другими нормативными актами Республики Казахстан, настоящей Инструкцией.
1.3. Действие настоящей Инструкции не распространяется на порядок рассмотрения обращений граждан, установленный уголовно-процессуальным, гражданско-процессуальным законодательством, законодательством об административных правонарушениях и другими нормативными актами Республики Казахстан.
2. Учет и рассмотрение обращений
2.1. Все поступившие обращения граждан, сотрудников органов Государственного следственного комитета должны быть зарегистрированы в Секретариате-управлении (канцелярии служб) в день их поступления. В правом нижнем углу (на свободном от текста месте) первой страницы обращения ставится штамп органа Государственного следственного комитета c указанием регистрационного номера, даты поступления и количества листов (основного и приложения к нему).

2.3. Тоқсан сайын Қазақстан Республикасы МТК Секретариат-басқармасына осы мәселе бойынша жұмыс күйi туралы есептi есеп беру тоқсанынан кейiнгi айдың 5-шi күнiне дейiн ұсынсын.
3. Осы бұйрықпен бекiтiлген Нұсқаулық талаптарының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы МТК Секретариат-басқармасына (Патсаев Ұ.Қ.) жүктелсiн.
Төраға
әдiлет
генерал-полковнигi
Қазақстан Республикасы МТК-нiң
1996 жылғы 30 сәуiр
N 80 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы МТК-нiң органдарында, оқу
орындарында, ұйымдарында, мекемелерiнде және
кәсiпорындарында өтiнiштердi қарау және азаматтарды
қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1.1. Ұсыныстарды, арыздарды, шағымдарды <*> қарау және азаматтарды қабылдау Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының <**> халықпен байланысын нығайту және кеңейту нысандары болып табылады. Бұл жұмыста жоғары мәдениеттiлiк, адамдарға ықыласты, сыйлы қатынас сақталуы тиiс. Азаматтардың жазбаша және ауызша өтiнiштерiндегi ақпараттарды заңдылық пен құқық тәртiбiн одан әрi нығайту, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметiн жетiлдiру үшiн пайдалану қажет.
<*> Ескерту. Егер арнаулы түрде басқаша түсiндiрiлмесе, бұдан
әрi өтiнiштер деп аталады.
<**> Ескерту. Егер арнаулы түрде басқаша түсiндiрiлмесе,
Қазақстан Республикасы МТК-нiң оқу орындары,
мекемелерi, ұйымдары және кәсiпорындары да
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдары деп
аталады.
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында өтiнiштермен жұмыс істеудi, азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру үшiн және оның жай-күйiне олардың бiрiншi басшылары жеке жауап бередi.
1.2. Өтiнiштердi қарап, шешiмiн табу кезiнде және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыруда Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар "Азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Жарлығын, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк актiлерiн, осы Нұсқаулықты басшылыққа алу қажет.
1.3. Қазақстан Республикасының қылмыстық-iс жүргiзу, азаматтық-iс жүргiзу заңдылықтарымен, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдылықтарымен және басқа нормативтiк актiлерiмен белгiленген азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртiбiне осы Нұсқаулықтың күшi қолданылмайды.
2. Өтiнiштердi есепке алу және қарау
2.1. Азаматтардан, Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының қызметкерлерiнен түскен барлық өтiнiштер сол келiп түскен күнi Секретариат басқармасында (кеңседе) тiркелуi тиiс. Өтiнiштiң бiрiншi бетiнiң оң жақтағы төменгi бұрышына (бос жерiне) Мемлекеттiк тергеу комитетi органының мөртаңбасы соғылып, келiп түскен мерзiмi мен тiркеу нөмiрi және парақтарының саны (негiзгi және оның қосымшасының) көрсетiледi.

Регистрационный номер может быть дополнен другими обозначениями, обеспечивающими систематизацию, поиск, анализ и сохранность обращений, например, начальной буквой Фамилии автора обращения (Е-17), индексом (кодом) службы (3/12) и т.п.
К зарегистрированному обращению прилагается бланк резолюции, на котором печатается краткое содержание обращения (приложение N 1).
Конверты, в которых поступили обращения, сохраняются в течение всего периода их разрешения вместе с письмами.
2.2. Отказ в приеме обращения запрещается.
2.3. Учет обращений производится по карточкам, в которых ведутся записи об их движении и результатах разрешения (приложение N 2) <*>. Карточки размещаются в картотеке по алфавиту. В органе Государственного следственного комитета, в который поступает небольшое количество обращений, разрешается вести их учет в журнале (приложение N 3).
Сноска. <*> В органах Государственного следственного комитета, где учет обращений осуществляется с применением ЭВМ, в карточку учета разрешается вносить дополнительные реквизиты, изменять их расположение. При этом должны сохраняться данные, предусмотренные карточкой учета.
2.4. На повторных обращениях проставляется регистрационный номер первоначального обращения, а также штамп "ПОВТОРНО" на свободном от текста месте первой страницы. Карточка учета с пометкой "ПОВТОРНО" в правом верхнем углу помещается с первоначальной в картотеке текущего года. К повторным обращениям приобщаются материалы рассмотрения предыдущих.
2.5. Повторными считаются обращения, поступившие от одного и того же лица по одному и тому же вопросу, в которых:
2.5.1. Обжалуется решение, принятое но предыдущему обращению, поступившему в данный орган Государственного следственного комитета.
2.5.2. Сообщается о несвоевременном разрешении предыдущего обращения, если со времени его поступления истек установленный законодательством срок рассмотрения.
2.5.3. Указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения.
2.6. Повторные обращения, в которых не приводятся новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, если по ним имеются исчерпывающие материалы проверок, с согласия руководства дополнительной проверке не подлежат, о чем в пятнадцатидневный срок сообщается автору.
2.7. Письменные обращения, в которых не указаны фамилия, имя, отчество, данные о месте жительства, работы или учебы, признаются анонимными и рассмотрению не подлежат, кроме сведений, представляющих оперативный интерес (по решению руководства органа Государственного следственного комитета).

