Об утверждении Инструкции о порядке применения специального устройства "Еж" для принудительной остановки транспортных средств
Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан 13 августа 1996 года N 265 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 1997 г. N 316. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 октября 2015 года № 842
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.10.2015 № 842.
В целях обеспечения принудительной остановки транспортных средств приказываю:
1. Утвердить и ввести в действие с 1 августа 1996 года Инструкцию о порядке применения специального устройства "Еж" для принудительной остановки транспортных средств (прилагается).
2. Начальникам Департаментов внутренних дел областей, городов Астана и Алматы:
1) организовать изучение личным составом органов внутренних дел указанной Инструкции и провести практические занятия с приемом зачетов;
2) обеспечить закуп специального устройства "Еж" в соответствии с установленными нормами положенности.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК  от 09.01.2009 N 7 (порядок введения в действие см. п.4 ).
3.  Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 09.01.2009 N 7 (порядок введения в действие см. п.4 ).
4. Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 09.01.2009 N 7 (порядок введения в действие см. п.4 ).
5. Считать прекратившим действие приказ МВД СССР от 31 мая 1983 года N 0146 "О порядке применения специального устройства "Еж" для принудительной остановки транспортных средств".
Министр
Приложение
к приказу МВД РК
от 13 августа 1996 г. N 265
Инструкция о порядке применения специального
устройства "Еж" для принудительной остановки транспортных средств*
Примечание. В дальнейшем именуется устройство "Еж".
I. Назначение устройства "Еж".
I.1. Устройство "Еж" предназначено для принудительной остановки транспортных средств в случаях, когда имеются данные, что транспортное средство:
- используется в преступных целях, похищено или угнано;
- находится под управлением водителя, скрывшегося с места совершения дорожно-транспортного происшествия, при котором люди погибли или получили телесные повреждения;
- используется водителем, не подчинившимся неоднократным законным требованиям сотрудников органов внутренних дел и ставящим под угрозу жизнь и здоровье граждан.
I.2. Устройство "Еж" представляет собой капроновую (металлическую) ленту с закрепленными на ней через равные промежутки шипами.
II. Порядок применения устройства "Еж".

Көлiк құралдарын ерiксiз тоқтатуға "Кiрпi" арнайы құрылғысын қолдану тәртiбiнiң нұсқамасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi 1996 жылғы 13 тамыз N 265 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 маусымда N 316 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 15 қазандағы № 842 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.10.2015 № 842 бұйрығымен.
Көлiк құралдарын ерiксiз тоқтатуды қамтамасыз ету мақсатында бұйырамын:
1. 1996 жылдың 1-шi тамызынан бастап көлiк құралдарын ерiксiз тоқтататын "Кiрпi" арнайы құрылғысын қолдану тәртiбiнiң нұсқамасы iске асырылсын және бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) аталған Нұсқаманы ішкі істер органдары жеке құрамының зерделеуін ұйымдастырып, сынақтар қабылдай отырып, практикалық сабақтар өткізілсін;
2) белгіленген тиесілік нормаларына сәйкес "Кірпі" арнайы құрылғысын сатып алуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі Істер министрінің 2009.01.09 N 7 Бұйрығымен.
3. Алынып тасталды - ҚР Ішкі Істер министрінің 2009.01.09 N 7 Бұйрығымен.
4. Алынып тасталды - ҚР Ішкі Істер министрінің 2009.01.09 N 7 Бұйрығымен.
