Об утверждении Порядка тестирования кандидатов в члены наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства
Утвержден постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом от 23 июля 1996 г. N 512 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 1996 г. N 228
(Извлечение из постановления Госкомитета РК по управлению государственным имуществом от 23 июля 1996 г. N 512) 3. Утвердить: - Порядок тестирования кандидатов в члены наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства. Председатель Порядок тестирования кандидатов в члены наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства
Тестирование для кандидатов в члены Наблюдательных Советов в хозяйственных товариществах с участием государства проводится на основании Положения о Комиссии по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью, принятого Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом 11 июня 1996 года N 407, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 16 мая 1996 года N 607 "О мерах по упорядочению управления государственными пакетами акций и долями в хозяйственных товариществах".
1. Тестирование включает юридические, экономико-финансовые, социально-психологические вопросы, а также вопросы организации и управления, связанные с функционированием хозяйственных товариществ с участием государства, и в частности:
- юридические основы создания, функционирования, реорганизации и ликвидации хозяйственных товариществ, их государственная регистрация и перерегистрация;
- виды хозяйственных товариществ и их основная характеристика;
- правовые аспекты корпоративного управления, особенности корпоративного управления в акционерных обществах; - основы организации и функционирования рынка ценных бумаг; - юридические аспекты приватизации государственных предприятий; - экономические аспекты приватизации государственных предприятий (с учетом методов оценки стоимости); - вопросы трудовых отношений при приватизации предприятия; - основные положения гражданского права; - основные нормативные документы, регламентирующие процесс приватизации в Республике Казахстан; - принципы участия иностранных субъектов в хозяйственной деятельности Республики Казахстан; - бухгалтерский учет и финансы в хозяйственных товариществах; - бизнес-планирование и маркетинговый анализ предприятия; - основные элементы реструктуризации предприятия; - назначение и функции Наблюдательного Совета. 2. Тестирование может сдавать лицо, отвечающее следующим требованиям: - возраст не моложе 25 лет; - высшее образование; - заполненная заявка кандидата в члены Наблюдательных Советов; - внесение экзаменационной платы (см. п. 20).

Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердегi байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлерден сынақ алу ретi
Қаулы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 23 шілде N 512 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 29 қарашада N 228 тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Шаруашылық серiктестiктердегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және үлестерiн басқаруды реттеу жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 16 мамырдағы N 607 P960607_ Қаулысына сай, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қабылдаған, Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiндегi комиссия туралы 1996 жылғы 11 маусымдағы N 407 Ережесiнiң негiзiнде, мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердегi Байқау Кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлерден сынақ алынады.
1. Сынақ алуға: заң, қаржы-экономикалық, әлеуметтiк-психологиялық мәселелер, сондай-ақ мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктердiң қызмет етуiмен байланысты мәселелер және атап айтқанда:
- шаруашылық серiктестiктердiң құрылуының, қызметiнiң, қайта ұйымдастырылуы және таратылуының, оларды мемлекеттiк тiркеу мен қайта тiркелуiнiң заңды негiздерi;
- шаруашылық серiктестiктердiң түрлерi және олардың негiзгi сипаттамалары;
- корпоративтiк басқарудың заңдық жақтары, акционерлiк қоғамдардағы корпоративтiк басқарудың ерекшелiктерi; - бағалы қағаздар нарығын ұйымдастыру және оның қызметi негiздерi; - мемлекеттiк кәсiпорындарды жекешелендiрудiң заңдық жақтары; - мемлекеттiк кәсiпорындарды жекешелендiрудiң экономикалық жақтары (құнын бағалау әдiстерi ескерiлiп); - кәсiпорындарды жекешелендiру кезiндегi еңбек қатынастары мәселелерi; - азаматтық құқықтың негiзгi ережелерi; - Қазақстан Республикасында жекешелендiрудiң барысын реттестiретiн негiзгi қалыптағы құжаттар; - Шетел субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының шаруашылық қызметiне қатысу принциптерi; - шаруашылық серiктестiктердегi бухгалтерлiк есеп және қаржы-қаражат; - кәсiпорындарды бизнестiк жоспарлау және маркетингтiк талдау; - кәсiпорынды қайта құрылымдаудың негiзгi элементтерi; - Байқау Кеңесiнiң мақсаты мен қызметi кiредi. 2. Мына талаптарға сай келгендерден сынақ алынуы мүмкiн: - 25 жастан кiшi болмауы керек; - жоғары бiлiмi бар; - Байқау Кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлердiң толтырған өтiнiмдерi бар; - емтихан ақысын енгiзген (20-тармақты қараңыз).

3. Аттестационная комиссия в составе Председателя и, по крайне мере, двух членов назначается Комиссией по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью.
4. Организационную подготовку для проведения тестирования осуществляет соответствующее подразделение Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
5. Тестирование проводится в письменном виде посредством экзаменационных билетов. Подготовку списка и содержания аттестационных билетов осуществляет соответствующее подразделение Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
6. Список и содержание аттестационных билетов утверждаются Комиссией по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью и предоставляются аттестационной комиссии в день проведения тестирования.
7. Тестирование проводится на анонимной основе. Во время проведения тестирования запрещается пользоваться какими-либо учебными пособиями или материалами.
8. В аттестационный билет включены 5 вопросов. Каждый вопрос экзаменационного билета оценивается в 4 балла: 1 - неудовлетворительная оценка; 2 - удовлетворительная оценка; 3 - хорошая оценка; 4 - очень хорошая оценка.
9. Тестирование считается сданным успешно, если лица, прошедшие его, набрали в итоге не менее 15 баллов по 5 вопросам.
10. Тестирование проводится на регулярной основе, не позднее 1-го числа последнего месяца каждого квартала текущего года.
11. Список лиц, допущенных к тестированию, закрывается за 7 дней до обозначенного срока тестирования.
12. Аттестационная комиссия оценивает результаты письменного тестирования по бальной системе, речь о которой идет в п. 10, и составляет протокол тестирования.
13. В протокол тестирования входят:
- один экземпляр аттестационных билетов;
- листы ответов в письменном виде всех экзаменуемых лиц, подписанные всеми членами аттестационной комиссии;
- общий список тестируемых лиц.
14. Протокол подписывают все члены аттестационной комиссии.
15. Аттестационная комиссия направляет протокол тестирования Председателю Комиссии по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью.
16. Протокол утверждается на заседании Комиссии по формированию наблюдательных советов в хозяйственных товариществах с участием государства и контролю за их деятельностью и служит основой для внесения в реестр кандидатов в члены наблюдательных советов, согласно п. 3 постановления Правительства Республики Казахстан N 607 от 16 мая 1996 г. "О мерах по упорядочению управления государственными пакетами акций и долями в хозяйственных товариществах.