Тiркеу нөмiрi өтiнiштердi жүйелеудi, iздестiрудi, талдауды және сақтауды қамтамасыз ететiн басқа да белгiлермен, мысалы, хат авторы фамилиясының бастапқы әрпiмен (Е-17), қызметтiң кодымен (3/12) және т.б. толықтырылуы мүмкiн.
Тiркелген өтiнiшке оның қысқаша мазмұны жазылған бұрыштама бланкiсi қоса берiледi (N 1 қосымша).
Өтiнiштердiң конверттерi олардың шешiмi табылғанға дейiнгi кезең бойы, хаттармен бiрге сақталады.
2.2. Өтiнiштi қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.
2.3. Өтiнiштерге карточкалар бойынша есеп жүргiзiледi, оларда өтiнiштiң қозғалысы мен шешiмiн табу нәтижелерi туралы жазулар жазылады (N 2 қосымша) <*>. Карточкалар картотекаға алфавит бойынша орналастырылады. Өтiнiштер аз мөлшерде келiп түсетiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында оларға журнал бойынша есеп жүргiзуге рұқсат етiледi (N 3 қосымша).
<*>. Ескерту. Өтiнiштерге электронды-есептеу машиналарын қолдану арқылы есеп жүргiзетiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында есеп карточкасына қосымша реквизиттер енгiзуге, олардың орналасу тәртiбiн өзгертуге рұқсат етiледi. Бұл ретте есеп карточкасымен көзделген деректер сақталуы керек.
2.4. Қайталанған өтiнiштерге бастапқы өтiнiштiң тiркеу нөмiрi қойылады, сондай-ақ бiрiншi бетiнiң бос жерiне "ҚАЙТАЛАНҒАН" деген мөртаңба соғылады. "ҚАЙТАЛАНҒАН" белгiсi соғылған есеп карточкасы бастапқысымен бiрге ағымдағы жылдың картотекасына салынады. Қайталанған өтiнiштерге бұрынғы арыздарды қараудың материалдары қоса тiгiледi.
2.5. Қайталанған өтiнiш деп бiр адамнан және бiр мәселе бойынша қайта келiп түскен және оларда:
2.5.1. Аталған Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органына түскен алғашқы өтiнiш бойынша қабылданған шешiмге шағым айтылған;
2.5.2. Алғашқы өтiнiштiң егер ол келiп түскен уақыттан берi заңмен көзделген қарау мерзiмi өтiп кеткен болса, дер кезiнде шешiлмегенi туралы хабарланған;
2.5.3. Алғашқы өтiнiштi қарау және шешiмiн табу кезiнде жiберiлген басқа кемшiлiктер көрсетiлген өтiнiштер саналады.
2.6. Жаңа дәлелдеу мен айғақтар келтiрiлмеген және органдарда бұл жайында тексерудiң егжей-текжейлi материалдары бар қайталанған өтiнiштер басшылықтың келiсiмi бойынша қосымша тексерiлмейдi, бұл туралы арыз иесiне он бес күн iшiнде хабарланады.
2.7. Тегi, аты, әкесiнiң аты жазылмаған, тұратын жерi, жұмыс немесе оқу орны туралы деректер көрсетiлмеген жазбаша арыздар, тек оперативтiк мәнi бар мәлiметтерден басқасы, "домалақ арыз" деп танылады және қаралмайды. (Мемлекеттiк тергеу комитетi органы басшылығының шешiмi бойынша).

2.8. Обращения одного и того же лица по одному и тому же вопросу, направленные нескольким адресатам, которыми они пересланы для разрешения в орган Государственного следственного комитета, рассматриваются, как одно обращение и не должны учитываться как повторные.
2.9. Зарегистрированные обращения незамедлительно передаются на рассмотрение, как правило, руководителям органа Государственного следственного комитета, которые обязаны определить порядок и сроки их разрешения, дать по каждому из них письменные указания исполнителям. На тексте обращений не следует учинять никаких надписей (резолюций, указаний и т.п.). Резолюции и указания руководителей органов ГСК РК печатаются или пишутся собственноручно на бланках установленного образца (приложение N 4) и в них, как правило, указываются:
- исполнители (наименование службы, фамилии и инициалы должностных лиц);
- ясное и исчерпывающее содержание поручения или порядок и характер исполнения обращения;
- срок исполнения;
- личная подпись руководителя;
- дата (число, месяц, год);
- на нижнем поле под чертой - к какому обращению относится резолюция с указанием его даты и номера.
Указания и поручения руководителей служб даются письменно на бланках резолюций (приложение N 4).
2.10. Запрещается направлять жалобы граждан для разрешения тем органам или должностным лицам, действия которых обжалуются, а также возлагать проведение проверок на лиц, в отношении которых имеются основания полагать, что они не заинтересованы в объективном решении вопроса.
2.11. По каждому обращению не позднее, чем в пятидневный срок, должно быть принято одно из следующих решений:
- о принятии к своему производству;
- о передаче на разрешение в подчиненный или другой орган Государственного следственного комитета;
- о направлении по принадлежности в другое ведомство, если вопросы, поднятые в обращении, не входят в компетенцию органов Государственного следственного комитета;
- о приобщении к ранее поступившему обращению.
О направлении обращения в другой орган Государственного следственного комитета или другое ведомство сообщается автору.
2.12. В случаях, когда в обращении наряду с вопросами, относящимися к компетенции органов Государственного следственного комитета, поднимаются вопросы, подлежащие разрешению в других ведомствах, не позднее пятидневного срока в соответствующее ведомство направляется копия обращения или выписка из него, о чем извещается автор.
2.13. На обращение, взятое на контроль, заполняется контрольная карточка в двух экземплярах, одна из которых помещается в контрольную картотеку, а вторая - передается вместе с письмом исполнителю (приложение N 5).