5. 1983 жылғы 31 мамырдағы ССРО IIМ-нiң N 0146 "Көлiк құралдарын ерiксiз тоқтатуға арналған "Кiрпi" арнайы құрылғысын қолдану тәртiбi туралы" бұйрығының күшi жойылды деп есептелсiн. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрi iшкi әскерлер қолбасшысы генерал-лейтенант Қазақстан Республикасы IIМ 1996 жылғы 13 тамыздағы N 265 бұйрығына қосымша КЕЛIСIЛГЕН Қазақстан Республикасы Бас прокурорының орынбасары юстиция аға кеңесшiсi Ж.С.Елубаев 1996 ж. 18 шiлде Көлiк құралдарын ерiксiз тоқтатуға арналған "Кiрпi" арнайы құрылғысын қолданудың тәртiбi туралы* НҰСҚАМА Ескерту: Бұдан әрi қарай "Кiрпi" құрылғысы аталады  I. "Кiрпi" құрылғысының қызметi:
І.1. "Кiрпi" құрылғысы көлiк құралдарын мынадай белгiлi жағдайларда анық мәлiмет бойынша ерiксiз тоқтатуға арналған:
- қылмыс жасау үшiн қолданылған, ұрланған немесе айдап кеткен;
- адамдардың өлiмi мен жарақаттануына соқтырған көлiк-жол оқиғасы жасалған жерден жасырынған жүргiзушiнiң басқаруындағы;
- адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiрiп, iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң әлденеше Заңды талабына бағынбаған жүргiзушi басқаруындағы көлiктерге қолданылады.
І.2. "Кiрпi" құрылғысы бiрдей түзу арақашықтықта капрон (металл) лентаға орнатылған тiкенектерден тұрады.
II. "Кiрпi" құрылғысын қолдану тәртiбi

1. Устройство "Еж" применяется сотрудниками органов внутренних дел, изучившими данную Инструкцию и овладевшими приемами его практического использования.
2. Получив информацию о движении транспортного средства, указанного в пункте I.I., сотрудник органов внутренних дел:
2.1. При несении службы на стационарном посту:
- производит остановку всех движущихся транспортных средств как можно дальше от предполагаемого места применения устройства "Еж", при этом выставляет временный знак "Въезд запрещен", вне населенных пунктов на расстоянии 75 м, а в населенных пунктах - на расстоянии 50 м до места установки устройства "Еж". Наряду с этим, возможно использование шлагбаумов и светофоров;
- дополнительно подавая непрерывно сигнал об остановке, сотрудник органов внутренних дел перегораживает проезжую часть устройством "Еж", а все возможные пути объезда этого устройства - автомашинами, тракторами, самоходными машинами, либо другой имеющейся у поста колесной техникой.
2.2. При несении службы на патрульном автомобиле:
- сотрудники органов внутренних дел определяют район задержания, учитывая возможные пути объезда этого района;
- поставив патрульный автомобиль на обочину дороги с включенными всеми имеющимися специальными световыми и звуковыми сигналами, сотрудники органов внутренних дел, останавливая все движущиеся транспортные средства, перегораживают проезжую часть устройством "Еж".
2.3. После проезда транспорта через устройство "Еж" сотрудники органов внутренних дел организуют задержание водителя и находящихся с ним лиц.
2.4. В случае применения устройства "Еж" против транспортного средства, в котором находятся вооруженные преступники, для их задержания вызывается специальная группа.
3. Запрещается применять устройство "Еж":
3.1. На железнодорожных переездах, в туннелях, на мостах, путепроводах, эстакадах.
3.2. В отношении:
- автобусов, троллейбусов и грузовых автомобилей, осуществляющих перевозку людей (при наличии в салоне, кузове пассажиров);
- мотоциклов, мотоколясок, мотороллеров и мопедов;
- автотранспортных средств, принадлежащих иностранным представительствам и иностранным гражданам, кроме случаев, когда имеются достоверные данные о хищении либо угоне таких транспортных средств, а также захвате и использовании их в преступных целях.
4. Сотрудник органов внутренних дел, применивший устройство "Еж", докладывает об этом рапортом начальнику подразделения ОВД, ГАИ с указанием от кого (фамилия, имя, отчество, должность и звание) и когда поступила информация о принудительном задержании транспортного средства, когда, где и против кого оно применялось, обстоятельства и результаты его применения.

1. "Кiрпi" құрылғысын iшкi iстер органдарының осы Нұсқаулықты бiлетiн және оны iс жүзiнде қолдануды жақсы меңгерген қызметкерлерi қолданады.