3. Құрамында төрағасы және кем дегенде екi мүшесi бар аттестациялық комиссияны Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiндегi комиссия тағайындайды.
4. Сынақ алудағы ұйымдастыру дайындықтарын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тиiстi бөлiмшесi жүзеге асырады.
5. Сынақ алу емтихан билеттерi арқылы жазбаша түрде өткiзiледi. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тиiстi бөлiмшесi аттестация билеттерiнiң тiзiмiн және мазмұнын даярлап жүзеге асырады.
6. Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiндегi комиссия аттестация билеттерiнiң тiзiмi мен мазмұнын бекiтедi және олар аттестациялық комиссияға сынақ алатын күнi тапсырылады.
7. Сынақ алу жабық негiзде жүргiзiледi. Сынақ алу кезiнде қандай да болмасын оқу құралдарын немесе материалдарды пайдалануға тиым салынады.
8. Аттестациялық билеттерге 5 сұрақ кiргiзiлген. Емтихан билетiнiң әрбiр сұрағы 4 баллмен бағаланады: 1 балл-қанағаттанарлықсыз, 2 балл - қанағаттанарлық, 3 балл - жақсы, 4 балл - өте жақсы баға. 9. Егер сынаққа түскен адам оның қорытындысында 5 сұрақтан кем дегенде 15 балл жинаса, ол сынақтан табыспен өткен болып есептеледi. 10. Сынақ алу үстiмiздегi жылдың әрбiр тоқсанының соңғы айының 1-жұлдызынан кешiкпей тұрақты негiзде өткiзiледi. 11. Сынақ алуға жiбергендердiң тiзiмi сынақтың белгiленген мерзiмiне дейiн 7 күн iшiнде жабылады. 12. Аттестациялық комиссия 10-тармақта айтылған баллдық жүйе бойынша жазбаша сынақ алудың нәтижелерiн бағалайды және сынақтың хаттамасын жасайды. 13. Сынақ алу хаттамасына кiретiндер: - аттестация билеттерiнiң бiр данасы; - аттестация комиссиясының барлық мүшесi қол қойған, емтихан тапсырушы барлық адамдардың жазбаша жауаптары бар парақтары; - сынақ алынатын адамдардың жалпы тiзiмi. 14. Хаттамаға аттестациялық комиссияның барлық мүшелерi қол қояды.
15. Аттестациялық комиссия сынақтың хаттамасын Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiндегi комиссия төрағасына жiбередi.
16. Мемлекет қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерде байқау кеңестерiн құру және олардың қызметiн бақылау жөнiндегi комиссияның мәжiлiсiнде хаттама бекiтiледi және ол Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Шаруашылық серiктестiктерде акциялардың мемлекеттiк пакетiн және үлестерiн басқаруды реттеу жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 16 мамырдағы N 607 Қаулысының P960607_ 3-тармағына сай, байқау кеңестерiнiң мүшелiгiне үмiткерлердiң тiркемiне енгiзу үшiн негiз болады.

17. Лица, успешно сдавшие письменное тестирование и набравшие не менее 15 баллов, получают сертификат "Кандидат в члены Наблюдательного Совета.
18. Лицо, прошедшее обучение и на сдавшее письменного тестирования, либо не набравшее необходимое количество баллов, может внести новую заявку и повторно пройти тестирование в составе следующей группы.
Лицо, не прошедшее обучение и не сдавшее письменного тестирования, либо не набравшее необходимое количество баллов, может внести новую заявку и повторно пройти тестирование после окончания необходимого обучения.
19. Решения аттестационной комиссии не подлежат обжалованию.
20. Размер аттестационной платы и порядок ее внесения регулируется Международным центром по рыночной экономике "АРМАН" на основании договора с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.

17. Жазбаша сынақты табыспен тапсырған және кем дегенде 15 балл жинағандар "Байқау Кеңестерiнiң Мүшелiгiне үмiткер" - деген сертификат алады.
18. Оқуын бiтiрген және жазбаша сынақ тапсырмаған, не қажеттi балл санын ала алмаған адам жаңадан өтiнiм берiп, келесi топтың құрамында сынақ алудан қайта өтуi мүмкiн.
Оқу бiтiрмеген және жазбаша сынақ тапсырмаған, қажеттi балл санын ала алмаған адам жаңадан өтiнiм берiп, қажеттi оқуды аяқтаған соң сынақ алудан қайта өтуi мүмкiн.
19. Аттестациялық комиссияның шешiмi шағымдануға жатпайды.
20. Нарықтық экономика жөнiндегi "Арман" Халықаралық Орталығы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен шарт негiзiнде аттестация ақысының мөлшерiн және оны енгiзудiң жөнiн реттейдi.