2.8. Бiр адамның бiр мәселе бойынша бiрнеше орындарға жiберген және олар шешiмiн табу үшiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органына бағытталған өтiнiштерi бiр ғана өтiнiш ретiнде қаралады және қайталанған деп есептелмеуi керек.
2.9. Тiркелген өтiнiштер, әдетте, дереу Мемлекеттiк тергеу комитетi органы басшыларының қарауына жiберiледi, олар оның шешiмiн табу тәртiбi мен мерзiмiн анықтауға, әр өтiнiш бойынша орындаушыларға жазбаша нұсқаулар беруге мiндеттi. Өтiнiштердiң мәтiнiне ешқандай жазу (қарарлар, нұсқаулар және т.с.с.) жазылмайды.
ҚР МТК органдары басшыларының бұрыштамалары мен нұсқаулары белгiленген үлгiдегi (N 4 қосымша) бланкiлерде басылады немесе қолмен жазылады және бұларда, әдетте:
- атқарушылар (қызметтiң атауы, лауазымды адамдардың тегi мен аты-жөнi);
- тапсырманың айқын әрi толық мазмұны немесе құжаттағы орындаудың тәртiбi мен сипаты;
- атқару мерзiмi;
- басшының жеке өзiнiң қолы;
- мезгiлi (күнi, айы, жылы);
- сызықтың астынан төменiректе бұрыштаманың қай құжатқа қатысты екенi, осы құжаттың мезгiлi және нөмiрi көрсетiледi.
Қызмет басшыларының тапсырмалары мен нұсқаулары бұрыштамалардың бланкiлерiнде жазбаша түрде берiледi (N 4 қосымша).
2.10. Азаматтар шағымданып отырған органдарға немесе лауазымды адамдарға мәселенiң шешiмiн табу үшiн арызды соларға жiберуге, сондай-ақ мәселенi әдiл шешуге мүдделi емес деген негiз бар адамдарға тексеру жүргiзудi жүктеуге тыйым салынады.
2.11. Әрбiр өтiнiш бойынша, бес күндiк мерзiмнен кешiктiрiлмей, төмендегiдей шешiмдердiң бiреуi қабылдануы керек:
- өзiнiң қарауына қалдыру туралы;
- бағынышты немесе басқа Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органына шешiмiн табуға жiберу жөнiнде;
- егер өтiнiште айтылған мәселелер Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының құзырына жатпайтын болса, онда басқа тиiстi ведомствоға жiберу туралы;
- бұрын келiп түскен өтiнiшке қосып тiркеу туралы.
Өтiнiштiң басқа Мемлекеттiк тергеу комитетi органына немесе басқа ведомствоға жiберiлгенi туралы арыз иесiне хабарланады.
2.12. Өтiнiште Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының құзырына қатысты мәселелермен қатар басқа ведомстволарда шешiлуге тиiстi мәселелер көтерiлген болса, бес күндiк мерзiмнен кешiктiрiлмей тиiстi ведомствоға өтiнiштiң көшiрмесi немесе одан көшiрiлiм жiберiледi, бұл туралы арыз иесiне хабарланады.
2.13. Бақылауға алынған өтiнiшке екi данада бақылау карточкасы толтырылады, оның бiреуi бақылау картотекасына салынады, ал екiншiсi өтiнiшпен бiрге орындаушыға берiледi (N 5 қосымша).

2.14. Вся переписка по обращениям ведется за номерами, присвоенными им при регистрации. Ответы на обращение граждан направляются на бланках органа Государственного следственного комитета.
2.15. После окончания проверки и фактического исполнения принятого решения обращение вместе с перепиской возвращается в Секретариат-управление (канцелярию службы) органа Государственного следственного комитета с надписью "В дело" и подписью руководителя органа, принявшего это решение.
2.16. Документы в делах располагаются в хронологическом или алфавитном порядке. Каждое обращение и все документы, относящиеся к его рассмотрению и разрешению, составляют в деле самостоятельную группу. В случае получения повторного обращения или появления дополнительных документов при наличии технических возможностей они подшиваются к данной группе документов. При формировании дел проверяется правильность направления документов в дело, их полнота (комплектность). Неразрешенные обращения, а также неправильно оформленные документы подшивать в дела запрещается.
2.17. Документы и переписка по обращениям граждан во всех органах Государственного следственного комитета учитываются и хранятся в Секретариатах (канцеляриях) отдельно от других документов. Запрещается формирование и хранение дел у исполнителей.
3. Разрешение обращений граждан
3.1. Лица руководящего состава органов Государственного следственного комитета при рассмотрении обращений обязаны внимательно разбираться в их существе, в случае необходимости истребовать нужные документы, в порядке и на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан, направлять работников на места для проверки изложенных в обращениях обстоятельств, принимать другие меры для объективного разрешения поставленных авторами обращений вопросов, выявления и устранения причин и условий, порождающих жалобы.
3.2. Для проверки обращений могут привлекаться специалисты, эксперты.
3.3. По результатам проверки обращения составляется заключение, которое должно содержать объективный анализ собранных материалов. Если при проверке выявлены нарушения интересов граждан, недостатки и упущения в деятельности органов Государственного следственного комитета, злоупотребления служебным положением, в заключении должно быть указано, какие конкретно приняты меры по восстановлению нарушенных прав и интересов граждан, устранению недостатков и упущений и в отношении виновных лиц. Заключение подписывается лицом, производившим проверку, и утверждается руководством ГСК, УГСК, УГСКТ, ГУГСК, учебного заведения, горрайлиноргана ГСК.