2. Iшкi iстер органдарының қызметкерлерi 1.1. пунктте көрсетiлгендей көлiк құралының келе жатқандағы туралы мәлiмет алысымен:
2.1. Тұрақты стационарлық поста қызметте тұрғанда:
- "Кiрпi" құрылғысы қолданылады деген жерден мүмкiндiгiнше алысырақтау жерге барлық жүргiн көлiктер тоқтатылып қойылады, сонымен қатар "Кiрпi" қондырғысы қойылған жерден елдi мекенде 50 м, елдi мекеннен тыс жерде 75 м. ара қашықтықта "Өтуге болмайды" деген уақытша белгi қойылуы тиiс. Сонымен қатар шлагбаумдар мен бағдаршамдарды пайдалануға да болады.
- iшкi iстер органының қызметкерi күдiктi машинаны тоқтату үшiн үздiксiз белгi бере отырып "Кiрпi" құрылғысын құрады да оны айналып өтетiн жол бөлiктерiн автомашиналармен, тракторлармен, өздiгiнен жүретiн машиналармен немесе басқа да поста тұрған дөңгелектi техникалармен бөгеп қояды.
2.2. Патруль автомобилiмен қызметте жүргенде:
- iшкi iстер органдарының қызметкерi айналып өтiп кетедi-ау деген жолдарды ескере отырып күдiктi көлiк құралдарын ұстау ауданын белгiлейдi;
- iшкi iстер органдарының қызметкерлерi патруль автомобилiн жол жағасына қойып, ондағы арнайы жарық және дыбыс дабылдарын қосып қояды да жолда келе жатқан барлық көлiк құралдарын тоқтатып "Кiрпi" құрылғысымен жолды бөгейдi.
2.3. Күдiктi көлiк "Кiрпi" құрылғысын басып өтiсiмен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi көлiк жүргiзушi және онымен бiрге келе жатқан адамдары ұстауды ұйымдастырады.
2.4. Iшiнде қарулы қылмыскерлер бар көлiк құралдарын ұстауға қарсы "Кiрпi" қондырғысын пайдаланғанда арнайы топ шақырылады.
3. "Кiрпi" құрылғысын:
3.1. Темiржол тораптарында, жер асты жолдарында, көпiрлерде, жол өткелдерiнде эстакадаларда;
3.2. Автобустарға, троллейбустарға, адам таситын жүк машиналарына (егер кузов пен салонда жолаушылар бар болса);
- мотоциклдерге, мотоколяскаларға, мотороллер және мопедтерге;
- шетелдiк өкiлдiктер мен шетел азаматтарына тиiстi автокөлiктерге, егер бұл көлiктердiң тоналған немесе ұрланғандығы жайында, сондай-ақ оларды тартып алып қылмыстық мақсатқа қолданғандығы туралы анық мәлiметтер бар жағдайлардан басқа кезде қолдануға болмайды.
4. "Кiрпi" құрылғысын қолданған iшкi iстер органдарының қызметкер ол туралы IIБ-нiң, МАИ бөлiмшелерiнiң бастықтарына көлiк құралын ерiксiз тоқтату жөнiндегi хабар қашан, кiмнен (фамилиясы, аты-жөнi, лауазымы, шенi) қайдан берiлгендiгi жөнiнде және кiмге қарсы қолданғаны мен оны қолдану жағдайы әрi нәтижесi көрсетiлген рапортпен баяндайды.
Қазақстан Республикасы IIМ МАИББ
Қазақстан Республикасы
IIМ МАИ Бас басқармасы
Көлiк құралдарын ерiксiз тоқтатуға арналған "Кiрпi" арнаулы құрылғысын қолдану тәртiбi жөнiндегi нұсқаманы қайта жолдап отырмыз; Нұсқама Қазақстан Республикасының Бас Прокурорымен келiсiлiп және оның қолы қойылған. ҚОСЫМША: Нұсқама 3 (үш) бетте. Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының басқарма бастығы юстиция аға кеңесшiсi