2.14. Өтiнiштер бойынша барлық хат жазысулар оларға тiркеу кезiнде қойылған нөмiрлерiмен жүргiзiледi. Азаматтардың өтiнiштерiне жауап Мемлекеттiк тергеу комитетi органының бланкiсiмен жiберiледi.
2.15. Тексеру аяқталып, қабылданған шешiм нақты орындалғаннан кейiн өтiнiш барлық жазысқан хаттармен бiрге Мемлекеттiк тергеу комитетi органының Секретариат басқармасына (кеңсесiне) қайтарылады және оған "Iске тiгуге" деген белгi соғылып әрi осындай шешiм қабылданған органның басшысы қол қояды.
2.16. Iстегi құжаттар хронологиялық немесе алфавиттiк тәртiппен орналастырылады. Әрбiр өтiнiш және оны қарап, шешiмiн табуға қатысты барлық құжаттар iсте жеке топты құрайды. Өтiнiш қайталанған жағдайда немесе қосымша құжаттар пайда болса, техникалық мүмкiндiктерге орай олар құжаттардың осы тобына тiгiледi. Iстердi топтау кезiнде құжаттардың iске дұрыс жiберiлуi, олардың толықтығы (жиынтығы) тексерiледi. Шешiмi табылмаған өтiнiштердi, сондай-ақ дұрыс ресiмделмеген құжаттарды iске тiгуге тыйым салынады.
2.17. Азаматтардың өтiнiштерi бойынша құжаттар мен хат жазысулар барлық Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының секретариатында (кеңседе) басқа құжаттардан бөлек есепке алынады және сақталады.
Орындаушының iстердi топтауына және сақтауына тыйым салынады.
3. Азаматтардың өтiнiштерiнiң шешiмiн табу
3.1. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының басшы құрамындағы адамдар өтiнiштердi қарау кезiнде олардың мәнiн мұқият бағамдап, қажет болған жағдайларда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдылықтарымен белгiленген тәртiпте және жағдайда қажеттi құжаттарды алдыртуға, өтiнiштерде баяндалған жәйттердi тексеру үшiн жергiлiктi жерлерге қызметкерлер жiберуге, өтiнiш иесi көтерген мәселелердi объективтi шешуге, шағымдарды тудырған себептер мен жағдайларды анықтап, жою үшiн басқа шараларды қолдануға мiндеттi.
3.2. Өтiнiштердi тексеру үшiн мамандар, сарапшылар қатыстырылуы мүмкiн.
3.3. Өтiнiштi тексеру нәтижелерi бойынша тұжырымдама-құжат жазылады. Онда жиналған материалдар әдiл талданып көрсетiлуi тиiс. Егер тексеру барысында азаматтардың мүддесiне нұқсан келтiрiлгенi. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының қызметiнде кемшiлiктер мен олқылықтарға, қызмет бабын терiс пайдалануға жол берiлгенi анықталса, онда тұжырымдама-құжатта азаматтардың нұқсан келтiрiлген құқықтары мен мүдделерiн қалпына келтiруге, кемшiлiктер мен олқылықтарды жоюға және кiнәлi адамдарға қатысты қандай нақты шаралар қолданылғаны көрсетiлуi тиiс. Тұжырымдама-құжатқа тексеру жүргiзген адам қол қояды және МТК, МТКББ, МТКБ, КМТКБ, Мемлекеттiк тергеу комитетi оқу орнының, қалалық, аудандық, желiлiк органының басшылығы бекiтедi.

3.4. Принимаемые по обращениям решения должны быть обоснованными. Руководитель органа, признав просьбу (жалобу) подлежащей удовлетворению, обязан обеспечить своевременное и правильное исполнение принятого решения.
3.5. Обращения, о результатах разрешения которых необходимо сообщать в Администрацию Президента, Правительство, Парламент, берутся на особый контроль и разрешаются в первую очередь. В этих случаях на обращениях и карточках проставляется штамп "Особый контроль". Проведение проверок по таким обращениям подчиненным органам, как правило, не поручается, решения по результатам их проверок принимаются руководством Государственного следственного комитета Республики Казахстан. Ответы в Администрацию Президента, Правительство, Парламент и авторам обращений даются за подписью Председателя ГСК и его заместителей.
3.6. Обращения граждан разрешаются в срок до одного месяца со дня поступления в орган Государственного следственного комитета, обязанный разрешить вопрос по существу, а не требующие дополнительного изучения и проверки - не позднее 15 дней. Руководитель органа Государственного следственного комитета может установить сокращенный срок разрешения обращения.
В тех случаях, когда для разрешения обращения необходимо проведение специальной проверки, истребование дополнительных материалов либо принятие других мер, сроки могут быть продлены руководителем органа Государственного следственного комитета или его заместителем, но не более чем на один месяц, с сообщением об этом субъекту установления контроля и автору обращения.
3.7. Заявление и жалобы сотрудников, а также членов их семей разрешаются в ГСК Республики Казахстан в срок до 15 дней со дня их поступления, а во всех других органах Государственного следственного комитета - безотлагательно. В случае необходимости сроки их разрешения могут быть продлены в порядке, предусмотренном пунктом 3.6. настоящей Инструкции, но не более чем на 15 дней, с сообщением об этом автору обращения.
3.8. Не допускается обращение жалобы во вред лицу, подавшему жалобу, или лицу, в интересах которого она подана.
3.9. Не допускается разглашение сведений о личной жизни граждан без их согласия, сведений, составляющих государственную либо иную, охраняемую законом, тайну, и другой информации, а также установление данных о личности гражданина, не относящихся к обращению.
3.10. Обращения граждан, поступившие из редакций газет, журналов и других средств массовой информации, а также выступления и опубликованные в прессе материалы, связанные с обращениями, рассматриваются органами Государственного следственного комитета в порядке и сроки, предусмотренные настоящей Инструкцией.

3.4. Өтiнiштер бойынша қабылданатын шешiмдер негiздi болуы керек. Өтiнiштi (шағымды) қанағаттандырылуы тиiс деп мақұлдаған орган басшысы қабылданған шешiмнiң дер кезiнде және дұрыс орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
3.5. Шешiмiн табу нәтижесi туралы Президент Әкiмшiлiгiне хабарлауды қажет еткен өтiнiштер айрықша бақылауға алынады және бiрiншi кезекте шешiледi. Бұл жағдайда хаттарға және карточкаларға "Айрықша бақылау" деген белгi соғылады. Мұндай өтiнiштер бойынша тексеру жүргiзу, әдетте, бағынышты органдарға тапсырылмайды. Оларды тексеру нәтижесi бойынша шешiмдi сол өтiнiштер түскен Мемлекеттiк тергеу комитетi органының басшылығы қабылдайды. Президент Әкiмшiлiгiне және өтiнiштердiң иесiне жауапты осы орган бередi және МТК Төрағасы немесе оның орынбасарлары қол қояды.
3.6. Азаматтардың өтiнiштерiн ондағы мәселе мәнiне қарай шешуге мiндеттi Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органы оларды келiп түскен күнiнен бастап бiр айлық мерзiмде, ал қосымша зерттеудi және тексерудi қажет етпейтiндерi кiдiрiссiз, 15 күннен кешiктiрiлмей шешiледi. Мемлекеттiк тергеу комитетi органының басшысы өтiнiштi шешу үшiн қысқа мерзiм белгiлеуi мүмкiн.
Өтiнiштердi шешу үшiн арнаулы тексеру жүргiзу, қосымша материалдар талап ету немесе басқа шаралар қолдану қажет болған жағдайларда, Мемлекеттiк тергеу комитетi органының басшысы немесе оның орынбасары қарау мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспауы керек және бұл туралы бақылау белгiлеген субъектi мен шағым берген адамға хабарланады.
3.7. МТК органдары қызметкерлерiнiң, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнiң өтiнiштерi Қазақстан Республикасы МТК-не түскен сәттен бастап 15 күнге дейiнгi мерзiмде, ал басқа барлық Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында кiдiрiссiз шешiледi. Қажет болған жағдайларда оларды шешу мерзiмi осы Нұсқаулықтың 3.6. тармағымен көзделген тәртiпте ұзартылуы мүмкiн, бiрақ ол 15 күннен аспауы керек және бұл туралы өтiнiш иесiне хабарланады.
3.8. Шағым берген адамға немесе оның мүддесi үшiн арызданған адамға залалын тигiзетiндей әрекеттер жасауға рұқсат етiлмейдi.
3.9. Өздерiнiң келiсiмiнсiз, азаматтардың жеке өмiрi туралы мәлiметтердi, мемлекеттiк немесе заңмен қорғалатын басқа құпияларды және ақпараттарды құрайтын мәлiметтердi жария етуге, сондай-ақ өтiнiшке қатысы жоқ азаматтың жеке басы туралы деректердi анықтауға рұқсат етiлмейдi.
3.10. Газеттердiң, журналдардың редакцияларынан және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарынан келiп түскен азаматтардың өтiнiштерiн, сондай-ақ ұсыныстарға, арыздарға, шағымдарға байланысты сөйлеген сөздер мен баспасөзде жарияланған материалдарды Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдары осы Нұсқаулықпен көзделген тәртiпте және мерзiмде қарайды.

3.11. Срок разрешения обращений исчисляется со дня поступления их в органы Государственного следственного комитета по день направления авторам сообщений о результатах разрешения.
3.12. Разрешенными считаются обращения, если рассмотрены все поставленные в них вопросы, по ним приняты необходимые меры, даны соответствующие действующему законодательству исчерпывающие ответы на языке обращения:
3.12.1. О полном или частичном удовлетворении просьбы и принятии мер органом Государственного следственного комитета по вопросам, отнесенным к его компетенции.
3.12.2. Об отказе в удовлетворении изложенной в обращении просьбы или о подтверждении решения, принятого по ранее рассмотренному обращению.
3.12.3. О разъяснении порядка разрешения поставленных заявителем вопросов, которые не относятся к компетенции органов Государственного следственного комитета.
3.13. Если решение вопросов, поставленных в обращении, переносится на длительный срок, то оно ставится на дополнительный контроль, вплоть до окончательного его исполнения.
3.14. Ответы на обращения дают руководители органов Государственного следственного комитета в письменной форме на языке обращения с указанием принятых по обращению мер или доводов отклонения обращения. По просьбе граждан им разъясняется порядок обжалования принятого решения. В случае устного ответа составляется соответствующая справка, которая приобщается к материалам проверки обращения. В карточке учета (журнале) делается отметка о том, что результаты проверки сообщены заявителю в личной беседе.
3.15. Решение о прекращении производства по обращениям в органах вправе принимать руководитель органа или его заместитель.
Личную ответственность за организацию работы с обращениями граждан, состояние делопроизводства несут руководители органов.
3.16. Органы Государственного следственного комитета, их должностные лица имеют право в установленном порядке взыскивать с гражданина по решению суда расходы, понесенные в связи с проверкой сообщений, содержащих заведомо ложные сведения.
4. Прием граждан
4.1. Прием граждан проводится во всех органах Государственного следственного комитета Республики Казахстан.
4.2. Прием граждан проводится руководителями и другими должностными лицами органов Государственного следственного комитета, правомочными принимать решения по вопросам, отнесенным к их компетенции.
4.3. В дежурных частях органов Государственного следственного комитета граждане принимаются круглосуточно.
4.4. Руководители Государственного следственного комитета Республики Казахстан, его органов и их заместители проводят личный прием граждан не реже одного раза в месяц по предварительной записи в соответствующих журналах (приложение N 6).

3.11. Өтiнiштердiң шешiмiн табу мерзiмi олардың Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарына келiп түскен күнiнен бастап шешiмiн табу нәтижелерi туралы хабарды арыз иесiне жiберген күнге дейiн есептелiнедi.
3.12. Егер өтiнiштерде көтерiлген барлық мәселелер қаралып, олар бойынша қажеттi шаралар қолданылса, өтiнiш жасалған тiлде қолданылып жүрген заңдылықтарға сәйкес төмендегiдей егжей-тегжейлi жауап берiлсе өтiнiштер шешiмi табылған деп саналады:
3.12.1. Мемлекеттiк тергеу комитетi органының өзiнiң құзырына жатқызылған мәселелер бойынша өтiнiштi толық немесе жартылай қанағаттандыруы және шаралар қолдануы туралы;
3.12.2. Өтiнiште баяндалған арызды қанағаттандырудан бас тарту туралы немесе бұрын қаралған өтiнiш бойынша қабылданған шешiмдi қуаттау туралы;
3.12.3. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының құзырына жатпайтын арыз иесi қойған мәселелердi шешудiң өзге тәртiбiн түсiндiру туралы.
3.13. Егер өтiнiште қойылған мәселелердi шешу ұзақ мерзiмге созылса, онда ол бiржолата шешiмiн тапқанға дейiн қосымша бақылауға алынады.
3.14. Өтiнiштерге жауапты Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының басшылары өтiнiш бойынша қолданылған шараларды немесе шағымды қабыл алмау дәлелдерiн көрсете отырып жазбаша түрде өтiнiш жасаған тiлде бередi. Азаматтардың өтiнiшi бойынша оларға қабылданған шешiмге шағым беру тәртiбi де түсiндiрiледi. Ауызша жауап қайтарылған жағдайда тиiстi анықтама жасалып, ол өтiнiштi тексеру материалдарына қоса тiркеледi. Есеп карточкасына (журналға) тексеру нәтижелерi арыз иесiне жеке әңгiме барысында хабарланды деген белгi соғылады.
3.15. Органдарда өтiнiштер бойынша iс қарауды тоқтату туралы шешiмдi орган басшысы немесе оның орынбасары ғана қабылдауға құқылы.
Азаматтардың өтiнiштерiмен жұмыс iстеудi ұйымдастыру және iс жүргiзудiң жай-күйi үшiн органдардың басшылары жеке жауап бередi.
3.16. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдары, олардың лауазымды қызметкерлерi әдейi жалған мәлiметтер келтiрген хабарламаны тексеруге байланысты шыққан шығынды, оны айтқан азаматтан белгiленген тәртiпте, соттың шешiмi бойынша өтеп алуға құқығы бар.
4. Азаматтарды қабылдау
4.1. Азаматтарды қабылдау Қазақстан Республикасы МТК-нiң барлық органдарында жүргiзiледi.
4.2. Азаматтарды Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының өз құзырына жататын мәселелер бойынша шешiм қабылдауға құқылы басшылары мен басқа да лауазымды қызметкерлерi қабылдайды.
4.3. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының кезекшi бөлiмдерiнде азаматтар тәулiк бойы қабылданады.
4.4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, оның органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары азаматтарды айына кем дегенде бiр рет, тиiстi журналдарда (N 6 қосымша) алдын-ала жазылу бойынша жеке қабылдайды.

4.5. Для приема граждан в органах Государственного следственного комитета отводятся специальные комнаты (приемные), которые оборудуются необходимым инвентарем и обеспечиваются пособиями согласно перечню (приложение к 7). Доступ в приемные должен быть свободным, без оформления пропусков.
4.6. Графики приема посетителей вывешиваются в доступные для обозрения местах в помещениях органов Государственного следственного комитета на казахском и русском языках с указанием фамилий лиц руководящего состава, принимающих посетителей, и времени приема.
4.7. Прием граждан проводится в порядке очередности. Для ее соблюдения в приемных ведется журнал. Депутаты Парламента, участники Великой Отечественной войны, приравненные к ним лица, инвалиды труда, а также лица, награжденные высшими правительственными наградами, беременные женщины, посетители с малолетними детьми принимаются вне очереди.
4.8. В приеме граждан с их согласия могут участвовать на общественных началах юристы, педагоги, журналисты и представители общественных организаций. Лицам, не имеющим непосредственного отношения к приему, запрещается находиться в помещении, где он проводится.
4.9. Лицо, осуществляющее прием, для обеспечения квалифицированного решения поставленных посетителем вопросов может привлекать к их рассмотрению работников соответствующих подразделений органа Государственного следственного комитета или получать у них необходимую консультацию.
4.10. Лица, находящиеся в нетрезвом состоянии, на прием не допускаются. Прием таких лиц разрешается лишь в случаях сообщения ими сведений о подготавливаемых или совершенных преступлениях, а также о других событиях, требующих принятия немедленных мер.
4.11. Прием граждан проводится от имени органа Государственного следственного комитета, начинается с предложения посетителю сообщить свои фамилию, имя, отчество, место жительства, работы и изложив сущность вопроса, с которым он обращается. Если с этим вопросом гражданин уже обращался в данный орган, перед началом беседы изучаются имеющиеся материалы.
При необходимости допускается в корректной форме попросить посетителя предъявить документ, удостоверяющий личность. Отсутствие документа не может служить основанием для отказа в приеме.
4.12. Вопросы, с которыми обращаются граждане, по возможности разрешаются в ходе приема.
Лицо, производящее прием, руководствуясь законодательными и иными нормативными актами, в пределах своей компетенции вправе принять одно из следующих решений:
4.13.1. Удовлетворить просьбу, сообщив посетителю порядок и срок исполнения принятого решения.

4.5. Азаматтарды қабылдау үшiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында арнаулы бөлме (қабылдау бөлмесi) бөлiнедi, ол қажеттi бұйымдармен жабдықталады және тiзбеге сәйкес (N 7 қосымша) құралдармен қамтамасыз етiледi. Қабылдау бөлмесiне рұқсат қағаздарын ресiмдеусiз еркiн жiберiлу керек.
4.6. Келушiлердi қабылдау кестесi қазақ және орыс тiлдерiнде жазылып, келушiлердi қабылдайтын басшы құрамдағы адамдардың тегiн және қабылдау уақытын көрсете отырып, Мемлекеттiк тергеу комитетi органдары ғимаратының көрнектi жерiне iлiнiп қойылады.
4.7. Азаматтарды қабылдау кезек бойынша жүргiзiледi. Оның орындалуы үшiн қабылдау бөлмесiнде журнал ашылады. Парламент депутаттары, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар, еңбек мүгедектерi, сондай-ақ жоғарғы Үкiмет наградаларымен марапатталған адамдар, екi қабат әйелдер, жас балалы келушiлер кезексiз қабылданады.
4.8. Азаматтарды қабылдауға олардың келiсiмi бойынша қоғамдық негiзде заң қызметкерлерi, педагогтар, журналистер және қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi қатысуы мүмкiн. Қабылдауға тiкелей қатысы жоқ адамдардың қабылдау жүрiп жатқан бөлмеде болуына тыйым салынады.
4.9. Қабылдаушы адам келушiлер қойған мәселелердi бiлiктi шешу үшiн Мемлекеттiк тергеу комитетi органының тиiстi бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн қатыстыра алады немесе олардан қажеттi кеңес алуға болады.
4.10. Мас күйiндегi адамдар қабылдауға жiберiлмейдi. Мұндай адамдарды дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы, сондай-ақ шұғыл шаралар қолдануды талап ететiн басқа оқиғалар туралы деректердi хабарлаған жағдайда ғана қабылдауға рұқсат етiледi.
4.11. Азаматтарды қабылдау Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органы атынан жүргiзiледi. Қабылдауға келушiден ең алдымен өзiнiң аты-жөнiн, тұратын жерiн, жұмыс орнын хабарлау және оның өтiнiшiнiң мәнiн баяндау сұралынады. Егер азамат бұл мәселе бойынша аталған органға бұрын келген болса, әңгiме басталмас бұрын қолда бар материалдар зерделенедi.
Қажет болған жағдайларда келушiден сыпайы түрде жеке басын растайтын құжат көрсетудi сұрауға болады. Құжаттың жоқтығы қабылдаудан бас тартуға негiз бола алмайды.
4.12. Азаматтар өтiнiшiндегi мәселелер мүмкiндiгiнше қабылдау барысында шешiледi.
4.13. Қабылдау жүргiзген адам заңды және басқа нормативтiк актiлердi басшылыққа ала отырып өз құзыры шеңберiнде төмендегi шешiмдердiң бiрiн қабылдауға құқылы:
4.13.1. Келушiге қабылданған шешiмнiң орындалу тәртiбi мен мерзiмiн хабарлай отырып, тiлегiн қанағаттандыруға;

4.13.2. Отказать в удовлетворении просьбы, разъяснив мотивы отказа и порядок обжалования принятого решения.
4.13.3. Принять письменное заявление, если поставленные посетителем вопросы требуют дополнительного изучения или проверки. Если посетитель по каким-либо причинам не может самостоятельно изложить свою просьбу в письменной форме, оказать ему в этом необходимую помощь.
4.14. Если разрешение вопроса, с которым обратился посетитель, не входит в компетенцию органов ГСК, то лицо, осуществляющее прием, разъясняет, в какое ведомство (организацию или учреждение) следует обратиться.
4.15. Поданные на приеме обращения учитываются, регистрируются, рассматриваются и разрешаются в соответствии с требованиями, изложенными в разделах 2 и 3 настоящей Инструкции. За их разрешением устанавливается контроль.
4.16. В аппарате ГСК Республики Казахстан прием граждан осуществляется в приемной комитета.
В подразделениях ГСК, не имеющих приемных, граждане принимаются в рабочее время в служебных кабинетах или специально отведенных комнатах.
5. Анализ и обобщение обращений,
практики их рассмотрения и приема граждан
5.1. Письменные и устные обращения граждан, содержащиеся в них критические замечания должны систематически анализироваться и обобщаться в целях своевременного выявления причин, порождающих нарушения охраняемых законом прав и интересов граждан, изучения общественного мнения, совершенствования работы органов Государственного следственного комитета. Особое внимание должно быть обращено на устранение причин, вызывающих повторные и коллективные жалобы, а также причин, вынуждающих граждан обращаться в Администрацию Президента, Правительство, Парламент по вопросам, которые могут и должны разрешаться на местах.
5.2. По результатам анализа, обобщения составляется справка, обзор или информационное письмо с конкретными предложениями по дальнейшему совершенствованию организации работы с обращениями и приема граждан.
5.3. Результаты анализа, обобщения рассматриваются на заседании коллегии, оперативном совещании при руководстве органа Государственного следственного комитета или структурного подразделения, используются при проведении проверок в подчиненных органах и подразделениях, разработке мер по усилению борьбы с преступностью, совершенствованию оперативно-служебной деятельности Государственного следственного комитета.
6. Контроль за рассмотрением и разрешением
обращений и организацией приема граждан. Отчетность
6.1. Руководитель органа Государственного следственного комитета осуществляет контроль за работой с обращениями и приемом граждан лично, через своих заместителей, руководителей структурных подразделений и Секретариат (канцелярию), ежеквартально изучает состояние дел по рассмотрению обращений граждан, обращая при этом особое внимание на обращения участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, пенсионеров, инвалидов, многодетных семей, а также военнослужащих и членов их семей.

4.13.2. Өтiнiшiн қанағаттандырудан бас тартып, оның себебiн және қабылданған шешiмге шағым беру тәртiбiн түсiндiруге;
4.13.3. Келушi қойған мәселелер қосымша зерттеудi және тексерудi қажет ететiн болса, жазбаша өтiнiш қабылдауға. Егер келушi әлдебiр себептермен өзiнiң өтiнiшiн жазбаша түрде дербес баяндап бере алмайтын болса, оған қажеттi көмек көрсетуге.
4.14. Егер келушi өтiнiш жасаған мәселенi шешу Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының құзырына жатпайтын болса, онда қабылдаушы адам оған қай ведомствоға (ұйымға немесе мекемеге) бару керек екенiн түсiндiредi және мүмкiндiгiне қарай оған қажеттi көмек көрсетедi.
4.15. Қабылдау кезiнде берiлген өтiнiштер осы Нұсқаулықтың 2 және 3 бөлiмдерiнде баяндалған талаптарға сәйкес есепке алынады, тiркеледi, қаралады және шешiледi. Олардың шешiлу барысы бақылауға алынады.
4.16. Қазақстан Республикасы МТК аппаратында азаматтарды қабылдау комитетiнiң қабылдау бөлмесiнде жүргiзiледi.
Комитеттiң арнаулы қабылдау бөлмесi жоқ бөлiмшелерiнде азаматтар жұмыс уақытында қызмет кабинеттерiнде немесе арнайы бөлiнген бөлмелерде қабылданады.
5. Өтiнiштердi қарау мен азаматтарды қабылдауды,
олардың практикасын талдау және қорыту
5.1. Азаматтардың жазбаша және ауызша өтiнiштерi, олардағы сыни ескертулер азаматтардың заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерiн бұзуды тудыратын себептердi дер кезiнде анықтау, қоғамдық пiкiрдi зерттеу. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының жұмысын жетiлдiру мақсатында жүйелi талданып, қорытындыланып отыруы керек. Қайталанған және ұжымдық шағымдардан туған, сондай-ақ азаматтарды жергiлiктi жерде шешiлуi тиiс мәселелер бойынша Президент Әкiмшiлiгiне, Үкiметке, Парламентке арыздануға мәжбүр ететiн себептердi жоюға ерекше назар аударылуы керек.
5.2. Талдау, қорыту нәтижесi бойынша азаматтардың өтiнiштерiмен жұмыс iстеудi ұйымдастыруды және оларды қабылдауды одан әрi жетiлдiру жөнiндегi нақты ұсыныстар айтылған анықтама, шолу немесе ақпараттық хат жазылады.
5.3. Талдау, қорыту нәтижелерi коллегия мәжiлiстерiнде, Мемлекеттiк тергеу комитетi органының немесе құрылымдық бөлiмшенiң басшылығы өткiзетiн жедел кеңестерде қаралады, бағынышты органдар мен бөлiмшелерде тексеру жүргiзгенде, құқық тәртiбiн қорғауды жақсарту және құқық бұзушылықпен күрестi күшейту, Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының жедел қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шараларды дайындағанда пайдаланылады.
6. Өтiнiштердiң қаралуы мен шешiлуiн және азаматтарды
қабылдаудың ұйымдастырылуын бақылау. Есеп беру
6.1. Мемлекеттiк тергеу комитетi органының басшысы өтiнiштермен жұмыс iстеу және азаматтарды қабылдау барысына жеке өзi, өзiнiң орынбасарлары, құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары мен Секретариат (кеңсе) арқылы бақылау жасайды, тоқсан сайын азаматтардың ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын қарау жөнiндегi iстiң күйiн зерттеп бiледi, бұл ретте Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оған теңестiрiлген адамдардың, зейнеткерлердiң, мүгедектердiң, көп балалы отбасылардың, сондай-ақ әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң ұсыныстарына, арыздары мен шағымдарына ерекше назар аударады.

6.2. Секретариат (канцелярия) еженедельно представляет руководителю органа ГСК сведения о движении обращений (разрешение обращений, стоящих на контроле; нарушение установленных сроков), который обязан принять меры к устранению выявленных нарушений порядка и сроков рассмотрения обращений.
6.3. Руководители органов и подразделений Государственного следственного комитета обязаны осуществлять непосредственный контроль за соблюдением установленного законодательством и настоящей Инструкцией порядка рассмотрения обращений, пресекать преследование авторов сообщений, давать принципиальную оценку действиям должностных лиц, нарушающих порядок рассмотрения обращений граждан.
6.4. Исполнители на основе имеющихся у них контрольных карточек и переписки контролируют разрешение обращений, направленных в нижестоящие органы (подразделения) Государственного следственного комитета. О результатах докладывают соответствующему руководителю.
6.5. При осуществлении контроля обращается внимание на сроки и полноту рассмотрения поставленных вопросов; объективность проверки обращений; законность и обоснованность принятых по ним решений; своевременность их исполнения и направления ответов авторам.
6.6. Контроль устанавливается за разрешением обращений, которые заслуживают особого внимания. Кроме обращений, указанных в пункте
3.5 настоящей Инструкции, как правило, берется на контроль разрешение обращений:
6.6.1. По вопросам борьбы с преступностью.
6.6.2. О недостатках в работе органов Государственного следственного комитета.
6.6.3. О нарушениях законности сотрудниками органов Государственного следственного комитета.
6.6.4. О неправильных действиях сотрудников органов Государственного следственного комитета, не относящихся к нарушениям законности.
6.7. В случае, когда взятое на контроль обращение не может быть разрешено в срок, исполнитель заблаговременно докладывает об этом рапортом лицу, установившему контроль, и ходатайствует о продлении срока в пределах, установленных законодательством (пункты 3.6 и 3.7 настоящей Инструкции). О продлении срока разрешения обращений, перечисленных в пункте 3.5 настоящей Инструкции, своевременно информируется субъект установления контроля, а также авторы обращений.
6.8. В сообщениях, представляемых в вышестоящие органы Государственного следственного комитета, о результатах рассмотрения контролируемых обращений должно быть отражено, что конкретно установлено при проверке изложенных в обращении обстоятельств (сведений); чем подтверждаются или опровергаются доводы заявителя; если выявлены нарушения, недостатки и злоупотребления, то какие приняты меры по восстановлению нарушенных прав, охраняемых законом интересов граждан и к виновным лицам, а также устранению недостатков в работе органов Государственного следственного комитета; когда дан ответ автору обращения.

6.2. Секретариат (кеңсе) МТК органының басшысына апта сайын өтiнiштердiң қозғалысы (бақылауға алынған өтiнiштердiң шешiмiн табуы, белгiленген мерзiмдердiң бұзылуы) туралы мәлiметтердi ұсынады, ол өз кезегiнде айқын болған өтiнiштердi қарау мерзiмдерi мен тәртiбiнiң бұзылуын жоюға шаралар қабылдауға мiндеттi.
6.3. Мемлекеттiк тергеу комитетi бөлiмшелерi мен органдарының басшылары заңдармен және осы Нұсқаулықпен белгiленген өтiнiштердi қарау тәртiбiнiң сақталуына тiкелей бақылау жасауға. Өтiнiш авторларын қудалауға жол бермеуге, азаматтардың арыздары мен шағымдарын қарау тәртiбiн бұзған лауазымды адамдардың iс-әрекетiне принциптi баға беруге мiндеттi.
6.4. Орындаушылар өздерiнде бар бақылау карточкалары мен жазысулар арқылы төменгi Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарына (бөлiмшелерiне) жiберiлген өтiнiштердiң шешiлуiн бақылайды. Нәтижелерi туралы тиiстi басшыға баяндайды.
6.5. Бақылау жасау кезiнде қойылған мәселелердiң қаралу мерзiмiне және толығымен қаралуына, өтiнiштердiң объективтi тексерiлуiне: олар бойынша қабылданған шешiмдердiң заңдылығы мен негiздiлiгiне олардың дер кезiнде орындалуына және хат иесiне жауаптың жiберiлуiне назар аударылады.
6.6. Ерекше назар аударуды қажет ететiн өтiнiштердiң шешiлуiне бақылау қойылады. Осы Нұсқаулықтың 3.5. тармағында көрсетiлген өтiнiштерден басқа, әдетте, мынадай өтiнiштердiң шешiлуi бақылауға алынады:
6.6.1. Қылмыспен күрес мәселелерi жөнiндегi:
6.6.2. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының жұмысындағы кемшiлiктер туралы;
6.6.3. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдары қызметкерлерiнiң заңдылықты бұзуы туралы;
6.6.4. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдары қызметкерлерiнiң заңдылықты бұзуға жатпайтын келеңсiз iс-әрекеттерi туралы.
6.7. Бақылауға алынған өтiнiштi уақытында шешу мүмкiн болмаған жағдайларда орындаушы бұл туралы күнi бұрын бақылау қойған адамға рапортпен баяндайды және заңмен белгiленген шекте (осы Нұсқаулықтың
3.6. және 3.7. тармақтары) оның мерзiмiн ұзартуды сұрайды. Осы Нұсқаулықтың 3.5 тармағында көрсетiлген өтiнiштердi шешу мерзiмiнiң ұзартылғаны туралы бақылау белгiлеген субъектi, сондай-ақ өтiнiш иелерi дер кезiнде хабардар етiледi.
6.8. Жоғары тұрған Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органына жiберiлетiн, бақылауға алынған өтiнiштердi қарау нәтижесi туралы хабарламада өтiнiште баяндалған жәйттарды (деректердi) тексеру кезiнде нақты ненiң анықталғаны; арыз иесiнiң тұжырымдары немен дәлелденетiнi немесе жоққа шығарылатыны; егер терiс әрекеттер, кемшiлiктер мен қиянат жасаушылықтар анықталса, азаматтардың бұзылған құқықтарын, заңмен қорғалатын мүдделерiн қалпына келтiруге және кiнәлi адамдарға, сондай-ақ Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының жұмысындағы кемшiлiктердi жоюға қандай шаралар қолданылғаны, өтiнiш иесiне қашан жауап берiлгенi көрсетiлуi тиiс.